Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία > Επιστημονικές/-κοί Συνεργάτες ενότητα ερωταπαντήσεων

Notices

Επιστημονικές/-κοί Συνεργάτες ενότητα ερωταπαντήσεων Αγαπητά μέλη απευθύνετε εδώ το ερώτημά σας στους εθελοντικούς επιστημονικούς συνεργάτες μας. Απαραίτητη προυπόθεση, προηγουμένως αναζήτηση στα θέματα του φόρουμ: Οι εθελοντές συνεργάτες δεν θα απαντούν σε θέματα τα οποία έχουν ήδη συζητηθεί εκτενώς σε άλλες ενότητες με την βοήθεια και άλλων ειδικών. Στην περίπτωση αυτη θα σας παρατίθεται ομάδα συνδέσμων που θα οδηγούν στις ενότητες αυτές θα δίνεται κάρτα ειδοποίησης και το θέμα θα κλειδώνεται. (δεν είναι ευθύνη των εθελοντών επιστημονικών συνεργατών να κάνουν την αναζήτηση αυτή, για εσάς) Περισσότερες πληροφορίες για τους τρόπους αναζήτησης στο φόρουμ εδώ: (link)

Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 01-06-13, 00:25   #681
Γιώργος Μιχαλόπουλος
Πρώην Εθελοντ. Επιστημ. Συνεργάτης

Περιοχή: Βριλήσσια
Γιώργος Μιχαλόπουλος ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marouliw Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατρε καλησπερα!ειμαι στην 10η ημερα του κυκλου και μετα απο glukofage & serpafar εχω 2 ωοθηλακια στην ιδια ωοθηκη 12(11 ηταν την 8η ημερα) κ 14(12 την 8η ημερα)χιλιοστα αντοιστιχα.Επειδη παμε για σπερματεγχυση λογο ολιγοσπερμιας του συζυγου,μηπως θα μπορουσατε να μου πειτε εμπειρικα ποσα χιλιοστα πρεπει να ειναι ενα ωαριο για να σπασει κ να προκληθει η ωορεξια,κ βαση των χιλιοστων που ειναι τωρα σε πια ημερα του κυκλου περιπου θα ειναι ετοιμα?Συγνωμη για τις ισως περιεργες ερωτησεις.
Ευχαριστω.
Καλησπέρα,

Κατά μέσο όρο τα ωοθυλάκια μεγαλώνουν με ρυθμό κατά μέσο όρο 1,5 mm την ημέρα και η ωορρηξία αναμένεται όταν φτάσουν σε μέγεθος 18-20 mm. Συνεπώς βάσει των στοιχείων που μου δίνετε θα περίμενα στη συγκεκριμένη περίπτωση να συμβεί περίπου τη 13η ημέρα... δηλαδή από στιγμή σε στιγμή! Καλή επιτυχία!

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.
Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου καιΕμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη
Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στον Κο. Μιχαλόπουλο
Ο χρήστης Γιώργος Μιχαλόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 01-06-13, 00:45   #682
Γιώργος Μιχαλόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο laura36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατρέ καλησπέρα, είμαστε 36 και 38 ετών αντίστοιχα, προσπαθούμε για μωράκι 1, 5 χρόνο όλες οι εξετάσεις μας είναι καλές, ο κύκλος μου φυσιολογικός, η ΑΜΗ μου 2,7 (είναι χαμηλή? ) το σπερμοδιάγραμμα 20-80 εκατομμύρια/ml (κάθε φορά είναι διαφορετικό) κινητικότητα 60-80% και μέτρια μορφολογία. Έχω κάνει 2 διακοπές κύησης στη 10η βδομάδα πριν πάρα πολλά χρόνια (~20). Σαλπιγγογραφία, παπ υπέρηχοι όλα τέλεια. Καλλιέργεια σπέρματος καθαρή, ελαφριά κιροσκήλη που κατά τους γιατρούς δεν επηρρεάζει.
3 σπερματεγχύσεις ως τώρα αρνητικές, οι 2 με clomid (50 κ 100 mg).
Βρισκόμαστε στον 4ο κύκλο σπερματέγχυσης με puregon 75 3η-5η-7η και ίσως και 9η μέρα.
Το μόνο τεστ που έχει βγει ως τώρα 2 φορές αρνητικό είναι το huhner τεστ μετά την επαφή. Πασχίζω να καταλάβω γιατί αφού έγινε σε σωστό χρόνο (6ώρες μετά την επαφή και λίγες ώρες πριν την ωορρηξία) και η τραχηλική μου βλένη ήταν καλή (άνοιγμα πάνω από 10cm) και το σπέρμα δεν βρέθηκε να έχει μικρόβιο. Όσο για τα αντισώματα ο γιατρός μου λέει ότι είναι εξαιρετικά σπάνιο και ο ίδιος(σε τεράστιο νοσοκομείο) δεν το έχει συναντήσει ποτέ.
Σας παρακαλώ δώστε μου μια ιδέα γιατί με ανησυχεί πάρα πολύ το γεγονός ότι όλες οι φυσικές επαφές πάνε στο βρόντο και περιμένουμε μόνο από τη σπερματέγχυση που κι αυτή δεν λειτουργεί. ..
Μπορεί να φταίει η ποιότητα των ωαρίων μου για την αποτυχία σύλληψης? Ή είναι πιο πιθανό να μην μπορεί το σπέρμα να γονιμοποιήσει? Το ενδομήτριό μου είναι 10εκ με το clomid έπεσε λίγο στα 7.5 αλλά ο γιατρός επέμενε ότι είναι οκ.
Σας ευχαριστώ θερμά
ΥΓ να συμπληρώσω μόνο ότι δεν έχω ούτε κύστες ούτε καφέ υγρά ούτε ροζ ποτέ πριν την περίοδο, ούτε μεγάλους κύκλους (27-29 μέρες μου κρατάει) ούτε κόλλησα ποτέ κάποιο νόσημα δεν έχω πάρει αντισυλληπτικά γενικά δεν χρειάστηκε ποτέ να επισκεφτώ γυναικολόγο πέρα από τα υποχρεωτικά τεστ παπ μια στις τόσες, που έβγαιναν πάντα τέλεια και εκτός βέβαια από τις διακοπές που ανέφερα οι οποίες κύλησαν ομαλά χωρίς την παραμικρή επιπλοκή.
Καλησπέρα,

Από την περιγραφή σας θα έλεγα πως το πρόβλημα εντάσσεται στα πλαίσια της "ανεξήγητης" υπογονιμότητας, που σημαίνει ότι απλώς δεν γνωρίζουμε γιατί συμβαίνει. Όπως λέτε μπορεί να είναι θέμα ποιότητας ωαρίων (η AMH θα μπορούσε να είναι καλύτερη αλλά δεν είναι και κακή), θέμα σπέρματος ή και κάτι άλλο που δεν μπορούμε να διερευνήσουμε. Θα συμφωνούσα κι εγώ ότι το να είναι ζήτημα αντισωμάτων είναι μάλλον θεωρητική συζήτηση παρά πρακτική.
Πιστεύω ότι εφόσον και η σπερματέγχυση αποτύχει η καλύτερη και αμεσότερη επιλογή θα είναι να προχωρήσετε σε εξωσωματική. Μπορεί να μην είστε ποτέ σίγουροι τι ακριβώς ήταν το θέμα, όμως σε τελική ανάλυση σημασία έχει να καταφέρετε να μείνετε έγκυος και οι επιλογές φαίνονται να λιγοστεύουν.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου καιΕμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη
Παλιά 01-06-13, 00:56   #683
Γιώργος Μιχαλόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΛΙΝ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σας γιατρε,
μετα απο πολλες προσπαθειες εξωσωματικης με αρνητικα αποτελεσματα συν 2 παλινδρομες κυησεις και οι δυο στης ιδιες εβδομαδες(9ηεβδομαδα)
κ μετα απο αρκετες εξετασεις που ειναι καλες. μπηκα στη διαδικασια απο μονη μου να κανω την εξεταση για τα ΝΚ κυτταρα στο γιατρο επειδη οταν τον ρωτησα για τη συγκεκριμενη εξεταση μου ειπαι οχι οτι δεν χρειαζεται αλλα εγω με τοσα που εχω περασει(6εξωσ. 3σπερμ) πηρα την αποφαση κ την εκανα απο μονη μου γιατι δεν μπορω να διακινδυνευσω στο να προχωρησω σε μια νεα προσπαθεια.
Τα αποτελεσματα ειναι τα παρακατω θα ηθελα να μου πειτε αν ειναι καλες οι εξετασεις κ το σχολιο στο τελος των αποτελεσματων τι συμαινει???
υπαρχει προβλημα???

ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ % ΑΠΟΛΥΤΟΙ ΑΡ
Αριθμος λευκων 6810
Λεμφοκυτταρα 25,6 1741
Μονοκυτταρα 5,1 349
Ουδετεροφυιλα 65,9 4487
Ηωσινοφιλα 0,8 55
Τ3 λεμφο(%επι λευκων) 21,1 1435
Τ4λεμφο(%επι των Τ3) 40,4 580
Τ8λεμφο(% επι των Τ3) 50,7 728
Λογος Τ4/Τ8 0,8
Β λεμφο(% επι λευκων) 3,3 224
ΝΚ λεμφο ολικα(% επι λευκων)1,2 82
Τ3 λεμφο με ΝΚ
δεικτες (%επι Τ3) 12,9 185
Βασεοφιλα 0,4 30
ΕΙΔΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ
ΤCRγδ(%επι Τ3 8,1 116
Τ4 CD8dim(%επι Τ3) 0,5 7
Τ8 CD4dim(%επιΤ3) 1,0 14
Μονοκυτταρα CD16+
(%επι λευκων) 0,2 14
Τ4 με ΝΚ δεικτες(%επι Τ4) 1,4 8
Τ8 με ΝΚ δεικτες(%επι Τ 13,6 97
CD4-CD8(%επιΤ3) 8,9 128
Τ4CD8dim με ΝΚ δεικτε(%επι
Τ4CD8 12,8 1
Τ8CD8dim με ΝΚ δεικτες(%επι
Τ8CD8 3,9 1
Προδρομα κοκκιωδους 0,0 0

Σχολιο:
Μειομενος λογος Τ4/Τ8 με φυσιολογικα ΝΚ λεμφοκυτταρα

Σας ευχαριστω εκ-των προτερων!

Καλησπέρα,

Θα σας συμβούλευα να ζητήσετε διευκρινίσεις από το εργαστήριο διότι, αν και εκ πρώτης το αποτέλεσμα φαίνεται φυσιολογικό, εντούτοις δεν έχω εντρυφήσει το θέμα επαρκώς ώστε να μπορώ να κάνω λεπτομερή εκτίμηση. Από την εμπειρία μου σπάνια η εξέταση αυτή έχει κάποια πρακτική χρησιμότητα και ως εκ τούτου παραμένω δύσπιστος ως προ την αξία της.

Παλιά 01-06-13, 04:45   #684
laura36

laura36 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Γιώργος Μιχαλόπουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,

Από την περιγραφή σας θα έλεγα πως το πρόβλημα εντάσσεται στα πλαίσια της "ανεξήγητης" υπογονιμότητας, που σημαίνει ότι απλώς δεν γνωρίζουμε γιατί συμβαίνει. Όπως λέτε μπορεί να είναι θέμα ποιότητας ωαρίων (η AMH θα μπορούσε να είναι καλύτερη αλλά δεν είναι και κακή), θέμα σπέρματος ή και κάτι άλλο που δεν μπορούμε να διερευνήσουμε. Θα συμφωνούσα κι εγώ ότι το να είναι ζήτημα αντισωμάτων είναι μάλλον θεωρητική συζήτηση παρά πρακτική.
Πιστεύω ότι εφόσον και η σπερματέγχυση αποτύχει η καλύτερη και αμεσότερη επιλογή θα είναι να προχωρήσετε σε εξωσωματική. Μπορεί να μην είστε ποτέ σίγουροι τι ακριβώς ήταν το θέμα, όμως σε τελική ανάλυση σημασία έχει να καταφέρετε να μείνετε έγκυος και οι επιλογές φαίνονται να λιγοστεύουν.
Γιατρέ χίλια ευχαριστώ για την απάντησή σας. Η ερώτηση που παραμένει είναι: υπάρχει κάποιος τρόπος για να διορθωθεί το αρνητικό huhner test? Δηλαδή να μην μπλοκάρονται τα σπερματοζωάρια μέσα στην τραχηλική βλέννη και να ρέουν απρόσκοπτα ως τις σάλπιγγες? Ποιές εξετάσεις μπορεί να βοηθήσουν στην διερεύνηση του θέματος?
Ο χρήστης laura36 δεν είναι συνδεδεμένος  
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 01-06-13, 09:21   #685
Υβοννη

Υβοννη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλησπέρα,

Αν και θα μπορούσατε να κάνετε μια εξέταση αίματος για μέτρηση β-χοριακής από Δευτέρα ελπίζοντας πως δείξει μια πρώτη αύξηση που σηματοδοτεί εγκυμοσύνη, δεν θα το συνιστούσα συνήθως. Και αυτό γιατί σε τόσο πρώιμα στάδια η ορμόνη μπορεί να μην είναι ακόμα ανιχνεύσιμη ακόμα κι αν είστε έγκυος. Θα έχετε πιο αξιόπιστα αποτελέσματα αν περιμένετε μέχρι την επόμενη αναμενόμενη περίοδο - το θέμα είναι αν μπορείτε!
Ευχαριστώ παρά πολυ για την απάντηση σας!!!να είστε καλα...όντως η υπομονή είναι το καλύτερο...
Ο χρήστης Υβοννη δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 01-06-13, 16:18   #686
ΛΙΝ

Το avatar του χρήστη ΛΙΝ

Περιοχή: Αθήνα
ΛΙΝ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλησπέρα,

Θα σας συμβούλευα να ζητήσετε διευκρινίσεις από το εργαστήριο διότι, αν και εκ πρώτης το αποτέλεσμα φαίνεται φυσιολογικό, εντούτοις δεν έχω εντρυφήσει το θέμα επαρκώς ώστε να μπορώ να κάνω λεπτομερή εκτίμηση. Από την εμπειρία μου σπάνια η εξέταση αυτή έχει κάποια πρακτική χρησιμότητα και ως εκ τούτου παραμένω δύσπιστος ως προ την αξία της.

Σας ευχαριστω.
Ο χρήστης ΛΙΝ δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 06-06-13, 14:35   #687
αστεράκι!!!

Το avatar του χρήστη αστεράκι!!!

αστεράκι!!! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γιατρέ καλό σας απόγευμα,
θα ήθελα αν μπορείτε να μου λύσετε μια απορία,
είμαι στην 10η μέρα μετά από επιβεβαιωμένη ωορρηξία και από την περασμένη πέμπτη ο γιατρός μου μου είπε να παίρνω υπόθετα προγεστερόνης των 400mg προληπτικά (λογω παλαιότερης αποβολής και καφέ υγρών πριν την περίοδο) και τη δευτέρα 10 του μήνα να κάνω ένα τεστ εγκυμοσύνης.
εδώ και 2-3 μέρες έχω παρατηρήσει στο στήθος μου μικρά σπυράκια, πολύ μικρά με άσπρη μυτούλα (τα γνωστά μοντγκόμερι όπως θα γνωρίζεται άλλωστε). Η απορία μου είναι αν αυτά μπορούν να οφείλονται στην έξτρα προγεστερόνη που παίρνω ή αν είναι όντως σύμπτωμα εγκυμοσύνης....να συμπληρώσω ότι εκτός από αυτά τα σπυράκια έχω γενικά μία ατονία, πονάκια χαμηλά, αλλιωμένη γεύση στο στόμα και πολλούς πονοκεφάλους.....
σας ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων.
Παλιά 08-06-13, 00:18   #688
lizakat

lizakat ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω πως γίνεται να ξέρω πότε έχω ωορηξία την στιγμή που έχω τραγικά ασταθή περίοδο και πολυκυστικές. Δεν υπάρχει σταθερο χρονικό διάστημα (μπορεί να κάνει 35 μέρες μπορεί να κανει και 70). Εχω κάνει θεραπεία με χάπια αλλα ο γιατρός μου με σταμάτησε πριν 2 χρόνια και μου είπε να το αφήσω να επανέλει στα φυσιολογικά.

Τώρα είμαι παντρεμένη και θέλουμε παιδάκι όμως είναι πολύ δύσκολο να γίνουν όλα στον σωστό χρόνο. Προσπαθούμε με σχετικά συχνες προσπάθεις όμως χωρίς να ξέρω ποτε εχω οωρηξία δεν γίνεται. Έχω σκεφτεί να πάρω το τεστ ωορηξίας όμως δεν ξέρω πότε να το κάνω και δεν θέλω να χαλάσω πολλά χρηματα κάνοντας κάτι που δεν θα βοηθήσει εντέλει.
Ο χρήστης lizakat δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 10-06-13, 09:52   #689
ANDEDANTINOS

Το avatar του χρήστη ANDEDANTINOS

ANDEDANTINOS ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλησπέρα,

Οι τελευταίες εξετάσεις σας, από πλευράς γεννητικών ορμονών μάλλον αντικατοπτρίζουν τη λήψη Cyclacur γιατί είναι φυσιολογικές. Πάντως πράγματι οι αρχικές σας ήταν ενδεικτικές περι-εμμηνόπαυσης.

Θα έλεγα ότι καλό θα ήταν να πάρετε τη γνώμη και ενός δεύτερου ενδοκρινολόγου αναφορικά με τα συμπτώματά σας. Σίγουρα είναι πολύ καταλληλότεροι από τους γυναικολόγους να βοηθήσουν σε τέτοιες περιπτώσεις.

Καλημερα και καλη εβδομαδα

επανερχομαι στο θεμα μου μετα απο διακοπη 1 μηνα του cyclacur Πηγα και εκανα εξετασεις( μετα απο εντολη 2ο γυναικολογου, πηγα και σε αλλο γαστρεντερολογο δεν εχω κατι γαστρεντερολογικο ) και μετα απο ειδικες εξετασεις ρμονολογικες το θεμα ειναι οτο μπηκα στην κλιμακτηριο με ενημ. ο γυναικολογοσ μου και μου εδωσε να παρω την ορμονη livial 2.5 mg......σημερα βεβαια με στελνει και σε δικο του ενδικρινολογο αλλα δεν θελω να ξαναπρηστω με την ρμονη livial πανω που αρχιζα να ξεπρηζομουν απo τα cyclacur
παιρνει κανεισ τα livial 2,5 mg ??????????
Kυριε Μιχαλοπουλε , το ξερετε το livial 2.5 Μg ........

ευχαριστω εκ τον προτερων
Ο χρήστης ANDEDANTINOS δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 11-06-13, 10:15   #690
Γιώργος Μιχαλόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Γιατρέ χίλια ευχαριστώ για την απάντησή σας. Η ερώτηση που παραμένει είναι: υπάρχει κάποιος τρόπος για να διορθωθεί το αρνητικό huhner test? Δηλαδή να μην μπλοκάρονται τα σπερματοζωάρια μέσα στην τραχηλική βλέννη και να ρέουν απρόσκοπτα ως τις σάλπιγγες? Ποιές εξετάσεις μπορεί να βοηθήσουν στην διερεύνηση του θέματος?
Καλημέρα,

Το Huhner test εδώ και μια-δυο δεκαετίες έχει εγκαταλειφθεί στη Βρετανία και την Αμερική, τουλάχιστον ως δοκιμασία ρουτίνας σε υπογονιμότητα. Ο λόγος είναι ότι δε θεωρείται πως τα αποτελέσματά του είναι αρκούντως αξιόπιστα και χαρακτηριστικά της γονιμότητας του ζευγαριού ώστε να καθορίσει τις θεραπευτικές παρεμβάσεις.

Προσωπικά θα σας έλεγα να μην αναλώνετε το χρόνο σας προσπαθώντας να "διορθώσετε" την τραχηλική βλέννη γιατί αυτό είναι δύσκολο. Αντίθετα επικεντρωθείτε στις παρεμβάσεις που παρακάμπτουν τον τράχηλο (όπως η σπερματέγχυση που προσπαθείτε ή η εξωσωματική) γιατί αυτές έχουν και τη μεγαλύτερη πιθανότητα επιτυχίας.

Παλιά 11-06-13, 10:30   #691
Γιώργος Μιχαλόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο αστεράκι!!! Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατρέ καλό σας απόγευμα,
θα ήθελα αν μπορείτε να μου λύσετε μια απορία,
είμαι στην 10η μέρα μετά από επιβεβαιωμένη ωορρηξία και από την περασμένη πέμπτη ο γιατρός μου μου είπε να παίρνω υπόθετα προγεστερόνης των 400mg προληπτικά (λογω παλαιότερης αποβολής και καφέ υγρών πριν την περίοδο) και τη δευτέρα 10 του μήνα να κάνω ένα τεστ εγκυμοσύνης.
εδώ και 2-3 μέρες έχω παρατηρήσει στο στήθος μου μικρά σπυράκια, πολύ μικρά με άσπρη μυτούλα (τα γνωστά μοντγκόμερι όπως θα γνωρίζεται άλλωστε). Η απορία μου είναι αν αυτά μπορούν να οφείλονται στην έξτρα προγεστερόνη που παίρνω ή αν είναι όντως σύμπτωμα εγκυμοσύνης....να συμπληρώσω ότι εκτός από αυτά τα σπυράκια έχω γενικά μία ατονία, πονάκια χαμηλά, αλλιωμένη γεύση στο στόμα και πολλούς πονοκεφάλους.....
σας ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων.
Καλημέρα,

Αυτό που ρωτάτε είναι συχνή απορία που δυστυχώς όμως δεν έχει ικανοποιητική απάντηση... Είναι αλήθεια ότι τα Μοντγκόμερι συνδέονται με την αυξημένη παρουσία προγεστερόνης, όπως συμβαίνει σε εγκυμοσύνη ή και λήψη της ορμόνης εξωγενώς. Συνήθως πάντως η κολπική λήψη του φαρμάκου απαιτεί αρκετό καιρό για να αυξηθεί η ποσότητα της ορμόνης στο αίμα σε τέτοιο βαθμό ώστε να προκληθούν αυτές οι αλλαγές στο στήθος. Συνεπώς μπορεί πράγματι να υπάρχουν και άλλη εξήγηση...

Παλιά 11-06-13, 10:43   #692
αστεράκι!!!

Το avatar του χρήστη αστεράκι!!!

αστεράκι!!! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλημέρα,

Αυτό που ρωτάτε είναι συχνή απορία που δυστυχώς όμως δεν έχει ικανοποιητική απάντηση... Είναι αλήθεια ότι τα Μοντγκόμερι συνδέονται με την αυξημένη παρουσία προγεστερόνης, όπως συμβαίνει σε εγκυμοσύνη ή και λήψη της ορμόνης εξωγενώς. Συνήθως πάντως η κολπική λήψη του φαρμάκου απαιτεί αρκετό καιρό για να αυξηθεί η ποσότητα της ορμόνης στο αίμα σε τέτοιο βαθμό ώστε να προκληθούν αυτές οι αλλαγές στο στήθος. Συνεπώς μπορεί πράγματι να υπάρχουν και άλλη εξήγηση...
γιατρέ σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!
δυστηχώς όμως αδιαθέτησα σήμερα οπότε όλα μου τα προκάλεσε η προγεστερόνη.....
το μόνο καλό ήταν ότι ήρθε κατευθείαν το αίμα και όχι καφέ υγρά.....
και πάλι σας ευχαριστώ!!!
Παλιά 11-06-13, 10:47   #693
Γιώργος Μιχαλόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο lizakat Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω πως γίνεται να ξέρω πότε έχω ωορηξία την στιγμή που έχω τραγικά ασταθή περίοδο και πολυκυστικές. Δεν υπάρχει σταθερο χρονικό διάστημα (μπορεί να κάνει 35 μέρες μπορεί να κανει και 70). Εχω κάνει θεραπεία με χάπια αλλα ο γιατρός μου με σταμάτησε πριν 2 χρόνια και μου είπε να το αφήσω να επανέλει στα φυσιολογικά.

Τώρα είμαι παντρεμένη και θέλουμε παιδάκι όμως είναι πολύ δύσκολο να γίνουν όλα στον σωστό χρόνο. Προσπαθούμε με σχετικά συχνες προσπάθεις όμως χωρίς να ξέρω ποτε εχω οωρηξία δεν γίνεται. Έχω σκεφτεί να πάρω το τεστ ωορηξίας όμως δεν ξέρω πότε να το κάνω και δεν θέλω να χαλάσω πολλά χρηματα κάνοντας κάτι που δεν θα βοηθήσει εντέλει.
Γεια σας,

Οι πολυκυστικές ωοθήκες μπορούν πράγματι να κάνουν τον προσδιορισμό της ωορρηξίας ιδιαίτερα δύσκολο και αναξιόπιστο. Επιπλέον ακόμα κι αν εντοπίσετε την κατάλληλη στιγμή υπάρχουν και άλλα ζητήματα που επηρεάζουν αρνητικά τη σύλληψη σε τέτοιες περιπτώσεις.

Θα σας συμβούλευα να μην ασχοληθείτε με τα τεστ ωορρηξίας. Αντίθετα, επισκεφθείτε το γιατρό σας το συντομότερο για να σας κατευθύνει κατάλληλα. Στόχος θα είναι να ελεγχθεί ο κύκλος σας με τέτοιο τρόπο ώστε να δημιουργηθούν οι κατάλληλες συνθήκες για να συλλάβετε, πράγμα που μπορεί να χρειαστεί κάποιο καιρό.

Παλιά 11-06-13, 10:58   #694
Γιώργος Μιχαλόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ANDEDANTINOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα και καλη εβδομαδα

επανερχομαι στο θεμα μου μετα απο διακοπη 1 μηνα του cyclacur Πηγα και εκανα εξετασεις( μετα απο εντολη 2ο γυναικολογου, πηγα και σε αλλο γαστρεντερολογο δεν εχω κατι γαστρεντερολογικο ) και μετα απο ειδικες εξετασεις ρμονολογικες το θεμα ειναι οτο μπηκα στην κλιμακτηριο με ενημ. ο γυναικολογοσ μου και μου εδωσε να παρω την ορμονη livial 2.5 mg......σημερα βεβαια με στελνει και σε δικο του ενδικρινολογο αλλα δεν θελω να ξαναπρηστω με την ρμονη livial πανω που αρχιζα να ξεπρηζομουν απo τα cyclacur
παιρνει κανεισ τα livial 2,5 mg ??????????
Kυριε Μιχαλοπουλε , το ξερετε το livial 2.5 Μg ........

ευχαριστω εκ τον προτερων

Γεια σας,

Το Livial ανήκει στα φάρμακα ορμονικής υποκατάστασης, στοχεύει δηλαδή να ελαττώσει τα συμπτώματα της εμμηνόπαυσης. Θεωρείται από τα "ελαφρότερα" της κατηγορίας με την έννοια ότι δεν περιέχει καθαρό οιστρογόνο αλλά τιβολόνη, μια ουσιά με αντίστοιχη - αλλά μικρότερης έντασης - δράση.

Το αν θα έχετε προβλήματα με κατακράτηση υγρών και πρήξιμο εξαρτάται από τον οργανισμό σας και δύσκολα προβλέπεται. Πιο σημαντικό αντίθετα θέμα για συζήτηση με το γυναικολόγο σας θα θεωρούσα το γεγονός ότι η παρατεταμένη χρήση του αυξάνει τον κίνδυνο καρκίνου του ενδομητρίου. Αυτό δεν το κάνει "κακό" φάρμακο (πολλά ορμονικά σκευάσματα φέρουν αυτό τον κίνδυνο), απλώς πρέπει να είστε ενημερωμένη σχετικά.

Παλιά 11-06-13, 13:17   #695
kristy25

kristy25 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα κ Μιχαλοπουλε.
χθες ειχα τον δευτερο υπερηχο μου(6εβδ+5ημ).ειδαμε εμβρυακι 7mm ,λεκιθικο ασκο αλλα δεν καταφεραμε να ακουσουμε παλμους. ο γιατρος μου υποστηριζει οτι συμβαινει καμια φορα λογω θεσης( μητρας ή εμβρυου, δεν θυμαμαι καλα). κλεισαμε ραντεβου σε μια εβδομαδα.βεβαια εχω στεναχωρηθει πολυ γιατι μου φανηκε πολυ περιεργο.εχετε ακουσει ποτε κατι παρομοιο ή ειχατε καποια σχετικη εμπειρια πανω σε κατι τετοιο; λετε να υπαρχουν πιθανοτητες να ειναι καλα το εμβρυακι μου;
συγνωμη για τις τοσες ερωτησεις αλλα απο χθες ειμαι πολυ στεναχωριμενη.
Παλιά 11-06-13, 23:50   #696
marouliw

Το avatar του χρήστη marouliw

Περιοχή: attikh
marouliw ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γιατρε καλησπερα.
Στης 3/6 εκανα σπερματεγχυση μετα απο προκληση ωορεξιας με. serpafar k pregnyl 36 ωρες πριν την σπερματεγχυση.Καταφεραμ να εχω 3 ωοθηλακια.Απο της 3/6 παιρνω και υποθετα προγεστερονης 3 την ημερα utrogestan 100mg.Απο εχτες,παρατηρησα οτι εχει μαλακωσει ο κολπος μου,σαφως και εχει πρηστει πολυ το στηθος κι εχω κατι λιγα πονακια,αλλα ειναι ολα φυσιολογικα ειτε υπαρχει εγκυμοσινη ειτε οχι.Ειναι φυσιολογικο που εχει μαλακωσει ο κολπος;Σημαινει κατι αυτο;Ή ειναι απο τα υποθετα;
Ευχαριστω.
Ο χρήστης marouliw δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 12-06-13, 11:29   #697
laura36

laura36 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλημέρα,

Το Huhner test εδώ και μια-δυο δεκαετίες έχει εγκαταλειφθεί στη Βρετανία και την Αμερική, τουλάχιστον ως δοκιμασία ρουτίνας σε υπογονιμότητα. Ο λόγος είναι ότι δε θεωρείται πως τα αποτελέσματά του είναι αρκούντως αξιόπιστα και χαρακτηριστικά της γονιμότητας του ζευγαριού ώστε να καθορίσει τις θεραπευτικές παρεμβάσεις.

Προσωπικά θα σας έλεγα να μην αναλώνετε το χρόνο σας προσπαθώντας να "διορθώσετε" την τραχηλική βλέννη γιατί αυτό είναι δύσκολο. Αντίθετα επικεντρωθείτε στις παρεμβάσεις που παρακάμπτουν τον τράχηλο (όπως η σπερματέγχυση που προσπαθείτε ή η εξωσωματική) γιατί αυτές έχουν και τη μεγαλύτερη πιθανότητα επιτυχίας.

Εντάξει γιατρέ μου, κατανοητό, σας ευχαριστώ θερμά για την απάντηση.
Μια τελευταία ερώτηση: Υπάρχει περίπτωση δηλαδή με κάποιον άλλον σύντροφο να μην υπάρχει αυτό το πρόβλημα της ασυμβατότητας ή η τραχηλική μου βλέννη θα ήταν εχθρική προς το σπέρμα οποιουδήποτε συντρόφου? Σσ έχω μείνει έγκυος στο παρελθόν φυσιολογικά αλλά από τότε έχουν περάσει 20 χρόνια.
Ο χρήστης laura36 δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 12-06-13, 13:59   #698
BONKER

Περιοχή: Πειραιάς
BONKER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα,
είμαι 30 ετών (ήδη μητέρα με παιδί 10 ετών) και με σύνδρομο Χασιμότο - Ρυθμισμένο. Ο κύκλος μου είναι σχετικά σταθερός 30-32 ημέρες. Έχω ελεύθερες επαφές με τον σύντροφό μου τα τελευταία 4 χρόνια χωρίς καμία σύλληψη αλλά και χωρίς καμία άλλη εντατική ενέργεια για σύλληψη. Το αφήνουμε στην τύχη. Το πρόβλημα είναι ότι σήμερα βρίσκομαι στην 46 ημέρα του κύκλου και ακόμη περίοδο δεν έχω δει. Έκανα β χωριακή αλλά βγήκε αρνητική. Να συμπληρώσω επίσης ότι τον τελευταίο μήνα έχω αλλάξει την διατροφή μου, τρώγοντας πιο υγιεινά, όπως φρούτα και λαχανικά που δεν έτρωγα σχεδόν καθόλου. Δεν ξέρω αν έχει κάτι απο αυτά σχέση, αλλά θα ήθελα να μάθω αν μπορεί να υπάρχει κάποιο άλλο ορμονικό πρόβλημα ή αν μπορεί το χασιμότο ή αλλαγή των διατροφικών μου συνηθειών να επηρεάσουν είτε τις τιμές τις β χωριακής, είτε τον κύκλο μου.

Έχω αρχίσει και ανησυχώ. Συμπτώματα δεν έχω για τίποτα...

Ευχαριστώ!!
Ο χρήστης BONKER δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 15-06-13, 20:38   #699
zouzou!!

zouzou!! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Kαλησπέρα γιατρέ,
θα ήθελα την γνώμη σας πάνω σε ένα θέμα που με αγχώνει πολύ.
Είμαι 29 ετών, διανύω την 18η εβδομάδα κύησης και έκανα αυχενική στις 12 εβδ.+3ημ.
Τα αποτελέσματα ήταν πολύ καλά, τόσο από τον υπέρηχο όσο και από την papp a. Ρινικό οστό ορατό, αυχενική διαφάνεια 1,6mm.
Συνδυασμένες πιθανότητες αν θυμάμαι καλά 1/15000.
Είπαμε με τον γιατρό να κάνουμε στις 16εβδ.+3ημ. ένα Α-Τεστ. Μου διευκρίνισε βέβαια ότι η αυχενική είναι πιο αξιόπιστη, αλλά αφού γίνεται ακόμα, μου πρότεινε να την κάνουμε, Ο υπέρηχος ήταν πολύ καλός, αλλά προχτές που πηρα τα αποτελέσματα των αιματολογικών το ποσοστό για τρισωμία 21 ήταν 1/290 (με όριο 1/250). Μου είπε ο γιατρός μου ότι είναι αρνητικό, οπότε δεν συστήνεται αμνιοπαρακέντηση. Αγχώθηκα όμως πάρα πολύ. Μίλησα και με τον υπερηχολόγο, μου είπε ότι πολλοί γιατροί δεν το κάνουν το α-τεστ, να μην ανησυχώ και να κάνουμε την β επιπέδου, αν δει κάτι εκεί θα μου το πει.
Ο γιατρός μου, δεν ανησυχεί, αφού η αυχενική με την papp a είναι πιο αξιόπιστη, αλλά εγώ είμαι ακόμα πολύ ταραγμένη.
Γιατί να υπάρχει αυτή η διαφορά στις εξετάσεις?
Να προσθέσω ότι η κύηση έγινε μετά από χρήση clomiphaine-pregnyl-cuclacur, κάνω ενέσεις ηπαρίνης (δεν έχω ιστορικό αποβολών, το ανακάλυψα τυχαία), και παίρνω Τ4 λόγω χασιμότο.
Αν δεν υπήρχε το 1% της αποβολής, θα προχωρούσα σε αμνιοπαρακέντηση. Αλλά φοβάμαι πάρα πολύ.
Μπορείτε να ου πείτε την γνώμη σας?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Ο χρήστης zouzou!! δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 16-06-13, 11:11   #700
evio

evio ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημερα σας γιατρε.
Με τον συζυγο προσπαθουμε για παιδι σχεδον 2 χρονια.Εγω 31 ο συζυγος 34 ετων.Ορμονικα εγω ειμαι φυσιολογικη μονο υπερηχογραφικα φαινονται πολυκυστικες οι ωοθηκες μου, στην σαλπιγγογραφια φανηκε η μια σαλπιγγα να ειναι περιτυλιγμενη η αλλη λειτουργει φυσιολογικα.Στον συζυγο βρεθηκε χρονια προστατιτιδα η οποια πλεον εχει θεραπευτει.

Μετα τις θεραπειες του συζυγου τον Φεβρουαριο ειχαμε μια βιοχημικη κυηση κ το ιδιο συνεβη κ τον Μαιο (του 2013 και οι δυο).Εκανα κολπικη καλλιεργεια τον Μαιο κ βρεθηκε proteus mirabilis κ να πω εδω οτι τον Νοεμβριο του 2012 η καλλιεργεια μου ηταν καθαρη.
Πηραμε κ οι δυο αντιβιωση κ απο βδομαδα θα κανουμε καλλιεργεια σπερματος κ κολπικη εγω.
Γνωριζεται κατα ποσο μπορει να οφειλονται οι βιοχημικες στον πρωτεα?Υπαρχει περιπτωση να μην προεκυψαν απο το μικροβιο κ να ευθυνεται η προστατιτιδα του συζυγου?Δεν εχει ξανακανει καλλιεργεια εκτος απο την πρωτη τον Σεπτεμβριο του 2012.Μας ειπε ο ουρολογος οτι θεραπεύτηκε κρινοντας απο την υπερηχογραφικη εικονα του προστατη.Να δεχτω μηπως τελικα το οτι ηταν τυχαια γεγονοτα?
Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
Ο χρήστης evio δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 17-06-13, 12:31   #701
ΧΑΡΟΥΛΑ.

Περιοχή: ΠΥΡΓΟΣ ΗΛΕΙΑΣ
ΧΑΡΟΥΛΑ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γιατρε μου καλησπερα.σας αντιγραφω εδω τη διμοσιευση απο την ενοτητα εγκυμοσυνης που εγραψα και δεν εχω ξεχασει κατι αν μπορειτε να με βοηθησετε.
γεια σας.χρειαζομαι τη βοηθεια σας αν καποια μανουλα εχει περασει το ιδιο η τη γνωμη καποιου ειδικου αν υπαρχει στη σελιδα.ειμαι εγκυος 20 εβδομαδων.απο τις 8 που εκανα την κολπικη καλιεργεια μου εδειξε κολοβακτηριδιο γνωστο και ως e-coli.μου ειπε ο γιατρος που με παρακολουθει οτι δεν μπορω να παρω κατι στο πρωτο τριμηνο και θα περιμενουμε να μπω στο δευτερο.οταν μπηκα και του πηγα το αντιβιογραμμα μου ειπε οτι απ τις αντιβιωσεις που εδειξε δεν μπορω να παρω καμοια.εχω αλεργια πενικιλινη κεφαλοσπορινες ceclor και σε αυτη τη περιπτωση αποκλειονται και αμοχιλ ακμενμτιν γιατι κανουν αλληλεπιδραση με τις κεφαλοσπορινες.η μονη αντιβιωση που εχω παρει σε ολη τη ζωη μου ειναι η κλαρισιντ και δεν υπαρχει στο αντιβιογραμμα.τωρα απο το αντιβιογραμμα μονο σε septrin kai ciproxin δεν εχω αλλεργια αλλα ειναι κατηγοριας c και απαγορευονται στην εκυμοσυνη και ο γιατρος λεει οτι αν την παρω θα ναι με ευθυνη δικη μου για οτι συμβει..λοιπον το θεμα ειναι οτι αυτο το μικροβιο αν δεν αντιμετωπιστει θα φερει αποβολη οποσδηποτε η σπασιμο νερων η προωρο τοκετοη μπορει και να μη με πειραξει?φοβαμαι παρα πολυ δεν κοιμαμαι τις νυχτες απο το αγχος μου σας παρακαλω οποιος ξερει κατι ας βοηθησει λιγο.ευχαριστω εκ των προτερων.
Παλιά 17-06-13, 15:03   #702
Γιώργος Μιχαλόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΧΑΡΟΥΛΑ. Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατρε μου καλησπερα.σας αντιγραφω εδω τη διμοσιευση απο την ενοτητα εγκυμοσυνης που εγραψα και δεν εχω ξεχασει κατι αν μπορειτε να με βοηθησετε.
γεια σας.χρειαζομαι τη βοηθεια σας αν καποια μανουλα εχει περασει το ιδιο η τη γνωμη καποιου ειδικου αν υπαρχει στη σελιδα.ειμαι εγκυος 20 εβδομαδων.απο τις 8 που εκανα την κολπικη καλιεργεια μου εδειξε κολοβακτηριδιο γνωστο και ως e-coli.μου ειπε ο γιατρος που με παρακολουθει οτι δεν μπορω να παρω κατι στο πρωτο τριμηνο και θα περιμενουμε να μπω στο δευτερο.οταν μπηκα και του πηγα το αντιβιογραμμα μου ειπε οτι απ τις αντιβιωσεις που εδειξε δεν μπορω να παρω καμοια.εχω αλεργια πενικιλινη κεφαλοσπορινες ceclor και σε αυτη τη περιπτωση αποκλειονται και αμοχιλ ακμενμτιν γιατι κανουν αλληλεπιδραση με τις κεφαλοσπορινες.η μονη αντιβιωση που εχω παρει σε ολη τη ζωη μου ειναι η κλαρισιντ και δεν υπαρχει στο αντιβιογραμμα.τωρα απο το αντιβιογραμμα μονο σε septrin kai ciproxin δεν εχω αλλεργια αλλα ειναι κατηγοριας c και απαγορευονται στην εκυμοσυνη και ο γιατρος λεει οτι αν την παρω θα ναι με ευθυνη δικη μου για οτι συμβει..λοιπον το θεμα ειναι οτι αυτο το μικροβιο αν δεν αντιμετωπιστει θα φερει αποβολη οποσδηποτε η σπασιμο νερων η προωρο τοκετοη μπορει και να μη με πειραξει?φοβαμαι παρα πολυ δεν κοιμαμαι τις νυχτες απο το αγχος μου σας παρακαλω οποιος ξερει κατι ας βοηθησει λιγο.ευχαριστω εκ των προτερων.
Καλημέρα,

Επειδή ο όρος "αλλεργία" σημαίνει διαφορετικά πράγματα για τον καθένα μας το πρώτο που θα πρέπει να διευκρινίσετε είναι πώς εννοείτε ότι είστε αλλεργική στις κεφαλοσπορίνες. Η αληθής αλλεργία στις κεφαλοσπορίνες (= πρήξιμο, κοκκινίλες στο δέρμα, δυσκολία στην αναπνοή) είναι ιδιαίτερα σπάνια και μου κάνει εντύπωση ότι έχετε κάτι τέτοιο (παραδείγματα κεφαλοσπορινών είναι το Ceclor και το Procef).

Εάν η αλλεργία σας περιορίζεται σε μια μικρή ενόχληση τύπου φαγούρας θα ήταν μάλλον ασφαλέστερο να πάρετε μια κεφαλοσπορίνη παρά κάτι άλλο. Αν έχετε όντως βαριάς μορφής αλλεργία προσωπικά θα σας συνιστούσα να παίρνατε Erythrocin (ερυθρομυκίνη) για μια εβδομάδα και κατόπιν να επαναλαμβάνατε την καλλιέργεια. To Erythrocin είναι ασφαλές στην εγκυμοσύνη και συνήθως αποτελεσματικό σε τέτοιες λοιμώξεις. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν είναι πολύ εύκολο να το βρείτε στα φαρμακεία και ίσως χρειαστεί να το πάρετε σε σιρόπι.

Παλιά 17-06-13, 15:18   #703
Γιώργος Μιχαλόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο evio Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα σας γιατρε.
Με τον συζυγο προσπαθουμε για παιδι σχεδον 2 χρονια.Εγω 31 ο συζυγος 34 ετων.Ορμονικα εγω ειμαι φυσιολογικη μονο υπερηχογραφικα φαινονται πολυκυστικες οι ωοθηκες μου, στην σαλπιγγογραφια φανηκε η μια σαλπιγγα να ειναι περιτυλιγμενη η αλλη λειτουργει φυσιολογικα.Στον συζυγο βρεθηκε χρονια προστατιτιδα η οποια πλεον εχει θεραπευτει.

Μετα τις θεραπειες του συζυγου τον Φεβρουαριο ειχαμε μια βιοχημικη κυηση κ το ιδιο συνεβη κ τον Μαιο (του 2013 και οι δυο).Εκανα κολπικη καλλιεργεια τον Μαιο κ βρεθηκε proteus mirabilis κ να πω εδω οτι τον Νοεμβριο του 2012 η καλλιεργεια μου ηταν καθαρη.
Πηραμε κ οι δυο αντιβιωση κ απο βδομαδα θα κανουμε καλλιεργεια σπερματος κ κολπικη εγω.
Γνωριζεται κατα ποσο μπορει να οφειλονται οι βιοχημικες στον πρωτεα?Υπαρχει περιπτωση να μην προεκυψαν απο το μικροβιο κ να ευθυνεται η προστατιτιδα του συζυγου?Δεν εχει ξανακανει καλλιεργεια εκτος απο την πρωτη τον Σεπτεμβριο του 2012.Μας ειπε ο ουρολογος οτι θεραπεύτηκε κρινοντας απο την υπερηχογραφικη εικονα του προστατη.Να δεχτω μηπως τελικα το οτι ηταν τυχαια γεγονοτα?
Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Καλημέρα,

Φοβάμαι ότι δύσκολα μπορεί να σας δώσει κανείς αξιόπιστη απάντηση. Ο πρωτέας κατά κανόνα ευθύνεται για ουρολοιμώξεις αλλά και προστατίτιδα. Παρόλο που δεν έχει σχετιστεί άμεσα με αποβολές, οποιαδήποτε προστατίτιδα επηρεάζει αρνητικά τη σύλληψη οπότε σαφώς ο σύζυγος χρειαζόταν αγωγή. Τώρα αν οι παλινδρομήσεις που αναφέρετε ήταν αποτέλεσμα αυτής της λοίμωξης μάλλον δύσκολα θα το αποδείξουμε. Θα μπορούσαν πράγματι να ήταν και τυχαία γεγονότα.

Παλιά 17-06-13, 15:49   #704
Γιώργος Μιχαλόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο zouzou!! Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλησπέρα γιατρέ,
θα ήθελα την γνώμη σας πάνω σε ένα θέμα που με αγχώνει πολύ.
Είμαι 29 ετών, διανύω την 18η εβδομάδα κύησης και έκανα αυχενική στις 12 εβδ.+3ημ.
Τα αποτελέσματα ήταν πολύ καλά, τόσο από τον υπέρηχο όσο και από την papp a. Ρινικό οστό ορατό, αυχενική διαφάνεια 1,6mm.
Συνδυασμένες πιθανότητες αν θυμάμαι καλά 1/15000.
Είπαμε με τον γιατρό να κάνουμε στις 16εβδ.+3ημ. ένα Α-Τεστ. Μου διευκρίνισε βέβαια ότι η αυχενική είναι πιο αξιόπιστη, αλλά αφού γίνεται ακόμα, μου πρότεινε να την κάνουμε, Ο υπέρηχος ήταν πολύ καλός, αλλά προχτές που πηρα τα αποτελέσματα των αιματολογικών το ποσοστό για τρισωμία 21 ήταν 1/290 (με όριο 1/250). Μου είπε ο γιατρός μου ότι είναι αρνητικό, οπότε δεν συστήνεται αμνιοπαρακέντηση. Αγχώθηκα όμως πάρα πολύ. Μίλησα και με τον υπερηχολόγο, μου είπε ότι πολλοί γιατροί δεν το κάνουν το α-τεστ, να μην ανησυχώ και να κάνουμε την β επιπέδου, αν δει κάτι εκεί θα μου το πει.
Ο γιατρός μου, δεν ανησυχεί, αφού η αυχενική με την papp a είναι πιο αξιόπιστη, αλλά εγώ είμαι ακόμα πολύ ταραγμένη.
Γιατί να υπάρχει αυτή η διαφορά στις εξετάσεις?
Να προσθέσω ότι η κύηση έγινε μετά από χρήση clomiphaine-pregnyl-cuclacur, κάνω ενέσεις ηπαρίνης (δεν έχω ιστορικό αποβολών, το ανακάλυψα τυχαία), και παίρνω Τ4 λόγω χασιμότο.
Αν δεν υπήρχε το 1% της αποβολής, θα προχωρούσα σε αμνιοπαρακέντηση. Αλλά φοβάμαι πάρα πολύ.
Μπορείτε να ου πείτε την γνώμη σας?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Γεια σας,

Η γνώμη μου είναι ότι εφόσον είχε γίνει αυχενική και οι αντίστοιχες αιματολογικές κατά το πρώτο τρίμηνο, δε θα έπρεπε καν να είχατε μπει στη διαδικασία να κάνετε α-τεστ. Ο συνδυασμός αυχενικής και αιματολογικών α' τριμήνου είναι πολύ πιο ακριβής και αξιόπιστος από το α-τεστ, οπότε προσωπικά θα έτεινα να μη δώσω και τόσο μεγάλη σημασία στο τελευταίο. Προσωπική μου άποψη είναι ότι το να περιμένετε τον υπέρηχο β' επιπέδου είναι σωστή τακτική, όμως αν επιζητείτε απόλυτη εξασφάλιση δυστυχώς η μόνη λύση είναι η αμνιοπαρακέντηση...

Παλιά 17-06-13, 16:03   #705
Γιώργος Μιχαλόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο BONKER Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα,
είμαι 30 ετών (ήδη μητέρα με παιδί 10 ετών) και με σύνδρομο Χασιμότο - Ρυθμισμένο. Ο κύκλος μου είναι σχετικά σταθερός 30-32 ημέρες. Έχω ελεύθερες επαφές με τον σύντροφό μου τα τελευταία 4 χρόνια χωρίς καμία σύλληψη αλλά και χωρίς καμία άλλη εντατική ενέργεια για σύλληψη. Το αφήνουμε στην τύχη. Το πρόβλημα είναι ότι σήμερα βρίσκομαι στην 46 ημέρα του κύκλου και ακόμη περίοδο δεν έχω δει. Έκανα β χωριακή αλλά βγήκε αρνητική. Να συμπληρώσω επίσης ότι τον τελευταίο μήνα έχω αλλάξει την διατροφή μου, τρώγοντας πιο υγιεινά, όπως φρούτα και λαχανικά που δεν έτρωγα σχεδόν καθόλου. Δεν ξέρω αν έχει κάτι απο αυτά σχέση, αλλά θα ήθελα να μάθω αν μπορεί να υπάρχει κάποιο άλλο ορμονικό πρόβλημα ή αν μπορεί το χασιμότο ή αλλαγή των διατροφικών μου συνηθειών να επηρεάσουν είτε τις τιμές τις β χωριακής, είτε τον κύκλο μου.

Έχω αρχίσει και ανησυχώ. Συμπτώματα δεν έχω για τίποτα...

Ευχαριστώ!!
Γεια σας,

Παροδική αστάθεια στον κύκλο μπορεί να συμβεί σε όλες τις γυναίκες χωρίς να σηματοδοτεί απαραίτητα κάποιο πρόβλημα. Ο κύκλος μπορεί να επηρεαστεί από πληθώρα παραγόντων, περιλαμβανομένης και της διατροφής, του στρες, κλπ. Το Hashimoto μπορεί επίσης να επηρεάσει τον κύκλο οπότε αν δεν έχετε ελέγξει το θυρεοειδή σας πρόσφατα καλό θα ήταν να το κάνετε.
Από εκεί και πέρα, αν το πρόβλημα παραμένει, θα σας συμβούλευα να επισκεφθείτε το γυναικολόγο σας που θα σας εκτιμήσει υπερηχογραφικά και θα σας συστήσει πιο συγκεκριμένο ορμονικό έλεγχο.

Παλιά 17-06-13, 16:15   #706
Γιώργος Μιχαλόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Εντάξει γιατρέ μου, κατανοητό, σας ευχαριστώ θερμά για την απάντηση.
Μια τελευταία ερώτηση: Υπάρχει περίπτωση δηλαδή με κάποιον άλλον σύντροφο να μην υπάρχει αυτό το πρόβλημα της ασυμβατότητας ή η τραχηλική μου βλέννη θα ήταν εχθρική προς το σπέρμα οποιουδήποτε συντρόφου? Σσ έχω μείνει έγκυος στο παρελθόν φυσιολογικά αλλά από τότε έχουν περάσει 20 χρόνια.
Αυτό δεν το γνωρίζουμε. Σε κάποιες περιπτώσεις η τραχηλική βλέννη έχει η ίδια ιδιότητες τέτοιες που εμποδίζουν την επιβίωση του (όποιου) σπέρματος (π.χ. λάθος pH) ενώ σε άλλες το πρόβλημα μπορεί να οφείλεται σε αντισώματα ενάντια στο σπέρμα του συγκεκριμένου συντρόφου. Επειδή το θέμα μπορεί να είναι ιδιαίτερα σύνθετο γι'αυτό και επιλέγουμε τελικά να παρακάμψουμε τελείως τον τράχηλο αντί να προσπαθούμε να "διορθώσουμε" τη βλέννη.

Παλιά 17-06-13, 16:20   #707
Γιώργος Μιχαλόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marouliw Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατρε καλησπερα.
Στης 3/6 εκανα σπερματεγχυση μετα απο προκληση ωορεξιας με. serpafar k pregnyl 36 ωρες πριν την σπερματεγχυση.Καταφεραμ να εχω 3 ωοθηλακια.Απο της 3/6 παιρνω και υποθετα προγεστερονης 3 την ημερα utrogestan 100mg.Απο εχτες,παρατηρησα οτι εχει μαλακωσει ο κολπος μου,σαφως και εχει πρηστει πολυ το στηθος κι εχω κατι λιγα πονακια,αλλα ειναι ολα φυσιολογικα ειτε υπαρχει εγκυμοσινη ειτε οχι.Ειναι φυσιολογικο που εχει μαλακωσει ο κολπος;Σημαινει κατι αυτο;Ή ειναι απο τα υποθετα;
Ευχαριστω.
Αν καταλαβαίνω καλά τι εννοείτε με τον όρο "μαλάκωσε", θα έλεγα ότι μάλλον σχετίζεται με τη λήψη των υποθέτων.

Παλιά 17-06-13, 16:30   #708
Γιώργος Μιχαλόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kristy25 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα κ Μιχαλοπουλε.
χθες ειχα τον δευτερο υπερηχο μου(6εβδ+5ημ).ειδαμε εμβρυακι 7mm ,λεκιθικο ασκο αλλα δεν καταφεραμε να ακουσουμε παλμους. ο γιατρος μου υποστηριζει οτι συμβαινει καμια φορα λογω θεσης( μητρας ή εμβρυου, δεν θυμαμαι καλα). κλεισαμε ραντεβου σε μια εβδομαδα.βεβαια εχω στεναχωρηθει πολυ γιατι μου φανηκε πολυ περιεργο.εχετε ακουσει ποτε κατι παρομοιο ή ειχατε καποια σχετικη εμπειρια πανω σε κατι τετοιο; λετε να υπαρχουν πιθανοτητες να ειναι καλα το εμβρυακι μου;
συγνωμη για τις τοσες ερωτησεις αλλα απο χθες ειμαι πολυ στεναχωριμενη.
Γεια σας,

Λυπάμαι για την καθυστέρηση να σας απαντήσω. Tο μέγεθος του εμβρύου που αναφέρετε είναι αντίστοιχο με την ηλικία κύησης, όμως συνήθως σε διάσταση άνω των 5mm η καρδιακή λειτουργία είναι εμφανής. Πάντως επειδή πράγματι η θέση του σάκου, η ποιότητα του μηχανήματος και άλλοι παράγοντες επηρεάζουν το τι βλέπουμε στον υπέρηχο θεωρώ ότι καλά έκανε ο γιατρός σας και σας ζήτησε να το ξαναδεί πριν βγάλει οριστικά συμπεράσματα.

Παλιά 17-06-13, 17:05   #709
ΧΑΡΟΥΛΑ.

ΧΑΡΟΥΛΑ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γιατρε μου ευχαριστώ για την απάντηση σας.μια τελευταία ερώτηση να κάνω.αν o γιατρός μου δεν συμφωνήσει για την αντιβίωση και δεν πάρω τίποτα τελικά είναι πολύ επικίνδυνο να μου προκαλέσει σπάσιμο νερών που λένε ότι προκαλεί;
Παλιά 18-06-13, 13:37   #710
Γιώργος Μιχαλόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Γιατρε μου ευχαριστώ για την απάντηση σας.μια τελευταία ερώτηση να κάνω.αν o γιατρός μου δεν συμφωνήσει για την αντιβίωση και δεν πάρω τίποτα τελικά είναι πολύ επικίνδυνο να μου προκαλέσει σπάσιμο νερών που λένε ότι προκαλεί;
Προσωπικά δε θα θεωρούσα την E.coli ως μικρόβιο υψηλής επικινδυνότητας. Σε μια πρόσφατη έρευνα μόνο 8% των περιπτώσεων λοίμωξης του αμνιακού σάκου οφειλόταν στο συγκεκριμένο μικροοργανισμό. Για σύγκριση ο στρεπτόκοκκος ευθυνόταν για το 15% και το ουρεόπλασμα για το 47%. Συνεπώς αποψή μου είναι πως η πιθανότητα να σας προκαλέσει η E.coli πρόβλημα είναι μάλλον μικρή.

Παλιά 18-06-13, 16:31   #711
ΧΑΡΟΥΛΑ.

ΧΑΡΟΥΛΑ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γιατρέ μου Μία τελευταία ερώτηση.θα ήταν χρήσιμο να έκανα σε αλεργιολογο κάποιο τεστ που ίσως βρει κάποια αντιβίωση που είναι ασφαλής για μένα;
Παλιά 18-06-13, 16:56   #712
lizzy

Το avatar του χρήστη lizzy

lizzy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα!
θα ηθελα την συμβουλη σας σε κατι που μου συνεβη!
1/3/2013 γεννησα!θηλαζω αποκλειστικα,και την προηγουμενη τριτη 11/6/2013 εβγαλα (το ειδα στο εσωρουχο) ενα μπαλακι σαν μπιζελι διαφανες πολυ σκληρο (ζελεδενιο σκληρο) με ενα μαυρακι μεσα..εβγαλα και αιμα μαζι με αυτο...το μεσημερι εγινε και βραδακι δεν ειχα τιποτα!
σημερα εκανα υπερηχο αλλα δεν ειδαν κατι.τι μπορει να ηταν??
σας ευχαριστω εκ των προτερων γιατρε!
Παλιά 18-06-13, 17:15   #713
kristy25

kristy25 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Γεια σας,

Λυπάμαι για την καθυστέρηση να σας απαντήσω. Tο μέγεθος του εμβρύου που αναφέρετε είναι αντίστοιχο με την ηλικία κύησης, όμως συνήθως σε διάσταση άνω των 5mm η καρδιακή λειτουργία είναι εμφανής. Πάντως επειδή πράγματι η θέση του σάκου, η ποιότητα του μηχανήματος και άλλοι παράγοντες επηρεάζουν το τι βλέπουμε στον υπέρηχο θεωρώ ότι καλά έκανε ο γιατρός σας και σας ζήτησε να το ξαναδεί πριν βγάλει οριστικά συμπεράσματα.
ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση.δυστυχως σημερα επιβεβαιωθηκε η παλινδρομη κ αυριο το πρωι μπαινω για αποξεση.ανηκω πλεον στην κατηγορια των καθ'εξιν αποβολων κ ξεκιναω τις εξετασεις.
Παλιά 18-06-13, 20:33   #714
ΑρετηΖ

ΑρετηΖ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Ξηρασία κόλπου

Καλησπέρα. Πριν 6 μήνες έφερα στον κόσμο το δεύτερο παιδάκι μου με καισαρική.Το θηλάζω μέχρι κ σήμερα, δεν μου έχει έρθει ακόμα περίοδος. Το πρόβλημα μου είναι ότι έχω ξηρασία στον κόλπο. Είχα κ στην πρώτη γέννα μέχρι που μου ήρθε περίοδος αλλά όχι τόσο πολυ. Τότε χρησιμοποιούσα μια λιπαντική κρέμα κ μπορούσα να λειτουργήσω. Αυτή τη φορά το πρόβλημα είναι μεγαλύτερο αφού λόγω την τρομερής ξηρασίας είναι αδύνατο να βάλω ακόμα κ το έμβολο της λιπαντικής.Ακόμα κ το νερό που ακουμπάει στην περιοχή οταν κάνω μπάνιο με ενοχλεί.Φυσικά δεν έχω επαφές με τον άντρα μου...Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να χρησιμοποιήσω? ( εκτος απο λιπαντικες). Υπάρχει περίπτωση να μου συμβαίνει κάτι άλλο?Ευχαριστώ πολύ.

Ο χρήστης ΑρετηΖ δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 18-06-13, 23:46   #715
zouzou!!

zouzou!! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Γεια σας,

Η γνώμη μου είναι ότι εφόσον είχε γίνει αυχενική και οι αντίστοιχες αιματολογικές κατά το πρώτο τρίμηνο, δε θα έπρεπε καν να είχατε μπει στη διαδικασία να κάνετε α-τεστ. Ο συνδυασμός αυχενικής και αιματολογικών α' τριμήνου είναι πολύ πιο ακριβής και αξιόπιστος από το α-τεστ, οπότε προσωπικά θα έτεινα να μη δώσω και τόσο μεγάλη σημασία στο τελευταίο. Προσωπική μου άποψη είναι ότι το να περιμένετε τον υπέρηχο β' επιπέδου είναι σωστή τακτική, όμως αν επιζητείτε απόλυτη εξασφάλιση δυστυχώς η μόνη λύση είναι η αμνιοπαρακέντηση...
Γιατρε μου, σας ευχαριστώ πολυ για την απαντηση.
Ο γυναικολογος μου δεν θεωρεί ότι χρειάζεται αμνιοπαρακεντηση, και η υπερηχολογος μου είπε να ξεχάσω το α-τεστ.
Αποφάσισα να μην κανω αμνιοπαρακεντηση, να κανω β επιπεδου και βλέπουμε. Θεωρώ τον κίνδυνο μεγάλο αν και μονο 1%.

Θέλω όμως να σας ρωτήσω και κάτι ακόμα.
Στην αυχενικη είχα τιμες, ελεύθερη β-hCG 64,56 (2,607MnoM) και Papp a 3,510 (1,758ΜοΜ)
Είχα κανει πρόκληση ωορρηξιας, με κλομιφαινη , 2 pregnyl και cyclacur
Το ποσοστο για τρισωμια 21 μονο απο τον υπερηχο ήταν 1:15029 και μου κανει εντύπωση ότι μετα τον συνδυασμό με την Papp a το ποσοστο ειναι ολοιδιο, 1:15029. Στις άλλες δυο τρισωμιες τα νούμερο έχουν αλλάξει.
Υπάρχει η πιθανότητα λάθους? εννοω, συμβαίνει το ποσοστο να παραμένει σταθερό?
Σας ευχαριστω!
Ο χρήστης zouzou!! δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 19-06-13, 07:45   #716
marmak

marmak ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Έχω κάποιο πρόβλημα και θα ήθελα την άποψή σας. Ετών 33
Έπειτα από μια βιοχημική κύηση και από μια παλίνδρομη στην έβδομη εβδομάδα στην οποία δεν ακούσαμε καρδιά
μετά από ένα χρόνο ακριβώς είμαι πάλι έγκυος.
Στο διάστημα αυτό έκανα όλες τις απαραίτητες εξετάσεις για καθ εξιν αποβολές οι οποίες βγήκαν όλες καλές.
Τελευταία περίοδος ήταν 29 Μαρτίου 2013. Κύκλος 26-30 ημέρες.
Στις 10/05/2013 κάνω κατευθείαν τη χορειακή (20.854) και επισκέπτομαι το γυναικολόγο μου στη Θεσσαλονίκη
ο οποίος μας έβαλε να ακούσουμε την καρδούλα και μέτρησε το έμβρυο το οποίο μας είπε ότι ανταποκρινόταν στις μέρες του.
Μου έγραψε τις ανάλογες εξετάσεις και μετά από 4 μέρες που ήταν έτοιμες πήγα να της δώσω... κάναμε ακόμα έναν υπέροχο στον
οποίο πηγαίναν όλα καλά.
Στις 3/6/2013 επισκέπτομαι έναν γιατρό στην πόλη που μένω για το οποίο έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια κι επειδή δεν μπορούσα να πηγαίνω συνέχεια Θεσσαλονίκη
και για το λόγο ότι είχα είδη δυο αποτυχημένες προσπάθειες ΄και το άγχος μου ήταν μεγαλύτερο ήθελα κάποιον να βρίσκεται πιο κοντά μου.
Έτσι λοιπόν έκανα την επίσκεψη και ο οποίος μου είπε... οτι βλέπει τον σάκο ο οποίος ανταποκρίνεται σε μέγεθος 8 εβδομάδων αλλά είναι κενός
το οτι ακούσαμε και καρδιά του φάνηκε περίεργο μιας και τίποτα δεν έδειχνε ότι υπήρχε κάτι ποτέ εκεί μέσα. Μου έδωσε 2 χάπια και μου έκλεισε ραντεβού για την επόμενη μέρα στην κλινική για απόξεση.
Κόντεψα να τρελαθώ...δεν μπόρεσα να ησυχάσω και την ίδια στιγμή πήγα στο νοσοκομείο.
Εκεί ο γιατρός διαπίστωσε πως ο σάκος μόνο άδειος δεν είναι...αλλά έχει 2 έμβρυα μέσα. Το ένα δεν έδειχνε κάποια κίνηση ενώ το άλλο ναι. Προσπαθούσε να ακούσει καρδιά αλλά τίποτα.
Μου είπε να κάνω μια χορειακή και να την επαναλάβω μετά από 48 ώρες. Η πρώτη χορειακή έδειξε 70χιλιάδες και κατι.... και η δεύτερη 50.000. Η εγκυμοσύνη σταμάτησε και για άλλη μια φορά υποβλήθηκα σε απόξεση.
Θέλω πολύ να γίνω μανούλα μα ο φόβος μου έχει μεγαλώσει.... φοβάμαι να ξανα προσπαθήσω... τι μπορεί να φταίει υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω?
Τι με συμβουλεύεται....
Ο χρήστης marmak δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 19-06-13, 10:31   #717
μπεμπηςς μου

Το avatar του χρήστη μπεμπηςς μου

Περιοχή: πατρα
μπεμπηςς μου ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γιατρε καλημερα!!!!
ειμαι 27 ετων κ εχω ενα αγορακι 15 μηνων..θηλασα 7 μηνες(γεννησα μαρτη,,οκτωμβρη το εκοψα χωρις χαπι)περιοδος μου ηρθε νοεμβρη πρωτη φορα μετα την γεννα...ξεκινησαμε προσπαθειες για 2ο παιδακι αλλα εδω κ 1 μηνα περιπου εχω διαπιστωσει οτι πιεζοντας τις θηλες μου βγαινει λιγο γαλα κ απο τα 2 στηθη...και εχω φλεβες κ την αισθηση οπως οταν θηλαζα...ειχα παει στον γιατρο μου για τεστ παπ πριν 1,5 μηνα κ με ψιλαφησε κ ημουν οκ....αυτο μπορει να εμποδισει ωστε να μεινω εγκυος η' να επηρεασει κατι αν μεινω εγκυος????εχω οωρηξια καθε μηνα...
Ο χρήστης μπεμπηςς μου δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 21-06-13, 23:41   #718
Γιώργος Μιχαλόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Γιατρέ μου Μία τελευταία ερώτηση.θα ήταν χρήσιμο να έκανα σε αλεργιολογο κάποιο τεστ που ίσως βρει κάποια αντιβίωση που είναι ασφαλής για μένα;
Καλησπέρα,
Ίσως αυτό να είχε νόημα όμως αμφιβάλλω ότι θα σας έκαναν τέτοια τεστ κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Συνεπώς ενώ μπορείτε να κάνετε μια σχετική συζήτηση από τώρα, για το τεστ μάλλον θα πρέπει να περιμένετε μερικούς μήνες...

Παλιά 22-06-13, 00:25   #719
Γιώργος Μιχαλόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο lizzy Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα!
θα ηθελα την συμβουλη σας σε κατι που μου συνεβη!
1/3/2013 γεννησα!θηλαζω αποκλειστικα,και την προηγουμενη τριτη 11/6/2013 εβγαλα (το ειδα στο εσωρουχο) ενα μπαλακι σαν μπιζελι διαφανες πολυ σκληρο (ζελεδενιο σκληρο) με ενα μαυρακι μεσα..εβγαλα και αιμα μαζι με αυτο...το μεσημερι εγινε και βραδακι δεν ειχα τιποτα!
σημερα εκανα υπερηχο αλλα δεν ειδαν κατι.τι μπορει να ηταν??
σας ευχαριστω εκ των προτερων γιατρε!
Καλησπέρα,

Δύσκολα θα μπορούσα να σας απαντήσω με βεβαιότητα όμως το πιθανότερο θα ήταν να επρόκειτο για κάποιο υπόλειμμα μεμβράνης του αμνιακού σάκου που έμεινε στη μήτρα μετά τη γέννα και σταδιακά σκλήρυνε. Πάντως εφόσον δε φαίνεται κάτι στον υπέρηχο τώρα προσωπικά δε θα ανησυχούσα.

Παλιά 22-06-13, 00:39   #720
Γιώργος Μιχαλόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΑρετηΖ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα. Πριν 6 μήνες έφερα στον κόσμο το δεύτερο παιδάκι μου με καισαρική.Το θηλάζω μέχρι κ σήμερα, δεν μου έχει έρθει ακόμα περίοδος. Το πρόβλημα μου είναι ότι έχω ξηρασία στον κόλπο. Είχα κ στην πρώτη γέννα μέχρι που μου ήρθε περίοδος αλλά όχι τόσο πολυ. Τότε χρησιμοποιούσα μια λιπαντική κρέμα κ μπορούσα να λειτουργήσω. Αυτή τη φορά το πρόβλημα είναι μεγαλύτερο αφού λόγω την τρομερής ξηρασίας είναι αδύνατο να βάλω ακόμα κ το έμβολο της λιπαντικής.Ακόμα κ το νερό που ακουμπάει στην περιοχή οταν κάνω μπάνιο με ενοχλεί.Φυσικά δεν έχω επαφές με τον άντρα μου...Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να χρησιμοποιήσω? ( εκτος απο λιπαντικες). Υπάρχει περίπτωση να μου συμβαίνει κάτι άλλο?Ευχαριστώ πολύ.
Καλησπέρα,

Έντονη κολπική ξηρότητα όπως την περιγράφετε μπορεί να προκαλέσουν ορισμένες κολπίτιδες (π.χ. μυκητιάσεις) όμως το πιθανότερο είναι πως οφείλεται σε χαμηλά επίπεδα οιστρογόνων, κάτι που είναι απόρροια του θηλασμού. Θα σας πρότεινα να δοκιμάσετε μια κολπική κρέμα οιστρογόνων η οποία πιστεύω ότι γρήγορα θα βελτιώσει την κατάσταση (αντίθετα, μην πάρετε αγωγή με οιστρογόνα από το στόμα γιατί θα επηρεάσει αρνητικά το θηλασμό).

Κλειστό Θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές