Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία

Notices

Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία Εδώ θα βρείτε πληροφορίες για θέματα όπως ο αυτισμός, ο παιδικός διαβήτης, εμβόλια και πολλά άλλα σημαντικά θέματα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 25-08-12, 23:30   #1
littleprincess

littleprincess ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή έντονη τριχόπτωση

καλησπέρα!!
εγώ δεν έιμαι μανούλα. είμαι μόλις 21. παρακολουθώ το φόρουμ όμως και τις συζητήσεις σας! θα ήθελα να με βοηθησετε..

έχω πολύ έντονη τριχόπτωση... πάρα πολύ κ ειλικρινά στενοχωριέμαι. τα μαλλάκια μου πέφτουν με τις χούφτες..

έχω πολύ λιπαρά μαλλιά(λούζομαι τη μιά μέρα κ την άλλη είναι χάλια), αγχώνομαι αφάνταστα( όταν γίνεται κάτι μέχρι να λυθεί δεν βγαίνει απ το μυαλό μου. χάνω μέχρι κ τον ύπνο μου, στενοχωριέμαι πολύ κ με πιάνουν κ τα κλάματα απ το άγχος), έχω το στίγμα άρα και χαμηλό σίδηρο, μάλλον έχω πολυκιστικές(λέω μάλλον γιατι έχω πάει σε 2 γυναικολόγους. ο πρώτος δεν μου ανέφερε τπτ ενώ ο δεύτερος μου είπε πως έχω.τώρα θα πάω κ σε τρίτο), επίσης το νερό στο νησί μου είναι φουλ στον υδράργυρο.

σπουδάζω στη θεσσαλονίκη και σε λίγες μέρες που θα ανέβω για τη εξεταστική μου θα πάω σε παθολόγο, ενδοκρινολόγο και σε δερματολόγο.γνωρίζετε κανέναν με αυτές τις ειδικότητες που να είναι στον εοπυυ και πάνω απ όλα να είναι καλος γιατρος???ρωτάω επειδή έχω πέσει σε πολλούς που με ίδαν σαν 'πορτοφόλι' και δεν τους ένοιαξε κθλ η υγεια μου.

επίσης, αντιμετωπίζει κανένας απο εσάς πρόβλημα τριχόπτωσης?
μπορεί να μου πέι κάτι? η ομοιοπαθητική βοηθάει σ αυτές τις περιπτώσεις? ξέρω ότι κοστίζει, αλλά αν είναι να ξαναδω τα μαλλάκια μου δεν με πειράζει.στενοχωριέμαι πολυ. ειδικά όταν το λέω στους γονείς μου και δεν με παιρνουν στα σοβαρά ξεσπάω στα κλάμματα.κ στους γιατρούς που θα πάω, μόνη μου θα πάω. μου λένε ότι είναι η ιδέα μου.. όμως ειλικρινά δεν έιναι η ιδέα μου όλες αυτές οι τρίχες που πέφτουν καθε μέρα. ακόμα και να τα χαιδέψω, μαλλιά μου μένουν στο χέρι.

όποια βοήθεια δεκτή...
ελπίζω στο φόρουμ να βρω περισσότερη στήριξη και κατανόηση...
Ο χρήστης littleprincess δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 26-08-12, 08:59   #2
mirtoula4

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
mirtoula4 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

πάρε κάποιο συμπλήρωμα σε κάψουλα από φαρμακείο. Εχει πολλές για τέτοια περίπτωση, ρώτα σε φαρμακείο θα σε βοηθήσουν. Κοίτα και για αμπούλες
Ο χρήστης mirtoula4 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-08-12, 11:27   #3
stella261011

stella261011 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

συμφωνω για το συμπληρωμα,προφανως λειπουν καποια στοιχεια απο τον οργανισμο σου κ πεφτουν τα μαλλια σου,ισως ειναι και η εποχη που επιβαρυνει.εχω δοκιμασει απο φαρμακειο το special MERZ,κανει πολυ καλη δουλεια κ θα βγαλεις πολλες φυτρες.κανε μια δοκιμη,ειναι τριμηνη θεραπεια οπως ολα τα συμπληρωματα,ομως διαφορα θα δεις σχεδον αμεσως.
Ο χρήστης stella261011 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-08-12, 19:09   #4
littleprincess

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stella261011 Εμφάνιση μηνυμάτων
συμφωνω για το συμπληρωμα,προφανως λειπουν καποια στοιχεια απο τον οργανισμο σου κ πεφτουν τα μαλλια σου,ισως ειναι και η εποχη που επιβαρυνει.εχω δοκιμασει απο φαρμακειο το special MERZ,κανει πολυ καλη δουλεια κ θα βγαλεις πολλες φυτρες.κανε μια δοκιμη,ειναι τριμηνη θεραπεια οπως ολα τα συμπληρωματα,ομως διαφορα θα δεις σχεδον αμεσως.
να περιμένω να ανέβω πρώτα στη θεσσαλονίκη να πάω στους γιατρούς που προείπα για να κάνω και εξετάσεις? θέλω να δω τι λείπει απ τον οργανισμό μου και να το αντιμετωπίσω...χθες ξεκίνησα τις BION-3. είναι απλες πολυβιταμίνες. δεν είναι εξειδικευμένες για τα μαλλιά. επίσης 'ηθελα να ρωτήσω.. αυτές οι θεραπείες έχουν μακροπρόθεσμα αποτελέσματα ή είναι έχουν αποτέλεσμα για όσο καιρό τις παίρνεις? θέλω να βρω μια ουσιαστική λύση. και μ έχει αγχώσει πολύ αυτό το θέμα...
Παλιά 26-08-12, 20:08   #5
clio_s

Περιοχή: θεσσαλονίκη
clio_s χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο littleprincess Εμφάνιση μηνυμάτων
να περιμένω να ανέβω πρώτα στη θεσσαλονίκη να πάω στους γιατρούς που προείπα για να κάνω και εξετάσεις? θέλω να δω τι λείπει απ τον οργανισμό μου και να το αντιμετωπίσω...χθες ξεκίνησα τις BION-3. είναι απλες πολυβιταμίνες. δεν είναι εξειδικευμένες για τα μαλλιά. επίσης 'ηθελα να ρωτήσω.. αυτές οι θεραπείες έχουν μακροπρόθεσμα αποτελέσματα ή είναι έχουν αποτέλεσμα για όσο καιρό τις παίρνεις? θέλω να βρω μια ουσιαστική λύση. και μ έχει αγχώσει πολύ αυτό το θέμα...
Να πας σε γιατρό άμεσα. Θα σου πει τι να κάνεις. Για την ώρα καλό θα είναι να βάλεις αυγά στην διατροφή σου.
Προσωπικά έκανα μια θεραπεία 3 μήνες και από τότε που σταμάτησα είμαι καλά.
Εννοείτε ότι αν χρειαστεί θα το ξανακάνω. Μην αγχώνεσαι γιατί και το άγχος συμβάλει στην τριχόπτωση.
Ο χρήστης clio_s δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-08-12, 23:50   #6
littleprincess

Exclamation

γνωρίζετε γιατρούς στη θεσσαλονίκη? είναι σοβαρό το θέμα μου. κ δεν μπορώ να μην αγχώνομαι, ειδικά τη στιγμή που κανείς απ το κοντινό μου περιβαλλον δεν μου δειχνει τη κατανόηση που χρειάζομαι κ μου λένε όλη την ώρσ ότι είναι ιδέα μου... δλδ θα πρέπει να καραφλιάσω για να το καταλάβουν?? στο μπροστινό μέρος 'εχουν αραιώσει τα μαλλάκια μου και ακόμα με ειρωνευνται...
Παλιά 27-08-12, 01:35   #7
sofouli

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
sofouli ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εξαιρετική δερματολόγος: Χριστοφορίδου Όλγα τηλ. ιατρείου 2310 913546. Πηγαίνω σε αυτήν 13 χρόνια, είναι πολύ καλός άνθρωπος και γιατρός.
Ενδοκρινολόγος: Σιδέρης Δελαρούδης τηλ. 2310 237110, επίσης πολύ καλός.
Εμένα, όταν έπεφταν τα μαλλιά μου, με είχε δώσει η δερματολόγος που σου είπα biotine χαπάκια για 3 μήνες κι έκαναν δουλειά. Μην αγχώνεσαι, ένας καλός επιστήμονας θα σου δώσει τη λύση... πιστεύω είναι κάτι παροδικό και θα διορθωθεί. Ψηλά το κεφάλι!
Ο χρήστης sofouli δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-08-12, 15:01   #8
littleprincess

Προεπιλογή

δεν ξέρω.. ειλικρινά έχω στενοχωρηθεί τόσο πολύυυ..
Παλιά 27-08-12, 16:05   #9
puzzle

puzzle ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα little princess,
βασικά αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα...Έντονη τριχόπτωση εδώ και έναν περίπου μήνα. Βασικά σου γράφω για να σου πω τι μου είπε η δερματολόγος που πήγα..
Το πρώτο ήταν ότι για να θεωρηθεί ότι έχει τριχόπτωση κάποιος σε μη φυσιολογικά επίπεδα (γιατί λίγο πολύ όλοι μαδάμε) θα πρέπει να χάνει πάνω από 150 τρίχες την ημέρα... Εσύ χάνεις τόσες?
Έπειτα μου είπε ότι οι γνωστές -εξειδικευμένες για τα μαλλιά- βιταμίνες που πουλάνε στα φαρμακεία δεν κάνουν τίποτα και μου είπε να πάρω τις polysorb 6080, μια κάψουλα το πρωί και μια το βράδυ, για ένα μήνα περίπου...
Και αν συνεχίσει η κατάσταση αυτή, τότε να πάω να κάνω εξετάσεις για θυροειδή, φεριτίνη κτλ.
Μην ανησυχείς γιατί ό,τι και να λείπει από τον οργανισμό σου και για όποιο λόγο και να έχεις τριχόπτωση, μπορείς να το διορθώσεις...
Ο χρήστης puzzle δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-08-12, 16:48   #10
littleprincess

Προεπιλογή τριχόπτωση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο puzzle Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα little princess,
βασικά αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα...Έντονη τριχόπτωση εδώ και έναν περίπου μήνα. Βασικά σου γράφω για να σου πω τι μου είπε η δερματολόγος που πήγα..
Το πρώτο ήταν ότι για να θεωρηθεί ότι έχει τριχόπτωση κάποιος σε μη φυσιολογικά επίπεδα (γιατί λίγο πολύ όλοι μαδάμε) θα πρέπει να χάνει πάνω από 150 τρίχες την ημέρα... Εσύ χάνεις τόσες?
Έπειτα μου είπε ότι οι γνωστές -εξειδικευμένες για τα μαλλιά- βιταμίνες που πουλάνε στα φαρμακεία δεν κάνουν τίποτα και μου είπε να πάρω τις polysorb 6080, μια κάψουλα το πρωί και μια το βράδυ, για ένα μήνα περίπου...
Και αν συνεχίσει η κατάσταση αυτή, τότε να πάω να κάνω εξετάσεις για θυροειδή, φεριτίνη κτλ.
Μην ανησυχείς γιατί ό,τι και να λείπει από τον οργανισμό σου και για όποιο λόγο και να έχεις τριχόπτωση, μπορείς να το διορθώσεις...
καλά δεν το συζητώ, εγώ χάνω πολλές παραπανω. ακόμα και αν χαιδέψω τα μαλλιά μου, μου μένουν τρίχες στο χέρι.. αν διαβάσεις το αρχικό ποστ μου θα καταλάβεις τη κατάσταση μου. μπορέις να μου δώσεις τα στοιχεία του/της δερματολόγου σου?
Παλιά 27-08-12, 20:50   #11
littleprincess

Exclamation τριχόπτωση

γνωρίζει κανείς κάτι γι αυτους τους γιατρούς???
ενδοκρινολόγοι- Αποστολόβα Ελίτσα, Βλοτίδης Ιωάννης, Γιαννούλης Μάνθος, Ζελέβα Τάνια, Κυρούδη Αναστασία, Μαρθόπουλος Απόστολος, Πλευράκη Ειρήνη, Χατζηεμμανουήλ Δημήτριος
Παλιά 28-08-12, 22:38   #12
maria_tweety

maria_tweety ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα.εχω και γω παρομοιο προβλημα με εντονη τριχοπτωση.το πρωτο που εξετασα ηταν σιδηρος φερριτινη, η οποια ηταν γυρω στο 30 οποτε και ξεκινησα συμπληρωμα σιδηρου.οσο καιρο το επαιρνα ηταν μια χαρα τα μαλλια μου.ειχαν γινει πιο ζωντανα και φυσικα δεν επεφταν οπως πριν.το συμπληρωμα το πηρα για 3 μηνες,οπως μου ειχε πει ο δερματολογος και μετα το σταματησα.τωρα εχω παλι εντονη τριχοπτωση,και μου φαινεται πιο πολυ απο πριν.εχω πολυκυστικες,οι οποιες προκαλουν και αυτες τριχωπτωση.για 6 μηνες επαιρνα αντισυλληπτικα,τα οποια μου απορρυθμισαν τον θυροειδη με αποτελεσμα οι αντιστοιχες ορμονες να ανεβοκατεβαινουν.αυτο που θελω να σου πω ειναι να κανεις πρωτα τις βασικες εξετασεις για την τριχοπτωση (σιδηρο φερριτινη θυροειδη και αν εχεις πολυκυστικες να δεις τα ανδρογονα σου), και μετα με την καταλληλη θεραπεια θα μειωθει η τριχοπτωση.αφου εχεις στιγμα δεν παιρνεις συμπληρωμα σιδηρου?γενικα ειχες παντα καποια αυξημενη απωλεια μαλλιων (λογω του στιγματος) ή τωρα τελευταια εχεις εντονη απωλεια?μηπως η τριχοπτωση συνδεεται με τη λιπαροτητα που αναφερεις?ειναι ενα προβλημα που κ εμενα με στενοχωρει πολυ αλλα στηριζομαι στο οτι αν βρεθει η αιτια της τριχοπτωσης στις γυναικες,συνηθως το προβλημα λυνεται.εκτος αν η αιτια ειναι κληρονομικη
Ο χρήστης maria_tweety δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-08-12, 23:49   #13
littleprincess

Exclamation

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maria_tweety Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα.εχω και γω παρομοιο προβλημα με εντονη τριχοπτωση.το πρωτο που εξετασα ηταν σιδηρος φερριτινη, η οποια ηταν γυρω στο 30 οποτε και ξεκινησα συμπληρωμα σιδηρου.οσο καιρο το επαιρνα ηταν μια χαρα τα μαλλια μου.ειχαν γινει πιο ζωντανα και φυσικα δεν επεφταν οπως πριν.το συμπληρωμα το πηρα για 3 μηνες,οπως μου ειχε πει ο δερματολογος και μετα το σταματησα.τωρα εχω παλι εντονη τριχοπτωση,και μου φαινεται πιο πολυ απο πριν.εχω πολυκυστικες,οι οποιες προκαλουν και αυτες τριχωπτωση.για 6 μηνες επαιρνα αντισυλληπτικα,τα οποια μου απορρυθμισαν τον θυροειδη με αποτελεσμα οι αντιστοιχες ορμονες να ανεβοκατεβαινουν.αυτο που θελω να σου πω ειναι να κανεις πρωτα τις βασικες εξετασεις για την τριχοπτωση (σιδηρο φερριτινη θυροειδη και αν εχεις πολυκυστικες να δεις τα ανδρογονα σου), και μετα με την καταλληλη θεραπεια θα μειωθει η τριχοπτωση.αφου εχεις στιγμα δεν παιρνεις συμπληρωμα σιδηρου?γενικα ειχες παντα καποια αυξημενη απωλεια μαλλιων (λογω του στιγματος) ή τωρα τελευταια εχεις εντονη απωλεια?μηπως η τριχοπτωση συνδεεται με τη λιπαροτητα που αναφερεις?ειναι ενα προβλημα που κ εμενα με στενοχωρει πολυ αλλα στηριζομαι στο οτι αν βρεθει η αιτια της τριχοπτωσης στις γυναικες,συνηθως το προβλημα λυνεται.εκτος αν η αιτια ειναι κληρονομικη
θα μπορούσες να μου συστήσεις τους γιατρούς σου??
'οπως γράφω κ πιο κάτω έχω πάει σε 2 γυναικολόγους. ο πρώτος δεν ανέφερε τπτ για πολυκυστικές, ενώ ο δευτερος μου το είπε από μόνος του, δίχως να τον ρωτήσω εγώ κάτι. τώρα θα αλλάξω πάλι γυναικολόγο... να δω τι θα μου πει.

ποτέ κανείς γιατρός δεν μου είπε ότι πρέπει να πάρω σίδηρο για το στίγμα.πάντα έπεφταν τα μαλλιά μου, αλλά τωρα έχει παργίνει το κακό... και είμαι μόνο 21. δλδ στα 25 τι θα γίνει?? σίγουρα φταίει και η λιπαρότητα...

θα πάω πρώτα σε κάποιον παθολόγο για να μου γράψει τι εξετάσεις πρέπει να κάνω και μετά κατευθείαν σε δερματολόγο να του δείξω τα αποτελέσματα... θα ρωτήσω και εάν θα πρέπι να με ξετάσει και κάποιος ενδοκρινολόγος. θα δω και τι θα μου πει και ο γυναικολόγος για τις πολυκυστικές...

εσένα αυτές τις εξετάσεις ενδοκρινολόγος σου είπε να τις κάνεις ή παθολόγος??

γνωρίζεις στη θεσσαλονίκη δερματολόγο, ενδοκρινολόγο και παθολόγο??

εγω μια φορά πέρσυ είχα πάει στον ΒΑΛΑΡΟΥΤΣΟ ΚΛΕΑΝΘΗ-δερματολόγος, αλλά για την ακμη..αυτός έιχα ακούσει ότι είναι καλός στη θεσσαλονίκη..
Παλιά 30-08-12, 00:34   #14
maria_tweety

Προεπιλογή

Παράθεση:
θα μπορούσες να μου συστήσεις τους γιατρούς σου??
'οπως γράφω κ πιο κάτω έχω πάει σε 2 γυναικολόγους. ο πρώτος δεν ανέφερε τπτ για πολυκυστικές, ενώ ο δευτερος μου το είπε από μόνος του, δίχως να τον ρωτήσω εγώ κάτι. τώρα θα αλλάξω πάλι γυναικολόγο... να δω τι θα μου πει.

ποτέ κανείς γιατρός δεν μου είπε ότι πρέπει να πάρω σίδηρο για το στίγμα.πάντα έπεφταν τα μαλλιά μου, αλλά τωρα έχει παργίνει το κακό... και είμαι μόνο 21. δλδ στα 25 τι θα γίνει?? σίγουρα φταίει και η λιπαρότητα...

θα πάω πρώτα σε κάποιον παθολόγο για να μου γράψει τι εξετάσεις πρέπει να κάνω και μετά κατευθείαν σε δερματολόγο να του δείξω τα αποτελέσματα... θα ρωτήσω και εάν θα πρέπι να με ξετάσει και κάποιος ενδοκρινολόγος. θα δω και τι θα μου πει και ο γυναικολόγος για τις πολυκυστικές...

εσένα αυτές τις εξετάσεις ενδοκρινολόγος σου είπε να τις κάνεις ή παθολόγος??

γνωρίζεις στη θεσσαλονίκη δερματολόγο, ενδοκρινολόγο και παθολόγο??

εγω μια φορά πέρσυ είχα πάει στον ΒΑΛΑΡΟΥΤΣΟ ΚΛΕΑΝΘΗ-δερματολόγος, αλλά για την ακμη..αυτός έιχα ακούσει ότι είναι καλός στη θεσσαλονίκη..
δυστυχως μενω αθηνα οποτε δεν μπορω να σου πω κατι για γιατρους.αν και μη φανταστεις οτι εχω στανταρ γιατρους που πηγαινω και γω στο ψαξιμο ειμαι τωρα για να βρω καποιους αξιοπιστους.αρχισα να πηγαινω σε εναν ενδοκρινολογο του ταμειου μου για να μου γραφει τις εξετασεις και να μην πληρωνω.εν τω μεταξυ ενημερωθηκα μονη μου απο το ιντερνετ τι εξετασεις χρειαζονται για την τριχοπτωση και ποια μπορει να ειναι τα πιθανα αιτια ουτως ωστε να ξερω και γω τι θα ζητησω απο τον γιατρο (γιατι μερικες φορες και οι γιατροι δεν δινουν τοση σημασια).οποτε του ειπα να μου γραψει και σιδηρο φερριτινη,οταν πηρα τις απαντησεις ειδα οτι η φερριτινη μου ηταν 30,οποτε ειχα εντοπισει μονη μου το ενα μερος του προβληματος.γιατι για να μην εχεις προβλημα με τα μαλλια σου πρεπει η φερριτινη να ειναι πανω απο 70.με τις εξετασεις αυτες πηγα σε δερματολογο (καλο ειναι να σου γραψει ο ενδοκρινολογος και για θυροειδη και ορμονικες για να ξερεις που βρισκεσαι) και μου εδωσε αγωγη με σιδηρο για 3 μηνες και μια λοσιον για τα μαλλια που ποτε δεν πηρα.οσο καιρο επαιρνα το σιδηρο ημουν μια χαρα.οποτε εγω σε συμβουλευω να πας πρωτα σε εναν ενδοκρινολογο να σου γραψει τις απαραιτητες εξετασεις να κανεις και μετα με αυτες να πας σε δερματολογο για να σου πει τι θεραπεια να κανεις.για παθολογο δεν ξερω αν χρειαζεται γιατι δεν εχω παει μεχρι στιγμης.και εναν γυναικολογο που να σου πει επιτελους αν εχεις πολυκυστικες.εμενα οσοι γυναικολογοι εχω παει μου βρισκουν τις κυστουλες στις ωοθηκες.χρειαζονται συντονισμενες κινησεις και θα λυθει το προβλημα σου μην ανησυχεις.
Παλιά 30-08-12, 00:38   #15
maria_tweety

Προεπιλογή

α επισης,ειχες ακμη?αν ναι τι εκανες γιατι και μενα με απασχολει αυτο.λογω πολυκυστικων εχω ακμη και λιγη τριχοφυια.για την τριχοφυια κανω laser αλλα για την ακμη δεν θελω να παρω χαπια
Παλιά 30-08-12, 10:55   #16
yogini

Το avatar του χρήστη yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ομοιοπαθητική! Σου απάντησα και στο αντίστοιχο τόπικ.
Ο χρήστης yogini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-08-12, 11:01   #17
maria_tweety

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο yogini Εμφάνιση μηνυμάτων
ομοιοπαθητική! Σου απάντησα και στο αντίστοιχο τόπικ.
ναι εχω σκοπο να ξεκινησω αλλα το καθυστερω γιατι εχω κατι εκκρεμοτητες με τους κατω φρονιμιτες και διαβασα οτι πριν αρχισεις ομοιοπαθητικη ειναι καλο να ξεμπερδευεις απο οδοντιατρους.επισης περιμενω να παρουν μια ωθηση τα οικονομικα μου για το πρωτο 90αρη το σκεφτομαι οσο να ναι.μακαρι να με βοηθησει
Παλιά 30-08-12, 13:34   #18
Συντονιστής Σ
Εθελοντ. Συντονιστής Moderator (Ν)Εθελοντ. Συντονιστής Moderator

Συντονιστής Σ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας,
μπορείτε να δείτε και εδώ:

Τριχόπτωση
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=96586

Τριχόπτωση
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=25026

Πεφτουν τα μαλλια μου........
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=101719

OTAN TA ΜΑΛΛΙΑ ΠΕΦΤΟΥΝ...ΣΥΝΝΕΦΟ!
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=30452

πτωση μαλλιών μετα τον τοκετο?
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=27713

Θηλασμός και τριχόπτωση
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=21113

τριχόπτωση σε ηλικία 3,5 ετών ?
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=23376
Ο χρήστης Συντονιστής Σ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-08-12, 19:00   #19
littleprincess

Exclamation τριχοπτωση

Παράθεση:
α επισης,ειχες ακμη?αν ναι τι εκανες γιατι και μενα με απασχολει αυτο.λογω πολυκυστικων εχω ακμη και λιγη τριχοφυια.για την τριχοφυια κανω laser αλλα για την ακμη δεν θελω να παρω χαπια
ευχαριστώ πολύ... από δευτέρα που θα ανέβω θεσσαλονίκη θα ρυθμίσω το θέμα με τους γιατρούς... θα πάω και όταν βγουν τα αποτελέσματα θα σας ενημερώσω. και γω σε κάποιον ενδοκρινολόγο του ταμείου μου θα πάω για να μου γράψει τις εξετάσεις. αλλά για δερματολόγο δεν ξέρω. πρέπει να βρω καποιον καλό.. θα παω στον Βαλαρούτσο που έχει και την καρτέλα μου, αλλά δεν τον πολυ εμπιστέυτηκα απ την αρχη κ θέλω να βρω κ κανέναν άλλον... Είχα πάει σε αυτόν για την ακμή. μου τον σύστησαν αρκετοι στη θεσσαλονίκη ως έναν απ τους καλύτερους. φυσικά δεν ανήκει σε κανένα ταμείο και σε κάθε επίσκεψη σκας 40 ευρω... για πέντε λεπτά υπόθεση. απλά να σε δει κ να σου πει ότι οκ συνεχίζουμε τη θεραπεία...

έχω ακμή σε προσωπο και πλάτη... μου έδωσε λοιπόν μια λοσιόν που μου τη φτιάξαν στο φαρμακείο για τη πλάτη, ένα καθαριστικό πρόσώπου, κ μία κρέμα για το πρόσωπο για να τη βάζω τοπικά όπου βγάζω σπυράκια...
Παλιά 07-09-12, 13:33   #20
maria_tweety

Προεπιλογή

Παράθεση:
ευχαριστώ πολύ... από δευτέρα που θα ανέβω θεσσαλονίκη θα ρυθμίσω το θέμα με τους γιατρούς... θα πάω και όταν βγουν τα αποτελέσματα θα σας ενημερώσω. και γω σε κάποιον ενδοκρινολόγο του ταμείου μου θα πάω για να μου γράψει τις εξετάσεις. αλλά για δερματολόγο δεν ξέρω. πρέπει να βρω καποιον καλό.. θα παω στον Βαλαρούτσο που έχει και την καρτέλα μου, αλλά δεν τον πολυ εμπιστέυτηκα απ την αρχη κ θέλω να βρω κ κανέναν άλλον... Είχα πάει σε αυτόν για την ακμή. μου τον σύστησαν αρκετοι στη θεσσαλονίκη ως έναν απ τους καλύτερους. φυσικά δεν ανήκει σε κανένα ταμείο και σε κάθε επίσκεψη σκας 40 ευρω... για πέντε λεπτά υπόθεση. απλά να σε δει κ να σου πει ότι οκ συνεχίζουμε τη θεραπεία...

έχω ακμή σε προσωπο και πλάτη... μου έδωσε λοιπόν μια λοσιόν που μου τη φτιάξαν στο φαρμακείο για τη πλάτη, ένα καθαριστικό πρόσώπου, κ μία κρέμα για το πρόσωπο για να τη βάζω τοπικά όπου βγάζω σπυράκια...

τι εγινε τελικα?εκανες εξετασεις?πηγες σε καποιον γιατρο?
Παλιά 25-09-12, 22:24   #21
ΛΙΝ

Το avatar του χρήστη ΛΙΝ

Περιοχή: Αθήνα
ΛΙΝ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Kαλησπερα σας!
αντιμετωπιζω προβλημα με τα μαλλια, μου πεφτουν οταν τα χτενιζω, στο λουσιμο, με το παραμικρο ακομα βρισκω τριχες και στο μαξιλαρι μου, φοβαμαι ποτε δεν ηταν ετσι, ηταν σε φυσιολογικα πλαισια.
Ειναι πολυ λιπαρα κυριος στη ριζα και τα λουζο μερα παρα μερα μηπως απο το συχνο λουσιμο καταστραφηκαν?
τι να κανω υπαρχει καποια λυση? τι γιατρο πρεπει να επισκευτω δερματολογο?
δοκιμασα το σαμπουαν Elvive που ειναι με δραση αργινινης για ενδυναμωση τη μασκα και την κρεμα, αλλα τιποτα.
Υπαρχει καποια θεραπεια με σαμπουαν? χωρις φαρμακα
Ο χρήστης ΛΙΝ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-10-12, 22:28   #22
maria_tweety

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΛΙΝ Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλησπερα σας!
αντιμετωπιζω προβλημα με τα μαλλια, μου πεφτουν οταν τα χτενιζω, στο λουσιμο, με το παραμικρο ακομα βρισκω τριχες και στο μαξιλαρι μου, φοβαμαι ποτε δεν ηταν ετσι, ηταν σε φυσιολογικα πλαισια.
Ειναι πολυ λιπαρα κυριος στη ριζα και τα λουζο μερα παρα μερα μηπως απο το συχνο λουσιμο καταστραφηκαν?
τι να κανω υπαρχει καποια λυση? τι γιατρο πρεπει να επισκευτω δερματολογο?
δοκιμασα το σαμπουαν Elvive που ειναι με δραση αργινινης για ενδυναμωση τη μασκα και την κρεμα, αλλα τιποτα.
Υπαρχει καποια θεραπεια με σαμπουαν? χωρις φαρμακα
Καλησπερα!!κ γω μια απο τα ιδια με σενα.ειδικα στο λουσιμο χανω μια χουφτα τριχες. λουζομαι καθε δευτερη μερα γιατι αν τα αφησω την τριτη μερα ειναι χαλια.εγω ειχα κανει εξετασεις θυροειδη,σιδηρο,φερριτινη.ξερω οτι εχω ανεβασμενα ανδρογονα λογω πολυκυστικων.αρχικα ειχα χαμηλη φερριτινη κ πηρα σιδηρο κ μειωθηκε η τριχοπτωση.ομως τωρα που εκανα παλι εξετασεις ηταν ολα καλα οποτε δεν ξερω που οφειλεται.θα σου ελεγα να κανεις αυτες τις εξετασεις που προανεφερα κ να πας σε εναν δερματολογο να σε δει..περιμένω νεα σου
Παλιά 03-10-12, 22:13   #23
littleprincess

Προεπιλογή

να 'μαι κ πάλι.. άργησα να ενημερώσω επειδή πραγματικά ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη με τους γιατρούς. ήταν κ οι απεργείες του ΕΟΠΥΥ και όλο αυτό καθυστέρησε ακόμα πιο πολύ τα πραγματα..

λοιπόν, πήγα σε μια παθολόγο και της είπα το πρόβλημά μου. της ζήτησα να κάνω εξετάσεις για σίδηρο, φερριτίνη, θυροειδή. νευρίασε τόσο πολύ όταν της ζήτησα τις εξετάσεις... μου πε πως δεν θα της πω εγω ποια είναι η δουλειά της κ πως τις εξετάσεις τις καθορίζει ο γιατρός και όχι ο ασθενής. επίσης μου πε πως δεν ξέρει σε τι γιατρούς έχω πάει ως τώρα, αλλά ποτέ ένας γιατρός που χει σπουδάσει ιατρική και έχει κάνει πέντε χρόνια ειδίκευση δεν επιτρέπει να μετρηθεί ο σίδηρος. και αυτό επειδή μου πε πως αν τη προγούμενη μέρα φας κρέας, ο σίδηρος θα είναι μια χαρά, αν δεν φας θα είναι χαμηλός. μου είπε πως αυτο το ελέγχεις μόνο με τον αιματικρίτη...

πάει αυτή η ιστορία, κατάφερα να κάνω τις ξετάσεις. ως γνωστό ο αιματοκρίτης βγήκε χαμηλός, λόγω του οτι είμαι ετεροζυγώτης μεσογειακής αναιμίας. ο θηροειδής ήταν καλός. από βδομάδα θα πάω σε άλλο παθολόγο να τις δει και να μου πει αν θα πάρω κάτι. επειδή αυτη που μου έγραψε τις εξετάσεις μου είπε πως δεν έχει κενά ραντεβού και μου έβαλε ένα για τις 31 του μήνα... αν έχεις το θεό σου δλδ... μου έγραψε τις εξετάσεις και δεν μου κράτησε ένα ραντεβού, ενώ ηξερε ότι θα της τις πάω μόλις βγουν. και μου είπε πως θα κάνει και απεργεία στις 8 του μήνα πάλι με τον ΕΟΠΠΥ και δεν ξέρει κ πότε θα λήξει...

σήμερα πήγα και σε μία δερματολόγο... το μόνο που μου έδωσε ήταν ένα σαμπουάν, να το πάρω απ' το φαρμακείο κ να το χρησιμοποιήσω για ένα μήνα όσο συχνά θέλω εγώ. ο σκοπός μου είπε είναι να ρυθμιστεί η λιπαρότητα. έλουσα τα μαλλιά μου δευτέρα και σήμερα πήγα αλλουστη για να δει σε πόσο τραγικό σημείο φτάνουν τα μαλλιά μου σε 2 μέρες...

επίσης μου είπε πως ο σίδηρος δεν είναι λύση. γτ για όσο καιρο θα τον πάρω όλα θα ναι καλά... μετά όμως θα ξαναρχίσει η ίδια κατασταση..

εγώ δεν μπορώ να πριμένω άλλο ένα μήνα και να βλέπω τα μαλλιά μου να πέφτουν με τέτοιους ρυθμούς. θα πάρω αυρι το σαμπουάν που μου έγραψε και θα το χρησιμοποιώ, αλλά θα πάω και σε άλλους δερματολόγους να πάρω και άλλες γνώμες.. μπας και κάποιος με πάρει στα σοβαρά.

ένα έχω καταλάβει ως τώρα: κανένας δεν σε προσέχει αν δεν έχεις μέσο, είτε πας με την ασφάλεια σου είτε με πληρωμή... το πόσο έχω ταλαιπωρηθεί δεν λέγεται. η ψυχολογία μου έχει διαλυθεί.
Παλιά 04-10-12, 19:59   #24
ΛΙΝ

Το avatar του χρήστη ΛΙΝ

ΛΙΝ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλησπερα!!κ γω μια απο τα ιδια με σενα.ειδικα στο λουσιμο χανω μια χουφτα τριχες. λουζομαι καθε δευτερη μερα γιατι αν τα αφησω την τριτη μερα ειναι χαλια.εγω ειχα κανει εξετασεις θυροειδη,σιδηρο,φερριτινη.ξερω οτι εχω ανεβασμενα ανδρογονα λογω πολυκυστικων.αρχικα ειχα χαμηλη φερριτινη κ πηρα σιδηρο κ μειωθηκε η τριχοπτωση.ομως τωρα που εκανα παλι εξετασεις ηταν ολα καλα οποτε δεν ξερω που οφειλεται.θα σου ελεγα να κανεις αυτες τις εξετασεις που προανεφερα κ να πας σε εναν δερματολογο να σε δει..περιμένω νεα σου
Καλησπερα!
τωρα ειδα το μνμ σου, εχω κανει της εξετασεις που ανεφερες δεν υπαρχει προβλημα ουτε στο σιδηρο ουτε φερριτινη ειναι πολυ καλα εκτος θυροειδη που ειναι ακριβως στα ορια του (δεν περνω φαρμακα).
Κουρευτικα λιγακι επειδη ειναι μακρια τα μαλλια μου μηπως και δυναμωσουν, αλλα το λουσιμο μερα παρα μερα.
Αν συνεχειστη η πτωση των μαλλιων μου θα επισκευτω αρχικα δερματολογο
Παλιά 04-10-12, 21:21   #25
maria_tweety

Προεπιλογή

Παράθεση:
να 'μαι κ πάλι.. άργησα να ενημερώσω επειδή πραγματικά ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη με τους γιατρούς. ήταν κ οι απεργείες του ΕΟΠΥΥ και όλο αυτό καθυστέρησε ακόμα πιο πολύ τα πραγματα..

λοιπόν, πήγα σε μια παθολόγο και της είπα το πρόβλημά μου. της ζήτησα να κάνω εξετάσεις για σίδηρο, φερριτίνη, θυροειδή. νευρίασε τόσο πολύ όταν της ζήτησα τις εξετάσεις... μου πε πως δεν θα της πω εγω ποια είναι η δουλειά της κ πως τις εξετάσεις τις καθορίζει ο γιατρός και όχι ο ασθενής. επίσης μου πε πως δεν ξέρει σε τι γιατρούς έχω πάει ως τώρα, αλλά ποτέ ένας γιατρός που χει σπουδάσει ιατρική και έχει κάνει πέντε χρόνια ειδίκευση δεν επιτρέπει να μετρηθεί ο σίδηρος. και αυτό επειδή μου πε πως αν τη προγούμενη μέρα φας κρέας, ο σίδηρος θα είναι μια χαρά, αν δεν φας θα είναι χαμηλός. μου είπε πως αυτο το ελέγχεις μόνο με τον αιματικρίτη...

πάει αυτή η ιστορία, κατάφερα να κάνω τις ξετάσεις. ως γνωστό ο αιματοκρίτης βγήκε χαμηλός, λόγω του οτι είμαι ετεροζυγώτης μεσογειακής αναιμίας. ο θηροειδής ήταν καλός. από βδομάδα θα πάω σε άλλο παθολόγο να τις δει και να μου πει αν θα πάρω κάτι. επειδή αυτη που μου έγραψε τις εξετάσεις μου είπε πως δεν έχει κενά ραντεβού και μου έβαλε ένα για τις 31 του μήνα... αν έχεις το θεό σου δλδ... μου έγραψε τις εξετάσεις και δεν μου κράτησε ένα ραντεβού, ενώ ηξερε ότι θα της τις πάω μόλις βγουν. και μου είπε πως θα κάνει και απεργεία στις 8 του μήνα πάλι με τον ΕΟΠΠΥ και δεν ξέρει κ πότε θα λήξει...

σήμερα πήγα και σε μία δερματολόγο... το μόνο που μου έδωσε ήταν ένα σαμπουάν, να το πάρω απ' το φαρμακείο κ να το χρησιμοποιήσω για ένα μήνα όσο συχνά θέλω εγώ. ο σκοπός μου είπε είναι να ρυθμιστεί η λιπαρότητα. έλουσα τα μαλλιά μου δευτέρα και σήμερα πήγα αλλουστη για να δει σε πόσο τραγικό σημείο φτάνουν τα μαλλιά μου σε 2 μέρες...

επίσης μου είπε πως ο σίδηρος δεν είναι λύση. γτ για όσο καιρο θα τον πάρω όλα θα ναι καλά... μετά όμως θα ξαναρχίσει η ίδια κατασταση..

εγώ δεν μπορώ να πριμένω άλλο ένα μήνα και να βλέπω τα μαλλιά μου να πέφτουν με τέτοιους ρυθμούς. θα πάρω αυρι το σαμπουάν που μου έγραψε και θα το χρησιμοποιώ, αλλά θα πάω και σε άλλους δερματολόγους να πάρω και άλλες γνώμες.. μπας και κάποιος με πάρει στα σοβαρά.

ένα έχω καταλάβει ως τώρα: κανένας δεν σε προσέχει αν δεν έχεις μέσο, είτε πας με την ασφάλεια σου είτε με πληρωμή... το πόσο έχω ταλαιπωρηθεί δεν λέγεται. η ψυχολογία μου έχει διαλυθεί.
πω πω μεγαλη ταλαιπωρια.παντως πηγαινε κ σε αλλον γιατρο γιατι δεν ειναι κ λιγο να εχεις τριχοπτωση.να σε ρωτησω εχεις κληρονομικοτητα σ αυτο το θεμα?γιατι παιζει πολυ σημαντικο ρολο κ αυτο.βεβαια η κληρονομικοτητα παει 7 γενιες πισω αλλα αν καποιος γονιος η παππους/γιαγια εχει προβλημα τοτε ισως να εχεις μια ενδειξη.εμενα οι εξετασεις βγηκαν καλες αυτη τη φορα οποτε δεν ξερω τι φταιει.κ το αγχος παιζει πολυ σημαντικο ρολο αλλα ετσι οπως ειναι οι καταστασεις πως να μην εχεις αγχος?ποιο σαμπουαν σου εγραψε?σου ευχομαι να βρεις μια λυση συντομα και αν βρεις πες τη κ σε μας
Παλιά 04-10-12, 22:38   #26
littleprincess

Exclamation

το σαμπουάν λέγεται Sh MEyzin B+ ή κάπως έτσι... το διαβάζω απ τη συνταγή επειδή το παρήγγειλα και ακόμε δεν έχει ερθει...

maria_tweety εμένα η φερριτίνη μου βγήκε καλή, δλδ απο 10-160 που είναι για τις γυναίκες εγω έχω 68,06.

εσένα ο ενδοκρινολόγος σου σύστησε να πάρεις σίδηρο? κ σου καθόρισε τη δοσολογία? για πόσο καιρό πήρες? σταμάτησε η τριχόπτωση? εβγαλες φύτρες?

μου έκανε εντύπωση που μου έδωσε μόνο ένα σαμπουάν η δερματολόγος.. μου πε πως η λύση δεν είναι ο σίδηρος. επειδή οκ θα βγάλω φύτρες, το θέμα όμως είναι να μείνουν και όχι να πέσουν...

τι να κάνω??? δεν ξέρω... και η παθολόγος που και καλά με ενέλαβε μου έβαλε ραντεβού στις 31 του μήνα.... αν δεν μπορεούσε να με αναλάβει ας το λεγε... τόση ανευθυνότητα πια...
Παλιά 04-10-12, 23:02   #27
KATERINA JV

Περιοχή: Αμπελόκηποι
KATERINA JV ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

φιλες μου, τι να σας πω,
εγω μοναδικο αποτελεσμα βλεπω οταν τρωω πολυ μοσχαρι,μπιφτεκια,φακες σε συνδυασμο με λεμονι/πορτοκαλαδα...μεσα σε 2 βδομαδες δεν πεφτει τιποτααααα
προσοχη ομως..μην πινετε καφεινη(εμποδιζεται η απορροφηση σιδηρου) και τα γαλακτοκομικα σας να τα καταναλώνετε 2,5 ωρες μετα την παραπανω διατροφη,
φιλια
Ο χρήστης KATERINA JV δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-10-12, 10:13   #28
maria_tweety

Προεπιλογή

Παράθεση:
το σαμπουάν λέγεται Sh MEyzin B+ ή κάπως έτσι... το διαβάζω απ τη συνταγή επειδή το παρήγγειλα και ακόμε δεν έχει ερθει...

maria_tweety εμένα η φερριτίνη μου βγήκε καλή, δλδ απο 10-160 που είναι για τις γυναίκες εγω έχω 68,06.

εσένα ο ενδοκρινολόγος σου σύστησε να πάρεις σίδηρο? κ σου καθόρισε τη δοσολογία? για πόσο καιρό πήρες? σταμάτησε η τριχόπτωση? εβγαλες φύτρες?

μου έκανε εντύπωση που μου έδωσε μόνο ένα σαμπουάν η δερματολόγος.. μου πε πως η λύση δεν είναι ο σίδηρος. επειδή οκ θα βγάλω φύτρες, το θέμα όμως είναι να μείνουν και όχι να πέσουν...

τι να κάνω??? δεν ξέρω... και η παθολόγος που και καλά με ενέλαβε μου έβαλε ραντεβού στις 31 του μήνα.... αν δεν μπορεούσε να με αναλάβει ας το λεγε... τόση ανευθυνότητα πια...
εμενα μου ειχε δωσει ο δερματολογος ενα σαμπουαν της freezyderm και μια λοσιον που ειχε 70 ευρω και δεν πηρα κανενα απο τα 2.πιστευω οτι ενα σαμπουαν απο μονο του δεν κανει κ σπουδαια πραγματα αλλα εσυ μπορεις να κανεις μια προσπαθεια.μου εδωσε και σιδηρο για 3 μηνες και κατα τη διαρκεια αυτη ειχε μειωθει η τριχοπτωση και ενιωθα πιο δυνατα τα μαλλια μου κ πιο πλουσια.βεβαια εγω ειχα φερριτινη 30 αλλα εσενα ειναι μια χαρα.κ απο τοτε που σταματησα τα χαπια,αρκετους μηνες,εχω κανει εξετασεις 2 φορες για σιδηρο φερριτινη κ ειναι μια χαρα,δεν εχουν πεσει παλι οι τιμες. γενικα ομως παρατηρω οτι βγαζω φυτρες αλλα νομιζω οτι στην γραμμη του μετωπου εχει αραιωσει λιγο το μαλλι γιατι κατω απο δυνατο φως βλεπω λιγο δερμα.οποτε δεν ξερω αν ο ρυθμος απωλειας ειναι ιδιος με τον ρυθμο επανεκφυσης.ψαχνω να βρω παλιες φωτο για να συγκρινω.κ νιωθω τα μαλλια που πιο λιγα σε σχεση με το παρελθον.εσυ εχεις παρατηρησει σε καποιο σημειο αραιωση?φυτρες βγαζεις γενικα?το πηρα αποφαση αυριο θα κλεισω ραντεβου για ομοιοπαθητικη.μακαρι να δω αποτελεσμα και να εισαι σιγουρη πως θα το διαδωσω παντου κ θα το μαθεις.
Παλιά 07-10-12, 19:22   #29
littleprincess

Προεπιλογή

και γω αυτό λέω.. ότι τα μαλλάκια μου έχουν αραιώσει μπροστά. και γω κοιτάω παλιές φωτογρεφίες και γίνομαι χάλια... εγώ όμως δεν έχω καθόλου φύτρες.. κ αυτο είναι που με ανησυχεί ακόμα πιο πολύ.

το σαμπουάν αυτό που μου έγραψε κοστίζει 22 ευρώ..εγώ απ' ότι κατάλαβα παίζει ρόλο σε τι δερματολόγο πρέπει να πάμε. δηλαδή άλλος ειδικεύεται σε καρκινόματα, άλλος σε θεραπείες laser άλλος σε τριχόπτωση... αλλά κανένας δεν θα σου πει ξέρεις εγώ δεν ειδικεύομαι στην τριχόπτωση, θα πάρουν τα χρήματα και έξω απ' τη πόρτα...

εμένα δεν μου δωσε σίδηρο.. και ΄σκεφτόμουν ότι αν έπαιρνα θα δυνάμωναν λίγο, θα έβγαιναν φύτρες και μετά με σαμπουάν , αμπούλες άντε κ κανα συμπλήρωμα διατροφής θα μπορούσα να τις διατηρ'ησω.. θα πάω σίγουρα κ σε άλλους δερματολόγους..δεν το αφήνω έτσι.

περιμένω νέα για την ομοιοπαθητική.. να μου πεις πως σου άνηκε η πρώτη επίσκεψη. και αν μπορέις ρώτα και για κανέναν καλό ομοιοπαθητικό εδώ στη θεσσαλονίκη.
Παλιά 10-10-12, 22:33   #30
roula432

roula432 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εχώ κορίτσια έχω πολύ μεγάλο πρόβλημα. Όλο το σπίτι είναι γεμάτο τρίχες.
Με ταλαιπωρει πολλα χρονια εχω παρει βιταμινες, εχω κανει εξετασεις...τιποτα.

Βρηκα ενα αρθρο που λεει οτι αν κοψεις τα αντισυληπτικά προκαλειται τριχόπτωση.
Αναφέρεται και σε άλλα φαρμακα αναλυτικά.

http://www.dromostherapeia.gr/iatrik...n-mallion.html

Ειδα οτι και τα φαρμακα της ακμης δημιουργουν τριχόπτωση...κατι που έπαθε ο ξαδερφός μου!

Τελικά τι να κανουμε μου λέτε;;
Να παίρνουμε φαρμακα να διορθώσουνε ενα προβλημα και να αποκτουμε και άλλο ή να μην παιρνουμε τιποτα;

Οποιος ξερει ας μου απαντησει.
Ο χρήστης roula432 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-10-12, 23:33   #31
maria_tweety

Προεπιλογή

κοριτσια πραγματικα δεν ξερω τι να πω.εχω κουραστει με αυτο το θεμα.καθε φορα που λουζομαι κοιταω στον καθρεφτη να δω ποσες φυτρες εχω βγαλει.περιττο να πω οτι το δωματιο μου θελει καθε μερα σκουπισμα απο τις τριχες.τωρα ειμαι στην αναζητηση νεου βιολογικου σαμπουαν μηπως κ βοηθησω λιγο την κατασταση.το βασικο ειναι να μαθεις την αιτια της τριχοπτωσης μεσω εξετασεων και δερματολογου.μια φιλη μου ειχε πει οτι μια γνωστη της που ειχε τριχοπτωση πηγαινε σε τριχολογο,ναι υπαρχει κ αυτη η ειδικοτητα.αλλα ειναι αρκετα ακριβος μου ειχε πει κ δεν ασχοληθηκα.υπαρχει και ενα φορουμ το hairloss.gr με αρκετα θεματα και με πολυ ψαγμενα ατομα που ισως σας βοηθησουν.
Παλιά 12-10-12, 09:41   #32
ΛΙΝ

Το avatar του χρήστη ΛΙΝ

ΛΙΝ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημερα, το βρηκα στο internet

Τα αίτια της γυναικείας τριχόπτωσης

Τα πιο συχνά αίτια της γυναικείας τριχόπτωσης σχετίζονται με τους εξής παράγοντες:

• Ορμονικές διαταραχές (μεταβολές στα επίπεδο των ορμονών)
• Εγκυμοσύνη, με ενδείξεις κατά την επιλοχεία περίοδο
• Εμμηνόπαυση
• Παθήσεις του τριχωτού
• Σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών
• Κληρονομική προδιάθεση
• Υψηλού βαθμού εμπύρετες καταστάσεις
• Έντονη συναισθηματική φόρτιση ή στρες-ψυχολογικό, σωματικό, μετεγχειρητικό
• Αυστηρές δίαιτες, κακής ποιότητας διατροφή (διατροφική ανεπάρκεια πρωτεΐνης, βιταμινών, ιχνοστοιχείων και μετάλλων, κυρίως σιδήρου)
• Αναιμία
• Υπερβολική λήψη βιταμίνης Α
• Δυσλειτουργίες θυρεοειδή (υποθυρεοειδισμός, υπερθυρεοειδισμός)
• Διάφορες παθήσεις, όπως διαβήτης, δερματολογικές ασθένειες(πχ δερματίτιδα, έκζεμα) κλπ
• Χρόνιες ασθένειες
• Χημειοθεραπεία, θεραπεία με ακτινοβολίες
• Φαρμακευτικές αγωγές-αντικαταθλιπτικά, αντιφλεγμονώδη, κατά της χοληστερίνης, για ρύθμιση πίεσης, διουρητικά, αντιθρομβωτικά κα
• Τραυματισμοί
• Αυτοάνοσα νοσήματα

Ωστόσο, η υγεία των μαλλιών επιβαρύνεται και από εξωτερικούς παράγοντες, όπως είναι η έκθεση σε περιβάλλον επιβαρυμένο με σκόνη και ρύπανση, οι επιβαρυντικές διεργασίες κομμωτικής, η ακατάλληλη ή ελλιπής φροντίδα κα.
Παλιά 12-10-12, 11:58   #33
maria_tweety

Προεπιλογή

[QUOTE=ΛΙΝ;2472856]Καλημερα, το βρηκα στο internet

Τα αίτια της γυναικείας τριχόπτωσης

Τα πιο συχνά αίτια της γυναικείας τριχόπτωσης σχετίζονται με τους εξής παράγοντες:

• Ορμονικές διαταραχές (μεταβολές στα επίπεδο των ορμονών)
• Εγκυμοσύνη, με ενδείξεις κατά την επιλοχεία περίοδο
• Εμμηνόπαυση
• Παθήσεις του τριχωτού
• Σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών
• Κληρονομική προδιάθεση
• Υψηλού βαθμού εμπύρετες καταστάσεις
• Έντονη συναισθηματική φόρτιση ή στρες-ψυχολογικό, σωματικό, μετεγχειρητικό
• Αυστηρές δίαιτες, κακής ποιότητας διατροφή (διατροφική ανεπάρκεια πρωτεΐνης, βιταμινών, ιχνοστοιχείων και μετάλλων, κυρίως σιδήρου)
• Αναιμία
• Υπερβολική λήψη βιταμίνης Α
• Δυσλειτουργίες θυρεοειδή (υποθυρεοειδισμός, υπερθυρεοειδισμός)
• Διάφορες παθήσεις, όπως διαβήτης, δερματολογικές ασθένειες(πχ δερματίτιδα, έκζεμα) κλπ
• Χρόνιες ασθένειες
• Χημειοθεραπεία, θεραπεία με ακτινοβολίες
• Φαρμακευτικές αγωγές-αντικαταθλιπτικά, αντιφλεγμονώδη, κατά της χοληστερίνης, για ρύθμιση πίεσης, διουρητικά, αντιθρομβωτικά κα
• Τραυματισμοί
• Αυτοάνοσα νοσήματα

Ωστόσο, η υγεία των μαλλιών επιβαρύνεται και από εξωτερικούς παράγοντες, όπως είναι η έκθεση σε περιβάλλον επιβαρυμένο με σκόνη και ρύπανση, οι επιβαρυντικές διεργασίες κομμωτικής, η ακατάλληλη ή ελλιπής φροντίδα κα.[/QUOT

εγω εχω πολυκυστικες ωοθηκες αρα εκει οφειλεται η δικη μου τριχοπτωση.παρ ολα αυτα οταν πηρα για 7 μηνες αντισυλληπτικα,που υποτιθεται οτι μου ρυθμισαν τις ορμονες,δεν ειδα βελτιωση αλλα το αντιθετο.εκεινη την περιοδο μου επεφταν πιο πολυ γιατι τελικα τα αντισυππηπτικα μου ειχα απορρυθμισει τον θυροειδη.οποτε δεν υπαρχει σωτηρια...ασε που δεν θελω να χαπακωνομαι.καλυτερα να στραφουμε σε πιο φυσικες λυσεις
Παλιά 12-10-12, 13:06   #34
ΛΙΝ

Το avatar του χρήστη ΛΙΝ

ΛΙΝ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Στο λουσιμο κ χτενισμα πεφτουν αρκετες τριχες ακομα και οταν δεν τα πειραζω βρισκω καποιες τριχες πανω στην μπλουζα μου, φοβαμαι μην χασω τα μαλλακια μου. Αυτο το διαστημα εχω καποιο αγχως, αλλα δεν νομιζω να ωφειλεται εκει, γιατι γενικα ειμαι πολυ αγχωθεις με το παραμικρο.

Ακομα δεν εχω επισκεφτει καποιο γιατρο, αλλα πριν παρω την αποφαση να παω θα δοκιμασω πρωτα καποιο σαμπουαν φαρμακειου πιστευω στο φαρμακειο να μου δωσουν το καταλληλο.

Ποσα μαλλια ποια θα χασω οταν ξεκινησω της ενεσεις για την εξωσωματικη εχω διαβασει στης παρενεργεις για πιθανο απωλεια μαλλιων

• Παθησεις του τριχοτου δηλ. το συχνω λουσιμο κ σεσουαρ;;
Παλιά 12-10-12, 20:13   #35
littleprincess

Προεπιλογή

ο γυναικολόγος Νίκος Παπανικολάου (κορυφαίος) μου είπε πως με τις πολυκυστικές δεν προκαλείται τριχόπτωση. επίσης το ίδιο μου είπε και η παθολόγος μου.

maria tweety αλλάξα τελικά παθολόγο. βρηκά μια που με πρόσεξε. έδειξε ενδιαφέρον, είδε τις εξετάσεις μου παρόλο που μου τις ειχε γράψει η άλλη, τμου έδωσε για 3 μήνες τα gyno-tardyferon. είναι συπλήρωμα σιδήρου και φυλλικού οξέως για το στίγμα μου. εβγαλε η ιδια φωτοτυπία τις εξετάσεις μου και τις κράτησε για αρχειο στο γραφειο της και τον ιανουάριο μου ειπε να ξαναπάω μόλις τελειώσω την αγωγή για να επαναλάβουμε τις εξετάσεις.και μου είπε οτι οι πολυκυστικες δημιουργουν τριχόπτωση μόνο οταν τα ανδρογονα ειναι πολυ υψηλα σε σπανιες περιπτωσεις δλδ, όταν οι γυναικες έχουν ανδρικα χαρακτηριστικά και τοτε η τριχόπτωση δημιουργει καραφλα πανω στο κεφάλι, όπως εχουν οι άνδρες. πράγμα που μου είπε ότι δεν συμβαινει σε μενα και να μην ανησυχω, επειδη ειμαι ένα θηλυκότατο κοριτσάκι. γι΄αυτο λογικά θα μου έιπε το ίδιο και ο γυναικολόγος.

πήγες τελικά σε ομοιοπαθητικό???
Παλιά 12-10-12, 20:54   #36
ΛΙΝ

Το avatar του χρήστη ΛΙΝ

ΛΙΝ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Απο μονη ξεκινησα gyno-tardyferon μου το ειχε δωσει πιο παλια ο παθολογος μου.ελπιζω να βοηθησει στην απωλεια των μαλλιων. κακο δεν νομιζω να μου κανει παρα μονο καλο.
Παλιά 12-10-12, 21:02   #37
maria_tweety

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΛΙΝ Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο λουσιμο κ χτενισμα πεφτουν αρκετες τριχες ακομα και οταν δεν τα πειραζω βρισκω καποιες τριχες πανω στην μπλουζα μου, φοβαμαι μην χασω τα μαλλακια μου. Αυτο το διαστημα εχω καποιο αγχως, αλλα δεν νομιζω να ωφειλεται εκει, γιατι γενικα ειμαι πολυ αγχωθεις με το παραμικρο.

Ακομα δεν εχω επισκεφτει καποιο γιατρο, αλλα πριν παρω την αποφαση να παω θα δοκιμασω πρωτα καποιο σαμπουαν φαρμακειου πιστευω στο φαρμακειο να μου δωσουν το καταλληλο.

Ποσα μαλλια ποια θα χασω οταν ξεκινησω της ενεσεις για την εξωσωματικη εχω διαβασει στης παρενεργεις για πιθανο απωλεια μαλλιων

• Παθησεις του τριχοτου δηλ. το συχνω λουσιμο κ σεσουαρ;;
Παράθεση:
ο γυναικολόγος Νίκος Παπανικολάου (κορυφαίος) μου είπε πως με τις πολυκυστικές δεν προκαλείται τριχόπτωση. επίσης το ίδιο μου είπε και η παθολόγος μου.

maria tweety αλλάξα τελικά παθολόγο. βρηκά μια που με πρόσεξε. έδειξε ενδιαφέρον, είδε τις εξετάσεις μου παρόλο που μου τις ειχε γράψει η άλλη, τμου έδωσε για 3 μήνες τα gyno-tardyferon. είναι συπλήρωμα σιδήρου και φυλλικού οξέως για το στίγμα μου. εβγαλε η ιδια φωτοτυπία τις εξετάσεις μου και τις κράτησε για αρχειο στο γραφειο της και τον ιανουάριο μου ειπε να ξαναπάω μόλις τελειώσω την αγωγή για να επαναλάβουμε τις εξετάσεις.και μου είπε οτι οι πολυκυστικες δημιουργουν τριχόπτωση μόνο οταν τα ανδρογονα ειναι πολυ υψηλα σε σπανιες περιπτωσεις δλδ, όταν οι γυναικες έχουν ανδρικα χαρακτηριστικά και τοτε η τριχόπτωση δημιουργει καραφλα πανω στο κεφάλι, όπως εχουν οι άνδρες. πράγμα που μου είπε ότι δεν συμβαινει σε μενα και να μην ανησυχω, επειδη ειμαι ένα θηλυκότατο κοριτσάκι. γι΄αυτο λογικά θα μου έιπε το ίδιο και ο γυναικολόγος.

πήγες τελικά σε ομοιοπαθητικό???
ΛΙΝ εγω στο λουσιμο δινω ρεστα καθε φορα.ειδικα οταν χτενιζομαι μολις εχω λουστει πεφτουν χουφτες.μαζευω τα μαλλια και τα κανω μπαλακι μικρο.αχαχα..γι αυτο και χτενιζομαι μονο οταν λουζομαι και οχι ξανα μεχρι να λουστω παλι γιατι με πιανει καταθλιψη οταν χτενιζομαι και βγαινουν ενα σωρο τριχες.
littleprincess χαρηκα που βρηκες ακρη.θα δεις τωρα με το συμπληρωμα αυτο πως θα εισαι πολυ καλυτερα.θα νιωθεις πιο δυνατα και πλουσια τα μαλλια σου.εγω εχω υψηλα ανδρογονα και γι αυτο βγαζω και σπυρακια.βεβαια τον αυγουστο σταματησα τα αντισυλληπτικα κ απο τοτε δεν μου εχουν κανει την τιμη να βγουν τα σπυρακια οποτε φανταζομαι οτι τα ανδρογονα δεν θα εχουν ανεβει ακομα.αλλά και παλι πιστευω πως κ εδω παιζει σημαντικο ρολο η κληρονομικοτητα γιατι και αντρας να ημουν δεν θα ειχα προβλημα γιατι δεν υπαρχει κληρονομικοτητα αραιωσης,το αντιθετο μαλιστα ολοι εχουν πλουσιο μαλλι..μαλλον γι αυτο δεν εχω δει καποια σημαντικη αραιωση στα μαλλια μου.ομοιοπαθητικη δυστυχως δεν ξεκινησα ακομα γιατι μετα βιας το μηνα βγαζω 70 ευρω απο κατι ιδιαιτερα που κανω και σκεψου οτι το πρωτο ραντεβου στον ομοιοπαθητικο ειναι 90 ευρω.οποτε λυπαμαι λιγο τα λεφτα αλλα με την πρωτη ευκαιρια θα ξεκινησω.ειναι η τελευται λυση.
Παλιά 12-10-12, 21:07   #38
maria_tweety

Προεπιλογή

κοριτσια μακαρι να σας βοηθησει το συμπληρωμα.εγω επαιρνα fero folic που εχει και αυτο φυλλικο οξυ και με ειχε βοηθησει. εκ τοτε δεν εχει πεσει η φερριτινη μου.μονο να τηρειτε τις απαγορευσεις οταν παιρνετε το σιδηρο για να υπαρχει καλη απορροφηση.
Παλιά 13-10-12, 02:41   #39
littleprincess

Προεπιλογή

Παράθεση:
κοριτσια μακαρι να σας βοηθησει το συμπληρωμα.εγω επαιρνα fero folic που εχει και αυτο φυλλικο οξυ και με ειχε βοηθησει. εκ τοτε δεν εχει πεσει η φερριτινη μου.μονο να τηρειτε τις απαγορευσεις οταν παιρνετε το σιδηρο για να υπαρχει καλη απορροφηση.
μπορείς να μου πεις τις απαγορευσεις που λες? εμένα αυτο που μου είπε η γιατρός είναι να παίρνω ένα χαπάκι το πρωί νυστική. και αν θελω να το παίρνω με χυμό πορτοκάλι, αλλά με τιποτ' άλλο. και ότι μπορώ να φάω μετά απο μισή ώρα. τι άλλες απαγορευσεις υπάρχουν? υπάρχουν τροφές που π΄ρεπει να αποφευγω? το αλκοολ επηρεάζει?

αυτό που μου εξήγησαν για τις πολυκυστικές είναι ότι οι περιπτωσεις που προκαλουν τριχόπτωση ειναι πολυυυυ σπάνιες. όντως τα ανδρογόνα είναι πιο υψηλά λόγω πολυκυστικών, αλλά σε καμμία περίπτωση δεν είναι ικανά να προκαλέσουν τριχόπτωση. φαντάσου μια κοπέλα με ανδρικά χαρακτηριστικά...δλδ να μην απολυτο θηλυκο.. ε λοιπόν σ αυτη τη περίπτωση τα ανδρογόνα αποτελούν πρόβλημα. και η αραίωση τότε γίνεται σ' όοολο το σώμα, όχι μόνο στα μαλλιά. συζήτησε το και με το γυναικολόγο σου αν θες για να στο εξηγησει. εμένα αυτά τα παραδείγματα μου έδωσαν και το κατάλαβα.

ΛΙΝ έχεισ στίγμα? έχεις κάνει εξετάσεις για να δεις τη φερριτίνη? απ' όσα έχω διαβάσει έχω καταλάβει ότι ο σίδηρος είναι ένα πολύ βαρύ μέταλλο και μπορεί να προκαλέσει μέχρι και παράλυση αν δεν ληφθει με τη σωστή δοσολογια, για όσο χρονικό διάστημα πρέπει και σε περιπτωσεις βέβαια που συνίσταται.. γιατί δεν ρωτάς κάποιον παθολόγο ή αιματολόγο... ο σίδηρος έιναι πολύ επικίνδυνο μέταλλο.
Παλιά 13-10-12, 11:44   #40
maria_tweety

Προεπιλογή

Παράθεση:
μπορείς να μου πεις τις απαγορευσεις που λες? εμένα αυτο που μου είπε η γιατρός είναι να παίρνω ένα χαπάκι το πρωί νυστική. και αν θελω να το παίρνω με χυμό πορτοκάλι, αλλά με τιποτ' άλλο. και ότι μπορώ να φάω μετά απο μισή ώρα. τι άλλες απαγορευσεις υπάρχουν? υπάρχουν τροφές που π΄ρεπει να αποφευγω? το αλκοολ επηρεάζει?

αυτό που μου εξήγησαν για τις πολυκυστικές είναι ότι οι περιπτωσεις που προκαλουν τριχόπτωση ειναι πολυυυυ σπάνιες. όντως τα ανδρογόνα είναι πιο υψηλά λόγω πολυκυστικών, αλλά σε καμμία περίπτωση δεν είναι ικανά να προκαλέσουν τριχόπτωση. φαντάσου μια κοπέλα με ανδρικά χαρακτηριστικά...δλδ να μην απολυτο θηλυκο.. ε λοιπόν σ αυτη τη περίπτωση τα ανδρογόνα αποτελούν πρόβλημα. και η αραίωση τότε γίνεται σ' όοολο το σώμα, όχι μόνο στα μαλλιά. συζήτησε το και με το γυναικολόγο σου αν θες για να στο εξηγησει. εμένα αυτά τα παραδείγματα μου έδωσαν και το κατάλαβα.

ΛΙΝ έχεισ στίγμα? έχεις κάνει εξετάσεις για να δεις τη φερριτίνη? απ' όσα έχω διαβάσει έχω καταλάβει ότι ο σίδηρος είναι ένα πολύ βαρύ μέταλλο και μπορεί να προκαλέσει μέχρι και παράλυση αν δεν ληφθει με τη σωστή δοσολογια, για όσο χρονικό διάστημα πρέπει και σε περιπτωσεις βέβαια που συνίσταται.. γιατί δεν ρωτάς κάποιον παθολόγο ή αιματολόγο... ο σίδηρος έιναι πολύ επικίνδυνο μέταλλο.
εγω επειδη επαιρνα ενα χαπι πρωι ενα βραδυ μου ειχε πει μια ωρα πριν και μια ωρα μετα να μην πινω καφε,τσαι και να μην τρωω γαλακτοκομικα γιατι εμποδιζουν την απορροφηση.και να το πινω με φρεσκο χυμο αν θελω.εσυ αφου το πινεις οταν ξυπνας δεν θα εχεις προβλημα.για ποσο καιρο σου εδωσε σιδηρο?εμενα μου ειχε πει 3 μηνες το λιγοτερο πρεπει να πινει καποιος.ενημερωσε μας για την πορεια σου.α, και τα κακα σου μπορει να βγαινουν πιο σκουρα με το σιδηρο ,μην ανησυχησεις .
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές