Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Προνήπιο και Νήπιο (απο 4 ετών)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 04-10-12, 19:18   #1
kalio

kalio χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Πρεπει να ζωγραφιζουν ολα τα παιδακια;;;

Γεια σας θελω λιγο τηνγνωμη σας γιατι σημερα δεν ειμαι καλα. Ο γιος μου ειναι 4,5 χρονων και πηγαινει προνηπιο τα περναει τελεια στο σχολειο ειναι χαρουμενος καθε μερα μαθαινει και καινουργιο τραγουδι μεχρι που σημερα η κυρια του μου ειπε οτι πρεπει να προσεξουμε το παιδι γιατι δεν ξερει να ζωγρταφιζει δεν ξερει να πιανει ουτε το μολυβι σωστα. ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ. Δεν το περιμενα, μαλλον δεν ειχαμε δωσει και την σωστη σημασια γιατι στον υπολογιστη ζωγραφιζει τελεια αλλα στο χαρτι δεν ηθελε ποτε και απο πιο μικρος δεν καθονταν ποτε να ασχοληθει με μαρκαδορους και σχεδια. Τι να κανω δεν θελει να καθισει λεει οτι δεν του αρεσει. Πρεπει να μαθει ή ειναι μικρος και να του δωσω χρονο;Ας μου πει καποιος αν ειχε το ιδιο θεμα ή τηνγνωμη του.
Ευχαριστω.
Ο χρήστης kalio δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-10-12, 19:23   #2
emmaki

emmaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Η ζωγραφική είναι προπομπός της γραφής.
Ζωγραφίζοντας με χοντρό μαρκαδόρο θα μάθει πώς πιάνουμε το μολύβι και πώς το χειριζόμαστε. Μετά θα περάσει στο λεπτό μαρκαδόρο, στην ξυλομπογιά, στο μολύβι.

Πρέπει να μάθει να κρατάει μαρκαδόρο για να μάθει να κρατάει μολύβι που είναι πιο δύσκολο στο χειρισμό του.

Γιατί δεν του αρέσει να ζωγραφίζει σε χαρτί; Από τη στιγμή που λες ότι η ζωγραφική στον υπολογιστή του αρέσει, γιατί όχι και στο χαρτί; Μήπως γιατί είναι πιο δύσκολο; Αρχίστε σιγά σιγά με γραμμές, κύκλους κλπ. Στον κύκλο βάλτε ματάκια και στόμα και τσουπ να το πρόσωπο!!!!!
Κάτσε δίπλα του και δείχνε του και....καλό είναι να απομακρυνθεί από τον υπολογιστή για λίγο (πάρα πολύ χρήσιμο εργαλείο αλλά προκαλεί και πολλές αθέμιτες συμπεριφορές. Καλό είναι να χρησιμοποιείται επικουρικά και όχι βασικά ειδικά σε τόσο μικρά παιδιά)
Ο χρήστης emmaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-10-12, 19:58   #3
Maya

Maya ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στο προνήπιο δεν ζωγραφίζουν? Στο σχολείο δεν τα μαθαίνουν αυτά? Θέλω να πω, η δασκάλα περιμένει από εσένα να του μάθεις να κρατάει το μολύβι? γιατί εμένα και τα δύο μου παιδιά το έμαθαν αυτό στο σχολείο. Ποτέ δεν κάθισα να τους δείξω. Ο μικρός μου που πηγαίνει προνήπιο, πέρσυ κράταγε την ξυλομπογιά με τη χούφτα από ψηλά. Φέτος στο προνήπιο βλέπω ότι την κρατά χαμηλά, σχεδόν με τα τρία δάχτυπα και πάει όλο και καλύτερα, οπότε συμπεραίνω ότι το μαθαίνει στο σχολείο. Αν το παιδί σου αρχίζει τώρα το προνήπιο, τωρα πρέπει σίγουρα να μάθει να κρατάει το μολύβι σωστά. Το ερώτημα που θα έκανα εγώ στη δασκάλα, θα ήταν ΠΟΙΟΣ θα του το μάθει.
Υποθέτω μέχρι το τέλος της χρονιάς θα πρέπει να του μάθεις να ενώνει και τελίτσες και να κάνει μισοφέγγαρα!
Ο χρήστης Maya δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-10-12, 20:43   #4
mmdad

Περιοχή: Βελγιο
mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στο σχολειο θα τους δειξουν αλλα θελει και εξασκηση στο σπιτι οπως σε ολες τις βαθμιδες εκπαιδευσης. Δεν θα μαθει στο προνηπιο να γραφει το ονομα του? Αρα θα πρεπει καπως να κραταει το μολυβι..
Παλιά 04-10-12, 21:23   #5
thampelina

thampelina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kalio Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας θελω λιγο τηνγνωμη σας γιατι σημερα δεν ειμαι καλα. Ο γιος μου ειναι 4,5 χρονων και πηγαινει προνηπιο τα περναει τελεια στο σχολειο ειναι χαρουμενος καθε μερα μαθαινει και καινουργιο τραγουδι μεχρι που σημερα η κυρια του μου ειπε οτι πρεπει να προσεξουμε το παιδι γιατι δεν ξερει να ζωγρταφιζει δεν ξερει να πιανει ουτε το μολυβι σωστα. ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ. Δεν το περιμενα, μαλλον δεν ειχαμε δωσει και την σωστη σημασια γιατι στον υπολογιστη ζωγραφιζει τελεια αλλα στο χαρτι δεν ηθελε ποτε και απο πιο μικρος δεν καθονταν ποτε να ασχοληθει με μαρκαδορους και σχεδια. Τι να κανω δεν θελει να καθισει λεει οτι δεν του αρεσει. Πρεπει να μαθει ή ειναι μικρος και να του δωσω χρονο;Ας μου πει καποιος αν ειχε το ιδιο θεμα ή τηνγνωμη του.
Ευχαριστω.
χωρις παρεξηγησει....4.5 και καθετε το κουμπιουτερ
χμ δεν συμφωνω αλλαοκ.
βαλτον να ζωγραφιζει να μπουτζουρωνει/να μαθει.
Ο χρήστης thampelina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-10-12, 21:29   #6
Izaki

Περιοχή: Νότια προάστια
Izaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Προφανώς και θα του δείξει η δασκάλα αλλά λογικά ένα παιδί από 2-2,5 ετών έχει μία επαφή με κηρομπογιές, μολύβια, μαρκαδόρους κλπ από το σπίτι. Οπότε λείπει η τελειοποίηση αυτής της δεξιότητας. Νομίζω πώς η κάθε μητέρα αν δει ότι το παιδί της ξεκινώντας να ζωγραφίζει στο σπίτι από μικρό δεν πιάνει σωστά το μαρκαδόρο θα του δείξει τον τρόπο, όπως με όλα τα πράγματα (μαχαιροπήρουνα, ποτήρια κλπ). Εδώ η ίδια η μητέρα παραδέχεται ότι το παιδί δεν ασχολείται με γραφή και ζωγραφική (τουλάχιστον συμβατική)στο σπίτι οπότε δεν είπε κάτι παράλογο η δασκάλα απλά παρατήρησε ένα υπαρκτό γεγονός. Εξάλλου όπως σωστά λέει η mmad δεν επαναπαυόμαστε σε όσα κάνουν τα παιδιά στο σχολείο αλλά τα ενισχύουμε στο σπίτι. Για το κομπιούτερ θα συμφωνήσω με την Emmaki καλό είναι να είναι περιορισμένη η χρήση του στα μικρά παιδιά.

Ο χρήστης Izaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-10-12, 23:36   #7
MarcoPolo

Το avatar του χρήστη MarcoPolo

MarcoPolo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να εκμεταλλευτω και εγω το θεμα να ρωτησω κατι? Ο γιος μου ξεκινησε τωρα παιδικο ειναι τριων και μισο περιπου και ενω απο νωρις του ειχα παρει μαρκαδορους και ολα τα συνεργα παντα αδιαφορουσε για την ζωγραφικη λιγο με τις δαχτυλομπογιες επαιζε μονο απο μικρος. Επιπλεον μαλλον ειναι αριστεροχειρας μεχρι στιγμης τουλαχιστον και ισως γιαυτο δεν βολευεται να κραταει μαρκαδορο σωστα.

Ειχα προσπαθησει να του δειξω πολλες φορες πως τον κρατανε αλλα δεν συνεργαζοταν. Ξαναπροσπαθω η περιμενω απο το σχολειο που κανουν μεχρι στιγμης εξαιρετικη δουλεια? Θα ρωτησω και την δασκαλα του συντομα. Πικασο δεν θα γινει ποτε ομως φανταζομαι χαχαχα βαριεται την ζωγραφικη.
Παλιά 05-10-12, 00:03   #8
Izaki

Izaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι πως συχνά τα αγοράκια βαριούνται τη ζωγραφική. Μπορείς να ξαναπροσπαθήσεις χαλαρά και χωρίς πίεση να δεις μήπως τώρα τον ενδιαφέρει πιό πολύ. Mε το καβαλέτο πώς τα πάει; Αφού του άρεσαν οι δαxτυλομπογιές λογικά θα του αρέσει και επειδή θα χρησιμοποιεί πινέλο θα κάνει και εξάσκηση! Μπορείτε να ξεκινήσετε πχ βάφοντας τις πατούσες του με χρώμα και βάζοντάς τον να περπατήσει σε ένα μεγάλο κομμάτο χαρτί (στα ΙΚΕΑ πουλάνε κάτι ρολλά ιδανικά για τέτοια χρήση), το ίδιο και με τις παλάμες! Μετά κάνοντας αστεία σχέδια μαζί στο χαρτί. Όμως μην τον πιέσεις, ο σκοπός είναι να εκφράζεται ελεύθερα μέσα από τη ζωγραφική αν και όποτε θέλει ή νιώθει την ανάγκη. Μπορεί απλά το αγοράκι σου να προτιμά να εκφράζεται αλλιώς! Στο σχολείο ζωγραφίζει;

Παλιά 05-10-12, 08:18   #9
MarcoPolo

MarcoPolo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Aν βαλω μπογιες στις πατουσες του Μ καηκαμε χαχαχα ειναι πιο γρηγορος και απο τον ανεμο δεν καθεται ευκολα γενικα στην κινηση ειναι σφαιρα. Σπιτι εχουμε τα παντα μπογιες χαρτια ολα αλλα τον βλεπω ξεκιναει κατι να ζωγραφισει και το αφηνει σε 5 λεπτα.

Στο σχολειο ναι ζωγραφιζει και με πινελο αλλα σιγουρα δεν τρελαινεται και ειναι και σε περιοδο προσαρμογης οποτε ακομα δεν ξερω θα δουμε μαλλον σε λιγο καιρο. Θα μιλησω και με την δασκαλα του. Ισως και το αριστερο χερι δεν τον βολευει και τα παραταει ψιλοευκολα.
Παλιά 05-10-12, 08:48   #10
ΡΙΑ84

Το avatar του χρήστη ΡΙΑ84

Περιοχή: στο μυαλο των ζαχαροτων μου!!
ΡΙΑ84 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

και ο δικος μου που παει προνηπιο ψιλοξερει να κραταει τον μαρκαδορο αλλα μαλον δεν του αρεσει και πολυ η ζωγραφικη........
η δασκαλα του μου ειπε οτι θα το προσπαθησει να τον "δελεασει" αλλα δεν εγινε και τιποτα αν δεν μας βγει Πικασο........ας αριστευσει στην μουσικη χαχαχαχα!!!!(ελπιζω οχι στα ντραμς!!
Παλιά 05-10-12, 08:51   #11
Izaki

Izaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Marco Polo σε βρίκω λίγο οπισθοδρομική! Δηλαδή τί το κακό έχει ένα σαλόνι γεμάτο χρωματιστές πατούσες;
Πάντως αυτά που περιγράφεις είναι μιά χαρά, αφού ο μικρούλης ζωγραφίζει με δική του πρωτοβουλία δεν έχει σημασία πόση ώρα αφιερώνει σε αυτό. Για εκείνον τα 5 λεπτά τον καλύπτουν οπότε οκ!
Καλή σχολική χρονιά να έχετε!

Παλιά 05-10-12, 09:11   #12
MarcoPolo

MarcoPolo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Α δεν εχω θεμα Βοσνια ειναι το σπιτι μας παντα αλλα δεν καθεται ευκολα ωρα να ζωγραφισει. Ισως στο σχολειο το αγαπησει και μαθει αλλιως θα δουμε ας μαθει απλα να το κραταει.
Παλιά 05-10-12, 11:02   #13
DALIA

Το avatar του χρήστη DALIA

Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MarcoPolo Εμφάνιση μηνυμάτων
Να εκμεταλλευτω και εγω το θεμα να ρωτησω κατι? Ο γιος μου ξεκινησε τωρα παιδικο ειναι τριων και μισο περιπου και ενω απο νωρις του ειχα παρει μαρκαδορους και ολα τα συνεργα παντα αδιαφορουσε για την ζωγραφικη λιγο με τις δαχτυλομπογιες επαιζε μονο απο μικρος. Επιπλεον μαλλον ειναι αριστεροχειρας μεχρι στιγμης τουλαχιστον και ισως γιαυτο δεν βολευεται να κραταει μαρκαδορο σωστα.
και ο δικός μου σε εκείνη την ηλικία για αριστερόχειρος πήγαινε αλλά το άλλαξε από μόνος του...( εννοείται ότι ποτέ δεν του είπα τίποτα ).

Από κει και πέρα γιατί θεωρείται δεδομένο ότι πρέπει να τους αρέσει η ζωγραφική ?
Ο δικός μου μέχρι και πέρυσι ( α'δημοτικού ) δεν έδειχνε κανένα ενδιαφέρον. Πέρυσι είχαν έναν πολύ καλό δάσκαλο στα εικαστικά...μέχρι και τέμπερες μου ζήτησε

Όπως είπε και η emmaki η ζωγραφική και όσα κάνουν προνήπιο-νήπιο είναι προπομπός της γραφής και όσο περισσότερη εξάσκηση τόσο το καλύτερο και πολύ πιο εύκολα για τα παιδιά..( θα με θυμηθείτε σε κανά δυό χροννάκια )
Παλιά 05-10-12, 11:02   #14
kalio

kalio χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ευχαριστω όλες τις μανουλες για τις γνωμες τους εχετε δικιο οτι η δασκαλα απλως εθιξε ενα υπαρκτο προβλημα αλλα δεν νομιζω οτι φταιω απλως θεωρησα αφου δεν του αρεσει η ζωγραφικη δεν πειραζει του αρεσει να κανει σχεδια με πλαστελινη και πυλο ατελειωτες ωρες (καλά του αρεσουν και τα hot wheels ατελειωτες ωρες και εκει). Και τις "εργασιες" με ενωσεις τελειων και μισοφεγγαρα τα κανει γρηγορα, τοτε κραταει το μολυβι μια χαρα και φευγει θελει να τελειωνει γρηγορα με αυτο ετσι πιστευω σιγουρα στο δημοτικο θα υπαρξει προβλημα. Τωρα για τον υπολογιστη η χρηση γινεται με μετρο και με ελεγχο αλλα ειναι κατι αναποφευκτο αν υπαρχουν στο σπιτι και τους χρησιμοποιουν και η μαμα και ο μπαμπας εγω δεν το θεωρω κακο υπαρχουν παρα πολλα ωραια προγραμματα για παιδια καθε ηλικιας.Ο γιος μοπυ τρελεναιται με τους "μικρους καλλιτεχνες" και με το google earth να βλεπει βουνα θαλασσα και πολεις.Τα παιδια μας ειναι της γενιας της τεχνολογιας και πιστευω οτι και εκει θελει προετοιμασια.
Παλιά 05-10-12, 11:20   #15
magdoulini

magdoulini χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
. Τωρα για τον υπολογιστη η χρηση γινεται με μετρο και με ελεγχο αλλα ειναι κατι αναποφευκτο αν υπαρχουν στο σπιτι και τους χρησιμοποιουν και η μαμα και ο μπαμπας εγω δεν το θεωρω κακο υπαρχουν παρα πολλα ωραια προγραμματα για παιδια καθε ηλικιας..
το οτι χρησιμοποιειτε με τον συζυγο η/υ δεν σημαινει οτι ειναι επιτρεπτο ενα μολις τετραχρονο να κανει το ιδιο...ποιο ειναι το μετρο και ο ελεγχος οταν μιλαμε για ενα τετραχρονο?? χωρις παρεξηγηση φιλη θεματοθετρια...

οσο για το θεμα που θιγεις,δεν ειναι απαραιτητο να αρεσει η ζωγραφικη σε ολα τα παιδακια,αλλα σιγουρα θα πρεπει σε αυτη την ηλικια,να γνωριζει πως να κρατα το μολυβι σωστα και να μπορει να ζωγραφισει(ασχετα αν δεν του αρεσει) η να μπορει να φτιαξει κατι στο χαρτι με συγκεκριμενη μορφη πχ ενα σπιτακι,ενα ανθρωπακι κτλ...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...
Ο χρήστης magdoulini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-10-12, 11:25   #16
emmaki

emmaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Τωρα για τον υπολογιστη η χρηση γινεται με μετρο και με ελεγχο αλλα ειναι κατι αναποφευκτο αν υπαρχουν στο σπιτι και τους χρησιμοποιουν και η μαμα και ο μπαμπας εγω δεν το θεωρω κακο υπαρχουν παρα πολλα ωραια προγραμματα για παιδια καθε ηλικιας.Ο γιος μοπυ τρελεναιται με τους "μικρους καλλιτεχνες" και με το google earth να βλεπει βουνα θαλασσα και πολεις.Τα παιδια μας ειναι της γενιας της τεχνολογιας και πιστευω οτι και εκει θελει προετοιμασια.
Ο υπολογιστής, όπως είπα και πιο πάνω, είναι ένα πολύ βασικό εργαλείο του δασκάλου/εκπαιδευτή. Αλλά δεν είναι το βασικό εργαλείο.
Δεν μπορεί, δηλαδή, το παιδί να μάθει τα γράμματα για παράδειγμα από τον υπολογιστή. Θα τα μάθει ΚΑΙ με τη βοήθεια του υπολογιστή, αλλά και με άλλους τρόπους (με πλαστελίνη/ζυμάρι, μαρκαδόρο, μπογιά, πινέλο κλπ κλπ κλπ)
Ομοίως για όλες τις υπόλοιπες γνώσεις.

Πολύ καλό είναι που ένα μικρό παιδί ξέρει να χρησιμοποιεί τον υπολογιστή, αλλά ξαναλέω (και θα το λέω για πολλές φορές) δεν πρέπει να χρησιμποιεί ΜΟΝΟ τον υπολογιστή!

Το ΄διο συμβαίνει και με τα εκπαιδευτικά DVD. Πολύ ωραία, ως βοηθητικά όχι ως βασικά στη διδασκαλία
Παλιά 05-10-12, 12:52   #17
Maya

Maya ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αγαπητή kalio, στην αρχή του θέματος είπες ότι η δασκάλα σας ενημερώσε ότι 'το παιδί δεν ξέρει να ζωγραφίζει, ούτε να πιάνει και το μολύβι σωστά'.
Νομίζω ότι οι περισσότερες απάντησαν σε αυτό.
Αν όμως, όπως λές παρακάτω κάνει καλά τις προγραφικές ασκήσεις, κρατάει καλά το μολύβι εκεί απλά δεν του αρέσει να ζωγραφίζει, ασχολείται όμως με άλλες μορφές τέχνης, τότε νομίζω ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Κι εγώ δεν ζωγράφησα ποτέ μου και ξέρω τουλάχιστον έναν φίλο του γιου μου που μισεί τη ζωγραφική.
Δεν θα ανησυχούσα στη θέση σου
Ο χρήστης Maya δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-10-12, 13:25   #18
salomi

salomi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ο μικρός μου είναι 3μιση και απο πολύ μικρό του εχω ξυλομπογιές-κηρομπογιές-δαχτυλομπογιές και διάφορα άλλα. αυτό όμως που τον ενθουσίασε πολύ γιατι πριν δεν ήταν και πολύ φαν είναι αυτοι οι πίνακε οι οποίοι δεν ξέρω αν είναι μαγνητικοι αλλα όλες πιστεύω τους ξέρετε. που γράφουν και σβήνουν με ενα μοχλουδάκι στο κάτω μέρος που πάει πέρα δώθε. ελπίζω να καταλάβατε ) ''ζωγραφίζει'' συνέχει ακαι παρατηρώ οτι του εξάπτει και την φαντασία γιατί μας περιγράφει τις ζωγραφιές του με μοναδικό τρόπο. δοκίμασε το

Ο χρήστης salomi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-10-12, 13:29   #19
antigonil

antigonil ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ευχαριστω.
Αυτό που μας ενδιαφέρει στην παρούσα φάση είναι να μπορεί το παιδί να πιάσει το μολύβι σωστά. Αυτό πρέπει να διευκρινίσεις και να μην ασχολείσαι με το αν του αρέσει να ζωγραφίζει ή όχι.
Ο χρήστης antigonil δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-10-12, 13:55   #20
kalio

kalio χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

γνωμη μου ειναι φιλη magdoulini οτι ειναι καλυτερο να καθισεις μαζι με το παιδι σου και να το μαθεις να χειριζεται τον υπολογιστη να δει αστεια βιντεο ή να επικοινωνισει με τα ξαδερφια του που ειναι μακρια ή να κανει καποιες εργασιες (αυτος ειναι ο ελεγχος ) παρα να του βαλεις Dvd ή τηλεοραση να δει. Εσυ ποια ηλικια θεωρεις οτι πρεπει να μαθει;; Πιστεψε με γιατι τυχαινει να ειμαι καθηγητρια πληροφορικης οτι τα παιδια μαθαινουν απο πολυ μικρα τον χειρισμο το βλεπω καθε μερα στα σχολεια.
Ξανα σας ευχαριστω ολες!!!!!!!!
Παλιά 05-10-12, 14:12   #21
magdoulini

magdoulini χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
γνωμη μου ειναι φιλη magdoulini οτι ειναι καλυτερο να καθισεις μαζι με το παιδι σου και να το μαθεις να χειριζεται τον υπολογιστη να δει αστεια βιντεο ή να επικοινωνισει με τα ξαδερφια του που ειναι μακρια ή να κανει καποιες εργασιες (αυτος ειναι ο ελεγχος ) παρα να του βαλεις Dvd ή τηλεοραση να δει. Εσυ ποια ηλικια θεωρεις οτι πρεπει να μαθει;; Πιστεψε με γιατι τυχαινει να ειμαι καθηγητρια πληροφορικης οτι τα παιδια μαθαινουν απο πολυ μικρα τον χειρισμο το βλεπω καθε μερα στα σχολεια.
Ξανα σας ευχαριστω ολες!!!!!!!!
πιστεψε με οτι ειναι καλυτερο που καθομαι με το παιδι μου και παιζουμε-διαβαζουμε-ζωγραφιζουμε και κυριως επικοινωνουμε και μιλαμε,παρα να καθισω με το παιδι μου στον υπολογιστη για να μαθει να επικοινωνει με τα μακρινα του ξαδερφια η να κανει εργασιες (τι εργασιες εννοεις σε ενα παιδακι αυτης της ηλικιας αληθεια??)...τηλεοραση βλεπει το πολυ μιση ωρα την ημερα και αν...και στην ερωτηση σου για την ηλικια που πρεπει να μαθει να χειριζεται υπολογιστη??οταν θα του ειναι απαραιτητος φιλη μου...στα 4,δεν του ειναι απαραιτητος ο υπολογιστης...ουτε καν οταν αρχισει το δημοτικο δεν του ειναι απαραιτητος ο υπολογιστης...σεβομαι το επαγγελμα σου,αλλα πιστεψε με,το καλυτερο που μπορει να προσφερει ενας γονιος σε ενα παιδι, ειναι το παιχνιδι σε αυτη την ηλικια,οχι οι εργασιες σε ενα χαζοκουτι αποβλακωσης...
και προς αποφυγης παρεξηγησεων,απλα ανταλλασουμε αποψεις...(και βγηκαμε και off topic απο το βασικο σου ερωτημα)

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...
Ο χρήστης magdoulini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-10-12, 15:09   #22
Lucy

Το avatar του χρήστη Lucy

Περιοχή: Αθήνα
Lucy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο magdoulini Εμφάνιση μηνυμάτων
τηλεοραση βλεπει το πολυ μιση ωρα την ημερα και αν...και στην ερωτηση σου για την ηλικια που πρεπει να μαθει να χειριζεται υπολογιστη??οταν θα του ειναι απαραιτητος φιλη μου...στα 4,δεν του ειναι απαραιτητος ο υπολογιστης...ουτε καν οταν αρχισει το δημοτικο δεν του ειναι απαραιτητος ο υπολογιστης...σεβομαι το επαγγελμα σου,αλλα πιστεψε με,το καλυτερο που μπορει να προσφερει ενας γονιος σε ενα παιδι, ειναι το παιχνιδι σε αυτη την ηλικια,οχι οι εργασιες σε ενα χαζοκουτι αποβλακωσης...
και προς αποφυγης παρεξηγησεων,απλα ανταλλασουμε αποψεις...(και βγηκαμε και off topic απο το βασικο σου ερωτημα)
Ο υπολογιστής, η τηλεόραση, το dvd κτλ, είναι χαζοκούτια αποβλάκωσης αν τα χρησιμοποιείς κατ΄αυτόν τον τρόπο.
Ειδικά ο υπολογιστής είναι εργαλείο εκπαίδευσης, μόρφωσης, επικοινωνίας, διασκέδασης κτλ. δεν βλέπω που είναι το κακό ένα τετράχρονο να έρχεται σε επαφή με τον υπολογιστή κάνοντας δραστηριότητες αντίστοιχες της ηλικίας του και βέβαια με μέτρο, όπως και τα πάντα άλλωστε...

Για τη θεματοθέτρια θα πρότεινα να του πάρει βιβλιαράκια δραστηριοτήτων προνηπίου για να ασχολείται και στο σπίτι. Να κάθονται μαμά και γιος να το κάνουν σαν παιχνίδι και όχι σαν μάθημα. Επίσης να τον παροτρύνεις να ζωγραφίζει και πάλι όχι σαν μάθημα αλλά να του δίνεις άλλα κίνητρα. Πάρτου ωραίες μπογιές, ωραία χαρτιά, βοήθησέ τον να κρατάει το μολύβι και πες του έλα να φτιάξουμε μια ζωγραφιά δωρο για τον παππού, τη γιαγιά, τον μπαμπά ή έλα να φτιάξουμε μια καρτούλα κτλ

Επίσης, εφόσον ασχολείται με τον υπολογιστή γιατί δεν εκτυπώνετε τά αγαπημένα του σχέδια να τα χρωματίσει μόνος του; ώστε να εξασκηθεί και με τον μαρκαδόρο.
Ο χρήστης Lucy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-10-12, 16:40   #23
emmaki

emmaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο υπολογιστής, η τηλεόραση, το dvd κτλ, είναι χαζοκούτια αποβλάκωσης αν τα χρησιμοποιείς κατ΄αυτόν τον τρόπο.
Ειδικά ο υπολογιστής είναι εργαλείο εκπαίδευσης, μόρφωσης, επικοινωνίας, διασκέδασης κτλ. δεν βλέπω που είναι το κακό ένα τετράχρονο να έρχεται σε επαφή με τον υπολογιστή κάνοντας δραστηριότητες αντίστοιχες της ηλικίας του και βέβαια με μέτρο, όπως και τα πάντα άλλωστε...

Για τη θεματοθέτρια θα πρότεινα να του πάρει βιβλιαράκια δραστηριοτήτων προνηπίου για να ασχολείται και στο σπίτι. Να κάθονται μαμά και γιος να το κάνουν σαν παιχνίδι και όχι σαν μάθημα. Επίσης να τον παροτρύνεις να ζωγραφίζει και πάλι όχι σαν μάθημα αλλά να του δίνεις άλλα κίνητρα. Πάρτου ωραίες μπογιές, ωραία χαρτιά, βοήθησέ τον να κρατάει το μολύβι και πες του έλα να φτιάξουμε μια ζωγραφιά δωρο για τον παππού, τη γιαγιά, τον μπαμπά ή έλα να φτιάξουμε μια καρτούλα κτλ

Επίσης, εφόσον ασχολείται με τον υπολογιστή γιατί δεν εκτυπώνετε τά αγαπημένα του σχέδια να τα χρωματίσει μόνος του; ώστε να εξασκηθεί και με τον μαρκαδόρο.

Ακριβώς!
Μπορεί η μαμά να ωθήσει το παιδί στη ζωγραφική (από τη στιγμή που του αρέσει στον υπολογιστή και δεν είναι κάτι που απεχθάνεται γενικά) δείχνοντας του την "επικοινωνιακή" διάσταση της ζωγραφικής (π.χ. κάνουμε μια ευχετήρια κάρτα για κάποιον που αγαπάμε). Εγώ αυτό που απορώ είναι γιατί δεν του αρέσει να ζωγραφίζει στο χαρτί; Μήπως επειδή είναι πιο δύσκολο; Μήπως επειδή θεωρεί ότι δεν μπορεί να ζωγραφίσει/δεν είναι ικανός; Μήπως θεωρεί ότι δεν ξέρει να ζωγραφίζει; Κάθε ερώτημα έχει και διαφορετική απάντηση και διαφορετικό τρόπο αντιμετώπισης.
Αν θεωρεί ότι είναι δύσκολο, τότε πρέπει να εξασκηθεί με διαφορετικά "εργαλεία"/μπογιές, γιατί θα βρει ακόμα πιο δύσκολο τη χρήση μολυβιού (και εκεί δεν μπορεί να το κάνει μόνο στον υπολογιστή). Αν θεωρεί ότι δεν είναι ικανός, τότε επιβραβεύουμε συνεχώς!!! Αν θεωρεί ότι δεν ξέρει πώς να ζωγραφίσει, τότε του δείχνουμε ένα θέμα, π.χ. άνθρωπος, και πώς το προσέγγισαν διάφοροι μεγάλοι καλλιτέχνες (αλλιώς ο Γκογκέν, αλλιώς ο Πικάσο, αλλιώς ο Ντα Βίντσι κλπ).

Πρώτα δηλαδή θα γράψει και θα ζωγραφίσει στο χαρτί και μετά στον υπολογιστή, για να δει ότι υπάρχει ΚΑΙ αυτός ο τρόπος.
Παλιά 05-10-12, 17:02   #24
DESPOINA.GER

Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
DESPOINA.GER χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ευχαριστω.
και εμεις περισυ τον αφησαμε χαλαρα και τωρα στην πρωτη τρεχω.ειναι 5,5 ο μικρος το δεκεμβριο γινεται 6 και πηγα σε εργοθεραπευτρια να τον αξιολογήση και μου ειπε τι γινεται.εχουμε μια υποτονια γενικα χαλαροτητα καποια πραγματα θα επρεπε να τα ειχαμε κανει.δε θελω να σε αγχωσω απλα απο περισυ ελεγα κατι τρεχει και μου ελεγαν δεν ειναι τιποτα
Ο χρήστης DESPOINA.GER δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 14-11-12, 22:34   #25
mmdad

mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τελικα και εμενα ο μικρος (ο 3μιση) δεν θελει να ζωγραφιζει, Πλεον συμμετεχει στις ασκησεις που κανουν (γιατι περισυ εκλαιγε) αλλα οι γραμμες του ειναι πολυ αχνες - ισα που φαινονται.. Κατα την δασκαλα προτιμαει τις κατασκευες αλλα πρεπει να μαθει να κραταει το μολυβι..
Βλεπω οτι δεν τον ενδιαφερει γιατι το σπιτι ειναι γεματο χαρτια και χρωματα και ο αδελφος του ολο και κατι θα κανει,,,
Παλιά 15-11-12, 09:23   #26
Elsa fin

Περιοχή: Kauniainen Finland
Elsa fin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα! Να πω κατ αρχήν πως για μένα η έκφραση ¨δεν ξερει να ζωγραφίζει¨ είναι λάθος ιδίως όσον αφορά παιδιά. Μπορούμε να πούμε ξέρω ή δεν ξέρω να γράφω γράμματα, τον πολαπλασιασμό, την αφαίρεση κ.ο.κ , αλλά όχι ΞΕΡΩ να ζωγραφίζω. Σας προτείνω να θυμηθείται τις πρώτες σελίδες του μικρού πρίγκιπα και θα καταλάβετε τι εννοώ
Τώρα όσο αφορά το παιδί και την κινητική του ανάπτυξη να σου πω πως στην Ελλάδα σ αυτό το θέμα βιάζονται κάπως και πολλές φορές πιέζουν τα παιδιά, έχοντας αντίθετα αποτελέσματα. Στην Φινλανδία κάθε χρονο γίνεται στα παιδιά έλεγχος για την ψυχοκινητική τους ανάπτυξη,
όταν ο γιός μου ήταν 4 είχε το ίδιο θέμα, αλλά μου είπαν πως ήταν πολύ νωρίς για να επέμβουμε. Στον ελεγχο που έγινε τον Ιούνιο για τα 5 χρόνια το πρόβλημα ακόμα υπήρχε ( δεν έπιανε σωστά το μολύβι) και μου είπαν πως πρέπει σιγά σιγά να το δουλέψουμε γιατί ίσως δυσκολευτεί στο νήπιο (που εδώ ξεκινάει στα 6) καθώς δεν ξέρουμε πόσο καιρό θα του πάρει να το μάθει. Χωρίς άγχος και χωρίς πίεση σε μας ή στο παιδί!!
Εμάς ευτυχως μας πήρε μόνο λίγες μέρες ( γιατί έχουμε κι ένα εγωισμό νααααα) και το κόλπο ήταν το εξής: χωρίς να του πούμε τίποτα ο άντρας μου άρχισε να κάνει τις ασκήσεις του( μαθαίνει Φινλανδικά) κάθε απόγευμα στο σαλόνι κι όχι όταν κοιμόταν ο μικρός. μια, δυο, τρεις τελικά ο μπαμπάς ¨του έκανε το χατήρι¨ και τον άφησε κι αυτόν να γράψει με τα μολύβια του!! Αυτό ήταν!!Α επίσης μας βοήθησαν τα μολύβάκια του ΙΚΕΑ, ξέρεις εκείνα τα κοντά για να πιάνει το μολύβι απο κάτω!
Κι έτσι για την ιστορία να σου πω πως κι εγώ τώρα αν μου πεις να σου ζωγραφίσω ένα άνθρωπο θα κάνω ένα κύκλο και 5 γραμμές( σώμα , χέρια , πόδια) !!!!!
Ο χρήστης Elsa fin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-11-12, 09:46   #27
matilnta

matilnta ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ουτε στον μεγαλο μου αρεσε ποτε να ζωγραφιζει.ενδιαφερον εδειξε στο δημοτικο που στο μαθημα των εικαστικων τους δειχνουν πως να ζωγραφιζουν κ να φτιαχνουν ωραια σχεδια.δεν ειναι απο τα παιδια που στον ελευθερο χρονο του θα κατσει να ζωγραφισει αλλα στο σχολειο τα κανει κ τον ενθουσιαζει κιολας.για μενα ενα παιδι που δεν ζωγραφιζει εχει ελλειψη φαντασιας.ειδικα τα παιδια που εχουν ερωτα με τον υπολογιστη κ την τηλεοραση(οπως ο δικος μου).τωρα που ειναι νωρις προσπαθησε να ασχολειται με παιχνιδια κ οχι με τα 2 χαζοκουτια.απο την δικη μου εμπειρια στα λεω γιατι εχω προσεξει οτι δεν χρησιμοποιει καθολου την φαντασια του κ ριχνω το φταιξιμο στον υπολογιστη κ την τηλεοραση(εννοειται κ σε μενα).
Παλιά 15-11-12, 10:47   #28
mama@2

mama@2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ο δικος μου γιος, οταν αγορασαμε μπλοκ, μαρκαδορους κλπ(πριν πολυυυυυυυυ καιρο), γυρνα κ μου λεει μαμα ζωγραφισε εσυ, εγω δεν τα κανω καλα.

(Προνηπιο δεν παει, εγω σπιτι σιγα σιγα προσπαθω να μαθουμε κ τα γραμματα κλπ, παντα χαλαρα κ σαν παιχνιδι.)

Και ξεκινησα εναν αγωνα, εδω κ μηνες , χαλαρα να του ζωγραφιζω κατι εγω(χειροτερα κ απο νηπιο τα κανω) κ να τον ενθαρρυνω να μου ζωγραφιζει εκεινος, να του λεω ποσο ομορφα τα κανει κλπ κ ζωγραφιζει καλυτερα α[πο μενα πλεον

Στη ζωγραφικη κανει πλεον κ γραμματακια, κ λιγους αριθμους.

Ποτε δεν πιεζουμε το παιδι, το περναμε σαν ενα παιχνιδι.ολα τα παιδια δεν εχουν τον ιδιο ρυθμο κ για αυτο χαλαρα, μεχρι να ειναι ετοιμα.Αν πιεστει θα αντιδρασει κλπ

αν ζωγραφιζε στον υπολογιστη ο δικος μου , θα ελεγα κανε μια ζωγραφια στο χαρτι, να την κρεμασουμε στο δωματιο σου, θελω κ εγω μια για μενα κλπ

Για αρχη, ετοιμα σχεδια να χρωματισει κ μετα μονο του.(πχ εναν αγαπημενο ηρωα σε μπλοκ ζωγραφικης με τυπωμενες φιγουρες,κλπ) κ σιγα σιγα να ζωγραφισει μονο του....
Παλιά 15-11-12, 10:57   #29
mama@2

mama@2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο matilnta Εμφάνιση μηνυμάτων
ουτε στον μεγαλο μου αρεσε ποτε να ζωγραφιζει.ενδιαφερον εδειξε στο δημοτικο που στο μαθημα των εικαστικων τους δειχνουν πως να ζωγραφιζουν κ να φτιαχνουν ωραια σχεδια.δεν ειναι απο τα παιδια που στον ελευθερο χρονο του θα κατσει να ζωγραφισει αλλα στο σχολειο τα κανει κ τον ενθουσιαζει κιολας.για μενα ενα παιδι που δεν ζωγραφιζει εχει ελλειψη φαντασιας.ειδικα τα παιδια που εχουν ερωτα με τον υπολογιστη κ την τηλεοραση(οπως ο δικος μου).τωρα που ειναι νωρις προσπαθησε να ασχολειται με παιχνιδια κ οχι με τα 2 χαζοκουτια.απο την δικη μου εμπειρια στα λεω γιατι εχω προσεξει οτι δεν χρησιμοποιει καθολου την φαντασια του κ ριχνω το φταιξιμο στον υπολογιστη κ την τηλεοραση(εννοειται κ σε μενα).

κοιτα κ ο δικος μου που βλεπει αρκετη τηλεοραση(παιδικα),κ τωρα τελευταια εμαθε τον υπολογιστη εχει τοση φαντασια που απορω κ εγω
το δικο σου, η ειναι μικρο ακομη κ δεν εκφραζεται (ο δικος μου μετα τα 3+ αρχισε ο οιστρος) η ειναι κληρονομικο(φαντασια εγω, ειδικα στις εκθεσεις στο σχολειο....σελιδες......)

κ ελλειψη φαντασιας να εχει ενα παιδι, θα του ζητησουμε να κανει κατι αγαπημενο του,ενθαρρυνουμε, αλλα η δικη μου αποψη ειναι οτι μπορει κ να μην αρεσει σε ολα τα παιδια η μπλοκαρουν το εαυτο τους απο φοβο μηπως δεν κανουν κατι καλα.(το τελευταιο ειχε ο δικος μου κ ηθελε ενθαρρυνση---τωρα, ποιος τον πιανει!!!!!!!!)
Παλιά 15-11-12, 11:01   #30
matilnta

matilnta ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mama@2 Εμφάνιση μηνυμάτων
[/COLOR]

κοιτα κ ο δικος μου που βλεπει αρκετη τηλεοραση(παιδικα),κ τωρα τελευταια εμαθε τον υπολογιστη εχει τοση φαντασια που απορω κ εγω
το δικο σου, η ειναι μικρο ακομη κ δεν εκφραζεται (ο δικος μου μετα τα 3+ αρχισε ο οιστρος) η ειναι κληρονομικο(φαντασια εγω, ειδικα στις εκθεσεις στο σχολειο....σελιδες......)

κ ελλειψη φαντασιας να εχει ενα παιδι, θα του ζητησουμε να κανει κατι αγαπημενο του,ενθαρρυνουμε, αλλα η δικη μου αποψη ειναι οτι μπορει κ να μην αρεσει σε ολα τα παιδια η μπλοκαρουν το εαυτο τους απο φοβο μηπως δεν κανουν κατι καλα.(το τελευταιο ειχε ο δικος μου κ ηθελε ενθαρρυνση---τωρα, ποιος τον πιανει!!!!!!!!)
ειναι 9 χρονων πλεον οποτε απλα για μενα ειναι τεμπελακος.θελει ολα να τα τελειωνει μπαμ μπαμ.εκθεσεις,ερωτησεις του σχολειου,οτιδηποτε!!
Παλιά 15-11-12, 12:43   #31
mama@2

mama@2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο matilnta Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι 9 χρονων πλεον οποτε απλα για μενα ειναι τεμπελακος.θελει ολα να τα τελειωνει μπαμ μπαμ.εκθεσεις,ερωτησεις του σχολειου,οτιδηποτε!!
μπορει να ειναι κ στο χαρακτηρα του....ορθος κ κοφτος(νομιζω ετσι ειναι αρκετα αγορια...αν θυμαμαι καλα απο τα σχολικα μου χρονια)

παντως, συνηθως υπαρχει κ καποιο θεμα που τους εμπνεει....θυμαμαι ενα συμμαθητη μου στα αγγλικα, ηταν σαν τον δικο σου..ολα στο τσακ μπαμ...αν του ελεγες να γραψει για αυτοκινητα/ταχυτητα κλπ εγραφε σελιδες

Εγω θυμαμαι διαβαζα πολλα λογοτεχνικα βιβλια.
Μερικες φορες ζουσα στον κοσμο της φαντασιαςτα αδελφια μου, καμμια σχεση.....πρακτικα, ορθα, κοφτα.
Σημερα,τα παιδια βλεπουν πολλες παιδικες ταινιες, τους διαβαζουμε κ εμεις παραμυθια κλπ κ παλι υπαρχουν ερεθισματα.

Αλλα, πιστευω ειναι στο παιδι.....οπως κ εμεις οι ενηλικες ειμαστε διαφορετικοι, κ καθε παιδι ειναι μοναδικο......

Παντως, η φαντασια ειναι κ δικοπο μαχαιρι.....πχ ο μικρος μου, 4 κ κατι ειναι, παω να του πω ενα παραμυθι να τον κοιμησω κ κανουμε 1 ωρα, αφου θα το αλλαξει, θα λεει τα δικα του κλπ..θα το συμπληρωσουμεκλπ..η θα φοβαται να κοιμηθει μην βγει ο κακος λυκος(απο τα γουρουνακια)......η αν τον μαλωσω, λεεει θα φυγει, να παει να μεινει με τον σπαιντερμαν
Παλιά 15-11-12, 21:13   #32
mmdad

mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το θεμα μου ειναι να κραταει το μολυβι,, Αυριο θα χρειαστει να γραψει...
Παλιά 15-11-12, 21:36   #33
Λαΐδα

Το avatar του χρήστη Λαΐδα

Λαΐδα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

αν ασχοληθει με το να ζωγραφισει αγαπημενους ηρωες?? η τελος παντων αγαπημενα του θεματα??
εμενα ειχε αλλο προβλημα θυμαμαι....εβαζε ολο μουντα χρωματα...μεγαλη στεναχωρια ειχα γιατι ενω ηταν χαρουμενος, κοινωνικος, χωρις προβληματα στο σπιτι, εβλεπα αυτα τα χρωματα και με επιανε η ψυχη μου....
μαυρο, γκρι, καφε, σκουρο πρασινο......
ελεγα 'παει..θα φωναξουν την προνοια σε λιγο'
μεγαλωνωντας και βαζοντας το σωστο χρωμα στις ζωγραφιες, συνηλθε....
Ισως και το παιδακι σου θελει το χρονο του.
εσυ 'σπρωχνε το' προς τη ζωγραφικη και σιγα σιγα θα συνηθισει να ζωγραφιζει. Οχι εντατικα αλλα οσο χρειαζεται για να μαθει να κραταει το μαρκαδορο. Δεν υπαρχει παιδακι που δεν ξερει οποτε μην ανησυχεις.
Οσον αφορα τον υπολογιστη δεν χρειαζεται να δικαιολογεις τον τροπο που αποφασισες να μεγαλωσεις το παιδι σου. Εσυ ξερεις καλυτερα
Ο χρήστης Λαΐδα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-12-12, 13:08   #34
nk81

nk81 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια καλημέρα!

Εμένα ο γιος μου σε 3 μήνες θα γίνει 4 και πάνω κάτω έχουμε το ίδιο πρόβλημα...

Δεν δείχνει ενδιαφέρον να ζωγραφίσει κάτι...π.χ εκεί που καθόμαστε το απόγευμα προτιμά να ασχοληθεί με κατασκευές! Και όταν λέω κατασκευές εννοώ υπερ-παραγωγή...Πιάνει όλα τα παιχνίδια του και βρίσκει τρόπους με κάτι δίχτάκια και σχοινάκια να τα συνδέει μεταξύ τους για να φτιάξει όπως λέει "ένα μεγάλο παιχνίδι"!!! Και είναι ενθουσιασμένος με αυτό καθώς και με οτιδήποτε έχει να κάνει με αυτοκίνητα και τρένα! Και από φαντασία άλλο τίποτα!! Δεν τον πίεσα ποτέ να κάνει κάτι με το ζόρι...Όποτε τον παρότρυνα ή εγώ ή ο πατέρας του να κάτσουμε να ζωγραφίσουμε είτε ελεύθερο σχέδιο είτε απλά να χρωματίσουμε εικόνες με σχέδια, πάντα ο μικρός καθόταν κοντά μου αλλά ήθελε να το κάνω εγώ...

Πριν λίγο καιρό οι δασκάλες του από το νηπιαγωγείο έθιξαν το θέμα και μάλιστα ως σοβαρό, πως δηλαδή το παιδί δεν ασχολείται καθόλου με την ζωγραφική...Τα επιχειρήματα μου γνωστά μάλλον σε όλες τις μανούλες...Μήπως έχει κλίση σε άλλες δραστηριότητες το παιδί? Είναι απαραίτητο να θέλει οπωσδήποτε να ζωγραφίζει??

Να αναφέρω πως είναι αριστερόχειρας...

Τις τελευταίες μέρες, αν και δυσκολεύομαι καθότι πάλι έγκυος και μάλιστα προς το τέλος, κάθομαι μαζί του τα απογεύματα κάποιες φορές προσπαθώντας να τον πείσω να ζωγραφίσουμε κάτι μαζί.. Τον βλέπω ότι δεν κρατά καλά το μολύβι και προσπαθώ να του δείξω...Εκείνη την ώρα το κρατά καλά αλλά μόλις βάλει το χέρι στο χαρτί ξανά τα ίδια...Το κρατά από πίσω...Επίσης, θα ασχοληθεί λίγο με ότι του δείχνω...Το κυριότερο που δεν ξέρω πως θα υπερνικήσω είναι η άποψη που έχει για όλα! Μπορεί να βρω τους πιο διασκεδαστικούς τρόπους να του δείξω κάτι, αυτός να γελά και να το χαίρεται, αλλά στο τέλος πάλι θα κάνει αυτό που θεωρεί εκείνος σωστό!

Διάβασα όλα τα πιο πάνω σχόλια...Τελικά είναι ευθύνη δική μου ή της δασκάλας να του μάθει να κρατά καλά το μολύβι?? Δεν το λέω από την άποψη να φύγει το βάρος από πάνω μου...Απλά για να ξέρω να δω αν πρέπει να την "πιέσω" λίγο να ασχοληθεί μαζί του να του δείξει...Εγώ δεν είμαι εκπαιδευτικός και δεν έχω εμπειρία στο χειρισμό τέτοιων καταστάσεων πόσο μάλλον να δείξω σε αριστερόχειρα πως να γράφει ενώ το βλέπω, το παρατηρώ και δεν μπορώ να καταλάβω πως γράφουν...."ανάποδα"! Ή μήπως πρέπει να απευθυνθώ σε άλλον ειδικό? ΄Μέχρι ποια ηλικία πρέπει το παιδί να έχει μάθει πια να κρατά το μολύβι?
Γιατί καταννοώ ότι το θέμα δεν είναι αν του αρέσει να ζωγραφίζει τελικά ή όχι...Αλλά ότι μέσω αυτής της ευχάριστης (υποτίθεται για τους περισσότερους) δραστηριότητας το παιδί πρέπει να αναπτύξει κάποιες ικανότητες...

Ο χρήστης nk81 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-12-12, 13:54   #35
kanella

kanella ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εμένα ειναι ακριβώς 4 και δεν δείχνει ενδιαφέρον για τη ζωγραφική... Ωστόσο στο σχολείο του όποτε ειναι να κάνουνε κάτι και να ζωγραφίσουν συμμετέχει μεν αλλά δεν ειναι και το καλυτερό του. Επίσης ειναι αριστερόχειρας και εγω δεν ξέρω πως να τον βοηθήσω να φτιάξει κάποια πράγματα...έτσι δεν του δείχνω πως να κάνει τις γραμμές ούτε απο που να ξεκινάει για να ζωγραφίσει κάτι π.χ να σχεδιάσει ενα γράμμα ή εναν αριθμό... έχει τον δικό του τρόπο, στο τέλος τα ψιλοκαταφέρενει. Θα ήθελα ωστόσο κι εγω να ασχοληθεί κάποιος με το θέμα της αριστεροχειρίας ή να μου δείξει κι εμένα τον τρόπο να τον βοηθήσω...

Ο χρήστης kanella δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-12-12, 14:19   #36
vvassoula

Περιοχή: Αθήνα
vvassoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Έχετε δει αυτά τις ζωγραφικές με τις σπείρες που μπορεί να του αρέσουν πιο πολύ (γιατί δεν είναι ζωγραφική ακριβώς). Βάζει τις σπείρες με τα διάφορα μεγέθη στο χαρτί και ακολουθει το μολύβι την σπείρα.

Έχει το elc και το λεει σπειροειδή τέχνη αλλά και τα χαρτοπωλεία.
Παλιά 03-12-12, 14:52   #37
emmaki

emmaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μιλάω ως νηπιαγωγός. Η ζωγραφική είναι απαραίτητη για ένα παιδί. Και απαραίτητη όχι για να γίνει μεγάλος και τρανός καλλιτέχνης, ούτε (μόνο) για να βγάλει αυτά που έχει με΄σα του (πιστέψτε με το τι μπορείς να δεις στη ζωγραφική ενός παιδιού είναι απίστευτο!!!).
Κυρίως για να μάθει να κρατάει σωστά το μολύβι και να μάθει να γράφει. Να "σπάσει" δηλαδή το χέρι του.
Φυσικά και αυτό είναι δουλειά του σχολείου, αλλά όχι΄ΜΟΝΟ του σχολείου. Το σπίτι οφείλει να υποβοηθά το σχολείο στη δουλειά που γίνεται εκεί.
Έτσι, η μαμά στο σπίτι μπορεί να βάλει το παιδί να κάνει κάποια άσκηση γραφής που να έχει νόημα και να μην φαίνεται ώς άσκηση γραφής. π.χ να γράψετε ένα σημείωμα στον μπαμπά ότι είστε στην παιδική χαρά για να μην σας ψάχνει. Το γράφει η μαμά και το παιδί το αντιγράφει.
Χρησιμοποιεί το σωστό κράτημα του μολυβιού (τριποδική λαβή) και γράφει με τη σωστή φορά (αριστερά προς δεξιά).
Εάν ΄θεωρεί κάποια μαμά ότι το παιδί θα μάθει μόνο του.....ας δοκιμάσει η ίδια να γράψει κρατώντας το μολύβι όπως το παιδί της (στην περίπτωση της nk από ψηλά). Βάζω στοίχημα ότι το μόνο που θα καταφέρει να κάνει είναι καλικαντζάρια, και ας έχει χρόνια εξάσκηση στη γραφή! Πρέπει, λοιπόν, το παιδί να κρατήσει σωστά το μολύβι! Και αυτό θα το μάθει ζωγραφίζοντας.

Αν δεν μπορεί να ζωγραφίσει με μαρκαδόρο ή ξυλομπογιά, δοκιμάστε με πινέλο, δοκιμάστε με σφουγγάρι....πειραματιστείτε!
Και βασικά κάντε κάτι που να έχει νόημα....αν δεν έχει νόημα είναι και βαρετό! Ένας ενήλικας μπορεί να πειθαρχήσει τον εαυτό του και να κρατήσει π.χ. σημειώσεις από μια βαρετή διάλεξη (άσκηση γραφής είναι και αυτό), ένα παιδί σε καμία περίπτωση δεν θα κάτσει να κάνει κυκλάκια ή σπιράλ αν δεν το ενδιαφέρουν (μπορεί να ενταχθεί σε μια ζωγραφιά όπου θα κάνουμε πολλές μπάλες για να παίξουν τα άλλα παιδιά....)
Παλιά 04-12-12, 07:33   #38
nk81

nk81 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο emmaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιλάω ως νηπιαγωγός. Η ζωγραφική είναι απαραίτητη για ένα παιδί. Και απαραίτητη όχι για να γίνει μεγάλος και τρανός καλλιτέχνης, ούτε (μόνο) για να βγάλει αυτά που έχει με΄σα του (πιστέψτε με το τι μπορείς να δεις στη ζωγραφική ενός παιδιού είναι απίστευτο!!!).
Κυρίως για να μάθει να κρατάει σωστά το μολύβι και να μάθει να γράφει. Να "σπάσει" δηλαδή το χέρι του.
Φυσικά και αυτό είναι δουλειά του σχολείου, αλλά όχι΄ΜΟΝΟ του σχολείου. Το σπίτι οφείλει να υποβοηθά το σχολείο στη δουλειά που γίνεται εκεί.
Έτσι, η μαμά στο σπίτι μπορεί να βάλει το παιδί να κάνει κάποια άσκηση γραφής που να έχει νόημα και να μην φαίνεται ώς άσκηση γραφής. π.χ να γράψετε ένα σημείωμα στον μπαμπά ότι είστε στην παιδική χαρά για να μην σας ψάχνει. Το γράφει η μαμά και το παιδί το αντιγράφει.
Χρησιμοποιεί το σωστό κράτημα του μολυβιού (τριποδική λαβή) και γράφει με τη σωστή φορά (αριστερά προς δεξιά).
Εάν ΄θεωρεί κάποια μαμά ότι το παιδί θα μάθει μόνο του.....ας δοκιμάσει η ίδια να γράψει κρατώντας το μολύβι όπως το παιδί της (στην περίπτωση της nk από ψηλά). Βάζω στοίχημα ότι το μόνο που θα καταφέρει να κάνει είναι καλικαντζάρια, και ας έχει χρόνια εξάσκηση στη γραφή! Πρέπει, λοιπόν, το παιδί να κρατήσει σωστά το μολύβι! Και αυτό θα το μάθει ζωγραφίζοντας.

Αν δεν μπορεί να ζωγραφίσει με μαρκαδόρο ή ξυλομπογιά, δοκιμάστε με πινέλο, δοκιμάστε με σφουγγάρι....πειραματιστείτε!
Και βασικά κάντε κάτι που να έχει νόημα....αν δεν έχει νόημα είναι και βαρετό! Ένας ενήλικας μπορεί να πειθαρχήσει τον εαυτό του και να κρατήσει π.χ. σημειώσεις από μια βαρετή διάλεξη (άσκηση γραφής είναι και αυτό), ένα παιδί σε καμία περίπτωση δεν θα κάτσει να κάνει κυκλάκια ή σπιράλ αν δεν το ενδιαφέρουν (μπορεί να ενταχθεί σε μια ζωγραφιά όπου θα κάνουμε πολλές μπάλες για να παίξουν τα άλλα παιδιά....)

Σας ευχαριστώ όλες για την απάντηση!

emmaki νομίζω ότι έχεις δίκιο σε αυτό που λες πως ότι κάνει πρέπει να έχει ενδιαφέρον...Κάθε φορά που κάθομαι μαζί του προσπαθώ να σκαρφιστώ κάτι για να τον πείσω. Βελτιωθήκαμε στις ζωγραφιές με το να προσπαθούμε να ζωγραφίζουμε εντός των περιθωρίων αλλά τον βλέπω πως μόλις κουραστεί με το μολύβι να χρωματίσει μια μεγάλη επιφάνεια, αρχίζει τις μουτζούρες...Προσπαθώ να τον αρχίσω στο σπίτι με το να κάνουμε μεγάλες επιφάνειες για να μη χρειάζεται ιδιαίτερη ακρίβεια και μετά να περάσουμε στη λεπτομέρεια, π.χ γραμμές κτλ..Και άντε τον αρχίζω το καλόπιασμα εγώ, πως μόλις τελειώσουμε τη ζωγραφιά θα την βάλουμε στο ψυγείο να την βλέπουμε όλοι, κτλ...Και μόλις τελειώσουμε προσπαθώ να τον μάθω σιγά σιγά να μάθει να γράφει το όνομά του...Μάθαμε το Α κουτσά στραβά...Βέβαια ακόμα θέλει πολύ δουλειά και Θεέ μου ανεξάντλητη υπομονή!!! Μπράβο στις δασκάλες που μαθαίνουν στα παιδάκια όλα αυτά τα πράγματα που καμιά φορά εμείς θεωρούμε δεδομένα...Κρύβουν τόση δουλειά πίσω τους!

Ο χρήστης nk81 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-12-12, 08:34   #39
Βερενίκη

Βερενίκη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nk81 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βελτιωθήκαμε στις ζωγραφιές με το να προσπαθούμε να ζωγραφίζουμε εντός των περιθωρίων αλλά τον βλέπω πως μόλις κουραστεί με το μολύβι να χρωματίσει μια μεγάλη επιφάνεια, αρχίζει τις μουτζούρες...Προσπαθώ να τον αρχίσω στο σπίτι με το να κάνουμε μεγάλες επιφάνειες για να μη χρειάζεται ιδιαίτερη ακρίβεια και μετά να περάσουμε στη λεπτομέρεια, π.χ γραμμές κτλ..
Ζωγραφική δεν είναι μόνο το 'βάψιμο' -όπως το λέω εγώ- εντός περιθωρίων (το οποίο κατά τη γνώμη μου είναι υπερεκτιμημένο ως ικανότητα). Ο γιος μου στα 6 δεν ζωγράφισε ποτέ στα πλαίσια. Μπορούσε αλλά δεν γούσταρε. Έκανε αυτές τις μουτζούρες που λες και φέτος στην πρώτη, η δασκάλα της ζωγραφικής του (που έβαλε τις μουτζούρες σε τάξη, μαθαίνοντάς τον να κάνει πλαίσια και φόντο), είναι γοητευμένη με τον τρόπο που εκφράζεται. Νομίζω ότι η ζωγραφική κακοποιείται ως τέχνη με το να προσπαθούμε να την 'χρησιμοποιήσουμε' για να μάθουν τα παιδιά κάτι άλλο. Εκτιμώ και αποδέχομαι τη γνώμη της Emmaki εννοείται, αλλά η ζωγραφική είναι κυρίως ελεύθερη έκφραση με κάθε μέσο σε κάθε μέσο. Δεν βοηθάει πχ. η ζωγραφική στη λεπτή κινητικότητα. Η λεπτή κινητικότητα βοηθάει στη ζωγραφική.
Η γνώμη μου είναι να αφήσεις το παιδί να ζωγραφίζει ελεύθερα. Διαβάστε την 'Τελεία', το παραμύθι για ένα κοριτσάκι που νόμιζε ότι δεν ήξερε να ζωγραφίζει. Θα του αρέσει. Το μολύβι θα μάθει να το κρατάει έτσι κι αλλιώς και αν χρειάζεται βοήθεια, δώστην εκεί. Το σημαντικό όμως στη ζωγραφική δεν είναι να μάθει να κρατάει το μολύβι, είναι να μάθει να καταφεύγει στην τέχνη για να εκφράσει τα συναισθήματά του. Αν καταλάβει ότι επιδιώκεις κάτι άλλο, θα χαθεί η .... μαγεία!
Ο χρήστης Βερενίκη δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-12-12, 09:24   #40
emmaki

emmaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Βερενίκη Εμφάνιση μηνυμάτων
Ζωγραφική δεν είναι μόνο το 'βάψιμο' -όπως το λέω εγώ- εντός περιθωρίων (το οποίο κατά τη γνώμη μου είναι υπερεκτιμημένο ως ικανότητα). Ο γιος μου στα 6 δεν ζωγράφισε ποτέ στα πλαίσια. Μπορούσε αλλά δεν γούσταρε. Έκανε αυτές τις μουτζούρες που λες και φέτος στην πρώτη, η δασκάλα της ζωγραφικής του (που έβαλε τις μουτζούρες σε τάξη, μαθαίνοντάς τον να κάνει πλαίσια και φόντο), είναι γοητευμένη με τον τρόπο που εκφράζεται. Νομίζω ότι η ζωγραφική κακοποιείται ως τέχνη με το να προσπαθούμε να την 'χρησιμοποιήσουμε' για να μάθουν τα παιδιά κάτι άλλο. Εκτιμώ και αποδέχομαι τη γνώμη της Emmaki εννοείται, αλλά η ζωγραφική είναι κυρίως ελεύθερη έκφραση με κάθε μέσο σε κάθε μέσο. Δεν βοηθάει πχ. η ζωγραφική στη λεπτή κινητικότητα. Η λεπτή κινητικότητα βοηθάει στη ζωγραφική.
Η γνώμη μου είναι να αφήσεις το παιδί να ζωγραφίζει ελεύθερα. Διαβάστε την 'Τελεία', το παραμύθι για ένα κοριτσάκι που νόμιζε ότι δεν ήξερε να ζωγραφίζει. Θα του αρέσει. Το μολύβι θα μάθει να το κρατάει έτσι κι αλλιώς και αν χρειάζεται βοήθεια, δώστην εκεί. Το σημαντικό όμως στη ζωγραφική δεν είναι να μάθει να κρατάει το μολύβι, είναι να μάθει να καταφεύγει στην τέχνη για να εκφράσει τα συναισθήματά του. Αν καταλάβει ότι επιδιώκεις κάτι άλλο, θα χαθεί η .... μαγεία!
Η ζωγραφική είναι ελεύθερη έκφραση συναισθημάτων, εννοείται. Προσωπικά απεχθάνομαι (βαριά λέξη αλλά πραγματική) τις "έτοιμες" ζωγραφιές (π.χ. το σπίτι που πρέπει να έχει κόκκινη στέγη, 2 παράθυρα, το δέντρο-παγωτό που πρέπει να είναι πράσινο με καφέ κορμό κλπ), όπως και τις εικόνες που τα παιδιά πρέπει να χρωματίζουν με συγκεκριμενα χρώματα όπως το υπόδειγμα που δίνεται. Ένα δέντρο κάλλιστα μπορεί να είναι μωβ ή πορτοκαλί, μπορεί να είναι "παγωτό", αλλά μπορεί να είναι και μόνο κλαδιά, μιαστέγη μπορεί να είναι κόκκινη, μπορεί μαύρη, μπορεί να μην υπάρχει καν.....

Σίγουρα, όμως, μέσα από την έκφραση αυτή του παιδιού εμέις ως ενήλικες μπορούμε να εκμεταλλευτούμε κάποια πράγματα για να διδάξουμε στο παιδί κάποια άλλα. Έτσι, υπό αυτό το πλαίσιο και μόνο, διδάσκουμε στο παιδί πώς να πιάνει το μαρκαδόρο ή όποιο άλλο μέσο χρησιμοποιεί. Άλλωστε και η δική του "δουλειά" γίνεται πιο εύκολη, μιας και μπορεί να το χειριστεί καλύτερα. Και αργότερα να προχωρήσει στη γραφή.
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές