Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 13-10-12, 21:09   #1
Ioulia-Julie

Περιοχή: Thessaloniki
Ioulia-Julie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Ενδομητρίωση και ομοιοπαθητική

Hola! Μια που δεν έχω βρει θέμα σχετικό μη την ομοιοπαθητικη για την θεραπεία ενδομητρίωσης, είπα να το ανοίξω εγώ..

Λοιπόν, έχει καμμιά σας επωφεληθεί στην ενδομητρίωση από την ομοιοπαθητικη;
Έχετε θετική ή αρνητική γνώμη σχετικά;

(Θα αρχίσω τα ομοιοπαθητικά φάρμακα μετά την πρώτη μου περίοδο, μετά τις ενέσεις daronda)

Ή.. και σχετικά με οποιαδήποτε άλλη εναλλακτική θεραπεία.. έχει καμμιά σας θεραπευτεί;

Γιατί ρε κορίτσια δεν μπορεί.. κάτι θα θεραπεύει την ενδομητρίωση.. Δεν μπορεί να μην υπάρχει γιατρειά..
Αυτό θέλω να πιστέψω τουλάχιστον!
Ο χρήστης Ioulia-Julie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-10-12, 21:43   #2
papagalomania

papagalomania ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ξέρω περίπτωση φίλης μου που με αλλαγή διατροφής (απέκλεισε εντελώς τα γαλακτοκομικά, τη ζάχαρη, το κρέας και όλα τα βλαβερά), περπάτημα, βότανα και μασάζ βελτίωσε εκπληκτικά την κατάστασή της και δεν έκανε χειρουργείο. Πριν δύο μήνες γέννησε το κοριτσάκι της. Για το χειρουργείο της ζητούσαν ένα κάρο λεφτά και λόγω ανεργίας δεν τα είχε.
Τώρα, εξαρτάται κι από την περίπτωση, αλλά γενικά η υγιεινή ζωή μόνο ώφελος φέρνει.
Ο χρήστης papagalomania δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-10-12, 00:26   #3
Ioulia-Julie

Προεπιλογή

Η φίλη σου είχε σοκολατοειδείς κύστες και μίκρυναν;

Μπορείς να τη ρωτήσεις σχετικά με τα βότανα;
Και την διατροφή συγκεκριμένα;

Έχω αγχωθεί πολύ μ'αυτό το θέμα..
Παλιά 14-10-12, 11:21   #4
Ευη@

Ευη@ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η ομοιοπαθητική γενικά έχει ορκισμένους υποστηρικτές και ορκισμένους εχθρούς.
Ιατρικά δεν ξέρω κατα πόσο έχει τεκμηριωθεί οτι φέρνει αποτέλεσμα περισσότερο απ ότι μια "placebo" αγωγη.
Δεν έχεις κάτι να χάσεις αν δοκιμάσεις (εκτός από χρήματα) αλλά η συμβουλή μου είναι να μην αποκλείσεις και τις άλλες θεραπείες.
Ο χρήστης Ευη@ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-10-12, 11:33   #5
larisa

larisa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πριν ένα χρόνο έκανα λαπαροσκόπηση για αφαίρεση σάλπιγγας. Στην συνέχεια διαγνώστηκε ενδομητρίωση. Έκανα διακοπή περιόδου για έξι μήνες. Αφού πήγα για το πρώτο υπέρηχο με από τους έξι μήνες, ο γιατρός εντόπισε σοκολατοειδής κύστη 1,5 εκ. Μου είπε δεν είναι τίποτα απλώς να το παρακολουθώ. Μετά από 2 μήνες πήγα από αφόρητους πόνους, η κύστη είχε φθάσει τα 2,5 εκ. Τότε άρχισε να ανησυχεί ο γιατρός διότι έχει αυξηθεί σημαντικά αυτό το διάστημα. Μου πρότεινε να ξανακάνω διακοπή περιόδου, αλλά δεν τον άκουσα και πήγα σε ομοιοπαθητικό. Μου έδωσε το Agnous Castus(λυγαριά), εδώ και 2 μήνες που το παίρνω, δεν έχω καμία ενόχληση, ούτε πόνους. Πιστεύω ότι έκανε δουλειά η λυγαριά, αλλά θα το διαπιστώσω σύντομα. Την Τετάρτη έχω ραντεβού με τον γιατρό.
Παλιά 15-10-12, 17:45   #6
Ioulia-Julie

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο larisa Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν ένα χρόνο έκανα λαπαροσκόπηση για αφαίρεση σάλπιγγας. Στην συνέχεια διαγνώστηκε ενδομητρίωση. Έκανα διακοπή περιόδου για έξι μήνες. Αφού πήγα για το πρώτο υπέρηχο με από τους έξι μήνες, ο γιατρός εντόπισε σοκολατοειδής κύστη 1,5 εκ. Μου είπε δεν είναι τίποτα απλώς να το παρακολουθώ. Μετά από 2 μήνες πήγα από αφόρητους πόνους, η κύστη είχε φθάσει τα 2,5 εκ. Τότε άρχισε να ανησυχεί ο γιατρός διότι έχει αυξηθεί σημαντικά αυτό το διάστημα. Μου πρότεινε να ξανακάνω διακοπή περιόδου, αλλά δεν τον άκουσα και πήγα σε ομοιοπαθητικό. Μου έδωσε το Agnous Castus(λυγαριά), εδώ και 2 μήνες που το παίρνω, δεν έχω καμία ενόχληση, ούτε πόνους. Πιστεύω ότι έκανε δουλειά η λυγαριά, αλλά θα το διαπιστώσω σύντομα. Την Τετάρτη έχω ραντεβού με τον γιατρό.
Ναι,έχω διαβάσει για το φυτό λυγαριά. Απλώς δεν γνωρίζω αν καταπολεμά μόνο τα συμπτώματα ή την αιτία (αν και έχω την εντύπωση ότι βοηθά και στη μείωση των οιστρογόνων που είναι σημαντικό).

Εμένα μου 'γραψε το phosphorus. Δεν έχω ιδέα τι είναι, όμως θα το ψάξω.

Συγχρόνως, θα κάνω και την διατροφή της ενδομητρίωσης (μέσα από το νετ-από αμερικάνικα site κυρίως-διάβασα για περιπτώσεις γυναικών που θεραπεύτηκαν!)

Πραγματικά σου εύχομαι τα καλύτερα! Να πας στο γιατρό και να σου πει ότι η κύστη σου συρρικνώθηκε!
Περιμένω να μου πεις
Παλιά 18-10-12, 08:32   #7
larisa

larisa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πήγα εχθές στον γιατρό και η κύστη έχει εξαφανιστεί. Δεν ξέρω αν επαιξε ρόλο η λυγαριά ή απλώς ήμουν τυχερή. Η διατροφή για την ενδομητρίωση ποια είναι?
Παλιά 18-10-12, 13:43   #8
Ioulia-Julie

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο larisa Εμφάνιση μηνυμάτων
Πήγα εχθές στον γιατρό και η κύστη έχει εξαφανιστεί. Δεν ξέρω αν επαιξε ρόλο η λυγαριά ή απλώς ήμουν τυχερή. Η διατροφή για την ενδομητρίωση ποια είναι?
Πολύ χαίρομαι για σένα!
Να σου πω την αλήθεια δεν είχα πειστεί ότι βοηθά τόσο η ομοιοπαθητική.
Αν όντως ήταν σοκολατοειδής η κύστη σου, δεν φεύγει από μόνη της.. άρα προφανώς βοηθήθηκες από το ομοιοπαθητικό φάρμακο.

Όσον αφορά την διατροφή κατά βάση είναι να αποφεύγονται το κόκκινο κρέας, τα γαλακτοκομικά, καφές, αλκοόλ.... και βοηθάει πολύ η βιταμίνη C και τα Ω-3 λιπαρά.
Αν θέλεις μπορώ να σου τα στείλω αναλυτικά σε κάποιο mail..είναι αρκετά για να τα γράψω από δω
Παλιά 18-10-12, 13:53   #9
lagudaki

lagudaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

julιa θα θελα πολυ να μου στειλεις email με την διατροφη για την ενδομητριωση, κοιτα το pm. σου!
Ο χρήστης lagudaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-10-12, 21:08   #10
κοκκινουλα

κοκκινουλα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοριτσια καλησπερα.
απο το καλοκαιρι ξεκινησα και εγω ομοιοπαθητικη,βασικα για εντερικα θεματα,αλλα και γιατι ειχα 4 αποτυχημενες προσπαθειες εξωσωματικης.εχω και γω ενδομητριωση.εχω αφαιρεσει 2 κυστες σοκολατοειδης και μετα εχω κανει θεραπεια με διακοπη περιοδου 6 μηνες.δεν ειχα σκεφτει οτι μπορει να βοηθησει η ομοιοπαθητικη σαυτην την περιπτωση.
τωρα μου αλλαξε φαρμακα,ενω επαιρνα φωσφορο,τωρα παιρνω πουλσατιλα και μου ειπε οτι βοηθαει πολυ στην γονιμοτητα.σε δυο μηνες θα κανω την νεα μου προσπαθεια και ελπιζω να ειναι τυχερη!
μιλοντας με την ομοιοπαθητικο μου ,μου εξηγησε οτι η ομοιοπαθητικη βοηθαει γενικα τον οργανισμο σε ολους τους τομεις.σαν να τον ρυθμιζει.
Ο χρήστης κοκκινουλα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-10-12, 01:42   #11
Ioulia-Julie

Προεπιλογή

Larisa-lagudaki: σας τα 'στειλα!

Κοκκινούλα: και 'μένα το phosphorus μου έδωσε.. αλλά επειδή το 'χω ψάξει αρκετά, δεν νομίζω ότι μου ταιριάζει 100%.
Κ γω το pulsatilla πιστεύω ότι μου ταιριάζει και άλλο ένα.....

Θα πάρω τον ομοιοπαθητικό τηλέφωνο και αν μου πει ότι είναι οκ, θα το πάρω και μετά βλέπουμε...

Έχω διαβάσει για περιπτώσεις ομοιοπαθητικής που βοηθήθηκαν αρκετά στην γονιμότητα από την ομοιοπαθητική(κ αυτό μου δίνει αισιοδοξία).... το θέμα όμως από ότι κατάλαβα είναι να βρεις το 100% όμοιο φάρμακό σου...
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές