Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Οικογένεια > Γονείς > Ψυχολογία του γονέα

Notices

Ψυχολογία του γονέα Η ενότητα αυτή είναι ορατή μόνο στα συνεδεμένα μέλη του φόρουμ.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 15-12-12, 14:25   #41
emmaki

emmaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Και μια πολύ ωραία και κατατοπιστική εξήγηση των διαφορών από http://psi-gr.tripod.com/psychiatrist4.htm

Η διαφορά ανάμεσα στον ψυχίατρο και τον ψυχολόγο.

Η πρώτη ουσιαστική διαφορά, έγκειται στο γεγονός ότι o ψυχίατρος είναι γιατρός, ενώ ο ψυχολόγος δεν είναι γιατρός. Έτσι ο ψυχολόγος δεν μπορεί και δεν έχει το δικαίωμα να γράψει φάρμακα, στην περίπτωση που το πρόβλημα σας, το απαιτεί. Άρα κατεξοχήν ο ψυχολόγος ασχολείται με ήπια ψυχολογικά προβλήματα. Ο ψυχολόγος δεν δικαιούται να ασκήσει την Ψυχιατρική, αλλά ασκεί την Ψυχολογία. Μόνον ο Ψυχίατρος έχει το δικαίωμα να ασκήσει την Ιατρική Ειδικότητα που ονομάζεται ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ.
Αυτό είναι και μια μορφής παγίδα στη σκέψη του Έλληνα. Επειδή δεν θέλει να παραδεχθεί ότι ο ίδιος (ή κάποιος στην οικογένειά του), έχει κάποιο σοβαρό ψυχικό νόσημα (λόγω του κοινωνικού ρατσισμού απέναντι στην ψυχική πάθηση στην Ελλάδα) καταφεύγει στον ψυχολόγο (αντί για τον ψυχίατρο), δίνοντας έτσι το μήνυμα σε κάθε κατεύθυνση, ότι δεν υπάρχει κάτι τι σοβαρό.

Αυτό μπορεί να βολεύει εγωιστικά τον ίδιο τον ασθενή (ή και τον ψυχολόγο για οικονομικά οφέλη), αλλά εγκυμονεί σοβαρούς κινδύνους. Ένα σοβαρό ποσοστό των ψυχικά πασχόντων από κατάθλιψη ή ψύχωση, τελικά αυτοκτονεί. Το ποσοστό των αυτοκτονιών μάλιστα στις ψυχώσεις, αγγίζει το 18%. Η αυτοκτονία είναι η 3η αιτία θνησιμότητας από τα 16-24. (Ήταν 4η πριν το 2000, και δυστυχώς ανέβηκε πιο ψηλά).

Ο ψυχολόγος οφείλει να παραπέμπει με επιμονή, οποιοδήποτε σοβαρό περιστατικό, σε ψυχίατρο, είτε ο ασθενής αναφέρει αυτοκτονικό ιδεασμό είτε όχι. Σε περίπτωση άρνησης του ασθενούς, πρέπει να ενημερώνει την οικογένεια ώστε να αναλαμβάνει αυτή την ευθύνη. Αλλά και ελαφρύτερα σημερινά αγχώδη νοσήματα όπως πχ. η νεύρωση μετατροπής (υστερία) μπορεί να εξελιχτούν σε μερικά χρόνια σε ψευδο-αναπηρικές μορφές, με μεγάλη αποδόμηση της προσωπικότητας του ασθενούς.

Γενικά μιλώντας, είναι παρακινδυνευμένο και ίσως ανήθικο, ο ψυχολόγος να αναλαμβάνει αποκλειστικά μεμονωμένους ασθενείς για ψυχοθεραπείες, χωρίς την υποστήριξη ενός ψυχίατρου. Ο ψυχίατρος βλέπει εύκολα τα χειρότερα πριν συμβούν (λόγω βαθιάς γνώσης της εξέλιξης της ψυχικής νόσου από την εκπαίδευσή του στα νοσοκομεία, με βαριά περιστατικά), σε αντίθεση με έναν ψυχολόγο που κινδυνεύει «να μην δει το τραίνο να έρχεται καταπάνω στον ασθενή». Η συμμετοχή ενός ψυχίατρου στην υποστήριξη μιας ψυχικής νόσου είναι αργά ή γρήγορα αναγκαία.

Ο ανταγωνισμός του ψυχολόγου με τον ψυχίατρο, βλάπτει μόνο τον ασθενή.

Ο ψυχολόγος όμως μπορεί να δουλέψει με επιτυχία και είναι απαραίτητος, σε τομείς που δεν χρειάζεται ο ψυχίατρος. Έτσι είναι κατάλληλος για ατομική υποστήριξη ή οργάνωση - επίβλεψη ομαδικών συνεδριάσεων σε: κοινότητες, σχολεία, εργασιακούς χώρους, στο χώρο της κοινωνικής πρόληψης, της δικαιοσύνης, σε προβλήματα σχέσεων, της σχέσης με το παιδί, των σχέσεων της εργασίας κ.λ.π. Ο ψυχολόγος μπορεί να προσφύγει στις ψυχολογικές δοκιμές για να αξιολογήσει τις πνευματικές ικανότητες, τις επαγγελματικές ικανότητες ή τις διαφορετικές πλευρές της προσωπικότητας του πελάτη του.

Είναι πιθανό ένας ψυχολόγος να αποκτήσει στην διάρκεια των 4-5 ετών των σπουδών του, μια καλή γνώση στην κλινική ψυχολογία, και μια κάποια βασική κατάρτιση στην ψυχοθεραπεία. Αλλά αν κοιτάξετε γύρω σας, θα δείτε να ξεφυτρώνουν κέντρα που ειδικεύονται σε περίεργες ψυχοθεραπείες με ακατάληπτα ονόματα και απροσδιόριστη προσέγγιση (αυτο-ανάπτυξη, αυτογνωσία, βραχεία ψυχοθεραπεία, συστηματική προσέγγιση, βιοανάδραση, προσωπική ανάπτυξη, κρυσταλλοθεραπεία, χοροθεραπεία, σωματική ψυχοθεραπεία, εναλλακτική θεραπεία, για να μην ονομάσουμε παρά τα πιο τρέχοντα). Να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί σε τέτοιες περίεργες προτάσεις, διότι δεν υπάρχει πιστοποίηση σπουδών, ούτε άδεια άσκησης, ούτε φορείς ελέγχου, για τέτοια κέντρα. Θα είσαστε τυχεροί αν απλώς χάσετε κάποια χρήματα και πιαστείτε "ελαφρά" κορόιδο. Αρκετές φορές όμως, υποκρύπτονται εκεί και ψευδο-αιρέσεις που καραδοκούν τα ανυποψίαστα ευαίσθητα ανθρώπινα θύματα, με το πρόσχημα της αυτογνωσίας. Ο κλασσικός επιστήμονας ψυχίατρος και η Ψυχιατρική στο σύνολό της, αντιμετωπίζονται σε τέτοιους χώρους, με ανοιχτή και απροκάλυπτη εχθρότητα. Κάποιοι φαίνεται να πιστεύουν ότι επειδή ίδρυσαν ένα σωματείο, κατέκτησαν και την απόλυτη αλήθεια!
Ο χρήστης emmaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-12-12, 14:45   #42
jackrussel

jackrussel χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

emmaki εχω μια ενσταση με το αρθρο
υπαρχουν πολλοι ψυχιατροι κολλημενοι και ανικανοι να κανουν ψυχοθεραπεια αντιμετωπιζοντας τον ασθενη μονον ως χημεια ενω ταυτοχρονα υποτιμουν μια σοβαρη ψυχοθεραπευτικη προσεγγιση
,,,ας μην ξεχναμε οτι υπαρχουν ασθενεις, δυστυχως ειχα την ατυχια να γνωριζω μερικους, που δεν τους επιανε καμια μα καμια μα καμια φαρμακευτικη αγωγη για χρονια

ξερω ψυχιατρο σοβαρο και με γαλονια που κανει μονον ψυχοθεραπεια ψυχαναλυτικης κατευθυνσης ενω παραλληλα συνεργαζεται με ψυχιατρο οργανικο ο οποιος συμπληρωνει το θεραπευτικο πρωοτοκολλο με φαρμακα οταν τα συμπτωματα του ασθενους απαιτουν κατι τετοιο

εχουμε δηλαδη δυο σοβαρους ψυχιατρους οπου ο ενας επελεξε να κανει μονον ψυχοθεραπεια, υστερα απο εκειδικευση πολυ απαιτητικη δικη του, και ο αλλος να κοιταει το οργανικο κομματι δηλαδη την χημεια του ασθενους και τα φαρμακα του οταν πρεπει, αυτοι οι δυο συνεργαζοναται εξαιρετικα,,,
εν ολιγοις δεν μπορουν να κανουν ολοι τα παντα και σωστα ακομα κι αν ειναι ψυχιατροι

θελω να πω δεν ειναι μονον ο ψυχολογος που στερειται κι εχει ορια στα θεραπευτικα του εργαλεια αλλα και ο ψυχιατρος που τελειωνει ιατρικη,,,εξαρτατα λοιπον απο τις εκιδεικευσεις τους μετα την σχολη και με την επιλογη τους ως προς την κατευθυνση τους ως επαγγελματιες

το θεμα της ψυχικης υγειας δεν ειναι μονον θεμα οργανικο και χημειας
προσεγγιζεται σφαιρικα

οι επαγγελματιες αυτου του τομεα πρεπει να ξερουν να συνεργαζονται και να αναγνωριζουν το οριο τους χωρις κομπλεξ
Ο χρήστης jackrussel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-12-12, 15:07   #43
emmaki

emmaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jackrussel Εμφάνιση μηνυμάτων
emmaki εχω μια ενσταση με το αρθρο
υπαρχουν πολλοι ψυχιατροι κολλημενοι και ανικανοι να κανουν ψυχοθεραπεια αντιμετωπιζοντας τον ασθενη μονον ως χημεια ενω ταυτοχρονα υποτιμουν μια σοβαρη ψυχοθεραπευτικη προσεγγιση
,,,ας μην ξεχναμε οτι υπαρχουν ασθενεις, δυστυχως ειχα την ατυχια να γνωριζω μερικους, που δεν τους επιανε καμια μα καμια μα καμια φαρμακευτικη αγωγη για χρονια

ξερω ψυχιατρο σοβαρο και με γαλονια που κανει μονον ψυχοθεραπεια ψυχαναλυτικης κατευθυνσης ενω παραλληλα συνεργαζεται με ψυχιατρο οργανικο ο οποιος συμπληρωνει το θεραπευτικο πρωοτοκολλο με φαρμακα οταν τα συμπτωματα του ασθενους απαιτουν κατι τετοιο

εχουμε δηλαδη δυο σοβαρους ψυχιατρους οπου ο ενας επελεξε να κανει μονον ψυχοθεραπεια, υστερα απο εκειδικευση πολυ απαιτητικη δικη του, και ο αλλος να κοιταει το οργανικο κομματι δηλαδη την χημεια του ασθενους και τα φαρμακα του οταν πρεπει, αυτοι οι δυο συνεργαζοναται εξαιρετικα,,,
εν ολιγοις δεν μπορουν να κανουν ολοι τα παντα και σωστα ακομα κι αν ειναι ψυχιατροι

θελω να πω δεν ειναι μονον ο ψυχολογος που στερειται κι εχει ορια στα θεραπευτικα του εργαλεια αλλα και ο ψυχιατρος που τελειωνει ιατρικη,,,εξαρτατα λοιπον απο τις εκιδεικευσεις τους μετα την σχολη και με την επιλογη τους ως προς την κατευθυνση τους ως επαγγελματιες

το θεμα της ψυχικης υγειας δεν ειναι μονον θεμα οργανικο και χημειας
προσεγγιζεται σφαιρικα

οι επαγγελματιες αυτου του τομεα πρεπει να ξερουν να συνεργαζονται και να αναγνωριζουν το οριο τους χωρις κομπλεξ
Δεν διαφωνώ καθόλου με αυτά που λες....

Απλά για μια καλή πρώτη εξήγηση το άρθρο που παρέθεσα είναι μια χαρά.
Από εκεί και πέρα, προκειμένου να επιλέξεις το γιατρό ή το θεραπευτή που σου ταιριάζει δοκιμάζεις....όπως δοκιμάζεις και σε όλες τις ειδικότητες (και παιδίατρο, και γυναικολόγο, και ορθοπεδικό, και φυσικοθεραπευτή κλπ κλπ)
Παλιά 15-12-12, 16:10   #44
travellingmum

travellingmum χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

emmaki, το μονο που μπορω να πω για το αρθρο ειναι οτι φαινεται ξεκαθαρα πως οποιος το εγραψε δεν εχει ιδεα περι ψυχολογιας. μπορω να μαντεψω οτι ειναι καποιος ψυχιατρος που μαλλον δεν εχει ερευνησει το θεμα σφαιρικα. Βαζει δηλαδη την ψυχοθεραπεια στο ιδιο τσουβαλι με την κρυσταλλοθερπαεια και την κρυσταλλομαντεια και δεν ξερω κι εγω τι αλλο. Δειχνει να αγνοει οτι ο ψυχολογος προκειμενου να παρει το διδακτορικο του χρειαζεται 8 με 9 ετη σπουδων. Και αναφερει την ψυχιατρικη ως την επιλυση ολων των προβληματων, με τους ψυχολογους να κανουν παρεουλα στους ασθενης μεχρι να ερθει ενας σοβαρος επιστημονας, ο ψυχιατρος κατα τη γνωμη του, και να τους θεραπευσει.

Νομιζω οτι οποιος σεβεται τις επιστημες γενικα και τον ενδιαφερει η περεταιρω καλλιεργεια και μορφωση του φροντιζει να μαθει καποια πραγματα για ανθρωπους με τους οποιος πιθανως να χρειαστει να συνεργαστει
Ο χρήστης travellingmum δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-12-12, 17:12   #45
emmaki

emmaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο travellingmum Εμφάνιση μηνυμάτων
emmaki, το μονο που μπορω να πω για το αρθρο ειναι οτι φαινεται ξεκαθαρα πως οποιος το εγραψε δεν εχει ιδεα περι ψυχολογιας. μπορω να μαντεψω οτι ειναι καποιος ψυχιατρος που μαλλον δεν εχει ερευνησει το θεμα σφαιρικα. Βαζει δηλαδη την ψυχοθεραπεια στο ιδιο τσουβαλι με την κρυσταλλοθερπαεια και την κρυσταλλομαντεια και δεν ξερω κι εγω τι αλλο. Δειχνει να αγνοει οτι ο ψυχολογος προκειμενου να παρει το διδακτορικο του χρειαζεται 8 με 9 ετη σπουδων. Και αναφερει την ψυχιατρικη ως την επιλυση ολων των προβληματων, με τους ψυχολογους να κανουν παρεουλα στους ασθενης μεχρι να ερθει ενας σοβαρος επιστημονας, ο ψυχιατρος κατα τη γνωμη του, και να τους θεραπευσει.

Νομιζω οτι οποιος σεβεται τις επιστημες γενικα και τον ενδιαφερει η περεταιρω καλλιεργεια και μορφωση του φροντιζει να μαθει καποια πραγματα για ανθρωπους με τους οποιος πιθανως να χρειαστει να συνεργαστει
Δεν νομίζω ότι λέει αυτό ακριβώς.
Λέει ότι οι γνώσεις στην κλινική ψυχολογία αποκτούνται στη διάρκεια των σπουδών των ψυχολόγων (πράγματι στη Θεσσαλονίκη που γνωρίζω υπάρχει κατεύθυνση κλινικής ψυχολογίας στη σχολή των ψυχολόγων στις εγκύκλιες σπουδές και όχι ως μεταπτυχιακός κύκλος). Στη συνέχεια αναφέρεται σε διάφορες "θεραπείες" που ξεφυτρώνουν παντού σαν μανιτάρια και είναι αμφιβόλου ποιότητας καθώς δεν υπάρχουν πιστοποιήσεις γι' αυτές. Δεν υπονοεί πουθενά ότι είναι το ίδιο με την ψυχολογία. Απλά θεωρώ λάθος του ότι τα έβαλε στην ίδια παράγραφο.

Επίσης, μην συγχέεις τις σπουδές των ψυχολόγων στο εξωτερικό με αυτές στην Ελλάδα.... Εδώ και μόνο με τις σπουδές στο πανεπιστήμιο παίρνεις κατεύθυνση-ειδικότητα. Στη Θεσσαλονίκη για παράδειγμα υπάρχεου οι εξής τομείς: Tομέας Πειραματικής και Γνωστικής
Tομέας Eξελικτικής και Σχολικής
Tομέας Kοινωνικής και Kλινικής
και δίνουν τις αντίστοιχες εξειδικεύσεις.
Τώρα, αν κάποιος θέλει να εξειδικευτεί παραπάνω, προχωρά σε μεταπτυχιακές σπουδές είτε με τη μορφή κάποιου master είτε διδακτορικού.
Παλιά 15-12-12, 17:36   #46
jackrussel

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο emmaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομίζω ότι λέει αυτό ακριβώς.
Λέει ότι οι γνώσεις στην κλινική ψυχολογία αποκτούνται στη διάρκεια των σπουδών των ψυχολόγων (πράγματι στη Θεσσαλονίκη που γνωρίζω υπάρχει κατεύθυνση κλινικής ψυχολογίας στη σχολή των ψυχολόγων στις εγκύκλιες σπουδές και όχι ως μεταπτυχιακός κύκλος). Στη συνέχεια αναφέρεται σε διάφορες "θεραπείες" που ξεφυτρώνουν παντού σαν μανιτάρια και είναι αμφιβόλου ποιότητας καθώς δεν υπάρχουν πιστοποιήσεις γι' αυτές. Δεν υπονοεί πουθενά ότι είναι το ίδιο με την ψυχολογία. Απλά θεωρώ λάθος του ότι τα έβαλε στην ίδια παράγραφο.

Επίσης, μην συγχέεις τις σπουδές των ψυχολόγων στο εξωτερικό με αυτές στην Ελλάδα.... Εδώ και μόνο με τις σπουδές στο πανεπιστήμιο παίρνεις κατεύθυνση-ειδικότητα. Στη Θεσσαλονίκη για παράδειγμα υπάρχεου οι εξής τομείς: Tομέας Πειραματικής και Γνωστικής
Tομέας Eξελικτικής και Σχολικής
Tομέας Kοινωνικής και Kλινικής
και δίνουν τις αντίστοιχες εξειδικεύσεις.
Τώρα, αν κάποιος θέλει να εξειδικευτεί παραπάνω, προχωρά σε μεταπτυχιακές σπουδές είτε με τη μορφή κάποιου master είτε διδακτορικού.
εγω θυμαμαι φιλη αποφοιτη ψυχολογιας απο αθηνα πηγε γαλλια στρασβουργο για μεταπτυχιακο dea δεν την δεκτηκαν τελικα την ξαναεβαλαν να κανει την 4η χρονια maitrise δηλαδη, γιατι θεωρουν οτι κανουν ελαχιστα πραγματα στην κλινικη ψυχολογια απ οσα εκει
Παλιά 15-12-12, 18:04   #47
emmaki

emmaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jackrussel Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω θυμαμαι φιλη αποφοιτη ψυχολογιας απο αθηνα πηγε γαλλια στρασβουργο για μεταπτυχιακο dea δεν την δεκτηκαν τελικα την ξαναεβαλαν να κανει την 4η χρονια maitrise δηλαδη, γιατι θεωρουν οτι κανουν ελαχιστα πραγματα στην κλινικη ψυχολογια απ οσα εκει
Δεν διαφωνώ ότι είναι ελάχιστα....

Άλλο αυτό και άλλο τα επαγγελματικά δικαιώματα που λαμβάνει κάποιος με τη λήψη του πτυχίου του.

Αν θέλει ο ίδιος να γίνει καλύτερος στη δουλειά του θα ψαχτεί και δεν θα πάψει να ψάχνεται σε όλη την καριέρα του (και αυτό ισχύει για όλου και όχι μόνο για τους ψυχολόγους).

Αν και στη Γαλλία, νομίζω ότι γενικά δεν δέχονται τα πτυχία και σε βάζουν να ξανακάνεις την τελευταία χρονιά και τη διπλωματική (ξέρω ότι και το πτυχίο στην εκπαίδευση το ίδιο είναι, και της φιλολογίας)
Παλιά 15-12-12, 22:27   #48
yotasam

Το avatar του χρήστη yotasam

Περιοχή: ΧΑΝΙΑ ΚΡΗΤΗ
yotasam χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εμένα η κόρη μου είχε τικ παλιότερα. Ένας ψυχίατρος-ψυχοθεραπευτής με κατεύθυνση συστημική θεώρησε ότι το πρόβλημα θα λυνόταν με ψυχοθεραπεία των γονιών, ένας άλλος ψυχίατρός με κατεύθυνση γνωστική πρότεινε φάρμακα, που εννοείτε δεν έδωσα. Και οι δύο δημοσίου.
Βγάλτε μόνοι σας συμπεράσματα.

Ο χρήστης yotasam δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 15-12-12, 22:48   #49
Έλενα Β.

Το avatar του χρήστη Έλενα Β.

Έλενα Β. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν διαβασα ολα τα μηνυματα αλλα θα σου πω αυτο που ξερω απο πειρα.Αν πας σε ψυχιατρο θα σου δωσει χαπια ενω αν πας σε ψυχολογο οχι.Καποτε ειχε καποιο ψυχολογικο η μητερα μου και πηγε σε ψυχιατρο γιατι πολυ απλα ειναι τζαμπα απο την ασφαλεια.Ενω οι ψυχολογοι οχι.Καθε φορα που πηγαινε και ελεγε να ειμαι στενοχωρημενη χαπια αυτος χαπια σε οποιον πηγαινε.Τα επαιρνε.Δεν συμφωνησα ποτε γιατι ηξερα οτι δεν κανουν τιποτα στη συγκεκριμενη περιπτωση.
Παλιά 15-12-12, 23:26   #50
polina26

Το avatar του χρήστη polina26

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
polina26 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Έλενα Β. Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν διαβασα ολα τα μηνυματα αλλα θα σου πω αυτο που ξερω απο πειρα.Αν πας σε ψυχιατρο θα σου δωσει χαπια ενω αν πας σε ψυχολογο οχι.Καποτε ειχε καποιο ψυχολογικο η μητερα μου και πηγε σε ψυχιατρο γιατι πολυ απλα ειναι τζαμπα απο την ασφαλεια.Ενω οι ψυχολογοι οχι.Καθε φορα που πηγαινε και ελεγε να ειμαι στενοχωρημενη χαπια αυτος χαπια σε οποιον πηγαινε.Τα επαιρνε.Δεν συμφωνησα ποτε γιατι ηξερα οτι δεν κανουν τιποτα στη συγκεκριμενη περιπτωση.
αχ αυτό με τα χάπια πως μου την σπάει..
στα 15 μου η μάνα μου είχε πάθει κάτι σαν κατάθλιψη λογω της γιαγιάς που είχαμε στο σπίτι και ήταν πολύ δυσκολος άνθρωπος..
πήγε μέσω ικα σε έναν και την είχε φορτώσει
2 μήνες η μάνα μου ήταν σαν ζόμπι .. κοιμόταν συνέχεια δεν έτρωγε μιλάμε χάλια όσο και αν της έλεγα μην τα παίρνεις δεν με άκουγε...
τελικά έκανα το εξής πέταξα τα χάπια και έβαλα καραμέλες στην θέση τους
ήταν τόσο στον κόσμο της που δεν πήρε χαμπάρι..
μέσα σε 1 εβδομάδα ήταν άλλος άνθρωπος .. της είπα τι έκανα και το ξεπεράσαμε ότι είχε μαζί χωρίς χάπια!!
μια άλλη φιλη μου έχει διεγνωσμένη κατάθλιψη μόνο που ο γιατρός που έχει ειναι για μπάτσες κατα την γνώμη μου..
την έχει κάνει πειραματόζωο
ότι νέο χαπι κυκλοφορει της το δίνει..
κάθε μηνα και άλλη συνταγή
θυμαμαι καποια στιγμη της είχε ξανααλλλάξει τα χάπια και αυτά που της έφωσε της έφερναν υπνηλία..και το καταλαβαινε και η ίδια ότι κάτι δεν πάει καλά..
ελεγε νυστάζω δεν μπορώ να κουνηθώ κλπ..
της έλεγα σταμάτα να παιρνεις τα χαπια αυτά
μου έλεγε δεν γίνεται (την έχει καταντασει να έχει εθιστεί στα ψυχοφάρμάκα)
μην σας τα πολυλογω μια μερα γυρνοντας απο την δουλεια την πήρε ο ύπνος πάνω στο δρόμο .. απο θαυμα επέζησε..
αλλάξε φαρμακα (το ειπε στο γιατρό και φοβηθηκε ο τύπος την μύνηση και της άλλαξε την συνταγή ξανά)
και σταμάτησαν όλα
δεν μου λέει το όνομα του γιατρους της γιατί ξέρει ότι θα πάω και θα του κάνω καταγγελια..
πραγματικά κάποιοι άνθρωποι απλά θα έπρεπε να μην έχουν πτυχια θα έπρεπε να κάθονται σπιτι τους και να πλένουν πιάτα
Ο χρήστης polina26 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-12-12, 23:32   #51
Έλενα Β.

Έλενα Β. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο polina26 Εμφάνιση μηνυμάτων
αχ αυτό με τα χάπια πως μου την σπάει..
στα 15 μου η μάνα μου είχε πάθει κάτι σαν κατάθλιψη λογω της γιαγιάς που είχαμε στο σπίτι και ήταν πολύ δυσκολος άνθρωπος..
πήγε μέσω ικα σε έναν και την είχε φορτώσει
2 μήνες η μάνα μου ήταν σαν ζόμπι .. κοιμόταν συνέχεια δεν έτρωγε μιλάμε χάλια όσο και αν της έλεγα μην τα παίρνεις δεν με άκουγε...

μια άλλη φιλη μου έχει διεγνωσμένη κατάθλιψη μόνο που ο γιατρός που έχει ειναι για μπάτσες κατα την γνώμη μου..
την έχει κάνει πειραματόζωο
ότι νέο χαπι κυκλοφορει της το δίνει..
κάθε μηνα και άλλη συνταγή
θυμαμαι καποια στιγμη της είχε ξανααλλλάξει τα χάπια και αυτά που της έφωσε της έφερναν υπνηλία..και το καταλαβαινε και η ίδια ότι κάτι δεν πάει καλά..
Ακριβως αυτο και εμενα.Της ελεγα κατι που σιγουρα θα την αναστατωνε και ηταν απαθεστατη.Ειχα παθει πλακα.Καμια επαφη.

Ετσι και η δικη μου.Της προτεινε ενα καινουργιο χαπι και αυτη εκει να το παρει.Οτι και να της ελεγα δεν ακουγε.Προσπαθουσα αλλα...
Τι να πω.Βασανισμενες ψυχες!Και οι γιατροι στον κοσμο τους.
Παλιά 15-12-12, 23:34   #52
alcyon

Το avatar του χρήστη alcyon

Περιοχή: πολίτης του κόσμου
alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σεβαστές οι εμπειρίες σας. Όμως έχω την εντύπωση πως σε ορισμένα φαρμακευτικά σκευάσματα γράφουν αν μπορεί κάποιος να οδηγεί ή όχι... Μήπως δεν το πρόσεξε;

Πάντως απ' όσα μου γράφετε...
επιστρέφουμε στο σημείο μηδέν. Δηλαδή... πρέπει να αξιολογηθεί η κάθε περίπτωση (γιατρού) και να διασταυρωθεί η γνώμη του και πάντα τα μάτια μας ανοιχτά για "κακοτοπιές". Επίσης να είμαστε σε εγρήγορση και με τη λογική μας ανοιχτή.
Με μια κουβέντα... τρέχα γύρευε!

Υ.Γ. Και πού να βρω γιατρούς που να συμφωνούν στη διάγνωση!! Εδώ σε αντικειμενικά θέματα π.χ. γυναικολόγοι, και δε δίνουν την ίδια διάγνωση δυο γιατροί. Πόσο μάλλον να βρεις συμφωνία σε ψυχιάτρους (ή ψυχολόγους). Πάω να απελπιστώ μόνη μου ....... χαχαχαχαχαχα
Ο χρήστης alcyon είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-12-12, 23:43   #53
Έλενα Β.

Έλενα Β. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Οταν ειχα και εγω τα ψυχολογικα μου ρωτησα τη μητερα μου περισσοτερο για να την ξυπνησω.Αν παω στον ψυχιατρο και του πω οτι εχω καταθλιψη θα μου δωσει χαπια η απαντηση φυσικα ηταν ναι.Προσπαθησα να τη βοηθησω να καταλαβει οτι εχει δεν εχει ουσιαστικο προβλημα θα της δωσει χαπια.
Ειμαι αρκετα εμπειρη (το γραφω και χαμογελαω) με προβληματικα ατομα.Ουσιαστικο προβλημα για μενα υπαρχει οταν ο ιδιος που εχει το προβλημα δεν ξερει οτι εχει προβλημα.Δεν το βλεπει!Αυτο μου εμαθε η ζωη.Εχω αρκετα ψυχολογικα προβληματα και ο λογος που ακομα δεν επεσα στα χαπια ειναι γιατι προσπαθω να τα αντιμετωπισω μονη μου και βλεπω οτι πχ εχω προβλημα διαχειρισης θυμου.Ειμαι νευρικο ατομο.Προσπαθω και το ρυθμιζω μερα με τη μερα.Οτι βγαζω προσπαθω να το λυσω
Παλιά 16-12-12, 13:56   #54
Vicky68

Vicky68 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alcyon Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σταθώ λίγο σε αυτό το μήνυμα....

Η σχιζοφρένεια είναι θέμα προσέγγισης; ... ή η διπολική διαταραχή;... κάποιο τικ; ... νευρική ανορεξία; (τυχαία τα παραδείγματα)

Δηλαδή... αν θέλει ο άλλος φάρμακα πάει σε ψυχίατρο αν δεν έχει διάθεση για φάρμακα πάει σε ψυχολόγο; Είναι θέμα δηλαδή δικής του διάθεσης και όχι αντικειμενικού προβλήματος;

Και αν ένας ψυχολόγος έχει έναν ασθενή, θα έχει την ικανότητα να αντιληφθεί πως ενδεχομένως να συντρέχει κάτι πιο σοβαρό και να παραπέμπψει σε ψυχίατρο; Ή θεωρεί πως όλα λύνονται με τη δική του ειδικότητα;

Στη μία από τις περιπτώσεις στις οποίες αναφέρομαι, συμβαίνει αυτό ακριβώς. Διαφορετική ειδικότητα, διαφορετική διάγνωση!
Με αφορμη αυτο η μικρη μου εχει νευρικη ανορεξια παρακολουθειται και απο ψυχολογο και απο ψυχιατρο φαρμακα της εδωσαι και τα παιρνει φυσικα ο ψυχιατρος αυτα τα φαρμακα δεν θελουν ειδικη συνταγη .Απο εμπειρια και μονο θα σας πω πως οι ψυχολογοι δεν μπορουν να δωσουν φαρμακα μονο οι ψυχιατροι.........Και κυκλοφορουν πολλοι ψυχολογοι που δεν εχουν καν ειδικοτητα
Παλιά 16-12-12, 16:46   #55
alcyon

alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αν δε θέλει συνταγή για τα φάρμακά της, τότε δεν είναι φάρμακα... αλλά συμπληρώματα διατροφής (πιθανολογώ). Τα οποία είναι άκρως απαραίτητα στη νευρική ανορεξία.
Παλιά 16-12-12, 16:55   #56
alcyon

alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εν τω μεταξύ ... μια και λέμε για ψυχο-...(ειδικότητες)... έβλεπα πριν καιρό πως προσφέρονται ιντερνετικές συνδερίες!! (μετ' αμοιβής βεβαίως-βεβαίως) Τώρα τι σόι πρακτικές είναι αυτές... και τι αποτέλεσμα μπορούν να έχουν....... ?!!! Απορώ!
Και να υπάρχει κόσμος που τις προτιμά;;

Μου φαίνεται έτσι όπως πάει η εποχή μας... θα μας ενσωματωθεί το λαπτοπ στον εγκέφαλο!!
Παλιά 16-12-12, 17:25   #57
jackrussel

Προεπιλογή

οταν ο ασθενης που υποφερει και το ξερει και καταφευγει να ζητησει βοηθεια χωρις να τον πανε σηκωτο η και δεμενο αυτο δειχνει πολλα, μπορει να δειχνει οτι η ψυχοθεραπεια η η συμβουλευτικη η ψυχαναλυση θα μπορουσε να πιασει τοπο με η χωρις φαρμακα κατα διαστηματα

οταν ομως δεν συνειδητοποιει το προβλημα κι εχει αντιστασεις τα πραγματα σιγουρα περιπλεκονται

παντως ενας καλος ψυχολογος η ενας καλο ψυχιατρος ειναι η απαντηση στο αρχικο ερωτημα σου

ο καλος ψυχολογος θα συστησει ψυχιατρο αν χρειαζεται ενας καλος ψυχιατρος θα προτεινει ψυχοθεραπεια εαν ο ασθενης το επιθυμει η του παει

τωρα ποιοι ειναι καλοι και ποιοι οχι? την απαντηση θα στην δωσει η πιατσα
Παλιά 17-12-12, 01:21   #58
Vicky68

Vicky68 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alcyon Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δε θέλει συνταγή για τα φάρμακά της, τότε δεν είναι φάρμακα... αλλά συμπληρώματα διατροφής (πιθανολογώ). Τα οποία είναι άκρως απαραίτητα στη νευρική ανορεξία.
Δεν ειναι συμπληρωματα ειναι το ladose και το ziprexa εννοουσα δεν θελει κοκκινη μπορει ο καθενας να τα παει αυτα.........
Παλιά 17-12-12, 08:27   #59
jackrussel

Προεπιλογή

τα ladose τα δινουν και παθολογοι δεν χρειαζεται συνταγη ειδικη, στην ιταλια δε, τα δινουν και οι κλινικοι ψυχολογοι οπως και καποια ηπια αγχολυτικα

ο παθολογος μου εδω ελλαδα οταν ειχα φρικαρει ηθελε να μου δωσει ladose μου ειπε τα δινουν ολοι οι γιατροι γιατι δεν δημιουργουν καμια εξαρτηση οπως τα ηρεμιστικα ας πουμε, εγω δεν τα πηρα φυσικα οσο κι αν υπεφερα, θα το προσεγγιζα το ζητημα μου μονον με ψυχοθεραπεια

ετσι πηγα σε ψυχιατρο ψυχοθεραπευτη δεν μου εδωσε αντικαταθληπτικα αλλα μου ειπε οτι μπορω σε κατασταση εντονου αγχους να παρω lexotanil

το ξεπερασα αναλυση εχουν περασει 7 χρονια δεν με εχει ξαναπιασει, βεβαια ολο αυτο παιρνει χρονο
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές