Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Δύσκολες στιγμές...!

Notices

Δύσκολες στιγμές...! Διακοπή εγκυμοσύνης εξαιτίας ιατρικού ή μή λόγου, Παλινδρόμηση, Ενδομήτριος θάνατος, Καθ' έξιν αποβολές

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 23-01-13, 20:56   #1
sofakik

sofakik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΑΡΥΘΜΙΣΤΟΣ ΘΥΡΟΕΙΔΗΣ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!

ΣΗΜΕΡΑ ΜΠΗΚΑ ΣΤΗΝ 5Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΗΣ!ΕΚΑΝΑ ΤΕΣΤ ΠΡΙΝ 4 ΜΕΡΕΣ. ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ.ΕΧΩ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΨΙΛΟΚΑΤΕΣΤΡΑΜΕΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΡΥΘΜΙΖΩ ΜΕ ΧΑΠΑΚΙΑ. ΕΙΧΑ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΤΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΟΠΩΣ ΝΑ ΝΑΙ (ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΝΑΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΟΧΙ) ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ. ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΕΠΙΣΚΕΥΤΙΚΑ ΤΗΝ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ '' ΑΠΟΡΩ ΠΩς ΕΜΕΙΝΕΣ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΘΥΡΟΕΙΔΗ.''ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΜΟΥ ΑΥΞΗΣΕ ΤΟ ΧΑΠΑΚΙ. ΑΥΟ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΙΝ 4 ΜΕΡΕς Η Β ΧΩΡΙΑΚΗ ΗΤΑΝ 330! ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΩΡΑ ΔΥΟ ΜΕΡΕς ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΟΠΩς ΤΙΣ ΠΡΟΙΓΟΥΜΕΝΕς ΜΕΡΕΣ, ΟΥΤΕ ΕΜΕΤΟ , ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ, ΜΟΝΟ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΚΑΙ ΠΙΑΣΙΜΑΤΑ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ. ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΧΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΝΟΙΩΘΩ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ...

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΠΤΎΣΣΕΤΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ??? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩ
Ο χρήστης sofakik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-01-13, 21:10   #2
alex1979

alex1979 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα! Εγώ έχω υποθυρεοειδισμο και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα στις εγκυμοσύνες μου. Απλά θέλει συχνό έλεγχο και να είσαι συνεπής στο να παίρνεις το χαπάκι σου. Εύχομαι μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη και ένα υγιές μωράκι!

Ο χρήστης alex1979 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-01-13, 21:53   #3
Ria_85

Ria_85 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα και από μένα! Από τα 14 παίρνω χάπι για το θυρεοειδή (λόγω υποθυρεοειδισμού) και συνεχίζω και στην εγκυμοσύνη κανονικά. Ετυχε μάλιστα σε κάποια φάση στο πρώτο τρίμηνο να απορυθμιστεί πάλι και απλά μου αύξησε τα mg. Απλά ο θυρεοειδής θέλει συχνό έλεγχο και όπως είπε και η κοπέλα συνέπεια στη λήψη των χαπιών, επειδή τυχαίνει πολλές φορές να απορυθμιστεί, οπότε και χρειάζεται να αυξήσεις ή να μειώσεις το φάρμακο. Η λήψη του χαπιού στην εγκυμοσύνη μη σε απασχολεί, το χάπι είναι ορμόνη, επιβάλλεται μάλιστα όπως και η συχνή επίσκεψη στο γιατρό όταν έχεις πρόβλημα. Καλή συνέχεια και με το καλό!
Παλιά 24-01-13, 00:23   #4
marw29

Περιοχή: Μυτιλήνη
marw29 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην marw29
Προεπιλογή

Και εγω το ιδιο θεμα ειχα.Προσπαθουσα να μεινω εγκυος στο δευτερο παιδι χωρις αποτελεσματα.Αποφασισα να κανω προγεννετικο ελεγχο.Μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα μενω εγκυος και ανακαλυψα πως ειχα υπερθυρεοειδισμο με τις τιμες ολες ανεβασμενες στα υψη!Ξεκινησα αμεσως θεραπεια με 3 χαπακια την ημερα.Ολα πηγαν καλα καταφερα να ton ελεγξω.Οπως ειπαν και τα αλλα κοριτσια θελει προσοχη με τη θεραπεια να μη ξεχνας τα χαπακια σου και να κανεις τακτικο ελεγχο.Ευχομαι ολα να σου πανε καλα και να μην πανικοβαλεσαι το εμβρυο αναπτυσεται μια χαρα και με το θυροειδη
Ο χρήστης marw29 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-01-13, 10:55   #5
Λαΐδα

Το avatar του χρήστη Λαΐδα

Λαΐδα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

οταν εχεις θεμα με το θυρεοειδη και μενεις εγκυος, κανεις αμεσα εξετασεις να δεις σε ποιο σημειο βρισκεσαι, προσαρμοζεις την δοση και μετα κανεις εξετασεις καθε 4 εβδομαδες. Αυτα ολα σε συννενοηση με το γιατρο βεβαια.
Για τη θεματοθετρια ειδικα, που ειναι πολυ νωρις στην εγκυμοσυνη της, θελει αμεση επισκεψη σε ενδοκρινολογο.
Καλη επιτυχια
Ο χρήστης Λαΐδα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές