Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θηλασμός > Συχνοί προβληματισμοί, ειδικές περιπτώσεις

Notices

Συχνοί προβληματισμοί, ειδικές περιπτώσεις πρόωρα, επαναγαλακτισμός, καισαρική, πολύδιμες κυήσεις, σχιστίες

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 05-03-13, 22:53   #1
enigmataki

enigmataki ουδετερη μηδέν
Red face φαρμακα(vomex) και θηλασμος

αγαπητες μου μανουλες πειτε μου αν ξερετε σας παρακαλω...μπορουμε να παρουμε χαπια για το στομαχι μας αν θηλαζουμε? μπηκα στο site που λεει για καθε φαρμακο και το ζαντακ το εχει risk 1.τι σημαινει αυτο? επίσης...ενα βραδυ (μαλλον κρυωσα) εκανα πολλους εμετους. στην απελπισια μου μεσα και μετα απο παρακινιση του φαρμακοποιου, ηπια ενα κουταλακι του γλυκου vomex. μετα απο 4,5 ωρες θηλασα τη μικρουλα μου (ειναι 3 μηνων) και μετα κοιμοταν περιπου ενα δεκαωρο μονοκομματα! (φυσικα την θηλαζα δεν την αφηνα νηστικουλα...)εχει να κανει το vomex? της εκανα ζημια; Επισης ο γιος μου ειναι 5 χρονων και αυριο θα κανειι ταξιδι με λεοφωρειο, μπορω να του δωσω σιροπακι vomex γιατι ανακατευεται;
Ο χρήστης enigmataki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-03-13, 10:06   #2
ravT

ravT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Vomex πίνει η κόρη μου στα ταξίδια από 2,5 ετών περίπου 1 κουταλάκι του γλυκού. Στα υπόλοιπα δεν μπορώ να σου απαντήσω, αλλά δεν μπορώ να μην σχολιάσω την παρακίνηση του φαρμακοποιού. Το vomex είναι για την πρόληψη της ναυτίας, όχι για να σταματήσουν οι εμετοί... Τσάμπα το πήρες.
Παλιά 06-03-13, 12:50   #3
κανίνα

Το avatar του χρήστη κανίνα

κανίνα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο enigmataki Εμφάνιση μηνυμάτων
αγαπητες μου μανουλες πειτε μου αν ξερετε σας παρακαλω...μπορουμε να παρουμε χαπια για το στομαχι μας αν θηλαζουμε? μπηκα στο site που λεει για καθε φαρμακο και το ζαντακ το εχει risk 1.τι σημαινει αυτο? επίσης...ενα βραδυ (μαλλον κρυωσα) εκανα πολλους εμετους. στην απελπισια μου μεσα και μετα απο παρακινιση του φαρμακοποιου, ηπια ενα κουταλακι του γλυκου vomex. μετα απο 4,5 ωρες θηλασα τη μικρουλα μου (ειναι 3 μηνων) και μετα κοιμοταν περιπου ενα δεκαωρο μονοκομματα! (φυσικα την θηλαζα δεν την αφηνα νηστικουλα...)εχει να κανει το vomex? της εκανα ζημια; Επισης ο γιος μου ειναι 5 χρονων και αυριο θα κανειι ταξιδι με λεοφωρειο, μπορω να του δωσω σιροπακι vomex γιατι ανακατευεται;
καλημερα!κοιτα το vomex οντως βοηθαει με τους εμετους.αγω το επαιρνα μεχρι τον 4ο μηνα που ειχα πολυ εμετο για να τους περιορισω στους 2-3 τη μερα.....αλλιως δεν τη παλευα!ομως δεν πρεπει να το παιρνεις κατα τον θηλασμο!!!δεν διαβασες τις οδηγιες??καλυτερα να πινεις κανενα χαμομηλι αν εχεις εμετο!!!
τωρα για τον μικρουλη σου μπορεις να του δωσεις μιση ωρα πριν ταξιδεψει .στις οδηγιες λεει για παιδια 2-5 ετων 1 κουταλακι του γλυκου 30 λεπτα πριν το ταξιδι!
Ο χρήστης κανίνα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές