Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς > Υποβοηθούμενη αναπαραγωγή

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 01-07-13, 17:32   #1
sandra24

Περιοχή: Θεσσαλονικη
sandra24 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΕΡΕΥΝΑ ΓΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Καλησπέρα σε όλες! Είμαι καινούρια στο forum. Λοιπόν, να σας πω την ιστορία μου. Ο άντρας μου μετά από επέμβαση κυρσοκήλης, έχει ακόμα χειρότερα αποτελέσματα, παρότι η κυρσοκήλη έφυγε. 40-65 εκατομμύρια (το μόνο που βελτιώθηκε), 100% τερατοσπερμία και 1% ζωηρή κινητικότητα. Κάναμε και καλλιέργεια αλλά δεν έχει κάτι. Ο ουρολόγος μας πρότεινε να πάρει nolvadex και καρνιτίνη για 3 μήνες μπας και βελτιωθεί αλλά δεν είναι πολύ αισιόδοξος. Η άλλη λύση είναι η εξωσωματική και σε ερώτησή μου για κέντρο εξωσωματικής μου πρότεινε το embryolab. Αυτό που θέλω να μάθω από όσες έχουν κάνει εξωσωματική είναι
1. κατά τη διαδικασία της εξωσωματικής πρέπει να πάρεις άδεια από τη δουλειά σου; πχ. κατά την ωοληψία ή την τοποθέτηση;γιατί για μένα δεν είναι εύκολο να πάρω άδεια(δουλεύω σε φροντιστήριο) και σκέφτομαι να μη δουλέψω φέτος.
2. το ΙΚΑ σου πληρώνει τα φάρμακα; είναι ακριβά; γιατί άκουσα για επιτροπές που αργούν πολύ. Αξίζει τον κόπο;
3. υπάρχει περιορισμός στον αριθμό προσπαθειών εξωσωματικής ανά έτος;
4. στην εξωσωματική παίζει ρόλο η τερατοσπερμία και κινητικότητα; γιατί ο ουρολόγος μας είπε ότι μπορεί να μη βρουν καλό δείγμα και να χρειαστεί να πάρουν κατευθείαν από τους όρχεις.
5. Σκέφτομαι να κλείσω ένα ραντεβού με το κέντρο, σου κλείνουν ακόμα κι αν δεν έχεις αποφασίσει; λέτε να με βοηθήσουν ή απλά να με κατευθύνουν στην εξωσωματική προς όφελός τους;
Συγγνώμη για την πολυλογία αλλά πραγματικά τα έχω λίγο χαμένα με τις διαδικασίες!!!
Ο χρήστης sandra24 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές