Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς > Υποβοηθούμενη αναπαραγωγή

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 24-08-13, 16:41   #1
Δελφινόσημη

Περιοχή: Βριλήσσια
Δελφινόσημη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΑΠΟΚΟΛΛΗΣΗ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ - Η ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ΒΟΗΘΑΕΙ;

Καλησπέρα. Είμαι στην 6η εβδομάδα κύησης μετά από επιτυχημένη ICSI, την 6η μου κατά σειρά. Σε όλες τις προηγούμενες δεν είχα ποτέ θετική χοριακή. Αυτή τη φορά τα πράγματα πήγαν πολύ καλά και η χοριακή διπλασιαζόταν φυσιολογικότατα. Μέχρι που το Σάββατο που μας πέρασε, πήγα στην τουαλέτα και είδα αιματάκι. Όπως καταλαβαίνετε έπαθα πανικό. Ο γιατρός μου έλειπε εκτός Αθηνών και κατέληξα στο ιατρικό όπου με είδε ο εφημερεύων γιατρός. Είδαμε σάκο, είδαμε ότι δεν ήταν εξωμήτριο, είδαμε ότι υπήρχε έμβρυο και η καρδιά χτυπούσε, αλλά ήταν πολύ μικρό για να ακούσουμε, και είδε και μια μικρή αποκόλληση. Μου συνέστησε ξάπλα μέχρι να σταματήσει εντελώς το αίμα. Την ίδια νύχτα το σερβιετάκι μου ήταν γεμάτο καφέ υγρά. Από το πρωί της Κυριακής και μετά... όλα πεντακάθαρα. Δευτέρα απόγευμα πήγα να με δει ο γιατρός μου. Μου είπε ότι τόσο νωρίς δεν τίθεται θέμα αποκόλλησης, ότι η μήτρα έχει αιμοφόρα αγγεία και είναι λογικό κάποια να σπάνε καθώς μεγαλώνει για να δεχτεί το κύημα. Μου είπε ότι δε χρειάζονται υπερβολές με την ξάπλα και ότι σίγουρα θα ξαναδώ αίμα και να μην πανικοβληθώ γιατί συμβαίνει σε 9 στις 10 έγκυες. Μου έκανε φοβερή εντύπωση. Καμία φίλη μου ποτέ δεν θυμάμαι να είχε αίμα. Σηκώθηκα λοιπόν κι εγώ και άρχισα να ζω και πάλι κανονικά, προσέχοντας πάντα πολύ. Την Πέμπτη να σου πάλι τα καφέ. Λέω "ας ξαπλώσω". Μετά από λίγο κόβονται. Πριν λίγο πήγα τουαλέτα (που έχω φτάσει να τρέμω να πάω) και να σου πάλι τα καφέ. Τι γίνεται; Να μείνω ξαπλωμένη; Είναι αρχή αποβολής; Είναι αποκόλληση ή είναι σπασμένο αγγείο; Κι αν είναι αποκόλληση, με το να είμαι ξαπλωμένη θα φτιάξει ή παραμυθιάζομαι; Τι πρέπει να κάνω; Αν καμία κοπέλα έχει περάσει κάτι αντίστοιχο και ξέρει, θα παρακαλούσα να με διαφωτίσει. Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα. Καλή συνέχεια.
Ο χρήστης Δελφινόσημη δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-08-13, 18:39   #2
vara

Περιοχή: ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
vara ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Δελφινόσημη Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα. Είμαι στην 6η εβδομάδα κύησης μετά από επιτυχημένη ICSI, την 6η μου κατά σειρά. Σε όλες τις προηγούμενες δεν είχα ποτέ θετική χοριακή. Αυτή τη φορά τα πράγματα πήγαν πολύ καλά και η χοριακή διπλασιαζόταν φυσιολογικότατα. Μέχρι που το Σάββατο που μας πέρασε, πήγα στην τουαλέτα και είδα αιματάκι. Όπως καταλαβαίνετε έπαθα πανικό. Ο γιατρός μου έλειπε εκτός Αθηνών και κατέληξα στο ιατρικό όπου με είδε ο εφημερεύων γιατρός. Είδαμε σάκο, είδαμε ότι δεν ήταν εξωμήτριο, είδαμε ότι υπήρχε έμβρυο και η καρδιά χτυπούσε, αλλά ήταν πολύ μικρό για να ακούσουμε, και είδε και μια μικρή αποκόλληση. Μου συνέστησε ξάπλα μέχρι να σταματήσει εντελώς το αίμα. Την ίδια νύχτα το σερβιετάκι μου ήταν γεμάτο καφέ υγρά. Από το πρωί της Κυριακής και μετά... όλα πεντακάθαρα. Δευτέρα απόγευμα πήγα να με δει ο γιατρός μου. Μου είπε ότι τόσο νωρίς δεν τίθεται θέμα αποκόλλησης, ότι η μήτρα έχει αιμοφόρα αγγεία και είναι λογικό κάποια να σπάνε καθώς μεγαλώνει για να δεχτεί το κύημα. Μου είπε ότι δε χρειάζονται υπερβολές με την ξάπλα και ότι σίγουρα θα ξαναδώ αίμα και να μην πανικοβληθώ γιατί συμβαίνει σε 9 στις 10 έγκυες. Μου έκανε φοβερή εντύπωση. Καμία φίλη μου ποτέ δεν θυμάμαι να είχε αίμα. Σηκώθηκα λοιπόν κι εγώ και άρχισα να ζω και πάλι κανονικά, προσέχοντας πάντα πολύ. Την Πέμπτη να σου πάλι τα καφέ. Λέω "ας ξαπλώσω". Μετά από λίγο κόβονται. Πριν λίγο πήγα τουαλέτα (που έχω φτάσει να τρέμω να πάω) και να σου πάλι τα καφέ. Τι γίνεται; Να μείνω ξαπλωμένη; Είναι αρχή αποβολής; Είναι αποκόλληση ή είναι σπασμένο αγγείο; Κι αν είναι αποκόλληση, με το να είμαι ξαπλωμένη θα φτιάξει ή παραμυθιάζομαι; Τι πρέπει να κάνω; Αν καμία κοπέλα έχει περάσει κάτι αντίστοιχο και ξέρει, θα παρακαλούσα να με διαφωτίσει. Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα. Καλή συνέχεια.
Δελφινοσημη,μην αγχωνεσαι,στο πρωτο τρμηνο πολλες φορες συμβαινει αποκολληση,αλλα με πολυ ξεκουραση,ξαπλα,σε πολλες περιπτωσεις περναει.
εγω εκανα την προσπαθεια τον μαιο,και οταν ημουν 6 εβδομαδων,οταν σχολασα,μολις εφτασα σπιτι μετα απο ανηφορα και ζεστη,ειδα αιμα και τρελλαθηκα.πηγα αμεσως στο γιατρο και ειδε το μωρο,χτυπαγε η καρδια του,και ειχε ενα αιματωμα διπλα του,δηλαδη ειναι αρχη αποκολλησης ειπε ο γιατρος,ξαπλα τελειως μου ειπε.το αιμα,βεβαια δεν τελειωσε εκει,καθε μερα και παραπανω εβγαινε.παρολο που ημουν 7 μερες τελειως ξαπλα,στην πεμπτη μερα σταματησε τελειως το αιμα,και μετα την εβδομη μερα,πηγα να δω τι γινεται(στο τηλεφωνο ο γιατρος μου ειπε ολα καλα,μια χαρα ειναι το παιδι σου αφου σταματησε το αιμα)αλλα εγω επεμενα να με δει.και οταν πηγα...ολα ειχαν τελειωσει.η καρδια ειχε σταματησει και η κοιλια μου ειχε γεμισει με αιματωμα τεραστιο που ειχε περικυκλωσει το εμβρυο.εκανα αποξεση τον ιουλιο...και τωρα ειμαι σε αναμονη...
δεν σου τα λεω για να αγχωθεις,απλα,μην εμπιστευεσαι πολυ αυτους τους εφημερευοντες γιατρους.και επισης ο γιατρος μου μου ειπε οτι ειναι πολυ σπανιο να εξελιχθει ετσι η αποκολληση,συνηθως ερχονται γυναικες με μεγαλυτερη αποκολληση απο σενα,μου ειπε, και μια χαρα ειναι,μετα απο ξεκουραση και ξαπλα,καταφερνουν την εγκυμοσυνη μεχρι τελος.
σου ευχομαι ο'τι καλυτερο και να πας στο γιατρο σου.πρεπει να το κρατησεις αυτο το παιδακι με νυχια και με δοντια.φιλια απο μενα
Ο χρήστης vara δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-08-13, 21:21   #3
maela

maela ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω ειχα αιμα και καφετια σε ολο το πρωτο τριμηνο.Στην αρχη δεν ηταν αποκολληση γτ δεν υπηρχε και πλακουντας ακομα.. ηταν αυτο που ειπες σπασμενα αγγεια.ΕΜενα ο γιατρος μου ειπε να συνεχισω κανονικα οτι κανω χωρις φυσικα υπερβολες.ουτε ξαπλα ουτε τπτ.. ουτε χαπια.Μου ειχε πει μαλιστα οτι οταν το αιμα ειναι καφετι να μην φοβαμαι γτ ειναι παλιο αιμα.Μια ειχαα μια δεν ειχα.Οταν επαθα κανονικη αποκολληση στην αλλαγη 3ου μηνα προς 4ου.. εφταιγα εγω γτ τιναζα κουβερτες.Ειχα πολυ αιμα και κατακοκκινο που και παλι η αποκολληση ηταν μικρη.Μετα αρχισααν τα καφε.Εκει παλι δεν ημουν ξαπλα αλλα ημουν πιο προσεχτικη (δεν οδηγουσα κλπ).Εσυ κανε οπως νιωθεις.Αν νιωθεις οτι με την ξαπλα θα γινει κατι καντο.Οπως και να εχει μην κανεις βιαιες κινησεις και μην σηκωνεις βαρη και ολα τα αλλα χαλαρα!
Παλιά 24-08-13, 21:46   #4
bebeangel

bebeangel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Δελφινόσημη Εμφάνιση μηνυμάτων

Γλυκια μου Δελφινοσημη...επεσα τυχαια στην αναρτηση σου και ηθελα απο καρδιας να ευχηθω ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ και με το καλο, νεομανουλιτσα!!!
Θυμασαι κοριτσακι μου που τα κουβεντιαζαμε...???
Ειδες που ηρθε το θαυματακι σας!!!!!!!
Οποτε μη μου αγχωνεσαι...ολα θα πανε υπεροχα...θα περασει ο καιρος και δεν θα καταλαβεις για ποτε θα κρατας τον αγγελο σας αγκαλιτσα!!!
Φιλακια...
Ο χρήστης bebeangel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-08-13, 21:48   #5
Δελφινόσημη

Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ και τις δύο πολύ που σπεύσατε να με καθησυχάσετε. Δυστυχώς με τόσα που μας συμβαίνουν, δύσκολα εμπιστευόμαστε πλέον τυφλά τους γιατρούς μας και μάλλον καλά κάνουμε
Παλιά 24-08-13, 21:51   #6
Δελφινόσημη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο bebeangel Εμφάνιση μηνυμάτων
Γλυκια μου Δελφινοσημη...επεσα τυχαια στην αναρτηση σου και ηθελα απο καρδιας να ευχηθω ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ και με το καλο, νεομανουλιτσα!!!
Οποτε μη μου αγχωνεσαι...ολα θα πανε υπεροχα...θα περασει ο καιρος και δεν θα καταλαβεις για ποτε θα κρατας τον αγγελο σας αγκαλιτσα!!!
Φιλακια...
Μακάρι bebeangel μου, από το στόμα σου και στο σύμπαν... Πάνω που χαρήκαμε όμως μωρέ μας έπιασε πανικός. Μακάρι να μην είναι σοβαρό και να καταφέρουμε να έχουμε το παιδάκι μας. Εσείς τι κάνατε κοριτσάκι μου;
Παλιά 24-08-13, 22:08   #7
miria

miria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

utrogestan σου χορήγησε? Δε μου έχει συμβεί κάτι ανάλογο αλλά από αυτά που έχω ακουστά.... Επίσης, πολλοί γιατροί συνιστούν ξάπλα στην αποκόλληση. Πιστεύω ότι μπορούν να διαφοροδιαγνώσουν ανάμεσα σε αποκόλληση και σε αυτό που σου συμβαίνει

συγχαρητήρια για την επιμονή σου!!!! και με το καλό το νινι στην αγκαλιά σου!!!!!
Υ.Γ. Ποιο κέντρο ήταν το τυχερό?
Ο χρήστης miria δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-08-13, 22:21   #8
Δελφινόσημη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο bebeangel Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλακια...
Μακάρι bebeangel μου, από το στόμα σου και στο σύμπαν... Πάνω που χαρήκαμε όμως μωρέ μας έπιασε πανικός. Μακάρι να μην είναι σοβαρό και να καταφέρουμε να έχουμε το παιδάκι μας. Εσείς τι κάνατε κοριτσάκι μου;
Παλιά 24-08-13, 22:26   #9
Δελφινόσημη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο miria Εμφάνιση μηνυμάτων
utrogestan σου χορήγησε? Δε μου έχει συμβεί κάτι ανάλογο αλλά από αυτά που έχω ακουστά.... Επίσης, πολλοί γιατροί συνιστούν ξάπλα στην αποκόλληση. Πιστεύω ότι μπορούν να διαφοροδιαγνώσουν ανάμεσα σε αποκόλληση και σε αυτό που σου συμβαίνει

συγχαρητήρια για την επιμονή σου!!!! και με το καλό το νινι στην αγκαλιά σου!!!!!
Υ.Γ. Ποιο κέντρο ήταν το τυχερό?
Τα utrogestan τα παίρνω με τις κούτες. Στο Γένεσις Αθηνών είμαι. 2η φορά εδώ. Οι προηγούμενες ήταν σε άλλα κέντρα. Σ' ευχαριστώ για τις ευχές σου. Μακάρι όλες μας σύντομα να έχουμε στην αγκαλιά μας τα μωράκια μας. Θέλει πολύ ψυχική δύναμη και το ζευγάρι να είναι ενωμένο.
Παλιά 24-08-13, 22:57   #10
miria

miria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

θα σου συνιστούσα να μην πολυανησυχείς.. Συγγενικό μου πρόσωπο και τις δύο εγκυμοσύνες (φυσιολογικές συλλήψεις) τις πέρασε τους πρώτους μήνες στο κρεβάτι λόγω αποκολλήσεων με πολλή επιμονή και utrogestan και τα μωρά γεννήθηκαν μια χαρά!!! Συζήτα με το γιατρό αου μήπως πρέπει να σου δώσει κάποιο σιρόπι για τη λειτουργία του εντέρου, διότι η πολλή ξάπλα το αποσυντονίζει...

Πιστεύεις ότι ήταν τυχαίο το αποτέλεσμα ή αυτό το κέντρο είχε κάτι το ξεχωριστό, ή απλώς αξιοποίησε τα στοιχεία που είχαν προκύψει από τις προηγούμενες αποτυχίες?
Όσο για την ενότητα που απαιτείται στο ζευγαρι χτύπησες φλέβα μου!!!!!
Παλιά 25-08-13, 00:32   #11
OLITSKA

Περιοχή: ATHENS
OLITSKA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω είχα πάθει αποκόλληση στην 9 εβδομάδα κατευθείαν με κόκκινο αίμα και πιγματα μεγέθους παλάμης αμέσως μετα την επίσκεψη που είχα στον γιατρο εκει όλα καλα και στον γυρισμο στα 200 μέτρα απο το Σπιτι μου πλημμύρισα νόμιζα ήταν ουρά αλλα οταν έβαλα το φως τρελαθηκα πήρα τον γιατρο και μου είπε να πάω στα επείγοντα έτσι νοσηλευτηκα μια εβδομάδα . Βέβαια είχα πολλές Αποκόλλησεις μεχρι την Β επιπέδου όπου έφτασα εκει με το να ειμαι στο κρεβάτι η καναπέ και utrogestan καθολου σεξουαλικη επαφή . Στην Β επιπέδου δεν υπήρξε καθολου αποκόλληση και έτσι ο γιατρός μου μου χορήγησε υπαρινες την inoxep 0,35 προληπτικά και έτσι έφτασα σημερα 38 εβδομάδων και γένναω Κυριακή σημερα με καισαρικη λόγω προηγούμενων . Ξεκουρασω πολυ μην αγχωνεσαι και να εχει πίστη . Εμένα βοήθησε πολυ Παναγία κάθε μέρα προσεύχομαι !

Ο χρήστης OLITSKA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-08-13, 08:58   #12
vara

Περιοχή: ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
vara ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο OLITSKA Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω είχα πάθει αποκόλληση στην 9 εβδομάδα κατευθείαν με κόκκινο αίμα και πιγματα μεγέθους παλάμης αμέσως μετα την επίσκεψη που είχα στον γιατρο εκει όλα καλα και στον γυρισμο στα 200 μέτρα απο το Σπιτι μου πλημμύρισα νόμιζα ήταν ουρά αλλα οταν έβαλα το φως τρελαθηκα πήρα τον γιατρο και μου είπε να πάω στα επείγοντα έτσι νοσηλευτηκα μια εβδομάδα . Βέβαια είχα πολλές Αποκόλλησεις μεχρι την Β επιπέδου όπου έφτασα εκει με το να ειμαι στο κρεβάτι η καναπέ και utrogestan καθολου σεξουαλικη επαφή . Στην Β επιπέδου δεν υπήρξε καθολου αποκόλληση και έτσι ο γιατρός μου μου χορήγησε υπαρινες την inoxep 0,35 προληπτικά και έτσι έφτασα σημερα 38 εβδομάδων και γένναω Κυριακή σημερα με καισαρικη λόγω προηγούμενων . Ξεκουρασω πολυ μην αγχωνεσαι και να εχει πίστη . Εμένα βοήθησε πολυ Παναγία κάθε μέρα προσεύχομαι !
Olitska καλη λευτερια και καλως να δεχτειτε το μωρακι σας στη ζωη σας!!!
Ο χρήστης vara δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 25-08-13, 09:13   #13
Δελφινόσημη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο OLITSKA Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαίρομαι για την πίστη σου. Με το καλό κι όλα να σας πάνε κατ' ευχήν.
Παλιά 25-08-13, 09:16   #14
Δελφινόσημη

Προεπιλογή

Παράθεση:
θα σου συνιστούσα να μην πολυανησυχείς.. Συγγενικό μου πρόσωπο και τις δύο εγκυμοσύνες (φυσιολογικές συλλήψεις) τις πέρασε τους πρώτους μήνες στο κρεβάτι λόγω αποκολλήσεων με πολλή επιμονή και utrogestan και τα μωρά γεννήθηκαν μια χαρά!!! Συζήτα με το γιατρό αου μήπως πρέπει να σου δώσει κάποιο σιρόπι για τη λειτουργία του εντέρου, διότι η πολλή ξάπλα το αποσυντονίζει...

Πιστεύεις ότι ήταν τυχαίο το αποτέλεσμα ή αυτό το κέντρο είχε κάτι το ξεχωριστό, ή απλώς αξιοποίησε τα στοιχεία που είχαν προκύψει από τις προηγούμενες αποτυχίες?
Όσο για την ενότητα που απαιτείται στο ζευγαρι χτύπησες φλέβα μου!!!!!
Νομίζω ότι αυτή τη φορά ήταν πιο συντονισμένες οι προσπάθειες και είχα και πολύ πιο προσεκτικό γιατρό. Αν θέλεις παραπάνω πληροφορίες να σου στείλω μήνυμα. Καλημέρα και σ' ευχαριστώ.
Παλιά 25-08-13, 13:23   #15
miria

miria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα Δελφινόσημη!!! Σήμερα είναι καλύτερα τα πράγματα? πιστεύω όλα θα πάνε καλά.....

σε παρακαλώ , στείλε μου μήνυμα, σου είμαι ήδη ευγνώμων.
Παλιά 25-08-13, 15:48   #16
Δελφινόσημη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλημέρα Δελφινόσημη!!! Σήμερα είναι καλύτερα τα πράγματα? πιστεύω όλα θα πάνε καλά.....

σε παρακαλώ , στείλε μου μήνυμα, σου είμαι ήδη ευγνώμων.
Σου έστειλα.
Παλιά 25-08-13, 20:14   #17
MarianS

MarianS ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δελφινόσημη, συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου. Τον γιατρό τον μαντεύω (ο πρωην δικός μου). Εχω καλή εντυπωση για τον συγκεκριμενο παρόλο που δεν πετυχα εκει.

Οσο για την αποκόλληση: λίγο ρόλο, κατ' εμε, παιζει η ξεκουραση. Συνήθως το λίγο αιματακι, ιδιαιτερα το καφετί είναι επειδή μεγαλώνει η μήτρα, όπως σου είπε ο γιατρός σου. Το είχα σε όλη τη διάρκεια του 1ου τριμήνου όσο έπαιρνα ουτροζεσταν. Μετα σταματησε. Τωρα είμαι στον 4ο και ευτυχως, παρόλο που έκανα καθημερινα μπανια,και διαδρομες στις διακοπές όλα καλα.

Αυτό που μου έχει κανει εντύπωση επειδη έχω κανει και γω εκει 2 προσπαθειες είναι τα πολλα φαρμακα που δίνουν στο Γενεσις, άνευ λόγου και αιτίας κατ΄ εμε. Στην πρώτη από τις δυο μου είχαν δωσει 12 σικλακουρ και 15 ουτροζεσταν!!!!!!Εννοείται δεν τα πήρα γιατι θεωρησα υπερβολικό το νουμερο. Τωρα στην τελευταια την επιτυχημενη σε άλλο κεντρο πηρα μονο 1 σικλακουρ, καθολου αντιπηκτικες, καθολου ασπιρινη, ελαχιστη κορτιζονη και μονο 6 ουτρο που τα μειωσα μετα την 7η εβδομαδα και η χοριακή μου ήταν πολυ ψηλή. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι μας φαρμακωνουν τοσο χωρις λόγο.
Ο χρήστης MarianS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-08-13, 20:51   #18
Δελφινόσημη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MarianS Εμφάνιση μηνυμάτων
Δελφινόσημη, συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου. Τον γιατρό τον μαντεύω (ο πρωην δικός μου). Εχω καλή εντυπωση για τον συγκεκριμενο παρόλο που δεν πετυχα εκει.

Οσο για την αποκόλληση: λίγο ρόλο, κατ' εμε, παιζει η ξεκουραση. Συνήθως το λίγο αιματακι, ιδιαιτερα το καφετί είναι επειδή μεγαλώνει η μήτρα, όπως σου είπε ο γιατρός σου. Το είχα σε όλη τη διάρκεια του 1ου τριμήνου όσο έπαιρνα ουτροζεσταν. Μετα σταματησε. Τωρα είμαι στον 4ο και ευτυχως, παρόλο που έκανα καθημερινα μπανια,και διαδρομες στις διακοπές όλα καλα.

Αυτό που μου έχει κανει εντύπωση επειδη έχω κανει και γω εκει 2 προσπαθειες είναι τα πολλα φαρμακα που δίνουν στο Γενεσις, άνευ λόγου και αιτίας κατ΄ εμε. Στην πρώτη από τις δυο μου είχαν δωσει 12 σικλακουρ και 15 ουτροζεσταν!!!!!!Εννοείται δεν τα πήρα γιατι θεωρησα υπερβολικό το νουμερο. Τωρα στην τελευταια την επιτυχημενη σε άλλο κεντρο πηρα μονο 1 σικλακουρ, καθολου αντιπηκτικες, καθολου ασπιρινη, ελαχιστη κορτιζονη και μονο 6 ουτρο που τα μειωσα μετα την 7η εβδομαδα και η χοριακή μου ήταν πολυ ψηλή. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι μας φαρμακωνουν τοσο χωρις λόγο.
Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες γιατί κι εγώ έχω σοκαριστεί. Παίρνω ό,τι έπαιρνες. 15 utrogestan και 6 cyclacur ημερησίως, συν αντιπηκτικές, συν glucophage. Έκανα προχτές εξέταση προγεστερόνης και μου βγήκε 568, περισσότερο ακόμα κι από το ανώτατο όριο του τρίτου τριμήνου. Ρώτησα τον γιατρό αν πρέπει να συνεχίσω έτσι και μου είπε "ναι, είμαστε μια χαρά..."
Τι να πω, δεν ξέρω...
Παλιά 25-08-13, 21:33   #19
MarianS

MarianS ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και γω δεν συμφωνώ καθόλου με όλο αυτό το φαρμακομανι. Ενώ είναι καλό κεντρο στο θέμα αυτό μου τα χαλάει. Εγώ από τα 12 ουτρό που έπαιρνα εκεί, το αποτέλεσμα ήταν αρνητικό και στο τέλος κατέληξα με μια οξεία κολπιτιδα.

Όταν παίρνεις 30 χάπια την ημερα, πες μου που να βρεις την καλή ψυχολογία
Ο χρήστης MarianS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές