Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία

Notices

Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία Εδώ θα βρείτε πληροφορίες για θέματα όπως ο αυτισμός, ο παιδικός διαβήτης, εμβόλια και πολλά άλλα σημαντικά θέματα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 20-12-13, 23:28   #1
νικολινα88

Το avatar του χρήστη νικολινα88

νικολινα88 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή χρονιοι πρησμενοι λεμφαδενες

καλησπερα σας.. πραγματικα θελω βοηθεια γιατι θα πεθανω απο το αγχος..
θα τα πω οσο πιο γρηγορα μπορω..
εδω και 6 χρονια εχω παρατηρησει οτι ειναι πρησμενοι οι λεμφαδενεςμου παντου..
στον λαιμο, μασχαλη, και στην βουβωνιικη περιοχη. ειδικα εκει.
οταν το πρωτο καταλαβα πανικοβληθηκα και πηγα αμεσως για εξετασεις. μπηκα στο νοσοκομειο εκανα απο αιματολογικες τα παντα!! εκανα υπερηχους,και αξωνικη σε ολο το σωμα.. ευτυχως σε πνευμονες κοιλια κλπ, δεν ηταν διογκομενοι. ολες οι εξετασεις βγηκαν παρα πολυ καλες!οι γιατροι μου ειπαν εισαι υγιεστατη. μην ξανα ασχοληθεις..επειδη εισαι αδυνατη (50kg)διακρινονται πιο ευκολα απ'οτι σε αλλους ανθρωπους. η μονη εξηγηση που πηρα ειναι οτι στην βουβωνικη περιοχη και στην μασχαλη πριζονται επειδη ξυριζομαι.και η μανα μου ξυριζεται, και φιλες μου αλλα καμια δεν εχει. μονο εγω??εγιναν ολες οι εξετασεις, το μονο που δεν εγινε και με τρωει μεχρι σημερα ειναι βιοψια λεμφαδενα. σημερα ειναι ακριβως πρησμενοι οπως τοτε.
οποτε τυχαινει να με δει καποιος γιατρος για ασχετο λογο και αρχιζει και τους ψιλαφιζει, με ρωταει αυτα εδω τα εχεις κοιταξει?
σε παρακολουθει καποιος γιατρος? με τρομαζει σαν να προκειτε να πεθανω..
τελευταια ακουσα μια κοπελα που ειχε λεμφαδενες διογκομενους και ειχε λεμφωμα και μου εχουν κοπει τα ποδια.. τι να κανω? φοβαμαι μηπως εχω κατι σοβαρο.. σας εχει συμβει κατι παρομοιο???
Ο χρήστης νικολινα88 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 20-12-13, 23:36   #2
Λαΐδα

Το avatar του χρήστη Λαΐδα

Λαΐδα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν φαινεται να ειναι κατι σοβαρο αφου το ειχες ψαξει αλλα γιατι δεν ξανακανεις ενα φουλ τσεκ απ να σου φυγει το αγχος?? εχει περασει και καιρος απο το τελευταιο απο οτι καταλαβα....
Ο χρήστης Λαΐδα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-12-13, 23:58   #3
νικολινα88

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Λαΐδα Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν φαινεται να ειναι κατι σοβαρο αφου το ειχες ψαξει αλλα γιατι δεν ξανακανεις ενα φουλ τσεκ απ να σου φυγει το αγχος?? εχει περασει και καιρος απο το τελευταιο απο οτι καταλαβα....
εκανα γενικη/βιοχημικη αιματος, υπερηχο ανω κατω κοιλιας τον οκτωβριο.
ολα οκ. μα μου κανει εντυπωση. γιατι ειναι ετσι? παντα υπαρχει λογος απ'οτι ξερω.
Παλιά 21-12-13, 00:10   #4
Λαΐδα

Το avatar του χρήστη Λαΐδα

Λαΐδα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μπορει η απαντηση των γιατρων σου, οτι φαινονται λογω σωματοτυπου να ειναι και η αιτια....πιστευω οτι εφοςον υπαρχει αυτο το γενικοτερο πρηξιμο στους λεμφαδενες, αν ηταν κατι σοβαρο θα μπορουσε να διαγνωστει μετα απο τοσες εξετασεις που εκανες....
μηπως εχεις καποια θυρεοειδιτιδα η αλλο αυτοανοσο νοσημα?? τα αυτοανοσα μπορει να δημιουργησουν τετοια πρηξιματα. Παντως ηρεμησε....μαλλον ειναι ολα καλα!
Ο χρήστης Λαΐδα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-12-13, 00:23   #5
νικολινα88

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Λαΐδα Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορει η απαντηση των γιατρων σου, οτι φαινονται λογω σωματοτυπου να ειναι και η αιτια....πιστευω οτι εφοςον υπαρχει αυτο το γενικοτερο πρηξιμο στους λεμφαδενες, αν ηταν κατι σοβαρο θα μπορουσε να διαγνωστει μετα απο τοσες εξετασεις που εκανες....
μηπως εχεις καποια θυρεοειδιτιδα η αλλο αυτοανοσο νοσημα?? τα αυτοανοσα μπορει να δημιουργησουν τετοια πρηξιματα. Παντως ηρεμησε....μαλλον ειναι ολα καλα!
οχι δεν εχω κατι... οι εξετασεις μου ειναι μια χαρα παντα.. τι να πω..
φοβαμαι παρα πολυ.. φοβαμαι γιατι δεν εγινε βιοψια.... φοβαμαι γιατι οταν ακουω οτι καποιος εχει πρησμενους λεμφαδενες, εχει καρκινο..
τρεμω... ενας γιατρος μου ειπε οτι αφου τα εχω τοσα χρονια, θα ειχε φανει αν ηταν κατι.. εγω δεν ξερω φοβαμαι.. προσπαθω και για μωρο...
θελω να ειμαι καλα αν πρωτα ο θεος ερθει το παιδακι...
κλαιω συνεχεια..
Παλιά 21-12-13, 10:35   #6
eleanor

eleanor ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

αν τους εχεις εδω και 6 χρονια οπως λες μην ανησυχεις και ιδιαιτερα.
Ο χρήστης eleanor δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-12-13, 13:09   #7
νικολινα88

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eleanor Εμφάνιση μηνυμάτων
αν τους εχεις εδω και 6 χρονια οπως λες μην ανησυχεις και ιδιαιτερα.
και παραπανω μην σου πω. η μανα μου επιμενει οτι τα εχω απο μικρη. τωρα ειμαι 25. τι να σου πω δεν ξερω...
Παλιά 22-12-13, 09:46   #8
Alexia1985

Alexia1985 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο νικολινα88 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα σας.. πραγματικα θελω βοηθεια γιατι θα πεθανω απο το αγχος..
θα τα πω οσο πιο γρηγορα μπορω..
εδω και 6 χρονια εχω παρατηρησει οτι ειναι πρησμενοι οι λεμφαδενεςμου παντου..
στον λαιμο, μασχαλη, και στην βουβωνιικη περιοχη. ειδικα εκει.
οταν το πρωτο καταλαβα πανικοβληθηκα και πηγα αμεσως για εξετασεις. μπηκα στο νοσοκομειο εκανα απο αιματολογικες τα παντα!! εκανα υπερηχους,και αξωνικη σε ολο το σωμα.. ευτυχως σε πνευμονες κοιλια κλπ, δεν ηταν διογκομενοι. ολες οι εξετασεις βγηκαν παρα πολυ καλες!οι γιατροι μου ειπαν εισαι υγιεστατη. μην ξανα ασχοληθεις..επειδη εισαι αδυνατη (50kg)διακρινονται πιο ευκολα απ'οτι σε αλλους ανθρωπους. η μονη εξηγηση που πηρα ειναι οτι στην βουβωνικη περιοχη και στην μασχαλη πριζονται επειδη ξυριζομαι.και η μανα μου ξυριζεται, και φιλες μου αλλα καμια δεν εχει. μονο εγω??εγιναν ολες οι εξετασεις, το μονο που δεν εγινε και με τρωει μεχρι σημερα ειναι βιοψια λεμφαδενα. σημερα ειναι ακριβως πρησμενοι οπως τοτε.
οποτε τυχαινει να με δει καποιος γιατρος για ασχετο λογο και αρχιζει και τους ψιλαφιζει, με ρωταει αυτα εδω τα εχεις κοιταξει?
σε παρακολουθει καποιος γιατρος? με τρομαζει σαν να προκειτε να πεθανω..
τελευταια ακουσα μια κοπελα που ειχε λεμφαδενες διογκομενους και ειχε λεμφωμα και μου εχουν κοπει τα ποδια.. τι να κανω? φοβαμαι μηπως εχω κατι σοβαρο.. σας εχει συμβει κατι παρομοιο???
Κι εγω τα εχω εδώ και 8 χρόνια..δεν μεγαλώνουν δεν μικραινουν τίποτα...Οταν τα είχα ψάξει μου Διαγνωσαν αδενοπαθεια τότε και έκανα μια θεραπεία με αντιφλεγμονωδη αλλα τίποτα...Εχω κανει αρκετές εξετάσεις απο τότε και δεν εχω κάτι!!μην φοβάσαι απλα να τα παρακολουθείς να μην μεγαλώνουν.και ειναι όντως απο ξυρίσμα,να προσεχείς να μην ξυρίζεσαι ΠΟΤΕ κόντρα αλλα μονο με τη φορά της τριχας..Ελπίζω να σε ξεαγχωσα!!
Ο χρήστης Alexia1985 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-12-13, 15:32   #9
νικολινα88

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Alexia1985 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εγω τα εχω εδώ και 8 χρόνια..δεν μεγαλώνουν δεν μικραινουν τίποτα...Οταν τα είχα ψάξει μου Διαγνωσαν αδενοπαθεια τότε και έκανα μια θεραπεία με αντιφλεγμονωδη αλλα τίποτα...Εχω κανει αρκετές εξετάσεις απο τότε και δεν εχω κάτι!!μην φοβάσαι απλα να τα παρακολουθείς να μην μεγαλώνουν.και ειναι όντως απο ξυρίσμα,να προσεχείς να μην ξυρίζεσαι ΠΟΤΕ κόντρα αλλα μονο με τη φορά της τριχας..Ελπίζω να σε ξεαγχωσα!!
αν με ξεαγχωσες λεει! πρωτη φορα μιλαω με καποιον που εχει το ιδιο!!!
ολο κοντρα ξυριζομαι αλλιως δεν φευγουν... εχεις σε λαιμο, μασχαλη και βουβονικα κι εσυ? οχι δεν μεγαλωνουν αλλα νομιζω πως ολο και καποιο μικρο εμφανιζεται. μπορει να ειναι κ η ιδεα μου. σου ειχαν ζητησει βιοψια?εμενα οχι
Παλιά 22-12-13, 15:42   #10
Alexia1985

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο νικολινα88 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν με ξεαγχωσες λεει! πρωτη φορα μιλαω με καποιον που εχει το ιδιο!!!
ολο κοντρα ξυριζομαι αλλιως δεν φευγουν... εχεις σε λαιμο, μασχαλη και βουβονικα κι εσυ? οχι δεν μεγαλωνουν αλλα νομιζω πως ολο και καποιο μικρο εμφανιζεται. μπορει να ειναι κ η ιδεα μου. σου ειχαν ζητησει βιοψια?εμενα οχι
Οχι βιοψια δεν εχω κανει και εχω μονο μασχαλη απο 2-3 και αρκετά στην βουβονικη περιοχή!!μην ξυρίζεσαι κόντρα παντως γιατι γι'αυτο γίνονται!!!ειχα πολλα περισσότερα και απο τότε που το προσέχω μειώθηκαν κατα πολυ!
Παλιά 22-12-13, 16:05   #11
νικολινα88

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Alexia1985 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι βιοψια δεν εχω κανει και εχω μονο μασχαλη απο 2-3 και αρκετά στην βουβονικη περιοχή!!μην ξυρίζεσαι κόντρα παντως γιατι γι'αυτο γίνονται!!!ειχα πολλα περισσότερα και απο τότε που το προσέχω μειώθηκαν κατα πολυ!
σε ευχαριστω πολυ!! εγω εχω πολλα και σε λαμο
παντως κι εγω πιστευω αν ηταν κατι θα ειχε φανει τοσα χρονια...
Παλιά 11-02-14, 17:55   #12
mari199

mari199 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!! Και εμενα εδω και 4 χρονια περιπου οι βουβωνικοι αδενες ειναι πρησμενοι...δεν φαινονται απλα στην ψηλαφιση διακρινω καποια μικρα ''γρομπαλακιά''...Σε αντιστοιχη επισκεψη σε γιατρο μου ειπαν ακριβως το ιδιο,οτι δηλαδη ειναι απο ξυρισματα,κοψιματα κατα το ξυρισμα μπορει να προκαλεσουν κατι τετοιο και οτι επισης διακρινονται πιο ευκολα γιατι ειμαι αρκετα αδυνατη (48-50 κιλα).Απο τοτε δεν εχουν μεγαλωσει αλλα ουτε κ μικρυνει...Η αληθεια ειναι πως κ μενα με ανακουφισατε αρκετα με τις δικες σας περιπτωσεις.Η απορια μου ειναι αν νιωθετε πονο εσεις εκει ?
Ο χρήστης mari199 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 11-02-14, 20:01   #13
Alexia1985

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mari199 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!! Και εμενα εδω και 4 χρονια περιπου οι βουβωνικοι αδενες ειναι πρησμενοι...δεν φαινονται απλα στην ψηλαφιση διακρινω καποια μικρα ''γρομπαλακιά''...Σε αντιστοιχη επισκεψη σε γιατρο μου ειπαν ακριβως το ιδιο,οτι δηλαδη ειναι απο ξυρισματα,κοψιματα κατα το ξυρισμα μπορει να προκαλεσουν κατι τετοιο και οτι επισης διακρινονται πιο ευκολα γιατι ειμαι αρκετα αδυνατη (48-50 κιλα).Απο τοτε δεν εχουν μεγαλωσει αλλα ουτε κ μικρυνει...Η αληθεια ειναι πως κ μενα με ανακουφισατε αρκετα με τις δικες σας περιπτωσεις.Η απορια μου ειναι αν νιωθετε πονο εσεις εκει ?
Αν το πιέσω σχετικά δυνατά..ναι κάτι αισθάνομαι αλλα αν δεν τα ακουμπάω τιποτα.. Εσυ;
Παλιά 11-02-14, 20:59   #14
mari199

mari199 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Όχι ούτε εγω πονάω ...Κ το μέγεθος τους;ειναι το ίδιο και στις δυο μεριές η αλλού κάπου πιο πρησμενοι ;
Παλιά 11-02-14, 21:46   #15
Alexia1985

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mari199 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι ούτε εγω πονάω ...Κ το μέγεθος τους;ειναι το ίδιο και στις δυο μεριές η αλλού κάπου πιο πρησμενοι ;
Διαφορετικό ειναι το μέγεθος και στην μια πλευρά ειναι 3 ενω στην άλλη 5....Παντως απο τότε που σταμάτησα να ξυριζομαι κόντρα έχουν μικρινει κάπως Και στην μασχαλη σχεδόν εξαφανίστηκαν!!!
Παλιά 12-02-14, 03:43   #16
mari199

mari199 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σ ευχαριστώ πολυ για την άμεση απάντηση ..Δε δοκίμασω Κ εγω αυτό με το ξυρισμα...Καλή συνέχεια
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές