Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Σχολική ηλικία (απο 6 ετών)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 20-01-14, 20:18   #1
Anael

Anael ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Γιατι τοσο διαβασμα στην Α'δημοτικου?

Καλησπερα σας

Ψαχνω,ψαχνω δεν βρισκω σχετικο θεμα,τουλαχιστον των τελευταιων 2 ετων.
Εχω τρια παιδακια,το μεγαλυτερο ειναι 6 ετων και ειναι πρωτακι.
Ειναι πολυ καλη στο σχολειο,τα συγκεκριμμενα λογια της δασκαλας οταν πηγα να ρωτησω πριν τα Χριστουγεννα για την μικρη μου ηταν...
"Δεν εχει κανενα μαθησιακο προβλημα,σεβεται,εχει ορια,ειναι πολυ καλο παιδι και ειμαι πολυ περηφανη γι'αυτην" (εγω να δεις!!!!).

Ομως......................................
Απο την αρχη της χρονιας τα παιδια διαβαζαν πολλα και πολυ ωρα.Δηλαδη η κορη μου πηγαινε ολοημερο,σχολαγε και δεν τα ειχε προλαβει,διαβαζε και στο σπιτι.
Μετα τα Χριστουγεννα το πραγμα παραγινε.
Την Πεμπτη διαβαζε 5 ωρες και το Σ/Κ συνολο 3.
Μα καλα,ειμαστε σοβαροι τωρα?
Περα απο το οτι πρακτικα δεν γινεται να διαβαζει τοση ωρα,γιατι εχει και εξωσχολικες δραστηριοτητες,τις οποιες ουτε εγω θελω να σταματησει,ουτε εκεινη,περα απο αυτο λοιπον ΔΕΝ ΘΕΛΩ να διαβαζει τοσες ωρες.Δεν κανει καλο,πως το λενε.5 ωρες στο σχολειο και 5 ωρες στο σπιτι,πλακα μου κανουνε?
Την Πεμπτη η κακομοιρα εκλαιγε,μου λεει "Δεν αντεχω αλλο" και της ειπα να σταματησει,ο,τι εκανε,εκανε.
Τελοσπαντων,για να μην μακρηγορησω,γιατι αρχιζω και φουντωνω,θα ηθελα εκτος απο την αποψη σας,να μου πει καποιος που ειναι γνωστης (δασκαλος πχ),ποση ωρα συστηνεται απο το παιδαγωγικο ινστιτουτο να διαβαζουν τα παιδια στο σπιτι στην Α'δημοτικου.
Αναφορες στο ιντερνετ μιλανε για ενα τεταρτο εως 45 λεπτα το πολυ,αναλογα το σαιτ.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
Ο χρήστης Anael δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-01-14, 00:20   #2
kathi

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
kathi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

αυτη την ωρα μας ειχε πει οτι χρειαζονται τα παιδια( οταν πηγαινε α΄δημοτικου, αν και τωρα στην β΄δημοτικου την ιδια ωρα κανουμε 1 περιπου ),η δικια μας δασκαλα στην πρωτη ενημερωση που μας ειχε κανει περυσι,ειχε αναφερει επισης οτι θελει η περισσοτερη δουλεια να γινεται στο σχολειο,σιγουρα ο καθε εκπαιδευτικος εχει τον τροπο του....ισως η δικια σας εδινε βαρος αλλου...εγω θυμαμαι περυσι ο μικρος μολις τελειωσε η χρονια ειχε μαθει να κλεινει ρημα σε τεσσερις χρονους (ενεστωντα,αοριστο,παρατατικο και μελλοντα),και λιγη εισαγωγη στον πολλαπλασιασμο.....νομιζω οτι ειναι αρκετα για ενα παιδι που δεν ειχε μαθει καν την αλφαβητα,οι απαιτησεις ειναι μεγαλες....η αληθεια ειναι οτι ζητανε πολλα απο τα παιδια...
Παλιά 21-01-14, 00:39   #3
alcyon

Το avatar του χρήστη alcyon

Περιοχή: πολίτης του κόσμου
alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Θεωρείς πως τους βάζει πολλές ασκήσεις ή τους βάζει νορμάλ δουλειά αλλά η ταχύτητα του παιδιού δεν έχει βελτιωθεί ακόμα;

Το 3-5 ώρες είναι πράγματι υπερβολικό. Γιατί δε μιλάς με τη δασκάλα και να εκφράσεις την ανησυχία και τους προβληματισμούς σου; Αν τη ρωτήσεις τι θα μπορούσες να κάνεις για να βοηθήσεις ουσιαστικά το παιδί, θα ήταν πραγματικά θετικό.
Ο χρήστης alcyon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-01-14, 07:10   #4
Anael

Anael ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Alcyon,η ταχυτητα της μικρης ειναι αρκετα καλη.Οι ασκησεις ειναι πολλες,ενα απλο παραδειγμα να σου πω,οταν αρχισαμε να μαθαινουμε τα γραμματα τους εβαζε να τα επαναλαμβανουν στο τετραδιο 10 φορες,σε 10 γραμμες,ενω σε αλλα σχολεια τους βαζανε 5 φορες σε 5 γραμμες.
Φαντασου τωρα,εχουμε ασκησεις και κοντρα ασκησεις και γραψτο ετσι και ξαναγραψτο αλλιως,δηλαδη αυτο ειναι τρελο.
Αυτο που σκεφτομαι ειναι πως για να εχει ορισει το παιδαγωγικο ινστιτουτο μια προτεινομενη ωρα,πχ μιση ωρα σου λεω εγω,για να διαβαζουν τα παιδακια στο σπιτι,εχει λαβει φανταζομαι υποψη του την υλη.Οποτε απο την μιση ωρα,μεχρι το 3ωρο,4ωρο,5ωρο κατι δεν γινεται σωστα.
Ολοι οι γονεις που εχω μιλησει διαμαρτυρονται αλλα μου λενε "Δεν θα βγαλεις ακρη".Δεν ειναι λογικη αυτη.Αν δεν βγαλω ακρη με την παιδαγωγο του παιδιου μου με ποιον θα βγαλω,με τον γειτονα,ποσο μαλλον οταν αναφερεται και η ιδια στα παιδια ως "παιδια μας".Δηλαδη εκεινη θα εβαζε το παιδακι της να διαβαζει τοσες ωρες και εκεινο θα εκλαιγε και αυτη θα συνεχιζε?
Αυτο που της ειχα πει εγω,ειναι πως απο αυτα που μου ειπε εγω κραταω μονο οσα αφορουν την συμπεριφορα του παιδιου και το ποσο προσπαθει.Το ποσο καλη μαθητρια ειναι,ειναι και θεμα παιδιου,αλλα και καλο για την μικρη,για την δικη της διευκολυνση.
Ομως τα παιδια δεν ειναι μονο μαθητες,η κορη μου ειναι και αδελφη,και φιλη και αυτη που θα παει κολυμβητηριο,και αυτη που θα παει θεατρικο παιχνιδι και αυτη που θα κατσει να κοιταει ασκοπα το ταβανι.Και εννοω με αυτο πως πρεπει να υπαρχει χρονος για να ξεκουραζεται,να κανει ολα αυτα που θελει και την ευχαριστουν,να παιζει με τα αδερφια της,με εμενα η στην τελικη να μην κανει απολυτως τιποτα.
Σαφως και θα μιλησω στην δασκαλα,απλα ηθελα να ξερω αυτο τον χρονο με σιγουρια,ωστε να μην λεω ο,τι μου κατεβει.Και θα της πω οχι μονο πως η μικρη δεν προλαβαινει,αλλα πως και εγω δεν συμφωνω στο να διαβαζει τοσες ωρες.
Εν τω μεταξυ,το μεσαιο μου κοριτσι,δεν εχει καμια σχεση με την μεγαλη στο χαρακτηρα.Εχει παρει απο εμενα,ειναι πολυ αντιδραστικη,με εντονο ταμπεραμεντο,ενα εντονο παιδι,οπως μου ειπε η ειδικος που εχω συμβουλευτει,η οποια μου ειπε πως για να μην το παρει τελειως στραβα το θεμα του σχολειου πρεπει απο την αρχη να φροντισω να ειναι καλη μαθητρια,αλλιως θα αντιδρασει.Του χρονου θα παει πρωτη.Χωρις να προδικαζω τιποτα,γιατι ποτε δεν ξερεις και κρινοντας απο το τι θα εκανα εγω,εαν μου βαζανε σε αυτη την ηλικια να γραψω τοσες ασκησεις,εχω την υποψια πως θα εχει μεγαλο θεμα με το σχολειο.Γιατι και εγω δεν θα καθομουν τοσες ωρες να γραψω,το δηλωνω,τελος.Και την βλεπω πως εχει μια λαχταρα να παει πρωτη,ισως λογω ζηλειας για την μεγαλη και προσπαθω να την ενθουσιασω πιο πολυ,αλλα τι να λεμε,θα φρικαρει το παιδακι,οπως εχω δει να φρικαρουν συμμαθητες της μεγαλης με παρομοιο ταμπεραμεντο με την μεσαια μου η οπως θα φρικαρα εγω.
Για να μην πω για τον γιο μου που εχει γεννηθει μεσα Δεκεμβρη και θα παει στην πρωτη 5 χρονων!
Καπου διαβαζα και συμφωνω φυσικα,που ενας παιδοψυχολογος εγραφε πως πρεπει να βγαλουμε απο το μυαλο μας το κλισε πως ενα παιδι με μετριους η και κακους βαθμους δεν θα γινει ενας χρησιμος ανθρωπος στην κοινωνια.Και ποσο δικιο θεωρω πως εχει.
Kathi,ζητανε πολλα απο τα παιδια,δεν ξερω,ισως ονειρευονται πως θα γινει αναφορα στο ονομα τους οταν θα μας τα παρει η NASA,αλλα δεν βλεπω και κανεναν να μιλαει,κουκλα μου.Και ευτυχως που στην προκειμμενη,εχω το συγκεκριμμενο παιδι,που ειναι αν οχι η καλυτερη στην ταξη της,αλλα απο τις καλυτερες και ελπιζω να εχει μεγαλυτερη βαρυτητα η γνωμη μου,γιατι εαν ειχα μια μαθητρια μετρια,το θεμα θα πηγαινε αλλου....
Παλιά 21-01-14, 08:39   #5
MaRiA06

Περιοχή: Αττικη
MaRiA06 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημερα και απο εμενα.Και εγω το βρησκω παρα πολυ ωρα.Και ο δικος μου αργουσε λιγο στην πρωτη,αλλα ηταν γιατι χαζολογουσε την ωρα που ξεκηνουσαμε το διαβασμα (να παει τουαλετα,να πιει νερο,να ξυσει 100φορες το μολυβι...).
Εχεις ρωτησει αλλες μαμαδες στην ταξη σας ποσο χρονο τους περνει?
Ξερω οτι στο ολοημερο κανουν εκει τις ασκησεις.Ρωτησες την δασκαλα του ολοημερου γιατι δεν τις προλαβαινει ολες και εχει και στο σπιτι τοσες πολλες?
Παλιά 21-01-14, 09:01   #6
Anael

Anael ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημερα,Μaria.

Ναι,εχω ρωτησει 3 μαμαδες,οι οποιες οι δυο εχουν κορες επιμελης μαθητριες και μου εχουν πει οτι διαβαζουν και κανενα μισαωρο παραπανω απο την δικη μου και απο εκει εχω κρινει οτι ο χρονος της ειναι καλος.Αυτες οι μαμαδες εχουν συζητησει με αλλες απο την ιδια ταξη και εχουν τα ιδια παραπονα.
Το ολοημερο το σταματησα την Παρασκευη,γιατι εφοσον δεν προλαβαινε,δεν υπηρχε λογος,ισα,ισα με τα διαλειματα και το χαζολογημα την διαρκεια του φαγητου,πιο πολυ χαμενος χρονος ηταν.Ομως η κορη μου στενοχωρηθηκε πολυ,ηθελε να διαβαζει εκει.Το ειχα συζητησει με την δασκαλα του ολοημερου το πως βλεπει το παιδι και μου ειπε πως παντα ηταν πολυ συγκεντρωμενη οταν διαβαζε,κατι που βλεπω κι'εγω οταν διαβαζει σπιτι,γιατι καταλαβαινεις πως με αλλα 2 παιδια,οσο και αν προσπαθω,δεν επικρατει και απολυτη ησυχια,αλλα παρολα αυτα διαβαζε κανονικα.
Ειναι πολλες οι εργασιες και μεσα στα 45 λεπτα ουσιαστικα που διαβαζουν στο ολοημερο,γιατι την επαιρνα στις 3 και μιση,για να φαει κατι και να χωνεψει πριν τις 6 παρα τεταρτο που εχει κολυμβητηριο,δεν προλαβαινει να διαβασει.
Πχ εχθες ειχε 3 φωτοτυπιες,μπρος πισω με εργασιες,γραφη στο τετραδιο μια σελιδα,την οποια συμπεριλαμβανονταν και 7 λεξεις οι οποιες εκτος απο οτι επρεπε να της επαναλαβει,επρεπε να σκεφτει (μονη της οπως φανταζεσαι,αλλιως παω εγω σχολειο,αν της τις πω και τελειωνουμε)προτασεις,συν αναγνωση.Της πηρε μια ωρα και 40 λεπτα.
Αρα ειναι σχετικα γρηγορη.
Φαντασου τι τους βαζει αλλες μερες.
Δεν χαζολογαει,γιατι ειναι τελειομανης και αγχωδης,πραγμα ενιοτε κακο.
Να την δεις πως κανει οταν πιανω την κουβεντα με την νηπιαγωγο της μεσαιας μου και χτυπαει το κουδουνι του δημοτικου και δεν ειναι στην γραμμη.ΦΡΙΚΗ!
Κατι δεν παει καλα,καποιο μπερδεμα εγινε στο νοσοκομειο,δεν εξηγειται αλλιως .
Παλιά 21-01-14, 09:03   #7
mariab

Περιοχή: Πειραιάς
mariab ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Νομίζω ότι είναι εν πολλοίς θέμα δασκάλου.
Η δική μου έχει διάβασμα γύρω στη μισή ώρα. Τα Σαββατοκύριακα πάει λίγο παραπάνω, γιατί κάνουμε και μια μικρή απανάληψη. Ο ρυθμός τους είναι καλός. Κλείνουν ρήματα (ενεστώτας) και ουσιαστικά και μπήκαν στην αφαίρεση. Η δική μου βέβαια είναι πολύ πρόθυμη και δεν χαζεύει. Δεν ξερω αλλιώς πόσο θα μπορούσε να γίνει η μισή ώρα.
Παλιά 21-01-14, 09:04   #8
Αγγελίνα_2

Το avatar του χρήστη Αγγελίνα_2

Περιοχή: Κεντρική Μακεδονία
Αγγελίνα_2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αυτή την κατάσταση την αντιμετώπιζε και την αντιμετωπίζει η κολλητή μου με τη δασκάλα της κόρης της (υπ' όψιν ότι το κοριτσάκι είναι γεννημένο τέλη Δεκεμβρίου). Μου τα λέει και μου πέφτουν τα μαλλιά. Διάβασμα ατελείωτο...αντιγραφή, αποστήθιση κατεβατά ολόκληρα, ασκήσεις και κόντρα ασκησούλες, εκθέσεις!!! Μόνο ένα μπαλέτο προλαβαίνει να πάει το παιδί κι αυτό με τα χίλια στανιά.

Την έχω γνωρίσει τη συγκεκριμένη και μου έχει κάνει πολύ κακή εντύπωση. Το χειρότερο όλων είναι ότι ξεχωρίζει τα παιδιά, η τάδε είναι η πιο έξυπνη, είδατε πώς διάβασε η δείνα σήμερα, ακούσατε την έκθεσή της; Και οι μαμάδες των τάδε και δείνα φουσκώνουν σαν παγώνια και δώστου και λυσσάνε τα παιδιά στο διάβασμα, μην τυχόν κάνουν κανένα λάθος στην ορθογραφία και χάσουν το αριστείο.

Δεν ξέρω τι προσπαθούν να αποδείξουν οι συγκεκριμένες δασκάλες. Ειλικρινά, δεν πιστεύω ότι αυτή η υπερβολή είναι προς όφελος των παιδιών, ούτε καν μέσα στο κεφάλι τους, απλά θέλουν να κοκορεύονται κι αυτές με τη σειρά τους στον κυκλό τους ότι το τμήμα τους πετάει και τι σούπερ ουάου δασκάλες είναι, που έμαθαν γραμματική μέχρι και στα αλβανάκια (το ακούσαμε κι αυτό). Άλλη εξήγηση αδυνατώ να βρω.

Το ζήτημα είναι, όπως λέει και η θεματοθέτρια, πως σχεδόν κανένας γονιός δε μιλάει, δε διαμαρτύρεται. Όλοι ζουν σε ένα ιδιότυπο καθεστώς φόβου και τρόμου μην τυχόν και χάσουν την εύνοια της κυρίας. Είναι πολύ αποκαρδιωτικό να μη βρίσκεις μια στοιχειώδη συνεννόηση με τη δασκάλα που θα έχει δύο ολόκληρα χρόνια το παιδί σου, ιδιαίτερα σε αυτές τις τάξεις. Νομίζω πως κι εγώ θα αντιδρούσα το ίδιο, θα έλεγα δλδ στη δασκάλα πως δε θέλω να βλέπω το παιδί μου με το κεφάλι σκυμμένο τόσες ώρες, να ζει μόνο για το διάβασμα. Κι αν ζόριζαν τα πράγματα, υπάρχει διευθυντής και σχολική σύμβουλος (εκεί θα απευθυνόμουν, βασικά).
Παλιά 21-01-14, 09:30   #9
Anael

Anael ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αγγελινα,καλημερα.

Να εισαι σιγουρη πως θα κανω ο,τι περναει απο το χερι μου για να μην παει ο γιος μου 5 χρονων στο δημοτικο,αν δεν ειναι ετοιμος.Θα κανω αυτο που εκανε μια γνωστη,εβλεπε πως το παιδι της δεν ειναι ωριμο αρκετα ωστε να παει στην πρωτη,εκλεισε ενα ραντεβου με το ΚΕΔΔΥ και απο εκει την συμβουλευσαν να το κρατησει μια ακομα χρονια στο νηπιο,γιατι και το παιδακι θα ταλαιπωριοταν και η μανα θα ηταν απο πανω του και θα χτυπιοταν και θα λεγανε πως δεν ειναι καλος μαθητης.
Δεν θα ταλαιπωρησω το παιδι,δεν το συζητω.
Η συγκεκριμμενη τωρα δασκαλα,δεν μπορω να βγαλω ακρη για τι ανθρωπο προκειται.Φυσικα,εγω δεν εχω θεμα μαζι της,αφου εχω την αγαπημενη της μαθητρια κορη,ειναι πολυ καλη με το παιδι,αγαπαει την δουλεια της,ολη μερα παιρνει τηλεφωνα τους γονεις για οποιο προβλημα υπαρχει η για να ενημερωσει αλλα εχω ακουσει και περιστατικα μεταξυ της και καποιου παιδιου η καποιου γονιου (φυσικα παιδιου ζωηρου),που δεν μου αρεσαν.Γιατι εχω κι'εγω ζωηρο παιδι.Στα ευκολα,τυπου μεγαλης μου κορης,το ξερω κι'εγω,κανω αλλα 20 παιδια,στα δυσκολα ομως???
Παλιά 21-01-14, 11:04   #10
Anael

Anael ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Bobonela μου,καλημερα.

Χαρα μου,δεν παω εκει για να βγαλω ακρη.Θα παω εκει ορθα κοφτα και θα της πω οτι δεν συμφωνω να διαβαζει το παιδι μου τοση ωρα.Οτι μετα την μια ωρα που η μικρη αρχιζει και κουναει πανω κατω το χερι της και μου λεει "Μαμα,κουραστηκα" το παιχνιδι ειναι χαμενο και το μυαλο της ηδη εχει φυγει απο το διαβασμα.Οποτε εγω στα 45 λεπτα,αντε μια ωρα το Σαββατο θα την σταματαω.Και δεν θα μπορει να πει τιποτε στο παιδι,γιατι θα ειναι δικη μου επιλογη.Αν θελει να τα βαλει με το παιδι,be my guest,θα το προχωρησω αλλου το θεμα.Δεν θα αναφερω καν την αποψη των αλλων μαμαδων.Ξερει τι μαθητρια ειναι η μικρη,οποτε οφειλει να προβληματιστει και να σκεφτει οτι αφου μιλαω εγω,φαντασου τι λενε οι υπολοιποι.
Το γελιο ειναι πως οσες μαμαδες μιλησα,σημερα με ρωτουσαν "Θα πας,πα πας??Να με παρεις να μου πεις."
Και επειδη ειναι και φιλες μου και ξερουν πως δεν μασαω τα λογια μου,θα τις παρω,αλλα θα τα ακουσουν κιολας.Δεν μπορεις να μου διαμαρτυρεσαι πως τσακωνεσαι με το παιδι σου για το διαβασμα,η οτι ξενυχταει,η οτι κουραζεται και να μην μιλας.Πραγματικα δεν το καταλαβαινω αυτο.
Ηθελα και την αποψη ενος δασκαλου,σαφως εργαζονται τωρα,ισως αργοτερα,αλλα ηθελα κυριως αυτη την λεπτομερεια,τον χρονοπου πρεπει να διαβαζει ενα παιδακι στο σπιτι,θα το μαθω,που θα παει.
Η Αγγελινα τα ειπε πολυ καλα,οι αποψεις της ταιριαζουν πολυ με τις δικες μου.
Δεν ξερω που ανηκει το θεμα,εδω η καπου αλλου,η στηλη μου φανκε καταλληλη,δεν πιστευω οτι ειναι θεμα κουτσομπολιου,εκπαιδευτικο θα το ελεγα,τελοσπαντων δεν εχει σημασια,σημασια εχει να ακουστουν αποψεις.
Παλιά 21-01-14, 11:20   #11
MaRiA06

MaRiA06 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Με το χθεσινο παραδειγμα που λες ...εχει παρα πολλα για πρωτη.Εμενα που ειναι δευτερα ειναι σπανιες οι φορες που φερνει 2 φωτοτυπιες για ασκησει.Εχει κειμενο αναγνωση,αντιγραφη,και μερικες προτασεις.
Στην πρωτη εμεις την παρακαλαγαμε την δικια μας να βαλει παραπανω.Φαντασου ενα γραμμα το ειχαν αντιγραφη σε 4 σειρες απο 5 φορες.Και μια φωτοτυπια με 2 ασκησεις.Μετα τα χριστουγεννα εβαζε περισσοτερα,αλλα σε λογικα πλαισια.
Οταν κανετε συναντησεις δεν τις λετε τιποτα?Τι λεει?Πρεπει να μιλησε και αν ειναι αναγκη πηγαιτε και στην διευθυντρια.
Παλιά 21-01-14, 11:27   #12
Anael

Anael ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MaRiA06 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το χθεσινο παραδειγμα που λες ...εχει παρα πολλα για πρωτη.Εμενα που ειναι δευτερα ειναι σπανιες οι φορες που φερνει 2 φωτοτυπιες για ασκησει.Εχει κειμενο αναγνωση,αντιγραφη,και μερικες προτασεις.
Στην πρωτη εμεις την παρακαλαγαμε την δικια μας να βαλει παραπανω.Φαντασου ενα γραμμα το ειχαν αντιγραφη σε 4 σειρες απο 5 φορες.Και μια φωτοτυπια με 2 ασκησεις.Μετα τα χριστουγεννα εβαζε περισσοτερα,αλλα σε λογικα πλαισια.
Οταν κανετε συναντησεις δεν τις λετε τιποτα?Τι λεει?Πρεπει να μιλησε και αν ειναι αναγκη πηγαιτε και στην διευθυντρια.
Μια χαρα,δηλαδη.
Εχουμε κανει μια συναντηση,τον Οκτωβρη,τα πραγματα ηταν καλυτερα τοτε,τωρα απλως δεχεται γονεις καθε Τριτη,οποτε σημερα θα παω.
Οι αλλοι γονεις,οσοι ξερω ανηκουν στην κατηγορια που ειπε η Αγγελινα οι "Δεν τα βαζω με την δασκαλα" η "Δεν θα βγαλω ακρη".Παρα πολυ ωραια!!!!!Φανταστηκα!!!!!Εγω θα βγαλω ομως!!!!!
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 21-01-14, 11:34   #13
MaRiA06

MaRiA06 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Anael Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρα,δηλαδη.
Εχουμε κανει μια συναντηση,τον Οκτωβρη,τα πραγματα ηταν καλυτερα τοτε,τωρα απλως δεχεται γονεις καθε Τριτη,οποτε σημερα θα παω.
Οι αλλοι γονεις,οσοι ξερω ανηκουν στην κατηγορια που ειπε η Αγγελινα οι "Δεν τα βαζω με την δασκαλα" η "Δεν θα βγαλω ακρη".Παρα πολυ ωραια!!!!!Φανταστηκα!!!!!Εγω θα βγαλω ομως!!!!!
Λυπαμαι αλλα αυτες τις μαμαδες δεν τις καταλαβαινω.Τι παει να πει δεν τα βαζω με την δασκαλα?Δεν ειπαμε να την δειρουν ,ουτε να μιλησουν ασχημα.
Καλα θα κανεις και θα της το πεις και αν μπορεις να ηστε κανα δυο μαζι θα ειναι καλυτερο.Μπορει περισυ να ειχε ενα τμημα που ''τραβουσε'' και εβαζε πολλα,αυτο δεν συμαινει οτι καθε χρονο εχει το ιδιο επιπεδο.Αυτο το λεω χωρις να θελω να νειωσω κανενα παιδακι.Ειναι ετσι κ αλλιως πολλα αυτα που βαζει για πρωτη ταξη.
Ενημερωσε μας τι θα σου απαντηση τελικα.
Παλιά 21-01-14, 11:40   #14
Anael

Anael ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι,κουκλα μου,θα σας ενημερωσω μετα.
Περα απο το θεμα ποσο 'τραβαει" ενα παιδακι,ειναι και το ποσο διαβασμα ειναι καλο για το παιδι.Ειναι η ιδια λογικη της παρακολουθησης τηλεορασης η της χρησης υπολογιστη,κλπ.Η αποβλακωση μπορει να προκυψει και απο το υπερβολικο διαβασμα.
Για να δουμε τι θα μου πει....
Παλιά 21-01-14, 12:19   #15
MaRiA06

MaRiA06 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω παλι θα φοβομουν πιο πολυ οτι θα συχαθει το σχολειο και το διαβασμα απο την πρωτη ταξη..και αυτο ειναι πολυ συμαντικο.
Αντε τα λεμε μετα.
Παλιά 21-01-14, 16:16   #16
alcyon

alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στα δικά μου:
- 1 φωτοτυπία
- αντιγραφή 1 σειρά επί 10 (ναι είναι πολύ, πέρυσι η άλλη δασκάλα των κοριτσιών μου, το έβαζε 3-4 φορές). ---> Το μειώνει σιγά σιγά, ήδη είμαστε στις 8 και σήμερα είδα 6 φορές.
- Ανάγνωση

Αυτή η δουλειά βγαίνει σε 30 λεπτά - 1 ώρα περίπου. Αν χαζεύει θα πάει παραπάνω.

Σε περίπτωση 3 ημέρου... πέφτει και επανάληψη και διπλασιάζεται η δουλειά. Φτάνουμε δηλαδή τις 2 ή 3 φωτοτυπίες. Αλλά ουσιαστικά υπολογίζουν σε ισοκατανομή του χρόνου διαβάσματος.

Όταν η περσινή, τους έβαζε πολλά για διάβασμα, διαμαρτυρήθηκαν οι μαμάδες και τελικά... μια χαρά. Από την επόμενη κι όλας μέρα... έπεσε κατακόρυφα ο όγκος εργασίας χωρίς να επηρεάζει την ποιότητα. (Η περσινή ξεκίνησε με 2-3 φωτοτυπίες και 5-6 φορές αντιγραφή κτλ, και έφτασε στη 1 φωτοτυπία και 3-4 αντιγραφή).

Αυτά πάνε βλέποντας και κάνοντας.
Παλιά 21-01-14, 16:58   #17
AthinaP

AthinaP ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αν δεν σε πειράζει, θα ήθελα να μάθω πώς γίνεται αμέσως μετά τα Χριστούγεννα να κάνουν εκθέσεις! Έχουν μάθει όλα τα διπλά σύμφωνα; Δεν υπάρχει περιθώριο να κάνουν ορθογραφικά λάθη; Ή δεν πειράζει; Οι εκθέσεις είναι για όλα τα παιδιά; Δηλαδή όλα τα παιδιά έχουν μάθει να διαβάζουν "νερό" και όχι συλλαβιστά;

Εμάς η δασκάλα μας είναι από τις πιο χαλαρές στο σπίτι, κάνουν όμως αρκετή δουλειά στο σχολείο. Δηλαδή πολύ σπάνια να χρειαστεί να εξηγήσω εγώ κάτι. Για την ακρίβεια μου έχει συμβεί κανα-δυο φορές όλες και όλες, στο ένα από τα δύο παιδιά. Στην ορθογραφία όμως γενικά δεν τα πάνε ιδιαίτερα καλά και χρειάζεται να εξηγώ κανόνες. Δεν ξέρω αν καν μαθαίνουν με κανόνες τώρα.

Πάντως "ζηλεύω" το πού έχετε φτάσει.

Και εμείς έχουμε 2 φωτοτυπίες συνήθως, ανάγνωση, αντιγραφή 1 σειρά επί 5 περίπου, ορθογραφία λίγες λεξούλες. Δεν μας παίρνουν πολύ αυτά. Όμως έχω την εντύπωση ότι τα παιδιά έχουν μάθει να "λιβανίζουν", δηλαδή κάτι που θα μπορούσαν να το κάνουν πολύ γρήγορα το κάνουν αργά, γιατί αυτός είναι ο ρυθμός της τάξης και προκειμένου να τελειώνουν και να μην έχουν να κάνουν τίποτα, λιβανίζουν και αυτό τους γίνεται βίωμα στο τέλος και στο σπίτι.
Ο χρήστης AthinaP δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-01-14, 18:29   #18
MaRiA06

MaRiA06 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμας παλι τελικα ειναι πολυ χαλαρη και πρεπει να την πιεσουμε.!!
Την αντιγραφη την ζηταει ΜΟΝΟ 2 φορες.
Μα καλα πως θα μαθουν τα ορθογραφικα ?
Παλιά 21-01-14, 18:48   #19
alcyon

alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ναι,κουκλα μου,θα σας ενημερωσω μετα.
Περα απο το θεμα ποσο 'τραβαει" ενα παιδακι,ειναι και το ποσο διαβασμα ειναι καλο για το παιδι.Ειναι η ιδια λογικη της παρακολουθησης τηλεορασης η της χρησης υπολογιστη,κλπ.Η αποβλακωση μπορει να προκυψει και απο το υπερβολικο διαβασμα.
Για να δουμε τι θα μου πει....
Όχι βρε κορίτσι... δεν αποβλακώνει το διάβασμα...

Ίσα ίσα για να διαβάσει κανείς χρειάζεται προσήλωση. Αυτή είναι βασική δεξιότητα για πάρα πολλά πράγματα. Τα παιδιά που καταφέρνουν να προσηλώνονται για μεγάλα χρονικά διαστήματα, μπορούν και καταφέρνουν καταπληκτικά πράγματα. Μόνο κερδισμένος μπορεί να βγει κανείς από το διάβασμα, αρκεί να θέλει να το κάνει και να μην του το επιβάλλουν.
Παλιά 21-01-14, 19:14   #20
Αγγελίνα_2

Προεπιλογή

Aθηνά, για εκθέσεις ανέφερα εγώ, όχι η Αnael κι αναφερόμουν σε αυτά που βάζει η δασκάλα της κόρης της κολλητής μου. Το κοριτσάκι πέρυσι ήταν πρώτη, φέτος δευτέρα. Εκθέσεις, αν θυμάμαι καλά, ξεκίνησαν μετά το Πάσχα πέρυσι...πάντως φέτος κάνουν από την αρχή της χρονιάς ανελλιπώς. Φαντάσου ότι πέρυσι, στο τέλος της χρονιάς, κλίνανε ρήματα σε ενεστώτα-παρατατικό-μέλλοντα-αόριστο. Για να φτάσουν όμως σε αυτό το επίπεδο, τα παιδιά αλλοφρόνησαν από το διάβασμα όλη τη χρονιά. Δεν είναι για "ζήλια" (καταλαβαίνω πώς το εννοείς), για λύπηση είναι, αλήθεια σου λέω. Τι να πεις σε ένα παιδάκι που κλαίει από την κούραση, αλλά κάθεται με το κεφάλι σκυμμένο πάνω από την 5η φωτοτυπία, για να μην πάει "άγραφο" στην κυρία; Για μένα αυτοί οι δάσκαλοι θέλουν ομαδικό κράξιμο κι αν δε συμμορφωθούν, κατευθείαν στη σύμβουλο. Άιντε με τα κομπλεξιλίκια του καθενός που τα πληρώνουν τα παιδιά μας. Αυτό που με τρελαίνει πιο πολύ, είναι εκείνα τα σεμινάρια που κάνουνε και χάνουν ολόκληρες μέρες μάθημα. Τι στ' ανάθεμα μαθαίνουν εκεί; Πώς να ασκούν ψυχολογική πίεση στα παιδιά με την καραμέλα του "καλύτερου μαθητή"; Να τα χωρίζουν σε α' και β' κατηγορίας; Να τα φορτώνουν με φωτοτυπίες;

Αnael, συμφωνώ με όσα λες. Ειδικά για τα εύκολα και τα δύσκολα παιδιά. Γιατί κι εγώ πιστεύω πως, ο σωστός ο δάσκαλος, εκεί θα φανεί, στα δύσκολα. Για όσα είναι σαν τα πρωτότοκά μας, χαίρω πολύ...με τα άλλα όμως, που πέφτουν και σε δυσμένεια, τι γίνεται;

Για τις μαμάδες των άλλων συμμαθητριών που περιμένουν τηλεφωνική ενημέρωση, επειδή είμαι στο Σύλλογο Γονέων, από πικρή πείρα έμαθα κι εγώ πως είναι η συντριπτική πλειοψηφία. Όλοι θέλουν και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. Αυτοί να μην εκτεθούν, να φαίνονται καλοί σε όλους, καλημέρα σας, πώς είστε, τι κάνει η οικογένεια (κι από πίσω θάψιμο), αλλά να βάλουμε και το κορόιδο μπροστά να μας λύσει το προβλημα. Κι ακόμα δεν έχεις δει τίποτα...περίμενε να φτάσετε στους βαθμούς και τις σημαίες! Είμαι μπουχτισμένη κι αγανακτισμένη από τέτοιου είδους συμπεριφορές. Στη θέση σου, δε θα έπαιρνα κανέναν, θα τους έλεγα εγώ δε θα σας κάνω τον ανταποκριτή, άμα θέλετε να είσαστε εκεί να ακούσετε και να πάρετε και θέση. Κι ας πα' να ήταν και η ίδια η αδελφή μου. Μην περιμένεις να ιδρώσει το αυτί τους που θα τους τα ψάλλεις, και τον πατέρα να τους βρίσεις, δεκάρα δε δινουν, αυτές θέλουν η δουλειά τους να γίνει. 1000% αυτά που σου λέω. Σκέψου το.

Η δική μας η δασκάλα, που είναι υπόδειγμα πραγματικά, μας είχε πει πέρυσι στην πρώτη, ότι το σωστό είναι 30΄-45΄λεπτά διάβασμα μάξιμουμ.
Παλιά 21-01-14, 19:25   #21
ΜΑΡΙΤΑ

ΜΑΡΙΤΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αγγελινα,καλημερα.

Να εισαι σιγουρη πως θα κανω ο,τι περναει απο το χερι μου για να μην παει ο γιος μου 5 χρονων στο δημοτικο,αν δεν ειναι ετοιμος.Θα κανω αυτο που εκανε μια γνωστη,εβλεπε πως το παιδι της δεν ειναι ωριμο αρκετα ωστε να παει στην πρωτη,εκλεισε ενα ραντεβου με το ΚΕΔΔΥ και απο εκει την συμβουλευσαν να το κρατησει μια ακομα χρονια στο νηπιο,γιατι και το παιδακι θα ταλαιπωριοταν και η μανα θα ηταν απο πανω του και θα χτυπιοταν και θα λεγανε πως δεν ειναι καλος μαθητης.
Δεν θα ταλαιπωρησω το παιδι,δεν το συζητω.
?
Συγνώμη αλλά πώς θα πάει ο γιος σου 5 ετών στο δημοτικό; Εμένα έκλεισε τα 5 τέλος Νοέμβρη και πηγαίνει νήπιο...είναι βέβαια η πιο μικρή στη τάξη αλλά πάει νήπιο και όχι α' δημοτικού.

Να ρωτήσω και κάτι σχετικό μιας και άνοιξες το θέμα...από κάποιον παιδαγωγό/ψυχολόγο είχα ακούσει ότι στην πρώτη τάξη καλό είναι να μην κάνουν πολλές εξωσχολικές δραστηριότητες ειδικά μέχρι τα Χριστούγεννα για να μπουν στο σωστό ''πνεύμα'' διαβάσματος .
Συμφωνείτε εσείς με αυτό;
Παλιά 21-01-14, 19:54   #22
SWEET

SWEET ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Φετος ειμαι δασκαλα πρωτης δημοτικου. Συνηθως τους βαζω τα εξης: αναγνωση, αντιγραφη περιπου μια σελιδα (δηλαδη, πχ. το γραμμα ξ, μια σειρα καθε συλλαβη με το γραμμα ξ και 3 φορες την προταση που θα εχουν για ορθογραφια), μια φωτοτυπια (στο μπροστινο μερος γλωσσα, στο πισω μαθηματικα). Δε νομιζω να ειναι πολλα, δε μου εχουν κανει παραπονα τουλαχιστον. Κανα-δυο παιδακια που δυσκολευονται, διαβαζουν παραπανω στο σπιτι κι η μαμα του ενος με ρωτησε αν προχωραμε γρηγορα (ειμαστε στο ξ).
Πανω απο μια ωρα διαβασμα στο σπιτι το θεωρω υπερβολικο για πρωτη ταξη. Δε συμφωνω με τις τοσες φωτοτυπιες, μια ειναι αρκετη. Μιλησε με τη δασκαλα, νομιζω θα καταλαβει (με ωραιο τροπο βεβαια, αλλιως μπορει να κρατησει αμυντικη σταση)
Ο χρήστης SWEET δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-01-14, 20:11   #23
Αγγελίνα_2

Προεπιλογή

Οι Έλληνες μαθητές από τους δυστυχέστερους στον κόσμο

http://www.news.gr/ellada/ekpaidefsh...y-planhth.html
Παλιά 21-01-14, 21:09   #24
CHRISTIE M

Περιοχή: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
CHRISTIE M χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εμάς το standard καθημερινά είναι:
1) 3 φύλλα φωτοτυπίες δηλ.6 σελίδες , τα 2 φύλλα γλώσσα και το 1 μαθηματικά
2) Αντιγραφή 6 φορές μία πρόταση
3) να μάθουμε την πρόταση ορθογραφία ,που για το δικό μου γιο σημαίνει άλλες 3-4 φορές γράψιμο
4) Ανάγνωση
Παρόλο που τον αφήνω ολοήμερο και έρχεται συνήθως με τις φωτοτυπίες σχεδόν τελειωμένες , η διαδικασία αντιγραφή, ορθογραφία , ανάγνωση , επανάληψη/συμπλήρωση τυχόν κενών στις φωτοτυπίες μας παίρνει καθημερινά 45 λεπτά με 1 ώρα.Ο γιος πάντως έχει αργούς ρυθμούς.Εάν ήταν πιο συγκεντρωμένος και έκανε καλύτερα γράμματα ,ίσως τελειώναμε νωρίτερα.
Ο χρήστης CHRISTIE M δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-01-14, 21:21   #25
Anael

Anael ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λοιπον......

Καταρχην ειμαι στα ορια εγκεφαλικου απο τις 12 και μιση που πηρα την μικρη απο το νηπιο και μιλησα με την δασκαλα στο δημοτικο.
Θα σας πω αυριο το πρωι το τι χαμος εγινε,αφου μιλησω με τον διευθυντη,ο οποιος με περιμενει μετα την προσευχη με την δασκαλα.
Ακουσα πραγματα απιστευτα,θα μου πειτε αυριο την γνωμη σας.
Αλκυων,καταρχην,εχεις δικιο,ειμαι υπερβολικη,το διαβασμα οταν ειναι επιλογη σου,καλο ειναι,μην τρελαθουμε.Απλα θα σου πω τι παιζει με το παιδι.Απο τοτε που εμαθε να ψιλοδιαβαζει,ενθουσιαστηκε τοσο πολυ,που επαιρνε ακομα και οταν τελειωνε τις εργασιες το βιβλιο και διαβαζε τα παρακατω.Το συζητησαμε τοτε με την δασκαλα και της ειπε να μην το κανει,γιατι μπερδευεται και να διαβαζει αν θελει,τα προηγουμενα.Ωραια μεχρι εδω....Αυτη την Πεμπτη που σου λεω πως εκλαιγε και της ειπα να σταματησει,ξερεις τι εκανε??Πηρε το βιβλιο της γλωσσας και τον αδελφο της αγκαλια και του διαβαζε...Δηλαδη,η επιλογη της ηταν να μην γραψει 500 φορες μια προταση,αλλα παρολα αυτα δεν ηταν τεμπελια...
Μαριτα,φετος προνηπιο πηγαινουν τα παιδακια που γεννηθηκαν το '09.Του χρονου θα πανε του '10.Ο Ακης μου ειναι Δεκεμβρη του '10.
Sweet,τα ειπα ωραια.Μεχρι που φουντωσα.Μπραβο σου για την δουλεια σου,κουκλα μου.Θα σου πω αυριο τι εγινε.
Αγγελινα,μενεις μακρια.Μετακομισε.Σε χρειαζομαι στο συλλογο,καθως και ως εναν ανθρωπο που ταυτιζομαι απολυτα.
Παλιά 21-01-14, 21:41   #26
ΜΑΡΙΤΑ

ΜΑΡΙΤΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μαριτα,φετος προνηπιο πηγαινουν τα παιδακια που γεννηθηκαν το '09.Του χρονου θα πανε του '10.Ο Ακης μου ειναι Δεκεμβρη του '10.
.
Τον Σεπτέμβρη θα είναι 4 και θα πάει προνήπιο, το 2015 θα είναι 5 και θα πάει νήπιο και το 2016 θα πάει α' δημοτικού που θα είναι σχεδόν 6 (παρά 3 μήνες) σωστά;

Όλες οι δασκάλες δίνουν φωτοτυπίες για εργασία σπίτι; Νόμιζα πως κάνουν μόνο αντιγραφή, ορθογραφία και ανάγνωση...ορέ τι μας περιμένει του χρόνου!!!
Παλιά 21-01-14, 22:53   #27
Jarett

Jarett ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Θα σας πω αυριο το πρωι το τι χαμος εγινε,αφου μιλησω με τον διευθυντη,ο οποιος με περιμενει μετα την προσευχη με την δασκαλα.
Αν το δεις αυτό μέχρι αύριο το πρωί πήγαινε με την εγκύκλιο του Υπουργείου ανα χείρας για το πόση ώρα πρέπει να διαβάζει ένα παιδί στο σπίτι
30' λεπτά για Α & Β δημοτικού- κλπ κλπ κλπ

http://users.sch.gr/andrianop/katoikon.pdf
Παλιά 22-01-14, 00:53   #28
ysar

ysar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Φετος στην 1η δημοτικου ο γιος μου. Φοβομουνα απο μερικα που ειχα ακουσει οτι θα εχουμε "δραματα".Ευτυχως οχι.
Συνηθως εχει:
1. Αντιγραφη , 1 προταση 3 φορες και να την μαθει ορθογραφια, να κανει αντιγραφη το γραμμα που εχουν μαθει στην ταξη μικρο+κεφαλαίο 20 φορες.
2. Αναγνωση
3. 1 φυλλαδιο Γλωσσα 1-2 σελιδες και 1 φυλλαδιο Μαθηματικα 1-2 σελιδες.
Αυτα χρειαζονται μιαμιση με 2 ωρες.
Μεσα εκει θα εχει και λιγο γκρινια φυσικα.
Ο χρήστης ysar δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-01-14, 07:44   #29
matal

Περιοχή: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
matal ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εμείς ysar αυτά έχουμε περίπου κάθε μέρα + προτάσεις να γράψει δικές του που να περιέχουν συγκεκριμένες λέξεις, όπου γράφει ό,τι πρόταση θέλει (μιλάμε για άφθονο γέλιο- του αρέσει αφάνταστα).
Δεν τα θεωρώ πολλά. Μου έρχεται σχεδόν έτοιμος από το ολοήμερο.

Στην τελευταία ενημέρωση υπήρχαν δύο μανάδες οι οποίες εκεί που περιμέναμε τη σειρά μας, έλεγαν σε υψηλούς τόνους, ότι η δασκάλα βάζει πολλά, τα παιδιά κουράζονται και θα της ζητήσουν να έχει λιγότερες απαιτήσεις. Να σας πω για τη δασκάλα μας ότι πρόκειται για μία γλυκύτατη γυναίκα που έχει εμπειρία 10 ετών σε Α δημοτικού και εμπειρία και ως μαμά παιδιών δημοτικού. Ο γιος μου που είναι πολύ ζωηρό και ατίθασο παιδί τη σέβεται και την αγαπά. Φούντωσα λοιπόν που άκουσα από τις δύο μαμάδες που ήταν και άσχετες με το χώρο της εκπαίδευσης να κρίνουν και μάλιστα με τέτοιο ύφος το έργο της δασκάλας και να θέλουν να επέμβουν στη δουλειά της. Έτσι λοιπόν άρχισε κουβέντα μεταξύ των γονιών που περιμέναμε και διαπίστωσα ότι υπήρχε διαφωνία για το πόσο κουραστική είναι η δουλειά στο σπίτι που έχουν τα παιδιά μας. Τελικά οι δύο μαμάδες έκαναν τα παράπονά τους στη δασκάλα.
Προς μεγάλη μου χαρά η δασκάλα δεν άλλαξε τίποτα στις απαιτήσεις της! Πάντως εγώ θα εκνευριζόμουν εάν κάποιος άσχετος με το αντικείμενο της δουλειάς μου μου έκανε υποδείξεις για το πώς να την κάνω. Πόσο μάλλον οι εκπαιδευτικοί που παίρνουν πόσα;; 700-800 ευρώ και έχουν διάθεση να βγάζουν και να διορθώνουν 6 φωτοτυπίες και τετράδια κτλ. Κατά τη γνώμη μου είναι αξιέπαινοι!!
Ο χρήστης matal δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-01-14, 07:55   #30
Βαλεντίνη

Βαλεντίνη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΜΑΡΙΤΑ μην ανησυχείς δε δίνουν όλες οι δασκάλες φυλλάδια για το σπίτι. Η δασκάλα της κόρης μου έχει δώσει φυλλάδιο 1-2 φορές μόνο έως τώρα. Συνήθως έχουμε, αντιγραφή (μια φράση 6 φορές ή νωρίτερα στη χρονιά 5-6 λέξεις να γεμίσουν τη σειρά), τις λέξεις που έχουμε αντιγραφή τις έχουμε την άλλη μέρα ορθογραφία, ανάγνωση (10 φορές). Σπάνια έχουμε καμιά ασκησούλα μαθηματικά, στο τετράδιο των μαθηματικών, και καμιά εργασία (σε στυλ παιχνιδιού) στη μελέτη. Στην αρχή έβαζε κάθε μέρα ανάγνωση από την αρχή του βιβλίου (επανάληψη). Φυλλάδια κάνουν κάθε μέρα στο σχολείο. Εμείς απλά τα κάνουμε επανάληψη (με δική μου πρωτοβουλία) και συζητάμε λίγο για κανόνες, ανοίγουμε και το λεξικό (για να μαθαίνει... με δική μου πάλι πρωτοβουλία). Καθημερινά ασχολούμαστε μισή με μία (το πολύ) ώρα. Η δασκάλα νομίζω κάνει πολύ καλή δουλειά στην τάξη και όλα τα παιδάκια τα πηγαίνουν καλά. Και εγώ είμαι ευχαριστημένη διότι η κόρη μου από πολύ νωρίς άρχισε να διαβάζει καλά και τη βλέπω ορεξάτη. Έχουμε και μπόλικο ελεύθερο χρόνο, διότι κάνουμε και ένα σωρό δραστηριότητες και παίζουμε και με τα αδέρφια μας...
Έχω ακούσει και για μια δασκάλα που ουτε το βιβλίο της γλώσσας δεν έχουν δει στο σπίτι οι γονείς, διότι τα κάνουν όλα στο σχολείο.. Η μαμά ήταν ενθουσιασμένη φυσικά!
Και είναι αλήθεια για τόσα πολλά φυλλάδια πρώτη φορά ακούω και μου κάνει εντύπωση! Τι να πω... φαίνεται πως είμαστε τυχεροί!

1/12/2012 ... ήρθε και ο μπεμπούλης μας!
Ο χρήστης Βαλεντίνη δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-01-14, 10:03   #31
Αγγελίνα_2

Προεπιλογή

Ό,τι πρέπει το thread για να εμψυχώσει τις μαμάδες των φετινών νηπίων. Μην ανησυχείτε κορίτσια, δασκάλες σαν αυτή που στάθηκε η αφορμή να ανοίξει το θέμα είναι η εξαίρεση της εξαίρεσης. Δύο ώρες διάβασμα στην πρώτη, πάλι υπερβολή το θεωρώ. Λογικό να γκρινιάζουν τα παιδάκια.

Εμείς πέρυσι είχαμε στάνταρ μόνο ανάγνωση, αντιγραφή κι ορθογραφία και καμια ασκησούλα μαθηματικά. Οι φωτοτυπίες δεν ήταν η καθημερινότητά μας και κανονικά, από όσο ξέρω, απαγορεύεται να είναι. Μερικοί σχολικοί σύμβουλοι προσπαθούν να τις καταργήσουν εντελώς, ειδικά στην πρώτη. Αν θέλει κάποια μαμά, που βλέπει πως το παιδί της "τραβάει", μπορεί να πάρει ένα βιβλίο με ασκήσεις από τα εκατοντάδες που κυκλοφορούν και να δουλέψει παραπάνω στο σπίτι, σε συνεννόηση με τη δασκάλα. Δεν μπορεί όμως να υποχρεώνεται ένα ολόκληρο τμήμα, συνήθως περίπου 25 παιδιών, πολλών εκ των οποίων τα ελληνικά δεν είναι η μητρική τους γλώσσα, να ακολουθούν εντατικό πρόγραμμα εκμάθησης στην πρώτη. Μια χαρά μαθαίνουν και με λιγότερες ασκήσεις. Δεν έχει νόημα να τραβάει η μισή τάξη μπροστά κι όλα τα άλλα να μένουν πίσω. Άσχετα αν το δικό μου το παιδί είναι από τα "μπροστινά". Η ανομοιογένεια του τμήματος, συνολικά, βλάπτει. Γι' αυτό μη βιαστείτε, οι μαμάδες της μελλοντικής πρώτης, να κατηγορήσετε μια δασκάλα που δε βάζει πολλά ότι το κάνει γιατί βαριέται να διορθώνει, πχ, ή ότι βάζει πολλά στο σπίτι γιατί δεν τα δουλεύει καθόλου στο σχολείο. Χρειάζεται χρόνος για να βγουν κάποια ασφαλή συμπεράσματα ως προς τη δουλειά του εκπαιδευτικού.

Ωστόσο, υπάρχουν και ακραίες περιπτώσεις, σαν αυτές που έχουμε αναφέρει η Anael κι εγώ, που κάνουν μπαμ και χρειάζεται αντίδραση. Όταν βλέπεις να βάζει 20 φορές την ορθογραφία + άλλες 20 για 10 λέξεις + 3 φωτοτυπίες και το παιδί θέλει παραπάνω από τρίωρο μέσο όρο...τότε κάτι δεν πάει καθόλου καλά.
Παλιά 22-01-14, 10:16   #32
ekavi_

Το avatar του χρήστη ekavi_

ekavi_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λοιπόν, η κόρη μου έχει περίπου μισή ώρα διάβασμα τη μέρα. Βέβαια παίζει ρόλο και το γεγονός ότι είναι πολύ επιμελής, δεν κάνει διάλειμμα και συγκεντρώνεται στις ασκήσεις της. Οπότε η μισή ώρα είναι υπερ αρκετή.
Συνήθως έχει 2-3 φωτοτυπίες (μπορεί και λιγότερες), και κάποια ασκησούλα σε τετράδιο (ή γλώσσα ή μαθηματικά). Επίσης να προετοιμάσει για την επόμενη ημέρα ορθογραφία και ανάγνωση (όχι όμως κάθε μέρα).
Εμένα μου φαίνονται μια χαρά σαν όγκος ασκήσεων. Μια μέρα όμως που μίλαγα με τη δασκάλα, είδα ότι προσπαθούσε να δικαιολογηθεί γιατί βάζει λίγα. Και με διαβεβαίωνε ότι στην τάξη κάνουν πολλά περισσότερα και έχουν και κάποια τετράδια μόνιμα εκεί που απλώς δεν τα βλέπω. Εγώ της είπα ότι δεν κρίνω την ποιότητα του μαθήματος που κάνει από τον όγκο ή μη των ασκήσεων στο σπίτι.

Αυτό που κατάλαβα όμως είναι ότι πολλοί γονείς την πιέζουν να βάλει περισσότερα. Και επίσης διαμαρτύρονται ότι δεν βάζουν ασκήσεις για το σπίτι οι δάσκαλοι ειδικοτήτων. Άκουγα άλλους γονείς σε μια συγκέντρωση που διαμαρτύρονταν ότι δεν τους κάνει καλή γυμναστική ο γυμναστής... Δεν τους βάζει λεει επικύψεις... Είδα ότι τέτοιοι γονείς τελικά είναι η πλειοψηφία, οπότε πιστεύω ότι και κάποιοι δάσκαλοι προκειμένου να έρχονται σε σύγκρουση με όλους αυτούς, τους κάνουν τελικά το χατήρι και βάζουν περισσότερα. Ευτυχώς η δικιά μας δεν το κάνει.
Ο χρήστης ekavi_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-01-14, 10:31   #33
Αγγελίνα_2

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ekavi_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που κατάλαβα όμως είναι ότι πολλοί γονείς την πιέζουν να βάλει περισσότερα. Και επίσης διαμαρτύρονται ότι δεν βάζουν ασκήσεις για το σπίτι οι δάσκαλοι ειδικοτήτων. Άκουγα άλλους γονείς σε μια συγκέντρωση που διαμαρτύρονταν ότι δεν τους κάνει καλή γυμναστική ο γυμναστής... Δεν τους βάζει λεει επικύψεις... Είδα ότι τέτοιοι γονείς τελικά είναι η πλειοψηφία, οπότε πιστεύω ότι και κάποιοι δάσκαλοι προκειμένου να έρχονται σε σύγκρουση με όλους αυτούς, τους κάνουν τελικά το χατήρι και βάζουν περισσότερα. Ευτυχώς η δικιά μας δεν το κάνει.
Confirmed.
Παλιά 22-01-14, 10:47   #34
Βαλεντίνη

Βαλεντίνη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ekavi_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά αυτό κατάλαβα κι εγώ.
Ευτυχώς και η δική μας δεν το κάνει.

1/12/2012 ... ήρθε και ο μπεμπούλης μας!
Ο χρήστης Βαλεντίνη δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-01-14, 15:01   #35
SWEET

SWEET ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η αληθεια ειναι οτι μερικοι γονεις παρεμβαινουν στο ποσα θα βαλει η δασκαλα για το σπιτι. Μου εχει τυχει παλιοτερα να μου παραπονεθουν και για το οτι βαζω πολλα και το οτι βαζω λιγα. Καθομουν και στενοχωριομουν στην αρχη. Μετα αποφασισα να μη δινω σημασια και να κρινω εγω ποσα θα βαλω. Οι γονεις κρινουν συμφωνα με το δικο τους παιδι, δεν ξερουν τον ρυθμο της ταξης. Μου κανει ομως μεγαλη εντυπωση οι 5 ωρες διαβασμα στην πρωτη. Τοσο δε διαβαζα ουτε στο γυμνασιο. Αληθεια, τι τους βαζει? Ποσες φωτοτυπιες? Αραγε προλαβαινει να τις διορθωσει?
Ο χρήστης SWEET δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-01-14, 21:45   #36
Anael

Anael ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπερα σε ολους.

Συγγνωμη που αργησα να απαντησω.Ευχαριστω για τις αποψεις σας.
Θα απαντησω σε ολα τα κοριτσια και θα σας πω τις εξελιξεις.
Καταρχην,στην κοπελα που ειπε για την ηλικια του γιου μου,ναι,τοσο θα ειναι 6 παρα 3 μηνες.Τα κοριτσια μου ειναι γεννημενα Φλεβαρη,δηλαδη απο ενα παιδι που εχει γεννηθει Δεκεμβρη 10 μηνες μεγαλυτερα.Μεγαλη διαφορα.Δεν ξερω,πιστευω πως εαν δεν το κανανε ανα ετος,αλλα ανα 6μηνο,θα ηταν καλυτερα.
Matal,εν μερη συμφωνω με την γνωμη σου.Σαφως και ειμαι παντελως ασχετη με το αντικειμενο,οποτε δεν ειμαι σε θεση να υποδειξω στην δασκαλα το τι θα κανει.Οσο για τα λεφτα σε σχεση με την δουλεια που κανει,χαλια μαυρα,αυτα ειναι γνωστα.Ειναι πολυ οι παραμετροι,για το πως,ποσο,ποτε και με ποιον τροπο πρεπει να διαβαζει καθε παιδι.Εγω εχω 3 τα οποια πχ,που λογω τελειως διαφορετικου χαρακτηρα,θελουν αλλο χειρισμο,αλλο χρονο,αλλη ποσοτητα προκειμμενου να διασφαλισω πως θα το κανουν επειδη τους αρεσει και οχι με το ζορι.Στην προκειμμενη,μιλαμε για μια πολυ καλη περιπτωση μαθητριας,η οποια ενω της αρεσει το μαθημα,θελει να ειναι καλη μαθητρια,εχει αρχισει και διαμαρτυρεται οτι κουραζεται.Στην συγκεκριμμενη και μονο,πιστευω οτι δεν χρειαζεται να επαναλαβει μια προταση,αριθμο,λεξη 10 φορες,20,30,προκειμμενου να την μαθει,την μαθαινει και στις 5 και ετσι μειωνεται ο ογκος και ο χρονος διαβασματος.
Και αυτο ακριβως μου ειπε ο διευθυντης σημερα,κατι που δεν μου ειπε η δασκαλα,πως βαση νομου (το γραφει και η εγκυκλιος),το παιδι σε αυτη την ταξη πρεπει να κανει οσες ασκησεις αντεχει (φανταζομαι οτι δεν ισχυει η περιπτωση τεμπελιας η βαρεμαρας),χωρις αυτο να επηρεαζει τον "βαθμο" του.Δηλαδη οταν του ειπα πως καποιες φορες η κορη μου αν εχει ξεχασει να κανει μια ασκηση,η δασκαλα της γραφει παρατηρηση απο κατω εκεινος ειπε πως ειναι λαθος.
Λοιπον,οπως σας ειπα,τσακωθηκα.Βασικα πιο πολυ νευριασα γιατι μιλησα πολυ ωραια και πολυ προσεχτικα και η δασκαλα μου ειπε πως δεν της αρεσε ο τροπος μου.Τρελα με πιανει οταν μου το κανουν αυτο,πραγματικα.Αλλο να μην αρεσει σε καποιον αυτο που λεω,αλλο το δεν μιλησα ωραια.Τελοσπαντων,σε αυτα που σας εγραψα παραπανω οτι θα πω,μου απαντησε πως αντιθετα εκεινη εχει δεχτει απο μια αλλη μαμα,πως πριν τις γιορτες εβαζε λιγα,σε συγκριση με την διπλανη ταξη.Αυτο αληθευει.Η ποιοτητα ομως πιστευω οτι ηταν η ιδια.
Και φυσικα θιχτηκε και ειπε πολλα που δεν περιμενα να ακουσω και φυσικα η τελευταια φραση της ηταν αν εχω προβλημα να παω στον διευθυντη.Φευγοντας πηγα,αλλα ειχε μαθημα και του ειπα πως θα περασω την επομενη.Εκει που ξεφυγα και πηγα να σκασω εχθες ειναι οτι εκεινη την ωρα κρατουσα την μεσαια μου την κορη και φευγοντας αυτη φωναζε με προστακτικο υφος "Δεν θα φυγετε!!!!!".Μπροστα ο διευθυντης.Του ειπε πως θα το λυσουμε τωρα το θεμα και της ειπε οτι εχει μαθημα και θα τα πουμε αυριο.
Σημερα,εκτος απο αυτο το τελευταιο,το οποιο του εξηγησα πως δεν μου αρεσε γιατι οπως μας συμβουλευουν εκεινοι να μην απομυθοποιουμε την δασκαλα στα παιδια,ετσι δεν θελω κι'εγω να μου μιλανε ετσι μπροστα στο παιδι συμφωνησε.
Εγω του εξεφρασα καποιες αποριες.
-Πως γινεται να πηγαινει μια κυρια στην δασκαλα και να της λεει (ουσιαστικα),πως δεν κανει πολυ δουλεια και εκεινη να μην μιλαει και να πηγαινει καποια αλλη και να της λεει πως παρακανει δουλεια και να νευριαζει?Ειναι μια απορια.
-Πως γινεται (χωρις να ειμαι σιγουρη το τι σκοπευε να κανει με την υλη μετα τις γιορτες,μπορει να σκοπευε να την αυξησει ουτως αλλως),να πηγαινει μια κυρια,να της λεει βαλε παραπανω,να το κανει,να πηγαινω εγω και να μου λεει αποφασιστε το τι θελετε να κανω και πειτε μου (δηλαδη εαν οσοι γονεις δεν θελουν πολλη δουλεια για το σπιτι,θα το κανει?)να ακουει δηλαδη οτι λεμε ολοι,εκτος απο την εγκυκλιο του υπουργειου που δινει οδηγιες.
Τελοσπαντων,για να μην τα πολυλογω,για οσα συμφωνησε μαζι μου,τα σημειωσε για να τα πει στην δασκαλα.
Μου ειπε και πως λειτουργει το συστημα και συμφωνησα σε πολλα απο αυτα.Οχι σε ολα.
Του ειπα πως το συγκεκριμμενο το παιδι,εφ'οσον αποδιδει,θα το βαζω να κανει τις πιο ουσιαστηκες ασκησεις,πχ αυτη με τις λεξεις να τις κανει προτασεις κι'εμενα μου αρεσει πολυ και αν δειχνει οτι κουραστηκε θα μειωνει τις επαναληψεις,απο 10 πχ θα κανει 3.Το δικο μου παιδι.Δεν ξερω τι θα κανουν τα αλλα.
Εκει που διαφωνησαμε (πολιτισμενη διαφωνια,φυσικα)ηταν οταν μου ειπε πως η δασκαλα αγαπαει τα παιδια σαν την μανα τους.Πραγμα που μου ειχε πει και εμενα η ιδια πολλες φορες.Οχι,οχι,οχι.Γιατι ομως οχι?Να σας πω.Το ξερω οτι αγαπαει τα παιδια,φαινεται και ειδικα στην κορη μου ειχε και αδυναμια (τουλαχιστον μεχρι εχθες),αλλα οταν μου λεει εμενα πως για εκεινη το πιο σημαντικο ειναι το σχολειο (οταν συζητουσαμε για ολα τα υπολοιπα που εχει να κανει η μικρη),οχι εκει βλεπω απουσια μητρικου ενστικτου,δεν ειναι το παιδι της ειναι η μαθητρια της.
Και καποια απο τα πολυ απλα παραδειγματα που του ειπα ειναι οτι εμενα που ειμαι οντως μανα της,πιο πολυ με ενδιαφερει η υγεια της.Και οταν εγω πηγα στον ενδοκρινολογο γιατι ολα μου τα παιδια εχουν χοληστερινη και ειδε πως τρωνε,τα κιλα τους και ποσο γυμναζονται,ξετρελαθηκε και μου ειπε πως οι παραγοντες που συμβαλλουν σε ενα μελλοντικο εμφραγμα,εδω δεν υπαρχουν και να συνεχισουν ετσι.Οποτε ναι,θα παει κολυμβητηριο.Θα γυμναζεται συστηματικα.
Επισης ναι,θα παει ζωγραφικη και θεατρικο παιχνιδι.Γιατι το επελεξε,διασκεδαζει απιστευτα,την ευχαριστουν και βγαζει ενεργεια,επισης σαφεστατη οδηγια της παιδοψυχολογου που εχω συμβουλευτει που αφορα πιο πολυ την μεσαια μου κορη,αλλα μου το προτεινε και για την μεγαλη.Αν κουραστει,το λεει και σταματαμε,δεν τρεχει τιποτα..Εδω να πω στην κοπελα που εκανε μια ερωτηση σχετικα με αυτο πως ναι,ιδανικα καλο ειναι να μην κανουν τιποτε αλλο την πρωτη χρονια.Αλλοι συμφωνουν,αλλοι οχι.Παλι ισχυουν οι παραμετροι,κατα την γνωμη μου,ποσο ευκολα μαθαινει,ποσο κουραζεται,κλπ.
Τελοσπαντων σε αλλα συμφωνησαμε,σε αλλα οχι,συνεννοηθηκαμε παντως,μου εξηγησε και εμενα πως λειτουργει πανω κατω το συστημα,πραγμα που μπορουσε να μου το ειχε πει και η ιδια απο την αρχη να τελειωνουμε και εβγαλα την ακρη μου,γνωριζοντας πια πως το παιδι μου επιτρεπεται να κανει λιγοτερα,χωρις να επηρεαστει ουτε ο "βαθμος" του,ουτε η αποδοση του,ουτε να μπορει να το επιπληξει η δασκαλα.Ετσι λεει ο νομος.
Και επειδη το ειχα ψυχολογικο,του ειπα στο τελος πως ειμαι πολυ μεγαλη πια (βλακειες,πιπινι ειμαι,απλα ηθελα να το παιξω μετριοφρων),για να αρχισω να κλεινω το στομα μου τωρα,για να μην χασω την ευνοια της δασκαλας.Μου ειπε πως δεν ισχυει αυτο.Θα δειξει εαν ισχυει.
Και για να ειμαι και τελειως ενταξει με αυτα που σας ειπα,να μην φανει απο το γραπτο μου πως φταινε ολοι,εκτος απο μενα,σημερα το πρωι που ειδα την δασκαλα,ηρθε και μου ειπε να παω στον διευθυντη...πραγμα που το ειχαμε πει χθες...ποσες φορες να πουμε κατι πια...και τα πηρα γιατι τρωγομουν απο χθες που μου φωναζε μπροστα στο παιδι...και μιλησα αγενεστατα.
Αγγελινα,οσον αφορα τις αλλες μαμαδες,δεν πηρα καμια,αλλα με πηραν ολες εχθες.Και ξερω πως το σκεφτηκαν.Μπηκα εγω μπροστα,γνωριζοντας οτι αν βγει ακρη,θα βγει για ολους και εγω θα εχω βγει η κακια.Εγω εβγαλα ακρη,ειναι ολοι ευχαριστημενοι,η υλη μενει η ιδια και ο καθενας κανει οτι μπορει,κανενας αλλος δεν εκτεθηκε,ομως ξερεις κατι?
-Πιστευω πως λιγες μαμαδες που εχουν προβλημα,θα τολμησουν να μειωσουν κατ'επιλογη τις ασκησεις του παιδιου,απο φοβο μηπως παλι χασουν την ευνοια της δασκαλας,ειτε ισχυει αυτο,ειτε οχι.Οποτε,δεν κερδισαν τιποτα.
-Εγω θα ντρεπομουν αν οντως ειχα προβλημα,να βαλω καποιον αλλο να βγαλει το φιδι απο την τρυπα.

Αυτα.Σας κουρασα.

Sweet το καταλαβαινω,ειναι δυσκολο να τους εχεις ομως ευχαριστημενους.Αφου ομως υπαρχει αυτη η εναλλακτικη,εσυ ως δασκαλα το ξερεις καλυτερα απο μενα,γιατι δεν τους το λες πως υπαρχει μια ελαστικοτητα (εαν συμφωνεις φυσικα,δεν σου κανω υποδειξεις,απλα σε βλεπω οτι εισαι εκπαιδευτικος που ουτε υπερβαλει,ουτε αδιαφορει).Η αποψη σου με ενδιαφερει πολυ!
Παλιά 22-01-14, 22:49   #37
goody

Περιοχή: αθηνα
goody χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Anael εγω πιστευω οτι πολυ καλα εκανες και μιλησες στη δασκαλα, συγνωμη κι εγω δεν εχω καμια εμπειρια απο σχολεια και διαβασματα, αν βλεπω οτι το παιδι μου προσπαθει να ειναι επιμελης αλλα κουραζεται με τοσες ωρες διαβασμα, δεν θα το συζητησω με τη δασκαλα? Και εκεινη γιατι θιχτηκε τοσο δεν καταλαβα.
Ωστοσο η λυση να κρινετε σπιτι ποσες ασκησεις ειναι αρκετες και να αφηνετε καποιες προσωπικα δεν θα με καλυπτε. Ειναι βεβαια μια λυση για την κορη σου αλλα απο την αλλη γινεται το καθε παιδι να κανει οτι θελει απο τα μαθηματα του? Σαν γενικοτερο μηνυμα το παιρνω. Εγω θα προτιμουσα να μπορουμε να ειμαστε ενταξει στις υποχρεωσεις μας, θα ζηταγα δηλαδη μειωση του ογκου των ασκησεων, ειδικα απο τη στιγμη που προβλεπεται απο εγκυκλιο του υπουργειου. Δεν γινεται ολοι να λενε για διαβασμα μισης ή μιας ωρας και εμεις να διαβαζουμε 3 και 5! Ειναι υπερβολικα μεγαλη διαφορα.
Παλιά 23-01-14, 09:32   #38
ekavi_

ekavi_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μία απορία έχω. Αφού δεν βάζουν βαθμούς σε α΄και β΄τάξη για ποιους βαθμούς μιλάγατε;;
Παλιά 23-01-14, 09:34   #39
ekavi_

ekavi_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Επίσης δεν κατάλαβα... Δηλαδή ο διευθυντής αναγνωρίζει ότι βάζει πολλά η δασκάλα και σας λεει ας κάνει όσες ασκήσεις μπορεί; Ούτε αυτό μου φαίνεται σωστό... Τα άλλα παιδάκια προλαβαίνουν να τις κάνουν; Δεν θα νιώθει μειονεκτικά η κόρη σου αν οι υπόλοιποι τις φέρνουν λυμένες και εκείνη δεν τις έχει κάνει όλες;
Παλιά 23-01-14, 09:53   #40
ΜΑΡΙΤΑ

ΜΑΡΙΤΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Βαλεντίνη Εμφάνιση μηνυμάτων
ΜΑΡΙΤΑ μην ανησυχείς δε δίνουν όλες οι δασκάλες φυλλάδια για το σπίτι. Η δασκάλα της κόρης μου έχει δώσει φυλλάδιο 1-2 φορές μόνο έως τώρα. Συνήθως έχουμε, αντιγραφή (μια φράση 6 φορές ή νωρίτερα στη χρονιά 5-6 λέξεις να γεμίσουν τη σειρά), τις λέξεις που έχουμε αντιγραφή τις έχουμε την άλλη μέρα ορθογραφία, ανάγνωση (10 φορές). Σπάνια έχουμε καμιά ασκησούλα μαθηματικά, στο τετράδιο των μαθηματικών, και καμιά εργασία (σε στυλ παιχνιδιού) στη μελέτη. Στην αρχή έβαζε κάθε μέρα ανάγνωση από την αρχή του βιβλίου (επανάληψη). Φυλλάδια κάνουν κάθε μέρα στο σχολείο. Εμείς απλά τα κάνουμε επανάληψη (με δική μου πρωτοβουλία) και συζητάμε λίγο για κανόνες, ανοίγουμε και το λεξικό (για να μαθαίνει... με δική μου πάλι πρωτοβουλία). Καθημερινά ασχολούμαστε μισή με μία (το πολύ) ώρα. Η δασκάλα νομίζω κάνει πολύ καλή δουλειά στην τάξη και όλα τα παιδάκια τα πηγαίνουν καλά. Και εγώ είμαι ευχαριστημένη διότι η κόρη μου από πολύ νωρίς άρχισε να διαβάζει καλά και τη βλέπω ορεξάτη. Έχουμε και μπόλικο ελεύθερο χρόνο, διότι κάνουμε και ένα σωρό δραστηριότητες και παίζουμε και με τα αδέρφια μας...
Έχω ακούσει και για μια δασκάλα που ουτε το βιβλίο της γλώσσας δεν έχουν δει στο σπίτι οι γονείς, διότι τα κάνουν όλα στο σχολείο.. Η μαμά ήταν ενθουσιασμένη φυσικά!
Και είναι αλήθεια για τόσα πολλά φυλλάδια πρώτη φορά ακούω και μου κάνει εντύπωση! Τι να πω... φαίνεται πως είμαστε τυχεροί!
Αγχώθηκα λίγο να πω την αλήθεια γιατί και εγώ έχω ακούσει από φίλους που πάνε τώρα πρώτη τα παιδιά τους, ότι τους βάζουν περίπου ό,τι και εσάς.
Για τα φυλλάδια/φωτοτυπίες που λέτε, έχω ακούσει από άλλες μητέρες ότι τους δίνουν και στο νήπιο εργασίες για σπίτι και ξέρω ότι δεν επιτρέπεται κάτι τέτοιο....

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Αγγελίνα_2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ό,τι πρέπει το thread για να εμψυχώσει τις μαμάδες των φετινών νηπίων. Μην ανησυχείτε κορίτσια, δασκάλες σαν αυτή που στάθηκε η αφορμή να ανοίξει το θέμα είναι η εξαίρεση της εξαίρεσης. Δύο ώρες διάβασμα στην πρώτη, πάλι υπερβολή το θεωρώ. Λογικό να γκρινιάζουν τα παιδάκια.
Ναι ναι είναι ό,τι πρέπει να μας φτιάξει τη διάθεση!!!χαχαχα
Ευτυχώς βλέπω ότι η δασκάλα του θέματος αποτελεί εξαίρεση.

Καλά έκανες και συζήτησες μαζί της, η πρώτη δημοτικού θεωρώ ότι είναι πολύ σημαντική και δε θα ήθελα να βγάλει άρνηση το παιδί μου για το σχολείο λόγω κούρασης.
Για τις δραστηριότητες και εγώ θεωρώ ότι εξαρτάται από το παιδί, πόσο κουράζεται και πόσο του αρέσει να κάνει διαφορετικά πράγματα.

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές