Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Σχολική ηλικία (απο 6 ετών)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 21-01-12, 13:29   #401
ΛΙΝΑ

Περιοχή: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
ΛΙΝΑ ουδετερη μηδέν
Smile

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ellemphriem Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωπα βρε τι λες?! .....χαχα Η μανα μου ειχε καλαμι και το παρκαρε οπου εβρισκε. Το καλαμι της σχετιζεται με την 'επιλογη' σχολειων οχι με την αλλαγη τους. Εκει ηταν αλλα τα θεματα οπως αλλαγη κατοικιας. Αλλα οσο και να αλλαζα σχολειο αυτο δεν κρυβει το γεγονος πως τα λεφτουδακια των γονιων στα ιδιωτικα αγοραζουν βαθμους και συνειδησεις Και το ξερω ΠΟΛΥ καλα εκ των εσω.......
Μιλάς για προσωπική σου βιωματική εμπειρία, επομένως αυτό είναι σεβαστό.
Από την άλλη πλευρά αυτά τα sites είναι έτσι φτιαγμένα για να εκφράζει ο καθένας τις δικές του προσωπικές εμπειρίες και απόψεις, άρα καλό θα ήταν κανένας μας να μην γίνεται δογματικός και ειρωνικός.
Παλιά 21-01-12, 16:11   #402
kel

kel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πάντως όπως και στα δημοσια σχολεια υπαρχει διαφορες απο σχολειο σε σχολειο και το καθενα εχει τα θετικα του και τα αρνητικα του ετσι και στα ιδιωτικα υπαρχουν διαφορες και πλεονεκτήματα - μειονεκτηματα απο σχολειο σε σχολειο. Γιατι οταν παιρνουμε ως παραδειγμα το κολλεγιο Αθηνων που εχει 12.000 βασικα διδακτρα σιγουρα δεν ειναι απολυτα αντιπροσωπευτικο . Ακομη και στα ιδιωτικα δεν συγκρινεται π.χ. το κολλεγιο με το ιδιωτικο του Περαματος και εννοω φυσικα οτι απο ιδιωτικο σε ιδιωτικο το κτιριακό, οι παροχες, η νοοοτροπια, το επιπεδο, η φιλοσοφια , η κοινωνικη διαστρωματωση των παιδιων, το κοινωνικοοικονομικο επιπεδο των γονιων, η σταση των εκπαιδευτικων κ.λ.π. διαφερει.
Ο χρήστης kel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-01-12, 17:07   #403
pashalitsa

Περιοχή: ΡΑΦΗΝΑ
pashalitsa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ellemphriem Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωπα βρε τι λες?! .....χαχα Η μανα μου ειχε καλαμι και το παρκαρε οπου εβρισκε. Το καλαμι της σχετιζεται με την 'επιλογη' σχολειων οχι με την αλλαγη τους. Εκει ηταν αλλα τα θεματα οπως αλλαγη κατοικιας. Αλλα οσο και να αλλαζα σχολειο αυτο δεν κρυβει το γεγονος πως τα λεφτουδακια των γονιων στα ιδιωτικα αγοραζουν βαθμους και συνειδησεις Και το ξερω ΠΟΛΥ καλα εκ των εσω.......
Θα μου επιτρέψεις να σου πω κι εγώ (καθόλου υπερασπιζόμενη τα ιδιωτικά σχολεία απλά γνωρίζοντας πολύ καλά τα δημόσια) ότι ξέρω πολύ ΚΑΛΑ ότι οι βαθμοί αγοράζονται και στα δημόσια σχολεία (βλέπε δώρα φανερά και κρυφά, γνωριμίες και άλλα), η δε συνειδήσεις φοβάμαι ότι αγοράζονται... ΠΑΝΤΟΥ!!!
Ο χρήστης pashalitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-01-12, 17:57   #404
ΛΙΝΑ

ΛΙΝΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kel Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως όπως και στα δημοσια σχολεια υπαρχει διαφορες απο σχολειο σε σχολειο και το καθενα εχει τα θετικα του και τα αρνητικα του ετσι και στα ιδιωτικα υπαρχουν διαφορες και πλεονεκτήματα - μειονεκτηματα απο σχολειο σε σχολειο. Γιατι οταν παιρνουμε ως παραδειγμα το κολλεγιο Αθηνων που εχει 12.000 βασικα διδακτρα σιγουρα δεν ειναι απολυτα αντιπροσωπευτικο . Ακομη και στα ιδιωτικα δεν συγκρινεται π.χ. το κολλεγιο με το ιδιωτικο του Περαματος και εννοω φυσικα οτι απο ιδιωτικο σε ιδιωτικο το κτιριακό, οι παροχες, η νοοοτροπια, το επιπεδο, η φιλοσοφια , η κοινωνικη διαστρωματωση των παιδιων, το κοινωνικοοικονομικο επιπεδο των γονιων, η σταση των εκπαιδευτικων κ.λ.π. διαφερει.
πές τα χρυσόστομη!
Παλιά 29-02-12, 15:14   #405
Δημήτρης Π.
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Δημήτρης Π. χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:

Ε, αφού είναι στο Πέραμα θα είναι χάλια...
Να πως κρίνουν πολλοί εδώ μέσα.
Τέλος πάντων, site για προώθηση ιδιωτικών σχολείων είναι.
Ο χρήστης Δημήτρης Π. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-02-12, 15:45   #406
marchalina

Το avatar του χρήστη marchalina

marchalina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
, η κοινωνικη διαστρωματωση των παιδιων, το κοινωνικοοικονομικο επιπεδο των γονιων, .
Η πλέμπα πάντα χαλάει τη συνταγή
Παλιά 29-02-12, 15:55   #407
jackrussel

jackrussel χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

μπορει καποιος που να γνωριζει ποσο κανει νηπιαγωγειο δημοτικο στις ουρσουλινες φετος, η τελωσπαντων που να το ψαξω εκτος απο το να παω απο εκει για να ρωτησω, εξαλλου δεν προκειεται για μενα αλλα για φιλο απο επαρχεια που θελει να μετακομισει

ευχαριστω
Ο χρήστης jackrussel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-02-12, 16:30   #408
mariab

Περιοχή: Πειραιάς
mariab ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Δημήτρης Π. Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε, αφού είναι στο Πέραμα θα είναι χάλια...
Να πως κρίνουν πολλοί εδώ μέσα.
Τέλος πάντων, site για προώθηση ιδιωτικών σχολείων είναι.
Γιατί είμαστε συνέχεια έτοιμοι να τσακωθούμε όταν μπαίνουμε στο θέμα των σχολείων? Δεν νομίζω ότι η kel το εννοούσε όπως το πας εσύ. Αντικειμενικά όμως, ένα ιδιωτικό σχολείο του Περάματος δεν θα είναι στο ίδιο επίπεδο με ένα ιδιωτικό των βορείων προαστίων, όπως και ένα ιδ. των β.π.δεν είναι ίδιο με ένα ιδ. της Ελβετίας. Παρεπιπτόντως, ούτε καν το δημόσιο του Πέράματος δεν είναι ίδιο με το δημόσιο των β.π. Δεν συζητάμε αν είναι σωστό ή λάθος, συζητάμε τι γίνεται στην πράξη.
Και για να μην παρεξηγηθώ, κι εγώ δεν μενω στην Εκάλη. Στον Πειραιά μένω. Οι συγκρίσεις όμως δεν είναι κακό να γίνονται.
Παλιά 29-02-12, 16:48   #409
jackrussel

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mariab Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί είμαστε συνέχεια έτοιμοι να τσακωθούμε όταν μπαίνουμε στο θέμα των σχολείων? Δεν νομίζω ότι η kel το εννοούσε όπως το πας εσύ. Αντικειμενικά όμως, ένα ιδιωτικό σχολείο του Περάματος δεν θα είναι στο ίδιο επίπεδο με ένα ιδιωτικό των βορείων προαστίων, όπως και ένα ιδ. των β.π.δεν είναι ίδιο με ένα ιδ. της Ελβετίας. Παρεπιπτόντως, ούτε καν το δημόσιο του Πέράματος δεν είναι ίδιο με το δημόσιο των β.π. Δεν συζητάμε αν είναι σωστό ή λάθος, συζητάμε τι γίνεται στην πράξη.
Και για να μην παρεξηγηθώ, κι εγώ δεν μενω στην Εκάλη. Στον Πειραιά μένω. Οι συγκρίσεις όμως δεν είναι κακό να γίνονται.
εγω παλι δεν νομιζω οτι διαφερουν σε κατι ουσιαστικο, δεν θα εκανα ΠΟΤΕ συγκριση σχολειων με τετοιους ορους, δεν εχει καμια βαση αντικειμενικη,

κανενας που να γνωριζει τιμες διδακτρα στις ουρσουλινες????
Παλιά 29-02-12, 16:57   #410
kel

kel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πραγματικα δεν εννοησα κατι τετοιο Δημητρη Π. και marchalina . Αυτο που ειπα ειναι οτι ειναι πολλες οι διαφορετικες παραμετροι ακομη και στα ιδιωτικα σχολεια. Δεν εννοουσα οτι ολα τα παραπανω ανηκουν σε συγκεκριμενη κατηγορια σχολειων. Εξηγησα οτι υπαρχει διαφορετικοτητα σε πολλους τομεις (θετικη ή αρνητικη) και οτι ακομη και τα ιδιωτικα σχολεια εχουν διαφορες και δεν πρεπει να γενικευουμε τις καταστασεις.
Το τι δουλεια κανω και το οτι εργαζομαι σε ιδιωτικο σχολειο το εχω αναφερει γιατι ηθελα να ειμαιξεκαθαρη και προκαλω τον οποιοδηποτε να πει οτι εγω εχω αναφερει το σχολειο το οποιο εργαζομαι ή εχω κανει κριτικη σε αλλο σχολειο για το οποιο γνωριζω.
Λυπαμαι για την επιθεση οταν εχω δει αμετρητους να μπαινουν με ενα ή δυομηνυματα και σχολιάζουν σχολεια ενω εγω ουδεποτε εκανα κριτικη ή διαφημιση για οποιοδηποτε σχολειο. Ανεφερα καποια πραγματα εκ των εσω απο την πραγματικοτητα της ιδιωτικης και δημοσιας εκπαιδευσης (εχω εργαστει και στα δυο) και αν καποιος θεωρει οτι προσπαθω να προωθησω ή εχω το οποιοδηποτε συμφερον εδω μεσα εγω λυπαμαι πραγματικα δεν θα ξαναγραψω τιποτα στο συγκεκριμενο θεμα. Εχω αρκετη αξιοπρεπεια για να επιτρεψω να θιγομαι απο ανθρωπους που δε με γνωριζουν αλλα τους ειναι πολυ ευκολο να κατηγορουν.
Ο χρήστης kel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-02-12, 19:54   #411
mariab

mariab ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jackrussel Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω παλι δεν νομιζω οτι διαφερουν σε κατι ουσιαστικο, δεν θα εκανα ΠΟΤΕ συγκριση σχολειων με τετοιους ορους, δεν εχει καμια βαση αντικειμενικη,
Παρόλο που δεν είμαι ακριβώς σίγουρη για το τι εννοείς με "αυτούς" τους όρους, φοβάμαι ότι η βάση είναι απολύτως αντικειμενική. Ολοι θα θέλαμε όλα τα δημόσια σχολεία να είναι ισότιμα, αλλά η αλήθεια είναι πως δεν είναι. Το μονοθέσιο σχολείο στην επαρχία με τις μηδενικές υποδομές δεν είναι ισότιμο με το εξαθέσιο της μεγαλούπολης για τους οφθαλμοφανείς λόγους. Το δημόσιο λύκειο της Εκάλης είναι λίιιιιιιιιιγο καλύτερο κτηριακά από τη Γκράβα και ένα σωρό άλλες συγκρίσεις. Το επίπεδο των δασκάλων / καθηγητών είναι στατιστικά παντού το ίδιο , αλλά παρόλο που ο δάσκαλος παίζει καθοριστικό ρόλο, δεν είναι ο μοναδικός παράγοντας που μετράει. Το να κλείνουμε τα μάτια μας και να πιστεύουμε ότι τα σχολεία λειτουργουν κατά τον ίδιο τρόπο παντού, είναι μάλλον στρουθοκαμηλισμός.
Παλιά 01-03-12, 11:44   #412
jackrussel

Προεπιλογή

Παράθεση:
Παρόλο που δεν είμαι ακριβώς σίγουρη για το τι εννοείς με "αυτούς" τους όρους, φοβάμαι ότι η βάση είναι απολύτως αντικειμενική. Ολοι θα θέλαμε όλα τα δημόσια σχολεία να είναι ισότιμα, αλλά η αλήθεια είναι πως δεν είναι. Το μονοθέσιο σχολείο στην επαρχία με τις μηδενικές υποδομές δεν είναι ισότιμο με το εξαθέσιο της μεγαλούπολης για τους οφθαλμοφανείς λόγους. Το δημόσιο λύκειο της Εκάλης είναι λίιιιιιιιιιγο καλύτερο κτηριακά από τη Γκράβα και ένα σωρό άλλες συγκρίσεις. Το επίπεδο των δασκάλων / καθηγητών είναι στατιστικά παντού το ίδιο , αλλά παρόλο που ο δάσκαλος παίζει καθοριστικό ρόλο, δεν είναι ο μοναδικός παράγοντας που μετράει. Το να κλείνουμε τα μάτια μας και να πιστεύουμε ότι τα σχολεία λειτουργουν κατά τον ίδιο τρόπο παντού, είναι μάλλον στρουθοκαμηλισμός.
εκτος απο το επιπεδο των δασκαλων που ειναι στατιστικα το ιδιο,,και το επιπεδο των παιδιων και των οικογενειων τους ειναι στατιστικα το ιδιο,,γιατι καπου διαβασα για μορφωτικο επιπεδο οικογενειων,,και για αυτο ειπα οτι δεν με ενδιαφερει επιχειρηματολογια με τετοιους ορους

τελος δεν ειναι ολα τα δημοσια του γαλατσιου χειροτερα κτηριακα απ οτι απο ολα τα δημοσια σχολεια της εκαλης,,,υπαρχει σχολειο στο διονυσο που δεν εχει να βαλουν πετρελαιο ας πουμε,,,και δεν θεωρω υποχρεωτικα το κολεγιο αθηνων καλυτερο απο το σεν πολ πειραια ως προς την ουσια, κι οχι τα αξεσουαρ η επειδη πηγαινει εκει η κορη της λατση, παραδειγμα
Παλιά 01-03-12, 12:34   #413
mariab

mariab ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jackrussel Εμφάνιση μηνυμάτων
εκτος απο το επιπεδο των δασκαλων που ειναι στατιστικα το ιδιο,,και το επιπεδο των παιδιων και των οικογενειων τους ειναι στατιστικα το ιδιο,,γιατι καπου διαβασα για μορφωτικο επιπεδο οικογενειων,,και για αυτο ειπα οτι δεν με ενδιαφερει επιχειρηματολογια με τετοιους ορους

τελος δεν ειναι ολα τα δημοσια του γαλατσιου χειροτερα κτηριακα απ οτι απο ολα τα δημοσια σχολεια της εκαλης,,,υπαρχει σχολειο στο διονυσο που δεν εχει να βαλουν πετρελαιο ας πουμε,,,και δεν θεωρω υποχρεωτικα το κολεγιο αθηνων καλυτερο απο το σεν πολ πειραια ως προς την ουσια, κι οχι τα αξεσουαρ η επειδη πηγαινει εκει η κορη της λατση, παραδειγμα
OK. Ζούμε σε έναν ωραίο κόσμο που δεν υπάρχουν διακρίσεις κοινωνικές και όλος ο κρατικός μηχανισμός λειτουργεί ίδια για όλους. Θα ήθελα με όλη μου την ψυχή να έχεις δίκιο, παρόλο που είμαι σίγουρη ότι έχεις άδικο. Φοβάμαι ότι στο θέμα των σχολείων μπερδεύουμε λιγάκι αυτό που θα θέλαμε να συμβαίνει με αυτό που συμβαίνει πραγματικά. Μπερδεύουμε επίσης το καθαρά διδακτικό έργο με το σύστημα του "σχολείου", το οποίο είναι λίγο πιο σύνθετο. Σε κάθε περίπτωση, σίγουρα ο καθένας θα πράξει ό,τι θεωρεί καλύτερο για το παιδί του.
Παλιά 01-03-12, 13:43   #414
jackrussel

Προεπιλογή

Παράθεση:
OK. Ζούμε σε έναν ωραίο κόσμο που δεν υπάρχουν διακρίσεις κοινωνικές και όλος ο κρατικός μηχανισμός λειτουργεί ίδια για όλους. Θα ήθελα με όλη μου την ψυχή να έχεις δίκιο, παρόλο που είμαι σίγουρη ότι έχεις άδικο. Φοβάμαι ότι στο θέμα των σχολείων μπερδεύουμε λιγάκι αυτό που θα θέλαμε να συμβαίνει με αυτό που συμβαίνει πραγματικά. Μπερδεύουμε επίσης το καθαρά διδακτικό έργο με το σύστημα του "σχολείου", το οποίο είναι λίγο πιο σύνθετο. Σε κάθε περίπτωση, σίγουρα ο καθένας θα πράξει ό,τι θεωρεί καλύτερο για το παιδί του.
διακρισεις υπαρχουν σιγουρα, ειδικα οταν τις τονιζομαι εμεις οι ιδιοι, αλλα φτωχοι υπαρχουν και στην εκαλη οπως πλουσιοι και στον πειραια και δεν πείθομαι οτι το δημοσιο στο περιστερι ειναι χειροτερο απο το δημοσιο στην ανοιξη ουτε οτι το κολεγιο παρολες τις ουαου αξιοζηλευετες παροχες του ειναι καλυτερο σχολειο απο ενα ιδιωτικο μεσαιου βελινεκους

το θεμα συμφωνω ειναι εξαιρετικα ΣΥΝΘΕΤΟ και δεν συμφωνω με την κελ ως προς τον τροπο που διαχωριζει τα σχολειο η οσους φοιτουν σε αυτα
μονον σε αυτο εχω ενστασεις

και να μη καθησυχαζεται κανενας γονιος που ζει βορεια προαστεια υπαρχουν κι εκει χαλια δημοσια οπως να μην αγχωνεται υποχρεωτικα και η μανα στο γαλατσι που δεν εχει λεφτα για ιδιωτικα

το θεμα ειναι πραγματικα ανα πραξη και περιπτωση και δεν ισχυει κανενας κανονας, ολοι αποτελουμε μια εξαιρεση αρα οντως ειναι συνθετο και προσωπικο θεμα το σχολειο κι οχι απαραιτητα θεμα γειτονιας η κοινωνικοοικονομικου επιπεδου ετσι γενικα και αοριστα
Παλιά 01-03-12, 20:28   #415
ΛΙΝΑ

ΛΙΝΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η κοινωνία μας δεν είναι ίση για όλους και καλό θα είναι αυτό να το αποδεχτούμε και να μην δημιουργούμε εντυπώσεις και στην χειρότερη φανατισμούς και μίση μεταξύ μας.Πάντα έτσι ήταν και θα είναι.Άλλοι μπορούν λιγότερο, και άλλοι περισσότερο, γι'αυτό δεν είναι όμορφο να βγάζουμε εμπάθεια και δογματισμό.Το ίδιο λοιπόν ισχύει και στο θέμα σχολείου.Ο καθένας ας βρεί το "καλό" για το δικό του παιδί, όπως αυτόν τον ικανοποιεί και ας μην κατηγορούμε ή πατάμε ένα τεράστιο DELETE για κάτι που δεν δυνάμεθα να κάνουμε.
Παλιά 04-03-12, 11:22   #416
parent3

parent3 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Πρέπει να μειωθούν τα δίδακτρα των ιδιωτικών

Πρέπει όλοι οι γονείς να πιέσουμε τα ιδιωτικά σχολεία να μειώσουν τα δίδακτρα περίπου 20%.Τα τελευταία χρόνια έκαναν μεγάλες αυξήσεις και σίγουρα έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν. Τα εισοδήματα όλων μας έχουν μειωθεί δραματικά και αυτό πρέπει να γίνει κατανοητό από τους ιδιοκτήτες.
Ο χρήστης parent3 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-03-12, 20:05   #417
schristos

schristos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Δίδακτρα Ιδιωτικών σχολείων

Φέτος ο γιος μου ξεκίνησε στην Α' Νηπιαγωγείου μεγάλου γνωστού σχολείου του Π.Ψυχικού με 11.100 το χρόνο (συμπεριλαμβανομένου του σχολικού). Φαντάζομαι θα καταλάβατε για πιο σχολείο μιλώ. Θεωρώ ότι είναι υπερβολικό να πληρώνεις 1.800 ευρώ σχολικό είτε έρχεσαι από Φιλοθέη είτε από Παγκράτι. Επίσης, ακούμε συχνά φήμες για μεγάλο αριθμό γονέων που αδυνατούν να ανταποκριθούν στα υψηλά δίδακτρα τόσο αυτού όσο και του...άλλου μεγάλου γνωστού σχολείου που όμως δεν έχει νήπιο. Μήπως αυτό κάτι σημαίνει; Μήπως ήγκηκεν η ώρα αναπροσαρμογής των διδάκτρων; Επίσης, μήπως πρέπει να ληφθεί υπόψη η πιθανότητα οι γονείς του παιδιού να είναι απόφοιτοι του ίδιου σχολείου;
Ο χρήστης schristos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-03-12, 21:59   #418
Maya

Maya ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τα σχολεία αυτά δύσκολα θα ταρακουνηθούν, όσο έχουν αιτήσεις και επομένως 'πελάτες'. Τα μεσαία όμως ιδιωτικά περνάνε μεγάλη κρίση και τα μικρά ακόμη μεγαλύτερη. Το πρόβλημα είναι για τα παιδιά που ήδη πηγαίνουν εκεί, γιατί εμείς που δεν έχουμε διαλέξει ακόμα, μπορούμε να κάνουμε μία οικονομικότερη επιλογή.....
Ο χρήστης Maya δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-03-12, 22:21   #419
parent3

parent3 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αν υπήρχαν σύλλογοι γονέων στα ιδιωτικά θα μπορούσαν να πιέσουν για μείωση των διδάκτρων...
Ο χρήστης parent3 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-03-12, 23:08   #420
pashalitsa

Περιοχή: ΡΑΦΗΝΑ
pashalitsa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο parent3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν υπήρχαν σύλλογοι γονέων στα ιδιωτικά θα μπορούσαν να πιέσουν για μείωση των διδάκτρων...
Στα περισσότερα ιδιωτικά υπάρχουν σύλλογοι γονέων... Μόνο που όσο και αν πιέζουν, αν δεν υπάρχει καλή θέληση από τη διοίκηση δε γίνεται τίποτα... Φέτος, μετά από πιέσεις του συλλόγου, στο σχολείο που πηγαίνουμε, συμφωνήθηκε η αστρονομική έκπτωση του 5% για το δεύτερο παιδί της οικογένειας!!! Όταν το διάβασα ειλικρινά γέλασα... Τουλάχιστον ένα 10% έπρεπε να δώσουν...
Ο χρήστης pashalitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 17-05-12, 10:49   #421
ElenitaG

ElenitaG ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Δημόσιο ή ιδιωτικό; Καθημερινές ιστορίες σχολικής τρέλας

Για τους γονείς που είναι σε δίλημμα αν θα στείλουν τα παιδιά τους σε δημόσιο ή ιδιωτικό σχολείο, μπορεί να ενδιαφέρει το παρακάτω άρθρο:

"Δημόσιο ή ιδιωτικό σχολείο: Ιστορίες καθημερινής σχολικής τρέλας"

Αυτό που έχει σημασία τελικά είναι ο δάσκαλος που θα τα αναλάβει, η αποτελεσματικότητα της διοίκησης και κατά πόσο οι ίδιοι οι γονείς θα διεκδικήσουν κάποια αυτονόητα πράγματα και δε θα καταφύγουν σε εύκολες λύσεις.
Ο χρήστης ElenitaG δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-05-12, 11:25   #422
jackrussel

Προεπιλογή

υπεροχο αρθρο, συμφωνω απολυτα
Παλιά 03-09-12, 16:00   #423
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο travellingmum Εμφάνιση μηνυμάτων
τα ξερω γλυκε μου αυτα, γι'αυτο και επελεξα ενα σχολειο οπου γνωριζω προσωπικα πολλες οικογενειες που στελνυον τα παιδια τους εκει, σε διαφορες ταξεις, απο το νηπιαωγειο μεχρι το λυκειο. Επειδη δε μ'αρεσουν οι εκπληξεις.

Φιλικα, μη βαζεις ολα τα σχολεια σ'ενα τσουβαλι επειδη δε σ'αρεσει το οτι ειναι "ιδιωτικα".
Για'υτο ειπα και πιο παμω οτι ο διαχωρισμος ειναι πολυ γενικευμενος. Η συμβουλη σου να ρωτησω γνωστους που εχουν παιδια σε ιδιωτκα, γενικως , ειναι ακυρη. Ρωταω αυτους που εχουν παιδια στο συγκεκριμενο ιδιωτικο.
Παρεπιπτόντως σε ποιο σχολείο αναφέρεσαι γιατί κι εγώ ψάχνω για τη μικρή μου που θα πάει του χρόνου 1η δημοτικού ένα ιδιωτικό σχολείο με αυτή τη λογική που περιγράφεις. Θέλω να μην είναι πολύ ακριβό και επειδή θα πρέπει να το αφήνω στην απογευματινή ζώνη θέλω να κάνει κάποια δραστηριότητα εκείνη την ώρα από αυτές που θα κάναμε αν πήγαινε σε δημόσιο σχολείο (πχ κολύμβηση) οπότε να γλιτώνουμε χρόνο. Επίσης θέλω να καλύπτομαι από το σχολείο σε τουλάχιστον μία από τις δύο ξένες γλώσσες και να μη χρειάζεται φροντηστήρια το παιδί.

Ο χρήστης ΒΕΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-09-12, 16:14   #424
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Peggy Xanthou Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο μεγάλος μου γιος(11 ετών) πήγαινε Ελληνογερμανική Αγωγή μέχρι πρόπερσι,που πήγε σε δημόσιο και σωθήκαμε.Πιο λίγα παιδιά στην τάξη,πιο έμπειρος δάσκαλος,πιο κοντά στο σπίτι και χωρίς δίδακτρα.Ψηφίζω ανεπιφύλακτα δημόσια σχολεία.
γιατί σωθήκατε? Δεν ήταν καλή η ελληνογερμανική? Δεν είναι όμως λίγο κορώνα γράμματα το δημόσιο? Η αδερφή μου που είναι δασκάλα μου λέει πως ειδικά στο ολοήμερο δε γίνεται καθόλου δουλειά (το χρόνο τους χάνουν). Επίσης στο δημόσιο έχεις τις απεργίες, τις καταλήψεις, τους δασκάλους που τους έχουν δέσει τα χέρια γιατί δε μπορούν να κάνουν τίποτα όταν ένα παιδί διαλύει τελείως μία τάξη και γενικά θεωρώ ότι αν ένα παιδί έχει πολλές δυνατότητες και ικανότητες μπορεί να χαντακωθεί τελείως στο δημόσιο. Στα ιδιωτικά κάνουν μία αξιολόγηση και φτιάχνουν τμήματα με κριτήρια τις ικανότητες των μαθητών.

Παλιά 05-09-12, 14:36   #425
bobonela

Περιοχή: ATHENS
bobonela χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΒΕΡΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρεπιπτόντως σε ποιο σχολείο αναφέρεσαι γιατί κι εγώ ψάχνω για τη μικρή μου που θα πάει του χρόνου 1η δημοτικού ένα ιδιωτικό σχολείο με αυτή τη λογική που περιγράφεις. Θέλω να μην είναι πολύ ακριβό και επειδή θα πρέπει να το αφήνω στην απογευματινή ζώνη θέλω να κάνει κάποια δραστηριότητα εκείνη την ώρα από αυτές που θα κάναμε αν πήγαινε σε δημόσιο σχολείο (πχ κολύμβηση) οπότε να γλιτώνουμε χρόνο. Επίσης θέλω να καλύπτομαι από το σχολείο σε τουλάχιστον μία από τις δύο ξένες γλώσσες και να μη χρειάζεται φροντηστήρια το παιδί.

Aυτό ακριβώς θέλαμε κι εμείς ανέκαθεν. Να καλύπτει εξ ολοκλήρου μία ξένη γλώσσα το σχολείο και μάλιστα όχι τα αγγλικά που τα μαθαίνεις εύκολα λόγω του ότι τα ακούς παντού. Ετσι επιλέξαμε την Εράσμειο όπου μαθαίνουν άπταιστα γερμανικά ως πρώτη ξένη γλώσσα, άριστα ελληνικά, αγγλικά σε επίπεδο advanced μέχρι Γ'γυμν. - Α'λυκ.
Είναι και οικονομικό. Τι περισσότερο θέλουμε?
Ο χρήστης bobonela δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-09-12, 15:02   #426
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο bobonela Εμφάνιση μηνυμάτων
Aυτό ακριβώς θέλαμε κι εμείς ανέκαθεν. Να καλύπτει εξ ολοκλήρου μία ξένη γλώσσα το σχολείο και μάλιστα όχι τα αγγλικά που τα μαθαίνεις εύκολα λόγω του ότι τα ακούς παντού. Ετσι επιλέξαμε την Εράσμειο όπου μαθαίνουν άπταιστα γερμανικά ως πρώτη ξένη γλώσσα, άριστα ελληνικά, αγγλικά σε επίπεδο advanced μέχρι Γ'γυμν. - Α'λυκ.
Είναι και οικονομικό. Τι περισσότερο θέλουμε?
Είναι οικονομικό?? Νομίζω ότι μόνο στο δημοτικό είναι οικονομικό .... μετά γίνεται ακριβό. Κάνω λάθος?

Επίσης κάνουν γερμανικά εκεί άπταιστα όπως λες αλλά γλιτώνεις τα φροντηστήρια όντως γιατί 2 παιδάκια ξέρω που το ένα πάει στην εράσμειο και το άλλο στην ελληνογερμανική και κάνουν και τα 2 διιαίτερα γερμανικά!

Παλιά 05-09-12, 15:13   #427
bobonela

Προεπιλογή

Παράθεση:
Είναι οικονομικό?? Νομίζω ότι μόνο στο δημοτικό είναι οικονομικό .... μετά γίνεται ακριβό. Κάνω λάθος?

Επίσης κάνουν γερμανικά εκεί άπταιστα όπως λες αλλά γλιτώνεις τα φροντηστήρια όντως γιατί 2 παιδάκια ξέρω που το ένα πάει στην εράσμειο και το άλλο στην ελληνογερμανική και κάνουν και τα 2 διιαίτερα γερμανικά!
Για το οικονομικό στο Γυμνάσιο ακριβώς δεν ξέρω με φετινή χρονιά να σου πω γιατί κάθε χρόνο κάνουν μειώσεις και δεν ξέρω πόσο έχει κατέβει η τιμή τώρα. Το ίδιο και στο δημοτικό. Αφού έχεις γνωστά παιδιά θα στο έχουν πει. Μπορείς να ρωτήσεις από περιέργεια στο λογιστήριό τους.
Για τα φροντιστήρια, μήπως τα παιδάκια θέλουν να εξασκηθούν στα προφορικά περισσότερο, γιατί οπωσδήποτε με 25 παιδιά δεν μπορούν να μιλούν συνεχώς, μήπως δίνουν για τα διπλώματα και θέλουν επιπλέον βοήθεια?, μήπως δεν μπορούν να παρακολουθήσουν καλά στην τάξη και επομένως στο σπίτι δεν έχουν καταλάβει πράγματα και αν δεν υπάρχει κανείς που να ξέρει τη γλώσσα δυσκολεύονται? ή το κυριότερο : μήπως θέλουν να δώσουν στη Γερμανική Σχολή στην ΣΤ' δημοτικού οπότε τότε απαιτείται ειδική και ακριβή προετοιμασία???.
Γενικά τα παιδιά και στην τάξη μας και σε μεγαλύτερες τάξεις δεν χρειαζονται απολύτως τίποτα ούτε στα γερμανικά ούτε στα αγγλικά. Κανείς δεν κάνει τίποτα! Μόνο αθλήματα ένα σωρό! Η δουλειά γίνεται όλη μέσα στην τάξη. Για το σπίτι ελάχιστα
Ελπίζω να βοήθησα.
Παλιά 05-09-12, 15:24   #428
kyra

kyra χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Τελικά το ότι τα παιδιά κάνουν ιδιαίτερα, οφείλεται περισσότερο στους γονείς και όχι στα σχολεία.
Ο χρήστης kyra δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-09-12, 15:27   #429
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ήταν πολύ καλό αυτό που μου είπες ότι δεν κάνετε κάτι άλλο σε φροντηστήριο. Όταν λες κάνετε αθλήματα εννοείς εκτός σχολείου? Δηλαδή εκεί δεν κάνουν? Εγώ αναγκαστηκά θα την αφήνω στην απογευματινή ζώνη όπου θα κάνει κάτι φαντάζομαι. Πάντως ακόμα και τις γλώσσες να γλιτώνεις είναι πολύ θετικό.

Αυτά όντως θέλουν να δώσουν στη γερμανική σχολή. Και νομίζω ότι το κάνουν και για οικονομικούς λόγους γιατί απ' ότι μου είπαν η εράσμειος πάει κανένα 10000 στο γυμνάσιο. Οπότε είναι πάρα πολλά. Εσένα σε ποια τάξη πάνε?

Παλιά 05-09-12, 15:31   #430
bobonela

Προεπιλογή

Παράθεση:
Ήταν πολύ καλό αυτό που μου είπες ότι δεν κάνετε κάτι άλλο σε φροντηστήριο. Όταν λες κάνετε αθλήματα εννοείς εκτός σχολείου? Δηλαδή εκεί δεν κάνουν? Εγώ αναγκαστηκά θα την αφήνω στην απογευματινή ζώνη όπου θα κάνει κάτι φαντάζομαι. Πάντως ακόμα και τις γλώσσες να γλιτώνεις είναι πολύ θετικό.

Αυτά όντως θέλουν να δώσουν στη γερμανική σχολή. Και νομίζω ότι το κάνουν και για οικονομικούς λόγους γιατί απ' ότι μου είπαν η εράσμειος πάει κανένα 10000 στο γυμνάσιο. Οπότε είναι πάρα πολλά. Εσένα σε ποια τάξη πάνε?
Eίδες που σου λέω?? Πάντα υπάρχει καποιος σοβαρός λόγος για να κάνεις φροντιστήριο σε ένα τέτοιο σχολείο. Αλλιώς δεν χρειάζεσαι τίποτα. Τα αθλήματα εντός σχολείου όλα, εννοείται. Σιγά μην τρέχουμε. Στη φύλαξη κάνουν άλλα αθλήματα και δραστηριότητες, στους ομίλους άλλα. Εμάς δε μένει φύλαξη, πάει ομίλους και κάνει κολύμπι, μπάσκετ, πολεμικές τέχνες.
Η τιμή δεν υπάρχει περίπτωση να είναι 10.000!! στην Εράσμειο. Τις παλιές "χρυσές" εποχές ήταν 8500. Τώρα έχει πέσει. Αν θες παρε τηλ. και ρώτα τους.
Παλιά 05-09-12, 15:34   #431
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Eίδες που σου λέω?? Πάντα υπάρχει καποιος σοβαρός λόγος για να κάνεις φροντιστήριο σε ένα τέτοιο σχολείο. Αλλιώς δεν χρειάζεσαι τίποτα. Τα αθλήματα εντός σχολείου όλα, εννοείται. Σιγά μην τρέχουμε. Στη φύλαξη κάνουν άλλα αθλήματα και δραστηριότητες, στους ομίλους άλλα. Εμάς δε μένει φύλαξη, πάει ομίλους και κάνει κολύμπι, μπάσκετ, πολεμικές τέχνες.
Η τιμή δεν υπάρχει περίπτωση να είναι 10.000!! στην Εράσμειο. Τις παλιές "χρυσές" εποχές ήταν 8500. Τώρα έχει πέσει. Αν θες παρε τηλ. και ρώτα τους.
Θα μου πουνε από το τηλ? Μπορείς να μου στείλεις το τηλ ή να μου πεις πού θα το βρω?

Παλιά 05-09-12, 15:36   #432
bobonela

Προεπιλογή

Παράθεση:
Θα μου πουνε από το τηλ? Μπορείς να μου στείλεις το τηλ ή να μου πεις πού θα το βρω?
www.erasmios.gr
τηλ. 210 6042720
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 05-09-12, 15:58   #433
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
www.erasmios.gr
τηλ. 210 6042720
ρεσύ ... η απογευματινή ζώνη είναι 2500!!!!! Απίστευτο!!!! Δηλαδή μια χαρά μου βγαίνει το σχολείο χωρίς σχολικό και χωρίς απογευματινή ζώνη αλλά το +2500 πάει πολύ. Σχεδόν 9000πάει!!!!!

Παλιά 05-09-12, 17:08   #434
bobonela

Προεπιλογή

Παράθεση:
ρεσύ ... η απογευματινή ζώνη είναι 2500!!!!! Απίστευτο!!!! Δηλαδή μια χαρά μου βγαίνει το σχολείο χωρίς σχολικό και χωρίς απογευματινή ζώνη αλλά το +2500 πάει πολύ. Σχεδόν 9000πάει!!!!!
Ναι είναι 2500. Απλά ξενοιάζεις με διάβασμα εντελώς (άριστη δουλειά), αθλήματα και φαγητό. Γυρίζει σπίτι μόνο για παιχνίδι-μπάνιο-ύπνο.
Αλλά μήπως σε συμφέρει να έβρισκες μία γυναίκα καλύτερα για τις 3 ώρες του μεσημεριού, η οποία θα το διάβαζε κιόλας και θα το κρατάει και τις γιορτές? Σου βγαίνει οικονομικότερο. Επειδή το είχα ψάξει κι εγώ, σκεφτόμουν κοπέλα να τον κρατάει και να του μιλάει καθημερινά 3 ώρες μόνο γερμανικά!
Παλιά 05-09-12, 21:17   #435
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ναι είναι 2500. Απλά ξενοιάζεις με διάβασμα εντελώς (άριστη δουλειά), αθλήματα και φαγητό. Γυρίζει σπίτι μόνο για παιχνίδι-μπάνιο-ύπνο.
Αλλά μήπως σε συμφέρει να έβρισκες μία γυναίκα καλύτερα για τις 3 ώρες του μεσημεριού, η οποία θα το διάβαζε κιόλας και θα το κρατάει και τις γιορτές? Σου βγαίνει οικονομικότερο. Επειδή το είχα ψάξει κι εγώ, σκεφτόμουν κοπέλα να τον κρατάει και να του μιλάει καθημερινά 3 ώρες μόνο γερμανικά!
Δε νομίζω να μου βγει οικονομικότερο γιατί για να το κάνω αυτό πρέπει να πληρώσω και πούλμαν γιατί 2 η ώρα εγώ δε μπορώ να την παίρνω + ότι 2500/10 = 250ευρώ το μήνα. Δε νομίζω να υπάρχει γυναίκα που να κάνει αυτά που λες με 250ευρώ το μήνα. Άσε που θα έχω και γυναίκα για σίδερο και δουλιές.

Παλιά 05-09-12, 22:21   #436
bobonela

Προεπιλογή

Παράθεση:
Δε νομίζω να μου βγει οικονομικότερο γιατί για να το κάνω αυτό πρέπει να πληρώσω και πούλμαν γιατί 2 η ώρα εγώ δε μπορώ να την παίρνω + ότι 2500/10 = 250ευρώ το μήνα. Δε νομίζω να υπάρχει γυναίκα που να κάνει αυτά που λες με 250ευρώ το μήνα. Άσε που θα έχω και γυναίκα για σίδερο και δουλιές.
Τι εννοείς πούλμαν? Δεν θα γυρνάει με σχολικό? μένεις κοντά στο σχολείο? Αν είχες γυναίκα θεωρητικά θα την έπαιρνε αυτή από το πούλμαν και θα τη διάβαζε. Σίγουρα δεν σε συμφέρει τότε. Αν δεν έχεις σχολικό, δεν είναι 9000, αλλά 8000. Και είναι έτοιμη γυρνώντας. Μελλοντικά έχεις 2 γλώσσες φαρσί. Δεν μπορείς τώρα να καταλάβεις ακόμη πόσο σημαντικό είναι αυτό. Δηλ. σε ένα οποιοδήποτε ιδιωτικό (που εγώ το λέω απλώς "φύλαξη πολυτελείας") δεν κερδίζεις τίποτα, αν δεν έχει μία γλώσσα ως πρώτη. Θα τρέχεις μετά τη Β'δημ. και δεν θα φτάνεις που θα δεις τις ανάγκες σου και τις ελλείψεις του σχολείου. Και εμείς είμασταν σε άλλο ιδιωτικό και ευτυχώς γρήγορα συνειδητοποιήσαμε την αξία ενός ξενόφωνου σχολείου.
Παλιά 06-09-12, 12:06   #437
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Τι εννοείς πούλμαν? Δεν θα γυρνάει με σχολικό? μένεις κοντά στο σχολείο? Αν είχες γυναίκα θεωρητικά θα την έπαιρνε αυτή από το πούλμαν και θα τη διάβαζε. Σίγουρα δεν σε συμφέρει τότε. Αν δεν έχεις σχολικό, δεν είναι 9000, αλλά 8000. Και είναι έτοιμη γυρνώντας. Μελλοντικά έχεις 2 γλώσσες φαρσί. Δεν μπορείς τώρα να καταλάβεις ακόμη πόσο σημαντικό είναι αυτό. Δηλ. σε ένα οποιοδήποτε ιδιωτικό (που εγώ το λέω απλώς "φύλαξη πολυτελείας") δεν κερδίζεις τίποτα, αν δεν έχει μία γλώσσα ως πρώτη. Θα τρέχεις μετά τη Β'δημ. και δεν θα φτάνεις που θα δεις τις ανάγκες σου και τις ελλείψεις του σχολείου. Και εμείς είμασταν σε άλλο ιδιωτικό και ευτυχώς γρήγορα συνειδητοποιήσαμε την αξία ενός ξενόφωνου σχολείου.

Πούλμαν εννοώ σχολικό! Έλεγα λοιπόν ότι με την απογευματινή ζώνη χωρίς σχολικό μου βγαίνει 8800 τα οποία είναι πάρα πολλά. Αν έχω γυναίκα στο σπίτι να την παραλαμβάνει από το σχολικό θα πρέπει να πληρώσω σχολικό + γυναίκα άρα είναι 7360 + γυναίκα που πάλι αν το υπολογίσεις βγαίνει πάρα πολύ.
Κι εμένα μ' αρέσει η ιδέα του ξενόγλωσσου σχολείου αλλά μόνο σαν ξένη γλώσσα τα γερμανικά ή τα αγγλικά. Ελληνοαγγλικό σχολείο δε βρήκα (αν έχει κάποια κάποιο να μου προτείνει ...), από γερμανικά βρήκα μόνο την εράσμειο, την ελληνογερμανική αγωγή που είναι ακόμα πιο ακριβή και το Athener Schule που το σκέφτομαι πολύ σοβαρά γιατί είναι πιο φτηνό.

Πάντως ένα καλό ιδιωτικό δεν είναι απλά φύλαξη πολυτελείας. Εϊναι το παιδί σου σε ένα σχολείο που το προσέχουν περισσότερο, ασχολούνται, δε χρειάζεσαι πάλι φροντιστήρια (αν το σχολείο είναι καλό λέμε), δεν υπάρχουν απεργίες, είναι ωραίο το περιβάλλον, έχουν δραστηριότητες. Δε θεωρώ δλδ ότι μόνο το ξενόγλωσσο αξίζει. Και στην τελική 2η γλώσσα κάνουν σε όλα τα σχολεία. Έχω ένα φίλο που πάει το παιδί του στου Παναγιωτόπουλου και μου λέει ότι δε χρειάζεται καθόλου να του κάνει γλώσσες έξω. Επίσης δεν είναι κι απαραίτητο το παιδί να μάθει 2 γλώσσες ... εξαρτάται πόσο τραβάει.

Αυτό που λέω γενικώς είναι ότι καλή η Εράσμειος αλλά ακολουθεί κι ένα 2ο παιδί! Αυτό τι θα το κάνω?? Θα το πετάξω? Με 2 παιδιά δε βγαίνει με τίποτα με τέτοια ποσά!

Παλιά 06-09-12, 12:38   #438
bobonela

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αυτό που λέω γενικώς είναι ότι καλή η Εράσμειος αλλά ακολουθεί κι ένα 2ο παιδί! Αυτό τι θα το κάνω?? Θα το πετάξω? Με 2 παιδιά δε βγαίνει με τίποτα με τέτοια ποσά!
Οσα ξέρει ο νοικοκύρης δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος! Απο την πλευρά σου έχεις δίκιο. Θα τα βάλεις κάτω και θα δεις τι σε συμφέρει. Αν επιλέξεις ιδιωτικό, να μπορείς να στείλεις μελλοντικά και το 2ο.
Για το γυμνάσιο δεν σε ενδιαφέρει ιδιωτικό? Το Athener Schule εχει μόνο δημοτικό και η Γερμανική σχολή στην οποία όσα παιδιά περάσουν, θα πάνε, δεν είναι πλέον ελληνόφωνη. Το γύρισε σε καθαρά γερμανικό σχολείο αντίστοιχο με τα αγγλικά bacaleurea. Oπότε θα πρεπει να δεις και το μελλον, έστω και από τωρα.
Παλιά 06-09-12, 13:45   #439
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Οσα ξέρει ο νοικοκύρης δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος! Απο την πλευρά σου έχεις δίκιο. Θα τα βάλεις κάτω και θα δεις τι σε συμφέρει. Αν επιλέξεις ιδιωτικό, να μπορείς να στείλεις μελλοντικά και το 2ο.
Για το γυμνάσιο δεν σε ενδιαφέρει ιδιωτικό? Το Athener Schule εχει μόνο δημοτικό και η Γερμανική σχολή στην οποία όσα παιδιά περάσουν, θα πάνε, δεν είναι πλέον ελληνόφωνη. Το γύρισε σε καθαρά γερμανικό σχολείο αντίστοιχο με τα αγγλικά bacaleurea. Oπότε θα πρεπει να δεις και το μελλον, έστω και από τωρα.
Αυτό για το γερμανικό σχολή δεν το ήξερα. Εγώ ήξερα ότι τα κάνουν όλα στα γερμανικά αλλά κάνουν κι ελληνικά. Τώρα για το γυμνάσιο - λύκειο δε θα σκεφτώ από τώρα. Μπορεί να πάει και στην εράσμειο μετά ή σ' ένα δημόσιο. Ακόμα και μόνο στο σημοτικό να πάει σε ιδιωτικό είναι μεγάλο κέρσος ειδικά σε ξενόφωνο... έτσι το βλέπω. Έτσι κι αλλιώς κι αυτό το συνοικιακό που σκέφτομαι είναι μόνο δημοτικό.

Παλιά 06-09-12, 14:05   #440
bobonela

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αυτό για το γερμανικό σχολή δεν το ήξερα. Εγώ ήξερα ότι τα κάνουν όλα στα γερμανικά αλλά κάνουν κι ελληνικά. Τώρα για το γυμνάσιο - λύκειο δε θα σκεφτώ από τώρα. Μπορεί να πάει και στην εράσμειο μετά ή σ' ένα δημόσιο. Ακόμα και μόνο στο σημοτικό να πάει σε ιδιωτικό είναι μεγάλο κέρσος ειδικά σε ξενόφωνο... έτσι το βλέπω. Έτσι κι αλλιώς κι αυτό το συνοικιακό που σκέφτομαι είναι μόνο δημοτικό.
Σίγουρα το δημοτικό είναι η βάση όλου του οικοδομήματος, γιαυτό και πρέπει να είναι σωστό, να γίνεται δουλειά, να μην έχει κενά το παιδί, γιατί θα τα κουβαλάει σε όλο του το σχολικό βίο μετά.
Η Γερμανική Σχολή σε 2 χρόνια παύει να έχει δύο ειδών γυμνάσια, όπως τώρα και κρατάει μόνο το γερμανικό όπου το μετατρέπει σε γνώσεις επιπέδου αντίστοιχου με τα bacaleurea. Το λένε DIAP πλέον (γερμανικό απολυτήριο Abitur όπου γίνεσαι δεκτός χωρίς τίποτα επιπλέον σε όλα τα παν/μια τα γερμανόφωνα αναλόγως βαθμολογίας σου). Τα ελληνικά θα γίνονται ως ξένη γλώσσα πια για λίγες ώρες. Εμείς που το σκεφτόμασταν, τώρα αλλάξαμε γνώμη, διότι θα πάει μεν Γερμανία, αλλά δεν σημαίνει ότι πρέπει να πάει ντε και καλά στα 18 του. Δεν περνάει Παν/νιες πλέον από τη Γερμ.Σχολή.
Γενικά κάνε ένα πλάνο για το μέλλον, λαμβανομένου υπόψη του ότι τα παιδιά κάνουν παρέες και μετά δεν είναι σωστό να τα αλλάζεις συχνά σχολεία. Σίγουρα μιλάμε για 6-7 χρόνια μετά οπότε κανείς δεν ξέρει και τα οικονομικά του. Λέμε τώρα....
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές