Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Σχολική ηλικία (απο 6 ετών)

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 07-02-11, 16:46   #281
emmaki

emmaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pashalitsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα δέχομαι απόλυτα αυτά που λες... Η αδιαφορία δεν είναι πάντα από την ίδια πλευρά... Και δε μου λες τώρα; Εσύ τί θα έκανες αν ήθελες να βρεθεί το παιδί σου σε ένα πιο οργανωμένο περιβάλλον και να πάρει μια καλύτερη εκπαίδευση;
Θα μιλούσα με το δάσκαλο του παιδιού! Η συζήτηση ποτέ δεν έκανε κακό, αντιθετα ήταν πολλές φορές η αφορμή για να γίνει κάτι καλό!
Ο χρήστης emmaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-03-11, 19:12   #282
Nineta81

Περιοχή: Πειραιάς
Nineta81 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Nineta81
Προεπιλογή

Εγώ πάντως σαν εκπαιδευτικός ψηφίζω ... ΙΔΙΩΤΙΚΟ !!! Η χώρα μας δυστυχώς είναι πολύ πίσω στο θέμα παιδεία και δεν το ρισκάρω τα παιδιά μου να πάρουν λάθος βάσεις! Δεν φταίνε οι εκπαιδευτικοί σε καμία περίπτωση! Ο δάσκαλος όπου και να πάει είτε σε ιδιωτικό είτε σε δημόσιο δάσκαλος θα είναι ! Φταίει όμως το σύστημα ακόμα και οι ίδιοι οι γονείς! Ως επί των πλήστων στα δημόσια υπάρχει κοσμοσυρροή αλλοδαπών που ούτε ελληνικά μπορεί να μην μιλάνε!!!!! αντε λοιπον να εξηγήσουν οι δάσκαλοι λοιπον σε μια τάξη 30 παιδιών (!!!!!) σε παιδακια που δεν καταλαβαίνουν και σε παιδακια αγριμια λογω οικογενειακού background! (γονεις που λειπουν και παιδακια που μεγαλωνουν ολη μερα στους δρομουσ!!)
Παλιά 23-03-11, 20:04   #283
palmyr

palmyr χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Νινέτα, θα ήθελα να σου πω πως από έρευνα που έχω κάνει το τελευταίο διάστημα, πολλά ιδιωτικά σχολεία έχουν 30-35 παιδιά σε κάθε τμήμα, πράγμα που θεωρώ απαράδεκτο για το τεράστιο ποσό που πληρώνουν οι γονείς. Να σκεφτείς πως τα δημόσια δημοτικά της περιοχής μου έχουν 20-25 παιδιά στο τμήμα! Επίσης, όλο και περισσότεροι γονείς μέσων κοινωνικών στρωμάτων, όπως διαπιστώνω από το φιλικό μας περιβάλλον (μεταξύ αυτών και εκπαιδευτικοί), "αναγκάζονται" λόγω κρίσης να στείλουν τα παιδιά τους σε δημόσιο σχολείο, άρα λογικά το επίπεδο του δημοσίου θα ανέβει.
Τέλος, έχω ακούσει από συγγενή καθηγητή επί 25 χρόνια σε μεγάλο ιδιωτικό εκπαιδευτήριο, ότι τα ιδιωτικά σχολεία δεν εξασφαλίζουν τα έξοδά τους λόγω μειωμένης προσέλευσης μαθητών, απολύουν καλοπληρωμένους, παλιούς και έμπειρους καθηγητές και στη θέση τους προσλαμβάνουν πολύ νεότερους με χαμηλότερους μισθούς.
Δεν έχω αποφασίσει ακόμη για το παιδί μου, αλλά κλίνω προς το δημόσιο.
Ο χρήστης palmyr δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-03-11, 22:37   #284
pashalitsa

Περιοχή: ΡΑΦΗΝΑ
pashalitsa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ο αριθμός των παιδιών στην τάξη, είναι βέβαια ένα στοιχείο αλλά δεν επιλέγεις σχολείο σύμφωνα μόνο με αυτό. Αυτό που λες για τους παλιούς καθηγητές στα ιδιωτικά, έχει φτάσει και στα δικά μου αυτιά και με ανησυχεί... Είναι αλήθεια ότι όταν πέφτει το βιωτικό επίπεδο σε μια χώρα τα παρασύρει όλα προς τα κάτω και φυσικά και την ιδιωτική παιδεία... Το θέμα είναι ότι τα ιδιωτικά σχολεία την πενταετία 2004-2009 έκαναν εξωφρενικές αυξήσεις (όχι όλα βέβαια, κάποια μεγάλα πάντως σίγουρα) και αφού χάνουν τώρα τον κόσμο τους που έχει αγανακτήσει γενικώς, κάνουν πάλι λάθος και κατεβάζουν το επίπεδο του σχολείου προσλαμβάνοντας νέους χαμηλόμισθους καθηγητές, μη επενδύοντας τεχνολογικά κλπ. Ήθελα να ήξερα τί σκέφτονται. Δεν θα φανεί σε βάθος χρόνου (2-3 έτη) η πτώση του σχολείου;;; Τότε θα χάσουν κι άλλους μαθητές και θα το κλείσουν εντελώς...
Ο χρήστης pashalitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-03-11, 22:47   #285
kel

kel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

To μονο που αποκλειεται ειναι να απολυθει παλιος και εμπειρος εκπαιδευτικος. Ενα σχολειο οταν προσλαμβανει εναν εκπαιδευτικο υποχρεουται να του κανει στην αρχη δοκιμαστικη περιοδο διοριστηριου δυο ετων. Αν κλεισει τα δυο ετη τοτε θα του κανει διοριστηριο για αλλα τεσσερα χρονια στο τελος των οποιων δεν φευγει με τιποτα εκτος και αν προκυψει σοβαρο πειθαρχικο και σε αυτο παρεμβαινει η πρωτοβαθμια. Υποχρεουται το σχολειο να τον κρατησει για παντα εκτος και κλεισει ή μειωθουν τα τμηματα οποτε παραμενει ο παλιοτερος εκπαιδευτικος. Αυτος που θα φυγει ενω εχει κλεισει 6ετια για εναν απο τους παραπανω λογους θεωρειται μονιμος εκπαιδευτικος και διοριζεται στο δημοσιο.
Αρα απαγορευεται σε σχολειο να διωξει εκπαιδευτικο που εχει διοριστηριο.
Ολα αυτα ειναι νομοθετημενα και οι εκπαιδευτικοι προστατευονται απο το νομο. Ακομη και οι μισθοι επειδη βγαινουν απο την πρωτοβαθμια πληρωνονται παντα μεσω τραπεζης γιατι αντιγραφα πηγαινουν στην πρωτοβαθμια. Για περισσοτερες πληροφοριες www.oiele.gr
Ο χρήστης kel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-03-11, 22:52   #286
pashalitsa

Προεπιλογή

Μακάρι να είναι έτσι kel και να ακολουθούν όλοι το νόμο... Πάντως πολλά σχολεία μειώνονται σε τμήματα αυτό είναι αλήθεια, οπότε ίσως εκεί να βρίσκουν κάποιο πάτημα ή δεν ξέρω με ποιον άλλο τρόπο...
Παλιά 23-03-11, 23:01   #287
kel

kel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Eπισης θα ηθελα να πω οτι αρπακολλατζηδες υπαρχουν παντου ομως ενα σχολειο που εχει ενα καλο ονομα που βασιζεται στη διαφημιση απο στομα σε στομα και οχι σε διαφημιστικα φυλλαδια δε θα διακινδυνευε το ονομα του με το να ριξει το επιπεδο του. Εγω παντως γνωριζω οτι σε τετοιες περιοδους ξεχωριζει η ηρα απο το σιταρι. Το σχολειο που σεβεται το ονομα του γινεται πιο ανταγωνιστικο κανοντας ακομη περισσοτερες παροχες π.χ. διαδραστικους πινακες ή εξτρα δωρεαν δραστηριοτητες.
Παντως 35 παιδια ειναι 2-3 τα ιδιωτικα που τα εχουν και για τα οποια γινεται ουρα π.χ. αρσακειο. Τα πιο πολλα ειναι γυρω στα 25, +- 2.
Συμφωνα με τα σημερινα δεδομενα το συγχωνευσεων στο δημοσιο θα εχει 30 παιδια αλλα δεν θα εχει
α) τμηματα υποδοχης για τα αλλοδαπα παιδακια
β) ενισχυτικη διδασκαλια για τις μαθησιακες δυσκολιες
γ)ψυχοπαιδαγωγικη υποστηριξη και μαθησιακη αξιολογηση
δ) συμβουλευτικη για τους γονεις
ε) σχολικο ψυχολογο
στ) βοηθητικο προσωπικο
ζ)πληθωρα ειδικοτητων για δραστηριοτητες στη ευελικτη ζωνη
Αν λοιπον σκεφτουμε οτι ενα δημοσιο σχολειο θα εχει 30 παιδακια χωρις καμια υποστηριξη οσο και καλη διαθεση και επιθυμια να εχει ο εκπαιδευτικος χωρις την απαραιτητη στηριξη πως θα τα βοηθησει?
Παλιά 23-03-11, 23:07   #288
kel

kel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pashalitsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Μακάρι να είναι έτσι kel και να ακολουθούν όλοι το νόμο... Πάντως πολλά σχολεία μειώνονται σε τμήματα αυτό είναι αλήθεια, οπότε ίσως εκεί να βρίσκουν κάποιο πάτημα ή δεν ξέρω με ποιον άλλο τρόπο...
Αν μειωθει ο αριθμος των τμηματων παντως φευγουν οι νεοτεροι σε ηλικια. Σε ενα δημοτικο σχολειο ομως αυτο ειναι συνηθισμενο αφου οι πιο πολλοι νεοι δασκαλοι διοριζονται και φευγουν ετσι και αλλιως λογω του οτι το επιθυμουν. Οι παλιοι που μενουν το κανουν για τους εξης λογους:
1) δεν επιθυμουν να πανε στην περιφερεια λογω οικογενειακων υποχρεωσεων
2)εχουν ηδη πολλα χρονια στην ιδ. εκπαιδευση οποτε ειναι ευνοημενοι
3) για τα χρηματα
4)εχουν θεσεις ευθυνης ή ειναι συγγραφεις ή ακολουθουν επιστημονικες καριερες που μπορουν μεσω των ιδιωτικων σχολειων (π.χ. συγγραφικο εργο)
5) για λογους πεποιθησεων π.χ. παλιες Αρσακειαδες παραμενουν στα Αρσακεια ή απο τα ελληνογαλλικα ή λογω θρησκευτικων πεποιθησεων στα ορθοδοξα ή καθολικα σχολεια
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 23-03-11, 23:08   #289
pashalitsa

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kel Εμφάνιση μηνυμάτων
Eπισης θα ηθελα να πω οτι αρπακολλατζηδες υπαρχουν παντου ομως ενα σχολειο που εχει ενα καλο ονομα που βασιζεται στη διαφημιση απο στομα σε στομα και οχι σε διαφημιστικα φυλλαδια δε θα διακινδυνευε το ονομα του με το να ριξει το επιπεδο του. Εγω παντως γνωριζω οτι σε τετοιες περιοδους ξεχωριζει η ηρα απο το σιταρι. Το σχολειο που σεβεται το ονομα του γινεται πιο ανταγωνιστικο κανοντας ακομη περισσοτερες παροχες π.χ. διαδραστικους πινακες ή εξτρα δωρεαν δραστηριοτητες.
Παντως 35 παιδια ειναι 2-3 τα ιδιωτικα που τα εχουν και για τα οποια γινεται ουρα π.χ. αρσακειο. Τα πιο πολλα ειναι γυρω στα 25, +- 2.
Συμφωνα με τα σημερινα δεδομενα το συγχωνευσεων στο δημοσιο θα εχει 30 παιδια αλλα δεν θα εχει
α) τμηματα υποδοχης για τα αλλοδαπα παιδακια
β) ενισχυτικη διδασκαλια για τις μαθησιακες δυσκολιες
γ)ψυχοπαιδαγωγικη υποστηριξη και μαθησιακη αξιολογηση
δ) συμβουλευτικη για τους γονεις
ε) σχολικο ψυχολογο
στ) βοηθητικο προσωπικο
ζ)πληθωρα ειδικοτητων για δραστηριοτητες στη ευελικτη ζωνη
Αν λοιπον σκεφτουμε οτι ενα δημοσιο σχολειο θα εχει 30 παιδακια χωρις καμια υποστηριξη οσο και καλη διαθεση και επιθυμια να εχει ο εκπαιδευτικος χωρις την απαραιτητη στηριξη πως θα τα βοηθησει?
Καλά δεν το συζητάμε! Εκτός από αυτά που έγραψες, το δημόσιο σχολείο δεν έχει και πολλά άλλα... Σοβαρό πρόγραμμα στις ξένες γλώσσες, ενισχυμένο πρόγραμμα παιδαγωγικά και καλλιτεχνικά στο υποχρεωτικό κομμάτι και άλλα... Εγώ συμμερίζομαι την αγωνία των εκπαιδευτικών στο δημόσιο που θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους και δεν έχουν τα μέσα και την υποστήριξη... Εδώ ανησυχούν στο νηπιαγωγείο αν τα λεφτά που θα πάρει το σχολείο θα φτάσουν για πετρέλαιο του χρόνου...
Παλιά 23-03-11, 23:33   #290
kel

kel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παντως στο ιδιωτικο σχολειο που εργαζομαι εχουμε παρα πολλα παιδια που οι γονεις τους ειναι εκπαιδευτικοι στο δημοσιο και καθε φορα που το συζηταμε μου λενε οτι δεν ειναι η ποιοτητα των εκπαιδευτικων που διαφερει αλλα ολα τα αλλα

Υ.Γ. βεβαια εμεις ειμαστε σχολειο που μπορει να πληρωθει απο ενα μισθωτο γιατι δε φανταζομαι οτι με 1200 ευρω μισθο θα μπορουσαν να το πανε το παιδι τους σε σχολειο των 10.000 ευρω. Ισως εκει δεν εχει μικρομισθωτους.
Παλιά 24-03-11, 08:53   #291
Αϊριν

Περιοχή: Νεα Σμύρνη
Αϊριν χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κι εγω πάντως συμφωνώ με την άποψη της Νινέτας. Δυστυχώς στο δημόσιο για να πετύχεις καλό εκπαιδευτικό πρέπει να εχεις πολύ μεγάλη τύχη. Προσωπικά είμαι "καμμένη" και απο ιδιωτικό και απο δημόσιο, αλλά πιστεύω πως στο ιδιωτικό με αρκετό ψάξιμο μπορείς να βρείς το κατάλληλο και οι πιθανότητες να έχεις κάνει λάθος επιλογή μειώνονται αισθητά.
Παλιά 24-03-11, 09:57   #292
palmyr

palmyr χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Kel, ποια είναι η γνώμη σου για τα προγράμματα IB (PYP και MYP); Noμίζω ότι εάν καταλήξουμε σε ιδιωτικό, θα είναι μόνο σε σχολείο που θα δίνει πραγματική δυνατότητα για ΙΒ.
Παλιά 24-03-11, 09:59   #293
palmyr

palmyr χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Επανέρχομαι...
Ξέρετε εάν υπάρχει δημόσιο σχολείο με δυνατότητα για ΙΒ;
Παλιά 24-03-11, 11:03   #294
σπουργίτι

σπουργίτι χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο palmyr Εμφάνιση μηνυμάτων
Επανέρχομαι...
Ξέρετε εάν υπάρχει δημόσιο σχολείο με δυνατότητα για ΙΒ;
Τί είναι αυτό;
Ο χρήστης σπουργίτι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-03-11, 11:53   #295
kel

kel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο palmyr Εμφάνιση μηνυμάτων
Kel, ποια είναι η γνώμη σου για τα προγράμματα IB (PYP και MYP); Noμίζω ότι εάν καταλήξουμε σε ιδιωτικό, θα είναι μόνο σε σχολείο που θα δίνει πραγματική δυνατότητα για ΙΒ.
Eαν επιθυμειτε το παιδι σας να ακολουθησει σπουδες οπωσδηποτε στο εξωτερικο και δεν σας ενδιαφερει το ελληνικο πανεπιστημιο τοτε εννοειται πως θα διαλεξετε το ΙΒ. Πρεπει ομως να ειστε σιγουροι οτι δεν θα αλλαξουν καποια δεδομενα π.χ. θαμπορειτε να ανταποκριθειτε οικονομικα μετα απο αρκετα χρονια σε σπουδες αποκλειστικα στο εξωτερικο?

Απ'οτι γνωριζω δεν υπαρχει δημοσιο σχολειο με ΙΒ. Εαν υπαρχει ελπιζω καποιος να με διαψευσει.
Παλιά 24-03-11, 12:25   #296
Spyridoula

Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Spyridoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kel Εμφάνιση μηνυμάτων
Απ'οτι γνωριζω δεν υπαρχει δημοσιο σχολειο με ΙΒ. Εαν υπαρχει ελπιζω καποιος να με διαψευσει.
Δεν υπάρχει. Το ΙΒ δεν ακολουθείται από το ελληνικό υπουργείο παιδείας, δεν ξέρω καν αν αναγνωρίζεται.

Και, ναι, αυτα τα προγραμματα είναι μονόδρομος: αν τα ξεκινήσεις δεν μπορείς να μετανιώσεις και να συνεχίσεις σε ελληνικό σχολείο, ιδιαίτερα στη δευτεροβαθμια. Σε συνδυασμό με το ιδιαίτερα αυξημένο κόστος πρέπει να είσαι απόλυτα σίγουρη ότι θα μπορείς να ανταπεξέλθεις για όλα τα χρόνια + σπουδές στο εξωτερικό. Δεν ξέρω αν αξίζει όλο αυτό το κόστος και το ρίσκο, προφανώς δεν έχω καταλάβει ακόμα αυτή την τόσο μεγάλη και ουσιαστική διαφορά μεταξύ των συστημάτων αυτών και του ελληνικού.

Κel, σε όσα λες, έχεις απόλυτο δίκιο. Οι ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί απολαμβάνουν ουσιαστικά καθεστώς δημόσιου εκπαιδευτικού λειτουργου με κάποια επιπλέον προνόμια. Είναι μύθος ότι τα ιδιωτικά σχολεία απολύουν παλιούς εκπαιδευτικούς για λόγους κόστους, πρώτον γιατί δεν τους συμφέρει να χάσουν έμπειρα στελέχη και δεύτερον διότι η σύμβαση δεν λύνεται παρά μόνο με μια πολύ δύσκολη διαδικασία (τριμελής επιτροπή από συνδικαλιστή, δημόσιο λειτουργό και εκπρόσωπο της ιδιοκτησίας του σχολείου, επαρκής αιτιολόγηση διατάραξης του εκπαιδευτικού κλίματος, υψηλες αποζημιωσεις κλπ κλπ). Αποτέλεσμα: οι ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί είναι ουσιαστικά μόνιμοι.
Παλιά 24-03-11, 13:44   #297
kyra

kyra χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

To IB πρόγραμμα των τριών τελευταίων τάξεων του λυκείου. Προφέρεται σε πολλά ιδιωτικά σχολεία και είναι στα αγγλικά. Οπότε πρέπει να έχεις αποφασίσει ότι το παιδί θα πάει να σπουδάσει σε αγγλόφωνη χώρα. ΟΚ, στην τρίτη γυμνασίου είναι λογικό να έχεις αποφασίσει κάτι τέτοιο. Πιο νωρίς δίνονται σε κάποια σχολεία προγράμματα με το 'πνεύμα' του ΙΒ, στα ελληνικά, με εντατικά αγγλικά και με τις 'αρχές' του ΙΒ. Αυτά δεν είναι δεσμευτικά στο ότι θα πάει το παιδί σε αγγλόφωνη χώρα. Είναι το πρόγραμμα του Ελληνικού Υπουργείου Παιδείας, ενισχυμένο.
Πιο δεσμευτικό είναι η παρακολούθηση, σε κάποια σχολεία (γερμανική σχολή αθηνών- δημοτικό, ελληνογαλλική σχολή- δημοτικό κλπ), το πρόγραμμα ξένου δημοσίου σχολείου σε ξένη γλώσσα, εντελώς, οπότε είναι σαν να έχεις το παιδί να σπουδάζει στο εξωτερικό και να πηγαίνει σε αλλοδαπό δημόσιο σχολείο. Αυτό σου αποκλείει από το δημοτικό τη δυνατότητα να σπουδάσεις στην ελλάδα.
Έτσι το έχω καταλάβει εγώ....
Ο χρήστης kyra δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-03-11, 14:23   #298
pashalitsa

Προεπιλογή

1)Δημόσιο σχολείο με ΙΒ δεν υπάρχει.
2)Τα προγράμματα PYP και MYP του ΙΒ (3-16) ετών προσφέρονται από δυο σχολεία στην Αττική που είναι επισήμως υποψήφια στον ΙΒ και περιμένουν πιστοποίηση (η διαδικασία κρατάει χρόνια). Εγώ τουλάχιστον 2 σχολεία βρήκα, αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω ας μου πει. Στο εξωτερικό υπάρχουν χιλιάδες τέτοια σχολεία! Αυτά τα προγράμματα δεν είναι καθόλου δεσμευτικά ότι πρέπει να πας στο εξωτερικό αν τα ακολουθήσεις, γιατί τα σχολεία που τα προσφέρουν έχουν φροντίσει να τα προσαρμόσουν στις ελληνικές εκπαιδευτικές απαιτήσεις. Συγκεκριμένα σου λένε ότι είναι ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ με ΔΙΕΘΝΗ προσανατολισμό. Σίγουρα δίνουν πολύ μεγάλη βαρύτητα στην αγγλική γλώσσα, προκειμένου να προετοιμάσουν τα παιδιά για την επιλογή ή όχι στη β λυκείου του ΙΒ Diploma. Αυτό εγώ το βλέπω πολύ χρήσιμο ούτως ή άλλως.
3) To 3o πρόγραμμα του ΙΒ δηλαδή το Diploma είναι αυτό που σε δεσμεύει ότι θα πας στο εξωτερικό, εξάλλου γίνεται εξ΄ολοκλήρου στα αγγλικά.
Πιστεύω ότι μέχρι τη β λυκείου ξέρει κάποιος πια αν μπορεί να τα στείλει τα παιδιά στο εξωτερικό ή όχι. Εξάλλου δεν υπάρχουν μόνο τα πανάκριβα πανεπιστήμια της Αμερικής για επιλογή αλλά και της Ολλανδίας, της Σκωτίας κλπ.
4) Καλό είναι να μην απορρίπτουμε ότι δε γνωρίζουμε αλλά να το ψάχνουμε όσο μπορούμε. Και εγώ δεν ήξερα πολλά για το ΙΒ και συνεχώς το ψάχνω.
5)Στις μικρές τάξεις, έχει μεγάλη σημασία το ΠΩΣ εφαρμόζεται το κάθε σύστημα (όπως μου είπε και συμφώνησα μια φίλη από εδώ μέσα) είτε ΙΒ είτε ελληνικό είτε οτιδήποτε και τελικά να προσφέρεται ποιοτική εκπαίδευση με ουσιαστική γνώση. Και κάθε σύστημα έχει τα προβλήματά του φυσικά! Είναι καλό να υπάρχουν επιλογές πάντως!
6) Υπάρχουν γύρω στα 12 σχολεία που προσφέρουν ΙΒ Diploma.
7) Ναι, είναι ακριβό σύστημα, είδα τιμή β λυκείου γύρω στις 11500ευρώ αλλά ας σκεφτεί κάποιος ότι αυτό το σύστημα ΔΕΝ χρειάζεται τα τόσα λεφτά που δίνουν οι γονείς για ιδιαίτερα και φροντιστήρια για πανελλήνιες.
Εγώ μελετώντας θέματα του ΙΒ Diploma, είδα ότι ένα πραγματικά δημιουργικό και δυνατό μυαλό, δε χρειάζεται ίσως και καθόλου φροντιστήριο... Νομίζω ότι η σωστή καθοδήγηση του σχολείου είναι επαρκής.

Μακάρι κάποτε να μπορούσα να είχα υπαχθεί σε αυτό το σύστημα και να μη χαλούσα το νευρικό μου σύστημα προσπαθώντας να μάθω το κόμμα και την τελεία από το καταραμένο βιβλίο της Ιστορίας, θα ήμουν αλλού σήμερα... Αλλά δεν υπήρχαν ούτε τα προγράμματα ούτε τα λεφτά. Ευτυχώς για τα παιδιά ακόμα και οι Πανελλήνιες έχουν αλλάξει κάπως από τότε που ήταν μια αφόρητη εξόντωση (έτσι τις έζησα εγώ και όποιος είχε πρόβλημα με την αποστήθιση).

Αν κάποιος έχει άλλες πληροφορίες για το ΙΒ ας τις παραθέσει, με ενδιαφέρει.

Το πρόγραμμα όλο, αν έπρεπε να το χαρακτηρίσω με μια φράση, θα ήταν open minded. Πάντως μπορεί άνετα ένα παιδί που έχει φροντίσει να μάθει πάαρα πολύ καλά αγγλικά να μπει στο πρόγραμμα pre-IB στην Α λυκείου ακόμα και αν δεν είχε ποτέ καμια σχέση με το σύστημα ως τότε.
Θέλω να πω με αυτό ότι έχεις την επιλογή αν θα "μεγαλώσεις" εκπαιδευτικά με αυτό το σύστημα ή αν θα το επιλέξεις για να κατευθυνθείς σε κάποιο πανεπιστήμιο του εξωτερικού.
Παλιά 24-03-11, 18:26   #299
katerina2

katerina2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nineta81 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάντως σαν εκπαιδευτικός ψηφίζω ... ΙΔΙΩΤΙΚΟ !!! Η χώρα μας δυστυχώς είναι πολύ πίσω στο θέμα παιδεία και δεν το ρισκάρω τα παιδιά μου να πάρουν λάθος βάσεις! Δεν φταίνε οι εκπαιδευτικοί σε καμία περίπτωση! Ο δάσκαλος όπου και να πάει είτε σε ιδιωτικό είτε σε δημόσιο δάσκαλος θα είναι ! Φταίει όμως το σύστημα ακόμα και οι ίδιοι οι γονείς! Ως επί των πλήστων στα δημόσια υπάρχει κοσμοσυρροή αλλοδαπών που ούτε ελληνικά μπορεί να μην μιλάνε!!!!! αντε λοιπον να εξηγήσουν οι δάσκαλοι λοιπον σε μια τάξη 30 παιδιών (!!!!!) σε παιδακια που δεν καταλαβαίνουν και σε παιδακια αγριμια λογω οικογενειακού background! (γονεις που λειπουν και παιδακια που μεγαλωνουν ολη μερα στους δρομουσ!!)
Ενώ στα ιδιωτικά δεν υπάρχουν παιδάκια με γονείς που λείπουν και μεγαλώνουν όλη μέρα στους δρόμους;

Ο χρήστης katerina2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-03-11, 09:47   #300
kyra

kyra χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Νομίζω ότι μπορούμε όλοι να παραδεχτούμε μερικά πράγματα, χωρίς αντιπαλότητες, γιατί ούτε σχολεία έχουμε, ούτε συμφέροντα. Η χώρα μας είναι μία χώρα με άθλια παιδεία. Δίνει τα λιγότερα χρήματα για την παιδεία από όλες τις 'πολιτισμένες' χώρες έχει άθλιες υποδομές ελάχιστα μέσα, κακοπληρωμένους και υπεράριθμους εκπαιδευτικούς κλπ. Η παιδεία είναι ένα σύστημα, ο ένας εκπαιδευτικός που θα κάνει τη διαφορά, χάνεται μέσα στο σύστημα αυτό (και οι καλοί εκπαιδευτικοί ξέρουν καλά τί λέω). Αν στείλω το παιδί μου σε δημόσιο σχολείο, θα ξέρω ότι θα αφιερώσω ένα μεγάλο χρηματικό ποσό και προσωπικό χρόνο για να το μάθω γράμματα, αν όχι στο δημοτικό, σίγουρα στο γυμνάσιο (και πάλι δεν εννοώ τη 'βοήθεια' που ίσως χρειαστεί, εννοώ τη συνολική υποκατάσταση κάποιων μαθημάτων από το φροντιστήριο).
Αυτό δε σημαίνει ότι η ιδιωτική εκπαίδευση είναι αυτομάτως καλή. Γιατί, όπως έχω πει και αλλού, τα δύο αυτά συστήματα συνδέονται και, στην περίπτωση της ελλάδας, ανταγωνίζονται προς τα κάτω. Υπάρχουν όμως προσεγμένα ιδιωτικά σχολεία, που έχουν συγκεκριμένη φιλοσοφία, που έχουν παράδοση στην εκπαίδευση, στα οποία κάποιος μπορεί να εξασφαλίσει στο παιδί του μία καλή μόρφωση.
Την επιτυχία στην πανελλήνιες και στη ζωή μπορεί κανείς να τη βρει και από τα ιδιωτικά και από τα δημόσια. Τα ιδιωτικά πάλι, από την εικόνα που έχω, συγκεντρώνουν μεγαλύτερο ποσοστό γονιών που δεν θέλουν να εμπλακούν στη σχολική ζωή του παιδιού τους (δεν είναι κακό αυτό). Κι εγώ προτιμώ να πάω το παιδί μου σινεμά από το να το πάω στα αγγλικά. Τώρα αν είναι ένα ιδιωτικό που φορτώνει τα παιδιά εργασίες, που τα αναγκάζει να κάνουν φροντιστήριο για να ανταπεξέλθουν, που κάνει φιγούρα στους γονείς μέσα από δραστηριότητες που κουράζουν τα παιδιά, τότε, τί να πω. Μεγάλοι άνθρωποι είμαστε, μπορούμε να τα καταλαβαίνουμε αυτά...
Παλιά 02-05-11, 14:50   #301
Δημήτρης Π.
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Δημήτρης Π. χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Το ιδιωτικό είναι μια μοδα που ήρθε έντονα τα προηγούμενα χρόνια της οικονομικής φούσκας, όπου όλοι θέλαμε να δειχθούμε λέγοντας πως το παιδί μας πάει ιδιωτικό. Αυτό ισχύει ακόμα για πολλούς. Τώρα κάποιοι που δουλεύουν σε ιδιωτικά έχουν κάθε λόγο να γράφουν αυτά που γράφουν.
Πολλοί φίλοι και γνωστοί είναι πολύ ψηλά κοινωνικά και επαγγελματικά μέσα από τα δημόσια σχολεία και Πανεπιστήμια (που πολλοί τα κατηγορούν αλλά όλοι εκεί θέλουν να περάσουν). Θυμάστε τη παροιμία "όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμμαστάρια"?
ΑΣΟΕΕ!!!
Ο χρήστης Δημήτρης Π. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-05-11, 18:39   #302
Thaumataki

Το avatar του χρήστη Thaumataki

Thaumataki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Το εάν το παιδί γίνει επιστήμονας ή όχι είναι καθαρά θέμα δικό του!
Πόσοι ακαδημαϊκοί υπάρχουν σήμερα που μεγάλωσαν σε χωριά -με τις όποιες δυσκολίες- πήγανε σε δημόσιο και σήμερα είναι πανεπιστήμονες;
Πόσα παιδιά (αλλοδαπά ή μη) που λόγω κακουχιών πάνε σε δημόσιο κι επίσης είναι πανεπιστήμονες;
Πόσα παιδιά που πήγανε σε κολλέγια σήμερα είνα απλοί απόφοιτοι λυκείου ή άνεργοι (λόγω χαμηλής εκαίδευσης);
Τα λέω εγώ που είμαι απόφοιτος από το Κολλέγιο Αθηνών κι έβγαλα Πανεπιστήμιο και με 2 μεταπτυχιακά και εργάζομαι σε μια υπηρεσία ενός Υπουργείου, η οποία απαρτίζεται ακόμη και από άτομα δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης δημόσιων σχολείων!
Παλιά 02-05-11, 19:42   #303
kyra

kyra χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Έχουμε μπερδέψει τη μόρφωση με τα πτυχία, τα διπλώματα, το πανεπιστήμιο που θα μπει κανείς και τη δουλειά που θα βρει. Το θέμα με το σχολείο είναι η παρέμβαση στην προσωπικότητα του παιδιού, που το βρίσκει πάντα στη ζωή του, ό,τι και να γίνει. Δυστυχώς το δημόσιο σχολείο δεν έχει καμία φιλοσοφία -το έχω ξαναπει-. Γράμματα βέβαια μαθαίνεις, αν θέλεις, εννοείται, οπότε, αν ο στόχος είναι τα παραπάνω, αρκεί και παρααρκεί. Εγώ πάντως στη δουλειά που εργάζομαι έχω συναδέλφους απόφοιτους δημοσίων σχολείων και απόφοιτους από τα καλύτερα ιδιωτικά. Τη δουλειά μας την κάνουμε όλοι άριστα, (φυσικά, με τόσα τυπικά προσόντα). Κάποια παιδιά (παιδιά, λέμε τώρα) είναι πιο 'δουλεμένα', είτε από εξαιρετικούς γονείς, είτε από εξαιρετικά σχολεία. Για μένα όμως το πιο σημαντικό από αυτά που θα γίνουν σε 20 χρόνια -όταν θα ψάξει το παιδί μου να βρει δουλειά-, είναι να περνάει το παιδί καλά στην καθημερινότητά του και να μαθαίνει να διαχειρίζεται τον εαυτό του. Τα άλλα, θα γίνουν. Θα επιλέξω ένα σχολείο με αυτή τη φιλοσοφία.
Παλιά 02-05-11, 23:05   #304
Thaumataki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kyra Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχουμε μπερδέψει τη μόρφωση με τα πτυχία, τα διπλώματα, το πανεπιστήμιο που θα μπει κανείς και τη δουλειά που θα βρει. Το θέμα με το σχολείο είναι η παρέμβαση στην προσωπικότητα του παιδιού, που το βρίσκει πάντα στη ζωή του, ό,τι και να γίνει. Δυστυχώς το δημόσιο σχολείο δεν έχει καμία φιλοσοφία -το έχω ξαναπει-. Γράμματα βέβαια μαθαίνεις, αν θέλεις, εννοείται, οπότε, αν ο στόχος είναι τα παραπάνω, αρκεί και παρααρκεί. Εγώ πάντως στη δουλειά που εργάζομαι έχω συναδέλφους απόφοιτους δημοσίων σχολείων και απόφοιτους από τα καλύτερα ιδιωτικά. Τη δουλειά μας την κάνουμε όλοι άριστα, (φυσικά, με τόσα τυπικά προσόντα). Κάποια παιδιά (παιδιά, λέμε τώρα) είναι πιο 'δουλεμένα', είτε από εξαιρετικούς γονείς, είτε από εξαιρετικά σχολεία. Για μένα όμως το πιο σημαντικό από αυτά που θα γίνουν σε 20 χρόνια -όταν θα ψάξει το παιδί μου να βρει δουλειά-, είναι να περνάει το παιδί καλά στην καθημερινότητά του και να μαθαίνει να διαχειρίζεται τον εαυτό του. Τα άλλα, θα γίνουν. Θα επιλέξω ένα σχολείο με αυτή τη φιλοσοφία.
Όλα είναι θέμα δασκάλου... Να έχει όρεξη και μεράκι να ''καλλιεργήσει'' και να ''πλάσει'' το παιδί, ώστε να το κάνει άνθρωπο.
Παλιά 02-05-11, 23:38   #305
kyra

kyra χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αυτό που λές, ισχύει στο δημόσιο σχολείο, όπου ο δάσκαλος είναι μόνος και πολλές φορές πρέπει να παλέψει και με το σύστημα. Το ιδιωτικό έχει και μία γενική στάση (δεν λέω απαραίτητα ότι είναι καλή ή κακή) απέναντι στην εκπαίδευση, οπότε σε πολλά θέματα 'ξεπερνάει' το δάσκαλο.
Παλιά 03-05-11, 08:35   #306
houpintinti

houpintinti χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:

Συμφωνώ απολύτως!
Ο χρήστης houpintinti δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-05-11, 10:22   #307
Thaumataki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αυτό που λές, ισχύει στο δημόσιο σχολείο, όπου ο δάσκαλος είναι μόνος και πολλές φορές πρέπει να παλέψει και με το σύστημα. Το ιδιωτικό έχει και μία γενική στάση (δεν λέω απαραίτητα ότι είναι καλή ή κακή) απέναντι στην εκπαίδευση, οπότε σε πολλά θέματα 'ξεπερνάει' το δάσκαλο.
Θα σού πω ένα παράδειγμα που είχε τύχει σε εμένα....
Όπως ανέφερα όλα τα σχολικά μου χρόνια ήταν στο Κολλέγιο Αθηνών. 1η δημοτικού είχα μια δασκάλα, η οποία προφάνως είχε προβλήματα ψυχολογικά, και μάθημα δε κάναμε!!!! Τί κάναμε;;;;; Μας έστελνε στο κυλικείο και της αγοράζαμε γλειφιτζούρια κι εκείνη καθότανε πάνω στην έδρα κι έκανε το μώρό. Όπως ακριβώς το διαβάζεις!!!! Είχαμε φτάσει κοντά τα Χριστούγεννα και δε ξέραμε ανάγνωση, ούτε αριθμητική. Μέχρι που οι γονείς κάτι ''ψιλιάστηκαν'' και πήρε πόδι. Και το σχολείο να παρακαλάει -κυριολεκτικά- να μη γίνει καταγγελία, ώστε μη χαλάσει η φήμη του.

2α-3η Λυκείου είχα ένα μαθηματικό άαααααλλο φρούτο. Στα μαθηματικά εγώ στόκος και είχα 20!!! Ναι, 20!!!! Γιατί;;;; Γατί πολύ απλά την ώρα του μαθήματός του μας έφτιαχνε ποιηματάκια, προσωπικά για το κάθε μαθητή, με αποτέλεσμα να κάνουμε όλοι χαβαλε κι εκείνος να μη μας παραδίδει. Και όταν ερχότανε η ώρα της βαθμολογίας ο κατώτερος βαθμός του ήταν το 17.

Θέλω να πω πως ''καλοί'' ή ''κακοί'' δασκάλοι υπάρχουν παντού. Το θέμα είναι η όρεξη του δασκάλου και η μεταδοτικότητά του. Απλά το ιδιωτικό έχει ανέσεις και παροχές, κυρίως για τους εργαζόμενους γονείς, που δεν έχουν πολύ χρόνο ελεύθερο (τη σήμερον ημέρα).
Παλιά 03-05-11, 11:50   #308
kyra

kyra χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Δεν νομίζω ότι είναι ζήτημα χρόνου, τώρα με τα ολοήμερα δημόσια σχολεία. Το ζήτημα είναι τί θέλεις να κάνει το παιδί κατά το χρόνο αυτό. Άλλωστε στα πιο πολλά ιδιωτικά, η παράταση του ωραρίου κοστίζει παραπάνω και δε συμφέρει οικονομικά. Ο πιο οικονομικός τρόπος να μείνει το παιδί στο σχολείο μέχρι τις 4.00, είναι να το στείλεις ολοήμερο.
Παλιά 04-05-11, 09:58   #309
mamvas

mamvas ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ιδιωτικα

Εμενα σε οποια ιδιωτικα απευθυνθηκα μου ειπαν δωρεαν η φυλαξη μεχρι τις 5:00 μμ. Και καποια εχουν δωρεαν δημιουργικη απασχοληση στις διακοπες Χριστουγεννων και Πασχα. Ολο και περισσοτερα θα προσφερουν και τα ιδιωτικα πιστευω, τουλαχιστον για την εξυπηρετηση των γονιων, τωρα που τα πραγματα δυσκολευουν στον εργασιακο τομεα και ολο και περισσοτερο θα ζοριζονται οικονομικα οι γονεις για να στειλουν το παιδι τους σε ιδιωτικο. Ολο περισσοτεροι γονεις θα στελνουν το παιδι σε δημοσιο σχολειο και καπως πρεπει να ανταγωνιστουν τα ιδιωτικα με τα δημοσια. Και παζαρευουν και τις τιμες σε ορισμενα σχολεια και κανουν εκπτωσεις, τουλαχιστον την πρωτη χρονια. Δηλαδη πιστευω οτι γινονται ολο και πιο ευελικτα τα ιδιωτικα για να αποκτησουν πελατες και να κρατησουν αυτους που εχουν.
Ο χρήστης mamvas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-05-11, 14:50   #310
Δημήτρης Π.

Προεπιλογή

Αλίμονο στο παιδί που οι γονείς του περιμένουν το ιδιωτικό σχολείο να μάθει σε αυτό και γράμματα και ήθος και φιλοσοφία ζωής, χωρίς αυτοί να ασχοληθούν καθόλου. Αυτό εμένα μου φαίνεται "παρκάρισμα".
Μια παροιμία λέει <<καλή η εμπιστοσύνη αλλά ακόμα καλύτερος ο έλεγχος>>.
Τώρα για την εν γένει συμπεριφορά-χαρακτήρα του παιδιού έχουν μιλήσει οι ψυχολόγοι. Κατ'ουσίαν μιλάμε για ό,τι δουλειά έχει γίνει μέσα στο σπίτι μέχρι τα 6 -7 του χρόνια.
Καλή επιτυχία σε όλους μας!

Υ.Γ. Οταν μιλώ για Δημόσιο, σκέφτομαι συνάμα ό,τι το παιδί μου θα γραφτεί σε πολύ καλό φροντιστηριο ξένων γλωσσών (που και για καποιο που πάει ιδιωτικό χρειάζεται - guarantee), καθώς και θα γραφτεί-ασχοληθεί και με δραστηριότητες που του αρέσουν.
(η μικρή μου τα συνδιάζει ήδη σαν πρωτάκι όλα τα παραπάνω με χαμόγελο κάθε μέρα)
Παλιά 11-05-11, 15:14   #311
kyra

kyra χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Δημήτρης Π. Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλίμονο στο παιδί που οι γονείς του περιμένουν το ιδιωτικό σχολείο να μάθει σε αυτό και γράμματα και ήθος και φιλοσοφία ζωής, χωρίς αυτοί να ασχοληθούν καθόλου. Αυτό εμένα μου φαίνεται "παρκάρισμα".
E, αφού το παρκάρουμε που το παρκάρουμε, ας 'περιμένουμε' και κάτι και από αυτό το κακόμοιρο το σχολείο.
Συγνώμη κιόλας αλλά αυτή την 'υπεραπλουστευμένη' σκέψη δεν μπορώ να την καταλάβω. Δηλαδή οι 'καλοί' γονείς, μπορούν να τα πηγαίνουν σε άθλια σχολεία? τα καλά σχολεία είναι για τους αδιάφορους. Αγαπητέ Δημήτρη Π., το σχολείο, ήταν και θα είναι ένας από τους δύο πυλώνες διαμόρφωσης της προσωπικότητας του παιδιού. Αυτά που μαθαίνει εκεί, δεν μπορεί να τα μάθει στο σπίτι, και αντίθετα.
Αν η αναζήτηση καλού σχολείου (ή σχολείο κατά τα γούστα μας, θα έλαγα) σου ακούγεται 'παρκάρισμα', τί να πω? πραγματικά καλή τύχη!
Παλιά 11-05-11, 15:15   #312
Mairoula F

Περιοχή: Maroussi
Mairoula F ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Mamvas ποιά ιδιωτικά είναι αυτά που κρατάνε τα παιδιά με δωρεάν φύλαξη μέχρι τις 5 και δεν ζητάνε 10.000 ευρώ δίδακτρα??? Πραγματικά θα ήθελα να μάθω, μιας και το ψάχνουμε με τον άντρα μου.
Ο χρήστης Mairoula F δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-05-11, 18:04   #313
travellingmum

travellingmum χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:

Υ.Γ. Οταν μιλώ για Δημόσιο, σκέφτομαι συνάμα ό,τι το παιδί μου θα γραφτεί σε πολύ καλό φροντιστηριο ξένων γλωσσών (που και για καποιο που πάει ιδιωτικό χρειάζεται - guarantee), καθώς και θα γραφτεί-ασχοληθεί και με δραστηριότητες που του αρέσουν.
(η μικρή μου τα συνδιάζει ήδη σαν πρωτάκι όλα τα παραπάνω με χαμόγελο κάθε μέρα)
Κοιτα, περα απο το τι πιστευω για την εκπαιδευση ( για μενα το σχολειο δεν ειναι τροπος να μαθεις γραμματα...), εγω θα τα στειλω σε ιδιωτικο ακριβως για να γλιτωσω την ταλαιπωρια των φροντιστηριων και τοτ ραξιμο στις διαφορες εξωσχολικες δραστηριοτητες μια που το σχολειο προσφερει δεκαδες για να επιλεξει το παιδι...

Και δεν το λεω ετσι, και ουτε πιστευω πως οποιοδηποτε ιδιωτικο ειναι καλυτερο απο οποιοδηποτε δημοσιο. Περα απο τους βασικους λογους που το επιλεξαμε (φιλοσοφια, διαπλαση χαρακτηρα, δραστηριοτητες) απο πρακτικης αποψεως θα γυρνανε τα παιδια διαβασμενα, εχοντας κανει τις δραστηριοτητες που τα ευχαριστουν και θα ξεκουραζονται. Οικονομικως, θα βγει πολυ λιιιιγο παραπανω απο το δημοσιο + φροντιστηρια+ αλλες δραστηριοτητες.

Νομιζω ο διαχωρισμος ιδιωτικο/δημοσιο ειναι πολυ γενικευμενος.
Ο χρήστης travellingmum δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-05-11, 18:29   #314
Δημήτρης Π.

Προεπιλογή

<<Αν η αναζήτηση καλού σχολείου (ή σχολείο κατά τα γούστα μας, θα έλαγα) σου ακούγεται 'παρκάρισμα', τί να πω? πραγματικά καλή τύχη![/QUOTE]>>

Μην τσαντίζεσαι. Ο καθένας μπορεί να κάνει αυτό που θέλει.

Όσο για απλουστεύσεις δες το δικό σου μήνυμα όπου λες ό,τι το Δημόσιο σχολείο στερείται φιλοσοφίας. Λυπάμαι αλλά γενικεύεις και απλουστεύεις. Μήπως τα έχεις επισκεφτεί όλα??????
Παλιά 11-05-11, 18:36   #315
Δημήτρης Π.

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο travellingmum Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτα, περα απο το τι πιστευω για την εκπαιδευση ( για μενα το σχολειο δεν ειναι τροπος να μαθεις γραμματα...), εγω θα τα στειλω σε ιδιωτικο ακριβως για να γλιτωσω την ταλαιπωρια των φροντιστηριων και τοτ ραξιμο στις διαφορες εξωσχολικες δραστηριοτητες μια που το σχολειο προσφερει δεκαδες για να επιλεξει το παιδι...

Και δεν το λεω ετσι, και ουτε πιστευω πως οποιοδηποτε ιδιωτικο ειναι καλυτερο απο οποιοδηποτε δημοσιο. Περα απο τους βασικους λογους που το επιλεξαμε (φιλοσοφια, διαπλαση χαρακτηρα, δραστηριοτητες) απο πρακτικης αποψεως θα γυρνανε τα παιδια διαβασμενα, εχοντας κανει τις δραστηριοτητες που τα ευχαριστουν και θα ξεκουραζονται. Οικονομικως, θα βγει πολυ λιιιιγο παραπανω απο το δημοσιο + φροντιστηρια+ αλλες δραστηριοτητες.

Νομιζω ο διαχωρισμος ιδιωτικο/δημοσιο ειναι πολυ γενικευμενος.

Φιλικά, ρώτησε αρκετούς γνωστούς σου που έχουν μεγάλα παιδιά σε ιδιωτικά να σου πουν αν χρειάζονται και εξωτερικά φροντιστήρια ξένων γλώσσων ή ακόμα και φροντιστήρια ελληνικών. Ίσως εκπλαγείς....
Παλιά 11-05-11, 18:54   #316
travellingmum

travellingmum χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Φιλικά, ρώτησε αρκετούς γνωστούς σου που έχουν μεγάλα παιδιά σε ιδιωτικά να σου πουν αν χρειάζονται και εξωτερικά φροντιστήρια ξένων γλώσσων ή ακόμα και φροντιστήρια ελληνικών. Ίσως εκπλαγείς....

τα ξερω γλυκε μου αυτα, γι'αυτο και επελεξα ενα σχολειο οπου γνωριζω προσωπικα πολλες οικογενειες που στελνυον τα παιδια τους εκει, σε διαφορες ταξεις, απο το νηπιαωγειο μεχρι το λυκειο. Επειδη δε μ'αρεσουν οι εκπληξεις.

Φιλικα, μη βαζεις ολα τα σχολεια σ'ενα τσουβαλι επειδη δε σ'αρεσει το οτι ειναι "ιδιωτικα".
Για'υτο ειπα και πιο παμω οτι ο διαχωρισμος ειναι πολυ γενικευμενος. Η συμβουλη σου να ρωτησω γνωστους που εχουν παιδια σε ιδιωτκα, γενικως , ειναι ακυρη. Ρωταω αυτους που εχουν παιδια στο συγκεκριμενο ιδιωτικο.
Ο χρήστης travellingmum δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-05-11, 21:17   #317
Δημήτρης Π.

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο travellingmum Εμφάνιση μηνυμάτων
τα ξερω γλυκε μου αυτα, γι'αυτο και επελεξα ενα σχολειο οπου γνωριζω προσωπικα πολλες οικογενειες που στελνυον τα παιδια τους εκει, σε διαφορες ταξεις, απο το νηπιαωγειο μεχρι το λυκειο. Επειδη δε μ'αρεσουν οι εκπληξεις.

Φιλικα, μη βαζεις ολα τα σχολεια σ'ενα τσουβαλι επειδη δε σ'αρεσει το οτι ειναι "ιδιωτικα".
Για'υτο ειπα και πιο παμω οτι ο διαχωρισμος ειναι πολυ γενικευμενος. Η συμβουλη σου να ρωτησω γνωστους που εχουν παιδια σε ιδιωτκα, γενικως , ειναι ακυρη. Ρωταω αυτους που εχουν παιδια στο συγκεκριμενο ιδιωτικο.

Αυτή είναι μια καλή απάντηση.

Παρεπιπτόντως δεν εχω τιποτα με τα ιδιωτικά. Σε ιδιωτικούς παιδικους έστειλα-στελνω τα μικρά μου. Για αυτό δεν έχω προκαταλήψεις όπως άλλοι. Δεν χρειαζεται να βαζουμε λογια δίχως λόγο.
Φιλικά.

Υ.Γ. Θα ήθελα πολύ να μάθω ποιο είναι αυτό το ιδιωτικό για το οποίο μιλάς. Αν βέβαια θέλεις να το μοιραστείς.
Παλιά 17-05-11, 13:57   #318
ΛΕΝΑ_Π

Περιοχή: ΝΙΚΑΙΑ
ΛΕΝΑ_Π ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΛΕΝΑ_Π Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΛΕΝΑ_Π
Προεπιλογή

Γεια σας,
δεν ξερω αν γραφω στο σωστο θεμα αλλα ας ρωτήσω..
Λοιπον το προβλημα μου ειναι το εξης : Ο γιος μου ειναι στην Α δημοτικου σε ιδιωτικο σχολειο. Επιστρεφει στο σπιτι μας στις 3 το απογευμα, ενω εγω πρεπει να φυγω για τη δουλεια μου στις 3.30!!! Τα δημοσια σχολεια τελειώνουν στις 12.30!!! Αξιζει αραγε να χανουμε τον κοινο μας χρονο; Αν παει σε δημοσιο σχολειο ,φοβάμαι, οτι θα έχει προβληματα ενταξης. Εχω παρατηρησει οτι με τα παιδακια στο παρκο δεν μπορει να παιξει οπως με τα παιδια του σχολειου του μιλαει για πραγματα που δεν γνωριζουν και δεν τα αφορουν, ετσι πολλες φορες τον κοροιδευουν. Να επισημανω εδω, ότι δεν πηγαινει σε εκεινα τα τρεντυ σχολεια με το μεγαλο ονομα και την απιστευτη πιεση στα παιδια!!! Το σχολειο του ειναι ενα μικρο σχολειο οπου το παιδι μου παει και γυριζει χαρουμενο! Οι υπολοιποι γονεις επελεξαν το σχολειο με τα ιδια κριτηρια!!

Ελπιζω να μην σας κουρασα, ευχαριστω!
Ο χρήστης ΛΕΝΑ_Π δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-05-11, 21:09   #319
kel

kel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Nομιζω οτι το καλυτερο ειναι να φτιαξεις μια λιστα με τα υπερ και τα κατα του σχολειου που ειναι τωρα και του σχολειου που επιθυμεις να παει. Μετα αξιολογησε ποια απο αυτα ειναι σημαντικα για την ψυχολογια του παιδιου . Ιεραρχησε τις δικες του αναγκες πρωτα και επειτα τις δικες σου.
Παλιά 23-05-11, 04:01   #320
brand

brand ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ενδιαφέρον τα όσα γράφετε φίλοι μου.
Πάντως με την κατάσταση στη Δημόσια παιδεία που υπάρχει αυτή τη στιγμή, δύσκολα θα επέλεγα να πάω το γιο μου σε Δημόσιο σχολείο.
Βρήκα και μια on-line έρευνα σε ένα site για την επιλογή Δημόσιου ή ιδιωτικού σχολείου.
Τα ποσοστά θα σας εντυπωσιάσουν! Δεν περίμενα τέτοια διαφορά!!
http://www.eduadvisor.gr/index.php?o...03-07-23-36-43
Ο χρήστης brand δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές