Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Προσχολική ηλικία (απο 2 ετών): Ανάπτυξη, Ψυχολογία, Συμπεριφορά

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 02-10-07, 16:55   #81
Oh-Mamy

Περιοχή: Αθήνα
Oh-Mamy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν ειναι θυμός καλή μου, απόγνωση είναι για τις ζημιές που κάνει και πρέπει κάποιος να τις διορθώσει!!!!!!
Ο χρήστης Oh-Mamy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-10-07, 17:20   #82
aggeliki

Περιοχή: Ν.ΜΑΚΡΗ
aggeliki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γεια σας!θελω να ρωτησω και εγω κατι.καποιες φορες οταν θελω να τον αλλαξω για να κοιμηθει ή να του βαλω αλλη πανα ή καλτσες,φτανει σε σημειο υστεριας και κλαιει ασταματητα και μερικες φορες χτυπαει(αλλα μονο τον μπαμπα του),πως πρει να φερθω εκεινη την στιγμη,να τον κανω να ξεχαστει και να προσπαθησω αργοτερα??και αν πρεπει οπωσδηποτε να τον αλλαξω τοτε πως να φερθω??
Παλιά 19-10-07, 19:48   #83
ΡΙΑ

Περιοχή: NIKAIA
ΡΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω Αγγελικη οταν αλλαζα τον γιο μου που ηταν λιγο πιο βιαιος μικρος του εδινα να κραταει ενα παιχνιδακι που του αρεσει και να απασχολειται με αυτο. Ετσι ξεχνιοταν και εκανα και εγω την δουλεια.
Για δοκιμασε μηπως και πιασει.
Παλιά 21-10-07, 10:00   #84
aggeliki

Περιοχή: Ν.ΜΑΚΡΗ
aggeliki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΡΙΑ
Εγω Αγγελικη οταν αλλαζα τον γιο μου που ηταν λιγο πιο βιαιος μικρος του εδινα να κραταει ενα παιχνιδακι που του αρεσει και να απασχολειται με αυτο. Ετσι ξεχνιοταν και εκανα και εγω την δουλεια.
Για δοκιμασε μηπως και πιασει.
το εχω δοκιμασει και αυτο,αλλα δεν πιανει παντα...
Παλιά 22-10-07, 09:40   #85
Oh-Mamy

Oh-Mamy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το θαύμα της φύσης, το σουπερ ντουπερ παιδί μου το κάνει μερικές φορές και αυτό. Απλά της αρέσει αφάνταστα να μένει γυμνή.
Τι κάνω? Απλά συνεχίζω να την αλλάζω, παρά τις έμπρακτες διαμαρτυρίες της, ενώ πραγματικά ήρεμα της λέω πως σε αυτό το πράγμα δνε έχει επιλογή και πως πρέπει να ντυθούμε. Στο μεταξύ τηνβουτάω κανονικά και την ντύνω, συνεχίζοντας να λέω πως δνε έχει νόημανα μαλώνουμε συνέχεια για το ίδιο πράγμα κάθε φορά κξαι πως ξέρει πως στο συγκεκριμμένο θέμα δε πρόκειται να της περάσει.
Τις περισσότερες φορές παραδίνεται αφου συνεχίζει για λίγο την κλωτσοπατινάδα της.
Αν έχω όμως λίγο χρόνο προτιμών α σταματήσω το ντύσιμο εκείνη την ώρα και να την αφήσω να με παρασύρει σε ένα σωματικό παιχνίδι με κουνια μπέλα μέσα στην πετσέτα της, με γαργάλημα και γκουτσου γκουτσου (ετσι το ζητάει) για λίγη ώρα, μετά , τις περισσότερες φορές είναι πολύ πιο συνεργάσιμη.
Ο χρήστης Oh-Mamy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-10-08, 13:18   #86
stellina

stellina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα κι από μένα. Θα ήθελα να μοιραστώ τους προβληματισμούς μου και να ακούσω τη γνώμη σας. Ο Αντωνάκης, 28 μηνών, ήταν από μικρός ένα ιδιαίτερα κινητικό παιδί. Δεν θα τον έλεγα δύσκολο, γιατί τις περισσότερες φορές συνεννοούμαστε με τον διάλογο, αλλά φοβερά ενεργητικό. Από όταν περπάτησε, τρέχει, χοροπηδάει, κάνει τούμπες...αφού πολλές φορές κάνει επιτόπου πηδηματάκια από την περισσευούμενη ενέργεια! Παρ' όλα αυτά δεν είναι επιθετικός, τουλάχιστον όχι με τα άλλα παιδάκια και τον έχω παρατηρήσει ότι όποτε ενοχλεί άλλο παιδάκι, είναι λόγω ατσαλοσύνης του (πχ. θα περάσει από δίπλα του σαν άσπρος σίφουνας και θα τον/την σκουντήξει ή ρίξει). Συνήθως του κάνω παρατήρηση να είναι προσεκτικός με τους γύρω του, αλλά δεν θέλω να τον πρήζω κιόλας, εφόσον η γενική συμπεριφορά του είναι καλή. Στο ψητό τώρα...Ενώ λοιπόν με τους άλλους είναι μια χαρά, υπάρχουν στιγμές μαζί μας που γίνεται επιθετικός. Τα έχει και κατηγοριοποιήσει, εμένα μου ρίχνει τα γυαλιά απ' το πρόσωπο και τον μπαμπά τον δαγκώνει... Το αντιμετωπίζουμε λέγοντάς του ότι αυτό απαγορεύεται και απομακρύνοντάς τον από την αγκαλιά μας, αλλά ο μικρός συνεχίζει να βρίσκεται σε υπερένταση και μάλιστα γελάει με την όλη ιστορία. Οφέιλω να ομολογήσω ότι κάποιες λίγες φορές εγώ έχω δείξει έντονα το θυμό μου, μιλώντας του έντονα και μια - δυό φορές του έχω χτυπήσει το χεράκι (ε, μετά ήταν χειρότερα για μένα, γιατί πατούσε τα κλάμματα, τα πατούσα κι εγώ, αλλά τουλάχιστον του εξηγούσα ότι ήμουνα πολύ εκνευρισμένη και ότι ήταν λάθος η συμπεριφορά μου.) Επίσης καναδυό φορές που έχω προσπαθήσει το time out δεν μου'χει κάτσει. Ο τυπάκος το παίρνει κι αυτό στην πλάκα, συνεχίζει να είναι σε υπερένταση και να φεύγει από το σημείο του time out και όταν του πω ότι όκ τέλειωσε το διάλειμμα και σκέφτηκε αυτό που έκανε κτλ, γελάει και μου λέει "Αντώνης κι άλλη τιμωρία" !!!!
Για πείτε λοιπόν προτάσεις, ό,τιδήποτε θα εκτιμηθεί!!!!
Ευχαριστώ και συγγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα.
Ο χρήστης stellina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-10-08, 14:23   #87
jena

jena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο aggeliki
γεια σας!θελω να ρωτησω και εγω κατι.καποιες φορες οταν θελω να τον αλλαξω για να κοιμηθει ή να του βαλω αλλη πανα ή καλτσες,φτανει σε σημειο υστεριας και κλαιει ασταματητα και μερικες φορες χτυπαει(αλλα μονο τον μπαμπα του),πως πρει να φερθω εκεινη την στιγμη,να τον κανω να ξεχαστει και να προσπαθησω αργοτερα??και αν πρεπει οπωσδηποτε να τον αλλαξω τοτε πως να φερθω??
Αγγελική απλώς άλλαξέ τον με σταθερές κινήσεις αγνοώντας τις φωνές. Φάση είναι, θα περάσει σύντομα (αν δει ότι δεν περνάει το δικό του). Κι εμένα πέρασε αυτήν την φάση και σχεδόν καθόμουν πάνω της για να την καταφέρω. Το ύφος και η φωνή σου έχει σημασία να είναι ήρεμα και αδιάφορα προς την "κρίση" του.
Ο χρήστης jena δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-06-09, 10:58   #88
elenik

Το avatar του χρήστη elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή χαστουκια

Την Παρασκευη ενα παιδακι χαστουκισε το δικο μου στον παιδικο. Το ειπε στην δασκαλα και εβαλε το παιδακι τιμωρια. Γενικα το χειριστηκε καλα η δασκαλα
Το θεμα ειναι οτι απο τοτε μας εχει τρελανει στα χαστουκια. Καλε μιλαμε οτι αν πω κατι και δεν του αρεσει την τρωω την σφαλιαρα .
Τι μπιρι μπιρι δοκιμασα, τι τιμωρια, τι να βαζω το χερι μου μπροστα τιποτα. Τωρα ειμαι στην φαση που λεω πως ποναω και κλαιω μπας και καταλαβει.
Πως καταφερνουμε να ξεμαθουν αυτο? Γενικα πολλοι συμαθητες του τις ριχνουν και προσπαθω να αμυνεται και να μην τις τρωει αλλα να μην το υιοθετει σαν συμπεριφορα παρα μονο για αυτοπροστασια . Πως γινεται να μην ειναι σακος του μποξ αλλα και να μην το κανει εκεινος?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!
Ο χρήστης elenik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-03-10, 00:15   #89
max13

Το avatar του χρήστη max13

Περιοχή: ευβοια
max13 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

stellina kalhspera ηθελα και εγω να σε ρωτησω δεν ξερω τι συμβαινει μηπωσ το χει το ονομα τελικα και μενα ειναι 28 μηνων ο γιοκασ μου και τον λενε αντωνακη και μενα ειναι φοβερα υπερκινητικο πεδι την τιμωρια το ειχαμε αρχισει και μεισ ενα διαστημα αλλα τελικα δεν επιασε το επερνε στη πλακα και οταν εκανε κατι ελεγε μονοσ του μαμα αντωνησ τιμωρια και πηγενε μονοσ του στο δωματι σκεψησ ερχοταν μετα απο 1 λεπτο και ελεγε συγνωμη και μετα το εκενε επιτηδεσ οτι ζημια του ερχοταν οσο το συνεχιζα τοσο χειροτερευε μετα απο λιγο καιρο δεν ξερω πωσ του ηρθε και την τιμωρια την συμπεριελαβε ωσ φοβια οποτε ρωταω την παιδιατρο και μου λεει ειναι λιγο μικρος για τιμωριεσ και μου λεει αστον μην παθει φοβιεσ και τη κοψαμε την τιμωρια απλα οταν κανει μια ζημια του εξηγω τοι αυτο που εκανε ειναι λαθοσ αλλε σφορεσ το καταλαωενει αλλεσ φορεσ οχι αλλα προσπαθω να μην του κανω ολα τα χατηρια και ασ πεφτει κατω και χτυπιετε μετα απο λιγο συνερχετε και ηρεμει που δεν του εδωσα σημασια να περασει το δικο του γενικα ειναι πολυ ανυπομονοσ οπωσ πολλλα παιδακια στην ηλικια τουσ απλα π[ροσπαθησε να του εξηγεισ συνεχεια το σωσο και το λαθος........
Ο χρήστης max13 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-03-10, 00:20   #90
max13

Το avatar του χρήστη max13

Περιοχή: ευβοια
max13 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

elenik kalhspera emas mas exei tyxei με το μικρο μου να μασ τρΑαβαει τα μαλλια ουτε με το καλο ουτε με το αγριο αφου του ελεγα η μανουλα ποναει τιποτα εκεινοσ το δικο του μια δθο τρεισ και συνεχιζοταν οταν το ξανακανε πιανω και γω το δικο του μαλλι και μου λεει μαμα ααααααααααααααααααα ποναω του λεω εσυ πονασ η μανουλα δεν ποναει και του λεω αν το ξανακανεισ θα σου τραβηξει η μανουλα παλι το μαλλι σου και θα κλαισ οποτε και δεν το ξανακανε πιστευω το ιδιο ισχυει και με το χαστουκι καντου το και εσυ ετσι απαλα να δουμε θα το ξανακανει θα δεισ αντιδραση σιγουρα πιστευω δοκιαμσε το ισωσ και να πετυχει περιμενω νεα σου νομιζω οτι θα το κοψει που θα παει........
Ο χρήστης max13 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-04-10, 05:00   #91
nasia84

Το avatar του χρήστη nasia84

nasia84 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Βοήθεια! Είμαι απελπισμένη. Τον γιο μου αμέσως μόλις γέννησα την κόρη μου τον έστειλα σε παιδικό σταθμό για να κοινωνικοποιηθεί και να μιλήσει πιο γρήγορα (αργήσαμε λόγω νεας γρίπης). Χθες μας άνοιξαν τα μάτια και μας άγχωσαν ταυτόχρονα. Ο γιος μου από 2 ετών αρχισε να σπρώχνει παιδάκια και όταν ήθελε να περάσει το δικό του χτυπιόταν με μανία κάτω. όσο και να του μιλούσαμε δεν γινόταν τίποτα. Μεχρι και στον ποπό αρχίσαμε να χτυπάμε, αλλά αυτό μας έκανε να έχουμε τύψεις παρά να αλλάξει η συμπεριφορά του. Όταν σταμάτησα να δουλεύω και ασχολήθηκα μαζί του περισσότερο,είδα βελτιωση στη συμπεριφορά του και στην ομιλία του.Μετά όμως ήρθε η εγκυμοσύνη... Από εκεί και πέρα άρχισε να μας χτυπαει και εμάς όταν δεν του κάναμε τα χατήρια. Τον τελευταίο μήνα προκαλεί με το παραμικρό εμετό και φτύνει. Εχω δοκιμάσει τα παντα: να του μιλήσω με το καλό, να του δείξω ότι θύμωσα ή ότι στενοχωρήθηκα, να αδιαφορήσω, να τον τιμωρήσω αλλά δεν πιανει τίποτα. Η κατάσταση έχει ξεφύγει από τον έλεγχο. Χθες η διευθύντρια του παιδικού σταθμού μας είπε ότι αυτά τα κάνει και εκεί, ότι δεν ακούει, κάνει τα δικά του και ότι τα άλλα παιδάκια τον απομονώνουν.Σαν μινι εγκληματία μου τον περιέγραψε, με τα χειρότερα λόγια. Ξέρω ότι έχω κάνει τραγικά λάθη σαν μάνα γιατί επρεπε να αφιερώνω πιο πολύ χρόνο στο παιδί, να τον παίρνω με το καλό. καμια φορά μαλωνα με τον άντρα μου μπροστά στο παιδί και ίσως αυτό να τον αγρίεψε. Μου έρχεται να βάλω τα κλάματα με αυτήν την κατάσταση. Ισως αν αρχισει να μιλάει πιο καλά να βελτιωθεί αλλά ως τότε τι κανουμε? Μήπως να του σταματήσω τον παιδικό σταθμό. Νιώθω απαίσια και ανικανη.
Παλιά 07-04-10, 09:50   #92
elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λιγο οι ορμονες, λιγο και η διευθυντρια που να μην πω τιποτα εβγαλε το διχρονο εγκληματια .....
Χαλαρωσε.
Θα σου προτεινα να διαβασεις αυτα

Ο ΘΥΜΟΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ

ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΒΑΖΟΥΝ ΟΡΙΑ
ειναι αλλο ενα σωτηριο που κολησα τωρα και δεν θυμαμαι πως το λενε.

Ηταν ετσι ο μικρος πριν το μωρο ή τωρα τα κανει αυτα? Μηπως απαιτει την προσοχη σας?
Γενικα θα ελεγα ολοι περνανε μια κριση με τον ερχομο νεου μελους και το μονο που θα συνηστουσα (αν εγιναν μετα το μωρο) ειναι σταθεροτητα και αγαπη.
Μην πανικοβληθεις.

Παλιά 14-04-10, 19:39   #93
sarra

Περιοχή: Ν.Σμυρνη
sarra χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλησπερα!θα ηθελα να ζητησω τη βοηθεια σας.εχω ενα υιο τον φιλιππο που το καλοκαιρι θα γινει 3.ειναι ενα παιδι πολυ εκφραστικο που εξωτερικευει τα συναισθηματα του.το προβλημα μας ειναι οτι οταν βρισκεται με παιδακια μικροτερα η κ της ιδιας ηλικιας αλλα πιο ηρεμα συχνα τα χτυπαει τους παιρνει τα παιχνιδια κ ειναι ενοχλητικος.να σημειωσω οτι δεν εχει δει παρομοια συμπεριφορα απο εμας δεν τον μαλωνουμε αλλα με εντονο υφος του λεμε να προσεχει τους αλλους η τον απομακρυνουμε απο το αλλο παιδακι κ τον βαζουμε να σκεφτει στο δωματιο του.το θεμα ομως ειναι οτι οχι μονο δεν εχει υπαρξει καλυτερευση αλλα τωρα αρχισε να κλωτσαει!!δεν ξερω καν που το ειδε γιατι δεν παει παιδικο σταθμο.ειμαι κ εγγυος 7 μηνων κ δεν ξερω αν αφτο χειροτερευει την κατασταση
Ο χρήστης sarra δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-04-10, 12:08   #94
αγγελακια

Το avatar του χρήστη αγγελακια

Περιοχή: κρητη
αγγελακια χωρίς αξιολόγηση
Wink

εγω εχω δυο κοριτσακια 2,4 χρονων..η μια εχει αντιδραστικη συμπεριφορα οχι τοσο πολυ οπως τον γιο σου ομως, πιστευω οτι ειναι αντιδραση της ηλικιας , σε καμια πειπτωση δεν θελει φωνες. ξερω οτι ειναι δυσκολο να κρατηθεις κ να μεινεις ψυχραιμη. ακολουθα τον ιδιο ρυθμο . βαζε τον τιμωρια κ απαγορευσε του κατι που αγαπα. πρεπει να ειασι σταθερη στον λογο σου, ερχεται κ το αλλο παιδακι κ θα εχεις προβλημα. γινε απολυτη με εντονη σταθερη φωνη κ τιμωριες. εμενα μολις ακουνε την λεξη τιμωρια βαζουν τα κλαμματα. κ τις εχω βαλει μονο 1 φορα ..σου ευχομαι καλη επιτυχια
Ο χρήστης αγγελακια δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-04-10, 00:47   #95
ΛΗΤΩ

Το avatar του χρήστη ΛΗΤΩ

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
ΛΗΤΩ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή παράξενη συμπεριφορά

Την Δευτέρα τα ξημερώματα ξύπνησε η μεγάλη μου κόρη (τον Ιούνιο κλείνει τα 3 )με σπαραχτικό κλάμα και ήθελε να έρθει στο κρεβάτι μας...δεν δώσαμε σημασία στο γεγονός γιατί συμβαίνει σχεδόν καθημερινά, αυτό που μας προβλημάτισε όμως είναι ότι κράταγε τα πόδια της και δεν τα άφηνε με τίποτα.Η περίεργη αυτή συμπεριφορά συνεχιζεται εδώ και 4 μέρες και έχω αρχίσει να ανησυχώ.Παίζει, τρέχει, περπατάει, σκύβει, και με το ένα χέρι τουλάχιστον αν όχι και με τα δύο, ακουμπάει τα πόδια της.Όταν τη ρωτάμε γιατί το κάνει απαντάει θυμωμένα ότι δεν ξέρει..προχτές είπε στον πατέρα της ότι τα κρατάει για να μην της τα πάρει το κουνέλι!!!!Υπάρχουν φορές που ξεχνιέται και παίζει κανονικά,π.χ χτες που πήγαμε σε παιδότοπο, έτρεχε και έπαιζε χαρούμενη με τα άλλα παιδάκια χωρίς να το κάνει....την ρωτάω αν την πονάνε τα πόδια, λέει όχι και φαίνεται ότι όντως δεν την πονάνε....πρσπάθησα να αδιαφορήσω αλλά δεν γίνεται γιατί μας έχει σπάσει τα νεύρα με αυτή τη συμπεριφορά.Δεν ανεβαίνει στην καρέκλα μόνη της γιατί κρατάει τα πόδια,στο μπάνιο τα ίδια,όταν ην παίρνουμε αγκαλιά το ίδιο..δεν ξέρω τι να υποθέσω και πως να την χειριστώ.
Να σημειώσω ότι πριν 4,5 μήνες απέκτησε αδερφούλα και ότι μέχρι τον 3ο μήνα είχαμε σοβαρά επεισόδια ζήλειας, αύξηση των κρίσεων θυμού, δεν ήθελε να παίζει με άλλα παιδάκια κτλ, κτλ...Τον τελευταίο ενάμιση μήνα η κατάσταση είχε φτιάξει πολύ..δείχνει αδυναμία στη μικρή, την φιλάει, την χαιδεύει, της μιλάει τρυφερά, φαίνεται να έχει συνηθήσει πλέον την παρουσία της και θέλει όπου πάμε να την παίρνουμε μαζί...
Είναι δυνατόν αυτή η παράξενη συμπεριφορά που συνοδεύεται από κρίσεις θυμού και τρομερά νεύρα και φωνές από μέρους της να έχει σχέση με την αδερφή της?Τι να κάνω, να απευθυνθώ σε παιδοψυχολόγο?Στενοχωριέμαι γιατί πιστεύω ότι υποφέρει...χτες τη νύχτα ήρθε στις 4 τα ξημερώματα και κοιμηθήκαμε μαζί...κρατούσε συνέχεια τα πόδια της στον ύπνο της, αν τις έπαιρνα τα χεράκια από κει , τσουπ κοιμησμένη τα ξαναέβαζε..
Είναι δυνατόν να είδε κάποιον εφιάλτη και να την επηρέασε?Αλλά πάλι τόσες μέρες, δεν μου φαίνεται φυσιολογικό...
Ο χρήστης ΛΗΤΩ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-04-10, 12:22   #96
αγγελακια

Wink

κ βεβαια εχει να κανει με την ζηλια. μπορει ναδειχνει ενταξει μπροστα στην μικρη αλλα μεσα της εχει την ανασφαλεια.μην ξεχνας ειναι σε δυσκολη ηλικια, θελει να προκαλεσει την προσοχη σας. σιγουρα την εχει αλλα περισσοτερο για επιβεβαιωση. συνεχισε να της δειχνεις την ιδια προσοχη λεγε της ποσο την αγαπας κ σιγουρα θα περασει. παρε την γνωμη της γιατρου, ολα θα πανε καλα
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 30-04-10, 16:57   #97
elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παιδιατρος την ειδε για τα ποδια? (καλου κακου)

Στην ΕΨΥΠΕ απευθυνθηκες? Για παρε μια γνωμη κι απο εκει.
Σιγουρα εχει σχεση με την μικρη το θεμα παντως.
Προσπαθει να κανει το μωρο? Δεν μπορω να καταλαβω.
Αν αδιαφορησετε πραγματικα τι κανει?

Παλιά 06-05-10, 15:29   #98
ΛΗΤΩ

Το avatar του χρήστη ΛΗΤΩ

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
ΛΗΤΩ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

...παιδίατρος την είδε και την εξέτασε...μια χαρά είναι σωματικά!Το συζήτησα με 2 παιδιάτρους και συμφώνησαν και οι δύο ότι έχει να κάνει με το μωρό.Με παρότρυναν να αδιαφορήσω και μου τόνισαν ότι χρειάζεται το χρόνο της για να το ξεχάσει και να επανέλθει και οφείλουμε να της τον δώσουμε...
Όταν είμαστε έξω και παίζει, τρέχει κτλ, δεν το κάνει καθόλου.
Το κάνει κυρίως όταν είμαστε σπίτι οι τρεις μας μόνες μας, εγώ, εκείνη και η μπέμπα....τότε μου σπάει κυριολεκτικά τα νεύρα..προχτες δεν με άφηνε ούτε τα χέρια να της πλύνω λέγοντάς μου ότι δεν μπορεί να μου τα δώσει γιατί πρέπει να κρατάει τα πόδια της...δεν ανέβαινε μόνη της ούτε σε καρέκλα ούτε στον καναπέ, ήθελε να την παίρνω αγκαλιά και να την ανεβάζω εγώ...
Όταν έρχεται ο μπαμπάς της καλυτερεύει η κατάσταση,όταν έρχεται και η γιαγιά δεν το κάνει σχεδόν καθόλου σήμερα που είναι και η ξαδέρφη της εδώ την έχω τσεκάρει να τα ακουμπάει δυο τρεις φορές αλλά παίζει φυσιολογικότατα...Το πρωι που είμασταν μόνες μας πάλι όμως, τα χέρια εκεί, κολλημένα στα πόδια...
Χτες που την ξαναρώτησε ο πατέρας της μας απάντησε ότι δεν θέλει να μας πει...ξέρει γιατί το κάνει αλλά δεν θέλει να πει...
Ο χρήστης ΛΗΤΩ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-05-10, 16:03   #99
frinda

Το avatar του χρήστη frinda

frinda ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας χρειαζομαι κι εγω τη βοηθεια σας. Ο μπεμπικος μου που ειναι 22 μηνων ηταν μεχρι προτεινος ενα χαρουμενο ηρεμο και παρα παρα πολυ χαμογελαστο παιδακι.
Επιπλεον ηταν πολυ υπακουος και αγαπουλης. Ολο αγκαλιτσες και φιλακια με τη μανουλα του. Τον τελευταιο εναμυσι μηνα ομως εχει αλλαξει τελειως συμπεριφορα.
Κανει συνεχεια '' αταξιες '' δεν υπακουει σε κανεναν και μολις παμε να τον αποτρεψουμε απο κατι ΒΑΖΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΤΣΙΡΙΔΕΣ τρεμει ολοκληρος απο τα νευρα του, κοκκινιζει απο νευρα και φωνες, πεταει με νευρα την πιπιλα του κατω, και τωρα τελευταια χτυπαει και το κεφαλι του στους τοιχους. Δεν μπορω ειλικρινα να καταλαβω τις αντιδρασεις του και ανησυχω απιστευτα. Νιωθω σαν να εχω αλλο παιδι. Βεβαια ολα αυτα ξεκινησαν απο την ημερα που εφυγε ο παππους του απο το σπιτι για να παει στο Νοσοκομειο και κορυφωθηκαν την ημερα που τον χασαμε για παντα. Δεν ξερω αν εχει καποια σχεση αυτο αν το παιδι δηλαδη αντιλαμβανεται την συναισθηματικη φορτιση που υπαρχει στο σπιτι ή ακομη και την απωλεια αλλα προχθες τον ειδα να τρεχει με τα χερια ψηλα να κοιταζει το ταβανι και να λεει '' παπα παπα .... δηλαδη παππου ''
Αν μπορειτε βοηθηστε με γιατι κοντευω να τρελαθω.

[/url] .
Ο χρήστης frinda δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-05-10, 11:13   #100
αγγελακια

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο frinda Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας χρειαζομαι κι εγω τη βοηθεια σας. Ο μπεμπικος μου που ειναι 22 μηνων ηταν μεχρι προτεινος ενα χαρουμενο ηρεμο και παρα παρα πολυ χαμογελαστο παιδακι.
Επιπλεον ηταν πολυ υπακουος και αγαπουλης. Ολο αγκαλιτσες και φιλακια με τη μανουλα του. Τον τελευταιο εναμυσι μηνα ομως εχει αλλαξει τελειως συμπεριφορα.
Κανει συνεχεια '' αταξιες '' δεν υπακουει σε κανεναν και μολις παμε να τον αποτρεψουμε απο κατι ΒΑΖΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΤΣΙΡΙΔΕΣ τρεμει ολοκληρος απο τα νευρα του, κοκκινιζει απο νευρα και φωνες, πεταει με νευρα την πιπιλα του κατω, και τωρα τελευταια χτυπαει και το κεφαλι του στους τοιχους. Δεν μπορω ειλικρινα να καταλαβω τις αντιδρασεις του και ανησυχω απιστευτα. Νιωθω σαν να εχω αλλο παιδι. Βεβαια ολα αυτα ξεκινησαν απο την ημερα που εφυγε ο παππους του απο το σπιτι για να παει στο Νοσοκομειο και κορυφωθηκαν την ημερα που τον χασαμε για παντα. Δεν ξερω αν εχει καποια σχεση αυτο αν το παιδι δηλαδη αντιλαμβανεται την συναισθηματικη φορτιση που υπαρχει στο σπιτι ή ακομη και την απωλεια αλλα προχθες τον ειδα να τρεχει με τα χερια ψηλα να κοιταζει το ταβανι και να λεει '' παπα παπα .... δηλαδη παππου ''
Αν μπορειτε βοηθηστε με γιατι κοντευω να τρελαθω.
σιγουρα θα ηταν δεμενος με τ παππου κ θα περνουσαν πολλες ωρες μαζι....
κ βεβαια παιζει ρολο τη κλιμα στο σπιτι....προσπαθηστε να ειστε οσο μπορειτε πιο ηρεμοι κ οπως εισασταν πριν το συμβαν..σιγουρα θα του εξηγησετε οτι ο παππους τον βλεπει κ ειναι καπου πολυ ομορφα..κ οταν θελει μπορει να του μλαει γιατι τον ακουει. να νοιωθει οτι υπαρχει.
ελπιζω να βοηθησω λιγο
Παλιά 10-05-10, 10:32   #101
matsoulinako

Το avatar του χρήστη matsoulinako

Περιοχή: Όπου γης και πατρίς....
matsoulinako ουδετερη μηδέν
Unhappy ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΗ......

Εδώ και 10 μήνες που γεννήθηκε η μικρή, ο γιος μου (τώρα 34 μηνών) δεν σταματάει να κλαίει χωρίς λόγο, να αντιμιλά , να κάνει σκανταλιές και να χτυπιέται.Το καταλαβαίνω ότι έχασε την αποκλειστικότητα της λατρείας μου (και αυτός και η μικρή "ήρθαν" με εξωσωματικές μετά από χρόνιες προσπάθειες και καταλαβαίνετε την αδυναμία μας) αλλά η μικρούλα είχε κάποια μικροπροβληματάκια υγείας και ήμουν πιο πολύ από πάνω της.Όλα αυτά σε συνδυασμό με την αλλαγή περιβάλλοντος, 2 φορές μέσα σε 5 μήνες (πήγα στην μαμά μου για να γεννήσω και μόλις η μπέμπα έγινε 2 μηνών πήγαμε μετάθεση με τον άντρα μου στην Ορεστιάδα),τσάκισαν τα νεύρα μου και αποδιοργάνωσαν τον μικρό.Κλειστήκαμε στο σπίτι λόγω χειμώνα και του φόβου για ιώσεις και "γρίππες" με αποτέλεσμα να μην αναγνωρίζω πια το παιδί μου και τον εαυτό μου (νιώθω συνεχώς μελαγχολία έως κατάθλιψη, κλαίω και τρώω συνεχώς).Τα "νεύρα" του παιδιού με έκαναν να τον πάρω αρχικά με "το καλό" αλλά δεν απέδωσε.Μετά του φώναξα και τον χτύπησα κιόλας (είναι απίστευτα πόσο εύκολα σηκώνεις το χέρι αφού το κάνεις την πρώτη φορά).Έκλαιγε αυτός, έκλαιγα πιο πολύ εγώ....από τύψεις.Εγώ που έκανα χίλιες προσευχές να κάνω παιδιά τόσα χρόνια να μην μπορώ να αντιμετωπίσω τις εκρήξεις ενός μωρού 34 μηνών, του πιο πολύτιμου δώρου που μου έκανε ο Θεός!!!!!Θυμώνω με τον εαυτό μου, θυμώνω με το παιδί...Ο άντρας μου λείπει πολλές ώρες και λογικά όλα τα αντιμετωπίζει με διαφορετικό τρόπο.Λέει ότι είμαι υπερβολική και "χαϊδεύει" τον μικρό (ο οποίος απευθύνεται διαρκώς σε αυτόν όταν τον μαλώσω)αλλά τις προάλλες που είχε άδεια διαπίστωσε αυτές τις αναίτιες εκρήξεις και κλάματα.Δεν ξέρω τι να κάνω πια....Σκέφτηκα και τον ψυχίατρο μήπως τελικά είναι δικό πρόβλημα.Αλλά με την μικρή δεν έχω πρόβλημα...Τι να κάνω;;;;;;;;ΒΟΗΘΕΙΑ (πού θα την βρώ;; )
Ο χρήστης matsoulinako δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-05-10, 12:25   #102
Eliza

Το avatar του χρήστη Eliza

Eliza ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα!
Καταρχην ΧΛΑΡΩΣΕ! Ούτε το παιδί σου ούτε εσύ έχετε κάτι περίεργο.
Οι αντιδράσεις του γιού σου είναι ενοχλητικές, δύσκολες και ψυχοφθόρες μεν, φυσιολογικότατες δε.
Η έλευση του νέου μωρού σε συνδυασμό με τις άλλες αλλαγες που ανέφερες σίγουρα τον έχουν αποσυντονίσει. Επίσης υποθέτω ότι η δική σου μη σταθερή συμπεριφορά προς αυτόν του δίνει συνεχώς πατήματα να συνεχίζει. Και είναι και ίδιον της ηλικίας του.
Το ότι είσαι μόνη σου συνέχεια με τα 2 παιδιά επιβαρύνει πολύ την κατάσταση.
Όσο βρίσκεσαι σε αναστάτωση και απελπισία, έχεις λίγες πιθανότητες να ελέγξεις αποτελεσματικά την κατάσταση. Αν νομίζεις ότι χρειάζεσαι κάποια επεγγελματική ψυχολογική στηριξη (για σένα, όχι για το παιδί), μη διστάζεις. Είναι κρίμα να κάνεις πράγματα και να συμπεριφέρεσαι στα παιδιά σου με τρόπο που δεν θέλεις. Και αυτό πρέπει να το λύσεις εσύ με τον ευατό σου. Ο,τι και αν κάνει το παιδί σου ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ! Είναι παιδί και τώρα μαθαίνει. Από εσένα. Το ότι δεν έχεις πρόβλημα με τη μικρή δε λέει τίποτα. Η μικρή -ακόμα- δεν διεκδικεί με τον ίδιο τρόπο. Θα έρθει όμως και η σειρα της.
Αν αυτό σε ανακουφίζει και τα δικά μου παιδιά έχουν την ίδια περίπου διαφορά, και όντως οι αντιδράσεις του μεγάλου είναι παρόμοιες. Χρειάζεται ΠΟΛΛΗ υπομονή και καλός τρόπος. Η αγριάδα και οι φωνές μόνο εντείνουν και πολλαπλασιάζουν το φαινόμενο. -μην περιμένεις να εξαφανιστεί άμεσα το πρόβλημα πάντως. Ειδικά τώρα που υπάρχει μια παγιωμένη κακή κατάσταση.
Διάβασε και λίγο εδώ
http://parents.gr/psych/a42
http://parents.gr/psych/a46
http://parents.gr/psych/a155
http://parents.gr/psych/a125
Παλιά 10-05-10, 12:37   #103
matsoulinako

Το avatar του χρήστη matsoulinako

Περιοχή: Όπου γης και πατρίς....
matsoulinako ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Eliza Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα!
Καταρχην ΧΛΑΡΩΣΕ! Ούτε το παιδί σου ούτε εσύ έχετε κάτι περίεργο.
Οι αντιδράσεις του γιού σου είναι ενοχλητικές, δύσκολες και ψυχοφθόρες μεν, φυσιολογικότατες δε.
Η έλευση του νέου μωρού σε συνδυασμό με τις άλλες αλλαγες που ανέφερες σίγουρα τον έχουν αποσυντονίσει. Επίσης υποθέτω ότι η δική σου μη σταθερή συμπεριφορά προς αυτόν του δίνει συνεχώς πατήματα να συνεχίζει. Και είναι και ίδιον της ηλικίας του.
Το ότι είσαι μόνη σου συνέχεια με τα 2 παιδιά επιβαρύνει πολύ την κατάσταση.
Όσο βρίσκεσαι σε αναστάτωση και απελπισία, έχεις λίγες πιθανότητες να ελέγξεις αποτελεσματικά την κατάσταση. Αν νομίζεις ότι χρειάζεσαι κάποια επεγγελματική ψυχολογική στηριξη (για σένα, όχι για το παιδί), μη διστάζεις. Είναι κρίμα να κάνεις πράγματα και να συμπεριφέρεσαι στα παιδιά σου με τρόπο που δεν θέλεις. Και αυτό πρέπει να το λύσεις εσύ με τον ευατό σου. Ο,τι και αν κάνει το παιδί σου ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ! Είναι παιδί και τώρα μαθαίνει. Από εσένα. Το ότι δεν έχεις πρόβλημα με τη μικρή δε λέει τίποτα. Η μικρή -ακόμα- δεν διεκδικεί με τον ίδιο τρόπο. Θα έρθει όμως και η σειρα της.
Αν αυτό σε ανακουφίζει και τα δικά μου παιδιά έχουν την ίδια περίπου διαφορά, και όντως οι αντιδράσεις του μεγάλου είναι παρόμοιες. Χρειάζεται ΠΟΛΛΗ υπομονή και καλός τρόπος. Η αγριάδα και οι φωνές μόνο εντείνουν και πολλαπλασιάζουν το φαινόμενο. -μην περιμένεις να εξαφανιστεί άμεσα το πρόβλημα πάντως. Ειδικά τώρα που υπάρχει μια παγιωμένη κακή κατάσταση.
Διάβασε και λίγο εδώ
http://parents.gr/psych/a42
http://parents.gr/psych/a46
http://parents.gr/psych/a155
http://parents.gr/psych/a125
Ευχαριστώ πολύ!Και μόνο που κάποιος με ακούει (διαβάζει) είναι πολύ σημαντικό.....
Ο χρήστης matsoulinako δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-05-10, 13:45   #104
Eliza

Το avatar του χρήστη Eliza

Eliza ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο matsoulinako Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ!Και μόνο που κάποιος με ακούει (διαβάζει) είναι πολύ σημαντικό.....
Το ξέρω!
Και το ότι διατυπώνεις τις σκέψεις σου επίσης
Υπομονή και κουράγιο!!!
Παλιά 26-05-10, 09:42   #105
ntalia

ntalia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημερα και από εμενα, ειμαι νεα σε αυτό το το site, αλλα θα ηθελα την γνώμη σας από εσας τις μητερες ή όχι που θα διαβάσετε αυτό το κομμάτι, γνωστής μου το παιδί είναι τριών ετών και δεν μιλά το πήραν είδηση σχετικά νωρίς και για καποιο διάστημα τωρα ακριβώς δεν ξερω πανε σε λογοθεραπευτή, από ότι ξερουμε είναι δύσκολο παιδί από μικρό , κλαιει συνέχεια χτυπα τα πόδια του ξαπλώνει κατω στο πατωμα φωνάζει κλεει οδύρεται για να γίνει το δικό του, ότι και να είναι αυτό, είτε αν πεινάει , ειτε αν θελει να κοιμηθεί είτε αν θελει να παει βόλτα, οι γονείς του έχουν τρελαθει, τον πανε σε γιατρο κάθε εβδομάδα και λενε ότι έχει κανει προοδο, πρωτα δεν πήγενε ότι στον παιδικο σταθμό και ήταν αντικοινωνικό. Σιγά σιγά όμως έμαθε και καθετε ολο και περισοτερο, την πάνα την έχει ακομα αν βοηθά σε κατι αυτό. Είναι ένα παιδί που πιστευω ότι είναι και ανασφαλεις και φοβισμένο, δεν μιλά αλλα καταλαβαίνει απόλυτα, όταν του λες, φερε ένα κουτάλι το φερνει, κλεισε την πορτα το κανει, και για να πούμε του στραβου το δικιο κανει ότι θελει και όποτε το θελει.

Το θεμα είναι ότι δεν μιλά και ολη την ημέρα γκρινιάζει κλαίει και θελει να ασχολούνται συνέχεια μαζί του, και για να γινει αυτό κοπανιεται…
Σας γραφω λιγα από αυτά που εχω δει και που έχω μαθει. Ποια είναι η γνώμη σας πως θα μπορούσε να βοηθηθεί ένα τετοιο παιδί. Ποιο είναι το προβλημα του τελικα. Εχετε ακουσει κατι παρομοιο? Είναι σοβαρο? Θα φτιάξει? Και πως θα παει σχολείο? Τι θα γίνει?
Ο χρήστης ntalia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-02-11, 23:20   #106
eka7

eka7 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

gia sas koritsia. 8a h8ela thn gnomh sas kai thn voh8eia sas,
h mikrh mou einai 4 etwn, me provlhmatisi h simperifora ths, otan 8elei kati, fonazei poli kai kleei, prospa8ei mr tetio tropo na perasei to diko ths, outa egw, oute o sizigos mou den thn fonaoume pote, den exw idea pos to io8etise ayth th simpmerifora, den peizei, poli grigora variete ta paixnidia kai den thn aresei kanena paixnidi, den 8elei na vgenei ekso volta, protimaei na katxi sto spiti, na vlepei koinoumena sxedia.
prin na thn pame sto paidiko sta8mo, h8ele poli na paiksei me alla paidia, twra oxi, poli diskola.
sinexia einai 8umomenei kai fonazei poli,
den kserw ti na kanw koritsua. stenaxorieme kai fovamai poli, 8a h8ela thn gnomh sas,
sas evxaristw pou me akousete
Ο χρήστης eka7 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-02-11, 23:21   #107
eka7

eka7 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

h mikrh mou einai 4 etwn, me provlhmatisi h simperifora ths, otan 8elei kati, fonazei poli kai kleei, prospa8ei mr tetio tropo na perasei to diko ths, outa egw, oute o sizigos mou den thn fonaoume pote, den exw idea pos to io8etise ayth th simpmerifora, den peizei, poli grigora variete ta paixnidia kai den thn aresei kanena paixnidi, den 8elei na vgenei ekso volta, protimaei na katxi sto spiti, na vlepei koinoumena sxedia.
prin na thn pame sto paidiko sta8mo, h8ele poli na paiksei me alla paidia, twra oxi, poli diskola.
den kserw ti na kanw koritsua. stenaxorieme kai fovamai poli, 8a h8ela thn gnomh sas,
Ο χρήστης eka7 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-03-11, 13:01   #108
αγγελακια

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eka7 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχεις ρωτησει στον σταθμο για την συμπεριφορα της??? μηπως αλλα παιδια της μιλησαν ασχημα η την χτυπησαν??? απο οτι ξερουμε στον σταθμο δυστυχως πολλα παιδια ειναι αρκετα ζωηρα...για παραδειγμα εμενα την δαγκωσε ενα αλλο παιδακι στο χερι....κ ενα αλλο την ειπε "κακια" κ ολα αυτα για ενα παιδι ειναι παρα πολλα....
Παλιά 05-10-11, 15:04   #109
sweet_february

Περιοχή: Αγιος Δημητριος
sweet_february ουδετερη μηδέν
Red face Επαναφερω το θεμα - Αν θελετε πειτε μου κι εμενα τη γνωμη σας

Καλησπερα σε ολες!
Με απασχολει τις τελευταιες ημερες ενα θεμα με την κορη μου και ειπα να ρωτησω τις γνωμες σας.. Ξεκιναω λοιπον:

Το Μαρακι ειναι 2,5 ετων. Ξεκινησε παιδικο μεσα προς τελη Μαϊου και μετα τη διακοπη για καλοκαιρινες διακοπες, ξαναξεκινησε στις 12/09.
Ειναι ενα παιδι χαρουμενο, κοινωνικο, αποζητα την επαφη με τα αλλα παιδια. Πριν λιγο καιρο ειχαμε ενα "θεματακι" με την ομιλια μας απο αποψη πως μιλουσε ακαταληπτα και πετουσε που και που γνωριμες λεξουλες. Πλεον εχουμε ελαχιστοποιησει τα ακαταληπτα και μιλαμε με γνωριμες λεξουλες σε σημειο αρκετες φορες να μας καταλαβαινουν και οι υπολοιποι εκτος της μαμας και του μπαμπα. Εχουμε φτασει λοιπον σε ενα σημειο που συννενοουμαστε αρκετα καλα καθως πλεον ζητα αυτο που θελει, φερνει αντιρρησεις, συμφωνει, υποδυκνειει και γενικα φερεται οπως τα περισσοτερα παιδακια της ηλικιας της.
Τη Δευτερα ειχαμε συγκεντρωση γονεων στο σταθμο και αφου μιλησαμε για γενικα θεματα, περασαμε και στην αναλυση των οσων εχει "αξιολογησει" ο σταθμος για το παιδι μας στον καθε γονεα προσωπικα. Μου ειπαν τα εξης:
Συμμετεχει στην ταξη και απαντα σε απλες ερωτησεις που γινονται απο τη δασκαλα (π.χ. "ποιο ζωακι ειναι αυτο"; ). Κατονομαζει αντικειμενα και εκτελει απλες εντολες με δυο σκελη (π.χ. "παρε την καρεκλα σου και κατσε σε εκεινο το τραπεζι να φας").
Στο θεμα της ζωγραφικης και των κατασκευων ειναι πολυ μπροστα για την ηλικια της καθως σχηματιζει κυκλο, τριγωνο και τετραγωνο (ενταξει, οχι τελεια, αλλα καταλαβαινεις ποιο σχημα προσπαθει να αποδωσει). Γνωριζει ολα τα χρωματα και μερικες αποχρωσεις τους και γενικα στο θεμα της χειροτεχνιας και των κατασκευων ειναι πολυ καλη.
Τρωει μονη της τελειως και μαλιστα εντος των οριων που θα θεσει η δασκαλα. Δηλαδη δεν περιμενουν μια ωρα να τελειωσει η Μαρια το γιαουρτι της (π.χ.) αλλα μεχρι να ερθει η ωρα να μαζεψουν πιατακια, η δικια μου εχει αδειασει πολλες φορες και 2 πιατα.
Δεν κανει τσισα στην πανα ΑΛΛΑ δεν ζηταει κιολας να παει τουαλεττα. Αν της το πει η δασκαλα της, πανε μαζι και κανει κανονικα αλλα δεν παει απο μονη της να ζητησει τσισα. Υπαρχουν βεβαια φορες που της φευγουν αλλα το αποδιδουν στο οτι ξεχνιεται πανω στο παιχνιδι. Διευκρινιζω πως δεν εχουμε βγαλει πανες ακομα ουτε στο σπιτι.
Τη βρισκουν ετοιμη στο να κοψει πιπιλα καθως εκει οταν της προτεινανε μια φορα να της δωσουν επειδη κοιτουσε επιμονα ενα αγορακι που φορουσε, απαντησε "οχι, ειμαι μεγαλη".
Στο σχολειο ΔΕΝ μιλαει ακαταληπτα. Οταν δεν μπορει να εκφραστει με λεξεις, σιωπα και προσπαθει να δειξει αυτο που θελει ειτε με το χερι ειτε με αλλους τροπους. Οταν ειναι σιγουρη για τον εαυτο της, μιλα κανονικα και μαλιστα η γλωσσα της παει ροδανι.
Πλεον υπερασπιζεται τον εαυτο της και δεν "χαριζει καστανα" σε οποιο παιδακι παει να την τσιγκλισει, σε αντιθεση με μερικους μηνες πιο πριν που πραγματικα καθοταν και ετρωγε μεχρι και ξυλο απο αλλα παιδακια.
Γενικα απο οσο μου ειπαν δεν εχουν κανενα θεμα και κανενα παραπονο απο το παιδι. Ειναι απολυτα ικανοποιημενοι και μαλιστα τη μετεφεραν στο τμημα με τα παιδακια 3+ καθως βλεπουν πως "τραβαει".

Εγω παλι παρατηρω πως το παιδι στο σπιτι ειναι ΠΟΛΥ αντιδραστικο. Ορισμενες απο τις κατακτησεις της τις βλεπω κι εγω εδω (π.χ. ξερω πως τρωει μονη της εδω και αρκετο καιρο και πως τα παει πολυ καλα με τη ζωγραφικη, τα χρωματα, τα σχηματα, τα παζλ κλπ). Απλα εδω αντιδραει πολυ στο θεμα πανα αλλα και στο θεμα πιπιλα.
Και επισης εχει ξεκινησει καποια ΤΡΕΛΑ ξεσπασματα στο στυλ "κοπανιεμαι, ΟΥΡΛΙΑΖΩ, χτυπαω τη μαμα" οταν δεν μου γινεται το δικο μου. Πριν λιγο καιρο απλα εκλαιγε για να γινει αυτο που θελει. Πλεον οταν η Μαρια θυμωνει, ψαχνουμε μερος να κρυφτουμε καθως πεφτουν οι πρωτες ψιλες...
Π.χ. τωρα το μεσημερι δεν ηθελε να βγαλει τις καλτσες της και ΧΩΡΙΣ να μου το πει, εκανε μια ΚΡΙΣΑΡΑ θυμου επειδη την αγγιξα απλως στο ποδι με σκοπο να της τη βγαλω.
Ποια η γνωμη σας;
1) Γιατι στο σταθμο δεχεται να βγαλει πανα και να μη φορα πιπιλα ενω στο σπιτι ειναι τελειως διαφορετικη;
2)Τι κανουμε στα νεα ξεσπασματα;

Συγγνωμη για το "σεντονι", οποιαδηποτε αποψη ευπροσδεκτη!
Ευχαριστω εκ των προτερων!
Παλιά 05-10-11, 15:57   #110
mgeorgan

Το avatar του χρήστη mgeorgan

mgeorgan χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

επειδη μοιαζουν οι περιπτώσεις μας, η δασκάλα είπε πως στο σχολείο είναι συνεργάσιμη επειδη εκεί δεν ξέρει τα "κουμπια" τους. Εμάς μας έχουν ψυχολογήσει και ξέρουν πως αντιδράμε. Τωρα της κάνω κι εγω εκπλήξεις: δεν θυμωνω όταν κλαιει και γινεται υστερική και έτσι ξεπερνιεται η κρίση σε 5 λεπτάκια και όχι σε 60.
Και η δικιά μας εγινε επιθετική και αγνώριστη εδω και 1,5 μήνα που ξεκίνησε παιδικό και το εψαξα πόλύ το θέμα και με Α τεστ και με ψυχολόγους. Συμπερασμα: ειναι της ηλικίας και λόγω οτι ξεκίνησε σχολείο. Η παιδοψυχίατρος είπε οτι συγκρουονται μέσα της τα συναισθήματα επειδη και θέλει (παιρνάει καλά) και δεν θέλει να πάει σχολείο (φευγει απο την μαμα) γι αυτο αντιδράει περιεργα. Συμβούλεψε υπομονη (τι άλλο).
Στο σχολείο είναι και τα άλλα παιδακια και υπάρχει ανταγωνισμος π.χ. μην με δουν με πιπιλα/πανα αλλά πιστευω οτι δυστυχως αντιγράφουν και καποιες κακες συμπεριφορές π.χ. χτυπήματα κατι που δεν εκανε η δικια μου πριν. Υπομονή και αγγαλίτσες
Ο χρήστης mgeorgan δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-10-11, 16:15   #111
sweet_february

Περιοχή: Αγιος Δημητριος
sweet_february ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου!
Κι εγω πλεον δεν φωναζω, το μεσημερι για παραδειγμα, την πηρα αγκαλια και της ελεγα με ηρεμη φωνη "καταλαβαινω πως εισαι κουρασμενη και αισθανεσαι εκνευρισμο, βοηθησε με να σε ντυσω για να πιουμε νερακι και να πεσεις για υπνο να ξεκουραστεις" αλλα δυστυχως το μονο που καταφερα ηταν να φαω 5 μπουνιδια μες στα μουτρα και να στρωσω επιδερμιδα Στο τελος την αφησα στον καναπε και αφου ωρυοταν και κοπανιοταν σαν χταποδι για κανενα 5λεπτο, ηρθε στην κουζινα που καθομουν και μου ειπε κλαιγοντας "συνωμη μαμα"
Εν τελει μεσα σε 5 λεπτα, ειχαμε αλλαξει, ειχαμε πιει νερο, ειχαμε πλυνει χερια και προσωπο και ηταν στο κρεβατι της. Απλα εγω για να συνελθω απο ολη αυτη την υστερια και την επιθεση, εχω κανει μισο πακετο τσιγαρα.
Οπως και να 'χει σε ευχαριστω και παλι πολυ που μου απαντησες!
Καλο κουραγιο και σε εσας!!
Παλιά 05-10-11, 16:26   #112
mgeorgan

Το avatar του χρήστη mgeorgan

mgeorgan χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ετσι μαζι ενωμενες μαμαδες! Κι εγω αν και ειμουν πολύ σχολαστική με καθαριοτητα, ρουχα παπούτσια, πλέον εχω βάλει πολυυυυυυυυυυυυυυ νερο στο κρασί μου. Αρνειται να πλένει ακομα και τα χερια. Την προηγουμενη εβδομαδα δεν εβγαζε ουτε παπούτσια. Αυτην, τα βγαζει μόνη της και κοιμόμαστε αμέσως, με τα ίδια ρούχα και απλυτη προκειμενου να γλυτωσω τις υστερίες. Ευτυχως κοιμόμαστε σε αλλο κρεβατι το βραδυ οπότε δεν με πολυνοιαζει. Το βραδυ θελει να κοιμηθει με το βρακί και χωρις κουβερτα Οποτε την ντυνω και την σκεπάζω μολις κοιμηθει Τι αλλο θα κανουμε ? Αγωνιστικους χαιρετισμούς και ελπίζω να επανελθουν συντομα και να προσαρμοστούν
Ο χρήστης mgeorgan δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-10-11, 22:43   #113
rkt

Το avatar του χρήστη rkt

Περιοχή: PATRASSO
rkt χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αγαπούλα μου, το μόνο που μπορώ να σου πω, είναι .....υπομονή.

Δυστυχώς αυτή είναι φάση που την περνάνε πολλά παιδάκια όταν πάνε για πρώτη φορά σταθμό.

Δεν μπορώ να σου περιγράψω τι μεγαλειώδεις στιγμές έζησα πέρισυ.
Από ξύλο, χόρτασα. Μάζεψα για να έχω στην καβάντζα...
Από φωνές, υστερίες, φτάνει να σου πω ότι πλέον υποφέρω από ..ωτίτιδα.
Και ξέρεις, αυτό γινόταν μόνο σε εμένα.
Σε κανέναν άλλο δεν αντιδρούσε έτσι...
Είμαι σίγουρη ότι σου έφτιαξα τη μερα...
Ομως σου φύλαξα το καλύτερο για το τέλος.
ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ. Μπορεί να σου αφήσει κάνα μαυρισμένο μάτι ενθύμιο, αλλά θα περάσει....

Ο χρήστης rkt δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-10-11, 22:49   #114
Ellemphriem

Το avatar του χρήστη Ellemphriem

Περιοχή: Dreamland.....
Ellemphriem χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αντιδρα ετσι σε σενα ματια γιατι εισαι η μανα της και γιατι σε σενα 'περισσευει' να το κανει. Σε εμπιστευεται και ξερει οτι μπορει να αφεθει μπροστα σου γιατι δεν θα αφησεις να παθει κατι κακο. Με τους ξενους παντα αγγελουδια ειναι οχι για να σου κανουν το χατηρι για να φανεις εσυ σπουδαια ως μανα (και εγω και η Σουλα) αλλα γιατι με τους ξενους φοβουνται να ειναι ελευθερα. Να ειναι ο εαυτος τους. Ολα τα ζουρλα θα τα δεις να δοκιμαζονται πανω σου.

Για του λογου το αληθες σημερα πριν την βαλω για υπνο μου κοτσαρισε ενα τεραστιο βιβλιο καπελο για να δει αν ποναω και αν θα στεναχωρηθω..........ναι μαλιστα.....παρε την μελανια στο μπρατσο και περπατα........

Θα μαλιασω να στο λεω......το μικρο σου ειναι ενα ΑΠΟΛΥΤΑ φυσιολογικο, κοινωνικο, ΠΑΝΕΞΥΠΝΟ και πανω απο ολα πανεμορφο κοριτσακι. Κουλ ιτ μαμα........
Παλιά 05-10-11, 22:55   #115
rkt

Το avatar του χρήστη rkt

rkt χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ellemphriem Εμφάνιση μηνυμάτων
Για του λογου το αληθες σημερα πριν την βαλω για υπνο μου κοτσαρισε ενα τεραστιο βιβλιο καπελο για να δει αν ποναω και αν θα στεναχωρηθω..........ναι μαλιστα.....παρε την μελανια στο μπρατσο και περπατα........
Τουλάχιστον, το καπέλο σου πήγαινε???

Συμφωνώ σε αυτά που είπες. Και δεν θυμάμαι ποιος το είπε, αλλά όντως τα μικρά μας, λέει κάνουν τα χειρότερα πράγματα στον μοναδικό άνθρωπο που εμπιστεύονται και είναι σίγουρα (νοιώθουν ασφαλή) ότι δεν θα αφήσει να πάθουν τίποτα κακό, ότι βλακεία και να κάνουν.
Και δεν θα πάψει να τα αγαπάει, ότι και να γίνει.. Και αυτό ο άνθρωπος δεν είναι άλλος από ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΤΟΥΣ...
Φιλάκια γλυκιά μανούλα του Φλεβάρη....

Παλιά 05-10-11, 22:58   #116
Aeriko

Το avatar του χρήστη Aeriko

Περιοχή: Ηλιούπολη
Aeriko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εντάξει... τώρα παρηγορήσατε κι εμένα χαχαχα Το ξυλο όλο... εγώ το τρώω!!!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!
(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!
Ο χρήστης Aeriko δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-10-11, 01:40   #117
Roula_kas

Roula_kas χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ''TA NEYΡA TOY''

KΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ :
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΖΗΤΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΘΗΡΙΑΚΙ.!!!
ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΣΤΟΥΣ 25 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΑΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΝΕΥΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ.
ΟΤΑΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΤΩ ΜΕ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΦΩΝΑΖΕΙ.."ΑΑΑΑΑ"... ΠΕΡΝΕΙ ΦΟΡΑ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΚΑΤΩ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙ Η ΘΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙ..
ΕΧΟΥΜΕ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΑΓΝΟΟΥΜΕ Η ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΛΟΥΜΕ ΤΙΜΩΡΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ..
Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΕΧΕΙ ΣΗΚΩΣΕΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΨΗΛΑ
Ο χρήστης Roula_kas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-10-11, 07:06   #118
rkt

Το avatar του χρήστη rkt

rkt χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Roula_kas Εμφάνιση μηνυμάτων
KΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ :
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΖΗΤΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΘΗΡΙΑΚΙ.!!!
ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΣΤΟΥΣ 25 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΑΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΝΕΥΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ.
ΟΤΑΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΤΩ ΜΕ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΦΩΝΑΖΕΙ.."ΑΑΑΑΑ"... ΠΕΡΝΕΙ ΦΟΡΑ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΚΑΤΩ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙ Η ΘΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙ..
ΕΧΟΥΜΕ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΑΓΝΟΟΥΜΕ Η ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΛΟΥΜΕ ΤΙΜΩΡΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ..
Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΕΧΕΙ ΣΗΚΩΣΕΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΨΗΛΑ
Ρούλα, τα περισσότερα παιδάκια σε αυτην την ηλικία περνάνε από αυτη τη φάση.
Αυτό συμβαίνει κυρίως, γιατί αρχίζει πλέον να μεγαλώνει και να θελει να κάνει πολλά πράγματα μόνο του, τα οποία προς το παρόν δεν καταφέρνει. Αυτό το αφήνει με αισθήματα θυμου και απογοήτευσης.
Και ο καλύτερος τρόπος να εκτονωθεί είναι αυτός!!
Αν επιπλέον ξεκίνησε και παδικο σταθμό, βάλτο και αυτό μέσα ως επιβαρυντικο παράγοντα.
Ειλικρινά δεν ξέρω τι να σου πω να κάνεις, εκτός από υπομονή και να κρατάς άμυνα (μη σου'ρθει και τίποτα καπέλο...)
Είναι άλλη μία φάση που περνάει.....

Παλιά 09-10-11, 18:25   #119
neraida11

neraida11 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

υπομονη κα αγαπη, ολα εχουν νευρακια κοντα στα δυο τους χρονια
Παλιά 09-10-11, 19:08   #120
Ολυμπία_

Περιοχή: Ρεθυμνο
Ολυμπία_ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Και ο γιος μου, 27 μηνων, "μεταλλαχθηκε" με το που ξεκινησε παιδικο.
Εκει που ηταν ενα παιδακι μες στο γελιο και τη χαρα εγινε νευρικος , γκρινιαρης και αντιδραστικος.Μιλαμε για τεραστια διαφορα.
Δεν θελει να φαει, να κοιμηθει, να κανει μπανιο κλπ κλπ.
Ενω στον παιδικο ειναι πολυ συνεργασιμος, πηγενει παντα με ορεξη και δεν θελει να φυγει, στο σπιτι εχει γινει αγνωριστος.
Αφηστε που ειναι συνεχεια αρρωστος εδω και 1,5 μηνα.

Πιστευετε οτι η αλλαγη στην συμπεριφορα του οφειλεται στο οτι ξεκινησε "σχολειο" η ειναι φαση της ηλικιας του?

Κανω τη σκεψη να τον σταματησω απο τον παιδικο μια και εχω τη μαμα μου για να τον προσεχει οταν δουλευω και να τον στειλω του χρονου, που θα ειναι μεγαλυτερος και ισως πιο ετοιμος .

Εσεις τι νομιζετε? Να σημειωσω οτι τον πηγενω για 4 ωρες ,αλλα γενικα το καθημερινο μας προγραμμα εχει αλλαξει πολυ λογω παιδικου.( πχ ωρες υπνου, φαγητου κλπ)
Ο χρήστης Ολυμπία_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές