Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Καλώς ήρθατε !! > Ψηφοφορίες > Εγκυμοσύνη,Τοκετός, Θηλασμός, Παιδίατρος, Νεογέννητα

Δημοσκόπηση: Τί θα επιλέγατε αν μπορούσατε? Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?
Επιλογές Δημοσκόπησης
Τί θα επιλέγατε αν μπορούσατε? Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 10-02-10, 17:27   #161
soevan07

Το avatar του χρήστη soevan07

Περιοχή: Στις ΜΕΓΑΛΕΣ αγκαλιές των 2 ΚΟΡΙΤΣΑΡΩΝ μου!
soevan07 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Δεν θα έλεγα οτι είναι σωστό να επιλέξουμε εμείς...
Ό,τι αποφασίσει ο γιατρός!
Θα ρισκάρουμε την υγεία του παιδιού μας???
Ο χρήστης soevan07 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-02-10, 00:10   #162
THEODOSI

Το avatar του χρήστη THEODOSI

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
THEODOSI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ έχω τρία παιδάκια το πρωτο το γέννησα με φυσιολογικό τοκετό με επισκληρήδιο την τελευταία ώρα πρίν γεννήσω. Οι οδύνες ξεκίνησαν στις 4 το ξημέρωμα της Κυριακής και γέννησα στις 22:00 μμ το βράδυ της Κυριακής. Το μεγαλύτερο μέρος των ωδυνών το πέρασα στο σπιτι μου αφού τα νερά δεν είχαν σπάσει, κατέληξα στο μαιευτήριο στις 20:00 μμ και γύρω στις εννια έκανα την επισκληρήδιο στις δέκα κρατούσα τον αντρούλη μου στα χέρια μαζί με τον μπαμπά του. Στιγμές μαγικές και ανεπαναληπτες που όποτε τις θυμάμαι μου φέρνουν μια γλυκιά νοσταλγία. Στην δεύτερη γέννα μου στα διδυμάκια μου γέννησα με καισαρική λόγω προβλημάτων τροφοδοσιάς από τον ομφάλιο λώρο και μείωση του αμνιακού υγρού, πάλι με επισκληρήδιο.Θυμάμαι οτι ήμουν αγχωμένη επειδή δεν ήθελα καισαρική αλλά έπρεπε, αλλά και πάλι θυμάμαι με νοσταλγία εκείνη την μαγική στιγμή που κρατούσα και τα δύο τοσοδούλικα μωρά μου μαζί στην αγκαλιά μου ενώ ο ορός είχε φύγει από το χέρι μου και οι νοσοκόμες έτρεχαν να τον μαζέψουν. Το αποτέλεσμα ίδιο, μεγαλείο, στιγμές ανεπανάληπτες. Η μόνη διαφορά για μένα προσωπίκά ήταν οτι ενώ στον φυσιολογικό τοκετό συνήλθα αμέσως και την επόμενη ημέρα το πρωί έτρωγα οκλαδόν το πρωινό μου, στην καισαρική άργησα να συνέλθω παρότι επιδίωξα και περπάτησα αμέσως σχεδόν απο το μεσημέρι της ίδιας μέρας, ταλαιπωρήθηκα για αρκετά μεγάλο διάστημα μέχρι να σταματήσω να πονάω. Αλλά αυτό είναι διαφορέτικό για κάθε γυναίκα καθώς άλλες κοπέλες δεν πονεσαν καθόλου μετά την καισαρική. Ευχαριστώ το θεό που είμαστε όλοι καλά τα παιδάκια μου και εγώ.
Παλιά 11-02-10, 09:57   #163
olive

olive χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παρόλο που ταλαιπωρήθηκα αρκετά, λόγω πρόκλησης και πολλών ωρών αναμονής και πόνων στο δωμάτιο των οδυνών, δε θα άλλαζα με τίποτα τον φυσιολογικό τοκετό τον οποίο και έκανα...απλά συγκλονιστική εμπειρία, η πιο δυνατή στη ζωή μου!
Ο χρήστης olive δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-02-10, 10:42   #164
surfmammy

Το avatar του χρήστη surfmammy

surfmammy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παρόλο που ταλαιπωρήθηκα πάρα πολύ, γεννούσα 18 ώρες, δεν θα άλλαζα τον φυσιολογικό τοκετό ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! Είναι ότι εντονότερο έχω ζήσει στην ζωή μου. Οι πόνοι είναι αφόρητοι μέχρι να σου κάνουν την επισκληρήδιο, αλλά είναι τελείως διαφορετικό γιατί ξέρεις οτι πονάς για να γεννήσεις το παιδί σου. Δεν είναι σαν π.χ τον πονόδοντο που απλώς πονάς. Εδώ έχεις έναν τέλειο σκοπό, οπότε δεν σε νοιάζει. Και όταν πια γεννάς...νιώθεις ο σημαντικότερος άνθρωπος του κόσμου, σαν να είσαι ο Άτλαντας που σήκωσε στους ώμους του όλο τον κόσμο. Και μετά τον τοκετό, απολύτως κανένας πόνος, τίποτα, μετά από 2 ώρες σηκώθηκα, έκανα μπάνιο και έκανα βόλτες στο δωμάτιο. Για να σας πώ στην αλήθεια, όταν ήμουνα στο δωμάτιο που σε αφήνουν για να συνέλθεις και άκουγα τις άλλες κοπέλες που γεννούσαν έλεγα: "αυτό θέλω να το ξαναζήσω οπωσδήποτε". ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΟΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ
Ο χρήστης surfmammy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-02-10, 10:46   #165
surfmammy

surfmammy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sophie07 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα έλεγα οτι είναι σωστό να επιλέξουμε εμείς...
Ό,τι αποφασίσει ο γιατρός!
Θα ρισκάρουμε την υγεία του παιδιού μας???
Εννοείται πως αν δεν γίνεται αλλιώς και κινδυνεύουμε ή εμείς ή το μωρό θα κάνουμε ό,τι πρέπει να γίνει, απλώς λέμε τί θα προτιμούσαμε αν όλα ήταν καλά.
Παλιά 11-02-10, 10:49   #166
surfmammy

surfmammy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kwtina Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάπως έτσι νιώθω και εγώ! Είχα προετοιμαστεί για φυσιολογικό με μαθήματα ανώδυνου για δυο μήνες και τελικά καισαρική!!!! Στεναχωρέθηκα πολύ και ακόμη με πονάει! Ένιωσα πως δεν τα κατάφερα! Τέλος πάντων χαίρομαι που έχω το κορίτσι μου υγιές στα χέρια μου!!!
Ε όχι δα οτι δεν τα κατάφερες εσύ! Φυσικά και τα κατάφερες μιά χαρά και έκανες το κοριτσάκι σου. Το κουβάλαγες τόσους μήνες και το δημιούργησες και τελικά το γέννησες. Άσχετο αν για πρακτικούς λόγους κρίθηκε καλύτερο από τον γιατρό σου να γεννήσεις με Καισαρική. Εσύ τι φταίς; Άλλωστε δεν ξέρεις ποτέ, μπορεί αν προχωρούσες με φυσιολογικό πάλι να τα κατάφερνες, απλώς ο γιατρός σου έκρινε οτι δεν υπάρχει κανένας λόγος να το ρισκάρετε και να ζοριστείτε και εσύ και το παιδί. Λογικό.
Παλιά 11-02-10, 12:40   #167
irencat

Περιοχή: Athens
irencat ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο surfmammy Εμφάνιση μηνυμάτων
Και όταν πια γεννάς...νιώθεις ο σημαντικότερος άνθρωπος του κόσμου, σαν να είσαι ο Άτλαντας που σήκωσε στους ώμους του όλο τον κόσμο. Και μετά τον τοκετό, απολύτως κανένας πόνος, τίποτα, μετά από 2 ώρες σηκώθηκα, έκανα μπάνιο και έκανα βόλτες στο δωμάτιο.
Αυτά τα δυο είναι που ζηλεύω στις γυναίκες που γεννούν με φυσιολογικό τοκετό! 1ον ότι μετά νιώθεις ότι μπορείς να καταφέρεις τα πάντα, αφού έκανες και αυτό, και 2ον ότι σηκώνεσαι αμέσως, κάνεις το μπάνιο σου, τις βόλτες σου, τρως κανονικά, δεν έχεις ανάγκη κανέναν για να πάρεις αγκαλιά το μωράκι σου, κλπ. Εγώ γέννησα με προγραμματισμένη καισαρική, λόγω μυωπίας. Όλα πήγαν καλά -και σίγουρα αυτό έχει τη μεγαλύτερη σημασία- όμως κάποιες φορές νιώθω λες να πήγα να βγάλω δόντι! Η ανάρρωσή μου ήταν γρήγορη αλλά σίγουρα οι πρώτες 2-3 μέρες ήταν δύσκολες...Γι' αυτό πιστεύω ότι η καισαρική δε μπορεί να είναι θέμα επιλογής! Είναι επέμβαση, πρέπει να γίνεται μόνο σε αναγκαίες περιπτώσεις.
Παλιά 11-02-10, 16:27   #168
Χρυσουλιτα

Χρυσουλιτα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ναι ναι νιωθεις οντως ο σημαντικοτερος ανθρωπος στο κοσμο!!!ειναι η πιο υπεροχη εμπειρια που μπορει να εχει μια γυναικα!παρολο που εκανα 10 ωρες να γεννησω δεν μου εκανε ουτε επισκληριδιο ,μεγαλη η ταλεπορια οπως καταλαβαινετε μολις ειδα το αντρακι μου 3910 καταλαβα οτι αξιζει αυτος ο πονος οσο αβασταχτος και να'ναι!ευτυχως ειχα και τον αντρα μου μαζι αλλιως δεν θα τελειωνε εκεινο το βραδυ στο δοματιο των οδινων ποτε!!!!!μετα απο 2,5 μηνες ακομα ποναω γιατι εχει τραυματιστει ο κολπος απο την ταλεπορια και λογω θηλασμου θα αργησουν να επουλοθουν οι πληγες, λογω ορμωνων.τι να κανουμε υπομονη.....
Ο χρήστης Χρυσουλιτα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 26-03-10, 09:27   #169
sevoula

Περιοχή: ανάμεσα σε μασκοφόρους κ μασκαράδες
sevoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

γέννησα με καισαρική αφού περίμενα στον τοκογράφο για περίπου 10 ώρες. Η μικρούλα μου ήταν ψηλά και δεν έλεγε να κατέβει.Δεν φοβάμαι τον πόνο, όπως και να γεννούσα, ήμουν συγκεντρωμένη στο λόγο που ήμουν στην κλινική, στην κόρη μου. Είμαι και λίγο χοντρόπετση με τον πόνο.Εμπιστεύτηκα τη γιατρό μου που μου πρότεινε καισαρική και επέλεξα ολική, γιατί έτσι μου έλεγε το ένστικτό μου ότι θα ήταν καλύτερα. Δεν πόνεσα παρά λιγάκι την 2η ημέρα, μέχρι να επανέλθει η λειτουργία των εντέρων στα κανονικά. Αυτό και μόνο αυτό.
Περπάτησα την 1η ημέρα και κάθε ημέρα και περισσότερο, μέχρι που την 3η ημέρα δεν είχα πια σωληνάκια και πλύθηκα στο μπάνιο της κλινικής. Από την 3η ημέρα πήγαινα μόνη μου παντού, δεν χρειαζόμουν κανέναν δίπλα μου. Το ότι δεν τρως ό,τι θέλεις δεν με χάλασε καθόλου. Δεν στερήθηκα τίποτα σε όλη μου την εγκυμοσύνη, αλλά ούτε και ποτέ άλλοτε, δεν θα πάθαινα τίποτα για λίγες ημέρες.
Θα ήθελα να γεννήσω με φυσιολογικό, αλλά και με καισαρική που γέννησα δεν νιώθω τύψεις. Αντίθετα, η αδερφή μου που γέννησε φυσιολογικά και με επισκληρίδιο, που δεν την έπιασε, μετά από 2,5 χρόνια, ακόμα δεν αποφασίζει να το περάσει ξανά, γιατί υπέφερε φριχτά. κάθε φορά που μιλάει για τη γέννα της κλαίει, σαν να το ξαναζεί.
Παλιότερα, η γέννα γινόταν μόνο φυσιολογικά, γιατί δεν υπήρχαν άλλες επιλογές, με τα γνωστά επακόλουθα, τζόγος. όταν όμως ο γιατρός σου λέει καισαρική, έχει τους λόγους του. ή τον εμπιστεύεσαι ή αποφασίζεις να κάνεις τον γιατρό εσύ ρισκάροντας το μωρό σου και τη ζωή σου.
Ο χρήστης sevoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-04-10, 21:31   #170
Stellinula

Το avatar του χρήστη Stellinula

Περιοχή: UK
Stellinula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγώ όντας φυγόπονη ώς εκεί που δεν πάει θέλω να κάνω Καισαρική με επισκληρίδιο...Θα μου πείς ορθώς γιατί μετά δεν θα πονάς??? Θα πονάω αλλά υπάρχουν τα χάπια και τα παυσίπονα, στον φυσιολογικό τοκετό μπορεί και να κοιλοπονάς από 3-20 ώρες και κανένα παυσίπονο δεν σου κάνει τίποτα.Θα μου πείς πάλι και γιατί δεν κάνεις φυσιολογικό με επισκληρίδιο??? Γιατι πολλές κοπέλες δεν τις έχει πιάσει και τα νιώθουν όλα κανονικότατα.Ενώ από ότι μου έχουν πεί στην καισαρική βάζουν περισσότερη ποσότητα για να μπορέσουν να νεκρώσουν εντελώς από την μέση και κάτω. Ξέρω μπορεί να είμαι χαζή τρελή ηλίθια...αλλά ο γιατρός που έχω επιλέξει είναι δοιάνοια και όπως είπε μια κοπέλα εδω μέσα "Το καλύτερο νυστέρι της Αθήνας" οπότε τον εμπιστεύομαι τυφλά και αυτόν και την ομάδα του για την καισαρικούλα μου.

Ο χρήστης Stellinula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-04-10, 22:10   #171
Ηλιάννα

Ηλιάννα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Stellinula Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ όντας φυγόπονη ώς εκεί που δεν πάει θέλω να κάνω Καισαρική με επισκληρίδιο...Θα μου πείς ορθώς γιατί μετά δεν θα πονάς??? Θα πονάω αλλά υπάρχουν τα χάπια και τα παυσίπονα, στον φυσιολογικό τοκετό μπορεί και να κοιλοπονάς από 3-20 ώρες και κανένα παυσίπονο δεν σου κάνει τίποτα
Εγω το μονο που εχω να πω ειναι οτι ναι πονας αλλα μετα δεν θυμασαι τους πονους του ΦΤ
Τουλαχιστον αυτο εζησα εγω τρεις φορες,ελπιζω και η τεταρτη να ειναι ετσι
Με το καλο σου ευχομαι με οποιο τροπο και αν επιλεξεις
Μανουλα θα γινουμε και ετσι και αλλιως
Παλιά 15-04-10, 22:29   #172
sofia-totti

Το avatar του χρήστη sofia-totti

sofia-totti χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εγώ όντας φυγόπονη ώς εκεί που δεν πάει θέλω να κάνω Καισαρική με επισκληρίδιο...Θα μου πείς ορθώς γιατί μετά δεν θα πονάς??? Θα πονάω αλλά υπάρχουν τα χάπια και τα παυσίπονα, στον φυσιολογικό τοκετό μπορεί και να κοιλοπονάς από 3-20 ώρες και κανένα παυσίπονο δεν σου κάνει τίποτα.
σκεψου ομως οτι στον θαλαμο μετα εσυ δεν θα μπορεις να κουνηθεις μετους ορους και τα τιαυτα και θα πονας περισσοτερο απο αυτες που γεννησασν φυσιολογικα και αυτες θα σηκωνονται συνεχεια χωρις ιδιαιτερα προβληματα και..θα τρωνε οοοτι θελουν!!!!!βασικο!!!!!!ενω εσυ θα εχεις μια φρυγανουλα ενα τσαγακι αντε και καμια μαρμελαδιτσα το πρωι!!!!
Παράθεση:
Θα μου πείς πάλι και γιατί δεν κάνεις φυσιολογικό με επισκληρίδιο??? Γιατι πολλές κοπέλες δεν τις έχει πιάσει και τα νιώθουν όλα κανονικότατα.
εμενα οχι απλως με επιασε αλλα απο ενα σημειο και μετα δεν καταλαβαινα τον πονο ποτε ερχεται και ποτε φευγει.με αποτελεσμα να μην σπρωχνω σωστα και να αργησω να τον βγαλω τον μικρουλη!πηγα με προγραμματισμενο τοκετο αφου ειχαν περασει οιμερες και δεν ελεγε να βγει...οποτε και μου κανανε τεχνιτες οδυνες και ο τοκετος ξεκινησε πολυ γρηγορα.θελω να πω δηλαδη οτι ολα ειναι σχετικα!ναι αν μπεις εντελως φυσιολογικα με σπασμενα νερα και αφησουν να εξελιχθει ο τοκετος απο μονος του (χωρις να σου χορηγησουν μητροσυσπαστικα και αλλα)τοτε ναι θα κοιλοπονας 3 με 20 ωρες οπως λες!!!ολα ειναι θεμα γιατρου και συνενοησης πιστευω!!
Παράθεση:
Ξέρω μπορεί να είμαι χαζή τρελή ηλίθια...
καθολου!!!!ειναι επιλογη σου πως θα γεννησεις το μωρακι σου!!!!με το καλο ευχομαι!!!!και......με εναν πονο!!!!

mom and dad love you..........
Ο χρήστης sofia-totti δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-04-10, 10:11   #173
loukomamy

Το avatar του χρήστη loukomamy

loukomamy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μπορω να γίνω λίγο η ξινή της παρέας?

Δεν καταλαβαίνω γιατί (εφοσον δε συντρέχει ιατρικός λόγος) μας επιτρέπεται η επιλογή για φυσιολογικό τοκετό ή καισαρική.

Πιστεύω δηλαδή, οτι οι γιατροί μας δε θα έπρεπε να μας δίνουν το δικαίωμα επιλογής χωρις συγκεκριμένο λόγο.

Αλλωστε κανείς δε μπορεί να αμφισβητήσει οτι η διαδικασία του φυσιολογικού τοκετού προετοιμάζει καλύτερα ψυχολογικά και βιολογικά τα μωράκια για την άφιξή τους.

Βρίστε με παρακαλώ...
Ο χρήστης loukomamy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-04-10, 10:31   #174
mariazei

Περιοχή: ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
mariazei χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο loukomamy Εμφάνιση μηνυμάτων

Δεν καταλαβαίνω γιατί (εφοσον δε συντρέχει ιατρικός λόγος) μας επιτρέπεται η επιλογή για φυσιολογικό τοκετό ή καισαρική.

Πιστεύω δηλαδή, οτι οι γιατροί μας δε θα έπρεπε να μας δίνουν το δικαίωμα επιλογής χωρις συγκεκριμένο λόγο.

Αλλωστε κανείς δε μπορεί να αμφισβητήσει οτι η διαδικασία του φυσιολογικού τοκετού προετοιμάζει καλύτερα ψυχολογικά και βιολογικά τα μωράκια για την άφιξή τους.

Βρίστε με παρακαλώ...

Συμφωνφ απολυτα μαζι σου!!!Μονο αν συντρεχει σοβαρος λογος θα επρεπε να γινεται καισαρικη.
Κ εγω γεννησα με καισαρικη λογω προωρης γεννας (στην 32 εβδομαδα κυησης το μωρο δεν ειχε παρει θεση αλλα πανω απ ολα δεν επρεπε να ζοριστει). Τις πρωτες μερες ενιωθα "εγχειρησμενη".Ενιωθα περισσοτερο "αρρωστη" παρα "μαμα".
Μακαρι να μπορουσα να βιωσω εναν φυσιολογικο τοκετο.
Παροτρυνω τις κοπελες να προσπαθουν για φυσιολογικο τοκετο γιατι η αναρρωση δεν συγκρινεται.
Βεβαια σημασια εχει πανω απ ολα να φερνουμε στον κοσμο γερα μωρο κ οχι τοσο ο τροπος που τα φερνουμε...
Ο χρήστης mariazei δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-04-10, 10:36   #175
sevoula

sevoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

lukomamy δεν νομίζω να υπάρχει μανούλα που δεν θα ήθελε να γεννήσει με φυσιολογικό τοκετό το μωρό της. όταν όμως ο γιατρός σου σου λέει καισαρική, απλά κάνεις καισαρική. δεν το σκέφτεσαι.
γι' αυτό λέγεται φυσιολογικός.
η καισαρική όμως έχει σώσει ζωές και έχει φέρει στον κόσμο πολλά μωράκια που δεν θα επιβίωναν με τον φυσιολογικό τοκετό. οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί να υπάρχει στραβοκοίταγμα για όσες έκαναν καισαρική. ακόμα και όσες έκαναν καισαρική από φόβο, πάλι σωστές τις βρίσκω.
σκέψου μια υστερική μάνα ετοιμόγεννη, που δεν συνεργάζεται με τον μαιευτήρα ή που χάνει τις αισθήσεις της στη θέα του αίματος ή που απλά δεν αντέχει τον πόνο. δικαίωμά της.
η αδερφή μου γέννησε με φυσιολογικό τοκετό πριν 2,5 χρόνια. η επισκληρίδιος δεν την έπιασε και καταλάβαινε τα πάντα όταν την έραβαν. άργησε να αποφασίσει για δεύτερο και τώρα, πριν μια εβδομάδα, μου ανακοίνωσε ότι θα προσπαθήσουν για 2ο.ακόμα κλαίει όταν θυμάται τον τοκετό.
εγώ έκανα καισαρική, γιατί μου είπε η γυναικολόγος, με ολική που την επέλεξα εγώ. ήταν υπέροχη εμπειρία. την θυμάμαι με γλύκα.
δεν σε έβρισα, είδες;
Παλιά 16-04-10, 10:37   #176
loukomamy

loukomamy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mariazei Εμφάνιση μηνυμάτων
Βεβαια σημασια εχει πανω απ ολα να φέρνουμε στον κοσμο γερα μωρο κ οχι τοσο ο τροπος που τα φερνουμε...
Ούτε συζήτηση!
Παλιά 16-04-10, 10:38   #177
Tour_baby

Το avatar του χρήστη Tour_baby

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Tour_baby χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Διάλεξα φυσιολογικό τοκετο γιατί αυτή πιστέυω πως είναι η πιο σωστή μεθοδος αν δεν συντρέχουν άλλοι λόγοι.. Βέβαια ελπίζω να αντέξω και το πόνο και να μην χρειαστώ ούτε επισκληρίδιο αλλά αυτό δεν μπορεί κανείς να το ξέρει απο πρίν!!
Παλιά 16-04-10, 10:48   #178
loukomamy

loukomamy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sevoula Εμφάνιση μηνυμάτων
lukomamy δεν νομίζω να υπάρχει μανούλα που δεν θα ήθελε να γεννήσει με φυσιολογικό τοκετό το μωρό της. όταν όμως ο γιατρός σου σου λέει καισαρική, απλά κάνεις καισαρική. δεν το σκέφτεσαι.
γι' αυτό λέγεται φυσιολογικός.
η καισαρική όμως έχει σώσει ζωές και έχει φέρει στον κόσμο πολλά μωράκια που δεν θα επιβίωναν με τον φυσιολογικό τοκετό. οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί να υπάρχει στραβοκοίταγμα για όσες έκαναν καισαρική. ακόμα και όσες έκαναν καισαρική από φόβο, πάλι σωστές τις βρίσκω.
σκέψου μια υστερική μάνα ετοιμόγεννη, που δεν συνεργάζεται με τον μαιευτήρα ή που χάνει τις αισθήσεις της στη θέα του αίματος ή που απλά δεν αντέχει τον πόνο. δικαίωμά της.
η αδερφή μου γέννησε με φυσιολογικό τοκετό πριν 2,5 χρόνια. η επισκληρίδιος δεν την έπιασε και καταλάβαινε τα πάντα όταν την έραβαν. άργησε να αποφασίσει για δεύτερο και τώρα, πριν μια εβδομάδα, μου ανακοίνωσε ότι θα προσπαθήσουν για 2ο.ακόμα κλαίει όταν θυμάται τον τοκετό.
εγώ έκανα καισαρική, γιατί μου είπε η γυναικολόγος, με ολική που την επέλεξα εγώ. ήταν υπέροχη εμπειρία. την θυμάμαι με γλύκα.
δεν σε έβρισα, είδες;
Ευχαριστώ sevoula μου που σώσαμε το κράξιμο πρωί - πρωί...

Συμφωνώ απόλυτα στην καισαρική όταν υπάρχει λόγος, νομίζω οτι αυτό έγινε ξεκάθαρο στα όσα γράφω. Οταν γεννούσα εγώ, είχα πει στη γυναικολόγο μου (στην οποία είχα απόλυτη εμπιστοσύνη) οτι αν χρειαστεί να το πάρει το παιδί με καισαρική δεν ήθελα ούτε καν να με ρωτήσει. Πρώτα απ' ολα σημασία έχει το παιδί. Να βγεί καλά και να μη ρισκάρουμε τίποτα. Ούτε κουβέντα περι αυτού.

Συμφωνώ επίσης οτι υπάρχουν ιδιαίτερα δύσκολοι τοκετοί. Κοπέλες που ταλαιπωρούνται, πονάνε πολύ, υποφέρουν ώρες. Οπως επίσης συμφωνώ οτι υπάρχουν κοπέλες που φοβούνται τόσο πολύ που δε μπορούν να συνεργαστούν με το μαιευτήρα τους για γεννήσουν φυσιολογικά.

Απλά πιστεύω οτι επειδή η καισαρική εξυπηρετεί αναμφισβήτητα τους γυναικολόγους με μεγάλη ευκολία πετάνε η ίδιοι το μπαλάκι στις γυναίκες να επιλέξουν. Αυτό το θεωρώ απαράδεκτο.
Παλιά 16-04-10, 11:15   #179
Λιζα14

Λιζα14 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγώ πήγα με πρόκληση γιατί είχε μειωθεί το αμνιακό με το που μπήκα στον 9.έκανα επισκληρίδιο αλλά αυτό το πράγμα δε θέλω να το ζήσω ξανά...ήταν ψηλά το μωρό και μέχρι να κατέβει,έχω και στενή λεκάνη και δυσκολεύτηκα να γεννήσω αν και η μπέμπα ήταν μόλις 2860!!που να τελείωνα το μήνα δηλαδή!θα άφηνα εκεί τα κοκκαλάκια μου...μετά από τόσους μήνες όταν βλέπω έγκυο θέλω να κλάψω...και άκουγα κάτι κοπέλες που έλεγαν ότι δεν καταλάβανε τίποτα και ήθελα να τραβήξω τα μαλλιά μου.έκανα και μαθήματα ανόδυνου τοκετού εκείνη την ώρα τίποτα δεν έπιανε ούτε αναπνοές μόνο η επισκληρίδιος βοήθησε κάπως.οπότε την επόμενη φορα καισαρική και την νάρκωση από το δωμάτιο παρακαλώ!!!!
Ο χρήστης Λιζα14 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-04-10, 12:00   #180
Titi_S

Titi_S χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγώ έκανα προγραμματισμένη καισαρική την 38η εβδομάδα λόγω διαβήτη κύησης. Η όλη διαδικασία κράτησε μισή ώρα και δεν το μετανιώνω καθόλου. Το μωρό το έβγαλαν σε 5 λεπτά, το σκούπισαν και μου το έδωσαν να το δω... Μπορώ να πω ότι εκείνη τη στιγμή δεν υπολόγιζα τίποτα άλλο, μόνο που το μωρό μου ήταν καλά ... Τώρα - πρώτα ο θεός - πάλι με καισαρική θα πάω... δε λέω ότι δεν ταλαιπωρείσαι καθόλου, αλλά τίποτα δεν έχει τόση σημασία, όσο ένα υγιές μωρό και μητέρα.
Ο χρήστης Titi_S δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-04-10, 12:06   #181
sevoula

sevoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

τέλειο το τικεράκι σου κοριτσομάνα Titi-S!
Παλιά 16-04-10, 12:08   #182
sevoula

sevoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ελπίζω να μην έκαν γκάφα, κοριτσάκι περιμένεις;συγνώμη αν προέτρεξα. γερά να είναι. με το καλό το 2ο!
Παλιά 21-04-10, 16:31   #183
Κάκι

Το avatar του χρήστη Κάκι

Περιοχή: Περιστέρι
Κάκι χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγω πήγα με πρόκληση τοκετου στην39+2. Γέννησα μέσα σε τρεις ώρες χωρίς επισκληρίδιο γιατί δεν προλάβαμε να την κάνουμε, από διαστολή 6 που ζήτησα από το γιατρό μου να την κάνουμε μέσα σε πέντε λεπτά πήγα τελεία και με τρεις εξωθήσεις βγήκε η πριγκιπέσσα μου.Πάλι με φυσιολογικό θα γένναγα. Πιστεύω ότι με βοήθησαν πολύ τα μαθήματα του ανώδυνου,συστήνω σε όλεσ τισ εγκυούλες να παρακολουθήσουν,βοηθάνε αρκετά.
Παλιά 21-04-10, 16:53   #184
sofia 29

Το avatar του χρήστη sofia 29

Περιοχή: Κερκυρα
sofia 29 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω γεννησα με φυσιολογικο τοκετο αν και πριν και κατα την διαρκεια του τοκετου προεκυψαν αρκετα προβληματα.τα καταφερα ομως χωρις επισκληριδιο και αν επρεπε να περασω τα ιδια ξανα θα το εκανα για το μπεμπουλη μου.ΛΙΩΝΩ για χαρη του.να τον εχει ο θεος καλα, καθως και ολα τα παιδακια του κοσμου.
Ο χρήστης sofia 29 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-04-10, 10:17   #185
katerinakok

Περιοχή: Αγ. Δημήτριος
katerinakok χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Επιλέγω φυσιολογικό.
Την καισαρική την έζησα (και άδικα μάλιστα)
και δεν την επιλέγω σε καμία περίπτωση.
Ελπίζω να βρω κάποιον γιατρό που να αναλαμβάνει vbac για να μπορέσω να γεννήσω φυσιολογικά την επόμενη φορά (πρώτα ο Θεός).
Ο χρήστης katerinakok δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-04-10, 13:34   #186
sofie

Περιοχή: Athina
sofie χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Φυσιολογικό με τα χίλια!Εγώ δυστυχώς έκανα καισαρική και παρακαλάω στο δεύτερο με το καλό να γεννήσω φυσιολογικά...
Παλιά 30-04-10, 09:13   #187
Stellinula

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο loukomamy Εμφάνιση μηνυμάτων

Βρίστε με παρακαλώ...
Γιατί να σε βρίσουμε καλέ???

Αυτό που λές το κάνουν στην Ολλανδία...
Απαγορεύεται ρητώς και κατηγορηματικώς η Καισσαρική τομη, μόνο σε περίπτωση επιπλοκών επιτρέπεται (ΠΟΤΕ ΑΛΛΩΤΕ)....
Ο λόγος????

Διότι η εγκυμοσύνη δεν είναι αρρώστια και πρέπει να αντιμετωπίζεται φυσιολογικά....

Το μόνο που σου επιτρέπουν να κάνεις ως δωράκι στο προσφέρουν (γιατί πιο παλιά δεν επιτρεπόταν ούτε αυτό) να κάνεις επισκληρίδιο με Φ.Τ...τίποτα άλλο....(το λεγόμενο pain relief)....

Ευτυχώς που δεν έμεινα έγκυος όταν έμενα Ολλανδία, θα ερχόμουν να γεννήσω εδώ με την Καισσαρικούλα μου και μετά θα ξαναπήγενα!!!!

Παλιά 30-04-10, 09:47   #188
marag

Το avatar του χρήστη marag

Περιοχή: νικαια
marag χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

η γεννηση του παιδιου με φ.τ ειναι οτι καλυτερο για το μωρο και για την ιδια τη μαμα!
και τα δυο μου τα παιδια τα γεννησα φυσιολογικα και το 2ρο χωρις επισκληριδιο.
ειναι αλλο το δεσιμο μαμας και μωρου
Ο χρήστης marag δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-04-10, 10:41   #189
marag

marag χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Stelinula που εμενες Ολλανδια??
Εγω εμενα Βελγιο..
Παλιά 03-05-10, 20:00   #190
Stellinula

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marag Εμφάνιση μηνυμάτων
Stelinula που εμενες Ολλανδια??
Εγω εμενα Βελγιο..

Έμενα και στις 4 μεγαλουπολείς...Τελευταία έμεινα Χάγη....

Καλα μέναμε κόντά εκεί (σχετικό γύρω στα 150-180 χλμ είμασταν), μένουμε κοντά και εδώ???? Τι να πω???

Αν σφίξουν τα πράγματα κιάλλο marag μου μας βλέπω να ξανανηφορίζουμε κάποια στιγμή στο μακρινό μέλλον!!!!

Παλιά 06-05-10, 09:25   #191
marag

marag χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

να σου πω την αληθεια το εχω σκεφτει πολλες φορες να ξαναπαω
αχ τι ομορφα που ηταν!!!
Παλιά 06-05-10, 11:22   #192
Stellinula

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marag Εμφάνιση μηνυμάτων
να σου πω την αληθεια το εχω σκεφτει πολλες φορες να ξαναπαω
αχ τι ομορφα που ηταν!!!

με τα κωλ.....μετρα????? Μάλλον μας βλέπω να φεύγουμε, το θέμα είναι οι εργασίες εκεί!!! Πολύ δύσκολο...

Παλιά 14-05-10, 21:26   #193
lenaki87

Το avatar του χρήστη lenaki87

Περιοχή: Μακεδονια
lenaki87 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

επιλεγω εννοειται φυσιολογικα!!!καισαρικη μονο αν υπαρχει καποια επιπλοκη.δηλαδη μονο για ιατρικους λογους.
Ο χρήστης lenaki87 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-05-10, 21:18   #194
hippiemama

Το avatar του χρήστη hippiemama

Περιοχή: Heaven
hippiemama χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγώ γέννησα φυσιολογικά στο σπίτι και δεν θα ήθελα να το κάνω με κανέναν άλλο τρόπο. Ήταν μία μαγική εμπειρία. Τον πόνο τον διαχειρίστηκα τέλεια με σωστές αναπνοές, και πολλές ώρες μέσα στο νερό (είχαμε πισινούλα μέσα στο σπίτι ειδικά για την περίσταση).

There are two lasting bequests we can give our children. One is roots. The other is wings. ~Hodding Carter, Jr.

Ο χρήστης hippiemama δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-05-10, 23:26   #195
Elma09

Το avatar του χρήστη Elma09

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Elma09 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΕΓΩ ΗΘΕΛΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ, ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΕ ΑΥΤΗ ΜΟΥ ΤΗ ΘΕΛΗΣΗ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΑ!! ΗΘΕΛΑ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ, ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΩ ΣΤΟ ΕΠΑΚΡΟ ΤΗΝ ΜΑΓΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙΣ ΕΝΑ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙ ΝΑ ΚΥΛΑΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΣΟΥ, ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΩΜΟΥΣ ΝΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΣΟΥ!!! ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΑΙΣΘΗΣΗ!! ΦΥΣΙΚΑ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΝΩΔΥΝΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ, ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝΩΔΥΝΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ!! ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕ ΤΟ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ, ΑΡΧΙΣΑ ΤΙΣ ΑΝΑΠΝΟΕΣ. ΕΤΣΙ ΙΣΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΞΥΓΩΝΟΤΑΝ ΚΑΛΑ Η ΜΗΤΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΚΑΝ ΣΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΟΙ ΠΟΝΟΙ!! ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΑΞΙΩΘΩ ΝΑ ΞΑΝΑΖΗΣΩ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΓΕΝΝΑ!! ΜΑΚΑΡΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΚΟΠΕΛΕΣ ΝΑ ΓΕΝΝΑΝΕ ΕΤΣΙ.......
Παλιά 19-05-10, 23:40   #196
maryspain

Περιοχή: Θεσσαλονικη
maryspain ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω παλι ΑΠΕΧΘΑΝΟΜΑΙ τον πονο. Δε θελω να ποναω. Και φυσικα επιλεγω καισαρικη τομη , μια χαρα δεθηκα με την κορη μου και ετσι. Δε καταλαβαινω αυτο που λενε συνεχεια οτι ειναι αλλο το δεσιμο. Ουτε καταλαβαινω τη στενοχωρια που αισθανονται αν τελικα γεννησουν με καισαρικη. Κακο ειναι? Σεβομαι την αποφαση των αλλων κοριτσιων αλλα ευχαριστω δε θα παρω.

Ο χρήστης maryspain δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-05-10, 01:42   #197
georgia ki

Το avatar του χρήστη georgia ki

georgia ki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Δυστηχώς λογω επιπωματικού πλακούντα η καισαρική ηταν μονοδρομος και λόγω του οτι σίγουρα θα αιμοραγούσα έπρεπε να κάνω και ολική νάρκωση.Τέλος καλά όλα καλα,πάντως αν μπορούσα δέν θα ήθελα να ξανακάνω καισαρική.Νομίζω ότι με την καισαρική μία γυναίκα ταλαιπωρείται πολύ περισσότερο!!!Αν υπάρχουν ιατρικοί λόγοι ο.κ αλλιώς δεν υπάρχει λόγος!!!
Παλιά 20-05-10, 08:38   #198
PENIBA2

Το avatar του χρήστη PENIBA2

PENIBA2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα και απο μενα.
η αληθεια ειναι πως η ιδεα και μονο της καισαρικης μου εφερνε τρελλο αγχος και στις δυο εγκυμοσυνες.εννοειται πως εαν υπηρχε καποιο προβλημα δε θα διακινδυνευα στο ελαχιστο και θα την επελεγα χωρις δευτερη σκεψη.ευτυχως ημουν τυχερη και γεννησα και τα δυο αγγελουδια μου με φυσιολογικο τοκετο.το πρωτο χωρις επισκληριδιο (αχ παναγια μου...) και το δευτερο με επισκληριδιο.εννοειται πως τη δευτερη φορα το απολαυσα και το εζησα στο 100%!!!
Παλιά 20-05-10, 09:00   #199
φιλιτσα

φιλιτσα ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην φιλιτσα
Προεπιλογή

κΟΡΙΤΣΙΑ με καισαρικη γεννησα και λόγω πίεσης αλλα επειδη δεν ειχε πάρει Θεση η μικρη

Δεν ηθελα να μπω στην διαδικασια μιας δυσκολης γεννας και πόνου , η μικρουλα μου βγηκε αφρατη αφρατη και όλα πήγαν καλα ο γιατρος κενταει ο δικος μου , δεν χειρουργει ... Καλή επιτυχια σε όλες

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....
Ο χρήστης φιλιτσα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-05-10, 17:54   #200
petalouditsa

Το avatar του χρήστη petalouditsa

petalouditsa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

το πρωτο δυστυχώς καισαρικη.
το δευτερο αν με το καλο θα προσπαθήσω vbac.

-----------------------------------------------------------------
2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...
Albert Einstein
Ο χρήστης petalouditsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές