Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Νεογνά & Μωρά: Ανάπτυξη, Ψυχολογία, Συμπεριφορά > 'Υπνος

'Υπνος Πότε να κοιμηθεί μόνο του? Πόσες ώρες κοιμάται? Πως κοιμάται? Διακοπτόμενος ύπνος, Θέση ύπνου

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 24-02-08, 22:39   #241
xrysalis

Το avatar του χρήστη xrysalis

Περιοχή: εις το βουνό ψηλά εκεί...
xrysalis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο renik
Χrisalis μου όσο για σένα αρχικά προσπάθησε να κάθεσαι και να τον κουνάς και ας κλαίει...η αρχή θα είναι λίγο δύσκολη και μετά θα στρώσει.Και μετά σιγά σιγα μείωνε την ώρα που τον κουνάς Εγώ έτσι έκανα.Όταν έφτανε η ώρα για ύπνο τον έπαιρνα αγκαλιά και καθόμουν, φυσικά καιέκλαιγε γιατί ήθελε βολτούλα και κούνημα και άρχιζα να τον νανουρίζω και να τον κουνάω καθιστή μέχρι που ηρεμούσε και κοιμόταν.Τώρα πια άντε να τον κουνήσω το πολύ 2 λεπτά.Τον ταίζεις πριν κοιμηθεί?Εμένα πχ συνήθως αποκοιμιέται πείνωντας γάλα οπότε γλιτώνω τελείως το κούνημα αφού έχει ήδη γλαρώσει και τςλςιώνω με ένα νανούρισμα και μετά γλαρωμένο τον βάζω στην κούνια
Μωρε τον τελευταιο καιρο ειχα βρει την υγεια μου!! κοιμοταν πανω στο στηθος... αλλα παει πια αυτο! στη δευτερη ανασα... το ματι γαριδα!! το σιγουρο ειναι πως δε θελω να μαθει το καροτσι... τι θα γινει αν παω καπου επισκεψη πχ;;; αρχιζω να σκέφτομαι τη μηχανική αιώρα ή να φτιαξω κανενα σλνιγκ!! οχι τιποτε αλλο, αλλα με τοσο κουνημα και νανουρισμα, στο τελος κοιμαμαι ορθια!!

..............http://mitrikosthilasmos.blogspot.com/
Ο χρήστης xrysalis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-02-08, 22:43   #242
Μαμά του Ωρίων

Περιοχή: Περιστέρι
Μαμά του Ωρίων ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο xrysalis
[Μωρε τον τελευταιο καιρο ειχα βρει την υγεια μου!! κοιμοταν πανω στο στηθος... αλλα παει πια αυτο! στη δευτερη ανασα... το ματι γαριδα!! το σιγουρο ειναι πως δε θελω να μαθει το καροτσι... τι θα γινει αν παω καπου επισκεψη πχ;;; αρχιζω να σκέφτομαι τη μηχανική αιώρα ή να φτιαξω κανενα σλνιγκ!! οχι τιποτε αλλο, αλλα με τοσο κουνημα και νανουρισμα, στο τελος κοιμαμαι ορθια!!
δεν ξέρω αλλά εμάς πολύ μας βολεύει όταν πάμε κάπου επίσκεψη να έχουμε το καρότσι του μαζί και να έχει ουσιαστικά μαζί του το καρεκλακι του, το κρεβατάκι του, την άνεση του τέλος πάντων και να μην είναι και συνεχώς αγκαλιά μας!
Σημερα παράδειγμα, πήγαμε σε μια Θεια μου... κάτσαμε κάτι ώρες!
Είναι όντως μαθημένος να κάθεται και στο σπίτι στο καρότσι του οπότε δεν ήταν κάτι σπουδαίο ή διαφορετικό για αυτόν... καθόταν ήρεμος ήρεμος και διασκεδάζαμε κι εμείς κι αυτός ήταν μια χαρά πασάς!
Παλιά 24-02-08, 22:55   #243
dora

Περιοχή: Περαμα
dora ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εμεις το ιδιο κανουμε με το καροτσι.. οπου παμε τοπαιρνουμε μαζι και τελειωνει το θεμα..
Δηλαδη αν θα μαθει το παιδι να κοιμαται σε μηχανικη αιωρα (που δεν καταλαβα ακριβως τι ειναι) θα την παιρνεις μαζι σου συνεχεια? Ο χαρης κοιμαται παντου στο καροτσι.. Και μας βολευει ιδιαιτερα στις βολτες (ειδικα το καλοκαιρι) γιατι τον σερνω παντου μαζι μου, ξεροντας οτι το παιδι δεν θα κουραστει και οτι θα κοιμηθει μια χαρα στο καροτσακι του.. Ακομα και στην παραλία

Ο χρήστης dora δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-02-08, 22:55   #244
xrysalis

xrysalis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

με καροτσι ή χωρις μια χαρα παμε...
πριγκιπας ο δικος μου... πασας ο δικος σου....

Παλιά 24-02-08, 22:58   #245
xrysalis

xrysalis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dora
Και εμεις το ιδιο κανουμε με το καροτσι.. οπου παμε τοπαιρνουμε μαζι και τελειωνει το θεμα..
Δηλαδη αν θα μαθει το παιδι να κοιμαται σε μηχανικη αιωρα (που δεν καταλαβα ακριβως τι ειναι) θα την παιρνεις μαζι σου συνεχεια? Ο χαρης κοιμαται παντου στο καροτσι.. Και μας βολευει ιδιαιτερα στις βολτες (ειδικα το καλοκαιρι) γιατι τον σερνω παντου μαζι μου, ξεροντας οτι το παιδι δεν θα κουραστει και οτι θα κοιμηθει μια χαρα στο καροτσακι του.. Ακομα και στην παραλία
για την αιωρα εχεις δικιο!! και για το καροτσι βεβαια... απλα υπαρχουν μερικοι γνωστοι που μας βαζουν να βγαζουμε τα παπουτσια μας, τοο καροτσι θα βαλουν μεσα;;;

Παλιά 24-02-08, 23:05   #246
Olg@

Το avatar του χρήστη Olg@

Olg@ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dora
Δηλαδη αν θα μαθει το παιδι να κοιμαται σε μηχανικη αιωρα (που δεν καταλαβα ακριβως τι ειναι) θα την παιρνεις μαζι σου συνεχεια?
Εννοείται πως μαθαίνεις στο παιδί να έχει εναλλακτικές ώστε να μην ζορίζεται αν αλλάξει για κάποιους λόγους το πρόγραμμά του. Ας πούμε κατά βάση την κοιμίζω στην αιώρα, αλλά πολλές φορές συνειδητά την κοιμίζω στο κρεβάτι αγκαλιά με το μαξιλάρι ή στο καρότσι της ή στην αγκαλιά μου ώστε να είμαστε οκ αν πρέπει να κοιμηθεί κάπου έξω. Των φρονίμων τα παιδιά ... !!!

Ο χρήστης Olg@ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-02-08, 23:24   #247
Μαμά του Ωρίων

Προεπιλογή

Παράθεση:
με καροτσι ή χωρις μια χαρα παμε...
πριγκιπας ο δικος μου... πασας ο δικος σου....
χαλαρά όμως

Παράθεση:
για την αιωρα εχεις δικιο!! και για το καροτσι βεβαια... απλα υπαρχουν μερικοι γνωστοι που μας βαζουν να βγαζουμε τα παπουτσια μας, τοο καροτσι θα βαλουν μεσα;;;

ααααααααααα υπάρχει λύση!!!
επειδή κι εμείς όταν μπαίνουμε σπίτι μας βγάζουμε παπούτσια (αν και οκ δεν υποχρεώνουμε κανέναν άλλον, απλά τα βγάζουν όλοι οικιωθελώς ) λες στους φίλους σου ότι ξέρεις... θα φέρω και το καρότσι! έχε μου έτοιμο βρεγμένο πανάκι να κάνω κατευθείαν τις ρόδες πριν το βάλω μέσα!
κι εμείς όταν γυρίζουμε απ εξω βόλτα, πρώτη δουλειά είναι να καθαρίσουμε τις ρόδες μας
Παλιά 24-02-08, 23:31   #248
Maria-P

Το avatar του χρήστη Maria-P

Περιοχή: Νέο Φάληρο
Maria-P ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια τι ακριβώς είναι η η μηχανική αιώρα ιδέα δεν έχω
Παλιά 24-02-08, 23:44   #249
dora

dora ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εμεις βγάζουμε τα παπουτσια μας αλλα δεν αναγκαζουμε τους αλλους να τα βγαλουν.. Βεβαια οι πολυ κοντινοι μας που ερχονται και πιο συχνα το ξερουν οποτε μας εχουν φερει και τις παντοφλες τους στο σπιτι .. :P
Τωρα για τους αλλους που θα ερθουν μια φορα το χρονο δεν υπαρχει και ιδιαιτερο προβλημα.. δεν προκειτε να λερωθει το σπιτι με μια φορα που θα πατησει καποιος..
Απλα περυσι δεν αφηνα κανεναν να παταει στο δωματιο του μικρου. Φετος αφηνω εφοσον ο μικρος δεν καθεται ποτε στο δωματιο του.. Μαλλον στο σαλονι δεν θα επρεπε να παταει κανεις.. Αλλα και παλι μεσα σε 4 μηνες τα χαλια μου εχουν γινει τοσο βρωμικα που αν δεν φοραμε παντοφλες λερωνουμε τις καλτσες μας.. :P .. Μονο εγω λειπω απο κατω και δεν ειναι βρωμα απο παπουτσια.. ειναι απο αυτα που πεταει ο μιρκος που οσο και να τα καθαριζεις, αμα δεν σηκωσεις το χαλι να το πλυνεις δεν καθαριζουν..Και φανταστειτε οτι μια φορα το μηνα τα περναει με καρπεξ η καθαριστρια.. που να μην το εκανε κιολας..

Αλλα τωρα ρε παιδια εμενα ποτε δεν μου ειπαν να μην βαλω το καροτσακι μεσα σε σπιτι, ουτε και γω απαγορευσα ποτε σε κανεναν.. Απλα φροντιζουμε να καθαριζουμε τις ροδες.. στην τελικη και με 5-6 μωρομαντηλα την κανεις τη δουλεια σου.

Παλιά 25-02-08, 00:38   #250
evita

Το avatar του χρήστη evita

evita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Irenegr, οι απόψεις τον ειδικών διίστανται για πολλά θέματα, σε ένα όμως συμφωνούν όλοι. Δεν αφήνεις ένα βρεφάκι να κλαίει. Προσπαθείς να καλύψεις την ανάγκη που του προκαλεί το κλάμα και νομίζω πως η ανάγκη για παρέα και προσοχή δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητη.
Εμείς περάσαμε και κολικούς και μέχρι 4 μηνών περίπου ήταν κυριολεκτικά κολλημένος πάνω μου. Δεν νομίζω ότι κακόμαθε καθόλου. Το αντίθετο μάλιστα. Αυτή τη στιγμή μπορεί να κάτσει αρκετή ώρα μόνος και να παίζει με τα παιχνιδάκια του και ελάχιστα ζητάει αγκαλιά και κυρίως από τον μπαμπά του που δεν τον βλεπει πολύ ενώ εμείς όλη μέρα ξεθεωνόμαστε στο παιχνίδι. Υπάρχουν βέβαια και οι μέρες με περισσότρεη γκρίνια αλλά όπως λέει και η renik η λύση είναι να τον παίρνω μαζί μου με το ριλάξ αν θέλω να κάνω κάτι.

Xrysalis δοκίμασες αυτό που λέει η renik (σε όλα συμφωνούμε;; )
Εγώ το εφάρμοσα ως εξής: τον κουνούσα λίγο όρθια και όταν γλάρωνε καθόμουν. Σταδιακά μείώσαμε το πέρα δώθε και κάποια στιγμή το κόψαμε τελείως. Να σου πω και το εξής. Επειδή του δικού μου δεν του αρέσει καθόλου η κλασική αγκαλιά (ανάσκελα), η στάση που τον είχε βολέψει στον ύπνο ήταν καθιστός στα πόδια μου με το κεφαλάκι του πάνω στο στήθος μου. Και για να σε εμψυχώσω λίγο , βλέπεις ότι χρησιμοποιώ παρελθόντα χρόνο γιατί πλέον ή θα αποκοιμηθεί μόνος του τελειώνοντας το γάλα του ή αν δεν νυστάζει πολύ θα τον βάλω στην κούνια και αφού του διαβάσω λίγο και τον χαιδέψω λίγο στην πλατούλα (γύρω στο τέταρτο μας παίρνει), κοιμάται. Έχουμε βέβαια και πισωγυρίσματα (ειδικά όταν επεμβαίνουν οι παπουδογιαγιάδες) αλλά αυτά αφορούν πλέον το να θέλει αγκαλιά, όχι όμως βόλτες. Προσπάθησέ το και δεν θα το πιστεύεις όταν θα συμβεί.

Επίσης και στις δυο σας θα πρότεινα να εφοδιαστείτε με sling.
Παλιά 25-02-08, 08:26   #251
xrysalis

xrysalis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

βρε κοριτσακια μου...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαμά του Ωρίων
αααααααααα υπάρχει λύση!!!
επειδή κι εμείς όταν μπαίνουμε σπίτι μας βγάζουμε παπούτσια (αν και οκ δεν υποχρεώνουμε κανέναν άλλον, απλά τα βγάζουν όλοι οικιωθελώς ) λες στους φίλους σου ότι ξέρεις... θα φέρω και το καρότσι! έχε μου έτοιμο βρεγμένο πανάκι να κάνω κατευθείαν τις ρόδες πριν το βάλω μέσα!
κι εμείς όταν γυρίζουμε απ εξω βόλτα, πρώτη δουλειά είναι να καθαρίσουμε τις ρόδες μας
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dora
Και εμεις βγάζουμε τα παπουτσια μας αλλα δεν αναγκαζουμε τους αλλους να τα βγαλουν.. Βεβαια οι πολυ κοντινοι μας που ερχονται και πιο συχνα το ξερουν οποτε μας εχουν φερει και τις παντοφλες τους στο σπιτι ..

Αλλα τωρα ρε παιδια εμενα ποτε δεν μου ειπαν να μην βαλω το καροτσακι μεσα σε σπιτι, ουτε και γω απαγορευσα ποτε σε κανεναν.. Απλα φροντιζουμε να καθαριζουμε τις ροδες.. στην τελικη και με 5-6 μωρομαντηλα την κανεις τη δουλεια σου.
και εμεις αυτο κανουμε... δηλαδη στο σπιτι μας τα παπουτσια τα βγαζουμε, απλα δεν υποχρεωνω κανεναν αλλο να τα βγαλει, εκτος απο την οικογενεια που σκαει μυτη, το ξερουν και τα βγαζουν απο μονοι τους!! μαλιστα οι γιαγιαδες, μας εχουν αφησει μονιμα τις ποντοφλες τους!! οι υπολοιποι απλα δε μπαινουν στο δωματιο του μικρου με τα παπουτσια...
ομως αυτο με το καροτσι... οταν ηταν ποιο μικρος, το ειχα παρει μερικες φορες μαζι μου (τοτε οχι για να τον κοιμισω!! τοτε μια χαρα τα καταφερναμε!!) και μπορει να μη μου λεγανε ΟΧΙ μην το βαλεις μεσα, αλλα ειχα δει πολλους που δυσανασχετουσαν κι ας καθαριζα εννοειτε τις ροδες... ο κοσμος ειναι παραξενος και μαλιστα το εχω δει και σε ανθρωπους με παιδια, που θα μπορουσαν να εχουν μεγαλυτερη κατανοηση...
τελος παντων, το θεμα ειναι να βρω μια λυση με τον υπνο του γιατι εχει αρχισει οχι μονο να με κουραζει... (πονανε τα χερια, μεση , πλατη...) αλλα με εκνευριζει κιολας απο ενα σημειο και μετα... και δε θελω να εχω νευρα μο το μωρακι μου!

evita σ' ευχαριστω πολύ και σενα για τις απαντησεις σου! μαλλον θα ψαχτω με το sling, αφου ουτως ή αλλως ειναι αγκαλιτσας... τουλαχιστον να ζυγιστει καλυτερα το βαρος του!!!

Παλιά 25-02-08, 11:51   #252
Μαμά του Ωρίων

Προεπιλογή

καλέ ο χριστός και η μάνα του!
σου κι έχω άλλη λύση....
να αλλάξεις παρέες

μα αν είναι δυνατόν....
άβυσσος η ψυχη των φίλων!
Παλιά 25-02-08, 12:31   #253
xrysalis

xrysalis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
καλέ ο χριστός και η μάνα του!
σου κι έχω άλλη λύση....
να αλλάξεις παρέες

μα αν είναι δυνατόν....
άβυσσος η ψυχη των φίλων!

Παλιά 26-02-08, 09:41   #254
DIMITRA1983
Μή ενεργός λογαριασμός

Περιοχή: thessaloniki
DIMITRA1983 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω με τον δικο μου εχω το εξης προβλημα...ενω με την πιπιλα νανουριζεται και γλαρωνει,την πεταει σε 2 λεπτα και τσιριζει γιατι την θελει και παλι απο την αρχη.εχω αλλαξει πολλες πιπιλες μηπως και δε τον βολευουν αλλα τιποτα.παιρνω το 0 νουμερο.ξερεται καμια μαρκα πιπιλας για αυτη την περιπτωση?δεν παλευεται κοριτσια.ολη μερα τσιριζει για την πιπιλα και μονο και μολις του τη δινω την αρπαζει και σε 1-2 λεπτα την φτυνει και κλαει γιατι την θελει παλι...
Ο χρήστης DIMITRA1983 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-02-08, 10:07   #255
Μαμά του Ωρίων

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DIMITRA1983
εγω με τον δικο μου εχω το εξης προβλημα...ενω με την πιπιλα νανουριζεται και γλαρωνει,την πεταει σε 2 λεπτα και τσιριζει γιατι την θελει και παλι απο την αρχη.εχω αλλαξει πολλες πιπιλες μηπως και δε τον βολευουν αλλα τιποτα.παιρνω το 0 νουμερο.ξερεται καμια μαρκα πιπιλας για αυτη την περιπτωση?δεν παλευεται κοριτσια.ολη μερα τσιριζει για την πιπιλα και μονο και μολις του τη δινω την αρπαζει και σε 1-2 λεπτα την φτυνει και κλαει γιατι την θελει παλι...
υπάρχουν δύο τύποι πιπίλας...
αυτοί που έχουν κάπως πλατύ και μακρύ το μέρος που μπαίνει στο στόμα κι αυτοί που μοιάζουν πιο πολύ με τη θηλή του μπουκαλιού της Νουκ
(δεν ξέρω αν σου έδωσα περίπου να καταλάβεις απ την περιγραφή γιατί δεν ξέρω πως αλλιώς να τις πω)
Τον πρώτο τύπο ούτε εμας τον κρατάει... τις εκσφενδονίζει τις πιπιλες σε χρόνο DT! Τις δεύτερες έχει μάθει και κρατάει.... και παλι κάποιες φορές τη φτύνει κι έτσι απλά όταν είναι για ύπνο και τον έχουν πιασει τα του φτυσιματος... τον έχουμε στο καρότσι και για λίγη ώρα του κρατάμε απαλά την πιπιλα μέχρι να τη σιγουρεψει στο στομα
Παλιά 26-02-08, 12:48   #256
Olg@

Olg@ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:

υπάρχουν δύο τύποι πιπίλας...
αυτοί που έχουν κάπως πλατύ και μακρύ το μέρος που μπαίνει στο στόμα κι αυτοί που μοιάζουν πιο πολύ με τη θηλή του μπουκαλιού της Νουκ
(δεν ξέρω αν σου έδωσα περίπου να καταλάβεις απ την περιγραφή γιατί δεν ξέρω πως αλλιώς να τις πω)
Τον πρώτο τύπο ούτε εμας τον κρατάει... τις εκσφενδονίζει τις πιπιλες σε χρόνο DT! Τις δεύτερες έχει μάθει και κρατάει.... και παλι κάποιες φορές τη φτύνει κι έτσι απλά όταν είναι για ύπνο και τον έχουν πιασει τα του φτυσιματος... τον έχουμε στο καρότσι και για λίγη ώρα του κρατάμε απαλά την πιπιλα μέχρι να τη σιγουρεψει στο στομα
Θα συμφωνήσω με την Ωριωνομαμά!!!
Και εμείς δώσαμε αγώνα για να μάθει να κρατάει την πιπίλα (μόνο της nuk θέλει)... η κυρία ήθελε να της κρατάμε για να κοιμηθεί !
Τώρα βέβαια σε λίγο καιρό βλέπω να δίνουμε αγώνα για να την κόψουμε !!!

Παλιά 26-02-08, 15:00   #257
xrysalis

xrysalis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και μας τις NUK θελει, αυτες καταφερε να κρατησει!!
με τις CHICCO ειχαμε θεμα!! με τιποτε δεν τις ηθελε!!!

DIMITRA1983 κανε υπομονη, χρειαζεται λιγος χρονος να μαθει να την κραταει και να μην του πεφτει!! πιστεψε με!! το εχω δει το εργο!!! με το που γλαρωνε το πρωτο πραγμα που χαλαρωνε ηταν το στομα του... και επεφτε η πιπιλα (δεν την εφτυνε!!) αμεσως ξυπναγε γιατι του ελλειπε και φτου κι απ' την αρχη!!!

Παλιά 27-02-08, 01:25   #258
DIMITRA1983
Μή ενεργός λογαριασμός

Προεπιλογή

βρε η κορη μου απο τη δευτερη μερα που γεννηθικε την ρουφαγε την πιπιλα!ποτε δεν ειχα τετοιο προβλημα ασε που πανω που αρχισε να την κοβει τωρα την θελει παλι γιατι βλεπει το μωρο! εχω δοκιμασει και τους 2 τυπους πιπιλας.της nuk εχω και εγω.αλλα οταν ειναι ξυπνιος τη φτυνει και μετα κλαει και τη θελει και οταν τον παρει ο υπνος του πεφτει και ξυπναει.γιαυτο τον κοιμηζω χωρις πιπιλα.αλλα κλαει απαρηγορητος...τα νευρα μου
Παλιά 27-02-08, 09:31   #259
xrysalis

xrysalis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
της nuk εχω και εγω.αλλα οταν ειναι ξυπνιος τη φτυνει και μετα κλαει και τη θελει και οταν τον παρει ο υπνος του πεφτει και ξυπναει
για τον υπνο παντως... εγω ψιλοσωθηκα τωρα που εχει μεγαλωσει και τη βρισκει μόνος του!! (βεβαια οχι πάντα ) και εχει πλακα, γιατι τις περισσοτερες φορες τον βρισκω να τη φοραει αναποδα!!!

Παράθεση:
γιαυτο τον κοιμηζω χωρις πιπιλα.αλλα κλαει απαρηγορητος...τα νευρα μου
και μενα τα ιδια... που να τον κοιμησω χωρις πιπιλα... εχει παθει εξαρτηση!! και θελω σιγα σιγα να την κοψουμε τωρα που ειναι μικρουλης (πραγμα δυσκολο...) γιατι φοβαμαι αργοτερα πως θα εχουμε μεγααααααααλο ζορι!

Αχ!! υπομονη!

Παλιά 27-02-08, 20:44   #260
theano

theano ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

για τον υπνο παντως... εγω ψιλοσωθηκα τωρα που εχει μεγαλωσει και τη βρισκει μόνος του!! (βεβαια οχι πάντα ) και εχει πλακα, γιατι τις περισσοτερες φορες τον βρισκω να τη φοραει αναποδα!!!

Εγώ του βάζω 4 πιπίλες μέσα στην κούνια και όταν ψάχνει μέσα στον ύπνο του όλο και κάποια βρίσκει. Δοκίμασε το, σε μένα τουλάχιστον έπιασε. Ο δικός μου θέλει και αυτός πιπίλα που μοιάζει με δάκτυλο αλλά την NUK δεν την θέλει με τίποτα. μόνο τη bebejou τρώει. επίσης απο τις άλλες που μοιάζουν με σταγόνα, απο μικρός δεν ήθελε καθόλου την chicco, αλλά σε αυτόν τον τύπο μόνο τη fisher price. και τη θηλή και στις 2 περιπτώσεις σιλικόνη και όχι καουτσούκ. Ενώ αντίθετα σε μπιμπερό θέλει μόνο καουτσούκ. Άβυσσος...
Ο χρήστης theano δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-02-08, 22:46   #261
xrysalis

xrysalis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο theano
Εγώ του βάζω 4 πιπίλες μέσα στην κούνια και όταν ψάχνει μέσα στον ύπνο του όλο και κάποια βρίσκει. Δοκίμασε το, σε μένα τουλάχιστον έπιασε.
αν ειναι ετσι, να του βαλω και 14 εγω!! και να ξυπναει μονο για να θηλασει!!!

Παλιά 27-02-08, 22:55   #262
DIMITRA1983
Μή ενεργός λογαριασμός

Προεπιλογή

πηγα και αγορασα σημερα μια πιπιλα της nuk ορθοδοντικη και με καλυτερη εφαρμογη στη γλωσσα μηπως και την παρει.για να πω την αληθεια την κραταει 2-3 λεπτα παραπανω αλλα παλι την φτυνει.και ειναι και ακριβη γμτ!5 ευρω μια πιπιλα και υποτηθεται οτι στη γερμανια η nuk ειναι πιο φθηνη.δηλαδη στην ελλαδα ποσο κανει η μια?7 ευρω? εγω που παιρνω τις κλασσικες nuk για την κορη μου κανουν 3-3,5 ευρω οι 2 μαζι.παντως τελευταια φορα που προσπαθω...σε μια βδομαδα εχω αγορασει 10 διαφορετικες πιπιλες!!!η μεγαλη εχει βρει τη χαρα της!!!!
Παλιά 27-02-08, 23:00   #263
Olg@

Olg@ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Maria-P
Κορίτσια τι ακριβώς είναι η η μηχανική αιώρα ιδέα δεν έχω
Φαντάσου κάτι τέτοιο:

http://www.walmart.com/catalog/produ...uct_id=4433224

Παλιά 28-02-08, 22:30   #264
Μαμά του Ωρίων

Προεπιλογή

Παράθεση:
πηγα και αγορασα σημερα μια πιπιλα της nuk ορθοδοντικη και με καλυτερη εφαρμογη στη γλωσσα μηπως και την παρει.για να πω την αληθεια την κραταει 2-3 λεπτα παραπανω αλλα παλι την φτυνει.και ειναι και ακριβη γμτ!5 ευρω μια πιπιλα και υποτηθεται οτι στη γερμανια η nuk ειναι πιο φθηνη.δηλαδη στην ελλαδα ποσο κανει η μια?7 ευρω? εγω που παιρνω τις κλασσικες nuk για την κορη μου κανουν 3-3,5 ευρω οι 2 μαζι.παντως τελευταια φορα που προσπαθω...σε μια βδομαδα εχω αγορασει 10 διαφορετικες πιπιλες!!!η μεγαλη εχει βρει τη χαρα της!!!!

2-3 λεπτά είναι καλά... είναι πολύ μικρούλης ακόμα βρε για να την κρατάει περισσότερο
απλά όταν θες να νανουριστεί και να κοιμηθεί, κάτσε κάπου δίπλα του βολικά και κράτα την απαλά με το χέρι σου
Παλιά 28-02-08, 22:53   #265
nora

nora ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δοκιμασε και της μαμ, νομιζω θα σωθεις,.. εμεις με αυτη σωθηκαμε.
Ο χρήστης nora δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-03-08, 16:31   #266
DIMITRA1983
Μή ενεργός λογαριασμός

Προεπιλογή

εδω και 3 μερες ο μικρουλης μου ξυπναει τις νυχτες για να φαει αλλα δε τρωει ουτε το μισο και ειδικα χτες ξυονησε 2 φορεσ και τη μια ηπιε 20 γρ και την αλλη 50.και οταν ξυπνησε το πρωι ηπιε κανονικα 150.μηπως αυτο σημαινει οτι σιγα σιγα θα κοωει το βραδυνο ξυπνημα?η μηπως ειναι τυχαιο???
Παλιά 01-03-08, 17:04   #267
Μαμά του Ωρίων

Προεπιλογή

Παράθεση:
εδω και 3 μερες ο μικρουλης μου ξυπναει τις νυχτες για να φαει αλλα δε τρωει ουτε το μισο και ειδικα χτες ξυονησε 2 φορεσ και τη μια ηπιε 20 γρ και την αλλη 50.και οταν ξυπνησε το πρωι ηπιε κανονικα 150.μηπως αυτο σημαινει οτι σιγα σιγα θα κοωει το βραδυνο ξυπνημα?η μηπως ειναι τυχαιο???
σημαίνει ότι δεν έπρεπε να τον ταΐσεις γιατί δεν πεινούσε
να μετράς τις ώρες που ξυπνάει... μάλλον ήθελε απλά πιπίλα
αν τον έχεις ταΐσει στις 12 με 150 ή 180ml παράδειγμα και σου ξυπνήσει στις 2... ε δεν πεινάει! θέλει πιπίλα
Παλιά 01-03-08, 17:10   #268
DIMITRA1983
Μή ενεργός λογαριασμός

Προεπιλογή

εφαγε στις 12 το βραδυ 150 γρ και μετα ξυπνησε 03.15 εφαγε μονο 20 γρ.υστερα εκλαωε στις 05.00 και του εδωσα αλλα ηπηιε μονο τα 50 και μετα ξυπνησε κανονικα 07.00 και ηπιε 150.οσο για πιπιλα ασε μαρτυριο μου εχει γινει γιατι την θελει αλλα συγχρονως τσατιζεται κιολας γιατι του πεφτει.ετσι οταν τον κοιμιζω δε του δινω πιπιλα και δε την ζηταει κιολας αν δε του τη θυμισω...
Παλιά 01-03-08, 17:15   #269
Μαμά του Ωρίων

Προεπιλογή

το βράδυ έχεις δοκιμάσει να τον βάλεις να ρεφτεί και να συνεχίσεις να του δώσεις λίγο γάλα ακόμα?
εμενα κάποιες φορές σταματάει σαν να μην θέλει άλλο κι έχει πιει μόνο 150 ενώ ξερω ότι στις 12 το βράδυ μπορεί να χτυπήσει και πάνω από 200
ε τον κρατάω λίγο να ρεφτεί και μετά πίνει κι αλλο
δοκίμασε το
Παλιά 01-03-08, 17:21   #270
DIMITRA1983
Μή ενεργός λογαριασμός

Προεπιλογή

λες?θα το δοκιμασω και αυτο.αλλα ο δικος μου ρευεται πολυ δυσκολα...μερικες φορες μπορει να ρευτει αμεσως μολις τον σηκωσω αλλα συνηθως περιμενω 10-15 λεπτα αλλαζοντας ενα σωρο στασεις μηπως και ρευτει.τι μπρουμητα τι ανασκελλα τι ορθιο τι καθιστο...ενω τον βλεπω οτι θελει να ρευτει γιατι ζοριζεται...
Παλιά 01-03-08, 18:19   #271
Μαμά του Ωρίων

Προεπιλογή

Παράθεση:
λες?θα το δοκιμασω και αυτο.αλλα ο δικος μου ρευεται πολυ δυσκολα...μερικες φορες μπορει να ρευτει αμεσως μολις τον σηκωσω αλλα συνηθως περιμενω 10-15 λεπτα αλλαζοντας ενα σωρο στασεις μηπως και ρευτει.τι μπρουμητα τι ανασκελλα τι ορθιο τι καθιστο...ενω τον βλεπω οτι θελει να ρευτει γιατι ζοριζεται...
τότε απλά δεν έχει φάει αρκετά
η αλήθεια είναι ότι κι εμένα το βράδυ είναι πιο δύσκολο να ρεφτεί στον ύπνο του αλλά έχω ανακαλύψει ότι αν δεν είμαι καθιστή αλλά σηκωθώ και περπατάω κάπως μάλλον πιέζεται και τελικά ρεύεται
επίσης εκεί που περπατάω τον αλλάζω συχνά και πλευρά στον ώμο που τον έχω κι αυτό επίσης βοηθάει
δοκίμασε τα γιατί απ ότι λες, μάλλον δεν τρώει αρκετά λόγω αερίων που λαμβάνει μαζί με το φαγητό με αποτέλεσμα φυσικά να πεινάει και πιο σύντομα
Παλιά 01-03-08, 18:59   #272
DIMITRA1983
Μή ενεργός λογαριασμός

Προεπιλογή

αυτο το σκεφτικα και εγω και ρωτησα προχτες τον γιατρο ο οποιος μου ειπε να παρω μπιμπερα της avent γιατι κρατανε τον αερα μεσα και δε τον καταπινει το μωρο.σημερα τα αγορασα και θα τα δοκιμασω.αντε να δουμε...
Παλιά 01-03-08, 19:17   #273
Μαμά του Ωρίων

Προεπιλογή

Παράθεση:
αυτο το σκεφτικα και εγω και ρωτησα προχτες τον γιατρο ο οποιος μου ειπε να παρω μπιμπερα της avent γιατι κρατανε τον αερα μεσα και δε τον καταπινει το μωρο.σημερα τα αγορασα και θα τα δοκιμασω.αντε να δουμε...
ειλικρινά δεν ξέρω τι ρόλο παίζει το μπιμπερό... όμως εγώ δεν είχα τόσο σοβαρό πρόβλημα ώστε να πρέπει να πάρω ειδικό μπιμπερο...
όταν τον ταΐζω φροντίζω να κάνει ορθή γωνία το μπιμπερό με το στόμα του και να μην το έχω χτυπήσει τόσο ώστε να κάνει πολύ αφρό πριν (άρα να μην έχει κρατήσει κι αέρα)
αν το χτυπήσω πολύ.... μετά απλά το ανακινώ ώστε να πέσει κάπως ο αφρός και ξεβιδώνω μια φορα το καπακι... ακουω το φφφφφςςςς απ τον αέρα που φεύγει λόγω της πίεσης που του έχω ασκήσει, το κλείνω ξανά κι έτοιμο!
Παλιά 01-03-08, 19:35   #274
DIMITRA1983
Μή ενεργός λογαριασμός

Προεπιλογή

ο δικος μου ειπε ο γιατρος που τον εξετασε οτι ειχε πολυ αερα στο εντερο του και μου εδωσε και κατι φυτικα υποθετα απο μελισσοχορτο 3 φορες την ημερα.γιαυτο μου ειπε και για αυτα τα μπιμπερο.αυτο για το κουνημα δε το ηξερα.και πως θα ανακατευεται η σκονη με το νερο?
Παλιά 01-03-08, 19:51   #275
Μαμά του Ωρίων

Προεπιλογή

Παράθεση:
ο δικος μου ειπε ο γιατρος που τον εξετασε οτι ειχε πολυ αερα στο εντερο του και μου εδωσε και κατι φυτικα υποθετα απο μελισσοχορτο 3 φορες την ημερα.γιαυτο μου ειπε και για αυτα τα μπιμπερο.αυτο για το κουνημα δε το ηξερα.και πως θα ανακατευεται η σκονη με το νερο?
βάζεις ως τη μέση το νερό κι όχι όλη την ποσότητα που χρειάζεσαι από νερό
το χτυπας κανονικά κι ας κάνει αφρο
μετά όμως το ανοίγεις και προσθέτεις το υπόλοιπο νερο και ο αφρος κάθεται κάπως
επιπλέον πριν το δώσεις, κάνεις λιγες κυκλικες κινήσεις στο μπουκάκι απαλά να το δεις να έχει κάτσει καλα ο αφρος
όπως θα έλεγε κι ο Τζέιμς Μποντ... όχι χτυπημένο αλλά ανακατεμένο
Παλιά 01-03-08, 20:01   #276
DIMITRA1983
Μή ενεργός λογαριασμός

Προεπιλογή

αααα μαλιστα.οσο ζεις μαθαινεις τελικα :P αντε να δω τι αλλο θα κανω.πολυ δυσκολος μου βγηκε ο ζουζουνος... ευχαριστω!
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 02-03-08, 12:26   #277
Sophia D

Sophia D ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
εφαγε στις 12 το βραδυ 150 γρ και μετα ξυπνησε 03.15 εφαγε μονο 20 γρ.υστερα εκλαωε στις 05.00 και του εδωσα αλλα ηπηιε μονο τα 50 και μετα ξυπνησε κανονικα 07.00 και ηπιε 150.οσο για πιπιλα ασε μαρτυριο μου εχει γινει γιατι την θελει αλλα συγχρονως τσατιζεται κιολας γιατι του πεφτει.ετσι οταν τον κοιμιζω δε του δινω πιπιλα και δε την ζηταει κιολας αν δε του τη θυμισω...
Dimita, ego tha elega oti eisai polu tuxeri pou to moraki sou koimate toses ores to bradu giati einai akoma polu mikro. Opote mhn anxonese. Ego akoma den exo kataferei na thn koimiso pano apo 3,5 ores to bradu kai otan ksupnaei den ksanakoimate eukola opore ksanarxizoume apo thn arxi to nanourisma! auto ginete olo to bradu! Episis emena ksupnaei kai thn thilazo kai einai einai hremh...omos me to pou thn shkono gia na reutei arxizei PANTA na klaei. Den exo katalabei giati to kanei an peinaei akoma i an apla ekneurizete pou thn shkono...alla to repsimo einai o logos pou den ksanakoimate amesos.
Ο χρήστης Sophia D δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-03-08, 15:49   #278
DIMITRA1983
Μή ενεργός λογαριασμός

Προεπιλογή

μηπως κλαιει γιατι θελει να ρευτει αλλα δυσκολευεται?μη την σηκωνεις.εγω τον δικο μου τον βαζω καμια φορα μπρουμητα στα ποδια μου ενω καθομαι και συνεχισει τον υπνο του
Παλιά 19-03-08, 22:56   #279
Olg@

Olg@ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Βιβλίο "Κοιμήσου παιδί μου"!!!

Πρόσφατα αγοράσαμε το βιβλίο αυτό με στόχο να μάθουμε στο Κατερινάκι να κοιμάται μόνο του.
Το διαβάσαμε όλο προσεχτικά από την αρχή ως το τέλος αλλά δυστυχώς δεν ξέρω γιατί δεν μας έπεισε ώστε να ξεκινήσουμε 'την εκπαίδευση ύπνου'.
Αναρωτιέμαι αν κάποιοι από εσας έχουν εφαρμόσει τη μέθοδο που περιγράφει και αν όντως έχουν δει κάποιο αποτέλεσμα ... αν ναι σε πόσο καιρό ... είναι δηλαδή όντως έτσι όπως το λέει ότι το πολύ σε 10 μέρες το παιδί έχει μάθει να κοιμάται από μόνο του;;;
Επίσης μια ερώτηση που με απασχολεί πολύ ... δεν υπάρχει μια μέθοδος που να μαθαίνει στο παιδί πως να κοιμάται αλλά να μην προυποθέτει ότι το παιδί θα πλαντάζει στο κλάμα;;;;
Μαρία Στυλλιανάκη αν μπορούσες ίσως να βοηθήσεις με τις γνώσεις σου ...

Παλιά 19-03-08, 23:36   #280
dora

dora ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Olga Μολις εθιξες ενα πολυ ευαισθητο σημειο για το parents.... :P
Καθε φορα που καποιος κανει αναφορα σε αυτο το βιβλίο πλακωνομαστε.. δες τα τοπικ που λενε για τον υπνο.. σχεδον σε ολα εχουν γινει αναφορες σε αυτο το βιβλίο... επισης νομιζω πως καποια απο τα σχολια που εχουν γινει κατα καιρους για το συγκεκριμενο θα τα βρεις και στο "αρχειο" (φανταζομαι καταλαβαινεις τι σημαινει αυτο......) Μαλλιοτραβηχτηκαμε για αλλη μια φορα :P

Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές