Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 19-07-07, 15:07   #41
talkirti

Περιοχή: κοντά στην Πάρνηθα
talkirti ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ολα καλά θα πάνε!!!!

να σκέφτεσαι θετικά.
Αλλωστε το σεξ μπορεί να περιμένει. Μετά θα του δώσετε να καταλάβει
Ο χρήστης talkirti δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 20-07-07, 09:41   #42
Kelly25

Kelly25 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πρέπει να είμαστε θετικές για τις ζωούλες που κουβαλάμε...

a href="http://lilypie.com"></a>
Παλιά 20-07-07, 13:19   #43
angela

Το avatar του χρήστη angela

Περιοχή: ΝΑ Αττική
angela ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο στελλα
Από τον έβδομο μήνα και μετά
Εμείς εννιά μήνες συν τους δύο από τη γέννηση του μικρού τίποτα όχι όμως γιατί μας είπε ο γιατρός αλλά επειδή έτσι είπε ο μπαμπάς μας
και εμείς το ίδιο αλλά μας το είπε ο γιατρός και μετά τις 40 μέρες κάθε μέρα τον ρώταγα τώρα;;; τώρα;;; γιατί είχα μεγάλη αιμοραγγία και δεν έπρεπε, μέχρι που πήγα από το ιατρείο και του λεω εξέτασέ με γιατί δεν αντέχω άλλο και πήραμε και επίσημα το ΟΚ!!! Αντε και με τις ευλογίες μου μας είπε!!!
Ο χρήστης angela δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-07-07, 20:03   #44
rena

Το avatar του χρήστη rena

Περιοχή: Καβαλα
rena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμεις ειχαμε επαφες κανονικα απο την αρχη και μονο οταν μπηκα στο μηνα μου μου ειπε τωρα σταματατε!Μαλιστα στον 4ο μηνα μετα απο επαφη ειχα λιγο αιμα και εμεινα ξαπλα τρεις μερες και παρολα αυτα μου ειπε να ξαναεχω επαφες κανονικα μετα απο μερικες μερες!

Καθε αγκυμοσυνη ομως ειναι διαφορετικη και καλο ειναι καθμια να ακουει το γιατρο της!
Παλιά 26-07-07, 08:34   #45
Kelly25

Kelly25 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σίγουρα κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική και είναι λογικό να εξαρτάται φυσικά...άλλες εγκυμονούσες κάνουν συνέχεια και άλλες όχι. Και το θέμα δεν είναι μόνο κιόλας να μπορείς αλλά να θές γιατί είναι και τα ορμονολογικά και είναι λίγο μπέρδεμα η κατάσταση.
Παλιά 30-09-07, 10:23   #46
EFH 28

EFH 28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμεις επειδη στην 8η εβδομαδα ειχα λιγο αιμα αναγκαστηκα να μεινω 4 εβδομαδες στο σπιτι σε πληρη ακινησια τωρα ειμαι στην 15 και μου ειπε οτι επειδη ο πλακουντας ειναι χαμηλα μου ειπε με πολυ προσοχη , αλλα και παλι φοβαμαι πολυ, ετσι βρισκουμε εναλακτικες λυσεις .και στο περιπου κατι γινεται αλλα λιγα πραγματα , βεβαια μετα που θα μεγαλωσει και η κοιλια μου δεν νομιζω οτι θα το θελω , νοιωθω ηδη λιγο περιεργα!!

Ο χρήστης EFH 28 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-10-07, 12:33   #47
galat

Το avatar του χρήστη galat

Περιοχή: Πόρτο Λίλι
galat ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγώ στην 13 εβδομάδα είχα μετά απο επαφή ελάχιστο αιματάκι...μια μικρή αποκόληση στον πλακούντα τελικά...ξεκουράστηκα 1 εβδομάδα μόνο και ΟΚ. Ο γιατρός μου (νεότατος) από την αρχή μας έιπε "εγώ είμαι λίγο παλιομοδίτης σε αυτό το θέμα προτιμώ να μην έχετε καθόλου επαφές... ωστόσο αν δεν μπορείτε να κρατηθείτε...ήπια πράγματα και όχι ελεύθερη εκσπερμάτιση"(λόγω προσταγλαδίνης)

Μετά το περιστατικό βέβαια της αποκόλλησης μας το απαγόρευσε... και για τους εναλλακτικους τρόπους μας είπε δεν ενδείκνειται γενικά... ο οργασμός ...

Τώρα βέβαια μετά απο τόσο καιρό είναι θετικός, αλλά κι εμείς δεν εχουμε κάτσει φρόνιμοι, εντολή γιατρού ή μη,... δεν παλεύεται... έστω 1-2 φορές το μήνα καλά είναι!!!!!!!!

Βέβαια ο αντρούλης μου περνάει καλά πολύ συχνότερα....!!!! if you know what I mean!!!

Υ.Γ.Ειδικά το πρώτο τρίμηνο, είχα ιδιαίτερα αυξημένη όρεξη για πονηριες...
Οι ορμόνες στο φουλ και να μην μπορείς...δράμα!!!

Αλλά τώρα που γίνεται στη χάση και στη φέξει έχω συνηθήσει...τίποτα από όσα θυσιάζεις δεν μετράει μπροστά στο να φέρεις το μωράκι στον κόσμο!!!

Ο χρήστης galat δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-10-07, 14:47   #48
ευδοκία

Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
ευδοκία ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγώ δεν είχα πρόβλημα με τον πλακούντα κι όμως η γιατρός μου είχε πει όχι επαφές το πρώτο τρίμηνο και στην συνέχεια αν ήθελα δεν έπρεπε να φτάνω μέχρι τέλους.δηλαδή όχι και πολλά πράγματα.μας επέτρεψε μόνο στον τελευταίο μήνα να έχουμε φουλ επαφές αλλά με την κοιλιά ως εκεί δεν καταλαβαίνεις τίποτα. το ότι αξίζει τον κόπο όμως, αξίζει!!!!!1000%!!!
Παλιά 21-10-07, 10:16   #49
Rosalita

Περιοχή: Εκεί στο Νότο...
Rosalita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο galat
εγώ στην 13 εβδομάδα είχα μετά απο επαφή ελάχιστο αιματάκι...μια μικρή αποκόληση στον πλακούντα τελικά...ξεκουράστηκα 1 εβδομάδα μόνο και ΟΚ. Ο γιατρός μου (νεότατος) από την αρχή μας έιπε "εγώ είμαι λίγο παλιομοδίτης σε αυτό το θέμα προτιμώ να μην έχετε καθόλου επαφές... ωστόσο αν δεν μπορείτε να κρατηθείτε...ήπια πράγματα και όχι ελεύθερη εκσπερμάτιση"(λόγω προσταγλαδίνης)
Για αυτό το θέμα ρώτησα το γιατρό μου και μου έιπε ότι έιναι μεγάλος μυθος ότι απαγορεύεται η ελεύθερη εκσπερματισή. Είναι επικινδυνο σε μεγάλες ποσότητες, δηλαδή αν εκπσπερματίσουν 50 άντρες ταυτοχρόνως στο κόλπο...λέμε τώρα!!! Έχει κάνει λέει έρευνα κάποιος και βιάστηκε να ανακοινώσει αποτελέσματα χωρίς να έχει δει τις πραγματικές επιπτώσεις, δηλαδή όταν μιλάμε για πραγματικά στοιχεία και πραγματική ποσότητα προσταγλαδίνης.
Όχι βέβαια ότι είχαμε και πολλές επαφές στην εγκυμοσύνη, γιατί λίγο εγώ δεν είχα όρεξη, λίγο ο άντρας μου φοβόταν...είχα και κάποια προβλήματα ''στεγνώτητας'', αν καταλαβαίνετε τι εννοώ!!
Στη 2η τώρα περιμένω να μας δώσει το οκ ο γιατρός, αν και δεν έχω και πολύ όρεξη...με τέτοιο στομαχι...!!
Παλιά 21-10-07, 11:33   #50
Renia

Το avatar του χρήστη Renia

Περιοχή: Αθηνα
Renia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοριτσια εμενα η εγκυμοσυνη μου προεκυψε "καπακι" σε παλλινδρομηση παρολες τις προειδοποιησεις του γιατρου να περιμενουμε 3 μηνες!Εκτος αυτου και λογω του οτι δεν ηξερα ποτε θα αδιαθετησω μετα την αποξεση δεν πηρα καν ειδηση οτι εμαι εγκυος τους πρωτους 2 μηνες με αποτελεσμα να μην προσεχουμε καθολου!Καποια στιγμη ειχα ολιγον αιμα αλλα νομιζοντας οτι ειναι αρχη περιοδου δεν εδωσα σημασια!Τελικα οταν πηγα στον γιατρο για να δω τι τρεχει και μου ειπε πως ειμαι εγκυος μου ηρθε ταμπλας!Παρολαυτα παντως δεν βρηκε κατι μεμπτο για να μας απαγορεψει οτιδηποτε στο σεξ.Κατα συνεπεια επιδειδομασταν στο σπορ κατ'εξακολουθησην και αδιαλειπτως!! Ποτε δεν ειχα το παραμικρο προβλημα εξαιτιας του!Αν και προς το τελος η κοιλια ενοχλουσε αρκετα τις επαφες οποτε και βρισκαμε ειδικες στασεις που να μας εξυπηρετουν
Παλιά 07-01-08, 17:26   #51
margarita

margarita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΣΕΞ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ

Κοριτσια καλησπερα σας!

Απο απλη περιεργια θα ηθελα να ρωτησω αν κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης σας ειχατε επαφη με το συζυγο σας;

Βρισκομαι στον 9ο μηνα πλεον και μεχρι τωρα ειχαμε επαφη μονο 2 φορες... Μια ηταν στον 4ο μηνα και μια στον 6ο!!!
Ο χρήστης margarita δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-01-08, 17:42   #52
Afroditi D

Το avatar του χρήστη Afroditi D

Afroditi D ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: ΣΕΞ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο margarita
Κοριτσια καλησπερα σας!

Απο απλη περιεργια θα ηθελα να ρωτησω αν κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης σας ειχατε επαφη με το συζυγο σας;

Βρισκομαι στον 9ο μηνα πλεον και μεχρι τωρα ειχαμε επαφη μονο 2 φορες... Μια ηταν στον 4ο μηνα και μια στον 6ο!!!
Πάλι καλα που είχατε και 2 φορές ..... κάποιοι άλλοι να δείς !
(ονόματα δεν λέμε ~ οικογένειες δεν θίγουμε !)

Πάντως η συμβούλη του γιατρού μου ήταν : 12 εβδομάδες στην αρχή και 9 εδβομάδες πρίν την ΠΗΤ οχι επαφές !
Άρα τι μας έμενε ; τίποτα !!!!
Παλιά 07-01-08, 17:43   #53
embryoyla

embryoyla ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Aναλόγως την εγκυμοσύνη.Στην 1η μου εγκυμοσύνη δεν είχαμε καθόλου επαφές.Μιας που την επιτύχαμε με εξωσωματικη και φοβάμασταν κ μεις κ ο γιατρός..
Στην 2η εγκυμοσύνη,ήρθα σε επαφή 3 μέρες μετά την εμβρυομεταφορά κ έμεινα έγκυος ταυτόχρονα με την εξωσωματική!Εχω διδυμάκια κ ο γιατρός μου το απαγόρευσε ρητά αυτή τη φορά γιατι είναι επιρεπής ακόμα η κατάσταση..
Ο χρήστης embryoyla δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-01-08, 19:03   #54
aggeliki

Περιοχή: Ν.ΜΑΚΡΗ
aggeliki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

στην πρωτη εγκυμοσυνη παρολο που ο γιατρος μου ειπε οτι μπορουμε να κανουμε αφοβα εμεις δεν ειχαμε κανει ποτε!
στην δευτερη ειμαι πολυ πιο χαλαρη και εχουμε κανει μια φορα προς το παρον
Παλιά 07-01-08, 19:32   #55
joe

Το avatar του χρήστη joe

joe ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμεις κοψαμε το σεξ απο τη στιγμη που εμαθα οτι ειμαι εγκυος και ο καημενος ο αντρας μου δεν εχει παραπονεθει σχεδον καθολου τοσον καιρο!!! Ενταξει,βρηκαμε καποιους "εναλλακτικους" τροπους κυριως για να "ξεδινει" εκεινος γιατι εγω ειλικρινα σας μιλαω δεν εχω καμμια ορεξη αυτο το διαστημα για τρελλιτσες-ειδικα με τοσο μεγαλη κοιλια!!!
Παντως οπως εγραψα και σε ενα αλλο topic τις προαλλες που μου εκανε ο γιατρος δακτυλικη εξεταση για να δει τον τραχηλο του λεω "γιατρε με το μαλακο γιατι εχει μηνες να μπει κατι εκει μεσα!!!" και μου λεει "πολυ κακως!!!" Παντως ο,τι και να λεει εγω φοβαμαι να κανω σεξ σε αυτη την κατασταση,εκτος πια κι αν μου πει οτι επιβαλλεται-οπως σε μια γνωστη μου που ειχε περασει την ΠΗΤ και της συνεστησε ο γιατρος της να κανει πολυ σεξ για να γεννησει,επειδη το σπερμα λεει περιεχει μια ουσια που προκαλει τοκετο!!!
Οσον αφορα παντως το πρωτο 3μηνο που λενε οτι ειναι και το πιο επικινδυνο,εκει ουτε με την απειλη οπλου δε θα εκανα σεξ,οχι δηλαδη για τις τρελλιτσες να θεσουμε σε κινδυνο μια εγκυμοσυνη-χτυπα ξυλο!!!
Ο χρήστης joe δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-01-08, 20:13   #56
aggeliki

Περιοχή: Ν.ΜΑΚΡΗ
aggeliki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο joe
Οσον αφορα παντως το πρωτο 3μηνο που λενε οτι ειναι και το πιο επικινδυνο,εκει ουτε με την απειλη οπλου δε θα εκανα σεξ,οχι δηλαδη για τις τρελλιτσες να θεσουμε σε κινδυνο μια εγκυμοσυνη-χτυπα ξυλο!!!
αυτο δεν το ηξερα ,απο οτι θυμομουν οταν ειχα παει στο γιατρο την πρωτη φορα ημουν 7 εβδομαδων και μου ειπε οτι μπορω να κανω,παρα μονο μετα τον 7 ή 8 να προσεχω.εμεις βεβαια τοτε δεν καναμε ποτε αλλα τωρα καναμε μια φορα,δεν επρεπε??
Παλιά 07-01-08, 20:20   #57
margarita

margarita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το πρωτο τριμηνο της εγκυμοσυνης παρολο που ο γιατρος μας ειπε πως δεν υπαρχει προβλημα και μπορουμε να κανουμε ερωτα, εμεις φοβομασταν και δεν καναμε τιποτα!

Τωρα στον 9ο στα μαθηματα ανωδυνου τοκετου μας ειπανε οτι για να βοηθησουμε τον τραχηλο να ανοιξει και να χαλαρωσει οχι απλα επιτρεπεται αλλα επιβαλλεται κιολας!!!

Ο συζυγος μου ομως παρολα αυτα και παλι φοβαται...και τις προηγουμενες φορες μετα απο δικη μου "πιεση" εγινε οτι εγινε
Ο χρήστης margarita δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-01-08, 20:56   #58
joe

Το avatar του χρήστη joe

joe ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Βρε aggeliki μου δεν ηθελα να σε φοβισω,απλα εγω επειδη φοβομουνα κι επειδη στο πρωτο πρωτο υπερηχο που ειχα κανει δεν ειχε φωλιασει ακομη καλα το εμβρυο στη μητρα και πλακωθηκα στα Utrogestan, δεν εκανα τιποτα ουτε το πρωτο 3μηνο ουτε γενικα μεχρι τωρα. Εχω ακουσει απο γνωστες μου οτι εκαναν ελευθερα σε ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης και δεν συνεβη τιποτα ασχημο. Αλλα οτι το πρωτο τριμηνο ειναι και το πιο επιφοβο ειναι γεγονος,το λενε ολοι οι γιατροι οτι γενικα θελει προσοχη γιατι τοτε σχηματιζονται τα οργανα κ.λ.π.. Γι΄αυτο και οι περισσοτερες δεν ανακοινωνουν την εγκυμοσυνη τους πριν κλεισουν και τον 4ο μηνα-ειδικα οι πολυ προληπτικες οπως εγω!!!
Συγγνωμη αν σε τρομαξα,μονο ο γιατρος μας μπορει να μας πει αν πρεπει να κανουμε ή οχι σεξ και σε ποιο σταδιο της εγκυμοσυνης-και φυσικα το πώς νιωθει η καθεμια!!! Πανω απ΄ολα ομως ο,τι λεει ο γυναικολογος μας!!!
Ο χρήστης joe δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-01-08, 08:56   #59
eleana

Το avatar του χρήστη eleana

Περιοχή: θεσσαλονικη
eleana ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω δεν ειχα προβλημα στις εγκυμοσυνες και ετσι ερχομασταν κανονικα σε επαφη.βεβαια παντα με προσοχη οχι αποτομες κινησεις και τετοια ημουν απο τις τυχερες
Παλιά 08-01-08, 10:03   #60
VassoP

VassoP ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην VassoP
Προεπιλογή

Εμείς δυστυχώς λόγω της σπερματέγχυσης και των Utrogestan περιμέναμε μέχρι να κλείσω τους 3 και να μπω στον 4ο. Έλα όμως που με το που κάναμε τραυμάτισε τον πολύποδα και άρχισε να δίνει αίμα σαν περίοδος και τρελάθηκα. Κλάμαααα!!!
Από τότε το έχουμε κόψει με εντολή γιατρού.
Μας βρείτε κάντε ότι θέλετε αλλά όχι εισχώρηση.
Μας είπε επίσης πως ο οργασμός στη γυναίκα είναι λίγο επικίνδυνος ειδικά στην αρχή της εγκυμοσύνης γιατί κάνει συσπάσεις η μήτρα.
Όπως και να έχει είναι αυτό που είπατε, ο γιατρός για κάθε μια ξέρει.
Ο χρήστης VassoP δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 08-01-08, 18:33   #61
m4ri4

Το avatar του χρήστη m4ri4

m4ri4 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην m4ri4
Προεπιλογή

Από την πρώτη επίσκεψη στον γυναικολόγο χωρίς να αναφέρω καθόλου το παρόν θέμα με ενημέρωσε πως μπορούμε άφοβα να κάνουμε sex απλά να μην ολοκληρώνει μέσα ή να φοράει προφυλακτικό ενώ το τελευταίο 15μερο να ολοκληρώνει μέσα χωρίς προφυλακτικό γιατί όπως είπε το σπέρμα συσπά την μήτρα.
Κάνουμε sex φυσιολογικά, αλλά κατά περίεργο τρόπο δεν μου κάθεται ρε κορίτσια ο Θωμάς ή εγώ θέλω περισσότερο από πριν, τι να πω δεν ξέρω.
Ο χρήστης m4ri4 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-01-08, 20:52   #62
happy duckie

happy duckie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εμας ο γιατρος μας ειχε απαγορευσει στο πρωτο 3μηνο....

απο τον τεταρτο μας ειπε οτι μπορουμε να κανουμε αλλα ηρεμα......
Ο χρήστης happy duckie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-01-08, 21:01   #63
Κ61207

Κ61207 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δεν ειχαμε καθολου ειχα χαμηλο πλακουντα οποτε............τιποτα τωρα ομως θα αρχισω παλι να
Παλιά 22-01-08, 01:22   #64
μανουλα

Το avatar του χρήστη μανουλα

Περιοχή: ΦΑΡΣΑΛΑ
μανουλα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω παρολα τα μικροπροβληματα που ειχα αφου μας ενημερωνε ο γιατρος για το μωρο οτι ολα πηγαιναν καλα το θεμα μας ηταν το sex. ο αντρας μου με φωναζε οτι ολο αυτο εχω στο μυαλο μου. οντως αυτο ειχα. ψεματα να πω? λογω αποκολλησεων 2 πρωτοι μηνες τιποτα μετα ως τον 7ο με προσοχη και μετα, μετα τη γεννα. οι 40 μερες μου φανηκαν αιωνας. μου τα ελεγε ο αδερφος μου οτι οι 40 μερες ειναι χειροτερες απο τους 9 μηνες και γελουσα.
Ο χρήστης μανουλα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-01-08, 10:54   #65
xazomama

Περιοχή: K. Χαλάνδρι
xazomama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Kαι στις 2 μου εγκυμοσύνες ο γιατρός μου έχει το ίδιο τροπάριο:
Tο σεξ κάνει καλό! Mόνο με προσοχή, χωρίς ακροβατικά!
Mόνο στο 1ο τρίμηνο να μην υπάρχει ολοκλήρωση του άντρα μέσα στη γυναίκα, νομίζω όμως κυρίως για το φόβο μικροβίων.
Mετά ελεύθερα. Kαι μάλιστα στον 9ο μας έλεγε και γιατρός και μαία, να το κάνουμε ακόμα και κάθε μέρα γιατί το σπέρμα μαλακώνει τον τράχηλο και βοηθάει πολύ στη γέννα...
Aπίστευτη η φύση εε;

Ο χρήστης xazomama δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-01-08, 19:10   #66
niadk

niadk ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μια φορά και αυτή στον 4ο μήνα. Στο πρώτο τρίμηνο φοβόμασταν και τώρα, που εγώ θέλω πολύ, ο άντρας μου ούτε που να ακούσει. Εχει μεγαλώσει πολύ η κοιλιά μου και το θεωρεί κάτι σαν ιεροσυλία να με αγγίξει. Λέτε αν του πω ότι θα κάνει καλό ακι στην κόρη του να δω καμιά χαρά;
Παλιά 22-01-08, 20:14   #67
Niki-76

Το avatar του χρήστη Niki-76

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Niki-76 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Niki-76
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο niadk
Μια φορά και αυτή στον 4ο μήνα. Στο πρώτο τρίμηνο φοβόμασταν και τώρα, που εγώ θέλω πολύ, ο άντρας μου ούτε που να ακούσει. Εχει μεγαλώσει πολύ η κοιλιά μου και το θεωρεί κάτι σαν ιεροσυλία να με αγγίξει. Λέτε αν του πω ότι θα κάνει καλό ακι στην κόρη του να δω καμιά χαρά;

ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΙ ΕΜΕΙΣ!!!!
στις αρχες μόνο περίπου στον 3 μήνα, μετά λιγάκι την πρωτοχρονιά -το ζήταγε η περίσταση- αλλα εκεί που τι ωραία περνούσαμε παρατήρησε την κοιλιά μου καλύτερα, και ...... ωπ... έπεσε ο πυργος.
από τότε είμαι κάτι σαν τις ιερές αγελάδες στην Ινδία, που ενώ πεινάνε δεν τις αγγίζουν γιατί είναι ιερές .

"τώρα βλέπω την κοιλιά σου και δεν μου ρχεται" λέει ! "

ρε τι πάθαμε. και λυσσάω εγώ. δεν πειράζει, το βλέπω στον ύπνο μου! έχω φαντασία.
Παλιά 23-01-08, 09:43   #68
Elli

Το avatar του χρήστη Elli

Περιοχή: Βολος
Elli ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμείς πάλι...καθόλου.Στην αρχή ήταν ο φόβος,μετά δεν είχα όρεξη,και όταν αργότερα είχα δεν είχε εκείνος...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Niki-76
δεν πειράζει, το βλέπω στον ύπνο μου! έχω φαντασία.
Κι εγώ το ίδιο!

Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-01-08, 12:22   #69
xazomama

Περιοχή: K. Χαλάνδρι
xazomama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Niki-76
..... το βλέπω στον ύπνο μου! έχω φαντασία.
Xα,χα Niki-76 κι εγώ μια απ΄τα ίδια! Πρέπει να έχουν σχέση οι ορμόνες, γιατί τέτοια όνειρα, με τόση λεπτομέρεια , δεν έβλεπα πριν!!!
Πάντως απ'ότι έχω καταλάβει, ο άντρας μου δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα ή ανασφάλεια επι του θέματος!
H συχνότητα εξαρτάται καθαρά από μένα!

Ο χρήστης xazomama δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-01-08, 12:36   #70
elena73

Περιοχή: αθηνα
elena73 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω δυστυχως μετα την αποκολληση που επαθα 3 1/2 μηνων....μου το απαγορεψε ο γιατρος.....ηταν και πολυ χαμηλα στην μητρα το ενα μωρο, οποτε ουτε λογος....
βεβαια δεν μου το ειπε εξαρχης....απλα μου ελεγε ''τον αλλο μηνα θα δουμε''....
ε, εγω καθε μηνα ρωταγα αν μπορουμε να ερθουμε σε επαφη κι αυτος ελεγε ''θα δουμε τον αλλο μηνα''...
τελικα με πηγε ετσι μεχρι τον τοκετο....

και οι ορμονες να εχουν χτυπησει κοκκινο!!

βεβαια η αληθεια ειναι οτι πρωτα απο ολα σκεφτομουν τα μωρα μου!!

ο αντρουλης μου παντως μια χαρα περασε!!!
Παλιά 24-01-08, 17:35   #71
sunsun

Το avatar του χρήστη sunsun

Περιοχή: Αθήνα
sunsun ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμένα είχε στεγνώσει το επίμαχο σημείο εντελώς από την αρχή. Τώρα κάτι γίνεται από υγρά αλλά από απόλαυση αρκετά μειωμένη. Φοβάται και ο δικός μου και μόλις ακουστώ λιγάκι με ρωτάει αν πόνεσα
Για τα όνειρα όμως πραγματικά θα συμφωνήσω. Οι ορμόνες πρέπει να φταίνε!

Αλλά τελειώνει έξω όπως παλιά !! Προς το τέλος αν ακόμα έχουμε όρεξη είπε και η γιατρός οτι βοηθάει στην έναρξη του τοκετού.

Κορίτσια όποια δεν είναι έγκυος και θέλει να μείνει τουλάχιστον να χαίρεται τον έρωτα γιατί μετά αρχίζουν τα δύσκολα !!
Παλιά 27-01-08, 12:55   #72
gerakina

gerakina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και σε μας έγινε 3-4 φορές μέχρι τώρα,στον 4ο, αλλά φυσικά με προσοχή στις κινήσεις και τη στάση όπως είπε και η γιατρός. (εεε όση προσοχή μπορείς να έχεις εκείνη τη στιγμή.. )
Παλιά 27-01-08, 16:50   #73
margarita

margarita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοριτσια παντως αν οι αντρες σας δε φοβουνται στον 9ο να το τολμησετε!!!
Την Παρασκευη που πηγα στο γιατρο μου εδωσε υποθετα για να αρχισει να χαλαρωνει ο τραχηλος σιγα-σιγα...αφου δεν εγινε με το φυσιολογικο τροπο θα γινει με τα υποθετα.
Παλιά 27-01-08, 17:57   #74
katerina@!!

Το avatar του χρήστη katerina@!!

Περιοχή: Ναύπλιo
katerina@!! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το σπέρμα περιέχει προσταγλανδίνη που συμβάλλει στο να μαλακώσει ο τράχηλος και να ξεκινήσει ο τοκετός. Τα υπόθετα που βάζουν για την πρόκληση τοκετού έχουν προσταγλανδίνη!!!!
Για αυτό οι γυναικολόγοι λένε ναι στο σεξ το πρώτο τρίμηνο αλλά χωρίς ελεύθερη επαφή (δλδ με προφυλακτικό) και κατά τον 9ο λένε ναι στην ελεύθερη επαφή.
Εμείς με τον άντρα μου είχαμε κανονικές επαφές όπως και πριν μείνω έγκυος αλλά λίγο πιο ήρεμες καθ’όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης .Ήμασταν από τους τυχερούς!!!!
Παλιά 28-01-08, 10:49   #75
VassoP

VassoP ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην VassoP
Προεπιλογή

Mπορεί κάποια να μου απαντήσει στην ερώτηση αυτή? Είναι αλήθεια όντως πως ο οργασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μπορεί να προκαλέσει συσπάσεις στη μήτρα??????

Ο χρήστης VassoP δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-01-08, 11:22   #76
bon-bon

Το avatar του χρήστη bon-bon

bon-bon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Vassop , απο οτι έχω διαβάσει ναι, όπως και το σπέρμα!Βέβαια έγω δεν είμαι ειδικός όποτε καλύτερα να ρωτήσεις το γυναικολόγο σου.

Εμείς πάλι , μέχρι να κλείσει ο 3ος τίποτα γιατί φοβόμαστάν, μετά ομως μέχρι τον 8ο κανονικά ( με προσοχή βέβαια στις στάσεις και όχι να τελειώνει μέσα)! Στον 8ο δεν κάναμε γιαί είχα ακούσει οτι είναι ο πιο επικίνδυνος μήνας και στον 9ο είχε μεγαλώσει πολύ η κοιλιά μου και ο άντρας μου ... φοβότανε! Από επίθυμία ... κόκκινο ... Φταίγανε οι ορμόνες. Οι 40 μέρες πέρασαν όντως αργά..., πιο πολύ για τον άντρα μου, αλλά είχαμε και πολύ ξενύχτι οπότε δεν προλάβαινες και να σκεφτείς. Το δύσκολο όμως ήταν την πρώτη φορά, μάλλον και η δεύτερη μετά τις 40, γιατί εγώ τουλάχιστον πόναγα πολύ...λες και ήταν πιο στενά απο πριν... Μετά όμως όλα καλά, και μπορώ να πω καλύτερα απο ποτέ
Παλιά 28-01-08, 17:10   #77
Niki-76

Το avatar του χρήστη Niki-76

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Niki-76 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Niki-76
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο bon-bon
Οι 40 μέρες πέρασαν όντως αργά..., πιο πολύ για τον άντρα μου, αλλά είχαμε και πολύ ξενύχτι οπότε δεν προλάβαινες και να σκεφτείς.
όταν λες 40 μέρες εννοείς μετά τη γέννα,ε???

άλλο πακέτο αυτό.
Παλιά 12-03-08, 13:28   #78
sardelaki

Το avatar του χρήστη sardelaki

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
sardelaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τελικά κι εδώ είναι από ζευγάρι σε ζευγάρι...
βλέπω ότι σε μερικά ζευγάρια φοβούνται οι γυναίκες και σε άλλα πάλι οι άντρες. Κι εμείς το είχαμε ρίξει στην δίαιτα, αλλά κάποια στιγμή δεν άντεξα χα χα...
το καταευχαριστήθηκα και τώρα τουλάχιστον δεν φοβάμαι πια!

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»
Ο χρήστης sardelaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-03-08, 14:04   #79
konstantina78

Το avatar του χρήστη konstantina78

konstantina78 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην konstantina78
Προεπιλογή

ΑΧΧΧΧ μια απο τα ίδια. Στο πρώτο τρίμηνο μας ειχε πει οχι ο γιατρός. Μετά ναι αλλά με προσοχή. Ελα μου εγω ήθελα ο συζηγος φοβόταν!!! βρε καλέ βρε χρυσέ τίποτα. Τωρα αρχιζουμε κατι προκαταρκτικα... σαν παιδάκια που μαθαίνουν το σεξ κάνουμε. χαχαχα
Παλιά 12-03-08, 14:10   #80
nenaki

Το avatar του χρήστη nenaki

Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
nenaki ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nenaki Send a message via Skype™ to nenaki
Προεπιλογή

Βρε κοριτσια και εγω θελωωωωωωωωωωωωωωωωω αλλα φοβαμαι πολυ μην γινει καμια στραβη και μετα θα τρεχουμε και δεν θα φτανουμε...κλαψ κλαψ κλαψ...
Ο χρήστης nenaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές