Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 02-04-07, 14:22   #1
demi

demi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Κολικός Νεφρού

Ελπιζω να μην το περασει καμια γυναικα κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης γιατι πραγματικα δεν εχω νιωσει ξανα τετοιο πονο.το χειροτερο απο ολα ηταν οτι νομιζαν πως ειναι συσπασεις και μου διναν τα αναλογα φαρμακα και το καταλαβαν οτι ηταν κολικος νεφρου επειτα απο 4 ημερες.φαρμακα δεν ηθελαν να δωσουν αλλα πηρα μονη μου ενα buskopan γιατι νομιζα οτι θα εβγαινε η ψυχη μου.μετα απο αυτο που περασα εχοντας ο αθλιος γυναικολογος μεγαλη ευθυνη για ολο αυτο το θεμα θελω να πω προσοχη και μια 2 γνωμη οταν σας συμβαινει κατι σε ολες τις μελλουσες μανουλες.ειναι συχνη επιπλοκη απο οτι μου ειπαν μετα....
Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 02-04-07, 14:39   #2
IOKASTH

Περιοχή: patra entos oligou...
IOKASTH ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην IOKASTH
Προεπιλογή ευχομαι

ολα να πηγαν καλα ομως και να μην δημιουργηθηκε προβλημα στο νινι..το εχω περασει (ευτυχως οχι στην εγκυμοσυνη)και σε καταλαβαινω,εχει αφορητο πονο..
Ο χρήστης IOKASTH δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-06-09, 13:31   #3
dorita

dorita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή εγκυμοσύνη και κωλικός νεφρού

Καλησπέρα κορίτσια, σήμερα μπαίνω στον 7ο μήνα της πρώτης εγκυμοσύνης μου και όλη την προηγούμενη εβδομάδα ήμουνα στα νοσοκομεία με κωλικό νεφρού και αφόρητους πόνους. τώρα έχουν υποχωρήσει οι αφόρητοι πόνοι με την θεραπεία και πονάω υποφερτά. Είχε καμμια σας παρόμοια εμπειρία;
Ο χρήστης dorita δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-06-09, 13:36   #4
katerina23

Το avatar του χρήστη katerina23

katerina23 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην katerina23 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην katerina23
Προεπιλογή

Εγω παρουσα!!! Σε καταλαβαινω οσο δεν μπορεισ να φανταστεισ και εμενα στον 7ο εμφανιστηκε ξαφνικα ενα βραδυ διπλωθηκα στους πονους αφορητοι πονοι και ετρεξα στο Ιασω απο κει και περα με ποναγε σχοδον καθημερινα το νεφρο αλλα κριση κολικου επαθα αλλες 3 φορες απο οτι μου ειπαν ειχε παθει μετατοπιση το νεφρο μου απο το μωρο εκανα παρα πολλες εξετασεις και μονο αυτο βρηκανε οταν γεννησα περασε τελειως. Περαστικα και ευχομαι να μην σου ξανασυμβει γιατι δυστυχως εχω προσωπικη εμπειρια των πονων
Ο χρήστης katerina23 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-06-09, 14:16   #5
dorita

dorita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κατερίνα μου τι έκανες όταν σε έπιανε κρίση; καθημερινά έπαιρνες κάτι;
Ο χρήστης dorita δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-06-09, 14:24   #6
μαμαλευτερακι

Περιοχή: ΛΕΥΤΕΡΟΧΩΡΑ
μαμαλευτερακι ουδετερη μηδέν
Smile

Αγαπούλα μου σε νιώθω απόλυτα …………………..

ΑΝ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΙ ΠΟΝΑΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ
Ο ΚΟΛΙΚΟΣ Η
Η ΓΕΝΝΑ ( 31 ώρες έκανα να γεννήσω φυσιολογικά ευτυχώς……….!!! )

ΘΑ ΣΟΥ ΒΡΟΝΤΟΦΩΝΑΞΩ Ο ΚΟΛΙΚΟΣ

Πέρασα 6 φορές από το πανεπιστημιακό νοσοκομείο Λάρισας με κολικό νεφρού στην διάρκεια της εγκυμοσύνης
Ήμουν 9 μήνες στο κρεβάτι και πάθαινα παλινδρόμηση ουρών
6 ΟΛΟΚΛΗΡΑ 48ωρα
που δεν περνούσαν με τίποτα δεν θυμάμαι και πολλά πράγματα απλά πονούσα πονούσα πονούσα τόσο πολύ πολύ

πρώτη φορά το έπαθα 14 βδομάδες χωρίς να ξερώ ότι είμαι έγκυος απλά πονούσα και πήγα στον γυναικολόγο μου είχα ΑΙΜΑ έκανε σύσπασης η μήτρα από τους πόνους ΘΑ ΕΧΑΝΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΕ ΤΩΝ ΛΕΥΤΕΡΑΚΙ ΜΟΥ ……………….
(θα σας φαίνεται περίεργο που έφτασα 14 βδομάδων και δεν ήξερα πως είμαι έγκυος αλλά δεν ήξερα για τους εξής λόγους
Α Γιατί . έπαιρνα αντισηπτικά.
Β Γιατί έκανα θεραπεία για πρόβλημα υγειάς με πολύ ισχυρά φάρμακα και είχε αναστατωθεί ο κύκλος μου και έτσι δεν φανταστικά ότι μπορεί να είμαι έγκυος )
ΤΟΤΕ 14 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ
ΤΟΝ ΛΕΥΤΕΡΑΚΙ Η ΕΓΩ
Η ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ Η ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΠΛΑΣΜΑ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΖΟΥΣΕ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ……… ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΤΟΥ

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΤΩΝ ΛΕΥΤΕΡΑΚΙ ΜΟΥ 26 ακόμη βδομάδες σκεφτικά. Χωρίς θεραπεία θα τα καταφέρω 26 βδομάδες ήταν μόνο ΑΣ ΠΟΝΟΥΣΑ……….!!!!!!!!!!!! ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΑ
Δεν περίμενα πως η επιλογή μου θα ήταν 26 εβδομάδες στο κρεβάτι με αφόρητους πόνους χωρίς παυσίπονα.
6 φορές με κολικό νεφρού και ένα σωρό εξετάσεις τα χεριά μου είχαν γίνει σουρωτήρια….
Για μένα ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ = ΠΟΝΟΥΣ- ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ -ΚΑΤΑΘΛΙΨΕΙ -ΚΛΑΜΑ - ΠΟΝΟΥΣ - ΚΡΕΒΑΤΙ - ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ - ΠΟΝΟΥΣ – ΓΙΑΤΡΟΥΣ και το πρόβλημα υγειάς μου να μεγαλώνει μέρα με την μέρα ώρα με την ώρα ΑΛΛΑ ΕΙΧΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΑ …………….
Η λευτεριά ήταν λευτεριά από τους πόνους
Ο ΛΕΥΤΕΡΑΚΙΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΛΕΥΤΕΡΩΣΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΩΝ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΛΕΤΕΡΑΚΙ ….

ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΤΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΛΑ ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ

ΦΙΛΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ Η ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΛΕΥΤΕΡΑΚΙ
Παλιά 18-06-09, 14:28   #7
katerina23

Το avatar του χρήστη katerina23

katerina23 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην katerina23 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην katerina23
Προεπιλογή

Καθημερινα οσο πονουσα επαιρνα 3 φορες την ημερα χαπια spasmoapotel προληπτικα για να μην με ποιασει κριση και οταν με εποιανε κριση πηγαινα στο νοσοκομειο και μου εκαναν ενεση voltaren νομιζω επισης ο γιατρος μου ειχε δωσει και υποθετα ισχυρα σε περιπτωση που παθαινα κριση στο σπιτι και δεν αντεχα να εβαζα κανενα
Ο χρήστης katerina23 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-06-09, 14:36   #8
μαμαλευτερακι

Περιοχή: ΛΕΥΤΕΡΟΧΩΡΑ
μαμαλευτερακι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΑΚΡΙΒΟΣ ΑΥΤΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΠΙΝΑ ΠΟΛΥ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ ΕΜΦΙΑΛΩΜΕΝΩ ΑΠΕΦΕΥΓΑ ΤΟ ΑΛΑΤΙ ΠΟΛΛΑ ΦΡΟΥΤΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΟΝΟΥΣΑ ΠΟΛΥ ΕΒΑΖΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΥΠΟΘΕΤΑΚΙ ΒΟΛΤΑΡΕΝ Η ΣΠΑΣΜΟ ΑΠΟΤΕΛ ………..
ΧΑΛΑΡΩΣΕ ΚΑΛΗ ΜΟΥ
Παλιά 13-04-10, 00:35   #9
lucky-sylvester

Περιοχή: wherever I may roam...
lucky-sylvester χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Κολικός νεφρού

Μανούλες γεια σας! Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από' σας είχε ανάλογη εμπειρία με τη δική μου. Είμαι 3, 5 μηνών και πριν μία εβδομάδα έπαθα κολικό νεφρού. (Όπως καταλαβαίνετε, πασχαλιάτικα πήγα νοσοκομείο αλλά ακόμα δεν πήγα σε ουρολόγο ή στη γυναικολόγο μου.). Έχει τύχει σε καμία σας; Από τί προκλήθηκε; Υπάρχει περίπτωση να φταίει το ασβέστιο;
Παλιά 13-04-10, 01:19   #10
v & a

Το avatar του χρήστη v & a

Περιοχή: ...στο υπέροχο μυαλουδάκι των 2 κοριτσιών μου!!!
v & a χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...τι μου θυμισες τωρααααα! στον 7ο μια εβδομαδα μετα την εναρξη αδειας απο τη δουλεια, ειχα μάλλον κολικο νεφρου. μου κρατησε 1 εβδομαδα η ολη ιστορια. Και λεω μαλλον γιατι ποτε δεν αποδειχθηκε. οι πονοι ξεκινουσαν απο πισω την πλατη μολις ετρωγα το παραμικρο και εξαπλωνονταν στη κοιλια, εγω να σφαδαζω. Πήγαινα τουαλέτα, έβγαζα αυτα που είχα φάει που μπορει να ηταν απλα ενα αχλαδι(!!!!) και μετα ενιωθα καλυτερα...και να τους παρακαλαω να με πανε νοσοκομειο Πηγαινοντας τα ξημερωματα για υπερηχο στο νοσοκομειο η ακτινολογος δεν μπορουσε να καταλαβει αν οντως ηταν νεφρο, ΔΕ φΑΙΝΟΤΑΝ κατι τετοιο. (πετρα, αμμος κλπ εχω και κληρονομικοτητα) και αυτο γιατι στον 7ο οπως καταλαβαινεις τα οργανα μεσα ηταν αλλου για αλλου...εψαχνε το νεφρο εψαχνε το νεφρο ... Ο ΠΟΝΟΣ ηταν τραγικος...τι πόνοι γεννας μου λες. στη γεννα δε πονουσα ουτε πριν ουτε μετα ετσι, γενικα δε πονουσα στη 2η ειδικα καθολου!Αντιμετωπιση: Σε συνενοηση με τη γυναικολογο μου κ με εξετασεις μου ειπε να παιρνω παυσιπονα, ντεπον εξτρα με μπουσκοπαν 2-3 φορες τη μερα. Κρατούσαν μια ωρα και μετα παλι τα ιδια. Είχα κανει παραλληλα και εξετασεις ουρων τη 2η μερα των πονων, κ μου βρηκαν ουρολοιμωξη πηρα αντιβιωση προληπτικα μεχρι να βγει το αντιβιογραμμα και μεχρι να ξανακανω ουρων μετα απο 4 μερες το μικροβιο ειχε φυγει (ο πονος πιθανοτατα δηλ. δεν ηταν λογω ουρολοιμωξης αφου δεν εφυγαν οι πονοι μετα το ξεκινημα της αντιβιωσης). Είχα καταπιει ΤΑ ΠΑΝΤΑ ( ποιες 2-3 φορες, εγω καθε 2-3 ωρες τα παιρνα...ωσπου κατεληξα να τρεξουμε 2-3 φορες σε 1 εβδομαδα (μεσα στη μαυρη νυχτα να ξυπναμε τη μικρη να τη βαζουμε στο αμαξι) κ βουρ νοσοκομειο για ενεσεις ΒΟΛΤΑΡΕΝ.(οταν πλεον δεν αντεχοτανε, συνηθως τη νυχτα, εγω να παρακαλαω να κανω ενεση που δεν ηθελα καν να κανω εμβολια!) Μετά απο 1 εβδομάδα ταλαιπωρια ξαφνικα ολα σταματησαν. Τελος μου ειπαν πως ηταν το παιδι γυρισμενο περιεργα και μου ζουλουσε το στομαχι και το νεφρο με αποτελεσμα ολα αυτα, και μαλλον ηταν κολικος νεφρου αλλα προκληθηκε απο την εγκυμοσυνη και οχι απο παθολογικα αιτια...Εχω πει να παω και για καποιο νεφρολογο η ουρολογο αλλα ακομα πηγαινω.... Για το ασβεστιο δεν εχω ιδεα αν πειραξε αλλα δεν το πολυεπαιρνα κιολας για να πω πως ηταν απο αυτο ουτε και το χω ξανακουσει.
ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ πήγαινε να κανεις εξετασεις ουρων κ υπερηχο νεφρων τωρα που ειναι νωρις και ολα ειναι στη θεση τους για να προλαβεις δυσαρεστες καταστασεις. ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ αν και ευχομαι να σου χει περασει κ να μη σε ξαναπιασει!!!!! ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΤΡΟΜΑΞΩ ΑΛΛΑ ΨΑΧΤΟ ΤΩΡΑ ΜΗ Βρεθεις στη θεση μου καλοκαιριατικα και φρικαρεις. Α,και παρα τα φαρμακα που πηρα το παιδακι μου ειναι μια χαρα,και το χα και λιγο αγχος να σου πω την αληθεια
Παλιά 13-04-10, 01:44   #11
lucky-sylvester

Περιοχή: wherever I may roam...
lucky-sylvester χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο v&a Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...τι μου θυμισες τωρααααα! στον 7ο μια εβδομαδα μετα την εναρξη αδειας απο τη δουλεια, ειχα μάλλον κολικο νεφρου. μου κρατησε 1 εβδομαδα η ολη ιστορια. Και λεω μαλλον γιατι ποτε δεν αποδειχθηκε. οι πονοι ξεκινουσαν απο πισω την πλατη μολις ετρωγα το παραμικρο και εξαπλωνονταν στη κοιλια, εγω να σφαδαζω. Πήγαινα τουαλέτα, έβγαζα αυτα που είχα φάει που μπορει να ηταν απλα ενα αχλαδι(!!!!) και μετα ενιωθα καλυτερα...και να τους παρακαλαω να με πανε νοσοκομειο Πηγαινοντας τα ξημερωματα για υπερηχο στο νοσοκομειο η ακτινολογος δεν μπορουσε να καταλαβει αν οντως ηταν νεφρο, ΔΕ φΑΙΝΟΤΑΝ κατι τετοιο. (πετρα, αμμος κλπ εχω και κληρονομικοτητα) και αυτο γιατι στον 7ο οπως καταλαβαινεις τα οργανα μεσα ηταν αλλου για αλλου...εψαχνε το νεφρο εψαχνε το νεφρο ... Ο ΠΟΝΟΣ ηταν τραγικος...τι πόνοι γεννας μου λες. στη γεννα δε πονουσα ουτε πριν ουτε μετα ετσι, γενικα δε πονουσα στη 2η ειδικα καθολου!Αντιμετωπιση: Σε συνενοηση με τη γυναικολογο μου κ με εξετασεις μου ειπε να παιρνω παυσιπονα, ντεπον εξτρα με μπουσκοπαν 2-3 φορες τη μερα. Κρατούσαν μια ωρα και μετα παλι τα ιδια. Είχα κανει παραλληλα και εξετασεις ουρων τη 2η μερα των πονων, κ μου βρηκαν ουρολοιμωξη πηρα αντιβιωση προληπτικα μεχρι να βγει το αντιβιογραμμα και μεχρι να ξανακανω ουρων μετα απο 4 μερες το μικροβιο ειχε φυγει (ο πονος πιθανοτατα δηλ. δεν ηταν λογω ουρολοιμωξης αφου δεν εφυγαν οι πονοι μετα το ξεκινημα της αντιβιωσης). Είχα καταπιει ΤΑ ΠΑΝΤΑ ( ποιες 2-3 φορες, εγω καθε 2-3 ωρες τα παιρνα...ωσπου κατεληξα να τρεξουμε 2-3 φορες σε 1 εβδομαδα (μεσα στη μαυρη νυχτα να ξυπναμε τη μικρη να τη βαζουμε στο αμαξι) κ βουρ νοσοκομειο για ενεσεις ΒΟΛΤΑΡΕΝ.(οταν πλεον δεν αντεχοτανε, συνηθως τη νυχτα, εγω να παρακαλαω να κανω ενεση που δεν ηθελα καν να κανω εμβολια!) Μετά απο 1 εβδομάδα ταλαιπωρια ξαφνικα ολα σταματησαν. Τελος μου ειπαν πως ηταν το παιδι γυρισμενο περιεργα και μου ζουλουσε το στομαχι και το νεφρο με αποτελεσμα ολα αυτα, και μαλλον ηταν κολικος νεφρου αλλα προκληθηκε απο την εγκυμοσυνη και οχι απο παθολογικα αιτια...Εχω πει να παω και για καποιο νεφρολογο η ουρολογο αλλα ακομα πηγαινω.... Για το ασβεστιο δεν εχω ιδεα αν πειραξε αλλα δεν το πολυεπαιρνα κιολας για να πω πως ηταν απο αυτο ουτε και το χω ξανακουσει.
ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ πήγαινε να κανεις εξετασεις ουρων κ υπερηχο νεφρων τωρα που ειναι νωρις και ολα ειναι στη θεση τους για να προλαβεις δυσαρεστες καταστασεις. ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ αν και ευχομαι να σου χει περασει κ να μη σε ξαναπιασει!!!!! ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΤΡΟΜΑΞΩ ΑΛΛΑ ΨΑΧΤΟ ΤΩΡΑ ΜΗ Βρεθεις στη θεση μου καλοκαιριατικα και φρικαρεις. Α,και παρα τα φαρμακα που πηρα το παιδακι μου ειναι μια χαρα,και το χα και λιγο αγχος να σου πω την αληθεια
Ποπο, τί τράβηξες...! Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Στο νοσοκομείο μου έκαναν γενική ούρων και δεν φάνηκε κάποιος παθογόνος μικροοργανισμός. Αλλά από τότε κάποιες θέσεις ύπνου και καθίσματος μου προκαλούν ενόχληση και δυσφορία στη μέση... αν είναι πάω μία από τις επόμενες μέρες στον ουρολόγο κι αν δε βρεθεί κάτι νεφρο-ουρολογικό, τότε στη γυναικολόγο... Να'σαι καλά!
Παλιά 13-04-10, 01:49   #12
v & a

v & a χωρίς αξιολόγηση
Red face

Να πας μη το αμελησεις κι εγω βλακεια κανω που δε παω εστω κ τωρα να δω μπας κι ειναι τελικα κατι παραπανω! σου ευχομαι να μη σε ξαναπιασει ΠΟΤΕ!!!!
Παλιά 02-03-11, 10:51   #13
MIDE

MIDE χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια βοηθεια.
προχθεσ το βραδυ με επιασε κολικος νεφρου απο οτι μου ειπαν στο νοσοκομειο.
με επιασαν φοβεροι πονοι, μου προκαλεσαν εμετο και πηγα στο νοσοκομειο..βεβαια εκατσα την περισοτερη ωρα με πονους στο σπιτι γιατι δεν ηξερα τι ειναι, νομιζα πως ειναι η μεση λογω εγκυμοσυνης..οταν ομως εφτασα στο σημειο να μην καταλαβαινω τιποτα απο τους πονους και να κανω εμετο πηγα στο νοσοκομειο.
μεχρι να παω στο νοσοκομειο οι δυνατοι πονοι ειχαν περασει..κ ετσι δεν μου εκαναν τιποτα..μονο υπερηχο να δουν το μωρο και ολα ηταν καλα ..κοιμοταν του καλου καιρου..εγω πεθαινα απο τους πονους κ αυτο κοιμοταν ,,μου εκαναν εξετασεις ουρων και επισης δεν εδειξαν τιποτα.
μετα με χρυπητε ο γιατρος στο δεξι νεφρο απο την πλευρα δηλαδη που ειχα τους πονους και με ξαναεπιασε παλι ελαφρυς πονος...μου ειπε οτι με πονεσε εκει που με χτυπησε γιατι ειναι κολικος.
μου εγραψε buscopan 10mg αλλα μεχρι να παω σπιτι ο πονος ειχε περασει κατα 80% τουλαχιστον.διαβασα στις οδηγιες οτι το boscopan σε εγκυμοσυνες ιδιαιτερα σε ενσιμη μορφη η ασφαλεια του δεν εχει επιβεβαιωθει και επειδη φοβηθηκα δεν το πηρα καθολου.
χθες ειχα λιγες ενοχλησεις..
τωρα ειμαι στη δουλεια και με ενοχλει ξανα λιγο εντονοτερα απο χθες..
δεν ξερω τι να κανω..φοβαμαι μην με πιασει παλι και φοβαμαι να παρω το buscopan..!
υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω για να απλυνει τον πονο και να μην με ξαναπιασουν οι εντονοι πονοι?
Ο χρήστης MIDE δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-03-11, 10:57   #14
v & a

v & a χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Περαστικα ευχομαι δε ξερεις ποσο σε συμπονω! Δε δοκιμαζεις να παρεις ντεπον εξτρα αναβραζον η παναντολ?
Εμενα παντως στο νοσοκομειο μου κανανε ενεσεις βολταρεν, δε ρωτας το γιατρο σου μηπως μπορεις να παρεις βολταρεν σε χαπι? ΚΑΝΤΟΥ ΕΝΑ ΤΗΛ. ειναι χειροτερα στη κατασταση σου να μην αντιμετωπιζεις τον πονο. (Παντως εγω και τοσα μπουσκοπαν χαπακια που χα παρει δε παθαμε τιποτα ,κ σου λεω τα καταπινα καθε 2-3 ωρες ε!)
Παλιά 02-03-11, 11:10   #15
ria26

Το avatar του χρήστη ria26

ria26 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αχ κοριτσάκι και εγώ πριν από 2 χρόνια 20 μέρες πριν γέννησω μπήκα στο νοσ/μειο με κολικο νεφρού,απλά εγώ ψηνόμουν στον πυρετό.είχα ενοχλήσεις από τον 7 μήνα αλλά και τρελές αντοχές στον πόνο.Το κακό με τον κόλικο είναι ότι αν δεν ψηθείς στον πυρετό δεν σου κάνουν τίποτε.Ούτε βέβαια όταν έχεις πυρετό σου κάνουν κάτι απλά σου ρίχνουν τον πυρετό με ενέσεις περνούν αίμα για να δουν από τη έκανες κολικο και προσέχουν το μωρό όλη την ώρα.Εγώ δεν έμαθα πότε γιατί έκανα κολικο,το μόνο που μου είπαν ότι πολλές έγκυες κάνουν κολικο.ΑΑΑ εγώ όταν έκανα πυρετό πήρα τηλ τον γυναικολόγο μου και μου είπε τι να κάνω και φυσικά τα κανόνισε όλα με το νοσοκομείο.Εύχομαι να είναι κάτι περαστικό και να μην ταλαιπωρηθείς άλλο.
Ο χρήστης ria26 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-03-11, 11:13   #16
πεπα

πεπα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ειμαι βετερανος στο θεμα των κολικων!!!
στην εγκυμοσυνη ειχα φοβερο προβλημα και επαιρνα πολυ Buscopan Plus που εχει και παυσυπονο.επιτρεπεται, μην το φοβασαι καθολου.
επισις, μου ειχε δωσει και αντιβιωση.
Ο χρήστης πεπα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-03-11, 11:16   #17
demi

demi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο πεπα Εμφάνιση μηνυμάτων
ειμαι βετερανος στο θεμα των κολικων!!!
στην εγκυμοσυνη ειχα φοβερο προβλημα και επαιρνα πολυ Buscopan Plus που εχει και παυσυπονο.επιτρεπεται, μην το φοβασαι καθολου.
επισις, μου ειχε δωσει και αντιβιωση.

και εγω ακριβως τα ιδια ..και στα 2 παιδια πεθαινα απο πονους κολικου..ειναι φρικτος πονος δεν υποφερετε..
και εγω τα ιδια με την πεπα επαιρνα και πολλες φορες μα΄λιστα..
δοξα το θεο και τα 2 παιδια ειναι καλα.
Παλιά 02-03-11, 11:45   #18
MIDE

MIDE χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εμενα μου εγραψε ο εφημερευων γιατρος στην μαιευτικη που πηγα το buscopan 10 mg.
δεν ξερω αν ειναι το ιδιο με το plus που λετε.
ειμαι 17+6 και φοβαμαι να παρω οποιοδηποτε χαπι σε τοσες λιγες εβδομαδες..
να ρωτησω και καιτ ακομα...ειχα ακουσει οτι στην εγκυμοσυνη ειναι καλυτερα να παιρνουμε απλο depon και οχι αναβραζων..αληθευει η τα θυμαμαι αντιθετα ??
Παλιά 02-03-11, 11:49   #19
demi

demi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

buscopan αφοβα επαιρνα το plus ειναι πιο δυνατο το επαιρνα σε τρελο πονο.
για το ντεοπον δεν ξερω.
Παλιά 02-03-11, 23:11   #20
πεπα

πεπα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

για τα αναβραζοντα καλα το ακουσες-εχουν διαφορα απο το κανονικα και δεν πρεπει να τα παιρνεις .Νομιζω,οτι εχω δει και μια διαφημηση σε καποιο καναλι που ελεγε-οχι σε παιδια και εγκυους.
εγω κολικους ειχα απο πολυ νωρις(3,5 μηνων) και μεχρι το τελος της εγκυμοσυνης και επαιρνα τα buscopan plus και ολα καλα. απο κει και περα αμα εχεις ανασφαλεια να ρωτησεις και τιν ιατρο σου.
Ο χρήστης πεπα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-03-11, 12:35   #21
MIDE

MIDE χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

να ρωτησω και κατι ακομα...

1) οι κολικοι νεφρου που περναμε εμεις επηρεαζουν το μωρο?υπαρχει δηλαδη κυνδινος για την εγκυμοσυνη?
εγω διανυω ηδη την 19 εβδομαδα..(18+5)

2) καποιος μου ειπε οτι αν μια εγκυμονουσα περναει κολικους τοτε δεν περναει το μωρο της οταν γεννηθει..ισχυει κατι τετοιο? (μακαρι)

3) καπου διαβασα οτι οι εγκυμονουσες συνηθως παθαινουν κολικους νεφρου απο το μασωμενο ασβεστιο που παιρνουν κ οτι οι πετρες ασβεστιου δεν λιωνουν αλλα μονο αποβαλοντε..και εσεις μασωμενο ασβεστιο περνατε?
Παλιά 09-03-11, 10:05   #22
MIDE

MIDE χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

???????????????????????????
Παλιά 09-03-11, 11:24   #23
v & a

v & a χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

το 1 και το 2 δε το ξερω, για το 3 επαιρνα ασβεστιο σε χαπι, οχι μασωμενο
Παλιά 09-03-11, 12:21   #24
MIDE

MIDE χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο v & a Εμφάνιση μηνυμάτων
το 1 και το 2 δε το ξερω, για το 3 επαιρνα ασβεστιο σε χαπι, οχι μασωμενο
τι εκανες και σου περασε ο κολικος στην εγκυμοσυνη?
εκανες καποια θεραπεια?
πως εφυγε?
περασε καιρος?
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 09-03-11, 12:33   #25
demi

demi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MIDE Εμφάνιση μηνυμάτων
να ρωτησω και κατι ακομα...

1) οι κολικοι νεφρου που περναμε εμεις επηρεαζουν το μωρο?υπαρχει δηλαδη κυνδινος για την εγκυμοσυνη?
εγω διανυω ηδη την 19 εβδομαδα..(18+5)

2) καποιος μου ειπε οτι αν μια εγκυμονουσα περναει κολικους τοτε δεν περναει το μωρο της οταν γεννηθει..ισχυει κατι τετοιο? (μακαρι)

3) καπου διαβασα οτι οι εγκυμονουσες συνηθως παθαινουν κολικους νεφρου απο το μασωμενο ασβεστιο που παιρνουν κ οτι οι πετρες ασβεστιου δεν λιωνουν αλλα μονο αποβαλοντε..και εσεις μασωμενο ασβεστιο περνατε?
υπαρχει κινδυνος αν απο τον πονο αρχισουν συσπασεις..
το 2 δεν ισχυει...
το 3 οντως εχει σχεση και το ασβεστιο αλλα πολλες φορες το μωρο πιεζει το νεφρο και κανει κολικο..
πολλες φορες σαν εμενα τιποτα δεν ισχυε απο αυτα και με επιανε ετσι στο ξεκουδουνο..
Παλιά 09-03-11, 17:19   #26
v & a

v & a χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

δεν εκανα τιποτα...απλα περιμενα να περασει καταπινοντας παυσιπονο(αλλιως ημουν ετοιμη για να πηδηξω απο το μπαλκονι. ηταν κ καλοκαιρι ζεστη, ειχα κ οτι ειχα, ημουν κ στον 8ο σχεδον)...ομως το μονο που με εσωσε ηταν οι μεταμεσονυχτιες βολτες στο νοσοκομειο για βολταρεν ενεση. Τους παρακαλουσα να με πανε γιατι μονο αυτη με κρατουσε σχεδον 18 ωρες. πρεπει να χα παει 3 φορες σε 1 βδομαδα. στον υπερηχο που μου καναν εκει για να δουν το νεφρο μου ειπαν πως δε το εβλεπαν καλα γιατι το πιεζε το μωρο. οποτε (επειδη εχουμε κ κληρονομικοτητα) υπηρχε περιπτωση να εχω πετρα η αμμο στο νεφρο. τελικα δε φανηκε κατι και εμεινε αλυτο μυστηριο. κρατησε περιπου 1 βδομαδα με πονο και εμετους σε καθε γευμα η ολη φαση κ μετα σταματησε ξαφνικα.
Παλιά 12-03-11, 23:50   #27
sternchen

sternchen ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Κολικός νεφρού, ένας εφιάλτης!!!

Κορίτσια εδώ και μια εβδομάδα υποφέρω από το νεφρό μου.
Η ζωή μου έχει γίνει εφιαλτική, υποφέρω από ναυτίες και εμμετούς και εννοείται πως δεν είμαι έγκυος.
Πήγα ήδη σε δυο νοσοκομειακούς γιατρούς, αλλά δυστυχώς δεν έμεινα ευχαριστημένη.
Ο ένας είδε μια πέτρα 7χιλιοστών και ο άλλος δεν είδε καμία πέτρα.
Θέλω να κοιμηθώ και φοβάμαι να κλείσω τα μάτια μου, γιατί με χτυπάει πάντα στον ύπνο ο πόνος.
Υπάρχει καμία, που να το πέρασε και να ησύχασε;
Φοβάμαι τόσο πολύ τις επεμβάσεις, αλλά και αυτόν τον εφιαλτικό πόνο !
Παλιά 13-03-11, 00:51   #28
koukounaki

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
koukounaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sternchen Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσια εδώ και μια εβδομάδα υποφέρω από το νεφρό μου.
Η ζωή μου έχει γίνει εφιαλτική, υποφέρω από ναυτίες και εμμετούς και εννοείται πως δεν είμαι έγκυος.
Πήγα ήδη σε δυο νοσοκομειακούς γιατρούς, αλλά δυστυχώς δεν έμεινα ευχαριστημένη.
Ο ένας είδε μια πέτρα 7χιλιοστών και ο άλλος δεν είδε καμία πέτρα.
Θέλω να κοιμηθώ και φοβάμαι να κλείσω τα μάτια μου, γιατί με χτυπάει πάντα στον ύπνο ο πόνος.
Υπάρχει καμία, που να το πέρασε και να ησύχασε;
Φοβάμαι τόσο πολύ τις επεμβάσεις, αλλά και αυτόν τον εφιαλτικό πόνο !
Εγω το επαθα το 2003. Τα ειχα δει ολα. Πηγα σε νοσοκομειο μου εδωσαν biscopan για να κανω συσπασεις και να φυγει η πετρα και mesoulid για παυσιπονο. Επι μια βδομαδα ταλαιπωριομουνα εκανα εμετους απο το mesoulid(με πειραζε στο στομαχι) και υπεφερα απο τους πονους. Στο νοσοκομειο μου ειπαν να πινω πολυ νερο γιατι βοηθαει, μπουρδες. Πηγα σε ιδιωτη και μου ειπε οτι το νερο επιδινωνει γιατι θες συνεχεια τουαλετα και το νεφρο υπερλειτουργει. Μου αλλαξε την δοσολογια του biscopan απο 1 τρεις φορεςτην ημερα σε 2 τρεις φορες την ημερα, και το mesulid με voltaren. Σε 36 ωρες εφυγε η πετρα και απο τοτε δεν με εχει ξαναπιασει. Ατιμος πονος, παρομοιος με της γεννας. Περαστικα σου ευχομαι
Ο χρήστης koukounaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-03-11, 10:53   #29
sternchen

sternchen ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elissavet Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω το επαθα το 2003. Τα ειχα δει ολα. Πηγα σε νοσοκομειο μου εδωσαν biscopan για να κανω συσπασεις και να φυγει η πετρα και mesoulid για παυσιπονο. Επι μια βδομαδα ταλαιπωριομουνα εκανα εμετους απο το mesoulid(με πειραζε στο στομαχι) και υπεφερα απο τους πονους. Στο νοσοκομειο μου ειπαν να πινω πολυ νερο γιατι βοηθαει, μπουρδες. Πηγα σε ιδιωτη και μου ειπε οτι το νερο επιδινωνει γιατι θες συνεχεια τουαλετα και το νεφρο υπερλειτουργει. Μου αλλαξε την δοσολογια του biscopan απο 1 τρεις φορεςτην ημερα σε 2 τρεις φορες την ημερα, και το mesulid με voltaren. Σε 36 ωρες εφυγε η πετρα και απο τοτε δεν με εχει ξαναπιασει. Ατιμος πονος, παρομοιος με της γεννας. Περαστικα σου ευχομαι
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου !
Να σαι κι εσύ πάντα και δυνατή!
Παλιά 13-03-11, 18:34   #30
v & a

v & a χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

αν σιγουρευτεις πως εχεις πετρα μπορεις να κανεις λιθοτριψια, με υπερηχο σπανε την πετρα σε πολυ μικρα κομματακια, κ ετσι γινεται αμμος και φευγει...μπορεις να το ψαξεις, η μαμα μου εχει κανει 2 φορες κ παει για 3η οπως φαινεται... Δεν θεωρειται καν κανονικη επεμβαση!!!
Παλιά 13-03-11, 20:42   #31
sternchen

sternchen ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο v & a Εμφάνιση μηνυμάτων
αν σιγουρευτεις πως εχεις πετρα μπορεις να κανεις λιθοτριψια, με υπερηχο σπανε την πετρα σε πολυ μικρα κομματακια, κ ετσι γινεται αμμος και φευγει...μπορεις να το ψαξεις, η μαμα μου εχει κανει 2 φορες κ παει για 3η οπως φαινεται... Δεν θεωρειται καν κανονικη επεμβαση!!!
Σε ευχαριστώ κι εσένα πολύ για την απάντηση σου !
Πονάει άραγε η λιθοτριψία;
Είμαι αστα να πάνε με αυτά, φοβάμαι πολύ!
Παλιά 13-03-11, 21:10   #32
v & a

v & a χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

βασικα δε ξερω εκεινη την ωρα αν ποναει αλλα δε πιστευω. την αλλη μερα πας στη δουλεια σου ανετα ας πουμε .
Δες εδω... http://www.vita.gr/html/ent/620/ent.4620.asp
Η λιθοτριψια στην εγκυμοσυνη απαγορευεται αλλιως θα της ειχα δωσει να καταλαβει!
Παλιά 28-02-12, 14:31   #33
fanis22

fanis22 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα και από έναν υποψήφιο μπαμπά. Πριν μία εβδομάδα έπιασαν την γυναίκα μου (24 εβδομάδα κύησης) ξαφνικά έντονοι πόνοι στην περιοχή του Δε νεφρού και φυσικά πήγαμε νοσοκομείο. Διαγνωστικε κολικός νεφρού (χωρίς να φαίνονται πουθενα πέτρες στο ECHO) και φάνηκε να υπάρχει Υδρονέφρωση. Τις πρώτες δύο ημέρες οι πόνοι ήταν πολλοί έντονοι και για να ηρεμήσει η σύζηγος της έκαναν πεθιδίνη (μετά από άλλα παυσίπονα- όπως Apotel, Buscopan). Τελικά αφού μας είδαν και ουρολόγοι αποφάσισαν να της βάλουν Pigtail ωστε να ηρεμήσει και να σταματήσει να χρειάζεται παυσίπονα. Σε δύο μέρες μετά την τοποθέτηση του Pigtail σταμάτησαν οι πόνοι, μας αφαιρέσαν ορούς και περιμέναμε το πρωί για να πάρουμε εξιτήριο. Δυστυχώς κάποιος μας μούτζωσε και πάλι άρχισε περιστασιακά να πονάει (σε μικρότερη ένταση). Τελικά παραμείναμε στο νοσοκομείο ωστε να μας ξαναδούν οι ουρολόγοι. Η ταλαιπωρία της γυναίκας μου είναι απίστευτη και η ανησυχία μας μεγάλη, τόσο για την ίδια όσο και για το παιδι. Κλείσαμε εβδομάδα μέσα και βλέπω να έχουμε μέλλον. Είμαστε πραγματικά σε απόγνωση...
Ο χρήστης fanis22 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-02-12, 15:00   #34
v & a

v & a χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω μονο υπομονη μπορω να σας πω! τιποτα αλλο...κι εμενα δεν φανηκε τιποτα στον υπερηχο.
Μου ειπαν πως ηταν μαλλον αμμος απο πετρα που τριφτηκε και δε φαινεται λεει στον υπερηχο, επισης το νεφρο το ψαχνανε να το δουν καλα, γιατι λογω του στριμωξιδιου εκει μεσα ειχαν παει αλλου γι'αλλου.
εγω τελικα πιστεψα πως ηταν το μωρο που χε κατσει στραβα και μου πιεζε νεφρο και στομαχι ( γιατι ημουν ηδη 7ο προς 8ο και ηταν μεγαλο)...υπομονη αν με φαρμακα φευγει ο πονος τουλαχιστον ειναι καλο...!
Παλιά 28-02-12, 15:33   #35
Katerinoula23

Περιοχή: Βούλα
Katerinoula23 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fanis22 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και από έναν υποψήφιο μπαμπά. Πριν μία εβδομάδα έπιασαν την γυναίκα μου (24 εβδομάδα κύησης) ξαφνικά έντονοι πόνοι στην περιοχή του Δε νεφρού και φυσικά πήγαμε νοσοκομείο. Διαγνωστικε κολικός νεφρού (χωρίς να φαίνονται πουθενα πέτρες στο ECHO) και φάνηκε να υπάρχει Υδρονέφρωση. Τις πρώτες δύο ημέρες οι πόνοι ήταν πολλοί έντονοι και για να ηρεμήσει η σύζηγος της έκαναν πεθιδίνη (μετά από άλλα παυσίπονα- όπως Apotel, Buscopan). Τελικά αφού μας είδαν και ουρολόγοι αποφάσισαν να της βάλουν Pigtail ωστε να ηρεμήσει και να σταματήσει να χρειάζεται παυσίπονα. Σε δύο μέρες μετά την τοποθέτηση του Pigtail σταμάτησαν οι πόνοι, μας αφαιρέσαν ορούς και περιμέναμε το πρωί για να πάρουμε εξιτήριο. Δυστυχώς κάποιος μας μούτζωσε και πάλι άρχισε περιστασιακά να πονάει (σε μικρότερη ένταση). Τελικά παραμείναμε στο νοσοκομείο ωστε να μας ξαναδούν οι ουρολόγοι. Η ταλαιπωρία της γυναίκας μου είναι απίστευτη και η ανησυχία μας μεγάλη, τόσο για την ίδια όσο και για το παιδι. Κλείσαμε εβδομάδα μέσα και βλέπω να έχουμε μέλλον. Είμαστε πραγματικά σε απόγνωση...
Aχ πόσο την καταλαβαίνω!!!!!! Κι εγώ υπεφερα επί βδομάδες μέχρι να αλλάξει θέση η μήτρα κ να μην πιέζει το νεφρό. Αυτός ο πόνος πραγματικά δεν περιγράφεται. Προσωπικά τα συμβατικά φάρμακα με πιάνανε για πολύ λίγη ώρα κ δεν εφευγε εντελώς ο πόνος. Λύση βρήκα στην ομοιοπαθητική κ έτσι απέφυγα κ την μικροεπεμβασούλα που συστηνεται από τους ουρολόγους για καθετηρα. Ουτε κι εγώ είχα πέτρες κι έτσι δεν ανησύχησαν οι γιατροί. Βοηθάει πάρα πάρα πολύ να πίνει όσα περισσότερα ποτήρια νερό μπορεί. Το κριτηριο είναι να βγαίνουν ούρα εντελώς δαιφανή. Επίσης εμένα με ανακούφιζε να ξάπλωνα στο πλάι.
Υπομονή!!
Παλιά 29-02-12, 09:02   #36
SOULA33

Το avatar του χρήστη SOULA33

SOULA33 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημερα.
Να σας πω και εγω τη δικη μου εμπειρια.
Εγω εχω πετρες στα νεφρα και στα δυο και εχω κανει και επεμβαση γιατι μετα απο 18 λιθοτριψιες δεν καταφεραμε τιποτα.
Οταν εμεινα εγκυος ειχα μια τεραστια πετρα στο νεφρο μου η οποια προκαλουσε υδρονεφρωση και φυσικα πολυ πονο.
Περασα πολλες μερες ακινητη σε εναν καναπε γιατι μονο ετσι περνουσε καπως ο πονος.
Μετα την γεννα εκανα και την επεμβαση και ευτυχως στο παραπεντε σωθηκε το νεφρο γιατι κινδυνευε.
Ειναι συνηθισμενο φαινομενο στην εγκυμοσυνη να υπαρχουν κολικοι χωρις υπαρξης πετρας και εινια παααρα πολυ δυσκολο.
Ευχομαι στη γυναικα του fanis22 να ηρεμησει συντομα
Pingtail εχω βαλει και εγω.Λογικα θα ελευθερωθει το νεφρο απο την πιεση και θα περασει ο πονος .
Παλιά 26-04-12, 14:51   #37
fanis22

fanis22 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Κολικών ... συνέχεια

Καλησπέρα σας. Φτάσαμε αισίως στις 33 εβδομάδες. Άντε η ουρά έμεινε μόνο. Με το Pig Tail ηρεμήσαμε. Βέβαια ακόμα και αυτό λόγω μικρής μετακίνησης προκαλούσε πόνο αλλά πάντα σε υποφερτά επίπεδα. Δυστυχώς όμως εδώ και λίγες μέρες άρχισαν λίγο πιο έντονοι πόνοι στο Νεφρό της συζύγου. Υπάρχει η υπόνοια να έχει φύγει από την θέση του το Pig Tail καθώς στο υπέρηχο φαίνεται μία ήπια διάταση του νεφρού. Αυτό μπορεί να το αποδείξει μόνο η ακτινογραφία. Που φυσικά απαγορεύεται να κάνουμε. Είμαστε σε δίλημα. Να αντικαταστήσουμε το Pigtail με κίνδυνο πάντα μία ουρολοίμωξη ή απλά να περιμένουμε μετα πόνων. Ταλαιπωρίας συνέχεια λοιπόν.
Ο χρήστης fanis22 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-10-12, 15:16   #38
actionman

Το avatar του χρήστη actionman

actionman ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Υδρονέφρωση - Pig tail καθετήρας

Καλησπέρα και από εμένα!
Να πω και εγώ την ιστορία μ μιας και μου έχουν τοποθετήσει Pig tail καθετήρα.
Με έπιασαν πόνοι στο νεφρό όταν ήμουνα στον 4ο - πολύ νωρίς αλλά φαίνεται η μήτρα είχε μεγαλώσει αρκετά και προς το δεξί νεφρό. Αρχικά νομίζαμε ότι είναι τραβήγματα επειδή μεγάλωνε το μωρό - μετά από λίγο καιρό όμως οι πόνοι είναι τόσο έντονοι που δεν μπορείς να τους παραβλέψεις.

Μιας και είμαι από Θεσσαλονίκη πήγαμε στο Ιπποκράτειο που εφημέρευε Αυγουστιάτικα. Υποτίθεται ότι είναι ειδικευμένο σε γυναικολογικά - παιδιατρικά. Η διάγνωση μετά από αιματολογικές - ουρολογικές εξετάσεις που δεν δείχνουν τπτ ήταν ψύξη..Χαρακτηριστικά μου λέει η γυναικολόγος "μια χαρά είσαι, ψύξη είναι θα φύγει, βάλε θερμοφόρα".

Φυσικά και δεν την άκουσα. Την επόμενη μέρα στην γιατρό μ διαγνώστηκε η υδρονέφρωση.
Η γιατρός μ λίγες μέρες πριν από μένα είχε ακόμα ένα περιστατικό με υδρονέφρωση. Η καημένη κοπέλα την έπιασαν κολικοί νεφρού σάββατο βράδυ, πήγε στο Γεννηματά σε εφημερεύον ουρολογικό, και ενώ της έκαναν σωστή διάγνωση, φυσικά λόγω των ελλείψεων που έχουν τα δημόσια νοσοκομεία της έβαλαν άλλο νούμερο σωληνάκι Pig tail (γιατί μάλλον δεν είχαν στο νούμερο της) της χάλασαν (να το πω κ έτσι) τον ουρητήρα κόντεψε να πεθάνει και την τρέχανε μετά στο Διαβαλκανικό που είναι ιδιωτικό. Οπότε θέλει πολύ προσοχή που πηγαίνετε στις περιπτώσεις αυτές.
Εγώ πήγα σε ιδιωτική κλινική, μπορεί να πληρώνεις αλλά είσαι σε καλύτερα χέρια πιστεύω - και φυσικά να ξέρεις τον γιατρό - ουρολόγο.

Τώρα είμαστε στον 7ο μήνα, φυσικά με άδεια αναρρωτική ΙΚΑ γιατί στην δουλειά δεν μπορώ να πάω και να είμαι όρθια 8 ώρες. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι επειδή πρέπει να περπατάω καμια ωρίτσα κάθε μέρα λόγω εντερικών προβλημάτων, κουράζομαι και λόγω του καθετήρα με πονάει μετά αλλά υποφερτά.
Ο χρήστης actionman δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές