Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Καλώς ήρθατε !! > Ψηφοφορίες > Εγκυμοσύνη,Τοκετός, Θηλασμός, Παιδίατρος, Νεογέννητα

Notices

Δημοσκόπηση: Πληροφόρηση για θηλασμό - απο μαία ή διαδίκτυο?
Επιλογές Δημοσκόπησης
Πληροφόρηση για θηλασμό - απο μαία ή διαδίκτυο?

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 20-04-07, 16:54   #1
Μαρια Στυλιανακη

Περιοχή: Αθήνα
Μαρια Στυλιανακη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Πληροφορηθήκατε για τον θηλασμό απο μαία ή το διαδίκτυο?

Θα ήθελα να ρωτήσω όσες διάβασαν διάφορες πληροφορίες στο διαδίκτυο για τον θηλασμό, εάν η μαία ή ο οργανισμός όπου στράφηκαν για να πάρουν προφορικά πληροφορίες, τους ενημέρωσε αντίστοιχα με όσα υπάρχουν στο διαδίκτυο - δηλαδή άξιζε η ενημέρωση απο κοντά?
Ο χρήστης Μαρια Στυλιανακη δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-04-07, 02:21   #2
zebelia

Το avatar του χρήστη zebelia

zebelia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν σηναντησα καμια μαια απο το ιντερνετ απο τη μαμα μου,απο το γιατρο μου, και την αδερφη μου οτι εμαθα.

Ο χρήστης zebelia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-04-07, 09:47   #3
BIZELI

Το avatar του χρήστη BIZELI

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
BIZELI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Συνάντησα μαία στο νοσοκομείο, αλλά η πληροφόρηση για το θηλασμό ήταν η ίδια που είχα από το Internet και από φίλους-οικογένεια-γνωστούς.
Παλιά 07-05-07, 13:09   #4
manemi

manemi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΘΥΛΑΣΜΟΣ ...Η ΦΡΑΣΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΟΣ.ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΤΕ

Συνάντησα Μαία στην κλινική αλλα σε καμία περίπτωση δεν με ενθαρρυναν αρκετά ώστε να θυλάσω.Στα πρωτα μου παιδιά δεν ειχα απο κανεναν ενθαρρυνση ώσπου γνωρισα μια γυναικα που ειναι μελος στο συνδεσμο θυλασμου και στο τριτο μου παιδι θυλαζω εως τωρα που ειναι 18 μηνων.Αυτο που εχω να δηλωσω ειναι πως η φραση δεν εχω γαλα ειναι ΜΥΘΟΣ .
Οσες μητερες προκειται να γεννησετε σας συμβουλευω να μην τα παρατησετε ακομα και αν νιωθετε πως δεν εχετε γαλα να συνεχισετε την προσπαθεια και προπαντως μην ανγχωθειτε.
Και ξαφνικα, μια μερα θα δειτε πως η ροη θα γινει επαρκης ωστε να χορταινει και να μεγαλωνει το παιδι φυσιολογικα.Ακομα και η παιδιατρος με παροτρυνε να σταματησω μηπως το γαλα δεν ηταν αρκετο αλλα το μωρο μου ακομα και οταν ενιωθα πως το γαλα ισως ηταν λιγο ,αναπτυχθηκε υπερβολικα καλα και κατεληξα στο συμπερασμα οτι κατα τον θυλασμο δεν ειναι απαραιτητο να ειναι το στηθος πολυ βαρυ. Αντιθετως οταν κατα καποιον τροπο στρωσει ξεπρηζεται και την στιγμη του θυλασμου αναπαραγετε το αντιστοιχο γαλα απο το ιδιο το παιδι.
Πιστεψτε με υπηρξαν πολλες φορες που ειπα στον 2 ο 3ο 5ο 6ο 7ο 8ο 9ο μηνα ¨παει δεν εχω γαλα τελειωσε¨ αλλα δεν τα παρατησα .
Ελεγχα φυσικα το παιδι καθε μηνα, αν παιρνει το βαρος του φυσιολογικα αν αναπτυσετε και καλα ,και συνεχιζα ...Ωσπου να μαι 18 μηνων και πινει γαλα μονο απο μενα πρωι βραδυ μαζι με ολα του τα γευματα παραλληλα.Βεβαια μετα τον 12 μηνα προτεινω να το απογαλακτιζετε σιγα σιγα να μαθει και το μπουκαλι γιατι τωρα ο Μανολης δεν θελει με τιποτα αλλο γαλα φρεσκο αγελαδινο λογω του μπουκαλιου.
Παντως αυτο που εχω να τονισω ειναι επειδη εχω τρια παιδια που αρρωσταινουν συχνα οπως καθε παιδακι τον χειμωνα ,ο Μανολης αρρωστενε λιγοτερο αλλα και αν αρρωστενε τοτε αναρρωνε πιο γρηγορα και πιο ευκολα σε σχεση με τα αλλα δυο παιδια που δεν τα θυλαζα και ειμαι σιγουρη οτι αυτο οφειλετε στο μητρικο γαλα..Βοηθησε παρα πολυ στην αμυνα του...Φιλια
Ελενα
Ο χρήστης manemi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-05-07, 18:24   #5
rena

Το avatar του χρήστη rena

Περιοχή: Καβαλα
rena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εμενα οι μαιες ουτε με ενθαρρυναν ουτε με βοηθησαν.Και πρεπει να πω οτι αν δεν ειχα διαβασει τοοοσα στο ιντερνετ για το θηλασμο,μπορει να μην ειχα θηλασει γιατι κανεις δεν με ενθαρρυνε ιδιαιτερα.Εγω ομως ημουν αποφασισμενη να το θηλασω και τωρα 3 μηνες τα παμε μια χαρα πια
Παλιά 23-05-07, 00:31   #6
rosi

rosi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: ΘΥΛΑΣΜΟΣ ...Η ΦΡΑΣΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΟΣ.ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο manemi
Οσες μητερες προκειται να γεννησετε σας συμβουλευω να μην τα παρατησετε ακομα και αν νιωθετε πως δεν εχετε γαλα να συνεχισετε την προσπαθεια και προπαντως μην ανγχωθειτε.
Και ξαφνικα, μια μερα θα δειτε πως η ροη θα γινει επαρκης ωστε να χορταινει και να μεγαλωνει το παιδι φυσιολογικα.Ακομα και η παιδιατρος με παροτρυνε να σταματησω μηπως το γαλα δεν ηταν αρκετο αλλα το μωρο μου ακομα και οταν ενιωθα πως το γαλα ισως ηταν λιγο ,αναπτυχθηκε υπερβολικα καλα και κατεληξα στο συμπερασμα οτι κατα τον θυλασμο δεν ειναι απαραιτητο να ειναι το στηθος πολυ βαρυ. Αντιθετως οταν κατα καποιον τροπο στρωσει ξεπρηζεται και την στιγμη του θυλασμου αναπαραγετε το αντιστοιχο γαλα απο το ιδιο το παιδι.
Πιστεψτε με υπηρξαν πολλες φορες που ειπα στον 2 ο 3ο 5ο 6ο 7ο 8ο 9ο μηνα ¨παει δεν εχω γαλα τελειωσε¨ αλλα δεν τα παρατησα .
Ελεγχα φυσικα το παιδι καθε μηνα, αν παιρνει το βαρος του φυσιολογικα αν αναπτυσετε και καλα ,και συνεχιζα ...
Ακριβώς τα ίδια έχω να πω κι εγώ. Σαν να έχω γράψει εγώ τα παραπάνω λόγια. Κάτι να προσθέσω μόνο: η φράση "δεν έχω γάλα", είναι μύθος, ΟΜΩΣ άλλες γυναίκες έχουν λιγότερο και άλλες περισσότερο. Έχω ακούσει περιπτώσεις που το γάλα τρέχει, δεν μπορουν να κοιμηθούν μπρούμυτα, πρήζεται το στήθος, το μωρό πνίγεται κτλ από το πολύ γάλα... Εγώ χωρίς να εχω τίποτα από όλα αυτά θηλάζω αποκλειστικά πάνω από δύο μήνες και το μωρό μου αναπτύσσεται παραπάνω από καλά... Μη σας πτοεί λοιπόν αν δεν έχετε πολύ γάλα. αυτό που έχετε θα φτάσει. Ακόμα δηλαδή κι αυτές που δεν έχουν τόοοοοσο γάλα μπορούν άνετα να θρέψουν το παιδί τους, ίσως με λίγο παραπάνω επιμονή και υπομονή.

σόρι που ξέφυγα κάπως. Τώρα στην ερώτηση όσο κι αν φανεί παράδοξο, τα οφέλη του θηλασμού τα έμαθα από τους συγγενείς μου και ένα φυλλάδιο στο μαιευτήριο που γέννησα (ιδιωτικό) την πρώτη μου κόρη Πάντα βέβαια ήμουνα υπέρ των φυσιολογικών διαδικασιών και ποτέ δε σκέφτηκα ότι δε θέλω να θηλάσω. Με μαία ποτέ δε συνεργάστηκα.
Ο χρήστης rosi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-05-07, 08:48   #7
Polina

Polina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ψήφισα την τρίτη επιλογή αν και δεν με καλύπτει πλήρως, γιατί οι πληροφορίες που μου έδωσε ήταν ελάχιστες . Εκ των υστέρων όταν άρχισα να μπαίνω στο νετ, πήρα πολλλά περισσότερα από όσα περίμενα και βέβαια περισσότερο χρήσιμα.

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!
Ο χρήστης Polina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-05-07, 11:15   #8
Νίκη

Το avatar του χρήστη Νίκη

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Νίκη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να αφήνετε και κανένα site να ενημερώνομαι και εγώ η νεαρά μέλλουσα μητέρα παρακαλώ πολύ

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...
Ο χρήστης Νίκη δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-05-07, 11:23   #9
Ελένη

Το avatar του χρήστη Ελένη

Ελένη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μόνο μέσα από το ιντερνετ πληροφορηθηκα για το θηλασμό. Ήμουν αποφασισμένη να θηλάσω και για αυτό και τα κατάφερα.

http://www.myworld.gr/browse/128
http://www.oneira.gr/thilasmos_index.php
Ο χρήστης Ελένη δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-05-07, 11:40   #10
Polina

Polina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ελένη
μόνο μέσα από το ιντερνετ πληροφορηθηκα για το θηλασμό. Ήμουν αποφασισμένη να θηλάσω και για αυτό και τα κατάφερα.

http://www.myworld.gr/browse/128
http://www.oneira.gr/thilasmos_index.php
www.thilasmos.gr

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!
Ο χρήστης Polina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-06-07, 23:25   #11
ssidi

Περιοχή: Αιγαίο
ssidi ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ssidi
Προεπιλογή Re: ΘΗΛΑΣΜΟΣ ...Η ΦΡΑΣΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΟΣ.ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rosi
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο manemi
Και ξαφνικα, μια μερα θα δειτε πως η ροη θα γινει επαρκης ωστε να χορταινει και να μεγαλωνει το παιδι φυσιολογικα.Ακομα και η παιδιατρος με παροτρυνε να σταματησω μηπως το γαλα δεν ηταν αρκετο αλλα το μωρο μου ακομα και οταν ενιωθα πως το γαλα ισως ηταν λιγο ,αναπτυχθηκε υπερβολικα καλα και κατεληξα στο συμπερασμα οτι κατα τον θυλασμο δεν ειναι απαραιτητο να ειναι το στηθος πολυ βαρυ.
Ακριβώς τα ίδια έχω να πω κι εγώ. Σαν να έχω γράψει εγώ τα παραπάνω λόγια. Κάτι να προσθέσω μόνο: η φράση "δεν έχω γάλα", είναι μύθος, ΟΜΩΣ άλλες γυναίκες έχουν λιγότερο και άλλες περισσότερο. Έχω ακούσει περιπτώσεις που το γάλα τρέχει, δεν μπορουν να κοιμηθούν μπρούμυτα, πρήζεται το στήθος, το μωρό πνίγεται κτλ από το πολύ γάλα... Εγώ χωρίς να εχω τίποτα από όλα αυτά θηλάζω αποκλειστικά πάνω από δύο μήνες και το μωρό μου αναπτύσσεται παραπάνω από καλά... Μη σας πτοεί λοιπόν αν δεν έχετε πολύ γάλα. αυτό που έχετε θα φτάσει. Ακόμα δηλαδή κι αυτές που δεν έχουν τόοοοοσο γάλα μπορούν άνετα να θρέψουν το παιδί τους, ίσως με λίγο παραπάνω επιμονή και υπομονή.
Θα συμφωνήσω και με τις δυο. Μηδενική σχεδόν η υποστήριξη τόσο από τους γιατρούς και τις μαίες του νοσοκομείου όπου γέννησα αλλά και της παιδιάτρου έξω όπου πήγα δήθεν για καλύτερα!
Εγώ αντιμετώπισα από την αρχή πρόβλημα μια και είχα επίπεδες θηλές. Στο νοσοκομείο οι περισσότεροι μου έλεγαν με τον τρόπο τους "ξέχνα το, δεν είσαι η μόνη που δεν θα θηλάσεις", εκτός από 1-2 εξαιρέσεις που με ενθαρρύναν μεν να θηλάσω αλλά δεν με βοηθούσαν δείχνοντάς μου τον τρόπο! Απελπίστηκα πολλές φορές αλλά η επιθυμία μου να θηλάσω το παιδί μου, γνωρίζοντας τα οφέλη, ήταν τέτοια που δεν το έβαλα κάτω.
Όταν πήγα έξω σε παιδίατρο (και μάλιστα γυναίκα) μου είπε πως δεν έχω αρκετό γάλα και να δίνω συμπλήρωμα με μπουκάλι, πράγμα που είναι η μεγαλύτερη ανοησία και μάλιστα να λέγεται από παιδίατρο που "υποτίθεται" πως πρέπει να γνωρίζει κάτι παραπάνω. Το έκανα για λίγο καιρό αλλά έβλεπα ότι το παιδί μου είχε περισσότερους κολικούς, ενώ κι εγώ στεναχωριόμουν που έπρεπε να του δίνω τεχνητές τροφές.
Πληροφορίες τελικά και υποστήριξη βρήκα τόσο στο ίντερνετ όσο και στον Σύνδεσμο Θηλασμού (όπου είμαι τώρα μέλος) και στις συμβούλους θηλασμού, τις οποίες ευχαριστώ.
Τώρα ο μπόμπιρας μου είναι 5,5 μηνών και θηλάζει άνετα, το γάλα είναι υπέρ αρκετό και έχω σκοπό να συνεχίσω να θηλάζω για όσο το θέλουμε και οι δύο. Αυτό συστήνω και σε όλες τις νέες μαμάδες! Το μόνο που χρειάζεται είναι θέληση, υπομονή και επιμονή!

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...
Ο χρήστης ssidi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-02-08, 21:48   #12
Γιώτα

Γιώτα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Νιώθω πως ήμουν και είμαι ακόμα απληροφόρητη σε αυτόν τον τομέα δυστυχως!!!!Έχω ενημερωθεί για τα πλεονεκτήματα του μητρικού θηλασμού
τις αντενδείξεις του θηλασμού αλλά για τρόπους επίλυσης προβλημάτων δεν έχω πληροφορηθεί ούτε από το διαδίκτυο ούτε από τις μαίες του μαιευτηρίου (γιατί εγώ δεν είχα δικιά μου).
Ο χρήστης Γιώτα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 03-02-08, 23:24   #13
xrysalis

Το avatar του χρήστη xrysalis

Περιοχή: εις το βουνό ψηλά εκεί...
xrysalis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: Πληροφορηθήκατε για τον θηλασμό απο μαία ή το διαδίκτυο?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαρια Στυλιανακη
Θα ήθελα να ρωτήσω όσες διάβασαν διάφορες πληροφορίες στο διαδίκτυο για τον θηλασμό, εάν η μαία ή ο οργανισμός όπου στράφηκαν για να πάρουν προφορικά πληροφορίες, τους ενημέρωσε αντίστοιχα με όσα υπάρχουν στο διαδίκτυο - δηλαδή άξιζε η ενημέρωση απο κοντά?
Μαρία, εγώ δεν ψήφισα γιατί δεν είχα μαία!! δεν είχα ενημερωθεί πριν τη γεννα για τον θηλασμό, απλα ηθελα να θηλάσω!!

Αρχικά βρήκα υποστηριξη, πληροφορηση και βοηθεια απο τη διπλανη μου στο δωματιο του μαιευτηριου, η μαιες του οροφου δεν ειχαν καν ορεξη να δειξουν... αργότερα από το ιντερνετ έμαθα πολλα, ωσπου βρηκα το φορουμ μας και την καλη μας Αγλαια και συμπληρωνω τα κενα μου!!
Τη μεγαλυτερη παντως βοηθεια την ειχα και την εχω ακομη απο το ιδιο μου το μωρο...

..............http://mitrikosthilasmos.blogspot.com/
Ο χρήστης xrysalis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-02-08, 00:04   #14
aglaia
Παλιός Λογαριασμός Μέλους

aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η μαία που μου έκανε ψυχοπροφυλακτική στο σπίτι μου είπε :

στον 8ο μήνα αφού είπε κάτι γενικότητες για το θηλασμό

συμπλήρωσε τα εξής:

1. δεν είναι ανάγκη να το θηλάσω αμέσως, καλύτερα να ξεκουραστώ

2. να αφήσω να το ταΐζουν εκεί και να κοιμάμαι το βράδυ, είναι πολύ καλό το πρόγραμμα που βάζουν τα μαιευτήρια στα μωρά, τα στρώνουν

3. είναι καλό να έχει το μωρό από την αρχή το χώρο του, να κοιμάται στο δωμάτιό του, το λέει και ο τάδε παιδιάτρος (επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη!!!).

Αργότερα:

4. την 20η μέρα από τότε που γεννήθηκε το μωρό, είρθε να το δει και μου είπε να βγάλω γάλα με το χέρι σε ένα μπωλ για να δω αν έχω αρκετό!!!

Όταν το μωρό ήταν 6 μηνών:

5. άντε σιγά σιγά να το κόβεις τώρα...

Πού και να μην την πλήρωνα!!!

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima
Ο χρήστης aglaia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-02-08, 12:55   #15
NTINAT

NTINAT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν ψηφισα γιατι δεν συναντησα καμια μαια κ δεν ειχα κ κομπιουτερ τοτε για να ενημερωθω απο το διαδικτυο. Για το θηλασμο με ενημερωσε μια νοσοκομα στο μαιευτηριο να ειναι καλα η κοπελα!!!
Αυτα.
Ο χρήστης NTINAT δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-12-08, 06:54   #16
bessy

Το avatar του χρήστη bessy

Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
bessy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Απο μαια βεβαιως βεβαιως!!!!!!!!!!Πολυ καλος ανθρωπος,την ευχαριστω καθε μερα!!!!
Ο χρήστης bessy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-04-09, 23:20   #17
Ntimi

Ntimi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

έπρεπε να υπήρχε και επιλογή δεν συνάντησα καμία μαία!!!!
Ο χρήστης Ntimi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-04-09, 16:32   #18
BARAKI

BARAKI χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτσια σε μένα ήταν διαφορετικά , για αυτό και δε ψήφισα . ¨Ολη την ενημέρωση μου την έκανε ο γιατρός μου , καλή του ώρα , δεν υπήρξαν μαμές νοσοκόμες κτλ . Μόνο ο γιατρός μου ο κος Μπύρος , από την αρχή μέχρι το τέλος ήταν δίπλα μου !! Ακόμα και τώρα ότι χρειάζομαι , 4 μήνες μετά , τον ενοχλώ χωρίς κανένα πρόβλημα !!
Ο χρήστης BARAKI δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-04-09, 19:09   #19
hasmouritsa

hasmouritsa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Από την στιγμή που έμεινα έγκυος ήταν για μένα αυτονόητο ότι θα θηλάσω το μωρό μου, αλλά και η μαία μου, μ'ενημέρωσε σχετικά και έδωσε ιδιαίτερη έφμαση στο τρόπο που θα θηλάσω το μωρό μου (δηλαδή να είμαι ήρεμη, ξεκούραστη, κ.λπ). Επίσης και στο μαιευτήριο, η προϊσταμένη του ορόφου, μας έκανε και σεμινάριο σχετικά με το θηλασμό, τα οφέλη αυτού, τον τρόπο, και ήταν αρνητική σε όποια κοπέλα ζητούσε ξένο γάλα για το μωρό της, (σε τέτοιο βαθμό που τις έφερνε σε πολύ άσχημη θέση.)
Ο χρήστης hasmouritsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-05-09, 15:28   #20
Maggie

Maggie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ δεν θα ενημερωθώ από μαία. Διάβασα τα βιβλία της Πατσούρου και άρχισα να παρακολουθώ τις συναντήσεις του Συνδέσμου Θηλασμού Ελλάδος. Δεν νομίζω ότι η μαία μπορεί να με ενημερώσει καλύτερα από τις πηγές που επέλεξα
Παλιά 26-05-09, 23:03   #21
ANNA27!

ANNA27! ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ANNA27!
Προεπιλογή

είμαι πολύ τυχερή γιατί είχα τη καλύτερη μαία ever!!!!!!!!!!
μου στάθηκε πραγματικά σε όλα και ήταν κατατοπιστικότατη και φιλικότατη!!!
Παλιά 18-10-09, 17:31   #22
letak_i

letak_i χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

K εγώ είχα αποφασίσει μόνη μου οτι θέλω να θηλάσω,ήξερα κ τα πλεονεκτήματα του θηλασμου λόγω επαγγέλματος (νοσηλεύτρια) ενημερώθηκα κ απο το internet κ απο την νύφη μου η οποία θήλασε κ τα δύο της παιδιά (τις πρώτες μου ανηψούλες!!)ήταν για μένα κατι τελείως φυσικό, στο νοσοκομείο που γέννησα (Ιωάννινα) δεν είχα δικιά μου μαία κ όταν είπα στις μαίες του θαλάμου οτι θέλω αποκλειστικά να θηλάσω αυτές γέλασαν κ μου είπαν οτι δεν θα τα καταφέρεις κ οτι το μωρό δεν θα μπορεί να πιάσει τις θηλές μου γιατί είναι "κάπως". Μόνο μια μαία ήρθε κοντά μου κ σχεδόν ψυθιριστά μου είπε προσπάθησέ το μην το αφήνεις θέλει κόπο μέχρι να τα καταφέρεις!κ εννοείται οτι τα κατάφερα κ θήλασα την μικρή μου 9 μήνες.
Ο χρήστης letak_i δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-10-09, 23:13   #23
ERIANTON

Το avatar του χρήστη ERIANTON

Περιοχή: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ-ΑΘΗΝΑ
ERIANTON χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΝΩΔΙΝΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΕΛΕΝΑ.ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΕΡΑ ΜΑΣ ΜΙΛΗΣΑΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΗΤΡΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ.Η ΜΑΙΑ ΗΤΑΝ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΜΕ ΧΙΟΥΜΟΡ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΕΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΤΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΟΤΑΝ ΘΑ ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ.
Παλιά 27-10-09, 00:08   #24
eleni_k

Περιοχή: Αθήνα
eleni_k χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγώ πάλι θεωρώ ότι είμαι πολύ ηλίθια μιας και νόμιζα ότι ο θηλασμός είναι θέμα .... τύχης! Οι περισσότερες γνωστές μου δεν θήλασαν επειδή δεν είχαν γάλα και όσες θήλασαν απλά είχαν!!! Καμμία δεν μου είπε ότι τον θηλασμό τον προσπαθείς και μόλις μπήκα σε αυτό εδώ το φορουμ εκνευρίστηκα τόσο πολύ με τον εαυτό μου!!! Στην κόρη μου δεν μπορούσα με τίποτα να θηλάσω, κάθε τρεις και λίγο φώναζα μια μαία από το μαιευτήριο (δεν είχα δική μου τότε), την τρίτη μέρα που είχε πετρώσει το στήθος μου η μικρή παρουσίασε ίκτερο και δεν μου την έφερναν, έτσι από την αρχή ξεκίνησα με το θήλαστρο και μέρα με την ημέρα το γάλα λιγόστευε! Ούτε χάπια δεν πήρα για να σταματήσει...
Στον γιο μου (εξακολουθούσα να είμαι στο σκοτάδι) είχα μια φοβερή μαία η οποία μου τον έβαλε στο στήθος μισή ώρα μετά τον τοκετό (δεν πήγα σε δωμάτιο ανάνηψης, κανόνισε η γιατρός μου και μπήκα με το παιδί και τον άντρα μου σε δωμάτιο οδυνών πάλι για ένα δίωρο), ο μπέμπης με "έπιασε" αμέσως, έβγαλα και πρωτόγαλα!! Τι φοβερή αίσθηση!!! Ξεκίνησα λοιπόν τον θηλασμό και ήμουν πολύ χαρούμενη! Κάνει κι αυτός όμως ίκτερο και όλοι μα όλοι (η παιδίατρος, η γυναικολόγος μου αλλά και η μαία) μου λένε ότι θα πρέπει να του δίνω και συμπλήρωμα για να βεβαιωθούμε ότι τρώει καλά! Στις 10 ούτε μέρες μόλις του έδινα το στήθος έκλαιγε απαρηγόρητος για το μπουκάλι!!! Ο ίκτερος δεν είχε πέσει (12,1) οπότε του έδινα μπιμπερό και φυσικά σιγά σιγά πάλι μειώθηκε το γάλα μέχρι που τελείωσε μόνο του! Αυτην την φορά έκλαψα, ήθελα τόσο να θηλάσω, είναι τόσο φοβερή η αίσθηση και πρώτη φορά έβλεπα το στήθος μου να έχει τόσο γάλα!
Νόμιζα πως απλά ήμουν άτυχη, δεν ήξερα ότι θα μπορούσα να κάνω εγώ κάτι για να έχω γάλα και μόλις ανακάλυψα τo parents έγινα έξαλλη με τον εαυτό μου!
Αν τελικά προχωρήσουμε και σε τρίτο παιδί δεν υπάρχει περίπτωση να μην θηλάσω!
Παλιά 11-11-09, 20:31   #25
saxpa

Το avatar του χρήστη saxpa

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
saxpa ουδετερη μηδέν
Thumbs up

ΑΓΛΑΙΑ for ever...και βεβαιως βεβαιως οι αξιολατρευτες θηλαζουσες μανουλες...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ο χρήστης saxpa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-11-09, 15:17   #26
gwgw!

Περιοχή: αθηνα
gwgw! χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κοριτσια γεια σας,σπουδαζω μαιευτικη κ ταυτοχρονα κανω τη πρακτικη μου,θελω να σας πω πως ο θηλασμος ειναι τοσο σημαντικος για τη μητερα οσο κ για το μωρο.Ενας θηλασμος πρεπει να επιτυχημενος.Οποια θελει μπορει να μου στειλει για να την ενημερωσω γυρω απο το θηλασμο.
Ο χρήστης gwgw! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-11-09, 19:32   #27
nera_gr

nera_gr ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η μαία στην οποία παρακολούθησα μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής επί τρεις εβδομάδες μού έδωσε τις βασικές κατευθύνσεις για το θηλασμό. Την είχα και σε μεγάλη εκτίμηση. Τελικά αφού γέννησα είδε εμένα και το μωρό και μου ανακοίνωσε ότι το μωρό δε χορταίνει, το στήθος μου ήταν μαλακό άρα δεν είχα αρκετό γάλα, επομένως να δίνω συμπλήρωμα! Έτσι ξεκίνησα το συμπλήρωμα το οποίο έκοψα μόλις πριν λίγες μέρες (το μωρό είναι 45 ημερών), δυσκολεύτηκα όμως πάρα πολύ να το κόψω.
Με βοήθησε πολύ η εμπειρία πολλών κοριτσιών που διάβασα εδώ μέσα, οι συμβουλές της Αγλαΐας και διάφορα άλλα σάιτ.
Τελικά αποφάσισα να απευθυνθώ σε πιστοποιημένη σύμβουλο θηλασμού στην περιοχή μου, η οποία με γέμισε αυτοπεποίθηση, αποφάσισα να τους γράψω όλους στα παλιά μου τα παπούτσια και θηλάζω εδώ και λίγες μέρες αποκλειστικά.
Πού να φανταστώ ότι μια μαία θα προσπαθούσε να μου κόψει τα φτερά τόσο άκομψα...

Ο χρήστης nera_gr δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-11-09, 20:46   #28
Giotako

Περιοχή: θεσ\νικη
Giotako χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω πληροφορηθηκα απ το φορουμ κ γενικα απ το ιντερνετ κ τωρα που γεννησα ειχαμε τις μαιες,οι οποιες ηταν πολυ προθυμες κ να βοηθησουν κ να μας εξηγησουν οτι δεν γνωριζαμε
Ο χρήστης Giotako δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-12-09, 23:04   #29
firfirikos

Το avatar του χρήστη firfirikos

firfirikos χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλησπερα.
οτι εμαθα περι θηλασμου το εμαθα απο τα κοριτσια εδω μεσα.
και μαλιστα μετα που γεννησαειμαι απαραδεκτη το ξερω!
φανταζομαι δεν ειναι αναγκη να πω οτι χωρις αυτο το φορουμ θα ακουγα ακομα τις συμβουλες του καθε ασχετου.
σας ευχαριστω απο καρδιας που υπαρχετε!!!
Παλιά 10-01-10, 18:33   #30
sofie

Περιοχή: Athina
sofie χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Όλες τις πληροφοριες που ήθελα τις βρήκα στο ίντερνετ και κυρίως εδώ!Κάνετε απίστευτα καλή δουλειά!Συγχαρητήρια!
Παλιά 30-01-10, 00:35   #31
Βέρρα

Το avatar του χρήστη Βέρρα

Περιοχή: Νέα Σμύρνη
Βέρρα ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Βέρρα
Προεπιλογή

Ευτυχώς είχα πάντα απόλυτη εμπιστοσύνη στο ένστικτό μου σ'αυτό το θέμα και ίσως είναι κι ο λόγος που από μαία μέχρι παιδίατρος έδειχναν όλοι φανατικοί του αποκλειστικού θηλασμού... ΄Οταν όμως πρίν ένα μήνα λόγω δικού μου έντονου στρές ο μικρός μου ήταν ανήσυχος 2 βράδια και νόμισα ότι πεινούσε επιπλέον και ρώτησα τη μαία μου, μου απάντησε ότι μου κόβεται το γάλα, και τί περιμένω 4 μήνες θήλασα (κατόρθωμα!) και να μην ακούω τί λένε οι άλλες για 1 ή παραπάνω χρόνια... Επιτόπου μπήκα στο site για το θηλασμό και εδώ και ακολουθώντας απλά βήματα ηρέμησα και βέβαια έχω ακόμα γάλα... Παίζουν με την ψυχολογία μας... Με το που έπεσα λίγο ψυχολογικά, να με γκρεμοτσακίσει η άλλη...!!! Ευτυχώς δε μάσησα...
Ο χρήστης Βέρρα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-10, 01:04   #32
Catalina

Catalina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όποια γυναίκα θέλει να θηλάσει, να τηλεφωνήσει στο μαιευτήριο ΕΛΕΝΑ όπου 1 φορά το μήνα γίνεται σεμινάριο για τον μητρικό θηλασμό. Κρατάει 2-3 ώρες κι εγώ πήρα από εκεί την πιο ρεαλιστική εικόνα για το θηλασμό. Άσε που κάνουν και τηλεφωνική υποστήριξη. Η πληροφόρηση που πήρα ήταν κλάσης ανώτερη από αυτή του ιντερνετ και κυρίως εξαιτίας της συζήτησης που γίνεται και της στήριξης με πρακτικές συμβουλές σε γυναίκες που θέλουν να θηλάσουν. Τουλάχιστον σε εμένα δούλεψε, αφού θήλασα το πρώτο μου παιδί μέχρι 9 μηνών και τώρα θηλάζω το δεύτερο που είναι 5 μηνών
Ο χρήστης Catalina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-10, 02:06   #33
zymaraki

Το avatar του χρήστη zymaraki

zymaraki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοριτσια καλησπερα.
Εγω ειχα τη γυναικολογο μου και τη μαια της που απο την αρχη ηταν κατηγορηματικες: ΘΑ ΘΗΛΑΣΕΙΣ!
Βεβαια κι εγω το ηθελα παρα πολυ,αλλα δεν ηξερα που παν' τα τεσσερα. Με βοηθησε αρκετα η μαια μου,η μαια μεσα στο Λητω που γεννησα (το οποιο και υποστηριζει το θηλασμο φανατικα)....αλλα περισσοτερο απ' ολους η ΑΓΛΑΙΑ μεσα απο 'δω!!! Και της ειμαι ευγνωμων!!!
Χωρις τις συμβουλες της δεν θα καταφερνα να θηλασω το γιο μου 22 μηνες!!!!!!!
Φυσικα και οι υπολοιπες μανουλες του forum μεσα απο τις συζητησεις τους μου λυσανε πολλες αποριες.

Ενα εμαθα και το εχω ξαναγραψει: ΟΣΟ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΕΧΕΙΣ ΓΑΛΑ! ΤΕΛΟΣ!!!
Αρκει να το θες πραγματικα και ολα γινονται.

Ο χρήστης zymaraki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-02-10, 23:49   #34
lame

Το avatar του χρήστη lame

Περιοχή: αιγαλεω
lame χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω παρακολουθησα το μαθημα μητρικου θηλασμου στο ελενα βενιζελου<εκει θα γεννησω κιολας...> μας εδωσαν και σχετικο φυλλαδιο..γενικα μας καλυψαν πολλες αποριες...
Παλιά 04-03-10, 09:40   #35
bagiou

Το avatar του χρήστη bagiou

bagiou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NTINAT Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ψηφισα γιατι δεν συναντησα καμια μαια κ δεν ειχα κ κομπιουτερ τοτε για να ενημερωθω απο το διαδικτυο. Για το θηλασμο με ενημερωσε μια νοσοκομα στο μαιευτηριο να ειναι καλα η κοπελα!!!
Αυτα.
κ εγω το ιδιο μονο που τελικα δεν μπορεσα να θηλασω. Ποναγα παρα πολυ κ στα δυο μου παιδια κ το γαλα πολυ λιγο.
Ο χρήστης bagiou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-03-10, 13:47   #36
sevoula

Περιοχή: ανάμεσα σε μασκοφόρους κ μασκαράδες
sevoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

στο δικό μου οικογενειακό περιβάλλον ο θηλασμός είναι φυσικό πράγμα. Η γιαγιά μου, μάνα του πατέρα μου τον θήλασε έως 4 χρόνων, μπορεί και παραπάνω. Η αδερφή μου την κόρη της αποκλειστικά για 7,5 μήνες. Βέβαια δεν δούλευε τότε. Ήταν άνεργη.
Εγώ θήλασα την κορούλα μου αποκλειστικά για 2 μήνες και μικτά για έναν ακόμη. Μετά επιστροφή στη δουλειά, και κυρίως οικογενειακά θέματα με ανάγκασαν να διακόψω αυτό το θαύμα. Να βλέπεις το κλωσσοπουλάκι σου να μεγαλώνει με το γάλα σου.Πληροφόρηση είχα και από το ίντερνετ και από βιβλία και από μαίες, κυρίως από μία κοπέλα στην κλινική υγεία της Λάρισας, την Αθηνά. Δεν χρειάζεται να πω το ολόκληρο το όνομά της. Απλά Άνθρωπος.
Παιδίατρος άσχετη, πεθερά εχθρός του θηλασμού, σύζυγος αγχωμένος και μη υποστηρικτικός στην απόφασή μου να θηλάσω. όλα καλά ευτυχώς.
Στο επόμενο θα θηλάσω κι ας δουλεύω. Το έχω καταλάβει ότι όλα γίνονται, αρκεί να θέλεις.
Ο χρήστης sevoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 27-05-10, 09:07   #37
Tour_baby

Το avatar του χρήστη Tour_baby

Tour_baby χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ο ελεύθερος χρόνος μου είναι μπόλικος οπότε ξεκίνησα απο νωρίς να διαβάζω πληροφορίες απο το διαδύκτιο και σε 10 μέρες περίπου ξεκινάω μαθήματα ανώδυνου τοκετού και θηλασμού οπότε πιστέυω οτι οι γνώσεις θα είναι αρκετές αν και πάντα η πράξη μετράει!!! Ευτυχώς στην απόφαση μου είναι μαζί μου ο άνδρας μου και οι οικογένειες μας απομακρύνοντας οποιοδήποτε με αντίθετη άποψη..
Παλιά 18-06-10, 16:27   #38
ραφαελ

ραφαελ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω γεννησα τον γιο μου πριν 2 χρονια στο ιασω.ειχα μιλησει με τον παιδιατρο 2 μηνες πριν πως να προετοιμασω το στηθος μας κ οταν γεννησα οι μαιες του ιασου με βοηθησαν.
ο γιος μου ηπιε ξενο 11,5 μηνων....
Παλιά 02-07-10, 00:45   #39
mammy25

mammy25 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!!! ΕΓΩ ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΟ ΛΗΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ Ο κ.ΛΟΥΚΑΣ. ΕΙΧΕ ΛΟΙΠΟΝ ΜΙΑ ΜΑΙΑ (ΤΟ ΔΕΞΙ ΤΟΥ ΧΕΡΙ) Η ΟΠΟΙΑ ΕΠΕΜΕΝΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΒΔΟΜΟ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ, ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΜΟΛΙΣ ΓΕΝΝΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΞΕΝΟ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΤΙΣ 4 ΗΜΕΡΕΣ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ, ΜΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣΕ Η ΙΔΙΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΩ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΥΝΗΘΙΖΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΒΡΩ ΔΥΣΚΟΛΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ. ΟΤΑΝ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΣΑ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΛΥΝΕ ΚΑΘΕ ΑΠΟΡΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΘΑΡΡΥΝΕ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΟΣΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΑ. ΠΕΡΙΤΤΟ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΤΗΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ (ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΙ, ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ, ΜΑΙΕΣ) ΤΟΥΣ ΠΡΟΕΤΡΕΠΑΝ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΞΕΝΟ ΜΟΛΙΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΑΝ ΔΥΣΚΟΛΙΑ!
Παλιά 02-07-10, 01:15   #40
best mommy

Περιοχή: θεσσαλονικη
best mommy χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

δυστυχως γιος μου ηταν τεμπελης και δεν του αρεσε (ουτε τωρα βεβαια)το γαλα γενικα.θηλασε μονο 2 μηνες και αυτο μετα απο υπομονη μεγαλη δικη μου,ξενυχτη μπολικο και κλαματα γιατι δεν ηθελε να ξυπνησει.οσο ηθελα να θηλασει τοσο πεισμα εκεινος!τελικα δεν πινει γαλα παρα μονο 100μλ την μερα και στον υπνο βεβαια μονο!αφου φυσικα αλλαξαμε 28 γαλατα!για το θηλασμο ενημερωθηκα απο περιοδικα βιβλια,δεν απευθυνθηκα σε ειδικο και το μετανιωνω μεχρι σημερα.οι μαιες στην κλινικη δεν μπορουν να σε βοηθησουν στο σπιτι!το σαιτ του παρεντσ το βρηκα αργα για να ενημερωθω για το συνδεσμο θηλασμου αλλα και για πληροφοριες.μην κανετε το ιδιο λαθος με μενα!ειναι φοβερο και απεριγραπτο το δεσιμο με το μωρο!

Ο χρήστης best mommy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές