Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Δραστηριότητες, Αγορές, Βάφτιση, Προτάσεις > Αγορές! > Καθημερινή Υγιεινή και είδη περιποίησης/φροντίδας νεογνών & παιδιών

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 27-05-11, 14:34   #281
petalouditsa

Το avatar του χρήστη petalouditsa

petalouditsa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

[QUOTE=kourkoumpini;2027741]Εγω τελικα πηρα το φισαν το βρεφικο σε κιτρινι σωληναριο και σε καλη τιμη νομιζω. Επισης πηρα της απιβιτα το βρεφικο που εδινε δωρο και αφρολουτρο-σαμπουαν. μυριζουν πολυ ωραια και τα δυο.

κ εγω αυτο πηρα τελικα κ απογοητευτηκα
1ον, γιατι ηταν πολυ νερουλό (δεν ειδα οτι αγόρασα σπρει λοσιον)
2ον, το αφρόλουτρο πανω στο δερμα μυριζει απαίσια,το δοκιμασα πανω μου.
3ον, μα ποιος τρόμπας σκέφτηκε να κανει το αντηλιακό κίτρινο??? τις φόραγα ενα, ασπρο μπλουζακι κ εγινε χαλια...φφφφφ.
αντρας θα το σκέφτηκε σίγουρα.

πεταλουδιτσα αυτο που αγορασες δεν εχει πανω ημερομηνια ληξεως;

ναι ειχε, έληγε το 2012...
/QUOTE]

-----------------------------------------------------------------
2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...
Albert Einstein
Ο χρήστης petalouditsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-05-11, 15:09   #282
kourkoumpini

Το avatar του χρήστη kourkoumpini

Περιοχή: θΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
kourkoumpini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μαλλον στης αποβιτα αναφερεσαι. εγω ακομα δεν τοδοκιμασα. το εβαλα στα πακεταρισμενα για τη θαλασσα. βαζω το φισαν. λες να ψαχνω στο νησι φισαν και να μη βρισκω; οχι τιποτε αλλο, τωρα δεν μπορω και να ξεπακεταρω και να ψαξω.

το 2012 και χαλασε;
Παλιά 27-05-11, 15:19   #283
petalouditsa

Προεπιλογή

ναι ναι στο απιβιτα.
μπορει ν μην ηταν χαλασμενο να ηταν η μυρωδιά του αυτή ..τι να πω..

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...
Albert Einstein
Παλιά 11-06-11, 08:08   #284
kourkoumpini

Προεπιλογή

Τωρα που τα χρησιμοποιησα θα πω τα αποτελεσματα των αγορων μου και εμπειρικα.
Το φισαν ειναι οντως παρα πολυ καλο. Του το βαζω και στη θαλασσα, και πρωι με ηλιο και ουτε κοκκινιλα (εινια ασπρος πολυ και ξανθουλης) ουτε καψιμο. Τιποτα. δεν τον ερεθισε. αλλα οπως το τριβει με τα χερια του στα ματια του, τα ματια του κοκκινιζουν.
Της απιβιτα το αντιηλιακο μου αρεσε και αυτο. τωρα αρχισα να το φοραω το απογευμα, γιατι το φισαν αρχισε να εξαντλειται. Δεν τον ερεθισε, μου αρεσει η μυρωδια του, δεν κοκκινιζει τα ματακια του και δεν ειδα παρενεργειες απο τον ηλιο. (Δεν θελουμε και το καπελο και ειμαστε καμπριολε στο καροτσι).
Το απιβιτα το αφρολουτρο μου αρεσε σαν μυρωδια, καλα πλενει, καλα ξεβγαζεται. Αλλα μας ετσουξε τα ματακια και δεν ειναι βολικο να τον πλενω με το ενα χερι γιατι δεν εχει το συστημα του φισαν με το ρυγχος (παταω με το ενα χερι και πεφτει σαμπουαν). Χρειαζεται δηλαδη και δευτερο ατομο λογω συσκευασιας. Οπιτε θα αλλαξω συσκευασια. Θα το μεταφερω σε μπουκαλακι φισαν. Επισης θα προσπαθησω να μην πηγαινει στα ματακια. (Κριμα να παει χαμενο)
Παλιά 11-06-11, 08:39   #285
annoula1987

Περιοχή: Athens,Greece
annoula1987 χωρίς αξιολόγηση
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην annoula1987
Προεπιλογή Αντιηλιακό για βρεφάκι??

Χαίρεται!!Έχω ένα μωράκι 4 μηνών,τι αντιηλιακό να του πάρω??Μου είπαν ένα της freezyderm αλλά έχει μόνο 25 δείκτη προστασίας.Τα περισσότερα παιδικά είναι για 2 χρονών και πάνω...

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...
Ο χρήστης annoula1987 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-06-11, 16:53   #286
Marigoula

Το avatar του χρήστη Marigoula

Περιοχή: Αθήνα
Marigoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο annoula1987 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαίρεται!!Έχω ένα μωράκι 4 μηνών,τι αντιηλιακό να του πάρω??Μου είπαν ένα της freezyderm αλλά έχει μόνο 25 δείκτη προστασίας.Τα περισσότερα παιδικά είναι για 2 χρονών και πάνω...
Αννούλα, αν θυμάμαι καλά, αντιηλιακό ξεκινάς να βάζεις από 5-6 μηνών και μετά. Ρώτα και τον παιδίατρό σου. Επίσης, οι δείκτες άνω των 30 έχουν χημικά φίλτρα και καλύτερα να τους αποφεύγεις. Πολλοί παιδιατροι βεβαια συστήνουν 50+ αλλά άμα το ψάξεις λίγο παραπάνω στο φόρουμ και στο ιντερνετ γενικά θα δεις ότι είναι προτιμότερο να παρεις δείκτη μεχρι 30 και φυσικά το μωράκι να μην εκτίθεται στον ήλιο μεταξύ 11 και 16:00. Εγώ πρώτο καλοκαίρο που ήταν 5-6 μηνών είχα το Frezyderm 25, πέρσι και φέτος πήρα της Avene 30. Θέλω να δοκιμάσω όμως και της Apivita 30. Αν το έχει παρει καμία να μας πει γιατι έχει 2 είδη με ρόδι και με ελιά. Ποιο απο τα 2 να προτιμήσω ώστε να είναι όσο το δυνατόν πιο ελαφρύ;

Ο χρήστης Marigoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-06-11, 22:26   #287
kourkoumpini

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο annoula1987 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η παιδιατρος στη θεσσαλονικη περυσι που ηταν νεογεννητο κυριολεκτικα (10 ημερων) μας ειπε να βαζουμε αντιηλιακο και να τον πηγαινω βολτα με το καροτσι. Μας εδωσε δειγματα φισαν και laroche-posey 50+ και τα δυο. Φετος ο παιδιατρος στην Αθηνα μας ειπε καλυτερα βρεφικη μαρκα οποια θελουμε φισαν, φρεζυντερμ, τζονσον.
Οπως εγραψα και πιο πανω δοκιμασα επιτυχως (ευτυχως) τα laroche-posey, φισαν και απιβιτα ροδι με προπολη. και απο τα 3 ειμαι ευχαριστημενη.

Υπαρχουν και βρεφικα και τετοια πρεπει να παρεις γιατι νομιζω αλλα δεν παιρνω και ορκο οτι υπαρχει μια διαφορα στα φιλτρα μεταξυ βρεφικων και παιδικων αντιηλιακων. Αυτα ολα γραφουν πανω στις συσκευασιες τις ηλικιες. Το φρεζυντερμ ειναι 25αρι αλλα δεν εχει νομιζω σημασια γιατι παλι κατι παιζει με τα φιλτρα. παντως το χρησιμοποιουν πολλες κοπελες και σε πολυ μικρα μωρα και ειναι ευχαριστημενες. και εγω καποια στιγμη θα το δοκιμασω οπως και του κορρε. αλλα τωρα εχω της απιβιτα γιατι το φισαν τελειωσε.
Παλιά 14-06-11, 22:47   #288
asnd.80

Περιοχή: ν.προαστια
asnd.80 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Απο αυτα τα λιγα που ξερω θεωρω οτι καλυτερο ειναι να χρησιμοποιουμε αντιηλιακα με φυσικα φιλτρα προστασιας και οχι χημικα!Ο δεικτης προστασιας εξαρταται απο την ποσοτητα των φιλτρων που περιεχει κ οχι την ποιοτητα ,οποτε ειτε 25αρι παρουμε ειτε 50αρι εαν το φιλτρο μεσα ειναι χημικο την ιδια ζημια μπορει να κανει!Το εαν κανει ζημια ειναι μια αλλη ιστορια..πολλα καλλυντικα που χρισιμοποιουμε στα παιδια μας (κ εμεις) ειναι παραγωγα πετρελαιου κ γενικα ΔΥΣΤΥΧΩς το καλλυντικο ειναι ΧΗΜΕΙΑ.Συνηθως οι εταιριες τυπου κορρε κ απιβιτα εχουν τετοια προιοντα γιατι εχουν ειδικα τμηματα αναπτυξης προιοντων συμφωνα με τις απαιτησεις τις εποχης..ισως ειναι λιγοτερο βλαβερα!!!
Ο χρήστης asnd.80 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 15-06-11, 10:08   #289
annoula1987

Περιοχή: Athens,Greece
annoula1987 χωρίς αξιολόγηση
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην annoula1987
Προεπιλογή

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις!Θα ρωτήσω και την παιδίατρο να δω τι θα μου πει!!Καλό καλοκαίρι σε όλους!!!

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...
Ο χρήστης annoula1987 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-06-11, 09:43   #290
pasxalitsa v

Το avatar του χρήστη pasxalitsa v

Περιοχή: Αθήνα...δυστυχώς......
pasxalitsa v ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pac Εμφάνιση μηνυμάτων
αντηλιακό με φυσικό αντηλιακό φίλτρο (δηλαδή zinc oxide) από Αμερική το burnout (μεταφορικά 10 δολάρια, αγόρασα 3 αντηλιακά 100ml έκαστο) .Παραθέτω το σχετικό λινκ
http://burnoutsun.com/mm5/merchant.m...kids_sunscreen
καλημερα...
απλωνεται ευκολα αυτο?
Παλιά 23-06-11, 14:46   #291
asnd.80

Περιοχή: ν.προαστια
asnd.80 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

[QUOTE=pasxalitsa v;2066751]καλημερα...
απλωνεται ευκολα αυτο?[/QUOTE]

Εγω δεν γνωριζω αν το συγκεκριμενο απλωνεται ευκολα αλλα τα αντιηλιακα που εχουν φυτικα φιλτρα δεν απλωνονται ευκολα κ ασπριζουν πολυ!
Ο χρήστης asnd.80 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-07-11, 11:24   #292
petalouditsa

Προεπιλογή

καλημερα,
τι διαφορα εχει ενα παιδικο αντιηλιακο με των μεγαλων?δηλαδη δεν μπορουμε να βαλουμε σε παιδακι δικο μας?
το La Roche Posay Anthelios παντως που αναφερθηκε πιο πανω (κ σκεφτομαι να παρω)
δεν ειναι παιδικο..πειραζει?

Albert Einstein
Παλιά 11-07-11, 11:54   #293
pitsipopaki2000

pitsipopaki2000 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγώ πήρα το sole bimbi από ένα κατάστημα με βιολογικά στην Επανομή Θεσσαλονίκης. Νομίζω έχουν και ηλεκτρονικό κατάστημα ή τώρα το φτίαχνουν eco-bebetto. Το αντιηλιακό είναι τέλειο. Απλώνεται αρκετά εύκολα, δεν είναι σαν σοβάς και δεν περιέχει Parabens
Παλιά 11-07-11, 12:24   #294
kalamaraki

Το avatar του χρήστη kalamaraki

Περιοχή: Πέρασα Θεσσαλονίκηηηηηηηηηηηηη
kalamaraki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πήρα φέτος της Lavera αντιηλιακό για την μικρη και κρέμα για μετά τον ήλιο, 20αρι ειναι και της το ανανέωνα καθε μια ωρα και της εβαζα και το απογευμα απο την ενυδατική μετά το μπάνιο.
Για εμάς πήρα της avene 30αρι

Εννοείτε απο το εξωτερικό γιατι εδω το αντιηλιακο της μικρης ειχε 25ευρω.....και το δικό μας αλλα 25ευρω..
Ειμαι πολύ ευχαριστημένη και σιγουρα θα ξαναπάρω!

Παιδικό αντιηλιακό & Ενυδατική για μετά τον ήλιο
Ο χρήστης kalamaraki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-04-12, 10:37   #295
Σοφία17

Σοφία17 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εγω απο εκεί θα πάρω της lavera. Κριμα που δεν έχει και της Badger να το δοκίμαζα και αυτό.
Παλιά 09-05-12, 14:55   #296
pitsirik

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
pitsirik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγώ πάλι μόλις αρχισε να βαράει λίγο ο ήλιος πήγα και πήρα από μόνη μου ένα του ΚΟΡΡΕ για παιδιά μα δείκτη 50+ ( ενα γαλαζιο μπουκαλι). Χθες ομως που πηγαμε στην παιδιατρο για το καθιερωμενο μας εμβολιο μου ειπε οτι πρεπει να της βαζω ενα με φυσικά φίλτρα μονο και οταν της εδειξα αυτο που ειχα ηδη πάρει ( και χρησιμοποιήσει 2-3φορρες) μου είπε οτι αυτο δεν κάνει και ειναι μονο για παιδια και οχι για μωρα ( η μικρή μου είναι στον 9ο μηνα). Και τωρα τι να πάρω; Εγω επερνα τα πάντα ΚΟΡΡΕ γιατι τα θεωρούσα πιο φυσικά....Τωρα τι;
Ο χρήστης pitsirik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-05-12, 14:42   #297
depybal

Το avatar του χρήστη depybal

depybal χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κορίτσια με έπεισε η φαρμακοποιός και πήρα στην μικρή μου (2 και κάτι είναι) το αντηλιακό της vichy για παιδιά....30 δείκτη...χωρίς parabens.
μεγάλη συσκευασία...350ml..στα 14 ευρώ!!!! είναι καινούριο μου είπε και πολύ καλό.εμπιστεύομαι τη vichy για μένα τουλάχιστον.για παιδικά όμως πρώτη φορά δοκιμάζω.
το έχει δοκιμάσει καμία?
Ο χρήστης depybal δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-05-12, 12:33   #298
depybal

Το avatar του χρήστη depybal

depybal χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

το έχει δοκιμάσει καμία κορίτσια?
Ο χρήστης depybal δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-06-13, 23:59   #299
ster

ster χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Για πείτε ρε κορίτσια γιατί διαβάζω και έχω χάσει τον μπούσουλα. Για μωρό 15 μηνών μπορώ να πάρω αντιηλιακό με δείκτη προστασίας 50? Γιατί οι περισσότερες αναφέρετε ότι πρέπει να είναι 25. Σκέφτομαι να πάρω της frezyderm sun + nip με δείκτη 50. Είναι για παιδιά. Το έχει δοκιμάσει καμία? Εχει και μια άλλη που είναι ειδική για βρέφη.
Ο χρήστης ster δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-06-13, 08:58   #300
sofaki1978

Το avatar του χρήστη sofaki1978

sofaki1978 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ster Εμφάνιση μηνυμάτων
Για πείτε ρε κορίτσια γιατί διαβάζω και έχω χάσει τον μπούσουλα. Για μωρό 15 μηνών μπορώ να πάρω αντιηλιακό με δείκτη προστασίας 50? Γιατί οι περισσότερες αναφέρετε ότι πρέπει να είναι 25. Σκέφτομαι να πάρω της frezyderm sun + nip με δείκτη 50. Είναι για παιδιά. Το έχει δοκιμάσει καμία? Εχει και μια άλλη που είναι ειδική για βρέφη.

Καλο ειναι να μην παρεις με δεικτη 50 και καλο θα ηταν να προτιμησεις μια μαρκα που να εχει καλυτερα συστατικα απο την frezyderm,μπορει να μην εχει paraben αλλα γενικα δεν ειναι και οτι καλυτερο.

Προτιμησε το apivita eco-bio η το παιδικο σπρευ της lavera και αν ψωνιζεις απο εξωτερικο της Badger θεωρειται το πιο chemical-free αντιηλιακο.

Παντως αν καταληξεις σε frezyderm εχω δειγματακι,αν θελεις σου το στελνω να το δοκιμασεις

Ο χρήστης sofaki1978 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-06-13, 12:12   #301
biglove

biglove ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ ψάχνω τα αντηλιακά μου εδώ http://www.ewg.org/2013sunscreen/ . Εξηγώ τι κάνει ο οργανισμός αυτός: αναλύει ένα προς ένα τα συστατικά των αντηλιακών και την επικινδυνότητα τους, παρουσιάζει το φάσμα που καλύπτει κτλ. Στην λίστα με τα πιο αθώα αντηλιακά κι συνάμα αυτά που βρίσκεις και στην Ελλάδα, είναι: aveeno, mustela (αμφότερα σε στικ μορφή) και τα coppertone. Ολόκληρη η λίστα είναι εδώ, αν θες ψάξε να βρείς αυτό που σου ταιριάζει http://www.ewg.org/2013sunscreen/bes...rt-sunscreens/
Ο χρήστης biglove δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-06-13, 14:34   #302
ster

ster χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sofaki1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλο ειναι να μην παρεις με δεικτη 50 και καλο θα ηταν να προτιμησεις μια μαρκα που να εχει καλυτερα συστατικα απο την frezyderm,μπορει να μην εχει paraben αλλα γενικα δεν ειναι και οτι καλυτερο.

Προτιμησε το apivita eco-bio η το παιδικο σπρευ της lavera και αν ψωνιζεις απο εξωτερικο της Badger θεωρειται το πιο chemical-free αντιηλιακο.

Παντως αν καταληξεις σε frezyderm εχω δειγματακι,αν θελεις σου το στελνω να το δοκιμασεις

Eπειδή θέλω να ενημερωθώ, γιατί να προτιμήσω μικρότερο δείκτη προστασίας? Αφού υποτίθεται ότι είναι όλα φυσικά συστατικά, οπότε η αύξηση του δείκτη δεν επηρρεάζει.. Ετσι σκέφτομαι εγώ. Αν μπορείς διαφώτισέ με.
Επίσης θεωρούσα ότι τα προιόντα της frezyderm είναι απόλυτα φυσικά και αβλαβή. Εξήγησέ μου γιατί δεν είναι και ότι καλύτερο τελικά?
Ευχαριστώ.
Παλιά 28-06-13, 00:26   #303
sofaki1978

Προεπιλογή

Παράθεση:
Eπειδή θέλω να ενημερωθώ, γιατί να προτιμήσω μικρότερο δείκτη προστασίας? Αφού υποτίθεται ότι είναι όλα φυσικά συστατικά, οπότε η αύξηση του δείκτη δεν επηρρεάζει.. Ετσι σκέφτομαι εγώ. Αν μπορείς διαφώτισέ με.
Επίσης θεωρούσα ότι τα προιόντα της frezyderm είναι απόλυτα φυσικά και αβλαβή. Εξήγησέ μου γιατί δεν είναι και ότι καλύτερο τελικά?
Ευχαριστώ.

Γιατι τα αντιηλιακα με υψηλο δεικτη εχουν πιο πολλα χημικα

Περα απο αυτο η διαφορα μεταξυ δεικτη προστασιας 30 και δεικτη 50 ειναι γελοια,το 30 προστατευει κατα 97% και το 50 κατα 98 % ,αυτο που εχει σημασια ειναι η καλη επαλειψη.

Οσο για τα frezyderm δεν ειναι ουτε φυσικα ουτε αβλαβη,εαν ηταν φυσικα θα γραφανε για παραδειγμα χωρις PEG-SLS-PG η 100% natural και δεν γραφουν τιποτα γιατι πολυ απλα....δεν ειναι

Εχω ψαξει ενα ενα τα συστατικα διαφορων εταιρειων στο http://www.biodizionario.it/ και μπαινω και στο σαιτ που εβαλε πιο πανω η biglove.

Oτι αλλο θελεις ειμαι στην διαθεση σου

Παλιά 28-06-13, 00:36   #304
ster

ster χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ευχαριστώ, είσαι πολύ διευκρινιστική. Και έχεις δίκιο, όντως η φρεζυδερμ δεν γράφει 100% φυσικά.. Οπότε μπορεί να μην περιέχει παραμπεν αλλά περιέχει άλλα χημικά, σωστά?
Ημουν ανάμεσα στο frezyderm sun kids nip με δείκτη 50 ( που διώχνει και τα έντομα στην θάλασσα υποτίθεται) και στο sun care infant με δείκτη 25 που απευθύνεται και σε βρέφη ενώ το πρώτο λέει μόνο για παιδιά. Αν έχεις γνώμη από αυτά τα δύο, δεκτή.
Μπορεί να είναι και λίγο off topic, αλλά έλεγα να πάρω και το crilen της frezyderm για αντικουνουπικό.
Επίσης τα δύο αντιηλιακά που μου προτείνεις είναι τελείως φυσικά?
Η μικρή μου είναι 15 μηνών και πρώτη φορά θα της βάλω αντιηλιακό.
Παλιά 28-06-13, 00:45   #305
sofaki1978

Προεπιλογή

Παράθεση:
Ευχαριστώ, είσαι πολύ διευκρινιστική. Και έχεις δίκιο, όντως η φρεζυδερμ δεν γράφει 100% φυσικά.. Οπότε μπορεί να μην περιέχει παραμπεν αλλά περιέχει άλλα χημικά, σωστά?
Ημουν ανάμεσα στο frezyderm sun kids nip με δείκτη 50 ( που διώχνει και τα έντομα στην θάλασσα υποτίθεται) και στο sun care infant με δείκτη 25 που απευθύνεται και σε βρέφη ενώ το πρώτο λέει μόνο για παιδιά. Αν έχεις γνώμη από αυτά τα δύο, δεκτή.
Μπορεί να είναι και λίγο off topic, αλλά έλεγα να πάρω και το crilen της frezyderm για αντικουνουπικό.
Επίσης τα δύο αντιηλιακά που μου προτείνεις είναι τελείως φυσικά?
Η μικρή μου είναι 15 μηνών και πρώτη φορά θα της βάλω αντιηλιακό.

Ακριβως οπως τα εγραψες ster

Εχω κοιταξει τα συστατικα απο τα frezy και λεω οχι,τα αλλα 3 που σου προτεινα ειναι οκ με κορυφαιο της badger (εγω φετος αγορασα lavera αν και επειδη παμε θαλασσα αργα δεν πολυβαζω)

Παλιά 28-06-13, 00:48   #306
ster

ster χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ, να είσαι καλά.. Μου άνοιξες λίγο τα μάτια.. Θα παραγγείλω στο φαρμακείο το πρώτο που είπες.
Και επειδή είσαι γνώστρια από ότι βλέπω, μήπως έχεις να μου προτείνεις και κάποιο αντικουνουπικό?
Παλιά 28-06-13, 00:49   #307
ster

ster χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Το apivita ecobio με πόσο δείκτη προστασίας να το πάρω? 30?
Παλιά 28-06-13, 00:54   #308
sofaki1978

Προεπιλογή

Παράθεση:
Το apivita ecobio με πόσο δείκτη προστασίας να το πάρω? 30?

Νομιζω οτι το eco-bio βγαινει μονο σε 30 spf.Εχε ομως κατα νου οτι ειναι λιγο δυσκολο στην επαλειψη,ειναι λιγο στοκος γι"αυτο και προτιμησα το spray της lavera (γενικα τα βιολογικα ειναι λιγο στοκος)

Αντικουνουπικο παλι της badger θα σου προτεινω

http://www.iherb.com/Badger-Company-...-oz-42-g/18389

http://www.iherb.com/Badger-Company-...118-3-ml/34626

Παλιά 25-06-14, 09:37   #309
abebablom

Περιοχή: αθηνα
abebablom ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοριτσια η μπεμπα μου ειναι 5 μηνων.εχουμε ξεκινησει και πηγαινουμε στην θαλασσα αλλα ακομα δεν την εχουμε βαλει.της βαζω αντιηλιακο το οποιο γραφει for kids και προσεξα να ειναι χωρις parabens,αοσμο,χωρις χρωστικα κτλ με 50 δεικτη προστασιας αλλα μια φιλη μας μου ειπε οτι για τοσο μωρο πρεπει να χρησιμοποιω βρεφικο αντιηλιακο.βασικα δεν γνωριζα οτι υπαρχει πιο εξιδεικευμενο απο το kids και οτι υπαρχουν βρεφικα.εχει οντως τοσο μεγαλη διαφορα?ποιο βρεφικο προτεινετε?
Ο χρήστης abebablom δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-06-14, 09:51   #310
eirinako

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
eirinako ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο abebablom Εμφάνιση μηνυμάτων
κοριτσια η μπεμπα μου ειναι 5 μηνων.εχουμε ξεκινησει και πηγαινουμε στην θαλασσα αλλα ακομα δεν την εχουμε βαλει.της βαζω αντιηλιακο το οποιο γραφει for kids και προσεξα να ειναι χωρις parabens,αοσμο,χωρις χρωστικα κτλ με 50 δεικτη προστασιας αλλα μια φιλη μας μου ειπε οτι για τοσο μωρο πρεπει να χρησιμοποιω βρεφικο αντιηλιακο.βασικα δεν γνωριζα οτι υπαρχει πιο εξιδεικευμενο απο το kids και οτι υπαρχουν βρεφικα.εχει οντως τοσο μεγαλη διαφορα?ποιο βρεφικο προτεινετε?
H παιδιατρος μου ειπε να παρω της frezyderm. Ρωτησα την φαρμακοποιο μου και μου ειπε πως μονο η η frezyderm εχει βρεφικο αντιλιακο. Τα kids ειναι για μετα το ετος. Της εχω παρει εδω και 2 μηνες ακομα και για την βολτα με το καροτσι της βαζω λιγο στα μπρατσακια. Ειναι ευαισθητα τα δερματακια τους.
Και εχει δεικτη προστασιας 25. Να ξερεις πως οι πιο υψηλοι δεικτες εχουν χημικα. Μου το εχουν πει ολοι οι φαρμακοποιοι.

EDIT: http://www.frezyderm.com/gr/vrefi/adiliaki-prostasia
Αυτα ξερω, αν καποια αλλη μανουλα ξερει καποιο αλλο προιον να μας πει
Παλιά 25-06-14, 12:41   #311
trying:-)

trying:-) ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Έχουν κι άλλες μάρκες αντηλιακά για βρέφη. Εμείς πέρυσι που ήμαστε περίπου 1 έτους χρησιμοποιούσαμε ένα της Chicco με 50+ δείκτη προστασίας (βέβαια αυτό δεν ήταν βρεφικό αλλά για παιδάκια από 12 μηνών). Ήταν για σώμα και για το πρόσωπο χρησιμοποιήσαμε διάφορα δειγματάκια που μας είχαν δώσει.Φέτος πήραμε της Frezyderm to Kids Sun+Nip (είναι για πρόσωπο και σώμα κι αποτρέπει και τα τσιμπήματα εντόμων). Αυτό σίγουρα δεν έχει parabens, για το περσινό δεν είμαι σίγουρη. Έχω ακούσει κι εγώ ότι οι υψηλοί δείκτες επιτυγχάνονται με χημικά φίλτρα αλλά ο παιδίατρος μας συμβούλευσε να πάρουμε με τέτοιο δείκτη κι εννοείται το φοράμε πάντα στις βόλτες μας και το ανανεώνουμε όταν πρέπει.
Ο χρήστης trying:-) δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-06-14, 13:13   #312
Ελισα24

Ελισα24 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Α. Χωρις parabens, υπαρχουν αντηλιακα με 50 βαθμους.
Β για τις υπολοιπες χημικες ουσιες, παιδια τι εννοειτε φυσικα και χημικα αντιλιακα; Δεν ειναι σαν τα εντομοαπωθητικα-πχ σιτρονελλα για τα κουνουπια. Ποιες φυσικες ουσιες εχουν αντηλιακη δραση; Γιατι αυτο που ηξερα μεχρι τωρα, ειναι οτι το 25 βαθμοι εχει μεν λιγοτερα χημικα αλλα και χαμηλοτερη προστασια, τη μιση για ακριβεια το 50αρι περισσοτερα αλλα και μεγαλυτερη, αυτο ομως δε σημαινει οτι εχει τα διπλασια χημικα. Και κανενα δεν ειναι χωρις χημικα.
Να βεβαιωθουμε, γιατι δεν θα το ρισκαρα ετσι οπως καιει ο ηλιος, αν ειχε και 70αρι θα τους το εβαζα.
Ο χρήστης Ελισα24 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-06-14, 13:57   #313
silmeria76

silmeria76 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ελισα24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Α. Χωρις parabens, υπαρχουν αντηλιακα με 50 βαθμους.
Β για τις υπολοιπες χημικες ουσιες, παιδια τι εννοειτε φυσικα και χημικα αντιλιακα; Δεν ειναι σαν τα εντομοαπωθητικα-πχ σιτρονελλα για τα κουνουπια. Ποιες φυσικες ουσιες εχουν αντηλιακη δραση; Γιατι αυτο που ηξερα μεχρι τωρα, ειναι οτι το 25 βαθμοι εχει μεν λιγοτερα χημικα αλλα και χαμηλοτερη προστασια, τη μιση για ακριβεια το 50αρι περισσοτερα αλλα και μεγαλυτερη, αυτο ομως δε σημαινει οτι εχει τα διπλασια χημικα. Και κανενα δεν ειναι χωρις χημικα.
Να βεβαιωθουμε, γιατι δεν θα το ρισκαρα ετσι οπως καιει ο ηλιος, αν ειχε και 70αρι θα τους το εβαζα.
καλησπερα και απο μενα
οταν λεμε φυσικα φιλτρα ειναι αυτα που αντανακλουν την ακτινοβολια και δεν την απορροφουν οπως τα χημικα.Συνηθως τα περισσοτερα αντηλιακα ειναι συνδυασμος και των δυο.Αυτα που ειναι μονο με φυσικα φιλτρα συνιστωνται ιδιαιτερα στα αλλεργικα\ατοπικα ατομα για αποφυγη δυσανεξιας,εχουν το μειονεκτημα ομως οτι δεν απορροφωνται καλα απο το δερμα.Αφηνουν την χαρακτηριστικη ασπριλα.
Ο χρήστης silmeria76 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-06-14, 14:22   #314
Ελισα24

Ελισα24 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο silmeria76 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα και απο μενα
οταν λεμε φυσικα φιλτρα ειναι αυτα που αντανακλουν την ακτινοβολια και δεν την απορροφουν οπως τα χημικα.Συνηθως τα περισσοτερα αντηλιακα ειναι συνδυασμος και των δυο.Αυτα που ειναι μονο με φυσικα φιλτρα συνιστωνται ιδιαιτερα στα αλλεργικα\ατοπικα ατομα για αποφυγη δυσανεξιας,εχουν το μειονεκτημα ομως οτι δεν απορροφωνται καλα απο το δερμα.Αφηνουν την χαρακτηριστικη ασπριλα.
Σε ευχαριστω για την απαντηση. Τα "φυσικα φιλτρα" δεν καταλαβαινω τι ειναι βασικα...ποια ουσια ολα χημικα μου φαινονται σε ολα τα αντηλιακα.... Πηρα δε της avene και αφηνει την ασπριλα που λες. Ομως ειναι 50αρι.
Συγνωμη αν γινομαι κουραστικη αλλα ο ηλιος δεν αστειευεται πια. Θελω να το ψαξω.
Παλιά 25-06-14, 14:23   #315
abebablom

Περιοχή: αθηνα
abebablom ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοριτσια σας ευχαριστω για τις απαντησεις.μαλλον στην frezyderm θα καταληξω γιατι εχω και αλλα προιοντα και εχω μεινει ευχαριστημενη.παντως και εγω το εχω ακουσει αυτο για τους υψηλους δεικτες οτι εχουν περισσοτερα χημικα...δεν ξερω...
Ο χρήστης abebablom δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-06-14, 14:59   #316
eirinako

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
eirinako ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμενα η φαρμακοποιος μου ειπε ο ο δεικτης δειχνει ποση ωρα διαρκει η προστασια και απλα θα πρεπει να το ανανεωνω συχνοτερα. Και οτι γιαυτο τα βρεφικα δεν εχουν μεγαλο δεικτη επειδη πρεπει να εχουν πιο αθωα συστατικα.

Αν ξερετε κατι διαφορετικο ...
Παλιά 25-06-14, 16:31   #317
Ελισα24

Ελισα24 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ρωτησα και εμαθα....παραθετω....

α) Το 25αρι λοιπον, αν κανεις σκεφτει οτι ενας ενηλικας μπορει να καθησει χωρις αντηλιακο μεχρι 10 λεπτα συμφωνα με τους δερματολογους, ενα μωρο μπορει να καθησει πολυ λιγοτερο, μεχρι 2 λεπτα. το 25αρι, σημαινει οτι σε καλυπτει 25 φορες περισσοτερο σε χρονο, δηλ πρεπει να του βαζεις καθε 50'. Οταν εισαι στη θαλασσα γινεται, αλλα αν πατε ολη μερα βολτα, προφανως δεν ειναι πολυ πρακτικο.

β) Οι βαθμοι δεν σημαινουν μονο χρονικα οτι επεκτεινουν την ανοχη στον ηλιο, αλλα εχουν διαβαθμισεισ σε ανυπαρκτη (εως 6 βαθμοι), μετρια (εως 30 βαθμοι) και υψηλη (30 και ανω). 100% δεν καλυπτει κανενα, ομως της πρωτης κατηγοριας, καλυπτουν 0%, της δευτερης κατω του 90%, ενω της τριτης, εως και 97%. Το 25 λοιπον, εντασσεται στη μετρια καλυψη και ειναι στο κατω του 90% και παει αναλογα με την ηλιοφανεια και την ποιοτητα. Το 50αρι δεν εχει αποδειχθει οτι ειναι λεει καλυτερο του 30 ή του 40 ισως γιατι συνηθως οσοι τα χρησιμοποιουν τα παιρνουν επιτηδες επειδη εχουν ευαισθητη επιδερμιδα και τα ανανεωνουν συνεχεια.

Κατεληξα στο οτι αν βρω ενα με 30 βαθμους εφοσον μας καλυπτει και θα το ανανεωνω ανα μια ωρα, αλλα καλη ποιοτητα, θα παρω εκεινο, αλλιως θα μεινω στο 50αρι και θα το ανανεωνω ανα 1,5 ωρα. Εχει μεν περισσοτερα χημικα, αλλα τα αλλα, δεν εχουν μηδενικα, απλα εχουν λιγοτερα. Πιο αθωα συστατικα δεν εχουν, εχουν πιο μικρη συγκεντρωση των μη αθωων συστατικων.
Παλιά 25-06-14, 18:55   #318
silmeria76

silmeria76 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:

α) Το 25αρι λοιπον, αν κανεις σκεφτει οτι ενας ενηλικας μπορει να καθησει χωρις αντηλιακο μεχρι 10 λεπτα συμφωνα με τους δερματολογους, ενα μωρο μπορει να καθησει πολυ λιγοτερο, μεχρι 2 λεπτα. το 25αρι, σημαινει οτι σε καλυπτει 25 φορες περισσοτερο σε χρονο, δηλ πρεπει να του βαζεις καθε 50'. Οταν εισαι στη θαλασσα γινεται, αλλα αν πατε ολη μερα βολτα, προφανως δεν ειναι πολυ πρακτικο.

β) Οι βαθμοι δεν σημαινουν μονο χρονικα οτι επεκτεινουν την ανοχη στον ηλιο, αλλα εχουν διαβαθμισεισ σε ανυπαρκτη (εως 6 βαθμοι), μετρια (εως 30 βαθμοι) και υψηλη (30 και ανω). 100% δεν καλυπτει κανενα, ομως της πρωτης κατηγοριας, καλυπτουν 0%, της δευτερης κατω του 90%, ενω της τριτης, εως και 97%. Το 25 λοιπον, εντασσεται στη μετρια καλυψη και ειναι στο κατω του 90% και παει αναλογα με την ηλιοφανεια και την ποιοτητα. Το 50αρι δεν εχει αποδειχθει οτι ειναι λεει καλυτερο του 30 ή του 40 ισως γιατι συνηθως οσοι τα χρησιμοποιουν τα παιρνουν επιτηδες επειδη εχουν ευαισθητη επιδερμιδα και τα ανανεωνουν συνεχεια.

Κατεληξα στο οτι αν βρω ενα με 30 βαθμους εφοσον μας καλυπτει και θα το ανανεωνω ανα μια ωρα, αλλα καλη ποιοτητα, θα παρω εκεινο, αλλιως θα μεινω στο 50αρι και θα το ανανεωνω ανα 1,5 ωρα. Εχει μεν περισσοτερα χημικα, αλλα τα αλλα, δεν εχουν μηδενικα, απλα εχουν λιγοτερα. Πιο αθωα συστατικα δεν εχουν, εχουν πιο μικρη συγκεντρωση των μη αθωων συστατικων.
Τα φυσικά φίλτρα είναι ορυκτά πχ διοξείδιο του τιτανιου. Ο δείκτης του αντηλιακου δεν πρέπει να μας καθησυχάζει,απαιτείται συνήθως μεγάλη ποσότητα για να παρέχει την συνιστωμενη κάλυψη.Συνηθως 2-3 κουταλιες σούπας για τον κορμό και απο 1 για κάθε ακρο.Επίσης δεν προστατεύει απο το μελανωμα αλλα απο άλλους καρκίνους του δέρματος.Γι αυτό χρειάζεται επαγρύπνηση και αποφυγή εγκαυματος ειδικά στην παιδική-εφηβική ηλικία.
Ο χρήστης silmeria76 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-06-14, 23:17   #319
BabyCute

Περιοχή: Λονδίνο
BabyCute ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμεις είχαμε της green people που ειναι και για πολυ μικρα και βιολογικό και ηταν τέλειο αλλα το βγάζει σε 30 μονο (δεν ειναι χημικό)
Είχαμε και έχουμε επισης ενα άλλο χημικό 50+ οχι βιολογικό αλλα ειδικό για παιδια - δεν κυκλοφορεί ελλαδα αλλα το αναφέρω για να πω οτι δεν πειράζει να ειναι χημικό αρκεί να ειναι για παιδια

Ειναι παρα πολυ σημαντικό να μην ειναι τα μικρα στην θάλασσα συνέχεια, το νερό αντανακλά τον ηλιο και ειναι επικίνδυνο

Ο χρήστης BabyCute δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-06-14, 23:19   #320
BabyCute

Περιοχή: Λονδίνο
BabyCute ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:

Ελισα αν το μικρο μπαίνει στην θάλασσα προσπάθησε να το ανανεώσεις πιο συχνά
Το νερό δεν ειναι καλο για τα μικρα - θα παρατηρήσεις οτι μαυριζουμε περισσότερο οταν μπαινοβγαινουμε!

Ο χρήστης BabyCute δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές