Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Τοκετός & Μαιευτήριο

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 02-05-07, 10:14   #1
pixy

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
pixy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΠΟΝΟΙ ΤΟΚΕΤΟΥ!!!

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΤΙΣ ΦΟΒΙΕΣ ΜΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ.
ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΑΝΘΕΚΤΙΚΗ ΣΤΟΝ ΠΟΝΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΓΡΑΨΕΙ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ ΕΧΩ ΤΡΟΜΑΞΕΙ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΕΤΕ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ, ΤΙ ΠΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΟΛΕΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑ ΝΑ ΣΕ ΣΦΑΖΟΥΝ;
Παλιά 02-05-07, 10:41   #2
BIZELI

Το avatar του χρήστη BIZELI

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
BIZELI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

PIXY όλα είναι στο μυαλό μας, πραγματικά!!!!
αν έχεις στο μυαλό σου ότι ειναι σαν να σε σφάζουν θα το αντιμετωπίσεις ακριβώς έτσι.Μην ακούς άλλες εμπειρίες, η κάθε μία είναι διαφορετική.Να θυμάσαι ότι όσο πιο ψύχραιμη είσαι τόσο καλύτερα θα συνεργαστείς !Σου μιλάει ο άνθρωπος που φοβάται τον πόνο όσο τίποτα...και όμως εκείνη τη στιγμή ένοιωσα απίστευτα δυνατή, και όταν είδα ότι δεν άντεχα σωματικά άλλο έκανα επισκληρίδιο.Όλα θα πάνε καλά...μην ανησυχείς
Παλιά 02-05-07, 10:49   #3
demi

demi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

απαπα καλε τι πραγμα ειναι αυτο μολις βλεπουν εγκυο να αρχιζουν τις ιστοριες τρομου????
και γω ειχα εναν ξαδερφο του αντρα μου που μου τα περιεγραφε τοσο αναλυτικα αλλα τοσο τρομερα που ηθελα να παω να κανω εκτρωση απο το φοβο μου...
μου εφερνε και σχετικά βιντεο να δω και επαθα πανικο.τελικα πλα πηγαν φινα και οποτε τον βλεπω μου ερχεται να τον χαστουκισω...
παντως μολις ξεκιναει τετοια συζητηση πες τους οτι δεν θα ηθελες να ακουσεις γιατι εχεις ακουσει απειρες αηδιες ως τωρα.φτανει!!!!!
Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-05-07, 10:49   #4
demi

demi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

απαπα καλε τι πραγμα ειναι αυτο μολις βλεπουν εγκυο να αρχιζουν τις ιστοριες τρομου????
και γω ειχα εναν ξαδερφο του αντρα μου που μου τα περιεγραφε τοσο αναλυτικα αλλα τοσο τρομερα που ηθελα να παω να κανω εκτρωση απο το φοβο μου...
μου εφερνε και σχετικά βιντεο να δω και επαθα πανικο.τελικα ολα πηγαν φινα και οποτε τον βλεπω μου ερχεται να τον χαστουκισω...
παντως μολις ξεκιναει τετοια συζητηση πες τους οτι δεν θα ηθελες να ακουσεις γιατι εχεις ακουσει απειρες αηδιες ως τωρα.φτανει!!!!!
Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-05-07, 11:56   #5
IRINI

Το avatar του χρήστη IRINI

Περιοχή: ATHINA
IRINI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ
ΡΙΧΥ μη μασας!!!!και μην ακους κανεναν.
Και εγω, οπως φανταζομαι ολες οι γυναικες,το μονο που φοβομουν ηταν η αντιδραση μου εκεινες τις στιγμες.Ειχα ακουσει για γυναικες που ουρλιαζουν, για γυναικες που βριζουν και πολλα αλλα τρομακτικα.
Για να φανταστεις το προηγουμενο βραδυ του ραντεβου που ειχα για να γεννησω(ο μαγκας δεν ηθελε να βγει με τιποτα) εβγαλα ερπη απο το αγχος.
Λοιπον η ωρα της γεννας αποδειχθηκε τελικα ....τιποτα.Βεβαια πρεπει να σου πω οτι εκανα επισκληριδειο.Αρχικα πηρα πονους(κατι σαν πονους περιοδου εντονους που ερχονται κορυφωνονται και φευγουν.Η πρωτη επισκληριδειος (μετα απο μιαμιση ωρα)τελειωσε.Ειπα στο γιατρο να μην μου κανει αλλη γιατι δεν ειχα διαστολη.Πηρα παλι πονους πιο εντονους αλλα τους αντεχα.Ειδικα εαν πονουσες στην περιοδο δεν θα σου κακοφανει.Και λιγο πριν ο μαγκας κανει την εμφανιση του εκανα και δευτερη και ολα καλα.Να αγχωνεσαι για τα μετα και να επικεντρωσεις το ενδιαφερον σου στον τροπο θηλασμου για να μην ταλαιπωρηθεις.
Παλιά 02-05-07, 11:58   #6
NANA

Το avatar του χρήστη NANA

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
NANA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΑΓΑΠΗΤΗ pixy,
ΕΝΩ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΦΟΒΗΤΣΙΑΡΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΚΑΙ ΜΕ ΠΡΟΚΛΗΣΗ (ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΓΙΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ). ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ 50 ΚΙΛΑ, ΕΦΤΑΣΑ ΤΑ 64 ΚΑΙ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΒΓΗΚΕ (3300Kg). ΗΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ, ΤΙΣ ΦΙΛΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΝΩΔΥΝΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΜΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕ. ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΩΣ ΚΑΜΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΘΑ ΠΟΝΕΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ Η ΚΑΘΕΜΙΑ ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΑΝΤΟΧΗ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΠΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΟΣ, ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΜΑΣ, ΤΟΣΟΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΚΤΟΣ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ
1ον Ο ΠΟΝΟΣ ΘΑ ΔΙΑΡΚΕΣΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ.
2ον ΑΛΛΕΣ ΝΙΩΘΟΥΝ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΠΟΝΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ.
3ον ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ ΥΠΕΡΟΧΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΙΣ ΧΑΛΑΛΙ ΤΟΥ ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ
4ον ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΤΟΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΜΠΕΙΣ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΞΑΝΑΠΕΡΑΣΕΙΣ.
ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΦΟΡΗΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΣΤΗ ΓΕΝΝΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΞΑΝΑ ΤΟ ΑΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΛΕΙΝΩ ΤΟΝ 6ο. ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΘΑ ΠΟΝΕΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΑΝΕΣ ΑΙΩΝΕΣ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΚΑΙ ΕΥΓΝΩΜΟΣΥΝΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΣΟΥ.

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09
Ο χρήστης NANA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-05-07, 12:13   #7
Νίκη

Το avatar του χρήστη Νίκη

Νίκη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Νανά έχεις απόλυτο δίκιο... Αν αναλογιστούμε μόνο πόσες γυναίκες γύρω μας θα έδιναν τα πάντα για να αποκτήσουν τη μητρότητα θα πρέπει να είμαστε πολύ περήφανες αλλά και ευτυχισμένες...

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...
Ο χρήστης Νίκη δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-05-07, 12:26   #8
Sofia

Περιοχή: Βόρεια Ελλάδα
Sofia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

pixy,

νομίζω ότι την σημερινή εποχή δεν πρέπει να ανησυχούμε για τους πόνους της γέννας, εφόσον υπάρχει η επισκληρίδιος.
Επίσης, το σώμα της γυναίκας προετοιμάζεται για εκείνη τη στιγμή και αφενός "ξεχειλώνει" για να μπορέσει να περάσει το παιδί, αφετέρου παράγει μια ορμόνη (δεν θυμάμαι πως τη λένε) η οποία προκαλεί χαλάρωση των συνδέσμων και μας κάνει ανθεκτικές στον πόνο.
Η αλήθεια είναι λοιπόν ότι ο πόνος μάλλον είναι μεγάλος αλλά το σώμα μας έχει προετοιμαστεί γι' αυτόν.
Εγώ στο πρώτο μου παιδί ήθελα να γεννήσω χωρίς επισκληριδίο αλλά τελικά μετά που μου σπάσανε τα νερά ζήτησα να κάνω (κάτι που με είχε συμβουλεύσει ο γιατρός μου από την αρχή γιατί είπε ότι είχα "σκληρούς" πόνους- δεν ξέρω τί εννοούσε). Κατάλαβα λοιπόν ότι οι πόνοι διαφέρουν από γυναίκα σε γυναίκα. Μετά την επισκληρίδιο δεν κατάλαβα τίποτα!!!!
Στο μεταξύ έζησα και την εμπειρία της "γέννας" στον πέμπτο μήνα (είχα μια παλίνδρομη), όπου το σώμα δεν είναι προετοιμασμένο γι' αυτή τη διαδικασία... Οι πόνοι δεν συγκρίνοντας με αυτους της κανονικής γέννας (ήταν πολύ πιο δυνατοί).
Τώρα που κλείνω τον 6ο και σε 3 μήνες θα γεννήσω το 2ο παιδάκι μου, το σκέφτομαι πολύ να γεννήσω χωρίς επισκληρίδιο... θα δείξει...
Σχεδόν πάντα πάντως έχεις την επιλογή, αν πονάς πολύ, να κάνεις επισκληρίδιο...

Μην ανησυχείς.... Όλα θα πάνε καλά (ειδικά αν δεν αγχώνεσαι...)

Σοφία
Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)
Ο χρήστης Sofia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-05-07, 12:31   #9
BIZELI

BIZELI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Νίκη μου ευτυχισμένες ναι...περήφανες γιατί?επειδή μπορέσαμε να τεκνοποιήσουμε?όλες οι γυναίκες πρέπει να είναι περήφανες ανεξάρτητα από το αν έχουν τεκνοποιήσει ή όχι. Το λέω αυτό γιατί κάποια γυναίκα που διαβάζει αυτά στο forum και δεν μπορεί να κάνει παιδιά για τους χ,ψ λόγους, δεν πρέπει να πάρει λάθος μηνύματα.
Παλιά 02-05-07, 12:38   #10
Νίκη

Νίκη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εννοώ ότι κάθε μάνα πρέπει να αισθάνεται περήφανη που φέρνει στον κόσμο ένα μικρό "θαυματάκι" που θα εξελιχθεί σε άνθρωπο και θα το βλέπει να μεγαλώνει και μέρα με τη μέρα θα αισθάνεται όλο και πιο περήφανη... Εγώ κοιτάω με περηφάνια την παραφουσκωμένη πια κοιλίτσα μου

Έπειτα είναι και το άλλο μάνα δεν είναι αυτή η οποία απλά θα τεκνοποιήσει... αλλά εκείνη η οποία το μεγαλώνει είτε το έχει γεννήσει είτε όχι

Παλιά 02-05-07, 12:39   #11
maria

Περιοχή: Α.ΠΑΤΗΣΙΑ, ΑΘΗΝΑ
maria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ δεν έζησα πόνους τοκετού, αλλά μεταεγχειρητικούς πόνους από την καισαρική.

Να πω την αλήθεια ζηλεύω λίγο (με την καλή έννοια) που ακόμα και στο 2ο παιδάκι μου, δεν θα ζήσω αυτή την εμπειρία του τοκετού. (αν και ρώτησα τον γιατρό μου για την πιθανότητα φυσιολογικού τοκετού, μου είπε ότι θα πρέπει να κάνω και πάλι καισαρική)

Πάντως όλες οι γυναίκες λένε ότι το παιδάκι τους άξιζε όλους τους πόνους αυτούς. Μην αγχώνεσαι λοιπόν, είναι μια φυσιολοική διαδικασία

Άλλωστε εμείς οι γυναίκες έχουμε μάθει να αντέχουμε τον πόνο σε οποιαδήποτε μορφή του...
Ο χρήστης maria δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-05-07, 12:43   #12
ilonka19

ilonka19 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Είναι γνωστό ότι ο τακετός πονάει. Το πόσο θα πρέπει να περιμένουμε εκείνη τη στιγμή για να το μάθουμε. Ευτυχώς ζουμε στον 21ο αιώνα και μπορούμε να ζητήσουμε επισκληρήδιο.
Ο χρήστης ilonka19 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 02-05-07, 12:48   #13
BIZELI

BIZELI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Νίκη + Βαγγέλης
Αν αναλογιστούμε μόνο πόσες γυναίκες γύρω μας θα έδιναν τα πάντα για να αποκτήσουν τη μητρότητα θα πρέπει να είμαστε πολύ περήφανες αλλά και ευτυχισμένες...
συμφωνω μαζί σου 1000 % για το θαυματάκι και για το ότι μάνα δεν είναι μόνο αυτή που τεκνοποιεί,απλά κατάλαβα στη παραπάνω φράση ότι πρέπει να νοιώθουμε περήφανες εμείς που τελικά καταφέρνουμε να "αποκτήσουμε τη μητρότητα".
Παλιά 02-05-07, 13:00   #14
rena

Το avatar του χρήστη rena

Περιοχή: Καβαλα
rena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω pixy ειχα πολυ γρηγορη γεννα 2.30-3 ωρες διηρκησε ολη η διαδικασια.Οι πονοι δεν ηταν τιποτα,πονοι περιοδου που σιγ-σιγα γινονταν λιγο πιο εντονοι. Μου εκαναν σε καποια φαση επισκληριδιο,εγω δεν ηθελα και πολυ και μου βαλαν λιγο φαρμακο.Την ωρα των εξωθησεων πονουσα παρα πολυ και δεν μου εβαλαν ξανα επισκληριδιο. Σημειωση οτι το μωρο ηταν πολυ μεγαλο για εμενα και μου το τραβηξανε για να βγει,λιγο ακομα και θα πηγαιναμε για καισαρικη.
Την αλλα μερα ελεγα οτι δεν προκειται ποτε να ξεχασω αυτους τους πονους οσος καιρος και αν περασει.Σε πληροφορω οτι μπροστα σε αυτα που συμβαινουν απο κει και περα,το μωρο και τα καινουρια συναισθηματα, εκεινη η μερα φαινεται σαν μια στιγμη μονο που περασε.Εμενα το μωρο μου ειναι δυο μηνων και ηδη σκεφτομαι ποτε θα κανω το δευτερο
Παλιά 02-05-07, 13:04   #15
medea

Το avatar του χρήστη medea

medea ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

χεχεχε! Πράγματι , όπως προανέφερε και το bizeli, όλα είναι στο μυαλό μας pixy. Εσύ μπορεί να αντέχεις τον πόνο, αλλά εγώ γενικά δεν τον άντεχα με τίποτα. Ναι, πονούσα αλλά μπορούσα να το υποφέρω και με τις αναπνοές παρέμενα πιο ήρεμη κι έτσι ο τράχηλος χαλάρωνε πιο γρήγορα (έτσι πιστεύω εγώ!) . Οι δυνατοί πόνοι ήρθαν λίγο πριν την εξώθηση , δεν ήταν διαρκείς αλλά έρχονταν κατά περιόδους και ζήτημα να κράτησαν κανένα δεκάλεπτο.κι εκεί με βοήθησαν πααααρα πολύ οι αναπνοές γιατί ήμουν συγκεντρωμένη σε αυτές κι έτσι ξεκολλούσε το μυαλό μου από τον πόνο (κάτι τέτοιο γινόταν και στην περίοδο:όταν πονούσα πολύ έκανα κάτι άλλο για να ξεκολλάει το μυαλό από τον πόνο και έπιανε συνήθως).
Πάντως γενικά πολλοί άνθρωποί διογκώνουν τα γεγονότα.Π.χ. πόσες φορές δεν έχουμε ακούσει να λένε "είμαι χάλια, χάλια!!!!!" ενώ έχουν ένα απλό συνάχι!!! Θέλω να πω με απλά λόγια να μην πιστεύεις και πολύ όσα σου λένε οι φίλες σου. Οκ, είναι μια δύσκολη εμπειρία αλλά εκαττομύρια γυναίκες πριν από μας την έχουν βιώσει και άλλες τόσες μετά από μας . Γιατί όχι κι εσύ; ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!!
Ο χρήστης medea δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-05-07, 13:24   #16
Νίκη

Νίκη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μπιζελίνι μου ήθελα να πω ότι πρέπει να εκτιμάμε αυτό το δώρο που μας στέλνει ο Θεός... Και εννοούσα ότι υπάρχουν ζευγάρια τα οποία προσπαθούν χρόνια και γυναίκες που αγωνίζονται για να μείνουν έγκυες και να βιώσουν όλο αυτό το θαύμα... Οπότε να μη δίνουμε σημασία σε πράγματα που θα περάσουν όπως είναι οι πόνοι...

Παλιά 02-05-07, 13:51   #17
BIZELI

BIZELI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μαζί σου τότε!!!
Παλιά 04-05-07, 09:42   #18
zebelia

Το avatar του χρήστη zebelia

zebelia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το θεμα ειναι οτι πονας , αλλα να σου πω ποσο πονας δεν θυμαμαι το ξεχασα απο την πρωτη εβδομαδα.Αμα το θυμομαστε καμια δεν θα ξανακανε παιδι.Μην φοβασαι ολα καλα θα πανε.

Ο χρήστης zebelia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-05-07, 18:12   #19
IOKASTH

Περιοχή: patra entos oligou...
IOKASTH ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην IOKASTH
Προεπιλογή

ειναι ευλογια η μητροτητα και ολα οσα επερχονται αυτης...γιαυτο λοιπον πρεπει να ευχαριστουμε τον θεο και να σκεφτομαστε οτι χιλιαδες γυναικες γεννησαν πριν απο εμας,θα τα καταφερουμε!!!!!!!!!!

my baby was my reborn...
Ο χρήστης IOKASTH δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-05-07, 20:11   #20
NANA

Το avatar του χρήστη NANA

NANA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΑΝ ΓΥΡΙΣΩ ΛΙΓΟ ΠΙΣΩ, ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΩ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΟΥ, ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ. ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΩ (ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΦΟΒΗΤΣΙΑΡΑ) ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΦΟΒΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΣΙΟΤΟΜΗ, ΑΓΩΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΩ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΟΥ ΕΙΚΟΝΑ. ΝΤΡΟΠΗ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΓΥΜΝΗ ΣΕ ΤΟΣΟ ΑΓΝΩΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΜΕ ΞΥΡΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΙΠΑ. ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΗΚΕ ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΕ 4 ΩΡΕΣ (ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΑΝ ΟΙ ΔΥΝΑΤΟΙ ΠΟΝΟΙ) ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΩ ΚΙΧ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΑΝΑΠΝΟΕΣ, ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΗΤΑΝ ΕΝΤΟΝΟΙ ΑΛΛΑ ΥΠΟΦΕΡΤΟΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΞΕΧΑΣΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ. Η ΕΠΙΣΙΟΤΟΜΗ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΝΑ ΠΟΝΑΕΙ ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ ΣΑΡΑΝΤΙΣΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΟΥΤΕ ΙΧΝΟΣ ΤΗΣ (ΚΑΙ ΑΣ ΗΤΑΝ ΤΕΡΑΣΤΙΑ, ΤΟΣΟ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΗΣ ΜΕ ΚΡΑΤΗΣΑΝ ΜΕ ΠΑΓΟ ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΕΣΑ). ΤΗΝ ΝΤΡΟΠΗ ΤΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ ΑΛΛΑ ΣΟΒΑΡΟΤΕΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΣΟΥ ΤΗΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΑΜΑΤΑ ΚΛΠ. ΟΠΟΤΕ DON'T WORRY...OΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ. ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΥΓΕΙΑ!!!

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09
Ο χρήστης NANA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-11-07, 02:44   #21
dekarapa

Περιοχή: θεσσαλονίκη
dekarapa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω κοριτσια φοβαμαι πολυ τους πονους τις γεννας. ασε που τωρα που εχω μπει στο μηνα μου μολις με πιανει κανενασ μικροπονος πεταγομαι και νομιζω πως ηρθε η ωρα μου!!
Παλιά 16-11-07, 09:43   #22
ΡΟΥΛΑ

Το avatar του χρήστη ΡΟΥΛΑ

Περιοχή: Γέρακας
ΡΟΥΛΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

dekarapa λογικό είναι να φοβάσαι όλες φοβόμασταν, αλλά θα δεις ότι τελικά δεν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα. Επισκληρίδιο δεν θα κάνεις?
Παλιά 16-11-07, 13:02   #23
Μαράκι

Μαράκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

να σκεφτεσαι ότι όλα είναι σιφά φτιαγμένα στη φύση...κι εγς φοβόμουνα αλλά τελικά διαπίστωσα ότι αν και οι πόνοι όντως ήταν πολύ δυνατοί, μια δύναμη με ωθούσε να συνεχίσω..εκεί που λες ότι δεν αντέχεις άλλο, εκεί ένα αόρατο χέρι σε σπρώχνει..όλα καλά θα πάνε...
Ο χρήστης Μαράκι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-01-08, 21:46   #24
DIMITRA1983
Μή ενεργός λογαριασμός

Περιοχή: thessaloniki
DIMITRA1983 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή FEAR

δε ξερω ακριβως το γιατι αλλα αυτη τη φορα που θα ειναι η δευτερη γεννα μου,φοβαμαι πολυ περισσοτερο απο οσο στην πρωτη.ισως γιατι την πρωτη φορα γεννησα μεσα σε 2 ωρες με αποτομους πονους και χωρις διαλειμματα.ξαφνικα εκει που δε πονουσα καθολου και ημουν μια χαρα με πιασανε οι πονοι και μετα απο 2 ωρες γεννησα.τα δειαλειμματα αναμεσα στους πονους ηταν κατι...δευτερολεπτα!!και τωρα που πλησιαζουν οι μερες για το δευτερο φοβαμαι παρα πολυ...τον πονο δηλαδη οχι τιποτε αλλο!τουλαχιστον μακαρι να μπορεσουν να μου κανουν επισκληριδιο γιατι την πρωτη φορα που φωναζα οτι ηθελα ενεση η μαια μου ελεγε οτι δε προλαβαινουν γιατι ολα γινοτανε πολυ γρηγορα...ΜΑΜΑ ΜΟΥ!!!!
Ο χρήστης DIMITRA1983 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-01-08, 09:57   #25
eleana

Το avatar του χρήστη eleana

Περιοχή: θεσσαλονικη
eleana ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

pixy μην ανησυχεις κουκλα μου..φυσικα δεν θα σου πω πως δεν πονας αλλα οπου ακους πολλα κρατα λιγα.και γω ειχα ακουσει διαφορα πριν την γεννα πονεσα πολυ δεν αντιλεγω αλλα ειναι γλυκος ο πονος μωρε σκεψου οτι πρεπει να το περασεις για να κρατησεις αγκαλια το πλασματακι σου.και το καλο ξερεις ποιο ειναι τουλαχιστον για φυσιολογικη γεννα πονας εκεινες τις ωρες και οτα γεννηθει τα χεις ξεχασει ολα εισαι μια χαρα
Παλιά 02-11-08, 04:46   #26
korinaki

Περιοχή: αθηνα
korinaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Koριτσια μπορειτε να περιγραψετε πως νιωθουμε τους πονους του τοκετου?Ποναει η μεση?Η κοιλια?Και πως ειναι στην αρχη μεχρι να σου κανουν την επισκληριδιο?Καθε ποτε σε πιανουν?Και οταν σου κανουν την επισκληριδιο απο κει και περα δεν νιωθεις πονους?Πολλες ερωτησεις αλλα κοντευω να γεννησω και θελω να ξερω τι θα αντιμετωπισω!
Παλιά 02-11-08, 08:37   #27
zoitheodos

zoitheodos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εγώ να σου πώ την αλήθεια γέννησα χωρίς επισκληρίδιο εντελώς φυσιολογικά, αν μπορούσα να γεννήσω και στο σπίτι θα το έκανα...
Η μικρή είχε οπίσθια κεφαλική προβολή όμως γέννησα σε 4 ώρες.
Πόνεσα αλλά όπως βλέπεις θα το ξανακάνω.....
Καλή επιτυχία μην μασάς
Ο χρήστης zoitheodos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-11-08, 09:45   #28
yogini

Το avatar του χρήστη yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλή μου Pixy αμα ο πόνος ειναι σαν να σε σφάζουν δεν θα υπήρχε ανθρωπότητα
Επίσης εγω που δεν θα κάνω και επισκληρίδιο μιας και η γιατρός μου δεν κάνει και δεν εχω πονέσει και ποτέ στη ζώη μου λέω συνέχεια στον εαυτό μου οτι καμία γυναίκα δεν πέθανε ποτέ απο αυτούς τους πόνους άρα ειναι ανεκτοί!
Δηλαδή οι άλλες τι ειναι καλύτερες απο εμάς; ΟΧΙ δεν το δέχομαι αυτό!
Ασε λοιπόν τις χαζές σκέψεις στην άκρη και μην επικεντρώνεσαι στο κακό γιατι θα πονάς και μόνο με τη σκεψη σε λίγο
Παλιά 02-11-08, 09:53   #29
ΛΕΝΑΝΕΚ

Το avatar του χρήστη ΛΕΝΑΝΕΚ

Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
ΛΕΝΑΝΕΚ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι βρε yogini συμφωνώ αλλά αν βάλεις τεχνητούς πόνους,δεν παρεμβαίνεις στη φύση.Τότε αλλάζουν πιστεύω τα πράγματα.Οι πόνοι είναι πολύ μεγαλύτεροι.
Η γνώμη μου είναι:
-φυσιολογικός τοκετός=οχι επισκληρίδιο
-Φ.Τ. με τεχνητούς πόνους=επισκληρίδιος
Βέβαια από όσα έχω διαβάζει εδώ υπάρχουν αρκετές που και τους τεχνητούς πόνους τους άντεξαν χωρις επισκληρίδιο.Τους βγάζω το καπέλο!!
Παλιά 09-11-08, 08:49   #30
Lucie

Lucie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Προσωπικά είμαι υπέρ της επισκληριδίου όμως το θέμα των πόνων είναι αρκετά υποκειμενικό και κάθε τοκετός είναι διαφορετικός.Κάποιες κοπέλες γεννούν γρήγορα και σχετικά άνετα χωρίς επισκληρίδιο,άλλες περιμένουν με τις ώρες και αντιμετωπίζουν δυνατούς πόνους, άλλες δεν τις πιάνει ούτε η επισκληρίδιος.Από εκεί και πέρα δηλώσεις τύπου πόνοι που σφάζουν ή τα είδα όλα είναι υπερβολικές αλλά δυστυχώς κυκλοφορούν ανεύθυνα ίσα για να σπάνε το ηθικό και κάποιες να το παίζουν 'ηρωίδες'
Ο χρήστης Lucie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-11-08, 12:44   #31
Nanouka

Το avatar του χρήστη Nanouka

Περιοχή: Αθήνα-Π.Φάληρο
Nanouka ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

να ξέρετε εσείς οι πρωτάρες ( ) ότι πιο πολύ πονάει ο πονόδοντος παρά οι πόνοι της γέννας!!!
οι πόνοι της γέννας έρχονται και φεύγουν .. ο πονόδοντος όμως είναι εκεί! μπάστακας! σου τρυπάει τα μηλίγγια .. τα αυτιά .. σε πιάνει πονοκέφαλος .. νεύρα ..
ενώ οι πόνοι της γέννας δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με αυτή την ένταση ..

επίσης να δηλώσω ότι είμαι κι εγώ ΚΑΤΑ της επισκληρίδιου αναλγησίας και στην πρώτη μου γέννα δεν έκανα ούτε και τώρα έχω σκοπό να κάνω παρά μόνο εάν το κρίνει η γιατρός μου απαραίτητο ..

http://www.youtube.com/watch?v=JQOwUbJ9_0A
Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!
Ο χρήστης Nanouka δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-11-08, 13:24   #32
Eley8eria

Το avatar του χρήστη Eley8eria

Περιοχή: Αγία Παρασκευή - Ξάνθη
Eley8eria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να είστε καλα βρε κορίτσια που μας καθυσηχάζετε..
Οσο πλησιάζει ο καιρός πηγαινει το μυαλό μου στους πόνους της γέννας και στα "τερατα" που κατα καιρους ακουγονται..
Προσωπικά νομίζω ότι η ψυχραιμία μου και οι αναπνοές θα με βοηθήσουν να ανταπεξέλθω ωστε να έρθει το αγοράκι μου στην αγκαλιά μου..
Είμαι πάντως υπερ της επισκληριδιου..
Παλιά 11-11-08, 11:30   #33
Nanouka

Nanouka ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πίστεψέ με Ελευθερία μου ότι οι ανάσες ΒΟ Η ΘΑ ΝΕ !! .. οξυγονώνεται πιο καλά ο εγκέφαλός μας και το μωρό και οι συσπάσεις περνάνε πιο ανώδυνα και πιο γρήγορα! Αρκεί να μην τα χάσεις!!
Πρέπει να είσαι συγκεντρωμένη σε αυτό που κάνεις και να ακολουθείς ό,τι σου λέει ο/η γιατρός σου!!
Εάν το χάσεις το παιχνίδι, εάν είναι να πονέσεις 1, τότε θα πονέσεις 10000 και παραπάνω !!!
Δεν είναι τίποτα πάντως .. μια ιδέα είναι όλα

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!
Παλιά 11-11-08, 14:05   #34
yogini

Το avatar του χρήστη yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λοιπόν σήμερα επαθα κολικό! Λένε οτι ο πόνος παρομοιάζεται με της γέννας...αλλα θα ήθελα τη γνώμη αν κάποια κοπέλα εχει την εμπειρία και των δυο. Γιατι αν οντως ισχύει τότε θα επιβιώσω σίγουρα
Παλιά 11-11-08, 14:29   #35
Nanouka

Nanouka ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

u can say that
ρε .. θα επιβιώσεις!! τι λές τώρα?! όλα μια ιδέα είναι! απλά σκέψου το μετά!!

Παλιά 18-11-08, 18:46   #36
pennyscorpina

Το avatar του χρήστη pennyscorpina

pennyscorpina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πολύ εντονος ο πόνος του κολικου ε;;;
Πέρασα και εγώ τον 5ο μήνα . Δεν έχει καμία σχέση με τη γέννα .
Βέβαια λένε ότι κάθε γυναίκα βιώνει τη γέννα της διαφορετικά όπως και κάθε γέννα είναι διαφορετική.Εγώ άν και γέννησα σε πολύ λίγη ώρα στις 13.00 με έπιασαν οι πόνοι και 14.45 γέννησα τα τελευταία 45 λεπτα νομίζω ήταν πολύ έντονοι οι πόνοι παρόλα αυτά διαρκουσαν ένα λεπτο είχαν κορυφωση και υφεση μετά. Υστερα με αφηνε για κανα λεπτό και μετά πάλι μέχρι που ένιωσα εντονη ταση για ... πως να το πω .... αφόδευση sorry για τη λέξη και εκεί άρχισε να βγαίνει η πιτσιρικα. Λιγος ακόμα πόνος μεχρι να βγει το κεφάλι και ο ώμος και μετα λίγο στο καθάρισμα της μήτρας.Αναισθησία δεν έκανα οχι γιατί δεν ήθελα - το αντιθετο μαλιστα - αλλά γιατί ειχα ξεχάσει να αναφερω ότι είχα φυσημα και δεν αναλάμβανε η αναισθησιολόγος. Αμέσως μετά ..... τίποτα σαν να μην είχε συμβει ποτέ Αν δεν έβλεπα τη μπεμπουλα θα νόμιζα ότι το ονειρεύτηκα
Ο κολικός άπ' την άλλη.... ατελείωτος πόνος - μου κράτησε 3 ημέρες - και δεν με επιαναν ούτε οι ενέσεις Ακομα τον θυμάμαι.
Αλλα οπως σου ειπα η καθε γυναικα έχει τη δική της γέννα και καθε γέννα είναι διαφορετική .
Με το καλό λοιπόν και μην το σκέφτεσαι σίγουρα θα επιβιώσεις . Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά

Ο χρήστης pennyscorpina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-11-08, 19:17   #37
ΛΕΝΑΝΕΚ

Το avatar του χρήστη ΛΕΝΑΝΕΚ

Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
ΛΕΝΑΝΕΚ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γέννησα με πρόκληση τοκετού χωρίς επισκληρίδιο ένα σχετικά μεγάλο μωρό(4.240kgr)και δεν το πίστευα!
Οι πόνοι την τελευταία ώρα είναι πολύ έντονοι και οι ανάσες βοηθάνε όπως είπαν και παραπάνω.
Όταν είχα διαστολή 5 ζήτησα επειγόντως επισκληρίδιο.Μέχρι να με δει πάλι ο γιατρός μου λέει έλα σε λίγο γεννάμε και η διαστολή 7.Φώναζα ότι δεν αντέχω άλλο αλλά άντεχα τελικά.Πιστεύω ότι αν ήξερα κάτι και από τις κατάλληλες ανάσες θα ήμουν πιο συνεργάσιμη και εγώ καλύτερα.Αν επίσης ήξερα τι πάει να πει σπρώξιμο δεν θα είχα στείλει τη μαία στον απέναντι τοίχο.
Γενικά θα είχα λιγοστέψει λίγο το χρόνο που πόναγα.
Η αλήθεια είναι ότι φέρνοντας το στο μυαλό μου αισθάνομαι λες και ένα πρωί πήγα γέννησα και ύστερα περίμενα δίπλα στο μωρό μου για να του δώσουν την άδεια να φύγει και αυτό μαζί μου.Αν ήταν στο χέρι μου την Παρασκευή το απόγευμα θα έπερνα τα μπογαλάκια μου και αντε γεια για σπίτι.Δεν πόναγα πραγματικά καθόλου!!!! Άσε που τώρα αισθάνομαι πως έχω μεγαλύτερη αυτοπεποιηθηση!!!!!
Παλιά 18-11-08, 23:15   #38
Demi7

Demi7 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο yogini
Λοιπόν σήμερα επαθα κολικό! Λένε οτι ο πόνος παρομοιάζεται με της γέννας...αλλα θα ήθελα τη γνώμη αν κάποια κοπέλα εχει την εμπειρία και των δυο. Γιατι αν οντως ισχύει τότε θα επιβιώσω σίγουρα
oh yes honey
Ενα χρόνο μετά τη γέννα της μικρής μου πήγα στο Λαϊκό με έντονους πόνους στο αριστερό μου νεφρό.... στην αρχή μαλακούς πόνους σαν πιάσιμο κατιτις και στην πορεία εντονότατοι... Μέχρι που είδαν την αιματουρία δεν με πιστεύανε οι γιατροί γιατί δεν μιλούσα καθόλου... Οι πόνοι ήταν πολύ δυνατοί αλλά .... -όπως είπα και στους γιατρούς- εδώ γέννησα μια κοράκλα 53εκ 3400 ΦΤ χωρίς επισκληρίδιο εδώ θα κωλώσω....
ΥΓ προτιμάω που θα γεννήσω τον μπέμπη -εύχομαι πάλι ΦΤ- παρά να με ξαναπιάσει α) ποτέ κολικός και β)να ξανακάνω σφράγισμα
Ο χρήστης Demi7 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-11-08, 10:10   #39
Nanouka

Nanouka ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Demi7
ΥΓ προτιμάω που θα γεννήσω τον μπέμπη -εύχομαι πάλι ΦΤ- παρά να με ξαναπιάσει α) ποτέ κολικός και β)να ξανακάνω σφράγισμα
και συμπληρώνω
γ) ή να περάσω 2 μέρες με ΦΡΙΧΤΟ πονόδοντο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
δεν αντέχεται αυτός ο πόνος!! αναγκάστηκα και έφερα την οδοντίατρό μου 11 το βράδυ στο ιατρείο της για να μου ανοίξει το απονευρωμένο δοντάκι μου για ανακουφιστώ ..
και της είπα κιόλας ότι προτιμώ να γεννήσω απ το να ξαναπεράσω τέτοιο πόνο !!!

Παλιά 19-11-08, 15:52   #40
Demi7

Demi7 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nanouka
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Demi7
και συμπληρώνω
γ) ή να περάσω 2 μέρες με ΦΡΙΧΤΟ πονόδοντο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
δεν αντέχεται αυτός ο πόνος!! αναγκάστηκα και έφερα την οδοντίατρό μου 11 το βράδυ στο ιατρείο της για να μου ανοίξει το απονευρωμένο δοντάκι μου για ανακουφιστώ ..
και της είπα κιόλας ότι προτιμώ να γεννήσω απ το να ξαναπεράσω τέτοιο πόνο !!!
Είναι "τραγικό" 2 μέτρα γαϊδούρα -όπως χαρακτηριστικά είπε και η μανούλα μου- να βάζω τα κλάμματα γιατί "ζε σέλω να κάω σφαγισμα.... ".....
Μου'σπασε 2πλο στους άνω τραπεζίτες και τα είδα όλα.... Απαπαπαπα....

Ο χρήστης Demi7 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές