Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 09-09-10, 13:32   #441
ΙΩΑΝΝΑ_30

ΙΩΑΝΝΑ_30 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή τι γινεται με τις ραγαδες?

Κοριτσια ηθελα να ρωτησω αν εχετε κανει ραγαδες. Ειμαι στον 7 και ακομη δεν εχω κανει ευτυχως τιποτα. Ακουσα οτι αν ειναι να κανεις στον 6 εμφανιζονται, ειναι αληθεια η μπορει να εμφανιστουν πολυ αργοτερα?
Ο χρήστης ΙΩΑΝΝΑ_30 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 09-09-10, 13:48   #442
ELENI 27

Περιοχή: καλλιθεα
ELENI 27 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΙΩΑΝΝΑ_30 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοριτσια ηθελα να ρωτησω αν εχετε κανει ραγαδες. Ειμαι στον 7 και ακομη δεν εχω κανει ευτυχως τιποτα. Ακουσα οτι αν ειναι να κανεις στον 6 εμφανιζονται, ειναι αληθεια η μπορει να εμφανιστουν πολυ αργοτερα?
εμενα μεγαλωσε αρκετα η κοιλια μου στον 7 προσ 8ο!τοτε εμφανιστηκαν και οι πρωτεσ στην κοιλια κατω απο τον αφαλο!!πανω απο τον αφαλο ευτυχωσ τιποτα!
Ο χρήστης ELENI 27 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-09-10, 13:54   #443
Nantia

Το avatar του χρήστη Nantia

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Nantia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ιωαννα μου οι ραγαδες εχουν να κανουν με την ελαστικοτητα του δερματος.
Υπαρχει περιπτωση να μην κανεις καθολου ή να κανεις λιγες ή παρα πολλες..

Το ποτε εμφανιζονται πιστευω παλι οτι διαφερει απο γυναικα σε γυναικα. Συνηθως εμφανιζονται οταν μεγαλωνει η κοιλιτσα αποτομα. επομενως σε αλλες εμφανιζονται πχ στον 6 που εχει μεγαλωσει η κοιλιτσα ξαφνικα αποτομα και αρχιζει να φαινεται καθαρα σε αλλες στο 7ο ή στον 8ο.

Οι ραγαδες αν εμφανιστουν δυστυχως δεν φευγουν.Σε μενα παλι κατα την εγκυμοσυνη δεν εμφανιστηκαν ραγαδες αλλα οταν ημουν μικρη εμφανιστηκαν ραγαδες στους μοιρους μου απο την αποτομη αλλαγη βαρους και υψους που ειχα οι οποιες φυσικα δεν εχουν φυγει και τις κουβαλαω συνεχεια μαζι μου χαχαχα
Ο χρήστης Nantia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-09-10, 17:34   #444
ΙΩΑΝΝΑ_30

ΙΩΑΝΝΑ_30 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nantia Εμφάνιση μηνυμάτων
ιωαννα μου οι ραγαδες εχουν να κανουν με την ελαστικοτητα του δερματος.
Υπαρχει περιπτωση να μην κανεις καθολου ή να κανεις λιγες ή παρα πολλες..

Το ποτε εμφανιζονται πιστευω παλι οτι διαφερει απο γυναικα σε γυναικα. Συνηθως εμφανιζονται οταν μεγαλωνει η κοιλιτσα αποτομα. επομενως σε αλλες εμφανιζονται πχ στον 6 που εχει μεγαλωσει η κοιλιτσα ξαφνικα αποτομα και αρχιζει να φαινεται καθαρα σε αλλες στο 7ο ή στον 8ο.

Οι ραγαδες αν εμφανιστουν δυστυχως δεν φευγουν.Σε μενα παλι κατα την εγκυμοσυνη δεν εμφανιστηκαν ραγαδες αλλα οταν ημουν μικρη εμφανιστηκαν ραγαδες στους μοιρους μου απο την αποτομη αλλαγη βαρους και υψους που ειχα οι οποιες φυσικα δεν εχουν φυγει και τις κουβαλαω συνεχεια μαζι μου χαχαχα
Καλα τετοιες εχω και γω και οι περισσοτερες φιλες μου. Ρωταω γιατι χθες ειδα την κοιλια μιας κοπελας στο δρομο και τρομοκρατηθηκα. Ηταν σε προχωρημενη εγκυμοσυνη και ειχε πολλες χοντρες μπλε γραμμες. Πιστευω οτι μετα απο τοση κρεμα που εχω βαλει δεν θα γινω ετσι.Ενταξει δεν λεω πανω απο ολα το μωρακι μου αλλα με προβληματιζει και η μετα εμφανιση μου.
Ο χρήστης ΙΩΑΝΝΑ_30 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-09-10, 18:10   #445
Δ.Βούλα

Δ.Βούλα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω ειμαι 23εβδ περιμενω διδυμα και εχω γεμισει ραγαδες και πανω απο τον αφαλο βαζω δυο φορες την ημερα prevenstria αλλα εινα σαν να μην βαζω αφου εχω γεμισει.. εχετε κατι να μου προτεινετε?
Ο χρήστης Δ.Βούλα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-09-10, 18:15   #446
xanthi24

xanthi24 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

kalispera koritsia ego eimai pros stin 29 ebdomada mexri tora den eixa oute mia alla xafnika stous gofous mou eida kati mikres kokkines mono ekei bazo spatholado sxedon apo tin arxi kai bazelini pou kai pou einai thema dermatos an kaneis ola oraia alla aytes oi ragades eutuxos otan asprisoun den fainontai poli.....ti na po
Ο χρήστης xanthi24 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-09-10, 19:04   #447
tracy

tracy χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο xanthi24 Εμφάνιση μηνυμάτων
kalispera koritsia ego eimai pros stin 29 ebdomada mexri tora den eixa oute mia alla xafnika stous gofous mou eida kati mikres kokkines mono ekei bazo spatholado sxedon apo tin arxi kai bazelini pou kai pou einai thema dermatos an kaneis ola oraia alla aytes oi ragades eutuxos otan asprisoun den fainontai poli.....ti na po
εγω βαζω αμυγδαλελαιο γιατι το παν ειναι να ειναι το δερμα ενηδατωμενο-βαζω το βραδυ που παω για υπνο και το πρωι εχω ακομα γυαλαδα!εξαλλου την φοβαμε την βαζελινη ειναι παραγωγο του πετρελαιο και κανει και τριχοφυια. . .παντως δουλευα χρονια σε φαρμακεια και ξερω οτι και την πιο ακριβη κρεμα να βαλεις , αν ειναι να κανεις θα κανεις . . .
Ο χρήστης tracy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-09-10, 19:13   #448
Χιονατη

Το avatar του χρήστη Χιονατη

Περιοχή: ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
Χιονατη χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Δοκιμαστε και την percutalfa -στα φαρμακεία- εμένα με βοήθησε πολύ
Παλιά 10-09-10, 07:31   #449
χουρχουρίνι

Περιοχή: Αργυρούπολη
χουρχουρίνι χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγώ πάλι κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου όλα μια χαρά. Ραγάδα ουδεμία. Εγώ μες στην τρελλή χαρά, "έπιασε" είπα " η προσπάθεια με το πασάλειμα της κρέμας μέρα - νύχτα". Αμ δε. Αμέσως μετά τη γέννα έκαναν την εμφάνισή τους μεγαλοπρεπέστατα. Δεν την γλυτώνεις κορότσια με τίποτα. Αν είναι να εμφανιστουν...!!!
Παλιά 10-09-10, 08:32   #450
Νατασούλα

Το avatar του χρήστη Νατασούλα

Νατασούλα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν έβγαλα ούτε μια ραγάδα και ας είχα κάνει μια τεράστια κοιλιά και ας είχα πάρει 28 κιλά. Πιστεύω ότι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η ελαστικότητα του δέρματος....... αλλά και μια καλή ενυδάτωση δεν βλάπτει έτσι και αλλιώς. Πληροφοριακά: έβαζα το πρωί βαζελίνη και το βράδυ την Prevestria μέχρι και 2 μήνες μετά τον τοκετό.
Άν τελικά εμφανιστούν οι ραγάδες, δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να βοηθήσει αλλά έχω ακούσει για την kelosoft. Πρέπει όμως να χρησιμοποιηθεί αμέσως μετά τον τοκετό όσο είναι ακόμα κόκκινες οι ραγάδες και για μια περίοδο τουλάχιστον 6 μηνών.
Παλιά 10-09-10, 10:55   #451
lydmar

lydmar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

πολυ καλη κρεμα για τις ραγαδες ειναι η prenatale της benostan που ειναι με φυτικα εκχυλισματα και ελαιολαδο. εγω ειμαι στην δευτερη εγκυμοσυνη μου και περιμενω να γεννησω, ειμαι στην 38η εβδομαδα και 3ων ημερων και δεν εχω βγαλει ουτε μια ραγαδα και την ιδια ειχα χρησιμοποιησει και στην πρωτη εγκυμοσυνη. βεβαια οπως ειπατε ειναι και θεμα επιδερμιδας.
Ο χρήστης lydmar δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-09-10, 21:19   #452
ioustini

ioustini χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

kortisia pisteuw pws egw eimai se xeiroteri katastasi apo oles sas..eimai molis 14 etwn kai exw ragades padou!!sto sth8os,stin koilia,stin mesi,stis gabes,stous mirous,stous gloutous,anamesa st podia,akoma kai sta xeria eimai gemati..auto egine giati prin 2 xronia pira peripu 30 kila k mta exasa 23..twra pali pira 9 kila omws pali arxisa diaita..fadastite twra pws tha ginoun ama adinatisw..ekana k laser omws to stamatisa stn trith therapia giati arxisa pali na pernw kila..vazw sinexeia kremes omws kai pali vgazw sinexws kainouries..fadastite lipon na meinw k eguos..drepomai na vgenw eksw,idika to prwi k den pigenw stn paralia edw k 4 xronia p arxisa na vgazw apo efiveia..dn vgenw sixna,klinomai mesa sto spiti kai klaiw..zilevw ola ta koritsia ta alla pu dn exoun h toulaxiston exoun mono liges s shmeia pu dn fainodai..oi dikes m einai oles aspres..me exei epireasei poli psixologika auto to thema..g auto pite mou..uparxei kapia lish oristiki?diladi na feugoun edelws?eimai toso mikri kai dn xairomai tin zwi mou krivomai apo twra gia auto apadiste mou einai pragmatika poli simadiko gia mena sas parakalw
Ο χρήστης ioustini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-09-10, 16:35   #453
akis1975

akis1975 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα,
η γυναίκα μου είναι στον 4ο μήνα και ο γιατρός της συνέστησε να αρχίζει να βάζει κρέμες σιγά σιγά. Πρότεινε 2: την Prevenstria της Frezyderm (η οποία είναι λίγο ακριβούτσικη) και την Prenatale της Benostan. Θα σας πω σε 5 μήνες ποιά είναι η καλύτερη . Τις πήρα και τις 2 από ένα ηλεκτρονικό φαρμακείο με έκπτωση μαζί με κάτι άλλο που παρήγγειλα τηλεφωνικώς (δεν υπήρχε στους καταλόγους του site και προθυμότατα το προσέθεσαν στην παραγγελία μου) και την επόμενη μέρα ήταν σπίτι μου!! Η αλήθεια είναι ότι δεν το περίμενα στην Ελλάδα της ανοργανωσιάς του 2010. Σας παραθέτω τα links για ευκολία σας.

http://www.pharmacyallday.com/1264-b.../index.el.html
http://www.pharmacyallday.com/1204-1220/index.el.html
Ο χρήστης akis1975 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-09-10, 18:46   #454
anna_28

anna_28 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα!!!!
Είμαι στο τρίτο μήνα, ακόμη ραγάδες δεν έχω εμφανίσει απλά επειδή φαίνεται να υπάρχει μία προδιάθεση (έχω στους γλουτούς από την εφηβεία) ρώτησα σήμερα το γιατρό μου τι να χρησιμοποιώ. Μου πρότεινε τη Prevenstria της Frezyderm. Μήπως γνωρίζετε το κόστος? Οι υπόλοιπες τι τιμές έχουν περίπου? Επίσης, για πόσο περίπου διάστημα αρκεί η συσκευασία?
Ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ο χρήστης anna_28 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-09-10, 20:16   #455
akis1975

akis1975 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο anna_28 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα!!!!
Είμαι στο τρίτο μήνα, ακόμη ραγάδες δεν έχω εμφανίσει απλά επειδή φαίνεται να υπάρχει μία προδιάθεση (έχω στους γλουτούς από την εφηβεία) ρώτησα σήμερα το γιατρό μου τι να χρησιμοποιώ. Μου πρότεινε τη Prevenstria της Frezyderm. Μήπως γνωρίζετε το κόστος? Οι υπόλοιπες τι τιμές έχουν περίπου? Επίσης, για πόσο περίπου διάστημα αρκεί η συσκευασία?
Ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Γειά σου Άννα, με το καλό στον 9ο.
Οι τιμές αναγράφονται στα links που σου έστειλα, δες παραπάνω μου μήνυμα. Για την prevenstria αν δεις αρχική είναι 27,83€, αν βλέπω καλά, και στο site τη δίνει 24,5€ http://www.pharmacyallday.com/1264-b.../index.el.html και για την άλλη αρχική 13,6€ και με την έκπτωση 12€. Για άλλες δεν ξέρω τι τιμές. Ρώτα σε κανένα φαρμακείο της γειτονιάς σου. Όσο για το πόσο διάστημα διαρκεί, τα πράγματα δεν τα βλέπω καλά (εκτός και αν η γυναίκα μου παστώνεται για να μην αφήσει και καλά ραγάδες ).Δεν βλέπω να υπερβαίνει το μήνα (αντρικός υπολογισμός, δεν είναι απόλυτος).
Ελπίζω να βοήθησα....
Ο χρήστης akis1975 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-09-10, 20:27   #456
anna_28

anna_28 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Άκη, ευχαριστώ πολύ!!!Πολύ χρήσιμο και το site που αναφέρεις (του έριξα μια ματιά)!Για τη συγκεκριμένη κρέμα δεν ρώτησα, απλά σήμερα ο σύζυγος μου έφερε έναν αφρό καθαρισμού της Frezyderm που κόστιζε 20€ τα 150 ml και μου φάνηκαν αρκετά!!!!
Ο χρήστης anna_28 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-02-11, 11:20   #457
christinathom

christinathom χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γεια σας κοριτσια! Εγώ εμφανισα ραγαδες μετά τον 6ο. Αλλά μου φαινεται περιεργο το εξής. Από αριστερη μεριά έχω μόνο 2 με 3 ραγαδες, ενώ απο δεξια εχω πάρα πολλές! Μήπως είναι επειδή του μπέμπη του αρεσει να κάθεται μόνο απο δεξιά? Γιατί αυτό κάνει συνέχεια και μου φαινεται περίεργο. Σας έχει τύχει?
Ο χρήστης christinathom δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-02-11, 12:16   #458
tsibouri

Το avatar του χρήστη tsibouri

Περιοχή: ηλιουπολη αθηνα
tsibouri ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κρεμες πολλες,χρηματα ομωσ λιγα...!οσες δεν μπορουν να ξοδεψουν 20ευρα καθε φορα στην καλυτερη των περιπτωσεων ,σκεφτειτε οτι η ενυδατωση ξεκιναει πρωτα απο μεσα...επισης θυμηθειτε το πηλινγκ.απλα με λιγο ελαολαδο και ζαχαρη!
εγω χρησιμοποιω bepanthol kaiλιγο αquasol τοπικα!παντωσ ειναι στο δερμα η κατασταση.
εχω καινουργιες ραγασες στο ενα μπουτι το αλλο με τις παλιες ειναι.επισης κατω μεροσ κοιλιας απο την μια μερια παλι μονο,,,,
Παλιά 20-02-11, 15:45   #459
basic

basic χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

γεια σας!! γεννησα πριν ενα μηνα κ δεν εχω βγαλει καθολου μα καθολου ραγαδες . επινα πολυ νερο, εκανα μπανιο με σφουγγαρι απολεπισης, μετα το μπανιο εβαζα baby oil κ πριν τον υπνο βρεφικη βαζελινη σε στηθος, κοιλια κ γλουτους! ελπιζω να φανουν χρησιμα τα παραπανω!
Ο χρήστης basic δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-02-11, 16:43   #460
Χριστινα Μ

Χριστινα Μ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοριτσια εγω ειμαι στον 8ο μηνα και σχετικα πολλες ραγεδες δεν εβαλα κανω μπανιο και μετα βαζω λαδακι απλο και δεν εχω κανενα προβλημα να σας πω ομως κατι δεν ις σκεφτομαι καθολου ειτε βγουνειτε οχι ο μπεμπης μου να ειναι καλα και δεν με νοιαζει ουτως η αλλως οι ραγεδες θα ειναι ασπρες και δεν θα φαινονται ιδιαιτερα παντως δεν εβγαλα πολλες.
Ο χρήστης Χριστινα Μ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-02-11, 17:41   #461
maria- elpida

Το avatar του χρήστη maria- elpida

Περιοχή: Καλαματα
maria- elpida χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλησπερα και απο μενα, εγω ειμαι στον 5ο και δεν εχω ακομα κανει ραγαδες.
βαζω και εγω babyoil μετα το μπανιο και βρεφικη βαζελινη το βραδυ.
οταν ρωτησα τον γιατρο μου το να βαλω μου απαντησε οτι σαν την βαζελινη δεν ειναι τιποτα.
παντως τελικα πιστευω πως ειναι στα δερματα..

Ο χρήστης maria- elpida δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-02-11, 11:01   #462
neraides

Το avatar του χρήστη neraides

neraides χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

οι ραγαδες φευγουν μονο με την επεμβαση του γιατρου με κανεναν αλλο τροπο το μοναδικο που εχεις να κανεις ειναι να περιμενεις να γινουν ασπρες απο κοκκινες...δραμα και γω τις βλεπω και φρικαρω, δεν φτανει που εχω κυτταριτιδα στα ποδια και ντρεπομαι να βγω στην παραλια τωρα θα εχω και τις ραγαδες να συμπληρωθει το κακο....
Ο χρήστης neraides δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-02-11, 23:36   #463
zoeadam

zoeadam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΕΓΩ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΖΩ ΡΑΓΑΔΕΣ ΟΤΑΝ ΕΒΑΖΑ Σ ΟΛΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΕΝΥΔΑΤΙΚΗ ΚΡΕΜΑ...ΙΣΩΣ ΤΟΤΕ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΠΕΡΡΙΣΟΤΕΡΟ.ΕΧΩ ΡΩΤΗΣΕΙ ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΥΣ ΚΑΙ Μ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΚΡΕΜΕΣ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΒΟΗΘΑΝΕ ΠΟΛΥ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΘΕΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΑ ΑΣΠΡΕΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΣΠΡΙΣΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ...ΛΕΤΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΛΕΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΝΤΟΝΕΣ??? ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΡΑΠΙΑ ΜΕ ΚΡΕΜΑ?Η ΘΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΨΕΙ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟΥΣ? ΓΙΑΤΙ Σ ΕΜΕΝΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΠΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ.ΚΑΙ ΟΣΟ ΠΙΟ ΑΣΠΡΕΣ ΤΟΣΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ.
Η ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΙΣ ΑΦΗΣΩ Κ ΟΤΙ ΓΙΝΕΙ?
Ο χρήστης zoeadam δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-02-11, 23:45   #464
zoeadam

zoeadam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

[QUOTE=ΡΙΑ;824199]
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Varelaki
Παίρνω την Prevestria της Frezyderm. quote]

Εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλη αυτη η κρεμα και ολα τα προιοντα της Frezyderm. Μια πολυ καλη λυση και οικονομικη με φανταστικα αποτελεσματα εκ πειρας ειναι η κρεμα Bepanthol.

Απο ραγαδες μεχρι καψιματα, σπιρακια κα.

ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ BEPANTHOL ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΒΓΑΛΕΙΣ Η ΓΙΑ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΘΟΥΝ ΟΙ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΣΕΣ???
Παλιά 28-02-11, 23:47   #465
zoeadam

zoeadam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΕΒΓΑΛΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΡΑΓΑΔΕΣ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟ ΝΑ Μ ΔΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ...ΕΧΩ ΑΠΑΛΕΣ ΑΣΠΡΕΣ ΡΑΓΑΔΕΣ.ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΤΙ??? ΕΠΙΣΗΣ Η ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΒΟΗΘΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ?
Παλιά 28-02-11, 23:55   #466
EvaBar

Περιοχή: Ισθμια
EvaBar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tsibouri Εμφάνιση μηνυμάτων
κρεμες πολλες,χρηματα ομωσ λιγα...!οσες δεν μπορουν να ξοδεψουν 20ευρα καθε φορα στην καλυτερη των περιπτωσεων ,σκεφτειτε οτι η ενυδατωση ξεκιναει πρωτα απο μεσα...επισης θυμηθειτε το πηλινγκ.απλα με λιγο ελαολαδο και ζαχαρη!
εγω χρησιμοποιω bepanthol kaiλιγο αquasol τοπικα!παντωσ ειναι στο δερμα η κατασταση.
εχω καινουργιες ραγασες στο ενα μπουτι το αλλο με τις παλιες ειναι.επισης κατω μεροσ κοιλιας απο την μια μερια παλι μονο,,,,
Καταρχάς, bepanthol και aquasol ειναι εξαιρετικές και οι 2 για πρόληψη, αλλά και για αντιμετώπιση έντονης ξηρότητας!
Αυτη τη φορά έβαλα πάντως αμυγδαλέλαιο το οποίο αγόρασα στο φαρμακείο. Ανακάτεψα λοιπόν ένα μπουκαλάκι αμυγδαλέλαιο με ίση ποσότητα ελαιολάδου και τα χρησιμοποιώ απο τον 5ο μήνα περίπου. Δεν έχω καθόλου ραγάδες, ούτε παρουσίασα ξηρότητα (που είχα στην πρώτη εγκυμοσύνη και την αντιμετώπισα με bepanthol και aquasol)
Παλιά 05-03-11, 02:05   #467
poplitsa

poplitsa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ragades

1. koritsia edw kai 2 mhnes genhsa kai exw apokthsei ragades sthn koilia.xekinhsa leizer se dermatologo kai kanoyme dermoapoxhsh se liges meres 8a pao gia 2 fora.xerete an kanei ontws doyleia h petao tsampa lefta.an xerete apanthste moy plzz.ty
Ο χρήστης poplitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-03-11, 00:05   #468
πεπα

πεπα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

τζαμπα λεφτα πετας-οι ραγαδες ειναι ρηξεις ελαστικων ινων και δεν υπαρχει τροπος να τις συρραψεις παλι
Ο χρήστης πεπα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-04-11, 00:34   #469
penthesilia

Περιοχή: Αθήνα
penthesilia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

την bio oil την έχει χρησιμοποιήσει κάποια από εσάς? έχει αποτέλεσμα?
Ο χρήστης penthesilia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-04-11, 09:34   #470
ελσούλα

ελσούλα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια οσες δεν είχατε απο ποιον μήνα αρχισσατε να βγάζετε ραγάδες?Απ΄τον 6ο και μετά?
Παλιά 23-04-11, 09:53   #471
ΜΙΑ

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΜΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοριτσια ειμαι ανθρωπος που ετυχε βαλω 5 κιλα και κατευθειαν εκανα ραγαδες μολις τα εχασα!Στην εγκυμοσυνη παρολο που εβαλα 15 κιλα δεν εκανα καμια και σε κανενα σημειο!Εχω δει σε φιλες απιστευτες ραγαδες. Καθε μερα ομως εβαζα κρεμα, καθε μερα χ 9 μηνες.......ατελειωτα μπουκαλια!!!Δεν αντιλεγω οτι ειναι στο δερμα της καθε μιας, αλλα επειδη το περασα, πιστευω οτι και προδιαθεση να υπαρχει απο την στιγμη που περιποιησε το σωμα σου καθημερινα, κατι μπορει να γινει!
Παλιά 09-06-11, 16:40   #472
SoHappy

SoHappy χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο poplitsa Εμφάνιση μηνυμάτων
  1. koritsia edw kai 2 mhnes genhsa kai exw apokthsei ragades sthn koilia.xekinhsa leizer se dermatologo kai kanoyme dermoapoxhsh se liges meres 8a pao gia 2 fora.xerete an kanei ontws doyleia h petao tsampa lefta.an xerete apanthste moy plzz.ty
Επειδη με ενδιαφερει...είχες τελικα αποτελεσμα?
Εγω εβαζα στην εγκυμοσυνη Bepanthol σε συνδυασμο με Novaquasol και αμυγδαλέλαιο....τζίφος! Πιστευω ότι ειναι θέμα ελαστικότητας του δερματος τελικα..
Παλιά 04-07-11, 14:44   #473
Little Monkey

Το avatar του χρήστη Little Monkey

Περιοχή: UK
Little Monkey ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμένα ο γιατρός μου μου είχε πει να βάζω κρέμα στην κοιλιά από την 20η εβδομάδα και μετά. Δεν μου είπε ποια. Εγώ έβαζα εναλλάξ την Synchroelast και την Fissan Mama, ενίοτε και όποια άλλη έβρισκα μπροστά μου, όχι καθημερινά αλλά όποτε το θυμόμουν (π.χ. όποτε έκανα μπάνιο). Ενώ είχα ραγάδες από παλιότερες αυξομειώσεις βάρους, στην εγκυμοσύνη δεν απέκτησα ούτε μία. Βέβαια δεν έκανα μεγάλη κοιλιά, ίσως αυτό να έπαιξε μεγαλύτερο ρόλο από το ποιες κρέμες έβαλα και για πόσο.
Ο χρήστης Little Monkey δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-07-11, 15:07   #474
Melina22

Melina22 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ελσούλα Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσια οσες δεν είχατε απο ποιον μήνα αρχισσατε να βγάζετε ραγάδες?Απ΄τον 6ο και μετά?
Αυτή την απορία την έχω κ εγώ γιατί μέχρι στιγμής (28η εβδομάδα) την έχω γλιτώσει... Μέχρι τον 9ο όμως; Θα αντέξει το δέρμα; Το ενθαρρυντικό είναι πάντως ότι με το αμυγδαλέλαιο που βάζω δεν έχω νιώσει το παραμικρό τράβηγμα ή φαγούρα...ενυδατώνει πάρα πολύ καλά όπως φαίνεται....
Ο χρήστης Melina22 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-07-11, 16:35   #475
fairytale

fairytale ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω ξεκινησα απο τον 4ο να βάζω κρέμες! δε θυμάμαι ποιες αλλά είχα δοκιμάσει τις περισσότερες που κυκλοφορυύν αρκεί να μην είχαν παραμπεν μέσα!
ε τις ραγάδες δεν τις γλίτωσα....και εμφανίστηκαν οι άτιμες μόλις μια εβδομάδα πριν γεννήσω!!!
έβγαλα στους μηρούς και στους γλουτούς κάτι τεράστιες κατακόκκινες ραγάδες...ήμουν λες και με είχες μαστιγωσει!!!χάλια!!!
αλλά να'ναι καλά η δερματολόγος μου, μου έδωσε συνταγη για μια κρέμα φτιαχτη απο το φαρμακείο και οι ραγάδες εξαφανίστηκαν κατά 90%!!!
η ξαδέρφη μου που τις είχε δεί απο την αρχή, δεν πίστευε στα μάτια της όταν μετά απο κάποιο διάστημα της τις ξαναέδειξα!!!

Πάντως είναι καθαρά θέμα δέρματος το αν θα εμφανιστούν....και το κακό είναι οτι η ραγαδα είναι όταν σπάει το κολλαγόνο στο δέρμα....και όταν σπάσει, δεν ξανακολλάει...απλά εκεί εξαρταται το τι θα κάνεις για να φαίνεται λιγότερο...

Ο χρήστης fairytale δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-07-11, 16:43   #476
*tingerbell*

Το avatar του χρήστη *tingerbell*

*tingerbell* χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

συμφωνω μαζι σου οτι ειναι θεμα δερματος!αν ειναι να κανεις θα κανεις οτι κι αν βαζεις. εγω μεχρι στιγμης δεν εχω δει καμια στην κοιλια.το στηθος πολυ γρηγορα καταστραφηκε παρολο που το προσεχα πιο πολυ απο το υπολοιπο σωμα μου. η κοιλια μεχρι στιγμης ειναι καθαρη.παντως εχω ακουσει οτι μπορει στην εγκυμοσυνη να μην βγαλεις καθολου και οταν γεννησεις,τοτε να βγουν...

Ο χρήστης *tingerbell* δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-07-11, 16:49   #477
fairytale

fairytale ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο *tingerbell* Εμφάνιση μηνυμάτων
συμφωνω μαζι σου οτι ειναι θεμα δερματος!αν ειναι να κανεις θα κανεις οτι κι αν βαζεις. εγω μεχρι στιγμης δεν εχω δει καμια στην κοιλια.το στηθος πολυ γρηγορα καταστραφηκε παρολο που το προσεχα πιο πολυ απο το υπολοιπο σωμα μου. η κοιλια μεχρι στιγμης ειναι καθαρη.παντως εχω ακουσει οτι μπορει στην εγκυμοσυνη να μην βγαλεις καθολου και οταν γεννησεις,τοτε να βγουν...
και φυσικά να πούμε οτι παίζουν ρόλο και τα κιλά που βάζεις στην εγκυμοσύνη! δηλαδή αν το δερμα σου έχει προδιάθεση για ραγάδες και βάλεις πολλά κιλά(όπως εγώ!), γίνεται η ζημιά!!!
εγώ ξεκίνησα τηνε γκυμοσύνη στα 50 κιλά και όταν γέννησα είχα φτάσει τα 70! ε τα 20 κιλάκια παραπάνω την έκαναν τη δουλειά τους!!!!
ήμουν πάντα πολύ αδύνατη και με σφιχτό δέρμα και με τα 20 κιλά πόσο να αντέξει το δερματάκι μου!!!!

Ο χρήστης fairytale δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-07-11, 17:20   #478
annoula1987

Περιοχή: Athens,Greece
annoula1987 χωρίς αξιολόγηση
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην annoula1987
Προεπιλογή

Σε μένα οι ραγάδες βγήκαν κατά ένα πολύ περίεργο τρόπο!!Πήρα 9 κιλά στην εγκυμοσύνη και από ραγάδες είχα 2 μικρούλες στο αριστερό στήθος,όταν γέννησα δεν είδα κάτι...Με το που κατέβηκε όμως το γάλα,το αριστερό στήθος έγινε κατακόκκινο!!Στο δεξί μόνο λίγες ροζ,η κοιλιά ευτυχώς είναι καθαρή!

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...
Ο χρήστης annoula1987 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-07-11, 15:51   #479
undine

Το avatar του χρήστη undine

undine ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας κοριτσια!Εγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη εβαζα οτι κρεμα μπορειτε να φανταστειτε και βαζελινη(δεν ειχα διαβασει σχετικα με την προελευση της-τωρα ενημερωνομαι για τα παντα).Εκανα ραγαδες και οσους γιατρους κι αν ρωτησα μου ειπαν πως οποια κρεμα και αν αγοραζα ολα ειναι θεμα δερματος.Λογω υπερβολικης χαλαρωσης εκανα πλαστικη,ομως ενω οι πιο πολλες εφυγαν οπως ηταν φυσικο, δεν υπηρχε απολυτα υγιες δερμα να μεινει και εξακολουθω να εχω καποιες(αν και πιο τεντωμενες)συν την τομη της πλαστικης την οποια καμια μας δεν σκεφτεται οτι θα υπαρχει.Δεν υπαρχει επεμβαση χωρις ουλη και πιστευω πως πρεπει να υπαρχει σοβαρο προβλημα για να προχωρησουμε σε κατι τετοιο.Τωρα περιμενω το τεταρτο μωρακι μου και βαζω βαλσαμολαδο που δεν το ειδα να αναφερεται και πρεπει να σας πω οτι ειναι εξαιρετικο.
Ο χρήστης undine δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-12-11, 11:38   #480
ANF

Περιοχή: Μαρούσι
ANF ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ πάντως δύο εγκυμοσύνες τις έβγαλα με αυτη

http://www.biokalcosmetics.gr/greek/...on=412&PID=632

και δεν έχω ουτε μία ραγάδα!

Είναι φυτική βαζελίνη... λίγο δύσκολο να τη βρεις... και εχει και πολλές μυρωδιές και σίγουρα θα βρείτε κάποια που δεν θα σας αναγουλιάζει...

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές