Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Νεογνά & Μωρά: Ανάπτυξη, Ψυχολογία, Συμπεριφορά > 'Υπνος

Notices

'Υπνος Πότε να κοιμηθεί μόνο του? Πόσες ώρες κοιμάται? Πως κοιμάται? Διακοπτόμενος ύπνος, Θέση ύπνου

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 07-11-08, 01:08   #121
Εύη

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Εύη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σύμφωνα με την Αμερικάνικη Παιδιατρική Ακαδημία η σωστή στάση είναι ανάσκελα. Πολλοί Έλληνες παιδίατροι όμως συνιστούν στο πλάι για καθαρά ψυχολογικούς λόγους για την αποφυγή εισρόφησης σε ενδεχόμενη αναγωγή. Η στάση όμως στην οποία ελαχιστοποιείται το Σύνδρομο Αιφνίδιου Βρεφικού Θανάτου είναι ανάσκελα. Γιαυτό λοιπόν το καλύτερο είναι καλό ρέψιμο πριν τον ύπνο και ανάσκελα.
Παλιά 09-11-08, 10:57   #122
elina79

elina79 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή μπρουμητα

ο μικρουλης μου θελει να κοιμαται μπρουμητα.ακομα και μεσα στο σφυνακι τον βρισκω ετσι.ειμαστε σχεδον 6 μηνων και ειναι ωρα να το βγάλω.ομως χωρις αυτο γυριζει αμεσως ενω μ αυτο τις πρωτες ωρες καθεται και λιγο ανασκελα και ειμαι ηρεμη.επειδη εχω ακουσει σχεση αιφνιδιου και μπρουμητα εχω αγχωθει.ευχαριστω
Ο χρήστης elina79 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-11-08, 11:09   #123
nikolgr1

nikolgr1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα Elina79, δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα αν βάζεις το μικρό μπρούμυτα κατα τη διάρκεια της μέρας έτσι ώστε να μπορείς να τον παρακολουθείς πιο πολύ για να μην έχεις άγχος, εξάλλου στους έξι μήνες τα μωρά γυρίζουν άνετα το κεφάλι τους ώστε να αναπνέουν ελεύθερα. Φυσικά όχι μπρούμυτα όταν έχει μόλις φάει και αυτό στο λέω γιατί μερικές φορές το έκανα στην κόρη μου που είναι τεσσάρων μηνών και έκανε εμετό.
Ο χρήστης nikolgr1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-11-08, 11:13   #124
elina79

elina79 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή μπρουμητα

την ημερα δεν μ αγχωνει τοσο οσο την νυχτα που κοιμαμαι.επισης απ αυτα που εχω διαβασει εχω την εντυπωση οτι ειναι αγνωστοι οι λογοι που το μπρουμητα ευθυνεται γ αυτο και οχι το κεφαλακι.κατα τα αλλα κοιμαται τελεια οταν ειναι μπρουμητα
Παλιά 09-11-08, 11:19   #125
nikolgr1

nikolgr1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Οχι το βράδυ δε θα το έβαζα ούτε εγώ μπρούμυτα στο πλάι και να το ελέγχεις όσο πιο συχνά μπορείς. Εμένα η δικιά μου γυρίζει όλο ανάσκελα αλλά την αφήνω κοιτάζοντας τη βέβαια συχνά γιατί την έχω δίπλα μου στο καρότσι.
Ο χρήστης nikolgr1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-11-08, 11:25   #126
froufrou

Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
froufrou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δεν νομίζω οτι πρέπει να φοβάσαι.Ασε που δεν μπορείς να κάνεις και πολλα αν του αρέσει το μπρούμητα.Το σφηνάκι εγώ το κατήργησα στους 3 μ'ηνες γιατί γύρισε μόνιμα ανάσκελα και τσατιζόταν απο τότε τηνν έχω ελέυθερη και δεν μπορείς να φανταστείς πώς κοιμάται .ανασκελά στο πλάι μπρούμητα με τον ποπο "τουρλοτό" προσ τα πάνω .ασε το παιδί να το ευχαριστηθεί και μην αγχώνεσαι!!!!
Παλιά 09-11-08, 13:28   #127
sardelaki

Το avatar του χρήστη sardelaki

sardelaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εμένα κοιμάται από 10 ημερών μπρούμυτα...

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»
Ο χρήστης sardelaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-11-08, 14:32   #128
rani

Το avatar του χρήστη rani

Περιοχή: Αθηνα
rani ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και η μπουμπου μας προτιμα το μπρουμητα...ΠΑντα τη βαζω ανασκελα και 99% των περιπτωσεων τη βρισκω μπρουμητα...Τοτε παω και την ξαναγυρναω ανασκελα .Παντως εχω παρατηρησει οτι μπρουμητα κοιμαται περισοοτερο βαρια...???γιατι αραγε?
Παλιά 09-11-08, 16:17   #129
elina79

elina79 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή μπρουμητα

και εγω να μην τον βάλω μπρουμητα το βραδυ γυριζει απο μόνος του
δεν υπαρχει καμια περιπτωση απο μπρουμητα να γυρισει ανασκελα στον υπνο του.απλα δεν τον ενδιαφερει το ανασκελα.μονο οταν παιζει γυριζει περα δωθε.δεν μπορω να κοιμηθω αν ξερω οτι ολο το βραδυ ειναι μπρουμητα.τι άγχος κ αυτο
Παλιά 10-11-08, 11:07   #130
rani

Το avatar του χρήστη rani

rani ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κι εγω μες στο αγχος ειμαι.Με το παραμικρο γουργουρητο ξυπναω
Παλιά 09-01-09, 20:46   #131
chrysa.ps

Το avatar του χρήστη chrysa.ps

Περιοχή: θεσσαλονικη
chrysa.ps ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή θεση υπνου

Kαλησπερα σε όλους
Η μπεμπα μου μπηκε στον 4ο μήνα και εχει συνηθισει να κοιμαται μπρουμυτα το βραδυ. Βέβαια κοιμαται χωρις να ξυπναει καθολου(π.χ. απο τις 11 το βραδυ εως τις 9 το πρωι) σλλα ανησυχω σχετικα με την θεση του υπνου. Ολοι λενε οτι τα νεογεννητα πρεπει να κοιμουνται ανασκελα αλλα δεν της πολυαρεσει.
Ο χρήστης chrysa.ps δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-01-09, 20:57   #132
jenny

Το avatar του χρήστη jenny

jenny ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jenny
Προεπιλογή Re: θεση υπνου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο chrysa.ps
Kαλησπερα σε όλους
Η μπεμπα μου μπηκε στον 4ο μήνα και εχει συνηθισει να κοιμαται μπρουμυτα το βραδυ. Βέβαια κοιμαται χωρις να ξυπναει καθολου(π.χ. απο τις 11 το βραδυ εως τις 9 το πρωι) σλλα ανησυχω σχετικα με την θεση του υπνου. Ολοι λενε οτι τα νεογεννητα πρεπει να κοιμουνται ανασκελα αλλα δεν της πολυαρεσει.
μην σε ανυσηχεί κι εμένα μπρούμητα κοιμάται από πού μικρή και μάλιστα την έβαζα ανάσκελα και την έβρισκα μπρούμητα έμαθε από πολύ νωρίς να γυρίζει! άσε το παιδί να κοιμάται όπως το βολεύει!

Ο χρήστης jenny δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 20-01-09, 11:51   #133
myiang

Το avatar του χρήστη myiang

Περιοχή: Λευκωσία
myiang ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Στάση Υπνου

Ο γιος μου όταν κοιμάται παίρνει μια στάση λίγο ασυνήθιστη. Δηλαδή έχει την εμβρυική στάση αλλά μπρουμυτα. Δηλαδή κοιμάται στα μπρουμυτα με τα γόνατα διπλωμένα στην κοιλιά και το κεφάλι να βλέπει κάτω. Αρχικά σκέφτηκα μήπως κρυώνει οπότε τον σκεπάζω. Μετά σκέφτηκα ότι ίσως θέλει να κοιμηθεί μπρούμητα αλλά η κάπως στρουμπουλή κοιλίτσα του να μην του επιτρέπει.. Είναι και λίγο κρυωμένος (μύτη τρέχει) αλλά όταν τρέχει η μύτη μας συνήθως θέλουμε να κοιμόμαστε με το κεφάλι ψηλά.

Εμένα με ανησυχεί μήπως πονάει η κοιλία του και διπλώνεται στα δύο, ή αν είναι κάτι φυσιολογικό. Τι στάσεις πέρνουν τα παιδιά σας στον ύπνο τους?
Παλιά 20-01-09, 12:10   #134
maria_23

Το avatar του χρήστη maria_23

Περιοχή: Ν.Κρήνη-Θεσσαλονίκη
maria_23 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η δικιά μου κοιμάται ανάσκελα με το κεφάλι γυρισμένο στο πλάι. Αρχικά κ μέχρι 3 μηνών την έβαζα στο πλάι με μαξιλαράκι για να μην γυρίσει ανάσκελα. Από 3 μηνών κ μετά που μπορούσε κ γυρνούσε μόνη της, κοιμάται ανάσκελα. Και να την βάλω στο πλάι, πάλι ανάσκελα γυρίζει. Μπρούμητα, ούτε για πλάκα, δεν της αρέσει καθόλου. Δοκίμασε να βάλεις το μωρό στο πλάι, αν θές, με μαξιλαράκι (σφήνα) στην πλατούλα- μεσούλα κ αν δε του αρέσει δοκίμασε να του ισιώσεις τα ποδαράκια, όταν το πάρει ο ύπνος κ να του βάλεις το κεφαλάκι στο πλάι. Αυτό που κάνει δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό, θα σε γελάσω. Θα σου απαντήσουν κ οι πιο έμπειρες μαμάδες, αλλά συζήτα το κ με παιδίατρο, αν θές.
Παλιά 20-01-09, 12:35   #135
elenasteraki

elenasteraki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

myiang καλημέρα, έχω να σου πω ότι και μένα ο μικρός μου έτσι κοιμάται και μάλιστα σταυρώνει και τις πατούσες του. Έχει πολύ πλάκα, εγώ δεν το θεώρησα ποτέ μη φυσιολογικό, απλά ως την αγαπημένη του στάση για ύπνο όπως και εμένα μου αρέσει να κοιμάμαι μπρούμυτα. Πολλές φορές που ξυπνάει το πρωϊ τα γονατάκια του είναι κόκκινα...Τον έχουμε τραβήξει άπειρες φορές βίντεο με τον πωπό πεταχτό και γελάμε!!!! Νομίζω η λύση να τοποθετήσεις μαξιλαράκια και λοιπά δεν πιάνουν γιατί το μωράκι σου είναι μεγάλο και ότι και να κάνεις θα κοιμάται όπως του αρέσει. Γιατί σκέφτεσαι ότι μπορεί να πονάει η κοιλιά του; Προσωπικά στη θέση σου (που είμαι ) δεν θα ανησυχούσα.
Ο χρήστης elenasteraki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-01-09, 01:32   #136
asi

Περιοχή: τερψιθεα
asi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εμενα κοριτσια μεχρι πριν 2 εβδομαδες κοιμοτα σε σφηνα και στο πλαι.Σημερα ,σε μια εβομαδα μπαινει στον τεταρο μηνα ενω τη βαζω σε σφηνα παλι τη βρησκω ανασκελα αλλοτε με το κεφαλακι στο πλαι και αλλοτε ορθιο.και για να πω την αληθεια φοβαμαι τωρα που γυρναει μην κανει καμια αναρρωφησει.Aληθεια καμια μανουλα μπορει να μου πει πως κοιμαται το μωρακι της σε ηλικια 4 εβδομαδων;
Ο χρήστης asi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-01-09, 08:59   #137
maria_23

Το avatar του χρήστη maria_23

Περιοχή: Ν.Κρήνη-Θεσσαλονίκη
maria_23 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο asi
Κι εμενα κοριτσια μεχρι πριν 2 εβδομαδες κοιμοτα σε σφηνα και στο πλαι.Σημερα ,σε μια εβομαδα μπαινει στον τεταρο μηνα ενω τη βαζω σε σφηνα παλι τη βρησκω ανασκελα αλλοτε με το κεφαλακι στο πλαι και αλλοτε ορθιο.και για να πω την αληθεια φοβαμαι τωρα που γυρναει μην κανει καμια αναρρωφησει.Aληθεια καμια μανουλα μπορει να μου πει πως κοιμαται το μωρακι της σε ηλικια 4 εβδομαδων;
Έτσι κοιμότανε κι η δικιά μου από ενάμιση μηνών περίπου, ανάσκελα με το κεφάλι στο πλάι. Η παιδίατρος μου είπε ότι δεν πειράζει κ εφόσον έχει το κεφάλι στο πλάι, δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει αναρρόφηση, αλλά αν δεν είναι το κεφάλι στο πλάι όταν κοιμάται, να της το γυρνάω εγώ μου είχε πεί.
Μέχρι σήμερα κοιμάται ακριβώς το ίδιο, στην ίδια στάση κ δεν έπαθε ποτέ τίποτα. Απλά έχε το νού σου κ να τσεκάρεις το κεφαλάκι, αν δεν είναι στο πλάι, γύρισέ το εσύ με απαλές κινήσεις.
Παλιά 23-01-09, 09:57   #138
katrin

katrin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: Στάση Υπνου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο myiang
Ο γιος μου όταν κοιμάται παίρνει μια στάση λίγο ασυνήθιστη. Δηλαδή έχει την εμβρυική στάση αλλά μπρουμυτα. Δηλαδή κοιμάται στα μπρουμυτα με τα γόνατα διπλωμένα στην κοιλιά και το κεφάλι να βλέπει κάτω. Αρχικά σκέφτηκα μήπως κρυώνει οπότε τον σκεπάζω. Μετά σκέφτηκα ότι ίσως θέλει να κοιμηθεί μπρούμητα αλλά η κάπως στρουμπουλή κοιλίτσα του να μην του επιτρέπει.. Είναι και λίγο κρυωμένος (μύτη τρέχει) αλλά όταν τρέχει η μύτη μας συνήθως θέλουμε να κοιμόμαστε με το κεφάλι ψηλά.

Εμένα με ανησυχεί μήπως πονάει η κοιλία του και διπλώνεται στα δύο, ή αν είναι κάτι φυσιολογικό. Τι στάσεις πέρνουν τα παιδιά σας στον ύπνο τους?
Και μένα η μικρή κοιμάται μ'αυτό τον τρόπο! Την βάζω στο κρεβάτι της ενώ κοιμάται ανάσκελα, αλλά κατά τη διάρκεια της νύχτας γυρνάει μπρούμητα με το κεφάλι στο σεντόνι και τα γόνατα λυγισμένα και τον ποπό τεντωμένο!

Στην αρχή φοβηθήκαμε ότι θα πιαστεί και προσπαθούσαμε να της αλλάξουμε στάση, αλλά τσουπ! ξαναγυρνούσε στην ίδια :P Οπότε, φαίνεται ότι βολεύεται, άρα την αφήνουμε!
Ο χρήστης katrin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-01-09, 10:33   #139
myiang

Το avatar του χρήστη myiang

Περιοχή: Λευκωσία
myiang ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Tο είπα στη μαμα μου και μου έιπε ότι έτσι κοιμόμουν και εγώ μικρή! Ειναι και κληρονομικό..
Παλιά 23-03-09, 09:36   #140
culte

Το avatar του χρήστη culte

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
culte ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή θελει να κομάται μπρούμυτα!

τις τελευταίες 20 μέρες το μωρό μου θέλει να κοιμάται μπρούμυτα! ακόμη και στο ρηλάξ που τη βάζουμε όταν νυστάζει προσπαθεί να γυρίσει ανάποδα..το βράδυ την βάζουμε κανονικά ανάσκελα ή πλάγια στο κρεβάτι της αλλά αυτή θέλει να γυρίσει και κλαίει μέχρι να σηκωθούμε και να την βάλουμε εμείς όταν δεν τα καταφέρει μόνη της.
το έχετε ξανακούσει/ξαναδεί αυτό??
Παλιά 23-03-09, 09:54   #141
kanella

kanella ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ο μικρός μου απο νεογέννητο θέλει να κοιμάται με αυτό τον τρόπο. Στην αρχή δεν ήθελα καθόλου να τον βάζω μπρούμυτα καθώς έχω διαβάσει οτι δεν ειναι πολύ ασφαλής θέση ύπνου για μωράκια..αυτός όμως μόνο έτσι βολευόταν και ηρεμούσε οπότε τώρα κοιμάται μόνο έτσι. Για το δικό σου μωρό δε νομιζω οτι αποτελεί πρόβλημα, είναι σε μια φάση που θα ειναι πιο κινητικό και θα μπορεί να γυρνάει και μόνο του, αν δεν το κάνει ήδη, οπότε δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα. Αν ετσι της αρέσει και ηρεμεί ας κοιμηθεί έτσι! Τα μωράκια έχουν και αυτά τις προτιμήσεις τους

Ο χρήστης kanella δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-03-09, 13:18   #142
mariantinos

Το avatar του χρήστη mariantinos

Περιοχή: Σέρρες
mariantinos ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mariantinos
Προεπιλογή

Εχω το ίδιο πρόβλημα αλλά με την πλάγια θέση.επειδή στην καλαθ είναι άνετα δεν του αρέσει.8 στα 10 βράδια ξυπνάει κ κλαίει γιατί θέλει να τον παω στο καθίσματακι για νεογέννητα που είναι ενσωματωμένο στο καρότσι. Τα πόδια του περισσεύουν εκεί πλέον αλλά εκεί θέλει.ίσως του αρέσει που είναι πιο περιορισμένος ο χώρος του εκεί.ίσως είναι κληρονομικό. Κ εγώ κ ο ντίνος ψάχνουμε γωνίες κ περιορισμένο χώρο για ύπνο.ίσως επειδή είναι στενα του αρέσει σαν αντικατάσταση αγκαλιάσ.δεν ξέρω τι άλλο να υποθέσω κ απορώ τι θα κάνω με αυτό το θέμα.
Παλιά 23-03-09, 13:35   #143
KAT123

Περιοχή: Αθήνα
KAT123 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mariantinos
Εχω το ίδιο πρόβλημα αλλά με την πλάγια θέση.επειδή στην καλαθ είναι άνετα δεν του αρέσει.8 στα 10 βράδια ξυπνάει κ κλαίει γιατί θέλει να τον παω στο καθίσματακι για νεογέννητα που είναι ενσωματωμένο στο καρότσι. Τα πόδια του περισσεύουν εκεί πλέον αλλά εκεί θέλει.ίσως του αρέσει που είναι πιο περιορισμένος ο χώρος του εκεί.ίσως είναι κληρονομικό. Κ εγώ κ ο ντίνος ψάχνουμε γωνίες κ περιορισμένο χώρο για ύπνο.ίσως επειδή είναι στενα του αρέσει σαν αντικατάσταση αγκαλιάσ.δεν ξέρω τι άλλο να υποθέσω κ απορώ τι θα κάνω με αυτό το θέμα.
Μήπως να του έβαζες σφηνάκια στο κρεβατάκι του και να περιόριζες πολύ τον χώρο εκεί, παρά να κοιμάται στο καθισματάκι? γιατί νομίζω δεν κάνει να κοιμούνται εκεί παρα μόνο για 2-3 ώρες.

Ο χρήστης KAT123 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-03-09, 13:43   #144
angi

Το avatar του χρήστη angi

angi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εμεις γυριζουμε τις τελευταιες ημερες.Ρωτησα την παιδιατρο και μου ειπε να τον εχω το νου μου και να τον επαναφερω στην πλαγια θεση οταν κοιμηθει ξανα.
Παλιά 23-03-09, 14:40   #145
bebis

Το avatar του χρήστη bebis

bebis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΚΟΡΙΤΣΙΑ COOL. ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ 1 ΕΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟ 3ΜΗΝΩΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ. ΕΤΣΙ ΚΟΙΜΟΜΟΥΝΑ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΜΕ ΠΗΓΑΝ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ. ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟΝ ΓΥΡΙΣΑ. ΤΟΝ ΑΦΗΣΑ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΟΠΩΣ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ. Η ΑΝΗΨΙΑ ΜΟΥ ΑΝ ΚΑΙ ΠΡΟΩΡΟ ΕΠΕΙΔΗ ΣΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΟΙΤΙΔΑ ΤΗ ΒΑΖΑΝΕ ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ ΤΟ ΕΜΑΘΕ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ. ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥΣ.
Ο χρήστης bebis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-03-09, 16:12   #146
jenny

Το avatar του χρήστη jenny

jenny ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jenny
Προεπιλογή

καλά ηρεμήστε καλε΄κι εμένα από 3 μηνλων γυρνούσε μόνη της μπρούμητα και τώρα αν δεν είναι μπρούμητα δεν κοιμάται! κι εγώ δεν τη γυρίζω αφού έτι βολεύεται!

Ο χρήστης jenny δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-03-09, 15:32   #147
citron

citron ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εμενα τις τελευταιες ημερες γυρανει μονος του και κοιμαται μπρουμυτα. Η παιδιατρος ειπε να τον αφηνω γιατι δεν υπαρχει λογος να τον "διορθωνω " απο την στιγμη που το κανει μονος του. Ανησυχω λιγο αλλα δεν υπαρχουν και πολλα που μπορεις να κανεις. Σφηνακι οταν ειναι σε τετοια φαση κινητικοτητας ειναι λιγο βαρβαρο, αρα μαλλον τον αφηνεις να βολευτει οπως θελει.
Παλιά 12-05-09, 14:19   #148
dora7376

Το avatar του χρήστη dora7376

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
dora7376 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους!
Εδώ και 3 ημέρες η μικρή με κρατάει σχεδόν άυπνη τα βράδια επειδή άλλαξε συνήθειες στον ύπνο.
Μέχρι τώρα κοιμόταν στο πλάι (γύρναγε μόνη της, όπως και την έβαζα για ύπνο) αλλά τώρα γυρνάει μπρούμυτα.
Διάβασα όλα τα προηγούμενα και δεν θα είχα θορυβυθεί, εάν γύρναγε το κεφαλάκι της στο πλάι...
Αντιθέτως, έχει την μουρίτσα της στο στρώμα, με την πιπίλα στο στόμα και φοβάμαι μήπως έτσι δεν αναπνέει...
Είναι χαζό που το σκέφτομαι?
Έχω προσπαθήσει να της γυρίσω το κεφαλάκι στο πλάι, αλλά αρνείται με αποτέλεσμα να ξυπνάει...
Καμιά ιδέα έχετε ?
Παλιά 13-05-09, 18:14   #149
voukal

voukal ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εμένα ενώ κοιμόταν ανάσκελα πριν λίγο καιρό άρχισε μόνος του να γυρνάει στο πλάι και τώρα γυρνάει και μπρούμυτα αλλά τρομάζει και ξυπνάμε όλοι!!!
Χθες όταν έπεσα για ύπνο τον βρήκα κάθετα στο κρεβατάκι του, γυρισμένο στο πλάι, με την μούρη χωμένη στην πάντα και τα ποδαράκια του να βγαίνουν ανάμεσα από τα κάγκελα!!! Πήγα να τον μετακινήσω αλλά μούγκριζε και τον άφησα. Στο επόμενο ξύπνημά του είχε αλλάξει πάλι στάση...
Σχεδόν πάντα γυρνάει το κεφάλι και χώνει τη μουρίτσα του στο πάνω μέρος της πάντα και προσπαθώ να ελέγχω αν αναπνέει σε αυτή τη θέση. Πάντως νομίζω ότι είναι σε μια ηλικία που θα αντιδρούσαν αν δεν ανέπνεαν, δεν είναι πια νεογέννητα. Διορθώστε με αν κάνω λάθος
Παλιά 07-08-09, 06:41   #150
zouzounel

Το avatar του χρήστη zouzounel

zouzounel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ax βρε κορίτσια, πράγματι τα ίδια κάνουν όλα τα πιτσιρίκια!
Αυτό το πρόβλημα αντιμετωπίζουμε κι εμείς αυτόν τον καιρό, από τότε που έμαθε να γυρίζει από ανάσκελα μπρούμυτα, το έχει δει παιχνίδι. Στον ύπνο του κάθε λίγο και λιγάκι γυρίζει, ακόμα δε μπορεί να ξαναγυρίσει ανάσκελα, στριμώχνεται, πλάκώνει τα χεράκια του, φέρνει την κούνια γύρω γύρω και τρέχω κι εγώ κάθε λίγο και λιγάκι να τον γυρίζω ανάσκελα και φτου κι απ' την αρχή. Του βάζω σφήνα μια χελωνα λούτρινη που έχουμε, αλλά κάνει χειρότερα τα πράγματα, γιατί όταν καταλάβει ότι δε μπορεί να γυρίσει τσαντίζεται και κλαίει και φυσικά ξυπνάει. Σήμερα τον άφησα να κοιμηθεί μπρούμυτα, κάποια στιγμή άρχισε να κουνιέται και υπέθεσα ότι πιάστηκε και τον ξαναγύρισα ανάσκελα. Δεν πέρασε καμιά ώρα και ξαναγύρισε μπρούμυτα. Τι να κάνω, να τον αφήνω να κοιμάται έτσι? Απ' τη μια φοβάμαι, απ' την άλλη σκέφτομαι τα ανήψια μου (20 και 22 χρονών τώρα), τότε έλεγαν οι παιδίατροι να κοιμούνται μπρούμυτα και δεν έπαθαν και τίποτα... Είναι όντως μια φάση και θα περάσει? Εσείς που την περάσατε, τι αντιμετωπίσατε μετά? Οταν θα μπορεί να γυρνάει από μπρούμυτα ανάσκελα θα είναι καλύτερα ή τελικά θα τρέχουμε περισσότερο?
Παλιά 07-08-09, 20:49   #151
xara52

Το avatar του χρήστη xara52

Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
xara52 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω του ειχα σφηνακι οταν ηταν νεογεννητο και τωρα κανει και μενα αυτα που λες αλλα τον αφηνω ελευθερο. ειναι 4 μηνων και φοβαμαι να του βαλω οτιδηποτε γιατι ποτε δεν ξερεις ποτε θα συμβει η στραβη. προτιμω να σηκωνομαι παρα να παθει τιποτα!
Ο χρήστης xara52 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-08-09, 08:52   #152
zouzounel

Το avatar του χρήστη zouzounel

zouzounel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι, εννοείται πως στον βραδυνό ύπνο δεν βάζω τίποτα στην κούνια του, μη τυχόν και μπλέξει πουθενα... Οταν παίρνει κανέναν υπνάκο το μεσημέρι του σφηνώνω τη χελώνα και εγώ είμαι από δίπλα (συνήθως παιρνω το πιάτο με το φαγητό μου και τρώω όρθια εκεί δίπλα στην κούνια του -καλύτερα όρθια παρά να με τρώει το άγχος!-). Αλλά μόλις το καταλάβει (ότι έχει σφηνώσει), αρχίζει και φωνάζει!
Τελικά να τον αφήνω να κοιμάται μπρούμυτα?
Παλιά 08-08-09, 11:43   #153
dimitraz

Το avatar του χρήστη dimitraz

Περιοχή: United Kingdom
dimitraz χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εμένα κοιμάται μπρούμυτα απο την ώρα που γυρίσαμε απο το μαιευτήριο..Εσένα τώρα είναι και μεγάλο μωράκι, δεν έχει ανάγκη απο τη στιγμή που κρατάει άνετα το κεφαλάκι του..
Παλιά 08-08-09, 17:51   #154
monbebe

Το avatar του χρήστη monbebe

monbebe ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εμενα μαλλον ειναι σοι με τον superman... τον βαζεις στο πλαι στην κουνια και μεχρι να φτιαξω το γαλα του μολις ξυπνησει εχει κανει τον γυρω της κουνιας με τα ποδια να ειναι στη θεση που ηταν το κεφαλι...
στο καλαθακι του, και ενω του βαζω σφηνακι προς τα δεξια, για να μην κοιμαται μονοπαντα στα αριστερα που βολευεται και γυρναει συνεχως το κεφαλι προς τα εκει, πως τα καταφερνει γυρναει και ξαναβρισκεται ανασκετα με το κεφαλι αριστερα... και φυσικα γκρινιαζει... πειραζει που εχει προτιμηση το κεφαλακι του απο μια μερια? με ανησυχει... και ο μεγαλος το εκανε αλλα τον βολευα στο σφηνακι... αυτος τιποτα...
Παλιά 18-08-09, 21:45   #155
sardelaki

Το avatar του χρήστη sardelaki

sardelaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ααααααααααααααααααα κι εμείς έχουμε μεγάλο θέμα με τον ύπνο...όλο κι όλο 2 μήνες έχει κοιμηθεί ήρεμα κι έπειτα τέλος...αυτό το πρόβλημα το αντιμετωπίζουμε τώρα πάλι από τον Ιανουάριο και έχω φρικάρει η γυναίκα...δεν έχω κοιμηθεί ούτε ένα βράδυ...κι έχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά μάλλον δεν υπάρχει λύση στην περίπτωση του γιού μου!

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»
Ο χρήστης sardelaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-08-09, 09:51   #156
pelia

pelia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο zouzounel Εμφάνιση μηνυμάτων
Ax βρε κορίτσια, πράγματι τα ίδια κάνουν όλα τα πιτσιρίκια!
Αυτό το πρόβλημα αντιμετωπίζουμε κι εμείς αυτόν τον καιρό, από τότε που έμαθε να γυρίζει από ανάσκελα μπρούμυτα, το έχει δει παιχνίδι. Στον ύπνο του κάθε λίγο και λιγάκι γυρίζει, ακόμα δε μπορεί να ξαναγυρίσει ανάσκελα, στριμώχνεται, πλάκώνει τα χεράκια του, φέρνει την κούνια γύρω γύρω και τρέχω κι εγώ κάθε λίγο και λιγάκι να τον γυρίζω ανάσκελα και φτου κι απ' την αρχή. Του βάζω σφήνα μια χελωνα λούτρινη που έχουμε, αλλά κάνει χειρότερα τα πράγματα, γιατί όταν καταλάβει ότι δε μπορεί να γυρίσει τσαντίζεται και κλαίει και φυσικά ξυπνάει. Σήμερα τον άφησα να κοιμηθεί μπρούμυτα, κάποια στιγμή άρχισε να κουνιέται και υπέθεσα ότι πιάστηκε και τον ξαναγύρισα ανάσκελα. Δεν πέρασε καμιά ώρα και ξαναγύρισε μπρούμυτα. Τι να κάνω, να τον αφήνω να κοιμάται έτσι? Απ' τη μια φοβάμαι, απ' την άλλη σκέφτομαι τα ανήψια μου (20 και 22 χρονών τώρα), τότε έλεγαν οι παιδίατροι να κοιμούνται μπρούμυτα και δεν έπαθαν και τίποτα... Είναι όντως μια φάση και θα περάσει? Εσείς που την περάσατε, τι αντιμετωπίσατε μετά? Οταν θα μπορεί να γυρνάει από μπρούμυτα ανάσκελα θα είναι καλύτερα ή τελικά θα τρέχουμε περισσότερο?

Ο παιδίατρος μου είπε απο την αρχη κιολας να τον βάζω μπρόμυτα να κοιμάται. τώρα είναι 3 μηνών και στριφογυρίζει και αυτός στον ύπνο του. προς το παρόν κοιμάται στο δωμάτιό μας και σκεφτόμουν αυτές τις μέρες να τον μεταφέρω στο δικό του. γυρνάει από ανάσκελα - μπρούμυτα και από μπρούμυτα - ανάσκελα, έρπεται και γενικά δεν είναι πολύ ήσυχος στον ύπνο του αν και κοιμάται όλο το βράδυ. απλά ενώ κοιμάται τα κάνει όλα αυτά και έχει μια γκρίνια που απλά για καμια ώρα δεν με αφήνει να κλείσω μάτι. τι λέτε να τον βγάλω από το δωμάτιο? είναι νωρίς ακόμα? θα ταλαιπωρηθώ περισσότερο αλλά είναι για καλύτερα? ποια η γνώμη σας κορίτσια?
Ο χρήστης pelia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 03-09-09, 22:30   #157
POPS

Περιοχή: ΑΤΗΙΝΑ
POPS χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή μπρούμυτα ή ανάσκελα?

Καλησπέρα σε όλους. Έχω έναν μπεμπούλη 5,5 μηνών και τώρα 2 βράδυα γυρνάει και κοιμάται μπρούμυτα(με το κεφαλάκι πλάγια φυσικά). Να τον αφήνω έτσι ή να τον γυρνάω ανάσκελα? Θα πάρω και τον παιδίατρο αύριο να ρωτήσω
Ο χρήστης POPS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-09-09, 22:54   #158
Aggela

Aggela χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

POPS να σου ζησει ο γιοκας................και καλως ηρθες!!!!!!
Να πω την γνωμη μου , φυσικα και να τον αφησεις, ολα τα μωρα πιστευω ψαχνουν την θεση που τους αρεσει για να κοιμηθουνε, για να σου δωσω λιγο κουραγιο εμενα η κορη μου κοιμοταν μπρουμτα με τον ποπο σηκωμενο απο την ημερα που γεννηθηκε , δηλαδη 17 μηνες, ουτε προσπαθησα να της αλλαξω σταση, γιατι οταν το εκανα ξανακοιμοταν οπως ηθελα αυτη απλα κοιταζε τον που και καιπου για να βλεπεις οτι αναπνεει σωστα (να μην σε ανχωσω βραδιατικα), πιστευω οτι ενα μωρο απο ενστικτο και μονο γυρναει οπως θελει αυτο για να αναπνευση
αν σε ανακουφηση παρε και τον παιδιατρο να σου δωσει και αυτος μια απαντηση
Παλιά 03-09-09, 22:55   #159
o mpempis mas

o mpempis mas ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ο δικος μας ο μπεμπης προσπαθουμε να κοιμαται στο πλαι....ποτε απο το δεξι πλευρο ποτε απο το αριστερο.ειναι λιγο δυσκολο....του βαζουμε μαξιλαρακι ωστε να μην γυριζει ανασκελα!!!βεβαια ετσι ειναι πιο ευκολο να γυρισει μπρουμιτα...αλλα οταν εχει πιει το γαλα του ειναι δυσκολο....εχει μεγαλη κοιλια και δεν τα καταφερνει...χιχιχι!!!
κανονικα πλεον δεν επιτρεπεται τα μωρα να κοιμουνται μπρουμιτα .... υπαρχει πιθανοτητα ασφιξιας. ανασκελα επισης δεν επιτρεπεται ειδικα οταν εχει φαει!!!
προσπαθησε στο πλαι....και οσο μπορεις εχε τον νου σου!!!
Παλιά 03-09-09, 23:05   #160
ΠΕΖΗ

Το avatar του χρήστη ΠΕΖΗ

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΠΕΖΗ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Βασικά νομίζω ότι από ένα σημείο και μετά είναι πολύ δύσκολο να κάνεις κουμάντο στον ύπνο του μωρού. Εμένα από τον τρίτο μήνα έπαψε να κοιμάται στο πλαί αλλά κοιμάται περισσότερο ανάσκελα. Αυτό το ΄κανε για κάνα ενάμισυ μήνα όπου από κει και πέρα κοιμάται ανάσκελα και πλάγια στα αριστερά, μόνο όμως όταν γυρνάει μόνος του. Μπρούμυτα τον έχω βρει 3-4 φορες και τον γυρνάω μόνη μου ανάσκελα αλλά και παλι παίρνει τη δικιά του στάση μετά. Μεγάλωσαν τα μωρά μας και μάλλον κοιμούνται όπως τα βολεύει καλύτερα. Πάντως το κόλπο με το μαξιλάρι το σκέφτηκα και γω αλλά φοβάμαι μήπως γυρίσει μόνος του πλευρό και στριμώξει το κεφάλι του πάνω στο μαξιλάρι και δε μπορεί να αναπνεύσει. Το πάω μακριά αλλά υπάρχουν πρωινά που τον έχω βρρει να κοιμάται τέρμα κάτω στο κρεββάτι ή κάθετα σε αυτό οπότε ποτέ δε ξέρεις

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Ο χρήστης ΠΕΖΗ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές