Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 03-09-07, 16:58   #1
cruelty

cruelty ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην cruelty
Προεπιλογή Ταξίδια και εγκυμοσύνη

Σας ετυχε να ταξιδεψετε οταν ήσασταν εγκυες με αεροπλάνο? Με καλέσαν σε ενα γαμο και εχω λυσσάξει να παω τον Οκτωβριο για αυτό ρωταω.Θα ρωτήσω και τον δοκτωρ θειο μια και θα είναι κι αυτος μαζί καλεσμένος στο γάμο.
Παλιά 03-09-07, 18:06   #2
ssidi

Περιοχή: Αιγαίο
ssidi ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ssidi
Προεπιλογή

Εγώ ταξίδεψα με όλα τα μέσα όσο ήμουν έγκυος...πιο πολύ από ανάγκη παρά για διασκέδαση! Ο μικρούλης μου ήταν από τότε ταξιδιάρης!
Αυτό που ξέρω για το αεροπλάνο είναι ότι μέχρι τον 7ο επιτρέπονται τα ταξίδια, δεν ξέρω όμως τι γίνεται με τους πρώτους μήνες. Ρώτησε όπως και να χει καλύτερα τον γιατρό σου!

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...
Ο χρήστης ssidi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-09-07, 18:23   #3
cruelty

cruelty ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι θα τον ρωτησω εννοείται! μεχρι στιγμης μονο με πλοιο εχω παει βολτα και αυτοκινητο!
Παλιά 04-09-07, 00:22   #4
lina

lina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Χωρίς να είμαι ειδική, από αυτά που έψαχνα για τη δική μου εγκυμοσύνη, έμαθα ότι τελικά το πιο επικίνδυνο μέσο είναι το αυτοκίνητο, κατά τους πρώτους μήνες, κι αυτό λόγω του συντονισμού που δημιουργείται ανάμεσα στη μηχανή και στο έμβρυο...μη με ρωτάτε, δεν είμαι φυσικός. Πάντως δεν είναι οι αναταράξεις στις λακούβες που κάνουν το αυτοκίνητο επικίνδυνο. Όσο για το αεροπλάνο, νομίζω ότι είναι ασφαλές μέχρι τον 8ο...Καλές πτήσεις λοιπόν!
Ο χρήστης lina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-09-07, 14:52   #5
amelie

Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
amelie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμεις παντως το ακυρωσαμε το ταξιδακι μας για εξωτερικο οδικως.Ημουν 8 εβδομαδων και η γιατρος μου ειπε οτι αν πηγαινα αεροπορικως θα με αφηνε! Με το αυτοκινητο ειναι πολυ επικινδυνο στο πρωτο τριμηνο καθως οταν καθεσαι και πολλη ωρα πιεζεται η μητρα..κιαν πεφτεις και σε λακουβες..καταλαβαινεις..τωρα δεν ξερω τι γινεται μετα το πρωτο τριμηνο..παντως το αεροπλανο θεωρειται το ασφαλεστερο μεσο για την εγκυμοσυνη σε σχεση με τα υπολοιπα
Ο χρήστης amelie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-09-07, 14:59   #6
cruelty

cruelty ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στο πρωτο τριμηνο ξεσκιστηκα στα ταξιδια με αυτοκινητο δεν το ηξερα ευτυχως δεν επαθα τιποτα! Δεν ηξερα πως τοσο επικινδυνο ηταν το αυτοκινητο....
Παλιά 04-09-07, 15:16   #7
amelie

Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
amelie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

να δεις εγω τι εκανα τις δυο πρωτες εβδομαδες!!!..που δεν ηξερα οτι ημουν εγκυος!!! μεχρι και σε φουσκωτο μπηκα με κυμα και κοπανιομουν ωσαν το χταποδι(για να μεινουμε στα μεσα μαζικης που ειναι και το θεμα μας)!!ευτυχως ..ευτυχως...
προφανως το ζουζουνι σου εχει γερη κραση!!!
Ο χρήστης amelie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-06-08, 06:33   #8
Χριστινάκι

Περιοχή: Κύπρος
Χριστινάκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Αεροπορικό ταξίδι στο πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης

Η Χριστίνα είμαι. Ανησυχώ λίγο για ένα αεροπορικό ταξίδι που πρέπει να κάνω αρχές του άλλου μήνα στη Θεσσαλονίκη (11 Ιουλίου). Η πτήση είναι 1μιση ώρα. Μίλησα με το γιατρό μου είπε ότι πριν πρέπει να ελέξουμε πίεση (που είναι λίγο χαμηλή) και πήξη, αλλά θα ήταν καλό αν γινόταν να το απέφευγα.

Δεν γίνεται όμως να το αποφύγω και επειδή με έπιασε μια ανησυχία θέλω να ρωτήσω εάν έτυχε να ταξιδέψετε με αεροπλάνο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης σας στο πρώτο τρίμηνο...

Μου είπαν για την ακτινοβολία στον έλεγχο να αποφύγω, να σηκώνομαι να περπατώ, να πίνω πολλά υγρά, να ενημερώσω την εταιρεία και το πλήρωμα του αεροπλάνου.

Τι κίνδυνοι υπάρχουν; Όταν υπάρχει η κατάλληλη προφύλαξη και προετοιμασία δεν μπορούν να αποφευχθούν;
Παλιά 27-06-08, 07:39   #9
nnm004

Περιοχή: Θεσσαλονικη
nnm004 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημεραααα , ε αμα ο γιατρος σοθ ειπε απλως λιγο την πιεση να μετρησετε δεν υπαρχει κανα προβλημα ,εγω σκεφτομαι τον Αυγουστο να μπω σε αεροπλανο για να παμε Αθηνα που θα ειμαι 7 μηνων , θα ρωτησω το γιατρο μου αλλα και παλι δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα .
Ο χρήστης nnm004 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-06-08, 08:40   #10
citron

citron ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και ο γιατρος μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα με τα αεροπορικα. Μαλιστα ταξιδεψα στον 1ο μηνα και ολα ηταν μια χαρα.
Παλιά 27-06-08, 09:30   #11
eirini

Το avatar του χρήστη eirini

eirini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ ταξίδεψα στις 22 εβδομάδες Κρήτη-Αθήνα με αεροπλάνο, αφού πρώτα με είχε βεβαιώσει ο γιατρός μου ότι φυσικά μπορω να ταξιδέψω. Και θα ξαναταξιδέψω στις 31 εβδομάδες πάλι Κρήτη-Αθήνα.
Μάλιστα στο Λητώ που πήρα να κλείσω το ραντεβού (για το οποίο θα ανέβω Αθήνα) όταν ρώτησα αν μπορώ να μπω σε αεροπλάνο ή καλύτερα σε καράβι η κοπέλα μου απάντησε με απόλυτη φυσικότητα "Δεν έχει καμία διαφορα. όπως θέλετε ταξιδεύετε".
Νομίζω γύρω στα τέλη του 8ου μήνα δεν επιτρέπεται το αεροπλάνο, χωρίς να είμαι και σίγουρη!
Ο χρήστης eirini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-06-08, 09:34   #12
Elenna

Το avatar του χρήστη Elenna

Περιοχή: Αθηνα
Elenna ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Elenna
Προεπιλογή

Εγω εκανα παρα πολλα ταξιδια αεροπορικα Αθηνα-Θεσ/νικη στο πρωτο και το δευτερο τριμηνο της εγκυμοσυνης μου. Ο γιατρος μου ειπε πως δεν υπαρχει κανενα προβλημα μεχρι τον 8ο μηνα. Απλως δεν περνουσα απο τον ελεγχο.
Μια φιλη στον 7ο ηρθε απο Κουβα Ελλαδα 14 ωρες ταξιδι!!

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008
Ο χρήστης Elenna δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 27-06-08, 09:42   #13
eirini

eirini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Α, ναι!! Στον έλεγχο με τις ακτίνες θα ζητήσετε να μην περάσετε λόγω εγκυμοσύνης και να σας κάνουν σωματικό έλεγχο. Μη δεχτείτε το όχι σαν απάντηση. Είναι δικαίωμά σας!
Παλιά 27-06-08, 09:46   #14
fragola

fragola ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και η Βανδή όταν ήταν έγκυος στο 1ο είχε τρελαθεί στα αεροπορικά ταξίδια!!!
Παλιά 27-06-08, 11:06   #15
yogini

Το avatar του χρήστη yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εγω ταξιδεύω με αεροπλάνο και φυσικά δεν περνάω απο τον έλεγχο. Απο τον 8ο υπάρχει πρόβλημα νομίζω κι εγω.
Πάντως και τον Αυγουστο με αεροπλανάκι θα πάω στο νησάκι μου γιατί δεν εχω καμία όρεξη να θαλασσοδαρθώ 7 ώρες!
Παλιά 27-06-08, 16:42   #16
ranetos

ranetos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μην ανησυχείς καθόλου, και οι δύο γιατροί που ρώτησα μου είπαν ότι τα ταξίδια επιτρέπονται κανονικότατα αν φυσικά δεν έχεις προβλήματα.
Εγώ στο 2ο μήνα πήγα γαμήλιο ταξίδι στις Μαλδίβες. Πέρασα ωραιότατα και όλα καλά!
Ο χρήστης ranetos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-06-08, 17:25   #17
ZANET

ZANET ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εγώ ταξίδεψα στον δεύτερο μήνα στο εξωτερικό και μάλιστα πέρασα και απο τον έλεγχο γιατί δεν γνώριζα οτι ήμουνα έγκυος! Ο γιατρός μου αργότερα που τον ρώτησα μου είπε οτι δεν πειράζει...
Ο χρήστης ZANET δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-06-08, 11:46   #18
babies

babies ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ZANET
Και εγώ ταξίδεψα στον δεύτερο μήνα στο εξωτερικό και μάλιστα πέρασα και απο τον έλεγχο γιατί δεν γνώριζα οτι ήμουνα έγκυος! Ο γιατρός μου αργότερα που τον ρώτησα μου είπε οτι δεν πειράζει...
Ανησύχασα λιγάκι με το θέμα των ακτίνων (έλεγχος) καθότι στις αρχές της εγκυμοσύνης μου (5η - 6η) βδομάδα είχα πάει Λονδίνο χωρίς να ξέρω ότι ήμουν έγκυος. Φυσικά όταν το έμαθα απλά είπα εντάξει είμαστε, όλα οκ. Δεν είχα σκεφτεί όμως τις ακτίνες. Ελπίζω να μην ήταν τόσο κακό. Θα ρωτήσω και τον γιατρό....
Παλιά 28-06-08, 12:03   #19
citron

citron ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τα σκανερς στα αεροδρομια δεν ειναι ακτινες Χ οπως στις ακτινογραφιες αλλα ηλεκτρομαγνητικες. Λογικα, δεν υπαρχει κανενας κινδυνος. Τωρα αμα μπαιναμε μεσα στις βαλιτσες μας που οντως περνανε απο ακτνες Χ, αυτο ειναι αλλο θεμα
Παλιά 28-06-08, 23:03   #20
Sotiria

Το avatar του χρήστη Sotiria

Περιοχή: Πάτρα
Sotiria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εγώ ταξίδεψα 1 μήνα έγκυος με αεροπλάνο, δεν είχα πρόβλημα.
Πάντως καλού κακού τους είπα οτι είμαι έγκυος και δεν περασα απο τις ακτίνες- με έψαξε μια υπάλληλος με το χέρι και αυτό ήταν όλο.
Παλιά 01-07-08, 11:51   #21
Μαριλίνα

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μαριλίνα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Χριστινάκι μου
ξέρω κι εγώ περιπτώσεις που στο α΄τρίμηνο ταξιδέψανε με αεροπλάνο και δεν είχαν κανένα πρόβλημα.
Αλλά, αφού εσένα ο γιατρός σου σου λέει να το αποφύγεις, μήπως θα ήταν καλύτερα να το ξανασκεφτείς; Ή να το ξανασυζητήσεις μαζί του; Είναι τόσο επείγον το ταξίδι;

Ξέρω πως μετά το α΄τρίμηνο είναι πολύ πιο ακίνδυνο και φυσιολογικό!!
Παλιά 24-07-08, 08:10   #22
eleanna

Περιοχή: Πελοπόννησος
eleanna ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΕΠΕΙΓΟΝ-ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΤΑΞΙΔΙ

Καλημέρα σε όλες. Σήμερα ανακάλυψα ότι είμαι έγκυος. Η χαρά μου δεν περιγράφεται :P .Όμως πρόκειται να φύγω για ρόδο αεροπορικώς το Σάββατο και το ερωτημά μου είναι αν κάνει να ταξιδέψω με αεροπλάνο;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά
Ο χρήστης eleanna δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-07-08, 08:20   #23
Μαμά του Ωρίων

Περιοχή: Περιστέρι
Μαμά του Ωρίων ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

με το καλό και να σου πάνε όλα καλά!
απ όσο ξέρω μια χαρά μπορείς!
υπάρχει φιλενάδα μου, που γράφει κι εδώ, που είχε πάει ταξίδι Αμερική κι όχι μέχρι τη Ρόδο
Μια ώρα υπόθεση είναι, δεν είναι κάτι
Απλά να κοιτάξεις γενικώς να μην κουραστείς... αυτή είναι η οδηγία
κι όχι μακροβούτια
καλές διακοπές και με το καλό να πάνε όλα τέλεια στην εγκυμοσύνη σου
Παλιά 24-07-08, 09:35   #24
eirini

eirini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ όταν ανακάλυψα πως είμαι έγκυος ήμουν ταξίδι του μέλιτος Γαλλία...
Ε.....αναγκαστικά έπρεπε να επιστρέψω!!

Μην ανησυχείς καθόλου. Εγώ ταξίδεψα αεροπορικώς Κρήτη-Αθήνα την Πέμπτη που μας πέρασε και Παρασκευή πέταξα πίσω για Κρήτη και ήμουν 31η εβδομάδα... Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας!!!

Καλό ταξίδι και με το καλό το παιδάκι σου!
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 24-07-08, 09:49   #25
Lilly

Το avatar του χρήστη Lilly

Lilly ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν ξέρω αν πιάνεται η δική μου περίπτωση, αλλά πήγα ταξιδάκι αεροπορικώς στο εξωτερικό "μονή" και γύρισα "διπλή"!
Δεν πιστεύω ότι υπάρχει πρόβλημα, νομίζω μόνο στον 9ο δεν επιτρέπουν αεροπορικά ταξίδια
Ο χρήστης Lilly δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-07-08, 10:06   #26
evangelia

Το avatar του χρήστη evangelia

Περιοχή: ΙΛΙΟΝ - ΑΤΤΙΚΗ
evangelia ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην evangelia Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην evangelia
Προεπιλογή

δεν υπάρχει πρόβλημα κανένα!!αρκεί να μην κουραστείς

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Ο χρήστης evangelia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-07-08, 12:36   #27
demi

demi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ο γυναικολογος μου λεει ..αν η εγκυμοσυνη ειναι οκ την γυναικα αναποδα απο το δεντρο να την κρεμασεις δεν θα αποβαλει...
οποτε νομιζω μπορεις να πας....
Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-07-08, 13:15   #28
yogini

Το avatar του χρήστη yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω δεν έχω βάλει κώλο κατω σε όλη την εγκυμοσύνη...τι αεροπλάνα, τι βαπόρια, μηχανάκι.....κανένα πρόβλημα με το αεροπλάνο μέχρι την 36η εβδομάδα
Παλιά 24-07-08, 13:16   #29
peony

Περιοχή: Αθήνα
peony ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Συγχαρητήρια!

Εγώ ανακάλυψα ότι ήμουν έγκυος ένα Σάββατο, και την Τρίτη ο διευθυντής μου μου ανακοινώθηκε ότι θα έπρεπε να πάω επαγγελματικό ταξίδι στην Πορτογαλία (δεν είχα ανακοινώσει την εγκυμοσύνη, δεν είχα καν προλάβει να πάω στο γιατρό!). Μιλάμε για
διαδρομή με 2 τρίωρες πτήσεις για το πήγαινε, άλλες 2 για το έλα και τετράωρες αναμονές στη Φρανκφούρτη, και όλα αυτά σέρνωντας χειραποσκευή!! Ήμουν τότε στην 6η βδομάδα.
Ύστερα από αυτό έκανα και 2 ταξίδια στη Θεσσαλονίκη στον 3ο και τον 4ο μήνα και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Η μόνη συμβουλή που μου είχε δώσει ο γιατρός να μην κουβαλάς βάρη, δηλαδή τη βαλίτσα σου να την κουβαλάει άλλος.

Ο χρήστης peony δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-06-09, 16:12   #30
kolibigi

Περιοχή: Kalamata
kolibigi ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην kolibigi
Προεπιλογή Αεροπορικό ταξίδι στο πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης

Η αδερφή μου είναι στην 6η εβδομάδα εγκυμοσύνης.
Την ερχόμενη εβδομάδα θα ταξίδευε έτσι κι αλλιώς στο εξωτερικό, σε χώρα που εργάζεται ο άντρας της.....μέχρι που προχθές ανακάλυψε ότι είναι έγκυος.
Τώρα τι γίνεται με το ταξίδι? Μιλάμε για 4 ώρες πτήση (εντός Ευρώπης).
Να πω επίσης ότι άπαξ και πάει, θα γεννήσει εκεί...δεν είναι δηλαδή ολιγοήμερο ταξιδάκι.
Με ενδιαφέρουν κυρίως οι εμπειρίες όσων σας ταξιδέψατε σε τόσο αρχικό στάδιο εγκυμοσύνης.
Τι σας είχαν πει οι γιατροί σας? Ακυρώσατε ή όχι το ταξίδι σας? Τι έπερεπε να προσέχετε?
Ευχαριστώ
Ο χρήστης kolibigi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-06-09, 23:46   #31
mmdad

Περιοχή: Βελγιο
mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στην πρωτη εγκυμοσυνη εμαθα οτι ειμαι εγκυος την δευτερα και πεταξα την τεταρτη για Βρυξελλες. Μετα στις 8 εβδομαδες πηγα απο Βρυξελλες Πραγα για Χριστουγεννα και οταν γυρισα κατεβηκα Αθηνα για Πρωτοχρονια. Μετα ξανακατεβηκα το Πασχα. Λοιπον οταν εφευγα απο Αθηνα με πηγαινε η μαμα μου στο αεροδρομιο (δηλαδη κραταγε την βαλιτσα μου) Φυσικα στις Βρυξελλες δεν ειχα βοηθεια. Το μεγαλο show ηταν φετος που γυριζα Χριστουγεννα απο Αθηνα στην 11 εβδομαδα με τον 17μηνο γιο μου. Δεν μας εδωσαν το καροτσακι στην πυλη οποτε τον πειρα αγκαλια γιατι ηταν αγουροξυπνημενος και μετα τον εβαλα στο μαρσιπο για να παρω τις βαλιτσες μας (και το καροτσι του).
Καλα θα ειναι να πινει πολλα νερα και να σηκωθει 1-2 φορες εστω για να παει στην τουαλετα. αυτο οτι μπορεις να αποφυγεις τον ελεγχο δεν το ηξερα αλλα αν μπορει ας το απαιτησει (παντως και ο μικρος περναει κανονικο ελεγχο). Λιγη προσοχη οταν παρει την βαλιτσα απο τον ιμαντα.
Τωρα τι λενε οι γιατροι??? Γενικα στο πρωτο τριμηνο οι αποβολες ειναι περισσοτερες και πολυ γιατροι ειναι επιφυλακτικοι ειδικα αν η γυναικα δυσκολευτικε να συλαβει ή ειναι μεγαλουλα. Στην πρωτη εγκυμοσυνη η γιατρος της εξωσωματικης μου ειχε πει οτι και να συνβει κατι δεν μπορουν να κανουν πολλα πραγματα. Στην δευτερη δεν ρωτησα καν.. Δοξα τω Θεω δεν ειχα αιμοραγιες οι εμετους οποτε δεν υπηρχε αντεδειξη.
Που θα παει η αδελφη σου αν επιτρεπετε? Καλο της ταξιδι και καλη εγκυμοσυνη να εχει..
Ο χρήστης mmdad δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-06-09, 07:25   #32
kolibigi

Περιοχή: Kalamata
kolibigi ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην kolibigi
Προεπιλογή

Θα πάει στη Δανία.
Αύριο θα κάνει υπχ να ελέγξουν καρδιακή λειτουργία και θα δούμε τι θα πει ο γιατρός.
Ευχαριστώ για την απάντηση και να χαίρεσαι τα παιδάκια σου
Ο χρήστης kolibigi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-06-09, 09:55   #33
Lena + Sourloulou

Το avatar του χρήστη Lena + Sourloulou

Περιοχή: Αθήνα
Lena + Sourloulou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα...
πηγα buenos aires στην αρχη της εγκυμοσύνης μου με την συγκατάθεση της γιατρού μου και πέρασα σουπερ! Ειμαι σιγουρη ότι θα συμφωνήσει κι ο γιατρός σου...
Ο χρήστης Lena + Sourloulou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-06-09, 19:39   #34
mmdad

Περιοχή: Βελγιο
mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kolibigi Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα πάει στη Δανία.
Αύριο θα κάνει υπχ να ελέγξουν καρδιακή λειτουργία και θα δούμε τι θα πει ο γιατρός.
Ευχαριστώ για την απάντηση και να χαίρεσαι τα παιδάκια σου
Ευχομαι ολα να της πανε καλα. Παντως αν σκοπευει να γεννησει εξω καλο ειναι να ψαξει να βρει γιατρο αμεσα γιατι ειναι λιγο διαφορετικα τα πραγματα απο αυτα που ξερουμε στην Ελλαδα
Ο χρήστης mmdad δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-06-09, 23:16   #35
nina

nina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Kι εμενα ο γιατρός μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα με το αεροπλάνο . Πέρασα τον έλεγχο, ενώ τους είπα ότι είμαι έγκυος, αρνήθηκαν να μην περάσω. Επίσης πέρασα και απ τις κάμερες αυτές που ελέγχουν για τη γρίπη των χοίρων. Μαυτές τι γίνεται πάλι; δε μπορείς να πας και από αλλού...
Ο χρήστης nina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-06-09, 02:03   #36
TXARA

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
TXARA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΜΟΥ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΑΞΙΔΕΥΑ ΔΙΑΡΚΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΟΓΔΟΟΥ ΜΗΝΑ,ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΘΕ ΔΕΚΑΠΕΝΤΕ ΜΕΡΕΣ ΗΜΟΥΝΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ.ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΟΓΔΟΟ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ.
Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ.
Παλιά 15-06-09, 16:20   #37
kalliopaki

kalliopaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κι εγώ παιδιά ταξίδεψα αρκετά αεροπορικώς στους πρώτους μήνες της εγκυμοσύνης χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Να πω την αλήθεια το βρίσκω πιο ξεκούραστο το αεροπορικό από το οδικο ταξίδι (όπου όλο και κάποιος θα σου πεταχτεί, θα σε συγχίσει και θα σε αναστατώσει).
Ψάχοντας στο Ιντερνετ βρήκα άρθρα σχετικά με την ακτινοβολία του μηχανήματος ελέγχου, η οποία είναι ακίνδυνη λένε. Το ίδιο και οι θερμικές κάμερες.
Επίσης έμαθα ότι μέχρι τον 7ο ταξιδεύεις άνετα (με τις ευλογίες του γιατρού που σε παρακολουθεί εννοείται), ενώ τους 2 τελευταίους μήνες υπογράφεις προκειμένου να ταξιδέψεις διότι διαφορετικά δεν σε δέχονται οι εταιρίες.
Ο χρήστης kalliopaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-07-09, 10:53   #38
lyckos

lyckos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Ταξίδι με αεροπλάνο στις 12 εβδομάδες

Καλημέρα σε όλους, Μιχάλης λέγομαι και το site αυτό ειναι καταπληκτικό.
Δεν έχω ξαναγράψει, απλως παρακολουθω την κουβεντούλα που ειναι ενδιαφέρουσα και διαφωτιστική για νέους γονείς.
Τωρα ομως χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Η γυναίκα μου ειναι 6 εβδομάδων σήμερα (2ο παιδί) και χτες επισκέφτηκε τον παιδίατρό της, ο οποίος της είπε οτι δεν πρέπει να ταξιδέψει με αεροπλάνο στις 13 Αυγούστου που σκοπεύουμε να ταξιδέψουμε. Θέλω να μου πείτε αν σας έχει τύχει παρόμοια περίπτωση - μιλάω για το πρώτο τρίμηνο μόνο - τι σας είπαν οι δικοί σας γιατροί και τι κάνατε τελικά εσείς.
Ο χρήστης lyckos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-07-09, 11:12   #39
Yiannis.

Yiannis. χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο lyckos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους, Μιχάλης λέγομαι και το site αυτό ειναι καταπληκτικό.
Δεν έχω ξαναγράψει, απλως παρακολουθω την κουβεντούλα που ειναι ενδιαφέρουσα και διαφωτιστική για νέους γονείς.
Τωρα ομως χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Η γυναίκα μου ειναι 6 εβδομάδων σήμερα (2ο παιδί) και χτες επισκέφτηκε τον παιδίατρό της, ο οποίος της είπε οτι δεν πρέπει να ταξιδέψει με αεροπλάνο στις 13 Αυγούστου που σκοπεύουμε να ταξιδέψουμε. Θέλω να μου πείτε αν σας έχει τύχει παρόμοια περίπτωση - μιλάω για το πρώτο τρίμηνο μόνο - τι σας είπαν οι δικοί σας γιατροί και τι κάνατε τελικά εσείς.
Γειά σου Μιχάλη, ελπίζω τα αεροπορικά να επιστρέφονται γιατι τα δικά μου αεροπορικά "πέταξαν" προς τα σκουπίδια.
Η γυναίκα μου είναι 12η με 13η εβδομάδα και ο γυναικολόγος της ήταν κάθετος στο να μην ταξιδέψει με αεροπλάνο.
Ενα πιθανό κενό αέρα μπορεί να τρομάξει την έγκυο και οι κραδασμοί απο το αεροπλάνο μπορεί να προκαλέσουν προβλήματα.
Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να πάρετε κάποιο ρίσκο
Εμεις ηταν να κατέβουμε Κρήτη, δυστηχώς είχα βγάλει εισητήρια της aegean που δεν αλλάζουν, και αναγκάστικα να τα πετάξω και να βγάλω ακτοπλοικά.
Χρυσός μου πήγε ο γάμος που πήγαμε!
Ο χρήστης Yiannis. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-07-09, 11:27   #40
lyckos

lyckos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δηλαδή Γιάννη τελικά ταξιδέψατε με πλοίο?
Γιατί σε κάποια άλλα posts είδα οτι και το πλοίο δε θεωρείται και πολύ ασφαλές....
Ο χρήστης lyckos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές