Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία > Εμβόλια

Notices

Εμβόλια Σε αυτή την ενότητα θα υπάρχουν όλα τα στοιχεία που έχουν συζητηθεί απο τα μέλη για το θέμα των εμβολίων. Αυτή η ενότητα βρίσκεται υπο κατασκευή

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 10-12-07, 14:54   #41
Στέλλα

Στέλλα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Mirsini77
Κοριτσια συγνωμη αλλα πως το χρησιμοποιειτε το Dettol spray?
Εγω το ειχα αγορασει για να ψεκασω τα χαλια και τους καναπεδες.
Οσον αφορα το μωρο πως το χρησιμοποιειτε?
Απλά μετα τον καθαρισμό της τουαλέτας,της μπανιέρας,των νιπτίρων ψεκάσουμε παντού και αγηνουμε να στεγνώσει(1 λεπτο χρειάζεται) και δεν ξεβγάζουμε!
Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σε επιφάνειες που αγγίζουν πολλά χέρια,όπως θυροτηλέφωνο,πόμολα πόρτας,κ.α.
Γράφει το μπουκάλι πάνω!
Ο χρήστης Στέλλα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-12-07, 16:13   #42
ΧΡΗΣΤΟΣ

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
ΧΡΗΣΤΟΣ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και μεις καναμε το rotarix τωρα που η κορη μου ειναι τριων μηνων. Το εμβολιο το οποιο ειναι ποσιμο επιτηδες λογω της φυσης του (πρεπει να ακολουθησει ολη την διαδρομη οισοφαγο κ.λ.π για να λειτουργησει) ειναι για τον ροταιο μονο που προκαλει γαστρεντεριτιδα για τον οποιο η παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι συχνος στην Ελλαδα. Βεβαια με ενημερωσε οτι δεν ειναι αιτια θανατου στην χωρα μας απλα το παιδι περναει δυσκολα μεχρι την αναρωση του. Αυτο το διασταυρωσα και απο φιλο ο οποιος δουλευει στα φαρμακα. Το εμβολιο αυτο ειναι καινουργιο και για αυτο απο οτι καταλαβα και σε συζητησεις με αλλους γονεις με μωρα δεν το προτεινουν ολοι.
Οπως και το εμβολιο του πνευμονιοκοκου (αν το λεω σωστα) δεν εχει πολυ καιρο που μπηκε στα υποχρεωτικα εμβολια.
Τι να πω ελπιζω να ειναι καλο γιατι ειμαι ιδιαιτερα επιφυλακτικος με τα φαρμακα ιδιως με τα εμβολια του παιδιου. Παντα διαβαζω τα συννημενα των εμβολιων και στο συγκεκριμμενο δεν ειδα περιεργες παρενεργειες οπως π.χ του MMR για το οποιο εψαξα στο ιντερνετ και οντως στις παρενεργειες αναγραφει επιπτωσεις στον εγκεφαλο (σε πολυ σπανιες περιπτωσεις βεβαια αλλα υπαρχει). Πιστευω οτι ολα εχουν να κανουν με την αμυνα του παιδιου. Απο την αλλη δεν μπορεις να αφησεις το παιδι σου ακαλυπτο (το σκεφτηκα και αυτο να πω την αληθεια) γιατι τοτε εκτιθεται σε μεγαλυτερους κινδυνους μιας και οι ιοι σε σχεση με αυτους της εποχης των γονιων μας η και προγενεστερα εχουν γινει πολυ πιο ανθεκτικοι και επικινδυνοι για τον ανθρωπο.

Επισης ειδα παραπανω να αναφερεται απο την Αγλαια οτι η ηπατιτιδα Β μεταδιδεται μονο με σεξουαλικη επαφη. Λαθος μεταδιδεται και με το αιμα καθως υπαρχουν υποψιες και για τον ιδρωτα:
http://www.medlook.net/article.asp?item_id=2255

Για τον ροταιο και κατα ποσο ειναι Αφρικανικος μονο, κοιταξτε εδω:

http://www.iatrotek.org/ioArt.asp?id=20

http://www.scipub.gr/CncScientificPu...2007%20Low.pdf
Ο χρήστης ΧΡΗΣΤΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-01-08, 19:06   #43
Afrodite

Το avatar του χρήστη Afrodite

Περιοχή: Moulin Rouge
Afrodite ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Απαντώ λίγο καθυστερημένα, αλλά είμαι νέα στο forum. Ψάχνοντας για εμβόλια βρήκα αυτό το άρθρο για το συγκεκριμένο εμβόλιο. Και επειδή και γω δεν ήξερα τι είναι Intussusception, σας λέω ότι είναι ο εγκολεασμος, άσχημο πράμα....
Και το άρθρο είναι απο το FDA οχι από οποιονδήποτε. Τώρα για σας που το έχετε κάνει, ελπίζω να μην είχατε παρενέργεια

http://www.fda.gov/CbER/safety/phnrota021307.htm

Ο χρήστης Afrodite δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-02-08, 21:36   #44
jimskerle

Το avatar του χρήστη jimskerle

jimskerle ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jimskerle Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην jimskerle
Προεπιλογή

το ποσιμο εμβολιο ονομαζεται ROTATEC και ειναι σε 3 δοσεις, στον τριτο, τεταρτο και πεμπτο μηνα του παιδιου
Ο χρήστης jimskerle δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-02-08, 09:26   #45
Sofia

Περιοχή: Βόρεια Ελλάδα
Sofia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jimskerle
το ποσιμο εμβολιο ονομαζεται ROTATEC και ειναι σε 3 δοσεις, στον τριτο, τεταρτο και πεμπτο μηνα του παιδιου
Όχι απαραίτητα.
Υπάρχει και το ROTARIX, το οποίο είναι 2 δόσεις και γίνονται πριν από τους 6 μήνες.
Εμείς αυτό κάναμε.
Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)
Ο χρήστης Sofia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-02-08, 17:05   #46
katrin

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
katrin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμείς κάναμε το εμβόλιο με τις 2 δόσεις, στον 2ο και 4ο μήνα. Από την πρώτη δόση περίπου και μέχρι πριν από μερικές μέρες, δηλαδή και για 1,5 μήνα μετά την 2η δόση, το μωρό έκανε πράσινα κακά.

Αφού ψάξαμε διάφορα, σκεφτήκαμε μήπως είναι παρενέργεια του εμβολίου. (Υπόψην ότι το μωρό θηλάζει και τα περί αλλεργίας αγελαδινού και υπερπαραγωγής δικής μου τα ψάξαμε).

Είχε κανείς από σας παρόμοια αντίδραση στο εμβόλιο?
Ο χρήστης katrin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-02-08, 09:15   #47
xrysalis

Το avatar του χρήστη xrysalis

Περιοχή: εις το βουνό ψηλά εκεί...
xrysalis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ειχα διαβασει ενα αρθρο σχετικο σε γνωστο περιοδικο για παιδια, ρωτησα και τη γνωμη της παιδιατρου μας και αν το κανει... μου ειπε πως δεν ειναι μεσα στα υποχρεωτικα εμβολια, αλλα πως ειναι ποιο γνωστο "εξω" και πως στην Ελλαδα δεν εχει και πολυ καιρο που εχει ερθει, με αποτελεσμα ή να μην το ξερουν ακομη ολοι ή καποιοι να μην το κανουν, να δισταζουν κλπ. Με διαβεβαιωσε πως εχει λαβει γνωση πως εχει γινει σε παρα πολλα παιδια στο εξωτερικο, χωρις αναφορες για τρελες παρενεργειες, πως και η ιδια το εχει κανει σε πολλα παιδια χωρις να διαπιστωσει προβληματα και μου αφησε ελευθερη επιλογη στο αν θα το κανω!
Με τα λιγα που ηξερα μεχρι εκεινη τη στιγμη και με την ελπιδα να προφυλαξω το μωρο οσο περισσοτερο μπορω απο ιους και ειδικα φονικους αποφασισα να του το κανουμε... (δεν αντεχα στη σκεψη πως αν δεν του το εκανα και τυχενε να κολλησει θα με τρωγανε οι τυψεις...).

Καναμε το ροτατεκ σε 3 δοσεις μεχρι τον 6ο μηνα και ευτυχως δεν παρουσιασε τιποτε ο μικρος!
στοιχισε περιπου 70 ευρω η δοση

Παρ' ολα οσα ανησυχιτικα διαβαζω για το εμβολιο αυτο... δε μετανοιωνω που του το εκανα απλα θα ηθελα να ειχα διαβασει και το εσωκλειστο χαρτι οδηγιων... που ενω το ειχα στο μυαλο μου... τελικα ξεχαστηκα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pam
Είναι ακριβό εμβόλιο αλλά το γράφει το ΙΚΑ
και μενα που η γιατρος μας ειναι και στο ΙΚΑ γιατι μου ειπε πως δεν γραφεται και το πληρωσα κανονικα;;; (τα υπολοιπα που γραφοντε, μου τα γραφει κανονικα!)

Παντως αναφορικα με τα εμβολια, ειχα μαυρα μεσανυχτα πριν γραφτω στο φορουμ
τωρα τουλαχιστον ειμαι αρκετα ποιο ενημερωμενη και συζητω με τη γιατρο...

..............http://mitrikosthilasmos.blogspot.com/
Ο χρήστης xrysalis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-06-08, 14:31   #48
mammy

mammy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΕΜΒΟΛΙΟ ROTARIX - ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!

Γνωρίζετε το εμβόλιο rotarix? Ό μπεμπούλης μου είναι πέντε μηνών, η προηγούμενη παιδίατρος μας είχε κάνει την πρώτη δόση από αυτό το εμβόλιο. Τώρα ήρθε η ώρα για τη 2η δόση. Πήγα στο ίκα να γράψω το prevenar κι ο γιατρός εκεί μου είπε ότι θεωρεί τελείως περιττό το μωρό να κάνει το rotarix. Επίσης η παιδίατρος που μας παρακολουθεί τώρα μου είπε ότι δε χρειάζεται να το κάνει κι ότι δε συγκαταλέγεται στους υποχρεωτικούς εμβολιασμούς. Τι να κάνω τώρα εγώ; Εάν δε χρειάζεται λέω να μην το κάνουμε. Γιατί να ταπαιπωρούμε το μωράκι μου χωρίς λόγο; Γνωρίζετε κάτι για το θέμα; Θα με βοηθούσε η γνώμη σας
Ο χρήστης mammy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 25-06-08, 14:41   #49
Afroditi D

Το avatar του χρήστη Afroditi D

Afroditi D ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

νομίζω ειναι κατα της γαστρεντερίτιδας

*προσωπική μου άποψη , επειδή περάσαμε σοβαρό περιστατικό γαστρεντεριτιδας (σε ηλικία -23 μηνών όμως) αν ήξερα για το εμβόλιο θα το είχαμε σίγουρα κάνει.
Παλιά 25-06-08, 14:46   #50
Afroditi D

Το avatar του χρήστη Afroditi D

Afroditi D ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

http://www.emea.europa.eu/humandocs/.../063906el1.pdf

http://www.iatronet.gr/newsarticle.asp?art_id=1510
Παλιά 25-06-08, 15:29   #51
mammy

mammy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σ'ευχαριστω πολύ Αφροδίτη για τις πληροφορίες. Απλώς τώρα μπερδεύτηκα ακόμη περισσότερο. Να ξαναπάρω τη γιατρό και να της πώ να το κάνουμε; Τι στο καλό; Κι αυτοί οι παιδίατροι πολύ σε μπερδεύουν. Εφόσον είναι τόσο καλό γιατί δε λέει να το κάνουμε; Κι αφού ήδη έχουμε κάνει την πρώτη δόση μήπως θα έπρεπε να το ολοκληρώσουμε;
Παλιά 25-06-08, 15:32   #52
alvadi

Το avatar του χρήστη alvadi

alvadi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σωστά είναι για τη γαστρεντερίτιδα!

Εγώ το είχα κάνει στο μωρό μου γιατί πήγαινε παιδικό και μας βοήθησε πάρα πολύ! Το θέμα είναι ότι η 3η δόση πρέπει να γίνει μέχρι 6 μηνών!

Η γνώμη μου αφου έκανες τη 1η δόση συνέχισε το και απαίτησε από το ΙΚΑ να στο γράψουν! Πες ότι το παιδί σου πάει παιδικο!

Ο χρήστης alvadi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-06-08, 15:36   #53
Maria-P

Το avatar του χρήστη Maria-P

Περιοχή: Νέο Φάληρο
Maria-P ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ούτε εμείς του το κάναμε γιατί την περίοδο που έπρεπε να γίνει η πρώτη δόση, το μωρό είχε σταματήσει να πολυτρώει και δεν ήθελα επιπλέον να έχει και τυχόν παρενέργειες από το εμβόλιο (εμετούς, διάρροια). Σε άλλη περίπτωση θα του το έκανα αν και δεν το θεωρώ απαραίτητο εμβόλιο. Απλά για να αποφύγουμε το ενδεχόμενο να ταλαιπωρηθεί από γαστρεντερίτιδα.

Η γνώμη μου είναι ότι αφού του έχεις ήδη κάνει την πρώτη δόση, είναι κρίμα να παραλείψεις τη δεύτερη.
Παλιά 25-06-08, 15:59   #54
mammy

mammy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστώ κορίτσια για τη βοήθειά σας. Θα ξαναπάρω τη γιατρό να δώ τι θα μου πει. Το ΊΚΑ δυστυχώς δεν το γράφει το συγκεκριμένο και κοστίζει 88 ευρώ. Δε μ'ενδιαφέρει τόσο το κόστος, αρκεί να ξέρω ότι γίνεται το καλύτερο για το μωρό μου. Αχ Παναγιά μου τι άγχος και μ'αυτά τα εμβόλια!! Θα σας πώ αύριο τι μου είπε!!
Παλιά 25-06-08, 16:01   #55
happy duckie

happy duckie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Η γνώμη μου είναι ότι αφού του έχεις ήδη κάνει την πρώτη δόση, είναι κρίμα να παραλείψεις τη δεύτερη.
Κι εγώ αυτο πιστευω...αλλα πάλι εσυ θα αποφασισεις....

στο γιο μου θα κανω τον αλλο μηνα την δευτερη δοση
Ο χρήστης happy duckie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-06-08, 16:04   #56
ΚΡΙΝΑ

ΚΡΙΝΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Eμείς το κάναμε το Rotarix, ο γιατρός το θεώρησε απαραίτητο. Παρ΄όλ'αυτά, γαστρεντερίτιδα κόλλησε και την πέρασε κανονικότατα, λίγους μήνες μετά τον εμβολιασμό. Γνώμη μου πάντως είναι αφού έχεις κάνει την πρώτη δόση να κάνεις και τη δεύτερη.
Ο χρήστης ΚΡΙΝΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-06-08, 16:09   #57
happy duckie

Προεπιλογή

ξερετε αν το καλυπτουν τα ασφαλιστικα ταμεια?
Παλιά 25-06-08, 16:13   #58
ΚΡΙΝΑ

ΚΡΙΝΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμείς που είμαστε στο ταμείο Υ.Εθ.Αμύνης (ο άντρας μου δουλεύει στο Πολεμικό Ναυτικό) μας το κάλυψε.
Ο χρήστης ΚΡΙΝΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-06-08, 16:19   #59
alvadi

alvadi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και το ΙΚΑ το γράφει για να το αγοράσεις και να το κάνεις εξωτερικά!

Παλιά 25-06-08, 16:24   #60
happy duckie

Προεπιλογή

εχω ΤΕΒΕ και οταν πηγα να γραψω τη πρωτη δοση μου ειπαν οτι δεν καλυπτεται

η παιδιατρος μου ειπε οτι ξερει οτι το καλυπτουν.....
Παλιά 25-06-08, 16:50   #61
vera

Περιοχή: Αθήνα
vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμεις δεν το καναμε........

Η παιδιατρος μας ειχε πει τα εξης......

1. Το κανεις μονο οταν ειναι απαραιτητο, δλδ οταν θα παει παιδικο.
2. Εχει σοβαρες παρενεργειες, κανεις μεχρι και ειλεο και αποφραξη εντερου.
3. Δε σε καλυπτει σε ολους τους ιους γαστρεντεριτιδας......

Η ιδια μας συστησε να μη το κανουμε.....
Ο χρήστης vera δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-06-08, 23:35   #62
annastasia

Το avatar του χρήστη annastasia

Περιοχή: Αθήνα
annastasia ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην annastasia
Προεπιλογή

Και εμάς μας συνέστησε να μην το κάνουμε... κάνουμε μόνο τα εμβόλια που είναι απαραίτητα. Ένας λόγος παραπάνω, από ότι μας είπε, που είναι σχετικά καινούργιο το συγκεκριμένο και ακόμα δεν έχουμε "δει" όλες τις παρενέργειες που έχει...
Α! Και δεν καλύπτει από ΚΑΘΕ γαστρεντερίτιδα...
Παλιά 25-06-08, 23:40   #63
pitsirikaki

pitsirikaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμείς το κάναμε αυτό το εμβόλιο.
Από ότι είχα διαβάσει τότε και αν θυμάμαι καλά το εμβόλιο αυτο στο εξωτερικό γίνεται εδώ και χρόνια(το γράφω με επιφύλαξη)
Ο χρήστης pitsirikaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-06-08, 23:41   #64
daddycool

Το avatar του χρήστη daddycool

daddycool ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το κάναμε και εμείς στον 4 μήνα περίπου... Το ταμείο μας το κάλυψε πλήρως , ελπίζω και το ΙΚΑ να το καλύπτει γιατί όντως είναι ακριβό....
Παλιά 26-06-08, 00:13   #65
Maria-P

Maria-P ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν καλύπτει όλους τους τύπους γαστρεντερίτιδας αλλά τους περισσότερους και τους πιο συχνούς.
Παλιά 26-06-08, 00:37   #66
Maria-P

Maria-P ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pitsirikaki
Εμείς το κάναμε αυτό το εμβόλιο.
Από ότι είχα διαβάσει τότε και αν θυμάμαι καλά το εμβόλιο αυτο στο εξωτερικό γίνεται εδώ και χρόνια(το γράφω με επιφύλαξη)
Όχι, αυτό το εμβόλιο ανακοινώθηκε πέρυσι την άνοιξη και κυκλοφόρησε στην Ελλάδα λίγο αργότερα.
Παλιά 26-06-08, 09:09   #67
mammy

mammy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Kαλημέρα κορίτσια!

Πήρα πάλι τη γιατρό και μου είπε να μην το κάνουμε, εάν πήγαινε το μωρό μου στον παιδικό ίσως να το σκεφτόμασταν. Επίσης ούτε η αδερφή μου το έχει κάνει στην κορούλα της που είναι τώρα εννέα μηνών και η δική της παιδίατρος της είπε ότι είναι καινούριο και δε γνωρίζουμε ακριβώς τις παρενέργειες που μπορεί να έχει. Δεν θα το κάνουμε κι ο Θεός βοηθός.
Το ΙΚΑ είμαι σίγουρη ότι δεν το γράφει, πήγα τη Δευτέρα και ρώτησα. Γράφουν μόνο του πνευμονιόκοκκου και της μηνιγγίτιδας. Τσάμπα τους πληρώνουμε.
Παλιά 26-06-08, 09:11   #68
alvadi

alvadi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mammy
Kαλημέρα κορίτσια!

Πήρα πάλι τη γιατρό και μου είπε να μην το κάνουμε, εάν πήγαινε το μωρό μου στον παιδικό ίσως να το σκεφτόμασταν. Επίσης ούτε η αδερφή μου το έχει κάνει στην κορούλα της που είναι τώρα εννέα μηνών και η δική της παιδίατρος της είπε ότι είναι καινούριο και δε γνωρίζουμε ακριβώς τις παρενέργειες που μπορεί να έχει. Δεν θα το κάνουμε κι ο Θεός βοηθός.
Το ΙΚΑ είμαι σίγουρη ότι δεν το γράφει, πήγα τη Δευτέρα και ρώτησα. Γράφουν μόνο του πνευμονιόκοκκου και της μηνιγγίτιδας. Τσάμπα τους πληρώνουμε.
Το ΙΚΑ το γράφει σίγουρα! Μου έχουν γράψει και τις 3 δόσεις!

Παλιά 26-06-08, 09:13   #69
pitsirikaki

pitsirikaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

τώρα δεν πηγαίνει παιδικό...αργότερα δεν θα πάει?
Ο χρήστης pitsirikaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-06-08, 09:18   #70
mammy

mammy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Pam μήπως στο έγραψαν στο κέντρο μάνας και παιδιού; Γιατί αν σου το έγραψαν στο ικα, εμένα με κοροϊδεύουν!!!
Όσο για τον παιδικό, θα πάει αργότερα αλλά το εμβόλιο λέει δε σου διασφαλίζει ότι δεν θα περάσει γαστρεντερίτιδα. Αυτό τουλάχιστον μου είπαν. Δεν μπορώ να βγάλω άκρη, τι να πω...
Παλιά 26-06-08, 09:31   #71
alvadi

alvadi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στο ΙΚΑ μου το έγραψαν σίγουρα! Δεν έχω πάει ποτέ στο κέντρο προστασίας μάνας και παιδιού! Ειναι σιγουρότατο αυτό που σου γράφω!

Τώρα για το θέμα της γαστρεντερίτιδας, δεν σου εξασφαλίζει ότι το παιδί δεν θα περάσει γαστρεντερίτιδα απλά αν τη περάσει τελικά θα είναι στο ποδι, πολύ ελαφριά. Εμένα πέρασε η μικρή μία φορά πέρυσι και έκανε 1-2 εμμετούς και αυτό ήταν.

Παλιά 26-06-08, 09:39   #72
mammy

mammy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Για να το λές βρε Pam έτσι θα είναι!
Η πλάκα ποιά είναι; Ρώτησα και το φαρμακοποιό μου άν γράφεται, πήρε τηλέφωνα ο άνθρωπος και του είπαν επίσης ότι δεν γράφεται. Τι είναι αυτά; Ανάλογα σε ποιο ίκα πας το γράφουν ή όχι; Τι διάσταση απόψεων είναι αυτη; Τέλοσπάντων. Τη Δευτέρα που θα πάμε στη γιατρό να κάνουμε το prevenar θα την ξαναρωτήσω. Την έπρηξα κι αυτήν αλλά τι να κάνω;
Παλιά 26-06-08, 09:44   #73
alvadi

alvadi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λοιπόν ξέρεις τι θα κάνουμε;

Θα δω το βιβλιάριο ΙΚΑ, θα στο βγάλω φωτοτυπία και αν έχεις fax θα σου στείλω αντίγραφο!

Αυτό όμως αύριο! Στείλε μου μονο νούμερο fax ή mail αν μπορέσω να το σκανάρω για να στο στείλω με πμ.

Παλιά 26-06-08, 09:55   #74
ΖΩΓΡΕΩΡΓΙΟΥ

Το avatar του χρήστη ΖΩΓΡΕΩΡΓΙΟΥ

ΖΩΓΡΕΩΡΓΙΟΥ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμείς το κάναμε στο δεύτερο παιδί. Μας είπε η γιατρός ότι το κάνεις για προληπτικούς λόγους. Ο πρώτος μας γιος πέρασε δύο φορές γαστρεντερίτιδα και τη δεύτερη φορά το παιδί ήταν για κλάματα.

Το ΙΚΑ δε το γραφεί. Προσπάθησα να το γράψω αλλά μάταια.
Παλιά 26-06-08, 10:08   #75
mammy

mammy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και τι να κάνω με το φαξ; Να τους το πάω και να τους το τρίψω στη μούρη;

Σ'ευχαριστώ πολύ πάντως για το ενδιαφέρον!!
Παλιά 26-06-08, 10:14   #76
alvadi

alvadi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πληρώνουμε ένα σωρό εισφορές, στο ΙΚΑ δε πάμε, οι περισσότερες έχουμε τους παιδιάτρους μας, και δεν μας γράφουν και τα εμβόλια όχι αυτά των 15,00 € αλλά τα άλλα που είναι πανάκριβα????
ΕΛΕΟΣ! Σε ποιά χώρα να μεταναστεύσω;

Παλιά 26-06-08, 10:16   #77
mammy

mammy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΤΗ ΧΑΒΑΗ, ΤΟΤΕ ΠΑΡΕ ΛΕΦΤΑ ΑΠ'ΤΟ ΣΠΙΤΙ....
Παλιά 26-06-08, 10:44   #78
happy duckie

Προεπιλογή

οχι άλλη ΧΑΒΑΗ.....οχι αλλο ΘΩΜΑ
Παλιά 26-06-08, 10:48   #79
erica

Το avatar του χρήστη erica

erica ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εμείς δεν το κάναμε...Δεν μας το συνέστησε καν...και όταν τη ρώτησα ,γιατί με παραξένεψαν διάφορες φίλες μου που το έκαναν στα δικά τους, μου είπε περίπου ότι και οι παιδίατροι στις προλαλήσασες!
Ο χρήστης erica δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-06-08, 12:56   #80
Souloumpamia

Souloumpamia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμείς το κάναμε γιατί ο μικρός πάει παιδικό. Πέρασε 3 γαστρεντερίτιδες, πολύ ελαφριά όμως, με χαμηλό πυρετό και διάρροια/εμετό 1-2 φορές την κάθε φορά (εμετό μόνο στο πρώτο περιστατικό). Βοήθησε το εμβόλιο? Δεν ξέρω...ο μπαμπάς και η μαμά που κόλησαν πάντως ταλαιπωρήθηκαν περισσότερο!
Ο χρήστης Souloumpamia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές