Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Προσχολική ηλικία (απο 2 ετών): Διατροφή & Ιατρικά θέματα

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 23-09-08, 09:16   #81
ROULITSA

ROULITSA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Βρε Αθηνά τα μπέρδεψα - otrivin ήθελα να γράψω ( είναι πρωί ακόμα!!)
Ο χρήστης ROULITSA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-09-08, 09:24   #82
DALIA

Το avatar του χρήστη DALIA

Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μαλλον το otrivin εννοει η Roulitsa και το ιδιο ξερω και εγω οχι πανω απο 3 μερες.
Παλιά 23-09-08, 09:29   #83
Athena

Το avatar του χρήστη Athena

Περιοχή: Aθήνα
Athena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ROULITSA
Βρε Αθηνά τα μπέρδεψα - otrivin ήθελα να γράψω ( είναι πρωί ακόμα!!)
καλημεεεεραααααααα!ολη μερα.
Παλιά 28-09-08, 02:16   #84
Μαμά κ Bibi

Περιοχή: Άνδρος
Μαμά κ Bibi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοριτσάκια καλησπέρα,
Λοιπόν παρακολουθώ τις συζητήσεις σας κ μου ρχεται να βαλω τα κλάματα....Είμαι κι εγώ απογοητευμένη....
Λοιπόν εμέις ξεκινήσαμε με μύξες κ βάζαμε πολύ πολύ ορό. Εν τω μεταξύ επειδή μένουμε κ σε νησί ξεκινήσαμε μπανάκια από όταν ήταν 5 μιση μηνων που μας αρέσουν ΤΡΕΛΑ κ που θεωρούσα ότι τη βοηθάω τη μικρουλίτσα μου...Σιγά σιγά άρχισε το βράσιμο. Πάμε στην παιδίατρο μου λέει δεν ελιναι τίποτα, μυξούλες είναι που έχουν εγκλωβιστεί, πολύ πολύ ορό κ όλα καλά. Όμως το βρασιμο συνεχίζει. Την πάω σε πνευμονολόγο, μου λέει τα ίδια, δεν έχει ακροαστικά, ορό και χτύπημα στην πλάτη κ να μην είναι πολύ ώρα ξαπλωμένη (που δεν ήταν σιγά μην καθόταν!).
Όμως όπως καταλαβαίνεται το βράσιμο ήταν πολύ έντονο παρόλα τα μπάνια κ τις βουτιλες κ τον όρό κ όλα. Ξανά παιδίατρο μου λέει ότι μάλλον θα κάνει κάποια στιγμή άσθμα, προς το παρόν κάνει έναν ήπιο βροχοσπασμό, προτείνει να μη δώσουμε σπρέυ (μου είπε κ για ένα που το λένε πρόληψη?? δε θυμάμαι ) γενικά να μη δώσουμε τπτ, δε χρειάζεται, μόνο με αιθέριο έλαιο ευκάλυπτο εντριβές και στο μπάνιο, ορό και πολύ χτύπημα στη πλάτη (εκείνη προσέξτε μου λέει χτυπάς δυνατα! με λυγισμένα τα δάχτυλα και με την εξωτερική τους πλευρά χτυπάς δυνατά πίσω στην πλάτη δεξιά και αριστερά ΔΥΝΑΤΑ. μου το έδειξε κι όλας). Ωστόσω επειδή το μωρό μου έβραζε πολύ, την ξαναπάω στην πνευμονολόγο η οποία αυτή τη φορά δε συμφώνησε, μου είπε ότι έχει κάνε έντονο βροχόσπασμο κ με στέλνει Αθήνα στην ΣΑΞΩΝΗ-ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ που είναι αλλεργιολόγος (αλήθεια καλό θα ήταν να λέμε ονόματα των γιατρών) κορυφαια όπως μου είπε.
Πήγαμε λοιπόν σε αυτήν, κάναμε κάποιες βασικές αλλεργικές εξετάσεις, όπου φάνηκε πως δεν έχει ειδικές αλλεργίες (δλδ σε τροφές) αλλά έχει μια αλλεργική προδιάθεση και σαν συμπέρασμα μου είπε ότι αντιδρά με αλλεργικό τρόπο στις ιώσεις (κ κάποια άλλη μανούλα το ανέφερς), πέρασε κάποια ίωση και αντιδρά έτσι. Α! Εκείνη μου είπε όχι αιθέριο έλαιο ευκαλύπτου, το αποφευγουμε γιατί μπορεί να δρα ερεθιστικά και ΟΧΙ δυνατό χτύπημα στην πλάτη. Στην παραγματικότητα μου είπε πολύ απαλό!Λοπόν εδώ κ ένα μήνα σχεδόν έιμαστε με αερολίν κ φλιξοτάιτ και τπτ.απογοήτευση..το μπεμπάκι μου βράζει...η ΣΑΞΩΝΗ λέει πως αυτά είναι χρονοβόρα κλπ κλπ... διάβασα κ τις δικές σας ιστορίες καιαπογοητεύτηκα..

σας έπρηξα αλλάδν ξέρω ήθελα να ταπω...δεν ξέρω τι νακάνω..άσε που νιώθω κ ενοχές μήπως με τα μπάνια την κρύωσα (οι γιατροί μου λένε πως δεν φταίει αυτό).

ROYLITSA δεν μας είπες για εκέινο το σιρόπι με την πρόπολη..΄΄εκανε τπτ?
Καλό βράδυ
Παλιά 28-09-08, 16:30   #85
Fivi

Το avatar του χρήστη Fivi

Fivi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τι να πω και εγω με αυτα που διαβαζω!
Και εμεις ξεκινησαμε με ενα απλο βηχα και συναχι πριν απο 2 εβδομαδες! Πηγαμε στον παιδιατρο, δεν ειχαν ουτε βρογχιτιδα, ουτε ωτιτιδα...τιποτα, μια απλη ιωση! Μετα απο μια εβδομαδα σηκωσαμε πυρετο και οι δυο μαζι!!!! Πηγαμε ξανα παιδιατρο, παλι τιποτα!!!!! Ομως ο πυρετος δεν σταματαει, το βραδυ δεν κοιμουνται απο το βηχα και το μπουκωμα, ξεκινησαμε aerolin-flixotide-soldesanil-atarax-garamat(σταγονες για την μυτη) + depon,ponstan (για τον πυρετο) και σημερα η μεγαλη μου την ποναει το αφτι της και εχει ωτιτιδα!!!! Και ο παιδιατρος μας εδωσε procef! Τι να πω???? Εχουν εξαντληθει και οι δυο τοσο πολυ που δεν μπορω να τις βλεπω αλλο ετσι!
Ο χρήστης Fivi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-09-08, 17:48   #86
Athena

Athena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω τους εκανα εντριβη με την κρεμα της propoline με εχινακεια και ευκαλυπτο.Βοηθουσε αρκετα.Στον Μαριο δεν εδωσα το σετ αερολιν-φιξοταιντ-σολντεσανιλ.του εκανα ομοιπαθητικη και αρρωστησε μονο μια φορα πριν απο αυτη,μετα καθολου.

Ομοιπαθητικα σκευασματα θαυματουργα ειναι οι σταγονες
L52 της εταιριας LEHNING(ΓΡΙΠΗ,ΒΗΧΑΣ.ΣΥΝΑΧΙ.ΑΔΥΝΑΜΙΑ)
Drosera complexe N°64(ΞΗΡΟ ΒΗΧΑ)
Kreosotum complexe N°62(ΒΡΟΧΙΤΙΔΑ)

http://www.lehning.com
Παλιά 29-09-08, 03:42   #87
pastoula

pastoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ακριβως τα ιδια μας ειπε και η δικη μας γιατρος στην Ελλαδα (γιατι μενω γερμανια), οτι δηλαδη έχει μια αλλεργική προδιάθεση και αντιδρά με αλλεργικό τρόπο στις ιώσεις. Αφου περασαμε εναν χειμωνα (στη γερμανια) με συνεχεις βρογχιτιδες, βηχα κα αντιβιωσεις ειχα απελπιστει εντελως. Μεχρι που ηρθαμε διακοπες το καλοκαιρι στην Ελλαδα και ξαναρρωστησε και εκει η παιδιατρος μας ειπε αυτο που ανεφερα πιο πανω και μας προτεινε το Singulair. Πραγματικα το Singulair ειναι φοβερο.Αποφευγεται και η βρογχιτιδα και το ασθμα, μονο που πρεπει να δινεται καθημερινα ακομα και οταν το παιδι ειναι καλα. Αλλα αξιζει τον κοπο. Τα γραφω αυτα για την μαμα κ Bibi. Ρωτησε τον ή την παιδιατρο σου για το Singulair. Ειναι πραγματικα πολυ καλο, μονο που αν αρχισει το παιδι σου να το παιρνει τα αποτελεσματα θα φανουν μετα 14 μερες (γι'αυτο ισως χρειαζεται και να το παιρνει συνεχεια)
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-09-08, 09:19   #88
ROULITSA

ROULITSA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Mama κ Bibi τα ίδια μας είπε και εμάς η συγκεκριμένη αλλεργιολόγος.
Όμως εμένα δεν με έπεισε καθώς η μικρή μου το έχει αυτό το βήχα από από 10μηνών-τώρα είναι 2χρ και δε σταματάει ούτε τα καλοκαίρια!! Βήχει μονίμως - με φλέμματα. Δεν μπορεί λοιπόν να είναι αλλεργική στις ιώσεις καθώς δεν αρρώστησε το καλοκαίρι (ούτε το χειμώνα αρρώστησε αλλά πές ότι ήταν κάποια ελαφριά ίωση και δεν φάνηκε - το καλοκαίρι όμως????)

Γενικά το έχουμε ψάξει πάρα πολύ - μέχρι και τέστ DNA μας βάλανε να κάνουμε- και τελικά μετά από πάααααρα πολλές συζητήσεις που κάνω με άλλους γιατρούς (μας ξέρουν όλοι σχεδόν) και με μαμάδες και από τους γνωστούς μας κατάλαβα ότι σχεδόν τα μισά και ίσως παραπάνω παιδάκια θα το περάσουν αυτό αλλά θα τους φύγει κάποια στιγμή αργότερα. (Τώρα τι φταίει και τα παιδάκια μας αρρωσταίνουν πιο συχνά απ'ότι αρρωσταίναμε εμείς παλιά δεν το ξέρω - αλλά κοιτάω γύρω μου και καταλαβαίνω εν μέρει!!!!!!)

Εμείς θα κάνουμε μία τελευταία προσπάθεια με ακτινογραφία ιγμορίων μήπως δείξει κάτι - άν δεν δείξει κάτι η εξέταση τότε δεν θα κάνουμε άλλες - του έχουμε αλλάξει τα φώτα του παιδιού στις εξετάσεις!!!

Όσον αφορά την προπολη δεν αγόρασα αλλά βάζω μισό κουταλάκι μέλι στο γάλα της μικρής - το κάνω αυτό περίπου 1 μήνα και ο βήχας έχει μαλακώσει κάπως - μη φανταστείς τεράστια διαφορά αλλά δεν έχει συνέχεια αυτά τα ξεσπάσματα που είχε παλιότερα!

Αυτή τη στιγμή η μικρη κάνει seretide & sungulair (και είμαστε στο φθινόπωρο ακόμη - το χειμώνα ελπίζω να μην το βγάλουμε όπως πέρισυ ) Επίσης αυτό που την βοήθησε πάρα πολύ την μικρή είναι το atrovent όμως΄είναι απαίσιο και το αφήσαμε καθώς το βράδυ πεταγόταν στον ύπνο της και φώναζε κλαίγοντας "όχι το πράσινο" Αλλά βοηθάει πραγματικά.

Τέλος μίλησα με την παιδίατρό μου και μας είπε να της κάνουμε το εμβόλιο για τις ιώσεις - όχι ότι άν το κάνει δεν θα αρρωστήσει αλλά θα τις περάσει πιο ελαφριά. Ξέρω ότι στα παιδάκια που έχουν αναπνευστικά προβλήματα βοηθάει - τώρα θα το δούμε αυτό και στην πράξη.Συζήτησέ το πάντως κι εσύ με τον δικό σου παιδίατρο. Ελπίζω να βοήθησα.

Όντως είναι απελπιστικό να μην μπορείς να κάνεις κάτι αποτελεσματικό για το παιδάκι σου και να το βλέπεις να ταλαιπωρείται έτσι Δεν είχα ποτέ πολλά πάρε δώσε με γιατρούς και πίστευα ότι για όλα υπάρχουν θεραπείες. Όμως άλλα βιώνω....

Επίσης το χειμώνα της έκανα εισπνοές με ευκάλυπτο - όμως ο ευκάλυπτος σε μεγάλες ποσότητες μπορεί να γίνει τοξικός - θέλει προσοχή.

Αthena αυτά τα ομοιοπαθητικά σε τι δοσολογία τα δίνεις?? Επίσης η κρέμα με τον ευκάλυπτο κάνει για παιδάκια (από ποιά ηλικά)?/
Παλιά 29-09-08, 09:57   #89
elena32

Περιοχή: arta
elena32 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

οταν λες το εμβολιο για τις ιωσεις μηπως εννοεις το εμβολιο γριπης?
Ο χρήστης elena32 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-09-08, 10:06   #90
ROULITSA

ROULITSA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι
Παλιά 29-09-08, 21:55   #91
Athena

Athena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ROULITSA

Αthena αυτά τα ομοιοπαθητικά σε τι δοσολογία τα δίνεις?? Επίσης η κρέμα με τον ευκάλυπτο κάνει για παιδάκια (από ποιά ηλικά)?/
4 σταγονες σε νερο,τεσσερις φορες την ημερα.
Παλιά 30-09-08, 14:04   #92
evoulita

Το avatar του χρήστη evoulita

Περιοχή: Σερρες
evoulita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

υπάρχει ευκάλυπτος σε αιθ ελαιο. εγω της ρίχνω 2-3 σταγόνες στο μαξιλαρι της το βραδυ και την βοηθάει στον υπνο.
Παλιά 03-10-08, 00:12   #93
elena32

elena32 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

να ρωτησω.το singulair ειναι σε χαπι η σε σιροπι?μου το προτεινε κι εμενα για τη μικρη ο παιδιατρος κ μου πε σε χαπι.πως γινεται να παρει παιδι 3 ετων χαπι?δεν ρωτησα ακριβως δεν ξερω αν θα της το δωσω
Παλιά 03-10-08, 08:59   #94
ROULITSA

ROULITSA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμείς της δίνουμε τα φακελάκια σε σκόνη (την οποία ή την δίνεις όπως είναι ή την ανακατεύεις με λίγη στερεά τροφή - κατα προτίμηση γιαούρτι όχι σε όλο το γιαούρτι αλλά βάζεις τη σκόνη στο κουτάλι και λίγο γιαούρτι και το δίνεις)

Το ξέρω ότι υπάρχει και σε χάπι αλλά δεν ξέρω από ποιά ηλικία και μετά ξεκινάνε να το δίνουν σε αυτή τη μορφή.
Παλιά 03-10-08, 09:52   #95
DALIA

Το avatar του χρήστη DALIA

Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εμεις τη σκονη περναμε ειναι ακριβως το ιδιο.Αλλα μια φιλη μου περυσι που ηταν 3 ο γιος της το χαπι περνανε ( προσοχη ομως γιατι νομιζω το χαπι ειναι 2 ειδων αναλογα την ηλικια ) και απ'οτι μου ειπε διαλυεται αμεσως στο στομα.
Εγώ παιδια εχω ευχαριστα τον επιασε βηχας 3-4 μερες ορο,2 μερες οtrivin και μια φορα σιροπι antis και τελος.Εχθες που πηγα στον παιδιατρο και συζητησαμε μου ειπε οτι αφου ειχαμε το ιστορικο με την βρογχοπνευμονια και τις 2 βρογχιολιτιδες καλο ειναι μεχρι τα 5 να κανουμε το αντιγριπικο.Παντως περυσι που το ειχαμε κανει ο χειμωνας περασε πολυ ανωδυνα με κανα δυο φορες πυρετο μεχρι 38,5 και μυξουλες.
Παλιά 03-10-08, 11:08   #96
elena.

Το avatar του χρήστη elena.

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
elena. ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην elena.
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο evoulita
υπάρχει ευκάλυπτος σε αιθ ελαιο...
μηπως ξερουμε απο τι ηλικια μπορουμε να "χρησιμοποιουμε" τα αιθερια ελαια στα μωρακια?
Παλιά 04-10-08, 11:05   #97
pastoula

pastoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η μονη διαφορα στη σκονη Singulair και στο χαπι ειναι οτι τη σκονη μπορεις να την δινεις ανεξαρτητα με το ποτε εφαγε, ενω το χαπι (το οποιο τρωγεται ευχαριστα) πρεπει να το δινεις 1 ωρα πριν το φαγητο ή 2 ωρες μετα το φαγητο. Και τα δυο βεβαια δινονται το βραδυ πριν τον υπνο. Εγω δοκιμασα και τα δυο στο δικο μου παιδι που ειναι 2 χρονων.Δυσκολευομουνα ομως να κρατησω τα ωραρια για το χαπι (αντε να πεισσε ενα παιδι δυο χρονων μη φας τωρα θα φας σε π.χ. μιση ωρα) γι'αυτο του δινω τη σκονη.
Υπαρχει και ελαια ευκαλυπτου για παιδια, μονο που ειναι σε στυλ αλοιφης. Εχει τα ιδια αποτελεσματα με τα αιθερια ελαια για μεγαλους.
Παλιά 04-10-08, 16:53   #98
Kelly26!!!

Περιοχή: Αθήνα-Π. Φαληρο
Kelly26!!! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elena.
Παράθεση:
μηπως ξερουμε απο τι ηλικια μπορουμε να "χρησιμοποιουμε" τα αιθερια ελαια στα μωρακια?
Και εγώ χρησιμποιώ ευκάλυπτο όταν είναι κρυωμένη, μου το πρότεινε ο παιδίατρος.Εμένα τώρα είναι 2 χρονών και κάτι και μιας και αρρωσταίνουμε συχνα το χρησιμποιούμε εδώ και κάτι μήνες..τώρα για μικρότερα παιδάκια δεν ξέρω..
Ο χρήστης Kelly26!!! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-10-08, 17:44   #99
Athena

Athena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elena.
Παράθεση:
απο 2 μηνων και μετα.
Παλιά 06-10-08, 16:07   #100
evoulita

Το avatar του χρήστη evoulita

Περιοχή: Σερρες
evoulita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Απο μωρά μπορει να χρησιμοποιηθει ο ευκαλυπτος. ειναι φυτο σε αιθ ελαιο. στο μαξιλαρακι 2-3 σταγονες για να εισπνεεται. Επίσης το χειμώνα και πάνω στο καλοριφερ. με την ζεστη μυρίζει ολο το δωμάτιο. μπορείς να το κάνεις και για εισνοπές. σε κατσαρολα βραστο νερο. μερικεσς σταγόνες και εισπνοές.
Παλιά 06-10-08, 16:17   #101
Athena

Athena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

- Βασιλικός: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, ηρεμεί και ξεκαθαρίζει τις σκέψεις. Ευεργετικός στα κρυολογήματα και αποχρεμπτικός με εσωτερική χρήση. Αδιάλυτος πάνω σε τσιμπήματα εντόμων.
- Γεράνι: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, ως απολυμαντικό. Σαν άρωμα, απομακρύνει τις άσχημες μυρωδιές. Μια σταγόνα σε νερό, ως πλύση για το στόμα για ευχάριστη αναπνοή. Κατά της κυτταρίτιδας.
- Γκρέιπ φρουτ: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, ως τονωτικό. Κατά της κυτταρίτιδας και της παχυσαρκίας.
- Δάφνη: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, βοηθάει στη μελέτη, κατευνάζει την ανησυχία και την ταραχή. Για αρθρίτιδες, για ρευματισμούς, για όλες τις δερματίτιδες και για την τριχόπτωση.
- Δεντρολίβανο: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, ανακουφίζει από το κρυολόγημα και τη βρογχίτιδα. Βοηθάει το λεμφικό σύστημα. Καταπραΰνει τους πόνους των ποδιών. Σε πληγές, καψίματα ως επουλωτικό. Ωφελεί τη μνήμη.
- Δυόσμος: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, κατευνάζει την έξαψη, ανακουφίζει από τον πυρετό και τους πονοκεφάλους. Για χρόνιες δερματικές παθήσεις, αρθριτικούς πόνους, κουρασμένα πρησμένα άκρα.
- Ευκάλυπτος: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, απολυμαίνει το χώρο και βοηθάει την αναπνοή. Εξωτερικά σε μυϊκούς, αρθριτικούς πόνους.
- Κόλιανδρος: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, ως ηρεμιστικό κατά του εκνευρισμού, για πονοκεφάλους. Για ευερέθιστο δέρμα, αλλεργικούς τύπους δέρματος.
- Κυπαρίσσι: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, για το άσθμα, δύσπνοιες, βήχα. Για κυτταρίτιδα, για λιπαρό και κουρασμένο δέρμα.
- Λεβάντα: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, απολυμαίνει το χώρο και τονώνει το νευρικό σύστημα. Το αρωματικό νερό της στο δέρμα για εγκαύματα του ήλιου, στους κροτάφους και στο μέτωπο για πονοκεφάλους, στο μασάζ για πόνους μυών.
- Λεμόνι: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, ως αντισηπτικό, καθαρίζει τις αρνητικές ενέργειες στο χώρο. Για φλογώσεις, δερματίτιδες, κουρασμένους μυς, φλεβίτιδες, κιρσούς και για τσιμπήματα εντόμων.
- Μαντζουράνα: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, ως τονωτικό του νευρικού συστήματος, για αϋπνίες και ημικρανίες. Τονώνει το ανοσοποιητικό του δέρματος, για μυϊκούς πόνους, χτυπήματα, διαστρέματα, πρηξίματα, ερεθισμένα δέρματα, φλογώσεις.
- Μάραθος: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, ωφελεί το γαστρεντερικό σύστημα με εισπνοές.
- Μέντα: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, απολυμαίνει την ατμόσφαιρα, ανοίγει την αναπνοή, μειώνει τους διάφορους πόνους, ανακουφίζει από το κρυολόγημα και το πυρετό. Τονώνει την αιμάτωση της επιδερμίδας. Για τσιμπήματα από έντομα.
- Περγαμόντο: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, ως αντικαταθλιπτικό, χαρίζει ευχάριστη διάθεση και δίνει υπέροχο άρωμα. Χρησιμοποιείται σαν λοσιόν κατά της δερματίτιδας.
- Πεύκο: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, ως χαλαρωτικό για αϋπνίες, νευρικότητα, αναζωογονητικό του εγκεφάλου.
- Πορτοκάλι: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, κατά της ταχυπαλμίας και της αϋπνίας. Τονωτικό, ξεκουράζει όλο το σώμα και το ανανεώνει.
- Ρίγανη: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, για το άσθμα, τη βρογχίτιδα, το βήχα και την κυτταρίτιδα. Αραιωμένο για τις ψείρες.
- Σιτρονέλα: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, εντομοαπωθητικό, ή πάνω στο σώμα του καλοριφέρ, αραιωμένο με κάποια βάση που προτιμάτε. Ως τονωτικό σε κουρασμένους μυς.
- Τεϊόδεντρο: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, για κρυολογήματα, ιώσεις, πονοκεφάλους. Δερματικά προβλήματα, μυκητιάσεις, μολυσμένες πληγές, τσιμπήματα εντόμων.
- Υλάνγκ - Υλανγκ: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, για ένταση, αϋπνία, κατάθλιψη. Αφροδισιακό και ρυθμιστικό του ορμονικού συστήματος.
- Φασκόμηλο: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, απολυμαίνει και αρωματίζει την ατμόσφαιρα. Για έκζεμα, παχυσαρκία, ατονία, αδυναμία. Τέλος, καθαρίζει το δέρμα.

Παλιά 07-10-08, 11:46   #102
KOSLEN

KOSLEN ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλη σας ημερα!
Εγω εχω ενα αγορακι 3 ετων λοιπον εγω τον εκανα μια θεραπεια και σωθηκα ειναι πολυ ασφαλες μου το επιβεβαιωσαν και καποιοι αλλοι γιατροι εκτος τον παιδιατρο μας που ειναι κατα των φαρμακων αλλα και η φαρμακοποιος μου το περνει και η ιδια γιατι υποφερει (φυσικα για ενηλικες ) ρωτηστε και εσεις τον γιατρο σας και τον φαρμακοπειο σας γιατι πολοι γιατροι δεν το λενε και δεν ξερω το λογο.
Το φαρμακο ειναι το εξης:

BRONCHO-VAXOM
Ο χρήστης KOSLEN δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-10-08, 09:03   #103
ROULITSA

ROULITSA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λοιπόν κορίτσια το αντιγριπικό γίνεται σε 2 δόσεις (άν το παιδί το κάνει για 1η φορά) και υπάρχει ξεχωριστό εμβόλιο για παιδιά έως 3ετών

Επίσης το broncho - vaxom είναι εμβόλιο που το παίρνουν από το στόμα και το δίνουν σε παιδιά που έχουν ιστορικό με πολλές μικροβιακές λοιμώξεις στο παρελθόν.

Επειδή η δικιά μου πέρισυ έκανε πολλές θα δούμε πως θα πάει και ίσως της το δώσει.

Διαρκεί 1 μήνα και είναι 65% αποτελεσματικό.
Παλιά 15-10-08, 15:41   #104
KOSLEN

KOSLEN ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ROULITSA Γεια σου

ποιο διαρκει 1 μηνα το bronho;
αν ενοεις αυτο μαλλον κανεις λαθος γιατι η θεραπεια ειναι για τρεις μηνες απο 10 ημερες καθε μηνα.
Ο χρήστης KOSLEN δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-10-08, 16:06   #105
ROULITSA

ROULITSA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Βασικά εμένα αυτό μου είπε η παιδίατρος - τώρα τι να σου πώ - δεν έχει χρειαστεί να το κάνουμε ακόμη. Μήπως παίζει ρόλο η ηλικία του παιδιου??
Παλιά 15-10-08, 22:16   #106
pastoula

pastoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το brohco-vaxom απο οτι ξερω ειναι χαπια ή σκονη που ενισχυει το ανοσοποιητικο συστημα. Δηλαδη ειναι βακτηρια, αλλα σε πολυ μικρες ποσοτητες και οχι καποια χημικη ουσια. Δεν ξερω ποσο αποτελεσματικο ειναι αλλα θα το συζητησω σιγουρα με τον παιδιατρο.
Παλιά 16-10-08, 09:02   #107
ROULITSA

ROULITSA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο KOSLEN
ROULITSA Γεια σου

ποιο διαρκει 1 μηνα το bronho;
αν ενοεις αυτο μαλλον κανεις λαθος γιατι η θεραπεια ειναι για τρεις μηνες απο 10 ημερες καθε μηνα.
Μήπως εννούσε τις συνολικές ημέρες (δηλ 3 *10 = 30ημέρες που θα πρέπει να το πίνει) Όταν κάνει η μικρή και το επόμενο εμβόλιο θα την ρωτήσω.

Αυτό που ξεκαθάρισε είναι ότι το δίνουν κυρίως σε παιδιά με πολλές ωτίτιδες κτλ που προκαλούνται από μικροβιολογικές λοιμώξεις και είναι τελείως διαφορετικό από το αντιγριπικό εμβόλιο. Επίσης δεν είναι το ίδιο αποτελεσματικό σε όλα τα παιδιά - μπορεί να το πάρει κάποιο παιδάκι και να μην το βοηθήσει. Απο την εμπειρία της μου είπε ότι είναι περίπου 65% αποτελεσματικό.

Επίσης στο Internet βρήκα ότι όντως είναι ανοσοδιεργέτης http://www.gap.gr/el/what/el_greek_market.htm
Παλιά 17-10-08, 10:26   #108
ELENA K.

Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
ELENA K. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Kαλημέρα ! Ξέρει κανείς να μου πει πως μπορεί ένα παιδάκι 3 χρονών να βγάλει τα φλέμματα χωρίς την χρήση αποχρεμπτικού σιροπιού ?
Η δικιά μας παιδίατρος δεν δίνει σιρόπια τέτοιου τύπου σε παιδιά κάτω των 5 ετών , δεν ξέρω ακριβώς γιατί !
Ταλαιπωρούμαστε με βήχα εδώ και ένα μήνα και διάφορα εισπνεόμενα και σταγόνες ! Τώρα ο βήχας είναι καθαρά βήχας με φλέμμα και δεν ξέρω πως να του τα βγάλω ! Καμμιά συμβουλή ???
Παλιά 17-10-08, 10:37   #109
ROULITSA

ROULITSA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Elena K. μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω. Η κόρη μου το έχει αυτό από 10μηνών και τώρα είναι σχεδόν 28μηνών και δεν της σταματάει ποτέ ο βήχας.

Επίσης αυτή την περίοδο παίρνει σιρόπι (αυτό κάνει για 7ημέρες το πολύ) αλλά στην ουσία της λιώνει τα φλέμματα - βήχει - τα καταπίνει - φεύγουν με τα κακά - αλλά τα φλέμματα συνεχίζονται, γιατί συνεχώς παράγει νλεα βλένα.

Το σημαντικότερο κατα την άποψη μου είναι να σταματήσει να παράγουν βλένα - προφανώς κάτι ερεθίζει τον οργανισμό τους και αντιδράει έτσι. Η μικρή έχει κάνει πάάάάρα πολλές εξετάσεις και δεν καταφέραμε να βρούμε τι ακριβώς την ενοχλεί.

Σας εύχομαι περαστικά (ελπίζω σε εσάς να είναι μόνο κάποια ίωση και να περάσει γρήγορα)
Παλιά 17-10-08, 10:47   #110
ELENA K.

ELENA K. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και σε σας περαστικά ROULITSA ! Ελπίζω να βρείτε γρήγορα τι έχει το κοριτσάκι σας !
Παλιά 17-10-08, 14:56   #111
elena32

elena32 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

προκληση εμετου ,αρκετα μεγαλη ανακουφιση απ τα φλεμματα
Παλιά 17-10-08, 15:19   #112
ELENA K.

ELENA K. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αχ τo ξέρω Ελενα μου ! Το θέμα είναι πως να του το προκαλέσω !!!
Παλιά 17-10-08, 15:47   #113
elena32

elena32 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δωστου ζεστο γαλατακι να μαλακωσουν τα φλεμματα κ πατα του λιγο τη γλωσσιτσα με τα 2 δαχτυλα
Παλιά 04-11-08, 11:18   #114
lenagr1

Το avatar του χρήστη lenagr1

lenagr1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εμεις με το που θα την πιασει ο βήχας και θα της βάλω μια λεκανίτσα μπροστά της, κατευθείαν κάνει εμετό, προφανώς αφήνεται ελευθερη βλέποντας την λεκάνη? δεν ξέρω αλλά όσες φορές το έχουμε κάνει πιανει με επιτυχία και φευγουν τα φλέμματα.
Και εμείς σε αυτήν την κατάσταση είμαστε διαρκώς, η Ευα μου είναι 27 μηνών και το παλεύουμε με αερολίν, flixotide, singulair κοκκους, soldesanl και ορους. Το θέμα με τους ορους είναι πολύ δυσκολο και επίπονο. Από μονη της πια λέει όχι μαμά ορό, δεν θα κάνουμε ορό, της έχει γίνει εφιάλτης, αλλά τι να κανω? και την λυπάμαι που την γραπώνουμε με τον πατέρα της και της κανουμε ορό γιατί αλλιώς δεν κάθετε αλλά και να την αφήσω με τα φλέμματα, δεν μπορώ να την ακουω να αγκομαχά από δυσκολία να αναπνεύσει.
Προφανως πρέπει να συνήθίσουμε σε αυτην την κατάσταση, αλλά μεχρι πότε? άκουσα μια μητέρα ότι μέχρι τα 5 θα γίνεται αυτό. Έχω και τους γόνείς μου που επιμένουν να την πάω σε άλλο γιατρό γιατί αυτός που την παρακολουθεί είναι εναντίον των φαρμάκων τυπου αντιβιωσεων και σιροπιων, και ότι θα της μείνει χρονιο προβλημα ο βηχας αφου δεν της κάνω κάτι να της περάσει.
Τι άλλο μπορώ να κάνω?
Πείτε μου μια γνώμη σας παρακαλώ? Τουλάχιστον να μην έχω τύψεις ότι δεν της προσφέρω αυτά που πρέπει, μέχρι και σε παιδοπνευμονολόγο την πήγα και μου είπε τα ίδια που μου είπε ο παιδίατρος μας.
Ο χρήστης lenagr1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-11-08, 11:33   #115
ROULITSA

ROULITSA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

lenagr1 το flixotide (ή και το seretide) που είναι κορτιζονούχα - εφ'όσον τηρείς ευλαβικά την θεραπεία που σου έχει δώσει ο γιατρός - προστατεύουν το παιδί στο να μην μείνει πρόβλημα στους βρόγχους. Το aerolin βοηθάει στα ακροαστικά (βρογχόσπασμος) το ίδιο και το singulair το οποίο είναι και αντιαλλεργικό.

Όλα αυτά ξεκινούν από τις μύξες. Επειδή είναι πολύ μικρή και δεν μπορεί να φυσήξει τη μύητη της αυτά κυλάνε προς τα πίσω και της δημιουργεί βήχα.

Επίσης πήρα κι εγώ τον ευκάλυπτο σε σταγόνες. Βράζω νερό και ρίχνω 2-3 σταγόνες. Βοπηθάει στο μπούκωμα. Ακόμη είναι αρχή και θα δούμε πώς θα πάει.

Το καλοκαίρι πώς το περάσατε??
Παλιά 04-11-08, 11:47   #116
lenagr1

lenagr1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

το καλοκαίρι δεν είχαμε πρόβλημα γιατί η Ευα μου δεν παει παιδικό ώστε να έρθει σε επαφή με ιωσεις άμεσα, οι οποιες δεν ευδοκιμουν και το καλοκαίρι.
Ξεκινήσαμε σε αυτήν την κατάσταση εδώ και ένα μήνα, με τα πρώτα κρυα -που κρυα να τα κάνει ο θεος-
Ένα έχω να πω η ατμοσφαιρα είναι αποπνικτική και βοηθάει να είμαστε όλοι έτσι.
Μπορεί και εγώ να την κόλλησα και να μην το ξέρω!
Σε ευχαριστώ πολύ ρουλίτσα πάντως, για τις διευκρινήσεις πάνω στα φάρμακα.
Με τον ευκαληπτο κάνω και εγώ το ίδιο και το βάζω στο δωμάτιο της.
Θα δούμε πως θα πάει. Κουράστηκα να την βλέπω έτσι. Πάντα τετοια εποχή τα τραβάμε, είτε είναι παιδικό, που την πήγαινα περσι είτε τώρα που την σταμάτησα και την έχω σπίτι.
Παλιά 04-11-08, 11:57   #117
ROULITSA

ROULITSA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλό θα ήταν να κάνετε το αντιγριπικό εμβόλιο και πολύ πολύ καλό θα ήταν να την πείσεις να φυσάει την μύτη της όταν της βάζεις ορό.

Θα της πείς κοίτα εγώ πως κάνω και δεν με πονάει (λέω εγώ τώρα για παράδειγμα) ή θέλεις να κάνουμε μούσκεμα την κούκλα σου?? Ξέρω ακούγονται γελοία αλλά άν καταφέρεις να της βάζεις λίγο λίγο ορό και να φυσάει την μύτη της τότε θα καλυτερέψει κατά πολύ.

Επίσης το καλοκαίρι είναι σαφώς πολύ καλύτερα - ειδικά με τις βουτιές στην θάλασσα. Καθαρίζει τέλεια την μυτούλα τους. Στην μικρή μου δεν σταμάτησε ούτε το καλοκαίρι άν και δεν έχει το βήχα που είχε όταν ήταν μικρότερη π.χ. 1έτους.

Μην ανυσηχείς όλα θα πάνε καλά. Αυτό πιστεύω και όπως έχω ξαναγράψει το ίδιο μου λένε οι γιατροί που την ΄πηγαίνω. ¨οτι θα φύγει με την ηλικία (Τώρα μη ρωτήσεις σε ποιά ηλικία - εξαρτάται από το παιδάκι)

Όλα καλά θα πάνε.
Παλιά 04-11-08, 13:11   #118
lenagr1

lenagr1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εχεις δίκιο ρουλιτσα έτσι πιστεύω και εγω πως όλα καλά θα πάνε και θα περάσουν με τον καιρό.
Πάντως με τον ορό έχουμε δοκιμάσει τα πάντα, το βαζουμε και στο χεράκι μας και το ρουφάμε με την μυτη -τωρα θα μου πείτε πως μας παραπέμπει σε κατι άλλο, αλλά στην αναγκη τι να κάνεις?
Κάθομαι και μου κάνει ορό, κάνουμε στην κουκλα, κανουμε στον μπαμπά μας. Δεν υπάρχει λύση γιατί χαζολογά και στο τέλος αφου έχει περάσει σχεδον μια ώρα την βάζουμε και της κανουμε ορό με το ζορι.
Παλιά 04-11-08, 13:45   #119
ROULITSA

ROULITSA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τότε όταν της ρουφάς την μύτη μπορείς να της κλείνεις ελαφρά το άλλο.

Επίσης, δοκίμασε να πετάτε τον ορό σε κάτι που "φοβάται". Π.χ. την ηλεκτρική σκούπα που "μουγκρίζει"

Πάντως σε καταλαβαίνω είναι πολύ ψυχοφθόρο όλο αυτό και για την μικρή και για εσάς. Πολλές φορές τα περνάμε κι εμείς.

Σας έχει κάνει ωτίτιδες?? Συνήθως οι βουλωμένες μυτούλες μπουκώνουν και τα αυτάκια και δημιουργούν μολύνσεις. Πέρισυ το χειμώνα η μικρή μου το πέρασε με ωτίτιδες και πολλές πολλές αντιβιώσεις.

Κουράγιο, ελπίζω ότι θα φτιάξουν.
Παλιά 04-11-08, 23:38   #120
pastoula

pastoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

lenagr1 μην ανησυχεις. Και εμεις τα ιδια περναμε. Προσφατα εμαθα βεβαια και κατι αλλο. Ο γιος μου (που εχει το προβλημα με τις μυξες και το βηχα) ειναι αλλεργικος στα ακαρεα που βρισκονται σε στρωματα, χαλια παπλωματα, μαξιλαρια κ.τ.λ και στην ισταμινη που ειναι σε τοματες, μπανανες, φραουλες κ.τ.λ.. Ειχαμε κανει τεστ αιματος για αλλεργιες τον Απριλιο και ειχε βγει αρνητικο. Μετα 5 μηνες (ο παιδιατρος μας ειπε οτι τα τεστ αλεργιας στα μικρα παιδια πρεπει να επαναλαμβανονται καθε 5-6 μηνες γιατι καμια φορα οι αλεργιες δεν φαινονται, λογω ηλικιας) εκανε και νεο τεστ, στο δερμα αυτη τη φορα και βγηκε θετικο. Απο τοτε που εβαλα τα ειδικα καλλυματα για τα ακαρεα, εβγαλα τα χαλια απο ολο το σπιτι και φυσικα προσεχω τι τρωει,oi μυξες εφυγαν και ο βηχας σταματησε. Δεν ξερω βεβαια για ποσο, αλλα αν τωρα παρολο που κανω ολα αυτα επανελθει ο βηχας και επιμενει θα κανει μια θεραπεια με αερολιν για 3-4 μηνες + το SINGULAIR το οποιο ακομα και τωρα το συνεχιζει μιας και ειναι ευαισθητος στο αναπνευστικο συστημα. Μην ξεχνατε να επαναλλαμβανεται τα τεστ αλλεργιας, ειναι σημαντικο!
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές