Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θηλασμός > Συχνοί προβληματισμοί, ειδικές περιπτώσεις

Notices

Συχνοί προβληματισμοί, ειδικές περιπτώσεις πρόωρα, επαναγαλακτισμός, καισαρική, πολύδιμες κυήσεις, σχιστίες

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 12-05-11, 09:04   #4321
fairy's mom

Το avatar του χρήστη fairy's mom

Περιοχή: Αθηνα
fairy's mom χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ελενίτσα μπράβο! Πολύ ευχάριστα νέα!

Να συμπληρώσω κάτι που ξέχασα. Αν και μας απαγόρεψε ακόμα τους ξηρούς καρπούς, είπε οκ για αμυγδαλόγαλα.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tselinkas Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν λες υγειινα σνακ δηλ?
Φρούτα, ψωμάκι με ταχίνι και μέλι, χυλό βρώμης με φρούτα αποξηραμένα/αλμυρό, ψωμάκι με βούτυρο καρύδας, λαχανικά/σαλάτες. Γενικά μπούκωνέ το με ό,τι έχεις συνέχεια να μη μένει νηστικό.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο valeri Εμφάνιση μηνυμάτων
πιστεψε με δεν θα βρεις γιατρο που να σε καλυπτει απο ολες τις αποψεις στο συγκεκριμενο θεμα
δεν ξερω ,ισως αυτη της νεραιδομανας
Κι εγώ Βάλερι της ίδιας άποψης είμαι. Άσε που ο γιατρός είναι θέμα υποκειμενικό. Συστήνεις κάποιον σαν καλό και στον άλλο μπορεί να μην του κάνει...

Παράθεση:
ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΛΙΓΟ Σ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ...Η ΒΡΩΜΗ ΔΕΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΑΛΛΕΡΓΙΑ?Η ΤΟ ΜΗΛΟΞΥΔΟ?
ΣΗΜΕΡΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΗς ΧΟΛ ΜΟΥΣΛΙ ΧΩΡΙς ΓΑΛΑ ΜΕ ΒΡΩΜΗ,ΡΥΖΙ ΚΑΙ ΦΡΟΥΤΑ.ΑΛΛΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ.
Δώστο στο παιδί. Η βρώμη μπορεί να πειράξει αν έχει μεγάλη ευαισθησία στην γλουτένη. Και πάλι όμως σαν δημητριακό έχει πολύ λίγη γλουτένη. Σε αυτήν που πήρες εσύ δεν χρειάζεται μούλιασμα με μηλόξυδο, μην ανησυχείς.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο filoudaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον,
Ο μικρός εξακολουθεί να μην τρώει ΤΙΠΟΤΑ άλλο εκτός απο: φρούτα το πρωί, γάλα κατσικίσιο με βρώμη, τζατζίκι, και να θηλάζει.
Τζατζίκι?? Εκτός του ότι είναι γιαούρτι και μάλιστα βαρύ, έχει μέσα αγγουράκι (πολλά σπόρια). Και πιστεύω το δίνεις χωρίς σκόρδο έ?

λιστα ομοιοπαθητικών φαρμάκων έκτακτης ανάγκης
Ο χρήστης fairy's mom δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-05-11, 09:40   #4322
Ελινα Ζ.

Το avatar του χρήστη Ελινα Ζ.

Ελινα Ζ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εμας προληπτικα μας εχει απαγορεψει ο παιδιατρος το μελι γμτ...
να του δοκιμασω το αθερμο τι λετε?εγω τρωω μελι και δεν τον πειραζει.Επισης του δωσα λιγο απο κατι μπισκοτακια που εχω ανακαλυψει για μενα και τα τσακιζω που ειναι μπισκοτακια κεχριου με καρυδα και χαρουπι.Αυτα εχουν βιολογικο μελι γραφει μεσα αλλα δεν τον πειραξαν.
Επισης το ταχινι?το φοβαμαι ακομη αλλα καποια στιγμη πρεπει να του το δοκιμασω ε?
Εγω το τρωω.

Ο χρήστης Ελινα Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-05-11, 10:15   #4323
miriki

miriki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια πολύ χαίρομαι που βλέπω καλά νέα στις περισσότερες από εσάς.

Θα σας πρήξω τώρα λίγο, αλλά σας παρακαλώ πολύ αν κάποια από εσάς γνωρίζει κάτι ας μου πει καμιά ιδέα εδώ http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=89662

Μόλις ματακόμισα και δεν έχω ιντερνετ στο σπίτι και μπορεί να αργήσω να απαντήσω, αλλά κάθε προσφορά δεκτή
Παλιά 12-05-11, 11:09   #4324
filoudaki

Το avatar του χρήστη filoudaki

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
filoudaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fairy's mom Εμφάνιση μηνυμάτων
Τζατζίκι?? Εκτός του ότι είναι γιαούρτι και μάλιστα βαρύ, έχει μέσα αγγουράκι (πολλά σπόρια). Και πιστεύω το δίνεις χωρίς σκόρδο έ?
κανονικό όπως το τρώμε εμείς, με σκόρδο. τώρα πώς γίνεται να του αρέσει? καλά βέβαια έχει να φάει 2 μέρες.
τα σπόρια όμως απο το αγγούρι, τί πειράζουν?
το γιαούρτι είναι κατσικίσιο.

Ο χρήστης filoudaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-05-11, 11:48   #4325
fairy's mom

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ελινα Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
να του δοκιμασω το αθερμο τι λετε?εγω τρωω μελι και δεν τον πειραζει.Επισης του δωσα λιγο απο κατι μπισκοτακια που εχω ανακαλυψει για μενα και τα τσακιζω που ειναι μπισκοτακια κεχριου με καρυδα και χαρουπι.Αυτα εχουν βιολογικο μελι γραφει μεσα αλλα δεν τον πειραξαν.
Επισης το ταχινι?το φοβαμαι ακομη αλλα καποια στιγμη πρεπει να του το δοκιμασω ε?
Εγω το τρωω.
Eλίνα εγώ της τα δοκίμασα κάνοντας πειραματα από μόνη μου και μου τα δέχτηκε μία χαρά. Αν το παιδί εχει μία καλή εικόνα για αρκετό καιρό, νομίζω ότι μπορείς να ξεκινήσεις σιγά σιγά τέτοιες δοκιμές. Μέλι εννοείται άθερμο που είναι και πιο υγιεινό και πιο νόστιμο (γιάμι)

Παράθεση:
κανονικό όπως το τρώμε εμείς, με σκόρδο. τώρα πώς γίνεται να του αρέσει? καλά βέβαια έχει να φάει 2 μέρες.
τα σπόρια όμως απο το αγγούρι, τί πειράζουν?
το γιαούρτι είναι κατσικίσιο.
Καλέ κόψε το τζατζίκι από το παιδί! Εδώ είναι πολύ βαρύ για εμάς, δεν θα είναι για το στομάχι ενός παιδιού και μάλιστα με αλλεργίες? Άσε που δεν του προσφέρει κάτι σημαντικό.

Όσο για τα σπόρια δεν χωνεύονται εύκολα και ειδικά σε ένα προβληματικό εντεράκι μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα. Γι αυτό λέμε στην αρχή τουλάχιστον ακόμα και την ντομάτα χωρίς σπόρια. Το ίδιο ισχύει και για τις φλούδες.

Παλιά 12-05-11, 11:49   #4326
fairy's mom

Προεπιλογή

tselinkas ξέχασα να σου πω μπορείς να δοκιμάσεις και διαφόρων ειδών πίτες, ανάλογα με το τι τρώει.

Παλιά 12-05-11, 12:29   #4327
VICKY81

Το avatar του χρήστη VICKY81

Περιοχή: ΝΟΜΑΣ
VICKY81 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Λοιπον,
Ο μικρός εξακολουθεί να μην τρώει ΤΙΠΟΤΑ ...

...Αυτό να το κάνω για 3 μέρες, και να δουμε πώς θα πάει.

Δεν έχω να σας προτείνω κατί απλά γράφω για συμπαράσταση, πραγματικά ζόρικη η κατάσταση, ελπίζω σύντομα να δείτε φως στο τούνελ.
Παλιά 12-05-11, 12:37   #4328
Ελινα Ζ.

Ελινα Ζ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι αυτο σκεφτομαι κι εγω να κανω fairy's mom !
Θα του δοκιμασω σημερα κι ευχομαι να ναι ολα οκ!

filoudaki σε καταλαβαινω γιατι τον περισσοτερο καιρο ο δικος μου ειναι ετσι!Αυτη την περιοδο με τα δοντια κιολας εχει 2 μηνες να φαει μεσημεριανο σε ποσοτητα.κατι μπουκιες κι αυτες οχι παντα!Και ολο θηλασμο...Συμπαρασταση λοιπον σου κανω γιατι κι εγω ολη μερα σκεφτομαι τι να του δωσω αλλο και πως να του το δωσω και φτιαχνω και 2-3 διαφορετικα καθε φορα για να φαει 2 μπουκιες και μετα τα τρωω εγω....

Παλιά 12-05-11, 17:15   #4329
Ελενιτσα.Σ

Το avatar του χρήστη Ελενιτσα.Σ

Ελενιτσα.Σ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

τι ειναι το αθερμο μελι?το αβραστο?το αγοραζετε απο καποιο συγκεκριμενο απο βιολογικο μαγαζι?θελω να ρωτησω κ κατι αλλο ....κρεας στα μωρακια δινετε καθε μερα?αν ναι τι? δεν ειναι υπερβολικο?επειδη οι αποψεις διαφερουν...και θελω την δικη σας..!!
Ο χρήστης Ελενιτσα.Σ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-05-11, 17:37   #4330
filoudaki

filoudaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλέ κόψε το τζατζίκι από το παιδί! Εδώ είναι πολύ βαρύ για εμάς, δεν θα είναι για το στομάχι ενός παιδιού και μάλιστα με αλλεργίες? Άσε που δεν του προσφέρει κάτι σημαντικό.

Όσο για τα σπόρια δεν χωνεύονται εύκολα και ειδικά σε ένα προβληματικό εντεράκι μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα. Γι αυτό λέμε στην αρχή τουλάχιστον ακόμα και την ντομάτα χωρίς σπόρια. Το ίδιο ισχύει και για τις φλούδες.
αχ, δεν είναι το βαρύ το θέμα! το θέμα είναι οτι τα γαλ/κα απο ό,τι φαίνεται τον ενοχλουν ακόμα!
Αν και οι 2 πρώτες μάγιερς βγήκαν αρνητικές. περιμένω αυριο την τρίτη.

Για Το σημαντικό που λες, σίγουρα δεν του προσφέρει τρελά πράγματα, όταν όμως το παιδί σου τρώει μόνο, και το τονίζω, μόνο γαλ/κα, και σε ΟΛΑ τα άλλα δεν ανοίγει το στόμα καθόλου, και έχουν περάσει 22 μερες νηστείας, έ τότε αν ζητήσει το τζατζίκι του το δίνω. Οχι σκέτο, αλλά μπουκιά ψωμί, κρέας ή πατάτα με λίγο τζατζίκι.
Αλλά και σήμερα το μεσημέρι του πρόσφερα διάφορα φαγητά, και ακόμα και το τζατζίκι δεν το εφαγε. Τελικά του έδωσα γιαουρτάκι με μέλι και φυσικά το έφαγε...
Το πρωί δεν έφαγε ούτε φρούτο σημερα...

Παλιά 12-05-11, 19:28   #4331
Rosoulita

Rosoulita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπέρα,
η μικρή μου είναι 2 μηνών και ο γιατρός μου είπε να κάνω μια mayer κοπράνων.
Τι διαδικασία έχει; Πρέπει να πάω με τη μικρή ή αρκεί η πάνα; Ρωτάω γιατί τα κακάκια της είναι υγρά και χάνονται στη πάνα της.
Ο χρήστης Rosoulita δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-05-11, 00:57   #4332
fairy's mom

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ελενιτσα.Σ Εμφάνιση μηνυμάτων
τι ειναι το αθερμο μελι?το αβραστο?το αγοραζετε απο καποιο συγκεκριμενο απο βιολογικο μαγαζι?θελω να ρωτησω κ κατι αλλο ....κρεας στα μωρακια δινετε καθε μερα?αν ναι τι? δεν ειναι υπερβολικο?επειδη οι αποψεις διαφερουν...και θελω την δικη σας..!!
Δεν έχει υποστεί θερμική επεξεργασία. Όποιο και να βρεις θα είναι καλό. Δες τι έχει το μαγαζί της γειτονιάς σου.

Εγώ τώρα πια κάποια μέρα που θα έχω πχ λαδερο δεν θα της δώσω και κρέας. Αλλά δεν έχω ρωτήσει παιδίατρο, από μόνη μου το κάνω.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Rosoulita Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα,
η μικρή μου είναι 2 μηνών και ο γιατρός μου είπε να κάνω μια mayer κοπράνων.
Τι διαδικασία έχει; Πρέπει να πάω με τη μικρή ή αρκεί η πάνα; Ρωτάω γιατί τα κακάκια της είναι υγρά και χάνονται στη πάνα της.
Εγώ τα μάζευα με την σπατουλίτσα που έχει το ειδικό κυπελάκι που παίρνεις από το φαρμακείο. Άλλες κοπελες έπαιρναν την πάνα. Αλλά αν θηλάζεις και είναι τοσο υδαρή, το αίμα φαίνεται. Η μάγιερ χρειάζεται όταν ξεκινούν οι στέρεες που αλλάζει η υφή και δεν καταλαβαίνεις πλέον το αίμα με το μάτι.

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 13-05-11, 23:35   #4333
filaki

Το avatar του χρήστη filaki

Περιοχή: Νίκαια
filaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πήγαμε χθες στο νοσοκομείο για την πρόκληση στο αυγό (μίγμα μέσα σε κέικ) και πήγε μια χαρά! Η δοκιμή θα συνεχιστεί για κανά 2-3 βδομάδες αλλά θα αυξάνω κάθε τόσο την ποσότητα Μετά το μείγμα μου είπε ότι μπορώ να της δώσω όλα τα φρούτα ακόμα και φρέσκο γάλα. Μάλιστα το Σάββατο στα γενέθλια της μας επέτρεψε ένα μικρό κομμάτι τούρτας! Ουάου!

Και από Οκτώβρη πια (δεν είχε νωρίτερα πρωινό ραντεβού) πρόκληση στο φρεσκο αυγό. Μέχρι τότε μου είπε να δίνω μόνο μείγμα. Να πω την αλήθεια δεν ξέρω αν θα το κρατήσω...μπορεί να της το δοκιμάσω νωρίτερα. Θα δούμε ανάλογα με την πορεία της.

Ειμαι πάρα πολύ χαρούμενη και εύχομαι μέσα από την καρδιά μου το ίδιο καλά αποτέλεσματα σύντομα και σε όλα τα παιδάκια που ταλαιπωρούνται από τις βρωμοαλλεργίες!!
Καλησπέρα! Έχω καιρό να σας γράψω και δράττομαι της ευκαιρίας από τη δική σου δημοσίευση για το αβγό. Βέβαια, εσείς το έχετε πάει πολύ σε βάθος το πράγμα και δεν μπορώ να πολυ-παρακολουθήσω... Ψωμί εσσαίων, ντίνκελ, τί είναι αυτά, καλύτερα πείτε μου κινέζικα!!! Μα, να υπάρχουν φαγητά που δε γνωρίζω;;;;;!!!! Λοιπόν, στο θέμα μας. Κι η κόρη μου μετά από πρόκληση στο μείγμα αβγού στο νοσοκομείο, το τρώει τώρα μέσα στο κέι! Βέβαια, είναι πολύ αρχή ακόμα: 1 κ. κέικ με ένα αβγό. Σήμερα έφτασε τις 9 κουταλιές, δηλ. κοντεύει φέτα! Από Δευτέρα λέω να προχωρήσω σύμφωνα με τις οδηγίες που μου είδε δώσει η αλλεργιολόγος και να φτιάξω κέικ, 1 κ. πάλι αλλά με 2 αβγά! Όσο για τις πρωτεΐνες του γάλακτος, που οι τιμές τους ανέβηκαν, ή στην καλύτερη έμειναν στάσιμες στις αιματολογικές, η αλλεργιολόγος μου είπε ότι προφανώς δεν κάνει καλό κι ο θηλασμός, λόγω της διατροφής μου κι άλλοι εξωτερικοί παράγοντες. Αλλά, τελικά μου είπε να μην αλλάξω τίποτα τώρα, και να μην σταμτατήσω το θηλασμό. Όταν τελειώσει η διαδικασία με το αβγό, θα δοκιμάσουμε το αλθέρα που είναι λέει πιο γευστικό, μπας και της αρέσει και το ξεκινήσει. Αυτά.
Παλιά 13-05-11, 23:39   #4334
filaki

filaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εγώ στην Σαξώνη.
Σαξώνη κι εμείς!

fairy's mom, μπράβο, και σε ανώτερα και γρήγοραααα!!!!
Παλιά 14-05-11, 00:00   #4335
filaki

filaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Βρε κορίτσια, αλήθεια τώρα, είναι δυνατόν να βλάπτει το αγγούρι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Γιατί;;;;;;;;;;;;;;;;; Ότι έχει μέσα, καλό είναι. Τί να πω, μου κάνει λίγο εντύπωση...
Παλιά 14-05-11, 00:02   #4336
filaki

filaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ελενιτσα.Σ Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν ο παιδίατρος μας ξεκίνησε κρέας, ψάρι, κουτόπουλο, αυτά έπιαναν όλη την εβδομάδα. Δηλ. κάθε μέρα κρέας ή ψάρι ή κοτόπουλο.
Παλιά 14-05-11, 00:09   #4337
filaki

filaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το πρωί δεν έφαγε ούτε φρούτο σημερα...
Βρε αγάπη μου, όλοι το έχουμε περάσει αυτό. Κι εγώ το έχω περάσει με τη Ναταλία μου που είναι κατηγορία φτερού αλλά τώρα τα έχω ξεχάσει. Λοιπόν, πώς το αντιμετώπισα κι ακόμα συμβαίνει.... mickey mouse κτλ. στο youtube. Και.... το φαΐ έγινε συνήθεια. Γενικά, είναι ένα παιδί που για να φάει πρέπει να απασχολείται... Παιχνίδι ή τηλεόραση. Εγώ όμως τη δουλειά μου την κάνω, την μπουκώνω. Και σου ξαναλέω, είναι ένα παιδί κατηγορίας φτερού, αλλεργική κτλ. Θεωρούσα σημαντικό να τρώει κάτι παραπάνω από 3 κουταλιές κρεατόσουπα την ημέρα. Συγγνώμη για την απλοϊκή μου συμβουλή, από την εμπειρία μου σου μίλησα.
Παλιά 16-05-11, 01:11   #4338
tselinkas

Περιοχή: θεσσαλονικη
tselinkas χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ευχαριστω για τις απαντησεις ...για το ταχινι λεω οχι αφου μου βγαλε στο σουσαμι αιμα.μελι δεν εχει δοκιμασει...πιτες με τι????το μελι δεν εχει φοβια?
στη βρωμη με φρουτα μου νγαλε βλενες και εκανε πολλα κακα.χμ.εχει μπανανα,μηλο και βατομουρο..μαλλον το βατομουρο λετε?η η βρωμη?η γαστρεντερολογος ειπε να μην κοβουμε φαγητα απο το μωρο με βλεννη μονο με αρκετο αιμα,οχι δηλ με σταγονες...εσεις τι λετε??μπερδευτηκα...
ψαρι δινετε??
Ο χρήστης tselinkas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-05-11, 06:19   #4339
Rea_1971

Το avatar του χρήστη Rea_1971

Περιοχή: Στο χωριό...
Rea_1971 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
α πειτε μου για την βρωμη......δεν προκαλει αλλεργια?το μηλοξυδο?
Αν και το ξύδι από σταφύλι είναι από τις βασικές πηγές ισταμινης, αντιθετα το μηλοξιδο σε πολλά σάιτ το βρήκα ως "φαρμακο" κατά της αλλεργίας (κατά της ισταμινης).

ΑΛΛΑ δεν βρήκα να αναφέρεται σε κάποιο επίσημο σάιτ εκτός του ιδρύματος λάιβ στρονγκ.
Ο Μαρξ πέθανε...
κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...
Ο χρήστης Rea_1971 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-05-11, 06:41   #4340
Rea_1971

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ελινα Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω το τρωω.
Μέλι
Κοίτα, υπάρχουν άτομα που είναι αλλεργικά στο μέλι. Για τρεις διαφορετικές αιτίες:

1. Αλλεργία στη γύρη ή
2. Αλλεργία στο "δηλητήριο" της μέλισσας η
3. Αλλεργια σε αυτό καθεαυτο το μέλι.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1590566

Δεν έχει καμία σχέση ο τρόπος επεξεργασίας του μελιού (ίσως λίγο η παστερίωση να βελτιώνει τη κατάσταση)

Αν σου είπε ο γιατρός να προσέχεις καλύτερα να περιμένεις.
Ταχίνι

Το ταχίνι παρασκευάζεται από σουσάμι. Είναι σουσάμι αλεσμένο. Από τα ισχυρότερα αλλεργιογόνα.

Γιατί πρέπει να του το δοκιμάσεις;

Τώρα αν θες να δοκιμάσεις το ένα ή το άλλο κάντο άλλα να εισάγεις ελάχιστο, και σταδιακά, ανά 2 μέρες, ανέβασε τη δόση. Για το μέλι πχ μέτρα 2ml με τη συριγγα και μετά 2 μέρες 3μλ. Το ταχίνι δώσετο αφού τελειώσεις το τεστ με το μέλι
Ο Μαρξ πέθανε...
Παλιά 16-05-11, 06:55   #4341
Rea_1971

Προεπιλογή

Το έχω ξαναπεί.

Να δίνετε μεγάλη προσοχή σε αυτά που γράφει η Valeri.

Θεωρώ ότι είναι το πιο ενημερωμένο άτομο σχετικά με τις αλλεργίες.

Προσωπικά στα δικά της δημοσιεύματα διάβασα πρώτη φορα για την ισταμίνη και τελικά επιβεβαιωσα σε ποσοστό 90% τη συσχέτιση της ισταμίνης με την αλλεργία του παιδιού μου (το 10% αφορά τροφές στις οποιες δεν αντέδρασε άσχημα αλλά είμαι επιφυλακτική ακόμα γιατί τα συστατικά τους τα ελάμβανε έμμεσα λόγω θηλασμού)

Αν μπείτε στο προφίλ της και διαβάσετε παλαιότερες δημοσιευσεις της θα σας λυθούν πολλές απορίες.
Ο Μαρξ πέθανε...
Παλιά 16-05-11, 07:21   #4342
Rea_1971

Προεπιλογή

Νευριάζω όταν κάνω κάτι και ενώ χτυπάει ένα καμπανάκι εγώ το αγνοώ. Και τελικά πάλι έχουμε κοκκινίλες και ερεθισμένο δερματάκι.

Έφερε ο άντρας μου συσκευασμένα καρότα. Δεν μου φάνηκαν σόι. Λίγο, ελάχιστα μαραμένα, λίγο θαμπά, κάπως. Και αντί να πάρω τα πόδια μου να πάω στο μανάβη να πάρω ολόφρεσκα, της έδωσα από τα συσκευασμένα.

Αρχίσαμε με τις στερεές. Καλά αρχίσαμε, τι να πω... Το δερματάκι της που ήταν μια χαρά στο πρόσωπο και στα ποδαράκια απέκτησε τους γνωστούς ερεθισμούς.

Ελπίζω με φρέσκα υλικά διαλεγμένα από εμένα να το ξεπεράσει (βρήκα ότι τα μη φρέσκα τρόφιμα που έχουν παραμείνει πολλές μέρες σε ψυγείο έχουν υψηλά ποσοστά ισταμίνης. Τα σούπερ μάρκετ πολλά λαχανικα τα διατηρούν για μέρες ή και μήνες στα ψυγεία). Αλλιώς ξαναγυρνάμε στον αποκλειστικό για 1 εβδομάδα και ο Θεός βοηθός.

Προς το παρόν μου φταίει όλος ο κόσμος.
Ο Μαρξ πέθανε...
Παλιά 16-05-11, 09:28   #4343
Ελινα Ζ.

Ελινα Ζ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημερα!Το μελι Ρεα μας ειχε πει καλυτερα ο γιατρος να το αφησουμε ακομη προληπτικα αλλα αυτο ηταν πριν 3 μηνες οποτε ειπα να τωρα να κανω καποια δοκιμη αφου κι εγω το τρωω καιρο τωρα.Δεν τον πειραξε παντως αυτες τις μερες που του εδωσα φυσικα απο λιγη ποσοτητα και εννοειται παντα ξεχωριστα απο αλλες δοκιμες,εχω εμπειρια 15 μηνων σε αυτοΓενικα εχει μια πολυ καλη εικονα πια το παιδι αν και φυσικα ακομη και τωρα αποφευγω τα 3 βασικα που ειναι αλλεργικος ,ακομη και τα ιχνη.(Και αλλα που τα φοβαμαι οπως ψαρικα κτλ...)
Οσο για το ταχινι δεν πρεπει απαραιτητα να το δοκιμασω τωρα αλλα λεω καποια στιγμη να το κανω καθως δεν ειχα ποτε ενδειξη γιαυτο οτι τον πειραζει οταν το ετρωγα και θελω να δω εαν το δεχτει και του αρεσει τωρα που μεγαλωσε λιγακι.

Ασχετο κοριτσια πηρα πετικα ενζυμα αλλα της Lamberts.Ξερει καμια γιαυτα?Παντως δεν τα χω παρει πολλες φορες εως τωρα.

Παλιά 16-05-11, 09:44   #4344
amaretto

amaretto ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στα αλλεργικά παιδιά αποφεύγουμε το ψάρι τουλάχιστον ως τα 3, λέει κάπου στην Ελληνική Εταιρεία Αλλεργιολογίας, αν θυμάμαι καλά (δεν θυμάμαι ποιος το έλεγε
Παλιά 16-05-11, 09:51   #4345
Ελινα Ζ.

Ελινα Ζ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο amaretto Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα αλλεργικά παιδιά αποφεύγουμε το ψάρι τουλάχιστον ως τα 3, λέει κάπου στην Ελληνική Εταιρεία Αλλεργιολογίας, αν θυμάμαι καλά (δεν θυμάμαι ποιος το έλεγε
Καλα δεν το συζητω ψαρι θα αργησει πολυ να δει ο γιος μου.Κ ο γιατρος το χει απαγορευσει αλλα κ να μην το απαγορευε δεν υπηρχε περιπτωση να του δωσω γιαυτο και δεν τρωω ουτε εγω 17 μηνες (αχ κ ειδικα για τα οστρακοειδη τρελλαινομουν)

Παλιά 16-05-11, 10:29   #4346
VICKY81

VICKY81 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Rea_1971 Εμφάνιση μηνυμάτων
Νευριάζω όταν κάνω κάτι και ενώ χτυπάει ένα καμπανάκι εγώ το αγνοώ. Και τελικά πάλι έχουμε κοκκινίλες και ερεθισμένο δερματάκι.

Έφερε ο άντρας μου συσκευασμένα καρότα. Δεν μου φάνηκαν σόι. Λίγο, ελάχιστα μαραμένα, λίγο θαμπά, κάπως. Και αντί να πάρω τα πόδια μου να πάω στο μανάβη να πάρω ολόφρεσκα, της έδωσα από τα συσκευασμένα.

Αρχίσαμε με τις στερεές. Καλά αρχίσαμε, τι να πω... Το δερματάκι της που ήταν μια χαρά στο πρόσωπο και στα ποδαράκια απέκτησε τους γνωστούς ερεθισμούς.

Ελπίζω με φρέσκα υλικά διαλεγμένα από εμένα να το ξεπεράσει (βρήκα ότι τα μη φρέσκα τρόφιμα που έχουν παραμείνει πολλές μέρες σε ψυγείο έχουν υψηλά ποσοστά ισταμίνης. Τα σούπερ μάρκετ πολλά λαχανικα τα διατηρούν για μέρες ή και μήνες στα ψυγεία). Αλλιώς ξαναγυρνάμε στον αποκλειστικό για 1 εβδομάδα και ο Θεός βοηθός.

Προς το παρόν μου φταίει όλος ο κόσμος.

Βλέπω οτι τώρα ξεκινάτε τις στερεές, σου εύχομαι καλή δύναμη και υπομονή γιατί σίγουρα θα τα χρειαστείς.

Εμείς έχουμε ξαναγυρίσει στο σημείο μηδέν. Ενώ έχω ξεκινήσει την διατροφή για κάντιντα και έχω σταματήσει να δίνω πλέον τροφές στην μικρή ( εκτός από την κρέμα της humana γιατί δεν τρώει κάτι άλλο ενω λείπω ) το έκζεμα συνεχίζει να προχωρά, το δαχτυλίδι στον πρωκτό της έχει γίνει μονόπετρο πολλών καρατίων και ο ύπνος βρίσκεται σε αντιστρόφως ανάλογη θέση με την γκρίνια...

Την άλλη εβδομάδα πάμε στην Συρίγου για τα πατς. Ελπίζω να βγάλουμε καμιά άκρη γιατί αλλιώς θα σταματήσω την δουλειά και θα κάτσω σπίτι να την θηλάζω μέχρι τα δέκα, σας το λεώ...
Παλιά 16-05-11, 11:35   #4347
filoudaki

filoudaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο filaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε αγάπη μου, όλοι το έχουμε περάσει αυτό. Κι εγώ το έχω περάσει με τη Ναταλία μου που είναι κατηγορία φτερού αλλά τώρα τα έχω ξεχάσει. Λοιπόν, πώς το αντιμετώπισα κι ακόμα συμβαίνει.... mickey mouse κτλ. στο youtube. Και.... το φαΐ έγινε συνήθεια. Γενικά, είναι ένα παιδί που για να φάει πρέπει να απασχολείται... Παιχνίδι ή τηλεόραση. Εγώ όμως τη δουλειά μου την κάνω, την μπουκώνω. Και σου ξαναλέω, είναι ένα παιδί κατηγορίας φτερού, αλλεργική κτλ. Θεωρούσα σημαντικό να τρώει κάτι παραπάνω από 3 κουταλιές κρεατόσουπα την ημέρα. Συγγνώμη για την απλοϊκή μου συμβουλή, από την εμπειρία μου σου μίλησα.
ναι, απλά εμένα ο δικός μου εδώ και ένα μήνα δεν τρώει, παρά μόνο θηλάζει,΄ζητάει γάλα (κατσικίσιο), και τίποτα άλλο! Και εμένα ακόμα και τις εποχές που έτρωγε ήθελε ξεγέλασμα να το πω ετσι. Δλδ στο καρεκλάκι του με παιχνίδια, να του αποσπώ την προσοχή ίσως... Τ'ωρα δεν θα δοκιμάσει αυτά τα 3 κουταλάκια που λες εσύ, ούτε το στόμα θα ανοίξει...
Πόση υπομονή να κάνεις, και πόσο να το κρύψεις το οτι αγχωνεσαι...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο amaretto Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι το αβγό ως τα 2 και το ψάρι ως τα 3.
Αλλά η Σαξώνη μου είπε φέτος οτι η οδηγία-το πρωτόκολλο άλλαξε, και συστήνουν -ανα περίπτωση- πρόκληση νωρίτερα.
Ο Πίτσιος που επίσης εχω επισκεφτεί, μου είπε οτι γνωρίζει τις νέες οδηγίες, αλλά ακολουθεί το παλιό πρωτόκολλο...
(Τώρα τί κάνω? Μένω ή βγαίνω? που έλεγε και ο Παπαγιαννόπουλος)...

Παλιά 16-05-11, 14:34   #4348
Rosie

Περιοχή: Αθήνα
Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν έχει καμία σχέση ο τρόπος επεξεργασίας του μελιού (ίσως λίγο η παστερίωση να βελτιώνει τη κατάσταση)
Το άθερμο μέλι περιέχει αναλλοίωτα τα ένζυμά του τα οποία θα βοηθήσουνε στη σωστή πέψη του.
Σε αντίθεση στο παστεριωμένο μέλι τα ένζυμα είναι ήδη νεκρά.
Παλιά 16-05-11, 14:46   #4349
Rosie

Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο VICKY81 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμείς έχουμε ξαναγυρίσει στο σημείο μηδέν. Ενώ έχω ξεκινήσει την διατροφή για κάντιντα και έχω σταματήσει να δίνω πλέον τροφές στην μικρή ( εκτός από την κρέμα της humana γιατί δεν τρώει κάτι άλλο ενω λείπω ) το έκζεμα συνεχίζει να προχωρά, το δαχτυλίδι στον πρωκτό της έχει γίνει μονόπετρο πολλών καρατίων και ο ύπνος βρίσκεται σε αντιστρόφως ανάλογη θέση με την γκρίνια...
Vicki πώς περιμένεις να δεις διαφορά εάν η μικρή τρώει έστω και ελάχιστη κρέμα;
Και η μικρή πρέπει να ακολουθήσει δίαιτα αντι-καντίτα για να σκοτωθεί και σ' αυτήν ο εσωτερικός μύκητας.

Πάντως αν τα μικρά σας δεν έχουνε επιβεβαιωμένη αλλεργία στο ψάρι τότε θα πρέπει απαραίτητα εσείς τουλάχιστον να παίρνεται συμπλήρωμα ωμέγα-3 λιπαρών γιατί βοηθάνει πάρα πολύ στην ενίσχυση του ανοσοποιητικού συστήματος και στην καλή λειτουργεία του πεπτικού συστήματος (αυτά τα δύο είναι αλληλένδετα).
Υπάρχουν βέβαια και φυτικές πηγές ωμέγα-3 λιπαρών αλλά είναι κατώτερης ποιότητας και θα πρέπει ο οργανισμός μας να είναι σε άριστη κατάσταση για να μπορέσει να τις μετατρέψει σε απορροφήσιμη μορφή (για να περάσουνε και στο γάλα μας), διαφορετικά είναι άδικος κόπος.
Ενώ τα ζωικά είναι ήδη στην κατάλληλη μορφή.

Αυτό το βιβλίο περιέχει ένα ολόκληρο κεφάλαιο για την ενίσχυση του ανοσοποιητικού και πεπτικού συστήματος στα μωράκια που θηλάζουν, είναι εξαιρετικό και κατατοπιστικότατο:

The Holistic Baby Guide: Alternative Care for Common Health Problems
Παλιά 16-05-11, 15:45   #4350
valeri

valeri ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Rosie Εμφάνιση μηνυμάτων

να παίρνεται συμπλήρωμα ωμέγα-3 λιπαρών
Ροσι καλα που εισαι και εσυ και μας υπενθυμιζεις πραγματα
Παράθεση:
στην ενίσχυση του ανοσοποιητικού συστήματος και στην καλή λειτουργεία του πεπτικού συστήματος (αυτά τα δύο είναι αλληλένδετα).
απολυτη σχεση ,αλλα που να πειστουν οι περισσοτεροι γιατροι που παρακολουθουν τα παιδακια μας
Ο χρήστης valeri δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-05-11, 16:00   #4351
valeri

valeri ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:

Θεωρώ ότι είναι το πιο ενημερωμένο άτομο σχετικά με τις αλλεργίες.
δυστυχως
επειδη το θεμα ειναι πολυπλοκο και η προσοχη των περισσοτερων γιατρων ειναι αντιστροφως αναλογη με την πολυπλοκοτητα του ,αναγκαζεσαι να ασχοληθεις παραπανω
το εχω ξαναπει, με ενα αλλεργικο παιδι με πολλαπλες αλλεργιες θα χρειαζοντουσαν ωρες δουλειας και επικοινωνιας του γιατρου με τον γονιο για να βγαλει σωστα συμπερασματα ,να κρατησει γραπτο ιστορικο ωστε στην επομενη επισκεψη να ανατρεξει σε αυτο και να μην ξαναρωτα τον γονιο τα ιδια πραγματα και χανει χρονο

για μενα μια επισκεψη θα επρεπε να διαρκει πανω απο 1 ωρα καθε φορα ,απο την δικη μου εμπειρια το λεω

πολλες παραλειψεις και λαθη................λογω βιασυνης ,ανυπομονυσιας ,αδιαφοριας ,ελλειψης χρονου ............που κοστιζουν σωματικα ,ψυχολογικα και κοστιζουν και λεφτα....τελος παντων
Παλιά 16-05-11, 17:52   #4352
VICKY81

VICKY81 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Vicki πώς περιμένεις να δεις διαφορά εάν η μικρή τρώει έστω και ελάχιστη κρέμα;
Και η μικρή πρέπει να ακολουθήσει δίαιτα αντι-καντίτα για να σκοτωθεί και σ' αυτήν ο εσωτερικός μύκητας.

Ζντουπ, δεν το είχα συνειδητοποιήσει αυτό. Από ένστικτο σταμάτησα να δοκιμάζω άλλες τροφές για την μικρή και κάτι με έτρωγε για την κρέμα αλλά μιας και είναι το μοναδικό πράγμα που τρώει όταν λείπω ( εκτός από λίγο γάλα στο τσακίρ κέφι ) συνεχίζαμε.

Όταν επιστρέψουμε από Αθήνα θα την σταματήσω (εξάλλου όταν είμαστε μαζί δεν της δίνω ) και ελπίζω να πίνει λίγο γάλα...

Rosie μιας και έχεις εντρυφήσει στο θέμα του μύκητα πότε πιστεύεις οτι θα πρέπει να δούμε διαφορά?
Αν έχω καταλάβει καλά θα πρέπει να περιμένω μια αντίδραση του οργανισμού μου η οποία ουσιαστικά θα είναι αντίδραση του μύκητα που πεθαίνει????

Μου έρχεται να πάρω το ΤΕΖΑ και να ψεκαστώ... λέτε να πιάσει?
Παλιά 16-05-11, 18:20   #4353
Rosie

Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο VICKY81 Εμφάνιση μηνυμάτων
Rosie μιας και έχεις εντρυφήσει στο θέμα του μύκητα πότε πιστεύεις οτι θα πρέπει να δούμε διαφορά?
Αν έχω καταλάβει καλά θα πρέπει να περιμένω μια αντίδραση του οργανισμού μου η οποία ουσιαστικά θα είναι αντίδραση του μύκητα που πεθαίνει????
Αυτό θα εξαρτηθεί από το μέγεθος του προβλήματος.
Η συνήθης αντίδραση από το θάνατο του μύκητα είναι κόπωση, εξάντληση, πονοκεφάλοι κτλ.

Επίσης υπάρχουν και άλλα πολλά πέρα από τη δίαιτα που μπορείς να κάνεις για να επιταχύνεις τη διαδικασία όπως αντι-μυκητιακά σκευάσματα (φαρμακευτικά ή φυσικά), προβιοτικά/ ωμέγα-3 για το μωρό κτλ.

Δες κι εδώ: http://www.gapsdiet.com/

Και κάτι που τώρα τελευταία σκέφτηκα: λίγο πριν σταματήσουνε τα αλλεργικά συμπτώματα στην κόρη μου είχα αρχίσει να της δίνω συστηματικά βιταμίνη D3.
Αυτό το έκανα για να ενισχύσω το ανοσοποιητικό της και να αποφύγoυμε πολλές χειμερινές ιώσεις, αλλά μετέπειτα όταν άρχισα να διαβάζω για τις αλλεργίες κατάλαβα ότι η βιταμίνη D3 είναι πολύ βασική για την αποφυγή τους.
Δέστε και εδώ: Who Knew this Vitamin Could Prevent Mold Allergies?
Παλιά 16-05-11, 20:20   #4354
Rea_1971

Προεπιλογή

Παράθεση:
Πάντως αν τα μικρά σας δεν έχουνε επιβεβαιωμένη αλλεργία στο ψάρι τότε θα πρέπει απαραίτητα εσείς τουλάχιστον να παίρνεται συμπλήρωμα ωμέγα-3 λιπαρών γιατί βοηθάνει πάρα πολύ στην ενίσχυση του ανοσοποιητικού συστήματος και στην καλή λειτουργεία του πεπτικού συστήματος (αυτά τα δύο είναι αλληλένδετα).
Σε 4 είδη ψαριού που έφαγα εγώ την πείραξαν και τα 4. Νομίζω ότι το ψάρι την πειράζει πιο πολύ από όλα... Με τα πιο έντονα συμπτώματα...

Μακάρι να μπορούσα να πάρω Ω3. Τα θεωρώ και εγώ ότι καλύτερο σε επίπεδο συμπληρώματος...
Ο Μαρξ πέθανε...
Παλιά 17-05-11, 11:11   #4355
valeri

valeri ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:

είχα αρχίσει να της δίνω συστηματικά βιταμίνη D3.
Αυτό το έκανα για να ενισχύσω το ανοσοποιητικό της και να αποφύγoυμε πολλές χειμερινές ιώσεις
συνηθως ο θηλασμος απο μονος του αρκει για να προστατεψει απο τις ιωσεις ,τουλαχιστον εαν κρινω απο τα δικα μου παιδια ,απολυτη προστασια,
Παράθεση:
αλλά μετέπειτα όταν άρχισα να διαβάζω για τις αλλεργίες κατάλαβα ότι η βιταμίνη D3 είναι πολύ βασική για την αποφυγή τους.
συμφωνω
Παλιά 17-05-11, 11:16   #4356
Rosie

Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Βάλερι το μητρικό γάλα είναι τόσο καλό όσο και η δίαιτα της μαμάς.
Αν εγώ έχω για παράδειγμα έλλειψη βιταμίνης D, Β12 ή ωμέγα-3 λιπαρών τότε και το μωρό μου θα έχει έλλειψη.
Παλιά 17-05-11, 11:29   #4357
valeri

valeri ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Βάλερι το μητρικό γάλα είναι τόσο καλό όσο και η δίαιτα της μαμάς.
Αν εγώ έχω για παράδειγμα έλλειψη βιταμίνης D, Β12 ή ωμέγα-3 λιπαρών τότε και το μωρό μου θα έχει έλλειψη.
δεν διαφωνω
απλα ειπα οτι ακομη και υπο αυτες τις συνθηκες , ,ειχα απολυτη προστασια απο τις ιωσεις και στα δυο μου παιδια

φυσικα σε περιπτωση που ειμαστε σιγουροι οτι δεν υπαρχει αλλεργια στο ψαρι,πραγμα δυσκολο πολλες φορες,καλο ειναι να παιρνουμε τα ω3
αν και αρκετες φορες μια ελλειψη στη μαμα μπορει και να μην σημαινει ελλειψη και στο γαλα π.χ αυτο συμβαινει με το ασβεστιο και σε μικροτερο βαθμο και με την βιταμινη δ
Παλιά 17-05-11, 15:10   #4358
tselinkas

Περιοχή: θεσσαλονικη
tselinkas χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια πειτε μου δηλ να καταλαβω.εγω μια φορα η μαλλον 2 του δωσασ μπουκιτσα περκας.φυσικα πο την μια μπουκιτσα την μια βδομαδα δεν βγαζεις συμπερασμα.αλλα στανταρ να μην ξεκινησω ψαρι?οχι τιποτα αλλα δνε τρωει με τιποτα το κρεας.δεν γουσταρει με καμια παναγια.
Ο χρήστης tselinkas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-05-11, 15:45   #4359
valeri

valeri ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
κοριτσια πειτε μου δηλ να καταλαβω.εγω μια φορα η μαλλον 2 του δωσασ μπουκιτσα περκας.φυσικα πο την μια μπουκιτσα την μια βδομαδα δεν βγαζεις συμπερασμα.αλλα στανταρ να μην ξεκινησω ψαρι?οχι τιποτα αλλα δνε τρωει με τιποτα το κρεας.δεν γουσταρει με καμια παναγια.
το παιδακι σου ειναι μικρο και αλλεργικο ,οποτε νομιζω το ψαρι δεν πρεπει να του το δωσεις
τωρα εαν θα πρεπει να τα παιρνεις εσυ ,δεν ξερω ? εγω οσο θηλαζα και θηλαζω δεν τα παιρνω
εγω στον μεγαλο μου τα ξεκινησα γιατι ποτε δεν επιβεβαιωθηκε αλλεργια στο ψαρι και επειδη γενικα παει καλυτερα

Ροσι τα φωτα σου
το στεβια απο οτι διαβασα δεν επιδεινωνει τις μυκητιασεις ,το εχεις δοκιμασει ,ισχυει?
Παλιά 17-05-11, 17:09   #4360
Rosie

Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο valeri Εμφάνιση μηνυμάτων
Ροσι τα φωτα σου
το στεβια απο οτι διαβασα δεν επιδεινωνει τις μυκητιασεις ,το εχεις δοκιμασει ,ισχυει?
Δεν γνωρίζω αν δεν ευνοεί την καντίτα γιατί όταν το δοκίμασα μια φορά δεν μου άρεσε.

Γενικά είμαι επιφυλακτική με όλα αυτά τα καινούργια γλυκαντικά γιατί συνήθως μετέπειτα αποδεικνύονται επικίνδυνα, πχ η ασπαρτάμη, η Splenda και η αγαύβη.
Προτιμώ τα πιο παραδοσιακά όπως το άθερμο μέλι, το maple syrup, το raw evaporated cane sugar.

Ίσως σας ενδιαφέρει και αυτό:
http://www.thehealthyhomeeconomist.c...lergy-testing/

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές