Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 04-05-07, 08:43   #1
litsar

Περιοχή: ΛΑΜΙΑ
litsar ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Κάνετε ανταύγειες στα μαλλιά σας???

Στην πρώτη εγκυμοσύνη μου σταμάτησα να κάνω ανταύγειες γιατί φοβόμουν... Αν και ο κομμωτής μου μου έλεγε ότι οι συγκεκριμένες ανταύγειες γίνονται με λάδι και κάσκα οπότε δεν πειράζει το έμβρυο αφού δεν έρχονται σε επαφή με το δερμα...γέννησα στο μαιευτήριο και είδα ότι ήμουν από τις πιο μη- περιποιημένες μαμάδες... όλες είχαν το μαλλί βαμμένο και στην τρίχα... ΒΑΦΗ μιλάμε... για τις βαφές ξέρω ότι δεν πρέπει να γίνονται σίγουρα...

τώρα στη δεύτερη εγκυμοσύνη το σκέφτομαι για τις ανταύγειες... ο κομμωτής επιμένει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με το συγκεκριμένο υλικό...

εσείς τι λέτε????
Παλιά 04-05-07, 08:58   #2
Sofia

Περιοχή: Βόρεια Ελλάδα
Sofia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμένα η κομώτριά μου (που με ξέρει από μικρή), όταν της έθιξα να κάνω ισιωτική ή ανταύγειες, μου είπε "τώρα δεν σου κάνω τίποτα. Γέννα και μετά έλα να σου κάνω ότι θες".
Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)
Ο χρήστης Sofia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-05-07, 09:07   #3
Νίκη

Το avatar του χρήστη Νίκη

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Νίκη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εμένα το ίδιο μου είπε η κομμώτριά μου... Και η γυναικολόγος μου.. Εξάλλου ο καλλωπισμός μπορεί να περιμένει λιγάκι :P

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...
Ο χρήστης Νίκη δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-05-07, 09:10   #4
litsar

Περιοχή: ΛΑΜΙΑ
litsar ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

αχ είναι πολλοί μήνες κορίτσια... γιατί και όταν θήλαζα πάλι δεν έκανα τίποτα στα μαλλιά μου... θα κάνω υπομονή κι εγώ για το καλό του ζουζουνιού μου...
Παλιά 04-05-07, 09:13   #5
BIZELI

Το avatar του χρήστη BIZELI

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
BIZELI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

τραγικές τις χαρακτηρίζω εγώ ευαγγελία μου....ότι και να σου πούν εσύ το διακινδυνεύεις?Ε και τι έγινε να έχεις και λίγο ρίζα στο μαλλί ή να μην έχεις ανταύγειες για μερικούς μήνες, χάθηκε ο κόσμος?δεν λέω να αφήσεις τον εαυτό σου να γίνει "χρέπι" επειδή είσαι έγκυος, ίσα-ίσα που από μόνες μας αυτή τη περίοδο λάμπουμε (τουλάχιστον με όσες έγκυες έχω συνανατραφεί αυτό έχω δει).Άσε που και μπλε μαλλία να κάνουμε πάλι η κοιλιά θα κλέβει τη παράσταση
Παλιά 04-05-07, 09:15   #6
Νίκη

Νίκη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σε βρίσκω ΣΩΣΤΗ bizeli μου... Η κοιλίτσα κλέβει την παράσταση

Παλιά 04-05-07, 09:33   #7
maria

Περιοχή: Α.ΠΑΤΗΣΙΑ, ΑΘΗΝΑ
maria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και σε μένα ο γυναικολόγος μου είπε να μήν κάνω τίποτα στα μαλλιά μου.

Της ίδιας άποψης είναι και η κομμώτρια μου, οπότε αυτό τον καιρό τα έχω αποφύγει όλα αυτά.

Επίσης εκτός από τις απλές ενυδατικές και την κρέμα για τις ραγάδες, αποφεύγω να βάζω διάφορα στο σώμα μου.
Ακόμα και το βάψιμο το έχω κόψει εντελώς (όχι ότι ήμουν και ποτέ του βαψίματος, όμως όταν βγαίναμε φτιαχνόμουν λίγο)

Έχουμε καιρό να τα κάνουμε όλα αυτά μετά (βέβαια χρόνο δεν ξέρω αν έχουμε)

Στο κάτω κάτω δίκιο έχει το BIZELI. Η κοιλιά είναι αυτή που έχει στραμμένα πάνω της όλα τα φώτα
Ο χρήστης maria δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-05-07, 09:37   #8
zebelia

Το avatar του χρήστη zebelia

zebelia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Επειδη το εχω ψαξει αρκετα το θεμα.Η ανταγειες επειδη δεν ερχονται σ'επαφη με το δερμα ειναι πιο αθωες απο την βαφη.Η βαφη παλι μπορει να ειναι βλαβερη για το εμβρυο αλλα ακομα δεν εχει ακομα αποδειχθει αν το επηρεαζει.Εμενα ο γιατρος μου ειχε πει να μην τα βαψω οποσδηποτε το πρωτο τριμηνο.

Ο χρήστης zebelia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-05-07, 11:03   #9
demi

demi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω εκανα και βαφη και ανταυγειες στον 5 μηνα γιατι ειχα και τον γαμο μου....
παντως και ετσι να μην ηταν επειδη πεφτει πολυ η ψυχολογια μου οταν ειμαι μπλιαχ παλι θα τα εβαφα........
και οτι θελετε πειτε ..δεν με αντεχω απεριποιητη...και στην γεννα πηγα με μακιγιαζ ελαφρυ και μαλλι κομμωτηριου...
Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-05-07, 11:16   #10
BIZELI

BIZELI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

demi μου ούτε εγώ με αντέχω απεριποίητη...μιλάμε για τον άνθρωπο που έχει 5 βαλιτσάκια με καλλυντικά και ακόμα και στο camping πέρνει ότι κρέμα κυκλοφορεί στο εμπόριο , απλά το να βάφεις τα μαλλιά σου ενώ ξέρεις ότι δεν κάνει καλό στο έμβρυο (δεν είναι το δεν το ξέρεις) είναι λίγο επικίνδυνες αποστολές...
Παλιά 04-05-07, 11:21   #11
ΣΟΦΙΑ

ΣΟΦΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

BIZELI 5 βαλιτσάκια !! Οι φίλες σου όλες θα ξέρουν τι να σου πάρουν για δώρο!!!
Παλιά 04-05-07, 11:25   #12
BIZELI

BIZELI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σοφία ακούγεται υπερβολικό αλλά είναι πραγματικότις
θα μπορούσα να το κάνω επάγγελμα
Παλιά 04-05-07, 11:33   #13
Sofia

Sofia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι ... ναι... κι εγώ 5 βαλιτσάκια έχω... με κατσαβίδια, πένσες, πολύμετρα κτλ...
Τα καλυντικά μου χωράνε μέσα σε μια χούφτα. Μιλάμε πρόσφατα χρειάστηκε να αγοράσω μια μάσκαρα και όταν είδα την τιμή κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό (φαντάσου από πότε έχω να αγοράσω καλυντικά).
Το πιο πιθανό είναι στην τσάντα μου να βρεις κανένα εργαλείο ... αλλά σε καμία περίπτωση κραγιόν και τέτοια.
Αφού και στο κομωτήριο όταν είναι να πάω, πηγαίνω με μια μούρη μέχρι το πάτωμα....

Σοφία
[/quote]
Παλιά 04-05-07, 11:34   #14
BIZELI

BIZELI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Sofia ντροπή σου Ποιός είσαι ο Bob ο Μάστορας????
Παλιά 04-05-07, 11:38   #15
ΣΟΦΙΑ

ΣΟΦΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

BIZELI και Sofia δεν παιζεστε!! Μου μιλάει ο εργοδότης μου αυτή τη στιγμή για κάποιο πρόβλημα που προέκυψε και γω δεν μπορώ να συγκρατήσω τα γέλια με τα εργαλεία και τον bob τον μάστορα!!!!!!!!!!!!!!!!!!
εγώ είμαι κάπου στη μέση γέρνωντας προς τη Sofia... ελαφρώς όμως!!!
Παλιά 04-05-07, 11:43   #16
Sofia

Sofia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι ναι το ξέρω....
που να δεις τί κράξιμο ακούω από τον άντρα μου... κάθε φορά με κυνηγάει για να βαφτώ.. περιποιηθώ κ.τ.λ.
Φαντάσου το περασμένο Σάββατο είχαμε έναν γάμο συναδέλφου. Αναγκαστικά (επειδή έχω κουρέψει περίεργα τα μαλλιά μου και δεν στρώνουν) πήγα κομωτήριο. Φυσικά βάφτηκα (σε τέτοιες περιστάσεις βάφομαι) και έβαλα και τα καλά μου... Αποτέλεσμα ;;;;; Οι μισοί μου συνάδελφοι δεν με χαιρέτησαν γιατί δεν με γνώρισαν!!!! Και όταν εν τέλει κατάλαβαν ποια είμαι με κοιτούσαν με το στόμα ανοιχτό .... Και μιλάμε για άτομα με τα οποία δουλεύουμε 2 χρόνια μαζί !!!
Τί να πεις....
Πάντως δεν είμαι ο Μπομπ ο μάστορας (αν και το επάγγελμά μου είναι τεχνικό - αλλά γραφείου)... Το ντύσιμό μου το προσέχω.. Απλά δεν μπορώ να έχω την αίσθηση του μακιγιάζ στο πρόσωπό μου όλη μέρα γι' αυτό βάφομαι μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις. Επίσης μου την σπάνε οι κρέμες και τα σχετικά οπότε δεν αγοράζω ποτέ... (δεν χρειάστηκε κιόλας είναι η αλήθεια)... Άστα να πάνε... είμαι λίγο στενάχωρος τύπος... (επίσης είμαι και μια πολύ οικονομική σύζυγος!!!)
Γι' αυτό απορώ... πως βγήκε η κόρη μου τόσο της περιποίησης... αφού δεν τα βλέπει πουθενά!!!
Παλιά 04-05-07, 11:43   #17
Νίκη

Νίκη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

BIZELI μαζί σου... Για να κατέβω να πάρω ψωμί από το φούρνο το πρωί βάφομαι κιόλας... Για να μην πω δε τι κάνω όταν βγαίνω τα βράδια (προ εγκυμοσύνης εποχή)..

Παλιά 04-05-07, 11:53   #18
BIZELI

BIZELI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Sofia
Άστα να πάνε... είμαι λίγο στενάχωρος τύπος... (επίσης είμαι και μια πολύ οικονομική σύζυγος!!!)
Γι' αυτό απορώ... πως βγήκε η κόρη μου τόσο της περιποίησης... αφού δεν τα βλέπει πουθενά!!!
επίσης εκτός απο οικονομική θα ήσουν η ιδανική γυναίκα για τον άντρα μου ο οποίος είναι και αυτός κατι σε τύπου Μαγκάιβερ, όλο με ένα εργαλιάκι στο χέρι και κάτι μαστορεύει!! Υpu are his dreamgirl woman
Παλιά 04-05-07, 12:13   #19
maria

maria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σοφία μοιάζουμε πολύ.

Εγώ κατσαβίδια δεν έχω, αλλά ούτε κουβαλάω και βαλιτσάκι με μακιγιάζ.

Σε αυτό έπαιξε ρόλο και ο άντρας μου, που όταν βαφόμουν για να πάμε μια βόλτα βραδυνή κιόλας, με έκραζε κανονικότατα...(και συνεχίζει να το κάνει) και σε μένα και σε όποια από την παρέα δει βαμμένη ενώ έχουμε βγει πχ. για καφέ, ή σε ταβέρνα!

Να φανταστήτε ότι ακόμα ακούω παράπονα (οταν το θυμάται που και που) για τα έξοδα που έκανα στον γάμο μου (νυφικό, μαλλιά κλπ) και δεν τα ξέρει και όλα...

Αλλά αφού του αρέσω καλύτερα έτσι, με βολεύει και μένα!

Πάντως με τα μαλλιά μου είχα βρει τη λύση της περμανάντ που με βόλευε πολύ. Δυστυχώς τώρα, δεν τολάμω να κάνω λόγω εγκυμοσύνης, οπότε είμαι καθημερινά με τσιμπιδάκια για να έχω τα μαλλιά μου κάπως μαζεμένα. Επίσης όλο και καμοια ανταύγεια θα έκανα, αλλά έτσι που είναι καλύτερα να περιμένω να γεννήσω πρώτα!
Παλιά 04-05-07, 12:14   #20
demi

demi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

sorry ,αλλα και εγω ειμαι η κοκετα τις παρεας..και απο καλλυντικα Δοξα το Θεο το hondos σκεφτεται να κανει επεκταση γιατι βασιζεται σε μενα.....
παντως δεν ξερω πως θα ακουστει εμενα ουτε η κοιλια μου δεν μου αρεζε ουτε τα κιλα μου ,και στην εγκυμοσυνη το μονο που σκεφτομουν ηταν οτι ηθελα να γεννησω και να επανελθω.χαιρομαι τις γυναικες που απολαμβανουν την εγκυμοσυνη τους αλλα εμενα δεν μου αρεσε αυτη η περιοδος της ζωης μου.βεβαια σκεφτομαι να το ξανακανω γιατι βλεπω τον φουντουκο και παθαινω κατι αλλα η εγκυμοσυνη και οτι αυτη συνεπαγεται......μπορειτε να μου φερετε ενα ετοιμο ..το θελω κοριτσακι με γαλανα ματια και μπουκλες..ευχαριστω..
Παλιά 04-05-07, 12:29   #21
Sofia

Sofia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

maria, εγώ από πάντα ήμουν έτσι... απλά τώρα με την μικρή και την εγκυμοσύνη έχω πλέον και ως διακιολογία την έλειψη χρόνου!!!!
Επιπλέον εμένα (δυστυχώς) ο άντρας μου με κυνηγάει για να βάφομαι και να περιποιούμαι ... σνιφ σνιφ!!! Αλλά τπυ εξηγώ ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι το οποίο δεν βγαίνει από μέσα μου... Ίσως μετά από μερικά χρόνια να αιστανθώ την ανάγκη να το κάνω... προς το παρόν όχι.

demi, εγώ όταν μπαίνω στα Hondos ζαλίζομαι και αρχίζω να γκρινιάζω Πότε θα φύγουμε;;;
Πάντως οι αλλαγές του σώματός μου στις εγκυμοσύνες μου δεν με απασχολούν και ιδιαίτερα. Απλά αυτή τη φορά το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι κλείνοντας τον 6ο έχω ήδη πάρει 10 !!!! κιλά και νιώθω δυσκίνητη...
Κατά τα άλλα έχω και τον άντρα μου που επιμένει ότι έχω ομορφύνει και ότι τα κιλά μου πάνε... (βέβαια προ εγκυμοσύνης ήμουν σχετικά αδύνατη, 50κ και ύψος 1,67).
Εγώ πάλι νομίζω ότι και η διάρκεια της εγκυμοσύνης είναι κάτι μαγικό και δεν θα ήθελα με τίποτα να μην το ζήσω...

Σοφία
Παλιά 04-05-07, 12:54   #22
BIZELI

BIZELI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω με τη Σοφία για την περίοδο της εγκυμόσυνης, αλλά πάντα μιλώντας εκ τους ασφαλούς γιατί είχα μία πολύ καλή εγκυμοσύνη (αν εξαιρέσεις τα ορμονικά που βαράγαν κόκκινο πολλές φορές ).
Ένοιωθα πολύ όμορφη και ευτυχισμένη και ποτέ δεν προβληματίστηκα για κιλά αφού δεν πήρα καθόλου και είχα μόνο μεγάλη κοιλιά, την οποία γούσταρα απίστευτα...έβλεπα άλλες έγκυες παλιά και τις χάζευα.
Τώρα μεγαλομέτοχε demi μη πάς να μου πάρεις τα πρωτεία στο Hondο...κάηκες
Παλιά 04-05-07, 12:58   #23
ΣΟΦΙΑ

ΣΟΦΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πρέπει να κάνουμε και forum με φωτο των μαμάδων!!! εσύ bizeli ανέβασες μια αλλά ουτε πρόλαβα να τη δω την κατέβασες αμέσως!!!!!!!!!!!!!!!!!
Πάντως το θέμα περιποιήση είναι μεγάλο!! εγώ όπως έχω ξαναπεί δεν το κατέχω πολύ και το ψιλοβαριέμαι αλλά χαίρομαι όσες το κάνουν και το ευχαριστιούνται.. αλλά και τις ομοιδεάτισες μου (Βλέπε sofia/maria klp) To θέμα είναι ο κάθε άνθωπος να κάνει αυτό που νιώθει!! τότε σίγουρα όπως και να'ναι θά ναι 'ΟΜΟΡΦΟΣ'.
Παλιά 04-05-07, 12:58   #24
ilonka19

ilonka19 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Όσον αφορά τις βαφές και τις ανταύγες μία κομμώτρια μου είχε πει ότι δεν πρέπει να γίνονται γιατί υπάρχει η περίπτωση να παρουσιαστεί κάποιο αλλεργικό σοκ και όχι επειδή παιρνά κάτι στο έμβρυο. Δεν ξέρω αν είναι κοτσάνα, αλλά νομίζω ότι έχει κάποια λογική.
Σχετικά με τα καλλυντικά ναι μου αρέσουν πάρα πολύ, αλλά μόνο να τα αγοράζω. Μετά βρίσκω χίλιες δικαιολογίες για να μη τα χρησιμοποιώ, (προτιμώ να κοιμηθώ λίγο παραπάνω, δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να βαφτώ κλπ). Πριν γεννήσω σκοπεύω να πάω μόνο για μανικιουρ-πεντικιουρ γιατί με την κοιλούμπα που έχω τώρα μου φαίνεται άθλος να σκύψω (άσχετο τώρα αλλά παρατήρησα πριν λίγο καιρό ότι δυσκολεύομαι να καθησω σταυροπόδι)
Ο χρήστης ilonka19 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 04-05-07, 12:58   #25
rena

Το avatar του χρήστη rena

Περιοχή: Καβαλα
rena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εγω παντως δεν ειμαι του βαψιματος.Μασκαρα παιρνω μια φορα τα δυο χρονια να σκεφτειτε και αν ρωτησετε τον αντρα μου θα θεωρησει οτι και πολυ βαφομαι!!
Για τις ανταυγιες κι εγω ειχα ακουσει οτι επειδη δεν ερχονται σε επαφη με το δερμα δεν επηρεαζουν και γενικα μετα τον 4-5ο μηνα δεν υπαρχει προβλημα.Παντως εγω αν και τα ειχα με ανταυγιες πριν την εγκυμοσυνη δεν εκανα τιποτα στα μαλλια μου.Οπως και με το τσιγαρο το θεωρω γελοιο για μια δικη μου συνηθεια να θεσω σε κινδυνο την υγεια του παιδιου μου!Τι μου φταιει το πλασματακι?
Bizeli αυτο που ειπες ισχυει οντως.Η κοιλια κλεβει την παρασταση και νομιζω οτι ολοι μας βρισκουν πανεμορφες στην εγκυμοσυνη!(Αρκει βεβαια να μην παρουμε και 30 κιλα! )
Παλιά 04-05-07, 13:27   #26
Νίκη

Νίκη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

demi... ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΨΩΝΙΑ ΜΑΖΙΙΙ? Κανείς δε δε αντέχει γιατί γυρίζω στα μαγαζιά με τις ΩΡΕΣ!! Και ναι περιμένω να γεννήσω και να επανέλθω... Θέλω πίσω τους κοιλιακούς μουυυυυυυυυυυυ τα σορτσάκια μου τις μίνι μου τα τακούνια μου τα φορεματάκια μου τα μαγιώ μουυυυυυυ μέχρι και τις μπότες μου :P :P :P

Παλιά 04-05-07, 13:30   #27
Sofia

Sofia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ilonka19
Πριν γεννήσω σκοπεύω να πάω μόνο για μανικιουρ-πεντικιουρ γιατί με την κοιλούμπα που έχω τώρα μου φαίνεται άθλος να σκύψω (άσχετο τώρα αλλά παρατήρησα πριν λίγο καιρό ότι δυσκολεύομαι να καθησω σταυροπόδι)
Κι εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη έλεγα στον άντρα μου όσο πλησιάζαμε προς το τέλος ότι μάλλον εκείνος θα μου έκοβε τα νύχια των ποδιών... αλλά τελικά δεν χρειάστηκε!!!
Τώρα είμαι μόνο στον 6ο (τον κλείνω όπου να ναι) και ήδη είναι δύσκολο να σκύψω (και λόγω της κοιλιάς αλλά και λόγω δύσπνοιας) οπότε μάλλον βλέπω "ειδική" περιποίηση αυτή τη φορά...

Επίσης, να προσθέσω (αν και δεν ξέρω από πρώτο χέρι κατά πόσο ισχύει) να μην πάτε με βαμμένα νύχια στο μαιευτήριο γιατί θα σας τα ξεβάψουν (δεν ξέρω γιατί...)
Παλιά 04-05-07, 13:30   #28
BIZELI

BIZELI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και γιατί παρακαλώ δεν φοράς και τώρα φουστίτσες και σορτσάκια
Παλιά 04-05-07, 13:32   #29
demi

demi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Οποτε θελεις κοριτσακι μου ...απλα εσυ θα εχεις την πριγκιπισα στην κοιλιτσα σου και γω τον δικο μου απο το χερακι ...ειναι μαθημενος στο shopping.Παντως απο μενα μια συμβουλη γιατι την πατησα..με το που θα γεννησεις κατευθειαν απεφυγε γλυκα ψωμια αναψυκτικα και θα επανερθεις πολυ γρηγορα.εγω ειχα χαλαρωσει και ετρωγα οτι γλυκα μου φερναν για κερασμα και αργησα να χασω τα κιλα.τωρα επανηρθα αλλα πολυ δυσκολα και αργα.
Παλιά 04-05-07, 13:34   #30
Νίκη

Νίκη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γιατί δε μου κάνουν ίσως? :P :P :P Άσε που έχω γίνει στενάχωρη τώρα φοράω μόνο άνετα φορεματάκια δε θέλω τίποτα πάνω στην κοιλίτσα να με ενοχλεί διότι έκανα ραγαδίτσες Τελικά σκίστηκε όλη η κοιλιά μου είναι φυσιολογικό αυτό το πράγμα ? Δε μπορώωωωωωωω φφφφφ Αλλά κοντεύω 8 μηνών είμαι τώρα

Παλιά 04-05-07, 13:50   #31
BIZELI

BIZELI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παρε κάνα-δύο μεγαλούτσικα φουστάκια και φορεματάκια για να αλλάξει και η ψυχολογία σου!!!Και πρόσεχε τί τρως!!!!Μη χλαπακιάζεις όλη την ώρα
Παλιά 04-05-07, 13:58   #32
Νίκη

Νίκη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

bizeli μου βγήκαν και τα παγωτά τώρα... ζημειά έχω πάθει :P

Παλιά 04-05-07, 14:06   #33
BIZELI

BIZELI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Άστα παγωτό και άγιος ο θεός!!!

Πώς από τις βαφες μαλλιών καταλήξαμε να μιλάμε για παγωτά πάλι αυτό που το βάζετε?
Παλιά 04-05-07, 14:47   #34
maria

maria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο BIZELI
Πώς από τις βαφες μαλλιών καταλήξαμε να μιλάμε για παγωτά πάλι αυτό που το βάζετε?
Θα σου απαντήσω με την παροιμία "Ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται"

Πάντως ένα παγωτάκι αυτή την στιγμή θα ήταν τέλειο!!
Παλιά 04-05-07, 18:23   #35
IOKASTH

Περιοχή: patra entos oligou...
IOKASTH ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην IOKASTH
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Νίκη + Βαγγέλης
demi... ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΨΩΝΙΑ ΜΑΖΙΙΙ? Κανείς δε δε αντέχει γιατί γυρίζω στα μαγαζιά με τις ΩΡΕΣ!! Και ναι περιμένω να γεννήσω και να επανέλθω... Θέλω πίσω τους κοιλιακούς μουυυυυυυυυυυυ τα σορτσάκια μου τις μίνι μου τα τακούνια μου τα φορεματάκια μου τα μαγιώ μουυυυυυυ μέχρι και τις μπότες μου :P :P :P

ΚΑΙ ΕΓΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!δεν ντρεπομαι να το πω αυτο αλλα οταν εχεις συνηθισει τον εαυτο σου μια ζωη αδυνατο,γυμνασμενο παθαινεις ενα σοκ!παω για ψωνια και λιγουρευομαι τα σορτσακια τα μαγιω κι ολα τα συναφη....ειμαι σιγουρη ομως πως θα τα ξαναφορεσω καιμ διπλα μου θα εχω εκτος απτον αντρα μου τον γιο μου το ν πιο ΟΜΟΡΦΟ ΑΝΤΡΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!!!!!!!!!!

my baby was my reborn...
Ο χρήστης IOKASTH δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-05-07, 14:38   #36
valent

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
valent ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο IOKASTH
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Νίκη + Βαγγέλης

ΚΑΙ ΕΓΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!δεν ντρεπομαι να το πω αυτο αλλα οταν εχεις συνηθισει τον εαυτο σου μια ζωη αδυνατο,γυμνασμενο παθαινεις ενα σοκ!παω για ψωνια και λιγουρευομαι τα σορτσακια τα μαγιω κι ολα τα συναφη....ειμαι σιγουρη ομως πως θα τα ξαναφορεσω καιμ διπλα μου θα εχω εκτος απτον αντρα μου τον γιο μου το ν πιο ΟΜΟΡΦΟ ΑΝΤΡΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!!!!!!!!!!

Αχ,κοριτσια το ιδιο και γω, ονειρευομαι την ημερα που θα μπορεσω να φορεσω τις φουστιτσες και τα κολλητα παντελονια και θα εχω διπλα μου τους αντρες της ζωης μου!!!!!
Παλιά 05-05-07, 14:43   #37
valent

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
valent ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω οσον αφορα τα μαλλια,τα εχω βαψει ηδη μια φορα με φυτικη βαφη.
Ρωτησα τη γιατρο μου και μου ειπε αν δεν μπορω να το αποφυγω ας τα βαψω μια φορα μονο.Τωρα αν και τα εχω κανει πολυ κοντα στο φυσικο μου(καστανο ανοιχτο)μου εχει μπει η ιδεα να τα ξαναβαψω κατα το τελος Ιουνιου γιατι εχουμε ενα γαμο,θα δουμε.....
Παλιά 06-05-07, 23:56   #38
mimika

mimika ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω κοριτσια δεν μπορω να διανοηθω οτι επειδη ειμαι εγκυος θα παρατησω τον εαυτο μου. Δε λεω να κανουμε πραγματα που θα βλαψουν το μωρακι αλλα οχι και να ειμαι απεριποιητη! Ειναι και θεμα καλης ψυχολογιας.

Εγω ειχα καταξανθες ανταυγειες και επειδη δεν θα αντεχα να κατεβει η ριζα στο αυτι και να γινω σαν κι αυτες που κοροιδευω, τα γυρισα στο καστανο με φυτικη βαφη που δεν επιασε καθολου ριζα. Ο γιατρος μου μου ειπε οτι κι αν κανω να μην πιασει ριζα ειδικα το πρωτο τριμηνο.

Και στο κατω κατω επειδη ειμαι εγκυος πρεπει να παραμελω τον εαυτο μου??? Δε μου φτανουν δηλαδη οι ψυχολογικες μεταπτωσεις και τα κιλα που βαζω? Και τα ρουχαλακια μου τα πηρα, και θα φτιαχτω, και θα βαφτω και κομμωτηριο θα παω και μανικιουρ-πεντικιουρ θα κανω γιατι διαφορετικα θα σαλταρω!!! Οχι θα κατσω να γινω σαν μερικες που βλεπω και κοροιδευω αχτενιστες, απεριποιητες με κατι κελεμπιες λες και ειναι ταμενες!!!

Θελω να ειμαι trendy εγκυος και να νιωθω καλα και sexy!!! Εγκυος ειμαι οχι αρρωστη!

Οσο για τα νυχια που ξεβαφουν, οποιος τολμησει να αγγιξει το γαλλικο μανικιουρ - πεντικιουρ μου στο μαιευτηριο θα τον παρει και θα τον σηκωσει! Και γιατι παρακαλω να μου τα ξεβαψουν? Ενοχλουν στο τοκετο η στην παραμονη μου εκει? Αλλο και τουτο.....
Ο χρήστης mimika δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-05-07, 00:14   #39
Renia

Το avatar του χρήστη Renia

Περιοχή: Αθηνα
Renia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοριτσια μου συμφωνω με τις αποψεις σας και επαυξανω ειτε ειστε υπερ ειτε κατα της βαφης ..... αλλωστε ειναι καθαρα θεμα ψυχολογιας και μονο!
Αυτο που ειναι σιγουρο ειναι οτι ζουμε ολοι σε ενα περιβαλλον που ειναι ηδη επιβαρυμενο με πολλες "χημικες ανοησιες" τοσο στον αερα που αναπνεουμε οσο και στην τροφη αλλα ακομα ακομα και στα καλλυντικα και σαμπουαν-αφρολουτρα που χρησιμοποιουμε καθημερινα...
Οποτε καλο θα ηταν να μην "φορτωνουμε" την υγεια του μωρου μας και με αλλους επιβαρυντικους παραγοντες που θα μπορουσαμε να εχουμε ελλατωσει εως αποφυγει!Οπως ας πουμε της βαφες μαλλιων...(εγω για παραδειγμα εκανα το απαραδεκτο αλλα εν αγνοια μου.....εκανα βαφη μαλλιων κανονικοτατη και μετα απο μια βδομαδα διαπιστωθηκε η εγκυμοσυνη μου χωρις ευτυχως δυσαρεστες συνεπειες!!!)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mimika
Οσο για τα νυχια που ξεβαφουν, οποιος τολμησει να αγγιξει το γαλλικο μανικιουρ - πεντικιουρ μου στο μαιευτηριο θα τον παρει και θα τον σηκωσει! Και γιατι παρακαλω να μου τα ξεβαψουν? Ενοχλουν στο τοκετο η στην παραμονη μου εκει? Αλλο και τουτο.....
Στην συγκεκριμενη περιπτωση mimika μου δυστυχως θα διαφωνισω μαζι σου μιας και απο οτι ξερω τα νυχια στα ξεβαφουν μονο και μονο για δικη σου ασφαλεια αφου ειναι ο μονος τροπος να διαπιστωσουν(απο το μελλανιασμα των δακτυλων και των νυχιων) οταν κατι δεν παει καλα με το κυκλοφορικο σου συτημα κατα την διακρεια του τοκετου!!
Αλλωστε μετα την γεννα θα εχεις ολο τον χρονο στην διαθεση σου να τα κανεις οπως επιθυμεις!!
Παλιά 07-05-07, 00:22   #40
mimika

mimika ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τι να πω Renia μου αυτο δεν το εχω ξανακουσει ποτε.
Αν ειναι ετσι παντως και το κανουν στο Μητερα να το ξερω βρε παιδι μου να μην πανε στραφι τα 50€. Κριμα ειναι.....

Παντως βρε κοριτσια ακουμε τοσα πολλα ασχημα για τα μαιευτηρια, το προσωπικο και τις μαιες που μας βλεπω με το που μπαινουμε στο μαιευτηριο να πλακωνουμε κοσμο πριν καν μας πειραξουν...!!!!!
Ο χρήστης mimika δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές