Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Νεογνά & Μωρά: Ανάπτυξη, Ψυχολογία, Συμπεριφορά > 'Υπνος

'Υπνος Πότε να κοιμηθεί μόνο του? Πόσες ώρες κοιμάται? Πως κοιμάται? Διακοπτόμενος ύπνος, Θέση ύπνου

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 24-01-08, 20:21   #1
zetta

zetta ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Μέχρι πότε στο δωμάτιο της μαμάς και του μπαμπά ;

Καλησπέρα στην παρέα των αγχομένων γονιών

Το μωράκι μας είναι 5 μηνών και 20 ημερών και σκεπτόμε να τον μετακομίσω στο δωμάτιο του.Το θέμα που με ανησυχεί πολυ είναι η στασή που κοιμάται είναι ανάσκελα

Ποιά είναι η κατάληλη ηλικία η μάλλον καλύτερα ύπαρχει κατι τέτοιο ή είναι ανάλογα με το παιδί;;
Ο χρήστης zetta δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-01-08, 20:33   #2
dora

Περιοχή: Περαμα
dora ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Zetta καταρχην η σταση που κοιμαται το μωρο σου ειναι η σωστη, συμφωνα με τις τελευταιες παντα παιδιατρικες ερευνες...
Μπορεις να δεις και εδω.. το θεμα για τη σταση στον υπνο εχει ξανασυζητηθει προσφατα http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=2476
Όσο για το ποτε πρεπει να παει στο δωματιο του, αλλοι τα βαζουν απο 40 ημερων, αλλοι τα κρατανε μεχρι να ..ενηλικιωθουν
Αυτο ειναι θεμα της οικογενειας..
Γενικα τοπικ που αφορουν τον υπνο μπορεις να δεις και δω.. http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=2292 και γενικα υπαρχουν παρα πολλα τοπικ με αυτο το θεμα (που παντα μαλωνουμε...

Ο χρήστης dora δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-01-08, 20:46   #3
zetta

zetta ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εχω διαβάσει τα σχετίκα , στο forum ....
Η παιδίατρος του μικρού είναι της άποψης οτι τα βρέφη πρέπει να κοιμαούνται στο πλάι...άποψη που δεν την συμερίζομαι μετα απο αυτά που διάβασα ...
Ο μόνος λόγος όμως που δεν τον μετακομίζω είναι αυτος
Πρέπει να κάνω ασκήσεις θάρους
Παλιά 24-01-08, 21:35   #4
ΧΡΥΣΑ

Το avatar του χρήστη ΧΡΥΣΑ

Περιοχή: Καναδας
ΧΡΥΣΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ανασκελα και πλαι ειναι οι στασεις που πρεπει να κοιμουνται τα μωρα. Στην ανασκελη σταση αν φοβασαι οτι θα γυρισει μπρουμυτα μπορεις να κανεις δυο πετσετες ρολα και να βαλεις μια πισω του και μια μπροστα του.

Εμενα ο μικρος ειναι 14 μηνων και τον εχω ακομα στο δωματιο μας, πραγμα που πιστευω πως δεν ειναι καλο γιατι ολο σκεφτομαι αν τον παω στο δικο του πως θα ξερω οτι ειναι καλα, σκεπασμενος κτλ. Πλευρο αλλαζει και σηκωνομαι να δω αν ειναι καλα!
Πρεπει να κανω και εγω ασκησεις θαρους μου φαινεται!

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!
Ο χρήστης ΧΡΥΣΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-01-08, 22:44   #5
biky

Το avatar του χρήστη biky

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
biky ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αν δεν κανω λαθος, ειχα διαβασει οτι με βαση ιατρικων μελετων,
τα μωρα πρεπει να μενουν μεχρι 6μηνων στο ιδιο δωματιο με τους γονεις γιατι τοτε μειωνεται το ποσοστο ευθνυδιου θανατου,και στο χρονο μηδενιζεται.
αν κανω λαθος και καποιος ξερει καλυτερα ας μου πει
παντος και εγω ακομα μαζι μου τον εχω (15μηνων).....
Ο χρήστης biky δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-01-08, 23:44   #6
ΧΡΥΣΑ

ΧΡΥΣΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πραγματι το συνδρομο αιφνιδιου θαναταου μηδενιζεται στο χρονο. Πως ομως μπορουμε να αποχωριστουμε το μωρο για το βραδυ τωρα που το εχουμε συνηθησει να κοιμαται στο δωματιο μας? Και επισης πιστευω οτι οσο το καθυστερουμε τοσο πιο δυσκολο θα ειναι.

Παλιά 24-01-08, 23:48   #7
Fivi

Το avatar του χρήστη Fivi

Fivi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω παντως την μεγαλη 4 μηνων την πηγα στο δωματιο της, βεβαια ειναι ακριβως διπλα απο το δικο μας. Ειχα και την ενδοσυνεννοηση ανοιχτη, σε περιπτωση που δεν την ακουσω, και δεν ειχα κανενα προβλημα!!!
Το μονο δυσκολο ειναι οτι πρεπει να πηγαινοερχεσαι για να το βλεπεις το παιδι!
Πιστευω οτι ολα ειναι μια συνηθεια!!!
Και τωρα η μικρη, οπου να ' ναι θα παει και εκεινη στο δωματιο τους!
Ο χρήστης Fivi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-01-08, 00:01   #8
biky

biky ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σιγουρα εχει να κανει με το πως αισθανεται καλυτερα ο καθενας μας
εγω ειχα αποφασισει απο την αρχη οτι ο μικρος θα μεινει μαζι μου ενα χρονο
ο λογος που τον εχω ακομα ειναι γιατι ξυπναει ακομα 1φορα το βραδυ για γαλα ....(οχι παντα,αλλα το κανει) και επειδη το σπιτι ειναι 300τετραγωνικα
μου φενεται βουνο να παω απο το δωματιο μου στο δωματιο του μικρου,απο εκει στην κουζινα,παλι πισω στο παιδικο και μετα στο δικο μου....κουραστηκα που το σκεφτηκα
παντως και εγω 2χρονων πηγα στο δικο μου δωματιο οποτε λεω να κρατησω την παραδοση
Παλιά 25-01-08, 00:14   #9
gavrias

Το avatar του χρήστη gavrias

Περιοχή: Αθήνα
gavrias ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην gavrias
Προεπιλογή

Εγώ πάλι,τη μεγάλη την πήγα στην κούνια της απο την πρώτη μέρα, το μικρό 2μηνών για να μη την ξυπνάει το βράδυ.Τα παιδιά δεν είχανε κανένα πρόβλημα προσαρμογής στο δωμάτιό τους.Όμως,το "πρόβλημα" το είχα εγώ... τρελαινόμουνα να πάιρνω την κόρη μου τα μεσημέρια στο κρεβάτι μας και να τη βλέπω να κοιμάται ακουμπώντας το κεφαλάκι της, μου άρεσε να απλώνω το χέρι στο πορτ-μπεμπέ και να ακουμπάω το γιό μου τα βράδυα όσο κοιμότανε δίπλα μου.... μου αρέσει ακόμη όταν έρχονται μαζί μου κάποια μεσημέρια....μήπως τελικά εμείς είμαστε εξαρτημένες απο τα παιδάκια μας περισσότερο απο οτι εκείνα? Μήπως δεν πρέπει να νιώθουμε ενοχές γι'αυτο????

Κέντρο Υγείας του Παιδιού Καισαριανής

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι
Ο χρήστης gavrias δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-01-08, 01:38   #10
ΛΗΤΩ

Το avatar του χρήστη ΛΗΤΩ

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
ΛΗΤΩ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

zetta, έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να πάει το μωράκι στο δωμάτιο του-για να αρχίζει να το συνηθίζει σιγά- σιγά,-και να κοιμάσαι κι εσύ μαζί του σε κάποια πολυθρόνα κρεβάτι πχ.εως ότου νοιώσεις έτοιμη να το αφήσεις να κοιμάται τελείως μόνο του;Εγώ αυτό έχω κάνει -μετακομίσαμε παρέα όταν έγινε 4 μηνών-..τα πλεονεκτήματα είναι ότι το μωρό έχει συνηθίσει πλέον το χώρο του,εγώ είμαι πιο ήσυχη γιατί μπορώ να την ακούω και να την παρακολουθώ καλύτερα και επίσης δεν πηγαινοέρχομαι όλη νύχτα καθ ότι η μικρή ξυπνά αρκετές φορές ακόμη για να θηλάσει και όχι μόνο...
το μειονέκτημα είναι ότι έχω αποχωριστεί το μαλακό μου κρεβατάκι και τον αντρούλη μου αλλά αε αυτή τη φάση είμασταν κι οι δύο σύμφωνοι ότι αυτό ήταν το καλύτερο...τώρα τελευταία νοιώθω ήδη πιο σίγουρη κι έτοιμη να την αφήσω μόνη της οπότε μια από αυτές τις μέρες λέω να το επιχειρήσω σιγά σιγά...
Ο χρήστης ΛΗΤΩ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-01-08, 11:53   #11
Τόνια

Τόνια ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Τόνια
Προεπιλογή

Ζέττα καλημέρα,

εγώ τον Νικόλα τον είχα στο δωμάτιο μου μέχρι 4 μηνών....γιατί θήλαζε και ξυπνούσαμε κάθε 1-1,5 ώρα. Εκεί γύρω στους τέσσερις μήνες είδα ότι το παιδί δεν χωρούσε πια στο port bebe και μάζευε τα ποδαράκια του. τότε πήρα τη μεγάλη απόφαση και τον πήγα στην κούνια του. Συνεχίζαμε να θηλάζουμε και ηταν πολύ κουραστικό για μένα όμως ο μικρός δεν είχε κανένα πρόβλημα προσαρμογής...ακόμα και τώρα το κρεββάτι μας το έχει για παιχνίδια και για το βραδινό γάλα αλλά κοιμάται μόνο στο δικό του. Θα δεις ότι μέσα στον ύπνο σου θα ακούς ακόμα και πότε αλλάζει πλευρό - αν τα δωμάτια σας είναι κοντά- ακόμα και χωρίς την ενδοεπικοινωνία...την κατήργησα γιατί τον άκουγα πριν την ενδοεπικοινωνία...απίστευτο αλλά γίνεται...όσο για το σκέπασμα τη νύχτα σωθήκαμε με τον υπνόσακο!!!! Μεγάλη ανακάλυψη!!!!
Αυτά έτσι για να μοιραζόμαστε εμπειρίες.....
Ο χρήστης Τόνια δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-01-08, 12:24   #12
Lia

Lia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gavrias
Εγώ πάλι,τη μεγάλη την πήγα στην κούνια της απο την πρώτη μέρα, το μικρό 2μηνών για να μη την ξυπνάει το βράδυ.Τα παιδιά δεν είχανε κανένα πρόβλημα προσαρμογής στο δωμάτιό τους.Όμως,το "πρόβλημα" το είχα εγώ... τρελαινόμουνα να πάιρνω την κόρη μου τα μεσημέρια στο κρεβάτι μας και να τη βλέπω να κοιμάται ακουμπώντας το κεφαλάκι της, μου άρεσε να απλώνω το χέρι στο πορτ-μπεμπέ και να ακουμπάω το γιό μου τα βράδυα όσο κοιμότανε δίπλα μου.... μου αρέσει ακόμη όταν έρχονται μαζί μου κάποια μεσημέρια....μήπως τελικά εμείς είμαστε εξαρτημένες απο τα παιδάκια μας περισσότερο απο οτι εκείνα? Μήπως δεν πρέπει να νιώθουμε ενοχές γι'αυτο????
Σίγουρα μια εξάρτηση την έχουμε και μεις. Και γω μέχρι 13 μηνών περ. την είχα την κούνια στο δωμάτιό μας δίπλα στο κρεβάτι από τη δικιά μου πλευρά. Ανα πάσα στιγμή την "παρακολουθούσα" και μου ήταν και πραγμάτικα ευχάριστο να τη βλέπω να κοιμάται έτσι ήρεμα. Το πρώτο βράδυ που την πήγα στο δωμάτιό της ένιωσα λες και την ειχα τιμωρία.
Παλιά 25-01-08, 12:24   #13
Κ61207

Κ61207 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

bikyθα συμφωνησω μαζι σου αν κ ειναι για μενα ακομα νωρις για το δωματιο της δεν νομιζω να την παω συντομα την μυριζομαι που την εχω διπλα στην καλαθουνα κ ετσι κοιμαμαι υσυχα κατα ασχετο πως το καθαριζεις τοσο μεγαλο σπιτι φανταζομαι θα ειναι μεζονετα χαρα στο κουραγιο σου :P
Παλιά 25-01-08, 12:48   #14
biky

biky ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kouklitsa
bikyθα συμφωνησω μαζι σου αν κ ειναι για μενα ακομα νωρις για το δωματιο της δεν νομιζω να την παω συντομα την μυριζομαι που την εχω διπλα στην καλαθουνα κ ετσι κοιμαμαι υσυχα κατα ασχετο πως το καθαριζεις τοσο μεγαλο σπιτι φανταζομαι θα ειναι μεζονετα χαρα στο κουραγιο σου :P
Δεν ειναι μεζονετα ειναι στην ευθεια
οσο για το καθαρισμα......καθε μερα και απο λιγο
το καλο ειναι οτι καις θερμιδες σφουγκαρισμα = 1 ωρα γυμναστηριο
Παλιά 25-01-08, 13:09   #15
Eliza

Το avatar του χρήστη Eliza

Eliza ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Βάλαμε τον Κωστή στο δωμάτιο του περίπου 10 ημερών!!
Βέβαια τα δωμάτια είναι πολύ κοντά και δεν υπήρχε περίπτωση να μην τον ακούσω και επιπλέον ποτέ δεν βεύτηκα να θηλάζω στο κρεβάτι μου οπότε αναγκαστικά θα σηκωνόμουνα.
Για όσο διάστημα χωρούσε, τον είχαμε στο καλάθι του -και το καλάθι μέσα στην κούνια για να μην πλένουμε και σιδερώνουμε μεγάλα σεντόνια
Ποτέ δεν αισθάνθηκα ότι έκανα άσχημα γιατί έχω την αίσθηση ότι μπορεί και να ενοχλούμε το κοιμησμένο μωράκι με τους θορύβους που αναγκαστηκα θα κάνουμε στο δωμάτιο μας. Επίσης σε τόσο μικρή ηλικία δεν υπάρχει πρόβλημα προσαρμογής. Όταν όμως αρχίσουν να καταλαβαίνουν...δεν ξέρω.
Αν όμως εσύ δεν αισθάνεσαι ώριμη....
Παλιά 25-01-08, 21:34   #16
IOKASTH

Περιοχή: patra entos oligou...
IOKASTH ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην IOKASTH
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Lia
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gavrias
Σίγουρα μια εξάρτηση την έχουμε και μεις. Και γω μέχρι 13 μηνών περ. την είχα την κούνια στο δωμάτιό μας δίπλα στο κρεβάτι από τη δικιά μου πλευρά. Ανα πάσα στιγμή την "παρακολουθούσα" και μου ήταν και πραγμάτικα ευχάριστο να τη βλέπω να κοιμάται έτσι ήρεμα. Το πρώτο βράδυ που την πήγα στο δωμάτιό της ένιωσα λες και την ειχα τιμωρία.

εγω δεν εχω απλως εξαρτηση εχω εξαρτησαρααααααααα εχω αποφασισει μετα απο πολυωρους καβγαδες με τον αντρα μου πως το μωρο δεν φευγει απο το δωματιο μας γιατι δεν θελω,δεν το αντεχω,φοβαμαι και επισης ξυπναει για γαλατακι ακομα και ως φαινεται για παντα...λατρευω την μυρωδια που αιωρειται στο δωματιο..λατρευω να τον ακουω να γουργουριζει οταν γυρναει το κεφαλακι του εχω προβλημα????????????

my baby was my reborn...
Ο χρήστης IOKASTH δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-01-08, 00:20   #17
ΧΡΥΣΑ

ΧΡΥΣΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ιοκαστη, και εγω μια απο τα ιδια.

Παλιά 26-01-08, 10:29   #18
Κ61207

Κ61207 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

συμφωνω ιοκαστη αυτη η μυρωδια ειναι τρελα
Παλιά 26-01-08, 11:52   #19
TZOYTZA

Το avatar του χρήστη TZOYTZA

Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
TZOYTZA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω τη Μαρινα μου οταν ηταν 6 μηνων την πηγα αλλα προσαρμοστηκε
πολυ δυσκολα. Τοτε κοιμηθηκε και σε κρεβατι κανονικο στην κουνια
δεν ηθελε με τιποτα ηθελε ανεση η μικρουλα μου!!!!!!!!!!!
Παλιά 26-01-08, 15:10   #20
dora

dora ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μαλλον εμεις οι μαμαδες εχουμε το μεγαλυτερο προβλημα και οχι τα παιδακια μας..
Οταν ο χαρης ηταν δυο μηνων και πια δεν χωρουσε στο πορτ μπεμπε, τον εβγαλα και για τρεις μερες τον πηγα στην κουνια του. Ηταν παρα πολυ μικρουλης για να καταλαβει τη διαφορα και κοιμοταν ησυχος οταν επιτελους τον επερνε ο υπνος.. (γιατι δεν κοιμοταν και ευκολα) Εγω ομως ξαγρυπνησα 3 μερες, πανω απο την κουνια, να τον κοιταζω και τελικα τον πηρα στο κρεβατι μου..
Φοβομουν παρα πολυ.. μην ξεσκεπαστει, μην στραβοκαταπιει, κουκουλωθει τις κουβερτες, μην σταματησει να αναπνεει.. ολο στο κακο πηγαινε ο νους μου.
Και οντως αυτο που φοβομουν εγινε.. Ενα βραδυ μολις ειχα ξαπλωσει και το αυτι μου ηταν στο μωρο.. Ειχαμε βαλει μια μικρουλα καμερα και τον εβλεπα να κουναει τα χερακια του, εξω απο τα παπλωματα.. Εκλεισα τα ματια μου και σε λιγοτερο απο ενα λεπτο τα ξανανοιξα.. Κοιταξα την οθονη και δεν εβλεπα πια το παιδακι.. Ειχε χωθει κατω απο τις κουβερτες του, δεν εκλαιγε, εβγαζε μονο εναν πνιχτο ηχο.. Εκτοτε δεν εχουμε αποχωριστει. Και μαλλον αυτο θα γινει οταν ο ιδιος μου πει.."ρε μαμα επειδη εισαι πολυ χοντρη και πιανεις ολο το χωρο, δεν πας καλυτερα στο κρεβατι σου?"

Παλιά 26-01-08, 15:47   #21
renik

Το avatar του χρήστη renik

renik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

επειδή έχω καεί με το θέμα του ύπνου αν έκανα δεύτερο παιδί απο την πρώτη μέρα θα το πήγαινα στο δωμάτιο του και θα έβαζα την ενδοσυνενόηση και τέρμα.dora μέχρι που σκεπάζεις το παιδί και το έπαθε αυτό? εγώ πάντα στερέωνα την κουβέρτα κάτω απο τις μασχάλες του (έχω πάρει φλις κουβερτούλες που είναι πολύ μαλακές και ζεστές και στερεωνόντουσαν κάτω απο τα χεράκια του- και δεν αντιμετώπισα ποτέ τέτοιο πρόβλημα
Παλιά 26-01-08, 22:13   #22
theano

theano ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγώ το πήγα 2 μηνών στο δωμάτιο του, και για να πω την αλήθεια αν ήξερα θα το είχα πάει νωρίτερα. απο τη στιγμή που πήγε στο χώρο του έστρωσε και τον ύπνο του. νομίζω ότι αν το είχα καθυστερήσει και παραπάνω θα είχαμε μετά προβλήματα προσαρμογής, γιατί όσο μεγαλύτερο είναι το παιδί και όσο το έχεις συνηθίσει στο κρεβάτι σου, τόσο αυτό θεωρεί ότι το κρεβάτι σου είναι και δικό του και άντε να το κουνήσεις μετά! τώρα είναι 10 μηνών και δεν κοιμάται παρά μόνο όταν είναι στο δωμάτιο του, με την πόρτα κλειστή, σκοτεινά εντελώς και ολομόναχος. επειδή το δωμάτιο του είναι και δίπλα στο δικό μας, ενδοεπικοινωνία δεν μας χρειάζεται γιατί με το παραμικρό τον ακούμε.
Ο χρήστης theano δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-01-08, 22:49   #23
paros99

Το avatar του χρήστη paros99

Περιοχή: Ν.Πεντέλη
paros99 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην paros99
Προεπιλογή

Eγώ με το που σαράντησε την πήγα στο δωμάτιο της! Είναι ακριβώς δίπλα στο δικό μας και έτσι μπορώ να την ακούω! Πιστεύω οτι ο καθένας πρέπει να έχει τον χώρο του, και οτι ένα μικρό μωρό δεν έχει καμία δουλεία σε ένα δωμάτιο ενηλίκων... Επίσης θεωρώ οτι η οικογένεια λειτουργεί καλήτερα όταν υπάρχουν όρια..
Παλιά 27-01-08, 00:14   #24
zetta

zetta ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα Σήμερα είναι η δεύτερη μέρα που ο μικρός αντρόυλης κοιμάται στο δώματιο !!!και ΄γω στον καναπέ του δωματίου του Μέτα απο κάποιες μέρες πιστέυω οτί θα πάω και ΄γω στο δωματίο μας....
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 27-01-08, 01:34   #25
dora

dora ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

renik επειδη εγω ειμαικρυωνιαρα το σκεπαζω το παιδι μεχρι πανω...

Παλιά 27-01-08, 13:47   #26
SophiaT

SophiaT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: Μέχρι πότε στο δωμάτιο της μαμάς και του μπαμπά ;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο zetta
Το θέμα που με ανησυχεί πολυ είναι η στασή που κοιμάται είναι ανάσκελα
Zetta μου γεια σου,
Εμεις ζουμε στην Αγγλια (προς το παρον) και η συμβουλη που δινουν εδω ειναι οτι το παιδι πρεπει να κοιμαται ανασκελα μέχρι να γινει 6 μηνων γιατι έτσι μειωνεται σημαντικα το συνδρομο αιφνιδιου θανατου. Επισης μας λενε οτι εαν το παιδι εχει βουλωμενη μυτουλα και δεν μπορει να αναπνευσει καλα ή αν γενικοτερα υπαρχει καποιος φόβος μηπως πνιγει, ειναι καλο να βαζουμε μια πετσετα κατω απο το πανω μερος του στρωματος έτσι ωστε το παιδι να ειναι λιγο ανασηκωμενο. Μπρουμυτα και πλαι απαγορευονται ρητως. Οπως απαγορευεται και το μαξιλαρι μεχρι να χρονισει το παιδι.

Οσο για το που κοιμαται το παιδι, καλο ειναι να πηγαινει στο δικο του δωματιο μετα τον 6ο μηνα. Βεβαια η δικια μας κοιμαται ακομα στο ιδιο δωματιο με μας, οποτε καλυτερα να μην μιλαω γι'αυτο
Ο χρήστης SophiaT δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-01-08, 22:33   #27
ΧΡΥΣΑ

ΧΡΥΣΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εδω παλι στον Καναδα SophiaT μου, σου λενε οτι πρεπει να τα βαζεις ανασκελα αλλα ο δικος μου απο τη μια πλευρα του κεφαλιου του ηταν πολυ επιπεδο λογο του οτι κοιμοταν ανασκελα και η φυσιοθεραπευτρια μας ειπε να τον βαζουμε στο πλαι βαζοντας πετσετες σε ρολα, μια στην πλατη του και μια μπροστα του απο το στηθος και κατω, για να μην γυρισει μπρουμυτα. Τα περιστατικα με το βαθουλομα στο κεφαλι εχουν αυξηθει παρα πολυ τα τελευταια χρονια (απο τοτε που ειπαν οτι πρεπει να τα βαζουμε ανασκελα) και η φυσιοθεραπευτρια που πηγαιναμε μας ειπε οτι τη βδομαδα εβλεπε τουλαχιτστον 5 παιδια με αυτο το προβλημα. Καποια μαλιστα κατεληγαν στο να φορανε και αυτο το ειδικο σαν κρανος να το πω για μηνες.

Παλιά 28-01-08, 15:40   #28
SophiaT

SophiaT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΧΡΥΣΑ
Τα περιστατικα με το βαθουλομα στο κεφαλι εχουν αυξηθει παρα πολυ τα τελευταια χρονια (απο τοτε που ειπαν οτι πρεπει να τα βαζουμε ανασκελα) και η φυσιοθεραπευτρια που πηγαιναμε μας ειπε οτι τη βδομαδα εβλεπε τουλαχιτστον 5 παιδια με αυτο το προβλημα. Καποια μαλιστα κατεληγαν στο να φορανε και αυτο το ειδικο σαν κρανος να το πω για μηνες.
Και εδω εχουν αυξηθει τα περιστατικα του "επιπεδου κεφαλιου" επειδη τα μωρα κοιμουνται ανασκελα. Η συμβουλη που δινουν οι γιατροι και οι μαιες ειναι να αλλαζουμε τη θεση του κεφαλιου ανα τακτα χρονικα διαστηματα οταν κοιμαται το μωρο ετσι ωστε να μην περναει πολλες ωρες στην ιδια θεση. Παντως τα περιστατικα του συνδρομου του αιφνιδιου θανατου εχουν μειωθει δραματικα απο τοτε που τα μωρακια κοιμουνται ανασκελα.
Η δικιά μου απλα αργησε λιγο να βγαλει μαλλακια σε εκεινο το σημειο.
Ο χρήστης SophiaT δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-01-08, 16:20   #29
felicita

Περιοχή: ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ-ΑΘΗΝΑ
felicita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

zetta kalo einai to paidi na ma8ei na exei to xwro kai to diko tou xrono na xalarwnei ai na iremei opote ekeino to 8elisei!Sumfwna me ereunes ta paidi apou htan ston diko tous xoro kai katafernan na ksana-koimouthoun apo mona tous,sto mellon itan pio sigoura gia ton eauto tous kai gemta authopepoithisi!

Ο χρήστης felicita δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-02-08, 15:45   #30
hierophantis

hierophantis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και εμεις τον εχουμε ακομα στο δωματιο μας , και οχι μονο αλλα και στο κρεβατι μας, κοιμαται και στο κρεβατακι του αλλα ξυπναει το βραδυ και μας ζηταει , μια φορα τον κοιμισαμε ολο το βραδυ στο κρεβατακι του αλλα ειχα κατεβασμενο το καγκελο και μολις φωναζε τον χαιδευα και ξανακοιμοταν.
κσι εγω πιστευω με λιγη προσπαθεια θα κοιμιθει μονος του , ομως2 αυτην την ευτυχια να κοιμομαστε αγκαλια δεν ειμαι ετοιμος να την στερειθω... [/u]
Παλιά 04-02-08, 17:41   #31
Olg@

Το avatar του χρήστη Olg@

Olg@ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ επιτέλους κατάφερα να ξεκολλήσω από τον καναπέ του δωματίου της (εκεί κοιμόμουνα τους τελευταίους επτά μήνες που την μεταφέραμε στην κούνια της) , επέμενε βέβαια αρκετά ο πατέρας της και τελικώς με έπεισε.
Βέβαια θα ομολογήσω ότι κουράζομαι πολύ περισσότερο με τα πήγαινε έλα για τα ταίσματα, να δω αν είναι σκεπασμένη, πιπίλα κτλ. Επειδή είναι δίπλα τα δωμάτιά μας πετάγομαι με το πρώτο κιχ ... αυτό δεν είναι ύπνος διαδρομή σε μποτιλιάρισμα είναι ... σταματάς ξεκινάς και πάλι από την αρχή !!!
Τουλάχιστον πριν άνοιγα τα ματάκια μου την τσέκαρα και τα ξαναέκλεινα ... αχ έτοιμη είμαι να ξανακυλήσω αλλά έχω δώσει υπόσχεση γμτ...

Ο χρήστης Olg@ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-08, 10:11   #32
Eliza

Το avatar του χρήστη Eliza

Eliza ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κάνε λίγο υπομονή Όλια και θα δεις σε λίγο θα κοιμάσαι καλύτερα και θα ανησυχείς λιγότερο.
Αν φοβάσαι μήπως ξεσκεπάζεται δοκίμασε τους υπνόσακους...ΜΕΓΑΛΗ ΕΦΕΥΡΕΣΗ
Αν κλάψει, ένταξει θα σηκωθείς, αλλά θα δεις ότι στην πραγματικότητα έχει λιγότερα πράγματα ανάγκη στη διάρκεια της νύχτας απ' ότι νομίζεις.
Υπομονή και καλό κουράγιο!!
Παλιά 05-02-08, 14:18   #33
faye

Περιοχή: τριλοφος ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
faye ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Συμφωνώ με την Ελίζα μεγαλη εφευρεση οι υπνόσακοι η μικρη μου όταν κοιματε κένει κύκλους οπότε είναι μονίμος ξεσκεπαστη. Όλια σε λιγο θα δεις ότι δεν θα σηκώνεσαι με το πρώτο κιχ επειδη θα το συνηθησεις ...μάλλον και αυτο είναι καλύτερο και για τις δυο σας! μόνο σε εκτακτες ανάγκες όπως έντονο κλάμα οπότε λίγο υπομονή θέλει (έ μπορει και λίγο περισσοτερο μερικές φορές).
Παλιά 06-02-08, 01:30   #34
Olg@

Το avatar του χρήστη Olg@

Olg@ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστώ βρε κορίτσια καταρχήν για το κουράγιο!
Τον υπνόσακο να σας πω την αλήθεια δεν τον έχω αγόρασει ( να και κάτι που μας ξέφυγε ) μου φαίνονται αρκετά ζεστοί και ασφυκτικοί ίσως βέβαια κάνω και λάθος, εσείς από πιο υλικό είναι αυτός που χρησιμοποιείται;
Πάντως σε γενικές γραμμές δεν ξεσκεπάζεται εύκολα, σφηνώνω και το κουβερτάκι της στις άκρες του κρεβατιού της και κάτι γίνεται.
Το ξέρω ότι με τον καιρό θα συνηθίσουμε και θα είναι καλύτερα, που θα πάει μεγαλώνουμε χιχιχι!!!

Ο χρήστης Olg@ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-02-08, 11:30   #35
evoulita

Το avatar του χρήστη evoulita

Περιοχή: Σερρες
evoulita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Όλια όσο μεγαλώνει θα είναι πιο δύσκολα τα πράγματα. Μέχρι και πέρισυ τον Μαίο χρησιμοποιούσα αυτή την ζώνη της κίκο που κρατάει τα σκεπάσματα υποτίθεται στην θέση τους. Φέτος όμως κάνει μεγάλες βόλτες το κρεββάτι της οπότε δεν μας πιάνει ούτε αυτό. ΄Πήγα στα μοδερκερ και πήρα ενα υπνόσακο φλίς ολόσωμο με ποδαράκια και μάλιστα κλειστα απο κάτω και σώθηκα. την σκεπάζω μόνο με μια πικε που κάποια στιγμη την πετάει. Φοράμε και τις μπιτζάμες απο μέσα και είναι μια χαρα ζεστή και χωρίς κουβέρτα. Βέβαια καίω το καλοριφέρ και την νύχτα και το σπίτι μου έχει μονιμα 22-23 βαθμούς.
Παλιά 06-02-08, 11:37   #36
Τόνια

Τόνια ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Τόνια
Προεπιλογή

Παράθεση:
΄Πήγα στα μοδερκερ και πήρα ενα υπνόσακο φλίς ολόσωμο με ποδαράκια και μάλιστα κλειστα απο κάτω και σώθηκα.
Κι εγώ από το mothercare έχω τον ολόσωμο με τα πατουσάκια... είναι απόλαυση να τον βλέπεις να περπατάει με αυτόν μες το σπίτι...σαν μπλέ ζεβράκι είναι...είναι πολύ πρακτικοί και ζεστοί...γιατί κουβέρτα δεν μένει με τίποτα όλη νύχτα....δυστυχώς δεν ξέρω την τιμή γιατί μας τον έκανε δώρο η νονά μας... πάντως είναι σωτήριος....
Ο χρήστης Τόνια δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 06-02-08, 11:45   #37
evoulita

evoulita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Τόνια
Παράθεση:
΄Πήγα στα μοδερκερ και πήρα ενα υπνόσακο φλίς ολόσωμο με ποδαράκια και μάλιστα κλειστα απο κάτω και σώθηκα.
Κι εγώ από το mothercare έχω τον ολόσωμο με τα πατουσάκια... είναι απόλαυση να τον βλέπεις να περπατάει με αυτόν μες το σπίτι...σαν μπλέ ζεβράκι είναι...είναι πολύ πρακτικοί και ζεστοί...γιατί κουβέρτα δεν μένει με τίποτα όλη νύχτα....δυστυχώς δεν ξέρω την τιμή γιατί μας τον έκανε δώρο η νονά μας... πάντως είναι σωτήριος....
Οι σάκοι κυμαίνονται από 26 ευρώ εώς 35 ανάλογα το σχέδιο
Παλιά 06-02-08, 11:55   #38
evoulita

evoulita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

http://www.mothercare.gr/catalog/MOTHERCARE.pdf

σελίδα 32 φώτο 1
40-1,3
41-8

εγω πήρα τον πρώτο αλλα σε ρόζ. αν είχα δει οτι έχει λαχανι θα έπαιρνα αυτόν σίγουρα.
Παλιά 06-02-08, 11:57   #39
evoulita

evoulita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο zaira
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Τόνια
Παράθεση:
Οι σάκοι κυμαίνονται από 26 ευρώ εώς 40 ανάλογα το σχέδιο
Παλιά 06-02-08, 12:19   #40
annastasia

Το avatar του χρήστη annastasia

annastasia ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην annastasia
Προεπιλογή

Εγώ κορίτσια τον σάκο από το mothercare τον φλις δεν τον βολεύτηκα... και κατάλαβα ότι, ο δικός μου τουλάχιστον, κρύωνε. Τελικά με συμβούλεψε η αδερφή μου (σαν πιο παλιά) και πήρα από τα Lapin της Ωμέγα υπνόσακο με φερμουαρ μπροστά και ποδαράκια κανονικά και από μέσα πυτζαμάκια και εσωρουχάκι και τίποτα άλλο. Έχω πάρει και δεύτερο για να πλένω τον ένα, να φοράει τον άλλο. Τον έχουν και άλλα καταστήματα βέβαια με προίκα μωρού, αλλά στο Lapin τον βρίσκεις σίγουρα!

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές