Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Προσχολική ηλικία (απο 2 ετών): Διατροφή & Ιατρικά θέματα

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 31-01-08, 14:44   #1
eleana

Το avatar του χρήστη eleana

Περιοχή: θεσσαλονικη
eleana ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Ποιό γάλα ;;;;!!

θαθελα να σα ρωτησω κοριτσια τι γαλα δινετε στα μικρα σας πανω απο 2 ετων??εγω δινω ακομα της φαγε στην μικρη το ΑΒΓ αλλα βλεπω τελευταια σαν να μην την χορταινει τι αλλο μπορω να δοκιμασω να της δινω???
Παλιά 31-01-08, 15:19   #2
Αντιγόνη

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Αντιγόνη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μετά και από προτροπή της παιδιάτρου που είναι γενικά κατά των παιδικών προϊόντων λόγω αυξημένης προσθήκης ζάχαρης που μπορεί να προκαλέσει εθισμό στα παιδάκια, δίνω στην κόρη μου το 'Ολυμπος Ζωής (πλήρες φυσικά, φρέσκο αλλά παστεριωμένο, με λίγο μεγαλύτερη διάρκεια δηλαδή) και της αρέσει πολύ. Το βράδυ της βάζω στη μύτη και λιγάκι μέλι.
Ο χρήστης Αντιγόνη δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-01-08, 15:20   #3
maspir

Περιοχή: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
maspir ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω δινω και στα 2 το ολυμπος ή το 10.
Ο χρήστης maspir δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-01-08, 17:50   #4
elena32

Περιοχή: arta
elena32 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ?

εγω δινω το almiron το υγρο
Ο χρήστης elena32 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-02-08, 22:42   #5
GINA

Περιοχή: Γλυφάδα-Aθηνα
GINA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω δινω φρεσκο...το "Αγροκτημα Βραχιας" ή το "ολυμπος"
Παλιά 03-02-08, 00:02   #6
pitsaki

Περιοχή: Πειραιας
pitsaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΕΓΩ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΤΟ ΔΕΛΤΑ ADVANCE.
Παλιά 04-02-08, 10:10   #7
fay

Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
fay ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η παιδίατρος ήταν της άποψης ότι πρέπει να πίνει το απλό φρέσκο γάλα για να μη συνηθίσει στα παιδικά εμπλουτισμένα που είναι γλυκά, οπότε του δίνω το ΠΡΩΤΟ φρέσκο και πλήρες εννοείται (είναι ντόπιο).
Μπορώ να πω ότι του είχα δώσει τα πάντα και τα έπινε όλα πολυ ευχάριστα, αλλά το φρέσκο το πίνει πιο γρήγορα και φαίνεται να του αρέσει πολύ.
Παλιά 07-02-08, 13:53   #8
konstadina80

Περιοχή: Πειραιάς
konstadina80 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΕΓΩ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΤΟ ΑDVΑΝCΕ 'Η ΤΟ ΑΒΓ.ΓΕΝΙΚΑ ΔΗΛΑΔΗ ΜΟΝΟ ΦΡΕΣΚΟ ΓΑΛΑ.Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ Κ ΦΡΕΣΚΟ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥΣ.ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΟΜΩΣ ΑΚΟΜΑ..
Ο χρήστης konstadina80 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-02-08, 23:26   #9
katerina him.

Περιοχή: Αγ.Παρασκευή-Αθήνα
katerina him. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λόγω της παλινδρόμησης που είχε η Μαρίλυ, μέχρι τους 26 μήνες της έδινα το ειδικό γάλα και σταδιακά σε διάστημα ενός μήνα το αλλάξαμε σε κανονικό αλλά σκόνη. Δεν το έπινε όμως, και εκείνο το διάστημα θα φεύγαμε και διακοπές σε νησί, όπου ενώ ο γιατρός επέμεινε για φρέσκο, εγώ φοβόμουν τη μετακίονηση με τα φορτηγά-ψυγεία και τελικά της έδωσα την παιδική κονσέρβα, όπου μου έκοψε τελείως το γάλα από εκεί που έπινε 300ml. Τελικά, με την προτροπή του παιδιάτρου της έδωσα φρέσκο και ξανάρχισε να πίνει περισσότερο και από πριν. Αρα, η απάντηση είναι ότι τησ δίνω φρέσκο το Όλυμπος, ή το αγρόκτημα Βραχιάς.
Ο χρήστης katerina him. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-02-08, 01:09   #10
DIMITRA1983
Μή ενεργός λογαριασμός

Περιοχή: thessaloniki
DIMITRA1983 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή .

εγω τη δικια μου της δινω φρεσκο βιολογικο αφου μου το ειπε πρωτα ο παιδιατρος
Ο χρήστης DIMITRA1983 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-02-08, 08:11   #11
lili

Περιοχή: ΚΡΗΤΗ
lili ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω στον γιο μου δινω το noulac και τωρα σκεφτομαι να του δωσω το nounou kid. Αλλα μεσα εδω ειδα οτι πολλες μαμαδες δινουν στα μικρα τους το "Ολυμπος" και ειλικρινα σκεφτομαι να το δοκιμασω και εγω. Αυτο το ¨Ολυμπος¨υπαρχει ειδικο για μικρα παιδια ή ειναι το ιδιο για μικρους μεγαλους. Αν ειναι χαζη η ερωτηση παρακαλω συχωρεστε με.
Ρωτησα τον γιατρο μου και μου ειπε να κανω δοκιμη και με φρεσκο αν θελω ή οποιο αλλο θελω (πχ nounou kid) αλλα να μην του βαζω μεσα κακαο και σοκολατες(σκονη).
Παλιά 22-02-08, 08:23   #12
LENIO

Το avatar του χρήστη LENIO

LENIO ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην LENIO
Προεπιλογή

KALHMERA.ΕΓΩ ΕΔΙΝΑ ΚΑΙ ΣΤΑ 2 ΑΒΓ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΔΙΝΩ ΟΛΥΜΠΟΣ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ.ΕΛΕΑΝΑ, ΔΟΚΙΜΑΣΕΣ, ΠΑΝΤΑ ΡΩΡΩΝΤΑΣ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ, ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΣΥΜΠΗΚΝΩΜΕΝΟ'Η ΣΕ ΣΚΟΝΗ ΚΑΠΟΙΟ, ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΧΟΡΤΑΣΤΙΚΟ???
Παλιά 22-02-08, 08:26   #13
ΧΡΥΣΑ

Το avatar του χρήστη ΧΡΥΣΑ

Περιοχή: Καναδας
ΧΡΥΣΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Βρε κοριτσια σε αυτη την ηλικια τα παιδια δεν περιμενουν να χορτασουν με το γαλα αφου τρωνε ολες τις τροφες. Απλα θα πρεπει να πινουν το γαλα για να περνουν ολα τα θρεπτικα συστατικα που χρειαζεται ο οργανισμος τους.
Παντως εδω που ζω εγω στα παιδια δινουμε το φρεσκο γαλα που πινουν και οι μεγαλοι και δεν αντιμετωπιζουν κανενα προβλημα.

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!
Ο χρήστης ΧΡΥΣΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-02-08, 08:27   #14
LENIO

Το avatar του χρήστη LENIO

LENIO ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην LENIO
Προεπιλογή

ΣΥΜΦΩΝΩ.....
Παλιά 22-02-08, 14:43   #15
DIMITRA1983
Μή ενεργός λογαριασμός

Περιοχή: thessaloniki
DIMITRA1983 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή .

συμφωνω και εγω με τη χρυσα.απο τη στιγμη που τρωνε οτι και εμεις ποιος ο λογος να πινουν ειδικο γαλα?επισης οι παιδιατροι εδω λενε πως σε αυτη την ηλικια δε πρεπει να πινουν πανω απο 400-500 γρ γαλα την ημερα γιατι το γαλα εχει την ιδιοτιτα να απορροφα τις βιταμινες απο τα φαγητα με αποτελεσμα αν πινουν πολυ γαλα να κινδυνευουν απο αναιμια.τωρα δε ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο.παντως η φιλη μου που το δικο της πινει περιπου 800 γρ τη μερα και ειναι 2 χρονων ο παιδιατρος της εκανε παρατηρηση...
Ο χρήστης DIMITRA1983 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-02-08, 12:45   #16
Maya

Maya ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ του δίνω φρέσκο από 18 μηνών. Αν βρούμε, βιολογικό. Αν όχι, το όλυμπος είναι μία χαρά νομίζω!
Ο χρήστης Maya δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-05-08, 11:10   #17
titi

Περιοχή: πειραιας
titi ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην titi
Προεπιλογή ΠΟΙΟ ΓΑΛΑ?

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ 2 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΛΕΜΕ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΜΕ
ΤΟ ΓΑΛΑ ΝΕΣΤΛΕ 2 ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑΩ ΑΛΛΑ ΤΟ ΦΡΕΣΚΟ
ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΨΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ?
Ο χρήστης titi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-05-08, 13:37   #18
rania_t

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
rania_t ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ο γιος μου ο Κωνσταντίνος είναι 18 μηνών. Μέχρι τώρα πίναμε almiron. Αρχικά σε σκόνη και μετά σε υγρή μορφή. Πριν λίγες ημέρες ξεκινήσαμε το Δέλτα advance. Του άρεσε πολύ και μάλιστα θέλει και περισσότερο από όσο έπινε.
Ο χρήστης rania_t δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-05-08, 14:59   #19
titi

titi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ποιο γαλα

το αλμιρον σε υγρη μορφη το ειχαμε δοκιμασει και της αρεσε πολυ,αλλα δεν το εβρισκα ευκολα.
οσο για το δελτα αντβανς εχω ακουσει και εχω διαβασει απο εδω ιστοριες οτι εχει πολυ ζαχαρη και οτι οποιο παιδι το πινει δεν θελει μετα καποιο αλλο γαλα.Και ενω ηταν να της παρω αυτο το γαλα λογω αυτων των μαρτυριων δεν το πηρα.Ο παιδιατρος σου τι λεει?
Παλιά 07-05-08, 19:31   #21
titi

titi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ποιο γαλα

γνωριζεται οτι κατω απο την συσκευασια του φρεσκου γαλα υπαρχει ενα νουμερο αναγλυφο π.χ 1, 2, 3, 4 και 5.
εχω αγορασει το νεστλακ 2 και ξεκιναω το φρεσκο αλλα δεν εχει κατι τετοιο λεει ομως απο κατω με εντονα μαυρα γραμματα: 1 3 4 5.σημαινει κατι αυτο?
Παλιά 08-05-08, 13:28   #23
titi

titi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ...

Βρε παιδια να ρωτησω και κατι αλλο λογω κληρονομηκοτητας απο τον ανδρα μου η μικρη εχει λιγο χοληστερινη,αλλα μας ειπε ο παιδιατρος οτι αν οι γενικες εξετασεις δεν γινουν στο παιδων δεν εχουμε σωστες τιμες και μου το επιβαιβεωσαν και αλλοι 3 παιδιατροι.
το ερωτημα ειναι οτι με εχει πρηξει η πεθερα μου να της δωσω πρασινο γαλα φρεσκο επειδη το πινει και η αλλη αγγονα της που ειναι 3,5.
η δικη μου ειναι 2 χρονων 92 εκατοστα και 14 κιλα ουτε υπερβαρη ειναι ουτε νομιζω οτι ακομα ειναι ωρα να ανησυχω.ολοι μου λενε ειδικοι γιατροι
να την κοιταξω μετα τα 4 με 5.
αλλα με εχει φαει αυτη η πεθερα μου το παιδι εχει προβλημα το παιδι πρεπει να κανει διαιτα κ.τ.λ.
εχετε αναλογη εμπειρια?
Παλιά 08-05-08, 14:16   #24
Μαμά του Ωρίων

Περιοχή: Περιστέρι
Μαμά του Ωρίων ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: ...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο titi
Βρε παιδια να ρωτησω και κατι αλλο λογω κληρονομηκοτητας απο τον ανδρα μου η μικρη εχει λιγο χοληστερινη,αλλα μας ειπε ο παιδιατρος οτι αν οι γενικες εξετασεις δεν γινουν στο παιδων δεν εχουμε σωστες τιμες και μου το επιβαιβεωσαν και αλλοι 3 παιδιατροι.
το ερωτημα ειναι οτι με εχει πρηξει η πεθερα μου να της δωσω πρασινο γαλα φρεσκο επειδη το πινει και η αλλη αγγονα της που ειναι 3,5.
η δικη μου ειναι 2 χρονων 92 εκατοστα και 14 κιλα ουτε υπερβαρη ειναι ουτε νομιζω οτι ακομα ειναι ωρα να ανησυχω.ολοι μου λενε ειδικοι γιατροι
αλλα με εχει φαει αυτη η πεθερα μου το παιδι εχει προβλημα το παιδι πρεπει να κανει διαιτα κ.τ.λ.
εχετε αναλογη εμπειρια?

η πεθερά σου είναι γιατρός?
αν όχι, τότε φρόντισε να της τονίσεις ότι τον λόγο για την διατροφή του παιδιού καθώς και τις εξετάσεις του, τις έχει ο γιατρός που την παρακολουθεί κι ούτε καν εσύ δεν έχεις λόγο...

αμαν πια με τον κάθε πολυξερίδη που έχει λόγο και άποψη για τα πάντα!
(Χωρίς παρεξήγηση για την πεθερά σου και συγγνώμη κι όλας αλλά κι εγώ τα παίρνω επειδή κι εμένα όλο κάτι βλακείες μου λένε για την διατροφή του παιδιού επειδή είναι ανεπτυγμένος )
Παλιά 08-05-08, 14:31   #25
titi

titi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ....

πω πω δικιο εχεις απλα επειδη μου σπαει μου τα νευρα (η πεθερα) ελεγα μηπως εχει δικιο αλλα δεν.... ΑΣΕ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΠΕΘΕΡΕΣ
Παλιά 09-05-08, 15:10   #26
politissa

Το avatar του χρήστη politissa

Περιοχή: Θεσσαλονικη, Περαια
politissa ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην politissa Send a message via Skype™ to politissa
Προεπιλογή

titi εμας παντως ο γιατρος μας συνεστησε να δινουμε στα κοριτσια μου φρεσκο γαλα 1,5 % για να μην τις επιβαρυνουμε με λιπαρα.Τα κοριτσια μου να φανταστεις ειναι και μικροκαμωμενα.Μου ειπε πως το μερικως αποβουτυρωμενο γαλα δεν στερειται θρεπτικων συστατικων παρα μονο λιπαρων. Φυσικα εγω ως κλασικη ελληνιδα μανα τις δινω γαλα της Γεωργικης Σχολης η καποιας φαρμας π.χ. Κουκακη με φουλ εξτρα λιπαρα!
Παλιά 12-05-08, 14:55   #27
anniw

anniw ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ πάντως πέρασα το γιό μου από τη σκόνη κατευθείαν στο φρέσκο που πίνουμε και μεις (Αγρόκτημα Βραχιάς). Να συνηθίζει κιόλας γιατί όλα τα φρέσκα παιδικά είναι εμπλουτισμένα με ζάχαρη και μετά τα παιδιά δεν πίνουν το φρέσκο τελικά. Με ελάχιστο μελάκι, μια χαρά το πίνει
Ο χρήστης anniw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-05-08, 11:28   #28
katerina12605

katerina12605 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καταρχάς το φρέσκο με 1,5 λιπαρά είναι πολύ καλό για όλους, και για μεγάλους και για παιδιά, γιατί έχει όλα τα θρεπτικά συστατικά και δεν έχει πολλά λιπαρά.
Εμένα ο γιός μου που είναι 2,5 χρονών την σκόνη την έκοψε όταν πήγε στα δύο. Είχαμε δοκιμάσει και νωρίτερα να του δώσουμε το Advance αλλά δεν το ήθελε με τίποτα.
Τελικά εκεί γύρω στα δύο δοκιμάσαμε το 2+μεγαλώνω και του αρέσει πάρα πολύ. Το φρέσκο όμως. Το συμπικνωμένο δεν του άρεσε καθόλου και για ένα διάστημα δεν ήθελε να πιεί καθόλου γάλα. Αλλά το φρέσκο άλλο πράγμα, πίνει συνέχεια.
Εγώ πιστεύω πως είναι μια χαρά γάλα, και αν δεις την ετικέτα, τι συμπληρώματα, βιταμίνες κλπ. περιέχει, τότε νομίζω πως αξίζει τον κόπο.
Τα παιδιά μας είναι στην ανάπτυξη και χρειάζονται όσες περισσότερες βιταμίνες, ιχνοστοιχεία κλπ, για να δημιουργήσουν γερές βάσεις στον οργανισμό τους.
Παλιά 21-05-08, 10:32   #29
titi

titi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ...

ΚΑΤΕΡΙΝΑΚΙ ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ :P
Παλιά 27-05-08, 10:31   #30
DALIA

Το avatar του χρήστη DALIA

Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=5783

εχει πολυ ενδιαφεροντα πραγματα εδω!
Παλιά 30-05-08, 18:40   #31
TheoCoach

Το avatar του χρήστη TheoCoach

Περιοχή: Κιλκίς
TheoCoach ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην TheoCoach
Προεπιλογή

Εμάς τώρα είναι 2 χρονών και 2 μηνών. Κάπου κοντά στα 2 κάναμε τη μετάβαση από το Almiron σε γάλα Κουκάκη πλήρες.

Ευτυχώς του άρεσε και τώρα πίνει μόνο αυτό. Μια χαρά τη βρήκαμε. Πίνει περίπου μισό λίτρο την ημέρα. Παίρνουμε μία τεράστια συσκευασία και πίνουμε και εμείς κάθε πρωί με το πρωινό θρεπτικό σέικ που πίνουμε.

Τώρα όσον αφορά την πεθερά ή οποιονδήποτε άλλο έρχεται με μία καλή γνώμη, του λέω "ευχαριστώ για το ενδιαφέρον". Αν επιμένει και πιέζει λέω πολύ ευγενικά: "Εκτιμώ το ενδιαφέρον σου, αλλά όχι ευχαριστώ...δε θα πάρω(τη συμβουλή)".

Εγώ δεν έχω τυφλή εμπιστοσύνη ούτε στη γιατρό - μια χαρά είναι η γυναίκα, απλά σε κάποια πράγματα εμπιστεύομαι την κρίση μου και της γυναίκας μου όσον αφορά το τι θα κάνω με το παιδί μου.

Ευτυχώς εμάς το παιδί ήρθε με οδηγίες χρήσης οπότε ξέρουμε κάθε φορά τι να κάνουμε LOL(καλά θα ήταν να έβγαινε εγχειρίδιο μαζί με το παιδί).

Θοδωρής
Παλιά 04-06-08, 10:05   #32
Lucie

Lucie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εμείς 17 μηνων κόψαμε τη σκόνη και αρχίσαμε φρέσκο γάλα Όλυμπος .
Ο χρήστης Lucie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-07-08, 09:31   #33
Στέλιος Παπαβέντσης
Εθελοντ. Επιστημονικός Συνεργάτης

Περιοχή: Θεσσαλονικη
Στέλιος Παπαβέντσης ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

το αλιπο γαλα (1.5%) δεν πρεπει να δινεται σε παιδια κατω των 2-3 ετων. Μετα απο αυτην την ηλικια, καλο ειναι να δοθει σε παιδια που εχουν βαρυ ιστορικο στην οικογενεια τους με χοληστερινη. Αλλα και αλλα παιδια δε θα παθουν κατι κακο αν το πιουν, ειναι καλο γαλα με ολα τα υπολοιπα συστατικα, πληρες. Ενα νηπιο που αναπτυσσεται καλα, που τρωει μια πιοκιλια απο στερεες τροφες, μπορει καλιστα να ξεκινησει απλο γαλα του εμποριου , που πινουμε κι εμεις, απο 12-18 μηνων. Ολα τα εμπλουτισμενα γαλατα και πιο ακριβα μπορει να ειναι, και πιο εθιστικα, και ισως δινουν πραγματα παραπανω απο οσα χρειαζεται το παιδι - ολα ειναι θεμα ισορροπιας, ουτε ελλειψη ουτε υπερπληθωρα- και δεν ειναι 100% απαραιτητα. Παντως, στην πραξη, το προβλημα με τα ελληνακια ειναι οτι πολυ λιγα καταφερνουν να φανε την απαιτουμενη ποσοτητα και ποικιλια στερεων τροφων στις ηλικιες 6 μηνων με 2-3 χρονων. Για πολλους και διαφορους λογους, συνηθιζουν πιο αργα και με μεγαλυτερη δυσκολια στα φαγητα του τραπεζιου, σε σχεση με τα μωρα στην Αγγλια. Γι αυτο και προτιμουνται τα εμπλουτισμενα γαλατα απο πολλους σε αυτες τις ηλικιες, για να μη φτασει το παιδι να εχει ελλειψη σιδηρου κλπ. Παντως, μπορει να ειναι και φαυλος κυκλος: μπορει να τους αρεσει τοσο πολυ το εμπλουτισμενο γαλα, να τους καλυπτει πληρως σε συστατικα και ποσοτητα, που να μην ενδιαφερονται για φαγητο. Τα αγγλακια που πινουν το απλο γαλα του ψυγειου απο 1 χρονων ισως νιωθουν την αναγκη να συμπληρωσουν την ληψη βιταμινων τρωγοντας κι ενα φρουτο ή σιδηρου με μια κρεατοσουπα. Ειναι πολυπλοκο, καλυτερα να κανει καθε γονιος ο,τι αισθανεται καλυτερο, εχοντας παρει μια γνωμη απο τον παιδιατρο αλλα μεχρι εκει.

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.
Δείτε περισσότερες πληροφορίες για τον κ. Παπαβέντση εδώ
Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και
Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη
Ο χρήστης Στέλιος Παπαβέντσης δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-07-08, 10:00   #34
Μαμά του Ωρίων

Περιοχή: Περιστέρι
Μαμά του Ωρίων ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στέλιο πολύ κατατοπιστική η απάντηση σου!!!
Αν το σκεφτεί κανείς αυτό, συνδυαστικά με τις κλιματολογικές συνθήκες και κάθε χώρας και την ποικιλία τροφών (άλλα φρούτα έχουμε στην Ελλάδα άλλα στην Αγγλία) κάνουν όλα μια καλή λογική σειρά!
Να συμπληρώσω κάτι που έχω δει χωρίς να έχω στατιστικά στα χέρια μου
Απλά από αυτό που βλέπω στην καθημερινότητα μου με τους γνωστούς μου κλπ
Οι γονείς ως ενήλικες, έχοντας ήδη στη διατροφή τους μια Χ ποικιλία τροφών, δεν δίνουν στα παιδιά τους αυτά που οι ίδιοι δεν τρώνε
Παράδειγμα, γονιός που δεν τρώει τις μπάμιες, δεν τις δίνει και στο παιδί του
Νομίζω ότι είναι ένα απ τα μεγαλύτερα λάθη που κάνουμε εδώ στην Ελλάδα
Παλιά 20-07-08, 13:13   #35
felinidoc

Το avatar του χρήστη felinidoc

Περιοχή: AΘΗΝΑ
felinidoc ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαμά του Ωρίων
Παράδειγμα, γονιός που δεν τρώει τις μπάμιες, δεν τις δίνει και στο παιδί του. Νομίζω ότι είναι ένα απ τα μεγαλύτερα λάθη που κάνουμε εδώ στην Ελλάδα
Μιαμ, μπάμιες τις λατρεύω!
Χτες έφαγε και η Αννούλα, αλλά δεν πολυτρελάθηκε!
Παλιά 29-07-08, 20:10   #36
AMALIA

AMALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή τι γαλα;

και εγω εχω υποψη μου απο καποια αναγνωση σε περιοδικο υγειας οτι μεχρι την ηλικια των τριων χρονων ειναι καλυτερο να πινουν πληρες αν οχι εμπλουτισμενο.
Ο χρήστης AMALIA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 30-07-08, 07:43   #37
Στέλιος Παπαβέντσης
Εθελοντ. Επιστημονικός Συνεργάτης

Περιοχή: Θεσσαλονικη
Στέλιος Παπαβέντσης ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ναι τα λιπαρα στο πληρες γαλα ειναι απαραιτητα για την αναπτυξη του μωρου

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.
Δείτε περισσότερες πληροφορίες για τον κ. Παπαβέντση εδώ
Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και
Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη
Ο χρήστης Στέλιος Παπαβέντσης δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-03-10, 21:12   #38
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο titi Εμφάνιση μηνυμάτων
εχετε αναλογη εμπειρια?
Εμάς έκανε εξέταση η μικρή 2 φορές σε διάστημα 2 εβδομάδω στη βιοιατρική και της βρήκαν 250 χοληστερίνη! Μπορεί δηλαδή στη βιοίατρική να κάναν 2 φορές λάθος και στο Παίδον να βγάλουν άλλα ή έχουν άλλη τεχνική που δε βγάζει σωστά αποτελέσματα στα παιδια? Μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο περισσότερο τι σου είπαν? (ξέρω πάει καιρός ... αλλά απ' ότι θυμάσαι ...

Ο χρήστης ΒΕΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-02-12, 14:41   #39
mami

mami ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Φρέσκο γάλα. Ποιό να δώσουμε πιά???

Μα όλα τα γάλατα είναι μεταλλαγμένα πιά?

Δίνω στην κόρη μου το ΟΛΥΜΠΟΣ Βιολογικό....και σήμερα έλαβα ένα mail της GREENPEACE που λέιε ότι και αυτό είναι μεταλλαγμένο.
ΑΜΑΝ ΠΙΑ!!!!
Σε λίγο δεν θα ξέρουμε τι γάλα να δώσουμε στα παιδιά μας!!!!

Εσείς τι φρέσκο γάλα χρησιμοποιείται?

Ο χρήστης mami δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-02-12, 14:59   #40
thomai1979

Περιοχή: πετρουπολη
thomai1979 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κι αυτοοοοοοοοοοοοοο!!!!!!!!!!!!! εμενα το συστησε ο παιδιατρος ανεπιφυλακτα θα καταληξω στο εβαπορε μου φαινετε.....
Ο χρήστης thomai1979 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές