Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 01-02-08, 21:55   #1
katerina77

katerina77 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Μυκόπλασμα-Ουρεόπλασμα

Καλησπέρα.
Σήμερα πήρα τις εξετάσεις για μια απο τις εξετάσεις του προγεννητικού ελέγχου και έδειξε οτι έχω ureaplasma.
θα πάω με τις εξετάσεις στη γυναικολόγο μου να τις δεί αλλά ηθελα να ρωτήσω αν σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο και πως το αντιμετωπίσατε.
Ευχαριστώ,
Ο χρήστης katerina77 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 04-02-08, 13:03   #2
aggeliki

Περιοχή: Ν.ΜΑΚΡΗ
aggeliki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

επισης βρηκα και αυτο
http://www.gyn.gr/artman/publish/article_158.asp
Παλιά 09-02-08, 03:33   #3
korina.v

Περιοχή: αθηνα
korina.v ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κατερινα πριν κανα 2μηνο ειχα κανει κι εγω εξετασεις και μου ειχαν βρει ουρεοπλασμα.Η γυναικολογος μου μου εδωσε και σε μενα και στον αντρα μου(γιατι ειναι κολλητικο) ισχυρη αντιβιωση(για 10 μερες) για να το καταπολεμησουμε..Μην το αμελησεις γιατι το συγκεκριμενο μικροβιο οφειλεται για αποβολη σε περιπτωση εγκυμοσυνης.
Ο χρήστης korina.v δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-02-08, 11:46   #4
katerina77

katerina77 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πήρα τηλέφωνο τη γιατρό μου και της έστειλα με fax τα αποτελέσματα της εξέτασης και μου ειπε οτι είναι οκ δεν χρειάζεται να πάρω αντιβίωση.Τώρα όταν ξαναπάω θα την ρωτήσω.
Ο χρήστης katerina77 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-08-08, 23:35   #5
candy1234

candy1234 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΜΥΚΟΠΛΑΣΜΑ-ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ

Λόγω των υψηλών ποσοστών λευκών αιμοσφορίων που είχα, έκανα κολπική καλλιέργεια και ούρων. Εκεί, μόλις σήμερα το απόγευμα ένημερώθηκα πως βρέθηκε μυκόπλασμα-ουρεοόπλασμα και μου χορηγήται αντιβίωση ερυθροσέν των 500. Γνωρίζει κανείς πώς και που οφείλεται αυτό το μικρόβιο; Πώς το κολλάς και από πού; Τι επιπτώσεις έχει; Σημειωτέον οτι ειμαι στην 35η εβδομάδα...
Ευχαριστώ
Ο χρήστης candy1234 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-08-08, 11:00   #6
yaki

yaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα. Εύχομαι με το καλό να το μωράκι σου και με ένα πόνο!
Εγώ είχα κάνει την εξέταση στον προγεννητικό έλεγχο και είχα ουρεόπλασμα. Το είχα λοιπόν πριν την εγκυμοσύνη….. Πήρα την ίδια αντιβίωση και θυμάμαι ότι ο γιατρός μου είχε πει ότι το ουρεόπλασμα το φοβούνται για 2 λόγους πρώτον για αποβολή στο πρώτο τρίμηνο και δεύτερον και σημαντικότερο μπορεί να κάνει ελιποβαρή μωρά.
Ο χρήστης yaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-08-08, 15:07   #7
poukis

Το avatar του χρήστη poukis

Περιοχή: Στην αγκαλιά των παιδιών μου!!!
poukis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα,ειναι σεξουαλικος μεταδιδομενο νοσημα το μυκοπ/ουρεοπ.εγω ειχα πριν απο την εγκυμοσυνη(ουρεοπλασμα μονο) κ εκανα θεραπεια,εφυγε αλλα το ειχε ο αντρας μου κ μου το ξαναεδωσε οταν εμεινα εγκυος.οποτε ειχα κατα την διαρκεια τις εγκυμοσυνης.το πρωτο 3μηνο επαιρνα αντιβιωση κ μετα στο δευτερο κολπικη κρεμα.δεν εφυγε οποτε γεννησα με το ουρεπλασμα παρεα.επειδη το εψαξα πολυ το θεμα αυτο που λεει η yaki ισχυει για αποβολη δηλαδη κ ελιποβαρη παιδια.εμενα βεβαια ο μικρος γεννηθηκε 3240gr στην 38εβδομαδα.οταν το συζητησα μετα την γεννα με την παιδιατρο(για το ουρεοπλασμα) με ειπε οτι υπηρχε περιπτωση να γεννηθει με αναπνευστικα προβληματα.δεν υπαρχει λογος να αγχωνεσαι,εγω οταν σταματησα να σκεφτομαι ολα πηγαν καλα!
Παλιά 06-08-08, 15:32   #8
summerday

Το avatar του χρήστη summerday

Περιοχή: Αθήνα
summerday ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εντοπίστηκε ότι είχα μυκόπλασμα από τις πρώτες εξετάσεις που είχα κάνει. Επειδή το πρώτο τρίμηνο έκανα εμετούς συνέχεια η γυναικολόγος μου δεν μου έδωσε αμέσως θεραπεία. Κάπου στον 5ο προς 6ο πήρα την αντιβίωση μαζί με τον άντρα μου για 10 μέρες. Ευτυχώς όταν εντοπίστηκε ήταν στα όρια μεταξύ θετικού και αρνητικού και δεν χρειάστηκε να βιαστούμε. Μετά την θεραπεία όταν ξαναέκανα εξέταση είχε περάσει. Διάβασα ότι προέρχεται από διάφορα, όπως κατοικίδιο, από όχι καλά πλυμένα φρούτα-χορταρικά, από όχι καλά ψημένα κρέατα κτλ. Έχει ένα ποσοστό αποβολής όταν είναι νωρίς αλλά χαμηλό. Δεν νομίζω ότι υπάρχει λογος να ανησυχείς ιδιαίτερα. Με τη θεραπεία όλα καλά θα πάνε...
Παλιά 20-12-08, 17:42   #9
nicole23

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
nicole23 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ουρεοπλασμα και καισαρικη

καλησπέρα σε όλους. Έχω μια ερώτηση και ελπίζω να με βοηθήσετε. Στην αρχή της εγκυμοσύνης μου ο γιατρός μου διέγνωσε ουρεοπλασμα. Μου έδωσε μια θεραπεία με rulid για 10 μέρες. Στη συνέχεια άλλαξα γιατρό ( γιατί άλλαξα πόλη) και ενημέρωσα τον καινούργιο μου γιατρό για το πρόβλημα που αντιμετώπισα. Τώρα είμαι στην 37η βδομάδα της εγκυμοσύνης μου, ο γιατρός δεν μου έγραψε εξετάσεις για να δούμε αν θεραπεύτηκε το ουρεόπλασμα, (το ξέχασε?) μπορεί να γεννήσω οποτεδήποτε και δεν ξέρω αν θα χρειαστεί καισαρική σε περίπτωση που έχω ακόμα το μικρόβιο. Ο προβληματισμός μου μου προέκυψε σήμερα (δυστυχώς ) και δεν ξέρω αν πρέπει να επικοινωνήσω με το γιατρό σήμερα ή να περιμένω μέχρι την Δευτέρα που έχουμε ραντεβου. Μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του?
Παλιά 20-12-08, 18:09   #10
Pipi

Το avatar του χρήστη Pipi

Περιοχή: Περιστέρι
Pipi ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Pipi
Προεπιλογή

Κι εγώ είχα ουρεόπλασμα και στα δύο παιδιά. Κανένα απολύτως πρόβλημα στις καισαρικές μου. Το ουρεόπλασμα φημολογείται (δεν έχει αποδειχθεί) ότι προκαλεί αποβολές στο πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης και πρόωρο τοκετό στο τέλος. Μετά το πρώτο τρίμηνο δεν το ελέγχουν οι γιατροί γιατί πολύ απλά δεν επηρρεάζει τίποτα. Κι εγώ rulid πήρα για 10 μέρες αφού πρώτα είχα πάρει μια άλλη αντιβίωση για 14 μέρες. Μετά το rulid δεν ξανακάναμε εξετάσεις γιατί πλέον δεν υπήρχε πρόβλημα (ήμουν στην 13 εβομάδα).

Με το καλό το μωράκι σου. Μην αγχώνεσαι για τίποτα.
Παλιά 20-12-08, 18:37   #11
nicole23

nicole23 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

οποτε πρεπει να κανω καισαρική ή μπορώ να γεννήσω φυσιολογικά?
Παλιά 20-12-08, 19:51   #12
ma.ria

Το avatar του χρήστη ma.ria

Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
ma.ria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εγώ είχα ουρεόπλασμα στην αρχή της εγκυμοσύνης και έκανα θεραπεία με clarisid αργότερα στον 8 μήνα έκανα εξετάσεις και είδα ότι είχα πάλι και έκανα ξανά θεραπεία με το ίδιο φάρμακο, ρώτησα το γιατρό αν θα υπήρχε πρόβλημα με το μωρό και μου είπε κανένα απολύτως τότε μιλούσαμε για φυσιολογικό τοκετό .Τελικά γέννησα με καισαρική λόγω προεκλαμψία και όλα πήγαν καλά ,μην ανησυχείς λοιπόν . Αντε με το καλό το μωράκι σου
Ο χρήστης ma.ria δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-12-08, 19:56   #13
nicole23

nicole23 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοριτσια σας ευχαριστώ πολύ.
Παλιά 21-12-08, 12:48   #14
prosperous

prosperous ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

το ουρεοπλασμα ειναι κατι το οποιο απαξ και μπει στον οργανισμο συνηθως παραμενει και ας εχουν γινει αγωγες..ειναι σαν τον ερπη εφ ορου ζωης..γι αυτο και οι γιατροι συνηθως δινουν εφ απαξ μια αντιβιωση και αυτη απλα καταστελλει το ουρεοπλασμα για την περιοδο τη συγκεκριμενη. Οπως σου προειπε αλλη φιλη παταπανω το ουρεοπλασμα ενοχοποιειται για αποβολες των δυο πρωτων τριμηνων αλλα οχι αποδεδειγμενα. Εγω ας πουμε σε προηγουμενη εγκυμοσυνη το ειχα, σε αλλη οχι και στην τρεχουσα το ειχα και το αντιμετωπισα στο α τριμηνο..τωρα που ειναι να γεννησω με φυσιολογικο τοκετο (λογικα) εκανα κολπικη εξεταση για να δω αν υπαρχει κατι στον κολπο η στον τραχηλο διοτι εχω κανει περιδεση και εχω παρει αρκετα φαρμακα..αλλα αυτο γινεται για να προφυλαξουμε τον φ.τ. μιας και απο τον κολπο μεταφερονται τα νοσηματα αυτα στο βρεφος..Στο θεμα της καισαρικης γενικα τα νοσηματα αυτα δεν εχουν ιδιαιτερη σημασια διοτι πχ για να καταλαβεις οταν υπαρχει περιπτωση κολπιτιδας, μυκητιασης η υποτροπιασμου ερπη γεννητικων οργανων και αλλων συναφων παθησεων οι γιατροι καταφευγουν στην καισαρικη οπου μετα απο αυτη συνηθως δινουν μια ανωδυνη στοιχειωδη αντιβιωση για την τομη.
Παρολα αυτα καθε σου σχετικη ανησυχια ειναι καλο να τη συζητας με τον γιατρο σου γιατι οχι και αυτη..μην εφησυχαζεσαι σε θεωριες ατομων με μεμονωμενες εμπειριες και γνωσεις..καλο ειναι να ενημερωνεσαι αλλα για θεματα που σιβαρα σε απασχολουν να αρχιζεις η να καταληγεις με τον γιατρο σου..αλλωστε αυτη ειναι η δουλεια του και για αυτο μαλλον τον πληρωνεις..
Ο χρήστης prosperous δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-12-08, 17:19   #15
nicole23

nicole23 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ prosperous για την απάντηση σου. Εννοείται θα το συζητήσω με τον γιατρό μου. Αυτό που με ανησυχεί είναι μήπως μεταφέρω το μικρόβιο στο μωρό μου μέσω του φ.τ., ενώ το ενδεχόμενο της κ.τ. δε με ενθουσιάζει
Παλιά 09-03-09, 10:19   #16
kalli29

kalli29 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Ουρεοπλασμα κ εγκυμοσυνη

Κοριτσια καλημερα. Ειμαι στη 14η εβδομαδα κ εμαθα οτι εχω ουρεοπλασμα. Γνωριζετε κατι?
Ο χρήστης kalli29 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-03-09, 10:25   #17
Anstef

Anstef ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα Καλλι29 , εχω και γω ουρεοπλασμα και αυτη τη στιγμη παιρνω αντιβιωση.
Θα ακουσεις παρα πολλα σχετικα.. απο το ότι μπορει να αποβάλλεις μεχρι το οτι ειναι ακινδυνο.Οπως και να εχει πρεπει να το "καταπολεμησεις" για να εχεις το κεφάλι σου ησυχο.
Σε τι ποσοστο στο βρήκαν και τι ειπε ο γιατρός σου?

Ριξε και δω μια ματιά.
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=17613
Παλιά 09-03-09, 10:34   #18
kalli29

kalli29 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αυτο το τοπικ διαβασα κ ανησυχησα λιγο.
Εκανα καλλιεργεια κολπικου υγρου κ βγηκε θετικο. Δε ξερω νουμερα. Ο γιατρος μου ειπε δεν ειναι κατι ανησυχητικο κ τωρα που μπηκα στο 4 θα παρω φαρμακακι αλλα διαβασα τα παραπανω κ θορυβηθηκα.
Παλιά 09-03-09, 10:41   #19
Anstef

Anstef ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και γω θορυβηθηκα αλλα αποφασισα να σταματησω.Διαβασα τοσες μελετες και πουθενα δεν ελεγε οτι αποδεδειγμένα προκαλεί αποβολή.
Παιζουν και αλλα πραγματα ρολο εξάλλου π.χ. μηκος τραχηλου.
Εγω δυστυχως το εχω σε μεγαλο ποσοστο απο οτι μου ειπαν οι γιατροι
10,000 αποικίες/ml ενω το "φυσιολογικο" ειναι 1,000/ml.
Το 80% των γυναικων το εχει αλλα σε υποτροπιάζουσα μορφή, δηλαδη το μικροβιο υπάρχει στον κόλπο τους αλλά "κοιμάται".
Δεν ανησυχω ομως πια, σκεφτομαι οτι ολα θα πάνε καλά.
Σου συνιστώ το ίδιο να κανεις και συ αφου στο ειπε και ο γιατρος σου!
Με το καλο το μωράκι σου!!!!!
Παλιά 09-03-09, 10:52   #20
zouzounel

Το avatar του χρήστη zouzounel

zouzounel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πριν 2-3 χρόνια είχα κάνει θεραπεία για μυκόπλασμα και ουρεόπλασμα με αντιβίωση. Τελειωσα την αντιβίωση και ο γιατρός μου μου είπε "ξέχνα το, αν δεν έχεις ενόχληση μην ασχοληθείς άλλο", οπως και έκανα. Λίγες μέρες πριν μάθω για την εγκυμοσύνη είχα κάνει τεστ παπ και καλλιέργεια κολπικού υγρού, πάλι θετική για ουρεόπλασμα. Πήγα στον γιατρό μου, μαζί με τη θετική χοριακή, και μου είπε "καλό θα ήταν να μην το είχες, αλλά και που το έχεις δε θα κάνουμε τίποτα στην παρούσα φάση". Στον 6ο μήνα έκανα μια καλλιέργεια γιατί δε μου έφευγε απ' το μυαλό και ήταν καθαρή! Χωρίς θεραπεία, χωρίς τίποτα... Περίεργο μου φαίνεται, αλλά τι να πω, είμαι απλά ευτυχής που το ξεφορτώθηκα!
Παλιά 09-03-09, 11:58   #21
ΖΑΜΒΕΤΟ

Περιοχή: Πάρος
ΖΑΜΒΕΤΟ ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην ΖΑΜΒΕΤΟ Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην ΖΑΜΒΕΤΟ Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΖΑΜΒΕΤΟ Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΖΑΜΒΕΤΟ
Προεπιλογή

Καλημέρα Kalli,μην ανησυχείς καθόλου εγώ έχω κάνει 2 θεραπείες και στη προηγούμενη εγκυμοσύνη μου και σε αυτή,μας έδωσε(και στον συζυγό)αντιβίωση erythrosin των 500 και όλα μια χαρά!!Θα κάνεις κι εσύ τη θεραπεία σου και όλα θα πάνε καλά!!
Παλιά 09-03-09, 14:07   #22
kalli29

kalli29 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω πολυ... Εγω ημουν χαρα αλλα θορυβηθηκα αρκετα απο χτες με το τοπικ για τις αποβολες....
Παλιά 10-03-09, 02:10   #23
pelagia

Το avatar του χρήστη pelagia

Περιοχή: rodos
pelagia ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pelagia
Προεπιλογή

Και εγω κοριτσια το εχω αυτο το ουροπλασμα και θα παω την παρασκευη στον γιατρο να δουμε τι θα γινει γιατι εγω κοντευω .
Παλιά 10-03-09, 19:56   #24
filoudaki

Το avatar του χρήστη filoudaki

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
filoudaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια, απο ποιά εβδομάδα και μετά επιτρέπεται να ξεκινήσεις θεραπεία για αυτό το μικρόβιο?
Απο οτι ξέρω στο 1ο τρίμηνο απαγορεύεται.

Ο χρήστης filoudaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-03-09, 19:59   #25
ΖΑΜΒΕΤΟ

ΖΑΜΒΕΤΟ ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην ΖΑΜΒΕΤΟ Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην ΖΑΜΒΕΤΟ Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΖΑΜΒΕΤΟ Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΖΑΜΒΕΤΟ
Προεπιλογή

Εγώ τη θεραπεία για το ουρεόπλασμα την έκανα τη 14η εβδομάδα εσένα τι σου είπε ο γιατρός σου;
Παλιά 10-03-09, 20:29   #26
filoudaki

Το avatar του χρήστη filoudaki

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
filoudaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ αύριο θα πάω για να κάνω την καλλιέργεια. Πριν μείνω έγκυος είχε βγει θετική και έκανα θεραπεία, αλλά μάλλον δεν έφυγε το μικρόβιο, γιατι η προηγούμενη γυναικολόγος μου, μου έδωσε ελάχιστες μέρες αντιβίωση.

Η τωρινή γυναικολόγος ( Γεωργιάδου στο Ελενα ) μου είπε να κάνω καλλιεργεια και όταν με ξαναδεί,( κατά τα μέσα Απρίλη ) να της πάω τα αποτελέσματα. Εν τω μεταξύ κανένα σύμπτωμα! Ούτε τώρα ούτε πριν.
Τυχαία διαγνώστηκε.

Ο χρήστης filoudaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-03-09, 20:32   #27
Anstef

Anstef ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δυστυχως δεν εχει συμπτώματα το ουρεόπλασμα..και μενα τυχαία!
Παλιά 11-10-09, 11:18   #28
kounelitsa

Το avatar του χρήστη kounelitsa

kounelitsa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Στις εξετάσεις που έκανα μου βρήκε κι εμένα ο γιατρός μυκόπλασμα..μου έδωσε αμέσως αντιβίωση...ανησύχησα με αυτά που διάβασα για το μυκόπλασμα...πώς μπορεί να το κόλλησα??? Στο περσινό τεστ παπ δεν είχα τίποτα...έδωσε και στον άντρα μου αντιβίωση...διάβασα ότι μπορεί να προκαλείται και από μη πλυμένα λαχανικά και φρούτα!!! Ανησυχώ πολύ...
Ο χρήστης kounelitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-10-09, 21:18   #29
STROUMFITA30

Το avatar του χρήστη STROUMFITA30

Περιοχή: χαλανδρι
STROUMFITA30 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κι εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα ουρεόπλασμα, το οποίο είναι κυρίως σεξουαλικώς μεταδιδόμενο...πήρα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης εριθροσίν στο πρώτο τρίμηνο και ζιθρομάξ στο δευτερο και τριτο τρίμηνο.Μόλις γέννησα κι έκανα εξετάσεις φάνηκε ότι είχε αντιμετωπιστεί..Ο γιατρός μου είπε ότι σύμφωνα με καποιες μελέτες αυξάνει τον κίνδυνο αποβολών. Το καλό πάντως είναι ότι το ουρεάπλασμα βοηθά κατά κάποιο τρόπο τον τραχηλο να διασταλεί γρηγορότερα κατά τη διάρκεια του τοκετού, οπότε μια και είσαι 35η εβδομάδα με το καλό!!!
Ο χρήστης STROUMFITA30 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-10-09, 19:00   #30
FANI

FANI ουδετερη μηδέν
Exclamation ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ

Κορίτσια γεια σας,πήγα για εξετάσεις κολπικού εκκριματος και ανακάλυψα ουρεοπλασμα.Ο γιατρός μου έδωσε την αντιβίωση vibramycin 100 και μου πε ότι είναι πολύ συνήθες φαινόμενο.Εγώ όμως διαβάζω για προωρους τοκετούς για αποβολές και έχω πανικοβληθεί.Πράγματι από το μεσημέρι ως τώρα το ψάχνω άλλα δεν ξέρω τι τελικά ισχύει.ΑΝ γνωρίζετε κάτι παρακαλώ ενημερώστε με.

Ο χρήστης FANI δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-10-09, 19:27   #31
spyni

spyni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δεν ξερω πολλα επι του θεματος,μονο την εμπειρια της αδελφης μου που και εκεινη ειχε ουρεοπλασμα,το αντιμετωπισε με αντιβιωση και αργοτερα δεν ειχε κανενα αλλο θεμα σχετιζομενο με το ουρεοπλασμα..επισης να σου πω μιας και φοβασαι για προωρο τοκετο οτι ο ανιψιος μου γεννηθηκε περι την 40 προς 41η εβδομαδα...δηλαδη πιο τελειομηνος δεν γινοταν...ελπιζω να δουν το μηνυμα καποιοι που να γνωριζουν περισσοτερα!!με το καλο το μωρακι σου!!
Ο χρήστης spyni δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-10-09, 19:33   #32
miriki

miriki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

H καλλιέργεια για μυκόπλασμα- ουρεόπλασμα μου είχε βγει κι εμένα θετική στην αρχή έκανα θεραπεία και ξαναβγήκε, ξαναέκανα θεραπεία και λήξις! Όπως βλέπεις γεννάω όπου νά ναι.
Παλιά 13-10-09, 20:59   #33
sofia27

Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
sofia27 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στν πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχα ουρεοπλασμα.Το εχασα ομως το μωρο εκανα θεραπεια.Μετα απο 1 χρονο που εμεινα εγκυος βρεθηκε ουρεοπλασμα και μυκοπλασμα.Εκανα θεραπεια στην 7η εβδομαδα και γεννησα ενα υγιεστατο αγορακι
Ο χρήστης sofia27 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-10-09, 21:30   #34
FANI

FANI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

αχ κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ δεν ξέρετε τι κουραγιο μου δίνετε από το μεσημέρι είμαι χάλια

Παλιά 13-10-09, 21:37   #35
FANI

FANI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

το πρόβλημα είναι ότι εγώ δυστυχώς το ανακάλυψα τώρα την 17 βδομάδα όπως βλέπετε.λέτε να έχει πάθει τίποτα το μωρό μου;

Παλιά 14-10-09, 15:52   #36
sue

Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
sue χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μου έβγαλε κι εμένα ουρεόπλασμα η καλλιέργεια κολπικού, δυστυχώς. Είμαι στην 9η εβδομάδα.Πήγα κατευθείαν στο γιατρό χτες που πήρα τις εξετάσεις και μου έγραψε αντιβίωση κι εμένα και του άντρα μου.Είναι επικίνδυνο μικρόβιο μου είπε και πρέπει να το καταπολεμήσουμε.Ελπίζω ότι το προλάβαμε.Διάβασα πολλά για τις χειρότερες επιπτώσεις που μπορεί να έχει , απ' την άλλη όμως διάβασα τις ιστορίες σας με αίσιο τέλος και θέλω να κρατήσω συτές στο μυαλό μου και να σκέφτομαι ότι θα πάνε όλα καλά! Δεν θέλω με τίποτα να χάσω αυτό το μωρό όπως εχασα το προηγούμενο...Θα σκέφτομαι θετικά και θα προσεύχομαι για να πάνε όλα καλά...Και για σας κορίτσια που έχετε τις ίδιες ανησυχίες εύχομαι να πάνε όλα κατ'ευχήν!!!

Ο χρήστης sue δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-10-09, 16:03   #37
AlmA

AlmA χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Εγκυμοσύνη και Vibramycin.

Καλησπέρα σε όλες και όλους,
Είμαι στην 22η εβδομάδα εγκυμοσύνης κι επειδή έχω ουρεόπλασμα, ο γιατρός μου σύστησε να πάρω Vibramycine 100mg.

Σε επίσκεψη που έκανα σε γιατρό του ΙΚΑ για να μου τo γράψει στο βιβλιάριο,αντιμετώπισα την άρνηση του λέγοντας μου "Εγώ αυτό δεν το γράφω, αυτό το φάρμακο απαγορεύεται στην εγκυμοσύνη, πάρε κι ένα τηλέφωνο στο κέντρο δηλητηριάσεων να σου πούνε τι προκαλεί στο έμβρυο."
πράγματι το έκανα και απο το κέντρο μου είπανε οτι έχει αναφερθεί αποχρωματισμός δοντιών και στα οστά μειωμένη ανάπτυξη.
Με όλα αυτά έχω τρομάξει και προβληματιστεί αρκετά.
απο την άλλη έχω ξανακούσει γιατρούς να το δίνουν, αν και οι περισσότερες γνώμες είναι αρνητικές για το χάπι αυτό κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης.

οιπαδήποτε γνώμη η εμπειρία σας θα με βοηθούσε.

σας ευχαριστώ πολύ.
Παλιά 22-10-09, 16:24   #38
Iwanna

Το avatar του χρήστη Iwanna

Iwanna ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν γνωρίζω κάτι για αυτό το φάρμακο αλλά απ'ό,τι ξέρω το ουρεόπλασμα πρέπει να θεραπεύεται όταν είσαι έγκυος. Και για την μόλυνση αυτή και για το φάρμακο παίζει ρόλο και η εβδομάδα στην οποία είσαι.
Εγώ θα πρότεινα να έπαιρνες το γιατρό σου και να του έλεγες ακριβώς τί συνέβη και ότι θορυβήθηκες. Δεν είναι κακό, ούτε έκανες κάτι πίσω από την πλάτη του. Να δεις τί θα σου πει. Αν δεν σε πείσει, ζήτησέ του να σου συνταγογραφήσει κάτι άλλο αντίστοιχο, και πιο ασφαλές για την εγκυμοσύνη. Δεν έχεις κανέναν γνωστό γυναικολόγο ή έστω γιατρό να σου πει τη γνώμη του;
Πάντως πάρα πολλά φάρμακα γράφουν τρομακτικές παρενέργειες αλλά είναι εξαιρετικά σπάνιες και αναγράφονται για να είναι οι εταιρίες καλυμένες αν τελικά συμβεί κάτι... Μπορείς ακόμη να πάρεις και στη συγκεκριμένη φαρμακευτική για να σου δώσουν περισσότερες πληροφορίες για την εγκυμοσύνη.
Σου εύχομαι τα καλύτερα και περιμένω νέα σου!
Παλιά 22-10-09, 17:24   #39
ΖΑΜΒΕΤΟ

ΖΑΜΒΕΤΟ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο AlmA Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλες και όλους,
Είμαι στην 22η εβδομάδα εγκυμοσύνης κι επειδή έχω ουρεόπλασμα, ο γιατρός μου σύστησε να πάρω Vibramycine 100mg.

Σε επίσκεψη που έκανα σε γιατρό του ΙΚΑ για να μου τo γράψει στο βιβλιάριο,αντιμετώπισα την άρνηση του λέγοντας μου "Εγώ αυτό δεν το γράφω, αυτό το φάρμακο απαγορεύεται στην εγκυμοσύνη, πάρε κι ένα τηλέφωνο στο κέντρο δηλητηριάσεων να σου πούνε τι προκαλεί στο έμβρυο."
πράγματι το έκανα και απο το κέντρο μου είπανε οτι έχει αναφερθεί αποχρωματισμός δοντιών και στα οστά μειωμένη ανάπτυξη.
Με όλα αυτά έχω τρομάξει και προβληματιστεί αρκετά.
απο την άλλη έχω ξανακούσει γιατρούς να το δίνουν, αν και οι περισσότερες γνώμες είναι αρνητικές για το χάπι αυτό κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης.

οιπαδήποτε γνώμη η εμπειρία σας θα με βοηθούσε.

σας ευχαριστώ πολύ.
Καλησπέρα!!!!Εγώ είχα ουρεόπλασμα στις 2 τελευταίες μου εγκυμοσύνες και ο γιατρός έδωσε σε εμένα και στον άντρα μου Erythrocin.αραώτησε τον γιατρό σου να δεις τι θα σου πει,δεν νομίζω να είναι τόσο ανεύθυνος ωστε να σου προκαλέσει κάποιο προβλημα!!
Παλιά 22-10-09, 18:14   #40
sue

Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
sue χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γεια σου AlmA! To vibramicyn των 100 το έδωσε ο γιατρός μου στον άντρα μου για το ουρεόλπασμα ενώ σε μένα έδωσε το rulid.Φαντάζομαι αν έκανε για μένα θα μου έδινε το ίδιο.Εγώ όμως είμαι στη 10η εβδομάδα και μπορεί να παίζει ρόλο και αυτό. Συμφωνώ με την Ιωάννα να ενημερώσεις τον γιατρό σου γι' αυτά που σου είπαν μόνο και μόνο να σου φύγουν οι αμφιβολίες.Δεν θα ναι τόσο αναίσθητος να σου δώσει κάτι που είναι επικίνδυνο για το μωρό. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!

Ο χρήστης sue δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
ουρεόπλασμα-μυκόπλασμα

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές