Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 02-02-08, 12:03   #1
VassoP

VassoP ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην VassoP
Προεπιλογή Ταχυπαλμία

Καλημέρα κορίτσια.
Είμαι αρκετό καιρό με έντονη ταχυπαλμία. Δηλαδή 95 με 103 παλμούς το λεπτό.
Ξέρω πως έχω αρκετό άγχος δεν ξέρω γιατί όμως, δεν το καταλαβαίνω.
Το έχω ξαναπεί στη γιατρό μου και μου είπε απλώς να ηρεμήσω. Βέβαια σήμερα το πρωί μου είπε όταν πάω σπίτι να ηρεμήσω να τους μετρήσω και να την πάρω τηλέφωνο να μου πει τί να κάνω.
Δεν μπορώ να κοιμηθώ ούτε το βράδυ ούτε το απόγευμα. Αφήστε που σκέφτομαι πως θα σταματήσει η καρδιά μου
Είχε καμία σας παρόμοια εμπειρία??? Μήπως είναι υπερδιέγερση λόγω των βιταμινών?
Αν μπορείτε να με βοηθήσετε.
Ευχαριστώ
Ο χρήστης VassoP δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 02-02-08, 13:28   #2
Jean
Απενεργοποιημένος member request

Jean ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η πίεσή σου πως είναι;
Ο χρήστης Jean δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-02-08, 13:42   #3
joe

Το avatar του χρήστη joe

joe ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ειχα κι εγω τρελλες ταχυπαλμιες στην εγκυμοσυνη,κυριως οταν ξαπλωνα. Οχι καθε φορα ουτε καθε μερα,αλλα οταν μια στο τοσο με πιανανε,ενιωθα σα να μου ανεβαινει η καρδια στο λαιμο.Ενιωθα να χανω τον κοσμο εκεινη την ωρα.Δεν ειχα μετρησει ποτε σφυγμους και τετοια αλλα το ειχα πει στη μητερα μου και μου ειχε πει οτι ειναι φυσιολογικο καποιες φορες να το παθαινει κανεις στην εγκυμοσυνη,αλλα αν επιμεινει να παμε καλου κακου για ενα καρδιογραφημα. Τελικα δε μου κρατησε πολυ καιρο γι΄αυτο και δεν το ειπα ουτε στο γυναικολογο μου.Αν σου επιμενει ομως να του το λες και να κανεις κι ενα καρδιογραφημα,δε βλαπτει.
Ο χρήστης joe δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-02-08, 14:16   #4
VassoP

VassoP ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η πίεσή μου είναι κανονική 11 με 6,5
Παλιά 05-02-08, 12:25   #5
VassoP

VassoP ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Joe αν και καθυστερημένα ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου που όπως φαίνεται ήταν και η μοναδική
Παλιά 08-02-08, 11:19   #6
gerakina

gerakina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και σε μένα υπάρχουν οι ταχυπαλμίες με χαμηλή πίεση κυρίως όταν ξαπλώνω τη νύχτα.Μήπως παίρνεις κάποιο φάρμακο ή τρώς κάτι πολύ ή "βαρύ" πριν κοιμηθείς?Είχες ποτέ πρόβλημα μα την καρδιά,την πίεση, την αναπνοή?
Λένε επίσης οτι είναι από την προσπάθεια της καρδιάς να φροντίσει το μωράκι σου, την καλή δική του αιμάτωση.
Μην ανησυχείς αλλά όπως και να'χει, ρώτα το γιατρό σου.
Παλιά 08-02-08, 15:12   #7
VassoP

VassoP ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ρώτησα τελικά τη γιατρό μου η οποία μου είπα πως είναι φυσιολογικό στην εγκυμοσύνη. Δεν θέλει βέβαια να περάσει τους 110 παλμούς.
Αλλά 85 με 95 είναι φυσιολογική τιμή για την εγκυμονούσα αυτούς τους μήνες.
Παλιά 14-10-08, 17:36   #8
despina100

Περιοχή: θεσσαλονικη σε λεω!!
despina100 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Tαχυπαλμίες

Κορίτσια καλησπέρα... Ξερετε αν είναι φυσιολογικό να έχουμε ταχυπαλμίες στην εγκυμοσύνη γιατί από τότε που μπήκα στον έβδομο οι σφυγμοί μου είναι πολύ συχνά πάνω από 100/min... (Kαι συνέχεια ξεχνάω να ρωτήσω το γιατρό ρε γαμώτο...)

Ο χρήστης despina100 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-10-08, 18:08   #9
thiresia

Περιοχή: χαλκιδική
thiresia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπέρα Δεσποινα. Οι ταχυπαλμίες είναι διαφορετικό απο το να έχεις υψηλή πίεση έτσι?Νομίζω πάντως πως μάλλον είναι φυσιολογικό.Πόσο βάρος έχεις πάρει αν επιτρέπεται?
Παλιά 14-10-08, 18:30   #10
zouzounel

Το avatar του χρήστη zouzounel

zouzounel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εγώ έχω ταχυπαλμίες και ακόμα είμαι στη 15η εβδομάδα.
Πήρα τηλέφωνο το γιατρό μου και μου είπε να κάνω εξέταση αίματος, γιατί μπορεί να έχει πέσει ο αιματοκρίτης.
Αναμένω τα αποτελέσματα των εξετάσεων.
Δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό, αλλά μάλλον είναι αναμενόμενο. Και μου είπε μάλιστα ότι ταχυπαλμία στην εγκυμοσύνη θεωρείται πάνω από 110 παλμούς. Εγώ με τους 95 και 100 πάντως αισθάνομαι πολύ ασχημα.
Παλιά 14-10-08, 19:00   #11
despina100

Προεπιλογή

Kαι εγώ χάλια αισθάνομαι... Ακούω την καρδιά μου λες και χτυπάει σε μεγαφωνο...από κιλά έχω πάρει αρκετά. 10 μεχρι τωρα. Αλλά ημουν κανονική πριν μείνω εγκυος. Ο αιματοκρίτης μου έχει πέσει είναι αλήθεια (33).Δεν ήξερα ότι μπορεί να οφείλεται σε αυτό...Αμαν ρε κορίτσια όλα τα έχω πάθει πια.. Απελπισια με έχει πιασει..

Παλιά 14-10-08, 23:05   #12
Demi7

Demi7 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο despina100
Kαι εγώ χάλια αισθάνομαι... Ακούω την καρδιά μου λες και χτυπάει σε μεγαφωνο...από κιλά έχω πάρει αρκετά. 10 μεχρι τωρα. Αλλά ημουν κανονική πριν μείνω εγκυος. Ο αιματοκρίτης μου έχει πέσει είναι αλήθεια (33).Δεν ήξερα ότι μπορεί να οφείλεται σε αυτό...Αμαν ρε κορίτσια όλα τα έχω πάθει πια.. Απελπισια με έχει πιασει..
Είμαστε ακριβώς στην ίδια "φάση".... Ιδιο αιματοκρίτη, ίδια κιλά και ίδιο μήνα.... και ίδια συμπτώματα....

Έχω χαμηλή πίεση και όταν τρώω ειδικά μετά απο 1/2 ώρα νοιώθω ότι θα μου ξεκολλήσει το στήθος....

Μου είπε να μην ανησυχώ -τα ίδια βασικά είχα και στην κόρη- γιατί όσο αγχώνομαι τόσο χειρότερα είναι.... Βέβαια άλλο να στο λένε και άλλο να το κάνεις

Είναι η φάση που μας περνάνε και "τρελές" σκέψεις και άγχη απο το μυαλό και επιδεινώνεται η κατάσταση.... Αστα, κουράγιο!!
Ο χρήστης Demi7 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 14-10-08, 23:32   #13
thiresia

Περιοχή: χαλκιδική
thiresia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μην αγχώνεστε βρε κορίτσια!! όλα τα κουλά εμείς οι γυναίκες τα περνάμε!!
οσο για τον αιματοκρίτη που έχει πάρει την κάτω βόλτα,συμπληρώματα σηδήρου παίρνετε?νομίζω οτι ο σίδηρος έχει άμεση σχέση με τον αιματοκρίτη.
Εγω στην κόρη μου έπαιρνα αλλα και πάλι δεν είχα και τον καλύτερο, βεβαια δεν τρφόμουν σωστά...τελος πάντων,σας εύχομαι να το ξεπεράσετε γρήγορα και όσο μπορείτε να μην το σκέφτεστε(αν και είναι λίγο δύσκολο αυτό).Αυτά όλα είναι φυσιολογικά και αναμενόμενα στις εγκυμοσύνες και πιστέψτε με είναι τα λιγότερα για τα οποία πρέπει να παραπονιόμαστε.Υπάρχουν και χειρότερα και γυναίκες που φέρνουν στον κόσμο τα παιδιά τους με πολύ κόπο και πολλά προβλήματα, κ'ομως τα καταφέρνουν! Μην πτοείστε λοιπόν!!
αντε καληνυχτούδια σε όλες και να δείτε καλά όνειρα!Αλήθεια κοιμάστε καλά? γιατί εγώ τώρα τελευταία εχω κάτι αυπνίες...
Παλιά 15-10-08, 00:11   #14
dina

Το avatar του χρήστη dina

dina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ταχυπαλμιες ειχα και γω καποιες φορες αλλα δεν ρωτησα ποτε τον γιατρο να σου πω την αληθεια ισως γιατι δεν ηταν πολυ συχνες.παντως απο αιματοκριτη και γω ειχα χαλια,φαντασου οτι τωρα ανεβηκε στο 29 και κανουμε παρτι!οποτε μπορει να εχει να κανει με τον οργανισμο πως αντιδραει,κανε μια ερωτησουλα για καλο και για κακο στο γιατρο να σαι σιγουρη.
Ο χρήστης dina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-10-08, 00:25   #15
Silmaril

Το avatar του χρήστη Silmaril

Περιοχή: Άνω Ηλιούπολη- Αττική
Silmaril ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω είχα κι απο πριν, αλλά με το που μπήκα στον 7ο απέγινα...
Έχει σχέση και με την κούραση πάντως...και κυρίως με την αυπνία...
Αν δεν κοιμάστε καλά (πώς να κοιμηθούμε καλά δηλαδή με μια κοιλιά τούρλα) φταίει κι αυτό...
Ρωτήστε πάντως για καλό και για κακό...
Παλιά 15-10-08, 08:10   #16
prosperous

Περιοχή: Αθήνα
prosperous ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Οι γιατροι συνηθως απαντουν οτι λογω της αυξησης του ογκου του αιματος για να καλυψει τις αναγκες μανας και παιδιου επιταχυνεται η ροη αρα συμβαινουν και οι ταχυκαρδιες..τωρα αν υπαρχουν επιπλεον προβληματα αιματοκριτη η πιεσης η κατι αλλο, αυτα ειναι θεματα που συνηθως οι γιατροι ελεγχουν κατα διαστηματα στην διαρκεια της εγκυμοσυνης αρα αν ανησυχεις τοσο θα ξερει και υπευθυνα να σου πει..επισης αν τυχον παιρνεις και κανενα χαπι σπασμολυτικο (για τις συσπασεις) τοτε και αυτος συνηθως ειναι ενας σημαντικος λογος..
Ο χρήστης prosperous δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-10-08, 09:30   #17
Demi7

Demi7 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Επειδή είχα πολύ σοβαρό πρόβλημα στην α' εγκυμοσύνη (σε σημείο να νομίζουν ότι έχω το στίγμα το οποιο έχει και ο άντρας μου) και μετά να μην μπορώ να συνέλθω, πήγα σε ειδικό αιματολόγο ο οποίος μου έγραψε ειδική αγωγή την οποία ακολούθησα πριν μείνω ξανά έγκυος και έστρωσαν όλα. Βέβαια στην β'εγκυμοσύνη τα πράγματα είναι καλύτερα αλλά είχα κάποια προβλήματα υγείας που με "έριξαν" πίσω αλλά συνεχίζω κανονικά την αγωγή και ελπίζω να μην έχω άλλα προβλήματα μέχρι να γεννήσω.

Πάντως αξιοπερίεργο είναι ότι στην κόρη μου μια βδομάδα πριν γεννήσω μου άνοιξε η μύτη και έτρεχε πολύ αίμα... και εμένα ποτέ στην ζωή μου δεν μου έχει συμβεί κάτι τέτοιο... Ποιος ξέρει κάποια πράγματα τα αποφασίζει η φύση για ποιο λόγο πρέπει να γίνονται.... τι να πω.... Κάθε έγκυος και μια περίπτωση διαφορετική.....
Ο χρήστης Demi7 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-10-08, 12:22   #18
oikat

oikat ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και γω τωρα στον 7ο πηγα στην καρδιολογο και μου τη ρωτησα για τους παλμους που καποια στιγμη ηταν και 95 και μου ειπε οτι στην εγκυμοσυνη ανεβαινουν και ειναι φυσιολογικο. Βεβαια τοτε εκεινο το νουμερο ηταν και απο κουραση γιατι διαφορετικα εχω γυρω στους 80-85
Ο χρήστης oikat δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-10-08, 21:09   #19
eirinoula26

Το avatar του χρήστη eirinoula26

eirinoula26 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΕΣ

ΕΙΜΑΙ 7 ΜΗΝΩΝ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΑΧΥΠΑΛΜΙΕΣ 95-105ΠΑΛΜΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΟΥΤΕ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ! Ο ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.. ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ?
Παλιά 24-10-08, 21:28   #20
despina100

Προεπιλογή

Και σε εμένα ξεκίνησαν στον εβδομο. Μην ανησυχείς. Εγώ έχω πάντα 95-100 και ο γιατρός μου είπε ότι μέχρι 110 είναι φυσιολογικό στην εγκυμοσύνη.. Παντως είναι πολύ ασχημο συναισθημα...μερικές φορές νομίζω ότι θα εκραγεί η καρδιά μου... ξεκούραση και ψυχραιμία...θα περασει και αυτό...

Πρόσεχε ομως μηπως σου εχει ανεβει και η πίεση, τότε πρεπει να παρεις τηλ το γιατρό..εγώ δεν εχω πίεση..

Παλιά 25-10-08, 10:53   #21
angi

Το avatar του χρήστη angi

Περιοχή: Αθηνα
angi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εγω ειχα ταχυκαρδιες και μαλιστα απο τον εκτο.
Ο γυναικολογοα με εστειλε σε παθολογο καρδιολογο για να ειμαστε σιγουροι.
Καναμε καρδιογραφημα και με εξετασε.Ολα καλα.
Μου εξηγησε λοιπον οτι οι ταχυπαλμιες δημιουργουνται λογω διογκωσης της μητρας και και πιεσης των πνευμονων προς τα επανω.
Οι παλμοι κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης ανεβαινουν κατα 10 τουλαχιστον το λεπτο απ'οτι ηταν πριν μεινουμε εγκυος.
Μην ανησυχεις.
Επισης εαν παιρνεις prepar ενδεχεται να στο κανει λιγο πιο εντονο.
Παλιά 25-10-08, 12:54   #22
eirinoula26

Προεπιλογή

καλα 95 με 100 ειναι οταν ειμαι ξαπλα γιατι οταν περπαταω αστα βραστα.. αλλα παλι μου εειπε ο καρδιολογος οτι ειναι απο το μωρο επειδη στελνει η καρδια 5 λιτρα αιματος πιο πολυ απο οτι στα φυσιολογικα.. Ασε και εγω ετσι αισθανομαι οτι θα σκασει η καρδια μου.. και τα βραδια ειδικα στον υπνο την νοιωθω να βαραει μες τα αυτια μου.. μου ειπε να κανω υπομονη τι αλλο..
Παλιά 25-10-08, 12:57   #23
eirinoula26

Προεπιλογή

Πρόσεχε ομως μηπως σου εχει ανεβει και η πίεση, τότε πρεπει να παρεις τηλ το γιατρό..εγώ δεν εχω πιεση
Παράθεση:

ουτε και εγω εχω πιεση ισα ισα που ειναι λιγο προς τα κατω
Παλιά 25-10-08, 13:52   #24
angi

angi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

eirinoula26,
Εχεις ελεγξει τον θυρειοειδη σου;
Παλιά 25-10-08, 17:11   #25
eirinoula26

Προεπιλογή

κοιταξα τον θυροειδη και το τ4 ητανε 4 μοναδες ανεβασμενο αλλα μου ειπε οτι ειναι απο την εγκυμοσυνη και οτι το tsh δεν θελουμε να ειναι ανεβασμενο τωρα τι να πω και εγω
Παλιά 25-10-08, 22:52   #26
angi

angi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ενδεχεται να ειναι απο την εγκυμοσυνη ανεβασμενες οι μοναδες.
Παντως εαν αισθανεσαι πολυ δυσαρεστα,δες εναν ενδοκρινολογο.
Παλιά 02-12-08, 13:59   #27
eirinoula26

Προεπιλογή εντονοι παλμοι

Βρε κοριτσια εχει καμια αλλη εντονους παλμους? να νοιωθει δηλαδη τον χτυπο της καρδιας ειδικα τα βραδυα κατα την διαρκεια του υπνου? πω πω πολυ σπαστικο να νοιωθεις την καρδια να βαραει σαν ντραμς ελεος! πηγα στον γιατρο αλλα μου ειπε ειναι φυσιολογικο λογο της εγκυμοσυνης.. αχ τι τραβαμε για να γινουμε μανες...

Παλιά 02-12-08, 15:27   #28
nat-left

Το avatar του χρήστη nat-left

nat-left ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Είναι λογικό να επιβαρυνθεί η καρδιά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης καθώς δουλεύει υπερωρίες αλλά αν έχουν ανέβει οι παλμοί σου πάνω από 95 το λεπτό ή έχει ανέβει η πίεση, μία βόλτα σε έναν καρδιολόγο δεν θα έκανε κακό. Αντίθετα θα σε ηρεμούσε. Τώρα αν έβλεπε το οτιδήποτε ίσως να σου έδινε κάποιο χαπάκι για ρύθμιση. Όπως και να έχει μην ανησυχείς. Στη πρώτη μου εγκυμοσύνη στην ίδια εβδομάδα με σένα (ετών 27) ξεκίνησα χαπάκι πίεσης πρωί και βράδυ γιατί είχε ανέβει. Κατά τα άλλα δεν υπήρξε άλλο πρόβλημα.
Παλιά 02-12-08, 15:37   #29
eirinoula26

Προεπιλογή

nat_left εχω πολυ χαμηλη πιεση .. το περρισοτερο που ανεβηκε ητανε 12 με 8 .. συνεχεια πμως εχω 6,5 με 10 πιεση εχω παει και στον καρδιολογο και μου εκανε υπερηχο τα βρηκε ολα καλα περαν του οτι εστελνε η καρδια περισοτερο αιμα και στροβιλιζοτανε κατι που ομως ειπε ολες οι εγκυες το εχουν λογο του οτι στελνει η καρδια περισοτερο αιμα.
παντως πολυ ενοχλητικο.. ισως να παιζει και το αγχος ρολο... α και οι παλμοι μου μεχρι 100 πανε της το ειπα καιειπε στην εγκυμοσυνη ταχυπαλμια αννοουμε πανω απο 110 παλμους.. οταν εχω ομως εντονους παλμους ειναι ακομα και οταν εχω 75 δλδ και χωρις ταχυπαλμια..

Παλιά 02-12-08, 15:50   #30
mama tou kostantinoulh

Περιοχή: ΜΕΛΙΣΣΙΑ
mama tou kostantinoulh ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πάντως και εγώ στην εγκυμοσύνη (και σε μικρότερη βδομάδα από σένα αφού γέννησα στην 35) είχα ταχυπαλμίες πάνω από 100-110 παλμούς και πιεση φυσιολογική. Ο γιατρός μου με ρώτησε αν είχα κάποιο πρόβλημα πριν και μου είπε ότι προέρχεται από την εγκυμοσύνη και θα περάσει μετά. Και όντως πέρασε μόλις γέννησα. Ήταν πάντως πολύ σπαστικό γιατί μου "κοβόντουσαν" τα πόδια και ένιωθα πολύ αδύναμη όταν ανεβαίναν οι παλμοί. Ήταν και καλοκαίρι...

Ο χρήστης mama tou kostantinoulh δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-12-08, 15:55   #31
eirinoula26

Προεπιλογή

εμενα πιο πολυ ειναι εντονοι παρα ταχυπαλμια.. αλλα πιστευω οτι ειναι λογικο... ολοκληρο μωρο εχω στην κοιλιτσα ..

Παλιά 02-12-08, 16:00   #32
nat-left

Το avatar του χρήστη nat-left

nat-left ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

’ρα αφού έχεις συμβουλευτεί ήδη γιατρό κάνε υπομονή, λίγες ημέρες έμειναν
Παλιά 03-12-08, 03:42   #33
prosperous

prosperous ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και εγω μια απο τα ιδια και θεωρουμαι και υποτασικο ατομο λογω αναιμιας..ειχα παντα προβλημα με το θεμα των εντονων παλμων μεχρι και τριπλεξ καρδιας ειχα κανει γιατι ειχα εναν αντανακλαστικο ηχο χαμηλο στο λαιμο που με ανησυχουσε..τελικα οφειλοταν στην αυξηση των καρδιακων παλμων λογω των αναγκων της κυησης..και μεχρι τωρα δειχνουν ολα καλα ουτε εχει τεθει θεμα υψηλης πιεσης..
Ο χρήστης prosperous δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-12-08, 08:39   #34
ravT

ravT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εγώ έχω ταχυπαλμία κάπου και που και μου τη δίνει απίστευτα. Η πίεσή μου είναι μια χαρά αλλά ο γιατρός μου, συνέστησε (για να μην πω απαίτησε) να παω σε καρδιολόγο για καρδιογράφημα και τρίπλεξ. Και τα δυο ήταν καθαρά επομένως δεν ανησυχώ. Κάνω υπομονή και περνάει
Παλιά 03-12-08, 13:10   #35
eirinoula26

Προεπιλογή

αφηστε τα κοριτσια μαυρα χαλια .. και εχθες το βραδυ ετσι χτυπουσε λες και θα πεταγοταν εξω και δεν μπορουσα να κοιηθω.. πω πω πολυσπαστικο ε.. ελπιζω οταν θα γεννησω να ησυχασω.. και εγω ετσι και στον λαιμο νοιωθω να μου χτυπαει και παντου.. δεν ξερω αν μου εχει κανει τριπλεξ η γιατρος.. μου εκανε ηλεκτροκαρδιογραφημα ηπερυχο και μου εβαλε και ντοπλερ.. το τριπλεξ τι ειναι βρε κοριτσια?

Παλιά 03-12-08, 14:06   #36
heidi

heidi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

To triplex είναι ο υπέρηχος καρδιάς. Κάνε υπομονή και εάν δεις ότι δεν αντέχετε μια επίσκεψη σε καρδιολόγο δεν βλάπτει. Μπορεί να σου δώσει κανένα χαπάκι και να ηρεμίσεις.
Παλιά 26-06-09, 09:35   #37
MAXH

Το avatar του χρήστη MAXH

MAXH ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημερα.....
Και εγω σημερα το πρωι εχω ταχυκαρδιες... μετραω τους σφυγμους μου και ειναι γυρω στους 110 με 112. Μιλησα με τον γυναικολογο μου, ειπε να το παρακολουθω και να μιλησω με τον ενδοκρινολογο μου για να δουμε μηπως πρεπει να αλλαξω την δοση απο το χαπακι του θυροειδη... εχω αγχωθει πολυ...........
Παλιά 26-06-09, 09:56   #38
TASIA1982

Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
TASIA1982 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Και εγω κοριτσια εχω ταχυπαλμιες και ειμαι στον 6ο.εχω μεχρι 100 παλμους.και εγω νιωθω την καρδια μου να χτυπα δυνατα.αφου μερικες φορες οταν ξαπλωνω κουνιεμαι ολοκληρη απο τους χτυπους και αλλες φορες με χτυπαει μεσα στα αυτια ο ηχος.προχτες που πηγα στον γιατρο μου του το ειπα και μου ειπε να παω σε καρδιολογο να το ελενξω και μου εγραψε να κανω και εξετασεις για τον θυροειδη μου.η πιεση μου ειναι συνεχεια 10 η μεγαλη και 6 η μικρη.ειναι καλα?
Ο χρήστης TASIA1982 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-08-09, 00:22   #39
mariazante

Το avatar του χρήστη mariazante

Περιοχή: Ζακυνθος
mariazante ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ειναι πολυ εκνευριστικο να ακους τοσο δυνατα την καρδια σου στα αυτια.και εγω κουνιεμαι μερικες φορες.αφου νομιζω οτι κανει σεισμο.απλα σκεφτομαι τωρα οτι με το παραμικρο με πιανει ταχυπαλμια.....αν με πιασουν με το καλο πονοι να γεννησω δεν θα αντεξω απο τον φοβο μου.θα σπασει η καρδια μου.με ανησυχει αυτο.

Ο χρήστης mariazante δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-08-09, 16:26   #40
sofia27

Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
sofia27 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το θυροειδη σου τον κοιταξες καθολου?Ο γιατρος μου ειπε οτι φερνει ταχυκαρδια
Ο χρήστης sofia27 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές