Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 03-03-10, 18:26   #121
Αναστασί

Περιοχή: Αθήνα
Αναστασί χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ευχαριστούμε πολυ!!!!
Αυτές οι συμβουλές είναι πολύτιμες........
Παλιά 04-03-10, 21:03   #122
kajoe2

Περιοχή: Athens
kajoe2 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο angel_mammy Εμφάνιση μηνυμάτων
FwTeiNi καλησπέρα,

Καταρχήν σου εύχομαι να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη. Στο θέμα του ύπνου τώρα. Στα μαθήματα ανώδυνου τοκετού μας είπαν οτι εαν θέλουμε μπορούμε να κοιμόμαστε μπρούμητα και πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Και τότε να φανταστείς ήμουνα στον 8ο με μια κοιλιά τεραστια. Προσπάθησα κι εγώ να κοιμηθώ μπρούμητα αλλά είχα ήδη μάθει στο πλάγια (δεξιά αν δεν κάνω λάθος) και από το αγχος μου το απέφυγα. Τώρα όσον αφορά το ανάσκελα. Αν πνίγεσαι τώρα που είσαι στην αρχή, μετά που θα μεγαλώσει το μωρό θα χάνεσαι στην κυριολεξία. (τουλάχιστον εγώ αυτό πάθαινα γιατί κάτι παίζει με κάποια αρτηρία φλέβα και δεν περνάει το αίμα. κατι τέτοιο. όχι σε όλες όμως).

Για να σου φύγει η ανασφάλεια ρώτα και το γιατρό σου. Το πιο πιθανό είναι να σου πει οτι δεν υπάρχει πρόβλημα ή να σου προτείνει να κοιμάσαι αριστερά.

Καλή συνέχεια
ΣΩΣΤΟ !! Αυτο με την αρτηρια !! Νομιζω κανει κακο να κοιμασαι ανασκελα ! Κατι εμποδιζετε λεει η καλη κυκλοφορια του αιματος προς το μωρο ! Βασικα βολευεσε να κοιμασαι μπρουμητα ??? Ακομα και αρχη που ειναι , δεν νοιωθεις πιεση στην κοιλια ?? Εγω μολις εμαθα πως ημουν εγγυος , με τιποτα ομως μπρουμητα ! Και κοιμαμαι και παντα ετσι ! Σαν να με πιεζε κατι ! Ισως να ηταν και ψυχολογικο ! Τι θεμα και αυτο με τον υπνο !βρυκολακας ειχα γινει ! Μαλιστα το πρωτο πραγμα που εκανα και το ευχαριστηθηκα οσο τιποτα , ηταν μολις γεννησα , πρωτη μερα στο νοσοκομειο , κοιμηθηκα μπρουμητα !!!!!!! Μου ειχε λειψει !!! Βεβαια ποναγε το στηθος μου τοτε , αλλα το ξεπερασα Με το καλο , να πανε ολα καλα !
Παλιά 22-03-10, 10:06   #123
koullam

Το avatar του χρήστη koullam

koullam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ δεν έχω κανένα προβλημα και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη κοιμόμουν μέχρι 5 μηνών μπρούμυτα. Το θέμα ειναι αν μπορείς και δεν ενοχλήσε δεν έχει πρόβλημα αν δεν μπορείς αναγκαστηκά θα κοιμάσαι αλλιώς όπως σε βολεύει. Και τώρα που είμαι έγκυος πάλυ μπρούμυτα κοιμάμε μέχρι να μεγαλώσει η κοιλιά και να μην βολεύει !!

Ο χρήστης koullam δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-09-10, 12:12   #124
little

little χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή επιτρέπεται να κοιμόμαστε μπρούμυτα;

Μεχρι πότε επιτρέπεται να κοιμόμαστε μπρούμυτα; Όταν ρώτησα τον γιατρό μου είπε να κοιμάμαι όπως με βολεύει. Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει πολύ να κοιμάμαι μπρούμυτα και ακόμα η κοιλιά μου δεν έχει μεγαλώσει τόσο έτσι ώστε να με ενοχλεί, αλλά νοιώθω πολλές τύψεις μήπως το πιέζω. Είμαι 15 εβδομάδων και δεν έχω πάρει κάποια κιλά ακόμα, απλά η κοιλιά που ήδη είχα έχει αλλάξει σχήμα. Στρογγύλεψε
Ο χρήστης little δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-09-10, 12:17   #125
Niki81

Niki81 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγω οσο μπορούσα και δε με ενοχλουσε η κοιλια κοιμομουνα μπρουμυτα.Περιπου μεχρι τη 16η εβδομαδα αν θυμαμαι καλα δεν ειχα προβλημα.Απο κει και μετα η κοιλια παραστρογγυλεψε και το εκοψα και μου το ειπε και η μαια μου πλεον να μην κοιμαμαι μπρουμυτα.Το κακο ειναι οτι μονο ετσι μπορω να κοιμηθω και πλεον δε βολευομαι με τπτ με αποτελεσμα να κοιμαμαι ελαχιστα.
Ο χρήστης Niki81 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-09-10, 12:47   #126
tracy

tracy χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω ειμαι 5 μηνων και αρχισε εδω και καιρο να μου λειπει το μπρουμυτα!!.............
Ο χρήστης tracy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-09-10, 20:37   #127
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΥΠΝΟΣ ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ ... δεν είχα ιδέα!

Κορίτσια κάπου διάβασα τώρα ότι ο ύπνος μπρούμυτα στην εγκυμοσύνη δεν επιτρέπεται. Εγώ όλο το πρώτο τρίμηνο τώρα το έχω περάσει να κοιμάμαι μπρούμυτα ... λέτε να έχω κάνει κακό στο μωρό ή αυτά ισχύουν σε μεγαλύτερους μήνες?

Ο χρήστης ΒΕΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-09-10, 21:01   #128
Dimitra83
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Περιοχή: GERMANY
Dimitra83 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

αν ειχες κανει κατι κακο θα φαινοταν οποτε μην ανυσηχεις.
ποτε δε κοιμηθηκα μπρουμυτα σε καμια εγκυμοσυνη γιατι φοβομουν μη πλακωνω το μωρο.ε οσο να ναι 50 γραμμαρια μωρο να εχει εμενα απο πανω? δε ξερω αν επιτρεπετε η οχι απλα εγω δε το εκανα.
Ο χρήστης Dimitra83 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-09-10, 21:06   #129
κατια81

Το avatar του χρήστη κατια81

κατια81 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Επειδη ειχα μεγαλο προβλημα στο οτι δεν μπορουσα να κοιμηθω αλλιως εκτος απο μπρουμυτα,ειχα ρωτησει τον γιατρο μου και μου ειχε πει οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα!!!!
Ετσι κοιμομουν μπρουμυτα μεχρι και τον 5ο μηνα γιατι δεν ειχε πεταχτει καθολου η κοιλια μου και βολευομουν.
Οταν αρχισα να φουσκωνω κοιμομουν κατι αναμεσα απο πλαγια και ελαφρως μπρουμυτα.Ειχα βρει σταση που βολευομουν.
Απο εκει και περα οταν η κοιλια φουσκωσει και να θελεις δεν μπορεις!
Τωρα μονο ανασκελα και λιγο στο πλαι μονο με το μαξιλαρι θηλασμου που εχω παρει και το βαζω αναμεσα στα ποδια μου και γερνω λιγο την κοιλια μου επανω σε αυτο!!!
Παλιά 05-09-10, 21:07   #130
babystar

babystar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγώ πάλι στην πρώτη εγκυμοσύνη κοιμόμουν σχεδόν μέχρι τέλους μπρούμυτα, η αδερφή μου το ίδιο και μέχρι στιγμής κοιμάμαι ΜΟΝΟ μπρούμυτα σε αυτήν την εγκυμοσύνη...Στη μικρή σίγουρα δεν έκανα κάτι κακό, όπως και η αδερφή μου στο γιο της...Λες σε αυτό το μωρό να κάνω κακό?Πάντως ανάσκελα δεν μπορώ να κοιμηθώ...
Παλιά 05-09-10, 21:17   #131
Thaumataki

Το avatar του χρήστη Thaumataki

Thaumataki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο κατια81 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη ειχα μεγαλο προβλημα στο οτι δεν μπορουσα να κοιμηθω αλλιως εκτος απο μπρουμυτα,ειχα ρωτησει τον γιατρο μου και μου ειχε πει οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα!!!!
Ετσι κοιμομουν μπρουμυτα μεχρι και τον 5ο μηνα γιατι δεν ειχε πεταχτει καθολου η κοιλια μου και βολευομουν.
Οταν αρχισα να φουσκωνω κοιμομουν κατι αναμεσα απο πλαγια και ελαφρως μπρουμυτα.Ειχα βρει σταση που βολευομουν.
Απο εκει και περα οταν η κοιλια φουσκωσει και να θελεις δεν μπορεις!
Τωρα μονο ανασκελα και λιγο στο πλαι μονο με το μαξιλαρι θηλασμου που εχω παρει και το βαζω αναμεσα στα ποδια μου και γερνω λιγο την κοιλια μου επανω σε αυτο!!!
Κι εγώ ακριβώς το ίδιο!!!!! Κοιμόμουν μπρούμυτα, μέχρι τον 5ο, οπότε και με ενοχλούσε η κοιλιά. Ο γιατρός δε μου το ''απαγόρευσε''.
Παλιά 05-09-10, 22:10   #132
lineal

lineal χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κι εγω μεχρι να με ενοχλησει η κοιλια μου μπρουμυτα κοιμομουν.
Ο χρήστης lineal δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 05-09-10, 22:23   #133
koukounaki

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
koukounaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και γω μια απο τα ιδια με τις προλλαλησασες. Νομιζω πως δεν συντρεχει λογος ανησυχιας.
Ο χρήστης koukounaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-09-10, 22:28   #134
koufetaki

Το avatar του χρήστη koufetaki

Περιοχή: θεσσαλονικη
koufetaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καμια δεν ειχε προβλημα με το στηθος απο την αρχη?εγω παλι μαζευα τα χερια μου και προσπαθουσα να το βολεψω πονουσα παρα πολυ.και ανασκελα δεν ειναι καλη σταση γτ υπαρχει η κεντρικη αρτηρια στην μεση ποιο κατω που πιεζετε,στα διπλα νομιζω ειναι η καλυτερη σταση και προς το τελος με 4-5-6μαξιλαρια.ουφ!τι θυμηθικα τωρα!!!πα!πα!
Παλιά 05-09-10, 22:33   #135
Dimitra83

Προεπιλογή

ναι για το ανασκελα ξερω κ εγω οτι δεν κανει
Παλιά 05-09-10, 22:37   #136
Thaumataki

Το avatar του χρήστη Thaumataki

Thaumataki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitra83 Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι για το ανασκελα ξερω κ εγω οτι δεν κανει
Ανάσκελα δεν κάνει, μπρούμυτα το φοβόμαστε και μετά από κάτι μήνες δεν μπορούμε.... Να κοιμόμαστε όρθιες τότε ;;;
Παλιά 05-09-10, 22:39   #137
Dimitra83

Προεπιλογή

εννοια σου κ κοιμομαστε κ ορθιες μετα τη γεννα...ξερεις ποσες φορες με πηρε ο υπνος ενω εκανα βολτες στο διαδρομο στις 4 κ στις 5 τα ξημερωματα?προσπαθωντας να κοιμησω το μωρο!μεχρι κ ονειρο με ανοιχτα ματια εχω δει ενω ταιζα το μικρο! μια χαρα ορθια κοιμομουν
Παλιά 05-09-10, 22:43   #138
koufetaki

Προεπιλογή

μια φορα κοιμηθηκα με το μωρο στο στηθος ξαπλωτη σταση και ξυπνησα μετα απο 2μιση ωρες ....το μωρο ακομη κοιμοταν και θηλαζε!!!
Παλιά 05-09-10, 22:45   #139
babystar

Προεπιλογή

Παράθεση:
καμια δεν ειχε προβλημα με το στηθος απο την αρχη?
Βάζω το χέρι μου κάτω από το στήθος, στα πλευρά μου και ανασηκώνομαι λίγο και δεν με πονάει....Πάντα έτσι κοιμάμαι, γιατί έχω μεγάλο στήθος έτσι και αλλιώς και έγκυος να μην είμαι, με ενοχλεί το στήθος....
Παλιά 05-09-10, 22:46   #140
babystar

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο koufetaki Εμφάνιση μηνυμάτων
μια φορα κοιμηθηκα με το μωρο στο στηθος ξαπλωτη σταση και ξυπνησα μετα απο 2μιση ωρες ....το μωρο ακομη κοιμοταν και θηλαζε!!!
Εννοείται ότι ξαπλωτή στάση πάντα κοιμόμουν, ακόμα και για 10 λεπτά, όσο το μωρό θήλαζε, δεν έχει σημασία...Αλλά ξαπλωτά, πάντα κοιμόμουν!!!
Παλιά 05-09-10, 22:51   #141
koufetaki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο babystar Εμφάνιση μηνυμάτων
Βάζω το χέρι μου κάτω από το στήθος, στα πλευρά μου και ανασηκώνομαι λίγο και δεν με πονάει....Πάντα έτσι κοιμάμαι, γιατί έχω μεγάλο στήθος έτσι και αλλιώς και έγκυος να μην είμαι, με ενοχλεί το στήθος....
αμαν βρε κοπελα μου τι δυσκολα που ειναι!στο 1ο μου παιδι ειχα βαλει 21 κιλα και θυμαμε οταν ξαπλωνα με ενοχλουσε ο ...πωπος μου!ελεγα στον αντρα μου οτι πολυ θα ηθελα να ειχε δυο τρυπες για να τον βολεψω!!!
Παλιά 05-09-10, 22:54   #142
babystar

Προεπιλογή

Προς το παρόν δε σκέφτομαι το τέλος που όντως δεν μπορείς να κουνηθείς...Προς το παρόν άλλα με αγχώνουν....
Παλιά 15-09-10, 15:39   #143
BABY

Το avatar του χρήστη BABY

BABY ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΥΠΝΟΣ ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ

Κοριτσια, δεν θυμαμαι καθόλου απο την πρωτη μου εγκυμοσύνη,πειραζει να κοιμομαστε μπρουμυτα τους πρωτους μηνες που μπορουμε,δεδομενου οτι αργοτερα ειναι αδύνατον αυτό ?? πιεζουμε το μωρο ?? ειμαι στην 7η εβδομαδα κυησης και ολο μπρουμυτα θελω και μπορω να κοιμαμαι
Ο χρήστης BABY δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-09-10, 16:33   #144
ιανουαριος 2010
Απενεργοποιημένος member request

Περιοχή: σερρες
ιανουαριος 2010 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

απο οσο ξερω δεν υπαρχει κανενα προβλημα.. ειδικα τωρα που εισαι στις αρχες.. ρωτα καλυτερα ομως τον γιατρο σου.. εγω τον ειχα ρωτησει και μου ειπε να κοιμαμαι οπως θελω αρκει να νιωθω ανετα και να ξεκουραζομαι..
καλη εγκυμοσυνη..
Ο χρήστης ιανουαριος 2010 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-10-10, 19:43   #145
gentriana

Το avatar του χρήστη gentriana

gentriana χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Έχετε μήπως βρει κάτι να σας βοηθά στη στάση ύπνου; Εγώ ας πούμε κοιμόμουν πάντα μπρούμυτα και τώρα τα έχω βρει σκούρα. Ακόμα χωράει η κοιλιά μου αλλά νιώθω ενοχές και πονάω κιόλας, οπότε προσπαθώ να μένω στο πλάι, αλλά δεν έχω μεγάλη επιτυχία. Ανάσκελα αδύνατον να ξεκουραστώ. Συχνά ξυπνάω και είμαι ημι-μπρούμυτα. Βάζω ένα μαξιλάρι ανάμεσα στα πόδια και για να αλλάξω πλευρό ξυπνάω πάλι για να μεταφέρω το μαξιλάρι. Λίγο η άβολη θέση, λίγο η συχνοουρία, έρχεται μετά και το άγχος, πάει ο ύπνος! Πώς μπορώ να κρατηθώ με κάποια άνεση στην πλάγια θέση; Κάποιο από τα ειδικά μαξιλάρια που πουλάνε ωφελεί σε κάτι; Ξυπνάω άγρια μεσάνυχτα και βλέπω τελεμάρκετινγκ! Έλεος! Α, και κάπου 5-6 το πρωί έχει στο Μακεδονία ένα ιταλικό σίριαλ με γιατρούς, αντιγραφή του Greys Anatomy...
Παλιά 09-10-10, 21:17   #146
linaki G

Το avatar του χρήστη linaki G

linaki G χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ο δικός μου γιατρός ήταν κατηγορηματικός για τη στάση. Ανάσκελα απαγορεύεται γιατί μπορεί να διακόψει το βάρος της κοιλιάς την κυκλοφορία του αίματος. (Δυστυχώς για μένα γιατί ουκ ολίγες φορές με έπαιρνε ο ύπνος σε αυτή τη στάση όπως έβλεπα τηλεόραση...)

Για μπρούμυτα φοβάμαι και να το σκεφτώ...

Οπότε μόνο στο πλάι. Δεν μου διευκρίνισε αν είναι καλύτερα δεξιά ή αριστερά. Όμως ήδη έχω κάνει κοιλιά που, όταν γυρίζω στο πλάι νιώθω να "πέφτει" και να με τραβάει. Έτσι βολεύομαι βάζοντας διπλωμένη μια μικρή κουβερτούλα κάτω από την κοιλιά μου για να την "κρατάει". Προς το παρόν έτσι μπορώ και κοιμάμαι. Αργότερα ίσως χρησιμοποιήσω κάποιο μαξιλαράκι με τον ίδιο τρόπο.

Ακόμα δεν έχω προμηθευτεί με τα ειδικά μαξιλάρια για την εγκυμοσύνη και δεν ξέρω κατά πόσο θα με βολέψουν...
Παλιά 09-10-10, 22:07   #147
jst

Το avatar του χρήστη jst

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
jst χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή I love μπρούμυτα!!!

Λοιπόν εγκυούλες μου, εγώ γέννησα πέρυσι. Καθ' όλη μα όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης κοιμόμουν μπρούμυτα με ελαφριά κλίση προς τα πλάγια, αναγκαστικά λόγω της κοιλιάς. Ακόμη και την παραμονή της γέννας μου κοιμήθηκα μπρούμυτα. Και φυσικά επειδή φοβόμουν είχα ρωτήσει τη γυναικολόγο μου τουλάχιστον 10 φορές και μου έλεγε πως το μπρούμυτα δεν πειράζει. Επειδή όμως κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική ρωτήστε τους γυναικολόγους σας που είναι και οι αρμόδιοι.
Ο χρήστης jst δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-10-10, 10:25   #148
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εμένα ο γιατρός μου είπε ότι το μπρούμυτα δεν πειράζει και ακόμα ούτε το ανάσκελα. Το ανάσκελα πειράζει όταν μεγαλώσει η κοιλιά μου είπε. Οπότε κι εμένα μπρούμυτα με μικρή κλίση προς το πλάι με βλέπω.

Παλιά 11-10-10, 11:00   #149
SKEK

Το avatar του χρήστη SKEK

SKEK χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΒΕΡΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εμένα ο γιατρός μου είπε ότι το μπρούμυτα δεν πειράζει και ακόμα ούτε το ανάσκελα. Το ανάσκελα πειράζει όταν μεγαλώσει η κοιλιά μου είπε. Οπότε κι εμένα μπρούμυτα με μικρή κλίση προς το πλάι με βλέπω.
Μην το φοβάσαι καθόλου. Και γω 9 μήνες μπρούμητα με ελαφρά κλίση πλάγια και δεν έμεινα ούτε μέρα χωρίς ύπνο. 9 Μήνες κοιμόμουν κάθε μέρα 10ωρα!!
Παλιά 11-10-10, 11:26   #150
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο SKEK Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην το φοβάσαι καθόλου. Και γω 9 μήνες μπρούμητα με ελαφρά κλίση πλάγια και δεν έμεινα ούτε μέρα χωρίς ύπνο. 9 Μήνες κοιμόμουν κάθε μέρα 10ωρα!!
Αχ τυχερή!!! Εγώ έχω αϋπνίες + ότι έχω και τη μικρή που με ξυπνάει από τα χαράματα!

Παλιά 11-10-10, 12:05   #151
aggeliki

Περιοχή: Ν.ΜΑΚΡΗ
aggeliki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ανασκελα κανει αλλα καλο ειναι να αποφευγεται στους 2 τελευταιους μηνες γιατι μπορει να μην περνει καλο οξυγονο το μωρο,η καλυτερη σταση ειναι πλαγια αριστερα.
Παλιά 11-10-10, 15:29   #152
aliki1983

aliki1983 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Λοιπον κοριτσια.
Μέχρι και τον 3ο μήνα δεν κοιμόμουν την νύχτα. Στον 4ο μια χαρά ύπνο είχα!!! Τώρα στον 5ο δεν μπορώ να βολευτώ καθόλου και πάλι δεν κοιμάμαι. Ανάσκελα νιώθω ότι με πλακώνει το στομάχι μου. Βάζω δύο μαξιλάρια στο κεφάλι μου για να είμαι πιο ψηλά και έτσι καταφέρνω να κοιμηθώ λίγο. Βέβαια πάντα με πολλές διακοπές.
Στο πλάι νιώθω ότι η κοιλιά μου θα ξεκολήσει και φοβάμαι μήπως πλακώσω το μωρό. Χτες το πρωί που γύρισα στο πλαι ένιωσα το μπεμπε να με κλωτσάει και άλλαξα πάλι πλευρο. Φοβάμαι μήπως του κάνω κακό. Πήρα και αυτό το μαξιλάρι που είναι για την εγκυμοσύνη και για τον θυλασμό μετά και για να πω την αλήθεια δεν με βοήθησε.
Καμιά ιδέα βρε κορίτσια???

Ευχαριστώ.

Ο χρήστης aliki1983 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-04-11, 20:45   #153
Zuzunaki

Zuzunaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Με τον ύπνο τι γίνεται;

Διάβασα σε ένα βιβλίο ότι είναι καλύτερο να κοιμάται η έγκυος στο πλάϊ αλλά εγώ όταν γέρνω στο πλάϊ φοβάμαι ότι το μωρό πιέζεται και ότι μπορεί να πάθει τίποτα κι έτσι γυρνάω πάλι κανονικά. Εσείς;
Ο χρήστης Zuzunaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-04-11, 21:03   #154
anastasiaspil

anastasiaspil ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ μόνο στο πλάι μπορούσα να κοιμηθώ. Όταν ήμουν ανάσκελα μου ερχόταν εμετός. Γέννησα μια χαρά. Δεν μου είχε πει ο γιατρός να μην κοιμάμαι στο πλάι.
Πρώτη φορά το ακούω.
Ο χρήστης anastasiaspil δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-04-11, 22:32   #155
Sofia82

Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Sofia82 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ανάσκελα για το μωρό επιτρέπεται, αν κάποια δεν βολεύεται στο πλάι. Απλά επειδή στρεσάρεται η μέση της μανούλας, καλό είναι να αποφεύγεται ... και ιδίως για εμάς που αποκτούμε πολύ εύκολα πόνους στη μέση. Στο πλάι συνιστάται γενικά από όσο ξέρω για τις εγκυούλες, και μάλιστα σε εμβρυική θέση, σαν τα μπεμπάκια μας δηλαδή, με λυγισμένα τα πόδια για να ανακουφίζεται η μέση μας. Δεν πιέζεται καθόλου το μπεμπάκι μας στο πλάι ... εγώ μέχρι πριν από 3-4 εβδομάδες κοιμόμουν μπρούμητα ... γιατί δεν είχα καθόλου κοιλίτσα και χωρίς να θέλω γύριζα στον ύπνο μου . Τώρα όμως άλλαξαν τα πράγματα!
Παλιά 29-04-11, 23:04   #156
lion22

lion22 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και εγω κοιμομουν μπρουμυτα σχεδον σε ολη την εγκυμοσυνη.
ειχα ρωτησει πολλες φορες τον γιατρο και δεν ειχε προβλημα.
μονο στο τελος με δυσκολευε καπως αλλα σας μιλω εντιμως οτι
ακομα και την παραμονη πριν γενησω ανακαλυψα οτι ειχα γυρισει
μπρουμυτα!
Ο χρήστης lion22 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-04-11, 23:18   #157
SMARA

Το avatar του χρήστη SMARA

Περιοχή: κως
SMARA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω ειμαι στην 20 εβδομαδα, και ακομα κοιμαμαι μπρουμυτα. πολλες φορες ομως γυρναω και στο πλαι.νοιωθω ανετα σε εμβρυακη σταση,και ξεκουράζομαι αρκετα. βεβαια οι πονοι στην πλατη και την μέση δεν σταματουν ακομα και το βραδυ, και σε όποια σταση κιαν ειμαι. Υπομονη φιλες μου αξιζει τον κοπο
Ο χρήστης SMARA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-04-11, 23:36   #158
mamamikaela

Περιοχή: Στον κόσμο μου.....
mamamikaela ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμενα με βοηθησε πολυ το μαξιλαρι που ειχα παρει για το θηλασμο,Ειναι φαντασου σαν μια μεγαλη μπανανα,και κοιμομουνα ανεκαθεν στο πλαι.Αντιθετος ειναι καλυτερος ο υπνος στο πλαι και για τη μαμα και για το μωρακι.Ειναι βεβαια και πως σε βολευει.
Παλιά 30-04-11, 00:05   #159
baggi

Περιοχή: Λάρισα
baggi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα κορίτσια!!! Η γυναικολόγος - γενετιστής στην οποία έκανα την αυχενική και τη β επιπέδου μου είπε ότι πρέπει να κοιμάμαι στο πλάι και μάλιστα προς τ΄αριστερά!!! Προσπαθώ να κοιμηθώ έτσι αλλά συνήθως ξυπνάω και συνειδητοποιώ ότι γυρνάω δεξιά γιατί έτσι κοιμόμουν πάντα. Με το γυναικολόγο που με παρακολουθεί καθ όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν το συζήτησα ποτέ γιατί απλά έχω πολύ πιο σοβαρά θέματα που προέκυψαν και επιπλέον δεν το είχα ξανακουσει από κανέναν αυτό και δεν έδωσα βάση..Με τη πρώτη ευκαιρία θα το συζητήσω μαζί του.
Ο χρήστης baggi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-04-11, 10:08   #160
anastasiaspil

anastasiaspil ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο baggi Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα κορίτσια!!! Η γυναικολόγος - γενετιστής στην οποία έκανα την αυχενική και τη β επιπέδου μου είπε ότι πρέπει να κοιμάμαι στο πλάι και μάλιστα προς τ΄αριστερά!!! Προσπαθώ να κοιμηθώ έτσι αλλά συνήθως ξυπνάω και συνειδητοποιώ ότι γυρνάω δεξιά γιατί έτσι κοιμόμουν πάντα. Με το γυναικολόγο που με παρακολουθεί καθ όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν το συζήτησα ποτέ γιατί απλά έχω πολύ πιο σοβαρά θέματα που προέκυψαν και επιπλέον δεν το είχα ξανακουσει από κανέναν αυτό και δεν έδωσα βάση..Με τη πρώτη ευκαιρία θα το συζητήσω μαζί του.

Εγώ κοιμόμουν στο πλάι αλλά από την δεξιά πλευρά. Έτσι είχα συνηθίσει. Αργότερα επειδή με πονούσαν και τα πόδια μου πάρα πολύ, έβαζα ένα μαξιλάρι από κάτω από το ένα μου πόδι και ανακουφιζόμουν αρκετά.
Τους τελευταίους δύο μήνες βέβαια δεν βολευόμουν πουθενά, ότι κι αν έκανα. Δύσκολη κατάσταση.
Ο χρήστης anastasiaspil δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές