Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Νεογνά & Μωρά: Διατροφή > Υποκατάστατα μητρικού γάλακτος & αποστείρωση

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 11-07-11, 00:25   #161
Sha

Το avatar του χρήστη Sha

Περιοχή: Νοτια προαστια
Sha ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμενα μπηκε τωρα στο μπιμπερο ειναι 12 μηνων του ειχα ενα γυαλινο τις chicco αλλα ο μικρος τελευταια θελει να κραταει το μπιμπερον μονος του και του πεφτει λιγο βαρη και ειναι και σε φαση που πεταει πραγματα ετσι του πηρα ενα πλαστικο παλι τις chicco πρεπει να ανησυχω κοριτσια???????
Ο χρήστης Sha δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-07-11, 02:52   #162
pelagia

Το avatar του χρήστη pelagia

Περιοχή: rodos
pelagia ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pelagia
Προεπιλογή

Κοριτσια παρτε MAM η Avent ειναι πολι καλα πλαστικα μπιμπερο και bppa free
Παλιά 11-07-11, 02:58   #163
annagrig1980

annagrig1980 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κοριτσια εμπιστευεστε ενα μωρο παιδι με ενα γυαλινο μπιμπερο στα χερακια του;
Παντως και τα γυαλινα εχουν πλαστικη βαση στο αημειο που μπαινει η πιπιλα!
Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα!
Ο χρήστης annagrig1980 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-07-11, 08:38   #164
katerina2512

Το avatar του χρήστη katerina2512

katerina2512 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κοριτσια καλήμερα επειδη το θεμα αυτο το εχω ψαξει παρα πολυ , λογω του οτι η ηταν το θεμα της πτυχιακης μου, εχω να σας πω οτι το bpa ή αλλιως Δισφαινόλη Α ειναι ο βασικος ενδοκρινικος διαταρακτης της ζωής μας . Εννοειται οτι αυτο ισχυει για ολους τους ανθρωπους καθε ηλικιας . Απλα δινουμε παραπανω σημασια στην εκθεση των παιδιων σε αυτο το χημικο καθως κ σε αλλα διοτι οσο πιο μακροχρονια η εκθεση σε ενδοκρινικους διαταρακτες , τοσο πιο πιθανο να δημιουργηθει προβλημα στον οργανισμο. Μην παιρνετε αψηφιστα το γεγονος . Δεν αρκει να πλενουμε τα πλαστικα μπουκαλια , ουτε να βαζουμε μεσα σε αυτα αποκλειστικα κρυα ροφηματα . Μιλαω παντα για τα μπουκαλια που δεν αναγραφουν BPA free . Τωρα αν οι εταιριες που υποστηριζουν οτι τα δικα τους μπουκαλια δεν εχουν BPA λενε αληθεια , αυτο δεν το γνωριζω . Παντως καλυτερα να προτιμαμε αυτες (γτ πιστευω οτι ελεγχονται περισσοτερο) παρα οποιοδηποτε πλαστικο μπουκαλι που δεν ξερουμε απο που κραταει η σκουφια του .
Ο χρήστης katerina2512 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-07-11, 08:39   #165
katerina2512

Το avatar του χρήστη katerina2512

katerina2512 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο annagrig1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοριτσια εμπιστευεστε ενα μωρο παιδι με ενα γυαλινο μπιμπερο στα χερακια του;
Παντως και τα γυαλινα εχουν πλαστικη βαση στο αημειο που μπαινει η πιπιλα!
Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα!
Η πλαστικη βαση δεν ερχεται σε επαφη με το ζεστο γαλα...
Ο χρήστης katerina2512 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-07-11, 16:04   #166
MayMeye

Περιοχή: Αθήνα
MayMeye χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Τα πάντα τώρα πια είναι BPA free... Δεν βρίσκεις σε καταστήματα μπιμπερό που να μην είναι BPA free. Έχουν καταργηθεί / απαγορευτεί, και πέφτουν πρόστιμα.
Παλιά 23-07-11, 22:56   #167
Little Monkey

Το avatar του χρήστη Little Monkey

Περιοχή: UK
Little Monkey ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Άρα... πολύ κακό για το τίποτα;;;
Ο χρήστης Little Monkey δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-07-11, 23:08   #168
MayMeye

MayMeye χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Little Monkey Εμφάνιση μηνυμάτων
Άρα... πολύ κακό για το τίποτα;;;
Νομίζω πως ναι. Σε δύο μεγάλες αλυσίδες βρεφικών ειδών (πολύ γνωστές) έκανα σχετική έρευνα και σχετική συζήτηση με τις υπαλλήλους και όντως, δεν κυκλοφορούν μπιμπερό που δεν είναι BPA free. Δεν ξέρω αν σοπερ μάσκες, φαρμακεία και αλλα καταστήματα είναι "clean" αλλά μάλλον είναι, γιατί πέφτουν πρόστιμα. Παρόλα αυτα, ριξτε μια ματιά και εδώ... http://zrecs.blogspot.com/2007/07/z-...carbonate.html
Παλιά 23-07-11, 23:11   #169
MayMeye

MayMeye χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Δείτε και εδώ: http://i.news.pathfinder.gr/item/713895
Παλιά 23-07-11, 23:19   #170
Little Monkey

Προεπιλογή

Εγώ πάντως ό,τι πλαστικά μπιμπερό έχω δει σε σούπερ μάρκετ, φαρμακεία και μαγαζιά, και ειδικά της Avent και της NUK που χρησιμοποιούμε εμείς, γράφουν πάνω BPA free.
Παλιά 23-07-11, 23:26   #171
Anastasia1981

Anastasia1981 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

τα βακτηρια που περιεχει η φορμουλα ομως δεν εξουδετερωνονται κατω απο τους 70 βαθμους.και αυτο μπορει να εχει σοβαρες επιπτωσεις στην υγεια του βρεφους.
αυτο που αναρωτιεμαι ειναι αν οντως οσα γραφουν οτι ειναι ΒΡΑ free αν ειναι οντως ετσι η αν μας δουλευουν γιατι τοσα και τοσα ακουμε καθημερηνως,
η δικια μου βολευεται μονο με της Νυκ τα οποια γραφουν οτι ειναι ΒΡΑ free αλλα ειναι ομως?
Ο χρήστης Anastasia1981 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-07-11, 23:53   #172
Little Monkey

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Anastasia1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα βακτηρια που περιεχει η φορμουλα ομως δεν εξουδετερωνονται κατω απο τους 70 βαθμους.και αυτο μπορει να εχει σοβαρες επιπτωσεις στην υγεια του βρεφους.
Ο άντρας μου που είναι χημικός / τεχνολόγος τροφίμων λέει ότι στην φόρμουλα (και σε οποιαδήποτε ξηρή τροφή) είναι πολύ δύσκολο να αναπτυχθούν επιβλαβείς μικρο-οργανισμοί, και σίγουρα δεν χρειάζεται να βάλεις καυτό νερό για να σκοτώσεις ...τα βακτήρια. Λέει ότι η καλύτερη θερμοκρασία είναι 40-50 βαθμοί γιατί αν το νερό είναι πιο ζεστό καταστρέφονται οι θρεπτικές ουσίες / βιταμίνες του γάλακτος. Όταν φτιάχνει ο ίδιος το γάλα του μωρού, αφήνει το νερό πάρα πολλή ώρα να κρυώσει και μέχρι στιγμής το βρέφος μας είναι υγιέστατο. Περισσότερο σχολαστικός είναι με την αποστείρωση των σκευών.

Σημειώνω εδώ ότι ο άντρας μου έχει δουλέψει στο παρελθόν σε εργοστάσιο παραγωγής παιδικών τροφών και γαλάτων, οπότε ξέρει τι λέει.
Παλιά 23-07-11, 23:55   #173
Anastasia1981

Προεπιλογή

σε αναλογο θεμα ομως η αγλαια λεει πως στους 40 βαθμους τα βακτηρια δε σκοτωνονται.μαλλον θα πρεπει να το ψαξω
Παλιά 24-07-11, 00:03   #174
Little Monkey

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Anastasia1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
σε αναλογο θεμα ομως η αγλαια λεει πως στους 40 βαθμους τα βακτηρια δε σκοτωνονται.μαλλον θα πρεπει να το ψαξω
Η Αγλαΐα είναι χημικός; Και ξέρει ότι υπάρχουν ζωντανά βακτήρια στην ξηρή τροφή (που χρειάζονται σκότωμα με καυτό νερό); Μάλλον πρέπει να σκίσει το δίπλωμά της...........
Παλιά 24-07-11, 00:05   #175
Anastasia1981

Προεπιλογή

στη βικηπαιδεια βρηκα αυτο
Τα περισσότερα βακτήρια χαρακτηρίζονται ενεργά όταν η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι μεγαλύτερη των +5 °C, με εξαίρεση κάποια θαλάσσια και εδαφικά που παραμένουν ενεργά γύρω στους 0 °C, ή λίγο χαμηλότερα. Το ανώτατο όριο δραστηριότητας των εδαφίων είναι η θερμοκρασία των +37 °C. Πέραν των +70 °C πεθαίνουν ή καθίστανται ανενεργά. Σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες παρατηρείται μια μορφή χειμερίας νάρκης.
Παλιά 24-07-11, 00:07   #176
Little Monkey

Προεπιλογή

Και τι σχέση έχει αυτό με τις ξηρές τροφές και ειδικά με το γάλα σε σκόνη;;;
Παλιά 24-07-11, 14:13   #177
Σνουφελ μου

Περιοχή: Σνουφελοαγκαλιτσα
Σνουφελ μου χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αν και ειναι λιγο οφ το θεμα οπως προκειπτει τωρα....
Ισως αναφερει στο οτι λογο του οτι τα βακτηριδια ειναι πολλα κ το καθενα σκοτωνετε σε διαφορετικη θερμοκρασια,εχουνε βγαλει το μεσω-ασφαλη-ορο(δε ξερω πως αλλιως να το πω) κ λενε οτι τα κονσερβοποιημενα προιοντα πρεπει να αποστειρωνονται(αν θελουμε) στος 70,πιο πανω πραγματι σκοτωνονται πολλα θρεπτικα συστατικα,πιο κατω δεν ειναι ασφαλη η καταναλωση(για τα βρεφη στη προκειμενη) γιατι ως γνωστον,ακομη κ στο πιο καλο κ αποστειρωμενο εργοστασιο να πας,δεν υπαρχουνε ιδανικες συνθηκες,οποτε σιγουρα θα εισελθουνε μικροοργανισμοι ,μη επιθυμητοι,στη συσκευασια,οποτε κ το ζεσταμα του προιντας προσφερει μεγαλυτερη ασφαλεια κατα καποιο τροπο..Αλλιως ποιος ο λογος να κανεις ολη αυτη τη διαδικασια κ να μη το προσφερεις σε ενα βρεφος απλα χλιαρο?
Παλιά 24-07-11, 14:20   #178
Σνουφελ μου

Προεπιλογή

Παράθεση:
Και ξέρει ότι υπάρχουν ζωντανά βακτήρια στην ξηρή τροφή (που χρειάζονται σκότωμα με καυτό νερό); Μάλλον πρέπει να σκίσει το δίπλωμά της...........
Δεν ειδα οτι αυτο το μηνυμα ητανε δικο σου.Αν θελεις απαντησε μου για πιο λογο ειναι απαραιτητο να ακολουθειται συγκεκριμενη διαδικασια στη παρασκευη γαλακτος?Γιατι εγω θεωρω οτι κ το νερο αποστειρωνεται "αλλα" κ το γαλα χρηζει αποστειρωσης(απο τα βακτηριδια) καθως "δεν υπαρχουνε ιδανικες συνθηκες" ακομη κ στο πιο τελειο εργοστασιο!Αν θελεις μπορω να σου αναλυσω κ το θεμα των ιδανικων συνθηκων αλλα σε αλλο θεμα γιατι ειμαστε οφ εχω εντυπωση...
Παλιά 26-07-11, 21:57   #179
Little Monkey

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΛΕΝΑ148 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι εγω θεωρω οτι κ το νερο αποστειρωνεται "αλλα" κ το γαλα χρηζει αποστειρωσης(απο τα βακτηριδια) καθως "δεν υπαρχουνε ιδανικες συνθηκες" ακομη κ στο πιο τελειο εργοστασιο!
Αν το γάλα αποστειρωνόταν με το βραστό νερό, θα διατηρούνταν για μέρες, όχι μόνο για 45 λεπτά με μία ώρα. Το μόνο που καταφέρνεις φτιάχνοντας γάλα με ζεματιστό νερό είναι να καταστρέφεις κάμποσες βιταμίνες. Στην τελική δεν χρειάζεται το μωρό να πιει αποστειρωμένο γάλα, αφού δεν ζει σε αποστειρωμένο περιβάλλον (εκτός αν εσύ αποστειρώνεις την πιπίλα του κάθε φορά που του τη βάζεις στο στόμα, αποστειρώνεις τα χέρια σου κάθε φορά που το ακουμπάς στα χέρια ή στο πρόσωπο, αποστειρώνεις τις σαλιάρες του και τα πετσετάκια του κάθε φορά που του σκουπίζεις τα χείλια, αποστειρώνεις το στήθος σου κάθε φορά που θηλάζεις κ.λπ.).
Παλιά 26-07-11, 23:49   #180
RATATOULI

RATATOULI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Eisai wraia little monkey! Poli swsta ta les! Mhn ginoume kai mikrofobikoi!
Ο χρήστης RATATOULI δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 27-07-11, 09:02   #181
MayMeye

MayMeye χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Για να καταλάβω... Συζητάμε περί αποστείρωσης και εξουδετέρωσης βακτηρίων που υπάρχουν μέσα σε βρεφικό γάλα σκόνη?.... Θέλετε να πείτε ότι όταν ανοίγουμε μια συσκευασία γάλακτος, αυτή περιέχει/αναπτύσσει βακτήρια? Εξ'ού και ο λόγος αποστείρωσης?....
Είστε σίγουρες για αυτά που γράφετε?????!!!!!
Παλιά 27-07-11, 21:47   #182
Jarett

Jarett ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μπουκάλια βρεφικής διατροφής για τα οποία δεν υπήρχε η απαραίτητη συνοδευτική τεκμηρίωση για την ασφάλεια χρήσης τους, σύμφωνα με την κείμενη κοινοτική και εθνική νομοθεσία, εντόπισε ο ΕΦΕΤ.
Τα προϊόντα διακινήθηκαν από την επιχείρηση JUMBO Α.Ε. η οποία προχώρησε σε προληπτική ανάκληση τους και σε σχετική ενημέρωση των καταναλωτών. Οι καταναλωτές, που έχουν ήδη προμηθευτεί τα επίμαχα προϊόντα, για προληπτικούς λόγους δεν θα πρέπει να τα χρησιμοποιήσουν επισημαίνει ο ΕΦΕΤ.

Τα προϊόντα αυτά είναι:

1) Μπιμπερό ‘NATUR’ 8oz/250ml, (6months - 3years), NT-8C2B, από Ταϊλάνδη

2) Μπιμπερό JUMBO BEBE, Gripper Bottle, 4oz/120ml, GR-170-222, από Ταϊλάνδη

3) Μπιμπερό ‘NATUR’ 8oz/250ml, (6months - 3years), NT-8C2B-100, από Ταϊλάνδη

4) Μπιμπερό JUMBO BEBE, 10oz/275ml, BL035-127, από Ταϊλάνδη

5) Μπιμπερό JUMBO BEBE, 4oz/125ml, BB-7002-R, από Ταϊλάνδη

6) Μπιμπερό BL015-BLUE, 3 STAGE GROW NURSER, από Ταϊλάνδη

7) Μπιμπερό No:43044-222, 8oz/250ml, από Ταϊλάνδη

Μπιμπερό JUMBO BEBE, 10oz/120ml, BL035-418, από Κίνα

9) Μπιμπερό JUMBO BEBE, 10oz/120ml, BL035-225, Ταϊλάνδη

http://www.newsit.gr/default.php?pna...=88857&catid=3
Παλιά 27-07-11, 23:54   #183
Anastasia1981

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MayMeye Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να καταλάβω... Συζητάμε περί αποστείρωσης και εξουδετέρωσης βακτηρίων που υπάρχουν μέσα σε βρεφικό γάλα σκόνη?.... Θέλετε να πείτε ότι όταν ανοίγουμε μια συσκευασία γάλακτος, αυτή περιέχει/αναπτύσσει βακτήρια? Εξ'ού και ο λόγος αποστείρωσης?....
Είστε σίγουρες για αυτά που γράφετε?????!!!!!
μα καλα δεν ηξερες οτι ολα τα γαλατα σκονες περιεχουν βακτηριδια?διοτι δεν ειναι αποστειρωμενα(αλλιως δε θα ειχαν καθολου βιταμινες)εννοειται οτι ΟΛΑ εχουν βακτηριδια οχι οταν τα ανοιγουμε.απο πριν τα ανοιξουμε!
Παλιά 28-07-11, 01:52   #184
Σνουφελ μου

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αν το γάλα αποστειρωνόταν με το βραστό νερό, θα διατηρούνταν για μέρες, όχι μόνο για 45 λεπτά με μία ώρα. Το μόνο που καταφέρνεις φτιάχνοντας γάλα με ζεματιστό νερό είναι να καταστρέφεις κάμποσες βιταμίνες. Στην τελική δεν χρειάζεται το μωρό να πιει αποστειρωμένο γάλα, αφού δεν ζει σε αποστειρωμένο περιβάλλον (εκτός αν εσύ αποστειρώνεις την πιπίλα του κάθε φορά που του τη βάζεις στο στόμα, αποστειρώνεις τα χέρια σου κάθε φορά που το ακουμπάς στα χέρια ή στο πρόσωπο, αποστειρώνεις τις σαλιάρες του και τα πετσετάκια του κάθε φορά που του σκουπίζεις τα χείλια, αποστειρώνεις το στήθος σου κάθε φορά που θηλάζεις κ.λπ.).

Τοτε κακως δινουνε τετοιες οδηγειες οι ιδιες οι εταιριες σωστα?
Θα σου πω το εξης...τιποτα δεν ειναι αποστειρωμενο σε αυτο το κοσμο γιατι απλα δεν υαπρχουνε "ιδανικες συνθηκες" οπως αναφερεται κ στη φυσικη κ.λ.π.
Ομως σε εναν οργανισμο στον οποιο το τελευταιο συστημα που αναπτυσεται ειναι το γαστρεντερικο(τελειωνει η αναπτυξη του μετα τη γενηση,ενω ολα τα αλλα ειναι ηδη ετοιμα ως συστηματα) και το οποιο εκ των πραγματων ειναι πιο ευαισθητο ,οτιδηποτε μπορει να προκαλεσει λοιμωξη κ.λ.π. κ σε αυτο ευθυνονται τα βακτηριδια που αναπτυσονται σε κονσερβες(γαλα βρεφικο) τοτε χρειζει αποστειρωσης κ ειδικης διαδικασιας πριν μπει στο γαστρεντερικο ενος βρεφους.

Το μεγαλυτερο ποσοστο γαστρεντεριτηδας κ..π. σε βρεφη δεν ειναι θεμα απλα ιωσεων αλλα κονσερβας.Το μονο που ειναι σε σωστα μετρα κ σταθμα ειναι το γαλα της μανας.Ολα τα αλλα θελουνε να τειρεις τις οδηγειες του κατασκευαστη αλλιως μπορει να σαι απο τους τυχαιρους που το παιδακι σου θα νοσηλευτει και θα ταλαιπωρηθει με νοσηματα στο γαστρεντερικο συστημα κ δε νομιζω να το θελει κανεις....

Καλα ειναι να μη δινουμε τοσο απλα τετοιες οδηγειες για "βρεφη" κ οχι να ειμαστε χαλαροι με νεογνα.Αλλο τα ρουχα κ αλλο τα εσωτερικα οργανα.Δεν αξηζει να ταλαιπωρησεις εναν νεογνο μονο κ μονο για να το παιξεις cool!

Οσο για το οτι οταν προσθετεις ζεστο νερο δε γινεται να κρατησεις το γαλα αυτο για μερες ειναι τελειως αλλο θεμα που αν θες κ αυτο το αναλυουμε.Το γαλα αυτο ειναι φουλ σε προσθετες βιταμινες (γιατι απο μονο του ενα αγελαδινο γαλα δε προσφερει τιποτα οποτε το αφυδατωνουνε κ προσθετουνε βιταμινες ολων των ειδων) κ ,να το πω απλα κ καμια βιταμινη δεν εχει αξια αν τη βαλεις σε ενα ποτηρι κ τη διαλυσεις κ τη πιεις μετα απο μερες.Το ιδιο συμβαινει κ με αυτα τα γαλατα.Επισης οτιδηποτε μπαγιατικο δωσεις σε ενα στομαχακι που δεν ειναι τελειοποιημενο ειναι ρισκο να κανεις ζημια.Ας ακομε το κατασκευαστη...Εστι κ αλλιως μετα τον 6 δε χρειαζεται το βρασιμο(αλλη συσταση)

Ευτυχως δε χρειαστηκε να αποστειρωσω γιατι θηλαζω κ θα θηλαζω για πολυ ακομα κ πιπιλες δε θελουμε καν!Τα ρουχα μας τα πλενουμε κ τα σιδερωνω ολα με δυνατο ατμο κ ας κοντευει να χρονισει,γιατι εχω ασχημες εμπειρειες κ ας μην εκανα ποτε την ανετη....Α! το στηθος αυτοαποστειρωνεται ετσι εξασφαλιζεται η σωστη διαδικασια!
Παλιά 28-07-11, 01:52   #185
kappaduo

Περιοχή: Athens
kappaduo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να πω κι εγώ που κάτι ξέρω βρε παιδιά?

Το νερό το βράζουμε για να αποστειρώσουμε το νερό το ίδιο κι όχι το γάλα σκόνη στο οποίο θα προστεθεί το νερό.
Το νερό της βρύσης είναι πηγή μικροβίων διότι μέσα στη διαδρομή του επιμολύνεται απο χίλιες μύριες ουσίες, μικροοργανισμούς και βάλε...(βέβαια ο βρασμός δεν μας απαλλάσσει από τις ουσίες, απλά από τα μικρόβια).

Το μωρουλίνι μας που μέχρι πριν λίγο καιρό τρεφόταν μόνο από τη μαμάκα μέσα στην κοιλίτσα σε ένα στείρο περιβάλλον βγαίνει τώρα στον έξω 'ενδιαφέροντα' κόσμο και περιβάλλεται από μικρόβια χωρίς να έχει αναπτύξει πλήρως το ανοσοποιητικό του. Στη νέα του καθημερινότητα θα πίνει κάθε 2-3 ώρες γάλα, φαντάζεστε τί θα του συνέβαινε αν κάθε μια από αυτές τις φορές 'κατάπινε' και ωραιότατα βακτηρίδια σε ικανή συγκέντρωση?

Σκεφτείτε τί κάνετε εσείς όταν πάτε σε μια ξένη χώρα, πίνετε το νερό της βρύσης ή αγοράζετε μπουκάλι? (στο μωρό γενικά δεν κάνει να δώσεις νερό από μπουκάλι διότι συχνά αυτό περιέχει φθόριο).

Τέλος, δεν βάζουμε το βραστό νερό στη σκόνη διότι έτσι της 'διαλύουμε' πολλές πολύτιμες ουσίες ('μετουσίωση πρωτεϊνών, απενεργοποίηση βιτμαινών κλπ).
Ο χρήστης kappaduo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-07-11, 02:08   #186
Σνουφελ μου

Προεπιλογή

Οχι ακριβως....Αγαπημενη μου ειναι πραγματικοτητα οτι ο κατασκευαστης τονιζει πως η σωστη διαδικασια ειναι να βρασει το νερο κ οταν ερθει σε θερμοκρασια 70 c τοτε προσθετουμε τη σκονη.Αν γραφανε τις λεπτομερεις για βακτηρια κ.λ.π. δε τα επερνε κανεις.Τοτε πως αλλιως εξηγειται η διαδικασια αυτη?Ποιος ο λογος?Γιατι δε λεει μπορειτε να προσθετε νερο το οποιο εχετε βρασει(καποια στιγμη) κ απλος να το ζεστανεται κ να βαλετε μεσα τη σκονη?Γιατι σου λεει βαλτο σε τετοια θερμοκρασια κ μετα κατσε κρυωσε το μεχρι να φτασει σε θερμοκρασια που να μπορει να το πιει το παιδι?Για να σου κανει δυσκολη τη ζωη?
Παλιά 28-07-11, 02:18   #187
kappaduo

kappaduo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

[QUOTE=ΛΕΝΑ148;2098337]Οχι ακριβως....Αγαπημενη μου ειναι πραγματικοτητα οτι ο κατασκευαστης τονιζει πως η σωστη διαδικασια ειναι να βρασει το νερο κ οταν ερθει σε θερμοκρασια 70 c τοτε προσθετουμε τη σκονη.Αν γραφανε τις λεπτομερεις για βακτηρια κ.λ.π. δε τα επερνε κανεις.Τοτε πως αλλιως εξηγειται η διαδικασια αυτη?Ποιος ο λογος?Γιατι δε λεει μπορειτε να προσθετε νερο το οποιο εχετε βρασει(καποια στιγμη) κ απλος να το ζεστανεται κ να βαλετε μεσα τη σκονη?Γιατι σου λεει βαλτο σε τετοια θερμοκρασια κ μετα κατσε κρυωσε το μεχρι να φτασει σε θερμοκρασια που να μπορει να το πιει το παιδι?Για να σου κανει δυσκολη τη ζωη?[/QUOTE

σωστα τα λες, Λενακι (αγαπημενο!!!), αλλα αυτο λεω κι εγω δεν βαζουμε ΒΡΑΣΤΟ νερο στη σκονη, αλλα το βαζουμε χλιαρο (τωρα 70 ειναι το χλιαρο, 60 δεν ξερω, παντως ΟΧΙ ΒΡΑΣΤΟ 100 βαθμων).

κι ο συλλογισμος σου ειναι σωστος, γιατι να μην το βραζω πιο νωρις, να κρυωνει καλα καλα, να βαζω σκονη και να το ζεσταινω λιγο?
γι αυτο, ο λογος ειναι οτι το νερο πρεπει να βραζει αμεσως πριν την ετοιμασια του γαλακτος απλουστατα για να ειναι το νερο 'στειρο' (ποσο πια να μολυνθει απο το βρασμο του μεχρι να κρυωσει λιγο?)

ενω αν βρασεις το μεσημερι και κανεις γαλα μεχρι το απογευμα να εισαι σιγουρη οτι θα σου εχει μολυνθει καργα το 'στειρο' σου νερακι

αλλα εσυ απο ο,τι διαβασα πιο πανω τυχερη, θηλαζεις φορτσα!!!! μπραβο σου και να συνεχισεις! (εγω πολυ λιγο γιατι επαιρνα κατι κοκτειλ φαρμακων, αστα...)
Παλιά 28-07-11, 02:39   #188
Σνουφελ μου

Προεπιλογή

[QUOTE=kappaduo;2098339]
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΛΕΝΑ148 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι ακριβως....Αγαπημενη μου ειναι πραγματικοτητα οτι ο κατασκευαστης τονιζει πως η σωστη διαδικασια ειναι να βρασει το νερο κ οταν ερθει σε θερμοκρασια 70 c τοτε προσθετουμε τη σκονη.Αν γραφανε τις λεπτομερεις για βακτηρια κ.λ.π. δε τα επερνε κανεις.Τοτε πως αλλιως εξηγειται η διαδικασια αυτη?Ποιος ο λογος?Γιατι δε λεει μπορειτε να προσθετε νερο το οποιο εχετε βρασει(καποια στιγμη) κ απλος να το ζεστανεται κ να βαλετε μεσα τη σκονη?Γιατι σου λεει βαλτο σε τετοια θερμοκρασια κ μετα κατσε κρυωσε το μεχρι να φτασει σε θερμοκρασια που να μπορει να το πιει το παιδι?Για να σου κανει δυσκολη τη ζωη?[/QUOTE

σωστα τα λες, Λενακι (αγαπημενο!!!), αλλα αυτο λεω κι εγω δεν βαζουμε ΒΡΑΣΤΟ νερο στη σκονη, αλλα το βαζουμε χλιαρο (τωρα 70 ειναι το χλιαρο, 60 δεν ξερω, παντως ΟΧΙ ΒΡΑΣΤΟ 100 βαθμων).

κι ο συλλογισμος σου ειναι σωστος, γιατι να μην το βραζω πιο νωρις, να κρυωνει καλα καλα, να βαζω σκονη και να το ζεσταινω λιγο?
γι αυτο, ο λογος ειναι οτι το νερο πρεπει να βραζει αμεσως πριν την ετοιμασια του γαλακτος απλουστατα για να ειναι το νερο 'στειρο' (ποσο πια να μολυνθει απο το βρασμο του μεχρι να κρυωσει λιγο?)

ενω αν βρασεις το μεσημερι και κανεις γαλα μεχρι το απογευμα να εισαι σιγουρη οτι θα σου εχει μολυνθει καργα το 'στειρο' σου νερακι

αλλα εσυ απο ο,τι διαβασα πιο πανω τυχερη, θηλαζεις φορτσα!!!! μπραβο σου και να συνεχισεις! (εγω πολυ λιγο γιατι επαιρνα κατι κοκτειλ φαρμακων, αστα...)

Δε πειραζει...κ εγω δε τα καταφερα ευκολα...την εχω πατησειασχημα απο τις κονσερβες(βρεφικα γαλατα).Φτανει να εισαι γερη για την οικογενεια σου αυτο μετρα κ οχι αν θηλασες η οχι.

Παντως στο λεω κ στο υπογραφω οτι δεν ειναι θεμα αποστειρωσεις νερου μονων γιατι αν ητανε εστι θα περναμε ενα καλο εμφιαλωεμνο θα το ζεστεναμε απλα κ τελος.Ειναι θεμα γαλακτος κ καταστροφης των βακτηριδιων που ειναι μεσα στη κονσερβα.Μπορουνε να τα περιορισουνε αλλα οχι να τα εκ μηδενισουνε..

Αυτα δινονται ως οδηγειες γιατι πολλα παιδια εμφανιζανε γαστρενερικες παθησεις κ.λ.π. Δε μπορουνε να γραψουνε"προσοχη το προιον μας δεν ειναι απολυτα ασφαλες αλλα για να διασφαλησετε οτι το παιδι σας δε θα παθει γαστρεντεριτηδα η οτι αλλο πρεπει να ακολουθησετε πιστα τις οδηγειες..."
Θα πανικοβαλοτανε ολοι....

Σου λεει μην ειναι βραστο-για να μη σκοτωσεις τις βιταμινες-οποτε περιμενε να κρυωσει λιγο κ στους 70 βαλε τη σκονη,ανακατεψε να διαλυθει καλα ,μετα κρυωσε κ σερβηρε!
Παλιά 28-07-11, 03:00   #189
kappaduo

kappaduo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δεν επιμενω ποτε για τιποτε, απλα την γνωμη μου και γνωση μου κατεθεσα..
και συμφωνω και με το γεγονος οτι τα γαλατα 'περιεχουν' μικροοργανισμους μεσα τους..κανεις δε λεει οτι ειναι στειρα!

να πω κι αυτο κι ας ειμαι οφ τοπικ? στο διδακτορικο μου δουλευα με βακτηρια. τα καλλιεργουσαμε σε 'πιατα' που ειχαν θρεπτικο υλικο+πολλα αντιβιοτικα για να μεγαλωσουν μονο τα βακτηρια που θελαμε. τακτικα ομως ειχαμε μολυνσεις στα πιατα μας και λεγαμε τι στο καλο, τι σοι μικροβια ειναι ανθεκτικα σε τοσα πολλα αντιβιοτικα?
μας επισκεφτηκε ενας καναδος καθηγητης 'μεγαλος' (σε ονομα και ηλικια) και μας επιασε που συζηταγαμε για αυτες τις μολυνσεις και μας ειπε οτι στο τμημα του 'καλλιέργησαν' τις ιδιες τις αντιβιωσεις και ακομη κι εκει μεγαλωσαν μικροβια!! κι εμεις τωρα μιλαμε για τα γαλατα.... και τα νερα....

καληνυχτα για σημερα!
Παλιά 28-07-11, 07:48   #190
Agkalia

Το avatar του χρήστη Agkalia

Περιοχή: Ζωγράφου, Αθήνα
Agkalia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γιατί βραζουμε το νερο κι οταν γινει χλιαρο το βαζουμε στο ψυγειο; Και στα 2 παιδακια μου ο γιατρος μου ειχε πει να βραζω σε μια κατσαρολα νερο, να χλιαραινει και να γεμιζω 4-5 αποστειρωμενα γυαλινα μπιμπερο και μετα ψυγειο...
Παλιά 28-07-11, 11:07   #191
kappaduo

kappaduo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

η χαμηλη θερμοκρασια επιβραδυνει κατα πολυ την αναπτυξη μικροβιων.
Παντως δεν φανταζομαι να χρησιμοποιουσες το γαλα αυτο μετα
απο μια ημερα ..
Παλιά 28-07-11, 12:23   #192
Agkalia

Το avatar του χρήστη Agkalia

Περιοχή: Ζωγράφου, Αθήνα
Agkalia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kappaduo Εμφάνιση μηνυμάτων
η χαμηλη θερμοκρασια επιβραδυνει κατα πολυ την αναπτυξη μικροβιων.
Παντως δεν φανταζομαι να χρησιμοποιουσες το γαλα αυτο μετα
απο μια ημερα ..
Αν απαντάς σε μένα, μόνο νεράκι έβαζα στα μπιμπερό και λίγο πριν ταισω το ζεσταινα στον θερμαντηρα μεχρι να ερθει σε θερμοκρασια δωματιου. Το γαλα ακομη το πεταω αν δεν το πιουν μεσα σε μιση ωριτσα, ασε που αν τυχον κανενα βραδι ειμαι πτωμα απο κουραση και δεν το πλυνω την αλλη μερα βρωμοκοπαει και το πλενω με ξυδι και σαπουνι για τα πιατα.
Παλιά 29-07-11, 16:01   #193
Σνουφελ μου

Προεπιλογή

Κακα τα ψεματα,καμια τροφη δε δεχεται 2 ζεσταμα κ.λ.π. ολα ειναι για πεταμα αλλιως ρισκαρεις να παθεις απο γαστρεντερικες διαταραχες,αναφυλαξια,αλλεργεια μεχρι κ δηλητηριαση.

Το οτι καποιοι προτεινουνε το αποστειρομενο νερο μπαινει ψυγειο εχει βαση για το λογο που εξυγησε η φιλη πιο πανω,γιατι αν κ βρασμενο σε ενα παριβαλλον μπορει να ξαναναπτυξει μικροοργανισμους...
Αλλα καλυτερα να το κανεις εκεινη την ωρα το νερο κ αυτη τη μεθοδο τη κρατας για ωρες αναγκης,γνωμη μου!
Πολλα βρεφη εχουνεγαστρεντεριτιδες κ λεμε ολοι οτι ειναι ιωση,ενω στη πραγματικοτητα φταιει η ιδια του η τροφη!
Παλιά 29-07-11, 16:07   #194
Σνουφελ μου

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kappaduo Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν επιμενω ποτε για τιποτε, απλα την γνωμη μου και γνωση μου κατεθεσα..
και συμφωνω και με το γεγονος οτι τα γαλατα 'περιεχουν' μικροοργανισμους μεσα τους..κανεις δε λεει οτι ειναι στειρα!

να πω κι αυτο κι ας ειμαι οφ τοπικ? στο διδακτορικο μου δουλευα με βακτηρια. τα καλλιεργουσαμε σε 'πιατα' που ειχαν θρεπτικο υλικο+πολλα αντιβιοτικα για να μεγαλωσουν μονο τα βακτηρια που θελαμε. τακτικα ομως ειχαμε μολυνσεις στα πιατα μας και λεγαμε τι στο καλο, τι σοι μικροβια ειναι ανθεκτικα σε τοσα πολλα αντιβιοτικα?
μας επισκεφτηκε ενας καναδος καθηγητης 'μεγαλος' (σε ονομα και ηλικια) και μας επιασε που συζηταγαμε για αυτες τις μολυνσεις και μας ειπε οτι στο τμημα του 'καλλιέργησαν' τις ιδιες τις αντιβιωσεις και ακομη κι εκει μεγαλωσαν μικροβια!! κι εμεις τωρα μιλαμε για τα γαλατα.... και τα νερα....

καληνυχτα για σημερα!
Σωστη!!!!Πρεπει να ητανε πολυ ωραια η διαδικασια στα εργαστηρια...κ εγω τρελαινομαι για χημειες κ αλχημειες μικρη κ ειχα κ δικο μου εργαστηριακι με μικροσκοποια κ συνεργα κ παρακολουθουσα τα παντα...επερνα δειγματα κ θυμαμαι ειχα δει τα μικροβια του χεριου οταν ημουν 11 δημοτικου κ επαθα σοκ!!!
Παλιά 29-07-11, 17:05   #195
Little Monkey

Προεπιλογή

Λένα, εσύ τι σπουδές έχεις κάνει πάνω σε αυτά τα θέματα;

Και ποιος κατασκευαστής βρεφικών τροφών προτείνει την παρασκευή γάλακτος με θερμοκρασία νερού 70C;
Παλιά 31-07-11, 02:24   #196
mafalda@

mafalda@ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Επαναφερω τη συζήτηση στο θέμα.
Τα ποτηρακια που πίνουν νερό απο 6μηνων είναι καθεστε επικυνδινα;
Εχω ένα απο bebe jou. Στη συσκευασία δεν έγραφε πουθενά bpa free. Τι να κάνω; Το χρησιμοποιούμε κανά 2μηνο. Να ανησυχισω;
Ειχα πάρει και της Avent και Dr Brown, αλλα λόγω μικρής ροής δεν τα ήθελε.
Τη Δευτέρα θα πάω να πάρω για 9μηνων, μπς και τρέχουν περισσότερο.
Θα τρελλαθω απο το άγχος!!!
Ο χρήστης mafalda@ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές