Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Σχολική ηλικία (απο 6 ετών)

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 04-03-08, 18:25   #1
Belfaccino

Belfaccino ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Εμβόλιο Mantoux & Φυματίωσης στο Σχολείο

Φαίνεται ότι είναι επίκαιρο το θέμα στα μέρη μας. Πολλοί γονείς συζητάμε και αναρωτιόμαστε αν πράγματι χρειάζεται ο εμβολιασμος, ειδικά, της φυματίωσης. Αλλοι παιδίατροι απαντούν θετικά, άλλοι αρνητικά, άλλοι ουδέτερα.

Σκέφθηκα να κάνω παραπομπή στη γνώμη του Αναπληρωτή Καθηγητή Παιδιατρικής στο Νοσ.Αγλαϊα Κυριακού, κου Παναγιώτη Σπυρίδη, ο οποίος έχει ανοίξει ιστοσελίδα ειδικά για τη φυματίωση σε παιδιά με πολλές χρήσιμες πληροφορίες για τους γονείς.

http://pedtb.gr/maingr.php?i=1&j=1

Στην ιστοσελίδα αυτή, υπάρχει μια σελίδα όπου απαντά σε ερωτήματα γονέων γύρω από τη φυματίωση σε παιδιά, και βρήκα αυτό από την ερώτηση ID 550.

Παράθεση:
Το εμβόλιο αυτό [της φυματίωσης] ή θα πρέπει να γίνεται στο μαιευτήριο, πριν την έξοδο του νεογνού , για τα νεογνά που ανήκουν σε ομάδες πληθυσμού αυξημένου κινδύνου να μολυνθούν από το μυκοβακτηρίδιο της φυματίωσης ή θα πρέπει να διακοπεί. Η χορήγηση στην ηλικία των 6 ετών περισσότερο δυσχεραίνει την διάγνωση κάποιας μόλυνσης που θα συμβεί από κάποια επαφή του παιδιού με ενήλικο φυματικό(μεταδοτικό),παρά προσφέρει προστασία. Εάν κάποιο παιδί εμβολιασμένο, μολυνθεί από φυματίωση,χορηγούμε χημειοπροφύλαξη. Γιατί δίνουμε αυτή την αγωγή ενώ το παιδί έχει κάνει εμβόλιο που θεωρητικά θα έπρεπε να το προστατεύει; Με κανένα άλλο εμβόλιο δεν ακολουθούμε αυτή την τακτική.
Ο χρήστης Belfaccino δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-03-08, 08:47   #2
maritsa

maritsa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Belfaccino τα ίδια ακριβώς που αναφέρει ο κ. Σπυρίδης μου είχε πει και ο δικός μου παιδίατρος (ο οποίος εργάζεται κι αυτός στο Αγλαϊα Κυριακού). Τον είχα ρωτήσει τον Σεπτέμβριο γιατί ο γιος μου πηγαίνει σε ιδιωτικό σχολείο (όπου συνήθως δεν εμβολιάζουν τα παιδιά για φυματίωση). Πάντως στα δημόσια δημοτικά της περιοχής έχουν ξεκινήσει τον εμβολιασμό από τον προηγούμενο μήνα. Στο δικό σας σχολείο έχει γίνει εμβολιασμός;
Ο χρήστης maritsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-03-08, 08:48   #3
maritsa

maritsa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Belfaccino τα ίδια ακριβώς που αναφέρει ο κ. Σπυρίδης μου είχε πει και ο δικός μου παιδίατρος (ο οποίος εργάζεται κι αυτός στο Αγλαϊα Κυριακού). Τον είχα ρωτήσει τον Σεπτέμβριο γιατί ο γιος μου πηγαίνει σε ιδιωτικό σχολείο (όπου συνήθως δεν εμβολιάζουν τα παιδιά για φυματίωση). Πάντως στα δημόσια δημοτικά της περιοχής έχουν ξεκινήσει τον εμβολιασμό από τον προηγούμενο μήνα. Στο δικό σας σχολείο έχει γίνει εμβολιασμός;
Ο χρήστης maritsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-03-08, 09:24   #4
aggeliki

Περιοχή: Ν.ΜΑΚΡΗ
aggeliki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μπορεις να αρνηθεις να κανει το εμβολιο αυτο στο σχολειο??
Παλιά 05-03-08, 10:02   #5
Αντιγόνη

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Αντιγόνη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να ρωτήσω κι εγώ σε ποια ηλικία πρέπει να γίνεται? Νομίζω η παιδίατρος μου είπε από τώρα, και είμαστε 2,5 χρονών...
Ο χρήστης Αντιγόνη δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-03-08, 10:06   #6
gavrias

Το avatar του χρήστη gavrias

Περιοχή: Αθήνα
gavrias ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην gavrias
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο aggeliki
Ναι το σχολείο ενημερώνει για τον εμβολιασμό και όποιος θέλει κάνει .Δεν έιναι υποχρεωτικό

Κέντρο Υγείας του Παιδιού Καισαριανής

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι
Ο χρήστης gavrias δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-03-08, 10:10   #7
aggeliki

Περιοχή: Ν.ΜΑΚΡΗ
aggeliki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gavrias
Παράθεση:
Ναι το σχολείο ενημερώνει για τον εμβολιασμό και όποιος θέλει κάνει .Δεν έιναι υποχρεωτικό
παλι καλα!
Παλιά 05-03-08, 10:14   #8
Belfaccino

Belfaccino ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Στο δικό σας σχολείο έχει γίνει εμβολιασμός;
Maritsa, όχι ακόμα. Έχω ακούσει, όμως, ότι ενδέχεται να γίνει, χωρίς αυτό να έχει επιβεβαιωθεί.

Παράθεση:
Αγγελική, φυσικά μπορείς να αρνηθείς. Αν ενημερωθείς ότι πρόκειται να γίνει εμβολιασμός mantoux & φυματίωσης, στέλνεις ένα σημείωμα που να γράφει "η κάτωθι υπογεγραμμένη δεν επιθυμώ να γίνει ο εμβολιασμός της φυματίωσης στο παιδί μου" και γράφεις το όνομα του παιδιού. Ετσι είναι καλυμμένο και το σχολείο και σέβεται την επιθυμία του γονιού.
Ο χρήστης Belfaccino δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-03-08, 10:20   #9
gavrias

Το avatar του χρήστη gavrias

Περιοχή: Αθήνα
gavrias ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην gavrias
Προεπιλογή

Το σχολείο πριν τον εμβολιασμό στέλνει φόρμα που πρέπει να συμπληρώσει ο κηδεμόνας του κάθε παιδιού κι εκεί συμπληρώνει αν επιθυμεί ή όχι τον εμβολιασμό του παιδιού του.

Κέντρο Υγείας του Παιδιού Καισαριανής

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι
Ο χρήστης gavrias δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-09-09, 23:10   #10
Ε.Ε.

Ε.Ε. χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή MANTOY

Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 20 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΜΑΣ ΖΗΤΗΣΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΑΝΤΟΥ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΣ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΟ ΕΜΒΟΛΙΟ; ΣΕ ΤΙ ΧΡΗΣΙΜΕΥΕΙ ; ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΥΓΩ Ή ΟΧΙ; ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ;
Ο χρήστης Ε.Ε. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-09-09, 08:12   #11
fraoulopoulitsa

Το avatar του χρήστη fraoulopoulitsa

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
fraoulopoulitsa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

το μαντού είναι απόλυτα ασφαλές και δεν υπάρχει λόγος να μην το κάνεις. Εγώ το έκανα στο δικό μου πριν 1,5 χρόνο (ήταν 13 μηνών τότε) γιατί είχε πάθει λοιμώδη μονοπυρήνωση και ήθελα να σιγουρευτώ ότι δεν ήταν φυματίωση. Το μόνο που χρειάζεται είναι για 2-3 μέρες στην περιοχή που έγινε η ένεση να μην πέσει νερό.
Παλιά 26-01-11, 11:10   #12
hariskar

Περιοχή: Καβάλα
hariskar ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σήμερα κάναμε το Mantoux και σε 2 μέρες θα γίνει το BCG. Ποια η γνώμη σας; Τα υπόλοιπα "υποχρεωτικά" εμβόλια έχουν γίνει όλα, για το συγκεκριμένο είμαι μάλλον αρνητικός.
Αν δεν το κάνουμε πως το χειριζόμαστε με τη διευθύντρια; Σήμερα τη ρωτήσαμε αν υπάρχει έγγραφο συγκατάθεσης γονέων και μας κοιτούσε σαν εξωγήινους, τη ρωτήσαμε αν είναι υποχρεωτικό και είπε ότι είναι και ότι πρώτη φορά βλέπει γονείς που να είναι αρνητικοί κλπ...

Ευχαριστώ
Ο χρήστης hariskar δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 26-01-11, 13:08   #13
mmaria

mmaria χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

παντως επειδη συγγενικο μου προσωπο ειχε περασει φυματιωση, ξερω οτι υπαρχει ο φοβος του ιου παντα.
και τωρα με τοσους παρανομους λαθρομεταναστες γυρω μας που ζουν σε αθλιες συνθηκες, η φυματιωση δεν ειναι φανταστικος κινδυνος και το μαντου πιστευω οτι χρειαζεται.
Ο χρήστης mmaria δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-01-11, 13:34   #14
corina

Περιοχή: Γλυφάδα
corina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Δυστυχώς υπάρχουν ενστάσεις όσον αφορά το εμβόλιο.......
Τα πράγματα εξαπλουστευμένα έχουν ως εξής.....
Το μικρόβιο της φυματίωσης ανιχνεύεται με το μαντού (βρίσκει αντισώματα στον οργανισμό) που είναι απλά ένα τεστ που το κάνουν όσες φορές θέλουν μικροί και μεγάλοι για να δουν αν έχουν εκτεθεί στο μικρόβιο
Μερικοί κάνουν το εμβόλιο όμως είναι εμβόλιο που δεν προσφέρει πλήρη προστασία όπως άλλα εμβόλια. Ένα εμβολιασμένο παιδί μπορεί να νοσήσει από φυματίωση και για το λόγο αυτό, εάν υπάρχει ενήλικος με φυματίωση στο περιβάλλον σας, πρέπει να ελεγχθούν και τα εμβολιασμένα παιδιά.
Αν όμως σε ένα εμβολιασμένο παιδί γίνει μαντου αυτό δείχνει ότι έχει πρόβλημα ακόμα κι αν δεν υπάρχει γιατί έχει ήδη ορισμένα αντισώματα.....(λόγω του εμβολίου...)
Κ.Ι. αν έχεις κάνει εμβόλιο δεν είναι σίγουρο ότι προστατεύεσαι από την φυματίωση και μετά το μαντου σου είναι αχρηστο

Προσωπικά στα παιδιά μου δεν έκανα το εμβόλιο, πρέπει όμως να είμαστε σχολαστικοί με το μαντου κάθε 3 χρόνια ακόμα και ως ενήλικεςγια να είμαστε σίγουροι ότι είμαστε καλά.........αν βρεθεί εμβόλιο που θα καλύπτει 100% τότε θα είμαι η πρώτη που θα το κάνω
Ο χρήστης corina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-01-11, 13:40   #15
hariskar

Περιοχή: Καβάλα
hariskar ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ. Και πως το χειρίστηκες με τους διευθυντές του Δημοτικού; Εμάς μας είπαν ότι όποια παιδιά δεν το κάνουν μεθαύριο, θα πηγαίνουν ανά 7 στο νοσοκομείο και θα το κάνουν υποχρεωτικά.
Ο χρήστης hariskar δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-01-11, 16:05   #16
θεοδώρα3

θεοδώρα3 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κανένα εμβόλιο δεν είναι υποχρεωτικό από το υπουργείο υγείας, με εξαίρεση τις περιπτώσεις επιδημίας.

Αφού το υπουργείο υγείας δεν μας υποχρεώνει, γιατί να το κάνει το υπουργείο παιδείας;

Αν αμφιβάλλετε ρωτήστε στο υπουργείο υγείας το οποίο είναι αρμόδιο για την δημόσια υγεία. Το υπουργείο παιδείας δεν είναι αρμόδιο για θέματα υγείας , αλλά για θέματα παιδείας.

Δίχως Ελληνικές σπουδές, δεν υπάρχει εκπαίδευση.
Leo Tolstoy
Ο χρήστης θεοδώρα3 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-01-11, 17:27   #17
corina

corina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

επειδή υπάρχουν πολλοί στόκοι..... απλά πες ότι το παιδί παίρνει αντιβίωση λόγω ωτίτιδας και δεν επιτρέπει ο παιδίατρος να το κάνει τώρα.....
Παλιά 26-01-11, 17:30   #18
corina

corina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

αν έρθεις σε ρίξη πες του να σου το δώσει εγγράφως.... γιατί ο παιδίατρός σου δεν το επιτρέπει.......
όλοι τότε ....κάνουν την ...κότα....
Παλιά 02-02-11, 23:10   #19
travellingmum

travellingmum χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

hariskar, κοιτα εδω, το μηνυμα #8 αναφερει ενα εγγραφο που μπορεις να προμηθευτεις απο το υπουργειο υγειας και να το πας στο σχολειο αν δε θελεις να εμβολιασεις το παιδι σου.
Απλως αναφερε το στη διευυντρια για αρχη, μπορει να μαζευτει και ναμη χρειαστει....
Ο χρήστης travellingmum δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-03-11, 10:24   #20
Jarett

Jarett ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Είχα αυτή τη συζήτηση με μια φίλη και μου είπε ότι στο σχολείο που στέλνει μι άλλη φίλη της το παιδί της................του το κάνανε το εμβόλιο του παιδιού με το ζόρι (τρεις το κρατάγανε λέει) παρόλο που είχει πει και του παιδιού να μην κάτσει.
Και δεν έχω κανένα λόγο να την αμφισβητήσω.
Δηλαδή αν γίνει κάτι τέτοιο εμένα με βλέπω στα κανάλια.
Παλιά 20-03-11, 15:08   #21
thampelina

thampelina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εμειςδεν εχουμε κανεικανενα!!
μην τολμησει κανενασ στο σχολειο να το κανει με το ετσι θελω....!!δεν ξερω και εγω τι θα γινει.
Ο χρήστης thampelina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-03-11, 17:07   #22
EvaBar

Περιοχή: Ισθμια
EvaBar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο corina Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μικρόβιο της φυματίωσης ανιχνεύεται με το μαντού (βρίσκει αντισώματα στον οργανισμό) που είναι απλά ένα τεστ που το κάνουν όσες φορές θέλουν μικροί και μεγάλοι για να δουν αν έχουν εκτεθεί στο μικρόβιο
Μερικοί κάνουν το εμβόλιο όμως είναι εμβόλιο που δεν προσφέρει πλήρη προστασία όπως άλλα εμβόλια.

Κανένα εμβόλιο δεν προσφέρει απόλητη προστασία! Κάνεις το εμβόλιο, αποκτάς κάποια αντισώματα και απο εκεί και πέρα μπορεί και να νοσήσεις. Απλά αν έχεις κάνει το εμβόλιο και νοσήσεις, δεν θα περάσεις την αρρώστια βαριά- θα αποθεραπευτείς ευκολότερα.
Παλιά 20-03-11, 17:32   #23
yogini

Το avatar του χρήστη yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ενω η φυματίωση είναι μια από τις λίγες ασθένειες που πραγματικά φοβάμαι από αυτές για τις οποίες εμβολιάζονται τα παιδιά ακόμα και η κλασσική παιδίατρος που έχουμε (υπερ των εμβολίων) μας είπε ότι το εμβόλιο αυτό BSG δεν είναι αποτελεσματικό, έχει μικρή κάλυψη και αναμένουν καινούργιο να βγει. Το κακό με το εμβόλιο είναι ότι αν το κάνεις θα σου βγάζει πάντα τη μαντού θετική οπότε δεν θα ξέρεις αν το παιδί έχει όντως εκτεθεί στη φυματίωση.

Ένα μωράκι γνωστών μας έπαθε φυματίωση 9 μηνών! Οι άνθρωποι ψάχτηκαν όλοι αλλά κανείς δεν βρέθηκε θετικός...ελα πες μου τώρα που το βρήκε
Είναι καλά το παιδί απλά έπαιρνε νομίζω για πολλούς μήνες φάρμακα.
Παλιά 21-03-11, 08:56   #24
corina

corina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο EvaBar Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανένα εμβόλιο δεν προσφέρει απόλητη προστασία! Κάνεις το εμβόλιο, αποκτάς κάποια αντισώματα και απο εκεί και πέρα μπορεί και να νοσήσεις. Απλά αν έχεις κάνει το εμβόλιο και νοσήσεις, δεν θα περάσεις την αρρώστια βαριά- θα αποθεραπευτείς ευκολότερα.
δεν είμαι κατά των εμβολίων και έχω κάνει ΟΛΑ τα άλλα εμβόλια στα παιδιά μου ΕΚΤΟΣ από αυτό γιατί:
1 δεν παρέχει την υψηλή προστασία (ποσοστό) όπως άλλα εμβόλια για άλλες αρρώστιες ,που μπορεί να μην είναι πλήρη 100% είναι όμως πολύ υψηλή
2 αν γίνει το εμβόλιο, μετά η προσβολή από άλλα στελέχη της φυματίωσης είναι αδύνατο να ανιχνευτεί μέσω του mantou γιατί δείχνει ότι υπάρχουν αντισώματα γενικά (βγαίνει + ) έτσι νομίζεις ότι είσαι προστατευμένος αλλά η φυματίωση επειδή είναι άλλο στέλεχος δουλεύει ανενόχλητη και ΔΕΝ ανιχνεύεται......
3 μετα από συζήτηση με παιδιάτρους το 80% με συμβούλευσε ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ αλλά να ελέγχονται ΤΑΚΤΙΚΑ με το mantou (πραγματικά τακτικά κάθε 3 χρόνια τουλάχιστον)
Παλιά 31-05-11, 14:35   #25
"φασολακι"

"φασολακι" ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα!
να επαναφερω το θεμα μιας και τωρα ζω μια κατασταση απεριγραπτη
εχθες μολις εμαθα οτι η ξαδερφη μου(34 χρονων) νοσηλευεται στο νοσομειο απο φυματιωση δεν εχω μαθει ακομη σε τι σταδιο βρισκεται οπως επισης και η ανηψια μου(23 χρονων) αλλα αυτη δεν νοσηλευτηκε της δωθηκε θεραπεια
μενουνε σε διαφορετικο χωριο του νομου απο οτι μενουμε εμεις
το θεμα ειναι οτι το πασχα μαζευτηκαμε σε εμενα ολο το σοι και φυσικα και τα κοριτσια
αυριο ειναι να παω το μικρο για εμβολιο στο ικα
πηρα εχθες την παιδιατρο και μου λεει το προγραμματισμενο εμβολιο θα γινει κανονικα,απο κει και περα ρωτηστε αν κανουν το μαντου διαφορετικα στο υγειονομικο το κανουν
σημερα το πρωι πηγαμε το μωρο για εμβολιο και μας ειπανε οτι σε τοσο μικρα μωρα δεν κανουν το εμβολιο αυτο και για εμας ειπε οτι με μια αγκαλια και φιλι δεν κολλαει η ασθενεια αυτη και οτι γινετε μονο στους στενους συγκενεις.{εχουμε μια γνωστη εκει και ειπε οτι θα ρωτησει και θα το ψαξει καλυτερα}
εχω τρελαθει δεν ξερω τι να κανω...κανω διαφορες σκεψεις και εχει τρελαθει το μυαλο μου
να σημειωσω οτι η μαμα της ανηψιας μου απεβιωσε απο φυματιωση
το χωριο που κατοικουν τα κοριτσια εχει πεσει σε καραντινα και ολοι πηγαινουν για εξεταση
τι να πρωτοσκεφτω
Παλιά 31-05-11, 14:40   #26
"φασολακι"

"φασολακι" ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μεταφερω σαν νεο θεμα στα ιατρικα
Παλιά 20-01-12, 12:00   #27
Jarett

Jarett ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια τι γίνεται με το εμβόλιο της φυματίωσης στα πρωτάκια σας?
Σας έχει έρθει κανένα χαρτί από το σχολείο?
'Εχω ακούσει κάτι για ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΥΣ εμβολιασμούς κι έτσι και μου ακουμπήσουν το παιδί, θα τους βάλω φωτιά μιλάμε.

Δεδομένου ότι και το συγκεκριμένο εμβόλιο δεν παρέχει πλήρη προστασία, μου το είπε και ο παιδίατρο αυτό, οπότε τι νόημα έχει να το κάνεις?

Παράθεση:
Το εμβόλιο κατά της φυματίωσης (BCG)
Οι επιπλοκές του εμβολίου δεν είναι σοβαρές και μπορεί να παρουσιασθεί μια μικρή εξέλκωση που αργεί να κλείσει και διατηρείται περισσότερο από 6-7 εβδομάδες ή διόγκωση λεμφαδένων στη μασχάλη ή στη βάση του λαιμού προς την πλευρά που έγινε το εμβόλιο. Πρέπει να σας τονίσουμε όμως ότι είναι εμβόλιο που δεν προσφέρει πλήρη προστασία όπως άλλα εμβόλια. Ένα εμβολιασμένο παιδί μπορεί να νοσήσει από φυματίωση και για το λόγο αυτό, εάν υπάρχει ενήλικος με φυματίωση στο περιβάλλον σας, πρέπει να ελεγχθούν και τα εμβολιασμένα παιδιά.
http://www.paidiatros.gr/index.php?cid=10&id=312&st=2
Ο χρήστης Jarett δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-01-12, 19:05   #28
marandnik

Το avatar του χρήστη marandnik

marandnik χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Harlow Εμφάνιση μηνυμάτων

Δεδομένου ότι και το συγκεκριμένο εμβόλιο δεν παρέχει πλήρη προστασία, μου το είπε και ο παιδίατρο αυτό, οπότε τι νόημα έχει να το κάνεις?

Και το κράνος στο μηχανάκι δεν προσφέρει πλήρη προστασία. Επίσης και η ζώνη στο αυτοκίνητο....
Παρόλα αυτά τα φοράμε, γιατί μ' αυτόν τον τρόπο έχουμε περισσότερες πιθανότητες να επιζήσουμε σε περίπτωση ατυχήματος. Χωρίς να σημαίνει ότι μας εξασφαλίζουν 100% ότι θα επιζήσουμε.

Προφανώς για κάποιους η μερική προστασία είναι καλύτερη από την καθόλου προστασία.
Παλιά 20-01-12, 19:51   #29
Marija

Marija ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Υπάρχει εμβόλιο που να παρέχει πλήρη προστασία;;;;;

Πάντως στο εξωτερικό το εμβόλιο της φυματίωσης το κάνουν και σε νεογέννητα. Δεν ξέρω γιατί στην Ελλάδα το κάνουν μόνο σε μεγαλύτερα παιδάκια. Εμείς θυμάμαι το είχαμε κάνει στην Ε Δημοτικού.
Ο χρήστης Marija δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-01-12, 21:08   #30
ζώπυρον

Το avatar του χρήστη ζώπυρον

ζώπυρον χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο corina Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν είμαι κατά των εμβολίων και έχω κάνει ΟΛΑ τα άλλα εμβόλια στα παιδιά μου ΕΚΤΟΣ από αυτό γιατί:
1 δεν παρέχει την υψηλή προστασία (ποσοστό) όπως άλλα εμβόλια για άλλες αρρώστιες ,που μπορεί να μην είναι πλήρη 100% είναι όμως πολύ υψηλή
2 αν γίνει το εμβόλιο, μετά η προσβολή από άλλα στελέχη της φυματίωσης είναι αδύνατο να ανιχνευτεί μέσω του mantou γιατί δείχνει ότι υπάρχουν αντισώματα γενικά (βγαίνει + ) έτσι νομίζεις ότι είσαι προστατευμένος αλλά η φυματίωση επειδή είναι άλλο στέλεχος δουλεύει ανενόχλητη και ΔΕΝ ανιχνεύεται......
3 μετα από συζήτηση με παιδιάτρους το 80% με συμβούλευσε ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ αλλά να ελέγχονται ΤΑΚΤΙΚΑ με το mantou (πραγματικά τακτικά κάθε 3 χρόνια τουλάχιστον)
Αυτά ακριβώς μου είπε και μένα ο πνευμονολόγος μου και πως η Ελληνική Πνευμονολογική Εταιρεία δεν το εγκρίνει.

Εντάξει, μου φαίνεται τουλάχιστον αδιανόητο να είναι υποχρεωτικό και να πηγαίνουν το παιδί σηκωτό χωρίς την έγκριση του γονέα.
Παλιά 20-01-12, 21:45   #31
ΑΦΡΟΔΙΤΗ

ΑΦΡΟΔΙΤΗ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοριτσια..πριν συγκρινεται ενα οποιοδηποτε εμβολιο με το εμβολιο της φυματιωσης ...ψαξτε και δειτε ...και βρειτε μου μετα ενα επιχειρημα για ποιο λογο να το κανουμε.
Τοσες φορες εχουν αναφερει τα κοριτσια πιο πανω απ την επισημη σελιδα του παιδων ...της πνευμονολογικης κλινικης (δεν υπαρχει πιο αρμοδιος στην Ελλαδα) οτι στην ουσια ουτε αυτοι το προτινουν...

- Ψαχτε ποτε βγηκε αυτο το εμβολιο (χρονολογια)
-Το ποσοστο καλυξης
-Απο που μπορει να κολλησει ενα παιδι και πως
-Εαν βρεθει στο περιβαλλον ενηλικας που νοσει... πως μπορουν να επιβεβαιωσουν οτι νοσει ..αν μπορουν δλδ και τι κανουν στην συνεχεια

Τα παιδια μου εχουν κανει ολα τα εμβολια ..εκτος απο της γριππης καθε χρονο (και αυτο διοτο δεν χρειαζεται κα καθως εχουν γερους οργανισμους..δεν κολλανε τιποτα ολο το χειμωνα ) και το εμβολιο την φυματιωσης ..δλδ δεν ειμαστε κατα...απλα ρωτησα την παιδιατρο μου ειπε την γνωμη της..(ηταν κατα για εμας) και στην συνιεχεια εψαξα τα παντα στο νετ... και ειμαι 1000% σιγουρη οτι το συγκεκριμενο εμβολιο ειναι το πιο περριτο απο ολα..εκτος και αν υπαρχουν συνθηκες ΜΕΣΑ στο σπιτι που να το απαιτει!!!

Στο σχολειο οταν ηταν να γινει μας ειχαν δωσει χαρτι που μας ελεγαν αν συμφωνουμε να υπογραψουμε το χαρτι...παρ αυτα... ειχα παει στο σχολειο ..και ειπα στην δασκαλα την πρωτη φορα οτι εχουμε κανει εμβολιο και δεν θα γινει αυτο (δεν εξηγησα πιο πολλα ..μας καλυπτε οτι 10 μερες πριν οντως ειχε γινει αλλο εμβολιο) και την δευτερη φορα..οτι δεν συμφωνω και δεν θελω να γινει...και το βιβλιαριο μια που τους το εδειξα και μια που το πηρα πισω)Στο σχολειο καναν μονο το μαντου...οπου ετσι κι αλλιως το κανουμε καθε 2 χρονια περιπου
Ο χρήστης ΑΦΡΟΔΙΤΗ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-01-12, 15:05   #32
maira95

Το avatar του χρήστη maira95

maira95 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ψαχνοντας κι εγω τελευταια σχετικες πληροφοριες για το συγκεκριμενο εμβολιο βρηκα τα ακολουθα απο αυτο το site:

http://www.pedtb.gr/maingr.php?i=5&j...source=message

ID: 1461
Αποστολέας: ολγα κωνσταντινιδου (γονιός)
Ημερομηνία: Thu Jan 12, 2012 - 15:55

Ερώτηση:
Η κόρη μου, 6χρονών, θα κάνει την επόμενη εβδομάδα B.c.g.με δεδομένο ότι καλύπτει παιδιά ηλικίας μέχρι 5 χρονών μήπως θα έπρεπε να το αποφύγει;φοβάμαι για τη φήμη αυτή που κυκλοφορεί πως τα πολλά έμβολα μπορεί να προκαλέσουν σοβαρές ανατρέψει ασθένειες όπως σκλήρυνση κατά πλάκας.

Απάντηση:
Εάν έχετε περισσότερα από 4 χρόνια να κάνετε Mantoux, να κάνετε αυτή τη δοκιμασία. Για το BCG στη συνέχεια, θα έλεγα όχι, γιατί δεν το χρειάζεται το παιδί.Οι υπηρεσίες που προσφέρει αυτή τη στιγμή σε μια χώρα σαν την Ελλάδα με τη φυματίωση να μειώνεται συνεχώς, είναι σχεδόν μηδενικές. Καλύτερα να έχετε το παιδί σας χωρίς εμβόλιο για να μπορείτε να ελέγξετε φυματιώδη μόλυνση, αν κάποτε το χρειασθείτε. Με το BCG ακυρώνετε αυτή τη δυνατότητα.

ID: 1420
Αποστολέας: νατασα (γονιός)
Ημερομηνία: Sat Dec 3, 2011 - 3:34

Ερώτηση:
πρέπει να κανουμε το παρόν εμβόλιο στα παιδιά μας ή αρκεί να κάνουμε συχνά τη μαντού;

Απάντηση:
Για το εμβόλιο, ούτε συζήτηση ότι προβλήματα μόνο δημιουργεί με την παρούσα επίπτωση της φυματίωσης στην Ελλάδα και περιμένω να δω πότε θα πάψει να γίνεται. Όπως όμως όλα στη χώρα αυτή αργούν να γίνουν, γιατί διαθέτουμε ποιότητα στις ενέργειές μας και το καλό πράγμα αργεί να γίνει. Για τη φυματινοαντίδραση, δεν ξέρω τι θέλετε να πείτε με το 'συχνά΄', όμως προσοχή να μην αρχίσουμε και ζητούμε από τους γονείς κάθε 1-2 χρόνια Mantoux. Και άλλη φορά προσφατα ανέφερα ότι " τα μυκοβακτηρίδια έπαψαν να τρέχουν αδέσποτα στους δρόμους, στη χώρα μας"

και επισης ενδιαφερουσες πληροφοριες εδω:

http://www.paidiatriki.gr/index.php?...source=message

εγω προσωπικα δεν το εκανα στο παιδι μου και με μια υπ.δηλωση οτι δεν επιθυμω το BCG ξεμπερδεψα
Παλιά 29-01-12, 16:03   #33
ΑΦΡΟΔΙΤΗ

ΑΦΡΟΔΙΤΗ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maira95 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω προσωπικα δεν το εκανα στο παιδι μου και με μια υπ.δηλωση οτι δεν επιθυμω το BCG ξεμπερδεψα
Θα σε συμβουλευα να μην μεινεις μονο εκει...αλλα να περασεις και απ το σχολειο και να τονισεις και σε δασκαλα-διευθυντη οτι εισαι κατα και να μην τολμησουν να το κανουν (εχω ακουσει περιπτωση...αληθεια ψεμα δεν ξερω..που του το καναν με το ζορι!!!)
Ο χρήστης ΑΦΡΟΔΙΤΗ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-01-12, 17:17   #34
alphae

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
alphae χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

τι ακριβώς είναι το μαντού βρε παιδιά, δεν είναι το εμβόλιο? Είναι αυτό που κάναμε εμείς στα παιδικά μας χρόνια και έκανε ένα σημαδι στο μπράτσο?
Ο χρήστης alphae δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-01-12, 17:39   #35
corina

corina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

το μαντού ΔΕΝ είναι εμβόλιο είναι ένα τεστ που αν βγεί θετικό (σπυράκια στον καρπό) τότε σημαίνει ότι το παιδί έχει εκτεθεί στο μικρόβιο

το εμβόλιο της φυματίωσης ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν καλύπτει όλα τα στελέχη και προσφέρει μικρή κάλυψη σε σχέση με το αναμενόμενο από τα εμβόλια .....

το χειρότερο όμως είναι ότι αν κάποιος κάνει το εμβόλιο τότε χάνει την δυνατότητα να χρησιμοποιεί το μαντού ,γιατί θα βγαίνει πάντα θετικός λόγω των αντισωμάτων από το εμβόλιο...
έτσι αν π.χ. κάποιος κάνει το εμβόλιο και κολλήσει άλλο στέλεχος φυματίωσης (πολύ πιθανό γιατί ΔΕΝ προστατεύει καλά...)δεν υπάρχει εξέταση να το βρει όπως το μαντού και επαναπαύεται.....

γιαυτό δεν έκανα εμβόλιο στα παιδιά μου και κάνουμε ΟΛΟΙ μαντου κάθε χρόνο . Αν βγει αξιόλογο εμβόλιο κατά της φυματίωσης πρώτοι θα πάμε να το κάνουμε (δεν είμαι κατά των εμβολίων...) μέχρι τότε όμως μόνο μαντού......
Παλιά 29-01-12, 17:50   #36
corina

corina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marandnik Εμφάνιση μηνυμάτων
Και το κράνος στο μηχανάκι δεν προσφέρει πλήρη προστασία. Επίσης και η ζώνη στο αυτοκίνητο....
Παρόλα αυτά τα φοράμε, γιατί μ' αυτόν τον τρόπο έχουμε περισσότερες πιθανότητες να επιζήσουμε σε περίπτωση ατυχήματος. Χωρίς να σημαίνει ότι μας εξασφαλίζουν 100% ότι θα επιζήσουμε.

Προφανώς για κάποιους η μερική προστασία είναι καλύτερη από την καθόλου προστασία.
το θέμα δεν είναι ασπρό - μαύρο..... δεν είναι ότι δεν παρέχει μόνο την απαιτούμενη προστασία σε σχέση με τα άλλα εμβόλια.... αν ήταν αυτό θα το είχα κάνει όπως τα τύπου menigitec....
το θέμα είναι ότι ακυρώνει μια πολύ σημαντική εξέταση - όπλο στα χέρια των γιατρών το μαντού ..... που βρίσκει σχεδόν 100% αν έχεις προσβληθεί απο φυματίωση Aυτό είναι....το κράνος που δεν φοράνε γιατί δεν πάνε να το κάνουνε (το μαντού) ή γιατί κάνουν το εμβόλιο και μετά το μαντού είναι άχρηστο.....
ψάξε το λίγο καλύτερα........πριν αρχίσεις να τα χώνεις αδιακρίτως.....
Παλιά 29-01-12, 18:43   #37
alphae

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
alphae χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

To μαντού δηλαδή γίνεται με σύριγγα,σαν εμβόλιο?
Ο χρήστης alphae δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-01-12, 23:48   #38
maira95

maira95 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΑΦΡΟΔΙΤΗ Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σε συμβουλευα να μην μεινεις μονο εκει...αλλα να περασεις και απ το σχολειο και να τονισεις και σε δασκαλα-διευθυντη οτι εισαι κατα και να μην τολμησουν να το κανουν (εχω ακουσει περιπτωση...αληθεια ψεμα δεν ξερω..που του το καναν με το ζορι!!!)

ειχα ηδη ενημερωσει τη δασκαλα οτι δεν θελω να κανω το εμβολιο στο παιδι, και μου ειπε οτι οι υπευθυνοι για να ειναι καλυμενοι ,χρειαζονται υπ.δηλωση οτι δεν επιθυμω τον εμβολιασμο, ετσι κι εγινε!μονο εμεις απο την πρωτη δημοτικου δεν καναμε το εμβολιο........
Παλιά 29-01-12, 23:56   #39
maira95

maira95 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alphae Εμφάνιση μηνυμάτων
To μαντού δηλαδή γίνεται με σύριγγα,σαν εμβόλιο?
http://www.fskilkis.gr/infokiosk/dis...s_control.html
Παλιά 30-01-12, 12:40   #40
nasg

nasg ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Kalhmera kai kalh ebdomada se olous sas. Egw eimai apo tis mamades pou ekana to BCG sthn korh moy ton perasmeno Noembrio kai meta pao poly psaksimo. Einai alithia pws prosblhmatisthka para poly alla telika to ekana sto paidi kai eytyxws den eixe kamia parenergeia ( ena mikro spyraki sto mpratso ths exei apla). oson afora thn kalypsh poy prosferei ..einai akribws opws ola ta embolia...parexei kalypsh se sygkekrimena stelexh toy iou opvs kai ola ta embolia ta opoia kanoyme sta paidia mas. H telikh apofash bghke ystera kai apo thn symboulh ths paidiatrou moy h opoia epemene para poly.
Ο χρήστης nasg δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές