Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία

Notices

Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία Εδώ θα βρείτε πληροφορίες για θέματα όπως ο αυτισμός, ο παιδικός διαβήτης, εμβόλια και πολλά άλλα σημαντικά θέματα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 28-08-09, 17:49   #161
john1982

john1982 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλησπερα rozi,ευχαριστω για την απαντηση...δεν υπαρχει καλυτερο πραγμα να μπορεις να αλλαξεις αποψεις με ατομα που εχουν το ιδιο προβλημα με σενα και σε καταλαβαινουν και τους καταλαβαινεις απολυτα!

διαβασα αυτα που μου ειπες και θα παρω σιγουρα τη dovonex αφου δεν εχει κορτιζονη!το θεμα ειναι οτι εγω δε μπορω να καταλαβω αν καποιο κοκκιναδι στο σωμα μου ειναι ψωριαση και προκειτε να γινει μεγαλο...οποτε το θεμα προληψη για μενα ειναι λιγο επιφοβο προς το παρον...δε θελω να βαζω αλοιφες σε καθε σημαδακι στο σωμα που νομιζω οτι ειναι ψωριαση

Αρα λοιπον το οτι εγω 3 χρονια και πλεον δεν εβγαλα αλλου στο σωμα ειναι επηδει δεν εκανα θεραπεια για το κεφαλι...οποτε τωρα που σιγα σιγα αρχισε το κεφαλι να καθαριζει να προσεχω μη μου βγει αλλου...

καλα που μου ειπες για το ultrex..εχω ενα κατα της πυτιριδας και λουζομε αρκετο καιρο,γιατι οπως καταλαβαινεις εγω νομιζα οτι εχω πυτιριδα...
θα παρω καποιο αλλο λοιπον

αν δηλαδη βγει καπου αλλου στο σωμα προτεινεις αρχικα να το προλαβω με dovonex που ειναι και μη κορτιζονουχο?για το κεφαλι χαιρομαι που μου ειπες για τις propiosalic γιατι το ειχα ανχος μηπως και εχουν παρενεργειες!

λες να κανω τη θεραπεια μονο μπροστα στο κεφαλι που φαινεται και να αφησω τη πισω μερια του κεφαλιου που δε φαινεται ωστε να υπαρχει καπου η ψωριαση?για να το αποτρεψω να βγει αλλου?

επισης θελω να σε ρωτησω σε ποσο καιρο ξαναεμφανιζεται συνηθως μετα απο θεραπεια σε καποιο σημειο...μια βδομαδα?ενα μηνα?
Ο χρήστης john1982 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 28-08-09, 22:08   #162
rozi

rozi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σου είπα πως δεν παίζει ρόλο να το αντιμετωπίζεις άμεσα όπου βγαίνει γιατί άμα θέλει να εμφανιστεί αλλού θα το κάνει έτσι κι αλλιώς για να μην αγχώνεσαι και να τρέχεις να βάζεις διάφορα.Απλά να το κρατάς σχετικά καλά στο κεφάλι που έχεις για να μη γίνει πολύ χάλια και αισθάνεσαι εσύ άσχημα. Επίσης δε σημαίνει πως όταν είσαι καλά στο κεφάλι θα βγάλεις αλλού στο σώμα, σε καμία περίπτωση!!

Να βάζεις τη λοσιόν κανονικά σε όλο το κεφάλι, όπου δηλαδή έχεις το πρόβλημα.Και να προτιμήσεις σαμπουάν όχι σκληρό, κανένα τύπου Dove για να μαλακώνει το δέρμα και να μην κάνει ξηροδερμία.

Επίσης, αν σου βγεί στο σώμα θα το καταλάβεις αμέσως.Θα έχεις φαγούρα και το σημάδι δε θα είναι σημαδάκι θα είναι σημαδούρα :P. H ψωρίαση είναι είτε ‘σταγονοειδής’ (μικρά σημάδια σαν πιτσιλιές που απλώνονται σε μεγάλο σημείο στο σώμα) είτε ‘κατά πλάκας’ που είναι το πιο σύνηθες (μεγάλες πλάκες με λέπια λίγες στο σώμα αλλά μεγάλο σημάδι ) .Ακόμα και σταγονειδή να έχεις, όταν πρωτοβγεί θα φαίνεται σαν κατά πλάκας , θα είναι μεγάλο το σημάδι δηλαδή.

Το θέμα δεν είναι να ψάχνεσαι κάθε μέρα να δεις που βγαίνει.Άλλωστε και να το προλάβεις δε σημαίνει και τίποτα.Αυτό εννοούσα οτι όταν θέλει να βγει θα βγεί.
Στη φάση που είσαι και έχεις μόνο στο κεφάλι και λίγο στα αυτιά..πρέπει να φροντίζεις όταν χρειάζεται το μέρος με το πρόβλημα και τίποτα άλλο.Και το να βάζεις αλοιφές ή λοσιόν δεν είναι θεραπεία..δες το σαν μια καθημερινή σου συνήθεια.Όταν βλέπεις οτι έχεις λίγο αλλά κάθε μέρα γίνεται χειρότερο..θα βάζεις τη λοσίον για όσες μέρες χρειαστεί.

Αν βλέπεις οτι έχεις λίγο αλλά μένει έτσι και δε σε ενοχλεί..μην κάνεις τίποτα.Μόνο όταν έρχεται με άγριες διαθέσεις και γίνεται χειρότερο κάθε 24ωρο να το κοιτάς.Εμένα ας πούμε όταν βγαίνει γρήγορα και βάζω λοσιόν ή ότι άλλο μπορεί να μείνει καλά για πολύ καιρό..μπορεί και να ξαναβγεί σε μερικές μέρες..αυτό εξαρτάται σε τι φάση θα σε βρεί δεν είναι στάνταρ αυτά τα πράγματα.

Και να ξέρεις όσο το σκέφτεσαι και όσο αναρωτιέσαι αν θα σου βγει στο σώμα , τόσο πιο πολύ βοηθάς την ψωρίαση να εμφανιστεί.Είναι αυτοάνοσο νόσημα, το δημιουργεί μόνος του ο οργανισμός, οπότε φαντάσου πόσο πιο εύκολο είναι να εμφανιστεί σε ένα σώμα στρεσαρισμένο και με άγχος.

Εγώ ήμουν πολύ καλά για καιρό αλλά μου έτυχαν 2-3 προσωπικά περιστατικά τελευταία και στεναχωρήθηκα αρκετά και αμέσως την επόμενη κιόλας μέρα κιόλας φούντωσε και η ψωρίαση.Έχεις δηλαδή πολύ περισσότερες πιθανότητες να μη σου βγεί ποτέ αλλού αν είσαι και νοιώθεις καλά μέσα σου.

Και το καλοκαιράκι πολλά μπανάκια στη θάλασσα.Αν κάνεις αρκετά μπορεί να σε κρατήσουν ακόμα και όλο το χειμώμα καθαρό.Ένας φίλος μου που δε θέλει να βάζει φαρμακευτικά προιόντα να φανταστείς.. (έχει στα μαλλιά και λίγο στο πρόσωπο ) παίρνει νερό θαλασσινό σε μπουκάλια και το βάζει στα μαλλιά και στο πρόσωπο όταν βλέπει οτι χρειάζεται και είναι πάντα καθαρός.

Να βγαίνεις να διασκεδάζεις και να το ξεχάσεις είναι η καλύτερη πρόληψη για αυτήν την ασθένεια.Και εσύ μπορείς να το κάνεις.Δεν έχεις σημάδια στο πρόσωπο ή στο σώμα ώστε να σε αγχώνουν..στα μαλλιά? σιγά..μια χαρά θα πας.

Ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε.
Ο χρήστης rozi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-10-09, 23:04   #163
ouranosmasteria

ouranosmasteria χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΩΡΙΑΣΗ!!!ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΙ...ΜΕΓΑΛΟ ΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟΕΞΗΣ ΑΠΕΧΩ

Θα ξεκινησω λεγοντας σας το τελευταιο πραγμα που μου ειπε ενας γιατρος πριν λιγες ημερες και με εκανε κομματια...
"Αν ολοι οι ανθρωποι ειχαμ εστω και για λίγο στη ζωη τους ψωριαση να εστε σιγουροι οτι ο κοσμος μας θα ηταν πολυ καλυτερος" και ειναι απλα ΕΝΑς ορυλας, ευαισθητοποιημενος στο ζητημα γιατι επασχε απο ασχημη μορφη ο πατερας του χρονια.
Εγω παλι χρονια εχω να παω σε γιατρο. Θα προτεινα το ιδιο σε ολους σας.. τα φαρμακα δεν κανουν τπτ ειλικρινα...ειτε βαζετε νιβεα ειτε οτιδηποτε αλλο ειναι το ιδιο και το αυτο.. αρνουμαι κατηγορηματικα τους γιατρους και τα φαρμακα γιατι δεν υπαρχει γνωση...για τον απλο λογο οτι οι μορφες ειναι τοσες πολλες και κανεις δεν ξερει τον λογο που ο εαυτος του αρχισε να επιτιθεται στα ιδια του τα κυτταρα ....!
εχουμε όλοι ψωριαση ...αλλα ο καθενας απο εμας εφτασε εδω εξαιτιας διαφορετικων αιτιων ...και αυτο δε μπορει να το ξερει κανεις καλυτερα απο εμας.. εμεις οι ιδιοι θα γινουμε γιατροι του εαυτου μας.. τα φαρμακα ειναι επιφανειακα και ΜΟΝΟ!!!!
Αλλαξτε νοοτροπια... αυτο το πραγμα δεν ειναι ασθενεια του δερματος!!!ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΣΘΕΣΝΕΙΑ ΤΟΥ ΔΕΡΜΑΤΟΣ" το δερμα μας ειναι υγιεστατο!!!!!!ΑΛΗΘΕΙΑ!!!! το προβλημα ειναι αλλου!ΚΑΛΕΙΤΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΣΑΣ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ" μην ψαχνετε τη λυση στους γιατρους και στα φαρμακα...
Προσωπικα...ειμαι μονο 25 και εχω χροοοοοοονιο προβλημα...απο οταν τρυπησα τα αυτακια μου στα 4 η στα 5...αρχισε το ενα αυτακι να ξεφλουδιζει λιγο απο πισω...και σιγα το πραγμα!!λιγο το κακο.... μεχρι τα 17 18 που αρχισα να φουντωνω!!οχι τραγικα!!παντα περνιομουν απο τα πιο ομορφα κοριτσια που κυκλοφορουσαν (και τα πιο ευαισθητα μεσα...αυτο με τρωει το ξερω)και η ψυχολογια μου γινοταν ολο και πιο χαλια λογω των λευκων σημαδιων... πρωτα στα χερια ...μετα και αλλου... (δε θα φανω αχαριστη να πω σχεδον παντου..και ας εχει αρχισει να συμβαινει)
καποιοι τα βλεπουν σα λουλουδακια η σαν αστρακια ζωγραφισμενα στο κορμι μου...αλλα εμενα με επηρεαζουν πολυ...
Ε ΚΑΙ????τι εγινε?????δε θα κουβαλαω παντα αυτο το κορμι!!!!ελεος !!δανεικο μου ειναι και εγω η ιδια το κακομεταχειριζομαι με τη διατροφη, τη ζωη μο την ιδια , με τη σκεψη μου και με το μυαλο μου!!ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΕΡΑΣ ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΑΜΕ ΣΤΑ ΚΕΦΑΛΙΑ ΜΑΣ ΦΤΑΙΕΙ!!!σταματειστε να το σκεφτεστε και ζειστε τη ζωη σας..ειναι θλιβερο αυτο που μας συμβαινει...το ξερω αλλα συμβαινει και ειναι αληθεια...ειναι πραγματικο...και αυτο ειναι υπεροχο...γιατι αυτο συμαινει οτι υπαρχουμε...υπαρχουμε για να το αλλαξουμε!!!!μπορει να μην αλλαξω τον κοσμο...αλλα το κορμι μου θα το αλλαξω...αφου αλλαξω τη σκεψη μου!!ΚΑΝΤΕ ΤΟ ΙΔΙΟ!
σε δερματολογους κατηγορηματικα δεν παω!!δε φταιν οι ανθρωποι...απλα δεν μπορουν να κανουν κατι... τα φαρμακα ειναι ελεεινα!!ενυδατωνομαι μόνη μου με λαδακια και κρεμουλες...οτιδηποτε..απο σουπερ η φαρμακειο..καλλυντικες.. όχι κατι ιδιαιτερο!!περνω και απο αυτες που εχουν γκλιτερ και λαμπω παντου... για να ειμαι πιο ομορφη.... τι να κανω αφου δεν ειμαι τελεια...οπως κανεις αλλωστε!
Θυμηθειτε οτι ποτε καποιος χοντροπετσος δεν θα επασχε ποτε του απο ψωριαση!!Οσον αφορα στα ψωρισιακα ατομα...προκειται για ανθρωπους βαθυα καταθλιπτικους, με καποια ιδιαιτερη ευαισθησια και ανωτερότητα...ειναι οι ανθρωποι που εχουν κανει την πιο βαθυα ΚΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ενδοσκοπηση.........ΑΛΛΑ............Μην το συζητατε αλλο... ΣΑΣ ΚΡΟΥΩ ΤΟΝ ΚΟΔΩΝΑ ΤΟΥ ΚΙΝΔΥΝΟΥ!!!!!!!οσο εστιαζουμε σ αυτο το αναπαραγουμε.. ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΟ ΑΥΤΟ!!!ΚΟΨΤΕ ΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ!! και γι αυτο το λογο ειναι η πρωτη και η τελεΥται φορα που μιλαω σε φορουμ για αυτο το θεμα... ξεχαστε το και ζειστε τη ζωη σας..
το καλο απο αυτο ειναι οτι εχετε εναν πολυ γερο οργανισμο!!!δε νοσειτε ευκολα κατα τα αλλα και ο καρκινος δεν χτυπα την πορτα των ψωρισιακων....ξεχαστε το και θα σας ξεχασει!!!
Εγραψα ολα αυτα για να παρετε καποιοι απο σας τη δυμανη που εχω βρει τελευταια και να το δειτε αλλιως...στεναχωριεμαι να διαβαζω το ποσο ασχημα το βιωνετε και θελω να σας βοηθησω λεγοντας σας πως βοηθαω εγω η ιδια τον εαυτο μου και πως θα το κανω απο εδω και περα...
ΣΠΑΝΙΑ ΛΕΩ ΤΗ ΛΕΞΗ ΨΩΡΙΑΣΗ....ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΑ!!ΛΙΓΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟ ΕΧΩ....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ..Η ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΤΟ ΟΝΟΜΑΖΩ..ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΠΙΟ ΑΣΧΗΜΗ ΛΕΞΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ..ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΗ ΛΕΩ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΑ..ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ!!!!!!ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ΘΑ ΘΕΡΑΠΕΥΤΩ...ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ...ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ...Η ΜΑΛΛΟΝ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ!! ΚΑΛΗ ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ....ΕΙΣΤΕ ΕΝ ΜΕΡΕΙ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟΙ...ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ ΑΥΤΟ!!!ΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΑΓΚΑΛΙΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!
Ο χρήστης ouranosmasteria δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-10-09, 23:34   #164
PINELOPE

PINELOPE χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΓΙΑ ΜΕ ΛΕΝΕ ΠΗΝΕΛΟΠΗ ΚΑΙ ΕΜΦΑΝΙΣΑ ΨΩΡΙΑΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΜΗΝΕΣ, ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΕ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ.ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΚΑΤΙ ΦΑΡΜΑΚΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΙΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΚΑΙ ΤΡΟΜΑΞΑ ΠΟΛΥ! ΠΗΓΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΒΑΖΩ ΜΙΑ ΑΛΟΙΦΗ, Η ΟΠΟΙΑ ΤΑ ΗΡΕΜΕΙ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΞΑΝΑΦΟΥΝΤΩΝΟΥΝ.ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ...ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΣΧΗΜΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΕΙΜΑΙ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ ΠΗΓΑ ΚΟΙΤΟΥΣΑΝ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ...Κ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΕ ΠΗΡΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ.ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΛΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Ο χρήστης PINELOPE δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-10-09, 12:12   #165
rozi

rozi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κατ'αρχήν Πηνελόπη θα πρέπει να διαβάσεις τα προηγούμενα post, γιατί σίγουρα θα βρεις αρκετές απαντήσεις.Είναι γενικό το ερώτημά σου οπότε...
Παλιά 07-10-09, 09:35   #166
Access

Το avatar του χρήστη Access

Περιοχή: Χαλάνδρι
Access ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα σας η μητέρα μου ταλαιπωρείτε πάνω από 30 χρόνια με την ψωρίαση.
Εμφανίσθηκε όταν γέννησε την μικρότερη αδελφή μου και από τότε έχει δοκιμάσει πάμπολλες θεραπείες δυστυχώς καμία από αυτή δεν βοήθησε ουσιαστικά.
Τον τελευταίο χρόνο το αντιμετωπίζει ομοιοπαθητικά οι φολίδες έχουν εξαφανιστεί εντελώς και το μόνο που βλέπεις αν γνωρίζεις το πρόβλημα είναι κάποιες ρόζ κηλίδες στο δέρμα της.
Να τονίσω ότι ποτέ δεν είχε ασχοληθεί κάποιος από την οικογένεια μας με την ομοιοπαθητική και εγώ προσωπικά δεν πίστευα ότι θα δει διαφορά, αλλά τελικά εξεπλάγην από το αποτέλεσμα.

Φιλικά
Εύα

Ο χρήστης Access δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-10-09, 11:33   #167
aleca
Απενεργοποιημένος member request

aleca ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ouranosmasteria Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ξεκινησω λεγοντας σας το τελευταιο πραγμα που μου ειπε ενας γιατρος πριν λιγες ημερες και με εκανε κομματια...
"Αν ολοι οι ανθρωποι ειχαμ εστω και για λίγο στη ζωη τους ψωριαση να εστε σιγουροι οτι ο κοσμος μας θα ηταν πολυ καλυτερος" και ειναι απλα ΕΝΑς ορυλας, ευαισθητοποιημενος στο ζητημα γιατι επασχε απο ασχημη μορφη ο πατερας του χρονια.
Εγω παλι χρονια εχω να παω σε γιατρο. Θα προτεινα το ιδιο σε ολους σας.. τα φαρμακα δεν κανουν τπτ ειλικρινα...ειτε βαζετε νιβεα ειτε οτιδηποτε αλλο ειναι το ιδιο και το αυτο.. αρνουμαι κατηγορηματικα τους γιατρους και τα φαρμακα γιατι δεν υπαρχει γνωση...για τον απλο λογο οτι οι μορφες ειναι τοσες πολλες και κανεις δεν ξερει τον λογο που ο εαυτος του αρχισε να επιτιθεται στα ιδια του τα κυτταρα ....!
εχουμε όλοι ψωριαση ...αλλα ο καθενας απο εμας εφτασε εδω εξαιτιας διαφορετικων αιτιων ...και αυτο δε μπορει να το ξερει κανεις καλυτερα απο εμας.. εμεις οι ιδιοι θα γινουμε γιατροι του εαυτου μας.. τα φαρμακα ειναι επιφανειακα και ΜΟΝΟ!!!!
Αλλαξτε νοοτροπια... αυτο το πραγμα δεν ειναι ασθενεια του δερματος!!!ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΣΘΕΣΝΕΙΑ ΤΟΥ ΔΕΡΜΑΤΟΣ" το δερμα μας ειναι υγιεστατο!!!!!!ΑΛΗΘΕΙΑ!!!! το προβλημα ειναι αλλου!ΚΑΛΕΙΤΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΣΑΣ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ" μην ψαχνετε τη λυση στους γιατρους και στα φαρμακα...
Προσωπικα...ειμαι μονο 25 και εχω χροοοοοοονιο προβλημα...απο οταν τρυπησα τα αυτακια μου στα 4 η στα 5...αρχισε το ενα αυτακι να ξεφλουδιζει λιγο απο πισω...και σιγα το πραγμα!!λιγο το κακο.... μεχρι τα 17 18 που αρχισα να φουντωνω!!οχι τραγικα!!παντα περνιομουν απο τα πιο ομορφα κοριτσια που κυκλοφορουσαν (και τα πιο ευαισθητα μεσα...αυτο με τρωει το ξερω)και η ψυχολογια μου γινοταν ολο και πιο χαλια λογω των λευκων σημαδιων... πρωτα στα χερια ...μετα και αλλου... (δε θα φανω αχαριστη να πω σχεδον παντου..και ας εχει αρχισει να συμβαινει)
καποιοι τα βλεπουν σα λουλουδακια η σαν αστρακια ζωγραφισμενα στο κορμι μου...αλλα εμενα με επηρεαζουν πολυ...
Ε ΚΑΙ????τι εγινε?????δε θα κουβαλαω παντα αυτο το κορμι!!!!ελεος !!δανεικο μου ειναι και εγω η ιδια το κακομεταχειριζομαι με τη διατροφη, τη ζωη μο την ιδια , με τη σκεψη μου και με το μυαλο μου!!ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΕΡΑΣ ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΑΜΕ ΣΤΑ ΚΕΦΑΛΙΑ ΜΑΣ ΦΤΑΙΕΙ!!!σταματειστε να το σκεφτεστε και ζειστε τη ζωη σας..ειναι θλιβερο αυτο που μας συμβαινει...το ξερω αλλα συμβαινει και ειναι αληθεια...ειναι πραγματικο...και αυτο ειναι υπεροχο...γιατι αυτο συμαινει οτι υπαρχουμε...υπαρχουμε για να το αλλαξουμε!!!!μπορει να μην αλλαξω τον κοσμο...αλλα το κορμι μου θα το αλλαξω...αφου αλλαξω τη σκεψη μου!!ΚΑΝΤΕ ΤΟ ΙΔΙΟ!
σε δερματολογους κατηγορηματικα δεν παω!!δε φταιν οι ανθρωποι...απλα δεν μπορουν να κανουν κατι... τα φαρμακα ειναι ελεεινα!!ενυδατωνομαι μόνη μου με λαδακια και κρεμουλες...οτιδηποτε..απο σουπερ η φαρμακειο..καλλυντικες.. όχι κατι ιδιαιτερο!!περνω και απο αυτες που εχουν γκλιτερ και λαμπω παντου... για να ειμαι πιο ομορφη.... τι να κανω αφου δεν ειμαι τελεια...οπως κανεις αλλωστε!
Θυμηθειτε οτι ποτε καποιος χοντροπετσος δεν θα επασχε ποτε του απο ψωριαση!!Οσον αφορα στα ψωρισιακα ατομα...προκειται για ανθρωπους βαθυα καταθλιπτικους, με καποια ιδιαιτερη ευαισθησια και ανωτερότητα...ειναι οι ανθρωποι που εχουν κανει την πιο βαθυα ΚΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ενδοσκοπηση.........ΑΛΛΑ............Μην το συζητατε αλλο... ΣΑΣ ΚΡΟΥΩ ΤΟΝ ΚΟΔΩΝΑ ΤΟΥ ΚΙΝΔΥΝΟΥ!!!!!!!οσο εστιαζουμε σ αυτο το αναπαραγουμε.. ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΟ ΑΥΤΟ!!!ΚΟΨΤΕ ΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ!! και γι αυτο το λογο ειναι η πρωτη και η τελεΥται φορα που μιλαω σε φορουμ για αυτο το θεμα... ξεχαστε το και ζειστε τη ζωη σας..
το καλο απο αυτο ειναι οτι εχετε εναν πολυ γερο οργανισμο!!!δε νοσειτε ευκολα κατα τα αλλα και ο καρκινος δεν χτυπα την πορτα των ψωρισιακων....ξεχαστε το και θα σας ξεχασει!!!
Εγραψα ολα αυτα για να παρετε καποιοι απο σας τη δυμανη που εχω βρει τελευταια και να το δειτε αλλιως...στεναχωριεμαι να διαβαζω το ποσο ασχημα το βιωνετε και θελω να σας βοηθησω λεγοντας σας πως βοηθαω εγω η ιδια τον εαυτο μου και πως θα το κανω απο εδω και περα...
ΣΠΑΝΙΑ ΛΕΩ ΤΗ ΛΕΞΗ ΨΩΡΙΑΣΗ....ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΑ!!ΛΙΓΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟ ΕΧΩ....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ..Η ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΤΟ ΟΝΟΜΑΖΩ..ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΠΙΟ ΑΣΧΗΜΗ ΛΕΞΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ..ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΗ ΛΕΩ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΑ..ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ!!!!!!ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ΘΑ ΘΕΡΑΠΕΥΤΩ...ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ...ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ...Η ΜΑΛΛΟΝ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ!! ΚΑΛΗ ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ....ΕΙΣΤΕ ΕΝ ΜΕΡΕΙ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟΙ...ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ ΑΥΤΟ!!!ΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΑΓΚΑΛΙΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!
πολύ ωραίο το μήνυμά σου. Και εγώ πάσχω από καποιο αυτοάνοσο ψυχοσωματικής αιτίας και μέσα σε ένα χρόνο έγινα αγνώριστη... χάλια!!!! Τώρα το παλέυω και αισθητικά και ψυχολογικά. Και το χειρότερό είναι πως ό,τι με έκανε να αγχώνομαι τόσο, ούτε θα αλλάξει ποτέ, ούτε όμως και ενοχλέι κανέναν άλλον. Οπότε μάλλον εγώ ήμουν η υπερευαίσθητη και προσπαθώ να γίνω λίγο γαιδούρι!
Ο χρήστης aleca δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-10-09, 19:51   #168
PINELOPE

PINELOPE χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ. ΠΑΙΡΝΩ ΤΗΝ DONOBET ΑΛΛΑ ΠΛΕΟΝ Ο ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΠΛΕΟΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΑΝΩ ΜΟΥ. Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΗΡΕΜΟΥΝ ΛΙΓΟ ΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΦΕΥΓΟΥΝ ΓΙΑ 1- 2 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΞΑΝΑ, ΕΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΒΓΑΖΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΓΥΡΩ - ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΣΗΜΑΔΙ.ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ ΕΧΩ ΠΟΛΛΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΩ ΣΤΑΘΕΡΑ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ.
Ο ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΜΕ ΕΣΤΕΙΛΕ ΣΤΟ ΛΟΙΜΩΔΩΝ,ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΦΟΡΑ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΧΑΠΙΑ Ή ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΕΣ. ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΨΕΙ Κ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΠΗΡΑ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΗΘΗΚΑ ΤΙΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ.
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΑ 2?Κ ΜΕ ΤΙΣ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ?Κ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΘΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΨΕΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΟΥ?
ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΚΑΝΕΝΑ ΤΑ ΙΑΜΑΤΙΚΑ ΛΟΥΤΡΑ?
ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΟ ΓΙΑΤΡΟ, ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΛΟ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ, ΠΗΝΕΛΟΠΗ.
Ο χρήστης PINELOPE δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-10-09, 21:14   #169
rozi

rozi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

PINELOPE δεν έχει πολύ καιρό που σου εμφανίστηκε η ψωρίαση, και για να βγήκε στην επιφάνεια το πρόβλημα κάτι το βοήθησε..άγχος ή οτιδήποτε.Οπότε είναι λογικό τώρα στην αρχή να έρχεται ''δυναμικά'' και να σου χαναβγαίνει κάθε 2-3 μέρες, δε θα είναι πάντα έτσι θα ηρεμίσει.Αυτό που δεν ξέρω είναι αν έχεις σε μεγάλη επιφάνεια του σώματος.

Η dovobet επειδή έχει αρκετή κορτιζόνη να ξέρεις οτι πιάνει πάντα..για όσα χρόνια κι αν τη χρησιμοποιείς..αλλά ναι μπορεί το αποτέλεσμα να μην κρατήσει πολύ αν η ψωρίαση είναι επιθετική.

Αντιμετωπίζεις το πρόβημα με τοπικές θεραπείες όπως κρέμες μέχρι να φτάσει σε άσχημο σημείο.Τότε ψάχνεις για άλλες θεραπείες πιο δυνατές.Δε θα πάρεις χάπια π.χ. αν δεν καλύπτει μεγάλο σημείο του σώματος.Ξεκινάς δυνατή θεραπεία μόνο όταν χρειάζεται.

Οι θεραπείες που θα σου πει και ο γιατρός είναι συγκεκριμένες (εσύ καλείσαι να διαλέξεις) :

Φωτοθεραπεία - Α) UBV

Το ηλιακό φως και η υπεριώδης ακτινοβολία επιβραδύνουν το γρήγορο πολλαπλασιασμό των κυττάρων της επιδερμίδας. Αν και οι ανεπιθύμητες ενέργειες περιλαμβάνουν ρυτίδες, οφθαλμικές βλάβες ή ακόμα και καρκίνο του δέρματος, θεωρούνται ασφαλείς θεραπείες όταν γίνονται με την επίβλεψη του ειδικού. Στην Ελλάδα με το ηλιόλουστο κλίμα, τα θαλάσσια μπάνια είναι ότι καλύτερο.

Φωτοθεραπεία - Β) PUVA

Όταν η ψωρίαση δεν απαντά σε άλλες θεραπείες ή είναι γενικευμένη, η PUVA είναι αποτελεσματική στο 80-90 %. Η ονομασία προέρχεται από το συνδυασμό "Psoralen + UVA," τους 2 παράγοντες που εμπλέκονται. Στους ασθενείς δίνεται ένα χάπι που περιέχει psoralen, και μετά εκτίθενται προσεκτικά σε υπολογισμένες ποσότητες υπεριώδους ακτινοβολίας (UVA). Χρειάζονται περίπου 25 θεραπείες σε μια περίοδο 2-3 μηνών. Περίπου 30-40 συνεδρίες το χρόνο απαιτούνται για να κρατιέται η ψωρίαση κάτω από έλεγχο.

Επειδή το φάρμακο συσσωρεύεται στο φακό του ματιού, οι ασθενείς θα πρέπει να φοράνε ειδικά γυαλιά από την ώρα της έκθεσης στις λάμπες, μέχρι το βράδυ εκείνης της μέρας.

Κυκλοσπορίνη ( χάπια Neoral ) -

Aνοσοκατασταλτικό φάρμακο με σημαντικά αποτελέσματα στη θεραπεία της εκτεταμένης ψωρίασης, χρειάζεται συχνή παρακολούθηση της νεφρικής λειτουργίας και της αρτηριακής πίεσης (με εξετάσεις αίματος στην αρχή κάθε 15 μέρες και μετά κάθε μήνα ) . Οι άμεσες παρενέργειες που έχουν αναφερθεί είναι: κεφαλαλγία, υψηλή αρτηριακή πίεση, υψηλή χοληστερίνη και τριγλυκερίδια, νεφρική δυσλειτουργία, γαστρεντερικές διαταραχές,
υπερτρίχωση κ.α. ( ισχύει για παρατεταμένη χρήση )

Μεθοτρεξάτη -

Η μεθοτρεξάτη είναι ιδιαίτερα αποτελεσματική στην αντιμετώπιση της φλυκταινώδους και της ερυθροδερμικής ψωρίασης ενώ αποτελεί θεραπεία εκλογής για σοβαρές μορφές ψωριασικής αρθρίτιδας. Χρειάζεται συχνός έλεγχος της ηπατικής λειτουργίας και των κυττάρων του αίματος. Η κλινική ανταπόκριση της ψωρίασης είναι συνήθως εμφανής σε 7-14 ημέρες και μεγιστοποιείται σε 4-8 εβδομάδες. Οι συχνότερες παρενέργειες είναι: ναυτία, ανορεξία, κακουχία, αϋπνία, τριχόπτωση και άφθες στόματος. Συνχορηγείται φυλλικό οξύ για τη μείωση των παρενεργειών.

Ρετινοειδή -

Αποτελούν παράγωγα της βιταμίνης Α και η βασική τους δράση είναι η μείωση του ρυθμού ανάπτυξης των κυττάρων του δέρματος. Η σοβαρότερη ανεπιθύμητη ενέργεια των ρετινοειδών είναι η τερατογένεση και γι’ αυτό το λόγο δεν χορηγούνται κατά την κύηση ενώ γενικά αποφεύγονται σε γυναίκες αναπαραγωγικής ηλικίας. Άλλες παρενέργειες είναι: ξηροφθαλμία, χειλίτιδα, ξηροστομία, αύξηση χοληστερίνης και τριγλυκεριδίων, αύξηση ηπατικών ενζύμων κ.α. Χρειάζεται τακτικός έλεγχος της νεφρικής και ηπατικής λειτουργίας και των λιπιδίων (χοληστερίνη, τριγλυκερίδια).

Βιολογικοί παράγοντες -

πρόκειται για πρωτεϊνες που παράγονται από ζωντανά κύτταρα και χορηγούνται είτε ενδοφλεβίως είτε με υποδόρια ή ενδομυϊκή ένεση. Στοχεύουν στο ανοσολογικό πρόβλημα που αναφέρθηκε παραπάνω και προκαλεί την ψωρίαση. Πρόκειται για τα εξής φάρμακα:
Ετανερσέπτη (Enbrel),
Εφαλιζουμάμπη (Raptiva) Καταργήθηκε!!,
Ινφλιξιμάμπη (Remicade),
Αλεφασέπτη (Amevive) και
Ανταλιμουμάμπη (Humira).
Το καθένα χορηγείται με ορισμένο τρόπο και σε ορισμένη δόση ενώ προηγείται της ενάρξεως όλων των παραπάνω φαρμάκων μια σειρά εξετάσεων που περιλαμβάνει πλήρη αιματολογικό και βιοχημικό έλεγχο,

Αυτές που δε θα σου προτείνει ο γιατρός είναι :

Oμοιοπαθητική και Βελονισμός

Τα στάδια συνήθως είναι : α) κρέμες και αλοιφές τοπικά ( βλέπε dovobet, dovonex κ.ά. )

β) χάπια τύπου Νeoral ( αν το πρόβλημα δε λύνεται με κρέμες και είναι τα πιο απλά απο τη σειρά χαπιών τα οποία μπορείς να τα παίρνεις ακόμα και για 2 συναπτά έτη )

γ) φωτοθεραπεία ( θα σε βοηθήσει ειδικά αν σε βοηθάει ο ήλιος και η θάλασσα το καλοκαίρι)

δ) βιολογικοί παράγοντες ( ενέσιμα, τις ενέσεις τις κάνεις μόνη σου σπίτι σου αλλά έχουν παρενέργειες και δεν έχουν δοκιμαστεί αρκετά στην αγορά.το raptiva ας πούμε το πιο γνωστό καταργήθηκε γιατί 3 άνθρωποι πέθαναν :/ )

ε) ομοιοπαθητική

ζ) βελονισμός

Τώρα είσαι στην πρώτη φάση οπότε το λογικό είναι να ξεκιήσεις τα χάπια Neoral ( κυκλοσπορίνη). Θα σε βοηθήσουν να καθαρίσεις, απλά το μόνο εκνευριστικό είναι οι εξετάσεις αίματος κάθε τόσο.

Προσωπικά θα έλεγα να αφήσεις την ομοιοπαθητική στη φάση που είσαι γιατι έχει 50% πιθανότητες να σε 'πιάσει' θα στο πει και ο ομοιπαθητικός γιατρός..δεν πιάνει σε όλους.Επίσης εκτός αυτού..στην αρχή για περίπου 2 μήνες που θα παίρνεις τα ομοιοπαθητικά χάπια..θα φουντώσεις πολύ σε πολλά σημεία..έτσι λειτουργεί στην αρχή φουντώνεις και μετά αν είσαι στο 50% θα καλμάρει το πρόβλημα.

Οπότε επειδή είσαι στην αρχή...μπορεί αυτό να σε στεναχωρήσει πολύ και να νοιώσεις εξαιρετικά άσχημα που θα δεις το σώμα σου έτσι...

Η επιλογή είναι δική σου διαλέγεις και παίρνεις..
Παλιά 10-10-09, 17:47   #170
moz

Περιοχή: αθηνα
moz χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rozi Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανονικά όλοι οι ψωρισιακοί πρέπει να μετακομίσουν κοντά σε θάλασσα και να κάνουν μπάνιο ακόμα και το χειμώμα.Η θάλασσα είναι η μόνη, χωρίς παρενέργειες θεραπεία που πιάνει σε όλους ανεξαιρέτως.

Έτυχε μια περίοδο να κάνω μπάνιο καθημερινά πρωι και απόγευμα για 2μιση μήνες και δεν είχα τίποτα για όλο το χειμώμα.Ποτε δεν ξανα έγινε κάτι τέτοιο φυσικά απο μόνο του.Γι'αυτο όσοι δεν είναι κοντά ας μαζέψουν τα μπογαλάκια τους και βουρ.

Τι να σου κάνουν οι 10 και 15 μέρες στα λουτρά? Ξέρουμε άπαντες οτι σε μια μόνο μέρα μπορεί να γεμίσουμε..
καλησπερα, εχεις ακουσει ανθρωπους να εχουν θεραπευτει απο τη ψωριαση με βελονισμο? εχω αυτη την ασθενεια 2 χρονια, κανω ομοιοπαθητικη και περιμενω....λεω να δοκιμασω βελονισμο και ψαχνω εγκυρεσ πληροφοριες
Ο χρήστης moz δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-10-09, 18:03   #171
moz

moz χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

αν γνωριζει καποιος αν ο βελονισμος εχει αποτελεσματα, ας ενημερωσει...
Παλιά 10-10-09, 22:56   #172
rozi

rozi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σχετικά με το βελονισμό.. είχα κάποιους φίλους που έκαναν θεραπείες αρκετό καιρό και πραγματικά τους βοήθησε.Απλά οι θεραπείες πρέπει να είναι επαναλαμβανόμενες καθότι όταν σταματήσεις επανέρχεται το πρόβλημα.Όπως και με την ομοιοπαθητική..έτσι και με το βελονισμό υπάρχουν πιθανότητες να μη βοηθήσει.Κι εδώ εξαρτάται απο τον οργανισμό.

Επειδή δεν έχω δοκιμάσει η ίδια δεν μπορώ να ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες και οι φίλοι μου που έκαναν για περίπου 2 χρόνια ήταν άνω των 35, και όπως μας έχει δείξει η ιστορία μετά από αυτήν την ηλικία περίπου η ψωρίαση περιορίζεται έτσι κι αλλιώς σε αγκώνες και τριχωτό της κεφαλής στις περισσότερες των περιπτώσεων.

Μεγάλη προσοχή στο γιατρό βελονιστή.Επίσης πρέπει να γνωρίζετε πως πλεον σε αρκετά νοσοκομεία υπάρχει τέτοιο τμήμα (π.χ. Γενικό κρατικό Νίκαιας Ιπποκράτειο Ευαγγελισμός )

Σε λίγο καιρό ξεκινάω την πρώτη μου θεραπεία οπότε θα σας ενημερώσω.Επισης αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες για ιδιώτες και κρατικά νοσοκομεία μπορείτε να μου στείλετε pm.
Παλιά 10-11-09, 13:49   #173
τερψιχορη

τερψιχορη χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους!
Διάβασα με προσοχή όλες τις δημοσιεύσεις, θέλω να επιστήσω την προσοχή σας στην "εκ των έσω ίαση", κοινώς στην αυτοθεραπεία.
Στη δική μου περίπτωση η σταγονοειδής ψωρίαση εμφανίστηκε στα 17 μου μετά από μια στρεπτοκοκκική αμυγδαλίτιδα. Μεγάλωσα στην επαρχία και έτσι διαγνώστηκε ύστερα από αρκετά χρόνια. Κατόπιν έμαθα οτι υπήρχε και ιστορικό κληρονομικότητας στην οικογένεια, αμφιβάλλω βέβαια αν ο παππούς έμαθε ποτέ τί είχε...
Δοκίμασα πολλά σκευάσματα εξωτερικής χρήσης, αλοιφές και λοσιόν με αρνητικά αποτελέσματα, λόγω κυρίως της μη πρακτικότητάς τους. (μια λοσιόν με βάση το ιώδιο, που σε κάνει "σταγονοειδώς" κατακόκκινη, πόσο πρακτική μπορεί να είναι..)
Κάποια στιγμή δοκίμασα θεραπεία με κυκλοσπορίνη, ενθαρρυντική στην αρχή, καθώς εξαφανίζει όλα τα σημάδια. Στο πρώτο κιόλας τρίμηνο άρχισαν να επηρεάζονται τα νεφρά.. Το γεγονός δε των τόσο τακτικών εξετάσεων σε κάνει σίγουρα να νιώθεις "ασθενής".
Η εμπειρία μου με την ομοιοπαθητική είναι πολύ καλύτερη. Η ομοιπαθητική με βοήθησε να κατανοήσω τη φύση της ψωρίασης, οτι πέρα από αισθητικά και ψυχολογικής φύσης προβλήματα, δεν υπάρχουν άλλα, που να απειλούν περισσότερο τον οργανισμό. Με βοήθησε επίσης να μάθω καλύτερα τον εαυτό μου και τις ανάγκες μου, να έχω περισσότερη όρεξη και ενέργεια.
Δεν σκέφτηκα ποτέ να δοκιμάσω ενέσιμα φάρμακα, να αλλάξω δηλαδή τις λειτουργίες του "ιδιαίτερου" ανοσοποιητικού μου συστήματος, και κατ'επέκτασην του οργανισμού μου.
Είναι τώρα 5 χρόνια περίπου που δεν εφαρμόζω κανενός είδους θεραπεία. Προσπαθώ όμως βελτιώνοντας την καθημερινότητά μου, τις συνήθειές μου, τον τρόπο ζωής μου να κρατάω υπό έλεγχο την ψωρίαση και να μην με επηρεάζει ιδιαίτερα σε κανέναν τομέα. Το ζήτημα της αποδοχής είναι μεγάλο και δύσκολο.. Το να προσαρμόσεις τη ζωή σου στις ανάγκες σου δηλαδή. Είναι ότι καλύτερο μπορεί να κάνει ο καθένας για τον εαυτό του.
Εγώ είχα την ατυχία, όταν μου πρωτοεμφανίστηκε, και με όλες τις διαγνώσεις-ετυμηγορίες των γιατρών που και δεν ήξεραν σε βάθος, και τα έβαζαν μαζί μου που το άφησα να εξελιχθεί.. (άκου εκεί!!) οι γονείς μου να το αντιμετωπίσουν με πολύ πανικό και άγχος, λες και ήμουν μελλοθάνατη...
Ατυχία από τη μια, ευτυχία από την άλλη, αφού με το πέρασμα των χρόνων κατάφερα όχι μόνο να είμαι, αλλά και να αισθάνομαι και να δείχνω υγιής. Τελικά τους έπεισα οτι δεν πεθαίνω...
Οι συμβουλές που εγώ έχω να δώσω σε κάποιον ομοιπαθή είναι να προσπαθήσει να ακούσει το σώμα του, τόσο απλά. Αν φας κρέας για πολλές μέρες και αυτό σε "φουντώσει", μην φας κρέας για κάποιες μέρες. Αν νιώθεις το σώμα σου αφυδατωμένο, κάνε μπάνιο συχνότερα. Δεν χρησιμοποιώ πλέον κανένα ειδικό για την ψωρίαση σκεύασμα, παρά μόνο φυτικά προιόντα που κυκλοφορούν στο εμπόριο και η κατάστασή μου είναι ελεγχόμενη και ικανοποιητική. Δεν έχω σχεδόν ποτέ εξάρσεις, ούτε και σε περιόδους άγχους, που κι αυτές τις έχω μειώσει σημαντικά..
Η δύσκολη και επίπονη διαδικασία που όλοι μας περνάμε είναι μέχρι να κατανοήσουμε και να συνειδητοποιήσουμε τί έχουμε..Περίοδος βαθιάς ενδοσκόπησης και κοινωνικού αποκλεισμού ίσως..Μετά από αυτό όλα είναι πιο εύκολα.
Στη δική μου περίοδο ενδοσκόπησης έπεισα τον εαυτό μου οτι εφόσον έχω ψωρίαση δεν έχω και δεν θα έχω κανένα άλλο πρόβλημα υγείας. Είμαι 28 χρονών, έχουν περάσει 11 χρόνια από τότε και δεν έχω πάθει ούτε συνάχι..
Και στη δημιουργική περίοδο που τώρα περνάω,(ετοιμάζομαι να γίνω μαμά),είμαι ακόμα πιο αισιόδοξη για το μέλλον.
Η ενημέρωση φυσικά και είναι το ήμισυ του παντός, η ατομική δουλειά όμως είναι το άλλο μισό. Κι αν τύχει να συνεχιστεί η κληρονομικότητα και στο δικό μου μωρό, η δική μου ενημέρωση και αντιμετώπιση θα είναι αυτή που πιστεύω οτι θα βοηθήσει στην ακόμη καλύτερη "πάταξη" της ψωρίασης..
Το χτυπάμε λοιπόν στη ρίζα και "έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο"...
Καλή υπομονή σε όλους
Ο χρήστης τερψιχορη δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-11-09, 14:49   #174
τερψιχορη

τερψιχορη χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Όσον αφορά την ομοιοπαθητική φίλη rozi δεν υπάρχουν ποσοστά επιτυχίας ή αποτυχίας, έχει να κάνει σε μεγάλο βαθμό κατά πόσο το πιστεύεις ή όχι.

Η δε έξαρση που παρατηρείται στην αρχή οφείλεται ακριβώς στο γεγονός οτι ο οργανισμός αντιδρά στα ομοιοπαθητικά φάρμακα. Εάν δεν σε "πιάσουν", όπως λες, δεν θα παρατηρήσεις τίποτα, ούτε έξαρση, ούτε βελτίωση.

Και η περίοδος έξαρσης ποικίλει, ανάλογα με το είδος και την έκταση του προβλήματος.
Εμένα μου κράτησε ένα μήνα, ενώ σε άλλους με γαστρεντερικά προβλήματα κράτησε λίγο περισσότερο απο τρεις μήνες.
Ο χρήστης τερψιχορη δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-11-09, 12:30   #175
rozi

rozi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα again..

2 ομοιπαθητικοί γιατροί σε μεγάλα ομοιοπαθητικά κέντρα εδώ στην Αθήνα, από τα πρώτα πράγματα που ανέφεραν ήταν πως η ομοιοπαθητική δεν κάνει για όλους.Το ποσοστό του 50% σαφώς και δεν είναι δική μου τυχαία δήλωση.Άλλωστε ο καθένας μπορεί να ενημερωθεί από το γιατρό του.

Σχετικά με την αυτο-ίαση το μόνο που έχω να δηλώσω είναι πως έχουμε δει πολλάκις νεογέννητα με σημάδια σε όλο τους σώμα και αυτό να συνεχίζεται μέχρι και την ηλικία των 10 ετών.Η μητέρα μου είναι νηπιαγωγός και είχε πολλές τέτοιες περιπτώσεις με παιδιά 4 χρόνων γεμάτα σε όλο τους το σώμα.

Ένα παιδί σε τέτοια ηλικία πόσο μάλλον ένα μωρό δεν έχει άγχος, τουλάχιστον όπως εμείς το ορίζουμε.Το ότι η κακή ψυχολογική μας κατάσταση πολλές φορές βοηθά την εμφάνιση της ψωριασης και από αυτήν πολλές φορές εξαρτάται το πόσο επιθετική θα είναι..δεν σημαίνει πως αυτή είναι η ρίζα ( δηλαδή το αίτιο ) άρα και η λύση του προβλήματος.

Ένα μωρό δεν έχει άγχος, δε συνειδητοποιεί καν το πρόβλημα, συνεπώς δε 'φταίει' για την κατάστασή του.Τα πράγματα λοιπόν δεν είναι τόσο απλά.

Προσωπικά δε θα έφερνα κανένα παιδί στον κόσμο αν είχα έστω και την παραμικρή υποψία ότι μπορεί να εμφανίσει ψωρίαση.Κι αυτό το λέω διότι δεν είναι το πράγμα ίδιο για όλους.Μπορεί να ταλαιπωρηθεί πολύ περισσότερο από όσο νομίζεις.Αν διαβάσεις posts ψωρισιακών ιδίως σε μεγάλα forum του εξωτερικού θα διαπιστώσεις πώς υπάρχουν άνθρωποι που και δείχνουν σαν τέρατα κυριολεκτικά και ζουν σαν τέτοια την καθημερινότητά τους.Κλεισμένοι στο σπίτι και λοιπά...Άνθρωποι που καθημερινά εύχονται απλά να ΜΗΝ είχαν γεννηθεί.Και είναι πολύ χειρότερο όταν ακούς το ίδιο σου το παιδί να σου λέει ''εσύ φταις που είμαι έτσι όπως είμαι'' και να το βλέπεις να βασανιζεται.
Παλιά 22-11-09, 00:32   #176
moz

moz χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κυκλοφορησε στην ελλαδα το stelara, νεο συγχρονο βιολογικο φαρμακο με καταπληκτικα αποτελεσματα απο οτι διαβαζω. Δοκιμασμενο οσο κανενα αλλο, με τις λιγοτερες παρενεργειες. Αρχιζει η ιατρικη και ανοιγει δρομους με τα βιολογικα φαρμακα. Θα ενημερωθω και θα το δοκιμασω..
Παλιά 14-12-09, 02:28   #177
rozi

rozi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα again..

Μετά από ένα warning message απο τους διαχειριστές του forum για ανεπίτρεπτη συμπεριφορά αποχωρώ λοιπόν, καθότι όταν δεν μπορείς να απαντάς σε πράγματα που γράφονται και τα θεωρείς εξωπραγματικά ειδικά όταν αναφέρονται σε θέματα υγείας , τότε δεν υπάρχει κανείς λόγος να συνεχίζω να βρίσκομαι και να postarω εδώ.

Παρεπιπτόντως η ανεπίτρεπτη συμπεριφορά ήταν οτι χαρακτήρισα βλακώδη τα λεγόμενα μιας user που ισχυρίστηκε πώς το θέμα ψωρίαση μπορεί να λυθεί με αυτοθεραπεία και πως όπως η ίδια έγραψε '''επεισα τον ευατό μου να μην ασθενήσει ξανά απο ψωρίαση και από οτιδήποτε άλλο και έτσι κι έγινε''.

Το θέμα ψωριάση είναι γονιδιακό είναι γενετική ανωμαλία.Λόγω λαθεμένου γονιδίου τα κυτταρα του δέρματος ενώ στους φυσιολογικούς ανθρώπους χωρίς ψωρίαση ανανεώνονται περίπου μια φορά το μήνα, σε εμάς τους ψωρισιακούς ανανεώνονται περίπου κάθε 28 ώρες.Οπότε τα λέπια ( όπως τα χαρακτηρίζουν οι ειδικοί ) μένουν πάνω στο δέρμα και δημιουργείται ο ερεθισμός ( κοκκίνισμα).Αυτά είναι βασικά πράγματα.

Ο λόγος που βρίσκομαι εδώ είναι για συζητω για το θέμα που με ενδιαφέρει να ανταλλάζω απόψεις, να ενημερώνω όπου μπορώ ιδίως νέους ασθενείς και να ενημερώνομαι.Ο λόγος τώρα που απαντώ σε τέτοια posts όπως το προηγουμενο, είναι διότι σε κάτι τέτοιες δηλωσεις βρίσκουν πάτημα μερικοί τσαρλατάνοι για να προωθούν μεθόδους δικούς τους με μόνο σκοπό το κέρδος.

Η αλήθεια πονάει δυστυχώς..αλλά η ψωρίαση δεν εξαφανίζεται απλά με διαλογισμό ή με ψυχανάλυση.Καλό είναι να το δεχτουμε μέσα μας και να προσωρήσουμε με ότι έχουμε.Με τις γνωστές θεραπείες που μας προτείνει ο γιατρός μας δηλαδή.Αν κάποιος πιστεύει κάτι άλλο ας το κρατήσει για τον εαυτό του ή τουλάχιστον να γράφει πάντα πως είναι προσωπική άποψη και πως στη δική του και μόνο περίπτωση έγινε αυτό και αυτό.

Νεα άτομα που τώρα ψάχνονται με το θέμα γιατί μπορεί τώρα να τους παρουσιάστηκε δεν μπορεί να μπαίνουν εδώ ή όπου αλλού και να διαβάζουν ανακρίβειες.Τα συμπεράσματα δικά σας.

Επειδή δεν το χρόνο να στέλνω pm σε διαχειριστές ας διαγράψουν παρακαλώ το προφίλ μου εδώ ή να μου πουν τον τρόπο να το κάνω η ίδια.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Παλιά 09-01-10, 12:06   #178
makis/jacob

makis/jacob χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

kalhmera se olous!!!!!!!! eimai 18 xronwn kai x8es phga sto ''Συγγρος" giati exw elafria psvriosh kai smhgmatoroikh dermatitida.....

o dermatologos, m edwse enan afro to clarelux 0,05%(afros), to squaphane( sampouan) kai to propiosalic(losion)

loipon to claroulex 0,05% einai gia 10 meres kathe prwi, auto mporw na to balw kai stis perioxes pou exw smhgmatoroikh dermatitida??? (einai sto proswpo sthn perioxh tou T)...

thn propiosalic mou thn edwse mexris otou fugei to lepi

kai to sampouan squaphane ..... gia lousimo ok...

Tha mporouse na m apanthsei kapoios gnwsths tou thematos(iatros or kapoios allos me to idio problhma) an o afros autos kanei ontos kai gia thn perioxh tou T sto proswpo????
Ο χρήστης makis/jacob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-01-10, 01:01   #179
koko12

koko12 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

egw den eimai mhtera(foithtria vasika) alla eida tis suzhthseis gia thn pswriash k ithela na summetasxw.pswriash exw apo otan hmouna 4 k malista me polu megalo provlhma tote.twra tha elega oti einai se yfesh mazi me kremes losion kai ta loipa.pantws gia tis biologikes therapeies ithela na pw oti kanei o mpampas m vevaia ekeinos gia pswrisiakh arthritida,sthn arxh htan polu kala eksafanisthkan ta panta.ton teleftaio kairo omws den exei thn idia apotelesmatikothta,h therapeia einai ramicade.pantws sigoura xreiazetai polu prosoxh gt ta xrhmata einai polla k ta sumferonta akomh megalutera.
Ο χρήστης koko12 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-02-10, 22:58   #180
moz

moz χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΠΑΙΔΙΑ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΣΤΙΣ ΣΕΡΡΕΣ, ΒΟΣΚΟΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΧΩΡΙΟ, ΠΟΥ ΑΛΟΙΦΕΙ ΤΙΣ ΒΛΑΒΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΥΣΤΙΚΟ ΥΓΡΟ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ, ΑΝΑΛΟΓΑ ΠΟΣΟ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΗ ΕΙΝΑΙ Η ΨΩΡΙΑΣΗ, ΤΗΝ ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΙ!!!! ΓΝΩΡΙΣΑ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΤΟ ΕΙΔΑ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ, ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΕΧΕΙ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ ΕΙΤΕ ΕΚΕΙ, ΕΙΤΕ ΕΧΕΙ ΣΤΕΙΛΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ, ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΧΕΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ!! ΘΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΕΔΩ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, ΥΠΟΜΟΝΗ ΜΕΧΡΙ ΝΕΟΤΕΡΑΣ..
Παλιά 10-02-10, 00:59   #181
marita77

marita77 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εμένα η αδερφή μου παρουσίασε ψωρίαση στα άκρα πριν 8 χρόνια μόλις γέννησε το πρώτο της παιδι στα 25 όμως τότε δεν ήξερε τι είναι και της είπανε μάλλον δερματίτιδα λόγω συχνου πλυσίματος των χεριών. εμφάνισε πάλι πριν 3 χρόνια λόγω μεγάλου στρες και αφού γεννησε την κόρη της (μετα τη γέννα ο οργανισμός είναι αδύναμος) πηρε κατι αλοιφες απο δερματολογο και ανακουφίστηκε λίγο. Πηγε σε έναν πολύ καλο γιατρο στο Συγγρού κ. Στρατηγό και τωρα δεν εχει τίποτα. Νομίζω της έδωσε κρεμες. τωρα αφου ηρεμησε γενικότερα στη ζωη της ειναι εντελως καλά! Νομίζω ότι το άγχος ειναι οτι χειρότερο αλλα δεν μπορεις να το αποφύγεις! Υπομονη!
Ο χρήστης marita77 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-02-10, 14:03   #182
nikol28

Το avatar του χρήστη nikol28

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
nikol28 ουδετερη μηδέν
Send a message via Skype™ to nikol28
Προεπιλογή

να μπώ κι εγώ στο club !!!

έχω ψωρίαση εδώ και 15 χρόνια, το σημείο που την έχω ήταν στο πίσω μέρος του τριχωτού της κεφαλής

ο δερματολόγος μου συνέστησε dovonex αλοιφή πρωί βράδυ και propiosalic αλοιφή μεσημέρι
και αν τις βάλω συστηματικά εξαφανίζεται η ξηρότητα για αρκετό καιρό,
επανέρχεται όμως

το άγχος επειδυνώνει σίγουρα την κατάσταση αλλά ΔΕΝ εξαφανιζει την ψωριαση ΌΣΟ ΚΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΑΙΤΙΑ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ!!!
την περίοδο που ήμουν έγκυος εξαφανίστηκε η ψωρίαση εντελώς κι ήμουν πολύ χαρούμενη
όμως εμφανίστηκε σε άλλο μέρος του κεφαλιού

έχω μάθει να ζώ με αυτήν
δεν την ονομάζω ψωρίαση( γιατί τρομάζει τους γύρω) αλλά ξηροδερμία

είναι αυτοάνοσο νόσημα και βαρέθηκα να τρέχω σε γιατρούς, απλά έχω μάθει να ζώ με αυτό το "πρόβλημα"

δεν ειχα να πώ κ΄'ατι περισσότερο απο εσάς αλλά χαίρομαι που δεν ειμαι μόνη
Ο χρήστης nikol28 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-02-10, 22:06   #183
CRISTOS-295

CRISTOS-295 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο moz Εμφάνιση μηνυμάτων
ΠΑΙΔΙΑ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΣΤΙΣ ΣΕΡΡΕΣ, ΒΟΣΚΟΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΧΩΡΙΟ, ΠΟΥ ΑΛΟΙΦΕΙ ΤΙΣ ΒΛΑΒΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΥΣΤΙΚΟ ΥΓΡΟ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ, ΑΝΑΛΟΓΑ ΠΟΣΟ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΗ ΕΙΝΑΙ Η ΨΩΡΙΑΣΗ, ΤΗΝ ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΙ!!!! ΓΝΩΡΙΣΑ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΤΟ ΕΙΔΑ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ, ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΕΧΕΙ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ ΕΙΤΕ ΕΚΕΙ, ΕΙΤΕ ΕΧΕΙ ΣΤΕΙΛΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ, ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΧΕΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ!! ΘΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΕΔΩ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, ΥΠΟΜΟΝΗ ΜΕΧΡΙ ΝΕΟΤΕΡΑΣ..
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑς
μολις ειδα την συγκεκριμενη δημοσιευση γραφτηκα στο φορουμ. εχοντας ιδια εμπειρια για το θεμα και επειδη καποτε ο τυπος με θεραπευσε για καμμια 15-20 χρονια .(πηγα ξανα πριν κανα χρονο αλλα δεν μπορεσα ν ακολουθησω κανονικα την θεραπεια και δεν εχω την απαιτουμενη βελτιωση ).
ισως την πρωτη φορα να θεραπευτηκα με την δυναμη της πιστης δεν ξερω ....
το θεμα ειναι οτι γνωρισα ατομο τελευταια που ειχε δοκιμασει τις πιο εξτριμ θεραπειες (ενεσεις) και τελικα ειδε βελτιωση στο γιδοβοσκο( εχω και καποιες φωτο μετην βελτιωση του στο 8μηνο).στη διαθεση σας
περισσοτερα εχω γραψει στο φορουμ του (disable.gr) για οποιον ενδιαφερεται και σιγουρα ολοι σας ενδιαφερεστε.
για να μην μακρηγορω εχω γραψει σε 2 σκελη εκει ολη την ιστορια μου.
πρωτα στο (ψωριαση¨εσεις πως την αντιμετωπιζετε) και μετα στο σκετο(ψωριαση).
το μαιλ μου υπαρχει στη διαθεση του καθενος σας
Ο χρήστης CRISTOS-295 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-02-10, 22:14   #184
CRISTOS-295

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο christina_prin Εμφάνιση μηνυμάτων
διαβασα ολα αυτά που έχετε γράψει.. απο την Παρασκευή που απαγόρεψαν το raptiva ομολογώ ότι έχω διαβάσει τα πάντα στο νετ που αφορούν την ψωρίαση.

εγώ την απέκτησα στα 4 μου.με πήγαν οι γονείς μου σε ομοιοπαθητικό κ κάνοντας θεραπεία 5 έτη καθάρισα.. είχα δέρμα κ μόνο δέρμα για 8 χρόνια. στα 17μιση μου ξαναεμφανίστηκε.. δεν θυμόμουν όμως πως ήταν η ψωρίαση.. κ επειδή έπασχα απο σταγονοειδή φαντάστηκα ότι ήταν σπυράκια.. δεν είπα τίποτα στους γονείς μου κ στα 18 έιχα σχεδόν σε όλο το σωμα σταγονίτσες! απο τα 18 μου λοιπόν εώς κ τώρα που είμαι 29 έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα... ομοιοπαθητική που μου το έκανε χειρότερα, διατροφές που μου είπαν κάποιοι που θεραπεύτηκαν.. ετρωγα το ίδιο φαγητό κάθε μέρα, τέλος τσιγάρο, νερό μονο 3 φορές την μέρα κ λίγο.. τιποτα.. χάλια τα νεύρα.. μετά σε νηστισιολόγο.. τίποτα.. μετά αλοιφές απο διάφορους πρακτικούς, επαλήψεις με ελαιόλαδο, έλαια νεκράς θάλασσας,επαληψεις με λεμονόκουπες μέχρι που μου είπαν να πάω ικαρία να κάνω μπάνιο σε μια γούρνα που είχε σκουριά.. γύρισα απο ικαρία κ γέμισα σε όλο το σώμα ψωρίαση.. είχα μόνο 5% δέρμα.. πήγα σε γιατρό κ μου είπε ότι δεν με αναλαμβάνει γιατι το μόνο που θα καταφέρει θα είναι να χαλάσει την φήμη του μιας κ οι ψωριασικοί είμαστε μπελάς για αυτούς.
του ζήτησα να μου γράψει μια φτιαχτή κρέμα που είχα δοκιμάσει κάποτε. την επόμενη μέρα ξεκίνησα να πίνω αλόη. μισό ποτήρι την ημέρα, πρωί κ έβαζα κ την αλοιφή. ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΙΧΝΟΣ.. αλλα την 8 ημέρα είχα κάτι σαν περίοδο μόνο που μου είχε τελειώσει πριν λίγες ημέρες.. η διαγνωση κύστη.. αρχισε να επανέρχεται λοιπόν η ψωριαση.. κατεφυγα λοιπόν στην κυκλοσπορίνη κ έπειτα στο raptiva που με έκανε να νιώσω ξανά ανθρωπος.. να θέλω να φοράω συνέχεια τιραντάκια, να μην φοράω τα καλσον τα πιο χοντρά, να χαίρομαι την ζωή.
την παρασκευή όμως γκρεμιστηκε το παραμυθάκι. απο την παρασκευή διαβάζω όλες τις θεραπείες για να δώ ποια θα επιλέξω.. κ η απαντηση? ΚΑΜΙΑ! η μια προκαλεί καρκινο, η άλλη φυματίωση ολα προκαλούν κάτι.. κ αυτό στα λίγα χρόνια που κυκλοφορούν.. ποιος ξέρει τι θα βγεί μετά απο 20 χρόνια..
υπάρχει μια φαρμακοποιός στην σαλαμίνα που βγάζει μια λοσιον κ μια κρέμα.. δυστυχως την έιχα δοκιμάσει στην αρχη της θεραπείας του ραπτιβα κ δεν μπορώ να αποδώσω σίγουρα στην λοσιον-κρεμα τα ευσημα. αυριο το πρωί θα την παραγγείλω πάλι. είναι ακριβή.. γύρω στα 100 ευρώ ,δεν στην γράφει κανένα ταμείο κ αυτο γιατι η κυρία αυτή δεν λέει σε κανέναν τι έχει μέσα.. σίγουρα θα την συνδιάσω με αλόη, κ με βελονισμό. κ ότι άλλο φυσικό υπάρχει.. δεν ξέρω αλλα αυτή τη φορά δεν ειμαι διατεθημένη να παραδωθώ.
θα σας ενημερώσω για τυχών βελτιώσεις γιατί δυστυχως οι γιατροί ξέρουν μόνο βαριά φάρμακα.. που όμως δεν υπήρχαν πριν 100 χρόνια.. τότε που τα πάλευαν όλα με την φύση..

να ενημερώσω τα άτομα που πάσχουν απο ψωρίαση στα νύχια ότι φίλη που είχε το ίδιο πρόβλημα της εξαφανίστηκε όταν έσταξε πάνω πικραγγουρια. δεν νομίζω να κυκλοφορεί στο εμπόριο. ρωτήστε γιαγιαδες να σας πουν που θα την βρείτε. αν κ θέλει προσοχη μη τυχων κ σας πάει στα μάτια.

συγνώμη που σας κούρασα...
καλησπερα
θα ηθελα πληροφοριες με πιο ακριβως τροπο εκανε χρηση της πικραγγουριας η φιλη σου ,γιατι και απο αλλους ακουσα διαβασα οτι εκτος απο δηλητηριο κανει καλο στη ιγμοριτιδα , γιατι οχι και στην ψωριαση ?
Παλιά 24-02-10, 22:17   #185
CRISTOS-295

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rozi Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανονικά όλοι οι ψωρισιακοί πρέπει να μετακομίσουν κοντά σε θάλασσα και να κάνουν μπάνιο ακόμα και το χειμώμα.Η θάλασσα είναι η μόνη, χωρίς παρενέργειες θεραπεία που πιάνει σε όλους ανεξαιρέτως.

Έτυχε μια περίοδο να κάνω μπάνιο καθημερινά πρωι και απόγευμα για 2μιση μήνες και δεν είχα τίποτα για όλο το χειμώμα.Ποτε δεν ξανα έγινε κάτι τέτοιο φυσικά απο μόνο του.Γι'αυτο όσοι δεν είναι κοντά ας μαζέψουν τα μπογαλάκια τους και βουρ.

Τι να σου κάνουν οι 10 και 15 μέρες στα λουτρά? Ξέρουμε άπαντες οτι σε μια μόνο μέρα μπορεί να γεμίσουμε..
καλησπερα και παλι
λυπαμαι που θα σε απογοητεψω ροζι ,μα η θαλασσα-ηλιος στην δικη μου περιπτωση και στου νεαρου που αναφερω πιο πανω ηταν τελειως αδιαφορη.
δεν ειναι παννακια λοιπον η θαλασσα ...
φιλικα
Παλιά 09-03-10, 07:26   #186
solomaki

solomaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή γεια σας

γεια σας μπηκα εδω και διαβασα τις ιστοριες σας σχετικα με τι ψωριαση ειμαι 28 ετων και εχω ψωριαση απο 8 μηνων δεν ειχε κανενας συγγενεις ουτε απο 7 γενιες που λενε και απλα το εβγαλα 8 μηνων μεγαλωσα με αυτο μεχρι τωρα.με πηγε η μαμα μου τοτε στο συγρου και τις ειπαν οτι εχω ψωριαση απο τοτε ζω με αυτο εχω κανει τα παντα αλοιφες φωτα τα λεγομενα πουβα κορτιζονες με το τσουβαλι χαπια κυκλοσπορινης τα οποια με πειραξανε τιποτα.το μυστικο ειναι αλλου μαθε να ζεις με αυτο και χαμογελα και θα εισαι καλα.περασα δυσκολα σταδια στην ηλικια τον 6 με 7 αρχισα να καταλαβενω τι μου συμβαινει και με πειραζε στην ηλικια τον 12 13 ειχα κλειστη στον εαυτο μου γιατι με κοροιδευαν και στο σχολειο και τα παιδια γενικα.και πιο μετα στα 17 18 με το αγορι μου ενιωσα αποριψει απο ολους και ασχημες αποριψεις μεχρι που ειπα εδω και 8 χρονια σε οποιον αρεσω τελος...και ετσι εγινε και ειμαι πολυ καλα δεν εχω σχεδον τιποτα για αυτο χαμογελατε και ολα θα πανε καλα μη το βαζεται κατω δεν αξιζει παντος μια καλη αλοιφη ειναι η dovobet δοκιμαστε τη εμενα με βοηθισε αρκετα ........
Ο χρήστης solomaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-03-10, 07:36   #187
solomaki

Προεπιλογή

εχουνε δικιο καποια παιδια εδω πρωτα σου βγαζουν καινουρια φαρμακα και μετα τα αποσυρουν ουτε ξερουν τι εχουν μεσα ειμαι πολυ κατα στα χαπι τους και στις ενεσεις τους τα χαπια που επερνα εγω ενα διαστημα με κυκλοσπορινη γραφανε μεσα αυξησει του να παρουσιασεις καρκινομα εγω δεν θελω να πεθανω απο καρκινο μακρυα απο χαπια και ενεσεις και χωρις παρεξηγησει ειναι η δικη μου αποψη για το θεμα μιας και το εχω 28 χρονια να στε καλα ολοι......
Παλιά 13-03-10, 19:25   #188
sofoula28

sofoula28 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλησπερα..λεγομαι σοφια και εχω και εγω ψωριαση απο 17 χρονων..ταλαιπωρουμαι αρκετα εδω και χρονια με αλοιφες(dovonex-dovobet-elokon-protopik...κ.τ.λ)kai ειμαι στην φαση του να δοκιμασω κυκλοσπορινη ή ενεσιμα γιατι η τοπικη θεραπεια πλεον δεν με πιανει..πραγματικα δεν ειμαι καθολου καλα ψυχολογικα και δεν ξερω πια πωσ να το αντιμετοπισω...και να σκεφτειτε ειμαι ιατρικοσ επισκεπτης και βλεπω δ ε ρ μ α τ ο λ ο γ ο υ ς...απιστευτο...θα σας πω το εξης τραγικο...επισκεπτομαι τουλαχιστον 10 δερματολογους την εβδομαδα και ψαχνω να βρω την καλυτερη λυση ρωτοντας τους,το αποτελεσμα??????ο καθενας μου λεει δ ι α φο ρ ε τ ι κ η αποψη και ετσι εχω παψει να τους εμπιστευομαι ολους...και δεν επισκεπτομαι τυχαιους,γνωριζω αρκετους οι οποιοι εχουν καλο ονομα(κολωνακι,πειραια,συγγρος,κηφισιας κ.τ.λ)εχω πια απελπιστει δεν ξερω ποιον και τι να πιστεψω....βοηθηδτε με κ εσεις αν δειτε το μηνυμα μου...θα επικοινωνω συχνα..σας ευχαριστω...και οτι χρειαστειτε μην δυστασετε στειλτε μου μνμ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sofoula28 : 13-03-10 στις 19:45
Ο χρήστης sofoula28 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-03-10, 02:22   #189
solomaki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sofoula28 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα..λεγομαι σοφια και εχω και εγω ψωριαση απο 17 χρονων..ταλαιπωρουμαι αρκετα εδω και χρονια με αλοιφες(dovonex-dovobet-elokon-protopik...κ.τ.λ)kai ειμαι στην φαση του να δοκιμασω κυκλοσπορινη ή ενεσιμα γιατι η τοπικη θεραπεια πλεον δεν με πιανει..πραγματικα δεν ειμαι καθολου καλα ψυχολογικα και δεν ξερω πια πωσ να το αντιμετοπισω...και να σκεφτειτε ειμαι ιατρικοσ επισκεπτης και βλεπω δ ε ρ μ α τ ο λ ο γ ο υ ς...απιστευτο...θα σας πω το εξης τραγικο...επισκεπτομαι τουλαχιστον 10 δερματολογους την εβδομαδα και ψαχνω να βρω την καλυτερη λυση ρωτοντας τους,το αποτελεσμα??????ο καθενας μου λεει δ ι α φο ρ ε τ ι κ η αποψη και ετσι εχω παψει να τους εμπιστευομαι ολους...και δεν επισκεπτομαι τυχαιους,γνωριζω αρκετους οι οποιοι εχουν καλο ονομα(κολωνακι,πειραια,συγγρος,κηφισιας κ.τ.λ)εχω πια απελπιστει δεν ξερω ποιον και τι να πιστεψω....βοηθηδτε με κ εσεις αν δειτε το μηνυμα μου...θα επικοινωνω συχνα..σας ευχαριστω...και οτι χρειαστειτε μην δυστασετε στειλτε μου μνμ...
sofoula eimai tis apopseis na min ta pareis ta xapia i tis eneseis den yparxei kati poy tha soy fygei sygoyra oyte me ayta piramatozoo se kanoyn gia na doyne ti antidraseis tha exei to kathe farmako ston organismo sou.ego pantos me ta xapia kyklosporinis den imoyn kala perasa poly xalia ekeini ti periodo apo tote poy ta pira kai dyo mines meta poy eixa stamatisei na perno mono me aloifes asxolisoy ego ayto poy kano bazo dyo aloifes i mia einai ftiaxti farmakeytiki kai i aloi enidatiki pali ftiaxti kai ego dei megalo apotelesma mono aloifes loipon....kai ypomoni....
Παλιά 15-03-10, 02:28   #190
solomaki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο CRISTOS-295 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑς
μολις ειδα την συγκεκριμενη δημοσιευση γραφτηκα στο φορουμ. εχοντας ιδια εμπειρια για το θεμα και επειδη καποτε ο τυπος με θεραπευσε για καμμια 15-20 χρονια .(πηγα ξανα πριν κανα χρονο αλλα δεν μπορεσα ν ακολουθησω κανονικα την θεραπεια και δεν εχω την απαιτουμενη βελτιωση ).
ισως την πρωτη φορα να θεραπευτηκα με την δυναμη της πιστης δεν ξερω ....
το θεμα ειναι οτι γνωρισα ατομο τελευταια που ειχε δοκιμασει τις πιο εξτριμ θεραπειες (ενεσεις) και τελικα ειδε βελτιωση στο γιδοβοσκο( εχω και καποιες φωτο μετην βελτιωση του στο 8μηνο).στη διαθεση σας
περισσοτερα εχω γραψει στο φορουμ του (disable.gr) για οποιον ενδιαφερεται και σιγουρα ολοι σας ενδιαφερεστε.
για να μην μακρηγορω εχω γραψει σε 2 σκελη εκει ολη την ιστορια μου.
πρωτα στο (ψωριαση¨εσεις πως την αντιμετωπιζετε) και μετα στο σκετο(ψωριαση).
το μαιλ μου υπαρχει στη διαθεση του καθενος σας
ego kapote se ilikia 12 eton piga se ena kai kala giatro poy ta ekaige me ena migma xromatos gkri kai ekanes 3 4 episkepseis kai sta exsafanize soy eperne ta lefta polla tote gia tin epoxi eleges egina kala kai meta apo 1 misi mina xsanabgainan xsafnika se 100%xeirotero bathmo xoris na amfisbito tin empiria soy apla prosoxi se oloys mas kai kali tyxi.....
Παλιά 03-04-10, 09:28   #191
moz

moz χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΠΑΙΔΙΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΒΟΣΚΟ ΣΤΙΣ ΣΕΡΡΕΣ, 2 ΦΟΡΕΣ ΑΝΑ ΜΗΝΑ. ΗΔΗ ΚΑΠΟΙΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΕΧΟΥΝ ΦΥΓΕΙ, ΤΑ ΠΙΟ ΠΡΟΣΦΑΤΑ. ΑΥΤΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΑΠ ΤΗ 3Η ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΔΩ ΘΕΑΜΑΤΙΚΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ. ΤΟ ΜΕΙΛ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ nikos_a@windowslive.com για οποιον θελει πληροφοριες
Παλιά 17-04-10, 20:52   #192
sofoula28

Προεπιλογή

γεια σας παιδια...αφηστε τα εγω πηγα στον τοπ δερματολογο και σας το εγγυωμαι οτι ειναι τοπ γιατι οπως σας ειχα πει ειμαι ιατρικος επισκεπτης και το εχω ψαξει πολυ το θεμα....ο τυπος αυτος εχει και ο ιδιος ψωριαση και οταν τον αντικρισα δεν ειχε ιχνος...φυσικα δεν ρωτησα κατι γιατι ξερετε οι γιατραρες δεν λενε πολλα λογια...τεσπα μου προτεινε φωτοθεραπειες αλλα δεν το συζητησα πολυ μαζι του γιατι μου φανηκαν πολλα τα λεφτα...αυτο που θελω να σας πω ειναι οτι εχω μαθει τα παντα για την ασθενεια μασ και πραγματικα πιστευω οτι τα παντα ειναι προσωρινα,ειτε αυτο λεγεται χαπια ειτε ενεσεις κ.τ.λ.εγω ειμαι η πρωτη που δεν ξερω τι να σας πω να κανουμε αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι δουλευω σε φαρμακευτικη εταιρεια και ξερω τα παιχνιδια που παιζονται λιγο καλυτερα απο εσας..για παραδειγμα εχτες γνωρισα την κοπελα που παει μελετεσ σε γιατρουσ για το στελαρα κ η ιδια μετα απο κανα τεταρτο κουβεντας μου ειπε οτι δεν ξερει εαν ειχε ψωριαση αν θα το επαιρνε...τι να λεμε...εγω ειμαι η πρωτη που εχω φοβηθει πολυ γιατι ξαφνικα χειροτερεψα,αλλα χαπια κα ενεσεισ δεν θα κανω ποτε....φωτοθεραπειεσ ισως δοκιμασω το φθινοπωρο,αλλα μονο αυτο,και καμια αλοιφη.εαν καποιος εχει κανει uvbnb ας μου πει πως πηγε και ποσο καιρο μετα του ξαναεμφανιστηκε..και οποιος θελει παμε να πιουμε καφε να σας εξηγησω τι παιζει με τισ εταιρειες και να μαζευτουμε να φνωριστουμε ρε παιδια...σας φιλω γλυκα...
Παλιά 27-04-10, 19:05   #193
Κουρσαρος

Κουρσαρος χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Και λοιπον?

Για και χαρα σας
Ειμαι 47 χρονων ψωριασικος απο τα 35 μου μετα απο στρεπτοκοκικη λοιμωξη του δερματος.
Τριφτηκα αρκετα με το προβλημα και παρα το οτι βρισκομαι σε μετρια επιδεινωση το εχω παρει αποφαση και προχωραω.
Εκεινο που καταλαβα ειναι οτι γιατρος ειναι ο ιδιος ο παθων μεσω σωστης αντιμετωπισης της ψυχοσωματικης του καταστασης.
Μετα απο θεραπειες με αλοιφες χαπια ενεσεις ομοιοπαθητικη βελονισμο ολα δηλαδη εκτος απο χειροπρακτικους και ματζουνια σκεφτομαι να παω σε ιαματικα λουτρα περισσοτερο για την απολαυση μου και δευτερευοντως για ιασιμους λογους.
Τι συνιστατε? η Αμουδαρα λεει τιποτα?
Οσον αφορα την προσωπικη αντιμετωπιση διαβασα μετα απο παρενεση ενος γιατρου που ασχολειται με ψυχοσωματικα αιτια το βιβλιο του DAN MILLMAN "Ο δρομος του ειρηνικου πολεμιστη"
Περα απο το οτι ο τυπος που το εγραψε ανηκει σε αλλη κοινωνικη κουλτουρα...(το να παρατησεις την οικογενεια σου με σκοπο την ευρεση του προσωπικου διαφωτισμου δεν ειναι χαρακτηριστικο μας γνωρισμα),
αφηνει και καποια σημεια με νοημα οπως το "Υπαρχει μονο ΕΔΩ και ΤΩΡΑ" και "Η λυση σε καθε στιγμη προβληματισμου αγονου και ασκοπου ειναι ΑΓΝΟΗΣΕ".
Σε καθε περιπτωση θα συμφωνησω με την φιλη sofoula28 οτι πρεπει να συμφιλιωθει καθε παθως με το προβλημα και τον εαυτο του και να ειναι σιγουρος οτι η αποριψη που μπορει να φοβαται η να νοιωθει ειναι δειγμα ανωριμοτητας προσωπικης και δειγμα προς αποφυγην.
Αυτοι ειμαστε και σε οποιον αρεσουμε...και ειναι σιγουρο οτι σε καποιους θα αρεσουμε τελικα εστω και ομοιοπαθεις!
Η ζωη φιλοι ειναι μικρη και δεν αξιζει να την χαραμισουμε στον βωμο καθε δυσκολιας και στραπατσου.
Προσφατα μαλλιστα ελαβα ενα μειλ απο μια κοπελα 18 ετων που εχει συμφωνα με την ιατρικη, ζωη 4 μηνων λογω καρκινου.
Μπροστα λοιπον και χαρειτε αυτο που εχετε.
Εγω προσωπικα πεταω με τον αετο μου σε καθε ευκαιρια και ξεχναω τι παει να πει προβλημα, αγχος κλπ.
Για ολους υπαρχει η λυση.
Αυτο που χρειαζεται πραγματικα ειναι το
Γιαννης
Ο χρήστης Κουρσαρος δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-04-10, 15:32   #194
sofoula28

Προεπιλογή

paidia o l o i ma oloi mpite apo to facebook stin selida psoriasi-greece k deite tis foto tou stamati pou egine entelos kala apo to vosko.ego idi xekinisa na pigaino.parte me til na sas po leptomereies.o mparmpas exei vrei to giatrosofi mas.6976151363
Παλιά 22-05-10, 14:41   #195
sofoula28

Προεπιλογή

καλησπεραααα...ειαι τοσο χαρουμενη που θελω να σας το πω...ειναι η τριτη φορα που ηρθα στον παππου και παω πολυ καλα...ειδα και ακουσα και ιστοριες που εγιναν εντελως καλα..μια κοπελα σκεφτητε ειχε σε ολο της το σωμα μεχρι και προσωπο στηθοσ κοιλια πλατη και αυτη τη στιγμη εχει μεινει ενα σημαδακι στο ποδι..παιδια θα σας κανει καλα,αληθεια..καταρχην το βλεπω και σε μενα...ξεκινηστε σασ παρακαλω και αν καποιοσ δεν μπορει να ανεβαινει κανονισα να ερχεται ο γαμπρος του παππου που ξερει να το κανει και αυτος στην αθηνα στο σπιτι μου.θα μαζευομαστε και θα σας βαζει..μην δισταζεται,και σας ειπα υπαρχουν αποδειξεισ.το ξαναλεω μπειτε στο psoriasi-greece απο το facebook και δειτε τις εικονες,μονο ετσι θα πιστεψετε...
Παλιά 30-05-10, 23:54   #196
sofoula28

Προεπιλογή

GEIA ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΑΙΔΙΑ..ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΝΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΣΤΟΝ ΠΡΑΚΤΙΚΟ,ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΞΗΓΗΘΕΙ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ..ΟΣΟ ΜΠΑΙΝΕΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ SITE ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΙ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΜΟΖ,ΤΟΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΑΛΗΘΕΙΑ,ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΤΑΜΑΤΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΑΛΑ..ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΤΗΛ.ΜΟΥ ΠΙΟ ΠΑΝΩ..ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΣΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ,ΕΓΩ ΠΑΩ ΤΕΛΕΙΑ..ΗΔΗ ΡΟΖΙΣΑΝΕ ΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝΕ..ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΤΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΤΕ ΜΕ ΕΜΕΝΑ Η ΜΕ ΤΟΝ ΜΟΖ.ΣΑΣ ΦΙΛΩ...
Παλιά 18-06-10, 23:38   #198
stelios34

stelios34 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikol28 Εμφάνιση μηνυμάτων
να μπώ κι εγώ στο club !!!

έχω ψωρίαση εδώ και 15 χρόνια, το σημείο που την έχω ήταν στο πίσω μέρος του τριχωτού της κεφαλής

ο δερματολόγος μου συνέστησε dovonex αλοιφή πρωί βράδυ και propiosalic αλοιφή μεσημέρι
και αν τις βάλω συστηματικά εξαφανίζεται η ξηρότητα για αρκετό καιρό,
επανέρχεται όμως

το άγχος επειδυνώνει σίγουρα την κατάσταση αλλά ΔΕΝ εξαφανιζει την ψωριαση ΌΣΟ ΚΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΑΙΤΙΑ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ!!!
την περίοδο που ήμουν έγκυος εξαφανίστηκε η ψωρίαση εντελώς κι ήμουν πολύ χαρούμενη
όμως εμφανίστηκε σε άλλο μέρος του κεφαλιού

έχω μάθει να ζώ με αυτήν
δεν την ονομάζω ψωρίαση( γιατί τρομάζει τους γύρω) αλλά ξηροδερμία

είναι αυτοάνοσο νόσημα και βαρέθηκα να τρέχω σε γιατρούς, απλά έχω μάθει να ζώ με αυτό το "πρόβλημα"

δεν ειχα να πώ κ΄'ατι περισσότερο απο εσάς αλλά χαίρομαι που δεν ειμαι μόνη
kalispera eime o stelios kenourgios edo exo kai ego psoriasi edo kai 20 xronia ala den brika apotelesmatiki therapia
Ο χρήστης stelios34 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-06-10, 14:24   #199
stelios34

stelios34 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sofoula28 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπεραααα...ειαι τοσο χαρουμενη που θελω να σας το πω...ειναι η τριτη φορα που ηρθα στον παππου και παω πολυ καλα...ειδα και ακουσα και ιστοριες που εγιναν εντελως καλα..μια κοπελα σκεφτητε ειχε σε ολο της το σωμα μεχρι και προσωπο στηθοσ κοιλια πλατη και αυτη τη στιγμη εχει μεινει ενα σημαδακι στο ποδι..παιδια θα σας κανει καλα,αληθεια..καταρχην το βλεπω και σε μενα...ξεκινηστε σασ παρακαλω και αν καποιοσ δεν μπορει να ανεβαινει κανονισα να ερχεται ο γαμπρος του παππου που ξερει να το κανει και αυτος στην αθηνα στο σπιτι μου.θα μαζευομαστε και θα σας βαζει..μην δισταζεται,και σας ειπα υπαρχουν αποδειξεισ.το ξαναλεω μπειτε στο psoriasi-greece απο το facebook και δειτε τις εικονες,μονο ετσι θα πιστεψετε...
kalimera sofoula eime o stelios apo andro exo kai ego to eidio provlima gia 20 xronia tora eime 33xr kai eine ligo pio entona to ximona fountonoun pio poli mipos to exeis psaksi gia kati kalitero tha ithela na kouventiasoume giauto to provlima
Ο χρήστης stelios34 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-07-10, 17:39   #200
rozi

rozi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια χαρά παιδιά.Υπάρχει groupaki στο facebook με όνομα ΨΩΡΙΑΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣΟΦΙΑ .
Πλέον εμείς γνωριζόμαστε από κοντά και ενημερωνόμαστε για το τι νέο υπάρχει.Επίσης μαζί με εμένα και άλλα παιδιά κάνουν τη θεραπεία στον πρακτικό.Εγώ ήδη 2 φορές και πάω απίστευτα καλά.Στο groupaki αυτό θα δείτε και φωτογραφίες πριν και μετά την εφαρμογή.

Φιλιά σε όλους σας περιμένουμε εκεί και καλή μας τύχη.
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές