Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Σπίτι μου Σπιτάκι μου!

Notices

Σπίτι μου Σπιτάκι μου! Πρακτικές ιδέες και χρήσιμες συμβουλές για το σπίτι, αρχειοθέτηση & οργάνωση σπιτιού, επισκευές, ηλεκτρικά, καθαριότητα σπιτιού κλπ.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 20-03-08, 15:38   #1
Elenna

Το avatar του χρήστη Elenna

Περιοχή: Αθηνα
Elenna ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Elenna
Προεπιλογή Απολυμανση(κατσαρίδες)

Καλησπερα σας!!Ειμαι η Ελενα και περιμενω την μπουμπου μας να ερθει σε 4 μηνες
Το προβλημα μου ειναι οτι το σπιτι που μενω το καλοκαιρι μαζευει πολλες ......κατσαριδες Τα προηγουμενα χρονια εκανα καθε χρονο απολυμανση με συνεργειο καθαρισμου αλλα φετος που θα εχουμε την μαιμουδιτσα μας δεν ξερω τι να κανω
Το να μετακομισω ειναι παρα πολυ δυσκολο...ξερει κανεις καποια ασφαλη μεθοδο που θα μπορουσα να εφαρμοσω? Και μονο στην ιδεα οτι υπαρχει περιπτοση ενα απο αυτα τα εντομα να περασουν εστω και στα 5 μετρα απο την μπουμπου μου παθενω!!!

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008
Ο χρήστης Elenna δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-03-08, 16:39   #2
nnm004

Περιοχή: Θεσσαλονικη
nnm004 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

αχ κοριτσι μου ρωτα και μενα και εμεις εχουμε αυτες τις βρωμιαρες στο σπιτι μας , γενικως οι παλιες οικοδομες και ιδιαιτερα γαρ στη θεσσνικη φημιζονται για το κατσαριδομανι . Τεσπα εμεις πηραμε ενα μηχανημα οπου υποτιθεται εκπεμπει ηχους σε συχνοτητα που την ακουνε και τις τρομαζει και φευγουνε , δεν μπορω να πω οτι καθαρισε το σπιτι αλλα μετριασε το πραμα , να φανταστεις στην κουζινα ουτε λογος να κατσουμε να φαμε , τα πιατα και τα φαγητα η στο ψυγειο τα εχω η πανω στο τραπεζι και το χειροτερο 2 φορες ειχαμα βρει κατσαριδες στο κρεββατακι του μικρου μας , τη μια κοιμοτανε και αναγκαστικαμε να τον ξυπνησουμε για να τη διωξουμε και την αλλη ευτυχως δεν κοιμοτανε και ητανε αδειο . Κουκλα δυστηχως τετοια απαισια προβληματα λυνονται μονο σε μονοκατοικια
Ο χρήστης nnm004 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-03-08, 16:42   #3
Vann

Vann ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπερα, κανε 2φορες απολυμανση μια τωρα την ανοιξη κ αλλη μια αρχες καλοκαιριου, εμεις στην πολυκατοικια μας κανουμε 2φορες παντα,κ πες τους να μπουν μεσα στο διαμερισμα σου κ να σου κανουν , δεν πιστευω να αντιμετωπισεις προβλημα μετα απο δυο απολυμανσεις.
Ο χρήστης Vann δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-03-08, 16:44   #4
nnm004

nnm004 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

πως γινεται η απολυμανση ? τι ακριβως κανουνε ? ειναι επικυνδινο το φαρμακο για τον μικρο ? θα πρεπει να λιψουμε καποιες μερες ?
Παλιά 20-03-08, 17:24   #5
Vann

Vann ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ειναι τελειως αοσμο, κ δεν χρειαζεται να κανετε τιποτα απολυτως απλα για 2μερες δεν πρεπει να σφουγγαρισετε, εγω κανω κ μεσα στο σπιτι κ βαζει φαρμακο γυρω γυρω απο τα ντουλαπια της κουζινας, μεσα στο μπανιο που εινα τα σιφονια, κ εξω στο μπαλκονι , το μονο προβλημα ειναι να μην παει κανα πιτσιρικι κ κυλιεται στο πατωμα η μην του πεσει κανενα παιχνιδι στην περιοχη που υπαρχει το φαρμακο κ το βαλει στο στομα του.
Παλιά 20-03-08, 17:26   #6
nnm004

nnm004 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ναι αυτο σκεφτικα και εγω , θα το συζητησβ με τον πανο και ισως να λυθει το προβλημα ετσι με τις μαλακισμενες σαβουροκατσαριδες
Παλιά 21-03-08, 10:18   #7
Μαράκι

Μαράκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εμείς ακριβώς πέρισι τέτοιο καιρό περιμέναμε το κοριτσάκι μας, και κάποια στιγμή τον ιούλιο, 2μιση μηνών τότε το μικρούλι μας, παραουσιάστηκε το πρόβλημα με τις κατσαρίδες...η γιατρός μας ήταν κατηγορηματική στο να μην κάνουμε απολύμανση μέσα στο σπίτι, ή αν κάνουμε για 2 μέρες το μωρό να μεταφερθεί αλλού, λόγω του ότι ήταν πολύ μικρό ακόμη..τελικά έκανε όλη η πολυκατοικία, εκτός του δικού μας διαμερίσματος, εγώ έκανα έξω στις βεράντες, περιμετρικά του κυρίως σπιτιού, και κάθε βράδυ, έριχνα χλωρίνη μέσα στην αποχέτευση της μπανιέρας και έκλεινα όλα τα πώματα από νεροχύτες, και μπανιέρες ώστε να μην βγαίνουν...εγώ προσωπικά δεν εμπιστεύομαι τη γενική απολύμανση του σπιτιού...φοβάμαι

υπομονή, θα φύγουν πού θα πάνε
Ο χρήστης Μαράκι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-03-08, 10:43   #8
Elenna

Το avatar του χρήστη Elenna

Περιοχή: Αθηνα
Elenna ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Elenna
Προεπιλογή

Αυτο σκεφτομαι κι εγω, το μωρο θα ειναι νεογεννητο οποτε αδυνατον να ακουμπισει σε μερος που θα εχει πεσει το φαρμακο,η να ριξει παιχνιδι του....νομιζω.Αλλα μηπως πιραζει να το αναπνευσει η κατι τετοιο? Και αν την κανω την απολυμανση οι κατσαριδες δεν πλισιαζουν η ψοφανε μολις περασουν απο το φαρμακο?

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008
Ο χρήστης Elenna δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-03-08, 11:08   #9
gerakina

gerakina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Υπάρχουν και οι κατσαριδοφωλιές.Τις παίρνεις από σούπερ μάρκετ και υποτείθεται οτι τρώνε κάτι απο κει και πάνε και ψοφάνε.(ένας Θεός ξέρει πού..)
Επίσης μπορείς πριν μπεις στο μήνα σου να κάνετε με teza αλλά να μείνετε 2 μέρες αλλού.Εσύ ειδικά.Γιατί φαντάσου ένα φάρμακο που σκοτώνει τα πιο ανθεκτικά πλάσματα στον κόσμος,τις κατσαρίδες,τι μπορεί να κάνει στο εμβρυάκι σου!Έτσι όταν έρθει το μωράκι κι οι κατσαρίδες θα έχουν ψοφήσει και η μυρωδιά θα έχει φύγει.
Παλιά 21-03-08, 11:43   #10
Vann

Vann ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ελενα εαν κανεισ απολυμανση κ ειναι καλο το φαρμακο δεν θα πλησιαζουν καθολου οι κατσαριδεσ ρωτα τον παιδιατρο η εναν γιατρο κ πεστου εαν θα εχεισ προβλημα με το νινακι , εγω ειχα κανει γιατι το φαρμακο τησ απολυμανσης ηταν αοσμο κ δεν ειχαμε κανενα προβλημα.
Παλιά 21-03-08, 12:15   #11
annastasia

Το avatar του χρήστη annastasia

Περιοχή: Αθήνα
annastasia ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην annastasia
Προεπιλογή

Προσοχή κορίτσια: Το ότι δεν εισπνέεται ένα φάρμακο δεν το κάνει κατ' ανάγκη ακίνδυνο... απλά δεν μας ενοχλεί στη μύτη, τη "ζημιά" του την κάνει όμως...
Παλιά 21-03-08, 12:37   #12
nnm004

nnm004 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ρε παιδια ενα διαστημα ειχε γεμησει εντελως παντου , πηγαινα να κατουρησω και σκοτωνα αυτες , πηγαινα να πιω νερο σκοτωνα κατσαριδες μεχρι και στο κρεββατι μας πανω ειχαμε βρει και το σπιτι το διατηρουμε απολυτα καθαρο δεν εχουμε πεταμενα απο εδω και εκει φαγητα , τι προβλημα και αυτο ρε σεις , τι θα κανουμε ? δεν θελω να μπλεξω με φαρμακα
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 21-03-08, 12:45   #13
annastasia

Προεπιλογή

Πωπωωωωω... πικρα γραφίστρια... το διαβάζω και μου σηκώνεται η τρίχα αν σκεφτείς ότι όταν δω κατσαρίδα ΟΥΡΛΙΑΖΩΩΩΩ!!!
Άσχετο: Και στο σπίτι στην Κρήτη έχουμε παρόμοιο (όχι το ίδιο σε ένταση) πρόβλημα...
Παλιά 21-03-08, 13:57   #14
Vann

Vann ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

grafistria, ρωτα τον παιδιατρο γι αυτος ειναι ο πιο καταλληλος απο ολους μας για να σου πει εαν θα εχεις προβλημα με το φαρμακο, κ αν σου πει οτι δεν εχεις κανε οπωσδηποτε θα σωθεις,διαβαζα αυτα που εχεις γραψει κ εχω τρελαθει
Παλιά 21-03-08, 17:32   #15
ΑΦΡΟΔΙΤΗ

ΑΦΡΟΔΙΤΗ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εκανα απολυμανση και πριν γεννηθουν τα μικρα μου και αφου γεννηθηκαν καθε ανοιξη (προς Μαιο)
Απλα οταν ηταν πιο μεγαλα..εφευγα οσο το ριχναν το φαρμακο(για κανα 5ωρο απο το σπιτι) και μετα τις 2-3 μερες που δεν επρεπε να σφουγγαρισω στα μπαλκονια απλα δεν βγαιναν εξω .
Τα σιφονια τους νιπτηρες τους νεροχυτες και την μπανιερα τα επλενα κανονικα το πρωι (την επομενη μερα που καναμε απολυμανση) και φροντιζα μεχρι να τα περασω κανα 2 φορες ακομα να βγαζω τα παιδια που συχνα βολτα εξω και να γυρναμε μονο για υπνο .
Αυτα βεβαια τα εκανα εγω κατ υπερβολη για να ειμαι ησυχη

Καποια κοπελα ειπε σε καποιο σημειο για χλωρινη...ειναι οτι χειροτερο μπορει να κανει.....δυστυχως οι κατσαριδες δεν φευγουν με την χλωρινη
Ο χρήστης ΑΦΡΟΔΙΤΗ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-03-08, 17:36   #16
ΑΦΡΟΔΙΤΗ

ΑΦΡΟΔΙΤΗ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο grafistria
ρε παιδια ενα διαστημα ειχε γεμησει εντελως παντου , πηγαινα να κατουρησω και σκοτωνα αυτες , πηγαινα να πιω νερο σκοτωνα κατσαριδες μεχρι και στο κρεββατι μας πανω ειχαμε βρει και το σπιτι το διατηρουμε απολυτα καθαρο δεν εχουμε πεταμενα απο εδω και εκει φαγητα , τι προβλημα και αυτο ρε σεις , τι θα κανουμε ? δεν θελω να μπλεξω με φαρμακα
Μονο με απολυμανση απο πειστοποιημενο ομως ανθρωπο θα σωθεις
Εγω φοβαμαι πιο πολυ τα φαρμακα που υπαρχουν σε σουπερ μαρκετ (για κατσαριδες κτλ)και τις χλωρινες και γενικα τα βαρυα καθαριστηκα που χρησιμοποιουμε (τ αποφευγω..και χρησιμοποιω μονο τα απαραιτητα)
Ο χρήστης ΑΦΡΟΔΙΤΗ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-03-08, 11:14   #17
aglaia
Παλιός Λογαριασμός Μέλους

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαράκι
και κάθε βράδυ, έριχνα χλωρίνη μέσα στην αποχέτευση της μπανιέρας (
Η χλωρίνη είναι καρκινογόνος και δεν σκοτώνει τις κατσαρίδες, δεν απολυμαίνει, μόνο λευκαίνει...
Δεν πρέπει να εισπνέεται από το μωρό...

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima
Ο χρήστης aglaia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-03-08, 11:35   #18
annastasia

Προεπιλογή

Αγλαϊα... γιατί σα να θυμάμαι από χημικό μέσα στο forum ότι απολυμαίνει κιόλας;
Παλιά 22-03-08, 11:38   #19
annastasia

Προεπιλογή

Το βρήκα...

http://www.parents.gr/forum/viewtopi...r=asc&start=45

Παλιά 22-03-08, 11:48   #20
aglaia
Παλιός Λογαριασμός Μέλους

aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο annastasia
Απ' όσο ξέρω θέλει μεγαλύτερες συγκεντρώσεις για να γίνει απολύμανση. Το χλώριο δηλαδή απολυμαίνει αλλά το θέμα είναι αν υπάρχει η σωστή συγκέντρωση στη χλωρίνη. Εξακολουθεί πάντα να είναι επικίνδυνη...

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima
Ο χρήστης aglaia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-03-08, 16:16   #21
Olg@

Το avatar του χρήστη Olg@

Olg@ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εγώ έχω ακούσει ότι πριν το χρόνο καλό είναι να αποφεύγουμε παντελώς την χλωρίνη .... τώρα δεν ξέρω αν ισχύει αυτο ... εγώ πάντως που την λατρεύω ( παλιότερα έριχνα και στο νερο που σφουγγάριζα) την έχω περιορίσει μόνο στο χώρο του μπάνιου και το καθαρίζω μόνο όταν κοιμάται το μωρό και αφήνω το παράθυρο ανοιχτό τέρμα να ξεμυρίσει αμέσως.

Ο χρήστης Olg@ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-03-08, 17:14   #22
frene

Το avatar του χρήστη frene

frene ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια εγω μολις προχτες βρηκα μια γνωστη που πουλαει οικολογικα καθαριστικα, και παραγγειλαμε 3 με την μαμα μου για να τα δοκιμασουμε, 1 γενικης χρησης, 1 για τα πιατα και 1 για τον φουρνο, συνολο 30 ευρω!Ακομη δεν μας τα εχει φερει. Ελπιζω παντως να ειναι λιγο καλυτερα απο τα κοινα απορρυπαντικα!
Οσο για την χλωρινη,κι εγω οταν σπουδαζα στην Θεσσαλονικη τη χρησιμοποιουσα παρα πολυ(δυστυχως ), γιατι το σπιτι ηταν παλιο και περνουσε πολυς κοσμος!!! (ωραια χρονια!!!)
Τωρα όμως μονο στο μπανιο βαζω και αραια και που!
Στα αληθεια βρε παιδια δεν απολυμαινει???
Αν ειναι να μην βαζουμε καθολου!
Παλιά 24-03-08, 12:40   #23
madchemist

madchemist ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

aglaia : Η χλωρίνη όπως γραφω και στο παραπάνω post σίγουρα και εξακριβωμένα ΑΠΟΛΥΜΑΙΝΕΙ.

Δεν υπάρχει ισχυρότερο απολυμαντικό μέσο ευρείας χρήσης.

Θέλει προσοχή στη δοσολογία, η οποία συνήθως αναγράφεται στην ετικέτα.

Στην περίπτωση που δεν αναγράφεται θα πρεπει να καλεσουμε στο τηλ. την παραγωγο εταιρεία και να ζητησουμε συμβοπυλες για την ορθη χρηση και την σωστη δοδολογια προκειμενου να κάνουμε απλό καθαρισμό ή απολύμανση.

Η χλωρίνη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ σε καμμία περίπτωση καρκινογόνος. Είναι καυστική, είναι τοξική όταν κάποιος την καταπιει αλλά σε καμμια περίπτωση δεν προκαλει καρκίνο.

Σίγουρα δεν μπορεί να σκοτώσει τις κατσαρίδες, εκτος αν και αυτες την καταπιουν με κάποιο τρόπο.

Δεν καθαρίζει τα ρούχα, τα λευκαίνει ΜΟΝΟ.

Παράδειγμα: Εστω ότι απο λάθος ένα λευκό ρούχο "εβαψε" απο ένα μη λευκό. Η ενστικτώδης κίνηση είναι να το βάλουμε σε μπολικη χλωρίνη με καυτό νερό για να ξαναγίνει λευκό.

ΟΜΩΣ αυτο που θα επιτύχουμε στην πραγματικότητα θα είναι να σταθεροποιήσουμε το χρώμα στο λευκό ρούχο ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.

Είναι καλύτερα να το βάλουμε αμέσως μόνο του στο πλυντήριο με αρκετή σκόνη στου 70-80 στο μεγαλο προγραμμα ή να το στειλουμε καθαριστηριο.

Πάντα στη διαθεση σας

Σταματης Βαρδαξης
Χημικος MSc MBA
Ο χρήστης madchemist δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-03-08, 12:54   #24
madchemist

Προεπιλογή

Επίσης σχετικα με τα εντομα.

Αλλο η απεντομωση και αλλο η απολυμανση.

Για την απεντομωση χρησιμοποιούνται εντομοκτονα φαρμακα που ειναι στην πλειοψηφεια τους θανατηφορα δηλητηρια και για τον ανθρωπο, ασχέτως οσμής.

Για την απολυμανση χρησιμοποιούνται φάρμακα που ειναι παρεμφερη με τη χλωρινη, το ντετολ κλπ(ας μην μπουμε σε λεπτομερειες).

Δεν ειναι κακο να ρωτατε το συνεργειο ή την εταιρεια που αναλαμβανει τη συγκεκριμένη εργασια εαν προκειται για απεντομωση ή για αποπλύμανση.
Επίσης ειναι απαραίτητο να ρωτησετε για όλα τα μετρα προφυλαξης που θα πρεπει να παρετε αφού γινουν οι εφαρμογες των φαρμάκων.

Ο κατάλληλος άνθρωπος να σας ενημερώσει είναι εκείνος ο οποίος υπογράφει το πιστοποιητικό απεντόμωσης ή απολύμανσης όπως ορίζεται απο τη νομοθεσία.

Απαιτηστε την ενημερωση, ειναι νομικη τους υποχρεωση τους να σας την παρεχουν αδιαμαρτυρητα, με καθε λεπτομερεια και χωρις πολλα πολλα...

Παντα στη διαθεση σας
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 24-03-08, 13:59   #25
bizoudaki

Περιοχή: στην θαλασσα ...
bizoudaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Συμβουλη απο φιλη μου που ειχε το ιδιο προβλημα:

Οχι χλωρινη, απο την εμπειρια της γεμιζε το σπιτι με περισσοτερες κατσαριδες!!! Χρησιμοποιουσε οινοπνευμα για να τις σκοτωσει, πεθαινουν μολις τις βρεξεις :P

Επισης καλυψτε τα σιφωνια με πατακια μπανιου και τοποθετειστε στις σχαρες σιτες. Τις σιτες θα τις τρωνε οι κατσαριδουλες αλλα ξανα εσεις. Επισης ρωγμες στο σπιτι πχ αναμεσα σε σοβατεπι, πλακακια καλυψτε τες με σιλικονη, στοκο κτλ. Δηλαδη περιοριστε τα σημεια οπου μπορουν να κρυφτουν.
Παλιά 01-04-08, 10:46   #27
madchemist

Προεπιλογή

Σας ενημερωνω ότι εχω ηδη στειλει στο info@parents.gr καποια αρχεια σχετικα με μικροβια και απολυμανση.

Παντα στη διαθεση σας,
madchemist
Παλιά 02-04-08, 13:20   #28
stella71

Το avatar του χρήστη stella71

Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
stella71 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σ΄ένα σπίτι που έμενα στην Αθήνα αντιμετώπιζα χοντρό πρόβλημα με τις κατσαρίδες μέχρι που πήρα ένα ειδικό φάρμακο από μαγαζί με φυτοφάρμακα και το πρόβλημα λύθηκε δια παντός. Δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομα, η συσκευασία είναι άσπρη με μπλε, αλλά αν το ζητήσετε σε ένα τέτοιο μαγαζί θα το ξέρουν. Βάζεις ελάχιστη ποσότητα στις γωνίες και ξεμπερδεύεις οριστικά με τις απαίσιες απρόσκλητες Τερεζούλες.

Και τελικά, αν κατάλαβα καλά, δεν χρησιμοποιούμε χλωρίνη όταν έχουμε μωρό; γιατί εγώ ψιλοβάζω στο σφουγγάρισμα (αν και μου προκαλεί κάποια αλλεργία στο αναπνευστικό)
Παλιά 02-04-08, 16:36   #29
th@lia

th@lia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοριτισια να σας πω το εξης μιας και το χω και προσφατο, εμεις μενουμε στας εξοχας και ολων των ειδων τα μαμουνια τα χουμε μπολικα. Αν εξαιρεσεις τα ποντικια του αγρου ευτυχως πριν γεννηθει το μωρο.Ετσι λοιπον φωναξαμε ατομο για μυοκτονια. Απο τοτε εχουμε καλες σχεσεις .Τωρα καθε ανοιξη ερχεται και ψεκαζει τα μπαλκονια, γκαραζ για τα διαφορα μαμουνια ομως εδω και λιγο καιρο εχω στο σπιτι πολλα μυσμηγκια και τον ζητησα να μου ψεκασει κατι μεσα για να απαλλαγω απο αυτα αλλα και απο καθε ειδους ζωυφια γιατι στο υπογειο εχουμε κατι σαν κατσαριδακια.Ηταν καθετος με το μωρο οτι δεν ψεκαζει και οχι μονο αυτο μου πε να μην χρησιμοποιω τα εντομοκτονα εμποριου ακομα και αυτα που δεν μυριζουν γιατι ειναι κινδυνος - θανατος. Και τελικα του ειπα οτι θα φυγω για λιγες μερες απο το σπιτι με το μωρο οποτε λεει να ψεκασει τοτε να περασει μια βδομαδα να καθαριστει και μια φορα το σπιτι και μετα να γυρισουμε.Ευχομαι να πηρατε μια ιδεα.βεβαια ο mad-chemist θα μπορουσε να μας πει περισσοτερα για τα εντομοκτονα.
Ο χρήστης th@lia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-10-09, 10:05   #30
Iwanna

Το avatar του χρήστη Iwanna

Iwanna ουδετερη μηδέν
Angry "τερέζες", εξόντωση, εγκυμοσύνη

Καλημέρα!
Δυστυχώς αναγκάζομαι να ανοίξω θέμα γιατί όπως καταλαβαίνετε έχω πρόβλημα με κατσαρίδες... Και τις σιχαίνομαι αφάνταστα...

Ενώ για καιρό χρησιμοποιούσα το aroxol mec και δεν είχα, τώρα που είμαι έγκυος δεν ψεκάζω με αποτέλεσμα να έχουν κάνει εμφάνιση κάτι μικροσκοπικές που πολύ φοβάμαι πως θα μεγαλώσουν...

Σκέφτηκα να πάρω αυτές τις παγίδες που, ναι μεν έχουν δηλητήριο, αλλά το έχουν μέσα και δεν χρειάζεται να ψεκάσεις το χώρο σου, τους τοίχους κλπ.
1. Λέτε να είναι ασφαλείς;
2. Είναι αποτελεσματικές;
3. Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε; Εσείς τί κανετε;
4. Πέρα από την καθαριότητα (να μην έχει ψίχουλα, άπλυτα πιάτα) υπάρχει κάτι άλλο που βοηθά;

Δεν ψοφάνε κιόλας... Ακόμη και μετά από πυρηνική καταστροφή, λένε, επιζούν, και έχω απελπιστεί εντελώς...
Παλιά 27-10-09, 10:09   #31
elachl

Το avatar του χρήστη elachl

Περιοχή: ΜΥΤΙΛΗΝΗ
elachl ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΝΑΜΗΝ ΑΠΕΛΠΙΖΕΣΑΙ. η λυση ειναι μια.δινεις 50 ευρω σε εναν ειδικο.θα σου γυρισει ολο το σπιτι και θα βαλει ενα ειδικο ακινδυνο ζελε με ενα μικρο πιστολακι σε ολες τις γωνειες..εγω σωθηκα...
Ο χρήστης elachl δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-10-09, 10:19   #32
ΚΡΙΝΑ

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
ΚΡΙΝΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Υπάρχει μία κρέμα, την πουλάνε στα είδη με χρώματα κ εργαλεία που είναι λίγο ακριβή (περίπου 30 ευρώ) αλλά γλιτώνεις από το σπρέυ που είναι πιο επικίνδυνο. Βάζεις μία σταγόνα σε διάφορες γωνίες πχ στις κάσες και τις εξοντώνει αμέσως. Κυκλοφορεί σε διάφορες μάρκες.
Ο χρήστης ΚΡΙΝΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-10-09, 10:20   #33
youli

youli ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μπορείς να πάρεις το ζελέ που χρησιμοποιούν οι ειδικοί και το μπιστολάκι του από το φαρμακείο για περίπου 17 - 18 ευρώ και να το κάνεις μόνη σου. Συμφωνώ με την elachl είναι η μόνη λύση για να απαλλαγείς από τις κατσαρίδες, όλα τα άλλα δεν κάνουν τίποτα.
Το σωληνάριο το έχω σπίτι και τώρα είμαι στη δουλειά, θα δω το όνομα του και θα σου πω αν θέλεις αύριο. Αλλά και απλά να πας στο φαρμακείο και να ζητήσεις το ζελέ για τις κατσαρίδες θα στο δώσουν και χωρίς να ξέρεις το όνομά του. Απλώς προσοχή είναι ισχυρό δηλητήριο το βάζεις σε κρυφές γωνίες (κάτω από το νεροχύτη, τον νιπτήρα κλπ.) και αυτό που θα σου μείνει (γιατί θα σου περισσέψει σίγουρα) να το βάλεις σε χώρο που δεν θα πλησιάσουν παιδιά.
Ο χρήστης youli δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-10-09, 10:21   #34
Iwanna

Iwanna ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elachl Εμφάνιση μηνυμάτων
ΝΑΜΗΝ ΑΠΕΛΠΙΖΕΣΑΙ. η λυση ειναι μια.δινεις 50 ευρω σε εναν ειδικο.θα σου γυρισει ολο το σπιτι και θα βαλει ενα ειδικο ακινδυνο ζελε με ενα μικρο πιστολακι σε ολες τις γωνειες..εγω σωθηκα...
Σαν απεντόμωση δλδ. Το σκέφτηκά αλλά το απέκλεισα γιατί είπα "πόσο ακίνδυνο να είναι το επαγγελματικό "εξοντωτικό" προϊόν;".
Εσένα σου είπαν πως είναι ακίνδυνο επειδή είναι ζελέ και δεν διασπείρεται στο χώρο; Ξέρεις πως λέγεται το φάρμακο; Θα το ψάξω!
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση!

Κορίτσια, έγραφα και δεν είδα τις απαντήσεις σας! Πωπω, ανταπόκριση! Ευχαριστώ πολύ! Θα πάω να ρωτήσω σε φαρμακείο αρχικά...
Παλιά 27-10-09, 10:31   #35
citron

citron ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εμεις εχουμε τρελο προβλημα απο τοτε που αμελησε η πολυκατοικια να κανει τις καθιερωμενες απεντομωσεις. Αποκτησαμε τις μικρες κατσαριδες και το προβλημα ειναι κυριως στην κουζινα οποτε ποσο ασφαλες ειναι να μπει φαρμακο εκει? Εχουμε και σκυλο και φοβαμαι.
Παλιά 27-10-09, 11:17   #36
Iwanna

Iwanna ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστώ τον διαχειριστή που μετέφερε το θέμα, υπάρχουν εδώ αρκετές πληροφορίες!
Είχα ψάξει, πριν το ανοίξω, αν υπήρχε κάτι, αλλά σαν "απεντόμωση", "πρόβλημα με κατσαρίδες" οπότε δεν βρήκα αυτό.

Τελικά διαβάζω πως τα "εξοντωτικά" είναι επικίνδυνα σε κάθε μορφή... Θα ρωτήσω τη γυναικολόγο μου τί μπορώ να κάνω από όλα αυτά που διάβασα εδώ, στο επόμενο ραντεβού.
Παλιά 27-10-09, 11:37   #37
ΤΙΓΡΑΚΙ

Περιοχή: Νικαια
ΤΙΓΡΑΚΙ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elachl Εμφάνιση μηνυμάτων
και εμεις το ιδιο κανουμε μονο που το εχουμε παρει και το κανει ο αντρας μου.ειναι ελεγμενο και απο οτι εχω διαβασει στις οδηγιες κανει και για παιδικους σταθμους και οχι απλα σκοτωνει τις κατσαριδες αλλα τις εξαφανιζει.αυτο το ζελε λειτουργει σαν δολωμα αλλα πρεπει να το βαλεις σε σημειο που δεν θα παει εκει το μικρο.εγω τουλαχιστον φοβαμαι και το εχουμε βαλει σε σημεια που θελω να πιστευω οτι δεν θα φτασει ο ταλιμπαν.μεσα στο τζακι,πισω απο τις ζαρτινιερς,στην καμιναδα του μπαρμπεκιου κλπ.
Παλιά 27-10-09, 14:18   #38
Μίκα

Περιοχή: Κιλκίς
Μίκα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το 50άρικο το δώσαμε κι εμείς και σωθήκαμε από τις λεγόμενες γερμανικές κατσαρίδες, τις ξανθές δηλαδή. Και δεν φτάνει που γεμίσαμε από αυτές, γέννησαν και μικρά . Φανταστείτε να ξυπνάς άγρια χαράματα να ετοιμάσεις το γάλα του μικρού και να τις βλέπεις να κάνουν πάρτι πάνω στον πάγκο.

Τέλος πάντων, ήρθε ο άνθρωπος, έβαλε σε όλες τις γωνίες, στο μέσα μέρος από τα πόμολα σε όλα τα ντουλάπια και στο μπάνιο. Έγγυηση εξάμηνη το λιγότερο και βλέπουμε. Μας σύστησε να γίνει απεντόμωση σε όλη την οικοδομή, αλλά οι υπόλοιποι...

Ακίνδυνο δεν είναι και δυστυχώς κάνει κακό και στο περιβάλλον, αλλά τι άλλο να έκανα...
Ο χρήστης Μίκα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-10-09, 10:32   #39
korinaki80

korinaki80 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αμαν κοριτσια και την Τριτη ηθελα να γραψω και να σας πω οτι ειχα καιρο να δω αλλα χθες ειδα μια Και μαλιστα την ειδε ο μικρος μου στην κουζινα και με φωναξε "μαμα τζινα" (τζινα ειναι η μυγα) Ο κακομοιρης που να ηξερε..... Τι καινουρια, τι παλια οικοδομη αμα ειναι να εχεις θα εχεις. Εμας σχεδον καινουρια 3 ετων αρχισαμε να εχουμε. Πιστευω κοριτσια οτι καθε οικοδομη πρεπει να διατηρει και τους κοινοχρηστους χωρους καθαρους. Σε εμας κατω απο τις σκαλες στο υπογειο το ειχανε καταντησει αποθηκη με διαφορα πραγματα, ευτυχως η διαχειρηστρια ειδοποιησε τους κατοχους τους να τα παρουν φωναξε για απεντομωση και για ενα χρονο σωθηκαμε. Μολις ομως πλησιασε ο χρονος αντε ξανα. Καναμε παλι αλλα βλεπω αραια και που στην κουζινα απο καμια (καλη ωρα χθες). Παντως κοριτσια ψεκαζω εξω στην βανα απο τα καλοριφερ στον οροφο μας (μπορουν να μπουν απο εκει στο σπιτι) και βγαζω το ξυλο κατω απο τα ντουλαπια της κουζινας (σοβατεπι να τω πω...... δεν ξερω) και βαζω κατσαριδοπαγιδες και ψεκαζω. Υπαρχει απο οσο μου εχει μια θεια μου μια σκονη που την προμηθευεσαι απο γεωπονο, την διαλυεις στο νερο και ψεκαζεις. Δεν ξερω ομως κατα ποσο ειναι ασφαλης για το παιδι και για να πω την αληθεια δεν εχω μπει στη διαδικασια να παω να ρωτησω. Α και εδω στο forum ειχα διαβασει κατι για βορικο οξυ. Αμα το βρω θα σας ενημερωσω.
Παντως πολυ σιχαμα αυτα τα ..........
Ο χρήστης korinaki80 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-10-09, 11:02   #40
Nefelirene

Το avatar του χρήστη Nefelirene

Περιοχή: Nikaia
Nefelirene χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο korinaki80 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αμαν κοριτσια και την Τριτη ηθελα να γραψω και να σας πω οτι ειχα καιρο να δω αλλα χθες ειδα μια Και μαλιστα την ειδε ο μικρος μου στην κουζινα και με φωναξε "μαμα τζινα" (τζινα ειναι η μυγα) Ο κακομοιρης που να ηξερε..... Τι καινουρια, τι παλια οικοδομη αμα ειναι να εχεις θα εχεις. Εμας σχεδον καινουρια 3 ετων αρχισαμε να εχουμε. Πιστευω κοριτσια οτι καθε οικοδομη πρεπει να διατηρει και τους κοινοχρηστους χωρους καθαρους. Σε εμας κατω απο τις σκαλες στο υπογειο το ειχανε καταντησει αποθηκη με διαφορα πραγματα, ευτυχως η διαχειρηστρια ειδοποιησε τους κατοχους τους να τα παρουν φωναξε για απεντομωση και για ενα χρονο σωθηκαμε. Μολις ομως πλησιασε ο χρονος αντε ξανα. Καναμε παλι αλλα βλεπω αραια και που στην κουζινα απο καμια (καλη ωρα χθες). Παντως κοριτσια ψεκαζω εξω στην βανα απο τα καλοριφερ στον οροφο μας (μπορουν να μπουν απο εκει στο σπιτι) και βγαζω το ξυλο κατω απο τα ντουλαπια της κουζινας (σοβατεπι να τω πω...... δεν ξερω) και βαζω κατσαριδοπαγιδες και ψεκαζω. Υπαρχει απο οσο μου εχει μια θεια μου μια σκονη που την προμηθευεσαι απο γεωπονο, την διαλυεις στο νερο και ψεκαζεις. Δεν ξερω ομως κατα ποσο ειναι ασφαλης για το παιδι και για να πω την αληθεια δεν εχω μπει στη διαδικασια να παω να ρωτησω. Α και εδω στο forum ειχα διαβασει κατι για βορικο οξυ. Αμα το βρω θα σας ενημερωσω.
Παντως πολυ σιχαμα αυτα τα ..........
ΚΑΟΘΡΙΝ ΛΕΓΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΊΣΚΕΙς ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ ΑΛΛΆ ΘΈΛΕΙ ΚΑΛΌ ΑΡΈΩΜΑ.

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές