Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 20-04-08, 09:21   #1
SODIA

SODIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΑΙΜΟΡΡΑΓΙΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ

Κορίτσια γειά σας! Είχα μια μικρή αιμορραγία την προηγούμενη εβδομάδα (8η εβδομάδα κύησης) και τα χρειάστηκα λιγάκι. Είμαι στην δεύτερη εγκυμοσύνη και με την πρώτη δεν είχα τέτοια προβλήματα. Ο γιατρός μου υπέθεσε ότι πρόκειται είτε για μια μικρή αποκόλληση είτε για ορμονική διαταραχή και μου συνέστησε ξεκούραση και μου είπε να κάνω μια ένεση Proluton Depot και να παίρνω τρία χάπια Utrogestan(προγεστερόνη) την ημέρα. Τώρα που έκανα υπέρηχο όλα πάνε καλά αλλά ο γιατρός επειμένει να συνεχίσω τα χάπια. Αυτά τα χάπια, αν κάποιες τα έχετε πάρει και έχετε διαβάσει τις οδηγίες, δημιουργούν προβλήματα στο έμβρυο και δεν επιτρέπονται στο πρώτο τετράμηνο της κύησης.Τουλάχιστον έτσι γράφουν οι οδηγίες. Ο γιατρός βέβαια έχει άλλη άποψη. Γνωρίζετε τίποτα για αυτό το θέμα γιατί εγώ από τη στιγμή που τα πήρα έχω αγχωθεί αρκετά, σκέφτομαι ότι κάνω κακό στο μωράκι μου παρά καλό (αφού η αιμορραγία έχει περάσει εδώ και μέρες) και λέω να τα σταματήσω μόνη μου.
Ο χρήστης SODIA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 20-04-08, 09:30   #2
katerina24

Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
katerina24 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γεια σου SODIA,
ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΤΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΚΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ 2ΜΗΝΟ.
φαντασου οτι επαιρνα 2 το πρωι,2 το μεσημερι και 2 το βραδυ!!!
δεν μου δημιουργησαν τιποτα,ουτε στο παιδι αλλα ουτε κι εμενα!!!
κι εγω φοβομουν γιατι ειχα διαβασει τις παρενεργειες αλλα η γιατρος μου επεμενε πως αν δεν τα παρω θα εχω προβλημα!!!
οποτε τα πηρα κι ετσι ολα καλα!!!
κι εγω ειχα μικροαποκολληση,ομως δεν ειδα αιμα.
αυτα!!
ελπιζω να βοηθησα.
Παλιά 20-04-08, 09:41   #3
elias-christina

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΛΕΜΕΣΟΣ
elias-christina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: ΑΙΜΟΡΡΑΓΙΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο SODIA
Κορίτσια γειά σας! Είχα μια μικρή αιμορραγία την προηγούμενη εβδομάδα (8η εβδομάδα κύησης) και τα χρειάστηκα λιγάκι. Είμαι στην δεύτερη εγκυμοσύνη και με την πρώτη δεν είχα τέτοια προβλήματα. Ο γιατρός μου υπέθεσε ότι πρόκειται είτε για μια μικρή αποκόλληση είτε για ορμονική διαταραχή και μου συνέστησε ξεκούραση και μου είπε να κάνω μια ένεση Proluton Depot και να παίρνω τρία χάπια Utrogestan(προγεστερόνη) την ημέρα. Τώρα που έκανα υπέρηχο όλα πάνε καλά αλλά ο γιατρός επειμένει να συνεχίσω τα χάπια. Αυτά τα χάπια, αν κάποιες τα έχετε πάρει και έχετε διαβάσει τις οδηγίες, δημιουργούν προβλήματα στο έμβρυο και δεν επιτρέπονται στο πρώτο τετράμηνο της κύησης.Τουλάχιστον έτσι γράφουν οι οδηγίες. Ο γιατρός βέβαια έχει άλλη άποψη. Γνωρίζετε τίποτα για αυτό το θέμα γιατί εγώ από τη στιγμή που τα πήρα έχω αγχωθεί αρκετά, σκέφτομαι ότι κάνω κακό στο μωράκι μου παρά καλό (αφού η αιμορραγία έχει περάσει εδώ και μέρες) και λέω να τα σταματήσω μόνη μου.
SODIA μου καλημερα.
Επειδη ειχα παρομοια εμπειρια στην εγκυμοσυνη μου, μια μικρη αποκολληση δλδ απο τον 1ο μηνα, θα σου πω την γνωμη μου.
Κατ'αρχην αν ειναι αποκολληση ο γιατρος σου μπορει να την δει με ενα μονο υπερηχο, γιατι δεν το κανει κ απλα υπολογιζει τι μπορει να ειναι?
Επισης θα πρεπει να ξανακανει υπερηχο για να δει οτι η αποκολληση σου δεν υπαρχει πια.
Παμε τωρα στις ενεσεις, ο δικος μου γιατρος αν κ η αποκολληση μου δεν υπηρχε μετα απο μια εβδομαδα, μου τις συνεχισε εως κ στον 5ο μηνα.
Ειναι πολυ τυπικος κ προσεχτικος. Επισης ως τον 3ο μηνα επαιρνα χαπια παρεμφερει με τα δικα σου, οπως θα δεις στο τικερακι μου εχω μια κορακλα 4.800 που χαιρει ακρας υγειας. Να σου πω επισης οτι η προγεστερονη ειναι απλως ορμονη, που μαλιστα δεν αποκνυειται οτι βοηθαει πραγματι απλα επειδη δεν κανει κ ζημια σε σενα ή στο μωρακι σου την δινουν για να "κρατηθει" οπως λενε η εγκυμοσυνη.
Εμενα μου εδωσε κ προγεστερονη σε υποθετο κ αυτο ως τον 3ο.
Καποιοι θα πουν πως ηταν πολυ σχολαστικος, εγω θα πω ας ηταν αφου τωρα εχω διπλα μου το κοριτσακι μου κ κοιμαται γαληνια.
Προς Θεου δεν μιλαω σαν ειδικος, μιλαω σαν μανα που μολις ειχε μια παρομοια εμπειρια στην εγκυμοσυνη της.
Αν θελεις κατι αλλο πες μου.
Θα πανε ολα καλα κ σε λιγους μηνες θα εχεις το μωρακι σου.
Φιλικα, Χριστινα
Ο χρήστης elias-christina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-04-08, 12:36   #4
naina

Το avatar του χρήστη naina

naina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: ΑΙΜΟΡΡΑΓΙΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο SODIA
Μην ανησυχείς, τα Utrogestan τα παίρνουν οι έγκυες σαν καραμέλες. Προς Θεού μην τα σταματήσεις μόνη σου, υπάρχει λόγος που τα παίρνεις!
Ο χρήστης naina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-04-08, 16:43   #5
elenik

Το avatar του χρήστη elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τα επαιρνα απο τον 3ο μεχρι που γεννησα.΅Ειχα διαβασειι τι λενε αλλα ο γιατρος μου ειχε πει " Βαζεις κατω τα + και τα - του να τα παρεις. Υπερτερουν τα + οποτε τα παιρνεις."
Τον ακουσα και τελικα ειχε δικιο

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!
Ο χρήστης elenik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-04-08, 16:47   #6
SODIA

SODIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

elias-christina έκανα υπέρηχο μια εβδομάδα μετά την αιμορραγία (η οποία κράτησε λιγότερο από μία μέρα) και ήταν όλα καλά. Γι' αυτό προβληματίζομαι αν υπάρχει λόγος να τα συνεχίσω.
Παλιά 20-04-08, 17:11   #7
elias-christina

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο SODIA
elias-christina έκανα υπέρηχο μια εβδομάδα μετά την αιμορραγία (η οποία κράτησε λιγότερο από μία μέρα) και ήταν όλα καλά. Γι' αυτό προβληματίζομαι αν υπάρχει λόγος να τα συνεχίσω.
Εγω για να καταλαβεις δεν ειχα καν αιμοραγια, ειχα 2 σταγονες κ οχι αιμα κοκκινο αλλα σκοτωμενο... και σου ειπα ποσο καιρο εκανα ολα αυτα που μου ειπε ο γιατρος. Μην τα κοψεις μονη σου. Ζητα να σου πει εκεινος το πως κ το γιατι. Ειμαι σιγουρη πως θα σου εξηγησει.
Παλιά 20-04-08, 17:18   #8
evangelia

Το avatar του χρήστη evangelia

Περιοχή: ΙΛΙΟΝ - ΑΤΤΙΚΗ
evangelia ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην evangelia Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην evangelia
Προεπιλογή

ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ 8η ΗΜΟΥΝ ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΑΙΜΑ.ΠΗΡΑ 3 ΚΟΥΤΙΑ, 3 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ..ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΜΕΡΕΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΑΛΛΑ Η ΑΓΩΓΗ ΣΥΝΕΧΙΣΤΗΚΕ.ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΤΑ ΠΗΡΕ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Ο χρήστης evangelia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-04-08, 19:14   #9
snoopy

Το avatar του χρήστη snoopy

Περιοχή: Αθήνα - Καισαριανή
snoopy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δες κι αυτο το λινκ που εχουμε συζητησει ακριβως για αυτο το σκευασμα....

http://www.parents.gr/forum/viewtopi...er=asc&start=0

Εϋη
Ο χρήστης snoopy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-04-08, 23:42   #10
joe

Το avatar του χρήστη joe

joe ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τα Utrogestan τα πηρα κι εγω για ενα διαστημα στην αρχη της εγκυμοσυνης μου.Διαβαζοντας το χαρτακι μεσα, εννοειται πως φρικαρα και πηρα το γιατρο μου. Εκεινος το μονο που μου ειπε (αρκετα πειραγμενος που τον αμφισβητησα) ηταν να πεταξω την ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ το χαρτακι απ' το κουτι και να ακολουθησω αυτα που μου ειχε πει. Ετσι κι εκανα.
Αποτελεσμα; Δοξα το Θεο πηγαν ολα καλα!!!
Το μονο που αποδιδω στη ληψη των Utrogestan,οσον αφορα το μωρακι μου,ειναι οτι γεννηθηκε με απιστευτα πολυ μαλλι-κατι που λενε οτι οφειλεται στην προγεστερονη. Ισα-ισα ομως που αυτο ειναι καλο,μια χαρα ειναι με τα μαλλακια του και ηδη λεμε οτι οπου να 'ναι θα της πλεκουμε κοτσιδες!!! Σας μιλαω για ΠΟΛΥ μαλλι!!!
Ο χρήστης joe δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-04-08, 06:46   #11
elias-christina

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο joe
Τα Utrogestan τα πηρα κι εγω για ενα διαστημα στην αρχη της εγκυμοσυνης μου.Διαβαζοντας το χαρτακι μεσα, εννοειται πως φρικαρα και πηρα το γιατρο μου. Εκεινος το μονο που μου ειπε (αρκετα πειραγμενος που τον αμφισβητησα) ηταν να πεταξω την ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ το χαρτακι απ' το κουτι και να ακολουθησω αυτα που μου ειχε πει. Ετσι κι εκανα.
Αποτελεσμα; Δοξα το Θεο πηγαν ολα καλα!!!
Το μονο που αποδιδω στη ληψη των Utrogestan,οσον αφορα το μωρακι μου,ειναι οτι γεννηθηκε με απιστευτα πολυ μαλλι-κατι που λενε οτι οφειλεται στην προγεστερονη. Ισα-ισα ομως που αυτο ειναι καλο,μια χαρα ειναι με τα μαλλακια του και ηδη λεμε οτι οπου να 'ναι θα της πλεκουμε κοτσιδες!!! Σας μιλαω για ΠΟΛΥ μαλλι!!!
παιδια μου αν κ πρωτη φορα το ακουω... εμενα να δειτε μαλλι!!!!!
παντως επειδη το θεμα μαλλι συζητηθηκε πολλες φορες με τον γιατρο μου καθ'οτι του εκανε κ εντυπωση το ποσο μαλλι ειχε η μικρη μου, κατι που το ειδαμε απο τους υπερηχους κιολας, πιστευω θα μου το ελεγε αν ισχυε.
φανταστειτε εγω 5 μηνες προγεστερονη!
Παλιά 21-04-08, 06:55   #12
zouzounitsa79

Το avatar του χρήστη zouzounitsa79

Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
zouzounitsa79 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zouzounitsa79
Προεπιλογή

καλημερα σας και εγω τις επινα τις ορμονες, χωρις αποκολλιση και χωρις αιμοραγια. Θα ηπια κανα κυβωτιο στανταρ :P ! 2 πρωι μεσσημερι βραδυ, μεχρι που με πειραξανε στο συκωτι και τις εκοψα σιγα-σιγα και στον 6ο μηνα τελειως!!! Κανενα προβλημα με το μωρο, απο μαλλι και εμεις δοξα το θεο βγηκαμε με μπουκλες :P

Μαρικακι 12/1/2007
Λενιώ 26/5/2009
Ο χρήστης zouzounitsa79 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-04-08, 10:03   #13
ΧΡΙΣΤΙΝΑ

Το avatar του χρήστη ΧΡΙΣΤΙΝΑ

Περιοχή: Αγ.Δημήτριος Αττικής
ΧΡΙΣΤΙΝΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Επειδη ειχα παθει και εγω μια μικρη αποκολληση , τα επαιρνα και εγω στην αρχη 2 ανα 8ωρο και σιγα-σιγα με τη παροδο των εβδομαδων ο γιατρος μου ειπε να τα σταματησω..
Μη τα κοψεις απο μονη σου, συμβουλεψου το γιατρο σου!!!
Παλιά 21-04-08, 11:07   #14
arma

Το avatar του χρήστη arma

Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
arma ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

sodia και εγώ έπαιρνα 3 utrogestan την ημέρα γιατί είχα μία σταγόνα καφέ όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος και λίγο αργότερα έκανα και τις ενέσεις proluton γιατί ξαναείχα καφέ για 3-4 μέρες. Είχα μία μικρή αποκόλληση γι'αυτό και είχα και αυτά τα υγρά.τα χάπια και τις ενέσεις τα έπαιρνα μέχρι να κλείσω το πρώτο τρίμηνο. πάντως αυτά τα είχε πάρει και η αδερφή μου στην πρώτη της εγκυμοσύνη που ήταν πολύ δύσκολη και μετά από 2 αποβολές κατάφερε να κρατήσει εγκυμοσύνη και φυσικά ο γιόκας της χαίρει άκρας υγείας!
Παλιά 21-04-08, 14:37   #15
cristina

Περιοχή: pireas - serres
cristina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σου Sodia κι απο μενα

Καταραμενη μου φαινεται οτι ειναι η 8η εβδομάδα! Εγω ειχα μερική αποκόλληση και αρκετά μεγάλη αιμορραγία. Απο τότε παίρνω συνέχεια Utrogestan κι εχω κανει και καμμια δεκαρια ενέσεις Proluton. Δοξα τω θεω εχω περιπου ενα μηνα να δω έστω καφετια αλλα τα χαπια δε νομιζω να μου τα κοψει. Μην ανησυχεις, εχω γνωστη που επαιρνε 12 την ημερα, 6 απο το στομα και 6 κολπικα και εκανε 2 διδυμες κορακλες θαυμα!

Φιλιά
Χριστίνα

Ο χρήστης cristina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-04-08, 14:53   #16
yogini

Το avatar του χρήστη yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εμένα μου τα έδωσε 3-4 χάπια γιατί μια μέρα είδα καφέ...από ότι βλέπω όμως τα έχει πάρει πολύς λαός, άρα.....
Είχα ρωτήσει και τον ομοιοπαθητικό και μου είπε να τα πάρω μιας και είχα φοβηθεί απλά οι απόψεις διχάζονται για το αν τελικά βοηθάνε ή όχι. Πάντως οι Έλληνες γιατροί έχουν πάντα την τάση να μας γεμίζουν με φάρμακα που να μην είναι και εντελώς απαραίτητα
Παλιά 22-04-08, 10:06   #17
SODIA

SODIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ. Yogini κι εγώ αυτό πιστεύω. Οι Έλληνες γιατροί ότι και να έχεις αμέσως σπεύδουν να σε γεμίσουν φάρμακα όχι τόσο απαραίτητα καμιά φορά εντελώς άχρηστα. Κι εκείνο που με φοβίζει ακόμα περισσότερο είναι ότι παιρνάνε πολλά χρόνια μέχρι να καταλάβουν ότι κάποιο φάρμακο κάνει περισσότερο κακό, παρά καλό. Κι έχουμε πολλά τέτοια παραδείγματα από το παρελθόν. Αναγκαστικά θα τα συνεχίσω τα χάπια και ο Θεός βοηθός!
Παλιά 18-12-08, 23:35   #18
goofy

Περιοχή: Kaluvia Thorikou-Greece
goofy ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην goofy Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην goofy
Προεπιλογή

Εγώ είμαι μόλις στην 5-6η εβδομάδα και είχα καφέ αίμα. Επειδή δεν έχω καταλήξει σε γυναικολόγο, πήρα δύο (τον νυν και τον υποψήφιο νυν). Ο ένας μου είπε από το τηλέφωνο να πάρω αυτά τα χάπια, ο άλλος μου είπε όχι γιατί δεν έχει αποδειχθεί ότι βοηθάνε.
Εγώ τώρα τι κάνω; (εκτός από το να καταλήξω σε γυναικολόγο)
Η αλήθεια είναι ότι δεν τα πάω και πολύ καλά με τα φάρμακα, αλλά...
Ο χρήστης goofy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-12-08, 10:01   #19
nat-left

Το avatar του χρήστη nat-left

nat-left ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο goofy
Εγώ τώρα τι κάνω; (εκτός από το να καταλήξω σε γυναικολόγο)
Η αλήθεια είναι ότι δεν τα πάω και πολύ καλά με τα φάρμακα, αλλά...
Αν μου επιτρέπεις να τα πάρεις τα Utrogestan, έχω εμπειρίες από το περιβάλλον μου αλλά και προσωπική που όλα πήγαν καλά γιατί πήραν τα φάρμακα εγκαίρως.
Το συγκεκριμένο φάρμακο είναι προγεστερόνη δηλαδή μία ορμόνη που ήδη παράγεται από το ωχρό σωμάτιο για να συντηρήσει το έμβρυο μέχρι να αναλάβει ο πλακούντας (το ωχρό σωμάτιο είναι αυτό που «έμεινε πίσω» όταν κατέβηκε το ωάριο) δεν είναι κάτι ξένο για τον οργανισμό σου ώστε να φοβάσαι. Είναι προτιμότερο - κατά τη γνώμη μου- να τα πάρεις παρά όχι. Μην το αμελήσεις.
Παλιά 22-12-08, 02:40   #20
goofy

Περιοχή: Kaluvia Thorikou-Greece
goofy ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην goofy Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην goofy
Προεπιλογή

Ο γιατρός επέμενε να μην πάρω τα χάπια κι έτσι κι εγώ δεν τα πήρα κι ο Θεός βοηθός.
Να ρωτήσω κάτι τώρα επ'ευκαιρία;;;
έχω μια μικρή αιμοραγία (καφέ αίμα), πάω στο γιατρό και μου κάνει κολπικό υπέρηχο που κρατάει καμιά ώρα (κανονικό σκάλισμα). Με διαβεβαιώνει ότι δεν υπάρχει κανένας φόβος, αλλά εγώ γιατί αμφιβάλλω;;
Και γιατί το ίδιο βράδυ η σταματημένη απ'ότι μου είπε αιμοραγία ξαναξεκινάει;Με κόκκινο αίμα;Και κρατάει και 3 μέρες τώρα;;;
Μάλλον το έχασα και μου ήρθε περίοδος;;;Καθαρίζω;;έχω και περίοδο και εγκυμοσύνη;;; Θα τρελαθώ!!! Πρέπει να περιμένω τα αποτελέσματα της χωριακής (γιατί ο σάκος δε φαινόταν (ακόμα καλά) και μέχρι τότε (δευτέρα βράδυ) θα τα χω δει όλα..
Ο χρήστης goofy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-07-09, 08:30   #21
Maria1321

Περιοχή: ΛΕΜΕΣΟΣ , ΚΥΠΡΟΣ
Maria1321 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

koritsia kalimera eimai kainoyrgia edo apla ida to thema kai eimai tromokratimeni aytes tis meres. eimai sti proti mou egkymosini kai eixa mikri para poli mikri posostita aimatos poli skourou. O giatros mou eipe na min anisixo kai mou edose na perno ta duphaston kai mou eipe na ta perno mexri kai to epomeno mas rantevou. Stamatisan ta simadia apo ekini ti mera pou ta perno alla anisixo poli.

Apo oti vlepo den eimai i moni einai kati poli sinithismeno kai me parigori afantasta pou einai kati pou xeperniete.
Ο χρήστης Maria1321 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-07-09, 12:57   #22
Eleniparis

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Eleniparis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μην ανησυχείς! Δεν ξέρω σχεδόν καμία έγκυο που να μην είχε κάτι, από καφέ υγρό μέχρι αιμορραγία και παρόλα αυτά πήγαν όλα καλα. Και εγώ και στην πρώτη αλλά και τώρα που είμαι στην αρχή της δέυτερης εγκυμοσύνης έχω λίγο καφέ υγρό. Βέβαια ο γιατρός μου πάντα λέει ότι μέχρι να περάσει το πρώτο τρίμηνο υπάρχει κάποιος κίνδυνος.ι
Ο χρήστης Eleniparis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-08-09, 09:38   #23
nad77

nad77 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα, διαπίστωσα ότι είμαι έγκυος το Σάββατο και η βχωριακή το επιβεβαίωσε την Δευτέρα. Την 24 μέρα του κύκλου είχα πολύ λίγο αίμα. Μέχρι την Δευτέρα είχα ελάχιστο και αρκετές κράμπες χαμηλά.<ο γιατρός μου μου συνέστησε ξεκούραση και 4 Utrogestan την ημέρα. Οι κράμπες μειώθηκαν αλλά έχω περισσότερο αίμα και οι πόνοι μοιάζουν με αυτούς τις περιόδου. Δεν είναι συνεχείς αλλά είναι έντονοι κυρίως το βράδυ για κάποιο λόγο. Τον υπέρηχο θα το κάνω την άλλη βδομάδα. Έχω λίγο απογοητευτεί με την όλη κατάσταση . Απλά επειδή μέχρι να δω τι θα γίνει δεν το συζητάω στο περιβάλλον μου, είπα να τα πω στο φορουμ για να τα βγάλω από μέσα μου! Αυτά. Ευχαριστώ
Ο χρήστης nad77 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-08-09, 10:05   #24
kappadokis

Περιοχή: THESSALONIKI
kappadokis χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Χαίρεται! Η σύζυγός μου είναι στην 6η εβδομάδα και προχθές το μεσημέρι μετα από πόνους στην κοιλιά της της ήρθε αρκετό αίμα, σαν να είχε περίοδο. Επισκεφθήκαμε τον γυναικολόγο ο οποίος μας καθησύχασε και μας είπε ότι είναι κάτι που συμβαίνει αλλά προς το παρόν θέλει μεγάλη προσοχή δηλαδή ξεκούραση και βλέπουμε...Μας έδωσε τα utrogestan απ τα οποία παίρνει 3 την μέρα...τελικά ο πόνος πέρασε αλλά αίμα συνεχίζει να εχει όχι όσο είχε στην αρχή όμως συνεχίζει. Σήμερα είναι 2η μερα που τα παίρνει (εχει ήδη παρει 6). Με τον γιατρό θα συναντηθούμε την Τρίτη να δούμε πως πάει ο Τοσοδούλης... Εσείς τι λέτε... δεν θα επρεπε να σταματήσει το αίμα... αν συνεχίσει η αιμοραγία υπάρχει περίπτωση να κολλήσει ο σάκκος (στην ορολογία δεν είμαι καλός) και να αποφύγουμε την έκτρωση?? Υπάρχει ελπίδα???
Ο χρήστης kappadokis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-08-09, 10:10   #25
νινετα

Το avatar του χρήστη νινετα

Περιοχή: πειραια
νινετα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα ,καταρχάς ηρέμησε ,θα σου πω το εξής η κολλητή μου με δίδυμη κύηση 3 μηνών είχε αρκετή αιμορραγία (αποκολλήσει πλακούντα )θέλει ξεκουράσει και όχι πολλές μετακινήσεις τα χάπια θα την βοηθήσουν !προσπάθησε να την ηρεμήσεις και να την καθησύχασης και ελπίζω να πάνε όλα καλά !
Παλιά 27-08-09, 10:14   #26
νινετα

Το avatar του χρήστη νινετα

Περιοχή: πειραια
νινετα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Έκτρωση αποκλείεται να κάνει για αυτό μην τρελαίνεσαι ,είναι συχνό φαινόμενο η μερική αποκολλήσει πλακούντα !θα δεις θα πάνε όλα καλά και το ζουζουνακι σας θα το κρατάς σε 7 μήνες απο τώρα !
Παλιά 27-08-09, 10:19   #27
kappadokis

Περιοχή: THESSALONIKI
kappadokis χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εννοούσα αποβολή... Ευχαριστω πολύ!
Ο χρήστης kappadokis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-09-09, 16:16   #28
_dimitra_

_dimitra_ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γειά σε όλες και όλους!
Είμαι κι εγώ μια μέλλουσα μητέρα! Βρίσκομαι στην 8η βδομάδα περίπου και είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη. Λέω περίπου στην 8η εβδομάδα γιατί ο κύκλος μου ήταν ασταθής λόγω πολυκυστικών ωοθηκών. Η εγκυμοσύνη προέκυψε εντελώς απρόσμενα και το μάθαμε μολις πριν 1 εβδομάδα. Φυσικά είχα κάποια συμπτώματα, αλλά συνηθισμένα λόγω των ορμονικών διαταραχών. Τελικά λίγο αίμα και πόνοι χαμηλά με κάναν να επισκεφτώ γυναικολόγο ο οποίος διαπίστωσε ότι βρίσκομαι σε μια πολύ καλή εγκυμοσύνη. Αρχικάα μου έδωσε μόνο φυλλικό οξύ και μου σύστησε ηρεμία και ξεκούραση. Πράγματι από τότε απολαμβάνω κάθε κρεβάτι, στρώμα, μαξιλάρι, αλλά εδώ και 2 μέρες ξαναείχα σταγόνες καφέ αίματος και εκεί που πετούσα στα σύννεφα τώρα έχω κατάγχωθεί και χεστεί απ τον φόβο μου. Ογιατρός μου μου πρότεινε τα utrogestan (2 πρωί, μεσημέρι, βράδυ) μέχρι να με ξαναδεί. Τα πέρνω 2 μέρες μόνο αλλά πάλι είδα σταγόνες σκούρου αίματος και ανησυχώ πολύ. Παρένθεση, τα συγκεκριμέα χάπια μου φέρνουν φοβερή υπνηλία και ελαφρώς ζαλάδα.
Κάτι ακόμη που με ανησυχεί είναι ότι ενώ λίγες μέρες πριν μάθω για την εγκυμοσύνη και πριν επισκεφτώ τον γιατρό το στήθος μου ήταν πέτρα και ξυπνούσα τα βράδια απ τον πόνο τώρα έχουν ξεπρηστεί κάπως. Προτιμώ να πονάω και να μαι πρησμένη παρά να πάθει κάτι το μωρό μου. Κοιμάμαι όσο δεν κοιμόμουν ποτέ και υποφέρω από εφιαλτες.
Πείτε μου τις δικές σας εμπειρίες.
Ευχαριστώ!!
Ο χρήστης _dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-09-09, 22:00   #29
popthess

popthess χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γεια σας κορίτσια..... έχω κι εγω ενα προβληματάκι. Είμαι στην 11 εβδομάδα και πριν 3 ημερες είχα λίγο καφέ. Σε τρεις ώρες ήμουν στη γιατρό μου για έλεγχο. Εκεί μου ήρθε λίγο αίμα. Απ'οτι είδε η γιατρός, το μωρό ήταν καλα, η καρδία σε πλήρη λειτουργία..αλλά υπήρχε ένα σημείο με αίμα στην κάτω εξωτερική πλευρά του σάκου διαμέτρου 1cm. Παρόλα αυτά δεν μου έδωσε κάτι πέρα από το φυλικό όξυ το οποίο επαιρνα ήδη. Το ίδο βράδυ το αίμα σταμάτησε, εχω μόνο κάτι ιχνη καφέ-περισσότερο σαν χρωματισμός ούρων μοιαζει... Το θεμα είναι έχω καποια πονάκια χαμηλά και κατι σαν να με χτυπαέι ρευμα που καταλήγει στα γεννητικά όργανα. Υπάρχει περίπτωση για συσπάσεις? Σήμερα΄πηγα τουαλέτα -επιτέλους- και εκτοτε αισθάνομαι σαν να μην ειμαι εγκυος-αναλαφρη!! Λετε να εγινε καμια στραβή και να μην το πηρα χαμπάρι? Ακούγονται χαζα..ξερω!
Ο χρήστης popthess δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-09-09, 22:44   #30
nnm004

Περιοχή: Θεσσαλονικη
nnm004 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο popthess Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας κορίτσια..... έχω κι εγω ενα προβληματάκι. Είμαι στην 11 εβδομάδα και πριν 3 ημερες είχα λίγο καφέ. Σε τρεις ώρες ήμουν στη γιατρό μου για έλεγχο. Εκεί μου ήρθε λίγο αίμα. Απ'οτι είδε η γιατρός, το μωρό ήταν καλα, η καρδία σε πλήρη λειτουργία..αλλά υπήρχε ένα σημείο με αίμα στην κάτω εξωτερική πλευρά του σάκου διαμέτρου 1cm. Παρόλα αυτά δεν μου έδωσε κάτι πέρα από το φυλικό όξυ το οποίο επαιρνα ήδη. Το ίδο βράδυ το αίμα σταμάτησε, εχω μόνο κάτι ιχνη καφέ-περισσότερο σαν χρωματισμός ούρων μοιαζει... Το θεμα είναι έχω καποια πονάκια χαμηλά και κατι σαν να με χτυπαέι ρευμα που καταλήγει στα γεννητικά όργανα. Υπάρχει περίπτωση για συσπάσεις? Σήμερα΄πηγα τουαλέτα -επιτέλους- και εκτοτε αισθάνομαι σαν να μην ειμαι εγκυος-αναλαφρη!! Λετε να εγινε καμια στραβή και να μην το πηρα χαμπάρι? Ακούγονται χαζα..ξερω!
Καλησπερα κοριτσι και με το καλο το παιδακι σου , οταν λες στραβη μαλλον εννοεις το κακο εξω απο εδω? εεε μην ανυσηχεις εισαι πολυ πολυ εγκυος ακομα , αμα συνεβαινε αυτο μακρια απο μας θα ειχες τοσο αιμα και πονο οσο στη χειροτερη περιοδο της ζωης σου και το αιμα δεν θα σταματουσε αμα δεν σε εβλεπε ο γιατρος σου , φυσικα μιλαω για μεγαληηηη ποσοτητα αιματος και πονου . Τετοια τα ειχα και εγω και φοβομουνα να παω τουαλετα ,μην ανυσηχεις θα σου περασουνε οι φοβιες και θα απολαυσεις την εγκυμοσυνη σου .
Ο χρήστης nnm004 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-01-10, 13:28   #31
Μαιρη33

Περιοχή: peristeri
Μαιρη33 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλησπερα.εχω μπει στον 5ο μηνα εδω και κατι μερες και ξαφνικα σημερα το πρωι ειδα στο χαρτι λιγο ροζ χρωμμα.τρομαξα.ποτε δεν ειχα δει ως τωρα.πηρα το γιατρο και μου πε να παω να με κοιταξει αλλα να μην αγχωνομαι.εχω πανικοβληθει.λετε να μου συμβει κατι ξαφνικα? απο εκεινη την ωρα βεβαια δεν ξαναειδα κατι αλλα οπως και να χει εγω τρεμω.δεν ηταν πολυ βασικα.να φοβαμαι? ευχαριστω.
Ο χρήστης Μαιρη33 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-01-10, 13:38   #32
Μαιρη33

Μαιρη33 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγραψα πριν αλλα δεν ξερω που πηγε.λοιπον.εχω μπει εδω και λιγες μερες στον 5ο μηνα και σημερα ξαφνικα απο το πουθενα ειδα λιγο ροζακι στο χαρτι.κατατρομαξα.πηρα το γιατρο μου πε να μην αγχωνομαι αλλα θα παω αυριο να με δει.ποτε δεν ειχα μεχρι τωρα κατι τετοιο.να φοβαμαι? μηπως μου συμβει κατι ξαφνικα.?ολο το κακο εχω.φοβαμαιιιιιιιιιιιιιιιιιιι.ευχαριστω.
Παλιά 24-01-10, 13:40   #33
fistikaki

fistikaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

στον μηνα που εισαι, δεν κινδυνευεις ιδιαιτερα.. απλα ξεκουρασου λιγο!! το μωρακι σου εχει 'δεσει' καλα.... ολα θα ειναι μια χαρα!!!
Ο χρήστης fistikaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-01-10, 13:51   #34
Μαιρη33

Μαιρη33 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ευχαριστω παρα πολυ να σαι καλα.ελπιζω να μην ειναι κατι κακο.
Παλιά 24-01-10, 14:19   #35
fistikaki

fistikaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δεν θα ειναι σιγουρα!
Ο χρήστης fistikaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-04-10, 12:31   #36
F_G

F_G χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κοριτσια γεια σας...
Δεν ξερω απο που να αρχισω.Λοιπον,πριν μια βδομαδα ανακαλυψα οτι ειμαι εγκυος!Πηγα στο γιατρο αλλα δεν μπορουσε να δει κατι γιατι ηταν πολυ νωρις...Ειμαι στην 5η εβδομαδα...Απο τη Δευτερα αρχισα να βλεπω αιμα...μεχρι και σημερα (παρολο που απο την πρωτη μερα που ειδα το αιμα αρχισα Utrogestan και εκανα και μια ενεση Proluton Depot χτες) συνεχιζω και βλεπω αιμα.Ειμαι απο νησι και δεν υπαρχει γυναικολογος εδω...Εχω διαβασει εδω οτι ειναι φυσιολογικο το αιμα αλλα ξερω γω....Φοβαμαι....Το δικο μου ειναι πολυ σκουρο και εχει και κατι σαν βλεννα....Δεν το εχω συνεχεια,απλως βλεπω στο σερβιετακι αυτο το αιμα και οταν σκουπιζομαι...Ποια ειναι η γνωμη σας?
Ο χρήστης F_G δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-04-10, 12:37   #37
baila

Περιοχή: ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
baila χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο F_G Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοριτσια γεια σας...
Δεν ξερω απο που να αρχισω.Λοιπον,πριν μια βδομαδα ανακαλυψα οτι ειμαι εγκυος!Πηγα στο γιατρο αλλα δεν μπορουσε να δει κατι γιατι ηταν πολυ νωρις...Ειμαι στην 5η εβδομαδα...Απο τη Δευτερα αρχισα να βλεπω αιμα...μεχρι και σημερα (παρολο που απο την πρωτη μερα που ειδα το αιμα αρχισα Utrogestan και εκανα και μια ενεση Proluton Depot χτες) συνεχιζω και βλεπω αιμα.Ειμαι απο νησι και δεν υπαρχει γυναικολογος εδω...Εχω διαβασει εδω οτι ειναι φυσιολογικο το αιμα αλλα ξερω γω....Φοβαμαι....Το δικο μου ειναι πολυ σκουρο και εχει και κατι σαν βλεννα....Δεν το εχω συνεχεια,απλως βλεπω στο σερβιετακι αυτο το αιμα και οταν σκουπιζομαι...Ποια ειναι η γνωμη σας?
ειμαι και εγω 4εβδ και 5 ημ και εχω λιγο αιμα στο σκουπισμα για τριτη μερα
κι εγω ανησυχω λιγο, αλλα απο την αλλη ειχα το ιδιο και στα προηγουμενα παιδια και ολα πηγαν καλα

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο
Ο χρήστης baila δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-04-10, 13:21   #38
rena

Το avatar του χρήστη rena

Περιοχή: Καβαλα
rena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Οπως θα διαβασες και εδω και σε πολλα αλλα topics πολλες κοπελες ειχαμε αιμα στην αρχη της εγκυμοσυνης.Εγω ξεκινησα με καφε και μετα απο λιγες μερες ειχα αιμα κοκκινο,το οποιο σταματησε και μετα ξαναηρθε και γενικα ετσι πηγαινα ολο το πρωτο τριμηνο.Το χειροτερο ηταν καπου στην 10-11η εβδ που εκανα μια απιστευτη αιμορραγια,τι να σου λεω, χειροτερα απο περιοδο.Ημουν και εκτος σπιτιου κι εγινα χαλια ως τα δαχτυλα των ποδιων...Το παρηγορο ηταν οτι δεν πονουσα,ισως καποια ελαφρια πονακια περιοδου καποιες ωρες,αλλα απο οτι μου ειπε ο γιατρος μου αν ειχα αποβολη θα πονουσα πολυ.Το καλυτερο θα ηταν αν ειχες καπως τη δυνατοτητα να σε δει ενας γιατρος για να ηρεμησεις.Εγω πηγαινα σχεδον καθε εβδομαδα (κατι που συνεχιστηκε σε ολη την εγκυμοσυνη λογω διαφορων προβληματων...)

Οπως βλεπεις τελικα ολα προχωρησαν καλα.utrogestan και πολυυυ ξεκουραση και ακομη πιο πολυυυ υπομονη...

Δες και εδω
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=26803
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=23519
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=59426
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=59506
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=58274
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=50421
Παλιά 23-04-10, 13:28   #39
angel4

Περιοχή: Αθήνα
angel4 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

F_G και εγω ειχα αιματακι και ολα πηγαν καλα, προσπαθησε να κνησε οσο το δυνατον λιγοτερο (εγω μονο για τουαλετα σηκωνομουν για αρκετο διαστημα) και ολα θα πανε μια χαρα.
Παλιά 23-04-10, 13:35   #40
F_G

F_G χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κοριτσια δε μπορω να ειμαι ολη μερα στο κρεββατι...Εχω παρει ηδη 2 μερες αδεια απο τη δουλεια και δεν εχω κανει σχεδον τιποτα,αλλα το αιμα συνεχιζεται....Δεν εχω πονους πουθενα ευτυχως...Μονο λιγο η μεση μου και το στηθος μου ειναι πρησμενο...Αλλα αυτα ειναι φυσιολογικα νομιζω....Το αιμα μονο μου τη δινει....Α!ξεχασα να πω οτι καπνιζω....Βεβαια το εχω ελαττωσει παρα πολυ αλλα...τιποτα!
Ο χρήστης F_G δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές