Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Δραστηριότητες, Αγορές, Βάφτιση, Προτάσεις > Αγορές! > Μετακινήσεις & χρήσιμα είδη

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 20-05-08, 17:28   #1
magoulitsa

Περιοχή: Γλυφάδα
magoulitsa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Τι καθισματάκι αυτοκινήτου να πάρω;

Γεια σας,

Η μπεμπουσκίνα μου είναι περίπου 6 μηνών και νομίζω ότι ήρθε η ώρα να της πάρουμε ένα καινούργιο καθισματάκι αυτοκινήτου γιατί αυτό που έχουμε τώρα (το ξαπλωτό για μωρά έως 6 μηνών) δεν τη χωράει πια. Έχετε να προτείνετε τίποτα καλό; έχω μπερδευτεί! Να πάρω αυτό που κοιτάζει και πίσω, να πάρω αυτό που κοιτάζει μόνο μπροστά;
Αν κάποιος έχει τις Chicco, θα ήθελα να μου πει αν είναι ευχαριστημένος γιατί μπορώ να το πάρω με έκπτωση και με συμφέρει.
Ο χρήστης magoulitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-05-08, 17:38   #2
Vann

Vann ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

TA Chicco ειναι πολυ καλα κ απο οτι εχω δει εχουν 4αστερακια, οπως επισης κ τα maxi cosi ειναι πολυ καλα εγω αυτο εχω παρει.
Ο χρήστης Vann δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-05-08, 17:56   #3
ilonka19

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
ilonka19 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αν σε ενδιαφέρει η ασφάλεια του παιδιού σου θα σου πρότεινα να αφήσεις το μωρό στο ίδιο καρεκλάκι μέχρι να γίνει 1 έτους και να το τοποθετείς με φορά ανάποδη προς τη φορά κίνησης του αμαξιού. Είναι η ασφαλέστερη θέση που υπάρχει για τα βρέφη όσο ακόμα οι μύς του λαιμοι δεν είναι ακόμα αρκετά ισχυροί. Ολά τα καρεκλάκια της επόμενης κατηγορίας 9-18 τοποθετούνται με φορά προς τα εμπρός. Επιπλέον η maxi-cosi αναφέρει στη σελίδα της να μη βιαζόμαστε να αλλάξουμε καρεκλάκι κατηγορίας 0-13 ακόμα και αν τα πόδια προεξέχουν.

Οσον αφορά την αξιοπιστεία προτιμώ maxi-cosi, britax
Ο χρήστης ilonka19 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-05-08, 19:45   #4
paros99

Το avatar του χρήστη paros99

Περιοχή: Ν.Πεντέλη
paros99 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην paros99
Προεπιλογή

Εγώ πήρα το maxi-cosi το tobi που ειναι απο τα καλύτερα! Το πήρα απο το internet και γλίτωσα και 120ε!
Παλιά 20-05-08, 20:09   #5
eleni^^

Το avatar του χρήστη eleni^^

Περιοχή: xania
eleni^^ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

για μεχρι 6 μηνων εχω απο το τριπλο καροτσι της inglesina μετα πηρα κ εγω ενα maxi-cosi.αλλα δε γλιτωσα 120 ευρω :P :P 240 ολοκληρα ζουμερα κ ομορφα ευρουλακια...δε πειραζει βεβαια ειναι για την ασφαλεια του μωρου...

Ο χρήστης eleni^^ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-05-08, 20:23   #6
RMARY

RMARY ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο paros99
Εγώ πήρα το maxi-cosi το tobi που ειναι απο τα καλύτερα! Το πήρα απο το internet και γλίτωσα και 120ε!
μπορεις να γραψεις την ηλεκτρονικη διευθυνση;
Παλιά 20-05-08, 21:41   #7
magoulitsa

Περιοχή: Γλυφάδα
magoulitsa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Aπ' ότι κατάλαβα, όλοι ψηφίζετε maxi cosi. Θα με ενδιέφερε να γλιτώσω 120 ευρώ, γι' αυτό paros99, αν μπορείς στείλε τη διεύθυνση.
Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές!
Ο χρήστης magoulitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-05-08, 01:03   #8
paros99

Το avatar του χρήστη paros99

Περιοχή: Ν.Πεντέλη
paros99 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην paros99
Προεπιλογή

http://www.mytoys.de/is-bin/INTERSHO...=de_DE-1690098

Αυτή είναι η διεύθυνση ακριβώς! Στο λητώ έχει 320ε... και από εδω με τα έξοδα αποστολής το πήρα 200ε και ήρθε σε 4 μέρες!
Παλιά 21-05-08, 09:20   #9
sardelaki

Το avatar του χρήστη sardelaki

sardelaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ πάντως θα πάρω της Chicco...πάρα πολύ καλά...εταιρεία που μετράει πάρα πολλά χρόνια στην αγορά και την εμπιστεύομαι απόλυτα. Στην Γερμανία την συνιστούν ανεπιφύλακτα οι παιδίατροι
Από κεί και πέρα ο κάθε γονιός διαλέγει ό,τι νομίζει καλύτερο για το παιδάκι του εννοείται

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»
Ο χρήστης sardelaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-05-08, 14:18   #10
NATALIA

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
NATALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Θέλαμε να πάρουμε της Recaro που είναι πολύ ασφαλή και άνετα και η εταιρία εξειδικεύεται στην κατασκευή καθισμάτων αυτοκινήτου, αντίθετα με της chicco, που όλοι μας είπαν ότι μια εταιρία που φτιάχνει τα πάντα σε βρεφικά είδη, δεν είναι τόσο εξειδικευμένη. Χτες συγκεκριμένα βρήκαμε σε ένα μαγαζί της Renolux το κάθισμα, το οποίο ήταν από 0-18 κιλά και ήταν φτιαγμένο με ειδικό αφρώδες υλικό, που το έκανε ιδιαίτερα μαλακό και άνετο, περισσότερο απ' όσα έχουμε δει μέχρι τώρα. Ξέρει κανείς να μας πει αν το έχει χρησιμοποιήσει;
Ο χρήστης NATALIA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-05-08, 21:06   #11
melxar

melxar ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

[

Αυτή είναι η διεύθυνση ακριβώς! Στο λητώ έχει 320ε... και από εδω με τα έξοδα αποστολής το πήρα 200ε και ήρθε σε 4 μέρες! [/quote]

σε ευχαριστω με βοήθησες κι εμενα γιατι το θεορω το καλυτερο καρεκλακι. Μπήκα στο site αλλά πρέπει να ξέρεις γερμανικά μάλλον???
Ο χρήστης melxar δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-05-08, 21:50   #12
daddycool

Το avatar του χρήστη daddycool

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
daddycool ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν ξέρω αν τελείωσε η ψηφοφορία
αλλά εμείς προτιμίσαμε και ψηφίζουμε maxi-cosy ανεπιφύλακτα... Είναι λίγο ακριβά το ξέρω , αλλά είναι πολύ καλά....

Πάντως....

Έψαξα (πολύ πρόχειρα - διορθώστε με δεν λέω ότι γνωρίζω το θέμα!!!) για να βρώ "φρέσκα" crash test για παιδικά καθίσματα... Βρήκα αυτό στο which που κάτω κάτω λέει ποιες μάρκες θα πρέπει να αποφεύγουμε βάση των αποδόσεων τους. Στο συγκεκριμένο τεστ η chicco φαίνεται να αποτυγχάνει...

Από την άλλη στο consumerreports.org φαίνεται πως : Η Chicco , η Britax και η Pegperego είναι στο TOP-3 των καλύτερων baby seats. Βγάλε άκρη....

Πάντως αυτό που με ανησύχησε λιγάκι είναι ότι στο cbsnews δημοσιεύτηκε πέρυσι ένα άρθρο στο οποίο λέει με δύο λόγια ότι τα περισσότερα καθισματάκια αποτυγχάνουν να προστατέψουν το μωρό σε συγκρούσεις με ταχύτητες άνω των 55χλμ την ώρα

Το καταπληκτικότερο όλων όμως είναι ότι αυτό καθευτό το link με το τεστ κάτω-κάτω . Εάν το πατήσετε βγαίνει μια σελιδούλα που λέει κάτι σουξου μουξου του στύλ "Ναι ξέρετε , εδώ ήταν το τεστ , αλλά πήγε για κατούρημα γιατί δεν είμαστε και τόσο σίγουροι ότι το κάναμε καλά και πάρτε εσεις καθισματάκια και βλέπουμε και απο το ολότελα καλή κι Παναγιώταινα και θα κάνουμε άλλο τεστ που το αμάξι θα πηγαίνει με 30 χιλιόμετρα την ώρα που λέει ο νόμος και... και... και...."

ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ!!(??)
Παλιά 26-05-08, 22:12   #13
daddycool

daddycool ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Επειδή τα παραπάνω που έγραψα είχαν λιγάκι αμερικάνικο προσανατολισμό και εμείς είμαστε στην ευρώπη , συνεχίζοντας την έρευνα μου ανακάλυψα τα εξής ενδιαφέροντα πράγματα:

Η EuroNCAP που είναι ο defacto φορεάς που κάνει αναγνωρισμένες μετρήσεις ασφάλειας αυτοκινήτων λέει τα εξής καταπληκτικά και ενδιαφέροντα

http://www.euroncap.com/Content-Web-...ld-safety.aspx

Για όσους βαριούνται να διαβάσουν : Με δυό λόγια το παραπάνω link λέει πως η ασφάλεια ενός παιδικού καθίσματος έτσι ξεκούδουνα χωρίς να λέμε σε ποιό ακριβώς αυτοκίνητο μπαίνει ΔΕΝ έχει νόημα και έτσι η EuroNCAP δεν δίνει πλέον καμία πιστοποίηση. Μπορεί ένα συγκεκριμένο παιδικό κάθισμα στο ένα αυτοκίνητο να είναι καλό και στο άλλο χάλια. ΦΟΒΕΡΟ!!

Λέει χαρακτηριστικά "The tested child seat alone does not have a child protection rating. " και παρακάτω "This new system of scoring for child protection encourages car manufacturers to take responsibility for the carriage of children."

έτσι τα καθισματάκια έχουν νόημα μόνο σε συνδυασμό με το αυτοκίνητο που μπαίνουν. Για παράδειγμα το ασφαλέστερο αυτοκίνητο σήμερα για παιδιά είναι το Toyota Prius σε συνδυασμό με το καθισματάκι Britax Roemer Baby-safe και πέρνουν συνολική βαθμολογία 43.

Βρείτε λοιπόν το αυτοκίνητο σας και δείτε ποιός είναι ο προτεινόμενος συνδυασμο για την μέγιστη ασφάλεια που γίνετε να έχετε στο συγκεκριμένο μοντέλο.

ΩΡΑΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!!
Παλιά 27-05-08, 14:06   #14
ΜΑΡΙΑ30

ΜΑΡΙΑ30 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Έχει κανείς καθισματάκι ISOFIX?
Παλιά 27-05-08, 14:18   #15
ilonka19

ilonka19 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Θέλω να αγοράσω καρεκλάκι κατηγορίας 9-18 και είμαι ανάμεσα στο Maxi-Cosi Tobi και το Maxi-Cosi Priorifix. To πρώτο έίναι η εξέληξη του Priori, αλλά δένεται με την απλή ζώνη 3 σημείων, ενώ το δεύτερο δένεται με τους γάτζους Isofix. Οπότε είμαι σε μεγάλο δίλλημα.
Ο χρήστης ilonka19 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-05-08, 22:52   #16
biky

Το avatar του χρήστη biky

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
biky ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΜΑΡΙΑ30
εγω τι σε απασχολει??
Παλιά 28-05-08, 03:51   #17
administrator
Super Moderator & AdministratorSenior Content Manager

Περιοχή: Area
administrator ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δείτε και τα τόπικ που εχουν ανοιχτεί με παρόμοια θέματα και εδώ:

http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=3878

http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=4090

απο την διαχείριση
Ο χρήστης administrator δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-06-08, 10:52   #18
40+mama

Το avatar του χρήστη 40+mama

40+mama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NATALIA
Θέλαμε να πάρουμε της Recaro που είναι πολύ ασφαλή και άνετα και η εταιρία εξειδικεύεται στην κατασκευή καθισμάτων αυτοκινήτου, αντίθετα με της chicco, που όλοι μας είπαν ότι μια εταιρία που φτιάχνει τα πάντα σε βρεφικά είδη, δεν είναι τόσο εξειδικευμένη. Χτες συγκεκριμένα βρήκαμε σε ένα μαγαζί της Renolux το κάθισμα, το οποίο ήταν από 0-18 κιλά και ήταν φτιαγμένο με ειδικό αφρώδες υλικό, που το έκανε ιδιαίτερα μαλακό και άνετο, περισσότερο απ' όσα έχουμε δει μέχρι τώρα. Ξέρει κανείς να μας πει αν το έχει χρησιμοποιήσει;
Αγαπητή φίλη,
η Recaro φτιάχνει καθίσματα αυτοκινήτου για ράλλυ και όντως είναι πιο εξειδικευμένη. Είναι σίγουρα πιο ακριβή αλλά πόσο αξίζει η ζωή του παιδιού μας...
Και κάτι άλλο: έχει το αυτοκίνητό σας σύστημα isofix; Αν ναι να πάρεις οπωσδηποτε κάθιμα με isofix.Είναι ασφαλέστερα.

Φιλικά
40+mama
Ο χρήστης 40+mama δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-06-08, 11:09   #19
elena.

Το avatar του χρήστη elena.

elena. ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην elena.
Προεπιλογή

εμεις πηραμε ενα britax που κατασκευαζει αποκλειστικα παιδικα καθισματα αυτοκ/του και ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι.. απο τα Mothercare
Παλιά 05-06-08, 11:23   #20
gerakina

gerakina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Elena πήρατε το 0-13 ή το 0-18 και πόσο?
Παλιά 05-06-08, 16:47   #21
konstan

konstan ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ελενα, μηπως πηρες το first class Si; μου το συστησαν σ΄ένα μαγαζι και αναρωτιεμαι αν κανει για νεογεννητο; Βλεπεις σκεφτομαι να παρω ενα καθισματακι απο 0 εώς 18 κιλα. αν καποια εχει το συγκεκριμενο μοντελο ας μου απαντησει.
Ο χρήστης konstan δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-06-08, 17:08   #22
hara

Το avatar του χρήστη hara

Περιοχή: Ν.Ιωνία, Αθήνα
hara ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Άν έχει isofix το αυτοκίνητό σας να προτιμήσεις με τέτοιο σύστημα.
Αλλά τα παιδιά μέχρι 1 έτους τα αφήνουμε σε καρεκλάκι με τη φορά του αντίθετη προς την κίνηση!!!
Παλιά 05-06-08, 17:18   #23
hara

Το avatar του χρήστη hara

Περιοχή: Ν.Ιωνία, Αθήνα
hara ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο daddycool
Επειδή τα παραπάνω που έγραψα είχαν λιγάκι αμερικάνικο προσανατολισμό και εμείς είμαστε στην ευρώπη , συνεχίζοντας την έρευνα μου ανακάλυψα τα εξής ενδιαφέροντα πράγματα:

Η EuroNCAP που είναι ο defacto φορεάς που κάνει αναγνωρισμένες μετρήσεις ασφάλειας αυτοκινήτων λέει τα εξής καταπληκτικά και ενδιαφέροντα

http://www.euroncap.com/Content-Web-...ld-safety.aspx

Για όσους βαριούνται να διαβάσουν : Με δυό λόγια το παραπάνω link λέει πως η ασφάλεια ενός παιδικού καθίσματος έτσι ξεκούδουνα χωρίς να λέμε σε ποιό ακριβώς αυτοκίνητο μπαίνει ΔΕΝ έχει νόημα και έτσι η EuroNCAP δεν δίνει πλέον καμία πιστοποίηση. Μπορεί ένα συγκεκριμένο παιδικό κάθισμα στο ένα αυτοκίνητο να είναι καλό και στο άλλο χάλια. ΦΟΒΕΡΟ!!

Λέει χαρακτηριστικά "The tested child seat alone does not have a child protection rating. " και παρακάτω "This new system of scoring for child protection encourages car manufacturers to take responsibility for the carriage of children."

έτσι τα καθισματάκια έχουν νόημα μόνο σε συνδυασμό με το αυτοκίνητο που μπαίνουν. Για παράδειγμα το ασφαλέστερο αυτοκίνητο σήμερα για παιδιά είναι το Toyota Prius σε συνδυασμό με το καθισματάκι Britax Roemer Baby-safe και πέρνουν συνολική βαθμολογία 43.

Βρείτε λοιπόν το αυτοκίνητο σας και δείτε ποιός είναι ο προτεινόμενος συνδυασμο για την μέγιστη ασφάλεια που γίνετε να έχετε στο συγκεκριμένο μοντέλο.

ΩΡΑΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!!
Μου άρεσε πολύ αυτό...και με προβλημάτισε!
Παλιά 06-06-08, 01:50   #24
daddycool

daddycool ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μου άρεσε πολύ αυτό...και με προβλημάτισε!
Και εμένα με προβλημάτισε...

Και το κακό είναι ότι κανείς δεν δίνει σημασία σε τέτοιες ... λεπτομέρειες.
Το 99,9% των γονέων θα συνεχίζει να αγοράζει καθισματα βάση χρώματος , design , από συμβουλές άσχετων πωλητών
και με βάση κουκουρούκου αστεράκια , έτσιμουκάπνισε βαθμολογίες τρεχαγύρευε φορέων....
Παλιά 06-06-08, 02:54   #25
gerakina

gerakina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μπήκα στη σελίδα αλλά δεν κατάλαβα που μπορώ να βάλω τη μάρκα του αυτοκινήτου μας για να δω ποιο καθισματάκι είναι κατάλληλο?
Αν κατάλαβα καλά δηλαδή..
Παλιά 06-06-08, 09:55   #26
elena.

Το avatar του χρήστη elena.

elena. ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην elena.
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gerakina
Elena πήρατε το 0-13 ή το 0-18 και πόσο?
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο konstan
ελενα, μηπως πηρες το first class Si; μου το συστησαν σ΄ένα μαγαζι και αναρωτιεμαι αν κανει για νεογεννητο; Βλεπεις σκεφτομαι να παρω ενα καθισματακι απο 0 εώς 18 κιλα. αν καποια εχει το συγκεκριμενο μοντελο ας μου απαντησει.
κοριτσια τωρα καταφερα να μπω..

ναι konstan πηραμε το first class si Που ειναι απο νεογεννητο αλλα το χρησιμοποιησαμε μολις ο μικρος εγινε 3 μηνων.. στο mothercare μας ειπαν οτι ειναι απο νεογεννητα ως περιπου 4 ετων..
τοποθετείται να κοιταει και μπροστα και πισω αναλογα την ηλικια του μωρου και εχει εξτρα ενα σφουγγαρακι-καθισμα που το εχεις αν το μωρο ειναι μικρο για να καθεται πιο ανετα και οταν μεγαλωσει το βγαζεις. το μειον (?) που παρατηρησα ειναι οτι ξαπλωνει λιγο σε αντιθεση με τα καθισματακια που κοιτανε μονο πισω αλλα με το βοηθημα του σφουγγαριου-καθισματος που υπαρχει και βαζοντας τις ζωνες στα σωστα σημεια δημιουργει ενα τυπο μαξιλαριου για να μην πολυ κουνιεται το κεφαλακι του. το πηραμε αν θυμαμαι καλα 250 ευρω περιπου.

και αν μπειτε στην σελιδα της britax (γι αυτο το καθισματακι) http://www.britax.co.uk/index.php?op...id=6&Itemid=31
δεξια της σελιδας εχει ενα μπλε πλαισιο που λεει fit finder. βάζοντας εκει τον τυπο του αυτοκινητου σας λεει αν ειναι ασφαλες ή οχι.. αυτο που δεν ξερω ειναι αν τα δεδομενα που παιρνουν στις μετρησεις τους ειναι τα αμερικανικα αυτοκινητα ή τα ευρωπαϊκα.. (δεν ξερω αν υπαρχει διαφορα) γιατι σου εμφανιζει οτι το καθισμα του οδηγου ειναι απο δεξια!
βρηκα την σελιδα αφου πηραμε το δικο μας και ενω δεν το συστηνει σε θεση να κοιταει πισω εμας μας βολεψε και ειναι μια χαρα.. πριν λαβετε υποψη σας τις συγκεκριμενες μετρησεις καλυτερα να ενημερωθειτε απο το καταστημα..
και καλο θα ηταν σε οοοοοτι καθισματακι και να παρετε να το δοκιμασετε στο αυτοκινητο σας ωστε να σιγουρευτιτε οτι οι ζωνες ειναι αρκετα μακρια, δεν χρειαζεται να μετακινηθει πολυ το καθισμα και διαφορες λεπτεμεριες που θα σας ερθουν στο μυαλο.

ελπιζω να βοηθησα και να εγινα σαφης με τις περιγραφες.. για οτιδηποτε αλλο, εδω ειμαστε!
Παλιά 06-06-08, 12:17   #27
konstan

konstan ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εκτος απο το first class si της Britax για την κατηγορια 0-18 μου εχουν πει και για το iseos neo της bebeconfort. το εχει καποια απο σας; ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2 και δεν ξερω ποιο ειναι το καλυτερο.
Ελενα, ευχαριστω για την απαντηση.
Ο χρήστης konstan δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-06-08, 16:20   #28
Sotiria

Το avatar του χρήστη Sotiria

Περιοχή: Πάτρα
Sotiria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι και εμεις είμαστε έτοιμοι να αγοράσουμε το iseos neo bebeconfort. Αν το έχει κάποιος ας μας πει αν είναι καλό!
Παλιά 08-06-08, 01:54   #29
daddycool

daddycool ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Sotiria
Ναι και εμεις είμαστε έτοιμοι να αγοράσουμε το iseos neo bebeconfort. Αν το έχει κάποιος ας μας πει αν είναι καλό!
Βαθμολογία από NCAP δεν έχει πάρει όπως είπαμε...

Να ένα συγκριτικό τέστ στο οποίο πήρε μέρος και το καρεκλάκι που θέλεις. Δεν πήγε και άσχημα... 3η θέση... Εγώ έχω πάρει το maxi cosy του τεστ (1ο)

http://www.babyworld.co.uk/informati...1/overview.asp
Παλιά 08-06-08, 11:04   #30
katerina24

Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
katerina24 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εμεις εχουμε παρει αυτο της ferrari(0-18 κιλα):
http://www.4uthesite.com/products.php?pid=4403&pc=585
ειναι ασφαλες?
το εχει παρει καμια σας???
Παλιά 09-06-08, 02:25   #31
dora

Περιοχή: Περαμα
dora ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω με το daddycool.. ο δικό μου το αυτοκίνητο το καθισματακι της chicco για νεογεννητα αν και θεωρείτε απο τα καλύτερα στην κατηγορία του δεν εφαρμοζε σωστα (εχω Opel Agila που τα καθισματα ειναι πολυ ορθια) και ειχα αναγκαστει να το "φρακαρω" με την μπροστινη θεση για να μην κουνιεται...
Για να αποφυγουμε παρόμοια προβλήματα πηραμε ενα καθισμα απο τα mothercare που εχει ειδικο μηχανισμο ωστε να τεντωνεται εντελως η ζωνη ασφαλειας και να σταθεροποιειτε το καθισμα και δεν εχουμε προβλημα πλέον..
Αυτο για οποιον ενδιαφερεται.. http://www.mothercare.gr/detail.asp?pCode=U0234
Δεν ειναι το πιο απλο καρεκλακι οσον αφορα την τοποθετηση του (ειδικα για να το βγαλω ριχνω πολλα μπινελίκια) αλλα τουλαχιστον εφαρμοζει σωστα στο αυτοκίνητο μας..
Σε λιγο καιρο θα χρειαστουμε καινουργιο και τοτε θα δουμε τι θα παρουμε..

Ο χρήστης dora δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-06-08, 17:09   #32
Sotiria

Το avatar του χρήστη Sotiria

Περιοχή: Πάτρα
Sotiria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

τί κάνετε με τα καθίσματα που κοιτάνε προς τα πίσω τους πρώτους μήνες?
Πώς παρακολουθείτε το παιδί? Δεν έχετε άγχος που δε βλέπετε τί κάνει?
Παλιά 24-06-08, 18:21   #33
athina_m

Το avatar του χρήστη athina_m

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
athina_m ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα σας εγω πηρα απο τα λητω ενα καθισμα recaro 300€ και ειναι παρα πολυ καλο γιατι ειναι για 9-18 κιλα και αν βγαλεις τα φελιζολ γινεται για 15-36 κιλα.

Ο χρήστης athina_m δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-06-08, 00:50   #34
evita

Το avatar του χρήστη evita

evita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ήρθε η ώρα και για μας να αλλάξουμε καθισματάκι. Ενώ είχαμε καταλήξει να πάρουμε το Maxi-Cosi Tobi (http://www.maxi-cosi.com/maxicosi/pr...language=gb-en), είδαμε το recaro young sport (http://www.kafounis.gr/kids/recaro/products.html) και μπήκαμε σε δίλημμα γιατί αυτό έχει μεγαλύτερο ηλικιακό εύρος. Έχω όμως τον εξής ενδοιασμό: τα πλαϊνά στηρίγματα στο ύψος του κεφαλιού μου φαίνονται πολύ στενά και φοβάμαι ότι θα του κόβουν την ορατότητα στο πλάι. Το χρησιμοποιεί κανείς να μας πει τη γνώμη του;
Παλιά 30-06-08, 09:46   #35
mami

mami ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Όμοια κι εγώ χρειάζομαι βοήθεια με το καθισματάκι αυτοκινήτου.

Η μπουμπού μου είναι 5.5 μηνών και ζυγίζει 7 κιλά.
Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιούμε το καθισματάκι αυτοκινήτου της PegPerego απ' το πολυκαρότσι Pliko P3 (νομίζω ότι είναι μέχρι 13 κιλά).
Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι εν κινήσει, το κεφαλάκι της δεν μένει σταθερό - ειδικά όταν κοιμάται που είναι τελείως χαλαρή.
Κουνιέται δεξιά-αριστερά και πολλές φορές πέφτει και μπροστά !!!!!!!!

Τι να κάνω;
Να αλλάξω κάθισμα παρόλο που το συγκεκριμένο είναι μέχρι 13 κιλά;

Ο χρήστης mami δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-06-08, 09:50   #36
erica

Το avatar του χρήστη erica

erica ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο evita
Ήρθε η ώρα και για μας να αλλάξουμε καθισματάκι. Ενώ είχαμε καταλήξει να πάρουμε το Maxi-Cosi Tobi (http://www.maxi-cosi.com/maxicosi/pr...language=gb-en), είδαμε το recaro young sport (http://www.kafounis.gr/kids/recaro/products.html) και μπήκαμε σε δίλημμα γιατί αυτό έχει μεγαλύτερο ηλικιακό εύρος. Έχω όμως τον εξής ενδοιασμό: τα πλαϊνά στηρίγματα στο ύψος του κεφαλιού μου φαίνονται πολύ στενά και φοβάμαι ότι θα του κόβουν την ορατότητα στο πλάι. Το χρησιμοποιεί κανείς να μας πει τη γνώμη του;
Δε χρησιμοποιούμε το recaro, αλλά το tobi και έχω να δηλώσω εκ μέρους της κόρης μου ότι είναι ΑΠΟΛΥΤΑ ευχαριστημένη!!!!!
Τη δένω σε dt (με το μηχανισμό που έχει), και είναι πάρα πολύ αναπαυτικό! Της αρέσει να κάθεται εκεί πάρα πολύ!
Ο χρήστης erica δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 30-06-08, 09:51   #37
Λαμπρινή

Περιοχή: Γερμανία
Λαμπρινή ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

mami κανονικά τα καθισματάκια έχουν μαξιλαράκι που στηρίζει το κεφαλάκι του παιδιού . Αν το δικό σας δεν έχει απλά θα αγοράσεις έξτρα ενα τέτοιο μαξιλαράκι (καταλαβες ποιο?) .
Παλιά 30-06-08, 12:35   #38
ΜΑΡΙΑ30

ΜΑΡΙΑ30 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ilonka19
Θέλω να αγοράσω καρεκλάκι κατηγορίας 9-18 και είμαι ανάμεσα στο Maxi-Cosi Tobi και το Maxi-Cosi Priorifix. To πρώτο έίναι η εξέληξη του Priori, αλλά δένεται με την απλή ζώνη 3 σημείων, ενώ το δεύτερο δένεται με τους γάτζους Isofix. Οπότε είμαι σε μεγάλο δίλλημα.
Εμείς πήραμε το maxi cosi tobi, το isofix, ήταν λίγο ακριβό. Μάλιστα για το tobi μας έκανε και έκπτωση επειδή το πήραμε μετρητοίς (από 320ευρώ μας το έδωσε 280ευρώ), αν θέλεις να σου στείλω με πμ το κατάστημα.
Παλιά 30-06-08, 12:49   #39
ΜΑΡΙΑ30

ΜΑΡΙΑ30 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο biky
Παράθεση:
εγω τι σε απασχολει??
Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον στην ερώτησή μου για τα καθισματάκια, αλλά δεν το είδα.
Τελικά δεν πήραμε το isofix, γιατί ήταν αρκετά πάνω σε σχέση με αυτά που μπορούσαμε να διαθέσουμε. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω ήταν αν αξίζει η διαφορά τιμής για αυτό που προσφέρει.

Σε ευχαριστώ πολύ.
Παλιά 30-06-08, 14:37   #40
Klairi

Klairi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ilonka19
Εμείς πήραμε το maxi cosi tobi, το isofix, ήταν λίγο ακριβό. Μάλιστα για το tobi μας έκανε και έκπτωση επειδή το πήραμε μετρητοίς (από 320ευρώ μας το έδωσε 280ευρώ), αν θέλεις να σου στείλω με πμ το κατάστημα.
Καλημερα μαρακι

Απο που το πηρες ---? Αυτο το μοντελο λενε οτι ειναι πολυ καλο ...

Πως το ειδες ??
Ο χρήστης Klairi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές