Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Δραστηριότητες, Αγορές, Βάφτιση, Προτάσεις > Βάφτιση > Ήθη και Έθιμα & Διαδικαστικά θέματα, Ιεροί Ναοί

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 05-06-08, 14:15   #1
λενα πολυχρου

λενα πολυχρου ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Βάφτιση με 2 ή παραπάνω νονούς

καλησπερα σε ολους.θα ηθελα να μαθω την ακριβης διαδικασια στην εκκλησια οταν οι νονοι ειναι δυο.η νονα ειναι κ κουμπαρα γιατι μας στεφανωσε αλλα θα γινει νονος κ ενας ξαδερφος του αντρα μου.θα ηθελα να αποφυγω παρεξηγησεις....μεταξυ αλλων αν ειναι ευκολο κ τις υποχρεωσεις τους...ευχαριστω παρα πολυ!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Συντονιστής Χ : 12-10-11 στις 10:19
Ο χρήστης λενα πολυχρου δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-06-08, 14:26   #2
Maya

Maya ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Προτείνω να μην ανακατευτείς καθόλου. Δεν υπάρχει συγκεκριμένο τυπικό. Να τους γνωρίσεις εγκαίρως και να τα βρούνε μεταξύ τους. Εγώ που έχω παντρέψει με φίλες τα κανονίσαμε μεταξύ μας. Δεν θα μου άρεσε να έρθει η νύφη να μου πει, εσύ τα λουλούδια, εσύ τα στέφανα κλπ. Γενικά στη βάφτιση ο νονός κάνει πολλά πράγματα, αλλά καλό θα είναι να τα μοιράσουν μεταξύ τους. Πχ ποιος θα πει το πιστεύω, ποιος θα σηκώσει το παιδί από την κολυμπίθρα, ποιος θα το κρατάει όταν θα γυρίζουν γύρω. Το μόνο που κάνουν μαζί είναι το ΄λάδι. Αυτό το βάζουν ταυτόχρονα...
Ο χρήστης Maya δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-06-08, 14:27   #3
ismeni

Το avatar του χρήστη ismeni

Περιοχή: βύρωνας
ismeni ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ismeni
Προεπιλογή

με το καλό η βάφτιση! Νονός είναι όποιος αλείφει λάδι το μωρό. δε νομίζω να αλλαζει κάτι στα διαδικαστικά. σημαντικό είναι να συμφωνούν οι δυό τους σε βασικά πράγματα, να έχουν κοινό σχετικά γούστο και να αγαπάνε το μωρό. Συνήθως οι άντρες δεν ασχολούνται με αγορές ρούχων, σταυρού, μαρτιρικά, λαμπάδες κλπ κλπ. Αν συμφωνεί, ας τα αναλάβει η κουμπάρα σου και ας συμφωνήσουν στα χρήματα (σημαντικό πολύ κι αυτό). Μεγαλώνοντας το παιδί πόσα δώρα θα παίρνει; δεν πρέπει η νονοί να συναγωνίζονται- ανταγωνίζονται ποιος θα κάνει το καλύτερο δώρο. πάντα-ΜΙΑ ΖΩΗ- θα πρέπει να συνεννοούνται. Μπορούν να το κάνουν αυτό;
Ο χρήστης ismeni δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-06-08, 14:29   #4
Maya

Maya ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Έχει δίκιο, πρέπει να συμφωνούν σε όλα. Δεν είναι ωραίο το παιδί να παίρνει δύο λαμπάδες πχ. το Πάσχα. Γι αυτά να συζητήσεις. Για τη βάφτιση μη σε απασχολεί, θα τα βρούνε....
Ο χρήστης Maya δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-06-08, 15:34   #5
marsa

Το avatar του χρήστη marsa

Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
marsa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το Πιστεύω το λένε και οι δύο όπως επίσης και οι δύο βάζουν λάδι στο μωρό. Θα μπορούσαν να κράτάει ο ένας το μωρό στο Πιστεύω και ο άλλος να το κρατάει όταν θα γυρνάνε και οι τρεις γύρω από την κολυμβύθρα, έτσι θα μετέχουν και οι δύο στη τελετή. Good luck!
Ο χρήστης marsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-06-08, 00:14   #6
LouLou

Το avatar του χρήστη LouLou

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
LouLou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ismeni
...Μεγαλώνοντας το παιδί πόσα δώρα θα παίρνει; δεν πρέπει η νονοί να συναγωνίζονται- ανταγωνίζονται ποιος θα κάνει το καλύτερο δώρο. πάντα-ΜΙΑ ΖΩΗ- θα πρέπει να συνεννοούνται. Μπορούν να το κάνουν αυτό;
Αυτό είναι το πιο εύκολο της υπόθεσης γιατί η μόνη συνεννόηση που χρειάζεται είναι για την πασχαλινή λαμπάδα !!!
Σε όλα τα άλλα έχουν το ελεύθερο να κάνουν ότι θέλουν για το βαφτιστήρι τους...ο καθένας μόνος του!!!
Παλιά 06-06-08, 09:29   #7
νεφελη

Περιοχή: νοτια προαστια
νεφελη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κ εγω εχω βαφτισει μαζι με καποιον αλλο. Ειναι πολυ απλο. Εμεις γνωριζομασταν ηδη, παντως καλο ειναι να τους γνωρισεις. Σε εμας ειχαμε συμφωνησει κ πηρα εγω τα βαφτιστικα και τα συμπραγκαλα ολα κ εκεινος το σταυρο. Στην εκκλησια ειμασταν μαζι. Μαζι ειπαμε κ το πιστευω. Βαλαμε κ οι δυο λαδι. Κ γενικα εχει πλακα. Βεβαια εγω κραταγα τη μικρη την πιο πολυ ωρα γιατι επειδη με ηξερε πιο πολυ κ ενιωθε πιο ανετα μαζι μου. Οσο για το πασχα η μικρη παιρνει παντα δυο δωρα, οποτε η καλυτερη της!
Παλιά 05-04-11, 20:55   #8
katerina2

katerina2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σε 5 μέρες βαφτίζουμε το γιο μας και οι νονοί μας είναι 3 άντρες. Έχει κανείς ιδέα πώς μοιράζονται στα 3 οι "δουλειές" που έχει να κάνει ένας νονός κατά τη διάρκεια του μυστηρίου;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Συντονιστής Χ : 12-10-11 στις 10:20
Ο χρήστης katerina2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-04-11, 21:12   #9
cristina112

Περιοχή: Θεσσαλονίκη και στα 50 μου...Κούβα!!
cristina112 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σίγουρα θα πούνε όλοι μαζί το Πιστεύω και θα λαδώσουν όλοι.Τώρα,το ποιός θα κρατήσει το παιδί μετά τη βουτιά και ποιός μετά που θα γυρνάνε γύρω από την κολυμπήθρα είναι ένα θέμα.Αναγκαστικά ένας από τους τρεις θα κάνει κάτι λιγότερο.
Ο χρήστης cristina112 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-04-11, 23:02   #10
nikol1981

Περιοχή: Koukouroukouland
nikol1981 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ως 1 απο τις 2 νονες που ειχε το βαφτηστηρι μου κ θα συμφωνισω με την κοπελα παραπανω θα πουν κ οι 3 το πιστευω εκει ας κρατησυον κ οι 3 το μωρο εναλλαξ.σιγουρα το λαδωνουν κ οι 3 κ ΟΧΙ δεν πληρωνουν την εκκλησια ξεχωριστα(γτ εμας πηγε να μας την κανει ο πατερ τα ηθελε διπλα) κ εννοειτε τα εξοδα δια του 3.
παντως μην αγχωνεσαι θα σας τα πει ο παπας εκεινη την ωρα.του ειπες οτι εχεις 3 νονους??
Ο χρήστης nikol1981 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-04-11, 23:07   #11
agapoulini

Το avatar του χρήστη agapoulini

agapoulini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο katerina2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε 5 μέρες βαφτίζουμε το γιο μας και οι νονοί μας είναι 3 άντρες. Έχει κανείς ιδέα πώς μοιράζονται στα 3 οι "δουλειές" που έχει να κάνει ένας νονός κατά τη διάρκεια του μυστηρίου;

εμεις ειμασταν 3 νονες. ειπαμε και οι 3 το πιστευω και αποφασισαμε μονες μας πότε θα κρατησουμε τη μικρη
Παλιά 06-04-11, 11:01   #12
κλειώ αθ.

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
κλειώ αθ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Νομίζω ότι αυτό είναι κάτι που θα αποφασίσουν μεταξύ τους. Κάποια κομμάτια μπορούν να γίνουν και από τους 3, και κάποια αναγκαστικά θα τα χωρίσουν. Πάντως αν ζούσες στη Σύμη, οι 3 νονοί θα ήταν λίγοι...
Ένα διάστημα που δούλευα εκεί, είχα μάθει ότι θεωρούν ότι οι νονοί πρέπει να είναι πολλοί. Της σπιτονοικοκυράς μου η κόρη είχε 7!!!
Ο χρήστης κλειώ αθ. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 06-06-11, 01:26   #13
Νικκι

Νικκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Βαπτιση Τεσσερεις νονοι - ποιος κανει τι???

Αποφασισαμε να εχουμε τεσσερεις νονους (ολοι γνωστοι αλλα ασχετοι μεταξυ τους, οχι δυο ζευγαρια) και δεν ξερω πως να χωρισω τα 'διαδικαστικα'... Ποιος να πρωτοβαλει λαδι στο παιδι???? Εχει κανεις παρομοια εμπειρια με πολλους νονους? Τι μου προτεινετε?
Ο χρήστης Νικκι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-06-11, 01:33   #14
katerina2

katerina2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πριν ένα μήνα βαφτίσαμε το γιο μου. Είχαμε τρεις νονούς. Στην αρχή που κάτι διαβάζουνε κρατούσαν αγκαλιά εκ περιτροπής το μωρό και διαβάζανε όλοι μαζί και απαντούσαν όλοι μαζί σε ό,τι έπρεπε να απαντήσουν. Κατά τη διάρκεια της βάφτισης τον λάδωσαν όλοι μαζί. Μετά την κολυμπήθρα που γυρνάμε γύρω γύρω όλοι μαζί πάλι κρατούσαν το μωρό εκ περιτροπής. Στη μόνη φάση που "ευνοήθηκε" ο ένας νονός είναι όταν βγήκε το μωρό από την κολυμπήθρα και κάποιος έπρεπε να το πάρει αγκαλιά για να το κουρέψει κλπ ο παπάς. Εκεί το πήρε ο ένας νονός.
Άσχετο: οι δικοί μας νονοί όλοι κολλητοί του μπαμπά και κολλητοί μεταξύ τους, όλοι συμμαθητές από το δημοτικό έως την τρίτη λυκείου. Εσείς, ρε παιδάκι μου, πώς πήγατε και διαλέξατε τέσσερις που είναι και άσχετοι μεταξύ τους και δέχτηκαν κιόλας;
Παλιά 06-06-11, 01:52   #15
Νικκι

Νικκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Άσχετο: οι δικοί μας νονοί όλοι κολλητοί του μπαμπά και κολλητοί μεταξύ τους, όλοι συμμαθητές από το δημοτικό έως την τρίτη λυκείου. Εσείς, ρε παιδάκι μου, πώς πήγατε και διαλέξατε τέσσερις που είναι και άσχετοι μεταξύ τους και δέχτηκαν κιόλας;
Δεν είναι τελειιιιιιίως άσχετοι - δεν ήμουν τελείως σαφής (απλά ή8ελα να τονίσω ότι δεν είναι δύο ζευγάρια, όπου θα ήταν ίσως πιο εύκολα τα πράγματα). Μένουμε στο εξωτερικό και θέλαμε για νουνούς τους δύο κολλητούς, παιδικούς μας φίλους από εδώ αλλά και δύο πολύ καλούς φίλους από την Αγγλία - οι οποίοι θα βλέπουν και πιο συχνά το παιδί. Και να σου πω την αλήθεια, δεν μου είχε περάσει καν από το μυαλό ότι μπορεί να μη δέχονταν! (Αφέλεια να δεις, ε?) Γνωρίζονται μεταξύ τους, έχουμε πάει διακοπές όλοι μαζί, απλά δεν είναι φίλοι ανεξάρτητα από εμάς.

Σόρρυ που το 'ψειρίζω' αλλά κανόνισαν μεταξύ τους τις αλλαγές ή τους καθοδήγησε ο παππάς?
Παλιά 06-06-11, 11:25   #16
katerina2

katerina2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Νικκι Εμφάνιση μηνυμάτων
Σόρρυ που το 'ψειρίζω' αλλά κανόνισαν μεταξύ τους τις αλλαγές ή τους καθοδήγησε ο παππάς?
Μεταξύ μας και μεταξύ τους είχαμε όλοι πει ότι κατά τη διάρκεια όλων των διαδικασιών να κάνουν "πάσα" το μωρό ο ένας στον άλλον. Από τον παπά προφανώς θεωρήθηκε αυτονόητο ότι θα το λαδώσουν και οι τρεις (λογικό μου φαίνεται) και αυτό είχαμε συνεννοηθεί και μεταξύ μας. Το ποιος θα το παραλάβει με την πετσέτα-λαδόπανο μετά την έξοδο από την κολυμπήθρα το αποφάσισαν μεταξύ τους οι νονοί. Γενικά ο παπάς δε επενέβη κάπου. Μην αγχώνεσαι, εκείνη την ώρα γίνονται όλα αυτόματα.
Παλιά 06-06-11, 15:02   #17
momitsi

Περιοχή: στον πλανήτη ΜΑΜΑ
momitsi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

για να ειναι ολοι τους νονοι θα πρεπει να τα κανουν ολοι ολα μαζι δηλαδη να πουνε μαζι το πιστευω και φυσικα να λαδωσουν ολοι μαζι το παιδι.τωρα για να μην ταλαιπωρηθει το μωρο δεν χρειαζετε να πηγαινει απο αγκαλια σε αγκαλια....στο πιστευω ας το κραταει ενας.....στο μυρωμα αλλος-ας το ντυσει αλλος-στην περιφορα ο αλλος...νομιζω αν υπαρχει συννενοηση μεταξυ σας και με τον παπα ολα θα γινουν τελεια και με το καλο η βαφτιση!

Ο χρήστης momitsi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-06-11, 22:21   #18
Νικκι

Νικκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ, κορίτσια!!!
Νιώθω πιό προετοιμασμένη τώρα και θα το συζητήσω με τους νονούς ώστε να μην παρεξηγηθεί κανένας αλλά να μη γίνει και ο μπέμπης μου ... μπάλα του μπάσκετ!
Παλιά 11-06-11, 03:05   #19
mirellaki

mirellaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Νικκι Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ πολύ, κορίτσια!!!
Νιώθω πιό προετοιμασμένη τώρα και θα το συζητήσω με τους νονούς ώστε να μην παρεξηγηθεί κανένας αλλά να μη γίνει και ο μπέμπης μου ... μπάλα του μπάσκετ!
εγω ειμαι η χειροτερη τελικα....
επειδη δεν ηθελα να χαλασω κανενος χατηρι τους ειπα γινετε ολοι η βρειτε τα μεταξυ σας..
κανεις δεν εκανε πισω.. εχω 5 νονους!! χαααααααχαχαχαχαχ
χαμος θα γινει στην εκκλησια
παντως με βοηθησατε καπως!
Ο χρήστης mirellaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-06-11, 09:41   #20
"φασολακι"

"φασολακι" ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα!
για το λαδωμα ρωτησε καλυτερα πρωτα την εκκλησια....σε καποια μερη δεν επιτρεπεται πανω απο ενας να λαδωσει το μωρο
εμεις ζευγαρι εχουμε για νονους αλλα μονο ενας θα λαδωσει με τα λεγομενα του μητροπολιτη
Παλιά 12-06-11, 10:43   #21
nitsa_ge

nitsa_ge ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πρέπει να συνεννοηθείτε με τον παππά. Μου έχει τύχει σε βάφτιση με 3 νονούς να φέρει αντιρρήσεις ο παππάς και επέτρεψε μόνο 2. Ευτυχώς ο ένας υποχώρησε επιτόπου για να δώσει λύση και προχώρησε το μυστήριο.
Ο χρήστης nitsa_ge δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-08-11, 22:16   #22
gentriana

Το avatar του χρήστη gentriana

gentriana χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή πόσοι νονοί;

Εκεί που δε βρίσκαμε νονό, κι από την αγωνία μας κάναμε πολλές προτάσεις και τώρα δεν ξέρω πώς να ...τους περιορίσω! Ποιον αριθμό νονών βρίσκετε υπερβολικό; Πόσοι μπορούν να έχουν κάποιο ρόλο στην τελετή;
Την άποψή σας παρακαλώ!
Παλιά 21-08-11, 22:22   #23
manoulina

Το avatar του χρήστη manoulina

Περιοχή: Αθήνα
manoulina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ είμαι υπέρ του ενός νονού ή δύο αν πρόκειται για ζευγάρι. Εχει ο άντρας μου ένα βαφτιστήρι που το είχε βαφτίσει με ένα φίλο του και δεν υπάρχει ποτέ συνεννόηση για το πότε θα πάμε σε γιορτές, τι δώρα κλπ. Κι έτσι καταλήγει πάντα το παιδί να παίρνει 2 λαμπάδες, 2 αυγά κλπ.... Δεν μου πολυαρέσει όλο αυτό.

Δεν είναι δικό μου, η γλυκιά συμφορουμίτισα Χαριστούλα το σκέφτηκε.
Ο χρήστης manoulina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-08-11, 22:27   #24
gentriana

Προεπιλογή

Πρόκειται βασικά για φίλες μεταξύ τους οπότε θα υπάρχει συνεννόηση. Όμως δεν θα ήθελα να στέκονται απλά στην εκκλησία και να μην έχουν να κάνουν τίποτε. Και να μη δείχνει γελοίο!
Παλιά 21-08-11, 22:29   #25
manoulina

Το avatar του χρήστη manoulina

manoulina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τι εννοείς θα στεκονται και δεν θα έχουν τι να κάνουν? Ολόκληρο μυστήριο θα κάνουν.

Δεν είναι δικό μου, η γλυκιά συμφορουμίτισα Χαριστούλα το σκέφτηκε.
Ο χρήστης manoulina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-08-11, 22:32   #26
elena 79

Το avatar του χρήστη elena 79

elena 79 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gentriana Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκεί που δε βρίσκαμε νονό, κι από την αγωνία μας κάναμε πολλές προτάσεις και τώρα δεν ξέρω πώς να ...τους περιορίσω! Ποιον αριθμό νονών βρίσκετε υπερβολικό; Πόσοι μπορούν να έχουν κάποιο ρόλο στην τελετή;
Την άποψή σας παρακαλώ!
Μέχρι δυο, νομίζω. Περισσότεροι, ίσως να φαίνεται υπερβολικό.
Παλιά 21-08-11, 23:49   #27
cristina112

Προεπιλογή

Παράθεση:
Πρόκειται βασικά για φίλες μεταξύ τους οπότε θα υπάρχει συνεννόηση. Όμως δεν θα ήθελα να στέκονται απλά στην εκκλησία και να μην έχουν να κάνουν τίποτε. Και να μη δείχνει γελοίο!

Ποιός σου είπε ότι δεν θα κάνουν τίποτα??Μαζί θα πούνε το πιστεύω και μαζί θα λαδώσουν.Απλά η μία θα το πάρει αγκαλιά μόλις το βγάλει ο παπάς από την κολυμπήθρα και η άλλη όταν θα γυρνάνε γύρω από αυτήν.Το έχω δει πολλές φορές.
Απλά,μην θεωρείς ότι επειδή είναι φίλες,θα υπάρχει οπωσδήποτε και συνεννόηση.Έχω καεί,γι'αυτό στο λέω.
Παλιά 22-08-11, 00:38   #28
MARI1

Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
MARI1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΠΕΡ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΑΛΛΑ ΕΛΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΠΑΝΤΡΕΨΑΝ 2 ΑΝΤΡΕΣ ΔΗΛΑΔΗ ΕΝΑΣ ΞΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΘΑ ΤΗΝ ΒΑΠΤΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ,Ο ΕΝΑΣ ΜΕΝΕΙ ΜΟΝΙΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ....ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΕΡΔΕΜΑ....ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΝΑΣ,ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΙ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΟΝΟΣ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΓΙΑΤΙ Ο ΕΝΑΣ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΝΟ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΤΡΙΤΗ ΘΑ ΤΗ ΔΕΙ ΣΤΗ ΒΑΠΤΙΣΗ.....
Ο χρήστης MARI1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-08-11, 00:41   #29
vickie-d

Το avatar του χρήστη vickie-d

Περιοχή: αθηνα
vickie-d ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω ειχα 2 νονες: την κολλητη της μαμας μου και την αδερφη του μπαμπα μου.
πασχα κ.λπ η μια μου επαιρνε ρουχα κι αλλη παιχνιδια. νιωθω πολυ τυχερη μεγαλωνοντας γιατι εχω γνωρισει αρκετα ατομα που μετα ην βαφτιση τους δεν κρατησαν επαφες με τους νονους και αντιστιχα νονους που δανιζονται οι συννεουνται με τους γονεις για τα δωρα γιατι δεν "βγαινουν" οικονομικα...
Παλιά 22-08-11, 01:56   #30
Tinsey

Tinsey ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Είμαι φανατικά υπέρ του ενός νονού. Μπορώ να δεχτώ τους δύο νονούς (που δεν είναι ζευγάρι εννοείται) αλλά παραπάνω από δύο γίνεται κατά τη γνώμη μου γελοίο.
Ο χρήστης Tinsey δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-08-11, 09:34   #31
mantinop

mantinop χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Όπως είπαν και τα κορίτσια παραπάνω μέχρι δύο αν είναι παραπάνω θα προκληθεί κυκλοφοριακό κομφούζιο γύρω από την κολυμπήθρα
Παλιά 22-08-11, 22:50   #32
Little Monkey

Το avatar του χρήστη Little Monkey

Περιοχή: UK
Little Monkey ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ένας και καλός!!
Ο χρήστης Little Monkey δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-08-11, 22:54   #33
misspigi

Το avatar του χρήστη misspigi

Περιοχή: Αθηνα
misspigi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εκκλησιαστικα μεχρι 2 νονοι. τωρα ειτε ενας ειναι ειτε δυο το θεμα ειναι το εξης: αγαπαμε το παιδι εφ'ορου ζωης και δεν το ξεχναμε ποτε.
Ο χρήστης misspigi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-08-11, 23:09   #34
sogni d'oro

Περιοχή: athens
sogni d'oro ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

σε χαρτί που μας έδωσε η εκκλησία όταν πήγαμε να κλείσουμε ημερομηνία βάφτισης έγραφε ότι επιτρέπεται μόνο ένας ανάδοχος

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!
Ο χρήστης sogni d'oro δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-08-11, 23:35   #35
ZWH

ZWH ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η κορη μου εχει δυο νονες που δεν εχουν σχεση μεταξυ τους. Η μια πηρε τον σταυρο και η αλλη τα βαφτιστικα. Επειδη εχει δυο ονοματα το ενα το φωναξε η μια και το αλλο η αλλη. Στην αρχη του μυστηριου την κρατουσε η μια αγκαλια και μετα την κολυμπηθρα την πηρε η αλλη. Ειπαν μαζι και οι δυο το πιστευω και την λαδωσαν και οι δυο.
Το Πασχα παιρνουν εναλλαξ την λαμπαδα. Δεν υπηρξε μεχρι τωρα κανενα απολυτως προβλημα.
Τον γιο μου τον βαφτισαν παλι δυο νονες αλλα ηταν μαμα και κορη (η κορη τοτε ηταν 9 ετων). Εννοειται οτι δεν εχει προκυψει κανενα απολυτως προβλημα.
Ο χρήστης ZWH δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-08-11, 09:25   #36
MINNI

Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
MINNI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εγώ είμαι υπέρ του ενός νονού ή δύο αν πρόκειται για ζευγάρι! Νομίζω παραπάνω απο δύο είναι υπερβολικό!
Βέβαια όταν είναι δύο ή παραπάνω οι νονοί μπορούν να συνεννοούνται με τους γονείς για το τί θέλει το παιδί και να παίρνει ο ένας π.χ τη λαμπάδα με το αβγό και ο άλλος τα παπούτσια! Αλλά πάντα σε συνεννόηση με τους γονείς γιατί αν τα παίρνουν όλα διπλά στο παιδί στο τέλος θα μάθει σε πολλα δώρα και αναπόφευκτα θα γίνονται συγκρίσεις μεταξύ των νονών για το ποιός έχει φέρει το καλύτερο, ακριβότερο!
Ο χρήστης MINNI δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 23-08-11, 10:35   #37
vickie-d

Το avatar του χρήστη vickie-d

Περιοχή: αθηνα
vickie-d ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο believe76 Εμφάνιση μηνυμάτων
σε χαρτί που μας έδωσε η εκκλησία όταν πήγαμε να κλείσουμε ημερομηνία βάφτισης έγραφε ότι επιτρέπεται μόνο ένας ανάδοχος
αυτο συμβαινει γιατι ο νονος εκτος απο την λαμπαδα και τα αλλα δωρακια, στα "χαρτια" φερει την ευθυνη αναδοχου γονεα (μπορεισ να τσεκαρεις και τη ληξιαρχικη πραξη γεννησης σου ή του αντρα σου). το οτι ενας ειναι ο αναδοχος ειναι κατι εντελως τυπικο και γραφιοκρατικο. το ονομα θα ειναι ενα που θα συμπληρωθει αλλα τα ατομα μπορουν να ειναι στο μυστηριο οσα θελουν οι γονεις.
Παλιά 31-08-11, 17:02   #38
gentriana

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο misspigi Εμφάνιση μηνυμάτων
εκκλησιαστικα μεχρι 2 νονοι. τωρα ειτε ενας ειναι ειτε δυο το θεμα ειναι το εξης: αγαπαμε το παιδι εφ'ορου ζωης και δεν το ξεχναμε ποτε.
Το ξέρεις σίγουρα αυτό; Τυπικά η εκκλησία δέχεται μέχρι δύο; Και στα χαρτιά γράφεται ένας ανάδοχος;
Ας μου πει κάποιος να καταλάβω τελικά τι ισχύει.
Παλιά 31-08-11, 17:15   #39
cristina112

Προεπιλογή

Παράθεση:
Το ξέρεις σίγουρα αυτό; Τυπικά η εκκλησία δέχεται μέχρι δύο; Και στα χαρτιά γράφεται ένας ανάδοχος;
Ας μου πει κάποιος να καταλάβω τελικά τι ισχύει.

Γιατί δεν ρωτάς καλύτερα στην εκκλησία που θα γίνει η βάφτιση??Κάποια πράγματα που για μερικούς είναι αυτονόητα,μπορεί να διαφέρουν από ενορία σε ενορία και από παπά σε παπά.Ρώτα για να είσαι σίγουρη.
Παλιά 01-09-11, 16:24   #40
ster

ster χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Και εγώ είμαι υπέρ της άποψης του ενός νονού. Εγώ το βαπτιστήρι μου το αισθάνομαι κυριολεκτικά παιδί μου και όταν με φωνάζει νονά, είμαι ευτυχισμένη. Δεν θα ήθελα ποτέ να μοιραστώ αυτή την λεξούλα ''νονά'' με κανέναν άλλον. Αυτή δεν είναι εξάλλου και η χριστιανική έννοια του νονού; Πνευματική μητέρα ή πατέρας. (αν και δεν είμαι της εκκλησίας)
Ο χρήστης ster δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές