Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Δραστηριότητες, Αγορές, Βάφτιση, Προτάσεις > Βάφτιση > Βαφτιστικά

Notices

Βαφτιστικά Ρούχα, μέγεθος ρούχων μωρού, μαρτυρικά, σταυρουδάκια, κλπ.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 13-06-08, 23:17   #1
pegi

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
pegi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙ Ο ΝΟΝΟΣ ΚΑΙ ΤΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ;

Γεια σας κοριτσια ξεκιναω τις διαδικασιες για την βαπτιση του Παναγιωτακη μου αλλα επειδη ειμαι λιγο ασχετη απο αυτα,δεν ξερω τι πρεπει να κανει ο νονος και τι εμεις σαν γονεις.θα θελα να μου πειτε αν γνωριζετε.
ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΠ ΤΟΝ administrator αν υπαρχει σαν θεμα ηδη αλλα δεν μπορεσα να βρω κατι.
Παλιά 13-06-08, 23:20   #2
Κ61207

Κ61207 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

νονος
βαπτιστικα
σταυρος
στολισμος αν θελει κ μπορει
εκκλησια

εσυ
δωρο νονου
μπομπονιερες
γλυκα
προσκλητηρια
Παλιά 13-06-08, 23:22   #3
pegi

pegi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

αχ μπραβο βρε κουκλιτσα μου.κι εγω αυτα ειχα στο νου μου αλλα δεν ημουν και σιγουρη.αυτα τα μαρτυρικα που λενε τι ειναι;ξερεις;
Παλιά 14-06-08, 00:03   #4
gavrias

Το avatar του χρήστη gavrias

Περιοχή: Αθήνα
gavrias ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην gavrias
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pegi
αχ μπραβο βρε κουκλιτσα μου.κι εγω αυτα ειχα στο νου μου αλλα δεν ημουν και σιγουρη.αυτα τα μαρτυρικα που λενε τι ειναι;ξερεις;
pegi, αυτά είναι τα σταυρουδάκια ( συνήθως) που μοιράζονται στους καλεσμένους και τα φοράνε στο πέτο.Είναι κι αυτά του νονού μαζί με τα υπόλοιπα βαφτηστικά... με το καλό η βάφτιση

Κέντρο Υγείας του Παιδιού Καισαριανής

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι
Ο χρήστης gavrias δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-06-08, 01:31   #5
Κικη Δ.

Περιοχή: Θεσσαλονικη
Κικη Δ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Επειδη εχω συζητησει με πολλα ατομα γιαυτο το θεμα εχω καταλαβει οτι υπαρχουν καποιες διαφορες μεταξυ των ''υποχρεωσεων''του νονου στην Αθηνα και στη Θεσσαλονικη.
Εχω γινει ηδη μια φορα νονα κι εχω πληρωσει τοτε βαπτιστικα[ρουχα-λαδοπανα-παπουτσια-κουτι-σετ λαδιου-λαμπαδα-κερακια κτλ]-σταυρο-μισες μπομπονιερες-εκκλησια και δευτερα ρουχα /εσωρουχα και μπιζαμακια...

Τωρα που γινομαστε νονοι στον Πειραια μου ειπαν οτι παιρνουμε και μαρτυρικα,ενω οταν ακουσαν οτι αγορασα ρουχα δευτερα και μπιζαμακια για μετα το λουσιμο του μικρου μου ειπαν οτι εκει δεν το κανουν....επισης μου ειπαν να μην κανω καθολου μπομπονιερες
Ο χρήστης Κικη Δ. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-06-08, 03:56   #6
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι στην αθηνα βγαινει φθηνοτερα η βαφτιση........οπως και ο γαμος.

Τα μαρτυρικα κοστιζουν περιπου 25-35 ευρω τα 50.......αν θες τα φτιαχνεις κιολας αλλα εχουν μανουρα....μπορεις να κανεις μπρελοκ, βραχιολια, καρφιτσες...το πιο απλο ειναι να παρεις σκετα σταυρουδακια και να δεσεις μια κορδελα .

Εμεις μενουμε αθηνα κι η νονα μας μακεδονια....θα μοιρασουμε τα εθιμα......θα παρει δευτερη αλλαξια (οχι πυζαμακια, δεν το χουν εκει) αλλα δεν θα πληρωσει μπομπο και μαρτυρικα (δεν θελω εγω να πληρωσει)...ουτε στολισμο.......

Εσεις πανω τι εννοειτε στολισμο? Κολυμπυθρα/μπαλονια μονο η και το τραπεζι με τα καλουδια?
Ο χρήστης vera δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-06-08, 11:19   #7
gerakina

gerakina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Άσχετο:Pegi ΚΟΥΚΛΟΣ ο Παναγιωτάκης!!
Παλιά 14-06-08, 11:31   #8
pegi

pegi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ευχαρηστω ΓΕΡΑΚΙΝΑ μου.
μην ξεχασεις αν ενδιαφερεσαι για γαμπρο να μας βαλεις και μας στην λιστα :P
κοριτσακια ευχαρηστω πολυ για τις απαντησεις σας.
τα μαρτυρικα δηλαδη ειναι υποχρεωτικα;
Παλιά 14-06-08, 11:53   #9
manina

Το avatar του χρήστη manina

manina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

απ'όσο ξέρω όχι pegi,δεν τα έκαναν οι περισσότεροι φίλοι μου που βάφτισαν,δεν τα κάναμε ούτε εμείς.
Παλιά 14-06-08, 14:18   #10
pegi

pegi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαρηστω Μανινα μου για την πληροφορια.Κι εγω το βλεπω λιγο περιττο αν δεν ειναι υποχρεωση για το μυστηριο,να κανω κατι τετοιο.αποψη μου φυσικα.
Παλιά 14-06-08, 14:22   #11
happy duckie

happy duckie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

παιδια ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ο νονος τον στολισμο....οι γονεις τον πληρωνουν....

εχω ανθοποωλειο και παντα οι γονεις πληρωνουν
Ο χρήστης happy duckie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-06-08, 14:28   #12
politimi

politimi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν ξέρω, είμαι απο Αθήνα ποτέ δεν έχει τύχει να πάω σε βάφτιση χωρίς μαρτυρικά τα θεωρώ απαραίτητα για το μυστήριο μιας και έχουν συμβολισμό..

Ο χρήστης politimi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 14-06-08, 14:40   #13
pegi

pegi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

αχ ρε συ politimi,τι να κανω τωρα;μπερδευτηκα με αυτο που λες.ποσο κοστιζουν περιπου αν κανω καμια 70αρια κατι απλο,οχι εφετζιδικα.
Παλιά 14-06-08, 15:20   #14
politimi

politimi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Απ οτι λέει και η vera που μάλλον είναι πιο ψαγμένη απο εμένα, κοστίζουν 25-35€ τα 50 κομ δεν χρειάζεται να τους υπολογίσεις και όλους..Καλύτερα να έχεις μαρτυρικά , εχεις όρεξη για κουτσομπολιό?Στα τόσα έξοδα και αυτά , με το καλό και να σου ζήσει, !

Παλιά 15-06-08, 22:54   #15
Κικη Δ.

Περιοχή: Θεσσαλονικη
Κικη Δ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vera

Εμεις μενουμε αθηνα κι η νονα μας μακεδονια....θα μοιρασουμε τα εθιμα......θα παρει δευτερη αλλαξια (οχι πυζαμακια, δεν το χουν εκει) αλλα δεν θα πληρωσει μπομπο και μαρτυρικα (δεν θελω εγω να πληρωσει)...ουτε στολισμο.......

Εσεις πανω τι εννοειτε στολισμο? Κολυμπυθρα/μπαλονια μονο η και το τραπεζι με τα καλουδια?
Σε εμας το στολισμο τον πληρωνουν οι γονεις στη βαφτιση...Κολυμπηθρα-μπαλονια ,λουλουδια κτλ που θα υπαρχουν μεσα η εξω απο την εκκλησια ,οπως και το τι θα υπαρχει στο τραπεζι...
Εγω παντως τα εκανα ολα,οπως τα ηθελα
Πηρα τα βαφτιστηκα-σταυρο κτλ και τα μαρτυρικα και δευτερα ρουχα κ μπυζαμακια
επισης εκανα και για τα παιδακια χωνακια με καραμελιτσες κτλ απο το καταστημα που πηρα τα βαφτιστικα.
Ο χρήστης Κικη Δ. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-06-08, 23:53   #16
Maya

Maya ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η παραδοσιακή κατανομή είναι αυτή που λέει η koulkitsa. Τώρα βέβαια υπάρχουν και τα ειδικά έθιμα κάθε τόπου, αλλά αυτά θα πρέπει να τα συζητησεις.....
Ο χρήστης Maya δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-06-08, 00:00   #17
pegi

pegi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

σας ευχαρηστω ολες,να στε καλα κοριτσια
Παλιά 16-06-08, 01:40   #18
soulini

soulini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΒΑΛΤΕ ΚΑΙ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ ΜΑΣ(ΓΟΝΕΙΣ) ΚΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΙ ΒΙΝΤΕΟΣΚΟΠΗΣΗ ΚΑΙ ΤΑ ΓΛΥΚΑΚΙΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ............
Παλιά 16-06-08, 18:42   #19
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pegi
αχ ρε συ politimi,τι να κανω τωρα;μπερδευτηκα με αυτο που λες.ποσο κοστιζουν περιπου αν κανω καμια 70αρια κατι απλο,οχι εφετζιδικα.
Πεγκυ μη κανεις μαρτυρικα........στα μερη σας δεν τα κανουν και κανεις δε θα σε κουτσομπολεψει........εκτος κι αν τα ζητησουν οι γονεις που δεν το πιστευω αφου δε συνηθιζεται......

Κι εγω δεν θα κανα για μας αν δεν ηθελα να φτιαξω εξτρα δωρακι χειροποιητο (επειδη οι μπομπο θα ειναι αγοραστες )
Παλιά 16-06-08, 19:54   #20
Ονειράκι

Περιοχή: Καβάλα
Ονειράκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι,συνήθως τον στολισμό τον πληρώνουν οι γονείς,γιατί κάποιοι δεν θέλουν να βάλουν το χέρι παραπάνω στη τσέπη!
Παλιά 17-06-08, 00:35   #21
Angiek

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Angiek ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μαρτυρικά εδώ στη Θεσσαλονίκη σπάνια συναντάς σε βάπτιση. Δεν το έχουμε στο εθιμοτυπικό. Οπότε και κανείς δε θα κουτσομπολέψει. Μην ανησυχείς. Εγώ δε θα έχω στη βάπτισή μας. Όσον αφορά τις υπόλοιπες υποχρεώσεις, μερικά πράγματα είναι καθαρά θέμα συνεννόησης ανάμεσα σε νονό και γονείς. Ο στολισμός νομίζω πως είναι καθαρά θέμα των γονιών (δικαίως μάλλον) και το θέμα παίζεται στις μπομπονιέρες που άλλοι τις έχουν μόνο των γονιών, άλλοι μισές-μισές και άλλοι (όπως η κουμπάρα μου, που πρώτη φορά το άκουσα και ομολογώ με ξάφνιασε!) μόνο του νονού!! Εκεί πια το συζητάς το θέμα.
Παλιά 17-06-08, 01:48   #22
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι τις μπομπο να πληρωνει εξ ολοκληρου ο νονος το εχουμε στα μερη μου, δυτικη μακεδονια........φιλη που θα βαφτισει 2 παιδακια τις φτιαχνει μονη της για να γλυτωσει χρηματα.........εσυ τι θα κανεις?

Αν τις πληρωσεις εξ ολοκληρου τοτε φροντισε να τις φτιαξεις εσυ.....ας κουρευεται η κουμπαρα.......παρε τουλια και δεσε τα με κορδελες.......μη την αφησεις να κανονισει αυτη γιατι μερικες ειναι περιεργες....διαλεγουν τα ακριβοτερα οταν δεν πληρωνουν......

Εγω θα σου προτεινα να της πεις μισα μισα, γιατι ετσι το χετε......
Εκτος κι αν δεν θες να πληρωσεις καθολου......

Προσωπικα θεωρω λαθος να πληρωνει ο νονος.......εγω δεν θα την βαλω να δωσει δεκαρα παροτι το προτεινε, επειδη διαλεξα ακριβες μπομπο.......
Παλιά 17-06-08, 12:45   #23
NANA

Το avatar του χρήστη NANA

NANA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΑΠΟ ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΗ. ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΤΗΝ ΒΑΦΤΙΖΩ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΞΕΛΙΧΘΗΚΑΝ ΕΤΣΙ.

OΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΚΠΤΩΣΗ

ΝΟΝΟΣ
ΦΟΡΕΜΑΤΑΚΙ (300€), ΛΑΜΠΑΔΑ (110€), ΚΟΥΤΙ (130€), ΛΑΔΟΠΑΝΑ (80€ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΡΑΜΠΑΛΑΔΙΚΑ). ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ (55€ ), ΚΑΛΤΣΕΣ(ΔΩΡΟ), ΣΤΟΛΙΣΜΟ ΚΟΛΥΜΠΗΘΡΑΣ(ΔΩΡΟ), ΣΤΑΥΡΟ (450€ ΣΕ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΦΙΛΟΥ ΜΑΣ).

*ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΛΛΑΞΙΑ ΔΕΝ ΠΗΡΑ.

ΓΟΝΕΙΣ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΟ (600€), ΤΡΑΠΕΖΙ (150 ΑΤΟΜΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ, ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΙΑ ΜΕ ΟΡΧΗΣΤΡΑ 2.250€), ΠΡΟΣΚΛΗΤΗΡΙΑ (100€-ΓΝΩΣΤΟΣ ΜΑΣ ΤΥΠΟΓΡΑΦΟΣ) , ΜΠΑΛΟΝΙΑ (260€ ΜΑΡΓΑΡΙΤΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΡΑΠΕΖΙ) , ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΣΤΟΛΙΣΜΟ (ΤΡΑΠΕΖΙΩΝ ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΩΝ, ΚΑΓΚΕΛΑ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ-ΔΩΡΟ) ,ΜΑΡΤΥΡΙΚΑ (35€ ΜΕ ΥΦΑΣΜΑΤΙΝΕΣ ΚΟΡΔΕΛΙΤΣΕΣ ΚΑΙ ΗΛΙΟ)

*ΔΩΡΟ ΝΟΝΟΥ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΑΚΟΜΑ.
* ΤΙΣ ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΕΣ ΤΗΣ ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ ΟΛΕΣ ΕΜΕΙΣ, (300€) ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΚΟΡΗ ΤΙΣ ΕΙΧΑΜΕ ΜΙΣΕΣ- ΜΙΣΕΣ ΜΕ ΤΗ ΝΟΝΑ.
*ΜΑΡΤΥΡΙΚΑ ΠΗΡΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ (ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΚΟΡΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑ, ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΤΑ ΕΙΔΑ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΛΟΓΟ ΤΩΝ ΒΑΦΤΙΣΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΛΙΜΠΙΣΤΗΚΑ)

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09
Ο χρήστης NANA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-06-08, 12:45   #24
Ονειράκι

Ονειράκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ τις πλήρωσα μόνη μου κι ασ είχα 350 κομμάτια.Αλλά μου την έδωσε που ήθελε να τις διαλέξει αυτή.Όταν όμως ήρθε η ώρα να διαλέξει βαπτιστικά,όργωσε όλη την Ελλάδα για να βρει τα οικονομικότερα και φυσικά δεν με ήθελε μαζί της να πω τη γνώμη μου.Ούτε ποτέ με ρωτάει(Πάσχα ή Χριστούγεννα) τί χρειάζεται η μικρή.Παίρνει ότι γουστάρει.Αλλά αυτό είναι αλλο θέμα.Πιο πολύ μου την έδωσε που δεν ήθελε να την βαφτίσει μαζί με έναν φίλο μας(και θα μοιραζόταν τα έξοδα).Το αποτέλεσμα?Εκτός του ότι παρεξηγήθηκε ο κολλητός μας και δεν ήρθε στη βάφτιση,ούτε και μας ξαναμίλησε,μετά τη βάφτιση μου είπαν αρκετοί ότι ήμουν χαζή που ενώ πήρα ακριβές μπομπονιέρες,πολύ ακριβό δώρο νονάς,εκείνη φρόντισε ακόμα και τα κεράκια να στολίσει μόνη της για να μη δώσει 10Ε να τα πάρει έτοιμα.Το κουτί για τα μαρτυρικά επίσης το έφτιαξε μόνη της,για να μη δώσει 7-8Ε να πάρει ένα μαξιλαράκι καρδούλα από το Jumbo.Και μη με πείτε υπερβολική...Δεν είμαι...
Παλιά 17-06-08, 12:53   #25
politimi

politimi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τι να πω ρε παιδιά μεγάλο μανίκι, κάθε τόπος έχει τα δικά του , αυτό που δεν καταλαβα καθόλου είναι γιατί να διαλέξει η νονά τις μπομπο αφου δεν τις πληρώνει κιόλας..

Παλιά 17-06-08, 12:57   #26
Ονειράκι

Ονειράκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο politimi
Τι να πω ρε παιδιά μεγάλο μανίκι, κάθε τόπος έχει τα δικά του , αυτό που δεν καταλαβα καθόλου είναι γιατί να διαλέξει η νονά τις μπομπο αφου δεν τις πληρώνει κιόλας..
'Ελα ντε?Και το καλύτερο?Μετά τη βάφτιση της έδωσα 10 από τις 25-30 που μείνανε και αυτή κρυφά μετά πήγε και διάλεγε σχέδια και μετά κατάλαβα ότι πήρε άλλες τόσες!
Παλιά 17-06-08, 16:14   #27
Angiek

Angiek ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vera
Ναι τις μπομπο να πληρωνει εξ ολοκληρου ο νονος το εχουμε στα μερη μου, δυτικη μακεδονια........φιλη που θα βαφτισει 2 παιδακια τις φτιαχνει μονη της για να γλυτωσει χρηματα.........εσυ τι θα κανεις?

Αν τις πληρωσεις εξ ολοκληρου τοτε φροντισε να τις φτιαξεις εσυ.....ας κουρευεται η κουμπαρα.......παρε τουλια και δεσε τα με κορδελες.......μη την αφησεις να κανονισει αυτη γιατι μερικες ειναι περιεργες....διαλεγουν τα ακριβοτερα οταν δεν πληρωνουν......

Εγω θα σου προτεινα να της πεις μισα μισα, γιατι ετσι το χετε......
Εκτος κι αν δεν θες να πληρωσεις καθολου......

Προσωπικα θεωρω λαθος να πληρωνει ο νονος.......εγω δεν θα την βαλω να δωσει δεκαρα παροτι το προτεινε, επειδη διαλεξα ακριβες μπομπο.......
vera εμένα ρωτάς? (Μην απαντώ σε ξένο χωράφι και σε ερώτηση που δε μου απευθύνεται)
Παλιά 17-06-08, 17:27   #28
artemis

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
artemis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλά συγνώμη, όποιος πληρώνει δεν διαλέγει? Τι σημαίνει όταν δεν πληρώνω διαλέγω τα ακριβότερα?
Θα τρελαθούμε τελείως
Ο χρήστης artemis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-06-08, 18:30   #29
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι Αντζικ σε σενα εγραφα!!!!

Για υτο και θεωρω οτι οι γονεις πρεπει να πληρωνουν εξ ολοκληρου μπομπονιερες.......διαλεγουν τοι θελουν και το πληρωνουν χωρις παρεξηγησεις......

Παντως Ονειρακι γι αυτο που λες οτι τα φτιαξε μονη απο τσιγγουνια δεν συμφωνω........δεν ξερω τι εκανε η κοπελα αλλα κι εγω ολα μονη τα φτιαχνω και δεν ειναι καθολου τσιγγουνια......ισα ισα βγηκαν ακριβοτερα και δεν τα χρεωσα στην νονα.......την βαζω να πληρωσει περιπου το μισο κοστος απο λαμπαδες, κουτια και κερια..........οταν τα αγοραζεις μπορει να σου βγουν φθηνοτερα......

Δεν ξερω την φιλη σου, αλλα μπορει να θελει να τα φτιαξει για προσωπικη πινελια.......σιγα τα λεφτα που θα γλυτωνε.....το τρεξιμο και μονο που κανεις, οπως και ο χρονος που ξοδευεις αξιζει πολυ περισσοτερο απο τις πενταροδεκαρες που γλυτωνεις (υποτιθεται)

Δλδ κι εγω που θα φτιαξω 2 πινακες δωρο στην νονα και θα της αγορασω ενα γλυπτο δωρο θα λενε οτι ειμαι γυφτισσα??????? Καλυτερα δλδ να πληρωνα τα τριπλασια για αντιγραφα ??? Μονο οι κορνιζες θα στοιχισουν περισσοτερο.......
Παλιά 17-06-08, 20:48   #30
Angiek

Angiek ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δε μου πάει καρδιά να τη βάλω την κοπέλα να πληρώνει όλες τις μπομπονιέρες. Γι' αυτό της είπα μισές-μισές τουλάχιστον. Αυτή βέβαια δεν το δέχεται και θέλει να τις πληρώσει. Θα δούμε...Πάντως είναι συνεννοήσιμη (είμαστε χρόνια φίλες και της έχω θάρρος), με ξέρει και τι λόξα έχω και δεν αποτόλμησε να τις διαλέξει μόνη της. Της είπα τι περίπου θέλω και πήγαμε μαζί και τις κλείσαμε. Και μια που το συζητάμε, τι εκμεττάλλευση πέφτει ρε παιδιά στις μεγάλες πόλεις???????? Την ίδια μπομπονιέρα, από τον ίδιο κατάλογο, της ίδιας εταιρίας στη Θεσσαλονίκη μου την είπαν 2,90 τη μια και στη Βέροια (απ' όπου η κουμπάρα) τις βρήκαμε (και φυσικά από κει τις κλείσαμε) 1,60 τη μια. Τρελλή διαφορά Και μιλάμε για μαγαζί πολυτελείας με είδη επώνυμα και μόνο, όχι καμιά αποθήκη!!
Παλιά 18-06-08, 01:53   #31
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ε βεβαια..θελει ψαξιμο γιατι σε εκμεταλευονται!!!!!

πΑΝΤΩς ΑΥΤΑ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΛΟ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΜΑ.........κι εγω ηταν να παντρεψω κολλητη μου και ηθελε να με βαλει να της πληρωσω μεχρι και το τραπεζι και εκοψα την κουμπαρια πριν αρχισει.........καλυτερα!!!!
Παλιά 26-03-11, 17:10   #32
kormiti

kormiti ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή "Υποχρεώσεις" νονών

Καλησπερα σε ολους και Καλως σας βρηκα! Το πρωτο μου ποστ στο φορουμ και ελπιζω να το εχω θεσει στην σωστη κατηγορια.
Τον Ιουνιο θα γινω για πρωτη φορα νονα μαζι με αλλες δυο κοπελες (βαπτιση εδω στην Αθηνα), δηλαδη απο κοινου τρια ατομα θα βαφτισουμε το μικρο ζουζουνακι μας (κοριτσακι). Οι γονεις του τον Αυγουστο του 2010 μας προτιναν αν θελουμε να το βαφτισουμε απο κοινου και οι τρεις (εφοσον η προηγουμενη νονα του το εσκασε με το που γεννηθηκε το παιδακι, βρισκοντας γελοιες δικαιολογιες λογω οικονομικων ενω μονη της ειχε προτινει αρχικως να την βαφτισει) και δεχτηκαμε. Ουτε εγω ουτε οι αλλες κοπελες δεν εχουμε ξαναβαφτισει καποιο παιδακι και ετσι δεν ξερουμε τιποτα γυρω απο το θεμα. Απο το ψαξιμο που εχω κανει ειδα οτι οι υποχρεωσεις του νονου σε σχεση με την ημερα της βαπτισης ειναι να παρει α)τον σταυρο και β)το πακετο βαπτισης, το οποιο περιλαμβανει, ρουχα,παπουτσια,λαμπαδα,λαδοπανα,εσωρουχα,μπουκαλακια λαδιου κτλ, μαρτυρικα και το κουτι της βαπτισης. Ξεχναω κατι? Επισης την εκκλησια την πληρωνουν οι νονοι ή οι γονεις?
Απο εσας θα ηθελα βοηθεια στο να μου πειτε μαγαζια με βαπτιστικα και με κοσμηματα για το σταυρο, και να μου προτινετε οικονομικες λυσεις μιας και φανταζομαι θα εχετε σιγουρα καποιοι προσφατα βαπτισει τα παιδακια σας ή θα εχετε γινει νονοι.
Παντως με τους γονεις δεν εχουμε προβλημα, γιατι ειναι λογικοι ανθρωποι. Ετσι εχουμε "αποφασισει" κατα καποιο τροπο να κινηθουμε σε νορμαλ πλαισια, δηλαδη ουτε τιποτα ξεφτιλα και βαπτιση της πλακας αλλα ουτε και φιοριτουρες και πεταμενα χρηματα, μια νορμαλ-μετρια κατασταση. Επειδη ολοι λιγο πολυ εχουμε οικονομικα θεματα στην εν λογω περιοδο που διανυουμε εχουμε πει να κρατησουμε ενα προυπολογισμο συνολικα γυρω στα 1000 ευρω (μεχρι). Οι γονεις εχουν δειξει μεγαλη κατανοηση και μονοι τους μας προτιναν να μην κανουμε περιττα εξοδα, ωστοσο εμεις θεωρουμε οτι εφοσον το ξεραμε τοσο καιρο και εφοσον εχουμε πει οτι θα βαφτισουμε το παιδακι καποια πραγματα πρεπει να γινουν οπως πρεπει και πιστευουμε οτι αξιζει να δωσουμε το κατι παραπανω στον σταυρο που θα του μεινει και στα ρουχα που μετα δεν θα τα ξαναφορεσει να μην σκορπισουμε λεφτα.
Εσεις που ξερετε, ποια η γνωμη σας? πιστευετε οτι φτανουν να κανουμε με αυτα τα χρηματα μια αξιοπρεπη βαφτιση ως νονες?
Εχουμε συμφωνησει να κανουμε η καθεμια την δικια της ερευνα αγορας και μετα καποιες μερες που θα μπορουμε να παμε ομαδικα σε μαγαζια να παμε σε αυτα που η καθεμια θα εχει να προτινει ως τα καλυτερα απο αυτα που η ιδια εχει δει και να καταληξουμε ετσι στην βελτιστη λυση. Χθες μας ανακοινωσαν οι γονεις οτι εκλεισαν ημερομηνια και ετσι τωρα εμεις εχουμε 2 μηνες να ψαχτουμε εντατικα.
Τελος θα ηθελα να ρωτησω κατι ακομη: αν οι γονεις αποφασισουν η βαπτιση τους να εχει συγκεκριμενο θεμα θα πρεπει και το πακετο βαπτισης να ακολουθησει την ιδεα τους ή λειτουργουμε ανεξαρτητα? (αυτα με τα θεματα βαπτισης σημερα τα διαβασα σε ιντερνετ οτι υπαρχουν οποτε και για αυτο δεν εχω ρωτησει τους γονεις ακομη αν εχουν τετοιο σκοπο, φυσικα σκοπευω να το συζητησω μαζι τους γιατι και οι ιδιοι δεν ξερω τι θα κανουν).
Θα ηθελα τις προτασεις σας ειτε εδω στο θεμα ειτε με πμ. Και την γνωμη σας σε αυτα που ρωτησα παραπανω.
Ευχαριστω εκ των προτερων.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Συντονιστής Χ : 11-10-11 στις 23:29
Ο χρήστης kormiti δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-03-11, 18:27   #33
revythaki

Το avatar του χρήστη revythaki

revythaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα.Kαταρχάς,τι τυχερό μωράκι που έχει 3 νονές να τρέχουνε για χάρη του
Λοιπόν,για τα βαπτιστικά και το σταυρό,υπάρχουν 2 αντίστοιχα,τεράστια θέματα(θελει διάβασμα η κουμπαρια) το ενα με καταστήματα ειδών βάπτισης και το άλλο νομίζω λέγεται βαπτιστικός σταυρός.Εκεί θα βρεις τα πάντα συγκεντρωμένα,διευθύνσεις,τιμές όλα.
Τα 1000 ευρώ που δίνετε είναι μια χαρά χρήματα,μη σου πω οτι μου φαίνονται και πολλά.Υπάρχουν ωραιότατα πακέτα βάπτισης και με 500 ευρώ και φυσικά δεν δείχνουν φτηνιάρικα!Αν πιάνουν και τα χεράκια σας,μπορείτε ακόμη να φτιάξετε τα μαρτυρικά,τη λαμπάδα και το λαδοσέτ(ίσως και το κουτί-τη διακόσμησή του εννοώ)
Σχετικά με το θέμα της βάπτισης,θεωρώ πως πρέπει να συνεννοηθείτε με τους γονείς για να είναι όλα ομοιόμορφα μην πάρετε εσείς πχ λαμπάδα με πεταλούδες και το θέμα είναι η φραουλα!
Αυτά απο εμένα...ξέρω δεν σου λέω και πολλά αλλά δεν θέλω να κανω διαφήμιση για κάποιο καταστημα εφόσον υπάρχουν κάπου όλα μαζεμένα
Καλό..ψάξιμο και καλή ευκολία.
Ο χρήστης revythaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-03-11, 19:53   #34
Χαζοθεία-Θεσ/νίκη

Χαζοθεία-Θεσ/νίκη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπέρα κι από μένα....κι εγώ θα γίνω νονά για πρώτη φορά το Μάιο και μάλιστα σήμερα εκλεισα τα βαπτιστικα πακετα και το σταυρό....

Σε σχέση με αυτά που ακούω...τα έκλεισα μάλλον καλά... βεβαια μην ξεχναμε οτι μιλάμε για τιμές θεσ/νικης.... Εγω βαφτίζω αγορακι, Οποτε το πακετο βαπτισης που περιλαμβανει το κοστουμακι, τα λαδοπανα, την πετσετα, παππουτσακια, καλτσακια,λαμπαδα, κλπ μας βγηκε 350€ χώρια το βαπτιστικο πακετο που περιλαμβανει τα μαρτυρικα ,τα λαδια, τα ξύδια(ούτε ξερω πώς τα λένε η ασχετη!!!) την πετσετα του παπα κλπ, αλλά 80€ και στολισμός της κολυμπηθρας αλλά 30 €...συνολο μεχρι στιγμής 460,00€..κι ένας σταυρός διπλός (εννοωντας με διπλη όψη) και η αλυσιδα του, αισίως φτανουμε αλλά 400,00€.

Πανακριβα είναι και είναι και ζόρικα παιδια λογω οικονομικής κρίσης αλλά γίνεται να μη βαφτιστουν και τα μωρα μας?

Καμμία ιδέα για μπομπονιέρα έχετε κορίτσια μιας και είστε πιο εμπειρες?
Ψαχνω κάτι χρησιμο και όμορφο με θέμα το αυτ/το.... Μιας και ο μικρός μας θα βαφτιστεί Χριστόφορος που είναι και ο προστατης των οδηγών....
Ο χρήστης Χαζοθεία-Θεσ/νίκη δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-03-11, 20:01   #35
cristina112

Περιοχή: Θεσσαλονίκη και στα 50 μου...Κούβα!!
cristina112 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Χαζοθεία-Θεσ/νίκη Εμφάνιση μηνυμάτων
Καμμία ιδέα για μπομπονιέρα έχετε κορίτσια μιας και είστε πιο εμπειρες?
Ψαχνω κάτι χρησιμο και όμορφο με θέμα το αυτ/το.... Μιας και ο μικρός μας θα βαφτιστεί Χριστόφορος που είναι και ο προστατης των οδηγών....

Έχει πολύ όμορφα μεταλλικά κρεμαστά διπλής όψης,που από την μία έχουν την Παναγία και από την άλλη τον Άγιο Χριστόφορο.Μπορείς να το κάνεις από μπρελόκ,μέχρι γούρι και όλοι να το βάλουν στο αυτοκίνητό τους.Μην με ρωτήσεις πού θα τα βρεις,γιατί δυστυχώς ξέρω μόνο πού υπάρχουν τα αντίστοιχα ασημένια,τα οποία πριν 3 χρόνια έκαναν 2-2,9 αν θυμάμαι καλά.
Για τα παιδάκια θα κάνεις κάτι σε κουμπαρά ή κανένα παιχνιδάκι.Επίσης έχει πολύ όμορφα φιλντισένια αυτοκινητάκια,τα οποία μπαίνουν σε κουτάκι/πουγκί ή τα κάνεις κρεμαστή μπομπονιέρα,με κορδέλες και χάντρες.
Ο χρήστης cristina112 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-03-11, 01:48   #36
kormiti

kormiti ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ευχαριστω για τις απαντησεις σας, θα διαβασω και τα θεματα που μου υποδειξατε και αν εχω τυχον αποριες θα σας ξαναπρηξω. ωστοσο η οποια απαντηση ή επισημανση ειναι καλοδεχουμενη.
για τις μπομπονιερες θα ηθελα να σας αναφερω κατι που εχω ακουσει και που δεν ξερω ακριβως ομως γιατι ποτε δεν εχω ξαναασχοληθει με βαπτιση, αλλα αν καποιον τον ενδιαφερει ας το ψαξει. οι γονεις του παιδιου που θα βαπτισουμε ανεφεραν σε καποια συζητηση οτι ειχαν ακουσει απο καποιον συναδελφο τους και σκεφτονται να κανουν το αντιστοιχο αν βρουν ακρη (και αν βρουν ακρη θα μαθω νεα και θα σας τα μεταφερω μπας και ενδιαφερει καποιον απο εσας) οτι υπαρχουν συλλογοι παιδιων και ατομων με ειδικες αναγκες που αναλαμβανουν την κατασκευη μπομπονιερας που θελετε και ετσι εχουν και οι ιδιοι ενα εισοδημα που βγαζουν με αξιοπρεπη τροπο. και σιγουρα ειναι πολυ καλυτερο να δωσεις εκει τα χρηματα που θα διαθεσεις για τις μπομπονιερες, να παρεις τις μπομπονιερες που θελεις, να κανεις την δουλεια σου και ταυτοχρονα ομως να κανεις και αλλη μια καλη πραξη. εμενα αυτο σαν ιδεα μου αρεσε, περισσοτερες πληροφοριες δεν ξερω ομως, αν οι γονεις του παιδιου καταληξουν σε τετοια λυση θα μαθω περισσοτερα.
Ο χρήστης kormiti δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 16-04-11, 22:11   #38
VANILIA123M

Περιοχή: ΔΥΤΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗ / ΑΘΗΝΑ
VANILIA123M ουδετερη μηδέν
Smile ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΝΟΝΩΝ

Βοηθήστε με σας παρακαλώ !!!! βαφτίζω σε λίγο καιρό ενα κοριτσακι και φοβαμαι μην ξεχασω κάτι .... ποιες ειναι οι υποχρεωσεις των νονών , τι αγοράζουν .Ευχαριστώ
Ο χρήστης VANILIA123M δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-04-11, 22:17   #39
Erinnye

Erinnye ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

• Η λαμπάδα
  • Δυο μικρές πετσέτες για το σκούπισμα των δικών σας χεριών και του ιερέα
  • Μια μεγάλη πετσέτα για το μωρό
  • Τα λαδόπανα
  • Ένα μπουκάλι ελαιόλαδο
  • Ένα σαπούνι
  • Τα βαπτιστικά του μωρού, ρούχα και παπούτσια
  • Ο σταυρός του μωρού
  • Προαιρετικά στολισμός της εκκλησίας και ειδικά της κολυμβήθρας
  • Κόστος εκκλησίας
Παλιά 16-04-11, 22:28   #40
zouzoupina

Περιοχή: ΒΟΡΕΙΑ ΑΤΤΙΚΗ
zouzoupina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

και τα μαρτυρικα παιρνει η νονα εμεις οταν βαπτισαμε τα πηραμε.

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές