Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 16-06-08, 12:01   #1
Μ και Ν

Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μ και Ν ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Μ και Ν Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Μ και Ν Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μ και Ν Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Μ και Ν
Προεπιλογή "ΦΟΒΙΕΣ ΚΑΙ ΑΓΧΟΣ"

ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΓΡΑΨΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ , ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ. ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΗΝ 7 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 2 ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΗΝ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΛΟΙΠΩΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ, ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΧΑΡΩ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΑΚΟΥΩ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ( ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ) ΚΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΓΙΝΟΜΕ ΧΑΛΙΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΟΤΙ 9 ΜΗΝΕΣ ΘΑ ΤΟ ΠΕΡΝΑΩ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΚΑΚΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ. ΞΕΡΩ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΧΑΖΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΟ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΝΑ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.
Ο χρήστης Μ και Ν δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 16-06-08, 12:04   #2
naina

Το avatar του χρήστη naina

naina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: "ΦΟΒΙΕΣ ΚΑΙ ΑΓΧΟΣ"

Κοίταξε, ένα άγχος το έχουμε όλες για το θέμα αυτό. Παρ'όλα αυτά μετά από ατελείωτο κλάμα και εφιάλτες τη νύχτα, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι ειδικά στην αρχή (1ο τρίμηνο) αυτή η υπερβολική φοβία οφείλεται στις μεγάλες ορμονικές αλλαγές που συντελούνται με το ξεκίνημα της εγκυμοσύνης. Εγώ συνήθισα απλώς την κατάσταση, και παρ'ότι μου έχουν συμβεί πολλά (ειδικά στον 4ο μήνα) τώρα αισθάνομαι πολύ πιο ήρεμη, χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Οι εξετάσεις που θα κάνεις είναι τυποποιημένες, προγεννητικός, αυχενική, β-επιπέδου κλπ. Νομίζω ότι θα ηρεμήσεις περισσότερο μετά την αυχενική. Μέχρι τότε προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι και πρόσεχε τον εαυτό σου. Όλα θα πάνε καλά
Ο χρήστης naina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-06-08, 12:05   #3
jenny

Το avatar του χρήστη jenny

jenny ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jenny
Προεπιλογή

το άγχος αυτό δεν θα φύγει μέσρι να πάρεις αγκαλιά το αγγελούδι σου! εγώ ακόμη και τώρα που κοντέυω έχω απίστευτο άγχος, αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι τους ανθρώπους που κάθονται και λένε σε έγκυες κοπέλες για ατυχίες που έιχαν γνωστές τους!!!! δεν μπορούν πια να καταλάβουν ότι δεν υπάρχει λόγος να λένε άσχημα πράγματα; εμένα προσθές κάποια θυμήθηκε να μου πει την ιστορία της ξαδέρφης της που ήταν στον 8ο έκανε καρδιοτοκογράφημα και έπαθε το παιδί ανακοπή στην εξέταση πάνω και ευτυχώς που ήταν στο νοσοκομείο και σώθηκε!!!! τι να πω κι γώ μετά όλο το βράδυ αγχωνόμουν! μερι΄κοί άνθρωποι δεν έχουν μυαλό!γι αυτό απλά κλείσε τα αφτιά σου και κάνε θετικές σκέψεις και να δεις όλα θα πάνε καλά!

Ο χρήστης jenny δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-06-08, 12:09   #4
elena.

Το avatar του χρήστη elena.

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
elena. ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην elena.
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jenny
......!γι αυτό απλά κλείσε τα αφτιά σου και κάνε θετικές σκέψεις και να δεις όλα θα πάνε καλά!
μονο κακο κανεις αν αγχωνεσαι σε σενα και στο μικρουλι που εχεις στην κοιλιτσα σου και του μεταφερεις το αγχος σου!! ολα θα πανε καλα.. με το καλο να σας ερθουν τα πιτσιποπακια σας!!!!!
Παλιά 16-06-08, 12:12   #5
elias-christina

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΛΕΜΕΣΟΣ
elias-christina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημερα. Να ξερεις πως ως το τελος θα σκεφτεσαι τα ιδια...
Αλλα, υπαρχει ενα αλλα, αυτο μην σε εμποδισει να χαρεις την εγκυμοσυνη σου. Συμβαινει σε ολες μας, ειναι το μονο σιγουρο. Εχω ξαναπει πως μονο οταν θα πιασεις στα χερια σου το μωρακι θα νοιωσεις ασφαλεια κ αυτο παλι εως ενος σημειου γιατι αρχιζουν αλλες εννοιες. Οσο τα πραγματα βαινουν καλως μην αγχωνεσαι, ειναι κριμα να χαθεις μεσα σε αγωνιες κ να χασεις το καλυτερο. Στερνη μου γνωση να σ'ειχα πρωτα λεω εγω στον εαυτο μου.
Εγω ανακαλυψα στις 18 μερες πραγματικης εγκυμοσυνης οτι ημουν εγκυος. Ξυπνησα ενα πρωι κ απλα το ηξερα... Ε λοιπον με φαγανε οι αγωνιες καθως ηταν πολυ νωρις για να δουμε εμβρυακι ή να ακουσουμε καρδουλα κ ο γιατρος μου για απολυτη σιγουρια με τροφοδοτισε χαπια κ ενεσεις. Κ απο εκει αρχισαν ολα... Στον 2ο υπερηχο πηγαμε να ακουσουμε καρδουλα κ ενω ηξερα ποτε ακριβως συνελαβα κ θα επρεπε να ακουγεται, δεν ακουσαμε τιποτα. Τελικα απλα η συλληψη εγινε αργοτερα μεσα στον κυκλο! Κ καρδουλα ακουσαμε κ ολα. Οταν πλεον μπηκα στον 3ο κ καναμε αυχενικη διαφανεια ηταν η μονη φορα που δεν ειχα καμια ανησυχια, ημουν πεπεισμενη πως αφου το μωρακι μου εφτασε ως εκει οτι θα ηταν απολυτα υγιες! Μετα επεσα μια φορα κ φοβηθηκα, υστερα απο αγχος δεν ενοιωθα τις κλωτσιες κλπ κλπ. Οπως καταλαβαινεις ολες μας λιγο εως πολυ τα ιδια νοιωθουμε. Τωρα θα απολαυσω την 2η μου εγκυμοσυνη οταν ερθει πολυ καλυτερα να εισαι σιγουρη.
Στο αλλο σου ερωτημα, αν θες να εισαι σιγουρη μπορεις να κανεις αμνιο αλλα γιατι να το κανεις αφου ολα πανε καλα?
Ηρεμησε κ θα δεις που θα παρεις ενα ευτυχισμενο κ υγιες παιδακι στην αγκαλια σου!
Ολα να σου πανε καλα ευχομαι.
Φιλικα, Χριστινα.
Ο χρήστης elias-christina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-06-08, 12:42   #6
Ασπασία

Περιοχή: Αγ. Παρασκευή
Ασπασία ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Νομίζω πως όλες περνάμε τα ίδια. Μετά απο μια αποτυχημένη εγκυμοσύνη δεν άφηνα τον εαυτό μου να χαρεί για όλο το πρώτο τρίμηνο. Δεν χαιδευα την κοιλιά μου , δεν μίλαγαμε για το μωρο με τον άντρα μου κ.α. Επίσης στον πρώτο υπέρηχο άγχος για να είναι ενδομήτριο, στον δεύτερο αν θα συμβαδίζει με την ημερομηνία σύλληψης, στον τρίτο αν θα ακούσουμε την καρδιά, άγχος αν θα ξεπεράσει την 10η εβδομάδα, στην αυχενική διαφάνεια για τα ποσοστά, μετά αν μεγαλώνει αρκετά, μετά, μετά...
Και όταν γεννηθεί σκέφτομαι απο τώρα αν είναι θα εντάξει, αν θα παίρνει σωστά βάρος, πόσο θα θηλάσει, αν θα είναι εντάξει ψυχικά αν, αν...
Δεν γίνεται να μην τα περάσουμε αλλά μόνο κακό κάνουμε. Εγώ έπιασα τον εαυτό μου κάποιο βράδυ να έχω κάνει τέτοια τρελά σενάρια για την υγεία του μωρού (και τι δεν το έβαλα να έχει, τύφλα να έχει ο Φώσκολος) που με είχαν πάρει τα κλάμματα
Νομίζω πως δεν αξίζει να ταλαιπωρούμαστε ψυχικά αλλά να επηρρεάζουμε και τα μωράκια μας.Ας χαρούμε την εγκυμοσύνη μας και τις στρογγυλές κοιλίτσες μας και να σκεφτόμαστε θετικά. Όλα θα πάνε καλά και τσάμπα αγχωνόματε.
Παλιά 16-06-08, 20:27   #7
evangelia

Το avatar του χρήστη evangelia

Περιοχή: ΙΛΙΟΝ - ΑΤΤΙΚΗ
evangelia ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην evangelia Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην evangelia
Προεπιλογή

καλησπερα και απο μενα.πιστευω πως ολες οι μελλουσες μαμαδες εχουν τους ιδιους φοβους, απλα αλλες σε μεγαλυτερο βαθμο. λογικο δεν ειναι?φτιαχνουμε εναν νεο ανθρωπο και συγχρονως αυτο το πλασματακι ειναι οοοοοολη μας η ζωη.να σου πω την αληθεια, εγω αμνιο δεν εκανα, ουτε καν την ανεφερε ποτε ο γιατρος μου.ησυχασα ομως αρκετα μετα το β'επιπεδο. βεβαια ακομα ερχονται ασκημες σκεψεις αλλα προσπαθω να τις διωχνω αμεσως και να ειμαι ηρεμη, γιατι η μπεμπουλα μου θελει την μαμα της χαρουμενη

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Ο χρήστης evangelia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-06-08, 23:34   #8
oikat

oikat ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Είναι φυσιολογικά αυτά που νιώθεις. Και γω μόλις είδα θετικό το τεστ χάρηκα πάρα πολύ αλλά αμέσως μετά αγχώθηκα γιατί σκέφτηκα αν θα το χάσω και αυτό ή όχι (έχω χάσει 2). Μέχρι τώρα που είμαι 14 εβδομάδων μπορώ να πω ότι λίιιιιιιιγο έχω ησυχάσει με το που έκλεισα το πρώτο τρίμηνο που είναι και το επικίνδυνο. Πάντως μέχρι να γεννήσω και να το κρατήσω στην αγκαλιά μου σίγουρα δε θα είμαι και πολύ ήρεμη. Προσπαθώ όμως.
Ο χρήστης oikat δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-06-08, 01:19   #9
joe

Το avatar του χρήστη joe

joe ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω κοριτσια μεχρι να το νιωσω να κλωτσαει οχι απλα ειχα ανησυχιες και φοβιες,αλλα ημουν σε μια διαρκη φρικη!!! Ανησυχουσα γιατι με ποναγε το κεφαλι μου,γιατι δεν με ποναγε το στηθος μου,γιατι ειχα μεταλλικη γευση στο στομα,γιατι μου εφυγε η μεταλλικη γευση απο το στομα,γιατι δεν ειχα ναυτιες,για χιλια δυο πραγματα!!! Οταν εφτασε ο καιρος που επρεπε να το νιωσω να κινειται κι εγω δεν το ειχα νιωσει ακομα,εκει να δειτε αγχος!!! Ειχα τρελλαθει!!! Εντωμεταξυ ειμαι και πολυ προληπτικη,πιστευω πολυ στο ματι,κι οπου εβλεπα μπροστα μου καμμια τυπισσα που μου φαινοταν οτι με κοιτουσε περιεργα,με επιανε πανικος.Δεν αφηνα να μου πιανουν την κοιλια γυναικες γιατι θεωρουσα οτι με ζηλευανε,αφηνα μονο αντρες,κι επαιρνα συνεχως τηλεφωνο την πεθερα μου να με ξεματιαζει. Μαλιστα επειδη δουλευα σχεδον μεχρι τελευταια στιγμη κι επειδη ενιωθα οτι με ζηλευανε καποιες συναδελφοι (ενταξει,εδω δεν ειχα και ΤΟΣΟ αδικο) τσακωνομουν συνεχεια μαζι τους με διαφορες αφορμες!!!
Γενικα με ειχε πιασει μια υστερια η οποια σε καποια σημεια ηταν βασιμη αλλα στα περισσοτερα οχι. Πιστευω οτι ειναι της εγκυμοσυνης ολα αυτα,αλλα αν εχεις ανησυχιες ιατρικης φυσεως μη διασταζεις να τις λες στο γιατρο σου-ετσι κι αλλιως τοσα λεφτα μας παιρνουν οι γυναικολογοι,ας ακουνε και τα αγχη μας,δε θα παθουν τιποτα.
Ο χρήστης joe δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-06-08, 11:16   #10
fasolaki

Περιοχή: αθηνα
fasolaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

τελικα ολες μα ολες τα ιδια αγχη και τις ιδιες ανησηχιες εχουμε..
ολα οσα εχετε πει μεχρι τωρα τα εχω περασει κι εγω..
γιατι αυτο γιατι εκεινο,
ο δε αντρας μου να προσπαθει να με ηρεμησει..μην αγχωνεσαι περνας το αγχος στο μωρο..και ξαναμανα εγω αγχος μηπως μεταδιδω το αγχος και παει λεγοντας..
τωρα λιγακι εχω ηρεμησει που μπορω και την ακουω καθημερινα, αλλα και παλι..αν αργησει λιγο παραπανω να κουνηθει...ξερετε...ΑΓΧΟΣ..
σιγουρα παντως δεν ειναι καλο για τα μωρακια μας αυτο..αλλα εγω δεν μπορω να το αποφυγω..
Ο χρήστης fasolaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-06-08, 11:20   #11
kathjem

kathjem ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Όλες τις ίδιες φοβίες έχουμε... Η μεγάλη αγωνία να είναι ένα γερό μωρό!

Ο χρήστης kathjem δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-06-08, 11:21   #12
Μ και Ν

Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μ και Ν ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Μ και Ν Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Μ και Ν Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μ και Ν Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Μ και Ν
Προεπιλογή

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΣΑΣ ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΗΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΟΥ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΩ ΛΙΓΟ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.JOE ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΛΥ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΗ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΛΕΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΦΟΡΑΩ ΚΑΙ ΧΑΝΤΡΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΤΙ ΑΣΤΑ....
Ο χρήστης Μ και Ν δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 17-06-08, 11:36   #13
elenik

Το avatar του χρήστη elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ολες το εχουμε περασει.
Πριν ακουσω την καρδια εβλεπα εφιαλτες οτι δεν ακούστηκε.
Μετα έβλεπα τα χίλια μύρια για την αυχενική, το παπ Α κλπ . Καθε εξεταση ειναι ενα αγχος. Τωρα εχω τρελάθει με την ιδεα της Β επιπέδου. Γενικα ολη η εγκυμοσυνη μου (παρολο που δεν εχω λογο) ειναι μεσα στο αγχος.
Οταν γεννησεις με το καλο ειναι πιο ευκολα γιατι το βλέπεις . Το κοιτας και ξερεις οτι ειναι καλα (αντιθετα τωρα μαντευεις).
Βεβαια τοτε εχεις χιλιες 2 αποριες και γενικα πιστευω οτι παντα θα ανησυχω. Μην πεσει , μην χτυπησει κλπ.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!
Ο χρήστης elenik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές