Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Προσχολική ηλικία (απο 2 ετών): Ανάπτυξη, Ψυχολογία, Συμπεριφορά

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 20-06-08, 09:15   #1
renik

Το avatar του χρήστη renik

renik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Πότε κόψατε την πάνα και πώς?

ο μικρός μου είναι 18 μηνών, ενώ τα καταλαβαίνει όλα δεν πολυμιλάει, λέει κάποια πράγματα αλλά όχι κακά ή τσίσα αλλά αν του πω όταν κάνει κακά "τι κάνεις κυριάκο στο βρακάκι σου" μου λέει "κακά" τα τσίσα ακόμα όμως ούτε που τα έχουμε συλλαβήσει το πρόβλημα μου είναι αν είναι ώρα να του ξεκινήσω την διαδικασία να τα κόψουμε γιατί είναι 18 μηνών και βολεύει μιας και είναι καλοκαίρι ή είναι πολύ μικρός ακόμα.εσείς σε ποια ηλικία ξεκινήσατε την διαδικασία και πως?δεν έχω ιδέα πως να το ξεκινήσω!!του έβαλα χθες το γιογιό να κάτσει αλλά ούτε να κάτσει δεν ήθελε..δεν τον πίεσα καθόλου μην το πάρει στραβά!καμιά ιδέα?
Ο χρήστης renik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-06-08, 09:32   #2
elenik

Το avatar του χρήστη elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμεις την κοψαμε στα 3.
Ειχα δοκιμασει το καλοκαιρι που ηταν 2 και το αποτελεσμα ηταν να κανει κακα σε ολο το εξοχικο
Ο παιδιατρος ειχε πει οτι την κοβεις οταν τα λεει πριν τα κανει.
Αν θελεις κανε μια δοκιμη να τον αφησεις χωρις βρακακι (αναμενοντας ατυχηματα). Εμας βασικα ζητησε μονος του να την κοψει και την εκοψε.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!
Ο χρήστης elenik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-06-08, 09:37   #3
Popi

Popi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα, καλυτερα να ρωτήσεις τον γιατρό σου βεβαια, αλλα ειναι αρκετά νωρίς για να βγάλει την πάνα. Εγω και για τα 2 παιδιά μου περίμενα το πρώτο καλοκαίρι μετά τα 2 τους χρόνια. Ο μικρός την έβγαλε 2,5 χρονών και ο μεγάλος το ίδιο.
μολις ειναι σε θέση να καταλάβουν οτι τους ενοχλει ##, και μπορεί να επικοινωνήσει και μαζί σου σχετικά, τοτε μπορείς να ξεκινήσεις την διαδικασία. Το επόμενο καλοκαίρι θα του ειναι πιο ευκολο να κοψει την πάνα.
Ποπη
Παλιά 20-06-08, 15:09   #4
demi

demi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μικρουλη δεν ειναι?εμενα ειναι 2,3 και ακομα προσπαθω..δεν τον πιεζω αλλα προσπαθω πολυ..το τι χαλι και σεντονι εχω πλυνει.....αλλα συνεχιζω ακαθεκτη.
Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-06-08, 18:55   #5
Maya

Maya ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμένα είναι 22 μηνών και λέω για το άλλο καλοκαίρι. Μου φαίνεται μικρός για να τον φορτώσω με μία έγνοια παραπάνω. Εκτός αν με οδηγήσει το ίδιο το παιδί. Από την ανηψιά μου ξέρω ότι όταν τα παιδιά είναι έτοιμα, το λένε. Θα περιμένω λοιπόν...
Ο χρήστης Maya δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-06-08, 10:20   #6
Elinaki

Περιοχή: Αθήνα
Elinaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα κορίτσια. θα σας γράψω τι έκανε η μαμά μου στο Μιχάλη. Είναι πανεύκολο, λιγη υπομονή χρειάζεται και θα έχετε απίστευτα αποτελέσματα.

Λοιπόν, όταν ο Μιχάλης χρόνισε αγοράσαμε ένα γιογιο ωραιο και αναπαυτικό και η γιαγιά ξεκίνησε να τον βάζει να κάθεται εκεί κοντά στην ώρα που συνήθως τα έκανε. Του έβαζε μέσα στο παντελονάκι του διαφορα μικρά παιχνιδάκια και όση ώρα περίμεναν,έπαιζαν. Τα έβαζαν στο παντελόνι, τα έβγαζαν και η σκηνή κρατούσε κανα μισάωρο. Κάποιες φορές τα έκανε κάποιες όχι. Πάντως διασκέδαζε. Το αποτέλεσμα ήταν από τους 18 μήνες να λέει πάντα τα κακά, πριν τα αμολήσει. Τότε αγόρασα και το στεφανάκι για τη λεκάνη. Εκτοτε δεν έχω αλλάξει λερωμένη πάνα.

Για το πιπί τώρα. Σήμερα κλείνουμε 2 εβδομάδες χωρίς πάνα. Του έβγαλα την πάνα εντελώς, αφού του εξήγησα το λόγο και προσπαθούσα να τον πηγαίνω για πιπι κάθε μια ώρα. Είχαμε και τα ατυχήματά μας, μας έφευγαν λίγο τις πρώτες 3-4 μερες αλλά μετά τα έλεγε μόνος του. Του έβαλα για 1 εβδομάδα περίπου πάνα στον ύπνο, μετά την έβγαλα κι αυτή. Το έχει και για παιχνίδι (να φτάσουν μακριά, να ποτίσουμε τη γλάστρα και τέτοια). Για τα αγόρια ίσως είναι πιο εύκολο γιατί δεν χρειάζεται να καθήσουν.

Παντως, γύρω στα δυόμισυ είναι καλή ηλικία. Δε νομίζω ότι νωρίτερα είναι ευκολο να συγκρατήσουν την κύστη τους.

Οχι άγχος και όχι μάλωμα π.χ. τί έκανες εκεί, πάλι τα έκανες πάνω σου και τέτοια. Χιούμορ και δεν πειράζει παιδί μου, δεν έγινε δα και τίποτα.

Κ α λ ή ε π ι τ υ χ ί α
Παλιά 22-06-08, 12:20   #7
manina

Το avatar του χρήστη manina

manina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

2,5 χρονών και προφανώς ήταν έτοιμος γιατί καθαρίσαμε αμέσως. Δεν τον είχα πιέσει νωρίτερα,απλά ήθελε να κάνει οτι κάνουμε οι μεγάλοι,δηλ.αν και πήρα γιογιό,δεν το ήθελε,ήθελε στην τουαλέτα όπως εμείς
Ο χρήστης manina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-06-08, 20:10   #8
ΗΡΩ

Περιοχή: ΧΙΟΣ
ΗΡΩ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γλυκιά μου renik,η γνώμη μου είναι οτι δεν πρέπει να ανησηχείς.
Καθε παιδί είναι διαφορετικό.
Έμενα ο μεγάλος μου γιος εβγαλε τη πάνα οταν ηταν 2 χρονων.
Την φορουσε μονο τη νυχτα μεχρι που εγινε 3 χρονων.
Μπορεις ομως να τον πηγαίνεις στη τουαλετα καθε 2 ωρες βαζοντας του βεβαια το ειδικο καπακι στην αρχη να του το κανεις σαν παιχνιδι,και μετα ανοιγε λιγο τη βρυση να ακουει τη ροη του νερου.
Οταν δεις οτι τελειωσε κανε του χαρες,και μαθετε μαζι να κανετε flash στο νερο.Εγω ετσι εκανα με το δικο μου
Θυμάμε οτι πρωτα εμαθε τα κακακια και μετα ολα ηταν πιο ευκολα!
Μην ανησηχεις!
Εισαι μανα και θα βρεις το καλυτερο τροπο για το παιδι σου!!
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!
Παλιά 23-06-08, 09:00   #9
btriad

btriad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμείς είχαμε αγοράσει πέρσι το καλοκαίρι (στους 20 μήνες) το γιογιό και απλά της λέγαμε ότι εκεί μπορεί να κάνει τσίσα και κακά. Δεν πιέσαμε καθόλου απλά θέλαμε να έχει την εικόνα. Φέτος πήγε σταθμό και ξαφνικά στα 2,5 (πριν 2 μήνες) μας ενημέρωσε ότι θέλει να κάνει κακά στο γιογιό. Και αυτό από μόνη της καθώς σκοπεύαμε να αρχίσουμε να την αφήνουμε χωρίς πάνα όταν θα μαζεύαμε τα χαλιά. Από τότε στο σπίτι δεν της φοράμε πάνα, μόνο όταν βγαίνουμε και εννοείτε τα βράδια στον ύπνο.
Ελάχιστες φορές τα έχει κάνει πάνω της και πρέπει να ομολογήσω ότι φταίγαμε και (ή καλύτερα κυρίως) εμείς καθώς είχαμε ξεχάσει να της θυμήσουμε την ανάγκη της...

Αλήθεια πως αντιμετωπίζετε το συγκεκριμένο θέμα στις εξόδους; Το αφήνετε το παιδί χωρίς πάνα; Πέρα του ότι δεν θα ήθελα να λερώσει κάποιον ξένο χώρο με προβληματίζει και το πόσο άσχημα θα αισθανόταν αν τυχόν συνέβαινε κάτι και την έβλεπε 'ξένος' κόσμος και κυρίως παιδιά που πολλές φορές είναι ιδιαίτερα σκληρά...
Ο χρήστης btriad δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-06-08, 15:12   #10
katerina12605

katerina12605 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Elinaki είναι απίστευτο πόσο ήσυχος μπορεί να είναι ο γιός σου, που μπορεί να κάτσει στο γιο γιο έστω και με παιχνιδάκια, για μισή ώρα! Εμένα δεν θα καθόταν ούτε 5 λεπτά!!! χαχαχα...

Πάντως renik δεν πρέπει να αγχώνεσαι, νομίζω πως είναι αρκετά μικρός ακόμα για να τα καταφέρει (ακόμα και αν τα λέει όταν τα κάνει), λογικά δεν έχουν ωριμάσει οι σφυκτήρες του ακόμα. Φυσικά μια προσπάθεια δεν βλάπτει, αλλά μην τον πιέσεις καθόλου αν δεν τα καταφέρει.
Εμείς πάντως που τώρα είναι 27 μηνών, αρχίσαμε εδώ και 15-20 μέρες την εκμάθηση, και νομίζω πως πάμε πολύ καλά. Πλέον στο σπίτι πάει μόνος του στο γιο γιο του, κάνει κακά του ή τσίσα του, μετά ανοίγει την λεκάνη και τα πετάει μέσα, τραβάει το καζανάκι, και μετά με φωνάζει να τον πλύνω! Και δεν δέχεται να τον παρακολουθείς παρακαλώ, θέλει μόνος του!
Σήμερα το μεσημέρι μάλιστα, είναι και η πρώτη φορά που τον αφήνω στον μεσημεριανό ύπνο χωρίς πάνα, αφού όλη την τελευταία εβδομάδα, όταν ξύπναγε το απόγευμα έβλεπα πως δεν είχε κάνει τίποτα στον ύπνο του. Ελπίζω να μην έχουμε ατυχηματάκι σήμερα!!! Και θέλω να πιστέυω πως μέχρι το τέλος του καλοκαιριού θα έχουμε ξεμπερδέψει εντελώς με τις πάνες!
Υπομονή και καλή επιτυχία!
Παλιά 16-07-08, 12:22   #11
Αντιγόνη

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Αντιγόνη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να ρωτήσω και γω κάτι? Είμαστε σε φάση εκπαίδευσης εδώ και δύο εβδομάδες. Όμως η καλή μου ΔΕΝ τα λέει ακόμα. Την πάω εγώ στην τουαλέτα (και οι γιαγιάδες όταν την κρατάνε) κάθε τόσο, και οκ, πάντα θα κάνει κάτι. Γιατί όμως δεν μου τα λέει πριν και ακόμα της ξεφεύγουν αν ξεχαστώ και δεν την πάω εγώ? Και όποτε τη ρωτάω αν θέλει όλο οχι και όχι μου λέει...
Καμία ιδέα?
Ο χρήστης Αντιγόνη δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-07-08, 13:13   #12
TheoCoach

Το avatar του χρήστη TheoCoach

Περιοχή: Κιλκίς
TheoCoach ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην TheoCoach
Προεπιλογή

Εμάς ο Δημήτρης τώρα είναι 25 μηνών και εδώ και 2-3 μήνες έλεγε πάντα πριν κάνει τα κακά του και τον βάζαμε στο γιογιό. Είπαμε να δοκιμάσουμε να τον έχουμε χωρίς πάμπερς πριν 1-2 βδομάδες αλλά δεν έπιασε γιατί πότιζε όλο το σπίτι.

Ξαφνικά πριν 3 μέρες άρχισε να κάνει και τα κακά του πάλι στην πάνα του και μια φορά που δεν του είχαμε πάνα τα έκανε στο χαλί, στον διάδρομο, στο σαλόνι και τα πάτησε. Έχε#@%ε και πήγαινε" . Δεν ξέρω αν το έκανε από αντίδραση ή οχι αλλά είπαμε να του ξαναφοράμε την πάνα και να το πάμε χαλαρά χωρίς πιέσεις και άγχη.

Έχετε καμία πρόταση;

ΥΓ: Μου άρεσε πολύ ο τρόπος που που περιγράφει η Elinaki. Μπράβο σας!

Θοδωρής
Παλιά 17-07-08, 14:05   #13
mamaka

Το avatar του χρήστη mamaka

mamaka ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπέρα !!!

εμείς την κόψαμε με μεγάλη επιτυχία στα 2 χρόνια και 4μήνες...

τώρα φοράμε μόνο στον βραδυνό ύπνο αλλά θα το κόψουμε και αυτό γιατί το πρωί την βγάζουμε στεγνή...
όταν το πήρα απόφαση να την κόψουμε την πήγαινα κάθε μια ώρα για τσισάκια και έτσι δεν είχαμε ατυχήματα ...1-2-3-4 τώρα πια έμαθε και τα φωνάζει
το αστείο είναι οτι είτε θέλει τσίσα είτε κακάκια φωνάζει:
αααα έκανα κακά μου!!!!!!!

και έτσι τρέχουμε τουαλέτα ( της έχω στεφανάκι , γιατί βουλιαζέ η καυμένη)
Παλιά 20-07-08, 14:08   #14
sophie13

Το avatar του χρήστη sophie13

sophie13 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λόγω καλοκαιριού είπα να δοκιμάσω και γω στον μικρό μου να κόψω την πάνα.
Ο παιδίατρος μου είπε να μην τον πιέσω γιατί είναι πολύ μικρός ακόμα.
Δεν το είχα σκοπό άλλωστε να τον βαλώ να κάνει κάτι με το ζόρι.
Πήγαμε λοιπόν μαζί διαλέξαμε γιογιό του εξήγησα την χρήση του
και αφού συμφώνησε ότι θέλει να δοκιμάσουμε αρχίσαμε τς προσπάθεις.
Κάναμε τα τσίσα και κάθε φορά που τα έκανε φωνάζαμε δύνατα μπράβο.
Του άρεσε η όλη διαδικασία και αποφάσισα να του βγάλω τελείως την πάνα για μια μέρα να δω τι θα κάνει.
Όποτε ένοιωθε πως του ερχόντουσαν φώναζε μαμά κακά και πηγαίναμε στο γιογιό.
Μέσα σε δύο βδομάδες κόψαμε τελείως την πάνα και το βράδυ.
Ομολογώ πως δεν το περίμενα γιατί είναι μόλις 21 μηνών.
καμιά φορά πρέπει να δοκιμάζουμε για να δούμε τις ικανότητες των παιδιών μας
ακόμα και αν μας φαίνεται κατί πως είναι δυσκολο να γίνει.
Παλιά 21-07-08, 23:55   #15
DALIA

Το avatar του χρήστη DALIA

Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mamaka
το αστείο είναι οτι είτε θέλει τσίσα είτε κακάκια φωνάζει:
αααα έκανα κακά μου!!!!!!!
ακριβως το ιδιο κανει και ο θεοφιλος ( μα ακριβως λεμε ).Ο θεοφιλος ειναι βεβαια 32 μηνων,αλλα το κοψαμε αμεσως μια και εξω και ευτυχως χωρις κανενα ατυχημα.
Καμιά ιδεα βρε παιδια για το πως κοβετε το βραδυνο???
Παλιά 22-07-08, 00:32   #16
starlight

Το avatar του χρήστη starlight

starlight ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το βραδινό Ντάλια νομίζω από μόνο του.

Θα σου πω παράδειγμα από τα παιδιά μου:
Έβγαλαν και τα 2 την πάνα κατά τη διάρκεια της ημέρας αμέσως
(ο μεγάλος σε 2 βδομάδες και η μικρή σε μία μέρα), 2 χρονών περίπου και οι 2.
Ο μεγάλος φόραγε τη βραδινή για 2 χρόνια ακόμα-!!!-μέχρι τεσσάρων δηλαδή και η μικρή την έκοψε αμέσως, την ίδια μέρα! Δεν της την έβγαλα βέβαια αμέσως, αλλά όταν είδα ότι ξυπνάει με στεγνή για μια βδομάδα.

Το μόνο που έκανα ήταν να προσπαθώ να μην τους δίνω γάλα αργά -τουλάχιστον μία ώρα πριν τον ύπνο- αλλά δεν έπιασε στο μεγάλο! Στη μικρή ναι!
Καλή τύχη!!!!!
Παλιά 31-07-08, 13:17   #17
afroditi 1977

afroditi 1977 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αγαπητές μανούλες καλημέρα.

Να ξέρετε ότι δεν υπάρχουν μαγικές συνταγές για να μάθουν τα παιδάκια σας να μην κάνουν τσισάκια και κακάκια στο βρακάκι τους. Εγώ θα σας πω έναν ενδεικτικό τρόπο πως μπορείτε να προτρέψετε τα παιδάκια σας να χρησιμοποιούν το δοχείο. (αυτό εφάρμοζα στον βρεφικό σταθμό που εργαζόμουν και αυτό εφαρμόζω τώρα και στην κορούλα μου).

Εκείνο το οποίο πρέπει να γνωρίζουν οι μανούλες είναι ότι τον πλήρη έλεγχο των σφιγτήρων τα παιδιά τον αποκτούνε περίπου τριών ετών. Επίσης πολύ σημαντικό είναι να θυμόμαστε ότι κάθε παιδί έχει το δικό του ρυθμό ανάπτυξης.

Βήμα 1ο
Ψωνίζουμε μαζί με το παιδί το δοχείο και του εξηγούμε με απλά λόγια τη χρήση του, τονίζοντας ότι και εμείς χρησιμοποιούμε το μεγάλο δοχείο.

Βήμα 2ο

Κάθε φορά που το παιδί λερώνει την πάνα του, πετούμε μαζί του το προιόν την κένωσης στην τουαλέτα μαζί με το παιδί.

Βήμα 3ο
Βάζουμε να κάνει κακά στο δοχείο η αγαπημένη κούκλα ή το αρκουδάκι του παιδιού και στη συνέχεια το επιβραβεύουμε με πολλά μπράβο!
Στη συνέχεια προτρέπουμε το ίδιο το παιδί να καθίσει κρατώντας το συντροφιά, διαβάζοντάς του ίσως μια ιστορία. 'οταν κάνει τελικά κακά ή τσίσα στο δοχείο το επιβραβεύουμε με μπράβο ή με κάτι που του αρέσει.

Βήμα 4ο
Το δοχείο, το οποίο βρίσκεται πάντα στην τουαλέτα, θα πρέπει να γίνει καθημερινή συνήθεια του παιδιού. Με άλλα λόγια το παιδί θα πρέπει να τοποθετείται στο δοχείο όταν ξυπνάει, μετά το δεκατιανό του, το μεσημεριανό του, πριν τη μεσημεριανή κατάκλιση κ.α

Φιλικά
Αφροδίτη
Ο χρήστης afroditi 1977 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-08-08, 15:51   #18
zoitheodos

zoitheodos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η κόρη μου είναι 2 ετών καταλαβαίνει πότε κάνει κακά, τσισάκια αν της πεις κάνε ποταμάκι και είναι στα κέφια της σου κάνει για να χαρείς αλλά τελικά ενώ πήγαινε καλά νομίζω ότι ζορίστηκε κάποια στιγμή γιατί προσπαθούσαμε για 3 μήνες –ειδικά η πεθερά μου το είχε ζαλίσει το άμοιρο - και τελικά κατάλαβα πως δεν είναι έτοιμη ακόμη για αυτή την αλλαγή. Περιμένω να το ζητήσει μόνη. Τώρα είμαι και έγκυος πάλι άστα να πάνε, τόσο πολύ βρωμάνε τα κακά;
Να ξέρεις πως οι μεγαλύτεροι μαμάδες, πεθερές, γείτονες κτλ πάντα κάνουν ανόητα σχόλια τύπου – ακόμα έχεις την πιπίλα, τι δεν έβγαλες τις πάνες;- Μην τρελαινόμαστε ας αφήσουμε τα παιδάκια μας να μεγαλώσουν με ηρεμία..
Ο χρήστης zoitheodos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-08-08, 01:52   #19
ΒΟΥΛΑ

Περιοχή: Αθήνα
ΒΟΥΛΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλά αυτό για τις γιαγιάδες και τις γειτόνισσες ήταν το χειρότερό μου.Πέρυσι το καλοκαίρι η μικρή μου ήταν 2 κι εγώ έγκυος. Με έπρηξαν όλοι με αυτή την πάνα, το παιδί όμως δεν ήταν έτοιμο, το άφησα στην ησυχία του και φέτος πριν ακόμα κλείσουμε τα 3 τη βγάλαμε ολοκληρωτικά (εννοώ και στον ύπνο δε φοράει) μέσα σε 3-4 μέρες.Γνώμη μου δεν πρέπει να τα πιέζουμε.Την πιπίλα από όταν γεννήθηκε ο μικρός ήταν ικανή να την έχει όλη μέρα στο στόμα.Προσπαθούσα δίχως αποτέλεσμα να της την κόψω, μέχρι που την πρηγούμενη εβδομάδα μετά από παρότρυνση της παιδιάτρου που υπεραγαπά την πέταξε μόνη της στα σκουπίδια.
Ο χρήστης ΒΟΥΛΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-08-08, 08:06   #20
bebebo

Το avatar του χρήστη bebebo

bebebo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εμενα ειναι 2,5,εδω και δυο βδομαδες καναμε τα τσισακια μας στο γιο.το σαββατο μου ζητησε μονος του να κανει τα κακα του στην λεκανη.Εκανε κατι λιγα χθες ομως εκανε τα τσισα του παντου και το εκανε επιτδες και τα για τα κακακια μου εφερε μπεμπιλινο.
Ο χρήστης bebebo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-08-08, 13:46   #21
sugarmama

Το avatar του χρήστη sugarmama

Περιοχή: Κως
sugarmama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμείς με την Αφροδιτούλα μου κόψαμε την πάνα όταν ήταν 20 μηνών.. Πήραμε το γιο-γιο και ξεκινήσαμε σαν παιχνίδι να βάζουμε κουκλάκια και κούκλες-μωράκια να κάνουν τσίσα τους.. Της είπα ότι όπως κάνουν τσίσα τα κουκλάκια και τα μωράκια έτσι θα πρέπει να κάνει τσίσα της και εκείνη στο γιο-γιο.. Τακτικά έπαιρνα το γιο-γιο της στο μπάνιο και την έβαζα να κάτσει και εκανα οτι καθόμουν και εγώ στην λεκάνη και της έλεγα να κάνει τσίσα όπως η μανούλα.. Στην αρχή της εβγαλα την πάνα και την είχα με βρακάκι και με το που αισθανόταν τσίσα της τρέχαμε στο γιο-γιο και καθόταν με το βρακάκι για να προλάβει.. Κάναμε δυνατά μπράβο και αδειαζαμε μαζί το περιεχόμενο στην λεκάνη και τραβούσαμε το καζανάκι για να δει το νεράκι που παίρνει τα τσίσα.. Σιγά σιγά αρχισε να καταλαβαίνει όλο και νωρίτερα τα τσίσα και τα κακά και προλαβαίναμε πλέον να κατεβάζουμε και το βρακάκι.. Αυτό ήταν λοιπον.. Σε μια βδομάδα κόψαμε την πάνα.. Μετατρέψτε το σε παιχνίδι κάντε το να νιώσει ότι συμμετέχει ενεργά στην όλη διαδικασία και νομίζω οτι αν περνάει καλά θα επιδιώξει απο μόνο του να το κάνει ξανά και ξανά..
Ο χρήστης sugarmama δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-08-08, 14:48   #22
μανουλα

Το avatar του χρήστη μανουλα

Περιοχή: ΦΑΡΣΑΛΑ
μανουλα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

αγορασα πρωτη φορα γιογιο οταν ηταν 15 μηνων περιπου απλα να το βλεπει χωρις να εχω σκοπο να την πιεσω. για αρχη τα πηγε καλα καθε πρωι μετα το γαλα εκανε τα κακα της και μεσα στην διαρκεια της ημερας εκανε τσισακια οποτε την εβαζα. μπορει να καθομασταν και μιση ωρα μεχρι να δω αποτελεσμα τωρα εδω και 2 μηνες που μιλαει αρκετα τις περισσοτερες φορες (οχι παντα) λεει ''μαμα κακα γιογιο'' και την πηγαινω για τα τσισακια τιποτα ακομη. οσον αφορα τωρα τις γιαγιαδες η πεθερα μου ειπε το ωραιο'' ο αντρας σου εκοψε την πανα στον χρονο'' οταν την ρωτησα πως ειναι δυνατον μου ειπε '' καθε πρωι ηταν στεγνη η πανα του'' βρε δεν μας παρατας μονο τα δικα της τα παιδια περπατησαν 9 μηνων εντελως μονα τους, πηγαιναν τουαλετα απο τους 12 μηνες. στο φεγγαρι περπατησαν?ΟΧΙ εμενα τα παιδια μου ΘΑ ΠΑΝΕ. παλι συγχιστηκα.
Ο χρήστης μανουλα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-09-08, 16:51   #23
bibaa

bibaa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΕΜΕΝΑ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3 ΧΡΟΝΩΝ Κ ΚΟΨΑΜΕ ΤΗΝ ΠΑΝΑ ΤΟΝ ΜΑΙΟ Κ ΑΥΤΟ ΕΓΙΝΕ ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΟ ΗΘΕΛΕ Κ ΜΟΝΟ.ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΠΙΟ ΜΙΚΡΗ ΝΑ ΤΗΣ ΤΗΝ ΚΟΨΩ ΑΡΝΙΟΤΑΝ ΠΕΙΣΜΑΤΙΚΑ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΤΗΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΙΕΣΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΧΩ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.ΘΑ ΤΟ ΚΟΨΕΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΗΝ ΕΝΟΧΛΟΥΝ,ΟΠΩΣ Κ ΕΓΙΝΕ.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΠΟΤΕ ΗΘΕΛΕ ΤΣΙΣΑ Κ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΡΩΤΟΥΣΑ ΕΓΩ ΟΛΟ ΟΧΙ Κ ΟΧΙ ΕΛΕΓΕ.ΟΠΟΤΕ Κ ΕΓΩ ΤΗΣ ΑΡΧΙΣΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ.ΟΠΟΤΕ ΠΗΓΑΙΝΑ ΕΓΩ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΑΙΡΝΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ,ΤΗΝ ΕΒΑΖΑ Κ ΚΑΘΟΤΑΝΕ ΣΤΗΝ ΛΕΚΑΝΗ ΤΗ ΔΙΚΙΑ ΤΗΣ Κ ΤΗΣ ΕΛΕΓΑ ΚΑΝΕ ΠΑΡΕΑ ΣΤΗΝ ΜΑΝΟΥΛΑ.ΟΠΟΤΕ Κ ΕΚΕΙΝΗ ΜΙΑ ΔΥΟ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕ Κ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΣΙΣΑ Κ ΚΑΚΑ ΜΟΝΟ ΣΤΗ ΛΕΚΑΝΗ.ΓΙΟΓΙΟ ΠΟΤΕ.ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΟΣΤΡΑ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ.ΒΕΒΑΙΑ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΕΙ ΠΛΕΟΝ Κ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΠΑΡΕΑ Κ ΟΧΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ,ΑΛΛΑ Κ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ.
Ο χρήστης bibaa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-09-08, 16:16   #24
Demi7

Demi7 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αγαπητές μου φίλες προσπάθησα κι εγώ στην μικρή μου (με ψιλοέπρηξε και η μαμά μου) αρκετά νωρίς -18 μηνων περίπου- και όταν τα έκανε μέσα στο γιογιο τρόμαξε και δεν ήθελε να ξανακαθήσει με τίποτα.... όμως τα περασμένα Χριστούγεννα -20 μηνών- είδε την ξαδερφούλα της -3 χρονων- που τα έκανε στο γιογιο και μου το ζήταγε επίμονα. Επειδή όμως δεν μπορούσε να συγχρονιστεί την άφησα για λίγο και μετά μου το έλεγε μόνη της και απο 21 μηνών τα κάνει (κακάκια και τσισάκια) στο γιογιο. Στον ύπνο της 6/7 μέρες μένει στεγνή αλλά επειδή πίνει πολύ γάλα το βράδυ και στις 6 το πρωι της ξεφεύγουν το πρωί και επειδή κοιμάται βαριά (δεν κοιμάαι καθόλου μεσημέρι) δεν ξυπνάει καν!! Τα κακάκια ξυπνάει και μας τα λέει δεν τα κάνει πάνω της. Κάθε παιδί πάντως είναι διαφορετικό και πρέπει να το αφήσουμε να νομίζει ότι αυτό καθορίζει το πότε....
Αν δει κάποιο άλλο σίγουρα θα θελήσει και αυτό να το μιμηθεί, αρκεί ναμην φοβηθεί ή απογοητευτεί γιατί θα αργήσει να ξαναπροσπαθήσει.

Καλή επιτυχία!
Ο χρήστης Demi7 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 03-11-08, 12:34   #25
athens2006

athens2006 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμάς οι προσπάθειες στον παιδικό και στο σπίτι έλειψαν άδοξα!
Ο μικρός δεν λέει ουτε τσισα ουτε κακα. Δεν νομίζω οτι δεν καταλαβαίνει γιατί μολις λερωθει θελει να βγάλει την πάνα και δεν θέλει να βάλει μετά.
Ακολουθησα πιστα τις οδηγιες της δασκάλας αλλά μονο ελάχιστες φορες καταφερε να κανει τσισα στην τουαλέτα. Γιο γιο δεν θέλει, πήραμε μαξιλαράκι για τη λεκάνη. Τελικά μου ειπε η δασκάλα της να τόν αφήσω εγώ στο σπίτι να ηρεμήσει και να δοκιμάσω σε κανα δίμηνο. Αυτοί θα συνεχίσουν τις προσπάθειες καθώς εκεί τα μικρά ζηλεύουν και ειναι ευκολο να επηρεαστεί.
Με εχει εκνευρισει ομως η μητέρα μου που επιμένει να του κόψω την πάνα και μου λέει πως πρέπει να τον μαλώνω για να μάθει!!!! Ξεχνάει οτι εγώ και η αδελφή μου κόψαμε τις πάνες στα 3,5-4!
Ο χρήστης athens2006 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-11-08, 13:17   #26
DALIA

Το avatar του χρήστη DALIA

Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο irene-stathis
Με εχει εκνευρισει ομως η μητέρα μου που επιμένει να του κόψω την πάνα και μου λέει πως πρέπει να τον μαλώνω για να μάθει!!!
Προς θεου κοριτσακι μου μην το κανεις αυτο!! Τοτε ειναι που θα την κοψει μετα τα 6!!!
Παλιά 03-11-08, 17:01   #27
Demi7

Demi7 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο irene-stathis
Εμάς οι προσπάθειες στον παιδικό και στο σπίτι έλειψαν άδοξα!
Ο μικρός δεν λέει ουτε τσισα ουτε κακα. Δεν νομίζω οτι δεν καταλαβαίνει γιατί μολις λερωθει θελει να βγάλει την πάνα και δεν θέλει να βάλει μετά.
Ακολουθησα πιστα τις οδηγιες της δασκάλας αλλά μονο ελάχιστες φορες καταφερε να κανει τσισα στην τουαλέτα. Γιο γιο δεν θέλει, πήραμε μαξιλαράκι για τη λεκάνη. Τελικά μου ειπε η δασκάλα της να τόν αφήσω εγώ στο σπίτι να ηρεμήσει και να δοκιμάσω σε κανα δίμηνο. Αυτοί θα συνεχίσουν τις προσπάθειες καθώς εκεί τα μικρά ζηλεύουν και ειναι ευκολο να επηρεαστεί.
Με εχει εκνευρισει ομως η μητέρα μου που επιμένει να του κόψω την πάνα και μου λέει πως πρέπει να τον μαλώνω για να μάθει!!!! Ξεχνάει οτι εγώ και η αδελφή μου κόψαμε τις πάνες στα 3,5-4!
Αχ αυτές οι γιαγιάδες!
Τότε μάλωσα έγω την μάνα μου και της είπα να μην ξαναανακατευτεί γιατί κάθε παιδί έχει δικό του ρυθμό! Δεν την έβαλα αμέσως στο γιογιο αλλά σταδιακά και τώρα πια της βάζω μόνο ένα παμπεράκι στον ύπνο της το οποίο τις περισσότερες φορές το βρίσκω στεγνό το πρωι. Προς θεού μόνο μην το μαλώσεις το παιδί και άκου τη δασκάλα του. Οταν το κάνουμε κάτι μεγάλο ζήτημα το αγχώνουμε το παιδί και νευριάζουμε στο τέλος και δεν καταφέρνουμε και τίποτα.

Κουράγιο υπόμονή και όλα θα έρθουν με τη σειρά τους!
Παλιά 10-11-08, 22:34   #28
giannak

Περιοχή: κηφισιά
giannak ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπέρα κορίτσια, είμαι σε απόγνωση, ο γιος μου είναι τεσσάρων και ενώ εδώ και ενάμισυ χρόνο κόψαμε την πάνα το βραδυνό δεν λέει με τίποτα να το σταματήσει. είναι φυσιολογικό σε αυτή την ηλικία? πίνει βέβαια πολύ νερό κατα τη διάρκεια της νύχτας αλλά μου φαίνεται βαριέται να ξυπνήσει για να πάει για τσίσα. του φοράω πάνα γιατί συμβαίνουν συχνά τα ατυχήματα, μήπως να του την έβγαζα? πείτε καμιά ιδέα.
ευχαριστώ και καληνύχτα
Ο χρήστης giannak δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-11-08, 22:49   #29
ΝΑΝΤΙΑ1

ΝΑΝΤΙΑ1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΤΗΝ ΑΦΗΣΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΜΠΕΡΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΠΑΝΩ ΤΗΣ.ΤΟ ΕΚΑΝΕ 3ΦΟΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ.ΞΥΠΝΟΥΣΕ Η ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ.ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ ΤΟΝ ΜΑΙΟ.ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ.ΤΗ ΩΡΑ ΤΟΝ ΒΑΖΕΙΣ ΓΙΑ ΥΠΝΟ?ΠΡΙΝ ΠΕΣΕΙ ΤΟΝ ΒΑΖΕΙΣ ΓΙΑ ΤΣΙΣΑ?ΕΓΩ ΤΗΝ ΒΑΖΩ 8-8,30 ΚΑΝΕΙ ΤΣΙΣΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΑΝΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ 12.ΜΕΤΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΤΟ ΠΡΩΙ.ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΟ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΒΡΕΓΜΕΝΟΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ
Ο χρήστης ΝΑΝΤΙΑ1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-11-08, 22:53   #30
ΝΑΝΤΙΑ1

ΝΑΝΤΙΑ1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΕΜΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΝΑ ΤΗΝ ΚΟΨΑΜΕ ΣΤΑ 2,5ΧΡΟΝΙΑ.ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ.ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥΝΟ ΕΠΙΣΗΣ.ΛΙΓΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ
Ο χρήστης ΝΑΝΤΙΑ1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-11-08, 10:22   #31
giannak

Περιοχή: κηφισιά
giannak ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΝΑΝΤΙΑ1 ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.
ΤΟΝ ΒΑΖΩ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 9 ΔΕΝ ΞΑΝΑΞΥΠΝΑΕΙ, ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΒΡΑΧΕΙ ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΛΛΑΞΩ, ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΒΑΡΙΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΧΑΙΔΕΥΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΑΔΕΡΦΗΣ ΤΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΕΙΚΟΣΙ ΜΗΝΩΝ. ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ.
Ο χρήστης giannak δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-11-08, 07:22   #32
ΧΡΥΣΑ

Το avatar του χρήστη ΧΡΥΣΑ

Περιοχή: Καναδας
ΧΡΥΣΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εδω και μια εβδομαδα ξεκινησαμε την αγωγη της τουαλετας.
Τι δυσκολο πραγμα που ειναι.
Ο μικρος μου ειναι δυο χρονων και επειδη πολλες φορες ξυπναει στεγνος
θεωρησα οτι ειναι ετοιμος για να ξεκινησουμε.
Ειχαμε ξεκινησει και παλαιοτερα αλλα το ταξιδι μας στην Ελλαδα μας ξανεφερε πισω.
Δεν μπορω να πω οτι ειναι ευκολα τα πραγματα. Στην αρχη τον εβαζα οποτε νομιζα οτι ηθελε να κανει τσισα του. Δεν το πετυχαινα σχεδον ποτε.
Τωρα μετα απο μια εβδομαδα ξερω περιπου τις ωρες του.
Ο μικρος ακομα δεν μου λεει ποτε θελει να κανει. Ομως οταν τον βαζω κανει. Μετα παιρνει το εσωτερικο του γιογιο και το αδειαζει στην τουαλετα, τραβαει το καζανακι και φωναζει ''γεια σας'' στα τσισα του. Εχει πλακα.
Συνεχεια ακουγα οτι τα παιδια δεν τους αρεσει να ειναι βρεμμενα.
Ετσι και εγω για να τον κανω να παει απο μονος του του εβαλα ενα βαμβακερο βρακακι. Εκανε τσισα, τα κοιταξε και μετα συνεχισε το παιχνιδι σαν να μην εγινε τιποτα. Καθε παιδι ειναι διαφορετικο.
Υπαρχουν εσωρουχα βαμβακερα με ναυλον στο εξωτερικο και σκεφτομαι να τον εχω με αυτα στο σπιτι μεχρι να αρχισει να μου τα λεει.
Δεν αντεχω να πλενω αλλο τα χαλια!!!

Κουραγιο μαμαδες θα μεγαλωσουν!!!!!

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!
Ο χρήστης ΧΡΥΣΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-11-08, 09:47   #33
zoitheodos

zoitheodos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το θαύμα έγινε. Βγάλαμε τις πάνες. Ενώ ήξερε τον τρόπο κτλ. σταμάτησα να της λέω οτιδήποτε και μία μέρα μου λέει η δασκάλα της στον παιδικό, μου ζητάει να πάει τουαλέτα. Αύριο φέρ τη με βρακάκι. Έπαθα πλάκα.
Είχαμε κάποια ατυχήματα στην αρχή τώρα ούτε στον ύπνο φοράει...
Πρίν λίγο καιρό προσπαθούσαμε για μήνες και τελικά δεν ήταν η ίδια έτοιμη και ξαφνικά.... βασικά επηρρεάστηκε απο την μίμηση και βλέποντας τα άλλα παιδάκια το ζήτησε μόνη της. Ακόμη δεν μπορώ να το πιστέψω...
Ο χρήστης zoitheodos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-11-08, 10:25   #34
Demi7

Demi7 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο zoitheodos
Το θαύμα έγινε. Βγάλαμε τις πάνες. Ενώ ήξερε τον τρόπο κτλ. σταμάτησα να της λέω οτιδήποτε και μία μέρα μου λέει η δασκάλα της στον παιδικό, μου ζητάει να πάει τουαλέτα. Αύριο φέρ τη με βρακάκι. Έπαθα πλάκα.
Είχαμε κάποια ατυχήματα στην αρχή τώρα ούτε στον ύπνο φοράει...
Πρίν λίγο καιρό προσπαθούσαμε για μήνες και τελικά δεν ήταν η ίδια έτοιμη και ξαφνικά.... βασικά επηρρεάστηκε απο την μίμηση και βλέποντας τα άλλα παιδάκια το ζήτησε μόνη της. Ακόμη δεν μπορώ να το πιστέψω...
Είδες? Λίγο ζήλεια θέλει σ'αυτό και το παιδί να νοιώσει έτοιμο...!!!
Εμένα πίνει πολύ γάλα το βράδυ και παρόλο που τις περισσότερες νύχτες δεν κατουριέται της βάζω πάμπερς γιατί σε λίγο περιμένουμε και το μωρό και δεν ξέρω πως θα αντιδράσει οπότε και το αφήνω για το Πάσχα που θα μπορώ να ασχοληθώ και εγώ περισσότερο....
Παλιά 24-11-08, 10:39   #35
aleca
Απενεργοποιημένος member request

aleca ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ο δικός μου, όταν έγινε δύο, την επόμενη ημέρα ακριβώς μου λέε: όχι πάνα, θέλω βρακι!!. Τρελάθηκα γιατί θεωρούσα πως ήταν μικρός αλλά η μαμά μου που τον κρατάει το πρωί, προσπαθούσε για κανένα μήνα να τον μάθει στο γιογιό του. Πήγαινε αλλά δεν τα έλεγε μόνος του. Νομίζω λοιπόν ότι όταν το παιδί νιώσει έτοιμο θα το καταλάβετε. Εγώ από εκείνη την ημέρα δεν ξαναάλλαξα πάνα, ούτε καν τη νύχτα!!!
Ο χρήστης aleca δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-11-08, 13:18   #36
anna_nek

anna_nek ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην anna_nek Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην anna_nek
Προεπιλογή

Εμένα ο μικρούλης είναι δυσκοίλιος και δυσκολευόταν να κάνει κακά στη πάνα έτσι στους 6 μήνες που καθόταν τον έβαζα στο γιο-γιο τώρα μας έγινε συνήθειας μόλις ζορίζεται τον βάζω στο γιο-γιο…Πάντως για να κόψεις λένε καλύτερα το καλοκαίρι !
Ο χρήστης anna_nek δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 30-11-08, 00:45   #37
ΧΡΥΣΑ

Το avatar του χρήστη ΧΡΥΣΑ

Περιοχή: Καναδας
ΧΡΥΣΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Επανερχομαι με τα νεα μας.
Λοιπον εδω και τρεις εβδομαδες ξεκινησαμε την αγωγη της τουαλετας.
Στην αρχη ηταν δυσκολα. Εβαζα τον Ζαχαρια στο γιογιο οποτε νομιζα οτι ηθελε να κανει τσισα η κακα, του εφερνα και παιχνιδια, του διαβαζα παραμυθια. Πολλες φορες ειχαμε επιτυχιες αλλα οχι παντα.
Αλλες φορες τον αφηνα γυμνο απο τη μεση και κατω (εχουμε αρκετη ζεστη μεσα στο σπιτι) για να καταλαβαινω ποτε θελει, αλλες φορες του εφευγαν στο χαλι.
Εδω και μια εβδομαδα περιπου ξεκινησα να τον πηγαινω στην τουαλετα. Του αρεσε περισσοτερο. Εχουμε και το σκαμνακι που ανεβαινει γιατι δεν φτανει και ειχαμε αρκετες επιτυχιες. Στην αρχη παιρναμε τον Γουινι μαζι μας για να του δειξουμε πως κανουν τσισα, μετα περναμε ενα αλλο αρκουδακι, και μετα παιρναμε αυτα τα πλαστικα ψαρακια που γεμιζουν νερο και τα πιεζεις και βγαινει το νερο για να κανουμε μαζι τους τσισα.
Ολη την ημερα ειναι στεγνος, εγω τον πηγαινω καθε τρια τεταρτα περιπου για να κανει τσισα. Επισης ξυπναει στεγνος καθε πρωι.
Τωρα το μονο που μενει ειναι να αρχισει να μου λεει ποτε θελει να παει.
Γιατι ως τωρα εγω τον παω καθε τοσο και κανει.
Α, και τα κακα μας τα κανουμε στο γιογιο αλλα δεν προλαβαινουμε παντα.

Ευχομαι καλη επιτυχια σε οσες μανουλες βρισκονται σε αυτη τη φαση της αγωγης της τουαλετας γιατι πραγματικα για καποιους δεν ειναι πολυ ευκολη υποθεση. Εξαρταται σιγουρα και απο το παιδι.

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!
Ο χρήστης ΧΡΥΣΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-11-08, 09:29   #38
nat-left

Το avatar του χρήστη nat-left

nat-left ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμείς ούτε για πλάκα δεν μπορούμε να κόψουμε την πάνα ακόμη. Το καλοκαίρι που τον είχα αφήσει αρκετές φορές με βρακάκι έκανε τα τσίσα του στο βρακάκι χωρίς ενδοιασμούς! Όσον αφορά τα κακά ήταν ικανός να περιμένει όοοοολη μέρα μέχρι να του βάλω πάνα. Τι γιογιό αγοράσαμε, δεν κάθεται, τι κάθισμα λεκάνης, ανένδοτος! Η υπομονή μου εν τω μεταξύ λόγω της εγκυμοσύνης είναι περιορισμένη και θα αφήσω τη προσπάθεια για του χρόνου το καλοκαίρι. Πάντως τι αναισθησία είναι αυτή που έχει το παλικάρι μου, τον ρωτάς αν έχει κάνει κακά (ενώ τον έχω πάρει μυρωδιά) και λέει οχι και τρέχει να φύγει. Τι θα κάνω..... μετά με 3 παιδιά θα έχω την υπομονή να την κόψουμε ή θα φτάσει νήπιο και ακόμη θα φοράει πάνα;
Παλιά 22-12-08, 01:22   #39
goofy

Περιοχή: Kaluvia Thorikou-Greece
goofy ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην goofy Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην goofy
Προεπιλογή

Εγώ προσωπικά είχα πάρει γιογιο με μουσικούλα από τότε που περπάτησε. Την έβαζα και καθόταν όταν ήμουν κι εγώ μέσα και πότε το πετυχαίναμε πότε όχι. Επίσης διαβάζαμε παραμυθάκια κλπ.
Πάντως συνήθισε την ιδέα του γιογιό και μόλις καλοκαίριασε (21 μηνών) της έβγαλα την πάνα και την άφησα. Είχαμε μερικά ατυχήματα αλλά σε κανά δυο βδομάδες δεν τη φοράγαμε ούτε στις βόλτες μας (αναρωτιέμαι πότε θα τελειώσει το κουβάλημα σε κάθε έξοδο...).
Για την βραδινή πάνα δεν έκανα τίποτα το ιδιαίτερο. Είδα ότι δεν την έβρεχε πια και την έβγαλα (κανά μήνα αφότου έβγαλε την ημερήσια).
Ο χρήστης goofy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-01-09, 12:08   #40
κουλιτσα2

Περιοχή: θεσσαλονικη
κουλιτσα2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καναμε και εμεις μια προσπαθεια να την κοψουμε στα 2 αλλα τιποτα. Ειχαμε πολλα ατυχηματα. Κι ετσι το επομενο καλοκαιρι 1 μηνα πριν κλεισει τα 3 την βγαλαμε μας πηρε 2 μηνες βεβαια, και το βραδινο απο μονη της ξαφνικα και πολυ πιο ευκολα. Θελει πολλη υπομονη.

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές