Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Δραστηριότητες, Αγορές, Βάφτιση, Προτάσεις > Αγορές! > Οι πρώτες αγορές & Online καταστήματα e-shop

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 26-06-08, 15:59   #1
administrator
Super Moderator & AdministratorSenior Content Manager

Περιοχή: Area
administrator ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Ασφάλεια στις αγορές στο διαδίκτυο - οδηγίες

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΚΟΜΒΟΣ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ο δεκάλογος των ασφαλών ηλεκτρονικών αγορών από το Saferinternet.gr

Το Διαδίκτυο δεν αποτελεί μόνο πηγή πληροφόρησης, διασκέδασης ή εκπαίδευσης. Αποτελεί ένα εξαιρετικά πολύτιμο εργαλείο για ηλεκτρονικές αγορές. Ειδικότερα, αυτή την περίοδο, μέσω Διαδικτύου μπορούμε να οργανώσουμε τις διακοπές μας, να συγκρίνουμε τιμές, να κλείσουμε εισιτήρια και να φροντίσουμε για τη διαμονή μας, εύκολα, γρήγορα, οικονομικά και με ασφάλεια, έχοντας υπόψη τον παρακάτω δεκάλογο ασφαλών ηλεκτρονικών συναλλαγών του Ελληνικού Κόμβου Ασφαλούς Διαδικτύου:
 Πρώτα απ’ όλα, οι γνωστές και εδραιωμένες εταιρίες είναι πιθανότατα το ίδιο αξιόπιστες στο Διαδίκτυο όσο και στην πραγματική ζωή. Σε μια αξιόπιστη εμπορική ιστοσελίδα υπάρχει πάντα ξεκάθαρος προσδιορισμός της εταιρίας με το όνομά της, τη διεύθυνση, τον αριθμό τηλεφώνου, στοιχεία επικοινωνίας κ.λπ.
 Σε μια αξιόπιστη ιστοσελίδα τα χαρακτηριστικά του προϊόντος ή των υπηρεσιών που παρέχονται είναι σαφή και εύκολα προσβάσιμα.
 Πριν προβούμε σε μια εμπορική συναλλαγή αναζητούμε τους όρους χρήσης οι οποίοι στις αξιόπιστες ιστοσελίδες είναι εύκολα προσβάσιμοι και διαφανείς. Τους διαβάζουμε προσεκτικά!
 Εξετάζουμε αν στην τιμή του προϊόντος που αγοράζουμε περιλαμβάνονται όλες οι τυχόν χρεώσεις (φόροι, μεταφορικά έξοδα, κ.λπ.).
 Στις αξιόπιστες εμπορικές σελίδες οι παραγγελίες μας επιβεβαιώνονται με e-mail και διατηρούμε το δικαίωμα ανάκλησής τους.
 Όταν βρισκόμαστε σε κάποια φόρμα παραγγελίας και πριν καταχωρήσουμε οποιοδήποτε στοιχείο μας βεβαιωνόμαστε ότι είμαστε όντως στην επίσημη ιστοσελίδα της εταιρίας, ότι στο κάτω μέρος του browser υπάρχει ένα λουκετάκι και ότι η διεύθυνση αρχίζει με https://.
 Δεν κλικάρουμε με το ποντίκι μας σε διευθύνσεις ιστοχώρων που μας δίνονται σε ύποπτα emails ή emails που λαμβάνουμε από άγνωστες πηγές, γιατί ενδέχεται να μας κατευθύνουν σε εικονικές ιστοσελίδες που μοιάζουν με την πρωτότυπη της εταιρίας από όπου απατεώνες θα προσπαθήσουν να μας αποσπάσουν προσωπικά δεδομένα. Για αυτό, γράφουμε πάντα από μόνοι μας στον browser την διαδικτυακή διεύθυνση (URL) της εταιρίας που θέλουμε να επισκεφθούμε.
 Αποφεύγουμε να κάνουμε ηλεκτρονικές συναλλαγές από υπολογιστές τρίτων ή δημόσια προσβάσιμους (π.χ. από Ίντερνετ καφέ). Επίσης, αν παραπάνω από ένας χρήστης έχει πρόσβαση στον υπολογιστή που χρησιμοποιούμε, καλό θα ήταν να απενεργοποιήσουμε τη δυνατότητα απομνημόνευσης κωδικών του browser μας, και πριν φύγουμε από τον υπολογιστή να σβήσουμε το ιστορικό πλοήγησης (history) και τα cookies.
 Φυλάσσουμε τους κωδικούς μας σε ασφαλές μέρος. Δεν χρησιμοποιούμε για κωδικό ονόματα οικείων μας, ημερομηνίες γέννησης, επετείων κ.λπ. που εύκολα μπορεί να μαντέψει κανείς.
 Αν έχουμε επιφυλάξεις για τη χρήση πιστωτικής κάρτας για τις ηλεκτρονικές μας συναλλαγές, μπορούμε να προμηθευτούμε μια από τις προπληρωμένες κάρτες που κυκλοφορούν στην αγορά και στις οποίες ελέγχουμε οι ίδιοι το ανώτατο χρηματικό όριο συναλλαγών.

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε τον ιστοχώρο του Ελληνικού Κόμβου Ασφαλούς Διαδικτύου www.saferinternet.gr
Ο χρήστης administrator δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-06-08, 18:06   #2
Νίκη

Το avatar του χρήστη Νίκη

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Νίκη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...
Ο χρήστης Νίκη δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-08-12, 09:29   #3
olive oil

olive oil ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους και όλες!
Χρειάζομαι άμεσα τη βοήθειά σας. Γεννάω σε λίγες μέρες και εδώ και ένα μήνα έχω παραγγείλει καρότσι, καθισματάκι, πορτ μπεμπέ κ κάποια άλλα πράγματα από το ebaby. Δεν έχουν έρθει ακόμα και δεν μου απαντάνε στα άπειρα mail που τους έχω στείλει! Ούτε σηκώνουν το τηλ επικοινωνίας που υπάρχει στο site. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? Τι να κάνω? Πώς να επικοινωνήσω μαζί τους? Είχε κανείς ανάλογη εμπειρία?
Σας ευχαριστώ!
Ο χρήστης olive oil δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-09-12, 14:29   #4
papoulia

papoulia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο olive oil Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους και όλες!
Χρειάζομαι άμεσα τη βοήθειά σας. Γεννάω σε λίγες μέρες και εδώ και ένα μήνα έχω παραγγείλει καρότσι, καθισματάκι, πορτ μπεμπέ κ κάποια άλλα πράγματα από το ebaby. Δεν έχουν έρθει ακόμα και δεν μου απαντάνε στα άπειρα mail που τους έχω στείλει! Ούτε σηκώνουν το τηλ επικοινωνίας που υπάρχει στο site. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? Τι να κάνω? Πώς να επικοινωνήσω μαζί τους? Είχε κανείς ανάλογη εμπειρία?
Σας ευχαριστώ!
εχεις πληρωσει;
Ο χρήστης papoulia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-09-12, 16:32   #5
olive oil

olive oil ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο papoulia Εμφάνιση μηνυμάτων
εχεις πληρωσει;
Ναι, δυστυχώς έχω πληρώσει... Πήγα στην τράπεζα χτες να κάνω αμφισβήτηση συναλλαγής για μη παραλαβή προιόντος και περιμένω...
Ο χρήστης olive oil δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-07-14, 11:43   #6
cateyes

Περιοχή: Κλεινόν Άστυ
cateyes ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΕΓΚΛΗΜΑ/ΥΠΟΚΛΟΠΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗΣ ΚΑΡΤΑΣ

Είμαι πραγματικά έξαλλη.
Εδώ και χρόνια πραγματοποιώ συναλλαγές με την πιστωτική μου κάρτα στην Ελλάδα και στην Ευρώπη μέσω διαδικτύου και δεν είχα αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα.
Τον προηγούμενο μήνα πραγματοποίησα μια συναλλαγή μέσω e-bay. Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα χρησιμοποιήσει ποτέ το e-bay για ηλεκτρονικές αγορές, θεώρησα όμως ασφαλή τον συγκεκριμένο διαδικτυακό τόπο, γνωρίζοντας πολλούς ανθρώπους που τον εμπιστεύονται. Έτσι πραγματοποίησα μία αγορά προϊόντος από κατάστημα της Αμερικής.
Προχθές, με πήραν στο τηλέφωνο από το αρμόδιο τμήμα της Τράπεζάς μου για να μου πουν ότι εγκρίθηκε(!!!) από το σύστημά τους μια συναλλαγή 900(!!!) και μια ακόμη 47 € από εταιρεία που εδρεύει στην Αμερική (μου είπαν και το όνομα της εταιρείας), αλλά προκειμένου να ολοκληρωθεί η συναλλαγή έπρεπε να με πάρουν στο τηλέφωνο. Έπαθα σοκ!!! Τους είπα ότι δεν πραγματοποίησα καμία τέτοια συναλλαγή. Έτσι αναγκάστηκα να ακυρώσω την πιστωτική μου κάρτα, να αμφισβητήσω τις συγκεκριμένες αγορές και όποιες άλλες τυχόν αγορές έγιναν εκείνες τις ημέρες και να τα στείλω με FAX στην Τράπεζα. Στη συνέχεια ζήτησα επανέκδοση της κάρτας.
Χάρηκα βεβαίως που με ειδοποίησαν από την Τράπεζα και που δεν ολοκλήρωσαν τη συναλλαγή, αλλά είμαι πραγματικά θυμωμένη. Θεωρώ πως από το e-bay έγινε η υποκλοπή, γιατί πρώτη φορά αγόρασα από Αμερική προϊόντα μέσω αυτού και γιατί η προηγούμενη αγορά μου από το internet έγινε τουλάχιστον 1 χρόνο πριν και όχι από Αμερική. Επίσης, γνωρίζοντας την αμερικάνικη εταιρεία (μου είπαν την επωνυμία στο τηλέφωνο) όπου φαίνεται ότι αγόρασα προϊόντα της, δεν ξέρω αν πρέπει να απευθυνθώ και σε αυτούς!
Σας έχει τύχει;
Ο χρήστης cateyes δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές