Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 30-06-08, 10:22   #1
Sniarfy

Το avatar του χρήστη Sniarfy

Sniarfy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή laser αποτρίχωση???

Βρε κοριτσάκια μου, βοηθήστε με να πάρω μια απόφαση..... Στις 07/07 μάλλον θα έχω ωορηξία.... Έχω κανονίσει όμως συνεδρίες αποτρίχωσης με laser για τις 02 & 07 του μήνα (δηλαδή πάνω σην ωορηξία!!). Ξέρω πως κατά την εγκυμοσύνη δεν προτείνεται αυτή η μέθοδος αποτρίχωσης γιατί δεν είναι σίγουρο αν είναι ασφαλής για το μωρό. Τώρα όμως μιλάμε για αποτρίχωση το μεσημέρι και το μοιραίο να συμβεί το βράδυ (εκτός απροόπτου!!). Αν χάσω το ραντεβού θα πρέπει να περιμένω να αδιαθετήσω ξανά (γιατί θα έχω το φόβο μήπως είμαι έγκυος...) .

Τι θα κάνατε? Μήπως είναι λάθος να περιστρέφονται όλες οι αποφάσεις μας γύρω από αυτό? Σκέφτομαι ότι ίσως θα έπρεπε να συνεχίσουμε τη ζωή μας φυσιολογικά και όταν με το καλό προκύψει εγκυμοσύνη, τότε να αρχίσουμε να προσέχουμε.... Γιατί ώρες ώρες φέρομαι σαν έγκυος, χωρίς να είμαι φυσικά!
Παλιά 30-06-08, 13:17   #2
naina

Το avatar του χρήστη naina

naina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: laser αποτρίχωση???

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Sniarfy
Βρε κοριτσάκια μου, βοηθήστε με να πάρω μια απόφαση..... Στις 07/07 μάλλον θα έχω ωορηξία.... Έχω κανονίσει όμως συνεδρίες αποτρίχωσης με laser για τις 02 & 07 του μήνα (δηλαδή πάνω σην ωορηξία!!). Ξέρω πως κατά την εγκυμοσύνη δεν προτείνεται αυτή η μέθοδος αποτρίχωσης γιατί δεν είναι σίγουρο αν είναι ασφαλής για το μωρό. Τώρα όμως μιλάμε για αποτρίχωση το μεσημέρι και το μοιραίο να συμβεί το βράδυ (εκτός απροόπτου!!). Αν χάσω το ραντεβού θα πρέπει να περιμένω να αδιαθετήσω ξανά (γιατί θα έχω το φόβο μήπως είμαι έγκυος...) .

Τι θα κάνατε? Μήπως είναι λάθος να περιστρέφονται όλες οι αποφάσεις μας γύρω από αυτό? Σκέφτομαι ότι ίσως θα έπρεπε να συνεχίσουμε τη ζωή μας φυσιολογικά και όταν με το καλό προκύψει εγκυμοσύνη, τότε να αρχίσουμε να προσέχουμε.... Γιατί ώρες ώρες φέρομαι σαν έγκυος, χωρίς να είμαι φυσικά!
Νομίζω ότι το πρόβλημα είναι λίγο πιο σύνθετο από ότι περιγράφεις. Ακόμα και αν ο γιατρός σου, που είναι ο μόνος ειδικός, σου επιτρέψει να κάνεις τη συγκεκριμένη συνεδρία, τι θα κάνεις με τις υπόλοιπες αν μείνεις έγκυος? Είναι δεδομένο ότι το laser απαγορεύεται καθ'όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, και να περιμένεις ότι δεν θα ξαναπιάσεις την κατάσταση από το σημείο που την άφησες, αλλά από πολύ χειρότερο δεδομένων των ορμονών. Πρέπει λοιπόν να είσαι αποφασισμένη για το διάλειμμα, γιατί ο καιρός θα είναι πολύς...Κι αν πρόκειται για το μπικίνι, πάει στο καλό δεν πειράζει, αν όμως προκειται για κάποιο εμφανές σημείο, πρέπει να σκεφτείς τι θα κάνεις για να μη σε ρίξει ψυχολογικά το θέμα, και είναι κρίμα να χαλιέσαι ενώ θα είσαι εγκυούλα
Ο χρήστης naina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-06-08, 14:25   #3
Sniarfy

Sniarfy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου naina... Το ξέρω πως σε περίπτωση εγκυμοσύνης θα χρειαστεί να απέχω πάνω από χρόνο (ούτε κατά τη διάρκεια του θηλασμού θα ήθελα να το ρισκάρω...) αλλά αυτό δε με απασχολεί καθόλου (και σίγουρα δεν είναι ικανό να με ρίξει ψυχολογικά!). Απλά σκέφτομαι πως είναι ήδη πληρωμένες οι συνεδρίες και θα είναι κρίμα να τις αναβάλλω από τώρα που δεν είμαι ακόμη έγκυος! Όσο για τον γιατρό, δυστυχώς σε αυτή τη φάση είμαι σε αναζήτηση νέου γιατρού (ο παλιός ήταν λίγο ό,τι να'ναι!!!!) και δεν ξέρω ποιον να ρωτήσω!!!
Παλιά 30-06-08, 21:15   #4
naina

naina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Sniarfy
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου naina... Το ξέρω πως σε περίπτωση εγκυμοσύνης θα χρειαστεί να απέχω πάνω από χρόνο (ούτε κατά τη διάρκεια του θηλασμού θα ήθελα να το ρισκάρω...) αλλά αυτό δε με απασχολεί καθόλου (και σίγουρα δεν είναι ικανό να με ρίξει ψυχολογικά!). Απλά σκέφτομαι πως είναι ήδη πληρωμένες οι συνεδρίες και θα είναι κρίμα να τις αναβάλλω από τώρα που δεν είμαι ακόμη έγκυος! Όσο για τον γιατρό, δυστυχώς σε αυτή τη φάση είμαι σε αναζήτηση νέου γιατρού (ο παλιός ήταν λίγο ό,τι να'ναι!!!!) και δεν ξέρω ποιον να ρωτήσω!!!
Πάντως εγώ που είχα ρωτήσει το γιατρό μου, τι να κάνω αν κρυώσω κοντά στην ωορρηξία, μου συνέστησε κατά την ωορρηξία να φέρομαι σαν να είμαι έγκυος, δηλαδή όχι φάρμακα κλπ. Στη θέση σου την συνεδρία της ημέρας της ωορρηξίας δεν θα την έκανα
Παλιά 01-07-08, 09:58   #5
Sniarfy

Sniarfy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μάλλον έχεις δίκιο... Αλλά επειδή ενός κακού μύρια έπονται, δυστυχώς αυτό το μήνα δεν θα επιδιώξω να γίνει κάτι... Βλέπεις είμαι από χθες με πονόδοντο και το απόγευμα θα πάω οδοντίατρο για τη διάγνωση! Επειδή προβλέπω να με πλακώνει στις αντιβιώσεις (δεν ξέρω μήπως χρειαστεί και ακτινογραφία) μάλλον ο μήνας θα περάσει έτσι...

Αν όμως πάνε όλα καλά και δεν με ταλαιπωρήσει το δόντι, σίγουρα θα ακυρώσω το ραντεβού (και θα το προγραμματίσω αμέσως μετά την επόμενη περίοδο - αν έρθει, που να μη σώσει!!!)
Παλιά 02-07-08, 06:54   #6
debra

Περιοχή: Αθήνα
debra ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια καλησπέρα,

αυτό ότι δεν επιτρέπεται η αποτρίχωση με laser κατά την εγκυμοσύνη που το έχετε διαβάσει γιατί εγώ έχω διαβάσει ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
http://www.gyn.gr/forum/Forum.asp?fo...9&page=1#10929
http://www.gyn.gr/forum/Forum.asp?fo...9&page=1#28619
http://www.gyn.gr/forum/Forum.asp?fo...3&page=1#23213
http://www.gyn.gr/forum/Forum.asp?fo...0&page=1#19110

Ο χρήστης debra δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-07-08, 08:47   #7
magoulitsa

Περιοχή: Γλυφάδα
magoulitsa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Χαίρομαι που μου δίνετε η ευκαιρία να μοιραστώ κάτι που το σκέφτομαι χωρίς όμως να μπορώ να το επιβεβαιώσω.
Η πρώτη εγκυμοσύνη που είχα είχε άσχημη κατάληξη γιατί το έμβρυο είχε σύνδρομο down. Μέσα σε όλες τις σκέψεις που έκανα στο γιατί συνέβη αυτό, ήταν και το γεγονός ότι είχα κάνει αποτρίχωση με laser ενώ ήμουν έγκυος (στον 1ο μήνα όταν δεν το είχα επιβεβαιώσει ακόμη).
Μπορεί και να μην έχει καμμία σχέση αλλά εγώ ακόμα το σκέφτομαι.
Αν και πιστεύω ότι είναι πολύ νωρίς για να σε επηρεάσει, σου προτείνω να μην κάνεις κάτι για το οποίο θα έχεις αργότερα αμφιβολίες και άσχημες σκέψεις.
Παλιά 02-07-08, 11:38   #8
naina

naina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο debra
Κορίτσια καλησπέρα,

αυτό ότι δεν επιτρέπεται η αποτρίχωση με laser κατά την εγκυμοσύνη που το έχετε διαβάσει γιατί εγώ έχω διαβάσει ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
http://www.gyn.gr/forum/Forum.asp?fo...9&page=1#10929
http://www.gyn.gr/forum/Forum.asp?fo...9&page=1#28619
http://www.gyn.gr/forum/Forum.asp?fo...3&page=1#23213
http://www.gyn.gr/forum/Forum.asp?fo...0&page=1#19110

Ποιες είναι οι μέθοδοι αποτρίχωσης που μπορώ να ακολουθήσω καθώς το καλοκαίρι πλησιάζει και θέλω να απαλλαγώ από τις αντιαισθητικές τρίχες;

Ποδαράκια, μασχάλες, μπικίνι και ίσως μερικές ακόμα ευαίσθητες περιοχές πρέπει να γίνουν λείες και απαλές πριν τις εκθέσουμε σε κοινή θέα. Έχουμε λοιπόν διάφορες κατηγορίες αποτρίχωσης:
• Την προσωρινή (ξύρισμα ή αποτριχωτική κρέμα) όπου αφαιρείται μόνο το στέλεχος της τρίχας.
• Την αποτρίχωση μεγάλης χρονικής διάρκειας που γίνεται με ψυχρά ή θερμά κεριά και χαλάουα και στην οποία αφαιρείται η τρίχα από τη ρίζα.
• Τη μόνιμη αποτρίχωση, όπως η ηλεκτρόλυση (ριζική αποτρίχωση με βελόνα), η οποία είναι κατάλληλη για μικρές περιοχές και σε ξανθές ή λευκές τρίχες.
• Τη βιολογική αποτρίχωση μεγάλης χρονικής διάρκειας που εξασθενεί προοδευτικά την τρίχα.
• Το λέιζερ που, αν και είναι μόνιμη λύση χωρίς κάποια ενόχληση, δεν σταματάει τη δημιουργία θυλακίτιδας και χρειάζονται αρκετές επισκέψεις αν η τρίχα είναι χοντρή μαύρη ή ξανθή. Το λέιζερ καθώς και η φωτοαποτρίχωση απαγορεύονται σε εγκύους, ασθενείς που πάσχουν από καρκίνο και όσες έχουν ορισμένες δερματικές παθήσεις ή φωτοαλλεργία και φωτοευαισθησία. Απαγορεύεται επίσης να κάνετε λέιζερ σε περιοχές κοντά στο θυρεοειδή και κοντά στα μάτια, σε ηλιοκαμένο δέρμα, πάνω σε σπίλους και χωρίς να φοράτε τα ειδικά γυαλιά.

Επιμέλεια: Αναστασία Περγαντά, αισθητικός-κοσμετολόγος, υπεύθυνη τμήματος αισθητικής «Αίσθησης»
http://www.myworld.gr/site/content.p...49&artid=55806
Παλιά 02-07-08, 17:41   #9
debra

Περιοχή: Αθήνα
debra ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι,

στα links που παρέθεσα ουσιαστικά απαντούν τρεις διαφορετικοί γιατροί μαιευτήρες για το θέμα της αποτρίχωσης με κατηγορηματικό τρόπο. Με ενδιαφέρει αν έχετε διαβάσει κάτι ανάλογο από κάποιον άλλο γιατρό γυναικολόγο που να λέει ότι απαγορεύεται ή κάποια δημοσιεύση σε κάποιο έγκυρο ιατρικό περιοδικό, γιατί πραγματικά τα λόγια μιας αισθητικού δεν νομίζω ότι είναι και τόσο αξιόπιστα

Ο χρήστης debra δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-07-08, 10:49   #10
Sniarfy

Sniarfy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο debra
Καλησπέρα και πάλι,

στα links που παρέθεσα ουσιαστικά απαντούν τρεις διαφορετικοί γιατροί μαιευτήρες για το θέμα της αποτρίχωσης με κατηγορηματικό τρόπο. Με ενδιαφέρει αν έχετε διαβάσει κάτι ανάλογο από κάποιον άλλο γιατρό γυναικολόγο που να λέει ότι απαγορεύεται ή κάποια δημοσιεύση σε κάποιο έγκυρο ιατρικό περιοδικό, γιατί πραγματικά τα λόγια μιας αισθητικού δεν νομίζω ότι είναι και τόσο αξιόπιστα
Την πληροφορία αυτή μου την έδωσαν από το κέντρο που κάνω τις αποτριχώσεις... Μου είπαν συγκεκριμένα πως δεν έχει αποδειχτεί ότι βλάπτει αλλά δεν υπάρχουν και αρκετές μελέτες που να αποδεικνύουν ότι δεν βλάπτει!!! Είναι "γκρίζα ζώνη" το κατά πόσο είναι ασφαλές και για το λόγο αυτό το συγκεκριμένο ινστιτούτο δεν αναλαμβάνει εγκύους (προφανώς θέλουν να προφυλαχτούν και από περιπτώσεις όπως της magoulitsas - και τυχόν μηνύσεις που ίσως ακολουθήσουν!).
Πάντως δεν κατάφερα τελικά να κάνω τη θεραπεία μου, λόγω αντιβίωσης που μου χορήγησε η οδοντίατρος μου για το δόντι μου! Δεν μπορείς να κάνεις laser και ταυτόχρονα να παίρνεις αντιβίωση - δημιουρεί φωτοευαισθησία... Είμαι σκέτο σαράβαλο... Μόλις ξεμπερδεύω με κάτι με πιάνει κάτι άλλο...

ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΩ ΜΑΝΑ ΤΕΛΙΚΑ???
Παλιά 09-07-08, 17:24   #11
elena9

elena9 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην elena9
Προεπιλογή

gia sas k apo mena koritsia!!!exw k egw 1 aporia sxetika me tn apotrixwsi sto bikini opote an kamia eixe proswpiki empeiria tha ithela n m apantisei stn exis erwtisitan kaneis oliki apotrixwsi sto bikini,s vgazoun t eswrouxo i apla t travane stn akri??
Ο χρήστης elena9 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-07-08, 17:32   #12
FRANKA

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
FRANKA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμένα το βάζουν στην άκρη...
Παλιά 09-07-08, 17:39   #13
elena9

elena9 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην elena9
Προεπιλογή

rwtaw giati exw kleisei rantevou gia oliki apotrixwsi omws adiathetisa aproopta k dn ginetai na t akirwsw!!!vevea xrisimopoiw tampon k gi'afto rwtisa an t vgazoun!!k ase pou pera ap'afto an ontws t vgazoun psilontrepomai kiolas.. ...esi t les franka?mipws dn tha eprepe na paw?
Ο χρήστης elena9 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-07-08, 19:46   #14
Sniarfy

Sniarfy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο FRANKA
Εμένα το βάζουν στην άκρη...
Kαι εμένα!

Εlena9, για ψυχολογικούς και μόνο λόγους θα μετέφερα το ραντεβού... Είναι και η πρώτη σου συνεδρία από ότι καταλαβαίνω - και ίσως να σε αγχώσει κάπως περισσότερο το ότι θα έχεις περίοδο!

Ίσως όμως να λέω και βλακείες!!!
Κάνε όπως νιώθεις! - εσύ ξέρεις καλύτερα!
Παλιά 16-06-10, 16:34   #15
veti

Το avatar του χρήστη veti

veti χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κοριτσια καλησπερα και απο εμενα.Εγω ειμαι εγκυος στον τριτο μηνα κυησης,και εχω αποριες σχετικα με το θεμα της αποτριχωσης με λειζερ.Πριν μεινω εγκυος εκανα αποτριχωση σε δερματολογο στο πιγουνι,αλλα οταν εμεινα εγκυος φοβηθηκα και δεν ξερω τι να κανω.Ρωτησα τον γυναικολογο μου και μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα και οτι καλο θα ηταν να μην κανω μονο στην περιοχη του μπικινι με λειζερ για τον λογο οτι δημιουργει θερμοτητα οχι κατι αλλο,στο προσωπο μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα.Επισης και ο δερματολογος μου ειπε οτι δεν ειναι επικινδυνο για το μωρο.Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας οσες κοπελες εχετε κανει αποτριχωση με λειζερ στην εγκυμοσυνη.Σας ευχαριστω προκαταβολικα........
Ο χρήστης veti δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-07-12, 08:11   #16
kat76

Περιοχή: Θεσ/νικη (at last!)
kat76 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγω ειμαι εγκυος στον 4ο μηνα. Πριν την εγκυμοσυνη εκανα κανονικα αποτριχωσεις laser (ποδια, μασχαλες, μπικινι ολο) με εκπληκτικα αποτελεσματα. Η δερματολογος που πηγαινα τοτε μου ειπε οτι κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης επιτρεπεται μονο κατα το 1ο τριμηνο, διοτι μετα αυτο που κανει ειναι οτι το φως που εκπεμπει τρομαζει το εμβρυο Την ιδια απορια ειχε κ ο γυναικολογος μου οταν του το ειπα κ ο οποιος ανετα μου επετρεψε να κανω laser σε οποιαδηποτε περιοχη και καθολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης. Συμφωνα με το γιατρο μου ειναι ασφαλες.
Παλιά 13-07-12, 08:32   #17
ifigen

ifigen ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και εγω που ρωτησα τον γυναικολογο μου απαντησε πως δεν υπαρχει αντενδειξη αλλα φυσικα οχι στην περιοχη του μπικινι
Ο χρήστης ifigen δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-07-12, 08:38   #18
μυρι

μυρι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και εγω εκανα στο πρωτο τριμηνο της εγκυμοσυνης μου και συμφωνα με τον γιατρο μου δεν υπηρχε καποιο προβλημα..το laser δρα πολυ επιφανειακα.
Ο χρήστης μυρι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-07-12, 08:45   #19
my billy

Περιοχή: Αθηνα
my billy χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κ εγω εκανα λειζερ,στο προσωπο, σε ολη την εγκυμοσυνη εως κ 2 εβδομαδες πριν γεννησω.
ειχα παρει το οκ απο τον γοατρο μου κ το κεντρο λειζερ που το εμπιστευομαι πολυ επισης.

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,
ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!
Ο χρήστης my billy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-07-12, 11:05   #20
peach

peach ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κάνω κι εγώ αποτρίχωση με laser. Ο γιατρός μου το επιτρέπει παντού, γιατί είναι επιφανειακό. Όμως ο δερματολόγος μου δεν θέλει να κάνουμε στο μπικίνι γιατί λέει ότι μπορεί το φως να ενοχλήσει το έμβρυο. Δεν θα πάθει ζημιά, αλλά μπορεί να το αναστατώσει.

Δεν έχω κάνει laser από τότε που ανακάλυψα ότι είμαι έγκυος και είμαι περίεργη να δω αν θα πονέσω όταν θα ξανακάνω. Από εδώ και πέρα μόνο πρόσωπο και μασχάλες.
Ο χρήστης peach δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-10-12, 14:42   #21
kleopatra1981

kleopatra1981 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμένα ο γιατρός μου το επέτρεψε ( κάνω στο πρόσωπο ) , αλλά μόλις το είπα στο ινστιτούτο που κάνω τις αποτριχώσεις μου ζήτησαν χαρτί υπογεγραμμένο και σφραγισμένο από το γιατρό, απλά για να είναι εκείνοι εξασφαλισμένοι αν σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά να έχω εγώ την ευθύνη. Όχι ότι είναι κακό.
Ο χρήστης kleopatra1981 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές