Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Τοκετός & Μαιευτήριο > Μετά τον τοκετό

Μετά τον τοκετό Οι επόμενες ημέρες και μήνες - τι πρέπει να προσέξετε, λόχεια, πρώτη επίσκεψη, πάπ τέστ, περίοδος (έμμηνος ρύση)

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 06-09-11, 17:58   #1
mmmmmmm

mmmmmmm χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Πότε απαλλαχτήκατε από τις αιμορροϊδες της εγκυμοσύνης?

Κορίτσια, μόλις σαράντισα και ακόμα με ταλαιπωρούν οι αιμορροϊδες που είχαν εμφανιστεί στην εγκυμοσύνη. Εσείς είχατε παρόμοια εμπειρία? Νόμιζα ότι θα απλλαχτώ αμέσως. Μήπως μου μείνει κουσούρι?
Ο χρήστης mmmmmmm δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-09-11, 20:55   #2
mmdad

Περιοχή: Βελγιο
mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να μην σε απογοητευω αλλα...
Βεβαια εμενα βγηκαν κατα τη γεννα...
Παλιά 06-09-11, 22:40   #3
Μαρια2010

Το avatar του χρήστη Μαρια2010

Μαρια2010 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μονο που τις ακουω παθαινω κατι....τις απεκτησα με το που ηρθα γερμανια,λογο αποτομης αλλαγης της διατροφης,εντονη ορθοστασια λογο δουλειας και πολυ πρηξιμο πεθερας αλλα τεσπα...κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης εγιναν χειροτερα και στο τελος το αποκορυφωμα,πολυ πονο ...πηγα σε γιατρο ο οποιος μου τονισε πως αν δεν εγχειριστω δεν θα τις ξεφορτωθω,μου προτειναν μια θεραπεια αλλα μου ειπε να την κανω οσο νωρις γινετε γιατι δυστυχως δεν θα τις προλαβω μετα...γενικα θελει πολυ προσοχη στη διατροφη....οχι πολλα ζορια...αχ δεν ξερω τι να κανω...εσενα ειναι σιγουρα αιμοροειδες η ραγαδες;;;τεσπα ευχομαι περαστικα σε ολες μας γιατι ειναι πολυ μαγαλο λουκι...
Παλιά 06-09-11, 23:34   #4
iliostalakti

Περιοχή: Χαλάνδρι
iliostalakti χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εμένα μου εμφανίστηκαν μετά τη γέννα και πέρασαν μετά τους 2,5 μήνες νομίζω, μπορεί και λίγο πιο μετά..

Ο χρήστης iliostalakti δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-09-11, 00:46   #5
Tinsey

Tinsey ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Περνάνε οι αιμορροΐδες;;;
Ο χρήστης Tinsey δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-09-11, 13:53   #6
mmmmmmm

mmmmmmm χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

@ Μαρία2010: Δεν είναι ραγάδες γιατί πονάω και βλάπω αίμα. Σε τι ειδικότητα απευθύνθηκες? Στο γυναικολόγο σου? Τι θεραπεία σου πρότεινε? Δεν θέλω ούτε να σκέφτομαι επεμβάσεις.
@ Tinsey : υπάρχουν αλλά μπαίνουν μέσα και δεν σε ενοχλούν
Παλιά 07-09-11, 14:08   #7
eirtap

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
eirtap χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγώ εμφάνισα αιμορροΐδες στον 8ο μήνα στη 2η εγκυμοσύνη. Δεν το εύχομαι ούτε στον εχθρό μου... Τραγικό...
Κάποια στιγμή στον 9ο πήγα σε χειρούργο και μου τις αποσυμφωρησε. Είχαν πάθει θρόμβωση. Μου τις άνοιξε με τοπική αναισθησία. Ήταν πολύ άσχημα μου είπε γι'αυτό και πονούσα τόσο. Ήταν σαν ένα φασόλι γίγαντας. (τώρα τι σας λέω, αλλά τέλος πάντων). Έβαζα συνέχεια ξυλοκαίνη και προσπαθούσα να τρώω υγιεινά.
Μέτα από εκεί τα πράγματα ήταν απλά. Γέννησα βέβαια με καισαρική (λόγω προηγούμενης καισαρικής) οπότε δεν τα επιβάρυνα καθόλου. Μετά από 10 μέρες είχαν εξαφανιστεί. Από τότε δε με ξαναενόχλησαν.

Μακάρι να περάσουν...Ξέρω και άνθρωπο που έκανε εγχείρηση και τώρα είναι μια χαρά.

ΠΕΡΙΚΛΗΣ 29-06-2008
ΣΠΥΡΟΣ 15-11-2009
Ο χρήστης eirtap δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-09-11, 14:26   #8
ΠΕΖΗ

Το avatar του χρήστη ΠΕΖΗ

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΠΕΖΗ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν νομιζω οτι περνανε οι αιμορραιδες ετσι απλα. Εγω παρουσιασα μια μετα τον τοκετο, τις πρωτες μερες την αισθανομουν κιολας, πονουσε φυσικα πολυ αλλα σιγα σιγα σταματησε να με ενοχλει, παρολαυτα βεβαια δεν νομιζω οτι εχει εξαφανιστει καθως οταν καποιες φορες κανει αισθητη την παρουσια της. Με καλη διατροφη θα σταματησεις να εχεις συμπτωματα.

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Ο χρήστης ΠΕΖΗ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-09-11, 14:43   #9
tougia2

tougia2 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλησπερα.
μολις περασα ενα μεγαλο ζορι με δαυτες.
γεννησα πριν λιγες ημερες και παροτι ηταν με καισαρικη ξαναεμφανιστηκαν.τις εχω απο την πρωτη μου εγκυμοσυνη (φυσιολογικη)πριν 7 χρονια αλλα τετοιο πραγμα οχι.
μολις πηγα σπιτι απο το νοσοκομειο και αρχισα να ποναω φρικτα.τετοιο πραγμα δεν εχω ξαναζησει.τι φυσιολογικος τοκετος,τι καισαρικη.τα ειδα ολα ειλικρινα.
ημουνα επι τρεις ημερες καθε μερα στο νοσοκομειο..εχω παρει του κοσμου τα παυσιπονα..ξυλοκαινη..κρεμες(δεν εκαναν τιποτα)..δεν μπορουσα να φαω να κοιμηθω..να κοιταξω τα μωρα μου.
ευτυχως γιατι στο νοσοκομειο δεν εβγαλα ακρη..πηγα σε εναν χειρουργο εξω και μου εδωσε μια κρεμα να βαζω εσωτερικα και κατι χαπια και θα ξαναπαω να με δει.
αλλα ευτυχως καλυτερευσαν ,μικρυναν και δεν ποναω πια.δεν προκειτε να φυγουν ποτε απλα να μην πονανε.
Ο χρήστης tougia2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-09-11, 14:54   #10
Μαρια2010

Το avatar του χρήστη Μαρια2010

Μαρια2010 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mmmmmmm Εμφάνιση μηνυμάτων
@ Μαρία2010: Δεν είναι ραγάδες γιατί πονάω και βλάπω αίμα. Σε τι ειδικότητα απευθύνθηκες? Στο γυναικολόγο σου? Τι θεραπεία σου πρότεινε? Δεν θέλω ούτε να σκέφτομαι επεμβάσεις.
@ Tinsey : υπάρχουν αλλά μπαίνουν μέσα και δεν σε ενοχλούν
εδω στη γερμανια δεν σε ανλαμβανει σε αυτο το θεμα γυναικολογος,σε στελνουν σε χειρουργο και εκεινος σου προτεινει λυσεις,παντως ξερω δεν περνανε οι αιμορροιδες και μεσα να μπουν υπαχει περιπτωση να εμφανιστουν ξανα για διαφορους λογους...αν ειναι με αιμα νομιζω πως πρεπει να πας στο γιατρο...
Παλιά 09-09-11, 14:16   #11
Evg

Evg χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κ μένα εμφανίστηκαν στη γέννα-φυσιολογικός τοκετός- κ μετά σε συνδιασμό με τα ράμματα πονούσα πολύ. Βέβαια από τις αιμορροϊδες απαλλάχτηκα σχετικά γρήγορα. Έβαζα κρέμα, πήρα κ φάρμακα κ σε λιγότερο από μήνα μαράθηκαν, απλά δεν έφυγαν. ακόμα τις αισθάνομαι κάπου-κάπου, 1μιση χρόνο μετά.
Ο χρήστης Evg δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-09-11, 01:55   #12
angel306

Το avatar του χρήστη angel306

Περιοχή: florina
angel306 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αν σου βγουν αιμοραιδες μια φορα δεν φευγουν ποτε απλα μπορει με φαρμακα κτλ να περασουν και να μην ενοχλουν αλλα θα υπαρχουν.Και οταν πατε τουαλετα για κακα να πλενεστε με νερο μετα ποτε να μην σκουπιζεστε με χαρτι τα κανει χειροτερα...και απλα γενικα θελει για καποιο διαστημα να πλενεσαι τουλαχιστον 2 φορες την ημερα να ειναι καθαρη η περιοχη μεχρι να ηρεμησουν.Αλλα παιζει και ρολο αν ειναι εσωτερικες η εξωτερικες...Παντως και με την εγχηριση δεν ειναι μετα 100% σιγουρο οτι δεν θα ξαναβγουν!Ξερω πολλες περιπτωσεις που ξαναεμφανιστηκαν.Εγω τις εχω χρονια απο μικρη και παλι καλα δεν εχουν χειροτερεψει τωρα στην εγκυμοσυνη λιγο μονο με ενοχλουν....Κουραγιο σκεφτειται οτι καποιοι ειναι πολυυυυ χειροτερα!
Παλιά 20-10-11, 22:05   #13
alikouli

alikouli ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους και από εμένα, με απασχολεί πολύ και εμένα το ζήτημα με τις αιμορροΐδες, εχω διαβάσει ότι συνέρχονται μετα από τη γέννα....
Ο χρήστης alikouli δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-10-11, 10:38   #14
mmmmmmm

mmmmmmm χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτσια μετά τους 2 μήνες (τώρα φτάνω στους 3) μου πέρασαν! Ουφ!
Παλιά 25-01-12, 16:38   #15
NeverLand

NeverLand χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτσια καλησπέρα! Εξωτερικές αιμορροϊδες θεωρούνται αυτές που βρίσκονται γύρω απ΄την περιοχή του πρωκτού?
Γέννησα πρόσφατα με Φ.Τ. και απ΄το σφίξιμο άνοιξε πληγή πίσω και έχω και εκεί ραφές. Η πληγή δεν είναι στον πρωκτό αλλά δίπλα και εδώ και κάποιες μέρες παρατήρησα μια μικρή φουσκαλίτσα κοντά στις ραφές. Να είναι αιμορροϊδα? Γίνεται να είναι τόσο μακριά απ΄την περιοχή του πρωκτού? Πάντως η κρέμα για αιμορροϊδες με ανακούφισε γι΄αυτό και λέω μήπως είναι.

Ο χρήστης NeverLand δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-03-12, 12:50   #16
ster

Περιοχή: Αθήνα
ster χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ποιά κρέμα προτείνετε για τις αιμορροίδες? Και εγώ έβγαλα μια τεράστια κατά την διάρκεια του φυσιολογικού τοκετού και δεινοπαθώ...
Ο χρήστης ster δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-03-12, 20:57   #17
ster

Περιοχή: Αθήνα
ster χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

?????
Ο χρήστης ster δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-06-12, 12:18   #18
menia21

menia21 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Περί αιμορροϊδων... Σας μιλάει η expert του θέματος, μετά από δύο χειρουργεία αφαίρεσης αιμορροϊδων, το πρώτο με διορθική απολίνωση και μετά από 6 μήνες χειρουργική αφαίρεση με μαχαίρι! Εκεί που έλεγα ότι πάει, δεν θα ξανάρθουν οι ρημάδες, με την εγκυμοσύνη φύτρωσε και το τσαμπί! Να μην πω το τι ένιωθα που γέννησα φυσιολογικά, από το σφίξιμο νόμιζα ότι μαζί με το παιδί θα βγουν κι αυτές! Τώρα είναι περίπου 5 μήνες που γέννησα και το έχω συνειδητοποιήσει ότι οι καταραμένες θα με συνοδεύουν στην υπόλοιπη ζωή μου... Οι αιμορροϊδες άπαξ και βγουν δεν εξαφανίζονται, απλά ίσως να ξεφουσκώσουν και με την πρώτη συναισθηματική φόρτιση ξαναφουσκώνουν. Αν βλέπετε να εξέχουν από τον πρωκτό, σημαίνει ότι έχετε συμφόρηση μέσα και γι' αυτό βγαίνουν προς τα έξω. Λύση ουσιαστική δεν υπάρχει, οι κρέμες είναι μια απάτη, αν αιμορραγούν ή υπάρχει έντονος πόνος καλύτερα να αφαιρεθούν με νυστέρι οριστικά. Βέβαια, αν νομίζετε ότι πονέσατε στην γέννα, φανταστείτε κατιτίς παραπάνω στο χειρουργείο αφαίρεσης αιμορροϊδων...
Ο χρήστης menia21 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-06-12, 15:46   #19
vertigo

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
vertigo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ έχω θεματακι με αιμορροϊδες απο τα 15 μου. Λίγο το άγχος για το σχολείο, λίγο οι καφέδες, λίγο η κακή διατροφή, κάθε φορά που αγχωνόμουν φούντωναν. Ως δια μαγείας κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν ταλαιπορήθηκα, αλλά δε μπόρεσα να πάρω τον απαιτούμενο σίδηρο.
Γέννησα φυσιολογικά πριν τρεις μήνες και προφανώς από το ζόρι της γέννας εμφανίστηκαν πάλι.
ίσως φανεί χαζό σε κάποιες αλλά όταν αιμορραγούν βάζω σπαθόλαδο (ένα χειροποίητο λάδι απο σπαθόχορτο) και την άλλη μέρα εξαφανίζονται.
Ο γιατρός μου είπε ότι αφού μου κανει καλό δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Θεωρώ ότι βοήθησε και στη γρηγορότερη επούλωση των ραμμάτων διοτι έβαζα από τον πρώτο καιρο και αναγκαστικά ακουμπούσε στα ράμματα.
Παλιά 11-09-12, 18:49   #20
Stefanosf

Stefanosf ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Γραφτηκα μονο και μονο για να βοηθησω.

Γεια σας εγω ειμαι μπαμπας δυο υπεροχων παιδιων. Ασχετα απο αυτο βεβαια εγω ταλαιπωριομουν απιστευτα απο αιρροιδες μεχρι χτες! Ναι χτες και σημερα ειμαι σχεδον καλα απο κατι που λεγετε Teetree Oil ή στα Γερμανικα Teebaumöl και σωθηκα. Ειναι πραγματικα απιστευτο και το βρηκα σε ενα φαρμακειο στην Λαοδικειας στην Νικαια μετα τα φαναρια της Ατταλειας. Σιγουρα θα υπαρχει και αλλου. Απλη επαλλειψει τρεις φορες σε 24 ωρες και ειμαι καλα οπως ειχα διαβασει. Ψαξτε το! Ειναι απιστευτο!
Ο χρήστης Stefanosf δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-09-12, 18:53   #21
Stefanosf

Stefanosf ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

TeeTreeOil και σωθηκα. Γραφτηκα εδω μονο γιατι ηθελε να βοηθησω και αλλους. Δουλευει αμεσα και το βρισκεις στα φαρμακεια. Εγω το βρηκα σε ενα μετα την Ατταλειας, επανω στην Λαοδικειας στην Νικαια. Μεσα σε μια!!! Μονο ημερα ειμαι σχεδον καλα.
Ο χρήστης Stefanosf δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-11-12, 09:54   #22
eleana82

eleana82 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια καλημερα, βοηθεια, κ εγω εχω το διο προβλημα, ματωνουν κιολας και με πονανε πολυ, τι να κανω, δεν ξερω βαζω και αλοιφη αλλα δεν κανει τπτ, αν καποια ξερει κατι ας μου πει και εμενα δεν αντεχω αλλο, αυτο το tee tree oli βοηθαει???
Παλιά 06-11-12, 10:26   #23
riniw 1980

Περιοχή: xaidari
riniw 1980 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν απαλάσσεσαι ποτέ οριστικά απο αιμορροίδες!!!!

Εγω τις έχω χρόνια,λόγω δυσκοιλιότητας.
Στην εγκυμοσύνη λόγω του υπερβολικού νερού αλλά και των φρούτων σε συνδυασμό με πρωινό με δημητριακά με φυτικές ίνες,πήγαινα καθημερινά στην τουαλέτα και έτσι δεν με είχαν ενοχλήσει...γέννησα με καισαρική και μετά το χειρουργείο φοβόμουν να σφιχτώ όταν πήγαινα να ενεργηθώ με αποτέλεσμα ξανά δυσκοιλιότητα και ξανά αιμορροίδες...τώρα η μπέμπα είναι 26 ημερων και κάπως έχουν φτιάξει τα πράγματα,δεν πονάω και κάνω τον σταυρό μου όταν πάω να μην αιμορραγήσει καμία!

Ο χρήστης riniw 1980 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-11-12, 10:36   #24
eleana82

Προεπιλογή

τι να κανω η κερμα δεν μου κανει τπτ, οι δικες μου αιμορραγουν..και ποναω ακομη και οταν περπαταω
Παλιά 06-11-12, 11:09   #25
riniw 1980

Περιοχή: xaidari
riniw 1980 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eleana82 Εμφάνιση μηνυμάτων
τι να κανω η κερμα δεν μου κανει τπτ, οι δικες μου αιμορραγουν..και ποναω ακομη και οταν περπαταω

τί να σου πω...δεν έφτασαν ποτέ σε τέτοιο σημείο οι δικές μου...να αιμορραγούν τόσο πολύ....πλένεσαι πάντα μετά που ενεργείσαι ιδίως όταν σου βγαίνουν;;

Ο χρήστης riniw 1980 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-11-12, 13:37   #26
Lin_Lin

Περιοχή: Athens
Lin_Lin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Eleana82, προφανώς και θα πρέπει να σε συμβουλέψει κάποιος γιατρός από κοντά μιας και αναφέρεις πόνο ακόμα και στο περπάτημα. Είναι εξωτερικές να υποθέσω?
Και γω πάντως έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά. Τις κουβαλάω περίπου 10 χρόνια τώρα (είμαι 32) και όταν γέννησα (ΦΤ) απλά ΤΑ ΕΙΔΑ ΟΛΑ. Τον πόνο που τράβηξα εξαιτίας τους δεν τον έχω νιώσει ποτέ άλλοτε στη ζωή μου. Είχαν πάθει θρόμβωση όπως μου είχε πει ο γυναικολόγος μου αλλά με 2-3 υπόθετα voltaren συνήλθα σχετικά γρήγορα. Δεν έχουν εξαφανιστεί εννοείται, απλά έχω συνηθίσει να ζω μαζί τους. Έχουν τις υφέσεις τους και τις εξάρσεις τους... και απλά τρέμω από τώρα στην ιδέα του τι μπορεί να περάσω σε μια επόμενη εγκυμοσύνη-γέννα.
Έκανε καμία επέμβαση (και αν ναι, τι είδους επέμβαση) και να ξεμπέρδεψε οριστικά από το πρόβλημα? Παρακαλούμε για τα φώτα σας οι υπόλοιπες παθούσες....
Παλιά 06-11-12, 16:20   #27
iphigen

Περιοχή: Θεσσαλονικη
iphigen ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Τα πέρασα κι εγώ. Πρώτον πινε πολυ νερό. Να πλένεσαι κάθε φορά μετά την τουαλέτα και βάζε την αλοιφή. Εμένα σε μία βδομάδα πέρασαν. Κάτι που με βοήθησε γιατί δεν μπορούσα να καθήσω στην αρχή ήταν να βάζω ένα παγάκι (μέσα σε χαρτί) στην περιοχή για πολύ λίγο. Ανακουφίζει. Αν δεν αντέχεις καλύτερα να μιλήσεις με γιατρό μήπως χρειαστεί να σε δει. Υπομονή
Ο χρήστης iphigen δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-11-12, 12:41   #28
eleana82

Προεπιλογή

σας ευχαριστω για τις απαντησεις κοριτσια, σημερα ειμαι καλυτερα, ομως φοβαμαι, καθε φορα που πηγαινω τουλετα, τοτε πονανε οι ατιμες!!!κρεμα βαζω συνεχεια.
Παλιά 07-11-12, 19:48   #29
Anna.K

Περιοχή: Θεσσαλονικη
Anna.K χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

παθουσα ( πρωην) κι εγω...στην γεννα το προβλημα εφτασε στο απροχωρητο...αφου ο γιατρος οταν με ειδε ειπε...ωχ...θα υποφερεις...εφτασα σε σημειο να ποναω ακομα και μετα απο λιγη ωρα περπατημα και τελικα εκανα χειρουργειο...οχι λειζερ...ανοικτο...ενα σας λεω....ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΙ ΠΟΝΟΣ!!! Δεν μπορειτε καν να το φανταστειτε ...η γεννα μπροστα σε αυτο ηταν τιποτα!!! Παντως μετα απο 3 εβδομαδες ημουν καλα και μιλαμε επειτα αλλαξε η ζωη μου...αλλη ποιοτητα!!! Ζω σαν ανθρωπος πλεον...παντως καλο ειναι να σας δει ενας γιατρος...αρχικα θα πρεπει να καταπολεμησετε την δυσκοιλιοτητα...δηλαδη να καθεστε στη τουαλετα δευτερολεπτα...αν δεν γινει τιποτα τοτε μαλλον πιο ριζικες λυσεις...αν θελει καποιος αλλες πληροφοριες σας λεω ( εχω κανει εντρυφη στο θεμα!!!)
Ο χρήστης Anna.K δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-11-12, 10:39   #30
yogini

Το avatar του χρήστη yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ωραία υπάρχει καμιά που να γέννησε φυσιολογικά και να μην έβγαλε;
Παλιά 27-07-13, 12:24   #31
ελενη25χαρ

ελενη25χαρ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια γειά σας,εγω έβγαλα μια αιμοροιδα πρίν καμια βδομάδα και τώρα εχω κ άλλη...δεν είχα ποτέ μου δυσκοιλιότητα αλλά μου έτυχε την προηγούμενη βδομάδα κ βγήκε.....είμαι 39 εβδομάδων έγκυος.Και απο χθές που βγήκε η δευτερη είμαι κάπως χάλια γιατι πονάω και με ενοχλεί και στο περπάτημα....τι μου προτείνετε???Γενικά πίνω πολύ νερό και φρούτα τέτοια....Καμία αλοιφή υπάρχει???Και η γιατρός μου θα λείπει για να παω να την ρωτήσω οπότε δεν ξέρω....
Ο χρήστης ελενη25χαρ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-07-13, 13:04   #32
kalogeanna1

kalogeanna1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ελένη25χαρ καλησπέρα!!! Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα και στην πρώτη εγκυμοσύνη μου αλλά και τώρα που σε λιγότερο από 1 μήνα πέριμένω το δεύτερο παιδάκι μου. Εμένα η γιατρός μου μου έχει πει πολύ κρύο νερό στη συγκεκριμένη περιοχή και μου έδωσε μια αλοιφή την Procto-synalar. Αυτά τα δύο σε συνδυασμό κάνουν θαύματα!!! Υπομονή και με το καλό!!!
Ο χρήστης kalogeanna1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-07-13, 14:49   #33
Ria_85

Ria_85 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ελενη25χαρ Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσια γειά σας,εγω έβγαλα μια αιμοροιδα πρίν καμια βδομάδα και τώρα εχω κ άλλη...δεν είχα ποτέ μου δυσκοιλιότητα αλλά μου έτυχε την προηγούμενη βδομάδα κ βγήκε.....είμαι 39 εβδομάδων έγκυος.Και απο χθές που βγήκε η δευτερη είμαι κάπως χάλια γιατι πονάω και με ενοχλεί και στο περπάτημα....τι μου προτείνετε???Γενικά πίνω πολύ νερό και φρούτα τέτοια....Καμία αλοιφή υπάρχει???Και η γιατρός μου θα λείπει για να παω να την ρωτήσω οπότε δεν ξέρω....
Υπάρχει μια μικρή συσκευούλα, anurex λέγεται αν θυμάμαι καλά, που μπαίνει στην κατάψυξη 2ώρες, την τοποθετείς μετά στην περιοχή του πρωκτού για λίγα λεπτά και κάνει θαύματα! Στην εγκυμοσύνη απέκτησα κι εγώ μα εξωτερική και υπέφερα, ώσπου η μαία μου μου τη συνέστησε. Σε τρεις μέρες είχε μαραθεί και δε με πονούσε πια! Τη χρησιμοποίησα και τις μέρες μετά τη γέννα (την είχα μαζί μου στο μαιευτήριο) γιατί από το σφίξιμο στον τοκετό απέκτησα ολόκληρο τσαμπί, μαζί με την πρωκτοσιναλάρ και σε μια βδομάδα υποχώρησαν πάλι! Τη βρίσκεις στα φαρμακεία, κοστίζει περίπου 40€, ακριβούτσικη αλλά ΑΞΙΖΕΙ!
Παλιά 28-07-13, 11:49   #34
Cooker

Cooker ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εγω με αιμορραιδες!!!!!Περπατουσα καμπουριαστα σαν "χεσμενη" (σορρυ κιολας) απο τους πονους.Ουτε η γεννα τοσο πονο!!!Κρυο ντουζακι στην περιοχη συνεχως,πολλα λαχανικα και φρουτα .......Καλη δυναμη!!
Ο χρήστης Cooker δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-07-13, 15:37   #35
OLITSKA

Περιοχή: ATHENS
OLITSKA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στις προηγούμενες εγκυμοσύνες δεν είχα θέμα και ούτε τωρα απο την αρχή όμως τον όγδοο μήνα άρχισα να έχω σοβαρό πρόβλημα με αίμα να κάθομαι μισαωρα στην τουαλέτα και αλλα του το πα του γιατρου μου και μου είπε προτιμώ με φυσικό τροπο δηλ διατροφή πολλα ακτινίδια, μπάνανεσ, χόρτα. Έχω παρει και αυτά τα επιδόρπια που εμπεριέχουν τα ακτινίδια την μια μέρα βοηθάνε και μετα. Ξανά τα ίδια . Ευτυχώς θα κανω καισαρικη και δεν θα ταλαιπωριθω .

Ο χρήστης OLITSKA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές