Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 07-08-10, 16:56   #41
ιανουαριος 2010
Απενεργοποιημένος member request

Περιοχή: σερρες
ιανουαριος 2010 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο makotaki14 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα κορίτσια μου..! Συγχαρητήρια για το υπέροχο φόρουμ..!Θα ήθελα σας παρακαλώ όποια μανούλα η μη ξέρει να μου πει αν της είχε τύχει περίπτωση προεκλαμψίας στην πρώτη της εγκυμοσύνη και αν στην μετεπειτα της παρουσιαστηκε ξανά. Οι πιθανότητες για δεύτερη φορά είναι πολλές??? Αν παρουσιαστεί στην πορεία της εγκυμοσύνης και υπάρχει υπέρταση αντιμετωπίζεται?Υπάρχουν χάπια?
στην πρωτη εγκυμοσυνη μου ειχα στοιχεια προεκλαμψιας γι αυτο και ο γιατρος μου εκανε καισαρικη.. στην δευτερη εγκυμοσυνη μου δεν ειχα προβλημα καθολου με υπερταση.. βεβαια το αγορακι μου το εχασα αλλα για εντελως διαφορετικους λογους
τωρα απο οσο ξερω υπαρχουν καποια ορισμενα φαρμακα που επιτρεπονται.. το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να κοψεις εντελως τα αλμυρα και να εισαι συνεχεια σε επικοινωνια με τον γιατρο σου για οσο το δυνατον καλυτερη παρακολουθηση.. με λιγη προσοχη ολα θα πανε καλα..
Ο χρήστης ιανουαριος 2010 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 08-08-10, 10:55   #42
ΝΤΟΛΗ

Το avatar του χρήστη ΝΤΟΛΗ

Περιοχή: Χολαργός
ΝΤΟΛΗ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλησπέρα κορίτσια μου..! Συγχαρητήρια για το υπέροχο φόρουμ..!Θα ήθελα σας παρακαλώ όποια μανούλα η μη ξέρει να μου πει αν της είχε τύχει περίπτωση προεκλαμψίας στην πρώτη της εγκυμοσύνη και αν στην μετεπειτα της παρουσιαστηκε ξανά. Οι πιθανότητες για δεύτερη φορά είναι πολλές??? Αν παρουσιαστεί στην πορεία της εγκυμοσύνης και υπάρχει υπέρταση αντιμετωπίζεται?Υπάρχουν χάπια?
Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη για να γλιτώσω την προεκλαμψία γέννησα λίγο πρόωρα (36 εβδομάδες) και με καισαρική παρόλο που ξεκίνησα να παίρνω φάρμακα για την πίεση περίπου στον έκτο μήνα...έπειτα η πίεση εμένα μου εγκαταστάθηκε μόνιμα...Την ρυθμίζω με φάρμακα όχι συμβατά με την εγκυμοσύνη,..Πριν λίγους μήνες είχα μια δευτερη εγκυμοσύνη (με άτυχη δυστυχώς κατάληξη). Ο καρδιολόγος μου μου άλλαξε τα φάρμακα με άλλα που δεν επηρεάζουν το έμβρυο και μου συνέστησε επίσης το γνωστό: ΟΧΙ ΑΛΑΤΙ. Υπάρχουν τρόποι να την ελέγξεις όπως κατάλληλα φάρμακα, ανάλατη διατροφή, ξεκούραση όσο το δυνατόν περισσότερο για να αιματώνεται σωστά ο πλακούντας και όλα θα πάνε καλά.
Παλιά 08-08-10, 11:18   #43
ZWH

ZWH ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Επαθα προεκλαμψια οταν κυοφορουσα διδυμα και γεννησα στις 32 εβδομαδες (μπηκα στο μαιευτηριο με πιεση 17 - 11.5). Εμεινα στην ΜΑΦ 2 24ωρα.
Ο τοτε γιατρος μου , μου ειχε πει να μην ξαναμεινω εγκυος γιατι ισως εχουμε τα ιδια (στην πρωτη μου εγκυμοσυνη εχασα το μωρο μου στις 33 εβδομαδες απο κεντρικη αποκολληση πλακουντα λογω μαλλον υψηλης πιεσης).
Ψαχνοντας και παιρνοντας την γνωμη αλλου γιατρου, εκανα εξετασεις κτλ. Ξεκινησα νεα εγκυμοσυνη, πηρα φαρμακα (κορτιζονη, ασπιρινη, μαγνησιο, και φυσικα χαπακι για την πιεση). Επαιρνα πιεση 2-3 φορες την εβδομαδα, εκανα συχνα υπερηχους (απο τις μητριαιες αρτηριες φαινεται η προδιαθεση για προεκλαμψια) και πηγαν ολα καλα. Δεν εκανα προεκλαμψια.
Ο χρήστης ZWH δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-02-12, 12:32   #44
Asabatce

Περιοχή: Θεσσαλονικη
Asabatce ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

distixos den iparxei kapoios tropos na apo figeis tin proeklapsia..alla sini8os to pa8enoun gunaikes pou exoun upertasi prin tin egkumosini..gia auto oi egkues prepi na metrane ka8imerina tin piesi tous kai an exou 140/90 artiriaki piesi prei amesos na enimerosoun ton gitro tous
Ο χρήστης Asabatce δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-02-12, 12:47   #45
ζωημακ9

ζωημακ9 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημερα κι απο μενα! Δυστυχως μπαινω κι εγω στο κλαμπ των υποψηφιων για προεκλαμψια αφου ειμαι ελαφρως υπερβαρη και εμφανισα λευκωμα στα ουρα 250mg/dl παρακαλω...
Για την ωρα η πιεση μου ειναι 11 με 7 (η υψηλοτερη που χτυπησα ειναι 12,5 με 7,5) αλλα αυτο δεν απαλυνει τους φοβους μου αφου ειμαι μολις στη 17η εβδομαδα κι ο γιατρος μου εχει χτυπησει καμπανακι! Θελω να παρακαλεσω, οποια κοπελα ειχε παρομοια εμπειρια να μου δωσει καποια συμβουλη σχετικα με τη διατροφη, μηπως σωσω ο,τι μπορω!

Ευχαριστω εκ των προτερων!
Παλιά 08-05-12, 20:06   #46
KONSTANTINA.NIDINA

KONSTANTINA.NIDINA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ζωημακ9 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα κι απο μενα! Δυστυχως μπαινω κι εγω στο κλαμπ των υποψηφιων για προεκλαμψια αφου ειμαι ελαφρως υπερβαρη και εμφανισα λευκωμα στα ουρα 250mg/dl παρακαλω...
Για την ωρα η πιεση μου ειναι 11 με 7 (η υψηλοτερη που χτυπησα ειναι 12,5 με 7,5) αλλα αυτο δεν απαλυνει τους φοβους μου αφου ειμαι μολις στη 17η εβδομαδα κι ο γιατρος μου εχει χτυπησει καμπανακι! Θελω να παρακαλεσω, οποια κοπελα ειχε παρομοια εμπειρια να μου δωσει καποια συμβουλη σχετικα με τη διατροφη, μηπως σωσω ο,τι μπορω!

Ευχαριστω εκ των προτερων!
ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΑΛ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ....ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ......(ΑΜΑ ΚΑΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΓΑΛΑ,ΦΥΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΓΙΑΟΥΡΤΙ)
Ο χρήστης KONSTANTINA.NIDINA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-05-12, 20:08   #47
KONSTANTINA.NIDINA

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Asabatce Εμφάνιση μηνυμάτων
distixos den iparxei kapoios tropos na apo figeis tin proeklapsia..alla sini8os to pa8enoun gunaikes pou exoun upertasi prin tin egkumosini..gia auto oi egkues prepi na metrane ka8imerina tin piesi tous kai an exou 140/90 artiriaki piesi prei amesos na enimerosoun ton gitro tous

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ...ΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΕΧΩ 10 ΜΕ 7.....ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΦΤΑΣΑ ΕΩΣ 18 ΠΙΕΣΗ.....ΑΣΤΑ...ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗ ΕΓΙΝΕ...ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΤΑΣΙΚΗ
Παλιά 08-05-12, 20:16   #48
KONSTANTINA.NIDINA

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ravT Εμφάνιση μηνυμάτων
Χθες πληροφορήθηκα ότι μια συγγενής έχασε το μωράκι της στον 7ο μήνα της κύησης λόγω προεκλαμψίας...Παρολίγον να χαθεί και η ίδια. Δεν είχα διαβάσει ποτέ αυτά τα θέματα εδώ μέσα αλλά θυμόμουν ότι είχα δει υπόμνημα. Σήμερα που τα διάβασα, επιβεβαιώθηκαν οι υποψίες μου πως έφταιγε ο γιατρός της...Δεν είναι δυνατόν εν έτη 2009 να συμβαίνουν τέτοια γεγονότα όταν μάλιστα η εγκυμονούσα έχει κάποιους απ τους προδιαθεσικούς παράγοντες που αναγράφονται στο 2ο λινκ...

ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΠΑΘΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΜΩΡΟ!!!!!!ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΝΑ ΤΗΣ ΠΑΝΕ ΕΥΧΟΜΑΙ!!!!!ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ!!!!
Παλιά 08-05-12, 20:17   #49
KONSTANTINA.NIDINA

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rica Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει περίπτωση και άτομα υποτασικά να παρουσιάσουν κπ στιγμή (προ)εκλαμψία;

ΝΑΙ,ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!!!!ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ!!!!
Παλιά 09-05-12, 06:02   #50
Μπουρμπουρ1

Μπουρμπουρ1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο KONSTANTINA.NIDINA Εμφάνιση μηνυμάτων
ΝΑΙ,ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!!!!ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ!!!!
Εννοεις πως ησουν υποτασικη πριν την εγκυμοσυνη ή και κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης;γιατι εχει διαφορα.
Παλιά 30-05-12, 00:31   #51
myfavouritelullaby

myfavouritelullaby ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια γεια σας!
Δεν είχα ποτέ πρόβλημα υψηλής πίεσης-ίσα ίσα εμφάνιζα υπόταση πολλές φορές,αλλά στην εγκυμοσύνη έβαλα πολλά κιλά,31 κι ακόμα δεν γέννησα (!!!) κι επίσης είχα πολύ άγχος κ στεναχώρια κατα καιρούς.'Εκανα πίεση 13,3 με 9 προχτές κ σήμερα 14 με 7 κ ο γιατρός είναι ανήσυχος,θέλει να με παρακολουθεί 2 φορές την εβδομάδα...λέτε να πάθει τίποτα το μωρό μου που σαβούριαζα στο φαγητό??
Παλιά 10-06-12, 15:47   #52
*Marou*

*Marou* ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπερα κι απο εμενα!
Εχω ανησυχισει λιγακι γιατι τα ματια μου δεν πανε πολυ καλα!!!
Μεσα σε τρεις εβδομαδες εχω παθει 4 φορες κατι επεισοδιακια με τα ματια....
Δηλαδη ξαφνικα εκει που καθομαι σαν να χανω σταδιακα την οραση μου, βλεποντας "αστραπουλες" και μεσα σε μιση ωρα σαν να μην βλεπω τιποτα, αυτο συνολικα να κραταει τρια τεταρτα με μια ωρα...Γενικα εχω πολλα στιγματα στην οραση μου και αστραποβροντα!
Ανησυχισα πολυ να σας πω την αληθεια αλλα αρκεστηκα στο να παω στον οφθαλμιατρο, ο οποιος με διαβεβαιωσε οτι τα ματια μου ειναι περιφημα!!!
Δεν μου περασε καν απο το μυαλο να το πω στον μαιευτηρα μου, μεχρι που διαβασα το συμπτωματα της προεκλαμψιας.....και ειναι ενα απο αυτα!!!!!!!
Η πιεση μου δεν ξερω πως ειναι γιατι δεν εχω ασχοληθει ποτε με το θεμα και δεν ξερω ουτε καν τις φυσιολογικες τιμες!
Η μαιες μου την παιρνουν καθε φορα που παω αλλα τη γραφουν μηχανικα σε ενα χαρτι και δεν ξερω καν αν ο γιατρος μου το τσεκαρει.
Οσον αφορα την πρωτεινη στα ουρα,ποτε δεν εχουμε κανει αυτη την εξεταση!...
Πιστευετε οτι ειναι πολυ πιθανο να εχω?????????
Παλιά 10-06-12, 17:51   #53
molly

Το avatar του χρήστη molly

Περιοχή: Αθήνα
molly ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο *Marou* Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα κι απο εμενα!
Δηλαδη ξαφνικα εκει που καθομαι σαν να χανω σταδιακα την οραση μου, βλεποντας "αστραπουλες" και μεσα σε μιση ωρα σαν να μην βλεπω τιποτα, αυτο συνολικα να κραταει τρια τεταρτα με μια ωρα...Γενικα εχω πολλα στιγματα στην οραση μου και αστραποβροντα!
Ανησυχισα πολυ να σας πω την αληθεια αλλα αρκεστηκα στο να παω στον οφθαλμιατρο, ο οποιος με διαβεβαιωσε οτι τα ματια μου ειναι περιφημα!!!
Δεν μου περασε καν απο το μυαλο να το πω στον μαιευτηρα μου, μεχρι που διαβασα το συμπτωματα της προεκλαμψιας.....και ειναι ενα απο αυτα!!!!!!!
Η πιεση μου δεν ξερω πως ειναι γιατι δεν εχω ασχοληθει ποτε με το θεμα και δεν ξερω ουτε καν τις φυσιολογικες τιμες!
Η μαιες μου την παιρνουν καθε φορα που παω αλλα τη γραφουν μηχανικα σε ενα χαρτι και δεν ξερω καν αν ο γιατρος μου το τσεκαρει.
επειδη στην προηγουμενη μου εγκυμοσυνη που τελικα δεν εξελιχθηκε επειδη εκανα προεκλαμψια θα σου ελεγα να ενημερωσεις αμεσα τον γιατρο σου κ γενικα οτι μα οτι κ αν σου συμβαινει πρεπει να τον παιρνεις.κ σε καθε εξεταση ουρων να κοιτας την πρωτεινη εγω αυτη την φορα την κοιταω απο τον 6.
Ο χρήστης molly δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-06-12, 17:59   #54
KONSTANTINA.NIDINA

Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλησπερα κι απο εμενα!

κοπελα μου δεν θελω να σε τρομαξω,αλλα καλο ειναι να πας στον γιατρο σου
μην το αφηνεις..την εχω πατησει/......ποσο εβδομαδων εισαι;;;;;;
Παλιά 10-06-12, 18:00   #55
KONSTANTINA.NIDINA

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μπουρμπουρ1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοεις πως ησουν υποτασικη πριν την εγκυμοσυνη ή και κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης;γιατι εχει διαφορα.

αχ,συγνωμη...δεν το ειχα δει νωριτερα

παντα εχω πιεση 9,5-10-10,5...με 7-7,5-8

κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης ο γιατρος ποτε δεν μου μετρησε πιεση,ουτε καν ηξερα οτι ετσι πρεπει
Παλιά 10-06-12, 18:05   #56
KONSTANTINA.NIDINA

Προεπιλογή

Παράθεση:

εγω εμφανισα προεκλαμψια στην πρωτη μου ατυχη εγκυμοσυνη....στην δευτερη γεννησα προωρα 33 εβδομαδων και δεν παρουσιασα τιποτα....αλλα μου ειπε ο γιατρος για τωρα που ξεκινησα για τριτο,οτι υπαρχει περιπτωση να συμβει...θελει προσοχη,οσο μπορουμε κ να μετραμε την πιεση μας
Παλιά 10-06-12, 18:21   #57
*Marou*

*Marou* ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Aυριο κλεινω την 32 εβδομαδα και μπαινω στην 33...
Ειμουνα παντελως ανενημερωτη για το θεμα της προεκλαμψιας...
Θα ενημερωσω αμεσα τον γιατρο μου, σας ευχαριστω παρα πολυ..
Παλιά 10-06-12, 18:27   #58
KONSTANTINA.NIDINA

Προεπιλογή

Παράθεση:
Aυριο κλεινω την 32 εβδομαδα και μπαινω στην 33...
Ειμουνα παντελως ανενημερωτη για το θεμα της προεκλαμψιας...
Θα ενημερωσω αμεσα τον γιατρο μου, σας ευχαριστω παρα πολυ..

ευτυχως εχεις προχωρημενη εγκυμοσυνη,αλλα ενημερωσε τον........
κ εαν μπορεις κ απο μονη σου να ελεγχεις την πιεση
κ συχνα αιμα-ουρα
κ εαν ειναι αρνητικος ο γιατρος σου ,παρε κ δευτερη γνωμη

μια παθουσα!!!!!
Παλιά 10-06-12, 18:35   #59
*Marou*

*Marou* ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εσεις που το εχετε αντιμετωπισει σε προηγουμενες εγκυμοσυνες, ειχατε δει προβληματα στην οραση σας??
KONSTANTINA.NIDINΑ αυριο κιολας θα παω για ουρα-αιμα!Σε πια εβδομαδα το διεγνωσες εσυ??
Δηλαδη τα κυριαρχα δειγματα προεκλαμψιας ειναι λευκωμα στα ουρα και πιεση, σωστα?
Σου ευχομαι η τωρινη σου εγκυμοσυνη να παει υπεροχα χωρις κανενα απολυτως προβλημα!!!!!!
Παλιά 10-06-12, 18:42   #60
KONSTANTINA.NIDINA

Προεπιλογή

Παράθεση:
Εσεις που το εχετε αντιμετωπισει σε προηγουμενες εγκυμοσυνες, ειχατε δει προβληματα στην οραση σας??
KONSTANTINA.NIDINΑ αυριο κιολας θα παω για ουρα-αιμα!Σε πια εβδομαδα το διεγνωσες εσυ??
Δηλαδη τα κυριαρχα δειγματα προεκλαμψιας ειναι λευκωμα στα ουρα και πιεση, σωστα?
Σου ευχομαι η τωρινη σου εγκυμοσυνη να παει υπεροχα χωρις κανενα απολυτως προβλημα!!!!!!

στην οραση εγω δεν ειχα προβλημα απο οτι θυμαμαι....το 2002 εγινε......το 2007,ολα πηγανε καλα και γεννησα μεν προωρα,αλλα τα διδυμακια μου ειναι μια χαρα
τωρα εβαλα μπρος για τριτο...δεν ειμαι εγκυος ακομα..

ημουνα 28 περιπου εβδομαδα,αλλα δεν ειχα καλο γιατρο,ολο μου λεγε μια χαρα εισαι κ μια χαρα το μωρακι μας...με εβαλε στην κλινικη του,με χαπακωνε να μου πεφτει η πιεση,ολες τις εξετασεις μου τις κανανε εκει,αιμα-ουρα..οτι ναναι..τα σκεφτομαι κ τσατιζομαι

εφυγα ιπποκρατειο,ναναι καλα οι ανθρωποι με βοηθησαν παρα πολυ...αλλα δεν γινοτανε κατι με το μωρακι μου...29 εβδ.το γεννησα φυσιολογικα με προκληση,αλλα ειχε ηδη φυγει..........
για αυτο σου λεω,την εχω πατησει κ πλεον οχι μονο εναν γιατρο κ παντα ολα θα τα ελεγχω.......
μην αγχωνεσαι.....εισαι 33..ολα καλα θα πανε......το εμαθες νωρις
Παλιά 10-06-12, 18:46   #61
sara

sara ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εφοσον επαιρνες χαπια, τι προβλημα προεκυψε;
Δεν τρεφοταν σωστα το εμβρυο στον πλακουντα;
Ο χρήστης sara δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-06-12, 18:49   #62
KONSTANTINA.NIDINA

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sara Εμφάνιση μηνυμάτων
Εφοσον επαιρνες χαπια, τι προβλημα προεκυψε;
Δεν τρεφοταν σωστα το εμβρυο στον πλακουντα;

δεν ειχα σχεδον καθολου πλακουντα...και αυτο μου το ειπανε στο ιπποκρατειο,το ειδα κιολας,γιατι η μπεμπουλα μου βγηκε μαζι με τον υποτιθεμενο πλακουντα.....820 γρ ητανε το μωρακι μου....

μα ταλαιπωριομουνα τοσον καιρο κ δεν με εκοβε να παρω κ δευτερη γνωμη.....τι να πω...........πιεση στο φουλ,πρηξιμο στο φουλ...φαρμακα κανονικα ολα,εξετασεις τα παντα.....αλλα οπως ειπα μου τα κανανε ολα αυτος κ η γυναικα του.....κ ηθελε οταν με εβαλε στην κλινικη να μου το παρει με καισαρικη......που τον βρηκα ρε παιδια τετοιον γυναικολογο ..αχ.αχ

και ητανε τοτε απο τους πιο ξακουστους.....ετυχε σε μενα

ευτυχως περασαν αυτα

παμε για αλλα,αλλα πιο προσεκτικα..........
Παλιά 10-06-12, 18:52   #63
sara

sara ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Περασες δυσκολα,
Τα καλυτερα απο εδω και περα ευχομαι!
Ο χρήστης sara δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-06-12, 18:52   #64
*Marou*

*Marou* ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλη αρχη αρχη λοιπον!!!!!!!Ολα θα πανε καλα αφου εισαι πολυ ενημερωμενη και το ψαχνεις πολυ!!!
Ειναι σημαντικο να εχεις εμπιστοσυνη στον γιατρο σου παντως.....πραγμα που δεν εχω εγω!
Αλλα συμφωνω απολυτως....κι αλλη γνωμη απο αλλον γιατρο για να ειμαστε ησυχες..........
Παλιά 10-06-12, 18:56   #65
KONSTANTINA.NIDINA

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sara Εμφάνιση μηνυμάτων
Περασες δυσκολα,
Τα καλυτερα απο εδω και περα ευχομαι!

να σαι καλα!!!
κ εσυ οτι επιθυμεις!!!
Παλιά 10-06-12, 18:58   #66
KONSTANTINA.NIDINA

Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλη αρχη αρχη λοιπον!!!!!!!Ολα θα πανε καλα αφου εισαι πολυ ενημερωμενη και το ψαχνεις πολυ!!!
Ειναι σημαντικο να εχεις εμπιστοσυνη στον γιατρο σου παντως.....πραγμα που δεν εχω εγω!
Αλλα συμφωνω απολυτως....κι αλλη γνωμη απο αλλον γιατρο για να ειμαστε ησυχες..........

να σαι καλα!!!!
ναι ,παντα δευτερη γνωμη κ για ολα τα πραγματα!!!!

ολα καλα κοριτσια!!!!!!
οτι καλύτερο ευχομαι!!!
Παλιά 10-06-12, 19:02   #67
*Marou*

*Marou* ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Θα επισκευτω αυριο εναν αλλον γιατρο (με τον οποιο ειχα κλεισει ραντευου για δευτερη γνωμη για ενα αλλο θεμα που μας απασχολουσε), θα κανω και εξαιτασεις και θα σας πω αν ειμαι "επικινδυνη" για προεκαλμψια..
τα φιλια μου,
καλο απογευμα!
Παλιά 10-06-12, 19:06   #68
KONSTANTINA.NIDINA

Προεπιλογή

Παράθεση:
Θα επισκευτω αυριο εναν αλλον γιατρο (με τον οποιο ειχα κλεισει ραντευου για δευτερη γνωμη για ενα αλλο θεμα που μας απασχολουσε), θα κανω και εξαιτασεις και θα σας πω αν ειμαι "επικινδυνη" για προεκαλμψια..
τα φιλια μου,
καλο απογευμα!

πολυ ωραια!!!!ετσι να κανεις!!!!
καλο απογευμα κ σε σενα!!!!!

ευτυχως ενημερωνομαστε η μια με την αλλη,για οτιδηποτε!!!
μας φερνει πιο κοντα πιστευω!!!!!
Παλιά 10-06-12, 19:14   #69
Μπουρμπουρ1

Προεπιλογή

Παράθεση:
αχ,συγνωμη...δεν το ειχα δει νωριτερα

παντα εχω πιεση 9,5-10-10,5...με 7-7,5-8

κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης ο γιατρος ποτε δεν μου μετρησε πιεση,ουτε καν ηξερα οτι ετσι πρεπει
Ευχαριστω για την διευκρινηση, γιατι απ,οτι εχω καταλαβει ειναι απιθανο να εισαι υποτασικη στη διαρκεια της εγκυμοσυνης και ξαφνικα να κανεις προεκλαμψια! Η υποταση πριν την εγκυμοσυνη δεν παιζει κανενα ρολο.

Ο γιατρος σου δεν σου τσεκαρε ποτε την πιεση;;;μου φαινεται τραγικο...
Παλιά 10-06-12, 19:18   #70
KONSTANTINA.NIDINA

Προεπιλογή

[QUOTE=Μπουρμπουρ1;2395244]Ευχαριστω για την διευκρινηση, γιατι απ,οτι εχω καταλαβει ειναι απιθανο να εισαι υποτασικη στη διαρκεια της εγκυμοσυνης και ξαφνικα να κανεις προεκλαμψια! Η υποταση πριν την εγκυμοσυνη δεν παιζει κανενα ρολο.

Ο γιατρος σου δεν σου τσεκαρε ποτε την πιεση;;;μου φαινεται τραγικο...

ποτε ομωςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς!!!!!!
κ εγω δεν ηξερα οτι πρεπει,,,,ουτε με ζυγιζε//////
μα ημουνα υποτασικη κ σε καποια φαση αρχισε να ανεβαινει η πιεση,αλλα ποιος να το ξερει..
δεν μπορει με το που εμεινα εγκυος να ανεβηκε κ η πιεση...σταδιακα εγινε κ προς τον τελευταιο καιρο,οταν αρχισα κ να πρηζομαι οπως ανεφερα...μεχρι τοτε ημουνα σαν να μην ημουνα εγκυος...ολα καλα μου πηγαινανε
Παλιά 10-06-12, 19:33   #71
Μπουρμπουρ1

Προεπιλογή

Παράθεση:
ποτε ομωςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς!!!!!!
κ εγω δεν ηξερα οτι πρεπει,,,,ουτε με ζυγιζε//////
μα ημουνα υποτασικη κ σε καποια φαση αρχισε να ανεβαινει η πιεση,αλλα ποιος να το ξερει..
δεν μπορει με το που εμεινα εγκυος να ανεβηκε κ η πιεση...σταδιακα εγινε κ προς τον τελευταιο καιρο,οταν αρχισα κ να πρηζομαι οπως ανεφερα...μεχρι τοτε ημουνα σαν να μην ημουνα εγκυος...ολα καλα μου πηγαινανε
Ε, μα ναι, συνηθως μετα τον 5ο μηνα αρχιζει σιγα σιγα να ανεβαινει και περιπου στον 7ο-8ο την τσεκαρουμε καλυτερα. Το οτι ησουν υποτασικη πριν την εγκυμοσυνη δεν παιζει κανενα ρολο!!!
Ωραιος γιατρος!!!
Παλιά 10-06-12, 19:36   #72
KONSTANTINA.NIDINA

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μπουρμπουρ1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε, μα ναι, συνηθως μετα τον 5ο μηνα αρχιζει σιγα σιγα να ανεβαινει και περιπου στον 7ο-8ο την τσεκαρουμε καλυτερα. Το οτι ησουν υποτασικη πριν την εγκυμοσυνη δεν παιζει κανενα ρολο!!!
Ωραιος γιατρος!!!

ασε ασε

ναι συμφωνω...τωρα ξερω
λιγο αργα μεν αλλα ξερω
Παλιά 10-06-12, 19:43   #73
*Marou*

*Marou* ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μεχρι ποσο πρεπει να ειναι η πιεση για τις εγκυουλες, για να θεωρειται φυσιολογικη?
Παλιά 10-06-12, 19:46   #74
KONSTANTINA.NIDINA

Προεπιλογή

Παράθεση:
Μεχρι ποσο πρεπει να ειναι η πιεση για τις εγκυουλες, για να θεωρειται φυσιολογικη?

νομιζω οσο ειναι κανονικα..δεν πρεπει να αλλαζει στην εγκυμοσυνη
καθε αλλαγη εγκυμονει κινδυνους,,
ετσι νομιζω,αλλα εναν γνωριζει καποια αλλη κοπελα κατι αλλο ας μας το πει να ξερουμε κ οι υπολοιπες!!!!!
ρωτησε το γιατρο σου η ψαξτο κ στο ιντερνετ...
Παλιά 10-06-12, 19:57   #75
Μπουρμπουρ1

Προεπιλογή

Παράθεση:
Ναι οπως λεει η ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ οσο η κανονικη. Δηλ:
9εως 12 η μεγαλη
6εως 9 η μικρη.
Αν δεν εχεις πιεσομετρο σπιτι πηγαινε στο φαρμακειο να στην μετρανε ποτε ποτε.
Αυτο που εγραψες για τα ματια ειναι σημαντικο ρωτα τον νεο γιατρο που θα πας για εξεταση λευκωματος ουρων 24ωρου να σου φυγει η εγνοια!
Παλιά 10-06-12, 20:31   #76
*Marou*

*Marou* ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστω κοριτσια!
Δεν ειχα καμια σχεση με το θεμα!Ηταν το τελευταιο πραγμα που με αγχωνε στην εγκυμοσυνη, τωρα θα ειναι το πρωτο!
Παλιά 10-06-12, 20:35   #77
Μπουρμπουρ1

Προεπιλογή

Παράθεση:
Ευχαριστω κοριτσια!
Δεν ειχα καμια σχεση με το θεμα!Ηταν το τελευταιο πραγμα που με αγχωνε στην εγκυμοσυνη, τωρα θα ειναι το πρωτο!
Ε, οχι βρε παιδι μου, σου 'τυχαν τοσα σε αυτη την εγκυμοσυνη, να εχεις κι αυτο; κι απο την αποψη των πιθανοτητων δυσκολο το βλεπω... δε νομιζω!
απλως τσεκαρε το.
Παλιά 10-06-12, 20:41   #78
*Marou*

*Marou* ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ξερω εγω βρε παιδακι μου....
τι να πω!!!!!!!!Τοσα που μου ετυχαν, νοιωθω πως οτι αλλο και να μου τυχει θα ειναι αναμενομενο!!Τα περιμενω ολα δηλαδη!
(Μου τυχανε κι αλλα παραδοξα εντομεταξει που δεν τα εχω αναφερει στο φορουμ!)
Το κοριτσακι μου θα βγει και θα ειναι ο νεος κουταλιανος!!!!!

Ας βγει υγειες και χαρουμενο παιδακι κι ας εχω περασει δια πυρος και σιδηρου..
Παλιά 11-06-12, 00:57   #79
gmichalop
Παλιός Λογαριασμός Μέλους

Περιοχή: Βριλήσσια
gmichalop ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τα ανώτερα φυσιολογικά όρια πίεσης στην εγκυμοσύνη είναι λίγο υψηλότερα από αυτά που αναφέρθηκαν, 140/90, αν και πρέπει να λαμβάνεται υπόψη και η πίεση που έχει η γυναίκα όταν δεν είναι έγκυος. Π.χ. για μια γυναίκα που στην πρώτη επίσκεψη έχει 80/50, το να ανέβει στο 130/80 στην εγκυμοσύνη σημαίνει ότι χρειάζεται παρακολούθηση.
Εξίσου σημαντικό πάντως είναι η παρακολούθηση του λευκώματος ούρων σε κάθε επίσκεψη γιατί αυτό αποτελεί έναν παράγοντα που πρέπει να συνυπολογίζεται στην αξιολόγηση. Ξέρω ότι πολλοί συνάδελφοί μου δεν το κάνουν όμως είναι πολύ εύκολη εξέταση ιατρείου και δίνει πολύ σημαντικές πληροφορίες.

Γιώργος
Ο χρήστης gmichalop δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-06-12, 14:50   #80
*Marou*

*Marou* ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γιωργο ευχαριστουμε παρα πολυ για την ενημερωση!
Ο δικος μου γιατρος ποτε δεν μου εχει κανει την εξαιταση και ειμαι στον 8ο......
Ελπιζω να μην ειναι αργα τωρα πια!!

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές