Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 10-07-08, 12:33   #1
saravalaki

saravalaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή agnus cactus

Σε καποιο σαιτ διαβασα για ενα βοτανο το agnous cactus που πωλειται στα φαρμακεια με το ονομα vitex το οποιο ρυθμιζει φυσικα τα προβληματα υποφυσης οπως ειναι οι πολυκυστικες.εχει ακουσει καποια κατι για αυτο ;το εχετε δοκιμασει κ αν ναι ειδατε αποτελεσμα;
Ο χρήστης saravalaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-07-08, 20:06   #2
XARA

XARA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα saravalaki λοιπον και εγω σε κάποιο άλλο site τέτοιου τύπου το έχω διαβασεί ότι το παραγγελνεις απο το φαρμακείο και κοστιζει 35 ευρω το έχουν πάρει πολλές κοπέλες με πολυκυστικές και έμειναν έγκυες με φυσικό τρόπο.πέρνεις ένα το πρώι ένα το βράδυ αλλα δεν ξέρω τίποτα περισσότερο, το ψάχνω όμως και έγω, αν έχω νεότερα θα σε ενημερώσω. φιλια
Ο χρήστης XARA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-07-08, 13:05   #3
saravalaki

Προεπιλογή

επειδη βλεπω πως δεν γνωριζεται για αυτο το βοτανο σας παραθετω την σελιδα που διαβασα για το βοτανο αυτο μηπως βοηθηθουν καποιες
http://www.hostingphpbb.com/forum/vi...798&mforum=ivf
Παλιά 22-07-08, 11:07   #4
saravalaki

Προεπιλογή

θα ηθελα να παραθεσω καποιες επιπλεον πληροφοριες που βρηκε μια φιλη για οποια ενδιαφερεται

Πρόσφατες μελέτες έχουν επιβεβαιώσει την ενίσχυση της γονιμότητας του δυναμικού των πολλών διατροφικών και φυτικά συστατικά. Βότανα σαν vitex agnus castus (που συχνά αποκαλείται vitex ή chasteberry) και το αμινοξύ L-καρνιτίνη έχουν δείξει να βελτιστοποιήσετε την αναπαραγωγική υγεία των γυναικών και ανδρών αντίστοιχα.
Ορμονική ισορροπία είναι σημαντικό για την τακτική ωοθυλακιορρηξίας σε γυναίκες που προσπαθούν να συλλάβουν. Αυτό επιτρέπει την υγιή ανάπτυξη των αναπαραγωγικών ιστών στη μήτρα, ούτως ώστε να μπορεί το αυγό του εμφυτεύματος. Θα επιτρέπει επίσης την ωρίμανση των ωοθηκών. Για τους άνδρες, την ποιότητα του σπέρματος, υγιή σπερματοζωάρια σχηματισμό και την κινητικότητα του σπέρματος είναι ζωτικής σημασίας για την αναπαραγωγική ευημερία.
Συνδυάζοντας τις καλύτερες της παραδοσιακής ιατρικής επιστήμης και βότανα, συμπληρώματα όπως η γονιμότητα FertilAid συνδυάζουν βασικές βιταμίνες και ανόργανα συστατικά με φυτικά σκευάσματα που προάγουν τη γονιμότητα και την αναπαραγωγική της ευεξίας. Με ένα ιστορικό ασφαλούς χρήσης, τα κλινικά δεδομένα αποκαλύπτουν ότι οι εν λόγω θρεπτικών συστατικών είναι αποτελεσματική και επιτυχής στην αύξηση της πιθανότητας σύλληψης.
Συμπληρώματα για τη γονιμότητα των γυναικών
Πολυάριθμες μελέτες έχουν αποκαλύψει ότι vitex (chasteberry) επέδειξε τεράστια ευκολία στην ανακούφιση των συμπτωμάτων ή την αντιμετώπιση των ελλείψεων που συνδέονται με τις ορμονικές ανισορροπίες. Vitex αποτελεί βασικό συστατικό σε FertilAid για τις Γυναίκες και μπορεί να βοηθήσει τις γυναίκες που δεν έχουν τακτική ή κανονικής εμμηνόρροιας κύκλους. Vitex μπορεί επίσης να είναι χρήσιμη για τις γυναίκες με PCOS (σύνδρομο πολυκυστικών Ωοθήκες). Vitex έχει αποδειχθεί ότι ενισχύουν τη γονιμότητα σε κλινικές μελέτες - και οι γυναίκες με διαταραχές της γονιμότητας επωφελήθηκαν από vitex, με περισσότερες κυήσεις σε σχέση με το εικονικό φάρμακο ομάδες.
Επειδή vitex agnus κάκτων πλήττει καίρια τις ορμόνες που ρυθμίζουν την ισορροπία και τον κύκλο της εμμηνόρροιας, vitex μπορεί να βοηθήσει στην εξισορρόπηση των σχέσεων μετάδοσης και τα επίπεδα των ορμονών που απαιτούνται για την κανονική λειτουργία της εμμηνόρροιας, ωορρηξίας και την γονιμότητα. Πιο συγκεκριμένα, vitex μπορεί να χρησιμοποιηθεί από γυναίκες με ovulatory δυσλειτουργία και οι γυναίκες με μικρότερη luteal φάσεις. Vitex μπορεί επίσης να χρησιμοποιηθεί μετά από διακοπή της χρήσης των χαπιών ελέγχου των γεννήσεων για την αποκατάσταση της κανονικής ωορρηξίας.
Ολοκλήρωση πριν από τη σύλληψη της βιταμίνης υποστήριξη έχει αποδειχθεί επίσης ότι θα βοηθήσει στη βελτίωση της γονιμότητας. Βιταμίνες C και Ε είναι σημαντικά αντιοξειδωτικά εκκαθαρίσεις που παίζουν ζωτικό ρόλο στην αποκατάσταση ζημιών που προκλήθηκαν από το περιβάλλον, η γήρανση και στην πρόληψη της κυψελωτής οξειδωτικές βλάβες που οφείλονται σε ελεύθερες ρίζες. Η βιταμίνη Ε είναι ένα σημαντικό αντιοξειδωτικό επίκεντρο συνολική αναπαραγωγική υγεία και ευεξία. Σε μια πρώτη δίκη του ανθρώπου, ζευγάρια με προβλήματα γονιμότητας που δόθηκαν βιταμίνης Ε παρουσίασαν σημαντική αύξηση της γονιμότητας. Άλλες μελέτες δείχνουν ότι πριν από τη σύλληψη, συμπληρώματα βιταμίνης μπορεί να αυξήσει τη γονιμότητα. Συμπληρωμάτων φυλλικού οξέος είναι επίσης απαραίτητη για να βοηθήσει στην πρόληψη των εκ γενετής ελαττώματα.
Vitex - σε συνεννόηση με τα άλλα φυτικά-θρεπτικών συστατικών στο FertilAid - μπορεί να προωθήσει την αποκατάσταση και την ισορροπία των ορμονών που διαδραματίζουν καίριο ρόλο στην υγεία και την τακτική της εμμηνόρροιας ωορρηξίας, υποστηρίζοντας μια γυναίκα αναπαραγωγικά όργανα και την ανάπτυξη των αναπαραγωγικών ιστών.
7 θεραπευτικά φυτά
Οι περισσότερες γυναίκες με ΣΠΩ δεν επιθυμούν να παίρνουν φάρμακα σε χρόνια βάση, ιδιαίτερα μάλιστα αν μπορούν να το αποφύγουν. Κάποιες θέλουν να διακόψουν το φάρμακο που παίρνουν για μήνες ή και χρόνια, αλλά φοβούνται μήπως τα προβλήματα επανέλθουν δριμύτερα. Τέλος, υπάρχουν κι εκείνες που ήδη δοκίμασαν κάποιο φάρμακο, δεν είδαν το επιθυμητό αποτέλεσμα ή υπέφεραν από παρενέργειες. «Η φυτοθεραπεία ακούγεται ιδιαίτερα ελκυστική, ιδιαίτερα όταν η διατροφή και η άσκηση δεν αρκούν ή, για να είμαστε ειλικρινείς, δεν γίνονται επιμελώς και χρειάζεται μια μικρή βοήθεια. Λόγω του ευρέος φάσματος που διαθέτουν, τα βότανα συχνά προσφέρουν μια ολιστική θεραπευτική προσέγγιση».
Πώς βοηθούν
«Τα φυτικά, όπως και τα κλασικά φάρμακα, εστιάζουν σε κάποια από τα επιμέρους προβλήματα του ΣΠΩ, όπως οι ανωμαλίες περιόδου, η ανεπιθύμητη τριχοφυϊα, η υπογονιμότητα, η αντοχή στην ινσουλίνη και το σωματικό βάρος. Παρ όλα αυτά, δεν είναι σπάνιο κάποιο βότανο να δρα ευεργετικά σε παραπάνω από μία εκδηλώσεις του συνδρόμου», λέει ο κ. Παπαθανασίου και μας αναλύει τις ευεργετικές ιδιότητες κάποιων από τα φυτά που βοηθούν.
Vitex Agnus-Castus (Λυγαριά): Ρυθμίζει τις ορμόνες, βελτιώνει το σεξ
Βοηθά στην αποκατάσταση της ορμονικής ισορροπίας, ιδιαίτερα σε γυναίκες με πολλά οιστρογόνα και λιγότερη προγεστερόνη. Οι γυναίκες με ΣΠΩ που δεν κάνουν συχνά ωορρηξία έχουν σχετική έλλειψη προγεστερόνης και υπερβολική δράση οιστρογόνων, άρα ενδέχεται να ανταποκριθούν θετικά στη χρήση λυγαριάς. Έχει χρησιμοποιηθεί με επιτυχία στην επαναφορά της περιόδου και τη βελτίωση της γονιμότητας, όταν αυτή οφείλεται σε ορμονικά αίτια. Επιπλέον, η λυγαριά μπορεί να βοηθήσει στην ανεπάρκεια του ωχρού σωματίου, της πληγής δηλαδή που παραμένει παροδικά στην ωοθήκη μετά την ωορρηξία και που παράγει προγεστερόνη. Ως γνωστό αφροδισιακό, υπόσχεται καλύτερο σεξ μαζί με βελτιωμένη γονιμότητα!
Saw Palmetto: Ισορροπεί τα ανδρογόνα
Έχει δράση κατά των αντρικών ορμονών. Ενώ στους άντρες χρησιμοποιείται για την υπερτροφία του προστάτη, έχει επίσης ευεργετική δράση σε γυναίκες με πολλά ανδρογόνα, όπως στο ΣΠΩ. Μπορεί να βοηθήσει στις περιπτώσεις ανεπιθύμητης τριχοφυϊας, ακμής και τριχόπτωσης. Επειδή μπορεί να οδηγήσει σε αύξηση του βάρους, δεν είναι κατάλληλο για τις γυναίκες με ΣΠΩ που θέλουν να χάσουν μερικά ανεπιθύμητα κιλά.
Ηoly Βasil: Ρυθμίζει το σάκχαρο
Έχει κι αυτό δράση κατά των ανδρογόνων, σε συνδυασμό με χαλαρωτικές ιδιότητες. Το βότανο αυτό μπορεί να είναι ιδιαίτερα χρήσιμο για γυναίκες με ΣΠΩ, γιατί έχει βρεθεί ότι μειώνει το σάκχαρο πριν και μετά το φαγητό αλλά και τα λιπίδια του αίματος.
Fenugreek (Τριγονέλα):Για τη χοληστερίνη κι όχι μόνο
Είναι ισχυρό αντι-ανδρογόνο, με ευεργετική επίδραση κατά της χοληστερόλης, του σακχάρου και διαφόρων φλεγμονών.
Liquorice (Γλυκόριζα): Βελτιώνει ακμή & ανεπιθύμητη τριχοφυϊα
Λειτουργεί κατά των ανδρογόνων και συνεπώς βελτιώνει την ακμή και μειώνει την ανεπιθύμητη τριχοφυΐα. Αποκαθιστά την καλή λειτουργία των επινεφριδίων, που συχνά συμμετέχουν στην ορμονική διαταραχή του ΣΠΩ. Μπορεί να επαναφέρει την LH στα φυσιολογικά επίπεδα. Η μακροχρόνια χορήγησή του όμως μπορεί να προκαλέσει κατακράτηση νερού και υψηλή πίεση κι αυτό περιορίζει τη χρήση του σε κάποιες γυναίκες με ΣΠΩ.
Shatavari: Ιδανικό για την υπογονιμότητα
Στα ινδικά σημαίνει «η γυναίκα που έχει χίλιους άντρες» και θεωρείται αναζωογονητικό των γυναικείων γεννητικών οργάνων. Χρησιμοποιείται ευρέως στη θεραπεία της υπογονιμότητας, των αποβολών και της μειωμένης ερωτικής επιθυμίας. Επίσης, έχει ευεργετική δράση σε άλλα όργανα, όπως στους πνεύμονες, το στομάχι και τις αρθρώσεις.
Παλιά 07-08-08, 11:03   #5
saravalaki

Προεπιλογή

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ .ΕΧΩ ΧΑΘΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ ΛΙΓΟ ΑΠΟΚΑΤΩ ΑΛΛΑ ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΝΕΑ.
ΘΥΜΑΣΤΕ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΙς ΚΥΣΤΕΣ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΙς ΕΝΕΣΕΙς Κ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΝΤΙΣΥΛΛΥΠΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ΠΕΙΡΑΞΑΝ ΠΗΡΑ ΤΟ ΜΙΣΟ ΚΟΥΤΙ Κ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΟ ΑΓΚΝΟΥς .
ΠΡΟΧΘΕς ΕΙΜΟΥΝΑ ΣΤΗΝ 15 ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ Κ ΕΚΑΝΑ ΥΠΕΡΥΧΟ.
ΟΙ ΚΥΣΤΕς ΕΦΥΓΑΝ Κ ΤΗΝ 12-13 ΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΩΟΡΗΞΙΑ ΧΩΡΙΣ ΦΑΡΜΑΚΑ.
ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ.ΤΟ ΒΟΤΑΝΟ ΕΚΑΝΕ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΙΑΣΑΜΕ ΝΙΝΙ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΠΟΥ ΠΕΤΥΧΕ ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ Κ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΣΕΡΠΑΦΑΡ ΕΝΕΣΕΙς Κ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕς.
ΕΤΣΙ ΘΑ ΦΥΓΩ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΟΥΛΕΣ ΧΑΛΑΡΗ Κ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΕΧΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ.
ΘΑ ΣΑς ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΣ.
ΦΙΛΙΑ
Παλιά 07-08-08, 11:07   #6
GEORGI

Το avatar του χρήστη GEORGI

GEORGI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο saravalaki
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ .ΕΧΩ ΧΑΘΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ ΛΙΓΟ ΑΠΟΚΑΤΩ ΑΛΛΑ ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΝΕΑ.
ΘΥΜΑΣΤΕ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΙς ΚΥΣΤΕΣ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΙς ΕΝΕΣΕΙς Κ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΝΤΙΣΥΛΛΥΠΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ΠΕΙΡΑΞΑΝ ΠΗΡΑ ΤΟ ΜΙΣΟ ΚΟΥΤΙ Κ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΟ ΑΓΚΝΟΥς .
ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ.ΤΟ ΒΟΤΑΝΟ ΕΚΑΝΕ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΙΑΣΑΜΕ ΝΙΝΙ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΠΟΥ ΠΕΤΥΧΕ ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ Κ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΣΕΡΠΑΦΑΡ ΕΝΕΣΕΙς Κ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕς.
ΕΤΣΙ ΘΑ ΦΥΓΩ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΟΥΛΕΣ ΧΑΛΑΡΗ Κ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΕΧΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ.
ΦΙΛΙΑ
Δώς μου πληροφορίες σε παρακαλώ? Από που το προμηθεύεσαι? Πως το ζητάς?
Ο χρήστης GEORGI δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-08-08, 11:13   #7
saravalaki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GEORGI
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο saravalaki
ΦΙΛΙΑ
Δώς μου πληροφορίες σε παρακαλώ? Από που το προμηθεύεσαι? Πως το ζητάς?
το παιρνεις απο το φαρμακειο {ψαξε ομωσ για φαρμακειο που να πουλαει κ ομοιοπαθητικα φαρμακα πχ Μπακακος}.ειναι ενα φυαλιδιο με 60 χαπια {2την ημερα πρωι -βραδυ} κ κοστιζει γυρω στα 28ευρω.μονο που δεν κανει να το παρεις αν ακολουθεις καποια αγωγη η παιρνεις αντισυλληπτικα το ζητας
vitex agnus cactous τησ εταιριασ lamperts των 1000μγρ.Αν δεν το θυμασαι γραφτο γιατι ισως να χρειαστει να στο παραγγειλουν

Επιστροφή στην κορυφή
Παλιά 01-11-08, 15:08   #8
Ssofia

Ssofia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας, ομοιοπαθούσα καθώς αντιλαμβάνεστε για αυτό θα ήθελα μια διευκρίνιση. Το σκεύασμα αυτό χορηγείται χωρίς ιατρική συνταγή. Τι παρενέργειες έχει (δεν ακολουθώ καμία απολύτως αγωγή); Θεωρείται φυτικό;

Ευχαριστώ πολύ
Ο χρήστης Ssofia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-05-09, 13:57   #9
katerini

katerini χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Το σκευασμα δεν εχει παρενεργειες απο τη στιγμη που δεν ακολουθεις καποια θεραπεια. Εγω το εχω ξεκινησει αλλα ειναι νωρις ακομη για αποτελέσματα. Στο φαρμακειο μου είπανε ότι δεν κάνει κακό στον οργανισμό αλλά μπορεί να χρειαστεί χρηση για αρκετους μήνες με ποσοστα βελτίωσης 20%. Τώρα τι να πω? Πολλές γυναίκες αναφέρουν πως έχουν σωθεί απο τον πρώτο μήνα της χρήσης του!
Ο χρήστης katerini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-12-09, 16:34   #10
foulitsa

foulitsa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Agnus Cactus

Καλησπέρα σε όλους. Χρόνια πολλά και καλά. Δεν έχω ξαναγράψει σε forum, αλλά πήρα την απόφαση γιατί από εσάς έμαθα για το agnus cactus. Μετά από χρήση 22 ημερών (ο κύκλος μου κρατάει 36 μέρες) έμεινα έγκυος! Και να φανταστείτε ότι προσπαθούσαμε χρόνια (είμαστε 7 χρόνια παντρεμένοι και δεν παίρναμε ποτέ κάποια προφύλαξη). Έχω πάρει κι εγώ serpafar με μόνο αποτέλεσμα να έχω φουσκώσει απίστευτα μέσα σε 3 μήνες.
Δεν ξέρω αν πρόκειται, απλά, για μια σύμπτωση, αλλά θεώρησα ότι χρωστώ τουλάχιστον ένα ευχαριστώ και θέλω να δώσω θάρρος και κουράγιο σε όσες γυναίκες βρίσκονται στην προσπάθεια. Βέβαια, η πίστη και η προσευχή βοηθάει αφάνταστα (τελείως προσωπική άποψη και συγγνώμη αν θίγω κάποιον). Σας εύχομαι καλή χρονιά.
Ο χρήστης foulitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-12-09, 21:48   #11
sisika

sisika ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ρωτήσατε το γυναικολόγο σας πριν το χρησιμόποιήσετε?
Κι αν ρυθμίζεται τόσο εύκολα ο κύκλος,γιατί οι ενδοκρινολόγοι μας πλακώνουν στα αντισυλληπτικά και δεν μας δίνουν απλά βοτανάκια?
Κι γω με πολυκυστικές και είμαι σε θεραπεία gynofen για 1 χρόνο.
Ο χρήστης sisika δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-02-10, 17:00   #12
Μηλίτσα

Το avatar του χρήστη Μηλίτσα

Μηλίτσα χωρίς αξιολόγηση
Smile

το ξαναφερα στην επιφανεια γιατι ειναι πολυ ενδιαφερον θεματακι! Θα ρωτησω τη γιατρο μου σχετικα...
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 27-02-10, 09:07   #13
natasa.

Το avatar του χρήστη natasa.

natasa. χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλημέρα μηλίτσα.....όντως πολύ ενδιαφέρον το θεματάκι! όταν μάθεις πες και σε μας!

Ο χρήστης natasa. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-02-10, 13:48   #14
Rinoula

Το avatar του χρήστη Rinoula

Περιοχή: Αθήνα
Rinoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

οι γιατροί φυσικά και δε συστηνουν τέτοια βότανα. Αλίμονο αν τα σύστηναν, δεν θα είχε μείνει γιατρός για γιατρός, θα είχαν γείνει όλοι ομοιοπαθητικοί! Με τους γιατρούς και τις φαρμακευτικές παίζονται τεράστια συμφέροντα (είμαι μες τα πράγματα και ξέρω) γιαυτό μην απορείτε αν ρωτήσετε το γιατρό σας σχετικά με μια φυσική θεραπεία και σας "βρίσει". Οι περισσότεροι δεν παραδέχονται καμία θεραπεία παρεκτός των φαρμάκων. Κι εγώ πήρα το agnus cactus ένα μήνα. Εγώ το έπαιρνα μία φορά την μέρα, κάθε βράδυ, έτσι μου είχαν πει, δεν ξέρω γιατί. Με το βότανο αυτό δε σημαίνει ότι θα μείνεις έγγυος (αν ηταν έτσι θα το παίρναμε όλες και θα κάναμε νινιά) όμως βοηθάει πολύ τον κύκλο γυναικών με προβλήματα πολυκιστικών, καθυστέρησης ωορηξίας κτλ. Εμένα με βοήθησε πάντως και σκοπεύω να το ξαναπαραγγείλω. Πάντως προσοχή! Κανένα βότανο από μόνο του δεν κάνει θαύματα!

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".
Ο χρήστης Rinoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-02-10, 14:27   #15
sia77

Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
sia77 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

το εχει εδω

http://www.e-farmacy.gr/product_info...oducts_id=1446
Ο χρήστης sia77 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-02-10, 20:35   #16
eleniturkey

Περιοχή: smirni turkey
eleniturkey χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

kalispera ..kala auta me to botano alla kathe pote to pineis?meta tin periodo?kai ean to pineis kai eisai i emeines egkuos to ginete?to stamatas?exei kamia epiroi sto embruo?kserei kamia kopela?
Ο χρήστης eleniturkey δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-02-10, 20:53   #17
Rinoula

Rinoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eleniturkey Εμφάνιση μηνυμάτων
kalispera ..kala auta me to botano alla kathe pote to pineis?meta tin periodo?kai ean to pineis kai eisai i emeines egkuos to ginete?to stamatas?exei kamia epiroi sto embruo?kserei kamia kopela?
τη θεραπεία αυτή την κάνεις 1-3 μήνες, 1 χάπι την ημέρα. Θεωρείται φυσική προγεστερόνη κι έτσι δεν έχει καμία παρενέργια ούτε για σένα ούτε για το έμβρυο αν μείνεις στο μεταξύ έγγυος. Καλό όμως είναι να συμβουλευτείς έναν ομοιοπαθητικό για να σου πει λεπτομέρειες και να σε διαφωτίσει καλύτερα. Μη δινουμε κι εμείς έτσι στην τύχη αγωγές απ'το ίντερνετ. Ισως δεν είναι σωστό.
Παλιά 28-02-10, 21:42   #18
eleniturkey

Προεπιλογή

rinoula mou se euxaristw.me ta tosa po diabazoume edw mesa giatroi giname,,pame gia didaktoriko pleon..egw einai na kanw salpigografia 16 tou mina.alla skeftomai na parw to agnus efoson einai botano.kai den einai epikindino apo oso fantazome,,pou na ton brw kopela mou ton omoiopathitiko edw?nomizeis kseroun ti einai omoiopathitikos??lew na to parw kai o theos boithos
Παλιά 28-02-10, 21:46   #19
Rinoula

Rinoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eleniturkey Εμφάνιση μηνυμάτων
rinoula mou se euxaristw.me ta tosa po diabazoume edw mesa giatroi giname,,pame gia didaktoriko pleon..egw einai na kanw salpigografia 16 tou mina.alla skeftomai na parw to agnus efoson einai botano.kai den einai epikindino apo oso fantazome,,pou na ton brw kopela mou ton omoiopathitiko edw?nomizeis kseroun ti einai omoiopathitikos??lew na to parw kai o theos boithos
που είσαι? Δεν είσαι Ελλάδα?
Παλιά 28-02-10, 21:51   #20
eleniturkey

Προεπιλογή

oxi eimai tourkia..smirni..esu?
Παλιά 28-02-10, 21:54   #21
Rinoula

Rinoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

α, Σμυρνη, ε? Ωραία. Εγώ είμαι από Αθήνα αλλά ο άντρας μου είναι από Κωνσταντινούπολη!
Παλιά 28-02-10, 21:59   #22
eleniturkey

Προεπιλογή

wraia,,xarika polu gia auto,,,egw eimai apo tous ligous ellines pou exoun meinei edw,,stin smurni den exei pollous ellines ..kwstantinouli einai kamia 2000 alla edw den einai polu...mporeis na mo dwseis plirofories sxatika me to agnus??
Παλιά 28-02-10, 22:09   #23
Rinoula

Rinoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εμένα μου το σύστησε μια φίλη μου που το της το είπε ο γιατρός της (σπάνιο φαινόμενο να το συστήσει γιατρός). Το παρείγγειλα από εδώ.
http://www.e-farmacy.gr/product_info...oducts_id=1446

Αν πληκτρολογήσεις το όνομα στο ίντερνετ θα σου βγάλει πολλά σάιτ με πληροφορίες σχετικά. Πάντως κακό δεν κάνει. Άσχετο αλλά βοηθάει και στα έντονα συμπτώματα εμμηνόπαυσης
Παλιά 28-02-10, 22:12   #24
eleniturkey

Προεπιλογή

ok rinoula,,katse na dw,,,to eixa ksana koitaksi prin kana 3 meres..
Παλιά 29-07-10, 10:54   #25
ελενα κ.

Περιοχή: γλυφαδα
ελενα κ. χωρίς αξιολόγηση
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ελενα κ. Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ελενα κ.
Προεπιλογή

εγω εχω πολυκυστικες και εδω και 10 χρονια επαιρνα αντισυλληπτικα. τον ιανουαριο τα σταματησα για να μεινω εγκυος. τον πρωτο μηνα αδιαθετησα στις 35 μερες. μετα στις 58 μερες και τελος στις 62!! δηλαδη χειροτερευε το πραγμα. ετσι αποφασισα να δοκιμασω τα vitex πριν ξεκινησω θεραπεια με ορμονες, οπως μου ειχε πει ο γυναικολογος μου. τελικα απο την πρωτη φορα βοηθησαν πολυ. ο κυκλος μου πηγε στις 43 ημερες!!! απιστευτο! ειμαι πολυ χαρουμενη και ευχαριστω ολες εσας που με βοηθησατε! πολλα φιλια!
Ο χρήστης ελενα κ. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-10-10, 00:12   #26
alepou_79

alepou_79 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γεια σας κορίτσια.Έχω και γω πολυκυστικές και την επιθυμία εγκυμοσύνης όμως προσπαθώ εδώ και σχεδόν έναν χρόνο και τίποτα.Διάβασα σε ένα forum για την l- carnitine ότι βοηθάει στην αντιμετώπιση του συνδρόμου και την παίρω εδώ και λίγες μέρες εν τω μεταξύ ο γιατρός μου, μου έδωσε αντισυλληπτικά για 1 μήνα πάλι! ενώ τα έπαιρνα 4 χρόνια και τα σταμάτησα πριν από 1 χρόνο.Εν τω μεταξύ πρέπει να πω πως χειρουργήθηκα και στο στήθος πέρυσι για ινοαδενώματα άμφω.Τέλοσπάντων για το agnus cactus θέλω να ρωτήσω τί ποσότητα παίρνουμε και αν στην περίπτωση εγκυμοσύνης σταματάμε τη λήψη του.Α! εν τω μεταξύ παίρνω και ένα χάπι για να ρυθμίζει την προλακτίνη μου..Ξέρει καμία αν πρέπει να το διακόψω στην περίπτωση λήψης του agnus cactus?
Ο χρήστης alepou_79 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-10-10, 12:36   #27
Rinoula

Rinoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alepou_79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας κορίτσια.Έχω και γω πολυκυστικές και την επιθυμία εγκυμοσύνης όμως προσπαθώ εδώ και σχεδόν έναν χρόνο και τίποτα.Διάβασα σε ένα forum για την l- carnitine ότι βοηθάει στην αντιμετώπιση του συνδρόμου και την παίρω εδώ και λίγες μέρες εν τω μεταξύ ο γιατρός μου, μου έδωσε αντισυλληπτικά για 1 μήνα πάλι! ενώ τα έπαιρνα 4 χρόνια και τα σταμάτησα πριν από 1 χρόνο.Εν τω μεταξύ πρέπει να πω πως χειρουργήθηκα και στο στήθος πέρυσι για ινοαδενώματα άμφω.Τέλοσπάντων για το agnus cactus θέλω να ρωτήσω τί ποσότητα παίρνουμε και αν στην περίπτωση εγκυμοσύνης σταματάμε τη λήψη του.Α! εν τω μεταξύ παίρνω και ένα χάπι για να ρυθμίζει την προλακτίνη μου..Ξέρει καμία αν πρέπει να το διακόψω στην περίπτωση λήψης του agnus cactus?
Εγώ παίρνω 1 κάθε βράδυ για 2 μήνες (τόσο κρατάει το περιεχόμενο). Δεν έχει παρενέργιες και δε χρειάζεται απ'όσο μου είπαν να το σταματήσεις σε περίπτωση εγκυμοσύνης γιατί λειτουργεί σαν φυσική προγεστερόνη (που ούτως ή άλλως σου δίνουν φαρμακευτική προγεστερόνη στην αρχή της εγκυμοσύνης σε πολλές περιπτώσεις). Τώρα καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον ειδικό να μη σου λέω κι εγώ ό,τι να ναι. Για την περίπτωση της αγωγής για την προλακτίνη καλύτερα να ρωτήσεις γιατρό. Μην παίρνεις μόνη σου αποφάσεις για φάρμακα που είναι απαραίτητα να λαμβάνεις! Ούτε να περιμένεις τέτοιες απαντήσεις από κοπέλες εδώ στο φόρουμ, γιατί όσο ειδήμωνες και να είμαστε δεν είμαστε γιατροί και επομένως δεν μπορούμε να συστήνουμε ή να ξεσυστήνουμε φαρμακευτικές αγωγές
Παλιά 25-10-10, 00:55   #28
alepou_79

Smile

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Εννοείται ότι θα ενημερώσω και τον γιατρό,ωστόσο παρήγγειλα το vitex και ελπίζω να βοηθηθώ.
Παλιά 25-10-10, 08:32   #29
Ρηνούλα

Ρηνούλα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Το έπαιρνε μια φίλη μου εδώ στη Γερμανία.Της το είχε δώσει η γυναικολόγος για να αντιμετωπίσει το προ-εμμηνοροιακό σύνδρομο.
Την είχε βοηθήσει πολύ.
Θα την ρωτήσω σχετικά και θα επανέλθω στο θέμα.
Ο χρήστης Ρηνούλα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-10-10, 17:50   #30
alepou_79

Προεπιλογή

Να ενημερώσω πως το agnus castus δεν κάνει να λαμβάνεται από έγκυες ή θηλάζουσες
Παλιά 06-05-11, 12:59   #31
maryv

maryv ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

geia sas kai apo mena. Nea sto site, alla panta diavazw ex apostasews. Molis simera rotisa ton gynaikologo mou, kai mou eipe oti to agnus tha se voithouse na to pareis. Exw polykystikes (dyskoli periptosi) me parel8on 5 exosomatikes, mia apovoli, mia egymosini (pou twra exw enan gioka 2 etwn) 2-3 ysteroskopiseis kai mia laparoskopisi. ta liga kai kakhs poiotitas waria den voithane dystyxws. Pantws mexri tin epomeni exosomatiki, ton Ioulio, tha dokimasw me to agnus kai elpizw ki egw opws kai oles....Kalimera
Ο χρήστης maryv δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-07-11, 14:30   #32
alexadrasp

alexadrasp ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

geia sas!! einai h proth fra pou grafo an kai diavazo edo kai kairo synomilies sas(vasika apo tote poy exoume ksekinhsei prospatheies..) koritsia diavasa gia to vitex-agnus kai to agorasa hdh.. omos de ksero ti na kano. vasika eo exo kathe mhna statherh periodo. o syntrofos mou exei oligospermia.. eipa na to paro mpas kai vohtheisei th gonimathta mas..exei logikh h kinhsh mou ti lete;
Ο χρήστης alexadrasp δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-07-11, 17:28   #33
apricot

Το avatar του χρήστη apricot

Περιοχή: ΚΡΗΤΗ
apricot χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

επειδη πλεον κανω πολλα χροναι ομοιοπαθητικη και επειδη ψαχνετε φυσικη μεθοδο γιατι δεν απευθυνεστε σε ομοιοπαθητικο γιατρο? υπαρχουν λυσεις για την περιπτωση του συντροφου σου αλλα και για τα γυναικολογικα προβληματα. μην παρεις κατι απο μονη σου οταν μπορεις να το κανεις εξειδικευμενα. εκει που μενεις εχετε ομοιοπαθητικο γιατρο? εγω τωρα ηδη ακολουθω ομοιοπαθητικη θεραπεια για γυναικολογικο προβλημα που εχω 4 μηνες και επιτελους τελος και ολα καλα.
Παλιά 31-07-11, 14:22   #34
alexadrasp

Προεπιλογή

Thanks gia th sumoulh.. vasizetai sth logikh pou xreiazomaste akoma pio polu autes tis stigmes.. Tha psakso na vro omoiopathhtiko giatro. Sto syntrofo mou den exo pei tipota ti kano. prospathoume 7mhnes kai de thelo na tou peraso to agxos mou. Vlepeis kathe fora pou vlepo h'niotho na erxetai periodos gkremizontai ola. ta vlepo ola askopa. kai de thelo na tou to peraso. eipa na kano monh mou oti mporo mpas kai.. Thn oligospemia thn hksere apo 20 eton pou eixe kanei eksetaseis (giati eixe xtuphsei sta gennhtika tou) eixe kanei mia therapeia omos den ksana ekane eksetaseis na dei pos phge h therapeia) ki etsi monh mou skefomai oti to exei akoma.. vevaia apo Septemvrh tha paei na kanei eksetaseis(apo monos tou dhl to eipe) alla na..hthela na erthei xoris agxh.. hthela h Panagitsa na mas kanei auto to doro pou pana hthela.. kai eipa na paro auth th vitamina ousiastika na mas vohthhso th gonimothta mas.. alloste kata kairous epairna diafores vitamines..(spiroulina, vitaminh e) e, ti kako eipa na mou kanei h vitex(afou vghke gia kalo..) afta me th fluaria mou. efxomai oti kalytero sth kathe mia mas..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Παλιά 01-08-11, 12:42   #35
papagalomania

papagalomania ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να' στε καλά, κορίτσια! Παρήγγειλα κι εγώ το agnus cactus, σε βάμμα. Η κυρία από όπου προμηθεύομαι τα φυτικά συμπληρώματα το έχει σε μεγάλη υπόληψη. Κάνει καλό στη μήτρα, στις φλεγμονές, στα ινομυώματα, στις ωωθήκες, στην εξισορρόπηση των ορμονών. Θα το έχω πρώτα ο Θεός μεθαύριο.
Ο χρήστης papagalomania δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-08-11, 16:12   #36
alexadrasp

Προεπιλογή

ΜΠΡΑΒΟ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ, ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙΣ ΔΥΝΑΤΗ. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!!!!! ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΜΑΣ ΤΟ ΘΑΥΜΑΤΑΚΙ
Παλιά 01-08-11, 20:03   #37
papagalomania

Προεπιλογή

Κορίτσια,
επειδή είδα μερικά στο ίντερνετ που λένε για αποβολές, είπα στην κυρία που μου στέλνει τα συμπληρώματα να ρωτήσει γιατρό. Μου είπε ότι θα με ειδοποιήσει και μετά θα αποφασίσω αν θα τα πάρω. Μόλις μου πει θα σας γράψω.
Παλιά 01-08-11, 22:03   #38
alexadrasp

Προεπιλογή

ΑΧ! ΜΟΛΙΣ ΒΡΗΚΑ Κ ΕΓΩ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΑΥΤΟ:
"Στην αρχαιότητα και στο μεσαίωνα το φυτό ήταν πολύ γνωστό, όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά και στον υπόλοιπο Ευρωπαϊκό χώρο και συνδέονταν κυρίως με τις υποτιθέμενες ιδιότητες αφεψήματος καρπών ή φύλλων, να κατευνάζει την ερωτική διάθεση και να λειτουργεί ως εκτρωτικό φάρμακο"
ΑΓΧΩΘΗΚΑ. ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΑΤΙ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΕΜΦΑΝΕΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΠΕΡΙΟΔΟ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΣΠΤΩΣΗ ΠΕΡΝΩΝΤΑΣ ΤΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΚΟ;;; ΒΑΣΙΚΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΚΑΙ ΚΡΑΜΠΑ, ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΑ (3ΗΜΕΡΕΣ) ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΑΤΙ;
Παλιά 02-08-11, 12:28   #39
papagalomania

Προεπιλογή

Κορίτσια,
Επικοινώνησα με την κυρία αυτή και μου είπε ότι υπάρχει πιθανότητα να προκαλέσει κάποια αιμορραγία στην εγκυμοσύνη. Αποφάσισα να μην το πάρω. Άλλωστε αφού παίρνω mexican yam είμαι απόλυτα καλυμμένη. Το mexican yam είναι φυσική πηγή προγεστερόνης και προλαβαίνει και τις αποβολές. Δείτε στο ίντερνετ, έχει πολλά γι' αυτό.
Παλιά 02-08-11, 14:48   #40
yoganidra

yoganidra ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα κοριτσια-το vitex agnus castus ειναι η γνωστη σε ολες φανταζομαι λυγαρια(ξερετε και το τραγουδακι)-ρυθμιζει τον κυκλο και εξομαλυνει τη σχεση οιστρογονων- προγεστερονης
εχοντας ασχοληθει με τα βοτανα και απο ενδιαφερον προσωπικο και στο πανεπιστημιο (ειμαι βιολογος και εχω περασει και εναν χρονο στο τμημα φαρμακευτικης μελετωντας εκχυλισματα τους)τα εχω σε μεγαλη υποληψη και τα χρησιμοποιω-δυστυχως δεν τα εχουν οι ελληνες γιατροι
αυτο βεβαια αφηνει περιθωριο στον καθε ασχετο -κομπογιαννιτη να ισχυριζεται διαφορα τρελα -γενικα ειμαι της αποψης να συμβουλευομαστε πρωτα καποιον και οχι να τα παραγγελνουμε μεσω διαδικτυου απο μονοι μας
μπορουν να βοηθησουν σε πολλες περιπτωσεις-θελουν σιγουρα προσοχη ομως και φυσικα μπορουν να εχουν παρενεργειες
καλη τυχη σε ολες
Ο χρήστης yoganidra δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές