Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Τοκετός & Μαιευτήριο

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 14-07-08, 09:41   #1
candy1234

candy1234 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΤΡΟΜΕΡΑ...ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ!!!

Και ενώ το έπαιζα και εξακολουθώ να το παίζω ψύχραιμη γύρω απο αυτό το θέμα, όσο οι μέρες πλησιάζουν (βρίσκομαι στην 32η εβδομάδα) κρύος ιδρώτας με λούζει μόνο στη σκέψη.. του τοκετού. Σκέφτομαι διάφορα ευφάνταστα σενάρια...σχετικά με του πού θα βρίσκομαι όταν μου σπάσουν τα νερά, αν θα προλάβω να πάω στο μαιευτήριο, πώς θα πάω...θα πονάω και θα σπαράζω καθ' οδόν; Πώς θα αντέξω την ώρα του τοκετού τους πόνους; Πώς θα κάτσω να μου κάνουν την επισκληρίδιο..που όπως έχω ακούσει είναι μια ενεσάρα να! και στην χώνουν ανάμεσα στους σπόνδυλους (Θεέ μου..πόσο πονάει αυτό το πράγμα;;... πόσες ώρες θα κάνω να γεννήσω; Καμια 10αρια - 14αριά; Πώς θα αντέξω τόσες ώρες να κοιλοπονάω; Θα τρελαθεί η μαμά μου απο την αγωνία αν είμαι τόσες ώρες μέσα.... Ήδη έχω δώσει ρητή εντολή στον άντρα μου να βγαίνει και να την ενημερώνει...για την κατάσταση μου και οτι είμαι καλά...γιατί η μαμά μου ανησυχεί πάρα μα πάρα πολύ...όταν γεννάμε εμείς γεννάει και αυτή ξανά..όπως λέει χαριτολογώντας αλλά και εννοόντας το! (αναφερόμενη στην αδελφή μου και σε εμένα..έχει ήδη βιώσει 2 γεννές της αδελφούλας μου και τώρα την πρώτη δικιά μου...)
Απο την άλλη προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη, να κάνω θετικές σκέψεις και γενικά να εφαρμόσω όλα αυτά που διακεκριμένοι ψυχολόγοι συμβουλεύουν παγκοσμίως για τόνωση του θάρρους και του ηθικού... Μάταια όμως... Τι και αν σκέφτομαι πως εδώ 15χρονα γεννάνε, τι που γεννούσαν παλιά στα χωράφια, τι ότι δεν είμαι η μόνη που θα γεννήσει...τι ότι όλα μια ιδέα είναι...τίποτα όσο πλησιάζει ο καιρός δεν βοηθάει... Αν πεις το άλλο...Έχω παιδιόθεν ένα "κόλλημα" ότι όταν θα είμαι στο κρεβάτι και θα γεννάω...θα σταματήσει η καρδιά μου...θα πάθω ανακοπή ή κάτι αντίστοιχο...
Μήπως τελικά είμαι τρελή; Μήπως να σταματήσω να ψάχνω για μαία και να αρχίσω να ψάχνω για κανέναν καλό νευροψυχίατρο;;;
Αλήθεια, είμαι η μόνη που τα βιώνει όλα αυτά.... ή υπάρχουν και άλλες ομοιοπαθούσες;;;; Τυχών αποθεραπευμένες, πώς τα κατάφεραν;;;
Ο χρήστης candy1234 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-07-08, 09:47   #2
nnm004

Περιοχή: Θεσσαλονικη
nnm004 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αχ κουκλα μου εγω να δεις ταρακουλο που εχω παθει , φοβαμαι να πονεσω , φοβαμαι γενικως τα παντα . Προχθες ελεγα αμα το μωρο ειναι μεγαλυτερο απο 3600 που ηταν ο Κωνσταντινος εγω κλεινω τα ποδια μου και δεν γενναω . Μου λεει μια φιλη μου "μα τα περασες και ξερεις οτι δεν ειναι τιποτα " , το ιδιο λεει και ο γιατρος μου αλλα εγω δεν , πως το λενε φοβαμαι οτι θα πονεσω , εντα3ει ειπαμε ποναει λιγακι στο τελος αλλα μονο για 10 -15 λεπτακια πριν υπαρχει η επισκληριδιος . Γενικως δεν ξερω τι με εχει πιασει , ακομα και οι 4 μερες που θα μεινω στο μαιευτηριο μακρια τον Κωνσταντινουλη μου με ενοχλουνε , αχχχχχ ποτε θα ερθει επιτελους ο καιρος ?? πότε ????
Ο χρήστης nnm004 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-07-08, 10:11   #3
max

Περιοχή: Αθήνα
max ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

candy1234 θα σε ξε-αγχώσω αρκετά! grafistria μαζί σου δε θ'ασχοληθώ, σε θεωρώ παλιά καραβάνα!!!

Όλεςμας -δεν ξέρω γιατί- όταν σκεφτόμαστε πως θα γεννήσουμε, σκεφτόμαστε τους εαυτούς μας στη μέση της νύχτας, με τρομερούς όνους, τραγικό μποτιλιάρισμα & ιδανικά ο σύζυγος να είναι στη δουλειά & να είμαστε μόνες & τρομαγμάνες στο σπίτι! Καμία σχέση!! Αλλά ακόμη & έτσι να είναι, ο πόνοι καθυστερούν αρκετά από τότε που θα σάσουν τα νερά. Δεν υπάρχει περίπτωση να γεννήσεις ώσπου να πας στο μαιευτήριο, ειδικά στον πρώτο τοκετό.
Η επισκληρίδιος είνα μία κλασσική περίπτωση που η φαντασία ξεπερνάει την πραγματική διάσταση τω πραγμάτων. Βασικά σου κάνουν τοπική αναισθησία, οπότε την τεράστια βελόνα που λες δεν τη νιώθεις. Μόνο μια πίεση νιώθεις, τίποτε φοβερό & ανησυχητικό. Πάει & αυτό λοιπόν..
Οι 10-14 ώρες τοκετού που λες είναι ένα θέμα.. Σπάνια όμως καταλαβαίνεις τις ώρες αυτές τόσο ώστε να σε κουράσουν. Την κούραση τη διαπιστώνεις μετά. Εκείνη την ώρα όλο κάτι γίνεται & σου κρατά αμείωτο το ενδιαφέρον, συσπάσεις, διαστολές, να μια επίσκεψη του γιατρού, να μια μαία, να που τελειώνει ο ορός, κλπ, κλπ.. Αν δε κάνεις & την επισκληρίδιο, δε θα κοιλοπονάς καθόλου. Θα κάθεσαι ωραία & καλά & θα περιμένεις να κάνεις τέλεια διαστολή & να αρχίσεις τις εξωθήσεις.. Στη φώτο έχω διαστολή 8-9εκ, σε 15' γένησα. Φαίνομαι να υποφέρω ιδιαίτερα? Τονίζω πως είμα ένα άτομο που δεν αντέχω τον πόνο κα-θό-λου!
Δε θ'ανησυχεί η μαμά σου...Μην ανησυχείς!Τα έχει περάσει & αυτή & ξέρει.Άσε που εγώ μιλούσα συνεχώς μαζί της στο τηλέφωνο, ίσως σου επιτρέψουν να το κάνεις & εσύ.
Όλα καλά θα πάνε, μην ανησυχείς καθόλου!!! Με το καλό το μωράκι σου!!

Ο χρήστης max δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-07-08, 11:27   #4
demi

demi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΑΠΑΠΑ...ποιος ειπε οτι η Αγια επισκληριδιος ειναι μια ενεσαρα ΝΑ και ποναει φρικτα?
προσωπικα δεν καταλαβα ΤΙΠΟΤΑ..και το λεω με καθε ειλικρινεια...
μην πανικοβαλεσαι γιατι αυτο μου το εκανε σε μενα ενας ξαδερφος του αντρα μου..μου εδειχνε να δω βιντεο απο γεννες μου λεει θα πεταγονται τα αιματα απο παντου και με ειχε πιασει υστερια φοβου μιλαμε..
τελικα δεν ηταν τιποτα απο οσα μου περιεγραφε και ολε ςοι κοπελες που γεννησαν διπλα μου χασκογελουσαμε με την επισκληριδιο σε σημειο που λεγανε οι αλλοι μα καλα ειναι δυνατον?
ηρεμησε κουκλα μου..αστερι θα εισαι ..
Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-07-08, 11:53   #5
candy1234

candy1234 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μακάρι να είναι όπως τα λέτε βρε κορίτσια... Η αδελφή μου που έκανε στην 2η εγκυμοσύνη της επισκληρίδιο...παιδεύτηκε πολύ...από ό,τι έλεγε τότε...γιατί τώρα μου τα παρουσιάζει όλα ρόδινα ...για ευννόητους λόγους..εγώ όμως που έχω μνήμη ελέφαντα, θυμάμαι τι έγινε πριν 1,5χρόνο που γέννησε... Μας την έφεραν στο δωμάτιο μετά την γέννα και θυμάμαι πως μου είπε χαρακτηριστικά πως την παίδεψε πάρα πολύ ο αναισθησιολόγος, βάζοντας την σε εμβρυακή στάση και προσπαθώντας να βρει τον σπόνδυλο για να κάνει την ένεση. Βέβαια, σε αυτόν τον παιδεμό έπαιξε ρόλο και το γεγονός ότι η αδελφή μου είχε πολλά κιλά βάλει και ο γιατρός απο πριν την είχε προειδοποιήσει πως θα ήταν πολύ δύσκολο να της κάνει την ένεση... Αυτή όμως επέμενε...(άλλη ανωμαλία απο εκεί) γιατί στην πρώτη της γέννα είχε κάνει ολική νάρκωση (καισαρική)και είδε την άλλη μέρα την ανηψούλα μου... Δεν ήθελε οπότε να έχει το ίδιο και στην 2η... Ήθελε να δει το παιδάκι της αμέσως... Δεν λέω, κατανοητό...αλλά πού πας ρε παιδάκι μου να παιδευτείς, απ' την στιγμή που σου λέει ο γιατρός οτι δεν είσαι σε θέση για να κάνεις την ένεση;;;;
Παλιά 14-07-08, 12:00   #6
nen

nen ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω μαλλον, ειμαι εντελως αναισθητη!!! δε φοβαμαι το τοκετο..... ειχα και εχω τοσο αγχος να παει καλα η εγκυμοσυνη, που η γεννα δε με τρομαζει...
λετε να φαω καμια φρικη, στο τελος τελος με τον τοκετο??? η αληθεια ειναι οτι δε πολυδιαβαζω ιστοριες με τοκετους ,ουτε βλεπω σχετικα βιντεο και φωτογραφιες..

θα δειξει................
Παλιά 14-07-08, 12:58   #7
NANA

Το avatar του χρήστη NANA

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
NANA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΝΑ ΦΟΒΑΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ. ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΕΡΑΣΑ ΚΑΙ ΓΩ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ 2 ΦΟΡΕΣ. ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΙ ΜΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΚΑΜΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΤΗΣ ΚΑΚΟΣ ΜΗΠΩΣ ΜΕ ΤΡΟΜΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΗΞΕΡΑ ΤΙ ΜΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ.
ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ…ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΝ ΑΙΜΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΜΕ ΚΡΑΤΟΥΣΑΝ 4 ΚΑΙ ΑΠΟΡΟΥΣΑΝ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ.
ΤΕΛΙΚΑ ΓΕΝΝΗΣΑ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΝ 3,5 ΚΙΛΩΝ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΚΑΙ ΗΜΟΥΝ ΜΟΛΙΣ 48 ΚΙΛΑ, 1,64 (ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ) ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΥΤΕ Η ΔΙΠΛΑΝΗ ΜΟΥ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΑ ΑΧΝΑ (ΚΙ ΑΣ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΑΔΗ ΚΑΙ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΑ). ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΤΑ ΕΙΠΑ ΟΧΙ ΝΑ ΣΕ ΤΡΟΜΑΞΩ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΑΝΤΕΞΑ ΕΓΩ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΤΟΣΟ ΦΟΒΙΤΣΙΑΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΕΦΤΙΑΧΝΕ ΑΠΙΘΑΝΑ ΣΕΝΑΡΙΑ ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΝΤΕΞΟΥΝ ΟΛΕΣ.
ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΠΟΥ ΟΜΩΣ 1) ΔΙΑΡΚΕΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ (ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ) ΤΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΚΑΛΑ 2) ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΟΥ ΕΝΑ ΘΑΥΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ.
ΟΠΟΤΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΜΕΝΑ ΑΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΘΑ ΔΙΑΡΚΕΣΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΛΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΔΕΙΞΩ ΥΠΟΜΟΝΗ.
ΣΚΕΨΟΥ ΑΛΛΕΣ ΠΟΥ ΠΟΝΑΝ Η' ΓΕΝΝΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΑΚΙ ΔΕΝ ΠΕΡΝΟΥΝ ΣΠΙΤΙ. ΘΑ ΘΕΛΑΝ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ 32 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΑΣ ΠΟΝΟΥΣΑΝ.
ΤΕΛΟΣ ΠΡΟΣΘΕΤΩ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΚΟΙΝΟΤΥΠΑ ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΑ 3) ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΝΤΕΞΑΝ ΤΟΣΕΣ ΚΑΙ ΟΤΙ 4) ΣΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΔΕΟΙ ... ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΤΟΥΣ.
ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΕΝΑ ΤΕΛΕΙΟ ΜΩΡΟ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΠΕΡΙΦΑΝΗ ΠΟΥ ΠΟΝΕΣΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΓΡΗΓΟΡΑ ΟΠΩΣ ΟΛΕΣ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ. ΑΝ ΗΤΑΝ ΑΒΑΣΤΑΧΤΟ Η’ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕ ΘΑ ΚΑΝΑΝ? ΕΙΝΑΙ Η ΦΥΣΗ ΜΑΣ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΙ Η ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΨΙΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΗ. ΘΕΛΗΣΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΜΑΝΟΥΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΠΟΥ ΔΙΑΡΚΕΙ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΑ. ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ. ΜΕΤΑ ΓΕΝΙΚΑ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΦΟΒΑΣΑΙ ΟΣΟ ΠΡΙΝ ΓΙΝΕΙΣ ΜΑΝΟΥΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΖΩΗ ΣΟΥ.

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09
Ο χρήστης NANA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-07-08, 13:15   #8
candy1234

candy1234 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΝANA, μάλλον έχεις δίκιο...απλά αν δεν βιώσεις κάτι...δυστυχώς έτσι είναι ο άνθρωπος φτιαγμένος, δεν μπορείς να ξέρεις...
Σίγουρα, το να ρωτάω αν "πονάει" η γέννα ή όχι το ξέρω πως είναι άτοπο...και άσκοπο...Διότι και στον οδοντίατρο σαν είναι να πας, άλλος θα σου πει "δεν είναι τίποτα η απονεύρωση..." και άλλος θα σου πει " Θεέ μου!!! Σε λυπάμαι!!!". Οπότε, ναι, ο πόνος είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα. Εγώ, γενικά, αντέχω τον πόνο... Φοβάμαι πάρα πολύ για τους άλλους (δηλαδή τρελαίνομαι αν πρόκειται να πονέσει κάποιος δικός μου). Όταν όμως είναι να πονέσω εγώ...εντάξει...το παλεύω και είμαι ψύχραιμη. Μέχρι στιγμής, στην ζωή μου, δεν έχει χρειαστεί ποτέ να μπω σε νοσοκομείο και να διανυχτερεύσω, ή να κάνω κάποια επέμβαση. Το μόνο που έχω να καταθέσω, από όλες τις εμπειρίες μου στο κεφάλαιο "Πόνος" είναι κάπόιες ενεσοθεραπείες που είχε χρειαστεί να κάνω τοπικά στο κεφάλι (κορτιζονη) λόγω ενός είδους γυροειδούς αλλοπεκίασης που αντιμετώπιζα. Ναι, τότε, μπορώ να πω πως οι πόνο ήταν μεγάλοι γιατι μου έριχναν περίπου 8-10 τσιμπήματα σε κάθε ένα απο τα 3 σημεία της κεφαλής που είχα το πρόβλημα και καθώς και το φάρμακο της κορτιζονης όταν διαχέεται στον οργανισμό πονάει...καταλαβαίνετε πως εντάξει... ήταν ολίγον τι πακέτο η όλη διαδικασία...την οποία και την επανέλαβα άλλες 3 φορές!
Σίγουρα, είναι εγωιστικό να σκέφτομαι αν θα πονέσω, απ' την στιγμή που πρόκειται για κάτι τόσο ευχάριστο...Τουλάχιστον πονάς, αλλά στο τέλος παίρνεις αγκαλιά το μωράκι σου... Τι να πουν οι άνθρωποι που πονούν και υποφέρουν κάθε μέρα στα νοσοκομεία, μην έχοντας γιατρειά μάλιστα, πάσχοντες απο ανίατες νόσους...
Απαπαπαπα...Θα το δω πιο ψύχραιμα το θέμα... Δεν θέλω να είμαι αχάριστη...όταν υπάρχει τόση δυστυχία γύρω μας και εν κατακλείδι, τόσες γυναίκες που θα ήθελαν να είναι στη θέση μας, να αποκτήσουν δηλαδή ένα μωράκι, πασχίζουν και δεν μπορούν...
Βρε, να πονέσω...δεν βαριέσαι... Το μωράκι μου να είναι καλά και γερό!!!
Παλιά 14-07-08, 14:38   #9
evangelia

Το avatar του χρήστη evangelia

Περιοχή: ΙΛΙΟΝ - ΑΤΤΙΚΗ
evangelia ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην evangelia Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην evangelia
Προεπιλογή

πω, πω και εγώ όσο πλησιάζουν οι μέρες φοβάμαι όλο και πιο πολύ΄.από την άλλη σκέφτομαι την γιαγιά μου που γέννησε 9 παιδιά το ΄40 κυριολεκτικά στα χωράφια.δεν ξέρω αλλά πιστεύω πως όλες οι γυναίκες νιώθουν ένα φόβο, είναι φυσιολογικό.ίσως εκείνη την ώρα λειτουργεί το ένστικτο και όλα τα ξεχνας.το μόνο που σε νοιάζει είναι ένα υγιές μωράκι

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Ο χρήστης evangelia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-07-08, 14:43   #10
FRANKA

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
FRANKA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΣΚΕΨΟΥ ΑΛΛΕΣ ΠΟΥ ΠΟΝΑΝ Η' ΓΕΝΝΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΑΚΙ ΔΕΝ ΠΕΡΝΟΥΝ ΣΠΙΤΙ. ΘΑ ΘΕΛΑΝ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ 32 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΑΣ ΠΟΝΟΥΣΑΝ.

Για μένα ΜΟΝΟ το αποτέλεσμα μετράει και αυτό σου δίνει ΟΛΗ τη δύναμη που χρειαζεσαι...
Ολα θα πάνε μια χαρα....
Παλιά 14-07-08, 15:24   #11
loukomamy

Το avatar του χρήστη loukomamy

loukomamy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ρε κορίτσια, και εγώ αναίσθητη είμαι με τον τοκετό. Ξέρω οτι δεν θα πάω για manicure -pedicure, παιδί θα πάω να βγάλω και θεωρώ απολύτως φυσιολογικό και αναμενομενο να πονέσω!!! Αλλά είμαι βέβαιη οτι οσο και άν πονάω, το μυαλό μου θα είναι αλλού... θα είναι στο μωρό που τόσο λαχταράω να πάρω αγκαλίτσα μου! Ελατε ρε κορίτσια... δυνατά .... !!!
Ο χρήστης loukomamy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-07-08, 15:31   #12
nen

nen ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Melo
Ρε κορίτσια, και εγώ αναίσθητη είμαι με τον τοκετό. Ξέρω οτι δεν θα πάω για manicure -pedicure, παιδί θα πάω να βγάλω και θεωρώ απολύτως φυσιολογικό και αναμενομενο να πονέσω!!! Αλλά είμαι βέβαιη οτι οσο και άν πονάω, το μυαλό μου θα είναι αλλού... θα είναι στο μωρό που τόσο λαχταράω να πάρω αγκαλίτσα μου! Ελατε ρε κορίτσια... δυνατά .... !!!
ασε που επειδη ο δικος σου ειναι μαλλιας θα γλυστραει πιο ευκολα!!! και μολις βγει εξω... θα κανει NΤΑΝ ΝΤΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΝΝΝ με την ηλεκτρικη του κιθαρα και θα σφυριξει μορτικα........

εγω παλι, ειλικρινα, δεν ανησυχω για μενα την ωρα του τοκετου, για τον αντρα μου ανησυχω...... θα πονεσει??? απο την προσκρουση με το εδαφος, την ωρα που θα γεννιεται η μικρη.... θα του αφησει μονιμο σημαδι?? θα αυνελθει γρηγορα??
Παλιά 14-07-08, 15:35   #13
loukomamy

loukomamy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Χι Χι Χι Χι είσαι πολύ μεγάλο ΤΕΡΑΣΣΣΣΣΣ!!!
Παλιά 14-07-08, 15:41   #14
naina

Το avatar του χρήστη naina

naina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τις τελευταίες μέρες ο σύζυγός μου έχει εκφράσει την επιθυμία να παρίσταται στον τοκετό, γιατί λέει, άμα περιμένει απ'έξω θα έχει περισσότερη αγωνία. Εγώ βέβαια προσπαθώ να τον αποτρέψω γιατί νιώθω ότι δεν θα αντέξει να με βλέπει να υποφέρω και να ακούει στιχομυθίες του τύπου: πέφτουν οι παλμοί, δεν κατεβαίνει, μπλέχτηκε με τον ομφάλιο λώρο, δε στρίβει, μη σπρώχνεις άλλο, κόβω, ράβω κλπ και τον βλέπω να ταβλιάζεται και να τον μαζεύουν από τα πλακάκια Όσο για μένα, εντάξει δεν είμαι και απόλυτα ψύχραιμη και φυσικά και θα έχω άγχος εκείνη την ώρα, αλλά ελπίζω να μην καταρρεύσω από το φόβο μου και να δείξω χαρακτήρα
Ο χρήστης naina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-07-08, 15:46   #15
nen

nen ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ακριβως αυτο λεω κι εγω.......
αφου του λεει η γιατρος μου, ''Χρηστο, αμα θες μπορεις να εχεις και καμερα μαζι σου, να τραβας...."
οποτε πεταχτηκα και γω και απανταω "συγνωμη, και τι θα δειχνουμε στο παιδι, αυριο μεθαυριο.... το ταβανι και τα φωτα οροφης του χειρουργειου??? αφου αυτα θα τραβαει ο πατερας της απο τα πατωματα που θα χει σωριαστει....."

κι οχι τιποτα αλλο, αλλα οπως ελεγα και στη MEL, θα τρεξουν ολοι να ασχοληθουν με τον ταβλιασμενο και θα μ αφησουν να γενησω μονη μου!!! κριμα τα λεφτα που θα δωσουμε και στο Λητω......

αμα ειναι ετσι, γενναω και σπιτι μου!!!
Παλιά 14-07-08, 15:48   #16
loukomamy

loukomamy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Naina, φέρε τον άντρα σου να κάνει παρέα με τον δικό μου και με της φίλης μου της nen. Χέστ............
Παλιά 15-07-08, 08:40   #17
candy1234

candy1234 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμένα ο άντρας μου θέλει όπως και δήποτε να είναι μέσα την ώρα του τοκετού (ένας απο τους λογους που τείνω να επιλέξω το ΛΗΤΩ)... Συγκεκριμένα, του λέω εχθές, φεύγοντας απο το ΛΗΤΩ που είχαμε πάει για Doppler: - Βρε, ξανασκέψου το...θα άντεξεις την όλη διαδικασία;
και τι μου απαντάει το τέρας....
- Σώπα βρε μωρό μου...τόοοοοσα θρίλερ έχω δει...λες να μην αντέξω;
Δηλαδή, εκείνος μάλλον θα με βλέπει εκείνη την ώρα σαν πρωταγωνίστρια στο Ψυχώ, όπως και του είπα...
-Μπα, μου λέει, μάλλον για πρωταγωνίστρια στο ALIEN σε βλέπω...ξέρεις..αυτό που έβγαζε η ηθοποιός τους εξωγήινους ξενιστές μέσα απο την κοιλιά της!!!!
Άντε τώρα εσύ να πάρεις κουράγιο μετά απο αυτό...
Φανταστείτε τι με περιμένει την κρίσιμη ώρα...
Δηλαδή...έλεος!!!
Παλιά 15-07-08, 09:03   #18
nnm004

nnm004 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παντως και εγω σημερα που ειμαι σε πιο χαλαρη διαθεση να σου πω οτι ο τοκετος πραγματικα δεν ειναι τιποτα , να μην φοβασαι οσο γινεται βεβαια και να σκεφτεσαι οτι ολοι μας σε καθε ακρη της γης καπως ετσι γεννηθηκαμε , αρα ειναι το πιο φυσιολογικο πραγμα του κοσμου . Οχι η επισκληριδιος δεν ποναει καθολου , μονο την ωρα της εξωθησης 10 λεπτακια ειναι το ας πουμε το σημειο που πονας καπου αλλα τοτε τελειωνουνε ολα , γεννιετε το μωρακι και εσυ αμεσως μα αμεσως ησυχαζεις , δηλαδη σταματας να πονας δια μαγειας μολις βγει το μωρο .
Παλιά 15-07-08, 09:18   #19
mariamb

mariamb ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ θα σας μεταφέρω την δική μου εμπειρία...που θεωρώ ότι ήταν από τις πιο ευκολες γέννες. Συνολικά ο τοκετός διήρκεσε 3,5 ώρες...Μέχρι τις 2 ώρες ήμασταν όλοι μέσα στην τρελή χαρά...Εγώ να κάνω βόλτες στο δωμάτιο και να πηγαίνω στην τουαλέτα..καθότι είχαμε πει ότι δεν θα κάνω κλίσμα...αφού φοβήθηκα στο τελος...ότι θα γεννήσω στην τουαλέτα...Ο άντρας μου να κάνει αναμετάδοση στο κινητό...τώρα σηκώθηκε, τώρα έκατσε κτλ...ενώ με τον γιατρό και την μαία...μιλούσαμε για διακοπες! Όταν πόνεσα λίγο περισότερο...μου έκαναν επισκληρίδειο...στην οποιά δεν κατάλαβα τίποτα...έκατσα λίγο ακίνητη και αυτό ήταν! Μου είπαν να σπρώξω..και μετά από 20 λεπτά...αφού είχα κάνει επισκληρίδειο...στο τρίτο σπρώξιμο...γέννησα! Επίσης δεν χρειάστηκε περινεοτομή.Απλά,γρήγορα και χωρίς ιδιαίτερη ταλαιπωρία...όλα μέσα στο μυαλό μας είναι!!!
Μετά από 3 ώρες από τον τοκετό...ήμουν πάλι "ετοιμοπόλεμη", όρθια...και χωρίς κανένα παυσίπονο....και γέλαγα μόνη μου...όταν σκεφτόμουν όλα αυτά που είχα διαβάσει για τον τοκετό...και την ταλαιπωρία που υφίστασαι...Όποτέ κουράγιο κορίτσια...αντιμετωπίστε το με ψυχραιμία και χιούμορ...και όλα θα είναι πολύ εύκολα!
Ο χρήστης mariamb δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-07-08, 09:43   #20
ALEXIS K STELLA

ALEXIS K STELLA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Όταν ήμουν μικρή και έδινα κάποιες σοβαρές εξετάσεις (δεν θυμάμαι καλά σε ποιά τάξη) είχα δει το εξής όνειρο:Είμαι ετοιμόγεννη με μια τεράστια κοιλιά ,ξαπλωμένη πάνω στο φορείο κι ένας νοσοκόμος με σπρώχνει για να μπω στην αίθουσα τοκετών...τότε κατεβαίνω απότομα από το φορείο κι αρχίζω να τρέχω φωνάζοντας:''Δεν γεννάωωωω,ρεεε!!!''.Τρέχω μπροστά εγώ πίσω μου ο νοσοκόμος,μαίες και γιατροί και δεν μπορούν να με φτάσουν γιατί ...τρέχω γρήγορα... (φαντάσου πώς είχα φανταστεί τον τοκετό)
Όταν ήμουν φοιτήτρια ,ήμουν εθελόντρια στον Ερυθρό Σταυρό κι είχα παρακολουθήσει ένα τοκετό.Ήταν πανέυκολος κι η μαμά συνομιλούσε συνέχεια με τον γιατρό της ,λες και τον είχε καλέσει για καφεδάκι στο σπίτι της...
Πριν γεννήσω απλά είδα κάποιους τοκετούς από σχετικά DVD και κατάληξα ότι
πρέπει να πάω με θετικές σκέψεις κι ότι δεν είναι δυνατόν να μου τύχουν όλες οι επιπλοκές του κόσμου...Αν και πρώτος τοκετός ,γέννησα σε 1,5ώρες.Η επισκληρίδιος (που δεν πρόφτασε να δράσει)δεν με πόνεσε καθόλου.(Αν κι ήταν όντως άβολη η στάση που παίρνεις για ναστην κάνουν)Από τα 60 δευτερόλεπτα του λεπτού πονούσα τα 30.Τα υπόλοιπα 30 δεν ένοιωθα κανένα μα κανένα πόνο.Είναι λίγο αστείο αυτό αν το καλοσκεφτείς...Μόλις βγήκε το μωράκι μας,ο πόνος σταμάτησε απότομα εντελώς κι ο πλακούντας βγήκε σιγά χωρίς πόνο (απλά είχα την αίσθηση ότι κάτι μεγάλο βγαίνει...)
Μην αγχώνεσαι καλή μου!Όλα θα σου πάνε τέλεια και στο τέλος θα έχεις αγκαλίτσα το πιο τέλειο μωρό του κόσμου...το δικό σου.
Εύχομαι όλα σου πάνε ρολόι και να μας διηγηθείς μετά τον πιο τέλειο τοκετό!!!
Παλιά 15-07-08, 10:22   #21
nantina3

nantina3 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nantina3
Προεπιλογή

Προσπάθησε να μην τα σκέφτεσαι όλα αυτά.Βέβαια θα μου πεις δεν είναι εύκολο.Και εγώ στη μεγάλη όσο πλησίαζε ο καιρός και δεν γινόταν τίποτα αγχωνόμουν ακόμα περισσότερο.Εξέτασεις κόντρα εξετάσεις και η δικιά σου δεν έλεγε να ξεμυτήσει.Όταν δε μου είπε η γυναικολόγος ότι θα κάνουμε καισαρική ε, εκεί μου κόπηκαν τα πόδια.Βλέπεις ήμουν πρωτάρα.Ούτε σκωληκοειδίτιδα που λέει ο λόγος δεν έχω κάνει.Αλλά τζάμπα ο φόβος και το άγχος γιατί η γιατρός μου ήταν καλή επιστήμονας(όχι καλή εμψυχώτρια-χρειάζεται και αυτό) και όλα πήγαν καλά.
Όσον αφορά την επισκληρίδιο είναι αυτό που είπες για την αδερφή σου.Αν δεν έχεις πάρει πολλά κιλά δεν θα καταλάβεις τίποτα.Κι εγώ παρόλο που είμαι παχουλή δεν χρειάστηκε να κάτσω σε εμβρυακή στάση.Καθιστή με είχε και το μόνο που καταλάβα ήταν το φάρμακο,το οποίο μοιάζει σαν να σου βάζουν μέσα σου παγωμένο νερό.Ούτε ένεση κατάλαβα,ούτε σωληνάκι.
Προσπάθησε να μην αγχώνεσαι και απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου ως το τέλος γιατί είναι η πιο ευχάριστη εμπειρία στη ζωή μιας γυναίκας.Και όταν θα φτάσει η ώρα με το καλό να γεννήσεις και είσαι στο κρεβάτι και πονάς σκέψου ότι όλες είμαστε δίπλα σου και σε στηρίζουμε και αμέσως θα ξεχάσεις τα πάντα.Με ένα πόνο σου εύχομαι.
Ο χρήστης nantina3 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-07-08, 11:37   #22
ELENA1974

Περιοχή: ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑ
ELENA1974 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

candy εγώ θυμάμαι οτι ούτε αγωνία ούτε φόβο παρα μόνο περιέργεια είχα για το τι θα συμβεί στον τοκετό.
Θ σου πω ένα πράγμα-και θα ακουστω σαν μια σοφη γιαγουλα με ασπρα μαλλια (δεν είμαι, να το ξελαθαρισουμε)- η γέννα κρατάει λίγες ώρες, το μαιευτήριο είναι για λίγες ημέρες, το παιδί όμως θα το έχεις για την υπόλοιπη ζωή σου.
Παλιά 15-07-08, 12:26   #23
Πηνελόπη Β

Πηνελόπη Β ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν θα σου πω τίποτα για το θέμα φοβάμαι να γεννήσω γιατί εγώ στα έλεγα πρώτη......θυμάσαι?????

Στειλε μου όμως πμ να μου πεις πως πήγε το doppler και αν άλλαξε η ημερομηνία τοκετού.....

Φιλιά....
Ο χρήστης Πηνελόπη Β δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-07-08, 01:41   #24
Maria-P

Το avatar του χρήστη Maria-P

Περιοχή: Νέο Φάληρο
Maria-P ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΤΡΟΜΕΡΑ...ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ!!!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο candy1234
Έχω παιδιόθεν ένα "κόλλημα" ότι όταν θα είμαι στο κρεβάτι και θα γεννάω...θα σταματήσει η καρδιά μου...θα πάθω ανακοπή ή κάτι αντίστοιχο...
Μήπως τελικά είμαι τρελή; Μήπως να σταματήσω να ψάχνω για μαία και να αρχίσω να ψάχνω για κανέναν καλό νευροψυχίατρο;;;
Αλήθεια, είμαι η μόνη που τα βιώνει όλα αυτά.... ή υπάρχουν και άλλες ομοιοπαθούσες;;;; Τυχών αποθεραπευμένες, πώς τα κατάφεραν;;;
A καλά, δεν είμαι η μοναδική τρελλή, υπάρχουν κι άλλες!
Ακριβώς το ίδιο κόλλημα είχα κι εγώ! Ενώ ο τοκετός είχε ξεκινήσει (πριν όμως αρχίσουν οι έντονοι πόνοι) θυμήθηκα το κόλλημα μου και ζήτησα να μου κάνουν επιτόπου καρδιογράφημα. Ο γιατρός μου το έκανε για να μου φύγει η παράλογη ιδέα, ηρέμησα κι εγώ και όλα καλά.
Σχετικά με την επισκληρίδιο, αν την φοβάσαι τόσο πολύ, μην την κάνεις, δεν είναι υποχρεωτικό! (εγώ δεν έκανα αλλά απ΄ότι εχω ακούσει δεν είναι τίποτα τρομερό και φοβερό).
Και μην θεωρείς δεδομένο ότι θα κάνεις τόσες ώρες να γεννήσεις! Εγώ για παράδειγμα γέννησα μέσα σε τρεις ώρες. Με το καλό!
Παλιά 18-07-08, 11:04   #25
s_sofia

Το avatar του χρήστη s_sofia

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
s_sofia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Απορία, για ποιό λόγο κάνουν κλύσμα; Δεν έχω γεννήσει και δεν έχω δει και τοκετό και από περιγραφές φίλων μου, μαμάς, πεθεράς κτλ όλες μου λένε ότι δεν είναι τίποτα και 10 λεπτά είναι η υπόθεση μέχρι να βγει το μωρό και μετά όλα σταματάνε αμέσως. Αλλά για κλύσμα δεν μου είπε καμιά...
Παλιά 18-07-08, 11:06   #26
Lilly

Το avatar του χρήστη Lilly

Lilly ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Νομίζω πως το κλύσμα το κάνουν για να αδειάσει το έντερο, γιατί πάνω στο σφίξιμο να βγει το παιδί μπορεί να βγει και τίποτ' άλλο...
Ο χρήστης Lilly δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-07-08, 11:09   #27
nen

nen ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Lilly
Νομίζω πως το κλύσμα το κάνουν για να αδειάσει το έντερο, γιατί πάνω στο σφίξιμο να βγει το παιδί μπορεί να βγει και τίποτ' άλλο...
και πρεπει να ναι μεσα ο αντρας μου σ ολα αυτα?????

χλωμο το κοβω, να τον αφηνω να μπει μεσα...... για μια αξιοπρεπεια ζουμε σε τουτο το κοσμακη!!!!
Παλιά 18-07-08, 11:18   #28
s_sofia

Το avatar του χρήστη s_sofia

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
s_sofia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω με την nen. Όταν μείνω έγκυος κι όταν έρθει η ώρα με το καλό να γεννήσω δεν θα είναι εκεί ο άντρας μου, αν και γενικά δεν θα τον ήθελα μέσα..
Άντε κορίτσια με ένα πόνο που λένε και όλα θα σας πάνε καλά!
Παλιά 18-07-08, 11:48   #30
nen

nen ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

οκ, Σασσα, τα κατεγραψα αυτα που ειπες, και τα περασα στο σκληρο μου δισκο!!!! (ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ, ΝΤΕ!!!!)

αλλα, αμα δεν ειναι ετσι οπως τα λες.......... αλοιμονο σου!!!!
Παλιά 18-07-08, 18:07   #32
nnm004

nnm004 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
και πρεπει να ναι μεσα ο αντρας μου σ ολα αυτα?????

χλωμο το κοβω, να τον αφηνω να μπει μεσα...... για μια αξιοπρεπεια ζουμε σε τουτο το κοσμακη!!!!
Καλησπερα νεν μου , οχι ο αντρας δεν ειναι μεσα σε αυτη τη φαση , διοτι σου κανουνε κλυσμα , περνουνε αιμα , βλεπουνε διαστολη , πας τουαλετα , κανεις μπανακι , σε ...καλωδιωνουνε και μετα ερχεται μεσα το αγορακι σου , αν και προσωπικα δεν θα ειχα κανενα προβλημα ετσι και αλλιως , μου αρεσε που περασαμε μαζι ολη την εμπειρια του τοκετου απο την αρχη ως το τελος . Τωρα θα μπορουμε να λεμε στα παιδια μας οτι ημασταν μαζι και οτι και ο μπαμπας τους τα ειδε την ωρα που γεννιοντουσαν και τι πιο ομορφο απο αυτο ε ? ( μακαρι να πανε το ιδιο καλα ολα και στο 2ο μωρακι μας τωρα σε λιγο καιρο ) . Μην φοβαστε να εχετε τους αντρες σας μεσα , αμα το θελουνε οι ιδιοι μην το στερησετε ειναι απο τις πιο ομορφες εμπειριες , ο Πανος μετα ελεγε οτι ηταν η καλυτερη εμπειρια της ζωης του και προσπαθουσε να πεισει και τον αδελφο του να παραστει στον τοκετο του δικου του παιδιου ( αλλα ο Νικος φοβοτανε ) .
Παλιά 18-07-08, 21:21   #33
Silmaril

Το avatar του χρήστη Silmaril

Περιοχή: Άνω Ηλιούπολη- Αττική
Silmaril ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι οτι την 1η φορά, μέχρι να καταλάβω οτι το παιδί ΠΡΕΠΕΙ να το βγάλω κάποια μέρα και να αγχωθώ με τη γέννα, γέννησα κιόλας! Δεν ήταν άσχημη εμπειρία, το αντίθετο θα έλεγα, και κράτησε 2-2,5 ωρες...
Αυτή τη φορά όμως φοβάμαι...οχι τόσο επειδή "ξέρω"...Τι παει να πει "ξέρεις" αφού η κάθε γέννα είναι μοναδική!;;!
Περισσότερο φοβάμαι μήπως το γεννήσω τελειόμηνο (!!!) και είναι μεγάλο (ο Ραφαήλ θα χτύπαγε τεσσάρι αλλά πρόλαβε και βγήκε στα 2150 ) και επιπλέον...χθες στο Β' επιπέδου μου λεει αθώα αθώα η υπερηχογραφίστρια "Πόσες ώρες έκανες να γεννήσεις την προηγούμενη φορά?" Το αίμα μου πάγωσε..."γιατί;" την ρωτάω, προλαβαίνει ο γιατρός μου και παει να σωσει την κατάσταση: "Ε, την προηγούμενη φορά ήταν πολύ μικρούλα, πιτσιρίκα ήταν" (μας πρόκοψες γιατρούλη μου...τι μου το θύμησες αυτό τώρα και το έχω ένα φόβο δέκα χρόνια αργότερα και 20 κιλά παραπάνω...), επιμένω εγώ: "Γιατί ρωτάτε??" Και η υπερηχογραφίστρια μαγκωμένη: "Εμ...είναι σκληρός και κλειστός πολύ ο τράχηλός σου...γι' αυτό"
Βλέπω τον άντρα μου να κάνει υπερωρίες μόλις μπω στον μήνα μου!!!
(Όταν του το είπα βγαίνοντας απο το Λητώ χθες, νόμιζε οτι εννοούσα πως θα χρειαστεί υπερωρίες στη δουλειά για να καλύψει ενδεχόμενη καισαρική λόγω της εικαζόμενης δύσκολης γέννας...ΑΘΩΩ ΠΑΙΔΙ...δεν κατάλαβε τι υπερωρίες εννοούσα... )
Παλιά 18-07-08, 21:31   #34
Silmaril

Silmaril ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Α τώρα που το θυμήθηκα....ο μεγαλύτερος τρόμος μου σχετικά με τη γέννα είναι μην χρειαστεί καισαρική! Ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω, κι ευτυχώς μέχρι στιγμής την έχω απωθήσει εντελώς την ιδέα....Στον φυσιολογικό τοκετό μόλις βγει το μωρό τα ξεχνάς όλα μα όλα...είναι μαγικό αυτό. Ενώ στην καισαρική...δεν είμαι σίγουρη...και δεν χωνεύω και τα νυστέρια...
Παλιά 18-07-08, 22:39   #35
katerina@!!

Το avatar του χρήστη katerina@!!

Περιοχή: Ναύπλιo
katerina@!! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Silmaril
Α τώρα που το θυμήθηκα....ο μεγαλύτερος τρόμος μου σχετικά με τη γέννα είναι μην χρειαστεί καισαρική! Ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω, κι ευτυχώς μέχρι στιγμής την έχω απωθήσει εντελώς την ιδέα....Στον φυσιολογικό τοκετό μόλις βγει το μωρό τα ξεχνάς όλα μα όλα...είναι μαγικό αυτό. Ενώ στην καισαρική...δεν είμαι σίγουρη...και δεν χωνεύω και τα νυστέρια...
Και στην καισαρικη τα ξεχνας ολα...με το που θα ακουσεις το κλαμα του...θα πετας απο χαρα!!!!!

Με το καλο!!!
Με κανενα πονο candy!!!!
Παλιά 19-07-08, 12:01   #36
Silmaril

Silmaril ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το ΜΕΤΑ με φοβίζει με την καισαρική Κατερίνα μου! Όταν θ' ακούσω το κλάμα του μωρού θα είμαι ακόμα υπο την επήρεια της νάρκωσης... Το μετά φοβάμαι...Είμαι φοβιτσιάρα με τις τομές κλπ. ...Αστα!
Σκέφτομαι την καημένη τη μάνα μου..τρείς καισαρικές έκανε!!! Και κάθετες με κάτι τομές τεράστιες...
Παλιά 22-07-08, 09:02   #37
eleana

Το avatar του χρήστη eleana

Περιοχή: θεσσαλονικη
eleana ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εχεις δικιο να φοβασαι ειδικα στον πρωτο τοκετο..οποιος πει το αντιθετο σιγουρα δεν το εννοει
και γω στην ιδια κατασταση με σενα ημουν και χειροτερα
αλλα τελικα δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραματα....
καταρχας για να σου κανουν επισκληριδιο κανουν πρωτα τοπικη αναισθησια αποτε δεν νιωθεις και πολλα ενα πολυ μικρο τσιμπηματακι σαν το κουνουπακι ειλικρινα σου μιλαω...
οι πονοι μεχρι να κανεις την ενεση ειναι εντονοι αλλα ανεκτοι
μετα χαλαρωνεις.....
ηρεμησε και απολαυσε το ειναι τρομερη εμπειρια μπορει να πονεσεις να φοβηθεις αλλα οταν γεννησεις θα νιωσεις τοσο μα τοσο περηφανη που ολα θα τα ξεχασεις και μετα απο λιγο καιρο θα τα διηγησε σαν μια γλυκια ιστορια και μονο καλες αναμνησεις θα χεις
παρολο που εκανα 12 ωρες να γεννησω την μεγαλη μου και ζοριστηκα εκανα δευτερο παιδι γρηγορα γιατι ειλικρινα δεν υπαρχει τπτ να φοβασαι..
σου προτεινω να χαλαρωσεις και το μονο που πρεπει να σκεφτεσαι ειναι η ωρα που θα κρατησεις το μικρουλι αγκαλια καλο υπολοιπο
Παλιά 23-07-08, 23:57   #38
Haroula77

Haroula77 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι οτι και εγώ φοβάμαι πολύ. Δεν μου αρέσει καθόλου να υποφέρω και πιστεύω οτι είναι μια βιωματική εμπειρία που αν δεν την ζήσεις δεν μπορείς να έχει καθαρή εικόνα για αυτή. Μπορεί να σας φανεί χαζό αλλά είμαι και λίγο ντροπαλή, οπότε με λούζει ιδρώτας με λεπτομέρειες τύπου κλίσμα, μέτρηση διαστολής (το κάνει η μαία με το χέρι, πώς γίνεται; Το κλίσμα πέρα απο την αηδία, πονάει; ). Δεν είμαι ιδιαίτερα αθλητικός τύπος, αυτό σημαίνει οτι θα δυσκολευτώ στον τοκετό; Ευτυχώς δεν έχω βάλει πολλά κιλά.
Επίσης, ο γιατρός είπε οτι η μικρή μας έχει μεγάλο κεφαλάκι και είναι ήδη 3kg και 100 γρ. Αυτό δυσκολεύει τα πράγματα έτσι δεν είναι;

Ευτυχώς τώρα που κοντεύουν οι μέρες τα λόγια σας είναι παρηγοριά. Σας διαβάζω και παίρνω κουράγιο.
Παλιά 14-08-08, 10:54   #39
athina_m

Το avatar του χρήστη athina_m

athina_m ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΠΗΓΑ ΜΕ ΠΡΟΚΛΗΣΗ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΗΤΑΝ ΗΔΗ 3900KG ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΝ ΤΟΝ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙ ΤΑ 4500KG ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.ΠΗΓΑ ΣΤΙΣ 7:30 ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 16:45 ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ (ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΨΗΛΑ) ΠΟΝΟΥΣΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΚΑΝΑ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ (ΤΟ ΤΣΙΜΠΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΥΝΟΥΠΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΠΟΝΑΕΙ).ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΡΑΒΗΞΑΝΕ ΜΕ ΒΕΝΤΟΥΖΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΒΓΑΙΝΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ, ΣΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΝ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΝ ΜΕ ΕΚΟΒΑΝ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΠΕΤΟΥΣΑΝ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑ.ΟΤΑΝ ΠΕΡΑΣΕ Η ΝΑΡΚΩΣΗ ΒΟΓΚΟΥΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΝΟ, ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΗΜΟΥΝ ΜΕ ΠΑΥΣΙΠΟΝΑ ΑΥΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕ 3 ΜΕΡΕΣ. ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΦΕΡΝΑΝΕ ΟΜΩΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ 10 ΚΑΙΣΑΡΙΚΕΣ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ. ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΓΕΝΝΑ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΧΑΛΑΡΩΣΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ ΤΟ.

Ο χρήστης athina_m δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-08-08, 22:25   #40
Aquarius

Το avatar του χρήστη Aquarius

Περιοχή: Λεμεσός
Aquarius ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Όλα μια χαρά θα πάνε κορίτσια..γέννα χωρίς άγχος δεν υπάρχει!!Και αν πει καμια ότι δεν αγχώθηκε που θα γεννούσε είναι μεγάλο ψέμα... Ειδικά με την επισκληρήδιο...τίποτα δε θα νοίωσετε!!

Και εγώ όταν μπήκα στο μήνα μου άρχισα να αγχώνομαι αλλά δεν πρόλαβα να το πολυσκεφτώ γιατί γέννησα 3 εβδομάδες πιο νωρίς. Καλύτερα τελικά, γιατί μέχρι να συνειδητοποιήσω τι γινόταν κρατούσα την κορούλα μου αγκαλίτσα!!

Το αποτέλεσμα να σκέφτεστε μόνο..δύο ματάκια να σας κοιτάνε περιμένοντας να τους μάθετε τον κόσμο!!!!

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές