Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία > Διάφορες ειδικότητες

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 14-07-08, 11:35   #1
amarylis

Το avatar του χρήστη amarylis

Περιοχή: Αθήνα
amarylis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Παιδοψυχολόγος

Καλημέρα!

Σκέφτομαι εδώ και αρκετό καιρό αν θα ωφελούσε τον μικρό μου και εμάς ως γονείς να συμβουλευόμαστε έναν παιδοψυχολόγο. Διαβάζω από κάποια μέλη που κατά τύχη αναφέρουν ότι ο παιδοψυχολόγος ή παιδοψυχίατρος τους συμβούλεψε κλπ. και δεν ξέρω αν θα ήταν χρήσιμο ή ανώφελο να είχα και εγώ έναν παιδοψυχολόγο πέρα από τον παιδίατρο, γιατί όσο να ναι δεν τα ξέρουμε όλα και οι χαζομαμάδες πέρα από την αγάπη που προσφέρουμε χωρίς τσιγγουνιές στα παιδιά μας θέλουμε να μεγαλώνουν με τον καλύτερο τρόπο..

Εσείς έχετε παιδοψυχολόγο για το παιδί σας μόνο και μόνο για να αντλείτε συμβουλές και χωρίς απαραίτητα να έχει το παιδί κάποιο πρόβλημα?
Παλιά 14-07-08, 11:44   #2
elenik

Το avatar του χρήστη elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αυτο που ζητας θα ελεγα οτι θα το βρεις σε μια σχολη γονεων.
Δεν νομιζω οτι πας σε παιδοψυχολογο χωρις λογο.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!
Ο χρήστης elenik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-07-08, 12:19   #3
Maya

Maya ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

O παιδοψυχολόγος δεν είναι όπως ο παιδίατρος, όπου όταν έχεις πρόβλημα του τηλεφωνάς και τον ρωτάς. Οι συναντήσεις είναι τακτικές και πρέπει να έχουν συγκεκριμένο αντικείμενο, ακόμα και αν αυτό αλλάξει στην πορεία. Αυτό που ζητάς, η γνώμη μου είναι ότι θα το βρεις κυρίως σε βιβλία, σε συζητήσεις με άλλους γονείς και σε σχολές γονέων. Όμως πρέπει να ξέρεις ότι για κάθε ερώτημα που έχουμε ως γονείς, υπάρχουν πολλές πολλές απαντήσεις, όλες σωστές. Μόνο εσύ μπορείς και πρέπει να επιλέξεις τη γραμμή διαπαιδαγώγησης των παιδιών σου, ανάλογα με αυτό που σου ταιριάζει και φυσικά το χαρακτήρα του παιδιού...
Ο χρήστης Maya δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-07-08, 12:53   #4
demi

demi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω παλι βοηθηθηκα παρα πολυ απο μια παιδοψυχολογο ...
η κολλητη μου στελνει τα παιδια της σε παιδικο σταθμο και παντα εβλεπα οτι η αντιμετωπιση των προβληματων ηταν διαφορετικη απο την δικη μου και παντα ειχε επιτυχια..
ετσι λοιπον επειτα απο την αδεια που μου δωσανε απο τον παιδικο σταθμο να συμμετεχω σε καποιες συναντησεις (ναναι καλα οι ανθρωποι διοτι ο δικος μου δεν παει σε παιδικο σταθμο)με βοηθησε παρα μα παρα πολυ..
η γνωμη μου ειναι να συμβουλευεσαι καποιον ειδικο οταν νομιζεις οτι χρειαζεται.
Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-07-08, 13:18   #5
amarylis

Το avatar του χρήστη amarylis

amarylis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και εγώ νομίζω ότι σε παιδοψυχολόγο κλείνεις ραντεβού όταν έχεις να συζητήσεις κάτι συγκεκριμένο. Τα βιβλία είναι καλά αλλά νομίζω ότι θα προτιμούσα ανταλλαγή απόψεων με άλλες μαμάδες και με ειδικούς για γενικά θέματα. Μαρέσει να μαθαίνω γενικώς πράγματα και μέσα από το site έχω μάθει αρκετά τα οποία εφαρμόζω και στην πράξη και για τα οποία είχα άγνοια και ίσως να τα αντιμετώπιζα διαφορετικά πριν μου δώσετε τα "φώτα" σας!

Πήρα σε μία σχολή γονέων και ρώτησα και οι εγγραφές αρχίζουν τον Σεπτέμβρη και γίνονται συνατήσεις κάθε 15 ημέρες. Μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να έχει το παιδί κάποιο πρόβλημα για να συμμετάσχεις στο group είναι γενικού περιεχομένου και χωρίζονται σε 3 group (ανάλογα την ηλικία του παιδιού σου)..να πω την αλήθεια δεν γνώριζα καθόλου ότι υπήρχαν τέτοιες σχολές
Παλιά 15-07-08, 01:58   #6
dora

Περιοχή: Περαμα
dora ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω προσωπικα εχω παιδοψυχολογο τον τελευταιο μηνα στο γραφειο μου (μιας και ο σμηνιτης που μου στειλανε τυχαινει να ειναι παιδοψυχολογος ) και οφειλω να ομολογησω οτι .... μαθαινει πολλα απο μενα..
Δεν νομζιω οτι ο παιδοψυχολογος μπορει να βοηθησει σε κατι αν δεν υπαρχει καποιο προβλημα που δεν μπορει να λυσει και να χειριστει απο μονη της η οικογενεια..
Πρωτον γιατι οι αποψεις οσον αφορα την ανατροφη των παιδιων ειναι παρα πολλες και στανταρ ο παιδοψυχολογος εχει μια (οπως και ολοι οι ανθρωποι) που σε αυτη στηριζει συνηθως αυτα που λεει
Δευτερον γιατι ακομα και αυτοι εχουν αγνοια επανω σε πολλα θεματα.. πχ εγω το θεωρησα αδιανοητο επιστημονας που τελειωσε τις σπουδες και τα μεταπτυχιακα πριν 1 χρονο (οκ να ειχε τελειωσει πριν 20 θα το καταλαβαινα) να μην εχει ξαναακουσει τον ορο attachment parenting.

Ο χρήστης dora δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-07-08, 15:40   #7
Μαρια Στυλιανακη

Μαρια Στυλιανακη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ναι όντως...

αλλα ακόμα και αν δεν ειναι αυτό κατι συνηθες,

η δική μου άποψη είναι ότι ο ειδικός που θα απευθυνθείς θα πρέπει να έχει εμπειρία, με παιδιά στην πρακτική, να έχει παρακολουθήσεις δηλαδή σε παιδικό σταθμό αρκετά χρόνια τα παιδιά.

Εάν δηλ η εργασία του περιορίζεται στο θεωρητικό κομμάτι, υστερεί κατα πόλύ απέναντι σε παιδοψυχολόγο που έχει αυτή την εμπειρεία.

για οποιοδήποτε προβλημα η απορία σου, υπάρχουν όλες οι μητέρες εδώ να σου δώσουν πολλές απόψεις απο τις οποίες μετά μπορείς να κρατήσεις αυτή που σου ταιριάζει και νιωθεις πιο κοντά σου.

πέρα απο αυτό, όταν εχεις ερωτήματα που δε μπορείς ή δε θελεις να εκφράσεις εδώ ή θέλεις συμπληρωματική συμβουλή απο ειδικούς αξίζει ένα τηλεφώνημα στην γραμμή 801 801 1177
όπου θα σου απαντήσουν άτομα που έχουν εμπειρία σε τέτοια θέματα οπότε έτσι θα εχεις ένα κύκλο απαντήσεων που λογικά θα σε βοηθήσει παραπέρα.

καλωσήρθες!

update βρήκα και εδω μια λιστα ψυχολόγων κ παιδαγωγών
http://www.atest.gr/attiki.htm
Ο χρήστης Μαρια Στυλιανακη δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-01-09, 22:09   #8
pepvag

pepvag ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΠΑΙΔΟΨΥΧΟΛΟΓΟΙ

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιον καλό παιδοψυχολόγο στην περιοχή της Αττικής.
Ο χρήστης pepvag δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-01-09, 22:11   #9
pepvag

pepvag ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΠΑΙΔΟΨΥΧΟΛΟΓΟΙ

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιον καλό παιδοψυχολόγο στην περιοχή της Αττικής.
Ο χρήστης pepvag δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-01-09, 12:21   #10
alvadi

Το avatar του χρήστη alvadi

alvadi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω μπορώ να σου συστήσω στην περιοχή της Ν.Σμύρνης την κα Βέργου Κατερίνα http://www.grammisp.gr/ και ειμαι απολύτως ικανοποιημένη!
Μιλάμε για πρώτα απ'όλα άνθρωπο με όλη τη σημασία της λέξης!

Ο χρήστης alvadi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-01-09, 04:05   #11
Μαρια Στυλιανακη

Προεπιλογή

επίσης, σε άλλη περιοχή, Τίνα Γκουντή 6974541906 περιοχή Γκύζη
(συστήνω ανεπιφύλακτα με κλειστά μάτια, έχει εμπειρία με παιδιά , δεν περιορίζονται οι γνωσεις της δηλαδή στα βιβλία, έχω μάθει πάρα πολλά πράγματα απο εκείνη και με καθοδήγησε στα πρώτα μου βήματα εδώ στην Ελλάδα)
Παλιά 15-01-09, 23:43   #12
mouxritsa

mouxritsa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: ΠΑΙΔΟΨΥΧΟΛΟΓΟΙ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pepvag
Αν και μεγάλη εμπειρία δεν έχω, πρίν ένα μήνα χρειάστηκα την συμβολή της παιδοψυχολόγου που απασχολείται στο παιδικό σταθμό που πηγαίνει ο γιός μου.

Ήταν καταπληκτική. Το όνομά της είναι ΜΟΥΓΕΡ και ξέρω ότι διατηρεί και γραφείο στο Φάληρο. Αν σε ενδιάφέρει μπορώ να βρώ το τηλέφωνό της και την Διεύθυνσή της.
Παλιά 20-09-09, 01:22   #13
eleni_k

eleni_k χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κι εγώ έχω να σου συστήσω. Συνεργάζεται με το Παίδων ΑγλαΪα Κυριακού και έρχεται σπίτι σου!
Ο χρήστης eleni_k δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-10-09, 20:18   #14
alan

Το avatar του χρήστη alan

alan χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΥΠΕΡΟΧΗ δοκιμασμένη τα τελευταία 2,5 χρόνια που την εμπιστεύομαι και εγω και φίλοι μου και με αποτελέσματα που αντιλαμβάνομαι οχι μονο εγω (που εχω ισσοροπήσει) αλλα και ο περίγυρος μου βλέπει τις διαφορές
Γιούλη Καπούνη 210-4922886
Ο χρήστης alan δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-10-09, 10:40   #15
fani4

fani4 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Είναι εύκολο να μου πείτε τις περιοχές που κινούνται οι δύο τελευταίες που προτείνετε, γιατί θα με ενδιέφερε; Μένω στα ανατολικά προάστια και θα με ενδιέφερε να πάω σε κάποιον ειδικό, κάπου σχετικά κοντά. Εχω θέμα με τον γιο μου, που δεν στρώνεται, μονιμως αντιδρά, παραμελεί τις υποχρεώσεις του στο σχολείο και συνέχεια τσακωνόμαστε. Χρειάζομαι βοήθεια απο κάποιον ειδικό, γιατί έτσι δεν μπορούμε να συνεχίσουμε. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ο χρήστης fani4 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-11-09, 02:06   #16
alan

alan χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

συγνώμη δεν είχα δει το μυνημα σου

σου έστειλα πμ
ελπίζω να μην αργησα πολυ
Παλιά 28-01-10, 20:28   #17
pasxalitsa v

Το avatar του χρήστη pasxalitsa v

Περιοχή: Αθήνα...δυστυχώς......
pasxalitsa v ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ενδιαφερεται και εμενα μια φιλη για παιδοψυχολογο...

alan για την δικια σου βλεπω στοιχεια...
eleni μπορεις να μου στειλεις ενα pm με τα στοιχεια της δικης σου???
fani τελικα πηγες?
αν ναι σε ποια???
εχεις μεινει ευχαριστημενη???

ευχαριστω πολυ πολυ
Παλιά 28-01-10, 20:36   #18
pasxalitsa v

Προεπιλογή

κα Στυλιανακη για ακομα μια φορα...εχετε μια απαντηση για ολα....

ευχαριστουμε!!!!!!!!!!!
Παλιά 28-01-10, 21:44   #19
alan

alan χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Τις σχολές γονέων ψυχολόγοι τις συντονίζουν.

εγω ζητάω την συμβουλη πολυ εμπειρης παιδοψυχολόγου και πολυ καλου ανθρώπου χωρίς να εχει το παιδί μου προβλημα, οποτε αυτο χρειαστεί, επιπλέον είναι και η ίδια μητέρα.

Πάντα με εχει βοηθήσει, χωρίς απαραίτητα να μου πετάει την λύση έτοιμη διότι για καποια πραγματα υπάρχει και η προσωπικότητα που επιρεάζει το ...στυλ επικοινωνίας μας.

Επίσης εχει ομάδα σχολής γονέων που παρακολούθησα και ΑΛΛΑΞΕ η επικοινωνία μου με το παιδί μου, χωρίς αυτο να σημαίνει οτι ειχα καποιο προβλημα (η κορούλα μου ήταν μολις 3 ). Παράλληλα διαφοροποιησα μεσω αυτης της ομάδας και την επικοινωνία μου προς τους αλλους που το διαπιστωσαν θετικά.

Πολύ ωραία και πολυ χρησιμα οσα ανταλάσσουμε μεταξύ μας αλλα και καθένας στο μετερίζη του...... αλλιώς και εγω τελειωσα ΤΕΛ Λογιστικής και ξερω καποια πραγματα και εμπειρικά αλλα μου δίνεις να σου κάνω το Ε9 σου? δεν μου το δίνεις και πολυ καλα κάνεις!!!
Παλιά 29-01-10, 06:58   #20
pasxalitsa v

Προεπιλογή

alan καλημερα!!!
αν αναφερεσαι στην απαντηση μου, εννοουσα αυτο....
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαρια Στυλιανακη Εμφάνιση μηνυμάτων
πέρα απο αυτό, όταν εχεις ερωτήματα που δε μπορείς ή δε θελεις να εκφράσεις εδώ ή θέλεις συμπληρωματική συμβουλή απο ειδικούς αξίζει ένα τηλεφώνημα στην γραμμή 801 801 1177
όπου θα σου απαντήσουν άτομα που έχουν εμπειρία σε τέτοια θέματα οπότε έτσι θα εχεις ένα κύκλο απαντήσεων που λογικά θα σε βοηθήσει παραπέρα.
δεν θυμομουν καθολου οτι υπαρχει αυτη η τηλ γραμμη (παρολο που υπαρχει στην 1η σελιδα κ την εχω δει απειρες φορες...)
και εξαλλου πιστευω πως δεν ειναι κακο να παρεις μια πρωτη γνωμη απο μια μαμα που εχει πιθανοτατα περασει τα ιδια...

ps...η παιδοψυχολογος που περιστασιακα συμβουλευεσαι εσυ, εχει ιατρειο? μπορω καπου να την βρω?
Παλιά 30-01-10, 19:18   #21
alan

alan χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pasxalitsa v Εμφάνιση μηνυμάτων
alan καλημερα!!!
αν αναφερεσαι στην απαντηση μου

ps...η παιδοψυχολογος που περιστασιακα συμβουλευεσαι εσυ, εχει ιατρειο? μπορω καπου να την βρω?

ΟΧΙ δεν αναφερομουν ειδικά στην απάντηση σου.
Βασικά μια μερα πριν ειχα κανει αναλογη συζητηση με φιλικο μου προσωπο η οποία ελεγε οτι ολες οι απαντησεις βρισκονται στα βιβλια καταξιωμενων ψυχολόγων και οτι η πειρα είναι ο καλυτερος συμβουλος και κατι τετοια (μαλλον για να με πικάρει και να μου μειώσει την προσπάθεια) και πηρα αφορμή και εγραψα το σχολιο.
Αυτο που κυρίως ηθελα να τονίσω είαι οτι πραγματι βιβλία και περιοδικά μας δεινουν πολλές και σωστες πληροφορίες αλλα ειδικά σε αυτες τις περιπτωσεις υπάρχει και η ατομικότητα, και ισως και καποια μικρη δυσλειτουργία που δεν μπορούμε να διακρίνουμε καθώς είμαστε εμπλεκόμενοι σε αυτο που μας απασχολει.

Φυσικά και καλο θα είνια να ρωτάμε και καποιον αλλον διότι μπορει αυτο που μας φαινεται βουνο να το εχουν ....σκαρφαλώσει καμιά 200.000 μαμαδες οποτε να προκειται για απλό λόφο
Επίσης αυτος είναι και ενας καλός τροπος να ...."τσεκάρουμε" και τον ανθρωπο που μας συμβουλευει (και μιλάω γενικά: γιατρο, ψυχολόγο, διαιτολόγο)

Ναι εχει ιατρειο την λενε Καπουνη Γιουλη. Αν θες πολυ ευχαριστως να σου στειλω πμ
Παλιά 09-03-10, 12:19   #22
kat05

Περιοχή: ΑΙΓΑΙΟ
kat05 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΓΝΩΜΗ ΠΑΙΔΟΨΥΧΟΛΟΓΟΥ!

Καλημέρα σε όλους/ες,
Σκέφτομαι να ζητήσω γνώμη από παιδοψυχολόγο σε ένα θέμα που με απασχολεί για το γιό μου. Γνωρίζετε κάποιον καλό στην Αθήνα (είμαι σε επαρχία και προφανώς θα πρέπει να πάμε εκεί);
Σκεφτόμουν για τους ψυχολόγους στο Παίδων αγλ. Κυριακού διότι φαντάζομαι θα έχουν εξειδίκευση και σχετική προϋπηρεσία, έχει κανείς εμπειρία από εκεί;
Ο χρήστης kat05 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-03-10, 10:12   #23
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eleni_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εγώ έχω να σου συστήσω. Συνεργάζεται με το Παίδων ΑγλαΪα Κυριακού και έρχεται σπίτι σου!
Είναι καλή αυτή?? ΄Δοκιμασμένη? Επειδή βολεύει πολύ το ότι έρχεται σπίτι!!! Θέλω κι εγώ μία να με βοηθήσει στο πώς να αντιμετωπίσω το παιδί μου

Ο χρήστης ΒΕΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-03-10, 00:35   #24
Μαρια Στυλιανακη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Συνεργάζεται με το Παίδων ΑγλαΪα Κυριακού και έρχεται σπίτι σου!
έρχεται στο σπιτι σου? απο όσα ξέρω δεν είναι κάτι που συνηθίζεται - υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο πλαίσιο στο οποιο το εντάσσει ?

Entrepreneurs can change the world (If You Wanna Make The World A Better Place)
Take A Look At Yourself And Then Make A Change
R.I.P. Michael Jackson.
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 24-03-10, 00:45   #25
elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Eπειδη το εχω ζησει με παιδιατρο υποθετω οι επισκεψεις στο σπιτι ειναι σαν ιδιωτικου γιατρου.
Δλδ ιδιωτικος γιατρος χωρις ιατρειο το απογευμα και εργαζεται σε δημοσιο νοσοκομειο το πρωι .
Αυτο δεν εννοεις eleni_k?

Παλιά 16-04-10, 08:48   #26
july

july ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κορίτσια βοήθεια!πιστεύω ότι πρέπει να επισκεφτώ επειγόντως παιδοψυχολόγο!η μικρή μου που σημειωτέων πάει παιδικό, είναι 14 μηνών και εδώ και λίγο καιρό είπανι επιθετική προς τον εαυτό της δηλαδή συνέχεια δέρνεται και προς εμένα μόνο όχι στον μπαμπά της ή στη δασκάλα της. ανησυχώ μήν τυχόν και κάνω κάτι λάθος ή μην τρέχει κάτι στον παιδικό που μου κρύβουν οι δασκάλες!μαρία στυλλιανάκη παίζει κάτι τέτοιο?η μικρή μου πάει σε δημόσιο παιδικό υπάρχει συμβουλευτική?κάποιος παιδοψυχολόγος που είπατε για το αγλαία μπορείται να μου στείλετε στοιχεία?

Ο χρήστης july δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-04-10, 10:44   #27
eleni_k

eleni_k χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαρια Στυλιανακη Εμφάνιση μηνυμάτων
έρχεται στο σπιτι σου? απο όσα ξέρω δεν είναι κάτι που συνηθίζεται - υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο πλαίσιο στο οποιο το εντάσσει ?
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elenik Εμφάνιση μηνυμάτων
Eπειδη το εχω ζησει με παιδιατρο υποθετω οι επισκεψεις στο σπιτι ειναι σαν ιδιωτικου γιατρου.
Δλδ ιδιωτικος γιατρος χωρις ιατρειο το απογευμα και εργαζεται σε δημοσιο νοσοκομειο το πρωι .
Αυτο δεν εννοεις eleni_k?
Συγγνώμη κορίτσια για την καθυστερημένη απάντηση, τώρα είδα τα παραπάνω μηνύματα...
Η συγκεκριμένη κυρία ανήκει στην ομάδα της αναπτυξιολόγου κ. Θωμαϊδου και έρχεται εκείνη στο σπίτι σου. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα το ονομάζουν portage και στην ουσία είναι συμβουλευτική γονέων... Η κόρη μου ήταν κάτι παραπάνω από 2μιση χρόνων όταν πήγαμε στην κ. Θωμαϊδου και είχε καθυστέρηση λόγου... Εκείνη διέγνωσε και χειριστική συμπεριφορά στην μικρή και σε συνδυασμό με την εγκυμοσύνη μου τότε στο δεύτερο παιδί, μας πρότεινε να το κάνουμε... Ερχόταν κάθε 15 ημέρες, έφερνε παιχνιδάκια συγκεκριμένα στην μικρή, καθόμασταν όλοι μαζί για 1 ώρα (η μικρή γύρω στα 45 λεπτά) και μας συμβούλευε σε τυχόν απορίες μας, ή πάνω στην συμπεριφορά της μικρής... Τα παιχνίδια μας τα άφηνε μέχρι την επόμενη φορά και έκανα κι εγώ το ίδιο με την μικρή για 45 λεπτά την ημέρα... Μας βοήθησε πάρα πολύ, εξαιρετική εμπειρία και υπέροχος τρόπος... Τα πρωινά και κάποια απογεύματα είναι στο Παίδων και τα υπόλοιπα κάνει κατά βάση ραντεβού στο σπίτι μιας και βολεύει περισσότερο όλους τους γονείς αλλά κι εκείνη προτιμούσε να είναι το παιδί στον χώρο του... Αποδείξεις εκδίδει κανονικά... Ελπίζω να σας κάλυψα...
Παλιά 16-04-10, 10:47   #28
eleni_k

eleni_k χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Δεν είναι ανάγκη πάντως να "περάσεις" από την κα Θωμαΐδου πρώτα, η παιδοψυχολόγος επισκέφτηκε και φίλη μου που ήθελε την γνώμη της...
Παλιά 17-04-10, 08:13   #29
elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τι κοστος εχει ολο αυτο?

Παλιά 17-04-10, 11:09   #30
eleni_k

eleni_k χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elenik Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι κοστος εχει ολο αυτο?
Πληρώνεις κανονικά την κάθε επίσκεψη... 70 ευρώ μας έπαιρνε πέρισυ... Με μηνιαία απόδειξη. Αν ήθελα θα μπορούσα από ότι μου είχε πει να διεκδικήσω μέρος από το ΙΚΑ αλλά επειδή ήταν μικρό το διάστημα δεν το έκανα...
Παλιά 25-04-10, 00:10   #31
BEBE

Περιοχή: HOLLAND
BEBE ουδετερη μηδέν
Question Επιστημονική Βοήθεια (παιδοψυχολόγος)

Καλησπέρα,

θα ηθελα τη βοηθεία σας. Θέλω να βρω μια /εναν παιδοψυχολόγο που θα μπορούσε να μας βοηθήσει σε κάποιο θέμα συμπεριφοράς με τον μεγάλο
( αντικοινωνική συμπεριφορά).
Εχω ακούσει για κάποια μέθοδο που βάζουν το παιδι και ζωγραφίζει και βγάζουν κάποια συμπεράσματα για αυτό....
Ξερετε κάποια επιστήμονα ... ευχαριστω
Ο χρήστης BEBE δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-04-10, 00:15   #32
BEBE

Περιοχή: HOLLAND
BEBE ουδετερη μηδέν
Question ΒΟΗΘΕΙΑ

Καλησπέρα,

θα ηθελα τη βοηθεία σας. Θέλω να βρω μια /εναν παιδοψυχολόγο που θα μπορούσε να μας βοηθήσει σε κάποιο θέμα συμπεριφοράς με τον μεγάλο
( αντικοινωνική συμπεριφορά).
Εχω ακούσει για κάποια μέθοδο που βάζουν το παιδι και ζωγραφίζει και βγάζουν κάποια συμπεράσματα για αυτό....
Ξερετε κάποια επιστήμονα ... ευχαριστω
Ο χρήστης BEBE δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-04-10, 00:32   #33
Συντονιστής Περιεχομένου
Senior Content Manager

Το avatar του χρήστη Συντονιστής Περιεχομένου

Συντονιστής Περιεχομένου ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γειά σας,
για την ζωγραφική ως μέσο απεικόνισης συναισθημάτων
μπορείτε επίσης να δείτε τα παρακάτω λινκ:

Ζωγραφική νηπίων ως μεσω έκφρασης ( απεικόνιση συναισθημάτων
ζωγραφιες παιδιων
οι ζωγραφιες της
Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ
Ευχαριστούμε
Ο χρήστης Συντονιστής Περιεχομένου δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-05-10, 17:27   #34
deppyt

deppyt χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ποιά είναι αυτή η παιδοψυχολόγος που έρχεται σπίτι;Κανένα τηλέφωνό της;απαντήστε μου παρακαλώ.
Ο χρήστης deppyt δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-05-10, 17:31   #35
deppyt

deppyt χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ποιά είναι αυτή η παιδοψυχολόγος που έρχεται σπίτι;
Υπάρχει κάποιο τηλέφωνό της σας παρακαλώ αν ξέρετε απαντήστε μου.Ευχαριστώ.
Παλιά 30-05-10, 16:22   #36
deppyt

deppyt χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

σας παρακαλώ ειναι επειγον πειτε μου το όνομα της παιδουχολόγου που έρχεται σπίτι μήπως μπορέσω να τη βρω
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 30-05-10, 16:25   #37
deppyt

deppyt χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ειναι επειγον σας παρακαλω αν ξέρετε το όνομα της παιδοψυχολόγου από το Αγλαϊα που κάνει επισκεψη στο σπίτι στείλτε μηνυμα ΕΠΕΙΓΟΝ!!!!!!!!!!!
Παλιά 28-08-10, 11:57   #38
anna maria

Περιοχή: αλιμος
anna maria χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

h γραμμη αυτη 8018011177 θα μπορουσα να συμβουλευτω για θεμα περπατηματος της μικρης μου 18 μηνων η σε παιδοψυχολογο
η μικρη ειναι 18 μηνων και περπαταει μονο οποτε και ενα θελει και μονο εαν δεν την βλεπουμε τις αλλες ωρες μπουσουλαει
Ο χρήστης anna maria δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-04-11, 15:29   #39
ΔΗΜΗΤΡΑ2

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
ΔΗΜΗΤΡΑ2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΠΑΙΔΟΨΥΧΟΛΟΓΟΣ

Καλησπέρα.
Παρακαλώ πολύ θα ήθελα να μου συστήσετε
κάποια παιδοψυχολόγο την οποία έχετε επισκευθεί ή
σας έχουν προτείνει.
Καταλαβαίνετε.... Μπορώ να βρω πάαααρα πολλά ονόματα
στον Χρυσό Οδηγό! Εννοείται όμως ότι δεν πρέπει να γίνει έτσι η